ZEEUWSCH DAGBLAD Het verraad van Fuchs onderdeel van Russisch spionnagecomplot? NIEUWS Vijf Franse ministers leggen liet bijltje er b[j neer EEN HOGE COMMISSARIS KWAM een staatssecretaris ging B. en W. van Serooskerke (W.) tegen standers nieuwe gemeentelijke indeling Prinses Wilhelmina sprak voor Nederlandse Oecumenische Jeugdraad Amerikaanse veiligbeidsstaf uitgebreid met zevenhonderd leden Verovering van Berlijn Ook Folkestone wenst weer tonristendienst PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Moh. Roem„Westerling geen ernstige zaak" SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1479 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal" Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 6 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; II. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.11 u., onder 17.40 u. Maan op23.59 u., onder 9.54 u. Hoogwater op Dinsdag 7 Febr.: Vlissingen: 4.52 u. 2.10 m., 17.15 u. 2.19 m. Terneuzen: 5.25 u. 2.28 m., 17.46 u. 2.38 m. Wemeldinge: 6.42 u. 1.70 m., 19.02 u. 1.87 m. Zierikzee: 6.22 u. 1.45 m., 18.45 u. 1.64 m. ATOOMGEHEIM GEEN „GEHEIM" MEER. HET VERRAAD van de 38-jarige hoofdambtenaar van het Brit se Atoomcentrum, Hartwell, een zekere Klaus E. J. Fuchs, die, volgens Edgar Hoover, het hoofd van de Amerikaanse veiligheids dienst, geheime gegevens over do vervaardiging van de water stofbom aan Rusland heeft verstrekt, wordt in Amerika „zeer ernstig" genoemd. En het is ook ernstig. De internationale politieke sfeer is toch reeds omwolkt door de publicatie over da waterstofbom. Volgens Hoover zouden de Rus sen nu in staat zijn geweest hun schema voor het maken van een atoombom met vele maanden te verkorten en de grote kans be staat, dat de Sowjet-regering nu reeds voldoende weet om het werk aan een waterstofbom te bespoedigen. Men houdt er in Amerika reke ning mee, dat thans een spion nagecomplot zal worden onthuld, dat zijn vertakkingen veel verder uitstrekt dan de vier jaar geléden in Canada opgerolde samenzwe ring, waarbij het eveneens om atoomgeheimen ging. In verband hiermede zjjn on middellijk voorstellen gedaan de staf, belast met de „verzekering" van de Amerikaanse veiligheid en staatsgeheimen met 700 personen uit te breiden. Uit latere telegrammen blijkt, dat Fuchs, die in Bowstreet werd voorgeleifl .erecht zal moeten staan wegens overtreding van de wet op staatsgeheimen. De eerste overtreding zou reeds in 1945 in Amerika, de volgende in 1947 in Engeland hebben plaats gevon den. Deze spion is van Engelse nationaliteit, ongehuwd. Dr in de natuurwetenschappen en verbleef sinds 1949 in het bekende atoom dorp Hartwell. Van Duitse afkomst. Hij is van Duitse afkomst, en de vader van Fuchs is thans nog professor in de Russische zóne van Duitsland. In 1942 werd Fuchs Engels burger, nadat hij in 1933 als student naar Engeland was gekomen. Fuchs, die in 1943 naar Amerika ging met een op dracht van de Engelse regering, heeft ook in de Amerikaanse atoom-laboratoria te Oakridge en Los Alamos gewerkt, waar zoals bekend, de eerste atoombom werd vervaardigd. Ais zodanig heeft Fuchs een zeer verantwoordelijke positie be kleed en werd de weg tot spion- nage voor hem geopend. De Ame rikaanse Congres-commissie voor de atoomenergie heeft Luit.