'ABöusTrooP Oostenrijk telt bijna een half millioen vluchtelingen. Vogelpest bedreigt ook Nederlandse pluimveestapel. Nederlandse Dagbladpers en Omzet belasting. Ontwerp Paardenwet 1949. Het nieuwe wapen. Z&euiiAó (MejJLei In de kampen, hoe voortreffelijk georganiseerd, wonen de D.P.'s uiterst behoeftig. Er is een voorraad entstof voor 50.000 dieren. Vxyoh, de o-ude dag,. bocht in de weg QÜ snakt wADEM Woensdag 8 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Een internationaal probleem. (Van de correspondent van het A.N.P.) WENEN. Het probleem der vluchtelingen, die door de oorlog en zijn nasleep uit het Oosten zijn aangespoeld, drukt op Oosten rijk niet minder zwaar dan op de West-Duitse republiek. Het land herbergt nu, voor een deel nog steeds ln kampen, 480.000 ontheemden. Zjj zijn voor het grootste deel van Duitse nationali teit, afstammelingenvan Duitse kolonisten, die in vele delen van de voormalige Donau-monarehie minderheden hadden^ gevestigd. Het grootste deel ls afkomstig uit Joego-Slavië, de rest uit Tsjecho-Slowaklje, Polen, Roemenië en Hongarije. Hun getal be draagt ongeveer S60.000 en voor de meesten van hen bestaat, zo werd kort geleden op het congres van de Wereldraad van Kerken te Salzburg geconstateerd, geen andere mogelijkheid dan te trach ten in Oostenrijk een nieuw bestaan te zoeken. Voor de niet Duitse vluchtelin- en ouderen binnen te laten. Van gen heeft de I.R.O. in Oostenrijk de Europese landen stelde België zeer belangrijk werk gedaan. Zij zojuist een loffelijke daad door heeft in twee jaren tijd 120.000 een aantal ouden van dagen een van hen uit de Oostenrijkse kam- j tehuis aan te bieden. Noorwegen I jammerlijk verdronken. Schok- pen in andere landen een nieuw heeft honderd blinden opgeno-1 land kreeg toen wel de_genade- tehuis en een nieuwe werkkring Zware stormen teisterden Friesland. 125 jaar geleden. Dezer dagen was het 125 jaar geleden, dat Friesland en Over ijssel door een geweldige storm vloed geteisterd werden. De Zuiderzee, nu ons rustige IJssel- meer, kon toen nog wel eens raar spoken. Er kwam dan in de nacht van 3 op 4 Februari 1825 een geweldige springvloed opzetten, de zware Friese zee dijken bezweken en tegen 5 Februari stond twee derde van. Friesland onder water. Ook de kop van Overijssel had- het toch zwaar te verdu ren. Op vele plaatsen begaven de zeeweringen hel, de bewo ners trachtten zich te redden op de daken, vele mensen verdron ken en een groot gedeelte van het vee kwam om. Alleen in Overijssel gingen reeds 13.000 runderen en 525 paarden ver loren. Erger was het, dat meer dan drie honderd mensen, die zich niet tijdig voor het woedende watergeweld konden bergen, bezorgd. Zij is thans bezig met 'n grote campagne in alle kampen teneinde nog voor de stopzetting van haar werk zoveel mogelijk families een nieuwe toekomst te bezorgen. Men hoopt in dit laat ste halve jaar nog 50.000 mensen overzee te kunnen transporteren. Want het overgrote deel van hen vindt zijn weg naar de Ver. Sta ten, Canada en Australië. Een dag in een kamp. In een der kampen nabij Salz burg gaven I.R.O.-functionarissen ons een close-up van hun werk. Het kamp Clasenbach is een ba- rakkendorp met 900 inwoners. De onder leiding van een I.R.O.- ambtenaar staande dorpsgemeen schap is thans uitstekend geor ganiseerd. Er is een welvoorziene winkel, een kleuterschool, een po litiedienst enz. Ondanks de alleszins loffelijke organisatie gaf het kamp een aangrijpend beeld van de ontbe ringen, die de gevluchten moeten doormaken. De gezinnen zijn er, onafhankelijk van de grootte in één kamer geperst. De gemiddel de verblijfstijd is niet langer dan twee of drie maanden, doch er zijn legio onfortuinlijken, die reeds sedert jaren op deze wijze gehuisvest zijn. Pijnlijke ervaring. Een pijnüjk"e ervaring is, dat de meeste landen, voornamelijk de