Fuchs tekende verklaring NIEUWS maar verried zijn Britse vrienden Kring Noord-Reveland van de Z.L.M. vergaderde te Kortgene Biggekerke protesteert krachtig tegen opheffing ZWARE STRAFFEN GEËIST TEGEN DADERS VAN ROOFOVERVAL TE OUD VOSSEMEER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Grote verantwoordelijkheid. Verstrekte gegevens bleken van de grootste waarde Ontwerp-Kieswet. ZEEUWEN AAN BOORD VAN „ZOIDERKRUIS" EN „EMPIRE BRENT" VAREN THOIS Rovers zochten aardig duitje maar kregen „de kons o; de kop" SNIPPER SERRES DEKEN Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1484 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 11 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizen ga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan .Zondag: Zon op 8.02 u., onder 17.48 u.; Maan op 5.44 u., onder 12.06 u. Hoogwater op Zondag 12 Febr.: Vlissingen: 9.39 u. 1.42 m., 22.32 u. 1.43 m.; Terneuzen: 10.04 u. 1.63 m„ 23.01 u. 1.65 m; Wemel- dinge: 1106 u. 1.25 m„ u. m.; Zierikzee: 10.50 u. 1.05 m., 23.48 u. 1.05 m. T )e Nederlandse regering heeft door haar slappe en toege vende houding in de Indische kwestie een ontzaglijke verant woordelijkheid op zich geladen. Volgens de laatste berichten gaat het niet goed in Indonesië. Uit Oost-Java wordt gemeld, dat de toestand in de onderne merswereld zeer veel te wensen overlaat. Het ongeregelde deel van de T.N.I. blijft de bevolking en met name de ondernemingen terrori seren. Overvallen zijn aan de or de van de dag. Mandoers en on dernemerswachters werden weg gevoerd en zelfs is het voorgeko men dat een administrateur met zijn gehele gezin gevangen werd genomen en wanneer ze ten minste niet vermoord werden naar een onbekende plaats over gebracht. Moordaanslagen zijn niet zeldzaam. Hoewel eerst in overleg met de „regering" te Batavia besloten was aan de afperserij van derge lijke benden geen gevolg te ge ven, zjjn meerdere ondernemers er nu toe overgegaan om de ter reur af te kopen en te pogen door de rampokkers financieel te steu nen, de situatie te verbeteren. Mocht dit niet gelukken, dan worden meerdere bedrijven on herroepelijk gesloten. ■p\e oorzaak van deze misstan- ■L-/ den, moet volgens het Indo nesische departement van Defen sie gezocht worden in het feit, dat de intendance in het leger van de V.S.I. nog onvoldoende werkt. Daartoe was de termijn sinds de souvereiniteitsoverdracht te kort en beschikt men over te weinig geschoolde krachten. Wat nu gebeurt, wekt geen verwondering. Het was te voor zien. Indonesië was nog niet rijp voor het uitoefenen van de souvereini- teit. Dat wist de revolutionnaire leiding. Dat wist ook onze regering. Toch heeft zij de verantwoor delijke sprong in het duister ge daan. Welbewust. Geroepen het gezag hoog te houden en orde en rust te hand haven, heeft zij met het haar toe vertrouwde gezag gespeeld en la ten spelen en dusdoende de chaos bevorderd. Daaruit volgt, dat zij in de eer ste plaats verantwoordelijk moet worden gesteld voor wat reeds gebeurd is en nog gebeurt en voor al de ellende die waarschijn lijk nog zal volgen. Daaraan kunnen geen honderd reisjes naar Indië iets verande ren. De verantwoordelijkheid blijft drukken. En het is een zeer zware ver antwoordelijkheid. By de voortzetting van het proces tegen dr Klaus Fuchs, de genaturaliseerde Britse geleerde op het gebied van de atoomener gie, die gisteren voor de tweede maal voor de politierechtbank te Londen verscheen ,had de politie byzondere veiligheidsmaat regelen getroffen. De