Fins stoomschip „Karhula" voor de Nederlandse kust vergaan NIEUWS Elf der 29 opvarenden kwamen in de golven om Vrouwenpolder wil zelfstandigheid bewaren Oorlogsvrijwilligers uit Zeeland bijeen Zilveren jubileum van Vlissingse Zwemclub feestelijk berdaebt SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Postduivenhouders vergaderden Kring Oost Zuid Beveland der Z.L.M. vergaderde Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347;'Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1485 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 13 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 7.58 u., onder 17.51 u.; Maan op 7.26 u., onder 14.30 u. Hoogwater op Dinsdag 14 Febr.i Vlissingen: 12.36 u. 1.63 m., u. m.; Terneuzen: 0.23 u. 1.75 m„ 13.02 u. 1.83 m; Wemel- dinge: 1.33 u. 1.32 m„ 14.10 u. 1.43 m.; Zierikzee: 1.15 u. 1.09 m., 13.57 u. 1.18 m. HEVIGE STORM EIST SLACHTOFFERS. De geweldige storm, die de laatste dagen bovei. de Noordzee woedt en Zaterdag op sommige plaatsen langs de Kanaalkast een wind snelheid l.ad van 120 km per uur, heeft het leven geëist van elf opvarenden van h'.t Finse sehip „Karhula", dat Zondagmorgen op de Haak gronden ter hoogte van Kijkduin voor de Nederlandse kust is vergaan, ichttien andere opvarenden konden worden ge red door de „Dorus Rijkers", de te Den Helf r gestatlonneerde reddingboot. Drie verstekelingen aan boord Gistermorgen omstreeks half acht zond het 3614 ton metende 40 jaar oude Finse st-omschip „Karhula", dat van Hango op weg was nr ar Frankrijk nood seinen uit, waarop direct de sleepboot „Holland" van de rede rij Doeksen en de „Dorus Rij kers" uitvjeren. Door de seinen gewaarsc.-jwd stoomde ook een Engels schip in de richting van de richting van (Ie ia nood verke rende „Karhula", maar deze zag geen kans iets te doen. Tevens steeg een Nederlands Marine- vliegtuig op. Om 10.25 uur kwam de „Dorus Rijkers" bij e sloep met 18 overlevenden. Alle pogin gen om de andere leden van de bemanning te vinden bleken vruchteloos. Hoewel ze geen red dingboot meer konden bereiken, omdat het sehip brak, dacht men aanvankelijk nog dat ze zich drijvende hadden kunnen houden. Aan boord van de „Karhula" waren naast de uit 26 koppen bestaande bemanning 3 versteke lingen, waarvan er 1 met 10 be manningsleden is omgekomen. Uitgeput, verkleumd en half alf verdwaasd door de in de voor afgaande zes uur doorgestane el lende, stapten de geredden van de Dor- Rijkers" te Den Helder aan land. Zonder uitzondering groepten de mannen samen om de kachel om te trachten iets bij te komen. Verscheidene hunner za ten zonder een woord te zeggen troosteloos voor zich uit kijken, anderen bleken praakzamer en trachten hun belevenissen onder woorden te brengen. Een van hen een Duitser, die een kwartier in het koude water had rondge zwommen vertelde dat hij op wacht een lek ontdekte, waar door het schip water maakte. On middellijk gaf de kapitein op dracht te pompen en dat is een paar uur lang gebeurd. De radio- telegrafist zond vanaf zes uur onophoudelijk S.O.S.-seinen uit. Ook begon men lichtsignalen af te schieten. Het eerste teken, dat men onze signalen had opgevan gen was het Nederlandse vlieg tuig, dat laag over ons vloog. OVERBOORD, agen half acht maakte het schip plotseling wel veertig gra den slagzij" vertelde de Duit ser. „De kapitein gaf bevel het schip te verlaten, maar twee red dingboten zaten aan stuurboord, waarnaar het schip zo zwaar overhelde, dat alleer. de boot aan bakboord gebruikt kon worden. Vier, c. der wie de kapitein, sprongen overboord en wisten zich aan de reddingboot vast te klampen. Zij werden door de an deren aan boord getrokken". De Duitser zelf was eveneens over boord gesprongen en na een kwartier zwemmen werd hij aan boord gehesen. Intussen had een deel der bemanning zich verza meld op de brug, een ander deel op het middendek. Onverwacht sloeg plotseling de brug van het schip af en dobberden een groot aantal mannen op de tot vlot ge worden brug op de zee rond. Eni gen hunner sprongen onmiddel lijk in het water en zij allen be reikten zwemmend de redding boot. De mannen op de drijvende brug konden eveneens aan boord van de enige kleine reddingboot wor den genomen. Daarmede waren allen, die de „Karhula" hadden Afd. Zeeland van de Bond van Zaterdagvliegers stippelde nieuwe vluchtlijn uit. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes de afd. Zeeland van de Bond van Zaterdagvliegers. Op deze jaarvergadering bleek, dat deze Zeeuwse afdeling, die uit 20 ver enigingen bestaat met een totaal van 600 leden, een actief 1949 achter de rug heeft. Ook het werk der Z.C.G., de Zeeuwse Con cours Combinatie had een vlot verloop al kon de deelname aan de „Vitesse-vluchten" wat groter zijn. De afdelingskas sloot met een batig saldo van f 110,26. Het bestuur bestaande uit de heren S. Kodde, Veere, voorzit ter; R. Dirven, Middelburg, se cretaris-penningmeester en K. v. Belzen, Arnemuiden zal, zo be sloot men, terwille van het on derling contact, uitgebreid wor den met 20 leden, nl. uit iedere vereniging één lid. Het vluchtprogramma werd in de brede besproken. Er zullen nl. voorlopig geen vluchten uit Frankrijk en Duitsland meer ge maakt kunnen worden, omdat de volgelpest daar heerst. Het bondsbestuur heeft thans plannen gemaakt om in het binnenland te gaan vliegen. De uitgestippelde vluchtlijn is echter vrijwel on aanvaardbaar nl, regelrecht uit Maastricht en Groningen. De afd. Zeeland heeft nu ook een vlucht lijn uitgezet. Deze behelst dat op 22 April een vlucht begint uit Bergen op Zoom, op 29 April uit Lage Zwaluwe, 6 Mei Leerdam, 13 Mei Amersfoort, 20 Mei Har derwijk, 27 Mei Zwolle, 3 Juni Hoogeveen, 10 Juni Groningen, 17 Juni Winsum, 24 Juni Roode- school. De kosten van vervoer hiervoor zullen iets meer dan 25 cent per duif bedragen. De heer Van Es, de rekenaar te Yerseke, zal op 29 Februari dit voorstel aan de bondsvergadering voorleggen. Men wees er in dit verband op, dat het voorkeur zou verdienen deze binnenlandse vluchten in het i ader van de Z. C.C. te maken. In de rondvraag kwam de afd. Rilland met een nieuw kampioen stelsel op tafel. Dit systeem, dat neerkomt op een betere waarde ring van de puntentoekenning en algemene instemming wegdroeg, zal, na bestudering door het be stuur, en indien het aan de eisen voldoet, als bindend verklaard worden. Voorts sprak de afd. Tholen haar misnoegen uit over de manier waarop de afd. Goes viak voor de Z.C.C.-tentoon stelling haar tentoonstelling had georganiseerd. Nadat men hierover nogal druk gedebatteerd had, werd de vergadering ge sloten. Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland. Pinksterconcours wordt in Yerseke gehouden. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland, onder voorzitterschap van de heer C. A. Blok te Kapelle. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo in kas Is van f 567,09: de uitgaven bedroe gen f 1157,16. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren Blok en J. de Toon der te Kloetinge herkozen terwijl de heer J. J. Laroes uit Vllssin gen de vacature bezette die door zijn vader ais secretaris was opengelaten. De heer T. Laroes werd tot ere-lid benoemd. Twee verenigingen hebben voor het lidmaatschap bedankt, nl. „Scheldegalm" in Hansweert en „Ons Genoegen" in Vlissingen. Besloten werd het Pinkster concours in Yerseke te houden. De solistenconcoursen vinden te Middelburg plaats vermoedelijk op 25 Maart en 1 April. De vereniging te Domburg or ganiseert, zo werd in de rond vraag tenslotte nog medegedeeld op 24 Juni een festival, ter ge legenheid van het 