West-Europese, de kampen der verplaatsten slechts beschouwen als een arbeidsmarkt. Slechts naar overzee heeft men in aan zienlijke getale gehele families kunnen transporteren. Medische restricties scheppen ir, wele gevallen hoogst pijnlijke situaties. Er zijn talrijke gezin nen, die nergens kunnen immi greren aangezien een der kinde ren de medische test niet heeft kunnen doorstaan. Het ziet er naar uit, dat de I.R.O. haar werk niet met bevre diging zal kunnen afsluiten, wan neer niet een beroep op de hu manitaire geest in dit laatste sta dium nog succes heeft. In dit op zicht zijn er nu gelukkig een paar navolgenswaardige voorbeelden gesteld. Nieuw-Zeeland was de eerste, die een humanitaire daad stelde door duizend ongehuwde moeders men. De I.R.O. ziet thans uit'slag en het toenmalige Eemmel- naar meer van zulke gestes enoord (thans opnieuw verrezen zij schenken nu hun aandacht ook in de Noordoostpolder) werd aan zeer individuele gevallen. Zo een klein eilandje. In heel Euro hebben zij pas de Belgische rege- pa bracht men gelden bijeen om ring bereid gevonden een tehuis de slachtoffers van deze water- te verzekeren aan twee 66-jarige snood te helpen; zelfs de Tsaar Servische officieren, die in de van Rusland schonk toen een eerste wereldoorlog voor het on- grote gift. De totale opbrengst derhouden van de verbinding met Saloniki Belgische militaire on derscheidingen hebben verworven. van de inzamelingen beliep het voor die dagen fabelachtige be drag van f 21200.000. Een gevreesde ziekte. Zoals bekend, bedreigt een ernstige ziekte, de Vogelpest, de Ne derlandse pluimveestapel. Deze Vogelpest een uiterst besmet telijke ziekte wordt veroorzaakt door een onzichtbare smetstof, een zogenaamd virus. Wanneer de ziekte eenmaal in een koppel pluimvee uitbreekt, sterven in één tot twee dagen tljds vrijwel alle dieren. Vogelpest, voor het eerst in 1926 door een Nederlandse onder zoeker, prof. dr Kraneveld, in Indonesië vastgesteld, komt thans vrijwel over de gehele wereld voor. De kans is niet denkbeeldig, dat binnenkort ook Nederlands pluimvee door de Vogelpest zal worden aangetast. Hoe de besmetting plaats vindt zullen we niet behandelen; wij zullen hier in het kort de ziekte verschijnselen en de bestrijding bespreken. De ziekteverschijnselen wisse len met de leeftijd van de dieren. Kuikens vertonen: benauwdheid, zwakheid en sufheid;. Volwassen dieren is voor verzending gereed. Het inspuiten van deze entstof heeft echter dit onaangename bezwaar, dat de ei-productie ge durende 4 tot 5 weken sterk na delig beinvloedt wordt. Maar hier staat tegenover, dat de ongevoe ligheid van de dieren ten opzichte van de pestsmetstof, welke ons Een van de ontzaggelijkste en daardoor tevens gevaarlijkste machten, door God de mens toe vertrouwd, is het verstand. Wie nagaat wat inzonderheid in deze onze 20ste eeuw de mens zich in staat getoond heeft te maken: een onafzienbare réeks van prestatie en resultaten wel ke het voorgeslacht stuk voor stuk aangemerkt zou hebben voor wonderen, hetzij van God hetzij van de duivel die moet wel eens twijfel bij zich voelen opkomen of er wel grenzen aan het menselijk verstand gesteld zijn. Welhaast ieder jaar doe men er nieuwe mogelijkheden i de kimmen op; welhaast ieder jaar blijkt een onmogelijk heid mogelijk te zijn geworden. Op geen gebied evenwel, al dus „Fr. Dagblad", weet de mens zijn verstand zozeer te scherpen als op dat van de scheikunde en dat van de tech niek. En deze eenzijdige ont wikkeling brengt verschillende noodlottige gevaren^ met zich mdfe. Ten eerste, dat het mensdom heden ten dage technisch beter is. toegerust dan bijvoorbeeld economisch, sociaal en cultureel. Of anders gezegd, dat zijn ge weldig technisch apparaat, in plaats van het geheel van de menselijke samenleving te die nen, een geïsoleerde, zelfstan dige functie krijgt, en niet