Brovinti^ww Ook Grijpskerke bedankte voor de eer van GEMEENTERADEN Gasvoorziening voor Zeeuwsch-Viaanderen. Herindeling der gemeente een „noodslachting". en Amor. Woensdag 15 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Naar ons van bevoegds zijde worut medegedeeld zal onge veer begin Mei 1950 begonnen worden met de levering van gas door de cokesfabriek te Sluiskil aan de thans bestaande gasbedrijven te Axel en Hulst. Deze laatste bedrijven zullen te gelijkertijd ophi uden productie bedrijf te zijn en zullen zich derhalve enkel met de distribu tie van het gas belasten. Daar de benodigde hoeveelheid gas voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen on geveer 10.000 M3. per dag be draagt en de productie van de Cokesfabriek naar schatting ze ker 350.000 M3. beloopt, behoelt teker geen vrees te bestaan, dat de gasvoorziening door deze om schakeling gevaar zal 'open. Met het leggen van de transportlei ding zal vermoedelijk zeer spoe dig een aanvang gemaakt wor den. Als bijzonderheid hierbij kan vermeld worden, dat de transportleiding van Sluiskil tot Schapenbout zodanig zal zijn dat hierop een leiding zal kun nen worden aangesloten, welke bestemd zou kunnen worden voor de gasvoorziening van Walcheren en Zuid-Beveland. Hoewel dit uit een oogpunt van productie zeer wel zou gaan, is bet natuurlijk altijd de vraag of dit economisch verantwoord zou blijken te zijn. Hoewel in de besprekingen over de op handen zijnde om zetting van de gasvoorziening eeds meermalen gedacht is aan het oprichten van een Naamloze Vennootschap, die zich met de gehele distributie zou belasten, Is hieraan nog geen uitvoering gegeven. In de bestaande over gangstijd zullen dan de oude be drijven nog afzonderlijk optre den. Hierdoor zullen dan in Z. Vlaanderen alle gasbedrijven zijn opgeheven, immers zoals men weet is het gasbedrijf te Oostburg reeds sinds enkele maahden distributiebedrijf. S.s. „Blijdendijk" aan de grond en weer vlot. Het Nederlandse s.s. „Blijden- dijk" is gisterochten ter hoogte Van het Leugenaarshoofd aan de grond gevaren. Het schip dat uit Antwerpen kwam en bestemd was voor Rotterdam, raakte enkele uren later zonder assistentie weer Vlot. De culturele waarden in de tuinbouw. 'Afdeling Goes van Kon. Mjj voor Tuinbouw en Plantkunde vergaderde. Met grote belangstelling heb ben de leden van de afd. Goes Van de Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde geluisterd naar hetgeen het hoofdbestuurslid, de heer J. L. M. Verhoeven, hoofd Van de gemeentelijke plantsoe nendienst te Helmond hen heeft Verteld over de culturele waarden in de Tuinbouw, Tuinkunst en Landschap. En nög meer gekeken flan geluisterd hebben de aanwe zigen, want, na een korte inlei ding over de bloemencultures en pet veilingswezen in 't algemeen aarin spr. o.m. opmerkte, dat e tuinbazen van de vroegere bui- ienplaatsen de grondslagen heb- in gelegd voor het werk van de oveniers van heden, vertoonde e heer Verhoeven een serie bui- gewoon interessante en mooie lantaarnplaatjes over de tuinaan leg van de diverse kastelen en landgoederen die ons land rijk is. Na de pauze liet de heer Ver hoeven plaatjes zien uit het bui tenland. Hij nam zijn toehoorders mee naar de landgoederen rond Parijs en Brussel en liet tevens Opnamen zien van de landgoede ten van de Belgische Koning. In het begin van de avond, die rnder leiding stond van de heer Goudzwaard, werd voorts nog >esloten voor de volgende bijeen- comst de heer Carlee uit Haar- em uit te nodigen, die een lezing tal houden over de Dahliacultuur. Aan deze avond, die in Maart zal Worden gehouden zal tevens een bloembollententoonstelling ver bonden worden. Raad van Cassatie veroordeelt Jan Dekker tot 10 jaar gevangenisstraf. De Raad van Cassatie ln *s-Gravenhage heeft de vroegere „Gemachtigde van de leider" in Zeeland, Jan Dekker, veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met ff trek voorarrest (sedert April 945 tot 11 Februari 1950). Dekker werd in eerste instan tie veroordeeld tot 12 