IBrovinriqfflfl» mïïê.mm\0 De vrije veren op de Wester-Schelde. B. en W. van St. Lanrens achten plan tot her indeling van Walcheren funest. UKSa Lezers grijpen naar de pen Zjj voorzien totale ontreddering van kerkelijk' en verenigingsleven. Ernstige bezwaren tegen afschaffing. MGerassciiiiiipadden in Zeeland? usdag 7 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina S Antwerpse douane ambtenaren naar Vlissingen. Een gezelschap van ongeveer 600 douane-ambtenaren uit Ant werpen zal op 2e Pinksterdag per boot een bezoek aan Vlissin- gen brengen. Een eigen muziek korps ter sterkte van 100 man aal ter opluistering de reis mee maken. Een muzikale rondwan deling door de stad en een con cert op het Bellamypark staan op het programma. Dorpshuis te Grijpskerke wordt in gebruik genomen. Woensdag 22 Februari a.s. zal het Dorpshuis te Grijpskerke officiëel in gebruik worden geno men. In dit huis heeft men on dergebracht het verenigingsge bouw van het Groene Kruis en de Chr. Kleuterschool. Jeugdblaadje voor de Dierenbescherming. De afd. Zeeland Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren is overgegaan tot het uit geven van een jeugdblad onder de naam „Bambi's Blaadje".Dit blaadje wordt thans verspreid in de twee hoogste klassen van de lagere scholen. De afd. Zeeland Zuid neemt aan deze verspreiding eveneens deel. In het eerste num mer, dat er goed verzorgd uitziet, komen o.m. artikeltjes voor aan de ouders en aan de jongelui. Tevens blijkt daaruit, dat de plannen voor het te bouwen asyl thans in vergevorderd stadium verkeren, terwijl de benoeming van een inspecteur, waarvoor zich niet minder dan 47 personen opgaven, binnenkort is te ver wachten. De redactie van het jeugdblad is in handen van de heer H. van Waard. Waterleidingmij „Zuid-Beve land" voorziet Ossendrecht van waterleiding. In de gemeente Ossendrecht is het pompstation van de N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beve land" gevestigd. Hoewel dit pompsattion in de gemeente Ossendrecht staat, had Ossendrecht zelf geen drinkwaterleiding. Thans zullen: de inwoners van Ossendrecht eveneens van leidingwater ge bruik kunnen maken. De werk zaamheden zijn namelijk reeds zover gevorderd, dat de officiële ingebruikstelling Zaterdag 18 Februari kan geschieden. De haven van Breskens. In de afd. der Eerste Kamer werd bij de behandeling van de begroting Verkeer en Water staat aangedrongen op bespoe diging van het herstel van de haven van Breskens. Raad van Meliskerke komt bijeen. Woensdagmiddag half drie zal de gemeenteraad van Melisker ke bijeenkomen ter bespreking van het plan tot herindeling van de Walcherse gemeenten. De burgemeester zal tijdens de raadsvergadering een verkla ring afleggen namens B. en W. over het voorstel. Raad van Vrouwenpolder zal plan van G.S. bespreken. Zaterdagmorgen om half tien zal de gemeenteraad van Vrou wenpolder bijeenkomen, ter be spreking van het plan tot her indeling van de Walcherse ge meenten. De heer P. M. Keim te Biezelinge overleden. Zondag is te Biezelinge, in de ouderdom van 71 jaar, overleden de heer P. M. Keim, een zeer ge ziene en in alles meelevende in gezetene. 29 jaar was hij bestuurslid en penningmeester van de Vereni ging de „School met de Bij bei" te Kapelle-Biezelinge en Eversdijk. Jarenlang is hij ouder ling geweest in de Geref. Kerk en ook het jeugdwerk had zijn voile belangstelling. Het stoffelijk overschot zal Woensdag a.s. ter aarde worden besteld. Ernstigauto-ongeluk te Krabbendijke. Zaterdagmorgen had aan de Vlietweg een aanrijding plaats. De boerenknecht P. Lobbezoo reed met een span paarden met wagen op genoemde weg. Achter op kwam een luxe auto van Jhr mr. T. A. J. W. Schorer uit Mid delburg, bestuurd door de heer S. en ook van de tegenoverge stelde richting kwam een luxe auto. Toen de bestuurder de te genligger zag en dacht, dat deze wilde passeren, remde hij plotse ling met het gevolg, dat de auto op het span paarden inreed. De heer Lobbezoo raakte door de schok tussen