meer verstandig te beheersen is. Ten tweede dat het menselijk kennen en kunnen zich sneller, heviger, intenser ontwikkelt in de rich ting van de vernietiging dan in die van de verrijking. Kortom: het verstand wordt hoe langer hoe meer wapen. Het is gedoemd vóór alles wapenen te smeden en de wereld wapensmidse en arsenaal te maken. Gedoemd? Neen. Hier werkt geen onontkoombaar noodlot, maar ten eerste de menselijke wil. De mens wil deze weg gaan. Met vreze en beving, zeker, maar meer nog bevanffin van avontuur en bezeten door de macht. Macht dat is het wat hij bovenal begeert; daarom slijpt hij zijn verstand zo scherp mo gelijk, heeft niet alleen van node gewapend, maar meer nog zelf wapen, het felste wapen te zijn, en geen verantwoordelijk heid zo fanatiek ernstig te nemen als die van het hand haven en uitbreiden van de macht. dieren: een op snot gelijkende be-1 land thans bedreigt, na de enting H.M. KONINGIN JULIANA heejt in het Koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam de eerste Hoge Commissaris van Indo nesië in Nederland, mr Moh. Roem, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven ontvangen. Mr Molt. Roem inspecteert de ere-wacht. „Een accijns op hei verstand." Vrijstelling voor dagbladen bepleit. In September 1949 is bij de Tweede Kamer ingediend een wets ontwerp tot verhoging en technische wijziging van de Omzetbelas ting. Volgens dit ontwerp zal de lijst van goederen, welkej levering van Omzetbelasting is vrijgesteld, aanzienlijk worden uitgebreid. Dagbladen echter zyn in deze lijst niet opgenomen. Daar deze materie niet alleen voor de dagbladpers zelve, maar meer nog voor de nieuwsvoorziening en de politieke voorlichting van ons volk van uitnemend belang is, heeft het bestuur van de N.D.P. zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, om hierin verandering te brengen. Er zijn dominé's, die altijd uit het hoofd preken en dominé's, die zich steeds angstvallig aan hun geschreven preek houden. De eersten lopen gevaar rare dingen te zeggen en de anderen moeten oppassen het contact met de hoorders niet te verliezen. Er zjjn natuurlijk nog wel meer categorieën onder de dominé's, en het zou heel interessant zijn daarover eens te schrijven, tnaar dat is nu niet onze bedoeling. De dominé, van wie we enige tijd geleden een preek beluister den, deed het zonder papier, zo gewoon uit zijn blote hoofd. Hij herhaalde nogal eens wat zin nen, die hij zelf erg mooi vond en op een gegeven ogenblik, toen de climax niet lang meer kon uitblijven, kwam hij te spreken over de zelfkennis. De gemeenteleden moesten maar eens goed in hun hart blikken, zo wilde hij zeggen. Maar dat zei hij niet. Het woordje „in" kwam op de verkeerde plaats te recht en de aanwezigen kregen het advies, dat zij maar eens goed hun hart moesten inblik ken Vervaardiging van streptomycine. Ook in ons land mogelijk? De mogelijkheid bestaat, zegt de N. R. Crt., dat over enige tijd hier te lande een begin zal worden gemaakt met de ver vaardiging van het geneesmiddel streptomycine, dat o.a. gebruikt wordt bij de bestrijding van tu berculose. Tot nu toe moest het geneesmiddel uit de Verenigde Staten worden ingevoerd. Gorinchem wordt als plaats genoemd, waar, door samenwer king van de Hayden Chemical Corporation te New York en de Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam een bedrijf zou wor den gesticht, waar onder de technische leiding van Amerika nen tot de productie van het ge neesmiddel zou worden overge gaan. Evenals bij penicilline was ook voor de toewijzing en ver deling van streptomycine hier te lande een commissie ingesteld. Deze commissie is thans op ge heven, hetgeen wijst op de eigen productie-mogelijkheid. nauwdheid, een ruw vederkleed, bol zitten van dieren, geen eet lust, hoge koorts, verhoogd dorst- gevoel, dunne, waterige soms bloederige gele