jaar gevan genisstraf en bij de behandeling ln Cassatie werd 7 jaar tegen hem geëist. De Raad van Cassatie heeft zich echter niet met deze «is kunnen verenigen. Afd. West-Zeeuwsch- Vlaanderen van de C.B.T.B. bestaat 25 jaar. Op 23 Februari a.s. zal de af deling West-Zeeuwsch-Vlaande- ren van de C.B.T.B. haar 25-jarig bestaan herdenken. Men hoopt pit jubileum met een feestelijke bijeenkomst in Oostburg te vie- ten. Plattelandsvrouwen vergaderen. Door de verenigingen van Plat telandsvrouwen worden deze en de volgende week op verschillen de plaatsen in de provincie ver gaderingen belegd. Op deze ver gaderingen wordt o.a. een film vertoond over de bouw van de SWillem Ruys". Toelichting op eze film zal gegeven worden oor de heer G. Houtekamer, lecretaris van de Prov. V.V.V. en door een vertegenwoordiger van d« N.V. Rotterdamse Lloyd. Gis termiddag werd deze vergadering gehouden in Kruiningen en gis teravond in St. Philipsland. Van daag om 2.30 u. in het Huis van Nassau te Zierikzee, Dinsdag 21 Februari as. om 2 u. in het Schuttershof te Goes, om 7.30 u. dezelfde dag in het verenigings lokaal te Koudekerke en op 22 Februari om 2 u. in het Centrum te Axel. De heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke ter aarde besteld. Te Krabbendijke is gistermor gen onder grote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de heer C. P. Vogelaar, aldaar. Op verzoek van de overledene werd aan het graf alleen het woord gevoerd door de Gerefor meerde predikant ds P. de Bruyn. Deze las een gedeelte voor uit Ps. 16 en herdacht op treffende toon het werk, dat de thans ontslapene heeft mogen verrichten, „niet uit zichzelf, doch door Gods onster felijke genade". Namens de familie dankte de schoonzoon de heer W. v. d. Berg, burgemeester van Bruinisse. Onder de aanwezigen merkten we o.m, op, het lid van G.S. de heer C. Philipse, de Rijkstuin- bouwconsulent ir. G. v. Soest, de burgemeester der gemeente Krabbendijke, de heer J. Vader en vele anderen. Ook voor de teraardebestelling van de zoon van de overledene, welke vlak nadien geschiedde be stond grote belangstelling. Ook hier sprak de predikant ds de Bruyn woorden van troost, spe ciaal tot de weduwe. MIDDELBURG. Mr F. B. Evers f. Maandagmiddag overleed na een korte ziekte mr F. B. Evers, tot 1947 advocaat en procureur. Mr Evers werd op 25 April 1874 te Arnhem geboren. Op zesjarige leeftijd kwam hij naar Middel burg, waar hij de lagere school en het stedelijk gymnasium be zocht. Aan de Leidse Universiteit studeerde hij rechten. Na zijn stu die vestigde hij zich als advocaat te Middelburg. In vele kringen was mr Evers een geziene figuur. Een groot aantal jaren was hij bestuurslid en van 19331941 voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Tot 1949, in welk jaar de Armenraad werd opgeheven, was hij daarvan voorzitter. Voorts was hij voor zitter der commissie tot samen werking bij leniging van bijzon dere noden. Daarnaast was mr Evers vele jaren bestuurslid van de Voogdij raad, de Godshuizen, de Nuts- spaarbank en de commissie tot spijsuitdeling aan behoeftige Mid delburgers. Voorts was mr Evers lid van de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen. Morgenmiddag zal de begrafe nis plaatsvinden. Om twee uur wordt van het sterfhuis vertrok ken. Gewond bij brand. In het pand Moestraat 17, be woond door de familie O., vloog Maandagavond een petroleumtoe- stel in brand. Vanuit de Raad van Arbeid werd de brandweer telefonisch gewaarschuwd, die vlug ter plaat se was. Dienst behoefde niet te worden gedaan, want de heer O. had reeds kans gezien het bran dende petroleumtoestel uit het raam te werpen. Hij liep daarbij echter brandwonden aan de han den op. „Farrebique". Voor de C.F.A. draaide gister avond en wordt vanavond ver toond de Franse film „Farrebi que", een „film van de maand", die op het Filmfestival te Cannes in 1946 de hoogste onderscheiding verwierf. Deze film toont het leven der bewoners van een Zuid-Franse boerderij in de wisseling der sei