Stadsbestuur van Kortgene moest op zijn blote knieën „Oranje boven" roepen. 17e eenws Hofje te Vlissingen wordt gerestaureerd. Plaats voor 30 kleine bedrijven in de komgebieden van Walcheren. Zieken regeren de wereld. Hendrika Glas bedreigde mensen met „een blooten degen' Oproer op Noord-Beveland in 1787. Verwaarloosd „Zeemans- [kan ^jen, dat 1643 het stichtmgs- erve krijgt nieuw aanzien.'het poortje ook n0g een bord VAN BERGEN Van Bergen en de rovers. Een aantal grondgebruikers naar de Zuidwatering. Evenveel flesjes als papieren Woensdag 8 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 (Van een bijzondere medewerker) De zomermaanden van 1787 waren in heel Zeeland zeer onrus tig. De conflicten tussen de patriotten en Oranjegezlnden werden steed» scherper. De oorzaken van verbittering waren velerlei en het slappe regiem van Prins Willem V verslechterde de toestand. De voorstelling, die er nog veelal heerst, dat de patriotten „onva derlandslievende sehobbers" waren, is in haar algemeenheid zeker onjuist. Heel ons staatsbestel van die dagen maakte de indruk van een huis, dat op invallen stond. De patriotten, die grotere volks- jarige Foort Walrave, die „zig invloed voorstonden, een „demo- als een Hoofd en Voorganger cratisch" bewind dus, gebruikten dikwijls verkeerde middelen om hun ideën te doen zegevieren. Anderzijds deed de bijval van het „grauw" in de oproerigheden ook geen goed aan de prinsgezinden, van wie velen ook hervorming van het verouderde regeringssys teem wensten. In Middelburg heerste in de heeft gedragen", worden Jacob Vader, Marcus Bouwens, Maarten de Waal, de zoons van Karreman, Pieter Geluk, Hendrika Glas en Dina Imanse genoemd. Onder deze „samengerotte menigte" werd overleg gepleegd om de „zoogenaamde patriotten te Cort- gene te vangen". Men vond zeker dat men met te weinig mensen maand Juli de grootste wanorde, was, want er werden burgers uit De patriotten stonden in hun hui zen ware belegeringen door. In Vlissingen, Goes en Zierikzee eveneens opstootjes en wanorde lijkheden. Niet alleen in de ste den, ook op het platteland van Zuid-Beveland en Schouwen was het onrustig. De patriotten kregen het zwaar te verantwoorden en niemand durfde zich in Zeeland meer zon der oranje buitenshuis te verto nen (Prof. Geyl). Zelfs het zo geïsoleerde Noord-Beveland ont kwam er niet aan. Uit archief stukken is van het oproer op N.- Beveland het volgende beeld op te bouwen. EERST SCHERMUTSELINGEN. Aan het eigenlijke oproer gin gen schermutselingen vooraf, waarvan Pieter Vader, secretaris van Kortgene en tevens rent meester der heerlijkheid het mid delpunt vormde. Men verdacht hem van „patriotse" neigingen. De brouwer van Kortgene, Karreman, wiens hele gezin als vurig oranjegezind bekend stond, pachtte van de heer van Kort gene landerijen. De secretaris Va der kreeg opdracht van de heer de pacht, die 1 Juni 1787 verliep, niet meer te verlengen. Toen Va der dit aan Karreman meedeelde, wilde deze het niet geloven en drong aan op vernieuwing van de pacht. De brouwer dacht, dat de secretaris hem een hak wilde zet ten. Boos wordend dreigde Kar reman hem „het zal je berouwen als je 't niet doet". Men kan zich voorstellen, hoe snel zo'n voorval in de hele gemeente bekend was. De gemoederen werden onrustig. Intussen naderde de verjaardag van de Prinses van Oranje, die men luisterrijk wilde vieren. Een zekere Walrave begaf zich op 31 Juli met andere personen naar de hofstede van Pieter de Lange. Hij vroeg aan De Lange, of deze wilde zorgen Zaterdag 4 of Maan dag 6 Augustus een teerton of 25 mutserds naar Kortgene te brengen om daarmee de verjaar dag van mevrouw de Prinses van Oranje te vieren (7 Augustus). De Lange stemde toe, maar Wal rave was nog niet tevreden. Hij vroeg daarop om een fooi of Het doet ons genoegen onze lezers hierbij het eerste ex clusieve artikel over het op roer op Noord-Beveland te kunnen aanbieden. Het