-Ge- neraad Leslie Groves, om ophel dering verzocht, omdat deze tij dens de oorlog leider was van het Amerikaanse atoom-project. Van zelfsprekend, heeft de arrestatie van Fuchs opzien en ontsteltenis gebaard. Schreieder is gezuiverd en welvarend. Naar de Nieuwe Haagsche Crt. verneemt is Joseph Schreieder, de leider aan de Duitse kant van het England-spiel, door een de-nazi- ficatiehof te München gezuiverd en van alle nazi-smetten vrij be vonden. Daardoor is hij thans in het ge not gesteld van zijn pensioen als politie-ambtenaar, waarvan hij zich, voorlopig, zeer goed redden kan. Met de opbrengst van zijn boek, waarvan hij, zoals men weet de rechten aan enkele Ne derlanders verkocht, zodat de strop niet op zijn doch op hun hoofd neerkwam, beschikt hij thans over een inkomen, dat menig slachtoffer van zijn listig heden hem benijden kan. Mevr. de Boer in vrijheid gesteld. De Leeuwarder rechtbank heeft mevrouw de Boer uit Drachten, die op last van de Officier van Justitie in arrest was gesteld in verband met een inbraak in het kantoor van de „Bond van mobili satieslachtoffers", in vrijheid ge steld. Door de Haagse politie is ge arresteerd de 24-jarige K. Hij wordt er van verdacht zijn doch tertje van negen maanden zo te hebben mishandeld, dat het is overleden. BIDAULT HIElD VOET BIJ STUK. Premier hoopt vandaag plaatsvervangers aan te wijzen. IN FRANKRIJK is het weer op een regeringscrisis uitgelopen. Jules Moch, de Franse minister van binnenlandse zaken heeft Bidault het gezamenlijk aftreden van vyf socialistische ministers en hun staatssecretarissen medegedeeld. SCHUMACHER VERWACHT: Door Oost-Duitse rode jeugd. Op een te Bonn gehouden pers conferentie heeft de Duitse so ciaal-democratische leider Schu macher verklaard, dat volgens berichten uit geloofwaardige bron, meer dan 600.000 leden van do Oost-Duitse communistische jeugd met Pinksteren een „mars naar Berlijn" zullen houden, on der het motto „wij marcheren naar Berlijn" en „dit is het sein van de nationale opstand". De sociaal-democratische leider voegde hieraan toe, dat de Oost- Duitse communisten door deze demonstratie het doel wensen te bereiken, dat de Sowjetbezetter te moeilijk is gebleken, namelijk de „verovering van Berlijn". In Meckelenburg en te Karls- Horst zouden „tactische leergan gen" zijn ingericht. Geallieerde en Duitse tegenmaatregelen waren geboden. „Zonder de toestand op de spits te willen drijven", zo zei- de „Schumacher, „acht ik inci denten waarschijnlijk, tenzij ge allieerde pantserwagens de toe gang tot de westelijke sectoren versperren". c-u inunistische samenzwering in Bolivia verijdeld. Volgens gisteravond te Buenos Aires uit de Boliviaanse hoofd stad La Paz ontvangen berichten is de Boliviaanse regering erin geslaagd een communistische sa menzwering te verijdelen, welke beoogde in het afgelopen week einde een staatsgreep in Bolivia te doen plaats vinden. De Boliviaanse politie zoekt thans naar de leider der Bolivi aanse communisten, José Perey- ra, die kort geleden, „met orders van de Kominform", in Bolivia 'ou zjjn teruggekeerd. Goederenverkeer met West-Duitsland. Nog vrijer gemaakt. Nadat in September de Neder landse invoer in Duitsland goed deels van kwantitatieve beper- grond van nieuwe besprekingen kingen was bevrijd, is thans op te Frankfort ook in zeer uitge breide mate de invoer van Duits land in Nederland geliberaliseerd, zodat het goederenverkeer thans in beide richtingen in belangrijke mate is bevrijd van kwantitatieve beperkingen. In een ontslagbrief worden de socialistische concessies aan de voorstellen van Bidault inzake de duurtetoeslag een minimum ge noemd teneinde te verzekeren, dat de teleurstelling der arbei dende klasso „geen bijdrage zal leveren aan een slim gecamou fleerde politieke en anti-nationale prapaganda". Do geschillen omtrent de toe slag waren groot genoeg „om ons to verplichten ons niet te verbin den met de besluiten van onze collega", aldus de brief. De regering had het debat over de toekenning van de toeslag voor ambtenaren uitgesteld zon der opgaaf van duidelijke rede nen. ï|it een regeringscommuni qué was ook gebleken, aldus de brief, dat men de werknemers van alle openbare bedrijven geen bonus wenste toe te kennen. De