Prof. Router„Niemand kan Berlijn ver overen door een putsch" NIEUWS Belgische Kamer gaat accoord met volksraadpleging Meliskerke stelt prgs op behoud van zelfstandigheid „Radiocentrales" moeten weer door particulieren geëxploiteerd worden Kieswetrapport. Met luidsprekers traGhtte men meeting te verstoren Volksgericht in Drente verijdeld West-Duitsland heeft Ijjjna 2 millioen werklozen Merkwaardig avontuur van Zwols taxi-chauffeur SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vluchtelingen vormen het grootste probleem. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bü geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1482 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Eftmco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 9 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Kareise, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.06 u., onder 17.44 u. Maan op 2.59 u., onder 10.46 u. Hoogwater op Vrijdag 10 Febr. Vlissingen: 7.05 u. 1.78 m., 19.45 u. 1.74 m. Terneuzen: 7.34 u. 2.01 m„ 20.12 u. 1.96 m. Wemeldinge: 839 u. 1.56 m„ 21.16 u. 1.59 m. Zierikzee: 8.20 u. 1.37 m., 20.57 u. 1,40 m. Voals wij reels eerder mee- deelden, heeft het Cntraal Stembureau een nieuwe Kies wet ontworpen, waarvan de mi nister van Binnenl. Zaken heeft verklaard, dat hij hoopt, dat ze reeds in 1952 zal gelden. Dit is niet de eerste wijziging die wordt voorgesteld. Sinds de bestaande Kieswet tot stand kwam, is reeds 22 maal een wijziging aangebracht. Met het gevolg, dat de wet er roet mooier op geworden is en dat de overzichtelijkheid veel te wensen overlaat. Vandaar dat nu het plan is opgekomen de wet radicaal te herzien en tegelijkertijd allerlei bepalingen die thans in de Ge meentewet en de Provinciale wet zijn ondergebracht, in één wet bijeen te brengen. Op verschillende wijzigingen hebben wij reeds de aandacht gevestigd. De meest belangrijke, die daarom ook de bijzondere aan dacht verdient, is wel, dat het z.g. stelsel van de enkel voudige voorkeur, wordt vervangen door het stel sel van de facultatieve, meervoudige voorkeur e zaak komt hierop neer. Volgens het huidige sys teem kiest men een bepaalde candidatenlijst en men kiest haar mét de volgorde, waarin de candidaten staan opgesteld. De kiezer kan dan ook wel cd een andere candidaat stemmen. Met andere woorden, hij kan wel een voorkeurstem uitbren gen. Maar dat haalt practiscn weinig uit. Dat brengt in elk geval de candidaat van zijn keuze maar heel weinig naaf voren. Dit stelsel wil men nu vervan gen door een ander, waarbij de kiezer wel op een bepaalde can didatenlijst stemt, maar waarbij hij, indien hij dat wenst, heel de volgorde op die lijst kortweg ondersteboven kan gooien. Hij kan dan de candidaten van zjjn lijst in een nieuwe volgorde plaatsen, door de candidaten stuk voor stuk te nummeren. Zoals men ziet is dit een te gemoetkoming aan de kiezer, die aan de samenstelling van de lijst niet heeft mee gedaan, maar toen de lijst niet heeft zien sa menstellen zoals hij gaarne wenste. Hij blijft wel gebonden aan de lijst zelf, maar niet aan de volgorde, waarin de lijst de namen vermeldt. Daarin krijgt hij achteraf groter zeggings kracht, ook wanneer hij bij de samenstelling van de lijst zijn mond heeft gehouden en mis schien zelfs afwezig is geweest. Voor de kleinere gemeenten met 11 en minder raadsleden wordt een nog verder gaande wijziging voorgesteld. In deze gemeenten is de kie zer zelfs niet aan één lijst ge bonden maar kan hij zijn voor keur over het gehele stembiljet uitbreiden. Hij kan dus als no. 1 aanwij zen een candidaat van de C.H. als no. 2 een man van de S.G.P. als no. 3 een