50-jarig be staan. verlaten in de reddingboot ver enigd. Dezen zagen hoe tien van hun kameraden en één onbeken de man (de verstekeling) vertwij feld op het middenschip rond renden. Deze zijn allen omgeko men. DE STORM. De storm heeft zowel in Ne derland Frankrijk, als Engeland overal schade veroorzaakt. In Engeland sloeg een sleep boot om, waarbij vier mannen het leven verloren. Schepen kunnen niet uitvaren of raken op drift en de „Queen Elizabeth" kan we gens het noodweer het dok in Southampton niet verlaten. Door stormweer is de loods- dienst van de Westpost (aan de mond van de Wester-Schelde) Zaterdagmiddag om 12 uur ge staakt. De Belgische torpedoja ger „Jan Breijdel", die Vrijdag voor Vlissingen omhoog voer is nog steeds niet vlot gekomen. Raadhuis van Breskens wordt hersteld en uitgebreid. De raad der gemeente Breskens had In de begroting voor het jaar 1950 een bedrag van f 17.000 uit getrokken ter bestrijding van de kosten van herstel en uitbreiding van het gemeentehuis en ver nieuwing van de inboedel. Welis waar had men aanvankelijk de hoop gekoesterd, te kunnen ko men tot de bouw van een geheel nieuw gemeentehuis, ter vervan ging van het tegenwoordige, ruim 80 jaren oude gebouw, dat in vele opzichten niet meer aan de eisen van de tijd voldeed, doch, nadat gebleken was, dat met zekerheid mocht worden aangenomen, dat het Rijk niet bereid zou worden gevonden een bijdrage te verle nen in de stichtingskosten van 'n nieuw gemeentehuis, moest wel worden besloten tot herstel en uitbreiding. Ged. Staten hebben zich thans met deze gang van zaken ver enigd, omdat, nu de bouw van 'n geheel nieuw gemeentehuis on mogelijk blijkt, de voorgenomen verbeteringen inderdaad van zo danige aard zijn, dat op deze wij ze aan de meest dringende be hoeften van de dienst wordt tege moet gekomen. Nieuwe Hervormde Kerk te Schoondijke in gebruik genomen. Onder zeer grote belangstel ling en in aanwezigheid van ver schillende kerkelijke en burger lijke autoriteiten is Zaterdagmid dag te Schoondijke 't nieuwe kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente in gebruik genomen. De bouw van deze nieuwe kerk, die in de plaats is gekomen van het kerk gebouw dat in 1944 door oorlogs geweld verloren ging, is vooral mogelijk geworden door een gift van f 50.000 van de adopterende Ned. Herv. Gemeente Voorburg. Na de inwijdingsdiens t die geleid werd door ds M. Schopenhauer, werd o.m. het woord gevoerd door ds Gravemeijer, namens de Generale Synode, door ds A. W. M. Odé uit Goes, als voorzitter van het Provinciaal Kerkbestuur, en door de burgemeester van Schoondijke, de heer F. van Ro- sevelt. Namens de Ned. Herv. Gemeente te Voorburg waarvan een deputatie aanwezig was, sprak o.m. ds Hoekert. Het jeugd- kerkkoor uit Breskens verleende bij de inwijdingsplechtigheid zijn medewerking. Film over landbouwhuishoud- onderwijs. Zaterdag werd in melksalon „De Landbouw" te Goes een ver gadering gehouden van leer krachten bij het landbouwhuls- houdonderwijs. Voor de aanwezi ge onderwijzeressen werd door mej. Sikkens een film vertoond over het landbouwhuishuidonder- wijs. In deze film, opgenomen op een Zeeuwse landbouwhuishoud- school, werden alle facetten van over het landbouwhuishoudonder- in het bijzonder dat van de zgn. primaire cursus, dus voor meis jes die van de lagere school ko men, behandeld. De film gaf een goed inzicht in het landbouwhuis- houdonderwys en zal er hopenlijk toe bijdragen dat de belangstel ling voor dit onderwijs nog ver meerdert. OUD SCHERPENISSENAAK 102 JAAR. „Ik wist niet, dat ik zo oud zou worden, anders was ik met mijn 70ste niet met „boeren" op gehouden", Dat zei Frans Duyn- houwer te Werkendam die giste ren 102 jaar werd en op 12 Febr. 1848 te Scherpenisse werd gebo ren. GAPINGE WIL NIET BIJ VEERE WORDEN GEVOEGD. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 10 Februari 1950. De volgende vonnissen wer den uitgesproken: J. F., assistent-accountant te Souburg, thans gedetineerd, wegens verduistering, meer malen gepleegd, en valsheid in geschrifte, 1 jaar en 6 m. gev. straf met aftrek voorarrest. G. G. H., kapitein aan boord „Olivos V", wonende te Rotter dam, wegens het als schipper niet in acht nemen van de wet telijke voorschriften, vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving, bevestiging von nis Kantonrechter f25 of 10' d. De gemeenteraad van Vrouwe polder heeft zich Zaterdagmorgen bezig gehouden met het herin delingsplan van Walcheren, het welk voor deze gemeente wel zeer ingrijpend is, daar een deel van het grondgebied aan Veere, een ander deel aan Oostkapelle wordt toegevoegd en Vrouwenpolder zelf bij de combinatie met Seroos- kerke wordt ingedeeld, terwijl tenslotte Gaplnge tot de gemeen te Veere gaat behoren. De burgemeester, de heer W. N. van Liere zei, dat de brief van Ged. Staten hem had bevreemd en onaangenaam getroffen. Hij noemde de argumentatie van Ged. Staten zwak en merkte op, dat ook wanneer de opheffing der gemeente zou doorgaan er geen geld zou zijn voor de aanleg van de riolering. Wethouder S. de Visser wees er vervolgens op, hoe Gapinge de zelfstandigheid, dat dit deel van de gemeente o.m. in de raad heeft, zal gaan verliezen door de toe voeging aan Veere. De heer C. Langebeeke zei na mens geheel Gapinge te spreken, toen hü opmerkte dat de ophef fing van de gemeente een zaak is, die niemand kan bekoren. De be woners van Gapinge, zei hy, voe len zich thuis by Vrouwenpolder en de afdeling Gapinge zal in de raad van Veere wel nimmer een dergeiyke vertegenwoordiging kragen als nu by Vrouwenpolder het geval is. Voormalig 2-14 R.I. hield reünie in Goes. Ter gelegenheid van liet 5-jarig bestaan hield 't voormalige „Ba taljon Zeeland" van 2-14 R.I. Za terdagmiddag in het Schutters hof te Goes een reünie. Uit alle delen van Zeeland waren de voor malige O.V.W-ers naar Goes ge komen om de vroegere strijd makkers terug te zien en oude herinneringen op te halen. Nadat de mannen eerst gele genheid gehad hadden om de ken nismaking te hernieuwen, werd de bijeenkomst door de heer Ap pel, namens het comité Reünie geopend met een hartehjk woord van welkom; in het bijzonder tot kolonel Sluyter, de voormalige brigE lecommandant. In zijn ope ningswoord riep hy verder op om de band, die tijdens de militaire dienst werd gesmeed, zoveel mo gelijk te bewaren. Met enkele welgekozen woorden herdacht hij de strijdmakkers, die in Indone sië hun leven lieten. Te hunner herdenking werd een minuut stil te in acht genomen. Verder las de heer Appel nog een door Over ste Van Oort ,de voormalige com mandant van het Bataljon Zee land, aan zyn vroegere man schappen gerichte brief. Vervol gens sprak kolonel Sluyters, de voormalige commandant van de U-brigade. Hy haalde allerlei herinneringen op aan het verbluf op Midden-Sumatra. In het by- zonder wees hy op de band die daar tussen de mannen, onderling ontstond en die nog steeds be staat. „Wy moeten elkaar zo no dig helpen", aldus kolonel Sluy ters, „en indien dit niet nodig is, zoveel te beter. In een gezelschap oud O.V.W.