brief was ondertekend door de vijf socialistische ministers; Moch (binnenlandse zaken), Se- gelle (arbeidszaken), Pineau (vervoer), Lacost (handel), Tho mas (P.T.T.), drie socialistische staatssecretarissen en een onder staatssecretaris. Bidault hoopte gisteravond dat hij vanochtend de vijf posten weer bezet zou hebben. In ieder geval wilde hij, de re geringscrisis zo spoedig mogelijk oplossen, met het oog op het toe nemende aantal stakingen en de steeds driester wordende pogin- DE „ALBINA" GEVONDEN. Het motorschip „Albina" van de scheepvaartmaatschappij Suri name, dat sinds Dinsdag werd vermist, is drijvende met roer- pech op dertig mijl voor George town (Brit Guiana) aangetroffen. Alles wel aan boord. Geen resten meer van de PH-TEU. Naar wij vernemen hebben de door de K.L.M. ondernomen vluchten met een Dakota naar resten van het Óonderdagmorgen verongelukte K.L.M. postvlieg tuig PH-TEU geen enkel resul taat opgeleverd. Conferentie op 15 April a.s. Ook de Engelse badplaats Kol- kestone kan de touristendienst met Vlissingen niet missen. Tijdens het jaarlijkse diner van de Kamer van Koophandel te Fol kestone is aangedrongen deze touristendienst door de Stoom vaartmaatschappij Zeeland deze zomer weer in te stellen. Op het diner was de Vlissingse winke liersvereniging vertegenwoordigd door drs P. Theune en de heer C. van der Maden. De burgemeester van Folkesto ne las een brief voor van de heer E. Smit, voorzitter van V.V.V. Zeeland. Hierin werd er op aan gedrongen, een conferentie tussen Folkestone en Vlissingen te hou den over het uitbreiden van tou- risstenverkeer. De burgemeester deelde mede, dat als datum voor deze conferentie was voorgesteld 15 April. De heer Smit hoopte dat het over enige tijd mogelijk zou zijn, de dagelijkse dienst Vlissingen- Folkestone, zoals die voor de oor log bestond, weer in te voeren. Tweede C.N.V.-kadercursus geopend. Zaterdagmorgen is de tweede cursus van de kaderschool van het Christelijk Nationaal Vakver bond met een bijeenkomst te Utrecht begonnen. De kader- school, begonnen als opleidingsin stituut voor bestuurders, is nu ook opengesteld voor nog niet ge schoolde reeds actief optredende bestuurders en voor niet-leden van het C.N.V. Tijdens de cursus, die twee jaar duurt, worden onder meer eco nomie, arbeidsrecht, sociale ver zekering en maatschappijleer ge doceerd. gen van de communisten om het zenden van wapens naar Indo- China te belemmeren. Queuille binnenlandse zaken? De portefeuille van binnen landse zaken zou hij aan oud premier Queuille hebben aange boden. Deze radicaal-socialist is plaatsvervangend minister-presi dent in de huidige regering. Queuille zou nog geen antwoord hebben gegeven op dit aanbod. Voorts wordt vernomen, dat Bi dault voornemens zou zijn drie le den van de M.R.P. en twee Radi caal-Socialisten als nieuwe minis ters in zijn regering op te nemen. De heer R. de Muijnck te Middelburg overleden. Te Middelburg is vorige week plotseling overleden de heer R. de Muijnck. Hij bereikte de leeftijd van 55 jaar. De heer de Muijnck was firmant der fa. Focus en door zijn grote kennis van zaken en zijn inzicht heeft hij mede deze firma gemaakt tot één met na tionale reputatie, terwijl zij ook veel exporteerde. De heer de Muijnck verkreeg zijn vakkennis te Aken en te Leipzig. Zeer bekend heeft de heer de Muijnck zich gemaakt door zijn werk voor de stichting „Nieuw Walcheren", vooral door de her- beplantingscommissio en de bo men- en struikenactie. Hij was de man, van wie de bekende leuze „Plant een boom op Walcheren" afkomstig was. De heer de Muijnck, die een liefhebber van kunst was en bo vendien zelf goede schilderstuk ken maakte was bestuurslid van de Ver. „Voor de Kunst" en van de Schouwburg te Midelburg. Dr H. Doeleman