ontlasting en tra nende ogen, die vaak dicht ge houden worden. In nog langza mer verlopende gevallen treden zenuwverschijnselen op de voor grond, zoals verlamde vleugels, verlamde poten en gedraaide hals. Nederlandse regering paraat. De Nederlandse regering heeft de in- en doorvoer van pluimvee uit het buitenland verboden. De douane met haar wijdvertakte grensbewaking, alsmede het con trolerend personeel van de lucht havens, hebben strenge instruc ties gekregen. Als zich, onverhoopt, sterfge vallen onder het pluimvee voor doen, dan moet de eigenaar hier van onmiddellijk de burgemeester van de gemeente, waar hij woont, in kennis stellen. Al het op zo'n met Vogelpest besmet bedrijf aanwezige pluim vee zal worden gedood en ver brand, de terreinen en hokken worden ontsmet en het bedrijf zeer goed is. De dieren behouden deze ongevoeligheid zeer lang, waarschijnlijk zelfs gedurende 't gehele leven. Kippenhouders worden aange raden aan alle voorwerpen, die ontvangen worden, in het bijzon der pluimvee-verpakkingsmate riaal te ontsmetten met 2 na tronloog of creoline. Zoveel mogelijk moet vreemd bezoek van het bedrijf geweerd worden, vooral diegenen waarvan bekend is, dat zij op markt en andere pluimveebedrijven komen. De voormalige Britse mi nister Clynes, die in 1947 om hulp in zijn „zeer moeilijke financiële omstandigheden" had verzocht, heeft, naar he den wordt gemeld, 89.000 gul den nagelaten. Zijn echtgeno te, die in November j.l. ge storven was, liet 180.000 na. Oud-minister Clynes, die 80 jaar geworden is, verklaarde in 1947, dat hij geen ander inkomen had dan een pen sioen van zijn vakverbond. Parlementsleden zamelden toen geld voor hem in. De gedachte, dat de versprei ding van nieuws niet aan enige heffing of belasting onderworpen mag zijn, is niet nieuw. Bijna een eeuw geleden werd door de toen malige minister van Financiën, de heer Van Bosse, een ontwerp van wet aan de iSveede Kamer aangeboden tot afschaffing van het zegelrecht op de gedrukte stukken en advertentiën in de nieuwspapieren. De minister merkte in de M. v. T. onder meer op: „Een belasting toch, die de uiting der gedachte belemmert, is in ons land op zich zelve reeds misplaatst." In het Voorlopig Verslag was voorts het volgende te lezen: „Verscheiden leden merken op, dat het onredelijk en verkeerd is in een beschaafd land de vrije uiting der gedachte, de medede ling aan het publiek van hetgeen wetenswaard is door belasting te belemmeren of onmogelijk te ma ken. In alle waarlijk constitutio nele Staten heeft men dit gevoeld. Nederland zalonder de be doelde Staten de laatste zijn, die de onvermijdelijke stap doet." Ook al kan volmondig worden toegegeven, dat de heffing van 't voormalig zegelrecht in opzet en gevolgen afwijkt van de heffing van de huidige Omzetbelasting, dit neemt niet weg, dat de hier boven weergegeven inzichten van de minister en van „verscheiden leden" ook na verloop van wel haast een eeuw hun waarde ten volle hebben behouden ten aan zien van de ongerechtvaardigd- Bezwaren van alle kanten. Minister Mansholt tot toegeven bereid? Dezer dagen zal het ontwerp-1 Paardenwet 1949 in de Tweede Kamer behandeld worden. Zo-1 als onze lezers weten is er rond om dit ontwerp nog al een en ander te doen geweest. Het heette „in overleg met de geïsoleerd. De schade, die hieruit Stichting en de drie grote stam- voor de eigenaar voortvloeit, zal boekverenigingen tot stand ge- op redelijke wijze door de rege- komen", doch achteraf bleek, ring worden vergoed. dat aan het overleg binnen de Trouwens nog andere wettelij-Stichting zelve een en. ander ke bepalingen zullen onmiddellijkheeft gemankeerd, van kracht worden. Inspuitingen. Er wordt thans overwogen het pluimvee op bedrijven, die gren zen aan een besmet bedrijf, in te spuiten met een entstof, die de dieren ongevoelig maakt voor be smetting. Deze