Atoomconferentie te Harwell begonnen Goederenvervoer werkt niet economisch genoeg NIEUWS Minister Stikker. BESPREKINGEN UITERST GEHEIM ZuiveringssGbandaal brengt regering van Wiirtemberg-Baden in gevaar Topfiguur uit illegaliteit stond terecht Voor verhoging vervoerspryzen behoeft niet te worden gevreesd Textiel thans vrü in prjjs PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Heer dan een millioen gulden schade door veldmuizen. Diefstal gepleegd om bet avontuur. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1488 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m m Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 10 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr.W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tliolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.04 u., onder 17.46 u. Maan op 4.26 u., onder 11.18 u. Hoogwater op Zaterdag 11 Febr. Vlissingen: 8.10 u. 1.56 m., 21.00 u. 1.52 m. Terneuzen: 8.36 u. 1.77 m., 21.29 u. 1.74 m. Wemeldinge: 9.38 u. 1.38 m„ 22.28 u. 1.37 m. Zierikzee: 9.20 u. 1.20 m., 22.09 u. 1.18 m. A an onze ministei van Bui- tenlandse Zaken, mr Stik ker, is de eer te beurt gevallen, dat hij benoemd werd tot poli tiek leider van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). Daarmee is deze minister ge bracht van het nationale naar het internationale vlak. Hij heeft els gevolg van deze benoeming niet in de eerste plaats te waken voor de nationale, maar voor de internationale belangen. Dit brengt zijn consequenties mee. De heer Stikker bleek daar van ook overtuigd te zijn. Toen hij na zijn benoeming op Schiphol arriveerde, ver klaarde hij o.m., dat hij zijn taak alleen dan goed kan ver vullen, als de deelnemende lan den de overtuiging hebben, dat hij niet in de eerste plaats voor het eigen land werkt, maar voor het belang van Europa. En hij voegde hieraan toe: „Een van mijn wensen is dan ook geweest, dat, wanneer mijn nieuwe ambt zou meebrengen, dat ik soms een tegenstelling van het Neder landse belang zal moeten voor staan, er in dat geval een an dere Nederlandse gedelegeerde komt als vertegenwoordiger in de O.E.E.S.". t_T ieruit bleek naar het ons x voorkomt, dat mr Stikker een juiste opvatting heeft van zijn taak en plaats. Niemand kan twee heren dienen. Het wekte dan ook enige ver wondering, toen nader bleek, dat de heer Stikker in overeenstem ming met de wens van de Ne derlandse regering, zijn functie als minister van Buitenlandse Zaken zal blijven bekleden. Een vooralsnog onverklaar baar besluit. En dit temeer, nu Nederland dank zij de sterk ge wijzigde omstandigheden en in verband met de internationale problemen, die thans aan de orde zijn, genoodzaakt zal wezen zijn buitenlandse politiek op de nieuwe verhoudingen af te stemmen. De vraag is van belang welke motieven tot dit besluit hebben geleid. Is hierbij in de eerste plaats rekr. mg gehouden met het landsbelang, of zijn het politieke motieven, die hier de doorslag hebben gegeven, b.v. m verband met de vraag uit welke partij een nieuwe be windsman zal worden gekozen. Ons volk heeft er recht op hieromtrent nader te worden ingelicht. NOTITIEBIOCS EN VLOEIPAPIER NA GEBRUIK IN HET VUUR. Deskundigen uit Canada, de V.S. en Engeland, bewaakt door extra politie van het Britse ministerie van Oorlog, zijn gisteren begonnen met besprekingen over veiligheidskwesties in het re search centrum voor de kernenergie te Harwell, terwijl in de ge vangenis te Brixton in Londen dr Klaus Fuchs, die beschuldigd wordt van het prijsgeven van atoomgeheimen, zijn berechting af wacht, die vandaag begint. DE ZAAK FUCHS. De zaak Fuchs staat niet op de agenda van de deskundigen der drie mogendheden. Het is even wel vrijwel zeker, dat ten minste de mogelijke gevolgen van deze affaire onofficieel besproken wor den. Tijdens de conferentie, die zo geheim is, dat gebruikte