papieren van allen, die de rechtszaal bin nentraden, werden nauwlettend onderzocht. De namen van meer dan 100 journalisten werden genoteerd. Fuchs heeft, zoals bekend in 1947 de Sow jet-Unie op de hoogte gesteld van de resultaten van het atoomonderzoek te Harwell. (~)P de voornaamste punten van het door het Centraal Stem bureau ontworpen ontwerp-Kies- wet, hebben wij in vorige num mers de aandacht gevestigd. Overzien we het geheel, dan kan worden erkend dat verschil lende voorgestelde veranderingen als verbeteringen kunnen worden aangemerkt. B.v. het stemmen in een andere gemeente, het stem men bij volmacht, het helpen van gebrekkige kiezers, de data van de verkiezingen. Daarnaast staan andere voor stellen waarvoor we bitter weinig bewondering koesteren.' Daar is de poging om de per soonlijke band tussen kiezers en gekozenen te versterken, door 't stelsel van lijststemmen te ver zwakken en meer ruimte te la ten voor de persoonlijke voor keur. Met recht mag worden be twijfeld of deze verandering stel dat er op ruime schaal ge bruik van gemaakt werd als een verbetering kan worden be schouwd. Het peil van het parle ment zou er niet door verbeterd worden, de samenstelling van de fracties zou niet in gunstige zin worden beïnvloed. Bovendien, 't doel dat de com missie zich stelt, zal waarschijn lijk op deze wijze niet worden be reikt. Er zullen betrekkelijk wei nig kiezers zijn, die de moeite doen in het stemhokje rustig de namen op de door hen begeerde wijze te gaan nummeren. En dit geldt in het bijzonder van de on georganiseerde kiezers aan wie, men meer invloed wil verzekeren. Het is mogelijk dat zij over de volgorde niet geheel tevreden zijn maar van hen die zich zo weinig geïnteresseerd tonen, dat zij geen vergadering van een kiesvereni ging wensen bij te wonen, kan niet worden verwacht dat zij zich op de stemmingsdag veel kopzorg over de volgorde zullen maken. Al zeer weinig sympathiek is, wat wordt voorgesteld voor de kleine gemeenten waar men de kiezers zelfs niet wil binden aan een bepaalde lijst maar waar men de gelegenheid wil geven, uit alle candidaten op welke lijst ze ook mogen voorkomen een keus te doen. Op deze wijze wordt de politie ke verwarring niet weinig bevor derd terwijl kan worden aangeno men dat het aantal ongeldige stembiljetten in niet geringe mate zal toenemen. Hieruit volgt niet, dat het stre ven om de band tussen kiezers en gekozenen te versterken, geen toejuiching zou verdienen. Inte gendeel. En ronduit kan worden erkend dat het evenredig kies recht hieraan niet bevorderlijk is. Het verwondert dan ook niet dat er velen zijn die er de voor- Fuchs, een Duitser, verliet in 1933, bij bet aan de macht komen van de Nazi's, Duitsland. Hij ves tigde zich in Engeland waar hij in 1940 werd geïnterneerd. In 1942 werd in verschillende landen het onderzoek naar de kernsplitsing geïntensiveerd. Voor dit werk waren de knapste kop pen ter wereld nodig en dr Fuchs was een van hen. Hij werd uit de internering ont slagen en geleidelijk aan inge schakeld in het werk. In Juli 1942 werd Fuchs tot Brits onderdaan genaturaliseerd. Hij ondertekende een verklaring van trouw a. d. Britse Koning en verklaringen waarin tot geheim houding van hetgeen hij door zijn werk op het gebied van de kern splitsing te weten was gekomen, werd verplicht. Toen hem bleek, dat van hem medewerking aan de onderzoekingen op het gebied van de kernsplitsing werd verwacht, besloot hij de Sowjet-Russische autoriteiten alles mede te delen, wat hij te weten kon