entstof kan in 'n voor ons land voldoende hoeveel- Deze conclusie mogen we trekken uit het feit, dat nog voor de behandeling in de Twee de Kamer de twee grootste landbouworganisaties, die de pij lers van de Stichting vormen, zich tegen het ontwerp hebben verklaard. Om niet te spreken van de vele verwikkelingen, waarin minister, organisaties en heid aan de Rijksseruminrichting 1 stamboekverenigingen tengevol- te Rotterdam worden geprodu- ge van dit ontwerp zijn ge- ceerd. Een voorraad voor 50.000 raakt, en van de duidelijke con troverse tussen warm- en koud- bloed-stamverenigingen, welke door het ontwerp van stal wor den gehaald. Naar aanleiding van een en ander heeft er een mondeling overleg plaats gehad tussen minister Mansholt en de vaste Commissie van de Landbouw uit de Tweede Kamer. Uit een officieel verslag van dit overleg blijkt, dat de bezwaren tegen dit ontwerp kwamen van de zijde der Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", die o.m. als haar wens te ken nen gaf, dat de zogenaamde ge registreerde merriën van de ver plichte keuring zouden worden vrijgesteld. En het heeft de schijn, dat minister Mansholt wel bereid is aan deze wens tege moet te komen en een even tueel amendement in deze rich ting, mocht het door de Kamer worden voorgesteld, over te nemen. f FEUILLETON door TO VAN THIEL. I 2) Dan legt moeder dadelijk be slag op haar. Ze moet haarfijn vertellen, ho. ze het gehad heeft bij Jaan, de dienstbode van de oude stempel. De tochten naar het kleine dorpje zijn voor Ally altijd erg aantrekkelijk. Ze houdt van Jaan als van een oudere zuster en ze zal nooit vergeten hoe het meisje haar, toen ze klein was, urenlang in de keuken bezig kon houden met een bus knopen, een oude stoof en gepofte appels. „Nou moes, ik trof het zo fijn! Japik was gisteren jarig en nou zaten er nog een paar restjes onder de kurk. En die schonk Jaan maar in, advocaat voor de lekkere mond en rood met sui ker voor de kou." „Kind, kind 'twas gevaarlijk genoeg en dan terug over die smalle dijk." „O, maar 'kben zo gauw niet tipsie. Over veertien dagen gaan we weer aan het fuiven. Ze zijn daii Zaterdags een jaar ge trouwd en Jaan wou graag heb ben dat ik de Zondag overbleef. Als het me te eenzaam is, mag ik Els meenemen." Het is me een wintertje! De vorst houdt aan. Er vormt zich veel drijfijs in de rivier. De schepen in de vaart zoeken haastig een goed heenkomen in de vluchthaven. Men hoopt op dooi. Maar het weerbericht >s weinig moedgevend. „Weer in vallende of toenemende vorst." Als het zo doorwintert vreest men het ergste. Dan vormen zich de gevaarlijke ijsdammen. 't Water gaat onrustbarend was sen en de gevolgen voor de dij ken zijn niet te overzien De twee vriendinnen maken zich geen kopzorgen! Dat laten ze over aan polderbesturen, dijkwachten en rijkswaterstaat. Iedere avond rijden ze samen op de verlichte V.V.V.-banen. De derde dag houdt aan het eind van de baan een slank jongmens met brede schouders en sportief gekleed in ijstrui en plus-four, naast de beide meis jes halt. Met een buiging vraagt hij: „Juffrouw van Regteren?" Ally kijkt even verbaast in het haar onbekende gezicht. Dan bloost ze opeens fel om het plot selinge weerzien en bij de her innering van hun eerste ont moeting. Verward geeft ze een hand en stelt meteen Els aan in genieur Kolff voor. Deze weet niets beters te doen dan beiden voor een baantje te vragen. En ze rijden gedrieën zó prettig, dat Kolff niet over veranderen praat. Na die avond is Kees steeds present. Hij mag ze alle bei graag deze meisjes. Ally en Els: Heel verschillen de typen en beiden in hun soort toch erg aantrekkelijk. Ally rank en slank met heel bijzon dere raat-bruine teint, spreken de donkere ogen en zwarte pij- pekrullen. Els, een mooie blanke blondine met gevulde vormen en trouwe eerlijke ogen. Kees zou niet weten