voorzitter van Oranjevereniging Goes. Het bestuur van de Goese Oranjevereniging heeft op de j.l. gehouden vergadering een hele wijziging endergaan. Er waren 5 bestuurs-vacatures, nl. door het overlijden van de heer v. Balle- goyen de Jong, door het bedan ken om gezondheidsredenen van de heer B. v. d. Berg, het vertrek van de heer Domenie, het a.s. vertrek van de heer Pieterse en het bedanken van de heer Zwar- tepoorte. Tot voorzitter werd ge kozen dr H. Doeleman, en tot be stuursleden de heren drs D. Ba- rends, H. B. Pilaar, P. de Bruijne en W. J. J. M. Vroome. De heer Pieterse herdacht in zijn openingswoord, in treffende bewoordingen het overlijden van de heer van Ballegoyen de Jong. Tal van jaren was deze de leiden de kracht in de vereniging en zijn werk was onvervangbaar, aldus de heer Pieterse. Het bezit der vereniging bleek te bedragen f571.89. Na de bestuursverkiezing wees de heer Pieterse op de noodzaak dat de Goese bevolking de ver eniging meer steun verleent, ideeel zowel als financieel. Nieuwe ideeën zijn steeds wel kom. Tenslotte werd afscheid geno men van de heer Pieterse, die tal van jaren bestuurslid en secreta ris was. De heer K. v. Faassen, bracht hem dank voor het vele werk. Het bedrijfschap voor aardap pelen heeft zich in principe ac- coord verklaard met fondsvor ming voor consumptie-aardappe len door middel van areaalhef fing. Zaterdag is de Hoge Commissaris van Indonesië, mr Moham med Roem met de Constellation „Gouda" op Schiphol aangekomen. De heer Roem was vergezeld van zijn familie, vrouw, kinderen en moeder en bovendien van de heren mr Djumhana, die als zijn plaatsvervanger zal optreden, en Sudjono, zijn secretaris en advi seur. karta is Zaterdagavond met meer dan een uur vertraging de Ne derlandse staatssecretaris van Oorlog, mr W. H. Fockema An- dreae naar Indonesië vertrokken. In een gesprek, met mr Fokke- ma, vertelde hij dat het doel van zijn reis is de overgangsvoor- waarden van het personeel van het K.N.I.L. naar de Nederlandse strijdkrachten en naar die van de R.I.S. in orde te maken. Een ander deel van de proble men, die de onderstaatssecretaris van Oorlog in Djakarta zal ont moeten, betreft de terugkeer van de troepen naar Nederland. Door het inschakelen van niet minder dan twintig buitenlandse troepenschepen, waaronder het Franse 30.000 ton metende s.s. „Pasteur", dat op 24 Februari in Amsterdam zal aanhomen, is het en in de drie volgende maanden 10.000 man troepen per maand in het vaderland terug te brengen. De heer Roem werd o.m. be groet door de minister van Unie aangelegenheden, de heer L. Göt- zen. Enige tijd later, nadat de heer Roem op de hoogte was gesteld van de inhoud van de verklaring van de heren Hatta en Hirschfeld over de samenwerking tegen ac ties welke de snelle en construc tieve opbouw van de R.I.S. be lemmeren, was men in de gele genheid de Hoge Commissaris en kele vragen te stellen. De eerste vraag, was naar aan leiding van de berichten over het ontslag van Indonesische ambte naren op Nieuw Guinea. Mr Roem zei het zeer te betreuren, dat Indonesische ambtenaren als gevolg van hun politieke gezind heid en activiteit ontslagen zijn. Er is geen sprake van, dat de regering van Indonesië renres-i "u,s"5ruaI" aa"""men' 18 1 saflle maatregelen ten opzfchte mogelijk in de maaml Februari van Nederlandse ambtenaren in haar dienst zou overwegen. Men zal trachten een oplossing te vin den. Westerling; Geen ernstig geval. Over Westerling zei hij: „Toen de actie begon waren noch de T.N.I., noch de Nederlandse le gerleiding daarop voorbereid. Deze laatste had verklaard, dat er geen Nederlandse soldaten zouden deserteren, doch de actie van Westerling in Bandoeng werd louter met deserteurs van het K.N.I.L. uitgevoerd. De heer