zijn paarden en wa gen bekneld. Hij werd met een gekneusd been naar zijn woning gebracht. Jhr. Schorer liep zware verwondingen op en werd naar het Gasthuis te Middelburg ver voerd. Eén der paarden moest worden afgemaakt en de perso nenauto werd zeer zwaar bescha digd. VLISSINGEN. Spreekuur Burgemeester. De burgemeester zal Woens dagmorgen niet zoals gewoon lijk spreekuur houden van half 11 tot 12 uur, maar van 9 uur tot 10.S0. Propagamla-avond Geref. Jongensclub. Vrijdagavond werd in het Geref. Jeugdgebouw te Vlissin gen een propaganda-avond ge houden van de Geref. Jongens club „Obadja", die druk bezocht was. Nadat de heer S. Prins, voorzitter van de Geref. Jeugd- centrale de avond geopend had, hield Frans Bukkens een inlei ding. Verder werd een voor dracht geleverd en werd een spookgeschiedenis „De Schoen maker en de spoken" ten tonele gebracht, terwijl na de pauze Jan de Koning het orgel be speelde en twee groepen jon gens hersengymnastiek uitvoer den. De heer I. Sinke, jeugd- ouderling, sprak een opwekkend slotwoord tot de ouders en jon gens. GOES. Vergadering C.H.U. In de Zaterdagmiddag in „Centraal gehouden vergadering van de Statenkring Goes eer C.H.U. o.l.v. de heer C. Phi- lipse te 's-H. Arendskerke legde de penningmeester, de heer M. v. Oosten, rekening en verant woording af. De aftredende bestuursleden, de heren J. Duvekot en M. v. Oosten, werden herkozen. De heren P. J. Dominicus te Yer- seke en D. J. Dees te Oudelande werden gekozen in de vacatures J. C. Vogelaar en M. Schipper. Er werd voorts gestemd voor 10 candidaten ter aanvulling van de lijst voor de verkiezing der Prov. Staten. Op 18 Februari a.s. zal te Goes een provinciale ver gadering worden gehouden ter definitieve vaststelling der can- didatenlijst. KLOETINGE. Uitvoering muzlekclub. De muziekclub „Internos" gaf Zaterdagavond in 't verenigings gebouw haar jaarlijkse uitvoe ring. Voor de pauze werden verschil lende muzieknummers uitgevoerd die goed in de smaak-vielen. Na de pauze volgde de opvoering van het toneelstuk „Hotel Welgele gen". De heer M. de Jonge Czn opende en sloot deze geslaagde avond. KATTENDIJKE. Uitvoering. Vrijdagavond gaf de muziek vereniging „Oefening en Uitspan ning" in de zaal van de heer Spruit een uitvoering. Nadat en kele muzieknummers ten gehore waren gebracht, werd voor een overvolle zaal opgevoerd het to neelstuk „Achter de wolken schijnt de zon", door leden van de muziekvereniging Kapelle. WOLPHAAKTSDIJK. Schoolvergadering Chr. School, Blijkens de jaarverslagen heeft de Chr. school aan de Papeweg, die Vrijdag jl. vergaderde een bloeiend leven. De school wordt door 77 kinderen bezocht. Het bestuurslid J. de Kam werd her kozen en in de plaats van de heer P. Kraak werd gekozen de heer Jac. Kraak. Na de pauze vertel de het hoofd der school, de heer C. de Bruin over zijn reiserva ringen in Zwitserland. Voorzitter D. P. Goetheer dankte hem voor zijn vlot be toog. De onderwijzer Elenbaas sloot deze in alle opzichten goed ge slaagde avond met dank aan God. WAARDE. Oudste inwoonster overleden. Dezer dagen is de oudste in woonster dezer gemeente over leden, de wed. v. d. HartBliek, in de ouderdom van 87 jaar. Lezing Veilingsvereniging. In de zaal van mej. Kloet werd Vrijdag, uitgaande van de Vei lingsvereniging Krabbendijke en Omgeving door de heer Maas uit Kruiningen een uiteenzetting ge geven over het veilen van uien. De bedoeling is, dat de uientelers zich aansluiten bij de veiling om een zo goed mogelijk afzetgebied te krijgen. Verschillende vragen en op merkingen werden van de zijde der telers naar voren gebracht, en de voor- en nadelen van aan sluiten werden besproken, waar bij de directeur van de veiling, de heer Nooteboom, ook nog enkele inlichtingen verstrekte. Een 15-tal personen gaven zich tlotte op, om in dit seizoen 'n kwantum uien via de veiling te doen verkopen. Aanbesteding. Voor rekening van de heer Matth. van Houte is aanbesteed het bouwen van een pakhuis met kantoor aan de Kerkweg. Laag