aan wie hij de voorkeur moest geven. Het is voor hem een prettig gevoel hen beiden bij zich te hebben en met hen te praten. Zó moest je nu altijd kunnen; vriendschap met zo'n paar tegelijk. Je was dan veel vrijer om de karak ters te leren kennen en je be hoefde je niet zo gauw aan één te binden. Prrrrrr Een languitgerekte triller snijdt door de heldere vries lucht, om over te gaan in bet bekende fietsbelletje van Els: ting-tingting, ting tingting. „Hallo!" Ally gooit de voordeur open en duidt met haar vinger op de mond dat Els stil moet zijn, want moeder rust nog. Ze ge baart hevig om binnen te ko men. In de huiskamer duwt ze haar vriendin gauw een heet kopje thee in de hand en deelt kwistig verse botersprits uit. „Ziezo, nu kunnen we er tegen." Klokslag drie stappen ze op hun karretjes. Er schijnt een heerlijk Fe- bruari-zonnetje. Het heeft 's nachts nog wel fel gevroren, maar toch zo óp de middagurn, heeft de zon al heel wat kracht en neemt ze de scherpte van de vrieskou wat weg. De beide meisjes trappen flink door. Een uurtje fietsen en ze zijn in Meedorp. De dijk is niet breed en telkens moeten ze ach ter elkaar rijden als een auto hen passeert. „Hè, alweer zo'n misselijk ding", zegt Els als ze net met Ally gezellig aan het praten is. Ze remt en gaat achter rijden. Maar er passeert niets en de claxon blijft maar treiterend toeteren. Boos kijkt het meisje achterom en wenkt dat de wa gen passeren kan. Dan glijdt langzaam een kleine Citroen two-saeter naast haar. Een hoofd buigt zich uit het omlaag gedraaide raampje en 'n paar tintelende heldere ogen in een gebruind gezicht ontmoeten de boze blik van Els. „Als je maar weet dat zo'n verontwaardigd snoetje je niet slecht staat." „Kees", roepen ze allebei te gelijk. Wat doe jij hier?" „Inspectie", klinkt het laco niek. „Van de dijken of van iets anders?" informeert Ally. (Wordt vervolgd.) Letterlijk staat er toch in het verslag te lezen, dat de minis ter „aanvankelijk aan deze bezwaren niet tegemoet" meende te kunnen komen. Of hij er later wèl aan tegemoet meent te kunnen komen, staat er wel niet bij, maar valt gemakkelijk daaruit te concluderen. In ieder geval zegde de minister toe, dit punt in nadere overweging te ne men. Twee in verband hiermee zeer belangrijke punten, aldus de „Maasbode", zijn bij het mon delinge overleg blijkbaar niet ter sprake gekomen, n.l. het in trekken van eenmaal gegeven vergunningen tot het houden van hengsten en de algemene strekking van het ontwerp om in handen van de overheid te leggen, wat door het particulier initiatief uiteraard beter kan worden gedaan. Wat het eerste punt aangaat, ligt het min of meer voor de hand, dat de stamboekvereni gingen, die vergunning kunnen geven of weigeren om hengsten ter dekking te houden, de een maal gegeven vergunning om bepaalde redenen ook moeten kunnen intrekken. Dit is ook al tijd zo geweest. Waarom dit nu ineens niet mèer wenselijk zou zijn, vermogen wij niet in te zien. En dan 2de algemene strek king. Het moet naar onze me ning grote groepen in de Twee de Kamer niet sympathiek zijn, dat de overheid ook al gaat het dan maar om paarden zelf ter hand wil gaan nemen, wat al meer dan vijftig jaren door de betrokkenen goed en tot volle tevredenheid wordt gedaan. De zorg voor de paar denfokkerij blijve in handen van de fokkers. (Ingez. mededeling, advert.) llw ademhalingsorganen zijn door taai slym verstopt. Los dat lastige en gevaarlijke slijm opl Neem nog vandaag verzachtende, slijmop- lossende en krachtig Ingrijpende De Spaanse autoriteiten heb ben de auto van een Amerikaan se consul, die op weg was van Tetouan naar Tanger aangehou den en doorzocht. Hetzelfde ge beurde aan de grens van het Franse protectoraat met de auto van de Argentijnse consul en een Franse diplomaat te Rabat. Men kent de redenen van deze maatregelen niet. heid van de