Wet op Materiële Oorlogsschade zonder stemming goedgekeurd NIEUWS Ook Oostkapelle verzet zich tegen de plannen van Gedeputeerde Staten Oprichting ran stro-cellulosefabriek in Zeenwsch-Vlaanderen vordert Min. Lieftinck geeft wat de regering nog juist toelaatbaar acht BIDAÜLT KRIJGT vertrouwensvotum SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND tmaemi Rijwielen met hulpmotor zijn motorrijwielen Huwelijk van Koning Faroek aanstaande Westelijke actie tegen Sowjet-zone. Regeling loontoeslag voor werknemers heneden 23 jaar Uw. ondeAiaateAtcuxi itaat u-dcU, miptdeeA Stro-prijs berekend op 25 gulden Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Kort» Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1481 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 8 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tkolen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.08 u., onder 17.42 u.; Maan op 1.28 u., onder 10.24 u. Laatste kwartier 19.32 u. Hoogwater op Donderdag 9 Febr. Vlissingen: 6.15 u. 1.94 m., 18.47 u. 1.94 m.; Terneuzen: 6.46 u. 2.16 m., 19.16 u. 2.17 m.; Wemeldinge: 7.57 u. 1.65 m., 20.25 u. 1.74 m.; Zierikzee: 7.36 u. 1.44 m., 20.06 u. 1.54 m. EERSTE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur.) DE EERSTE KAMER beeft gisteravond het Wetsontwerp op de Materiële Oorlogsschade zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De senatoren, die met het uitgebreide en zeer technische wets ontwerp kennelijk een beetje in de maag zaten en er maar kort over spraken, gaven tijdens de debatten blijk van enige ongerust heid. En wel op drie punten, n.l. de ingewikkeldheid van deze wet, de royale uitvoering en de beroepsinstantie. Over het eerste punt spraken alle afgevaardigden. Zij pleitten voor een duidelijke handleiding waarin ook de eenvoudige burger kan opmaken hoeveel geld hij nog van vadertje staat te vorderen heeft. De heren Kraayvanger (K.V.P.) en Rip (A.R.) spraken uitgebreid over de royale uitvoering van deze wet. Vooral wat de kwestie bouw of herbouw betreft drongen deze afgevaardigden er op aan, dat minister Lieftinck alle bouw werken, die in opdracht van oor logsslachtoffers werden uitge voerd als herbouw zal beschou wen. De kwestie van de beroepsin stanties werd allereerst ter spra ke gebracht door de heer v. d. Kieft (Arb.). Deze afgevaardigde drong aan op een scheidsgerecht waardoor de rechtszekerheid van de gedupeerden gewaarborgd zal worden, de heer Rijers (C.H.) sloot zich hierbij aan. De heer v. d. Kieft vond het uitkeringssysteem juist en aan vaardbaar. De heer Rijers (C.H.) vond het ook logisch, dat de oor logsschade niet integraal wordt vergoed. Eén uitzondering wilde hjj ech ter maken. De oorlogsschade op Walcheren moet z.i. integraal worden vergoed. Het herstel van de zeedijken heeft niets met oor- logsschadenvergoeding te maken. Dit herstel is slechts een plicht van de Staat. Een beroep op de herverkavelingswet gaat volgens deze afgevaardigde ook niet op. De heer Rip (A.R.) begreep we), dat een Integrale schadever goeding niet mogelijk is, maar de motieven van de regering om geen integrale schadevergoeding te verlenen spraken hem niet erg aan. N De uitvoering van dit wetsont werp kost ruim vijf milliard gul den. De regering denkt de gelden KOGEL DOOR DE KERK. In het grootste deel van ons land worden rijwielen met hulp motor reeds als motorrijwielen beschouwd. Alleen in het gebied van het gerechtshof te 's-Gra- venhage kon men het er niet over eens worden. Tal