ste inschrijver was Gebr. Mollet te Hansweert; voor glas- en schilderwerk C. Braam te Waar de. Het werk werd hen gegund, OOSTDIJK. „Oostdijks Zangkoor". De jaarvergadering en uitvoe ring van de Cnristelijk Gemengde Zangvereniging „Oostdijks Zang koor" is uitstekend geslaagd. Na de jaarverslagen zong het zangkoor enige liederen en door de mandolineclub werden op ver dienstelijke wijze enige nummers uitgevoerd. Ook werd een spraak waterval gehouden. NIEUWDORP. „Draagt elkanders lasten". Onder leiding van de heer C. Wiskerke vergaderde het Var kensfonds. De secretaris-penningmeester, de heer G. op 't Hof deelde mede, dat het afgelopen jaar gunstig is geweest voor de vereniging. De vereniging telt thans 127 leden en daar er verleden jaar geen sterfte onder de varkens voorkwam, kon een flink bedrag aan de reserve worden toe gevoegd. Het aftredende bestuurslid H. Goedgebure werd herkozen en inplaats van C. Wiskerke, die zich wegens hoge leeftijd niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen J. Wiskerke Czn. Als voorzitter werd aangewe zen de heer P. de KokLagrand, terwijl de scheidende voorzitter hartelijk dank gebracht werd voor het vele werk in het be lang der vereniging gedaan. Jaarvergadering A.R. Kiesvereniging. Op de vergadering van de A.R. Kiesvereniging, die onder leiding stond van de heer A. Sandee, deelde de secretaris, de heer M. Fraanje in zijn jaar verslag mee, dat het ledental momenteel 130 bedraagt. Na het verslag van de pen ningmeester, de heer A. de Jager, werd besloten tot een ver hoging van de contributie. Nadat de afgevaardigden naar de centrale en de vergaderingen van fiet provinciaal comité wa ren benoemd, leverde de heer C. J. Barth een inleiding over de devaluatie, waarop een brede discussie volgde. Vergadering Geitenfokverenlglng. De geitenfokvereniging „De goede hoop" hield zijn jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer P. de Kok J. W. Jzn. Uit het jaarverslag bleek dat de vereniging in ledental vermin derd is en thans nog 47 leden telt. De aftredende bestuursleden D. Sandee Lzn en Abr. Spruit werden herkozen. B. en W. van St. Laurens,'de versnelde aflossing tot een mini- gemeente, die door het nieuwe mum teruggebracht. Verschillen- plan volkomen uiteengerukt zou de objecten werden voorts uitge- worden, wijzen in hun prae-ad- voerd en ook na het droogvallen vies aan d ra.. :1 op de uiterst van de gemeente, werd direct met funeste gevolgen, die het plan kracht aangepakt, van Ged. Staten tot samenvoe- Uiteindelijk geven B. en W. een ging van gemeenten op Walche- beschouwing over de algemene ren zal hebben voor de platte- j bezwaren, die ze hebben tegen 't Iandsgemeenten. De dorpsge-voorstel van G.S. In de eerste meenschap, het kerkelijk- en ver-1 plaats wordt een en ander gezegd enlgingslevcn, zo zeggen B. en over het voegen van een deel van W., verkeren in groot gevaar. j de gemeente bij Middelburg. B. en W. zijn van mening, dat de B. en W. beantwoorden in hun1 grenzen, zoals deze historisch ge- advies aan de raad de vraag of I groeid zijn, hier en daar zeker Middelburg uitbreiding behoeft in j correcties behoren te ondergaan, de richting St. Laurens. Het ont-1 doch iets geheel anders is het kennend antwoord op deze vraag vernietigen van wat in de loop is door de raad van Middelburg I der eeuwen historisch is gegroeid zelf gegeven. B. en W. van St. en nauw met elkaar is verbonden. Laurt -s vinden, dat de hoodzaakj Van de 267 gezinshoofden, die van de aanleiding tot herindeling wonen in het deel, dat men bij van het gemeentelijk gebied, nietMiddelburg wil voegen, werken is aangetoond. er 67 in de stad, maar het over- ONAANGENAAM. grote deel gevoelt zich dorpsbe- 1 woner en leeft als zodanig. Ver- Onaangenaam zijn B. en W. der bevinden zich In dit gebied getroffen door de uitlating van een achttal boerderijen, w.o. de G.S., dat onder de huidige om-grootste van St. Laurens. Door standigheden de kleinere en de de samenvoeging van Brigdamme kleinste gemeenten hun taak te- en omgeving bij Middelburg, zal genover de ingezetenen niet ian-dit gedeelte een aanhangsel wor- ger naar behoren kunnen vervul- den van de stad. Ook voeren B. 