Orovinti&wM© Prins Bernhard op bezoek b|j de bosnegers van Suriname. ÉÉ1 ®KORT rotoüE NOTEERT EVEN? De heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke overleden. De Prins belooft een kanon. VAN BERGEN. Van Bergen en de rovers. Materiële oorlogsschaden. Dagbladpers en Omzet belasting. Maandag 13 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Onder tragische omstandig heden, enige uren na het over lijden van zijn enige zoon, is de heer C. P. Vogelaar te Krab- bendijke, een bekende figuur op verlerlei gebied, overleden. De heer Vogelaar, op 16 Aug. 1867 te Oud-Vossemeer geboren, vestigde zich later te Krabben- dijke, waar hij al spoedig een vooraanstaande plaats innam. Van 6 Augustus 1894 tot Juli 1935 dus meer dan 40 jaar, had hij voor de A.R. partij in de femeenteraad zitting. Van Sept. 917 tot 1923 fungeerde hij als wethouder. Van 1910 tot 1939 had hij zitting in de Prov. Sta ten van Zeeland. Van 1935 tot 1939 was hij lid van Gedepu teerde Staten. Verder was hij jarenlang voor zitter van het Waterschap Krabbendljke, voorzitter van de Boerenleenbank waarvan hy een der oprichters was en be stuurslid van de Veiling. Ook op kerkelijk gebied be woog zich de heer Vogelaar. De Geref. Kerk ter plaatse diende hij als ouderling, meermalen werd hij afgevaardigd naar de Prov. Synode, die hem in 1939 naar de Generale Synode af vaardigde. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis zal plaats vin den op Dinsdag 14 Febr. te 11 u. PROT. CHR. ZIEKENHUIS VOOR DE BEVELANDEN In een Vrijdag te Goes ge houden vergadering van bur gemeesters en secretarissen op de Bevelanden, is de ontwerp regeling inzake gemeenschappe lijke steun aan een op te rich ten Prot. Chr. Ziekenhuis en voor de verdere exploitatie van de te Goes beslaande zieken huizen behandeld. De voornaamste punten van dit ontwerp hebben wij onlangs reeds gepubliceerd. Na een breedvoerige toelich ting door ds Odé en bestrijding door mr Mes, werd het voor gelegde ontwerp met overgrote meerderheid goedgekeurd. Even wel met dien verstande, dat de bepalingen omtrent de zieken huizen Oostwal en „St.-Joanna" werden teruggenomen. Zo spoedig mogelijk zal op nieuw worden vergaderd, ten einde een ontwerp-subsidierege- ling voor de bestaande zieken huizen te ontwerpen. Aan ds Odé en ds Stam werd opgedragen statuten te ontwer pen voor een te stichten streek ziekenhuis op Prot. Chr. grond slag. Wanneer dit ontwerp gereed is, zal het in een vergadering van alle colleges van B. en W. op de Bevelanden worden be handeld. De vestiging van twee apparatenfabrieken te Goes. Nader vernemen wij nog over de vestiging van twee appara- tenfabrieken te Goes, dat de heer J. Wisse Dij kwel te Kapelle president-commissaris is; Zoals wij reeds meldden zal de op richting van de apparaten- fabrieken te Goes geschieden door de N.V. Spaarstroom te Kapelle en de apparatenfabriek N.V. Tuscha te Haarlem. Voor de stichting is een maatschap pelijk kapitaal nodig van f 500.000, aan de volstorting waarvan ieder, zelfs de kleine man, kan deelnemen. Men zal o.a. een speciale lamp in pro ductie gaan nemen, waarvoor in het buitenland reeds belang stelling bestaat. Momenteel is men bezig met het opstellen van bouwplannen in overleg met de gemeente Goes. BAAD VAN MIDDELBURG. De raad van Middelburg zal vanavond half acht uür in spoedeisende vergadering bij een komen. Enig agendapunt is: hernieuwd besluit tot aankoop gronden nabij de Griffioen. MIDDELBURG. Feestavond K.V. „Swift". Vrydag heeft de Korfbalvereni ging „Swift" een feestavond ge houden in het Schuttershof. De wens, die