komen. Hij stelde zich hiertoe in verbinding met een ander lid van de commu nistische partij. Elke door hem verstrekte inlichting werd door gegeven aan de Sowjet-Russische autoriteiten. Dit alles geschiedde geheel op eigen initiatief van Fuchs. Fuchs had verklaard 100 pond sterling te hebben ontvangen, dit slechts beschouwend als een symbolische betaling. De reden was echter, „zijn onwrikbare toe wijding aan de zaak van het Rus sische communisme". Getuigenissen van deskundigen zouden aantonen, dat de door Fuclis verstrekte gegevens van de De S.U. en de H-bom. De Amerikaanse senator Tydings hoofd van de Senaats commissie voor gewapende diensten en iid van de Con grescommissie voor atoom energie, heeft te Washington aan verslaggevers verklaard, dat de inlichtingen, die Fuchs aan de Sowjet-Unie heeft ver strekt, vermoedelijk de ont wikkeling van de waterstof bom in de Sowjet-Unie een jaar zullen bespoedigen. Door electrische stroom gedood. Door onbekend oorzaak kwam J. H. van Bussel, oud 31 jaar, ge huwd, chauffeur bij de Vereniging Landbouwbelang te Helden, in aanraking met een der draden van de electrische loskraan aan de Noordervaart te Helden Be ringen. Hij werd op slag gedood. Omtrent de toedracht is een on derzoek gaande. grootste waarde waren voor een potentiële vijand. De aanklager vergeleek Fuchs geest met „de immorele twee slachtigheid van dr Jekyll en mister Hyde". Evenals Hyde ver ried hij week op week zijn eed van trouw, zijn beloften in ver band met de veiligheid en de vriendschap van zijn vrienden. Tenslotte werd de zaak-Fuchs verwezen naar de Centrale Straf- rechtbank. Het gemeentebestuur van Vlissingen heejt in overleg met ae Nederlandse Spoorwegen besloten tot de bouw van een nieuw station, op de plaats van het oude. Het nieuwe station zal niet zo diep worden, zodat het stationsplein kan worden vergroot. Wat er thans nog over is van de voormalige wachtkamer, waar in de loop der tijden duizenden Nederlanders hun kopje kojfie hebben gebruikt. Gemeente wil zichzelf blijven Gistermiddag kwam de ge meenteraad van Biggekerke bij een, o.m. ter bespreking van het plan tot herindeling van Walche ren, waarbij gedacht is de ge meenten Koudekerke, Biggeker ke en Zoutelande bjjeen te voegen. De raad tekende krachtig protest aan. De heer A. de Voogd vond, dat het plan van G.S. onvoldoende was toegelicht en dat de argu menten slecht gekozen waren. De heer P. Polderman vond de argumentatie van het plan zeer zwak en zei, dat Biggekerke juist een voorbeeld is van goede be stuurskracht Hij was van mening, dat men eerbied moest hebben voor alles wat historisch is ge groeid en tekende eveneens krachtig protest aan. De heer J. Meyers sloot zich aan bij het prae-advies van B. en W. en noemde het plan onaanvaardbaar. De heer P. Schout was van me ning, dat Biggekerke lang geen Amerikaanse lening voor Indonesië. De Export-Import Bank te Washington heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat zij voor In donesië een crediet heeft geopend van maximaal 100 millioen dol lars om dit land te helpen de in voer te financieren van goederen voor zijn wederopbouw. Het crediet zai een rente dra gen van S'/z en aflosbaar zijn In 20 jaar. Met de terugbetaling van de hoofdsom zai na vijf jaar worden begonnen. Winnaars opstelwedstrijd naar Engeland. Te Londen is in samenwerking met de „Overseas Mail" evenals het vorig jaar een opstelwedstrijd uitgeschreven voor leerlingen tus sen 16 en 18 jaren van scholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs in Nederland en 13 andere landen. Het opstel had tot onderwerp: „Mijn land en de wereldvrede". Uit ieder land werden de jongen en het meisje, die de beste opstellen gemaakt hadden, uitgenodigd van 10 Maart tot 16 Mei 1950 in Engeland door te brengen. In samenwerking met het mini sterie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn de volgende leerlingen uitverkorenJoan Brandsma, leerlinge uit de 5e klasse van het gemeentelijk gym nasium in Groningen en Jaap Schipper, leerling uit de 4e klasse van de Rijks H.B.S. te Oud Beyerland. slecht figuur sloeg tegenover an dere gemeenten. „Laat Biggeker ke lang Biggekerke blijven, met alles wat er aan vast zit", betoog de hij. Tenslotte ging ook de heer P. Lampert accoord met de afwij zing van het plan door B. en W. De burgemeester de heer J. L. Dregmans sprak hierna zijn dankbaarheid uit over het feit, dat alle raadsleden dezelfde me ning waren toegedaan als B. en W. Spr. zei verder, dat er geen bezwaar bestond tegen kleine grenscorrecties. Vla met rattenkruid. De Tegelse politie is overge gaan tot de arrestatie van de 33- jarige vrouw P. te Tegelen, die ervan verdacht wordt, dat zij haar man M. W. op 29 en 30 Aug. 1948 vla te eten heeft gegeven, waarin een hoeveelheid ratten kruid was verwerkt. De man is tengevolge van deze vergiftiging geruime tijd reeds geheel verlamd en bijna geheel blind. Aankomst in Rotterdam en Amsterdam resp. op 20 en 24 Februari. Met het troepentransportschip „Zuiderkruis", dat op 28 Janu ari uit Tandjong Priok is ver trokken en waarschijnlijk op 20 Februari in Rotterdam zal aan komen, varen de volgende Zeeuwen thuis: Sold. I J. J. de Groot en Sold. C. I. v. d. Vliet, beiden te Vlis singen; Korp. P. Walpot, Sint- Philipsland; Sold. J. M. Blok, 's-Gravenpolder; Korp. J. J. Janse, - Nw.- en St.-Joosland; Korp. A. Joosse en Sold. A. Kluijfhout, beiden te Seroos- kerke (W.); Korp. P. D. Schou- wenaaï, Krabbendijke; Sold. I Leenhout en Sold. I M. Louwer- se, beiden te Arnemuiden; Sold. I P. H. Visser, Breskens; Sold. B. Ballour en Sold. N. Boonman, beiden te 's-Heerenhoek; Sold. H. Geertsema, Grijpskerke; Sold. R. S. M. Janssens, Koewacht; Sold. J. J. Kooman, Ellemeet; Sergt. L. Stoutjpsdijk, Ooster- land; Sold. W. Voorbaak, Nw.- Vossemeer; Sold. P. Wandel, Re'nesse; Korp. C. Beeke, Bieze linge; Sold. I J. Maljers, Veere; keur aan geven het evenredig kiesrecht af te schaffen en terug te keren tot het districtenstelsel. Wij hopen hierop nog terug te komen. Rot. I J. P. van Overbeeke, Krabbendijke; Sergt. M. Poort vliet, Wolphaartsdijk; S. M. P. Schmelzer en Sold. I E. Weng, beiden te Vlissingen; Sergt. P. J. van Acker, Hontenisse; Sergt. D. D. Dam, Nw.-Vossemeer; Sold. A. Geelhoed, Borssele; Sold. J. A. Gering, Hulst; Sold. I A. C. Goedegebuure, St.-Anna- land; Sold. I W. A. F. Hame- lijnck, Breskens; Korp. A. M. Heijnsdijk, Goes; Sold. I E. W. van Oeveren, Wolphaartsdijk; Sold. I J. E. Sijnesael, West- dorpe; Sold. I D. C. v. d. Velde, slag; Korp. G. Dingemanse, Vlis singen; Sold. J. v. d. Wielen, Schuddebeurs (Zierikzee). Met de „Empire Brent", op 26 Januari uit Tandjong Priok ver trokken en waarschijnlijk op 24 Februari in Amsterdam komen de volgende mee: Korp. M. Knuijt, Nw.- en St.