van moei lijkheden, o.m. het vorderen van schade bij aanrijdingen, hebben er tenslotte toe geleid, dat ook in dit gebied en daardoor in ge heel Nederland de rijwielen met hulpmotor, in afwachting van de nieuwe verkeerswetgeving, als motorrijwielen in de zin van de wet zullen worden be schouwd. Deze nieuwe regeling is met ingang van gisteren van kracht geworden. De houder of bestuurder van dergelijke rij wielen zal derhalve de op een motorrijwiel op twee of meer wielen betrekking hebbende wettelijke voorschriften moeten naleven. Zo dient de bestuurder In het bezit te zijn van een gel dig rijbewijs, een nummerbe- wjjs en een wegenbelastingkaart. Het rijwiel met hulpmotor zal o.a. voorzien moeten zijn van een bij nacht verlicht provinci aal kenteken, een hoorn of cla xon, een spiegel, alsmede rem men, die aan de gestelde eisen voldoen. De kosten, aan deze nieuwe regeling verbonden, bedragen ruim 25 gulden. hiervoor te krijgen via belastin gen en geldleningen. Dit laatste ondervond nogal tegenstand van Prof. Molenaar (V.V.D.), die zich op het standpunt stelde dat de regering te lang een gevaarlijk spel met de vlottende schuld heeft gespeeld. Ook de heer Rijers (C.H.) vroeg zich af of dit ont werp de financiële draagkracht van ons volk niet te boven gaat. Er zal nog hulp moeten worden verleend aan grote groepen van Indische Nederlanders. Naar zijn oordeel was de uiterste grens van onze nationale draagkracht be reikt. De minister antwoordde. In de avondvergadering was het woord aan min. Lieftinck. Een populaire toelichting en een wetenschappelijk commen taar op de wet liggen ter perse gereed, zei hij en wachten op het fiat der Kamer. De wet in een geest van royali teit uitvoeren was volgens de mi nister bezwaarlijk. De wet geeft datgene wat de regering nog juist toelaatbaar acht, zei hij. Over de uitvoering zei de mi nister, dat van de 5 milliard 250 millioen uit de lopende middelen zullen moeten worden verkregen. Het ligt in de bedoeling de an dere 250 millioen op de begroting te brengen in de vorm van an nuïteiten voor te sluiten regelin gen. Minister in 't Veld beantwoord de de heer Kraayvanger over de bouw en herbouw. Men wil slechts voorkomen, zei hij, dat men van de wet geen gebruik of misbruik maakt voor gevallen, die onder een financieringsplan vallen of waarvoor in het geheel geen financieringsplan bestaat. Men was niet enthousiast over de gegeven antwoorden en de heer Kraayvanger diende dan ook een motie in, waarin gevraagd werd het begrip bouw in art. 71 alleen dan te hanteren, wanneer evident niet van herbouw sprake is. Duplicerend merkte minister Lieftinck op, dat het wetsbesluit op de Materiële Oorlogsschade van 9 Nov. 1945 uitgangspunt voor deze wet was. Het index cijfer der bouwkosten lag toen hoger dan dat van vandaag. Uit gaande van het beleid der rege ring met betrekking tot de in 1945 gelegde basis, is de regering toen in het belang der betrokke nen steeds verder gegalm. Na een korte dupliek van mi nister in 't Veld, waarbij hij zei aan een „loyale toepassing" dezer wet zijn volle medewerking te zullen verlenen werd het wets ontwerp z.h.s. aangenomen. De heer Kraayvanger trok ver volgens zijn motie in en de ver gadering werd gesloten. Op 14 Februari komt de Kamer weer bijeen. Volgens „Daily Express" zou Koning Faroek van Egypte op zijn verjaardag, elf Februari, met Narriman Sadek willen trouwen. Narriman Sadek leeft thans in de grootste afzondering en dagelijks wordt zij onderricht in de hofetikette. De