-ers ben ik er trots op, dat ik eens hun commandant was; terwyi ik thans, nu zij bur gers geworden zyn, eveneens trots op hen ben, daar zy goede Nederlanders waren en zullen blijven". De voormalige majoor De Kam sprak tenslotte nog over het doel en opbouw van de Nat. Reserve en wekte de aanwezigen op om in de Nat. Reserve een plaats in te nemen. Vervolgens was de beurt aan het gezelschap „De Zuidwesters" uit Middelburg, dat op humoris tische wijze de aanwezigen ge ruime tyd bezig hield. Na sluiting van het officiële ge deelte van de reünie bleven de voormalige strijdmakkers nog ge ruime tyd gezellig bijeen. BADPLAATS. De heer J. Francois zei, dat 't gehele plein hem had teleurge steld. Hij wees op het bijzondere karakter van Vrouwenpolder, dat als badplaats in opkomst is. Bo vendien hebben Ged. Staten de historische betekenis van Vrou wenpolder over het hoofd gezien. Niemand, aldus dé heer Frangois, zal zich thuis voelen onder de hoede van Serooskerke en als kustgemeente moet Vrouwenpol der zelfstandig blijven. De heer J. Geerse Jr viel Ged. Staten aan op het punt van de krachtige gemeenschappen. Wil men krachtige gemeenschappen kweken, dan moet men eerst ge meenschapsgevoel hebben. En dit nu, wordt vernietigd door de sa menvoeging van de verschillende gemeenten. Vervolgens bracht de heer Geerse het vreemdelingen verkeer in het geding, dat, naar hy meende, in gevaar werd ge bracht door de samenvoeging. Ook de heer A. Sturm verde digde de zelfstandigheid van Vrouwenpolder als badplaats.' Verder betoogde de heer A. P. Wouters nog, dat Gapinge geheel op Vrouwenpolder is aangewezen, waarna de heer N. Mesu zich op het standpunt van B. en W. stel de. Tevens werd er door verschil lende sprekers nog op gewezen, dat tegen kleine grenscorrecties geen overwegende bezwaren be staan. Provinciaal Comité A.R. Kiesverenigingen. Onder leiding van dr K. Hui zenga vergaderde Zaterdag het Prov. Comité van A.R. Kiesver enigingen. Deze vergadering was in hoofd zaak gewyd aan de voorbereiding van de a.s. Statenverkiezing. Medegedeeld werd dat de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer op een nader te bepalen datum in een openbare vergade ring te Middelburg zal optreden. Op 6 Mei a.s. zal de jaarverga dering worden gehouden. In de middagvergadering hoopt de heer A. Schout te spreken over „Mid denstandsproblemen". Het moderamen werd als volgt samengesteld: dr K. Huizenga, A. I. Catsman, A. A. van Eeten, F. de Koeyer, A. Schout, E. Tange en R. Zuidema. Jaarvergadering van „Kweek- lust" te Middelburg. Zaterdagmiddag vergaderde in de Bogardzaal de Vereniging tot Exploitatie van Volkstuinen voor land- en tuinbouw „Kweeklust" te Middelburg. Tijdens deze ver gadering is besloten om het 30- jarig bestaan, dat vorig jaar on opgemerkt voorbij is gegaan, als nog te vieren, met welk doel een feestcommissie is gevormd, die de gezellige avond zal voorbereiden. DE HEREN J. DE JONG EN P. WEIJERMANS WERDEN GEHULDIGD. Het zil\ ren jubileum van de Vlissingse Zwemclub en het 15- jarig bestaan van de Zwem- en Poloclub „De Zeehond" te Vlis singen ls Zaterdag op feestelijke wijze herdacht. Des middags re cipieerde het bestuur van V.Z.C. In het Strandhotel en des avonds werd een feestelijke samenkomst gehouden ln het Concertgebouw, welke druk bezocht was. Talrijke personen uit de sport wereld kwamen het bestuur op de receptie gelukwensen. Burge meester mr B. Kolff was er met de wethouders L. P. van Oorschot en M. A. van Popering en de ge meentesecretaris, de heer A. de Beyi. Namens de Kon. Ned. Zwembond was er de heer J. F. v. d. Zwaan uit Breda en voorts waren er vertegenwoordigers van verschillende zuster- en plaatse- ïyke organisaties. Burgemeester Kolff sprak het bestuur van de jubilerende ver enigingen toe en voegde aan de tegenstelling, dat des winters de oprichting plaats vond en her dacht wordt, terwyi men zomers werkt, nog de tegenstelling toe, dat met opgewektheid dit jubi leum gevierd wordt, terwijl de omstandigheden niet zo rooskleu rig zijn. I.v.m. het gemis van het zwemschip, wees hy er op, dat in dit jaar de toestand voor V.Z.C. nog minder zal dan in het afge lopen jaar. SUCCESVOL. Het werk van de vereniging is succesvol geweest en zeer veel Vlisslngers hebben in de vroegere zweminrichting het zwemmen ge leerd, terwyi er ook het school zwemmen beoefend