de voorzitter, de heer H. G. Bruggeman in zijn ope ningswoord uitte, n.l. dat de Swiftlanen even goed zouden spe len op de planken als op het korf- balveld, is inderdaad in vervul ling gegaan. De voorzitter verwelkomde te vens de ere-voorzitter, de heer J. M. de Koning, en tal van zuster verenigingen. Door een bestuurs lid van „Togo" uit Goes werden bloemen aangeboden, vergezeld van de beste wensen. Voor de pauze werd de klucht „Mijn vriend Leonard" opgevoerd. De zes medespelenden zijn er in ge slaagd van deze klucht iets aar digs te maken. Na de pauze volg de er een programma in geheel andere stijl, n.l. een revue, waar in schetsjes, liedjes en conféren ce elkaar afwisselden. Ondanks het feit, dat met eigen mensen werd gespeeld, mag toch worden gezegd, dat deze revue, die uit stekend verzorgd was, zeer goed geslaagd ls. Proloog zowel als finale een loflied op Zeeland j en de Zeeuwse boer vielen in de smaak. Een jeugdige gooche laar zorgde verder voor de af wisseling. VLISSINGEN. Lezing. Vrijdagavond hield de heer L. de Feijter van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt in het be- drijfskantoor van „De Schelde" een lezing over „Wat is en hoe ontstaat het onweer". De be hoorlijk bezochte samenkomst stond onder leiding van ir Pieters. GOES Vergadering Geref. Jeugdverband In de bijgebouwen van de Ge reformeerde Kerk aan de West- wal sprak Vrijdagavond voor het Geref. Jeugdverband, na een ope ningswoord van de voorzitter, ds R. Flinterman, ds G N. Lammens van Heinkenszand over „Onze levensstijl". De spreker gaf een critisch gestelde analyse van het karakteristieke van de Geref. le vensstijl en hy riép de jongeren op te getuigen van Jezus Chris tus. Een drukke en geanimeerde bespreking, die onder leiding stond van ds Stam, volgde op dit belangrijke en boeiend voorge dragen onderwerp. Ds Lammens eindigde met dankgebed... KLOETINGE. Oud-leerlingen. De Ver. van Oud-leerlingen hield Vrijdagavond haar jaarver gadering bij Meulpolder. Het ledental bleef vrijwel ge lijk en er is een batig kassaldo. De heren W. P. Beye en J. van de Velde, resp. voorzitter en se cretaris, werden herkozen. Besloten werd ip principe om de grote excursie van dit jaar te maken naar Gent in België. Aan het slot werd door de heer C. de Bruin een filmvertoning ge geven, die voor de aanwezigen in teressant was. Filmvertoning. In het verenigingsgebouw werd Vrijdagavond een film vertoond uitgaande van de inrichting voor psychopaten en zwakzinnigen te Rekken. Eén en ander werd ver duidelijkt met woordelijke tekst door een der leiders van de in richting. OVEZANDE. Vergadering Varkensvereniging „Steunt Elkander". Het ledental is teruggelopen van 18 op 12. De contributie wordt gehandhaafd op f 1,per maand. De uitkering zal bedragen 70 pCt. van de geldende prijs voor varkens boven 75 kg. Voor een big van 7 weken is dat f 25,en voor varkens tot een gewicht van 75 kg f 10,- per maand. Het ba tig saldo van de kas bedroeg f 630,14. Werk-object. Naar verluidt zal het door het Burgerlijk Armbestuur opgestel de plan tot afgraving van een dijk en ophoging van een perceel wei land voorlopig geen doorgang kunnen vinden. OUDELANDE. Vergadering vereniging Z.V. Z- en N.-Beveland. Woensdagavond hield de onder- afd. Oudelande van de Z.V. Zuid en N.