notitie- bloes en vloeipapier dagelijks verbrand worden, zullen de des kundigen uitmaken, hoevele zoal enige nieuwe bijzonderhe den van het atoom voor algemene publicatie kunnen worden vrijge geven. Geen bijzonderheden over Fuehs. Er is deze week weinig gepu bliceerd over dr Fuchs, een van Harwells vooraanstaande weten schappelijke medewerkers, omdat de Britse pers door de wet en de traditie gehouden is, zich van commentaar te onthouden over een zaak, die nog voor een recht bank moet dienen. Om deze reden gelooft men in rechtskundige kringen niet, dat Engeland zal toegeven aan de aandrang der V.S. om bijzonderheden over de zaak te verstrekken, voordat het recht zijn loop gehad heeft. In gewoonlijk betrouwbare diploma tieke kringen verklaart men, dat de V.S. Engeland niet gepolst hebben over de mogelijkheid Fuchs uit te leveren, zodat hij in de V.S. zou kunnen terechtstaan, doch men verwacht wel, dat het verzoek vroeg of laat zal worden ingediend. De deining, die in de V.S. is ontstaan naar aanleiding van het gevat Fuchs en de bedekte be dreigingen, die geuit zjjn, dat de V.S. het niet veilig zouden kun nen vinden om geheimen over de atoomenergie en de H-bom in de toekomst met wie ook te delen, hebben geleerden en regerings functionarissen te Harwell ver ontrust. Men schijnt evenwel de opvat ting toegedaan, dat ongeacht de „Geld spielt keine Rolle" nog steeds van kracht. Het grootste zuiveringsschandaal, tot nog toe in West-Dultsland ontdekt, heeft, zoals gemeld, in het land Württemberg-Baden ge leid tot een scherp conflict tussen de Amerikaanse landelijke com missaris, generaal Gross, en de regering. De Amerikaanse commissaris heeft de regering schromelijke nalatigheid verweten in deze ge ruchtmakende zaak. McCloy, de hoge commissaris, heeft openlijk de minister-president, Reinhold Mayer, gedesavoueerd, toen deze meende zich tegen de Amerikaan se beschuldiging te moeten ver zetten. De publieke opinie in Stuttgart is door het geval zodanig in be weging gebracht, dat de dagen van het kabinet geteld schijnen te zijn. De zuivering is in dit land se dert vier jaren het onderwerp van duistere machinaties geweest waardoor zich volgens de Duitse pers vertegenwoordigers van de drie grote partijen, die de rege ring vormen, n.l. Christen-Demo craten, Sociaal-Democraten en Duitse Volkspartij, gelijkelijk ge blameerd hebben. G'orruptiecentrale ontdekt. Nadat in vroegere stadia deze affaire steeds weer in parlemen taire commissie werden begraven is de zaak onstuitbaar aan het rollen gegaan, toen een corruptie centrale werd ontdekt, die in meer dan duizend gevallen ver mogende lieden door de procedure der zuivering geloodst heeft. De hoofdaanklager, May, en de vroe gere plaatsvervangende minister DIEF EN TELEPAATH. Op het mededelingenbord in de AVRO-studio te Hilversum was gistermiddag een bood schap aangeplakt, die onge twijfeld uitzonderlijk is. „Uit het kleedhokje van een kellner", aldus dit bericht, „is dezer dagen een nieuw elec- trisch scheerapparaat verdwe nen. Naam en adres van de gene, die dit apparaat uit dit kastje heeft meegenomen, zijn na telepathisch onderzoek be kend aan de telepaath Jong- listo, die Dinsdag j.l. in een bonte-trein-programma op trad. Mocht het apparaat voor Dinsdag 14 Februari niet op een of andere wijze zijn terug bezorgd, dan zal de telepaath aan de directie van de AVRO naam en adres van de dief mededelen". Vanzelfsprekend vraagt men zich onder de radiomedewer kenden af, of de dader het ap paraat zal terugbezorgen en, indien dit niet geschiedt, of de telepaath er inderdaad in zal slagen de dief te ontmaskeren. voor politieke zuivering, Rapp, zijn gearresteerd op besehuldiging van zich te hebben laten omko pen. Rapp onderhield in zijn mini sterie een privé-bureau.waar te gen zware betaling ontlastende getuigenissen werden samenge flanst. Buiten de partijen om