werd. Het gemeentebestuur doet al het mogelijke, om de V.Z.C. weer in het bezu te stellen van een eigen zweminrichting, maar tot heden waren de moeilykheden te groot. O.a. was er de plaats van vestiging, waarover binnen enke le weken zekerheid zal worden verkregen. De burgemeester ver wachtte echter wel, dat de in richting die er komt, eenvoudiger zal moeten zijn, dan het reeds in gediende plan. Tenslotte wenste mr Kolff V.Z. C. nog vele goede jaren in het be lang van de zwemsport en de Vlissingse bevolking. De wnd. voorzitter van de V. Z.C., de heer P. Van, beant woordde de toespraak van de burgemeester en herinnerdde aan de belangstelling van de autori teiten een 20-tal jaren geleden. FELICITATIETELEGRAM Voorts las hy een felicitatie telegram voor /an oud-burge meester Van Woelderen, waarin deze zijn waardering uitte voor Nederlandse militairen in Indonesië volgden orders niet op. Luitenant-Generaal Buurman van Vreeden, de Nederlandse le gercommandant in Indonesië hrsft Zaterdagavond in 'n radio rede gezegd, dat een aantal onder Nederlands bevel staande mili tairen gedurende de afgelopen weken uitdrukkelijk gegeven or ders in de wind heeft geslagen. Hij waarschuwde er voor dat hy niet zal schromen de disciplinaire maatregelen te verscherpen Mr Blom binnenkort Staats secretaris van Buitenlandse Zaken. Naar het A.N.P. verneemt kan binnenkort de benoeming ver wacht worden van mr N. S. Blom, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, thans juri disch adviseur op het ministe rie van Buitenlandse Zaken, tot Staatssecretaris van Buitenland se Zaken. 20 doden bij treinbotsing in Frankrijk. Tengevolge van een botsing tussen twee treinen in het Zuid- Westen van Frankrijk zyn 20 per sonen om het leven gekomen en 40 gewond. Lewis laat het werk hervatten. John Lewis heeft de 400.000 stakende mijnwerkers van de Amerikaanse vetkoolmijnen op gedragen vandaag het werk in de mijnen te hervatten. Of ze het doen zullen is nog niet bekend. Handboogconcours te Goes. Door de Kon. Handboogsocië teit „Jacoba van Beieren" werd Zaterdag te Goes een concours gehouden, op liggend spel, waar aan door 11 sociëteiten werd deel genomen. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: P .de Koster, „So- ranus", Heinkenszand; le zijvo gel: J. de Jonge, „Vrije Schut ters", 's-Heerenhoek; 2e zyvogel J. Boonman, „Concordia", 's-Hee renhoek; le kal: J. de Jonge, voorw.; 2e kal J. de Jonge, voorw. 3e kal: L .de Haas, „Batavieren", Goes; 4e kal: J. van 't Westeinde, „Victoria", Kwadendamme; - le klepprys: P. Koens, „Soranus", Heinkenszand; 2e klepprys: A Sorber, „Batavieren", Goes; 3e klepprys: C. Raas, „Willem Teil", Ovezande; Byzonder fortuinlyk was wel de schutter J. de Jonge van de „Vrije Schutters" die 3 van de hoogste en 2 kleine vogels schoot. de oprichters. Van de oprichters heeft alleen de actieve penning meester, de heer J. de Jong, nog zitting in het bestuur. Hij her dacht tevens zyn 25-jarig jubi- leüm als penningmeester, waar mede de heer Vyn hem Zeer har telijk geluk wenste, daarby in herinnering brengend het vele werk, dat de heer De Jong voor V.Z.C. heeft verricht. Nadat de heer Vyn nog gewe zen had op het nut van de zwem sport, feliciteerde namens de K. N.Z.B., de heer v. d. Zwaan de jubilerende verenigingen. Hy wees erop, dat Vlissingen veel aan de V.Z.C. te danken heeft en dat „De Zeehond" mede 't sport- zwemmen in Zeeland tot grote bloei heeft gebracht. Namens de zustervereniging „Surea" in Breda, bood hy het bestuur een medaillekast aan, waarvoor de heer Vyn hem hartelyk dank zegde. FEESTAVOND. De feestavond in het Concert gebouw was zeer druk bezocht. O.a. waren aanwezig B. en W. van Vlissingen. De leiding was in handen van de heer De Jong, die een overzicht gaf van de histo rie en die de heer