-Beveland haar jaarverga dering, welke goed was bezocht. In zijn openingswoord werden door de voorzitter verschillende herinneringen naar voren ge bracht uit het 20-jarig bestaan der vereniging. Na de verslagen van secretaris en penningmeester vond de verkiezing plaats. Met bijna algemene stemmen werd de voorzitter herkozen. De afgevaar digde naar de algemene vergade ring te Goes bracht een uitvoerig verslag uit. Naar aanleiding hier van werden verschillende zaken als contributieregeling van aan vullende verzekering en sanaton- umverpleging, verduldeiijKt en S.V. als lil toe te treu-n Mee gedeeld werd, dat in deze of de volgende maand een filmavond zal gegeven worden voor de le den van de vereniging in samen werking met de Groene Kruis-af- deling. WEMELDINGE. Filmavond Bekkense Inrichtingen. In het jeugdgebouw der Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge heeft de film gedraaid van de Rek- kense Inrichtingen. Na een kor te inleiding van Ds Oost, Ned. Herv. predikant, heeft de heer Husen, propagandist van de Rek- kense Inrichtingen, de film toegelicht. Het kerkkoor ver leende aan de avond mede werking. HANSWEEBT. Zanguitvoering Donderdagavond gaf de Ge mengde Zangvereniging „Zuider- stemmen", in de zaal van de heer P. Schot haar jaarlijks concert; medewerkenden waren mej Wij- nands, Hansweert, sopraan; de heer Huysse, Yerseke, tenor en de Kruiningse orkestvereniging „Apollo", onder leiding van de di recteur van de Zangvereniging „Zuiderstemmen", de heer Hol ster. Voor muziekliefhebbers was 't een genotvolle avond. Mej A. Wijnands en de heer Huysse ver dienen dan ook een eervolle ver melding, want hetgeen zij boden het bijzonder tot dr Dreckmeier, toneelstuk opgevoerd „De Aard schok". VROUWENFOLDER. Vergadering Geitenvereniging. Bovengenoemde vereniging kwam in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter, de heer P. Schout. De heer P. Boone werd als se cretaris herkozen, de heer C. Pol derman als bokhouder voor 1950. Het dekgeld van de geiten is vastgesteld op f 3,50 voor leden en f 10 per geit voor niet-leden. Jaarvergadering Melkcontröle- vereniging. Bovengenoemde vereniging kwam Woensdagmiddag in jaar vergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer A. Mesu Cz. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat de vereni ging thans 19 leden telt met 79 koeien. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo. Besloten werd ook dit jaar weer een gift beschikbaar te stellen voor de a.s. veekeuring. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. J. de Vlieger als secretaris MAANDAG 13 FEBRUARI. GOES: „Slot-Ostende", 8 u., Verg. Kon. Mij voor Tuin bouw- en Plantkunde. WOENSDAG 15 FEBRUARL THOLEN: Wed. Hoek, 3 u., Kringvergadering Z.L.M. herkozen, terwijl tot uitbreiding van het bestuur de heren P. Polderman Cz. en S. de Bruijn gekozen werden. SOUBURG. Een aanrijding. Vrijdagmorgen omstreeks half 10 had op de hoek Kanaalstraat- Paspoortstraat een aanrijding plaats tussen een taxi aan het ministerie van Landbouw en een vrachtauto van Destructor Zee land. De materiële schade was aanzienlijk. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Zendingsavond Geref. Kerken Donderdagavond had in de Ge reformeerde Kerk uitgaande van de Zendingscommissie een Zen dingsavond plaats. Ds J .v d. Berg opende deze bijeenkomst en sprak een woord van welkom in het bijzonder tot dr Dreemeier, die een referaat hield over haar werk in de laatste jaren. Verder vertelde zij een en ander over de tijd, die zij op Borneo in dienst was van de Zwitserse Zending. Een dubbelkwartet van het Evangelisatie-zangkoor onder leiding van de heer J. Feij ver leende haar medewerking. AAGTEKERKE. -Jaarvergadering Oranje vereniging. Dinsdagavond hield de Oranje vereniging haar jaarvergadering o.l.v. de heer A. de Vos. Het af gelopen jaar is voor de vereni ging kalm verlopen. Uit