Roem dacht, dat het „geen ernstig geval" was. Vooral nu er tot nauwe samenwerking is besloten tussen de Nederlandse en Indonesische autoriteiten (de verklaring van de heren Hatta en Hirschfeld) Het gezelschap begaf zich hier op van Schiphol uit direct naar Wassenaar, waar de heer Roem met zijn familie en staf voorlopig hun intrek zullen nemen in hotel Oud Wassenaar, aangezien het buiten „Backerhage", dat de toe komstige ambtswoning van de hoge commissaris zal zijn, nog niet geheel gereed is. 10.000 man per maand naar Nederland terug. Met het lijntoestel naar Dja- Geen bezwaar tegen nood zakelijke grenscorrecties. „Een zo diepingrijpend plan als ons ter kennis is gebracht hebben wjj nimmer kunnen verwachten. Eén blik op de kaart doet ons zien, dat, wat sedert tientallen van jaren, wellicht van eeuwen, bij elkander heelt behoord, en met elkaar is vergroeid, van één wordt gescheurd, en samenge voegd wordt met delen, die te vo ren weinig of geen gemeenschap met elkaar hebben gehad, en die onderling zeker niet in een zo eng verband hebben geleefd, dat zij zonder bezwaar tot één gemeen- to kunnen worden samenge voegd", aldus B. en W. van Se rooskerke (W.) in hun advies aan de raad over de plannen van Ged. Staten. De gemeenten Serooskerke (W.) Vrouwenpolder (met uitzondering van Gapinge), Grijpskerke en een deel der gemeente Sint Laurens zullen volgens het plan één ge meente vormen. Toegegeven wordt, dat dit deel van Walche ren bewoond wordt door een land bouwende bevolking, met een re ligieuze inslag, welke weinig of niet verschilt van die, welke men vindt in leder der thans bestaan de gemeenten afzonderlijk, ter wijl ook de zeden en gewoonten in die verschillende gemeenten of delen ervan, niet al te zeer uit eenlopen. Maar ondanks dat, heeft de bevolking van iedere ge meente in dit gebied haar eigen karakter, haar eigel* sfeer, haar eigen kerkelijk-, politiek-, schooi en verenigingsleven. Het is naar de overtuiging van B. en W. niet mogelijk, dit dorps leven, dat a.h.w. een afgesloten geheel vormt, te doorbreken, zon der schade te berokkenen aan het karakter en de geestkracht der bevolking. DE RAADSLEDEN. In de toekomst zouden voorts de raadsleden moeten volstaan met het verdedigen van de belan gen der gemeenschap, die hen af vaardigde in een college, waarvan zij slechts een deel uitmaken, om dat dit college ook geroepen is, gebieden te besturen, die hen voorheen vreemd waren, en waarvoor zij slechts matig geïn teresseerd zijn en waarschijnlijk zullen blijven. Dit zal tot gevolg hebben, dat in de raden der nieuwe gemeen ten en in de diverse tot die ge meenten behorende dorpen onder de bevolking het gevoel gaat heersen, dat het ene deel der ge meente achtergesteld wordt bij een ander deel, of omgekeerd, dat het ene gedeelte het andere over heerst. Men zal er steeds terdege re kening mede moeten houden, dat er een blijvende naijver zal be staan tussen de verschillende sa mengevoegde delen. NIET TEGEN GRENS CORRECTIES. Dit alles betekent nu ook weer niet, dat men zich zou moeten verzetten tegen elke grenswijzi ging. Er zijn op het eiland voor beelden aan te wijzen, waar in derdaad een wijziging van de ge meentegrenzen gewenst, ja zelfs urgent is. Daarmede zeggen B. en W. niet in strijd te komen met het door hen ingenomen standpunt, omdat de bewoners aan de peripheric ener bepaalde gemeente, die dicht wonen bij de bebouwde kom ener naburige gemeente, met de inge zetenen dezer laatste gemeente een eenheid vormen op kerkelijk-, politiek- en maatschapelijk ge bied. Het zou een bewijs van kort zichtigheid zijn, als men derge lijke toestanden zonder meer zou willen bestendigen, maar dat is heel wat anders dan dit plan. Bij de beoordeling, of de ge meenten de hun opgedragen taak naar