overstelpen nu vele organisaties en leden van de voormalige zui veringsgerechten de politie met nieuwe aanklachten. Het schijnt, dat nu de tijd gekomen is, waar in met alle verwikkelingen, waar toe de zaak geleid heeft, afge rekend zal worden. „Men behoeft niet van de kook te raken", zei Truman. „Men behoeft niet van de kook te geraken", zei Truman gisteren op een persconferentie, waarin hij mededeelde, alle voorstellen tot wijziging van de Amerikaanse po litiek inzake de internationale controle op de atoomenergie i.v.m. de ontwikkeling van de wa terstofbom van de hand te zullen wijzen. „Indien de V.S. een heel klein beetje samenwerking met de S.U. kunnen krijgen, kan een vreedzame toestand in de wereld geschapen worden", zei hij. Het Truculent-proces. Luit Bowers krijgt berisping. Luitenant Charles Bowers, de 28- jarige commandant van de Engel se onderzeeboot „Truculent',' die verleden maand door een aanva ring met het Zweedse schip „Di- vina" in de monding van de Thames tot zinken kwam, waar bij 64 personen het leven lieten, is door een militaire rechtbank te Chatham schuldig bevonden aan het in gevaar brengen van zijn schip door nalatigheid of ver zuim. Hij werd vrijgesproken van de beschuldiging, zijn schip door nalatigheid of verzuim te gronde gericht te hebben. De rechtbank besloot de straf van Luitenant Bowers tot een ernstige berisping te beperken. onthullingen, welke het proces zou kunnen opleveren, de samen werking zal blijven bestaan. Er wordt verondersteld, dat er stren ger op buitenlandse geleerden in de V.S., Canada en Engeland ge let zal worden, of zelfs dat dezen helemaal van het werk aan de atoomenergie uitgesloten zullen worden. Met de verdediging van Fuehs is belast een advocaat uit Londen, J. Thompson Halsall. Hij is Duit ser van geboorte, maar verkreeg de Engelse nationaliteit. Het pro ces Fuchs zal beginnen met een openbare zitting. Vreemde ziekte in Noord- Frankrijk. Sedert enige dagen heerst te Duinkerken en te Maubeuge een eigenaardige ziekte, die vooral kleine kinderen aantast. In beide steden deden zich tot dusver een twintigtal ziektege vallen voor, waarvan de meeste met dodelijke afloop. De ziekte, die, volgens de art sen, met een soort van griep is te vergelijken, ontwikkelt zich zeer spoedig. Meestal moet het kind-overgeven en heeft het buik loop. De temperatuur stijgt snel en bereikt spoedig 40 tot 41 gra den. Na enkele uren volgt de dood. De artsen menen, dat de ziek te te wijten is aan een virus, die de zenuwen aantast. De dood zou volgens hen te wijten zijn aan de hevige koorts, die het hart van de zuigelingen niet kan verdra gen. Door de bevoegde overheid zijn maatregelen getroffen om de uitbreiding van de ziekte te voor komen. WIJZIGING ZONDAGSWET. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, zegt de mi nister van binnenlandse zaken, dat hij gaarne bereid is te zijner tijd de adviezen, die hij van de kerkgenootschappen over het ontwerp-Zondagswet heeft ont vangen, ter vertrouwelijke ken nisneming aan de Kamer aan te bieden, aangenomen, dat de kerk genootschappen, die hun advies vertrouwelijk hebben uitgebracht, de minister daartoe machtigen. Aangezien over het ontwerp, nadat het overleg met de kerk genootschappen zal zijn geëin digd, vermoedelijk mede nog o.a. de adviezen van de Colleges van Gedeputeerde Staten en van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten zullen worden ingewon nen, zullen nog wel enige maan den verlopen, voor het ontwerp kan worden ingediend. Deviezenreisvergunningen. Opheffing Bureau Buitenlandse Reizen van het ministerie van Landbouw. De bemoeiingen van het Bu reau Buitenlandse Reizen van het ministerie van Landbouw bij de verstrekking van deviezenreisver gunningen ten behoeve van za kenlieden uit de agrarische sec tor zuilen met ingang van 15 Fe bruari a.s. worden beëindigd. Na die datum kan