Urovinci o ^ORT Logiesbezetting van hotels en pensions in Zeeland nog onvoldoende. KIËlVfZENOIN# Roken en drinken een kostbare geschiedenis. APAMSON GEMEENTERADEN Verkiezing Pro?. Staten. Vacantiespreiding kan alleen oplossing brengen. Die kurk krijg ik er wel uit. Woensdag 8 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Gasvoorziening vanuit Sluiskil. Naar „De Stem" meldt, zal medio Maart de cokesfabriek de gasvoorziening van Hulst. Ter- neuzen en Axel op zich gaan nemen. Er zullen voordien nog wel et telijke kilometers gasbuizen ge legd moeten worden. Het ligt ook in de bedoeling om via Zuiddorpe en Koewacht fn via Sas van Gent buizen naar lelglë te leggen, waardoor het grensgebied van gas voorzien zal kunnen worden. Walcherse gemeenteraden vergaderen. Nu het tegen 15 Februari loopt, de datum, die G.S. gesteld hebben voor het inzenden van de antwoorden van de Walcher- »e gemeentebesturen op het plan tot herindeling van het eiland, wordt er druk vergaderd. Vrijdagmiddag komt de raad van Serooskerke om twee uur Dijeen, die van Biggekerke om vier uur. Zaterdagmorgen om half tien vergadert de gemeente raad van Vrouwenpolder. Tegen Maandagmiddag zijn de gemeenteraden van Arnemuiden •n Koudekerke bijeengeroepen, resp. om twee en om 4.30 uur •n Dinsdag komt de raad van Zoutelande bijeen. GEMEENTEBEZOKK. De Commissaris der Koningin in Zeeland bezoekt op Dinsdag 14 Februari de gemeenten Nieuwvliet en Aardenburg. VLISSIN GEN. Is hier iets van U by? De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is J;edeponeerd: blauw klnderwant- e; huissleutel; grijs met rood ge- itreept kinderwantje; melkmaat; 1 paar dames wanten; blauw kin derwantje met geel geborduurd; 1 paar rode kinderwantjes; pols horloge; ring; glacé herenhand schoen; windjack; lange zwarte broek; bruine riem; zwarte ba ret; damesrijwiel; dop van een .wiel van kinderwagen. Inlichtingen zijn aan zijn bu reau te bekomen betreffende de adressen van hen, die voorwerpen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben genomen. GOES. Kind trok kokende thee over zich heen. Het 3-jarig zoontje van de fam. de Keijzer in de Pr. Ju- lianastraat alhier, trok in een onbewaakt ogenblik een pot met kokende thee over zich heen. Deerlijk verwond werd het knaapje naar het Gasthuis Oost- wal vervoerd. HEINKENSZAND. Schietwedstrijd. Zaterdagmiddag werden op de overdekte banen van J. Hoon- dert schietwedstrijden gehou den. De uitslag van de wed strijd was op de baan; le pr. Jacob v. d. Does Jansz., Hein- kenszand, 33 pnt, lauwertak. Uitslag vrije baan: le pr. G. v. Damme, 's-Heer Arendskerke, 34 pnt. Rectificatie. In het verslag over de Nieuwe Motorzaak staat, dat vertegen woordiger is J. C. Couls. Dit moet zijn J. C. Carels, garage houder. De prijs is niet f 150, maar f 1500. KRUININGEN Vereniging Volkshuisvesting. Het bestuur van de Vereni ging tot verbetering van de Volkshuisvsting in de gemeente is uitgebreid met de heren P. Polderman, E. Suij en J. Witte. Op de j.l. gehouden vergade ring bleek, dat de financiële toestand van de vereniging be vredigend is. Besproken werd de achterzijde van de Slótstraat en Rijksweg te rioleren. Het ba- stuur werd gemachtigd naar bevind van zaken te handelen. RILLAND. Jaarvergadering School met de Bijbel. Vorige week hield de School m. d. Bybel aan de Hoofdweg haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. Meloen. In zijn openingswoord gewaagde deze van een geze gend schooljaar en wekte hij de leden op trouw te blijven aan de beginselen. Uit het verslag van de secretaris de heer H. Verschuure bleek, dat de finan ciële toestand gezond is en dat van een bloeiend schoolleven mag worden gesproken. Het aantal leden bedraagt thans (18. Het hoofd der school, de heer S. Bison, gaf een duidelijk over zicht over het afgelopen jaar. De alg. adjunct verzorgde het financieel verslag. De