heffing van Omzet belasting op de levering van dag bladen. Op 13 Maart 1869 werd het wetsontwer. met 41 tegen 31 stemmen aangenomen. De Eerste Kamer volgde korte tijd later. Op 1 Juli 1869 behoorde het dagbladzegel tot het verleden! Het lag dan ook geheel in de lijn van deze ontwikkeling, dat bij het in werking treden van de Omzetbelastingwet van 25 Oc tober 1933 dagbladen van meet af aan behoorden tot de goede ren, welker levering van heffing van Omzetbelasting was uitge sloten. Dit veranderde echter in 1940, toen het nieuwe Omzetbelasting- besluit ten aanzien van welhaast al deze goederen, zelfs ten aan zien van brood, de vrijstelling op hief. Vele van deze goederen ge nieten inmiddels weer vrijstelling of zullen deze vrijstelling genie ten, wanneer het thans aanhan gige ontwerp wet zal zijn gewor den. De dagbladen echter heeft men ln strijd met de historische lijn onbegrijpelijkerwijs ook dit maal daaronder niet opgenomen. In het adres wordt er verder op gewezen, dat in de moderne samenleving, zoals die zich in een land als Nederland heeft ontwik keld, het dagblad een nagenoeg even onmisbare behoefte is ge worden voor de gezinnen als de meest elementaire voedingsmid delen voor de individuën. Het bewijs voor deze stelling wordt geleverd door het feit, dat in Nederland met een bevol king van 9.980.474 zielen op 1 September 1949 volgens accoun tants-opgave 2.742.084 betaalde abonnementen op dagbladen wer den afgenomen, hetgeen bij de op 31 Mei 1947 vastgestelde ge zinsdeler van 4,04 neerkomt op 'n gemiddelde, dat hoger ligt dan één dagblad in ieder gezin. Het is dus niet voor weerleg ging vatbaar, dat dagelijkse ken nisneming van een nieuws- en in formatie-bron een noodzakelijke levensbehoefte vormt in vrijwel elk Nederlands gezin en dat het dus alleszins gerechtvaardigd is, ook de dagbladen van Omzetbe lasting vrij te stellen. Niet alleen voor het lezerspu bliek is een goede nieuwsvoor ziening een eerste levensbehoefte ook voor de samenleving in een moderne staat en de leiding van deze staat is zij onontbeerlijk ge worden. Niet ten onrechte kwam „De Volkskrant" tot de conclusie, dat het niet een daad van wijs rege ringsbeleid kan worden geacht, om aan de verbreiding van het nieuws belemmeringen op te wer pen in vorm van deze Omzetbe lasting op levering van dagbladen of zoals een Kamerlid in 1869 niet ongeestig met betrekking tot het zegelrecht op dagbladen op merkte in de vorm van deze „accijns op het verstand". Ook voor de onbelemmerde functionnering van het handels verkeer is de Omzetbelasting van grote betekenis. Immers alleen in de advertentiekolommen van de dagbladpers ontmoeten vraag en aanbod van elke markt elkaar dag aan dag. Schakelt men ten gevolge van een bepaalde belas- tingpolitiek een deel der vragers en bieders uit en dat gebeurt door deze Omzetbelasting op le vering van dagbladen! dan is het begrijpelijk, dat deze belas- tingpolitiek in de ogen van hen, die in een onbelemmerde markt ontwikkeling één der voorwaar den van economisch herstel zien, niet anders dan kortzichtig schijnt. Hierbij komt nog, dat met na- drnk geconstateerd moet worden, dat de economische situatie in het Nederlandse dagbladwezen voor vele ondernemingen zeer be nard is. Voor insiders is het een alge meen bekend feit, dat tal van dagbladen momenteel de grootste moeite hebben, het budget slui tend te 'maken. De verwachting is, dat dit verschijnsel zich in '50 in versterkte mate zal doen gel den. Het is dan ook niet teveel ge- ze, 1, als geconstateerd wordt, dai het voortbestaan van 't dag blad in ernstig gevaar is, wat verarming van het culturele en politieke leven, noodwendig tot gevolg zal hebben. Korte Berichten. Sedert het einde van de oor log werden in Groot-Brittannië 613 090 permanente en 157.000 tijdelijke woningen aan meer dan een millioen families be schikbaar