men zich in Zeeland voor het verkrijgen van genoemde vergunningen wenden tot de agentschappen van de Nederiandsche Bank N.V. te Mid delburg (met correspondent schappen Oostburg en Terneu zen). De vóór 15 Februari 1950 door het Bureau Buitenlandse Reizen afgegeven vergunningen behou den hun geldigheid gedurende de daarop aangegeven termijn. Prikkeldraad, gevangenismu ren en honder km. scheiden de mannen, die wellicht de sleu tel tot de toekomstige samen werking tussen Engeland en de V.S. op het gebied van de atoomenergie in handen heb ben. De schade, die in het Maas gebied door de veldmuizen in 1949 is aangericht, wordt geschat op belangrijk meer dan een mil lioen gulden. Hectaren weiland zijn als zo danig niet meer te herkennen. De graszode is geheel verwoest en wat weiland moest zijn, lijkt op kaal bouwland. Grote schade werd aangericht aan de graan gewassen. Vele koolzaadvelden moesten worden omgeploegd en mangelwortelen en suikerbieten werden sterk aangevreten of uit gehold. Hoopte men, dat deze winter langs natuurlijke weg de veld- muizenplaag zou verdwijnen, he laas is hierop nog weinig uitzicht. Wel is het aantal veldmuizen sterk verminderd ten opzichte van het aantal in de zomer van 1949, maar hun aantal is toch nog belangrijk groter dan het vo rige jaar om deze tijd, dat wil dus zeggen, dat- de mogelijkheid aanwezig is, dat de plaag in 1950 nog heviger zal optreden dan in 1949 het geval is geweest. Het gebiéd waar vooral ernsti ge muizenschade moet worden gevreesd is het kleigebied langs de Maas van Vierlingsbeek tot Empel. Besprekingen over de be strijdingswijze hebben tot resul taat gehad dat in alle in bedoeld gebied gelegen gemeenten een ge meentelijke verordening is ont staan, waarbij veidmuizenbestrij- ding verplicht kan worden ge steld. Aan de hand van deze veror dening zal nu binnenkort aan de gebruikers van gronden de ver plichting worden opgelegd de veldmuizen met door de planten- ziektenkundige dienst als deug delijk erkende muizengiftkorrels te bestrijden. „Wij vinden die spanning of jullie ons te pakken zouden krij gen ja of neen, zo fijn. Dat zien we op de film en in beeldromans ook", aldus luidde de verklaring van twee jonge kerels, een van 17 en een van 20 jaar, tegenover een rechercheur van politie in Amsterdam toen deze hun vroeg hoe zij er toe gekomen waren uit allerlei geparkeerde auto's goederen te stelen. Tijdens het verhoor over uit een auto gestolen stof noemde de brigadier-rechercheur een andere diefstal, namelijk van een hobo uit een auto. Ook deze werd grif bekend en toen het balletje eenmaal rolde kwamen er niet minder dan tien dief stallen los. „Voor de jongens pleit", zo vertelde de chef van het bureau Singel, die het on-x derzoek leidde, „dat zij de goe deren voor vrijwel niets van de hand deden. Het waren de twee helers eveneens gearresteerd die van him oneerlijke avon turiersgeest profiteerden" Toen zij bijvoorbeeld in de krant gelezen hadden, dat de hobo behoorde aan de musicus, die nu zijn vak niet meer kon uitoefenen, wilden zij het in strument terug brengen, maar een van de helers belette dit. Wegens verduistering van 75.000. Gistermiddag is te Rotterdam voor de rechtbank een proces be gonnen tegen een der bekendste oud-illegalen uit die stad, de 41- jarige J. P. S., alias „Bram". Hg wordt er van verdacht bedragen van resp. f 45.000 en f 30.000 te hebben verduisterd. Het bedrag van f 45.000 zou S. alleen hebben verduisterd en f 60.000 samen met de al even be kende illegale figuur „José", T. E. Dit laatste bedrag zou volgens S. gedeeld zijn, hetgeen E. ook niet 'betwist, alleen beweert hij het ten dienste van de illegaliteit te hebben aangewend. De verduiste ringen zijn van vrij recente da tum, want zij beginnen aanvang 1946 en ïopen dan tot 1948. S. was tijdens de bezetting lei der van de illegale groepering LO-F2 en kreeg als