P. Weyermans, wegens zyn verdienstelyk werk voor de zwemclub het erelidmaat schap aanbood. Op zyn beurt werd de heer De Jong gehuldigd door de heer vyn, die hem als bewijs van erkentehjkheid een fraaie electrische klok overhan digde. De rest van de avond werd ge vuld met een uitstekend uitge voerd programma van Adri van Oorschot, Justus Jesajes en Liz zy Valesco. Eindexamen lascursus te Middelburg. Vrydagavond werd het eind examen gehouden van de lascur sus, welke deze winter in de Am bachtsschool te Middelburg is ge geven. Het practisch examen werd af genomen door de heer J. Prent, die tevens de lessen had verzorgd en het theoretisch gedeelte door de heer De Blok. De directeur der school, de heer E. Visscher, sprak de candidaten toe en wenste hen geluk met het behaalde succes. Hy wees op de bedoeling dezer cursussen, waar op de moderne lasmethoden, zoals het achteruit lassen, werden on derwezen. Met een woord van dank aan de heren Prent en De Blok, werd de samenkomst gesloten. Geslaagd zyn: J. L. van Dron- gelen, Sluiskil; V. P. v. d. Wege, Vlissingen; J. P. Neve, Middel burg; W. Melse, Serooskerke; M. Potter, Vlissingen; H. Janse, Wolphaartsdyk; J. W. Adriaan- sen, Middelburg; A. W. Bakker, Souburg; M. A. Hundersmarck, Kapelle; L. Brand, Domburg; J. Pleijte en N. J. Elenbaas te Nieuwland; F. Berting, Koude- kerke; B. J. van Dijk, Middelb- burg; N. Visser en W. Rietbergen te Vlissingen; E. van Vlaanderen en D. F. Weyermans te Middel burg; J. C. de Jonge, Goes. Van de 20 candiaten werd 1 af gewezen. NED. BOND VAN SCHILDERS PATROONS. Zaterdagmiddag is te Goes op gericht een afdeling Noord- en Zuid-Beveland van de Alg. Ned. Bond VEm Schilderpatroons. Op deze eerste bijeenkomst waar de heer Van Noppen, propagandist uit Vlissingen het woord voerde, traden 21 leden toe. In Japan is een bus van 30 m hoogte in een visvyver gestort. Er waren 22 doden en 26 ernstig gewonden. By een vliegongeluk in New Mexico zyn drie personen om het leven gekomen. Twee gewapende mannen hebben Vrij dagavond voor 12 millioen francs aan juwelen gestolen uit de wo ning van madame de Vasselot te Parijs. Twee Chinezen, werden te Pernis door de politie gesnapt toen ze anderhalve kilo opium vervoerden. Twee Maastrichte naren hebben uit een café te Kanne (B.) 80.000 francs gesto len. Een van hen is reeds gear resteerd. Twee Amerikaanse torpedobootjagers zyn voor een bezoek aan Amsterdam in de hoofdstad gearriveerd. Het nationale inkomen van Neder land in 1949 wordt geraamd op 14,2 milliard gulden; dit is een stijging van 1,5 milliard ten op zichte van 1948. Zaterdag is te Zeist het Petrus Werthweynshuis geopend, dat ingericht is ais sa natorium voor T.B.C.-patiënten van de Vereniging tot bevorde ring van de gezondheid in de Gra fische Vakken. Te Zeist is overleden Ir W. F. H. van Rijcke- vorsei, oud-directeur der Ned. Spoorwegen. By het spelen is Zaterdagvaond te Woudsend on der Sneek het 14-jarig zoontje van de heer W. de Vries tegen 'n auto opgeiopen en gedood. Te Delft is het 6-jarig dochtertje van de familie Gaisser door een vrachtauto overreden en gedood. Zaterdagmiddag vergaderde ln hotel „Korenbeurs" te Kruhiin- gen de kring Oost-Zuid-Beveland van de Z.L.M., onder voorzitter schap van de heer P. Scheele-de Putter, die een groot aantal be langstellenden verwelkomen kon. Allereerst werden de huishou- delyke zaken afgehandeld. Het jaarverslag van de secretaris penningmeester, de heer M. Kos- tense, gewaagde van een gezond verenigingsleven. De scholen en cursussen werden goed bezocht; het ledental bedraagt thans 513. De rekening over 1949 bleek gun stig en werd goedgekeurd. De voorzitter, die aan de beurt van aftreden was, werd, herkozen. Hierna kwam aan het woord dr W. H. de Jong te Wageningen, die sprak over de nieuwste me thode voor het bewaren van poot- goed. De heer De Jong wees er op dat wy in ons land het we reldrecord hebben voor wat de opbrengst betreft Ons klimaat is best voor de teelt van aardappels, doch niet voor bewaring; warmte is gevaarly!'