het jaarverslag van de penningmees ter bleek, dat de kas sloot met een batig saldo. De aftredende bestuursleden D. Hugense en F. Bakker werden herkozen. In de vacature ontstaan door het De- danken van de heer P. Wisse Szn., kon niet worden voorzien. Tot bode werd herbenoemd de heer S. Kodde Az. Op voorstel van het bestuur werd besloten aan de leden, die in Indonesië vertoeven, een pakketje te zenden. BIGGEKERKE. Familie-avond N.O.L.B. Woensdagavond hield de afd. van de N.C.L.B. in samenwer king met de omliggende dorpen en de georganiseerden uit het werkkamp een familie-avond in de zaal van de heer Simpelaar. In deze bijeenkomst, welke on der leiding stond van de heer P. Labruyère, werd voor de pauze de prachtige film over de zuivelbereiding vertoond. Na de pauze sprak de heer A. Vinger ling een kort principieel wcora. Voorts werd de avond gevuld met het vertonen van enkele te kenfilmpjes. Met de jubileum- film van de N.C.L.B. werd deze goed bezochte bijeenkomst ge sloten. GRIJPSKERKE. Het Varkensfonds vergaderde. Dinsdagavond j.l. vergaderde het varkensfonds „Helpt Elkan der". Uit de jaarverslagen bleek, dat in 1949 voor 4 varkens was uitgekeerd f 470,12. Alle aftre dende bestuursleden en de bode werden herbenoemd. Besloten werd om in het vervolg in Ja nuari gelegenheid te geven tot inschrijving van nieuwe leden. Bij aankoop van varkens zal men dit direct aan de bode moe ten opgeven. De huisslachtings- varkens voor 1950 zullen collec tief worden verzekerd. WISSEKERKE. Voorlichtingsavond. In hotel „De Kroon" te Wisse- kerke werd deze week een voor lichtingsavond gegeven door Zwaardemakers Handel en In dustrie NV. te Zaandam. Deze avond had ten doel de landbou wers in te lichten over de vele problemen die bij de voeding van grootvee en pluimvee voorkomen De eerste spreker, de heer Kei zer, wees op de zeer grote waarde welke een analyse-garantie geeft onder de Algemene Handelsvoor- waarden. Op deze wijze kunnen de verbruikers zich overtuigen van de waarde van de door hen gekochte mengvoeders Spreker wees nog op de zeer geringe waarde welke de vermelding van de procentische samenstelling van de mengvoeders heeft. Ver- der handelde de heer Keizer over diverse voedertechnische vraagstukken, waarover door de j aanwezigen vele vragen werden gesteld, De heer Lelieman behandelde I vervolgens enkele specifieke pluimvee-problemen. Doordat ge noemde heer zeer kort geleden 'n onderhoud had met de directeur van de Rijks-Seruminrichting te Rotterdam, kon hij vele interes sante bijzonderheden vermelden over de zozeer gevreesde vogel pest, die thans ook in België heerst. BRESKENS. Jaarvergadering „Het Groene Kruis", afd. Breskens. Donderdagavond kwam het Groene Kruis in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter me moreerde in zijn openingswoord het vele belangrijke werk, dat in het afgelopen jaar geschied is. Het speet het bestuur, dat de belofte, in de vorige vergadering gedaan, niet nagekomen kon worden n.l. om deze jaarverga dering in het nieuwe Wijkge- bouw te houden. Over 4 of 5 weken zal ieder lid in de gele genheid gesteld worden om het nieuwe gebouw te bezichtigen. Zuster IJsembrant zal op 25 Maart haar ontslag nemen we gens het bereiken van de 60-ja- rige leeftijd. De burgemeester werkt hard mee en het gemeen tebestuur stelt gelden beschik baar voor de inrichting Consul tatiebureau. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het leden tal gestegen is tot 730. In het afgelopen jaar is 500 maal ma teriaal verstrekt. Zuster Aaltje heeft afgelegd in Breskens 2478 ziekenbezoeken, in Groede 90. Verder 238 T.B.C. bezoeken. Be zoeken aan zuigelingen 492, aan kleuters 34. Maatschappelijke hulp en adviezen 115. In totaal 3447 bezoeken. Bovendien nog 24 zittingen voor consultatie bureau. De aftredende bestuursleden de heren van Boven, Bruijn- ooge en Carels werden herkozen en namen hun benoeming aan. Enkele mededelingen betref fende de stand van het wijkge- bouw werden gedaan. Men had tegenslag gehad met de cen trale verwarming en de bestelde stoelen waren ook niet op tijd geleverd. In de tuin zullen 3 nieuwe ligtenten beschikbaar zijn voor hen, die op dokters advies enkele uren per dag rust moeten houden. Het liggen hier zal rustiger zijn dan thuis. De datum van opening zal nader bekend worden gemaakt. SAS VAN GENT. Schip in beslag genomen. Op 10 Febr. j.l. werd te Sas van Gent door de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen het motorschip „Telegraaf 18" in be slag genomen op grond van een daarin aanwezige geheime berg plaats. Naar men óns mededeelde bevond deze bergplaats zich in een der oliereservoirs. TERNEUZEN. Scheepswerf. De op de scheepswerf van de N.V. Scheepsbouwmaatschappij te Terneuzen in aanbouw zijnde kustvaarder is thans zover ge vorderd, dat deze binnen afzien bare tijd te water gelaten zal kunnen worden. Ook de voor de tewaterlating benodigde helling is thans vrijwel voltooid. Sportterreinen. Hoewel de sportterreinen aan het Westelijk Bolwerk nog slechts korten tijd voltooid zijn en voor de diverse sportvereni gingen nog piet bespeelbaar zijn, doet zich reeds thans de be hoefte gevoelen aan meerdere dergelijke terreinen. In totaal zijn er drie terreinen gekomen, waarvan er 1 bestemd is voor de voetbalvereniging Terneuzen en 1 voor de Rijks H.B.S., terwijl op het 3e terrein alle overige sportbeoefening zou dienen plaats te vinden. Door de gemeente wordt thans bij de diverse sportver enigingen een enquête gehou den, teneinde te weten welke behoefte aan sportgelegenheid nog bestaat en door hoeveel personen gebruik van deze ter reinen zal moeten worden ge maakt. Vrjjdag heeft Prins Bernhard een tocht gemaakt naar de bosne gerdorpen aan de Boven-Suriname rivier, waar zijn leven vrijwel de gehele dag in handen is geweest van de bosneger Asinnie, in wiens korjaal (kano) de Prins, samen met gouverneur Klaassesz, was gezeten. Asinnie stuurde het ranke bootje zonder ongelukken op kundige wijze door een zestal gevaarlijke soelas (stroomver snellingen), samen met twee andere bosnegers, die met koelas (vaarbomen) de corjaai van de rotsblokken moesten afstoten. Per tramwagen ging het gezel schap van Paramaribo naar het kabelstation, waar indertijd Prin ses Juliana het zendingshospitaal van de Evangelische Broeder- meente heeft bezocht. Het eerst werd een bezoek ge bracht aan het Heidense dorp Kapasikree. Van Kapasikree volgde een moeizame tocht door waterver snellingen naar het christendorp Gansee, alwaar onmiddellijk na aankomst een plechtige dienst werd gehouden in het kerkje. De inlandse catechist J. Leerdam zegde dank voor de eer, aan het dorp verleend. Vervolgens werd er een Kroe- toe (raadsvergadering) gehouden met de drie hoofdlieden van Gan see, Efmund Treu, Alexander en Cyrenius, die zeiden, hun vreugde niet onder woorden te kunnen brengen, dat het de Prins had behaagd, hen in hun armoe de te komen opzoeken. Zij ver zochten de Prins, hun groeten aan de Prinsesjes te willen over brengen. Zij spraken de wens uit, een kanon te mogen ontvangen, om dit bij feestelijke gelegenhe den te kunnen afschieten, waar voor de Prins beloofde te zullen zorgen. Na de Kroetoe