candidaat van „Alge meen Belang" enz. Dit is dus wel een zeer ver gaand en nogal ingewikkeld voorstel, waar dan ook niet het gehele Centraal Stembureau achter staat. NT ogal ingrijpende wijzigingen zoals men ziet. Het C.S. is van oordeel, dat dit voorstel er toe kan meewer ken de band tussen de kiezers waarvan zéér velen niet bij een bepaalde partij zijn aange sloten en de gekozenen te versterken. Een bezwaar kan zijn, dat op deze wijze de politieke verwar ring nogal groter wordt. Ter geruststelling merkt ech ter het C.S. op, dat het mogelijk, ja zelfs in zekere zin waarschijn lijk is, dat de kiezer, die met zijn meervoudige voorkeurstem opereert, het tegenover de lijst volgorde zal afleggen. M.a.w. dat de zaak blijft zo als ze is en dat niet dan bij ho ge uitzondering een candidaat door voorkeurstemmen zal wor den gekozen. De vraag is dan ook gewettigd of een wijziging als nu voorge steld, gewenst moet worden ge acht. Communistisch wangedrag in Berlijn. HOE GESPANNEN de verhoudingen in Berljjn wel zjjn is giste ren weer bewezen op een openluchtbijeenkomst die door de West- Berlijnse sociaal-democratische partij was belegd aan de Franse zjjde van de grens tussen de Franse en Sowjet-Russische sectoren van Berlijn en waar de burgemeester van VVest-Berlijn, professor Ernst Reuter, het woord zou voeren doch de communisten een relletje trachtten te maken. Uit alle delen van Berljjn, de Sowjet-Russische sector inbegre pen, waren socialisten naar de plaats van de bijeenkomst getrokken Alleen de winkeliers deden goede zaken. Op nog geen honderd meter af stand, juist over de sector-grens, stond in zwarte uniformen gesto ken Oost-Duitse „volkspolitie" en kleine groepjes toeschouwers, die met interesse, doch onbewogen toekeken. Toen professor Reuter begon te spreken, kwam er leven in de brouwerij bij de tegenstanders „over de grens". Luidsprekers vielen de burgemeester, toen hij vrjje verkiezingen bepleitend, nauwelijks zijn eerste woorden had gesproken, reeds in de rede. „Kom op, professor Reuter, wij wachten op u", klonk het door de luidspreker aan Je Russische zij de van de sectorgrens. Het naar schatting uit verschei dene duizenden personen bestaan de gehoor van professor Reuter barstte hierop in een woedend ge huil los en ie westelijke politie agenten die, in de Bernauer Strasse, (de grens tussen de Franse en Sowjet-Russische sec toren van Berlijn) patrouilleer den, hadden grote moeite de be zoekers tegen te houden, die niet langer naar professor Reuter luisterden, doch op dreigende wjj- ze oprukten in de richting van de Sowjet-Russische sectorgrens. Aan de overkant tekenden de zwarte uniformen van de Oost- Duitse „volkspolitie" zich af voor de ingang van het gebouw waarin de luidspreker zijn uiterste best bleef doen professor Reuter te hinderen en te overstemmen. In de omgeving van het gebouw hield zich een aantal er vervaar lijk uitziende manspersonen op. De winkeliers in de Bernauer Strasse sponnen zijde bij dit alles. Zjj hadden een grote verkoop van worstjes en sigaren en zjj lieten zich kennelijk aan de politiek niets gelegen liggen. „Niemand kan Berlijn verove ren door hier een putsch uit te voeren", riep Reuter in de loop van zijn rede uit, doelende op de berichten, dat een half millioen leden van de onder communisti sche leiding staande „Vrije Duit se jeugd" zou trachten met Pink steren de stad te „veroveren". „Wij zullen deze communisti sche agenten niet onze positie la ten ondermijnen zoals de vijanden van de democratie de republiek van Weimar ondermijnden". Om 19 uur werd de bijeenkomst in een sneeuwbui ontbonden, ter wijl de luidsprekers in de Sow- jet-sector „broeders op naar het licht" en „inter-nationale" ten gehore brachten. e 517.000 personen hebben een Girorekening. Per einde 1949 bedroeg het aantal rekeningen bij de post- chèque- en girodienst 517.017 te gen 503.989 per einde 1948. Het algemeen saldotegoed bedroeg op ultimo December 1949 f 1062 millioen (f1321 millioen). Het be drag der beleggingen bedroeg f747 millioen (f719 millioen). Westerling gesteund door andere landen. lïjj kan zoveel wapens krjjgen als hij nodig heeft. Naar de Nieuwe Haagsche Crt verneemt, wordt kapitein Wester ling, blijkens een onlangs ontvan gen rapport, gesteund door Tur kije en Australië. Westerling kan het met zijn huidige voorraden een jaar uithouden en bovendien kan hij alle wapenen krijgen, die hij nodig heeft. Op het ogenblik bestaat er een wapenstilstand tussen Westerling en de T.N.I. De gasvoorziening vanuit Sluiskil. Omstreeks midden Maart zal de cokesfabriek te Sluiskil de productie van gas hervatten. Van ongeveer begin Mei van dit jaar af wil men de gasvoorziening van geheel Oost Zeeuwsch Vlaande ren doen geschieden door middel van het gas dezer fabriek, die over twee jaar, naar men ver wacht c.a. 700.000 kub. m. per dag zal produceren. Ook Walcheren en Zuid-Beve land wil men dan via een buizen leiding dooi de Westerschelde van gas voorzien. In het Drentse dorp Njje- veen zou eergisteravond een volksgericht worden gehouden, dat echter door ingrijpen van de politie verijdeld is. Gewoon lijk worden deze volksgerich ten gehouden, wanneer een meisje door haar jongen in de steek is gelaten. Hier gold het echter de betrekkingen van een gehuwde caféhouder met een eveneens gehuwde vrouw uit Steenwijk. De beide bewus te personen, die eergisteren een autorit hadden gemaakt, waren de gehele dag gescha duwd en om half negen des avonds trok de gehele bevol king van Nijeveen naar de wo ning van de betrokkene om te trachten hem tot inzicht te brengen. Ook de predikant van het dorp was aanwezig. Ter wijl deze achterom het huis binnenging trok de jeugd het café binneif zonder dat het echter tot wanordelijkheden kwam. Men wilde klaarblijke lijk het onderhoud, dat de pre dikant met de betrokkene had, afwachten. Omstreeks half tien verschenen politiemensen uit de omgeving ten tonele, die de zaal ontruimden en met ge bruikmaking van de gummi knuppel de samenscholing op straat uiteendreven. In de wo ning werd inmiddels het on derhoud voortgezet. Tegen tienen was, ogenschijnlijk al thans, de rust in het dorp weergekeerd. Twee nieuwe ridders M.W.O. De reserve-kapitein P. L. ba ron d' Aulnis de Bourouill, van het wapen der artillerie, en de sergeant-oorlogsvrijwilliger-para- chutist C. Plaatzer zijn benoemd tot ridder der 4e klasse der mili taire Willemsorde. De eerste we gens moedige daden in bezet Ne derland in 1943 en de tweede tij dens de tweede politiële actie in Zuid-Sumatra. door Oostenrijks „pleegkind' stroom gedood. Gistermiddag is te Olst te achtajrigeHelmuth Jung, een van twee Oostenrijkse kinderen, die tijdelijk zjjn ondergebracht in het gezin van de landbouwer te Riele, door aanraking met een electri- sche stroomdraad "gedood. Het slachtoffertje was het enige kind van een oorlogsweduwe uit Wenen. Westduitse regeringskringen zijn thans teruggekomen van de vele geruststellende verklaringen, die zij in de afgelopen maan den over de stijging der werkloosheid hebben afgelegd en zij tonen zich hoogst verontrust door de nog altijd aanhoudende stijging van het aantal werklozen. Eind Januari bedroeg het 1.9 millioen en het is vrijwel zeker, dat de grens van 2 millioen spoedig zal worden overschreden. De stijging in de afgelopen maand