'ei-Je vragen slechts, aldus B. en W. aan, dat bij een ev. ophef- en W., laten G.S. met name aan- fing men niet meer bestuurd zou geven waarin ons gemeentebe- worden door personen, die uit het stuur tekort schiet! Tevens wordt midden van de bevolking worden betoogd, dat wat de bestuurs- gekozen ONTREDDERING. Tenslotte zeggen B. en W., dat de geestelijke volkskracht, het geen een goed van grote waarde kracht betreft, de kleine gemeen ten zeker niet voor de grotere behoeven onder te doen. Boven dien wijzen B. en W. op de tal rijke gemeenschappelijke reee- r„ lingen, die in Walcheren tot standf-' mcn, °P het platteland kwamen op allerlei gebied, waar-,'in<?„ loopt te worden ver in iedere gemeente afzonderlijkwaa e ov' .eid n niet kon voorzien. -T™ veJa"tW00^; Zeer opmerkelijk is voorts, zoSS PJ "eemt ,°°r 1 gaat het advies verder, de tegen-J a"™ud gemeente, m- strijdigheid in het betoog vanPt w ge" G.S. Enerzijds beweren zij, dat1 wil Y'VZ°U Z<^~ kleine gemeenten onvoldoende U t f ?--a T?"1', bestuurskracht hebben, doch in f ,nngSï^e" ko"e Vjd hun plan verkleinen ze ook ge-ZTJ? meenten Hervormde gemeente is het blij- i-iviwrn-v ven bestaan van St. Laurens als j geheel een levensbelang. Met St. Laurens is steeds financieel klem adviseren B. en W. dan ook krachtig geweest. Noodlijdend-de raad, die 14 Februari a.s. bij heid kende de gemeente niet en een komt, het voorstel van G.S. de schuldenlast werd door een onaanvaardbaar te verklaren. Filmvertoning. Vrijdagavond had in het gebouw der Chr. bewaarschool een film voorstelling plaats, vanwege de reclasseringsvereniging „Het Hoogeland". De samenkomst, die goed be zocht was, werd geopend door ds van der Made. Des midags werd een voorstelling voor de kinderen gegeven. BORSSELE. N.C.L.B. Dezer dagen werd de jaarver gadering gehouden van de afde ling van de Chr. Landarbeiders- bond, onder voorzitterschap van de heer J. de Smidt. Uit het verslag van de secre taris bleek, dat de afdeling er fi- nanciëel goed voor staat en dat het ledental gestadig toeneemt. Door het hoofdbestuurslid, de heer A. Vingerling, werd een op wekkend woord gesproken. De avond werd verder gevuld met samenspraken en voordrachten. De heer Vingerling sloot de avond met gebed. SEROOSKERKE. (W.) Jaarvergadering J.V. op G. G. De J.V. op Geref. grondslag Pred. 12 la te Serooskerke (W.) hield Vrijdagavond een geslaagde jaarvergadering. Door W. Maljaars werd een in leiding gehouden over: „De taak der jongeren". Voorts werden de jaarverslagen in de vorm van 'n samenspraak ten gehore gebracht en de avond gevuld met voor drachten. Ds Van Wouwe sloot met dankgebed. ST. LAURENS. Vergadering Kiesvereniging Gemeentebelang. Vrijdagavond hield de Kiesver. Gemeentebelang een openbare vergadering in d« zaal van Ser- vaas o.l.v. de wnd. voorzitter de heer P. Hoefkens, die meedeelde, dat deze vergadering was bijeen geroepen om het voor en tegen te horen van de voorgestelde plan nen van Ged. Staten inzake op heffing en samenvoeging van ge meenten. De belangstelling was niet groot. Uit de besprekingen, waaraan bijna alle aanwezigen deelnamen kan de conclusie wor den getrokken dat ieder tegen de plannen is, zoals die voor St. Lau rens worden voorgesteld. Gewe zen werd op het ongewenste van het opheffen van de dorpsge meenschap en aanhangsel te wor den van de stad of een naburig dorp. Voorts zou het funest zijn voor het kerkelijke- verenigings- en zakenleven, zei men. De sug gestie, dat de meerderheid van het bij Middelburg te voegen ge deelte in die stad zou werken, werd weersproken door het feit dat van de meer dan 260 gezin nen, slechts een 60-tal daar werk zaam zijn. Behalve leden van de vereniging waren ook tegen woordig de beide wethouders en leden van de A.R. en C.H. Kies verenigingen. AAGTEKERKE. Jaarvergadering C.J.M.V. In de