werd een schit terende voordracht bijgewoond. De sprekers droegen in uitste kend Nederlands de geschiedenis de bosnegers voor, hetgeen werd afgewisseld met zang en dans Na Gansee werd een bezoek ge bracht aan het dorp Lombe, waar een kleine influenza-epidemie heerst en liederen werden gezon gen door hoestende kinderen. On- de een brandende zon werd de terugreis naar het kabelstation aangevangen. Prins Bernhard en de andere leden van het gezel schap ontdeden zich van hun bo- venkleren, waarna er plotseling een hevige stortbui viel, zodat 't gehele gezelschap kletsnat werd. Van het kabelstation werd de reis wederom per tram voortgezet naar Paramaribo. «Al"4* van 23. Van Bergen ls nog een lange tijd doorge lopen en nu gaat er opeens een heel andere we reld voor hem open. Het bos houdt hier op. Hij staat aan de rand. En wat ls er aan de andere kant? Een heideveld. Helde en nog eens heide, met geen boom of struik tussen belde. De grote vlakte die hij hier voor zich ziet, strekt zich uit tot aan het verre verschiet. 24. Komaan, denkt Van Bergen, lk blijf hier niet langer staan, want daar in het Westen ls de zon ondergegaan. Ik geloof, dat lk daar ln de verte een huls kan zien. Daar moet lk op af. Als lk hard loop ben lk er ln een minuut of tien. Misschien wonen er ln dat huls goede Heden, die mjj hulp kunnen bieden. (Ingez. mededeling advert.) Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal na afloop der enquête worden bezien hoe veel terreinen nog nodig zijn, waarna dienaangaande met de planologische dienst in overleg getreden zal worden. POORTVLIET. Schietvereniging herleeft. Op verzoek van het bestuur van de sinds 1940 op non-activi teit staande schietvereniging „Nederland en Oranje", kwamen in zaal Kesteloo een aantal per sonen bijeen met het doel de ver eniging weer leven in te blazen. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer H. Overbeeke, die meedeelde dat er zowel voor de winter als voor de zomer een terrein beschikbaar is, gaf de penningmeester de heer Joh. v. d. Hoeven, een overzicht van de fi nanciën. Er is momenteel een na delig slot van f 15.07. Men zal de prijs opvragen voor het aanschaf fen van 2 buksen. De voorzitter zeide, dat de Nationale Reserve wel op de baan mag oefenen, doch tegen vergoeding, daar de baan eigendom der vereniging is. De contributie werd met alg. stem men op f4 per jaar per lid ge bracht. De heer D. van 't Hof werd benoemd tot bode. De voor zitter maande nog aan tot voor zichtigheid als er geschoten wordt. Ten slotte stelden de he ren Verburg en Joh. v. d. Hoeven zich beschikbaar met een lijst door de gemeente te gaan. Vergadering Chr. School. De Chr. school hield een dezer haar jaarvergadering in de school. In zijn openings- en welkomstwoord wenste de voor zitter, de heer H. Overbeeke, de heer Hillebrand nog geluk mqt zijn 25-jarig huwelijksfeest. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer C. Mullie de heer M. B. Heijboer gekozen. Deze nam zijn benoe ming aan. De voorzitter dankte de heer Mullie voor hetgeen hij voor de vereniging deed. In de rondvraag werd nog geïnfor meerd naar het ontslag van de heer Hartog. De voorzitter ant woordde daarop dat dit gedaan was omdat men een leerkracht moest hebben met de acten j en k (bevoegdheid handwerken en gymnastiek), doch dat men de heer Hartog node zag ver trekken, daar hij een goede kracht was. Medegedeeld werd nog, dat op Vrijdag 17 Februari een oudravond zal worden ge houden. De heer Looyenga sloot tenslotte met dankzegging. Een onleesbare wet. Toelichting noodzakelijk. Nu ook de Eerste