huwelijks plechtigheid zou geheel als pri- vé-plechtigheid_ in tegenwoor digheid van slechts enkele in tieme vrienden van Koning Fa roek voltrokken worden. „De gehele Britse strategie in het Midden-Oosten zou de weer slag van dit huwelijk kunnen ondervinden", aldus Delmer, de correspondent van genoemd blad, „want om zijn positie te ver sterken, gezien zijn toenemende impopulariteit, heeft Faroek zijn sterkste politieke tegenstanders, namelijk Nahas Pasja en de Wafd-partij, voor zich moeten winnen, daar deze anders wel eens gepoogd zouden kunnen hebben hem aan de kant te zet ten." Man door draaiende as gegrepen. Gistermorgen is een 56-jarige vloerenlegger, die werkzaam was op het terrein van de Nederland se Dok- en Scheepsbouw Maat schappij in Amsterdam, dodelijk Verongelukt. De man werd ge grepen door de draaiende as van een teermengmachine. Nederlandse regering bestelt Fokker S 11 toestellen. Ten behoeve van de vliegop- leiding heeft het ministerie van oorlog de eerste seriebestelling op 25 vliegtuigen van het type S 11 bij de Fokkerfabrieken ge plaatst. De Fokker S 11 is, een modern 2 3 persoons-, één- motorig opleidingsvliegtuig met zitplaatsen van instructeur en leerling naast elkaar. Dit Ne derlandse vliegtuig geniet ook in het buitenland belangstelling en onderhandelingen over buiten landse opdrachten zijn gaande. V.S. en Engeland erkennen Vietnam, Laos en Cambodja. De V.S. hebben de door Frank- rij gesteunde regeringen van Vietnam, Laos en Cambodja vol ledige diplomatieke erkenning ge schonken, enkele uren, nadat En geland deze drie regeringen In Indo-China had erkend. Vietminh kondigt tegen offensief aan. De opstandige Vietminh-rege- ring van Indo-China, heeft gister avond plannen aangekondigd voor een algemeen tegen-offensief tegen de Franse troepen in Viet nam. Notaris pleegde valsheid in geschrifte. Wegens valsheid in geschrifte is de notaris P. Thijssen te- St. Odiïienberg door de Roermondse rechtbank tot een jaar gevange nisstraf en ontzetting uit het ambt voor zes jaar veroordeeld. Grootverlof-regeling uitgebreid. Met ingang van 1 Maart kan ook groot verlof worden verleend aan onderofficieren (vaandrigs en kornets uitgezonderd), die voor 1 Januari 1948 zijn opgekomen. Uitgezonderd zijn ook zij, die de bij de wet vastgestelde vooroefe- nlngstijd nog niet hebben vol bracht. Posthume onderscheidingen voor helden van oorlog en verzet. De minister van Oorlog en Ma rine heeft gisteren in de rolzaal van het Binnenhof posthume on derscheidingen uitgereikt aan vijf en zeventig nabestaanden van hen, die zich in oorlog en verzet bijzonder onderscheiden hebben en in de strijd het leven lieten. Brood met scheermesjes. In een grote bakkerij in Triest kwam men tot de ont dekking dat er in het deeg in de troggen scheermesjes zaten. Ook broden, die uit de oven kwamen, bleken scheermesjes te bevatten. De klanten werd terstond huis aan huis ge waarschuwd. Ernstig protest tegen elke gebiedsafstand. De gemeenteraad van Oostka pelle heeft zich gisteravond voor de tweede maal bezig gehouden met het plan van Ged. Staten tot een nieuwe gemeentelijke inde ling van Walcheren. Men besloot uiteindelijk aan G.S. te berichten, dat het voorgestelde plan niet aanvaardbaar is. Daarbij zal wor den medegedeeld, dat, indien het plan toch tot uitvoering mocht komen, het op prijs zal worden gesteld, indien Oostkapelle sug gesties kan doen met betrekking tot het grondgebied dezer ge meente. In het bezwaarschrift wordt ernstig protest aangete kend