dezer dagen gehouden vergadering van de C.J.M.V. „Ex celsior" onder voorzitterschap van Abr. Willemse, werd door M. de Smit een Bijbelinleiding ge houden. Uit het verslag van de secre taris bleek, dat het werk regel matig voortgaat. Het verslag van de penningmeester toonde aan dat er een nadelig saldo is. De aftredende bestuursleden L. C. Bimmel en A. Maljers werden herkozen. Vervolgens werden voordrach ten en enkele schetsjes ten beste gegeven, terwijl tenslotte een fa miliecompetitie werd gehouden. GRIJPSKERKE. Praatavond Rijksvoorlichtings dienst. Vrijdagavond jl. organiseerde bovengenoemde dienst een praat avond. De leiding berustte bij de heer K. Poppe; De heer Van Liere hoofdassistent van deze dienst gaf eerst een uiteenzetting over de regeling van gewassen- en werktuigenschade, besprak ver volgens de schade van gewassen welke door verschillende insecten worden veroorzaakt, en handelde verder over de diverse verdel gingsmiddelen, welke men hier tegen aan kan wenden. Dit alles werd verduidelijkt door licht beelden. De heer Krijger assis tent van deze dienst handelde over grondonderzoek. Vragen, gesteld door de aan wezigen, werden op duidelijke wijze door de sprekers beant woord. Ontspanningsavond. In de cantine van het Weder- opbouwkamp werd Zaterdag avond j.l. een ontspanningsavond gegeven door de leden van de Chr. zangvereniging „Halleluja". Nadat de voorzitter de aan wezigen verwelkomd had, werden o.l.v. de heer Hekhuis enkele lie deren gezongen. Verder was er voordracht, so lo-zang, en werden enkele stuk ken opgevoerd, n.l. „Vacantie- moeilijkheden" en het spel in drie bedrijven „Het stormsein neer". Een dubbelkwartet zong nog enkele liederen, waarna ds J. van Winterswijk de geslaagde avond sloot. De zangvereniging kan met vol doening op deze geslaagde avond terugzien. De zaal was geheel bezet. HOEK. Jaarvergadering N.C.L.B. Vrijdag hield de afdeling Hoek bond haar jaarvergadering in de Chr. school op de Knol, onder leiding van de voorzitter de heer J. Dieleman. De heer D. Bareman te Zaam- lag, hield een referaat getiteld: Waarom wij werken?" In een boeiend betoog schetste hij doel en taak der Christelijke vakbe weging. Verder werd een familiecompe titie gehouden waaraan ook de dames volop meededen. Na de laatste pauze werd nog een im provisatiewedstrijd ten beste ge geven, waaraan men kon zien In de afdelingen van de Eer ste Kamer werd bü de behan deling van de begroting Ver keer en Waterstaat, breedvoerig gesproken over de veren op de Westerschelde. Verscheidene leden verklaar den, dat zij met het door de regering ingenomen standpunt accoord konden gaan, al meen den sommigen dat het door de minister genoemde bedrag van f 800.000.— bij lange na niet zal worden bereikt. Door de minister was in de Tweede Kamer opgemerkt, dat bij handhaving van de vrijstel ling ook de bewoners van an dere eilanden daarop aanspraak ongeveer 90.000 Nederlanders wonen in een gebied door een brede zeearm van overig Neder land gescheiden en over een lange landgrens gemakkelijk met België verbonden zodanig is, dat die met de situatie van geen ander landsdeel vergelijkbaar is. De door de Regering gewek te indruk, als zou opkomen voor het behoud van vrije veren „met de Benelux-gedachte niet ten volle te verenigen" zijn, zagen zjj als betreurenswaardig. De Benelux-gedachte streeft naar een duurzame economische unie tussen België, Nederland en Luxemburg, niet naar een aan eensluiting van België en Zeeuwsch-Vlaanderen. Die eco- zouden kunnen maken maar, zo nomische unie zal evenals de Belgisch-Nederlandse toenade ring in het algemeen beter ge diend worden en wordt beter gediend door vrije veren, dan door tariefheffing. De Regering wenst de situatie te krijgen, „dat het was alsof er daar een brug of een tunnel lag" „en overweegt daarom een tarief, gebaseerd op de gesche matiseerde rij kosten van die vervoermiddelen, waarover dit te berekenen. Gevraagd werd echter of de Regering mede overweegt, dat bootdiensten uiteraard