is sa mengesteld aan de hand van nog nooit eerder gepubliceer de gegevens en het werpt een duidelijk licht op de rumoe rige gebeurtenissen van het jaar 1787. In die tijd bleken ook op Noord-Beveland echte Kenan's te wonen. Enfin, leest u zelf maar. Hét is als een historische roman. de huizen geklopt, die moesten helpen onder bedreiging dat „zij zig voor schaade moesten wagten indien zij miet kwaamen". De hoop is „tot een groote menigte" aangegroeid. De baljuw Amijs, die moeilijkheden voorzag, begaf zich onder hen en vermaande niet te plunderen. Ieder moest maar naar huis gaan. Walrave, gewa pend met een stok, zei echter „dat het er nu meede door moest", terwijl Marcus Bouwen- se beweerde „dat vee moet er werden Jan Karreman, zoon van op de borst met de bedreiging haar te doorsteken, als zij niet zei, waar haar moeders goed was. Bij haar veroordeling werd als verzachtende omstandigheid aan genomen, dat zij haar dreigemen ten deed „door den-drank bevan gen". Na de plundering begon men de huizen af te breken en werden „merkelijk" beschadigd. Toen dit gebeurd was ging men de ronde doen om de patriotten te vangen. De plunderaars wer den bij hun werk aangevuurd door het roeren van de trom, die Pieter Geluk, koetsier bij de bal juw, 's nachts uit het huis van zijn baas gehaald had. om hulp van andere plaatsen. Voordat de plundering begon Kort daarop werden de ruiten bij de chirurgijn Hofdijk ingesla gen. Met geweld en groot ge schreeuw dwongen zij de vrouw van Hofdijk de deur te openen. Maar Hofdijk zelf vonden zij niet. Toen gingen zij naar Leendert de Vos, wiens ruiten het ook moes ten ontgelden. De vogel was ook hier gevlogen. Tegen zijn vrouw werd gezegd dat zij „die donder- sche vent" wel zouden krijgen, al moesten zij een dag naar hem zoeken. Na het inslaan der ruiten van diverse huizen begon men het huis van Zach. Drubbels te plunderen. Verder plunderde men de huizen van Joos Omerse Kie- boom, Willem Hofdijk, Paulus Strijd, alle vier schepenen van Kortgene en Pieter Vader, de secretaris. EEN KORDATE DAME. Hendrika Glas roofde tijdens de plundering van het huis van Kieboom „een blooten deegen" en dreigde genoemde Kieboom „in riemen te zullen snijden, indien hij zijn huys niet wilde ruymen wan neer zijn goed aan stukken was geslaagen". Ook zette zij Fran- cina Koolwagen de blote degen staan. de brouwer, de metselaarsknecht Kempe en Dina Imanse, dienst meid bij de schoolmeester Hocke te Kortgene, door „den oproeri- gen hoop" naar Wissekerke ge zonden om aldaar hulp te halen. Na enige adressen afgewerkt te hebben, 0'.ngen zij naar de tam boer, die de trom roerde. Jan Karreman heeft (oen aan de „op- gekome meenigte een aanspraak gedaan en hulp verzorgt". Karre man en Kempe reden daarop naar Colij.isplaat en na de mede genomen trommel ook daar ge roerd te hebben, wekten zij even eens de inwoners van Colijnsplaat op deel te nemen. Dit had tot gevolg, dat de andere dag „een menigte volks" van Wissekerke en Colijnsplaat kwam, die nog kon assisteren bij het afbreken en beschadigen van sommige ge plunderde huizen. Diezelfde morgen (19 Oct.) ging Walrave met Jacob Vader naa" de baljuw met de vraag: „Mijn Heer de Bailliu, wij zijn nu t' ende, weet gij nu nog meer pa triotten, die geplunderd moeten worden?" De houding van de bal juw in deze zaak komt hierdoor wel in een eigenaardig licht te Zoveel oude Hofjes als er in Holland zijn, zo weinig zijn er in Zeeland. Er zijn slechts enkele in onze provincie en daar om is het temeer verheugend, dat het aardige Cornelia Quacks Hofje aan het eind van de Korte Zelke te Vlissingen, dat zoveel van het oorlogsgeweld te lijden had, geheel hersteld en gerestaureerd wordt. Als men niet teveel tegenslag ontmoet, .drinkpenning". De Lange gaf I hoopt men tegen October a.s. het Hofje weer klaar te hebben hem een „dertientje" of een voor bewoning. jaar is. Overigens kan men m zien met een uitgebreid regie NOG DRIE DERTIENTJES!! Op 2 Augustus perste Walrave De Lange nog drie dertien tjes af. De Lange £af hem zijn zin, zwichtend voor de bedreiging „dat "hij zig voor schaade moest wachten". 