-Joosland; Wmr. P. H. M. v. d. Putten en Sold. I J. A. de Lijzer, beiden te Terneuzen; Sergt. D. D. de Vos, Zonnemaire; Sergt. F. Gel dof, Koudekerke; Wmr. J. v. d. Hemel, Sas van Gent; Sergt. d. Mams. C. Oud en gezin, Koedijk (Terneuzen); Mam. I M. W. Auer en gezin, Vlissingen; Marn. I J. J. Jansen en gezin even eens te Vlissingen; Sergt. J. C. v. d. Broeke, Biervliet; S.M. I F. B. d' Hont en gezin te Zuid- dorpe; Sergt. J. Nieuwenhuijse, Goes; Sergt. L. C. Nouse, 's-H. Arendskerke. De strijd tegen het communisme. Gemeenschappelijk front van Katholieken, Protestanten en Mohammedanen Uit Vaticaankringen wordt vernomen, dat men aanneemt, dat de autoriteiten van het Vati- caan een grootscheepse samen bundeling van Rooms Katholie ken, Protestantse en Mohamme daanse krachten in een gemeen schappelijk front tegen het com munisme overwegen. Door geza menlijke actie zouden deze drie godsdiensten de geestelijke en morele waarden van hen, die in God geloven, willen verdedigen. Door een „verbond" tussen deze drie godsdiensten kunnen 839 millioen mensen gezamenlijk in actie komen ter verdediging van hun geloof tegen de bedreiging van het communistisch materia lisme. Ook Serooskerke tegen plannen van G.S. Geen bezwaar tegen noodzakelijke grenscorrecties Ook de gemeenteraad van Se- rooskerke (W.) heeft zich gister- van f 10. middag volledig accoord ver klaard met het door B. en W. uit gebrachte prae-advies omtrent de door G.S. voorgestelde herinde ling van de gemeentelijke gebie den op Walcheren. Aan G.S. zal nu worden bericht, dat de raad het plan niet aanvaardbaar acht, doch geen bezwaren bestaan te gen noodzakelijke grenscorrec ties. De heren L. Cornelisse (C.H.), H. Janse (C.H.) en M. Izeboud (A.R.) verklaarden aan het ad vies van B. en W. niets meer te hebben toe te voegen, waarna de heer G. Christiaanse (A.R.) ver klaarde, dat z.i. het woord „enige" uit de zin, dat geen be zwaren bestaan tegen enige nood zakelijke grenscorrecties, moet worden geschrapt, omdat er meer dan „enige" correcties noodzake lijk zijn en aan deze zaak de volle aandacht moet worden besteed. Voorts was hij van oordeel, dat het argument van Ged. Staten tot opheffing van kleine gemeenten, n.l., dat zij niet voldoende be stuurskracht bezitten, al dikwijls door de feiten is weerlegd. De raad ging met deze kleine redac tiewijziging accoord. In verband met herstelwerk zaamheden aan de Westsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert zal de scheepvaart door die sluis zijn gestremd van Maandag 13 Februari tot en met Vrijdag 31 Maart a.s. of zoveel korter dan mogelijk of langer dan nodig zal blijken te zijn. Ondanks combine toch mogelijkheden voor stroverwerking. De gistermiddag In de „Stads wijnkelder" te Kortgene gehou den jaarvergadering van de Kring Noord-Beveland der Z.L.M., was druk bezocht. De voorzitter, de heer G. M. F. Bom, verwrtkomde in het bijzonder weth. Maas van Kortgene, ir. J. D. Dorst en bur gemeester v. d. Maas van Wisse- kerke. In zijn openingswoord wees de leer Bom er o.m. op, dat hoewel iet afgelopen jaar een- zeer bij zonder jaar is geweest voor de landbouw, het toch ook weer niet in alle opzichten reden tot juichen biedt. Hij wees voorts op het belang van kadervorming i.v.m. de uitvoering van de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie en de medeverantwoordelijk heid, die de boer krijgt te dragen. Tenslotte deed hij de mededeling, dat ir. Cieveringa op 9 Maart voor de Kring een lezing zal hou den over bemestings- en struc tuurvraagstukken. Na de notulen en de behande ling van de ingekomen stukken, w.o. een verzoek van het Rund vee stamboek om een subsidie hetwelk ingewilligd werd, kwam het jaarverslag aan de orde. De secretaris, de heer M. de Regt, merkte daarin o.a. op, dat de actie