met lan ge tussenpozen en niet 's nachts worden uitgevoerd, dat op- en afrijden van en rangeren op veerboten licht beschadiging van de voertuigen opleveren kan, en dat de economische ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen in het algemeen en de ook daar door de Regering gewenste industria lisatie in het bijzonder zoveel als mogelijk is gelijke voor waarden behoef, ni tot ontwik keling te komen als in andere delen van Nederland? De Regering verklaarde in de de Tweede Kamer, een funda menteel onderscheid te zien tussen vrijdom van tol op de weg over brug of door tunnel en gratis vervoer met de veren, aangezien in het laatste geval een verkeersprestatie wordt ge leverd. De vraag rees, of de Regering aldus bedoelde te stel len, dat zij aanvaardende de verplichting, Zeeuwsch-Vlaan deren met de rest van Neder land een goede verbinding te geven goedkoper en meer economisch verantwoord zou handelen, indien zij tot bouw van een brug of een tunnel besloot. In herinnering werd gebracht, dat achtereenvolgens de Minis ter-Presidenten Gerbrandy en gaat om het verbreken van eenmaal gegeven belofte. Tal van leden wilden zich hun oordeel over de „tegemoet komende en toch economisch- verantwoorde redelijke oplos sing", welke de regering voor ogen staat voorbehouden en dringen aan op mededeling van het beoogde tarief. Deze leden achtten het onbe grijpelijk, dat de regering niet inziet, dat de situatie van Zeeuwsch-Vlaanderen waar een bepaald onderwerp nog niet meevalt. De afgevaardigden van zuster- afdelingen brachten gelukwensen over. Het slotwoord werd gesproken door Ds Ten Haaft, Ned. Herv. predikant alhier. POORTVLIET. Afscheid bjj het Ondersteunings fonds. In de zaal van de heer J. de Graaf hield het Ondersteunings fonds haar algemene vergadering. Het bezit der vereniging is thans f 3547,16. Bij de bestuursverkie zing werden de heren Joh.Mon- teau en Joh. v. d. Hoven herko zen. In de vacature D. Quist werd de heer L. Mol gekozen. Op ini tiatief van de heer H. Overbeeke werd besloten het scheidende be stuurslid een souvenir aan te bie den. De heer Quist die dankte voor het vertrouwen dat hij al die jaren van bestuur en leden heeft mogen genieten, wees dit voorstel af omdat, zoals hij zei, hij drie jaar geleden, als penning meester reeds een souvenir ont ving. Hjj sprak de wens uit dat de vereniging zal mogen groeien en hoopte zelf nog lang rustend lid te blijven. Nadat de voorzitter de heer Quist nogmaals had be- Sehermerhom, op 10 April en 19 dankt voor al hetgeen hij steeds puj1 hebben erkend „dat voor de vereniging heeft gedaan'n nieuwe tijdperk onzer ge werd de vergadering gesloten. schiedenis een beleid in natio nale zin diende te worden ge voerd en er ten opzichte van het verleden een ereschuld aan Zeeuwsch-Vlaanderen te vol doen was. Zeeuwsch-Vlaanderen moest, aldus deze Ministers, naar het hart van ons land opgetrok ken en uit zijn isolement ver lost worden. De practische uit voering hiervan lag in het op heffen van de tarieven op de veerdiensten op de Wester- Schelde. Gaarne zou men een duide lijke uiteenzetting ontvangen van de motieven, welke bij de Regering bij de opheffing der tarieven in 1945 hebben gegol den. Daaraan verbond men de vraag, welke waarde naar de mening der Regering zal wor den gehecht aan de ministeriële toezegging, dat eventueel herstel van tarieven, voor zo ver hem betreft, niet spoedig door een verhoging zal worden gevolgd, wanneer toezeggingen van 1945 reeds nu zouden worden ver loochend. SCHOONDIJKE. Ouderavond R.L.W.S. De jaarlijkse ouderavond van de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke is ook ditmaal een groot succes geworden. Met uit zondering van enkelen, die we gens ziekte verhinderd waren, waren practisch alle ouders aan wezig. De samenkomst werd ge opend door de voorzitter van de Commissie van Toezicht, burge meester Verbrugge van Water landkerkje, die o.m. getuigde van zijn blijdschap over het herstel van de directeur der school, de heer