6 Augustus kwam een aantal mensen van Wissekerke met trommel en prinsenvlag on der leiding van C. de Boo en aan gevuurd door Karreman naar Kortgene. De Boo eiste, dat de leden van de regering van Kort gene alsmede de secretaris Vader naar de herberg kwamen. Hier verklaarde „den woesten hoop", zoals in de stukken staat, dat er leden in het bestuur waren, die er niet hoorden en zij noemden de naam van Mach. Drubbels. Verder eisten zij te drinken en Pieter Vader werd door stoksla gen geprest een geschrift te te kenen, waarin aan Karreman op nieuw voor 7 jaar de landerijen verpacht werden. Ook dwong men „de regeering" de toestem ming af om oranje te dragen. Dit moest direct door een publi catie bekend gemaakt worden. Bij het aanbreken van de dag werd hiervan „den volke" kond gedaan. OP BLOTE KNIEëN. Verder dwong men enige leden van het stadsbestuur „onder het begeleide van enige schoppen" op blote knieën onder het vaandel „Oranje boven" te roepen. Karre man heeft tot 1790 de landerijen gepacht, toen werd hem kenbaar gemaakt, dat hij geen afspraak had op de afgeperste pacht. In October duikt in Kortgene een duistere figuur op, Pieter „de schaarslijper". Wat hij eigenlijk kwam doen en wat er verder met hem gebeurd is, is niet duidelijk. 15 October ging hij Kortgene rond onder 't geroep van „Oranje boven" en vroeg iedereen zijn „polityke belijdenis" af. De vol gende dag vermaakte hij zich met t vastspijkeren van Oranjekroon tjes aan de huizen van sommige burgers en versierde zo ook de huisdeur van baljuw Amijs. Het vuurtje was aardig aan het smeu len geraakt en op de avond van 18 October sloeg de vlam er uit. Uit het register van sententien van Middelburg weten wij, hoe 't in zijn werk ging. Er bevond zich een aantal mensen op straat te Kortgene, wier gemoederen ta melijk verhit waren. foort walrave, een „HOOFD EN VOOR GANGER". van enkelen weten wjj de na- .en. Behalve de twee en veertig- Eigenlijk is Cornelia Quacks Hofje niet de juiste naam, want in 1786 werd het omgedoopt in „Zeemanserve". Het aardigste deel van het Hofje is de stenen poort, waarin de wapens van Zeeland en Vlissingen zijn aan gebracht en waarin men ook ment voor de bewoners, die zich bij een eventuele overtreding echter gerust op onwetendheid kunnen beroepen, want het bord is onleesbaar. met de werkzaamheden begon, zag het Hofje er erg verwaar loosd uit. De tijd tastte 't poortje en de 24 huisjes aan, terwijl de oorlog de rest deed. En zo kwam „Zeemanserve" er zodanig uit te zien, dat restauratie en herstel met de week noodzakelijker werd en het eigenlijk een beetje een schande was, dat er zo'n smerig vergeten hoekje in Vlissingen was. Een achttal woninkjes waren in meer of mindere mate in een kleine ruïne veranderd en van zelfsprekend onbewoonbaar ver klaard. Men kan het echter moeilijk het gemeentebestuur van een zwaar getroffen stad als Vlissingen verwijten, dat niet eerder met het herstel van de „Zeemanserve" kon worden be gonnen. Maar nu is men dan ook druk bezig met het slopen van voor gevels en daken. Wat niet in het restauratieplan past wordt ge sloopt en ook de verzameling W.C.'s, midden in het Hofje, die de weidse naam „de tempel" draagt, verdwijnt. Deze grondige verandering is geen luxe, want de huisjes korf den eigenlijk alleen maar bogen op hun ongelukkige en veel te kleine inrichting en op een vol komen gemis aan alles wat ook maar zweemde naar comfort. Zelfs was er geen water leiding en waterafvoer. vooruitgang. Wanneer de woningen gereed zijn, zullen ze een klein portaal bezitten, een betrekkelijk roy ale woonkamer, met een veel betere indeling dan in de oude toestand, een paar kasten en een zolder die als slaapgelegenheid gebruikt kan worden. En