voor het beplanten van dijken en erven tot resultaat heeft gehad.dat 40 eigenaren hiertoe zullen overgaan. De cur sussen waren over het algemeen goed bezocht. De financiële toe stand is niet zo gunstig; het be zit is nog steeds negatief. Uit de rekening over 1949 bleek, dat er f 1360.51 uitgegeven is. Daar er f2290.94 ontvangen werd, is er een goed saldo van f930.43. De begroting voor 1950 wijst voor uitgaven en inkomsten een be drag aan van f 2155, met een post onvoorzien van f1145. De voorzitter deelde nog mede, dat de landbouwhuishoudschool over het dieptepunt heen is; de 2e klas telt thans 7 leerlingen en de le klas 15. De verwachting is, dat voor 1950 er een 1520 leer lingen komen. Voorts herinnerde hij er aan, dat op 30 Juni te Oost burg de tentoonstelling wordt ge houden en in West-Zeeuwsch Vlaanderen de rijtoer van de Z.L.M. zal plaats hebben. Ir Dorst, secretaris van de com missie tot onderzoek naar stich ting van een strocellulosefabriek, belichtte daarna „het strocellu- loseproject voor Zeeland". In tegenstelling met andere delen van Zeeland, zoals Z. Vlaande ren, biedt de stichting van een dergelijke fabriek voor Noord- Beveland niet zoveel mogelijk heden, omdat hier veel met de combine gewerkt wordt, waar- Van je familie moet je 'tmaar hebben.... De Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gistermiddag de roofoverval berecht, die op 22 September 1949 in de Hollaere- polder op Tholen op de hofstede „Middelhof" werd gepleegd, doch die mislukte, dank zij de kordate houding van de bewoner de heer C. van Engelen, die met een jachtgeweer de daders op de vlucht joeg. De Officier van Justitie sprak van „een buitengewoon zwaar misdrijf". Hij eiste tegen de 47-jarige Rotterdamse groentehan delaar M. J. Neele, acht maanden en tegen de 38-jarige exploitant J. A. Fonteinen en de 21-jarige ij scoventer T. Hoppema, beiden eveneens uit Rotterdam een gevangenisstraf van vijf jaar. De heer C. van Engelen ver klaarde dat men, zoals gewoon lijk, ook die avond om negen uur naar bed was gegaan. Plotseling hoorde men iemand op de deur kloppen, die riep „dat hij Witte v. d. Boogaard was" en „panne aan zijn fiets had". Toen getuige beneden kwam, zag hij twee met dameskousen gemaskerde mannen staan, die met een revolver zijn broer in be dwang hielden, die met de handen omhoog stond. Ook de heer van Engelen moest ze „in de hoogte" steken en werd gedwongen de kamer in te gaan. Hier hing wat de rovers niet wisten een jachtgeweer. De heer van Enge len laadde het fluks met een schot hagel en ging weer naar de gang. Een ogenblik later viel er een schot, waarop de indringers hals over kop de vlucht namen. Zij zelf hadden het schot gelost maar dit waarschijnlijk in agita tie niet bemerkt. C. van Engelen, die licht gewond wend, zond hen nog een schot met het jachtge weer na. De politie kon al zeer spoedig de rovers grijpen. Er zat niet veel risico aan Tijdens het verhoor zeiden de verdachten F. en H. dat N. de overval had voorbereid. N. is na melijk een neef van de Gebr. van Engelen en wist, dat in de woon kamer van de boerderij een „aar dig duitje" te halen viel. „Er zat niet veel risico aan verbonden", had hij tegen F. gezegd. N. had een revolver gekocht en kwam ook met het voorstel de kousen als maskers te gebruiken. Hij kocht ook handschoenen en pet ten. Ook de gedachte om zich voor te doen als „Witte v. d. Boogaard", een schipper uit St. Annaland, die de Gebr, van En gelen goed kenden, was een idee van hem. H„ aan da tand gevoeld, zei, dat