aftredende bestuursleden de heren H. Verschuure en J. v. d. Boomgaard werden herko zen. De voorzitter sprak een slotwoord eh deelde mee, dat er begin Maart nog een ouder avond gehouden zal worden. Vergadering N.C.L.B. Vrijdagavond werd een ver gadering gehouden van de afd. Rilland-Bath van de Ned. Chr, Landarb. Bond. Na mededelin gen door de voorzitter en het lezen der notulen werd door de heer Mastrigt uit Utrecht ge sproken over: „Wat is onze taak in de toekomst?" Jaarvergadering M.V. „Irene". Zaterdagavond werd het jaar feest gehouden van de meisjes ver. „Irene", waarvoor zeer veel belangstelling was. De avond werd geopend door ds den En gelse met gebed, waarna door mej. Jo Goeree een inleiding werd gehouden. Er volgden ver loting ten bate van de kas. Het jaarverslag werd voorgedragen door Jikke en Wanne in Zuid- Bevelands dialect. De dames hadden eer van hun werk. Een en ander werd zeer verdienste lijk uitgevoerd. LEWEDORP. De tabaksteelt. Het is de telers van tabak tot dusver niet naar wens gegaan. Weliswaar viel de productie op de geteelde oppervlakte (plm. 6 H.A.) niet tegen, maar de afzet van het product blijkt momen teel op grote moeilijkheden te stuiten. Werd op een onlangs gehou den vergadering der tabaks vereniging besloten niet deel te nemen aan de gezamenlijke in levering bij de coöperatie, maar de tabak ter bewerking naar een fermateur op te zenden, op een pas gehouden bespreking besloot men het gehele kwan tum nu voor eigen rekening ter bewaring op te slaan, in af wachting van een verbeterde marktprijs. Het laat zich wel aanzien dat, als er niet spoedig verbetering komt, de meeste telers na één jaar ervaring, de teelt weer vaarwel zullen zeggen. GAPINGE. Vergadering Varkensfonds. Vorige week kwam het var kensfonds in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer C. Langebeeke. De jaarverslagen van secreta ris en penningmeester luidden gunstig. Slechts één ongeval be hoefde te worden vergoed. De kas sloot met een batig saldo. In de plaats van de voorzitter, die wegens vertrek moest be danken, weid gekozen de heer C. Wattel. Tot boekhouder en bode werden herbenoemd de heren L. A. Luteijn en A. Ver sluis Jz. Besloten werd om de uitke ringen bij ongevallen ongewij zigd te handhaven en de inen ting wederom verplicht te stel len. De voorzitter werd dank gebracht voor hetgeen hij voor de vereniging deed. C 'ravond Chr. School. Vrijdag kwam een aantal be langstellenden bijeen in de Chr. school tot het houden van een ouderavond onder leiding van geven had van de vele jaren, de heer M. Arendse. Deze ge tuigde in zijn openingswoord van de vele zegeningen, die het Christelijk onderwijs in zich sluit, daarbij de voornaamste feiten uit het afgelopen jaar mo morerende. Hierna behandelde de heer H. C. Boer, onderwijzer aan de school, het onderwerp: „Aanleg, milieu en erfelijkheid" waarop een geanimeerde be spreking volgde. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Hierna behandelde het hoofd der school, de heer L. Oranje, de fundamentele zijde, waarop het Christelijk onder wijs opgebouwd dient te zijn. ST LAURENS Uitvoering muziekgezelschap. Zaterdagavond gaf de muziek ver. „E. M. M." van Serooskerke voor een geheel gevulde zaal een uitvoering. Na een wel komstwoord van de directeur, de heer A. Joosse, werden een 7-tal nummers op uitnemende wijze gespeeld. Na de pauze werd het stuk: „Achter de wolken schijnt toch de zon" door een achttal heren en dames van Seroos kerke opgevoerd. Deze vereni ging heeft velen een mooie ont spanningsavond bereid. WESTKAPELLE. Nieuw bestuur Chr. Zangve^ In de Chr. Zangver. „Looft den Hecre" werd een nieuw be stuur gekozen. Voorzitter werd de heer P. Roelse, secretaris K. Kaland, penningm.esse mej. J. Tlieune en vice-voorzitter L. A. Flipse. STAVENISSE. Jaarvergadering IJsclub. Donderdagavond werd in café Goedegebuure