na tuurlijk zal er een W.C. zijn, met een gootsteen en water leiding. De afwerking wordt sober ge houden, maar zeer netjes. Als het Hofje gereed is zullen er geen 24 woningen meer zijn, maar 22. Van vier hele kleine woningen worden «ïamelijk twee" grotere gemaakt waarin naast de woon kamer nog een slaapkamer is. Hoewel het een grondige res tauratie is, die overigens zoveel mogelijk geschiedt fflet oude ma terialen, zal het karakter van het Hofje gelijk blijven. Niette min zullen de bewoners, die zo lang de werkzaamheden duren bij familie of kennissen onder dak hebben gevonden hun huis jes niet meer herkennen. Ze zul len echter gauw genoeg bemer ken, dat de sfeer niet wegge- timmerd is; ook al is „de tem pel" verdwenen en het tuintje opgeknapt. ook de poort. De werkzaamheden aan de woningen geschieden door de gemeente, de restauratie van het poortje evenwel niet. Dit staat echter op het programma van Monumentenzorg en naar alle waarschijnlijkheid, zal nu tevens de restauratie van de poort plaats vinden. De opzichter van gemeente werken de heer J. Stortenbeker vertelde ons, dat men bij het opbreken van de vloer in een der huisjes een gewelf aantrof, waarin de grond zo zacht was, dat men er een heel eind in wegzakte. De heer Stortenbeker was de gedachte toegedaan, dat de woningen gebouwd zijn op de funderingen van de ovens, welke voor het zoutzieden gebruikt werden, wat in dit deel van Vlis singen veel gedaan werd vroeger. De zachte „grond" zou dan in de ovens achtergebleven as zijn. 15. Van Bergen kijkt benauwd om zich heen. Och, wat voelt hij zich nu alleen. Alleen tussen die nare bandieten. Ze zijn vast 4n staat om hem dood te schieten. Hij ziet ook een vrouw, een lelijk wijfmet niets dan vodden aan haar lijf. Ze is bezig een vuurtje te stoken en in een grote ketel water te koken. 16. De rovers vallen nu allen op hem aan, ter wijl ze ijverig ln zijn zakken aan 't zoeken gaan. Ze vinden een beurs, een mes en een pijp om te roken. „Ha!" roept de vrouw, die bezig ls water te koken. „Die pijp is voor mij! En tabak hoort er bij! Waar is de tabak? Toe, suffers! Kijk 's gauw, heeft meneer geen tabak in zijn zak?" Karl Amend, de 37-jarige mi nister van financiën van Noord- Baden, is geschorst. Hij wordt ervan beschuldigd 130.000 Mark (ongeveer f 110.000) te hebben besteed voor bouw en inrichting _r nnm van een luxueuze flat voor eigen VERWAARLOOSD, gebruik op het terrein van het Voordat men op 1 December ministerie. Geruime tijd geleden werd door de Herverkavelingscommissie Walcheren een commissie inge steld ter bestudering van het bouwland-weilandvraagstuk in de komgebieden van Walcheren. Deze commissie is, na een nauwgezet onderzoek, tot de con clusie gekomen, dat in deze kom gebieden een voldoende opper vlakte bouwland aanwezig is, om daar in totaal een SO-tal kleine bedrijven te kunnen vestigen. In verband hiermede ligt het in de bedoeling een aantal grond gebruikers, wier bedrijven voor sanering in aanmerking komen, een bedrijf in de Zuidwatering aan te bieden op zodanige voor waarden, dat voor hen een ver huizing naar de Zuidwatering aanvaardbaar is. Volgens de genoemde commis sie zouden in de hieronder ge noemde gebieden de volgende vestigingsmogelijkheden aanwe zig zijn: in de Schellach, ten Zuiden van de Willemswegeling: vijf; in de Sint Laurense hoek: één; in de Veerse hoek: één; in de Kievitshoek: misschien één, omdat hier uitsluitend matig bouwland voorhanden is, het geen vrijwel geen rendabel be drijf verantwoordt; Pekelinge: één a twee (onder Oostkapelle zijn reeds vele bedrijven)Plom- pert: één en in het gebied ten Westen daarvan onder Domburg en Zoutelande tot aan de Oost- weg: twee drie; Hoogelande: drie; Waterhoek: één a twee; omgeving Pauwenburg: één twee; Zuidhoek Biggekerke: één en Zuidwatering: tien. Wanneer men de gronden tussen de Bui tenhaven van Vlissingen en de Zuidersluiswatergang voor be bouwing