N. hem had gevraagd of hij iets wilde verdienen, waarin verd. had toegestemd. Op weg naar Oud-Vossemeer in de auto van F., had hij pas begrepen waarom het ging. Hij had zich verzet, zei hij. Een pluim voor de Rijkspolitie. De Off. van Justitie, die de Rijkspolitie, die de zaak snel en juist had behandeld en de heer C. van Engelen een pluim gaf, noem de H., die reeds vijf veroordelin gen achter de rug heeft, „een slappeling". F. noemde de Officier het minst aansprakelijk. Dat F. hier bij betrokken is, aldus spr. is te wijten aan de sluwe praktijken van N. Vervolgens wees de Officier van Justitie op het feit, dat F. waar schijnlijk in zijn zenuwachtigheid een schot heeft gelost, dat ech ter wanneer het 10 cm. meer naar links was gericht geweest, dode lijk had kunnen zijn. De onveilig heid, zo besloot spr., neemt in Ne derland hand over hand toe en hjj vond dan ook een zeer zware straf op zijn plaats. Neele ontkende botweg alles. Tenslotte verscheen de hoofd schuldige N„ die tijdens de oorlog een berucht zwarthandelaar was voor de rechters. Hij ontkende botweg al de beschuldigingen en gaf de schuld aan F. In zijn requisitoir zei mr. An drea, dat hij N. hield voor de hoofdschuldige in deze zaak en hij ekte wegens aanzetten tot een misdrijf de bij de wet toelaatbare maximumstraf n.l. acht jaar. Mr A. J. v. d. Hoeven, die voor F. pleitte, vroeg vrijspraak, mr M, Vlaming en mr F, W, Adri- aanse vroegen voor hun cliënten clementie. De uitspraak ls be paald op Vrijdag 24 Februari a.s. Op 21 Februari a.s. wordt in de Haagse Dierentuin een con gres belegd, ter bespreking van het pensionneringsvraagstuk voor politie-pereoneel. Over politie gesproken; gisteravond hebben twee Amsterdamse rechercheurs op heterdaad een autodief be trapt, die met nog een kornuit een wagentje trachtte te stelen. Een van de dieven ontvluchtte, de ander kreeg een kogel in de kui ten. Tegen de 23-jarlge glazen wasser M. en zijn 19-jarige broer uit Amsterdam, die op 28 Sep tember een roofoverval pleegden op het bijkantoor van de spaar bank dezer nationale hoofdstad, wend gisteren drie jaar met af trek geëist. De jongste moet deze straf uitzitten in de jeugdgevan genis te Zutphen. Gisteren liep de „Delftdijk", die onlangs voor de mond van de Wezer op een mijn voer, doch er nog goed af kwam, Rotterdam's haven weer binnen. En minister Stikker kwam gisteravond ook weer te rug uit Parijs, waar hij besprekin gen heeft gevoerd als politiek be middelaar van de O.E.E.S. In door men geen vaste pakken stro krijgt, welke men voor het ver voer naar de fabriek moet heb ben, daar anders de vervoerskos ten veel te hoog worden. Ir Dorst wees er op, dat de op richting alleen mogelijk kan wor den, wanneer zeer veel boeren deelnemen. Hij stelde de Gronin gers ten voorbeeld, die een mach tige stroverwerkende industrie hebben gesticht, terwijl de Zeeuwen wel 25 jaar geleden reeds de Groninger industrie be keken, maar thans nog niets tot stand hebben gebracht. Overigens wees hij er met nadruk op, dat aan de stichting van een fabriek zeer zeker risico's verbonden zijn, doch in het ergste geval, zei de heer Dorst, is men zijn gestorte geld kwijt. Uit de bespreking bleek, dat men het niet geperste stro van de combine een groot bezwaar achtte, maar er werd tevens op gewezen, dat niet alles door de combine gebeurd en er bovendien nog een kans is om het stro ach ter de combine te persen. De prijs die de fabriek betalen zal voor het stro, hangt af van de markt prijs en zou op het ogenblik van af