bedroeg niet minder dan 340.000. „Vierde Prinsenkind" wil Ook dit jaar weer gratis vacantie voor oorlogswezen. De Stichting „Het Vierde Prin senkind" die zich tot taak heeft gesteld duizenden oorlogswezen en door de oorlog invalide gewor den kinderen, 's zomers een pret tige vacantie te bezorgen, vraagt, aangezien het moeilijk is deze in valide kinderen in de leeftijd van 9 t.m. 20 jaar op te sporen, gega digden hiervoor op te geven bij het secretariaat dar Stichting Hof 13 Zwart te Utrecht. Een dag werken tegen woningnood. De directeur van gemeentewer ken te Gorinchem heeft een plan ontworpen om het woningpro bleem op te lossen. Hij wil alle inwoners een dag laten werken, of vraagt hen een dag van hun Inkomen beschikbaar te stellen om zo 128 bungalow-woningen te bouwen. De woningen zullen wor den vervaardigd van zgn. „schuimbeton". Het woonpeil is niet gedrukt en met 100 subsi die kan de huur op f4.50 ge bracht worden. Inhoud is 215 kub. meter. DE VLUCHTELINGEN. Kanselier dr Adenauer heeft op een Zondag voor zijn partij gehouden rede opnieuw de stroom van vluchtelingen uit de Russische zone en van repatri ërende krijgsgevangenen uit Rusland als de voornaamste oor zaken van de werkloosheid ge noemd. In de laatste 15 maan den bedroeg hun aantal volgens Adenauer 1.3 millioen. De regering kan er op wijzen, dat de toeneming van de werk loosheid niet bepaald is begon nen met een vermindering der industriële bedrijvigheid. In Ja nuari boekten zowel de kolen mijnen als de zware industrieën record-producties. De werkloosheid begint zich thans ook te verbreiden over het industriële kernland Noord- rijn-Westfalen, waar zij in Ja nuari met 34 procent steeg tot M millioen. De federaties tellen thans da gelijks 7 a 8 millioen mark aan werklozensteun uit. Het perspec tief is dan ook zo, dat het op timisme, dat de regering tot nu toe ten toon spreidde, heeft plaats gemaakt voor de erken ning, dat de werkloosheid hoogst acute gevaren oplevert voor de nog steeds in labiele toestand verkerende economie. te doen, wat binnenlands moge lijk is. Zij zal terugkeer naar een zekere mate van geleide economie eisen. Gaandeweg begint men nu in West-Duitsland dit blijkt o.m. uit enkele perscommuniqué's te beseffen, dat men in de laat ste anderhalf jaar boven zijn stand is gaan leven, dat te veel is verbruikt en te weinig ge ïnvesteerd. Om alsnog grotere investerin gen mogelijk te maken en de export te verhogen, zal, naar velen menen, een beperking der binnenlandse consumptie nodig zijn. T.a.v. de mogelijkheid daar toe zijn de meningen evenwel, naar het schijnt, ook in rege ringskringen verdeeld. Na vier weken debatteren. HET BELGISCHE VOLK gaat binnenkort ter stembus om deel te nemen aan een volksraadpleging, die zal lelden tot een beslis sing over de toekomst van de voorlopig verbannen Koning Leopold III. Als mogelijke data voor deze volksraadpleging worden 19 en 26 Maart genoemd. Een door de leden van de Christelijke Volkspartij (Rooms-Ka- tholieken) ingediend wetsontwerp inzake een volksraadpleging is gisteravond met 117 tegen 92 stemmen door de Kamer van volks vertegenwoordigers aangenomen. Er waren geen onthoudingen. Het aannemen van het wets ontwerp heeft een eind gemaakt aan een onrustige debattijd van vier weken. De Senaat, waar de C.V.P. de meerderheid heeft, had het ontwerp reeds aangenomen. In de Kamer komen de C.V.P.