uitsluit, zullen drie be drijven minder in de Zuidwate ring gevestigd kunnen worden. DE REDEN VAN INSTELLING. De reden, die leidde tot in stelling van genoemde commis sie, was gelegen in het feit, dat men in de meeste komgebieden van Walcheren tot heden weinig bedrijven vond. Het meeste land werd daar geëxploiteerd door boeren, die op vrij grote afstand van deze gronden woonachtig waren. De grote afstand en het ontbreken van een goed wegen net met daarbij een slechte wa terbeheersing en de dikwijls on egale ligging hadden een exten sief gebruik van de in deze ge bieden liggende gronden tot ge volg. De commissie had na te gaan, welke gronden in de gebieden, die tot nu toe vrijwel uitsluitend als grasland in gebruik waren, door betere ontsluiting, betere ontwatering, egalisering e.d. in de toekomst als bouwland ge ëxploiteerd zullen kunnen wor den. Zij werd bij haar werk ge steund door leden van de plaat selijke commissies van de Her verkavelingscommissie, die ter plaatse zeer goed bekend zijn. Bij het onderzoek bleek, dat die percelen, die vroeger als bouwland werden gebruikt, ook nu als zodanig kunnen worden geëxploiteerd. Afwijkingen kwamen echter voor, daar door de scheurplicht tijdens de oor logsjaren percelen zijn ge scheurd, die voor bouwland on geschikt waren. Voorts werd ge constateerd, dat inderdaad hier en daar nog weilanden voorko men, die voor bouwland geschikt zijn of daartoe geschikt kunnen worden gemaakt. En ook waren er percelen, die ongeschikt voor bouwland werden bevonden, maar ook niet alle als goed wei land kunnen worden beschouwd. zeven h.a. wei, drie h.a. bouwland. De commissie heeft als haar mening uitgesproken, dat, waar het vestiging betreft in oude weilandgebieden en in deze ge bieden betrekkelijk weinig bouwland-gronden beschikbaar zijn, gepropageerd moet worden het stichten van bedrijven met ca. 7 ha. weiland en ca. 3 ha. bouwland. Dergelijke bedrijven zullen, i.v.m. het winnen van veevoeder, echter wel drie ha. goed bouwland vragen, zodat niet kan worden volstaan met een zelfde oppervlakte matig bouwland. Van de onderzochte gebieden bleken er enige niet in aanmer king te komen voor vestiging. Het zijn: het gebied rond Mid delburg, waar het aantal aan wezige bedrijven de beschikbare hoeveelheid bouwland reeds moeten gebruiken; de Schellach ten Noorden van de Willemswe geling en Krommenhoeke. Genoemde commissie stond onder voorzitterschap van de heer A. W. Cevaal, lid van de H.V.C. Rapporteur was de heer J. G. v. Liere, Hoofdassistent bij de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. Tijdens de dollar-conferentie te Washington werden de be sprekingen een uur lang ge schorst, want Bevin had des nachts razende kiespijn gekre gen en moest tussen twee be> son." Marshall voegde er niet aan toe: „en met mijn eigen nierontsteking". Deze nierontsteking heeft hem tenslotte zelfs tot aftreden ge dwongen. Maanden lang had hij geprobeerd de pijn meester te den, zijn er nog veel meer, die niet bekend zijn. Een lid van het Congres heeft eens gezegd: „De geheime kwaal van een staats man kan even kwalijke gevol gen hebben als zijn geheime di plomatie." „Wij vermoorden onze staats lieden." Dat is een uitlating, welke men sinds de dood van langrijke besprekingen door, naar demerol. Hij slikte demerol, een tandarts hollen. toen hij naar Moskou reisde en Slechte kiezen zijn_ niet de hij deed het, toen hij naar Parijs worden met steeds grotere doses Forrestal in Amerika meer dan eens gehoord heeft. En dat is enige kwaal, waarvan Bevin last heeft; veel meer hinder onder vindt h(j van zijn hart en van te hoge bloeddruk. Tijdens de jongste conferentie van minis ters van buitenlandse zaken te Parijs werd speciaal terwille van hem de lift in het roze paleis in orde gemaakt, want trappen klimmen kan hij eigenlijk niet meer. Ook zijn collega Stafford Cripps is wat zijn gezondheid betreft, geen honderd