zodanig van verschillende zijden gelden ter beschikking. Zij waren bestemd om te voorzien in de noden van de groepering, voor ondergedoken verzetslieden enz. Van deze gel den zijn de bovengenoemde be dragen afgenomen. De justitie heeft lang geaarzeld met ingrijpen, omdat zij wilde voorkomen dat een vlek werd ge worpen op de illegaliteit. Het openbaar belang verzette zich daartegen. Maar anderzijds al dus een justitiële toelichting dreigde de doofpottactiek conse quenties met zich te brengen. Tenslotte heeft men tot vervol ging besloten. Tegen S. werd een gevangenis straf van één jaar met aftrek ge- eist, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en onder toezichts telling van verdachte, terwijl f 26.000 De Amerikaanse financiële hulp aan Zuid Korea en Formosa. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft met 239 tegen 134 stemmen het wetsontwerp in zake verlening van financiële hulp aan Zuid Korea en Formosa aangenomen. Verpleegde kreeg „verlof". En maakte daar gebruik van om uit stelen te gaan. Gistermorgen heeft de Rijkspo litie te Diemen een man uit Ha ren-Karspel aangehouden, die verpleegd werd in de inrichting voor psycho-pathische patiënten te Avereest. De man had verlof gekregen vier dagen bij zijn fa milie door te brengen. Toen deze vier dagen om waren, begaf hij zich niet naar Avereest, maar trok de wijde wereld in. Hij kwam in Amersfoort terecht en bracht daar, bij gebrek aan een onderko men, de nacht door in een direc tiekeet van een bouwwerk. En daar bleef het niet bij, want de volgende morgen heeft hij alles, wat in die keet stond en naar zijn gading was, meegenomen. Op een rijwiel, dat daar stond, laadde hij een radiotoestel, boe ken, lijfgoed, toiletartikelen, va- cantiebonnen en twee actetassen met geld. Op weg naar Amster dam passeerde hij in Diemen een Rijkspoiitieagent, die de vracht op de fiets wel wat vreemd vond. Hij hield de fietser aan en al spoedig kwam de herkomst van de goederen aan het licht. De man is op transport gesteld naar Amersfoort. Zeepost voor Oost en West. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. D.t data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië s.s. „Grote Beer (15 Februari); Antillen: s.|. „Delft" (11 Februari); Surinami m.s. „Hecuba" (15 Februari) Nieuw Guinea: ms. „Mataram" (21 Februari). Regering (over verhoging bijz. invoerrecht benzine): DE REGERING is van oordeel, dat, gezien 's Rijks financiën en de verwezenlijking van de Benelux-Unie de verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en de wijziging van de motorrg- tuigen-belastingwet, hoewel bepaalde bezwaren zijn aan te voeren, thans met spoed tot stand gebracht moet worden. Aldus de, door de ministers van Financiën, van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken ingediende, M. v. A. over dit wetsontwerp. De bezwaren, dat de verhoging van de benzine-belasting het goe derenvervoer en het betaalde per sonenvervoer te zeer zou belasten wijst de regering af, op grond van het feit, dat er op meer econo mische wijze gereden zou kunnen worden, waarmede een besparing van 10 mogelijk zou zijn. Het kan toch niet worden ont kend, aldus de M. v. A., dat zeer veel met slechts gedeeltelijk be laden, ja zelfs met geheel ledige wagens wordt gereden. Een coör dinatie en centralisering moet tot een inkrimping hiervan kunnen leiden. Ook bij het particuliere personenvervoer komt dit voor. Voor een belangrijke verhoging van de prgs van de vervoerde goederen behoeft niet te worden gevreesd. De internationale concurrentie. Dat de voorgestelde verhoging zo'n verzwakking van vele in dustrieën in de internationale concurrentie en van het Interna tionale wegvervoerbedrijf zou be tekenen, dat dit voor de deviezen pot nadelige gevolgen zal hebben, wijst de regering af, omdat verre weg het grootste gedeelte van de geschatte meeropbrengst