- leden twee stemmen aan de meerderheid tekort, doch, zoals verwacht werd, kwam het ont werp er door dank zij de steun van enkele liberalen. In wier par tij overigens onenigheid heerst over de koningskwestie. Over ongeveer 40 dagen kan het volk ter stembus worden op geroepen. Iedere Belg boven 21 jaar moet „ja" of „neen" ant woorden op de vraag: „Bent u van oordeel, dat Koning Leopold zijn grondwettige prerogatieven moet herkrijgen?" De uitslag van de volksraadpleging zal niet be- Autö op onbewaakte overweg vernield. Drie Inzittenden kregen nog geen schrammetje. Op de bewaakte overweg van Orthen bij Den Bosch is gister morgen, doordat de bomen niet gesloten waren, een vrachtwagen, waarin zich drie personen bevon den, tien meter door een goede rentrein meegesleurd en totaal vernield. Als door een wonder be kwam geen enkele der inzitten den enig letsel. Monument voor verdronken krijgsgevangenen. Ter ere van de op 30 Mei 1940 in het Hollands Diep bij Willem stad op zo tragische wijze ver dronken Belgische krijgsgevange nen, zal op 29 Mei in Willemstad op het massagraf een monument onthuld worden. Het wordt uit Franse zandsteen vervaardigd, door de beeldhouwer Keusen- kamp uit Den Haag slissend zijn. Zij wordt beschouwd als een kenbaar maken van de openbare mening aan het parle ment. Koning Leopold heeft ech ter onlangs in een brief aan de Belgische regering te kennen ge geven, dat hij zal aftreden, indien niet 55 pet voor zijn terugkeer stemt. Gemeente financieel kern gezond. Gistermiddag' heeft de gemeen teraad van Meliskerke het plan tot herindeling van Walcheren besproken. Alle raadsleden waren het eens met B. en W., die in het antwoord aan G.S. er op gewezen hebben, dat Meliskerke zelfstan dig wenst te blijven en naar hun mening ook recht heeft op deze zelfstandigheid. Zo er toch een grenswijziging plaats moet heb ben, dan achtten B. cn W. de door G.S. voorgestelde samenvoeging met Aagtekerke de meest aanne melijke. Burgemeester A. J. Huysman zei in zijn toelichting op het plan, dat Meliskerke öf Aagtekerke er het bijltje bij neer zou moeten leggen. Meliskerke bestaat reeds sinds 1240, aldus de burgemeester en het is altijd welvarend ge weest. Waarom zeggen G.S., dat de bewoners van kleine gemeen ten niet krijgen, waar ze recht op hebben, vroeg hij, waarna hij wees op het tot stand komen van het vergaderlokaal, het gym- nastiekgebouw, de sportwei en de diverse gemeenschappelijke rege lingen. Bovendien, zo voegde de burgemeester er aan toe, kunnen we financiëel best op eigen benen blijven staan en we voelen niets voor de voorgestelde centralisa tie. De financiën zijn ook gezond. De dienst 1948 sloot met een ba tig saldo van f 4323,44, terwijl ook de dienst 1949 een batig slot zal vertonen. In de begroting van 1950, zo vervolgde spr., is de fi nanciering van de voltooiing van het herbouwplan opgenomen, als mede de verbouwing van het ver gaderlokaal, terwijl 20 reeds Is gereserveerd en bovendien ver vroegde aflossingen konden plaats vinden. De heer Huysman betwij felde het, of door de samenvoe ging van gemeenten inderdaad meer bestuurskracht zou kunnen worden ontwikkeld en of er wer kelijk grote financiële voordelen zouden ontstaan. Spr. verzocht de raadsleden mee te werken om te trachten de gemeente zelfstandig te houden. Mocht men onver hoopt töch moeten overgaan tot samenvoeging, dan achtte hij de combinatie van Meliskerke en Aagtekerke de beste. Prof. Hellema (van de B.E.R.C.): Man uit Dublin smeet met geld, doch vergat chocolade te betalen. De Apeldoornse politie is druk bezig gegevens op te sporen over een zeer merkwaardig man. Een Zwolse taxi-chauffeur heeft heel vreemde dingen met deze man, die zei uit Dublin te komen, meegemaakt. Zondagmid dag kwam hjj op de taxi af, toen dit voertuig op het stationsplein „n„ra „TIM eT.