percent, ondanks de kuur, wélke hij kort geleden in het Bircher-sanato- rium in Zurich onderging. Daar door is de chronische catarrh van zijn dikke darm wel minder geworden, maar genezen is zij niet. De Amerikanen geven de En gelsen in dit opzicht niets toe. Dean Acheson heeft al lang last van zijn darm. Kort geleden vroeg dan ook een New Yorkse krant: „Ligt het lot van de we reld in handen van zieke men sen?" Die vraag moet naar het schijnt bevestigend worden be antwoord Onlangs merkte de vroegere minister van buitenlandse zaken der V.S. generaal Marshall tij dens een diner van de New Yorkse buitenlandse persvereni ging op: „Maagkwalen hebben een eigenaardige invloed op de geschiedenis van onze tijd. In Washington moest ik behalve met vele andere moeilijkheden ook rekening houden met de maagzweren van onze ambassa deur te Moskou, Bedell Smith, ging. Maar de steeds grotere hoeveelheid maakte hem suf; ook de reden, dat er te Washing ton thans veel meer aandacht wordt besteed aan de gezond heidstoestand van de vooraan- vaak liep hij dagen lang rond staande politici. De Amerikaanse als een slaapwandelaar; en in Washington gebeurde het meer dan eens, dat hij tijdens belang rijke besprekingen in slaap viel. Tenslotte merkte hij, dat het niet meer ging, hij nam zijn ont slag en kreeg zo de kans zich te laten opereren, iets, wat hij steeds had uitgesteld. James Forrestal, de Ameri kaanse minister van landsver dediging was niet zo verstandig. Tot vier maal toe werd er een kamer voor hem besteld in een ziekenhuis en telkens werd die afbesteld, omdat Forrestal niet weg kon. Tot het te laat was. De reden was zuiver politiek: men vreesde de gevolgen van een ineenstorting van de man, die door de Russen meer dan iemand anders werd gehaat. Wij zouden verder kunnen gaan: tal van vooraanstaande Amerikanen lijden aan de een of andere kwaal, die hen dwingt hun werk soms plotseling te on derbreken. Senator Vandenberg heeft in de afgelopen twee jaar vier maal in het ziekenhuis ge legen; generaal Lucius D. Clay ontdekte nog juist op tijd een ernstige maagzweer, die hij had opgelopen tijdens zijn moeizame arbeid als militair bevelhebber in Duitsland. Een maagkoliek dwóng Eisenhower de reis van de Columbia-universiteit, waar van hij president was geweest, naar Key West te maken via het Bethesda-ziekenhuis. En behalve de talrijke geval- vloot kent al geruime tijd een voorschrift, dat eist, dat een ad miraal grondig medisch wordt gekeurd, voor hij tijdens een slag het bevel op zich mag ne men. Op grond van deze bepa ling moest b.v. admiraal Halsey voor de slag bij Midway in de Grote Oceaan het bevel over dragen. Niet alleen de Amerikaanse militairen en politici hebben last van „beroepsziekten". Daarvan weet de chef van de geneeskun dige dienst der UNO mee te praten. Die heeft al heel wat te stellen gehad met de hartaanval len van Bevin, de maagklachten van Schuman, de te hoge bloed druk van de Syrische afgevaar digde, de slapeloosheid van Mo- lotof en de bezwijmingen van de Iraanse afgevaardigde. Hij schreef aminophylline voor te gen te hoge bloeddruk, syntro- pan ter kalmering, adrenaline en dexdrine als opwekkend middel. „U zoudt de koffers van de staatslieden eens moeten zien zei hij tegen een Amerikaan se journalist Dan zoudt u minstens evenveel medicijnfles jes als officiële papieren vinden". Toen de Franse regering ter gelegenheid van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken een banket gaf, roerden de vertegenwoordigers van de grote vier de spijzen nauwelijks aan. De een mocht geen koffie drinken, de ander mocht niet roken; menigeen slikte in plaats J. J. Wagenaar; Marinus J., z.v. M. J. Contant en J. Louwerse te Wolphaartsdijk; Johannes D., z. v. G. van der Klooster en D. J. van Zaltbommel; Tonis A., z. v. C. Jonker en M. M. Jacobs; Adriana M„ d. J. M. Neels en M. A. Hoogenboom; Maria J., d. v. J. J. Knibbe en J. F. Buth; Anna