behoren volbrengen, moet, t.a.v. aangelegenheden, die de ge meenten ieder afzonderlijk niet tot stand kunnen brengen, de vraag worden gesteld, of de ge meenten bereid zijn de weg tot samenwerking te kiezen. Wordt deze vraag bevestigend beant woord, dan mag geconstateerd worden, dat deze gemeenten hun roeping verstaan en hun taak te genover de ingezetenen naar be- In het Hervormd Lyceum te Amsterdam is Zaterdag de jaar lijkse Februarl-conferentie van de Nederlandse Oecumenische Jeugdraad, die door ongeveer 300 jeugdafgevaardigden werd bij gewoond, gesloten. H. H. K. Prinses Wilhelmina sprak gedurende de sloitingsdienst om 18.10 uur een rede nit, die door de I.K.O.R. de aether werd Ingezonden. De Prinses leidde haar rede in met enkele woorden over de bood schap, die in December jl. door het Oecumenische Jeugddeparte- ment te Genève aan de conferen tie in Bangkok van de jonge ker ken en zendingslichamen in Oost- Azië werd gezonden. Het mooiste van de boodschap, aldus de Prinses, is dat zij tevens een werkprogramma is voor de jongeren over de gehele wereld onverschillig waar hun arbeids veld ligt. De boodschap zegt: „Het Evangelie van Jezus Christus te brengen in ieder deel van het menselijk leven: op markten, in de gezinnen, op de akkers en in de fabrieken". Kon het duidelijker gezegd wor den? Het gehele leven te door dringen van Christus' geest, die alle verhoudingen Bijbels-gezond maakt. Er is voorwaar veel moed toe nodig om te allen tijde stipt eer lijk tegenover Hem en tegenover uzelf te zijn, zonder enige voor behoud of compromis, aldus de Prinses. „Want Christus neemt alleen het ware, het onvervalste aan". De Prinses besloot haar rede met de woorden: „Belijdt Hem in overgave en deemoed met allen over de gehele wereld, en ervaart ieder van u persoonlijk de aanwezigheid van Zijn heilig wezen in uw midden". horen vervullen. B. en W. menen zonder over drijving te mogen constateren, dat wat op het gebied van samen werking in de laatste jaren op Walcheren is tot stand gekomen, de toets der critiek kan door staan en zij geven daarvan een groot aantal voorbeelden. Om al deze redenen menen B. en W. Ged. Staten met klem te moeten verzoeken, geen verdere uitvoering te geven aan het plan tot een algehele herindeling van de gemeentelijke gebieden op Walcheren en met enige nood zakelijke grenscorrecties te vol staan. Directeur Postkantoor Goes nam afscheid. Zaterdagmiddag was in de zaal Krijger bijeen het personeel van het P.T.T.-kantoor te Goes, om afscheid te nemen van zijn direc teur, de heer P. J. van Dalsen, die met ingang van 1 Febr. be noemd is tot adj. inspecteur te Utrecht. Behalve het personeel merkten we nog op de heer In specteur der P.T.T. te Breda, de directeuren van de P.T.T.-kanto- ren te Bergen op Zoom, Middel burg en Yerseke. Na opening door de waarn. di recteur de heer de Kok, werd het woord gevoerd door de Inspec teur, de heer de Kok, de employé de Wild, de hoofdbesteller van Riet, de kantoorhouder te 's-Heer Arendskerke en namens de ont spanningsvereniging de heer de Boer. Alle sprekers deden uitkomen, wat de heer van Dalsen voor het kantoor is geweest, waarbij de nadruk werd gelegd op de ver nieuwing van het interieur van het kantoor. In zijn dankwoord deed de heer van Dalsen uitko men, de prettige samenwerking die er steeds met bet personeel is geweest. Als blijk van waarde ring werd hem een blijvend aan denken aangeboden. Voorlopig nog geen rond vaarten om Walcheren. Het bestuur van de afd. Vlis singen van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer heeft G.S. verzocht om, evenals voor de oorlog het geval was, met de bo ten van de Provinciale Stoom bootdiensten rondvaarten om Walcheren te organiseren. G.S. hebben echter dit verzoek van de