„n op een vrachtje stond te wachten. BOVEN HLN STAND. jn ]ie( Engels, doorspekt met Ne- De nooit verstommende cri- tiek op de door de regering ge volgde liberaal-economische koers vindt thans in deze ont wikkeling nieuw voedsel. Waar schijnlijk zal de regering een programma van werkverschaf fingen aankondigen. Te Han nover is reeds het plan geop perd om Hitiers onvoltooide autoweg van Hamburg naar Frankfort weer als werkobject te gebruiken. Het opperen van de mogelijk heid tot Duitse kapitaalsdeel neming in de Duitse industrie wordt in regeringskringen te Bonn beschouwd als het meest afdoende middel. Men verwacht, dat de oppositie van Adenauer zal eisen, niet langer te steunen op de reeds zo vaak bedrogen verwachtingen van buitenland se investeringen en onverwjj.ld derlandse woorden, vertelde de man, die ietwat onder de invloed van drank verkeerde, dat hij naar het centrum van de stad wilde. Daar aangekomen, wijzigde hij plots zijn plannen en vroeg de chauffeur naar Nijmegen te rij den. De chauffeur, die wel eens geld wilde zien kreeg prompt f75 in de handen gedrukt. Het bleek, dat de portefeuille van de vreem deling zeer welgevuld was. Tij dens de rit vertelde de buiten lander, dat hij in Canadese diplo matieke dienst was. Hij liet een grote groene sjerp zien, met in drukwekkende wapens en toonde zijn paspoort. Hij bleek 26 jaar oud te zijn en had reeds verre reizen gedaan. In het boekje stonden o.a. stempels van Afgha nistan, Egypte, Noorwegen en vele andere landen. In Nijmegen aangekomen wilde hij naar Brussel. Bij Grave nam de Canadees een liftende soldaat mee en toen deze in Eindhoven uitstapte, drukte de rijke buiten lander hem f50 in zijn handen. In die Brabantse lichtstad had de man uit Dublin trouwens toch een royale bui, want een verbaasde busconductrice, die daar wandel de kreeg van hem een machtige lading chocolade, die hij in een winkel ging halen. In Budel, waar de Canadees vele vrienden bleek te hebben, die hem ook ais „diplomaat" ken den, kwam een eind aan de avon tuurlijke tocht. Want toen de chauffeur met zijn passagier daar een café verliet vond hjj buiten twee marechaussees wachten, die de vreemdeling arresteerden. De reden was, dat de Canadees, die toch als het ware met geld strooi de, de partij chocolade in Eind hoven niet betaald had. Men tracht nu uit te vissen wie de man is. Samenzwering in Argentinië. De Argentijnse politie heeft een samenzwering ontdekt, die in het buitenland was gesmeed. Twee Amerikanen worden in hechtenis gehouden. Onrecht aan exploitanten. (Van onze Haagse redacteur). Het vraagstuk of de exploitatie van radiocentrales in handen van de staat moet worden gelegd of dat dit een terrein is waar het particulier initiatief zich vrij moet kunnen ontplooien, zoals voor de oorlog het geval was, houdt nog steeds de gemoederen bezig. Gisterochtend heeft, sprekend namens de Bond van Exploitan ten van Radiocentrales B.E.R.C., prof. mr H. J. Hellema, in een persconferentie te Den Haag ver klaard, dat nóch technisch, finan cieel of practisch de P.T.T. een betere exploitatie van het radio distributienet kan voeren dan de vroegere particuliere exploitan ten. Hij bestreed de opvatting van de P.T.T. dat de vroegere eige naars van de centrales thans een bedrag van 25 millioen gulden zouden moeten restitueren voor overdracht van de centrales. Vol gens de B.E.R.C. niag dit bedrag hoogstens f7 millioen bedragen. De P.T.T. kan onmogelijk een aansluiting leveren tegen een jaarlijkse vergoeding van f24. meende hij voorts. De f36 die de particuliere ex ploitanten zullen vorderen ligt dichter bij de werkelijkheid. De P.T.T. is niet gebonden aan een aantal rechten die de particuliere ondernemers wel dienen te ver goeden. P.T.T. beschikt daaren boven over een technisch net, dat de particulieren moeten aanleg gen. Dat particulieren een beter apparaat kunnen scheppen dan een staatsbedrijf was volgens hem wel bewezen door de fantastische prestaties, die in België en En geland waren bereikt. Hij verzette zich voorts tegen de P.T.T.