J., d. v. W. H. van 'tVeer en N. Brand; Wilhelmina, d. v. M. Knuist en M. A. Lokerse. Gehuwd: G. C. Borstlap, 30 j. te Rijswijk en M. E. Torbijn, 27 verklaarden in koor: Niets, wat A. R. Butz, 25 j. te Vlissin- gebraden is! gen en J. M. Oostdijk, 25 j.; Ch. In Engeland is behalve Bevin A. Ossewaarde, 22 j. te Wol- ook Attlee al jarenlang onder phaartsdijk en M. Oostdijk, 21 doktershanden. Hij heeft enige 34 Jde Lange, 29 j. te Koude- weken lang van zijn bed af j kerke en J. F. de Kok, 25 j. moeten regeren. Op het ogen- Overleden: L. de Koning, 48 blik heeft hij een zweer aan de echtg. van D. de Jonge; S. de twaalfvingerige darm. Een tijd Munck, 87 j., wed. van K. Dron- en C. Moens; Johannes C. W., z. v. M. J. Rijnberg en M. A. Petersen; Izaak, z. v. L. Wisse en N. Tange. Ondertrouwd: I. Bakker, 39 j. en N. Vreeke, 33 j.; J. P. van den Boomgaard, 23 j. en P. La beur, 22 j. Getrouwd: H. K. Heuvelman, 27 j. en C. P. E. Millenaar, 28 j. Overleden: J. W. Schuurman, 54 j., wed. van J. Karssen; J. Faassë, 67 j„ echtg. van A. La- brufjère; G. Caljouw, 6 j., z. v. A. Caljouw en C. Koppejan. ST. LAURENS. Geboren: Wil- lemina C., d. v. P. Mesu en J. Wisse. Ondertrouwd: J. Pluijmeis, 29 j. en P. D. Flipse, 23 j. te Wol phaartsdijk; J. Buijs, 25 j. en C. de Buck, 21 j. te Veere. Overleden: J. J. Boon, 25 d., z. v. J. Boon en C. Marijs; E. Coppoolse, 58 j., ongeh.; E. Ge- schiere, 65 j., echtg. van C. Va der. SEROOSKERKE (W.). Gebo ren: Johannes J., z. v. J. Cevaal en S. P. Allaart; Si zanna W., d. v. A. Wondergem en M. Cop poolse. Overleden: H. Broerse, 75 j., echtg. van S. de Bruijne. GRIJPSKERKE. Geboren: Sa muel, z. v. W. Coppoolse en M. de Visser. Ondertrouwd: W. Meijer, 21 j. te Sliedrecht en S. Krijger, 20 j. N.- EN ST. JOOSLAND. Ge boren: P. CevaalBaas, z.; P. A. Knuijtvan Nimwegen, d. Getrouwd: J. Marijs, 25 j. en N. van Waarde, 23 j.; P. Kodde, 35 j. en F. M. Rooze, 26 j. KLOETINGE. Geboren: Sara J., d. v. A. I. Bak en P. Vinke; Maatje J., d. v. A. van Dijke eA M. J. Nijsse; Jacobus, z. v. C. J. Luijk en H. v. d. Guchte; Ma ria W., d. v. J. den Toonder en J. A. Smallegange. Overleden: J. Maat, 71 j.; J. Beenhakker, 80 j.; C. Meulpol- der, 45 j. BAARLAND. Geboren: Jacob Y, z. v. Y. J. Tiemersma en J. A. Rietkerk; Janna, d. v. J. K. Traas en M P. Bruggeman; Jo hanna M., d. v. M. den Herder en C. F. de Hollander; Jacomïn» A., d. v. I. J. van Wingen en J. Willemse. Ondertrouwd: C. de Vriend, 28 j. en A. Barentsen, 23 j. té Middelburg. BORSSELE. Geboren: Robert GOES. Geboren: Jan, z. v. J. E., z. v. B. Nieuwenhuize en M. B. Voois en A. Lindenberg; v. Westen; Tobias J., z. v. J. v. Anna A., z. v. M. Jasperse en 1 Westen en C. Fraanje. Ondertrouwd: F. Walhout, 27 Burgerlijke Stand. geleden had hij last van uitslag aan zijn voeten. Beide ziekten worden door de doctoren toege schreven aan zenuw-overspan ning.' De Franse staatslieden, die de patiënt Frankrijk weer op de been moeten helpen, zijn zelf niet gezond. Zowel Queuille als Schuman liep in een Duits con centratiekamp een aandoening van de ademhalingsorganen op. Ook hebben beiden last van een ^oete, d.7*J."'C."Grootenboêï— door zenuwen veroorzaakteMaljerS, 'z.. u. Fijalkowski- kers; D. j. de Bruine, 50 j., echtg. van G. van Sabben; S. J. Pover, 38 j. te Ovezande, echtg. van P. de Winter; B. Rijk, 68 j. te 's-Heer Arendskerke, echtg. van A. van Stee; T. de Buck, 92 j.; K. C. van Liere, 80 j., echtg. van J. van Liere; M. Geluk, 70 j. te Middelburg, echg. van N. Jansen. VLISSINGEN. Bevallen: M. E. BorgsBos, z.; M. Geschiere maagkwaal De Italiaanse minister-presi dent De Gasperi lijdt aan ge wrichtsontsteking en verleden jaar moest hij midden in de ver kiezingscampagne naar bed we gens een maagkwaal. Ook de Russen worden niet gespaard. Wysjinski lijdt aan chronische ontsteking van de galblaas. Over de hartaanvallen van Stalin werden in de laatste Pawlowska, d.; J. M. E. Olij