zoenen. Geslachten komen, ge slachten gaan en in sobere beel den krijgt de toeschouwer een in druk van leven en werken der mensen. Deze, af en toe wat trage film, munt uit door de prachtige natuurbeelden en Is een lofzang op het werk van de Schepper, over Wie echter helaas met geen woord of aanduiding wordt gerept in deze film. De factor „mens" komt er o.i. erg pover af. Er is weinig of geen psychologische „diepgang". Ongetwijfeld is deze film niet be doeld als een verfilmde roman, maar zij zou zeker een hogere waarde hebben verkregen, indien de mensen op het witte doek in tenser hadden geleefd. Nu krijgt men alleen de buitenkant, hun handelingen zonder meer te zien. GOES. Begin van brand in „St. Joanna". Gistermiddag brak in het zie kenhuis „St. Joanna" brand uit in een opslagplaats voor oud papier. Door het kordate optre den van degene, die de brand het eerst ontdekte, kon deze brand echter geblust worden, voordat hij gelegenheid had zich verder uit te breiden. De brandweer kwam juist even te laat om nog handelend op te moeten treden. KAPELLE. Vergadering „Ons Genoegen" Onder voorzitterschap van de heer C. A. Blok kwam dezer dagen in het hotel de Zwaan de Kapelse Fanfarevereniging „Ons Genoegen" in algemene verga dering bijeen. Na het openings woord gaf de secretaris een uit voerig jaarverslag. Ook het jaarverslag van de penningmeester was zeer opti mistisch. De vereniging heeft in 1949 grote uitgaven moeten be steden voor reparaties aan in strumenten, maar daar tegen over staat een opbrengst van f 3200 van de gehouden bazar in November 1949. In de gehouden bestuursver kiezing werden de heren Joh. Schipper, M. Glas Jz. en L. Wil- leboer allen herkozen. Verder werd in principe be sloten a.s. zomer aan het con cours deel te nemen, dat te Yer- seke gehouden zal worden. Aan het einde van de verga dering spoorde de voorzitter alle leden aan tot studie. NIEUWDORP. Jaarvergadering C.B.T.B. Onder voorzitterschap van de heer A. J. de Jager hield de af deling Nieuwdorp van de C.B. T.B. haar jaarvergadering. De jaarverslagen van secreta ris en penningmeester getuigden van een opgewekt verenigings leven. Er zijn ruim 40 leden. Le- wedorp, Borssele en 's-Heeren- hoek ressorteren onder deze af deling. De aftredende bestuursleden A. J. de Jager, F. Dekker Jzn. en F..Dekker Pzn. werden her kozen. Aan de geitenfokverenigingen alhier werd een subsidie toege kend van f 10. De secretaris der C.B.T.B., drs J. J. Knibbe hield tenslotte een inleiding over de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. WESTKAPELLE. Uitvoering „De Stormvogels". Zaterdagavond gaf de Korfbal vereniging hun eerste uitvoering in de cantine van het Zwitserse kamp. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer van de Zande, werd een toneelstuk opgevoerd, waarna een komisch duet volgde. Na de pauze volgde een twee de stuk. Voor deze avond was veel belangstelling. ST. LAURENS. Vergadering Z.L.M.-afdeling. Vrijdagavond vergaderde de afd. van de Z.L.M. in café Bloe- mendaal o.l.v. de heer Joh. Ma- rinissen, die in zijn openings woord de belangrijkste gebeur tenissen op landbouwgebied in 1949 memoreerde. De aftreden de bestuursleden J. Kooie Dz. en K. Wouterse werden herko zen. Het aftredende lid van de commissie van toezicht voor de coöp. Eiland Walcheren werd weer als eerste op de voordracht geplaatst en als tweede de heer J. Koole Jzn. Voor het nazien der boeken van die Coöperatie werd aangewezen de heer Joh. Marinissen. Voor het nazien der boeken van de afd. werden be noemd de heren S. A. Abraham- se en A. J. Vader. In de rondvraag werden vra gen gesteld over het verplaatsen der bedrijven in het kader der herverkaveling. SOUBURG. Geslaagde familieavond C.H.