-politiek van de onren dabele gebieden, die het bedrijf nodeloos duur maken en deelde mede, dat In die gebieden, die we gens eens tekort aan inwoners, niet geëxploiteerd kunnen worden door de particuliere exploitanten toestellen zullen worden ge plaatst. Ook de belangen van het per soneel bij particulieren zijn even veilig als bij de P.T.T., zei hij. Tenslotte bepleitte prof. Helle ma een herstel van het onrecht, dat in 1940 de particuliere bezit ters van radiocentrales door de overheid werd aangedaan. Het Nederlandse volk had in 1948 een inkomen van \V/2 milliard gulden. Volgens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg het nationale in komen in 1948 f 12.653.000.000, tegen f 11.251.000.000 in 1947. f9.326.000.000 in 1946 en f4.904.000.000 in 1938. De nij verheid droeg hierin bij voor 38 pet. (resp. 37, 33 en 30 pet.), landbouw en visserij voor 11 pet. (12, 13 en 7 pet.)-, overige be drijfstakken 16 pet. (17, 17 en 29 pet.). Hiermede .is het totaal aandeel van het bedrijfsleven beeijferd op 89 pet. (88, 85 en 87 pet.. De inkomens uit het bui tenland bedroegen 2 pet. (2, 3 en 8 pet.). De percentages van de overheid zijn berekend op 9 pet. (10, 12 en 6 pet.)» Gisteren is het vlaggeschip van de H.A.L., de „Nieuw Amster dam" uitgevaren voor de langste reis, die zij ooit in vredestijd heeft ondernomen. Met 607 personen aan boord maakt het schip een kruistocht van 50 dagen om Zuid Amerika. Ook de Nederlandse Federatie van Personenvervoer heeft zich gekant tegen de plan nen van de N.S. en de B.O.V.A.G. om auto's zonder chauffeur te verhuren. -• Bij aankomst van de „Kota Agoeng" te Rotter dam vond de douane een achttal niet op de papieren vermelde zgn. Indische boomeenden, een geschenk van het 5e Bat. Garde regiment Jagers uit Makassar voor de diergaarden Artis en Blij- dorp. De dieren werden direct „voor invoer vrij gegeven". Een Wichelroedeloper uit Nieuwkuyk heeft de resten ontdekt van het eens zo beroemde klooster Ma- riëndonk te Elshout onder de ge meente Drunen. Het werd in 1441 in gebruik genomen en in 1580 verwoest. De „Schrik van Goe- ree", de 40-jarige Oskam uit Mid- delharnis, die onderduikers en il legalen vervolgde ls gisteren tot 20 jaar veroordeeld. Op vragen van de heer Stapelkamp (A.R.) heeft de minister verklaard, dat binnenkort een beslissing tege moet kan worden gezien met be trekking tot de vraag of aan de gepensionneerde ambtenaren 5 toeslag op de pensioenen zal wor den toegekend. In de afgelopen weken zijn vijf vooraanstaande functionnarissen van verschillen de Oost-Duitse ministeries gear resteerd. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond met algemene stemmen een wets ontwerp goedgekeurd waarbij de vrije loon-ondérhandelingen tus sen werkgevers en vakverenigin gen worden hersteld. De raad was het spoedig eens. De raadsleden waren het spoe dig over de zaak eens. De heer J. de Korte zei, dat de raad moest doen wat ze kon, opdat de ge meente zelfstandig zou blijven. De heer A. Provoost vond de grenswijzigingen niet in het be lang van de bevolking, terwijl hij er op wees, dat G.S. niet hebben aangetoond, waarom en op welke wijze de gemeentebesturen tekort schieten. De heer W. de Buck be tuigde eveneens zijn instemming met hetgeen door B. en W. was gezegd. Hij herinnerde aan de brochure De Ranitzde Vink en aan de herverkavelingsplannen