van de belasting zal komen te drukken op het binnenlandse verbruik. Trouwens, de benzinebelasting in Nederland zal ook na de verho ging veelal lager blijven dan in de omringende landen, zegt de M. v. A. Met betrokking tot de voor land- en tuinbouw gevreesde na delige gevolgen wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat de tractoren e.d., die in de land- en tuinbouw worden gebruikt veelal op andere brandstoffen dan op benzine lopen. De concurrentie met N.S. Dat de doorwerking van de voorgestelde verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine voor het vrachtautovervoer een ongunstige concurrentieverhou ding t.o.v. de spoorwegen zal me debrengen wordt door de regering ontkend, aangezien voor het vrachtautoverkeer de recente loonsverhoging en andere geste gen kostenfactoren, alsmede de voorgestelde verhoging van het bijzondere' invoerrecht een ver hoging van de tarieven met uiter lijk 15 noodzakelijk maken, terwijl voor de spoorwegen reeds onlangs een algemene tariefsver hoging voor het goederenvervoer van gemiddeld 15 Is goedge keurd. worden afgestaan aan de stich ting LO-LKP. Hierna werd de zitting ge schorst tot Donderdag 16 Febru ari 's middags twee uur voor het pleidooi van mr. S. J. Polak en de repliek van de Officier van Justitie. De regering heeft besloten met ingang van heden de prijsbeheer- sing op textielgebied te beëin digen. De marktverzadiging, die het reeds geruime tijd geleden moge lijk maakte zonder schade voor de voorziening, de distributie van textiel op te heffen, heeft zich dermate geconsolideerd, dat het thans doelmatig wordt geoordeeld ook de prijsvorming der textiel producten niet langer van over heidswege te regelen. Zoals bekend, is de textiel- invoer uit de belangrijkste leve- rancierlanden sedert enige tijd vrijgemaakt, terwijl ook de vrij making van de textielinvoer uit Duitsland zeer binnenkort mag worden verwacht. Inkrimping politie-apparaat. Hieromtrent zegt de minister van Binnenlandse Zaken, in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, dat hij de hier en daar heersende bezorgdheid be grijpelijk acht. In de gemeenten waarin tenge volge van de inkrimping een re organisatie van de dienst nodig is, zullen aanvankelijk wel enige moeilijkheden moeten worden overwonnen. Deze moeilijkheden acht hij echter niet onoverkome lijk. Integendeel, hij is van me ning, dat een verhoogde efficien cy op de duur slechts tot voor deel kan strekken. Ondernemingswacht naar A.P.R.A. overgelopen. 19 mannen van de onderne mingswacht van Pasir Angin, 13 km ten Zuiden van Bogor, zijn in de nacht van Dinsdag op Woens dag verdwenen. In brieven, die zij achterlieten, deelden zij mede, dat zij waren overgelopen naar de A.P.R.A.. Drie man zijn niet overgelopen onder* hen bevindt zich de Europese commandant, aldus de correspondent van Ane- ta. Militairen hebben voorlopig de bewaking overgenomen. Tot tweede lid van de directie van de Nieuwe Rotterdamse Courant is benoemd, de heer W. Pluygers, die na de bevrijding met de waarneming van de direc tie belast is geweest, in 1946 als reserve-officier naar Indonesië vertrok doch nu is gerepatrieerd. - Het is nog geen voorjaar en het is nog guur. Ondanks dat, schonk gistermiddag in Ouwehands Die renpark een bruine beer het leven aan twee babybeertjes. Cor v. d. Lugt Melsert, zal i.v.m. 15 Februari, voorlopig voor een jaar bij de AVRO optreden als alge meen adviseur in programmaza ken. Koningin Juliana en Prin ses Wilhelmina hebben gister avond in de Amsterdamse stads schouwburg de volksvoorstelling bijgewoond van het toneelstuk van Elliot „De moord in de ka thedraal". Het aantal werklo zen steeg in Januari van 83.187 tot 104.117. Gemiddeld zijn er in Nederland 21 werklozen per 1000 inwoners. Zeeland telde 3027 werklozen wat neerkomt op een gemiddelde van 23. In Drenthe is de werkloosheid het grootst