-Unie Zaterdagavond werd in zaal „Rehoboth" een familieavond gehouden van de Chr. Histori sche' Kiesvereniging. Na het zingen van het Wilhelhus een een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer J. Deij, werd een zeer aantrek kelijk programma uitgevoerd. Een groot succes werd het op gevoerde toneelstuk in 4 bedrij ven: „Trein Truffels avontuur lijke reis". Al met al een gezel lige en geslaagde avond. TER NEUZEN. Ongeval. Maandagmorgen kwam een met een paard bespannen wagen met zodanige vaart over de Axel- sebrug Terneuzen binnenrijden, dat de voerman zijn paard niet meer in bedwang kon houden, zo- dat het met volle vaart tegen de ijzeren hekken van café „Belle Vue" opliep. Eén der ijzeren pin nen van het hek kwam zodanig in het lichaam van het paard te recht, dat een slager moest wor den ontboden om het ongelukkige dier af te maken. Persoonlijke on gelukken deden zich gelukkig niet voor. HOEK. Chr. Schoolvereniging. Vrijdagavond hield de Chr. schoolvereniging aan de Molen dijk haar jaarvergadering. Ge zien de zeer ongunstige weers omstandigheden was de op komst goed. Uit de jaarversla gen bleek, dat er op de uitke ring van het Rijk wegens terug vordering van te veel betaalde gelden een nadelig saldo is. Het bestuur had reeds maatregelen genomen om dit tekort weg te werken. De aftredende De- stuursleden de heren P. de Feij- ter F. J. de Jonge werden her kozen. Door het hoofd der school werden mededelingen gedaan inzake het schoolleven over 1949. Het gemiddelde aantal leerlin gen bedroeg 67. Dit is 9 tekort voor een derde leerkracht. Besloten werd om op 3 Maart de jaarlijkse ouderavond te hou den. Op die bijeenkomst zal ds ten Haaft een lezing houden over het schoolleven op Nieuw- Guinea. ST. ANN AI.AND. Baldadigheid. Zaterdag hadden enkele jon gens de brutaliteit met een windbuks een viertal straatlan taarns stuk te schieten. De politie had de daders weldra te pakken. Weegbrugvereniging „De concurrent". De weegbrugvereniging „De concurrent", heeft wel een bij zonder jaar achter de rug. Op de j.l. gehouden jaarvergadering bleek, dat niet minder dan 10.856.336 kg. verschillende pro ducten, 33 stuks vee en 7 auto's werden gewogen, in totaal voor een bedrag van f 1633.50. Op 31 Dec. 1949 telde de vereniging een bezit van f 1070.08. Men besloot de heer v. Dussen, die dit jaar zijn 45-jarig jubileum als weger mocht vieren en die door de voorzitter met enkele welgekozen woorden dank werd gebracht, een gratificatie van f400 toe te kennen. De heer v. Dussen, die met alg. stemmen werd herbenoemd, ver zocht zo mogelijk uit te zien naar een plaatsvervanger. De heer J. Francke, lid van de raad van Grijpskerke, die gister morgen het plantot herindeling der Walcherse gemeenten be sprak, zei tijdens de zitting: ,,'t Lijkt wel of Grijpskerke ten prooi is gevallen aan een noodslachting nu er grote delen worden afge sneden". Met B. en W. en de andere raadsleden was h(j van mening, dat het plan onaanvaardbaar is. In een uitvoerig prae-advies wezen B. en W. het plan van de hand. Zij betreurden het, dat G.S. alleen de wenselijkheid van een herindeling hebben uitgesproken, terwijl zonder enig verder bewijs of toelichting stellingen worden geponeerd. B. en W. wezen op de voordelen, die een kleine gemeen te biedt boven een grote en bo vendien werd een opsomming ge- Jaarvergadering zangkoor V.Z.O.S. Vrijdag 10 Februari hield het zangkoor V.Z.O.S. haar 11e jaar vergadering. De vergadering werd geopend met gebed door de heer C. van Winkelen. De voorzitter, de heer Anth. Dake, sprak een welkomstwoord. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. C. Scherpe- nisse, bleek, dat tweemaal in het openbaar is opgetreden nl. in „Vrederust" en te Oud-Vosse- meer. Op de zangavond, gehouden op het zgn. „Weitje" aan de Dorpsweg waren 800 personen aanwezig en zongen er, behalve V.Z.O.S. 4 zusterkoren. De ere-voorzitter, ds W. van Griethuysen is het afgelopen jaar uit Indonesië teruggekeerd, doch is inmiddels vertrokken naar Numansdorp. Vervolgens bracht de penning meester, de heer Jb. Gunst, zijn financieel verslag uit. Hieruit bleek, dat de inkomsten waren f 660.69 en de uitgaven f 856.46. Daar men ook nog een flinke re- servepost heeft, was er een na delig saldo van f22.99. Na een zangnummer werd de samen spraak „Het