de jaarvergade ring gehouden van de ijsclub „Eendracht Bindt". De voorzitter, de heer J. G. Janssen, deelde in zijn ope ningswoord mede, dat door de laatste ijsperiode het ledental gestegen is tot 230. Er vond een bestuursverkiezing plaats waar door de volgende personen in het bestuur zitting hebben: Th. Knippen, voorz., D. Moerland, secretaris, L. Moerland, pen ningmeester, L. Weeckers en Jac. Moerland. De inkomsten bedroegen f290,90, de uitgaven f 84,40, batig saldo dus f 206,50. OUD-VOSSEMEER. Ouderavond School m. d. Bybel. Vrijdag werd in de school met de Bijbel de jaarlijkse ouderavond gehouden. Nadat de scheidende voorzitter, de heer A. Duine, een kort overzicht g< Ook in de béste uitrusting kunt ge aarzelen Uzelf op 't gladde ijs te wagen, maar als abonné op het „Zeeuwsch Dagblad" zult ge op 't gladste ijs zelfs slagenl WESTKAPELLE. Geen bezwaar tegen grens wijziging. In de gemeenteraadsvergadering van Westkapeile wenste de voor zitter, burgemeester Tydeman, de raadsleden een gelukkig 1950 toe. Namens de raad antwoordde de heer H. Cysouw. Een verzoek om het aantal ver gunningen van 5 op 4 te brengen, werd aangehouden. Op een verzoek van de drie vakorganisaties om de 5 loons verhoging aan het gemeente-per soneel uit te keren, werd gunstig beschikt. De schoonmaakster, die wegens haar leeftijd, buiten de regeling valt, zal een verhoging van 3 cent per uur ontvangen. De voorzitter deelde mede, dat West kapeile een bouwvolume van f 149,000 voor herbouw van de dorpskern is toegewezen. De voorzitter zei, dat dit veel te weinig is en hij was van plan hiertegen te protesteren. Volgens de jaarwedderegeling, welke door G.S. is opgesteld, zul len de jaarwedden van wethou ders van f300 op f350 komen. De heer Westerbeke vond dit bedrag zeer aan de lage kant, gezien de vele werkzaamheden, welke er in deze gemeente zijn. De heer P. Lievense sloot zich hierbij aan en besloten werd G.S. te verzoeken Westkapeile in de klasse van f400 te brengen. De vergoeding voor de huurophaal- ster werd van 5 op 6 cent per woning gebracht. Vervolgens kwam de wijziging van de gemeentegrens aan de orde. Daar deze wijziging slechts een grenscorrectie inhield, waar door de gemeente een gunstiger ligging verkrijgt, doch in opper vlakte ongeveer gelijk blijft, was de discussie hierover gering. Een ver vooruitstekende punt, die bijna aan de kom aan de Zoute lande grenst waarin de hofsteden van de Wed. Adriaanse en Mat- thijssen gelegen zijn, komen vol gens de wijziging bij Aagtekerke Meliskerke. Een strook van Zoutelande, die bijna aan de kom van Westkapeile grenst, met de hofsteden van J. Dommisse en K. v. Sluis, komen bij Westkapeile. Hoewel men de bezwaren van an dere gemeenten wilde erkennen, was de raad unaniem van oordeel dat men tegen het voorstel van G.S. geen bezwaar in kon bren gen. Vervolgens kwam de bouw van een ambtswoning voor de burge meester ter sprake. Er waren 2 plannen opgemaakt, waarvan de ene volgens de firma Trip uit De heer Cysouw vraagt inlichtin gen over de brandspuit. De voor zitter antwoordde, dat de spuit bij een oefening weigerde, doch na reparatie weer in prima staat verkeert. P. Livense vroeg, hoe of het staat met de voorbereidin gen voor de bouw van de open bare lagere school. Volgens de voorzitter worden er bestekste keningen verwacht, waarna men zal overgaan tot aanbesteding. De heer Van Rooijen verzocht niet meer dan voor 2 weken te gelijk huur te doen ophalen, daar dit door met hoge huur nogal bezwaarlijk is. Voorts vroeg hij, of het mogelijk is, dat sommige ouden van dagen een koleiitoe- slag krijgen. De voorzitter zei, dat dit reeds geschiedt, evenals toeslag voor aankoop van kleren. De heer Westerbeke vroeg om de achtererven in d' Arke te ega liseren. Verder bracht hij klach ten over van de bewoners over gebreken aan deze huizen en merkte op, dat de lantaarnpaal