tegen elke afstand van grorfUgebied aan de gemeente Domburg. Voordat dit besluit viel, voer den diverse raadsleden het woord. De heer F. C. de Roo (C.H.) achtte enige grenscorrecties niet kwaad, maar was tegenstander van opheffing van welke Wal- cherse gemeente ook. Wethouder A. L. Louws (A.R.) was van oor deel, dat G.S. pas met hun plan nen hadden moeten komen, nadat de herverkaveling van Walcheren gereed zou zijn. Hij had grote waardering voor sommige Wal- cherse gemeentebesturen, die ge biedsuitbreiding door annexatie van gebied van naburige gemeen ten afwezen. Uit deze houding spreekt duidelijk de saamhorig heid^ aldus de Heer Louws. Eigen aardig noemde spr. de opvattin gen van G.S., die van oordeel zijn, dat de gemeente groter moeten worden, waardoor zij meer be stuurskracht zullen bezitten, doch aan de andere kant een gemeente men, tengevolge waarvan de ge meente inwoners verliest. Daar door dwingen G.S. de gemeente a.h.w. tot het eisen van uitbrei ding van grondgebied, als hun plan doorgaat. In dit verband deed spr. enkele suggesties, die in dat geval G.S. kunnen worden medegedeeld. Wellicht is het dan het beste de nieuwe grens van Oostkapelle vast te stellen langs de nieuwe Pekelingseweg. Voor de uitbreiding van Oost kapelle met het duingebied rich ting Vrouwenpolder had de heer Louws weinig waardering. „We krijgen er alleen maar konijnen bij", zo was zijn mening. Nadat nog enige raadsleden in het kort hun mening hadden ge zegd, werd het hierboven genoem de besluit genomen. De wethouderssalarissen. In deze raadsvergadering kwam ook aan de orde de brief van Ged. Staten over de wethouderssala rissen. Bij de nieuwe indeling zouden de wethouders van Oost kapelle f300.per jaar krijgen, terwijl ze nu f 250.ontvangen. De burgemeester gaf als zijn per soonlijke mening te kennen, dat uit het schema van G.S. weinig waardering spreekt voor het werk der wethouders. Z.i. moet zeker aan de eerste wethouder, die de burgemeester vervangt en alle stukken mede moet onder tekenen, een hogere beloning worden gegeven. De heer F. C. de Roo was het daarmede niet eens en achtte het maken van ver schil onjuist, f300 is voldoende. Wethouder Louws was van me ning, dat de eerste wethouder, de heer Z. Maljaars, gezien zijn vele werk voor de gemeente, inder daad aanspraak mag doen gelden Marianne weer (even) uit de zorgen. Bldault, de Franse premier, heeft gisteravond van de natio nale vergadering een vertrou wensvotum gekregen voor zjjn gereorganiseerde regering. De reorganisatie was noilig geweest, omdat de socialisten Vrjjdag uit de regering waren getreden. Bidaults eigen partij, de repu blikeinse volksbeweging, de radi calen en enkele gematigden brachten 225 stemmen voor de motie uit, terwijl 183 communis ten en 2 rechtse afgevaardigden tegen stemden. De socialisten, die in de vroege avonduren plotseling terugkwa men op hun besluit om de rege ring in het parlement te blijven steunen, onthielden zich van stemming evenals de Gaullisten, verschillende rechtse groeperin gen en de meest gematigden. Ofschoon de Franse regering thans een vertrouwensvotum ge kregen heeft, geloven waarne mers niet, dat haar een veel lan ger leven beschoren zal zijn. Heden zal de Ass.emblee het de bat over de vrije onderhandelin gen betreffende collectieve ar beidscontracten hervatten. De volksrepublikeinen en de socia listen verschillen ernstig van me ning met de radicalen over de anti-stakingsclausules, die het wetsontwerp bevat. Verbod van staalinvoer. Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van mening, dat een maatregel van Westduitse zijde om ijzer- en staalleverin- gen aan de Sowjet-zóne stop te zetten, het begin is van een ge deeltelijke tegenblokkade van Westelijke zijde. Zij geloven, dat deze maat regel het voornemen der Weste lijke geallieerden weerspiegelt om leveringen aan de Sowjet- zóne te beperken, tenzij de ver- keersbeperkingen van Sowjet- Russische zijde worden op geheven. Geruchten uit Washington en Berlijn aan het eind van de vorige week, dat er één of an dere vorm van represaille door de Westelijke mogendheden werd overwogen, duidden de maatregelen tegen de staalinvoer in de Sowjet-zóne, aldus geloof de men te Londen. Het College van Rijksbemid delaars heeft bekend gemaakt, dat het onder voorafgaande toestemming van het College van Rijksbemiddelaars is geoor loofd het inkomen van: a. gehuwde werknemers (sters) beneden de leeftijd van 23 jaar met 2 of meer kinderen; b. kostwinners (sters) beneden de leeftijd van 23 jaar, die be horen tot een gezin van tenmin ste vier personen en wier nor male inkomsten ten minste 2/3 deel vormen van de rotale in komsten, waaronder begrepen uitkeringen ingevolge sociale voorzieningen, van dit gezin; voor zover dit inkomen in verband met de toepassing van de algemene vergunning tot loonsverhoging van maximaal 5 pet. van 2? December 1949 niet reeds gestegen is tot 105 pet. van het 1 Januari 1950 rechtens geldende inkomen, door een toe slag aan te vullen tot max'maal dit bedrag. Gesneuveld in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 21 Januari 1950: Soldaat G. J. Brands uit Gro ningen. Koninklijke Marine: Gesneuveld 10 Juni 1949, na vermissing: Lt. t. zee 3e kl. S.D. K.M.R. T.V. P. J. Oos- terbaan; Lt. t. zee, 2e kl. S.D. K.M.R. T.V., mr A. E. L. Roskott. Van het K.N.I.L. werden 5 soldaten, na vermissing, als gesneuveld gerapporteerd. Zij waren allen afkomstig uit In donesië. PROTESTANTS INTERKERKE LIJK FILMCONGRES. Van 27 Februari tot en met 4 Maart wordt te Enschedé een protestants interkerkelijk film congres gehouden. Het doel van dit congres is de voorlichting over en de bestudering van de mogelijkheden van de film voor de leden der protestantse kerk genootschappen en verenigingen in Oost-Nederland. B.B.N. VOELT NIETS VOOR AUTOVERHUUR. De B.B.N. heeft zijn leden een waarschuwing gezonden niet mee te werken aan de door de BOVAG en de N.S. opgestelde plan tot verhuur van auto's zon der chauffeur aan treinreizigers. als Oostkapelle grondgebied afne- op een hogere beloning. De heer K. Melis (Herv. Kiesver.) steunde het voorstel, dat de heer Louws in verbahd hiermede deed. De heer C. Wondergem (A.R.) vroeg zich af, of verhoging wel nodig was en de heer de Roo zei, dat de werkzaamheden dan maar gelij kelijk over beide wethouders moeten worden verdeeld, zodat ook de honorering gelijk kan zijn. De heer J. Paardekooper (S.G.P.) was voor gelijke salariëring. Toen het voorstel van de heer Louws in stemming kwam, staakten de stemmen (33), zodat het werd verworpen. Aan G.S. zal nu wor den bericht, dat tegen hun voor stel geen bezwaar bestaat. Nieuwe namen van wegen. De voorzitter deelde voorts mede, dat van de Herverkave lingscommissie een schrijven was ontvangen omtrent de naamge ving van sommige wegen in de gemeente. Daarover kunnen sug gesties worden gedaan en bezwa ren worden ingebracht. Zo werd voorgesteld het gehele wegvak tot Domburg Noordweg te noe men. B. en W. hadden hiertegen bezwaar, omdat zij de naam