jassenmysterie" op gevoerd. Ter versterking van de kas werd er een verloting gehouden. Vervolgens zong een kwartet enkele liederen. Na de tweede pauze werd de samenspraak „Het nichtje van de overste" opgevoerd. Daarna zong het koor weer enkele liederen. Inmiddels was de oud-dirigent, de heer K. Koetsdijk ter vergade ring gekomen, die een korte toe spraak hield. De heer K. Koetsdijk bracht allen, die aan deze avond mede gewerkt hadden, dank, waarna hij deze mooie en goede avond sloot met dankgebed. KOUDEKERKE. Gemeente helpt Stichting Schooltandverzorging. De raad van Koudekerke heeft Maandagmiddag o.m. besloten de voorschotten voor het bijzon der onderwijs voor 1950 vast te stellen op f 2093.voor de school op Geref. grondslag en op f 1592.50 voor de Herv. Chr. school. Voorts werd besloten een re- kening-courant-overeenkomst aan te gaan met de Stichting Schooltandverzorging Platteland Walcheren. Het maximumcrediet mag f 500.belopen. Accoord werd gegaan met het voorstel van G.S. de jaarwedden der wethouders te verhogen van f 300.tot f 350.Het ge- meentepersoneel zalc de 5 krijgen. Na onderzoek van de geloofs brieven van de heer K. van Sparrentak werd besloten als lid van de gemeenteraad toe te laten. ARNEMUIDEN. Nog geen overdracht van woningen naar Chr. Woning stichting „Walcheren", In de Maandagmorgen gehou den raadszitting kwam o.m. ter tafel het verzoek van de Chr. Woningstichting „Walcheren" tot het overdragen aan deze Stichting van gebouwde en te bouwen woningwetwoningen. De burgemeester, de heer J. Lange- beeke, was van mening, dat het, nog afgezien van het feit, dat het minder juist zou zijn deze woningen aan een stichting met een principieel uitgangspunt over te dragen, in dit stadium niet verantwoord zou zijn hier toe over te gaan, omdat men midden in de bouw van de wo ningen zit en deze zeer be zwaarlijk financieel kan worden gesplitst. Men komt dan onmid dellijk voor de moeilijkheid te staan met betrekking tot het architectenhonorarium, aange zien de gemeente een architect heeft, maar ook de Stichting. De heer Schuit (Alg. Bel.) zag deze bezwaren niet en was van mening, dat, indien deze Stich ting dit wil, de gemeente blij mag zijn, dat ze van het werk zelf verlost is. De burgemeester wees er op, dat de Stichting, die van het C.N.V. uitgaat, bedoelde woningen, die worden gebouwd aan de verlengde Roomsestraat en de Spoorstraat, ongetwijfeld kan overnemen, maar moet wachten, tot ze gereed zijn. De heer La Soe stelde .voor de zaak aan te houden en na dere inlichtingen te vragen. Dit voorstel werd aangenomen, waarna de burgemeester mede deelde bereid te zijn de Stich ting voor te stellen t.z.t. alle woningen over te nemen. Als ze gereed zijn weet de gemeente precies, hoeveel ze gekost hebben. Aangenomen werd ook het voorstel van B. en W. geen sub sidie te verlenen aan de Ver. van Reizende Bibliotheken. Het verzoek van de Ver. tot Bestrij ding van het Alcoholisme om de Kroon te vragen het maximum aantal vergunningen ingevolge de Drankwet te verlagen, werd afgewezen, omdat er geen spra ke is van buitensporig alcohol misbruik in de gemeente. De heer de Jonge werd benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim na mens het bestuur der Chr. school. Bij de rondvraag wees de heer Schuit op de erbarmelijke staat, waarin de weg vanaf de Arne- brug tot Arnemuiden verkeert. AAGTEKERKE. Voorlopig geen deelname aan Stichting Maatschappelijk Werk. In de Maandagmiddag gehou den gemeenteraadsvergadering werd besloten het verzoek van de beide scholen in de gemeen te tot verhoging van het voor schot per leerling van f 16.tot f 20.niet in te willigen, maar wel het bedrag tot f 18.te ver hogen. De heer J. Melse was tegen. Over het voorstel inzake de Stichting Maatschappelijk Werk op Walcheren ontspon zich een uitgebreide discussie. De wet houders waren voor deelname der gemeente aan deze Stichting doch de burgemeester verklaar de, dat deelname veel geld kost en aangezien hij het werk voor Aagtekerke niet van zoveel be lang achtte, stelde hij voor het nog een jaar aan te zien. Deel name zou betekenen een stor ting van f 0.10 per inwoner voor het eerste jaar. Er moet echter rekening mede worden gehou den, dat deze kosten zich in stijgende lijn zullen bewegen. Voorlopig kost de hele exploita tie, indien alle plattelands gemeenten meedoen, f 3000.