aan bet nieuwe Kerkpad ver keerd staat. In dit verband zei wethouder Gabriëlse, niet erg te spreken te zijn over de houding van de P.Z.E.M., die in het af gelopen jaar ondanks meerdere beloften, „iet één lantaarnpaal heeft aangebracht. De heer Wou- terse zag gaarne bij een begrafe nisstoet een politieman als ge leide, daar het verkeer lang niet altijd de nodige eerbied betracht. DOMBURG. Het salaris van de wethouders in het geding. In de Maandag gehouden raads vergadering van de gemeente Domburg, is, na de bespreking over de grenswijziging en het verplaatsen van het standbeeld van dr Mezger, voorts nog be sloten de woning E 140 onbe woonbaar te verklaren, terwijl een gemeenschappelijke regeling met Middelburg werd goed gekeurd i.v.m. de toelating van leerlingen op de openbare Ulo school. Een verzoek om vergoeding; van reiskosten voor een leer ling, die de B.L.O.-school be zoekt, werd eveneens ingewil ligd. De Politieverordening werd gewijzigd, waardoor geen troepen kippen meer over de straat mogen lopen en het ge- meentepersoneel kreeg de 5 loonsverhoging. Ook de gemeen schappelijke regeling tot deel neming aan het maatschappelijk werk op Walcheren werd goed gekeurd. De wethouderssalarissen, zoals deze door G.S. werden voor- Utrecht, komt op f35.800, inclu- gesteld, vonden geen instem- sief aanleg van centrale verwar ming, waarvan de kosten voor re kening van de burgemeester zijn. Er zal getracht worden, nog wat op dit plan te bezuinigen. Door het Rijk wordt f21,000 vergoed. De raad besloot de overige gelden te fourneren. Bij de rondvraag verzocht wet houder Minderhoud de raad dit jaar weer het gemeenschappelijk der diverse voordrachten, een vroon met kunstmest te willen tableau, reidansen en een ver- bezaaien, waartoe besloten werd. ming en er zal worden bericht, dat men Domburg gaarne in een hogere klasse zag ingedeeld, om dat door de bijzondere omstan digheden, waarin deze gemeen te verkeert als badplaats, een en ander voor de wethouders veel werk meebrengt. Bij de rondvraag bracht de heer Dour- leyn de kleding van de brand weerlieden in het geding, waar in hij gaarne verbetering zou zien gebracht. Candidaten van de K.V.P. De K.V.P. in Zeeland heeft besloten voor de a.s. statenver kiezingen met één lijst uit te komen waarvan de volgorde der te bezetten zetels als volgt is vastgesteld: 1. De eilanden; 2. Hulst; 3. Sluis; 4. De eilanden; 5. Hulst; 6. De eilanden; 7. Hulst; 8. Sluis; 9. Hulst. In alphabetische volgorde werden de candidatenlijstem al dus vastgesteld. HULST Drs Th. Adriaen sens. Walsoorden; F. Barbé, Philippine; J. Blommaert, St. Jansteen; G. Dierick, Koewacht; Ir G. Diekotter, Terneuzen; E. Ivens, Hontenisse; A. Lockefeer, Hulst; C. de Maayer, Sas van Gent; E. de Martelaere, West- dorpe; C. Plasschaert, St. Jan steen; E. Poppe, Graauw; L. Rammelo, Axel; P. Vercauteren, Clinge. SLUIS Ch. Bukkens, Sluis; J. van Dongen, Aardenburg; M. Govaert, Groede; Th. Lannoye, Aardenburg; P. de Meyer, IJzen- dijke; E. van Opdorp, Schoon- dijke; G. Termote, Hoofdplaat. GOES M. Bakker, Goes; B. Funk, Heinkenszand plv.;. M. v. d. Himst, Goes; Mr Dr A. Mes, Heinkenszand; F. Schets, Vlis singen; E. Suy, Kruiningen; C. Verdonck, Nieuwdorp; L. van 't Westende, Middelburg. VLISSINGEN M. v. d. Himst, Goes; Mr Dr A. Mes, Heinkenszand; F. Schets, Vlis singen; E. Suy, Kruiningen. MIDDELBURG B. Funk, Heinkenszand; Mr Dr A. Mes, Heinkenszand; F. Schets, Vlis singen; E. Suy, Kruiningen; L. van 't Westende, Middelburg. ZIERIKZEE P. Beekman, Zierikzee; G. van Wanrooy plv., Zierikzee. dat hij lid van het bestuur ge weest was, een taak die hij met grote liefde en in volle samen werking gedaan had, begon men met de afwerking van het pro gramma. Als sprekers traden op het hoofd der school, de heer Melissen, de burgemeester mr Versluijs, ds van Putten en mej. Pollie. De heer Lobbezoo