Van Dijk en met voldoening constateerde, dat de school goed marcheert. Het stemt tot grote vreugde, dat met de bouw der nieuwe schooi een aanvang is ge maakt. De directeur der school hield vervolgens een causerie over het onderwerp: „De opleiding van onze jonge boeren". Na de pauze werd vertoond de klank- en kleurenfilm „Hollands Glorie". Een film over de bloeien de bollenvelden van Lisse, Sas- senheim en Hiliegom en het gro te bloemencorso. De avond werd met een toe passelijk woord door de direc teur der school gesloten. THOLEN. Nieuwe weegbrug. Naar wij vernemen, is door het bestuur van de polder Deurloo alhier besloten, van de haven in v.n. polder voortaan geen gebruik meer te maken voor het versche pen en opslaan van suikerbieten. In verband hiermede, zal nabij „Cereshof" een geheel nieuwe weegbrug worden gebouwd, met een capaciteit van 15 ton. Op het terrein nabij de nieuwe weegbrug zullen ook de bieten voortaan worden opgeslagen. In een beroep van de Rege ring op het Provinciale Bestuur van Zeeland, om in gemeen overleg een uitweg uit de moei lijkheden te vinden, zagen deze leden de enige mogelijkheid om een oplossing, ais door de Re gering noodzakelijk geacht, aan nemelijk te maken. Korte Berichten. Do voormalige plaatsvervan gende leider van Mussert en in specteur-generaal van de land wacht, C. van Geelkerken, zal op 2 en 9 Maart a.s. voor de Bijz. Strafkamer van de Utrechtse Arrondissementsrechtbank te recht staan. Aan de vlootmanoeuvres, die de volgende maand in de Caraï- bische Zee gehouden zullen wor den door eenheden van de Ame rikaanse en Canadese vloot, zal ook het Nederlandse smaldeel, dat op het ogenblik in de West Is, deelnemen. Een autobus met 42 mannen, vrouwen en kinderen, die terug keerden van een picnic, slipte op een eenzame iandweg op onge veer 80 km van Melbourne, waar door 6 personen werden gedood, en 23 anderen gewond. De Britse admiraliteit heeft Het Groene Kruis afd. Ooster- land hoopt Vrijdag 10 Februari a.s. een film te vertonen over het Groene Kruiswerk. - Geslaagd voor 2e stuurman grote handelsvaart de heer J. A. van de Ned. Chr. Landarbeiders- van Wallenburg en voor 3e stuur Vrijdag 10 Februari D.V. des avonds om 7 uur zal in het ca techisatielokaal der Ned. Herv. Kerk te St Annaland de jaarver gadering van het Herv. Zangkoor „V.Z.O.S." gehouden worden. Voor het Propaedeutisch exa- men aan de Landbouwhogeschool1 over de ramp met de „Truculent" te Wageningen slaagden de heren gezegd, dat de kapitein van de M. G. v. d. Berg te 's-Heerenhoek i „Almdijk" alles heeft gedaan wat en W. A. Dieleman te Zaamsiag. mogelijk was en gedaan moest 1 worden. Het verloren gaan van mensenlevens is hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat de vloot- autoriteiten niet terstond van de aanvaring kennis hebben gekre gen. man de heer J. G. H. Theunissen, leerlingen van de „De Ruyter- school" te Vlissingen. Wegens verplichte aftreding is tot ouderling van de Gerefor meerde Kerk te Wlssekerke in de plaats van de heer J. de Schipper gekozen de heer J. van der Kree- ke. Hedenavond zal om 7 uur in de Chr. Geref. Kerk te Tholen, voorgaan ds Albers, em. pred. te Vlaardingen. Woensdagavond 8 Februari zal om 6.30 uur voorgaan in de Ger. Gemeente van Scherpenisse, ds dat twee minuten spreken over ds Wit uit Middelburg. Zeven jaar geleden werd een thans 50-jarige man in het zie kenhuis van Cincinnati binnen gebracht. De man had een klap op zijn hoofd gekregen, waardoor een staat van verdoving intrad, welke nog steeds voortduurt. Een industrieel uit Milaan heeft een bod van 180.000.000 lire gedaan op het beeld „Rondanini Piëta" van Michel Angelo. Het eerste contingent voor de handhaving van de orde in Soma- liland bestemde Italiaanse troe pen, ter sterkte van 600 man, heeft bevel tot inscheping ge kregen. BELGISCHE SPITFIRE VERONGELUKT. Gistermorgen Is een Belgische Spitfire van de basis Koksijde, op 200 m afstand van dit vlieg veld, neergestort. De inzittende luienant-vlieger kwam