slagerWevers, z.; A. Schalk- de Baar, z.; C. P. Jansen Ouwehand, d.; K. H. Lubig Kroon, z.; A. W. Eenkhoorn de Leur, z.; C. van den Boo- gaartRoelse, d. Ondertrouwd: H. van Mee- nen, 22 j. en C. Sijnke, 20 j.; K. C. Sorgedrager, 25 j. en E. Wolters, 24 j.; J. van Sabben, 29 j. en J. A. Mulder, 20 j.; R. van Bob Lovett en Dean Ache- len van ziekten die bekend wor- van een cocktail een pil en allen jaren niet minder dan veertig |R Proc-hot; 24 j. en A. C.' H. bulletins uitgegeven. Versteeg 23 j De internationale ziekte van! GehluJd: q' j. van der hoe. de grote mannen van onze da- ven 24 j. en A. M. van Well, gen is: overspanning die zich -------- -- vooral uit in maagkwalen. De symptomen van deze ziekten kan men bestrijden, maar de oorza ken, die een Parijse dokter on langs opsomde: Ergernis, angst en zorg, worden daardoor niet weggenomen. Het gif, dat me nige politicus spuit, als hij zijn medemensen vampiers, misdadi gers of gangsters noemt, keert zich tegen zijn eigen organisme. „Een rampzalige vicieuze cir kel, waaruit men op de een of andere manier een uitweg zal moeten vinden zei de Zwitser se journalist Robert Jungk on langs want zo lang de wereld geregeerd wordt door zieken, kan zij niet gezond worden. 24 j.; L. A. J. Jonekheere, 22 j. en H. P. van Oorschot, 17 j. Overleden: A. A. van Gelder, 76 j., wed. van A. Hannik; J. Jongepier, 59 j., echtg. van L. Stroo; J. Pieterse, 99 j., wed. van C. Suurmond; J. Mabelis, 66 j., echtg. van N. Alewijnse; P. van de Dood, 53 j., echtg. v. N. Stroosnijder; J. van den Heu vel, 89 j., wednr. v. A. J. van Gelder. O.- EN W.-SOUBURG. Gebo ren: Hendrik J., z. v. L. J. van Elzelingen en H. M. Schreurs; Willem J„ z. v. W. P. C. Arts en A. v. Eijkeren; Jan A., z. v. A. van den Berg en M. J. Feitsma; Maria J., d. v. W. Huson en F. J. Arendse; Maria /,d. v. J. Buijs j. te Oudelande en P. de Vroe, 25 j. Gehuwd: A. Rottier, 25 j. en J. Almekinders, 21 j. Overleden: A. de Blok, 81 j„ wed. van M. Mennes; K. Koole, 84 j., echtg. van J. Walhout. HOEDEKENSKERKE. Gebo ren: Anthonie A. C., z. v. C. Hoogerheide en T. Klooster man; Hendrik M„ z. v. J. J. la Grand en J. E. de Vriend; Hu- brecht A., z. v. J. v .'t Westende en M. A. Bal. Gehuwd: J. C. Menheere, 26 j. en A. J. Bal, 24 j. ZAAMSLAG. Geboren: Jaco- ba J., d. v. F. J. Maas en J. M. de Ruijter; Martha C., d. v. S. C. de Ridder en M. C. Boek hout; Wilma, d. v. H. B. Gort en P. M. de Pooter: Jan A„ z. v. J. W. van der Hage en C. Ze- gers; Jacobus C., z. v. J. van Cadsand en M. de Jonge. Ondertrouwd: C. van Fraeije- hove, 38 j. wednr. en M. M. Claeijs, 36 j. gesch. Overleden: C. Coppieters, 14 j.; M. Kempe, 89 j., wed. vafl W. van Driel; A. Verberkmoes, 79 j., wed. van M. de Bokx; L. F. Kaijser, 77 j., echtg. van N. J. Platteeuw. TERNEUZEN. Geborent Trijntje, d. v. C. de Koeijer en S. van Stralen te Hoek; Jan, z.v. J. T. van Es en M. D. Oele; Li lian B. A. M., d. v. D. J. Jacobs en H. v. Cleemputte; Johannes Ph., z. v. Ph. J. van Aalst en M. H. Kaan; Lucia E., d. v. J. C. van Doeselaar en T. Vermeulen! Franciscus A. J., z. v. J. van Minnen en A. M. P. Destombes; Elisabeth C., d. v. A. J. D. Hof man en E. de Kort, te Sas van Gent; Dirk J., z. v. A. van Do- dewaard en G. C. M. Wilhel mus, te Rotterdam. Gehuwd: M. P. N. M. Dooms, 20 j. en C. E. Nieuwelink, 23 J. Overleden: D. Scheele, 81 J., echtg. van L. D. Dekker; A. Ha- melink, 85 j., wednr. van W. J. Wieland; J. Huyssen, 82 j., on geh.; G. J. de Vos, 85 j., wed. van A. Geensen; J. P. Pladdet, 4 mnd., z. v. J. Pladdet en M. M. de BlaeijM. Wolse, 73 j., echtg. van L. de Koeijer. ZIERIKZEE. Geboren: In- grid E. J., d. v. L. J. Korstanje en E. Linden; Johannes A., z.v. W. J. den Boer en A. M. Saman. Gehuwd: I. Nieskens, 31 j. eA D. P. Merle, 27 j. Overleden: A. Wagemaker, 86 j., wed. van K. Verseput; J. Re- meeus, 85 j., wed. van N. Bo- lijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4