de boerderij plm. f20 bedra gen. Voor de vrachtkosten wil men een zelfde regeling treffen als voor de bieten; dus voor het vervoer op lange afstand een te gemoetkoming in de kosten. Het aaltje. Na deze strokwestie, waarvoor nogal wat interesse bestond, werd er onder meer nog de aandacht op gevestigd, dat Zeeland voor wat betreft het aardappelaaltja gunstig zit. Om dit zo te houden zouden ook de kleine tuintjes bij hulzen en volkstuintjes gecontro leerd moeten worden. Hierover zal nader overleg gepleegd wór den met de gemeentebesturen. „Eén dag khalif". Tienjarig jubileum Openbare UX.O. to Goes. Ter gelegenheid van haar 10- jarig jubileum voerde de open bare school voor U.L.O. te Goes, de „Van Dusseldorpschool" gis teravond In het Schuttershof da operette „Een dag khalif" op. Zonder meer kan worden ge zegd, dat deze opvoering een groot succes is geworden. Van het begin tot het einde heeft het publiek genoten van de kleurige taferelen, die \verden gepresen teerd. De decors, de aankleding en garnering van spelers en speelsters, de muziek; alles werk te mee om de opvoering te doen slagen. „Een dag khalif" beeldt een sprookje uit „Duizend en één nacht" en verhaalt de lotgevallen van een jongeman, Hassan, de zoon van een weduwe, die wegens schulden op de rand van de on dergang leeft en dan door de edelmoedigheid van de khalif, Haroen al Raschid, die getroffen is door de liefde van de jongen voor zijn moeder, een dag khalif wordt, als gevolg waarvan hij ln staat ls zijn familie te helpen en een oude woekeraar te straffen. Het geheel verloopt niet zonder de nodige dwaze situaties en ver wikkelingen. Het muzikale gedeelte stond onder leiding van Jan Kousema ker. De avond werd geopend door het hoofd der school, de heer van Faassen. Burgemeester W. C. ten Kate bracht namens B. en W. dè gelukwensen over. Italiaanse regeringsfunctionaris beroofd. Een Italiaanse regeringsfunc tionaris is gisteren in de sneltrein Turijn-Rome van zeer geheimë documenten beroofd. (Ingez. mededeling, advertentie.) Verwarm Uw bed behaaglijk mei een .*T%. OU VOOfi BABIES EN VOLWASSENEN DE BILT ZEGTi Veel wind. geldig tot Weersverwachting vanavond. Overwegend zwaar bewolkt Rome viel een propeller van een, me* rm 900 m hnnctp viipp-pnrip Ttaii- vankelyk krachtige tot harde, la- op 900 m. hoogte vliegende, Itali aanse bommenwerper vlak naast een queue lieden, die voor een bioscoop stonden te wachten. We zien liever de bladeren vallen, al moet het dan nog lente worden. In het departement Savoie, in de Franse Alpen, heeft opnieuw een lawine twee hutten bedolven. Negen personen, onder wie een kind, kwamen om het leven. De E.C.A. zal de werkloosheid in West-Duitsland trachten te ver lichten. Ook zullen E.C.A.-gel- den beschikbaar worden gesteld voor irregatiewerken in de Sa hara. De West-Duitse bondsdag heeft gisteravond besloten de benzineprijs te verlagen van 60 tot 53 pfennig per liter. Ruim duizend chauffeurs hadden de ge hele dag te Bonn gedemonstreerd tegen de onlangs ingevoerde ver hoging van de benzineprijs met 50 procent, ter vooral langs de kust storm achtige zuidwestelijke wind. Iets minder zacht dan gisteren. Nagekomen Advertentie Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven van het overlijden van onze Innig geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante mej. MAATJE ISABELLA DE WILDE, in de ouderdom van 80 jaar en bijna zes maan den. Uit aller naam: C. DE WILDE. St. Maartensdijk, D 2.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1