Dorpsstraat gaarne wilden be houden en het verwarring veroor zaakt, wanneer zowel het gedeel te naar Serooskerke als naar Domburg Noordweg zou worden genoemd, de raad was het hier mede eens. Geen bezwaar hadden B. en W. tegen het voorstel de Aagtekerkseweg te noemen Mool- wijkweg en de Grflpskerkseweg té veranderen in Kranesteinse- weg.. De naam Copoolseweg, die men zou willen veranderen in Plantlustweg, zouden B. en W. liever Gasthuisweg noemen. De raad was het daarmede eens. De Amerikaanse luxe-badplaats Miami (Florida) heeft weer een nieuwtje. Het is een tweepersoons „onderwater-autobootje", dat vier meter lang is. Een soort klein model onderzeeboot dus. Die on derwatertaxi werd in acht maan den tijds gebouwd en is in staar 300 meter ver te duiken. Men kan het vaartuigje gebruiken voor het nemen van foto's onder water. Wie zou er, met zo'n lieftallig schippertje, niet eens met deze taxi op visite willen gaan bij Neptunus 7 Staking van mijnwerkers in Amerika. Drastische beperkingen in het Amerikaanse spoorwegverkeer zijn gelast, of worden voorspeld, naar aanleiding van de staking van de 300.000 mijnwerkers in de vetkoolmijnen. Het totale aantal vctkoolmijnwerkers is 400.000. De „New-York Central Rail way" heeft 45 passagierstremen uitgeschakeld met ingang van heden middernacht. De maat schappij heeft thans voor een week kolen in voorraad. De vorige maand onttrok de maat schappij 147 treinen aan het ver keer. De „Chesapeake and Chic Railway" heeft verklaard, dat reeds verscheidene duizenden employé's zonder werk zijn ten gevolge van de staking. Uitgaande van de besturen van de Z.L.M., C.B.T.B. en N.C.B. worden in Zeeuwseh-Vlaanderen ie Axel, IJzendijke, Hulst en Oostburg vergaderingen belegd over de oprichting van een stro- ceilulosei'abriek in Z.-Vlaanderen. Gisteren vond in liet „Centrum" te Axel de eerste vergadering plaats, waarop Ir. J. D. Dorst wees op de noodzaak van een goede stro-afzet in Zeeland, terwijl de heer G. van Waes een uiteenzetting gaf van de door een daartoe ingestelde commissie opgestelde plannen voor de stichting van de fabriek. Stro-prijzen in Zeeland altijd het laagst. In zijn openingswoord deelde de heer van Waes, voorzitter van de studiecommissie, mede, dat, dank zij de daadwerkelijke medewer king van de Coöp. Centraal Bu reau en de C.H.V. de studiecom missie de mogelijkheid heeft ge kregen thans met concrete plan nen te komen. Ir Dorst gaf ver volgens een uiteenzetting over de stro-afzet. Hij wees er hierbij o.m. op, dat het stro-probleem, dat in Zeeland, waar de prijzen van het gehele land het laagst zijn, al tientallen jaren oud is, men zich in het Noorden veel gunstiger kon ontwikkelen door de goede factoren, welke daar aanwezig zijn, zoals een overvloed van stro, en verder voldoende water en goedkoop vervoer per schip. De heer Dorst schetste achter eenvolgens de pogingen die in de loop der jaren in het werk gesteld zijn om een oplossing van het stro-probleem in Zeeland te krij gen. Reeds in 1925 was er een studiecommissie, die echter tot de conclusie kwam, dat er geen mo gelijkheden waren, gezien het zouthoudende water, het dure vervoer en de onzekere toekomst. In 1930 werd opnieuw een stu diecommissie ingesteld, en in 1935 weer een. In 1947 kwam de hui dige commissie in stand, welke bestaat uit leden van de Stichting voor de Landbouw, het Centraal Bureau en de C.H.V. Als we nu en straks met grote stro-over schotten zitten, zo besloot de heer Dorst, is het de gemakke lijkste weg nu er een