Kamer het wetsontwerp op de materiële oor logsschaden heeft aangenomen, wordt, aldus de R o 11 e r d„ een bepaalde kwestie bijzonder acuut. Het ls de wenselijkheid, dat er nu spoedig van departementswe- ge een publicatie verschijnt, die ln eenvoudig Nederlands vertelt waarover het gaat en waarop de gedupeerden mogen rekenen. Want uit de wet kunnen slechts enkelen dit zelf becijferen. De Tweede en de Eerste Kamer hebben het nog moeten doen met een wetsontwerp, dat nauwelijks te lezen was. We hebben daar voor natuurlijk 'respect. Maar ten slotte hebben niet alleen de hon derdvijftig Kamerleden en de ambtenaren met deze wet te ma ken. Daarmede hebben te maken de arbeider, die zijn meubeltjes kwijtraakte, het renteniertje, dat zijn huisje in puin zag gooien, de middenstander, die in zijn bedrijf werd geplunderd. En zij willen nu wel eens weten, waar ze aan toe zijn. Daarom moet er een publicatie komen, die hun dit vertelt op een wijze die de eenvoud zo dicht mo gelijk benadert. Dat zal misschien nog moeilij ker zijn dan het maken van heel deze moeilijke wet. Maar we wis ten het al: „Bij Lieftinck staan ze voor niets." Burgerlijke Stand. - Het echtpaar A. van Gilst en M. van Gilst—'Wesdorp te Brui- nisse vierde zijn 60-jarig huwe lijksfeest. De heer A, D. v. d. Schans, oud-burgemeester van Andel, Giessen en Rijswijk en lid van de Brabantse staten (A.R.) is, 76 jaar oud, in Andel overleden. Aan de Herv. Chr. School te Biezelinge, is m.i.v. 1 April be noemd tot onderwijzer, de- heer Dr Visser 't Hooft over zijn reis naar het Oosten. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr W. A. Visser 't Hooft, die de con ferentie van de jonge kerken te Bangkok heeft bijgewoond, bracht tevens een bezoek aan Griekenland, Turkeije, Egypte, Indonesië, India en Ceylon. Na zijn terugkeer verklaarde dr Visser 't Hooft, dat hij over tuigd is, dat de jonge en de oude kerken elkaar nodig hebben en elkaar aanvullen. De oude kerken moeten de jonge kerken haar trouw blijven schenken; de jonge kerken, aan de andere kant, kunnen de oude kerken verrijken door aan deze meer besef van haar Zendings roeping bij te brengen, iets wat zij zelf in hoge mate bezitten. Ondanks de geïsoleerde lig ging en de ervaringen, die zij doormaakte tijdens de Japanse bezetting, is de Batak-kerk, die in 1864 ontstaan is, voortdurend gegroeid. Over Azië sprekende zei dr Visser 't Hooft: „Azië ontworsteld zich aan 'n "collecti visme dat geheel door feodale ver houdingen bepaald was. In deze verhoudingen betekent het com munisme de weg naar de vrij heid. Hier hebben vooral de Christenen het geheim van de vrijheid, de vrijheid van de kinderen Gods, te laten zien. VLISSINGEN. Bevallen: J. N. de NooijerBlok, d.; M. L. Baes- Vandecasteele, d. Ondertrouwd: N. P. de Hamer, 26 j. en N. de Rooy, 22 j.; A. Huijssoon, 41 j. en E. M. Notté, 48 jaar. Gehuwd: J. G. Bruin, 22 j. en C. C. de Jonge, 18 j.: C. van de Ketterij, 25 j. en J. J. Meer man, 22 j. Overleden: M. G. E. Kiene, 64 j., wed. v. P. Lub; J. Beun, 77 jaar. GOES. Geboren: Janna M., d. v. F. Walrave en J. J. Herrebout. Pleternella C„ d. v. P. C. Dron- kers en C. Luitwieler. Chrlstiaan J„ z. v. J. den Dekker en P. J. Wisse te Hoedekenskerke. Her- bert, z. v. H. W. J. Geers en P. J. Stellaard. Jozias J., z. v. A. Th. Joosten en M. A. Klap, te Rot terdam, HEINKENSZAND. Geboren: Petronella C., d. v. J. C. de Win ter en T. Vermue; Johannes P. L., z. v. L. P. Moreauw en C. A. Bek. Overleden: C. Zuidhof, 78 echtg. van C. Traas; J. Boude- ling, 51 j., echtg. van C. van de Linde; A. de Visser, 24 