las enige humoristische stukjes. Een paar schoolfilmpjes werden ver toond en mevr. PollieVreug- denhil bracht enkele zangstuk jes ten gehore. Ook de „familie competitie" viel erg in de smaak. In dë pauze kon men het werk van de kinderen be zichtigen. Ds van Putten sloot de avond. SINT ANN ALAND. Ds J. F. .a.. den Berg sprak over „Vrederust". Vrijdagavond sprak de gees telijke verzorger van de Stich ting „Vrederust" ds J. F. van den Berg in het catechisatieio- kaal der Ned. Herv. Kerk in een samenkomst welke geopend werd door de voorzitter van de plaatselijke afdeling van „Vrede rust", de heer J, Biert. Na op gemerkt te hebben, dat men over het algemeen niet goed op de hoogte is van het werk on der de geesteszieken, vertelde ds v. d. Berg van de omgeving waarin de patiënten verpleegd worden en van het werk van de geestelijke verzorging. In vroeger dagen werden de onge- lukkigèn opgesloten in z.g.n. dolhuizen, waar de ergerlijkste toestanden heersten. Gelukkig is hier in de loop der jaren ver betering gekomen. De baanbre kers voor deze verbetering wa ren Johs. van Duren en Maria van Vulpen, die werkzaam wa ren in het krankzinnigenhuis in Nijmegen. Zij zijn aan het werk gegaan om deze ongelukkigen meer levensvreugde te geven door hen arbeid te laten ver richten. De inrichtingen, waarin deze geesteszieken verpleegd worden, zijn zo aangenaam mogelijk gemaakt. Vervolgens gaf ds v. d. Berg een uitvoerige beschrijving over de stichting „Vrederust" en over het leven van personeel en patiënten. Ook de patiënten werken; ze onder houden de parken enz. In het les- en clublokaal wordt zelfs een cursus gehouden, die 3 jaar duurt en aan het eind waarvan na een met goed gevolg afge legd examen een rijksdiploma wordt uitgereikt. Voorts vertel de de spreker verschillende bij zonderheden over de verzorging aan de 1000 mensen in „Vrede rust" en van enkele gevallen die zich met patiënten kunnen voor doen. Als laatste gedeelte van zijn toespraak besprak hij de geestelijke verzorging van deze ongelukkigen. 's Zondags wordt er een kerkdienst gehouden, zo als dat overal elders gebeurt. Er wordt op de gewone wijze gepreekt. Nu kan men de vraag stellen of zij ook inderdaad het Woord Gods verstaan, zei ds v. d. Berg, maar wij hebben de Christelijke barmhartigheid te beoefenen en God doet de rest. Nadat r.og enkele vragen be antwoord waren sloot de heer Biert met een kort woord de slechtbezochte samenkomst Daar als gevolg van de vorst de pastorie der Ned. Herv. Kerk te Waterlandkerkje niet tijdig ge reed kon zijn is de intrede van ds Bergsma geruime tijd uitgesteld. Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de Gem. Zangvereniging „Cres cendo" te Kruiningen, geslaagde uitvoeringen in hotel „Koren beurs". Aanstaande Zaterdag zal de nieuwe Ned. Herv. Kerk te Schoondyke in gebruik worden genomen. Opperwachtmeester Griep uit Axel is in de vacature Evertse, met ingang van 1 Februari jl. be noemd tot groepscommandant, groep eiland Tholen met stand plaats Tholen. De directeur van de Prov. Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer, de heer E. Smit, heeft een overzicht samengesteld over het vreemdelingenverkeer in Zeeland gedurende het seizoen 1949 (1 Juni30 September). Daaruit biykt o.m., dat de lo giesbezetting van de hotels en pensions nog steeds onvoldoende is. De vier weken tussen 15 Juli en 15 Augustus waren overal be zet, doch de andere weken waren zodanig, dat het bezettingsper centage daalde beneden de 50 Er is voor de opgave een split sing gemaakt tussen hotels, die in twee klassen zijn verdeeld en de pensions. Door 83 bedrijven, die zijn aangesloten bij de Be- drijfshoreca, werden opgaven ver strekt. Het aantal vreemdelingen, dat slechts één dag de provincie bezocht, kan alleen aan de hand van enkele gegevens worden ge schat. Bovendien konden niet worden opgenomen de