en zei verder, dat grenscorrecties nodig zijn geworden en ook ver dedigbaar. Dit plan van G.S. vond de heer de Buck echter te ingrij pend. We zijn nu eenmaal op een dorp met minder tevreden dan in een stad, aldus spr., en ook hier is de geest goed en is er een pret tige samenwerking. Dit raadslid voerde verder aan, dat hij vermoedde, dat G.S. dit plan hebben opgesteld onder pressie uit Den Haag en spr. bracht hulde aan het beleid van de burgemeester, waarvan hij zei, dat men hem niet zou willen rui len voor welke andere dan ook. Nadat de heer Provoost nog had gewezen, dat bezuinigen noodzakelijk is, doch dat dan de regering niet bij de gemeenten moet beginnen, zei de heer L. Matthijsse nog dat, wanneer er geen andere mogelijkheid was, de samenvoeging van Aagtekerke en Meliskerke de beste zou zijn. Met algemene stemmen besloot men, dit ter kennis van G.S. te brengen. De Nederlandse jeugd organisaties. 60 meer leden dan In 1937. Het aantal leden van de Neder landse jeugdorganisaties is, blij kens de statistiek van de vrije jeugdvorming sedert 1937 met bijna 60 pet. gestegen. De stijging loopt bij de onderschei dene richtingen sterk uiteen. Zo komen de protestants-christe lijke groepen iets boven dit ge middelde uit, de rooms-katho- lieke blijven er bijna 20 pet. be neden. De ledenaanwas bij de groep der niet aan levensbe schouwing of staatkundige be ginselen gebonden organisaties was, relatief, het hoogst, n.T. een stijging van 167 pet. Op 1 Januari 1949 waren in totaal 960.000 nprscinen aange sloten (waaronder 44 pet. vrou welijke). Hiervan waren 48 pet. bij rooms-katholieke en 32 pet. bij protestants-christelijke ver enigingen ingeschreven. De padvindersorganisaties ge zamenlijk telden ruim 190.000 leden. Hoofd Chr. Landbouwschool te 's-Heer Arendskerke benoemd. De heer J. C. van Hoven uit Woudrlchem. De heer J. C. van Hove te Woudrlchem is, naar wij verne men, benoemd tot hoofd van de Christelijk Lagere Landbouw school te 's-Heer Arendskerke. De heer van Hoven is 31 jaar oud, boerenzoon van afkomst en is belijdend lid van de Ned. Herv, Kerk. Hij is momenteel werkzaam als onderwijzer aan de Ned. Herv, school te Werkendam en is in het bezit van de acte landbouwkundo l.o. terwijl hij hoopt binnenkort ook de tuinbouwacte te halen. Het is de bedoeling, dat de school per 1 April geopend wordt, maar of op deze datum de heer van Hoven zijn taak al aan kan van gen is nog niet zeker. Het bestuur van de C.B.T.B. wacht nog op da goedkeuring van de directeur van het landbouwonderwijs te Den Haag, doch deze wordt spoedig verwacht. In het Sloe wordt weer gewerkt. Inzaai in Augustus. Men is deze week weer begon nen met de verderde werkzaam heden aan de inpoldering van het Sloe. Volgende week zullen hier een 150 werklieden beginnen met de voltooiing van de dijkbekle- ding, het uitgraven van de hoofd waterleiding en de wegenaanleg. De helft van de nieuwe polder zal in Augustus met koolzaad be plant worden. Verdere plannen hangen vanzelfsprekend af van de ontzilting van de gronden. Naar vernomen werd zal de uit gifte van de gronden aan de di rectie van de N. O. Polder wor den toevertrouwd. Dit zal op 'zijn vroegst in 1951 kunnen plaats vinden. De Simavi collecte, die Zater dag gehouden is, bracht op te Wissekerke f30,57; te Kamper land f 70.87 en te Geersdjjk f 19.44. In totaal dus in de ge meente Wissekerke f 120.88. tot DE BILT ZEGT» Opklaringen. Weersverwachting geldig hedenavond. Plaatselijk enkele buien maar overal flinke opklaringen. Matiga tot krachtige wind tussen Zuid west en West. Iets lagere tempe raturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1