. Aan de hand van lantaarnplaatsjes behandelde hy de behandeling van pootgoed, aardappelen en fruit. Ook het fi nanciële aspect van de zaak kwam ter sprake. Het spruiten tegenhouden met poeder of vloei stof heeft zijn bezwaren en is nog in onderzoek vertelde hy. De volgende spreker was mr J. F. G. Schlingemann, de secretaris der Z.L.M. die het plan tot op richting van een strocellusofa- briek uiteenzette, waarover wy reeds meerdere malen schreven. Voor 1 Maart hoopt men de aandelen L:i de boeren geplaatst te hebben, zei mr Schlingemann, die nog verschillende vragen be antwoordde, waarna er gelegen heid was om in te tekenen voor het nemen van aandelen. Hierna behandelde mr Schlinge mann het wetsontwerp op de pu bliekrechtelijke v -dryfsorganisa- tie hetwelk door de beide Ka mers aangenomen is. Wanneer deze van kracht wordt, krijgen de boeren en landarbeiders mede- verantwoordeiykheid te dragen. Na de betekenis van de P.B.O. voor en de gang van zaken in het boerenbedrijf te hebben bespro ken, werden ook over dit onder werp verschillende vragen ge steld en beantwoord. By de rondvraag kwam de ver eenvoudiging van de loonadmini stratie ter sprake. Mr Schlinge mann zei, dat het rapport hier over binnenkort gepubliceèrd wordt. Meerderen gaven hun me ning over dit al vaak besproken onderwerp weer. Nadat de heer Dees de voor zitter geluk gewenst had met zyn herstel en herbenoeming, sloot deze de vergadering. Vergadering district Zeeland der K.N.A.U. Zaterdag hield het district Zee land der K.N.A.U. haar jaarlykse algemene vergadering te Goes, waarvoor de belangstelling niet groot was. Nadat de voorzitter, de heer J. Parent de vergadering had ge opend en het afgelopen seizoen nog eens onder de loupe had ge nomen, kwam hij tot de conclu sie, dat 1949 wat de geleverde prestaties aangaat over het alge meen een goed jaar is geweest. Er werd een nieuw bestuur ge kozen, dat er als volgt uitziet: F. Kolyn, voorzitter; A. van Leuven secretaris-penningmees- ter; J. Bal, H. Visser en C. ter Meulen Jr, leden. De verkiezing van de districts-, technische commissie werd nog aangehouden, en tot de samen stelling van een wedstrydpro- gramma voor 1950 kon nog niet worden overgegaan, daar de meeste verenigingen nog geen programma hebben opgesteld. Tenslotte dankte de heer J. Bal de heren Parent en De Pag- ter, die afgetreden waren als be stuurslid, voor hun werk. De Korbalvereniging „Vios" fe Krabbendijke. Zaterdagmiddag hield de Korf balvereniging „Vios" te Krabben- dyke haar algemene vergadering, onder voorzitterschap van de heer J. Blok. De club telt thans 30 leden en volgens het finan cieel verslag was er een batig saldo van f 16,15. De contributie werd vastgesteld op f 9.00 per jaar. Tot bestuurslid zijn gekozen de heren W. J. van Strien en C. Zuidweg. In de twaalftal-com missie zyn herkozen mej. E. Vo gelaar en de heren J. Kakebeeke en H. van Iwaarden. Op Hemel vaartsdag zal de club deelnemen aan de seriewedstryden in Mid delburg, terwyl op de 2e Pink sterdag in verband met het 10- jarig bestaan, te Krabbendijke ju bileum-wedstrijden zullen georga niseerd worden. Besloten werd om hiervoor ook Belgische ploe gen uit te nodigen. NED. IIERV. KERK. Aangenomen naar Ermelo G. Spilt te Klaaswaal. DE BILT ZEGT: Nu en dan regen. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige naar Zuid tot Zuid- Oost krimpende wind. Na front passage wind ruimend naar Zuid- Westelyke richtingen en tijdelyk afnemend, maar later weer tot krachtig of wellicht tot hard toenemend. Weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1