— per jaar. Wethouder S. Wisse Pzn was van oordeel, dat deze zaak voor de gemeente toch wel belangrijk is. Er komt al nood in sommige gezinnen. Ook de kerken nemen deel aan deze Stichting. De heer S. de Visser Pzn (Vrij lijst) vond, dat de zaak financieel zeer onoverzichtelijk is, waarna de heer A. Willemse (Herv. kie zers) als zijn mening uitsprak, dat de gemeente moet helpen bouwen, aangezien er sprake is van een belangrijk stuk sociaal werk. Nadat de burgemeester nog verklaard had van mening te zijn, dat dit werk in de eerste plaats op de weg der kerken ligt, werd het voorstel de zaak aan te houden met 43 stem men aangenomen. Besloten werd tot aansluiting bij het Instituut voor Bestuurs wetenschappen voor f 10.per jaar. Accoord werd gegaan met het voorstel van G.S. inzake de jaarwedden der wethouders. De brandweercommandant zal tele foon krijgen. Tijdens de rondvraag wees de heer S. de Visser Pzn op het gebeurde tijdens de grote brand in Domburg. De brandweer van Aagtekerke ging daarheen en stond drie kwartier „spuitklaar" maar mocht niet optreden van de burgemeester van Domburg, omdat gewacht moest worden op de Middelburgse brandspuit. De Aagtekerkse brandweerlieden zijn daarover zeer ontstemd. Ge constateerd werd, dat er een ernstige organisatorische fout is gemaakt. STAVENISSE.. De heer Jansen oneervol ontslagen. Vrijdag 10 Februari vergaderde de gemeenteraad o.l.v. de voor zitter, Burgemeester L. A. Ver burg. In zijn openingswoord geeft de voorzitter allereerst een over zicht over het afgelopen jaar. In Prov. en Streekverband wordt ge noemd het voorbereidende werk van de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen en het E.T.I., welk Instituut is verzocht een wel vaartsplan op te stellen. Gememoreerd wordt de wijzi ging in de raad, het overlijden van Dr Bernhardt de financiële toestand der gemeente en de be drijvigheid in de haven. Wat de plannen voor 1950 be treft, noemt de voorzitter 2 ob jecten n.l. verbetering Oudelandse Dijk en restauratie school of bouw nieuwe school. Met een beroep op de medewerking der leden tot be hartiging der gemeentebelangen eindigt de voorzitter zijn rede. De heer Potappel dankt de voorzitter voor zijn woorden. Een verzoek om een jaarlijkse bijdrage aan het Kon. Wilhelml- nafonds wordt ingewilligd. De 6 pet. loonsverhoging wordt ook aanvaard voor het gemeenteper- soncel Het besluit van 23 Dec. 1949 tot heffing van precariorechten (opslag bieten) van 60 cent per ton, wordt gewijzigd in 75 ct. per vlerk, meter. De raad gaat accoord met de ontwerpregeling jaarwedde Wet houders tot wijziging van deze wedde van f 250 in f 300 per jaar. Over de zaak van de heer J. G. Janssen, onderwijzer aan de O. L. S., volgt hierna een uitvoerige behandeling. B. en W. stellen voor om het besluit van 29 Sept. 194S tot ont slag van de heer J. wegens bo ventalligheid m.i.v. 1 Jan. 1949 in te trekken en na alles wat sinds die tijd is geschied, de heer J. m.l.v. 11 Febr. 1950 oneervol te ontslaan. De bespreking verloopt in een heftige discussie. De voorzitter deelt mede dat de Minister van O. K. en W. de heer J. onder geen voorwaarde gehandhaafd wenst te zien. Na stemming blijkt dat de heer J. met 2 stemmen tegen op voor stel van B. en W. met ingang van 11 Febr. oneervol ontslagen is. (Tegen de heren Tazelaar en Hage). geven van de vele gemeenschap pelijke regelingen met andere ge meenten. Tevens somde het col lege de uitgevoerde werken op, zoals verbetering der wegen, de electrificatie, de aanleg van wa terleiding en de beplanting, be nevens het uitbreidingsplan. Ook voerden B. en W. aan, dat Grijps kerke in het middelpunt van Walcheren ligt en straks een knooppunt van