n.l. 65 per duizend. In Limburg het kleinst n.l. 12 per 1000. Voor het eerst na de vorstperiode is gisteren de Lemmerboot het IJselmeer overgestoken. Twee jaar met aftrek is gisteren door de Haagse Arrondissementsrecht bank geëist tegen de 46-jarige Huygens uit Den Haag, die des tijds als employé van de Stichting Landverhuizing Nederland twee personen onder valse voorwend sels f2250 had afgetroggeld hun voorspiegelend, dat dit geld nodig was om hen te voorzien van pa pieren en uitrusting voor hun emigratie naar Canada. Iti de omgeving van Wie- ringerwerj is men op het ogenblik bezig met grondbo ringen en opmetingen in verband met de stichting van het vierde dorp in de Wie- ringermeer. De boringen worden uitgeuoerd door het Laboratorium voor Bodem onderzoek te Delft. Tijdens de borings- en op- metingswerkzaamheden. Belgen erkennen „Het Nederiandsche Trekpaard". In een hoofdbestuursvergade ring van het Belgische stamboek is een voorstel van het dagelijks bestuur aangenomen, om de Kon. Vereniging „Het Nederiandsche Trekpaard" als stamboek te er kennen. Teraardebestelling P. M. Keim Woensdagmiddag werd in alle eenvoud wijlen de heer P. M. Keim te Kapelle ten grave gedra gen. Aan de groeve sprak allereerst ds van der Leek namens de ker- keraad. Deze prees het vele werk, dat de heer Keim in zijn leven, vooral voor het jeugdwerk heeft verricht. Jarenlang is de over ledene leider geweest van de knapenvereniging en ook heeft hij verschillende jaren zitting gehad in de kerkeraad. Namens de School met de Bij bel te Kapelle-Biezelinge sprak de heer P. Scheelede Putter, die zovele jaren met de heer Keim mocht samenwerken. Met de inzet van zijn volle persoon heeft hij zich steeds aan dit werk gegeven. Hierna sprak ir. D. J. van der Have, waar de overledene zeer vele jaren werkzaam is geweest. Deze noemde de overledene een voorbeeld voor vele anderen door zijn ijver en accuratesse. Hierna sprak ds v. d. Leek, die eindigde met gebed. De oudste zoon van de over ledene dankte hierna namens de familie. Notaris Hertogs te Middelburg overleden. Gisteren is te Middelburg over leden Notaris J. L. Hertogs. De overledene werd op 27 Februari 1941 benoemd tot notaris als op volger van notaris J. C. Blaupot ten Cate. In 1919 werd hij candi- daat-notaris. De overledene was 56 jaar oud en is in Middelburg geboren. De begrafenis zal plaatsvinden Maandagmiddag te half drie. Jeugdconcert der Z.V.U. fe Middelburg. Gistermiddag hebben de cellist Piet Lenz en de pianist Cor d8 Groot te Middelburg een door de Z.V.U. gearrangeerd Jeugdcon cert in de Concert- en Gehoor zaal gegeven. O.m. werden ge speeld een sonate van W. de Fesch en een dergelijk werk van E. Grieg. Cor de Groot heeft voor de tal rijke jeugdige bezoekers van de diverse scholen een explicatie ge geven. Tevens was in de zaal aanwezig de bekende jeugdige Franse pia niste Janine da Costa, die destijds ook in Zeeland concerteerde. Zij logeert momenteel in Middelburg en maakte van de gelegenheid ge bruik om het jeugdconcert bij te wonen. Ze liet zich bovendien niet onbetuigd en speelde samen met Cor de Groot een der werken van Cl. Debussy. Schenking voor Stichting „Medisch Centrum" te Vlissingen. Het „Koningin Juliana-fonds" heeft een bedrag van f 4500.ge schonken aan de Stichting „Me disch Centrum" te Vlissingen. Enige duizenden Parijse fa brieksarbeiders hebben gister middag gedurende twee uur het werk neergelegd in een door de onder communistische leiding staande C.G.T. georganiseerde actie voor hoger loon. tot DE BILT ZEGT: Nu en dan regen. Weersverwachting geldig vanavond. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Aanvan kelijk meest matige wind tussen Zuid en Zuidoost, later matige tot krachtige, langs de kust van Holland en Zeeland mogelijk har de, wind tussen Zuid en West. Iets zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1