j., echtg. v. J. W. J. de Kok. OVEZANDE. Geboren: Regina A., d. v. J. Mees ten Oever en S, A. van Romunde. Franslscus P., z. v. J. Witkam en P. Koens. Ma ria M. C„ d. v. B. Rentmeester en M. Rijk. Gehuwd: A. Traas, 29 j. en D. Boonman, 21 j. Overleden: W. Vermalre, 71 j., echtg. v. P. Poelman, M. de Jon ge, 89 J., wed. v. A. R(jk. C. Re- mijn, 33 j., echtg. v. P. Rijk. P. de Pagter, 89 j„ wed. v. F. Ver burg. M. J. Mol, 57 j., ongehuwd. S J. Pover, 38 j., echtg. v. P. de Winter. DRIEWEGEN. Geboren: Lydia H., d. v. A. de Bart en H. Pie- terse. Menno J„ z. v. A. van Els- acker en J. E. Ufkes. Gehuwd: M. J. van 't Westein de, 25 j. en A. Goense, 25 j. M. van Beveren, 25 j. en H. W. Kop- penhol, 22 j. J. Hoogstrate, 31 j. en J. J. Hannewijk, 25 j. Nagek. Advertenties. Heden overleed te Heerde (Gld.) onze ge liefde Zoon en Broeder JACOB MARINUS KORSTANJE, Echtgenoot van A. C. v. Kraaijenhagen oud 55 jaar. J. KORSTANJE Lzn. M. KORSTANJE— VAN DER WEELE. M. E. KORSTANJE. Goes, 10 Febr. 1950. Magdalenastraat 4. Men zou haast de indruk kun nen krijgen, dat de Dagbladpers bij de Nederlandse regering in een slecht blaadje staat. In de vorige eeuw was Neder land bij de afschaffing van het dagbladzegel de laatste in de rij. Inplaats van dit zegel hebben we nu de Omzetbelasting waar onder de dagbladen, die 'ttoch al hard te verantwoorden heb ben, zwaar gebukt gaan. Er was een Kleine hoop, dat het bij de herziening van deze belasting anders zou worden, maar de regering denkt daar anders over. Tal van artikelen worden van deze belasting vrijgesteld, .naar niet het dagblad hoewel dit toch onder de eerste levensbehoeften kan worden gerangschikt. In Zweden, Noorwegen, Dene marken, Groot-Brittannië, Lu xemburg, Zwitserland, Italië en Amerika kent men een derge lijke belasting niet, evenmin als in België waar men overigens van Omzetbelasting niet afke rig is. Er is dan ook alle reden om aan de regering met klem te vragen, de dagbladpers van Om zetbelasting vrij te stellen. Nederland is dan evenals in 1869 de laatste, maar beter laat dan niet. In de avond van de tiende Februari is in zijn Heer en Heiland ontslapen, ruim 82 jaar oud, onze geliefde Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader CORNELIS PIETER VOGELAAR oud-lid van Ged. Sta ten van Zeeland, Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Hoewel met droefheid vervuld over zijn ver scheiden, gedenken wij met dankbaarheid het vele goede, dat God ons in hem geschonken heeft. Bruinisse: P. M. VAN DEN BERG —VOGELAAR W. VAN DEN BERG Dz Maassluis: C. SCHWARTZ— VOGELAAR P. A. SCHWARTZ Krabbendijke: A. P. VOGELAAR— SMALLEGANGE en klein- en achter kleinkinderen Krabbendijke, 11 Februari 1950. De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 14 Februari a.s. te 11 uur. Geen bloemen. Het behaagde de Heere van leven en dood he den na een langdurig lijden van mij weg te nemen, mijn innig ge liefde Man CORNELIS PIETER VOGELAAR Jr in de ouderdom van 57 jaar. Zijn diepbedroefde Echtgenote: A. P. VOGELAAR— SMALLEGANGE Krabbendijke, 10 Februari 1950. De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 14 Februari a.s. des na middags om 2 uur. Geen bloemen. Het behaagde de Heere na een langdurig lij den, heden uit ons mid den weg te nemen, on ze geliefd? Broer, Zwa ger, Oom en Oud-Oom CORNELIS PIETER VOGELAAR Jr in de leeftijd van 57 jaar. Bruinisse: P. M. VAN DEN BERG —VOGELAAR W. VAN DEN BERG Dz Maassluis: C. SCHWARTZ— VOGELAAR P. A. SCHWARTZ en kinderen en klein kinderen Krabbendijke, 10 Februari 1950.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3