wegen wordt, als de herverkaveling gereed is. Grenscorrecties werden evenals elders niet door B. en W. afge keurd. DE RAADSLEDEN. De heer A. Francke sprak als zijn vermoeden uit, dat het plan van hogerhand werd opgelegd. „Waarom voldoen we niet meer?" zo vroeg spr. zich af. „We weten het niet, en daarom is het moei lijk te zeggen hoe men dit plan moet bestrijden". De heer Francke was van mening, dat het belang van de bewoners verre van gediend is met de samenvoeging, terwijl het volgens hem ook wei nig financiële voordelen met zich zal brengen. De heer J. Vlieger sprak afkeurend over het plan en zei, dat het voldoende zou zijn, wanneer er één burgemeester kwam, die drie, desnoods vier plaatsen bestuurde, waarbij de zelfstandigheid der gemeente on aangetast zou blijven. Het had de heer Francke bevreemd, dat de raad van Middelburg wel had ge sproken over Brigdamme t.o.v. de zelfstandigheid van St. Laurens, maar niet had gerept over de toe voeging van Buttinge, een ge hucht, dat door de herindeling in tweeën wordt gesplitst. De heer J. C. Cevaal zei, dat hij meende, dat dit plan min of meer het ver volg was van de herverkaveling. Samenvoeging van Grijpskerke met andere gemeenten betekent een doodvonnis voor dit dorp. De heer Cevaal wenste geen uitstel van de uitvoering van de herin deling tot na de herverkaveling, want zo besloot hij: „Het Is nu niet en nooit, lang leve Grijps kerke". De heer P. Ton achtte grenscorrecties niet kwaad, doch door de samenvoeging worden de organische belangengemeenschap pen uitgeroeid. Bovendien ver moedde hij, dat er in de dan te vormen gemeenteraden een ern stige belangenstrijd zou ontstaan. Tenslotte bestreed wethouder A. Geschiere J.H.zn. nog enkele argumenten van de raadsleden. ANDERE PUNTEN. Bij de ingekomen stukken werd voorts gesproken over de naam geving van nieuwe wegen i.v.m. de herverkaveling. B. en ook een deel van de riffid voelden voor het geven van historische namen. Men was het erover eens, dat het geven van verschillende namen door twee gemeenten aan één weg moet worden voorkomen. Men zal dan ook overleg plegen met de naburige gemeenten. Vervolgens werd besloten de pomp van de brandweerauto te doen repareren en men gtng ac coord met de jaarwedderegeling voor de wethouders. Eens werd men het ook over de verwijdering van die jonge bomen van het dorpsplein, die zijn doodgegaan en aanschaf van nieuwe bomen, waarvoor een gift van „Nieuw Walcheren", die reeds werd ont vangen, zal worden besteed. B. en W. deelden voorts één en ander mede over de Jacob Catsweg. Er komt daar riolering en men hoopt spoedig met de verbetering te kunnen beginnen, waardoor een eind komt aan een onhoudbare toestand. Grond werd In pacht ge geven aan Joh. de Visser en Z. Francke, waarna men zich uit sprak voor het vaststellen van een rooilijn in de gemeente. Het vestigen van een verlof A in het Dorpshuis vond aller instemming met uitzondering van de heer Ce vaal. Een verzoek van de Chr. Wo> ningstichting om de zes ln aan bouw zijnde woningwetwoningen over te nemen werd aangehouden, omdat men deze aangelegenheid nog eens wil bespreken. Als nieuw raadslid werd toegelaten de heer J. A. Sanderse, die de plaats van de heer P. Schoe in zal nemen. Deze toelating geschiedde eerst, nadat de heer Sanderse had be dankt als brandweercommandant, omdat enkele raadsleden de com binatie van functies ln strijd met de wet achtten. Tijdens de rondvraag wees de heer Cevaal op een schuurtje, dat behoort te worden opgeruimd en de heer J. Francke op de onhoud bare toestand van de Hogelandse- weg. POORTVLIET. Schietvereniging. In de zaal van de heer A. Kes- teloo kwam een 25-tal personen bijeen op verzoek van het bestuur der schietvereniging „Nederland en Oranje" met de bedoeling de schietvereniging weer nieuw le ven in te blazen. De schietbaan, zo deelde de heer H. Overbeeke verder mee, is in desolate toestand. Alles wat bruikbaar was, is verdwenen. Ter vergadering tekenden daar op 22 aanwezigen de ledenlijst. De contributie werd vastge steld op f 4. per lid per jaar. De heer D. van 't Hof werd benoemd als bode. De vereniging zal twee buksen kopen, waarvoor prijsop gaaf zal worden gevraagd. Een voorschot op de contribu tie werd reeds ontvangen tot een bedrag van f 32.