verblijfs- nachten, die in de logiesverstrek- kende bedrijven zijn doorgebracht die niet bij de Horeca zijn aan gesloten. Het betreft hier pensi ons van minder dan 5 bedden, kampeercentrales, jeugdherber gen e.d. Nu echter de medewerking is verkregen van de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten, zullen in de volgende jaren ook de cijfers kunnen worden verza meld uit 23 gemeenten. Reeds thans heeft de gemeente Renesse opgegeven, dat meer dan 40.000 verblijfsnachten in niet-aange- sloten bedrijven zijn doorge bracht Uit de statistiek, die werd samengesteld, blijkt, dat 90.163 verblijfsnachten in Zeeland wer den doorgebracht, waarvan 74.943 Dat betekent, dat de 83 bedrij ven, die een opgave inzonden, bij de 90.163 vert ijfsnachten een bedrag van f901.630 hebben ont vangen. Van dit bedrag werd f 152.200 door buitenlanders uit gegeven, hetgeen et.i zuivere de- viezenwinst betekent. Bij de landen van herkomst der buitenlanders neemt België ver reweg de belangrijkste plaats in. In totaal waren 36 landen ver tegenwoordigd, n.l. alle Europese staten en de m-oste andere lan den, w.o. Nieuw Zeeland, Chili, Turkije en Ecuador. Middelburg gaf het grootste aantal verblijfsnachten van deze buitenlanders op, t.w. 3025, en werd door Domburg met 3014 op de voet gevolgd. Zoutelande had het grootste totaal der verblijfs nachten van Nederlanders en buitenlanders tezamen. Tenslotte kan nog vermeld worden, dat hotel „De Koren beurs" te Goes de grootste ver scheidenheid van buitenlanders heeft gehuisvest. Over het dagbezoek zijn slechts enkele cijfers bekend. Te Vlissin gen kwamen 21.000 Belgen met de speciale dagbootdiensten aan, terwijl V.V.V. Goes en de Beve- landen rapporteerde, dat voor 60.000 dagbezoekers tochten werden georganiseerd. Bovendien hebben ongetwijfeld grote aan tallen toeristen de Zeeuwsch Vlaamse kust, Walcheren, Zierik zee, de kop van Schouwen en Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen bezocht. Een schatting van het totaal aantal komt neer op on geveer 120.000. De sportvereniging „De Zee meeuwen" te Haamstede, zal sa men met de zustervereniging „Jong Dreischor" op 1 Maart een uitvoering geven, De heer M. C. van Bloois, amb- door Nederlanders - 15.220 door J tenaar van de Omzetbelasting te buitenlanders. PERCENTAGES. Wanneer men rekent, dat het overzicht loopt over een periode, waarin 122 nachten vallen, dan kan worden berekend, dat voor de hotels A ieder bed gedurende 56 nachten bezet was, d.w.z. 45% van het seizoen. Voor de B-hotels bedroegen deze getallen resp. 34 nachten en een bezetting van 33 De pensions waren gemiddeld 51 nachten per bed bezet, d.i. 42 r van het seizoen. De heer Smit is van mening, dat een bezetting, die in geen der gevallen de 50 haalt, gevaar lijk laag is. Alles biykt zich nog steeds te concentreren op de bei de laatste weken van Juli en de eerste weken van Augustus, waarby dan ook alle bedreven vol bezet zyn. Aan deze toestand is het te wijten, dat de bezetting in logiesbedryven, over het gehele seizoen bezien, onvoldoende is. De enige oplossing van dit pro- Sluis wordt met ingang van Maart a.s. overgeplaatst naar Terneuzen, in een gelijke functie. Ned. Her.v. Kerk, Beroepen te Gouderak, J. R. Cuperus te Doornspijk; te Rijs- sen, L. Kievit te Putten; te Krimpen a. d. IJssel, J. Kwast te H. I. Ambacht; te West-Ter schelling, J. H. W. Dikhout te Jutrijp; te Krimpen aan de Lek, J. van Wier te Kesteren; te Rid derkerk en te Woudenberg, G. M. van Dieren te Edam, die be dankte voor Aalburg. Aangenomen naar Beilen (vac. J. Gras), A. van Es te Nijeveen. Geref. Kerken. Beroepen te Holwerd, H. v. Benthem, cand. te Vollenhove; te Oosterzee, A. Kruyswijk, bleem ligt in de spreiding der cand Ams^rdam> die &t bJe_' vacanties, doch zolang dit niet heeft aaneenmnpn* te Balk oiCTorinarc van roep neeit aangenomen, ie aan gebeurt, zullen