gesteld. Dit jaar ver wacht men met 15.000 nieuwe woningen klaar te komen. De7 52-jarige Londenaar Fred Borders heeft een tweemotorig modelvliegtuig type Dakota ge construeerd, dat radiografisch voortbewogen kan worden, bij goed weer bijna 20 km. hoog kan komen en op ongeveer 150 nv ter hoogte een snelheid van ruiin 100 kilometer per uur kan bereiken. Een zware brand heeft ge woed op de berghelling boven Simonstown (Kaapkolonie). Een matioos van de Britse Mai'ine werd coor het vuur verrast en is aan zijn brandwonden over leden, een vlootofficier liep zware brandwonden op. De laatste groep Britse mili tairen heeft gisteren Grieken land verlaten. De Belgische koloniale raad heeft de oprichting goedgekeurd van twee maatschappijen, die zich ten doel gesteld hebben een dam te bouwen in de rivier Tsjhopo, nabij Stanleyville, ten einde grote gebieden van Oost- Cnngo van stroom tg voorzien. Het Belgische koopvaardij schip „Armen" uit Antwerpen, is Maandagavond tengevolge van de hevige storm, die in de Golf van Biscaja woedt, bij de baai van St.-Sebastiaan ge strand. Van de acht leden der bemanning konden zes gered worden. Verlies van 16 millioen op export naar Engeland. Engeland zal dit jaar 400 mil lioen van de 700 millioen voor export bestemde eieren afnemen tegen f7.60 per honderd stuks. Daar de gemiddelde prijs op f 11.60 per honderd kan worden gesteld, betekent dit een verlies van 16 millioen gulden. Dit deelde de voorzitter, de heer Dings uit Roermond mede op pluimveedag, die de L.L.T.B. in Roermond had georganiseerd. Ook in het afgelopen jaar was een van de grootste zorgen om een redelijke prijs voor de eieren te krijgen. Grote hoe veelheden moesten tegen een zeer lage prijs, die ver beneden de kostprijs bleef, worden ge ëxporteerd. Het uitbreiden van de binnenlandse afzet is van primair belang. Duitsland, Frankrijk en Zwitserland zijn gewilde afnemers. Zij betalen een redelijke prijs in tegen stelling met Engeland. Op ver scheidene vergaderingen van pluimveehouders is dan ook reeds de gedachte naar voren gekomen om geen eieren meer aan Engeland te leveren. De voorzitter van de L.L.T.B., de heer Mertens, wees op de risico's, welke voor de pluim veehouders aan het stopzetten van de eierexport naar Enge land zijn verbonden. Bij een eventueel fiasco zal men niet op steun van de overheid mo gen rekenen. Bevordering van de spaarzin. Grote, overbodige en dus schadelijke uitgaven. In de afdelingen van de Eerste Kamer is niet malse critiek ge oefend op de officiële bevordering van de spaarzin. Verschillende leden, aldus het verslag, toonden zich door 's Mi nisters argumentatie ten gunste van de Nationale Spaarraad niet overtuigd. Zij achtten de daar voor uitgetrokken middelen van meer dan f200.000, bij nota van wijzigingen nog vermeerderd met de kosten van een assistente voor den secretaris, niet gemotiveerd. De spaarzin van het volk wordt huns inziens beter dan door het maken van propaganda, die velen kopschuw maakt, aangewakkerd door de waarde van de munteen heid op peil te houden en door de overtuiging bij te brengen niet door woorden, maar door daden dat sparen zin heeft. De be vordering van de spaarzin door de Overheid is de laatste jaren slechts van negatieve aard ge weest. Andere leden stemden hierme de in. Moet de Spaarraad, zo merkten zij op, als gevolg van 't indertijd aangenomen wetsont werp al functioneren, dan impli ceert dit niet, dat een bedrag van f 150.000 moet worden besteed voor het doen verschijnen van een blad als „De Spaarpost". Zij acht ten de resultaten van deze actie minimaal en de grote uitgaven, welke zij vordert, overbodig en dus schadelijk. Gevraagd werd, of de Nationa le Spaarraad niet kan volstaan met het stimuleren en coördine ren van spaaracties van het par ticuliere bankwezen zelf.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3