lucifer in te steken en daar heeft niemand wat aan. Er zijn echter mogelijk heden tot verwerking, mits we de durf hebben aan te pakken. Niet over één nacht ijs. Na de verschillende productie mogelijkheden onder de loupe te hebben genomen, heeft de com missie besloten tot de verwerking tot cellulose, de grondstof voor de fabricage van papier, waar naar in vele landen van Europa grote vraag is, aldus de heer van Waes. Daarbij kan echter gebruik gemaakt worden van verschillen de procedé's. Na de nodige on derzoekingen besloot men te gaan werken met het zg. Camilio- systeem, een vinding van een Ita liaan, waarmee op een groot aan tal fabrieken in alle delen van de wereld gewerkt wordt. Om echter zeker te zijn, dat ook het Zeeuw se stro goede resultaten zou af werpen, werd stro uit verschil lende delen van Zeeland, naar een tweetal fabrieken in Engeland De 35-jarige Francesca Spera is de eerste „bandiete", die zich bü de politie te Palermo heeft gemeld, nadat de laatste tijd vele Sieiliaanse bandieten zich „vrij willig overgaven". Spa Victor Krawchenko mag voor goed in de V.S. blijven. Als het Amerikaanse Congres geen goed keuring had gegeven, zou de vrij heidslievende man naar Rusland moeten worden gedeporteerd. Volgens de Daily Telegraph voe ren 60.000 Roemeense studenten, officieren en boeren een onder grondse strijd tegen de Russische bezetters. Ze zouden over grote munitievoorraden beschikken. Begin Maart zal men beginnen met de verscheping van Ameri kaanse wapenen voor de verdedi ging van West-Europa. Palar heeft te Lake Success ontkend, dat Indonesië zou verzoeken om opneming van het Australische deel van Nieuw Guinea, Brits Borneo en Portugees Timor. In Palestina is voor het eerst sinds mensenheugenis sneeuw gevallen. In Syrië zijn soldaten opgeroepen om aanvallen van wolven op di verse dorpen te helpen afslaan. Te Cairo is de temperatuur ge daald tot slechts 2 graden boven nul. -• De Siamese regering heeft besloten tot opleiding van spe ciale eenheden ter voorkoming van infiltratie van communisten. Engeland heeft nu reeds een begrotingsoverschot dat groter is dan Sir Stafford Cripps had kun nen dromen. Zaterdag j.l. bedroeg het overschot op de gewone be groting reeds 518 millioen pond. De Verkades fabrieken gaan uitbreiden. Naast de tegenwoor dige beschuitfabriek aai de vaart te Zaandam komt een 140 meter lang en vier etages hoog gebouw te staan. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, heeft tijdens een va- cantieverbüjf in Zweden zijn been gebroken. Op 26 Februari wordt Jan v. Hoof, die, hoewel het nog niet officieel bewezen is, de redder van de Waalbrug wordt genoemd, door de Nederlandse padvinders posthuum gehuldigd. Op zijn graf zal men een monu ment onthullen. Met de Zui derkruis repatrieert o.m. IV.-10- R.L Dit betekent, dat met de re patriëring van de 2e divisie een begin is gemaakt. Met de Joh. van Oldenbarnevelt komen de Huzaren van Boreel naar huis. Op 7 Januari 1947 vertrokken ze naar Indonesië. gezonden. Voor controle zond men eigen mensen mee. Het is dus wel duidelijk, zei de heer van Waes, dat we niet over ijs van één nacht zijn gegaan. Vervolgens schetste hij de financiële opzet. 