de eigenaars van hotels en pensions hun bedrijven niet zodanig kunnen exploiteren, dat een voldoende overschot voor het financieren van vernieuwing en uitbreiding wordt verdiend, terwijl vanzelfsprekend voor de steeds .eller groeiende Neder landse bevolking de noodzakelijke nieuwbouw in het geheel niet zal kunnen plaats vinden. BEDRAGEN. Voor het vaststellen van het bedrag, dat de overnachtende be zoekers in Zeeland hebben uitge geven, is een inzicht in hun ge middelde verblijfsduur noodza kelijk. Er is komen vast te staan, dat Nederlanders gemiddeld zes dagen en buitenlanders twee da gen in het hotel of pension ver bleven. Naar een lage schatting zullen alle bezoekers, Nederlanders zo wel als buitenlanders, gemiddeld f 10 per etmaal hebben uitgege ven. en Wijckel, G. H. W. Steen, cand. te Haren. Aangenomen naar Oostermeer, K. Boorsma te Kielwindeweer; naar Suameer, J. E. Visser te Schermerhorn, die bedankte voor Akkrum. Bedankt voor Almkerk, D. J Scholten te Bierum; voor Am sterdam-Zuid, G. van Andel te Dieren. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Zwijndrecht, A. Hilbers te Oud-Beijerland en J. H. Velema te Bunschoten. Bedankt voor Drogeham, D. Henstra te Broek op Langen- dijk. Geref. Gemeenten. Beroepen te Scherpenisse, Chr. van Dam te Werkendam. Bedehuis te Groede in gebruik genomen. Met een eenvoudige kerk dienst is Zondagmiddag het Bijna 100 gulden per hoofd per jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceerde wederom tal van gegevens over het ge bruik van genotmiddelen door ons volk, waaruit blijkt, dat ro ken en drinken een jaarlijks of fer vragen van bijna f 100.per hoofd der bevolking. In het jaar 1949 werden per hoofd der bevolking in de lucht geblazen 93 sigaren, 616 sigaret ten en 1.13 kg. tabak ter waarde van f53.82. In 1948 waren dit 91 sigaren, 545 sigaretten en 0.91 kg. tabak ter waarde van f 43.01. Over het normale vooroorlogse jaar 1938 waren deze cijfers 179 sigaren, 549 sigaretten en 1.16 kg. tabak. Voor dit „pakket" be hoefde toen echter slechts f 15.19 te worden betaald. Dit wat het roken betreft. En nu het drankgebruik. In het jaar, geëindigd per 31 October 1949 was het verbruik van gedistilleerd per hoofd der bevolking 3.31 liter tegen 2.87 liter In het voorafgegane jaar #n slechts 1.57 liter in 1939. Op het eerste gezicht zou men zeggen, dat het nogal meevalt, maar men vergete niet, dat een zeer groot deel van de 9.910.000 inwoners in dat jaar niet van gedistilleerd hield of nog te jong was om het te gebruiken. Wat betreft de totale con sumptie van gedistilleerd in Ne derland, deze is gestegen van 138.000 hectoliter in 1939 tot 280.400 hectoliter in de 12 maan den per 31 October 1948 en 328.300 hectoliter per 31 October 1949. Het bierverbruik nam toe van 1.270.000 hectoliter in 1938 tot 1.3334.800 hectoliter in 1848 en verminderde daarna in 1949 tot 1.030.900 hectoliter. I In totaal vroegen alleen deze genotmiddelen per hoofd der be volking een uitgaaf van ruim f 100.—. Wjj moeten dan wel een rijk volk z(jn als we ons dergelijke uitgaven kunnen permitteren. De heer H. Willems overleden Beheerder O.N.V.-vacantieoord. Na een ernstige ziekte is Maandagmorgen nog vrij plotse ling overleden de heer H. Wil lems, beheerder van het vacan- tieoord van het C.N.V. te Putten. Hij werd 7 Juni 1900 te Nij- verdal geboren en werkte reeds op zijn 13de jaar in een textiel fabriek. In 1916 trad hij toe tot de Christelijke Textielarbefders- bond. Lange tijd was hij voor zitter van de grote afdeling Nij- verdal. In 1935 werd hij benoemd tot commandant van het kamp „Eerde" der centrale voor werk lozenzorg. Hij bleef de leiding daarvan houden toen het in 1940 een kamp werd voor moeilijk- opvoedbare jeugd. In 1943 werd het kamp in gebruik gegeven aan de „Hitlerjugend", waarop Wil lems vertrok naar Oosterwolde (Fr.), waar hij weer de