— en f 8.50 vrije giften. Besloten werd dat voor men gaat oefenen, nog een alge mene vergadering zal houden. Op voorstel van de heer D. Verburg zal men met een lijst door de ge meente gaan. Een gevaarlijke boel. Vermoedelijk door ouderdom stortte dezer dagen de voorgevel van de schuur van Chr. Bevelan der, Molenstraat A 2 in. Enkele jongens waren juist gepasseerd. Hierdoor hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. vim NIEUWE VAZAL. Alles wijst er op, dat in het komende najaar, Oost-Duitsland tot een vazalstaat van Rusland zgl worden gemaakt. En natuurlijk tangs democra tische weg. Aanvankelijk scheen dit niet mogelijk, maar naar het schijnt is nu de weg volkomen geëf fend en zal in het komende na jaar blijken, dat de meerderheid der kiezers achter de communis ten staat. Dank zij mee de hulp van de socialisten, die zo graag als democraten bij uitnemendheid te boek staan. De zaak is, dat in 1945 toen de oude partijen werden her steld, deze partijen zich ver enigden tot een eenheidsblok, in welk blok de communisten ver in de minderheid waren. De so cialisten begingen toen echter de dwaasheid met de communisten een eenheidspartij te vormen. Het duurde niet lang of de com munisten kregen in deze party de leiding en hadden toen met een in het blok zo ongeveer de meerderheid. Toen kon het spel beginnen. Met behulp van een beetje terreur van de Russische bezet ters die er wel voor zorgden, dat „lastige" tegenstanders wer den gevangen genomen of gede porteerd, zijn de communisten wel zover, dat ze straks na de „vrije" verkiezingen, de touwtjes stevast in handen krijgen. Moskou is dan een nieuwe va zal rijker. En de „democraten" die de communisten een kans gaven, mogen toezien. Een nieuw bewijs, dat tegen het communisme alleen princi piële tegenstand baat kan bren gen. Jaarvergadering N.C.L.B. Eén dezer dagen hield de afde ling Poortvliet van de N.C.L.B. haar jaarvergadering, o.l.v. d« voorzitter, de heer S. W. Quist, Het kassaldo steeg in 1949 van- f 1.02 tot f41.47. Uit de jaarver slagen bleek, verder, dat 3 leden waren afgevoerd. Bij de bestuursverkiezing wer den gekozen de heren K. van Dijke en C. Slootmaker; de laat ste in de plaats van de heer A, Rijnberg, die niet herkiesbaar was. Tot bode werd benoemd de heer J. Boer. STAVENISSE. Jaarvergadering M.V. „Ora et Labora". Onder leiding van ds G. Enke laar werd Vrijdagavond de 11« jaarvergadering van de M.V. „Ora et Labora" gehouden. Aangevangen werd met het zin gen van Ps. 89 1, waarna ds En kelaar voorging in gebed en naar aanleiding van Ex. 17 8-17 een zeer toepasselijk openingswoord sprak. Door mej. N. Smits werd een inleiding gehouden over Matth. 13 1—23. Het programma bestaande uit zang en declamatie werd vlot af gewerkt. Het in dichtvorm voorgedragen jaarverslag van secretaresse en penningmeesteresse, viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Ds Enkelaar eindigde met dank gebed. BIERVLIET. Uitvoering der Kon. Harmonie. De Kon. Harmonie gaf in de zaal van de heer v. d. Sande een uitvoering. De heer Oulrie opende de avond. Het muziekcorps bracht enkele nummers ten gehore. De toneelvereniging „Jacob van Lennep" vulde na de pauze de avond met een toneelstuk „Als stad en land elkaar ontmoeten". Film van Biervliet Vorig jaar werd door bemidde ling der Kon. Harmonie een film van Biervliet opgenomen. Alle verenigingen waren present, om hun kunnen te tonen, terwijl des avonds een grote optocht gehou den werd. 's Middags werd een bruidstoet, op weg naar de Ned. Herv. Kerk verfilmd. Op 21 April as. zal deze film worden vertoond. Hedenavond, Woensdag, zal in de Chr. Geref. Kerk te Tholen om 7 uur voorgaan ds Du Marchi» van Voorthuijzen uit Sliedrecht.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2