hierbij om het leven. De heer B. J. J. R. Walrecht te Biezelinge schrijft ons: Het is n.l. tot mijn verrassing gebleken, dat in vroeger ja ren in Zeeland moerasschild padden werden gevangen in drassige weilanden, sloten en „pitten". Ik ontving opgaven uit Zuid- Beveland, Walcheren en Schou wen en ook onder uw lezers kunnen er zijn, die dit zeldzame dier tijdens hun landelijke werkzaamheden hebben aange troffen. Mag ik de lezers, die in de vrije natuur een ontmoe ting hadden met een schildpad, verzoeken mij de omstandighe den mee te delen, waaronder zij het dier vonden? (moerassig weiland, sloot, weel, ev. eieren- vondsten, enz.). Zo mogelijk met aan duiding van jaartal en jaarge tijde. Bjj voorbaat hartelijk dankl Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Winschoten, G. Meijer Drees te Sappemeer; voor Bennekcm, H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Arum, L. Ziel- huis, wonende te Baarn; te O. en N. Bildtzijl, J. Wiersema te Oudemirdum; te Hendrik Ido Ambacht, H. Brinkman te Rijs- sen. Chr. Geref. Kerken. Tweemaal te Kampen, D. Hen stra te Broek op Langendijk en S. v. d. Molen te Leeuwarden. Bedankt voor De Krim, L. Holtrigter te Harlingen; voor Arnhem en voor Papendrecht, J. H. Velema te Bunschoten. Afscheid. Op Zondag 5 Maart a.s. hoopt ds L. Dorst afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Grijps kerke om op 12 Maart zijn in trede te doen te Hardenberg. Afscheid ds D. Kuiper, Zondagmiddag nam ds D. Kuiper afscheid van de Geref. Kerk te Rilland-Bat h, wegens vertrek naar Bedum. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Openb. 3: :8, 11 en 12a, en wekte de gemeente op, het voorbeeld van de kleine gemeente van Fi- ladelfia na te volgen. Na de prediking werd het woord gevoerd door ouderling Nieuwdorp namens kerkeraad en gemeente. Op zijn verzoek werd de scheidende leraar toe gezongen Ps 1214. Verder spraken nog ds van der Stoel namens de classis en ds de Bruijn als collega en consulent. Van de na afloop van de dienst geboden gelegenheid om van ds Kuiper en mevr. afscheid te nemen, werd door velen ge bruik gemaakt. Beroepbaar. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk zijn toege laten de heren A. Weiland, Ned. Herv. pastorie te Grijpskerk (Gr.), J. W. Schipper, Vermeer straat 112, Amersfoort, P. L. M. Sterrenburg, Liftstraat 30 te Arnhem en H. J. Vedder, Gar denierslaan 29 te Apeldoorn. Emeritaat. Ds H. A. de Geus, Ned. Herv. pred. te De Bilt is voornemens met emeritaat te gaan. Op 8 Maart zal het 40 jaar zijn gele den, dat hij te Wilnis in het ambt werd bevestigd. Hij dien de verder de gemeenten te We- zep, Veenendaal, Waddinxveen, Huizen en De Bilt. Gen. Synode Geref. Kerken. Naar wij vernemen heeft het moderamen de gen. synode der Geref. Kerken tegen Dinsdag 28 Febr. a.s., 's morgens om 10 uur, in de Valkenboskerk te 's-Gra- venhage weer bijeengeroepen. Ds K. v. d. Braak. Naar wij vernemen heeft ds K. v. d. Braak, Evang. Luth. predikant te Bergen op Zoom zijn arbeid in deze gemeente neergelegd. Aangezien de ge meente te zwak is om een eigen predikant te kunnen salariëren zal combinatie met een andere Luth. gemeente de enige oplos sing zijn naar de kerkeraad ver wacht. Samensprekingen „Reformatie" en „Roeper". Op 25 Januari is op initiatief van prof. B. Holwerda, prof. or K. Schilder en ds J. de Waard in Kampen een samenspreking gehouden tussen redacteuren en medewerkers van „De Roeper" en „De Reformatie", de bladen binnen de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Op 16 Februari zal een tweede samenspreking worden belegd. Prof. Holwerda zal ter inleiding van de discussie spre ken over „De vrijmaking en onze roeping thans". Tot deze samenkomst zijn personen uit genodigd die open willen staan voor argumenten van welke zijde dan ook en die zich niet hebben vastgelegd in afspraken met personen of kringen, die buiten het kerkelijke leven van de Geref. Kerken (art. 31 K.O.) staan.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3