leiding nam van een kamp, met bijbe horend ziekenhuis. Dit kamp werd het centrum van het ver zetswerk in Frieslands Zuid- Oosthoek. Juli 1945 ging hij weer terug naar „Eerde", nu voor de huisvesting van de opleiding voor varensgezellen. Begin 1948 trad hij in dienst bij de Christe lijke vakbeweging. Helaas werd hij reeds spoedig aangetast door de ziekte, die thans een eind aan zijn leven maakte. vim EN VLIEGEN MAAR. Toen eenmaal de Ronde Ta fel-Conferentie achter de rug was, dacht ik dat het met heen en weer vliegen van ministers wel uit zou zijn. Maar 't is precies andersom. Ik krijg de indruk, dat het nu pas goed gaat beginnen. Er gaat bijna geen dag voor bij, dat er niet een minister on derweg is. Toen de zaak Westerling be roering bracht, moest minister Maarseveen er op af om zich persoonlijk op de hoogte te stel len. Als man van ervaring was hij er gauw mee klaar. Hij kwam. zag en vertrok, vooral toen Soe- karno niet thuis gaf. Voor hij thuis is, gaat staats secretaris Fokkema Andrea weer op weg, en nu zijn aan de beurt de ministers Götzen en van den Brink^ voor het houden van oriënterende economische be sprekingen. En dan maakt m.i. minister Joekes een kans voor het voor bereiden van sociale maatrege len of 't moest zijn dat nu eerst minister Drees aan de beurt is. Verder is er nog minister in 't Veld, die allicht ook wel een keer de lucht in wil en dan is 't met de financiën wel zó vast gelopen, dat minister Lieftinck er aan te pas moet komen. Gelukkig dat het reizen niet zo duur is. Bovendien en dat is toch ook wel een nationaal belang de K.L.M. is er goed mee. kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente te Groede weer in ge bruik genomen. Ds Boere haa voor deze gelegenheid tot tekst gekozen: Hagg. 19: „Gij ziet om naar veel, maar ziet, gij be komt weinig; en als gij het in huis gebracht hebt, zo blaas Ik daar in, waarom dat? spreekt de Heere der heirscharen. Om mijns huizes wil, hetwelk woest is, en dat gij loopt elk voor zijn eigen huis". De secretaris-kerkvoogd P. Hoste dankte namens de kerk voogdij voor alle arbeid die ds Boere voor het kerkherstel ver richtte. Na hem werden door verschillende anderen nog feli citaties uitgesproken. Evangelisatie-commissies Geref. Kerken. De jaarvergadering met aan sluitende conferentie van bo vengenoemd verband zal 30, 31 Mei en 1 Juni a.s. op Woudscho- ten worden gehouden. Ter jaar vergadering zal ds Th. Delleman van Groningen refereren over: „Evangelisatie en Sociale Zorg' en ter conferentie ds A. J. van Sluijs van 's-Gravenhage-West over „Het verband van de ar beid der kerk naar binnen en naar buiten"; prof. dr J. H. Ba- vinck onderwerp „De absoluut heid van het Christendom"; ds H. Veldkamp van Middelburg, onderwerp: „le prediking van het gericht" en mej. G. Ingwer- sen van Amsterdam, onderwerp! De Evangelisatie vertelling". In do lyn der geslachten. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. van Ooltgensplaat heeft tot koster benoemd de heer H. Dorsman. Daarmede blijft het kosterschap, dat reeds 187 jaar door de fam. Dorsman werd waargenomen in de lijn der ge slachten. De vijfde koster Dors man doet thans zijn intrede. Hongaars predikant beroepbaar. De classis Sneek van de Geref. Kerken heeft in haar vergade ring van 1 Februari 1950 na gehouden colloggium toege- aten tot de dienst des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken in Nederland ds J. A. 1. Zaborszky, voorheen predikant bij de Herv. Geref. Kerk te Pafcs in Hongarije, thans wonende in Sneek, Grootzand 44. Op advies van classis en de- outaten voornoemd, zal ds Za- aorszky zich niet beroepbaar stellen voor 1 Aug. a.s. opdat hij tijd zal hebben zich in het kei- kelijk leven in ons land le oriënteren en de moeilijkheden, die er voor hem nog in onze ltaal liggen, te overwinnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2