3.6 millioen nodig. In totaal is een bedrag van 3.6 millioen gulden nodig; 3 millioen voor de bouw en inrichting en f 600.000 als arbeidskapitaal. De overheid werd bereid gevonden f 1.400.000 bij te dragen, als de rest er ook komt. De bedoeling is nu, dat f600.000 geleend wordt van de Boerenleenbank en dat de papierfabrieken, die cellulose af nemen en de boeren ieder f 800.000 opbrengen. Daar er aan delen van f 100.uitgegeven worden, moeten de Zeeuwse boe ren dus 8000 aandelen volstorten. Per aandeel moet 2000 kg. stro geleverd worden, terwijl ten hoogste 2400 kg. geleverd mag worden. Er is berekend, dat de fabriek 18.000.000 kg. stro per jaar kan verwerken, dat is per dag 60 tón, waaruit per dag 24 ton cellulose gefabriceerd wordt. Voorlopig wil men alleen rogge en tarwestro verwerken, omdat dit het hoogste rendement geeft. Verwerken van gerststro en vlas- afvallen is echter wel mogelijk. Rendement 11'/z Bjj de kostprijsberekeningen ls men uitgegaan van een stroprljs van 125.Iranco fabriek; dus ongeveer f 20.van de boerderij. De prijs van cellulose is bere kend op f340 per ton; men heeft, rekening houdend met verschil? lende factoren, deze echter ge steld op f 382.50 per ton. Daar de wereldmarktprijs f425.— is heeft men het rendement berekend op U'A Dat is dus buitengewoon aan trekkelijk, zei de heer van Waes, maar met nadruk wees hij er op, dat zoals aan elke onderneming, ook hier risico's zijn. Er werden verscheidene vragen gesteld en naar aanleiding van enkele, zei de heer van Waes, dat het inderdaad het mooist zou zijn als de boeren f16.000 volstorten, waardoor men de papierindustrie niet nodig had en men er een ge heel coöperatieve onderneming van zou kunnen maken. Hierbij moet echter ook gedacht worden aan het gevaar dat de afnemende industrie wel eens zou kunnen gaan tegenwerken, merkte hij op. Na grondig onderzoek is men tot de conclusie gekomen, dat de beste plaats van vestiging is, aan het kanaal Terneuzen Sas v<m Gent, naast de Centrale van de P.Z.E.M. te Westdorpe. 18 maanden na bestelling kan de fabriek gaan draaien. Het woord is nu dus aan de boeren. Scheepvaart op het IJsselmeer weer begonnen. Tegen het middaguur zyn gis teren van de Ketel drie motor schepen van de beurtdiensten AmsterdamZwolle en Amster damMeppel te Amsterdam binnengelopen. In verband met het in het IJsselmeer nog aan wezige ijs had de rederij Koppe. eergisteren besloten de dienst overdag te laten varen. In nor male omstandigheden varen de ze boten in de nachtelijke uren. De heer R. de Muyck te Middelburg begraven. Gistermiddag is op de Algeme ne Begraafplaats te Middelburg het stoffelijk overschot van de heer R. de Muynck ter aarde be steld. Vele vrienden en personen uit het verenigingsleven hadden zich rond de groeve geschaard om de overledene de laatste eer te be wijzen. Talrijk was ook het aan tal bloemstukken, dat men een aparte auto naar de Begraaf plaats moest worden gebracht. Aan de groeve werd gesproken door de heer Chr. Mazure, waar na namens het personeel de heer Adriaansens het woord voerde. Verder spraken nog mr P. C. Adriaanse, namens de N.V. Schouwburg, burgemeester J. L. Dregmans, namens de Stichting V.B.N.A. bos te Koudekerke, de voorzitter van de Stichting Nieuw Walcheren, de heer. J. L. Verha gen, de heer A. G. Wagensveld als vriend van de overledene, ir. H. de Lussanet de ia Sabloniére namens het Kunstmuseum, mevr. EversKeg als presidente van de Ver. voor de Kunst en de heer L. J. van 't Westende namens het gemeentebestuur. De heer Chr. Mazure dankte namens de familie voor de grote belangstelling. DE BILT ZEGTs Weinig verandering in temperatuur. Wisselend bewolkt met enkele buien, maar ook flinke opklarin gen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gistesen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1