hand moeten wijzen, daar er geen zekerheid bestaat, dat een schip hiervoor beschikbaar is. Bovendien bestaat er volgens G.S. nog steeds mijnengevaar. Voorts wordt er in het antwoord op gewezen, dat de kosten aan zienlijk hoger zouden zijn dan voor de oorlog. Overwogen wordt echter nog,of de mogelijkheid be staat in het zomerseizoen extra- reizen, zij het op bescheiden schaal, te doen uitvoeren. YERSEKE KRIJGT SPORTTERREIN. Op de j.l. gehouden raadsver- gadei'ing heeft de raad van Yer seke besloten tot aanleg van een sportterrein in het verlengde van de Marijkestraat. De kosten zul len in totaal f 26.000 bedragen. De wedstrijd voor de hoofd- klassecompetitie van de K.N.S.B. tussen Middelburg en Philips ein digde in een voorlopige 44 uit slag. Omdat ze geen zin hadden „aangeharkte tuintjes" te zien zijn de ministers Drees en Schokking, geheel onverwachts op inspectie gegaan. Ze bezochten het demo bilisatiecentrum Amersfoort, het vrijwilligerscentrum Wezep en Oldenbroek. Maar alles was dik in orde. Ook H. M. de Konin gin bracht een bezoek en wel aan Leiden waar ze gisteren, incog nito, ter gelegenheid van de 375ste Dies Natalis der Leidse Universiteit in de Zuiderkerk de dienst bijwoonde. Na afloop lunchte de Koningin met haar studiegenoten. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een vrachtwagen uit Zwolle, bestuurd door de 37-jarige Meyer in de Keulse vaart bij Amsterdam te water gereden. De autobestuur der is hierbij verdronken. Rond Istanboel huilen wolven. In dit gebied heerst strenge kou. Tele foonverbindingen zijn door sneeuwstormen verbroken, de radiouitzendingen en het vliegver keer zijn gestaakt. Gistermor gen zijn de Germaniascheepswer- ven te Kiel opgeblazen. Morgen vertrekt een Amerikaans schip met 900.000 stuks speelgoed voor kinderen in Nederland, Oosten rijk, Berlijn en West-Duitsland Zaterdag is te Moskou de verkie zingscampagne begonnen voor de opperste Sowjet. Candidaat no. 1 is (U raadt het nooit) Stalin. Molotof staat no. 2. Een Ber- lijnse vrouw heeft een eis tot echtscheiding ingediend, meldt Reuter, omdat haar man de ge woonte heeft achter elkaar zes zachtgekookte eieren met schaal en al naar binnen te slaan. Ge durende deze handeling moest zij zijn hals met ganzenvet masseren. De man noemde zijn gewoonte er felijk. Zijn grootvader placht ze ven hardgekookte eieren met schaal en al te consumeren. Waar haalt de man die eieren en dat vet vandaan?. Bevestiging en intrede. Zondagmorgen werd ds A. J. Radder, gekomen van Numans- dorp, als predikant by de Geref. Kerk te Kamperland bevestigd door ds Joh. Booij van Utrecht. In de middagdienst deed ds Radder zijn intrede met als tekst 2 Petr. 1 18—21. Na de prediking richtte ds R. zich met een persoonlijk woord tot de kerkeraad, de gemeente, de catechisanten, vertegenwoordi gers van de classis en het ge meentebestuur. Hij werd toege sproken door ouderling Bouterse namens kerkeraad en gemeente, die deed toezingen Ps 134 3, ds Allaart van Geersdijk namens de classis en burgemeester v. d. Maas namens het gem. bestuur. AMBTSDRAGERS VERGADERDEN TE GOES. Zaterdagmiddag vergaderden de ambtsdragers uit de Ring Goes der Nederlands Hervormde Kerk in de Prins van Oranje, waar ge sproken werd door de secretaris van de Provinciale Commissie van Bijstand der Hervormde Kerk in Zeeland, de heer H. d'Olivat over: „Het apostolaat". Spreker wekte ertoe op, dat over al in de gemeente het teamwerk zal worden aangevat, opdat van uit deze kernen het werk onder buiten- en on-kerkelijken kan worden gestimuleerd. Er volgde een levendige ge- dachtenwisseling. DISTRICTSVERGADERING N.C.L.B. De op Zaterdagmiddag gehou den jaarvergadering van 't district Zuid-Beveland van de N.C.L.B., was druk bezocht. Aanwezig wa ren 18 afd. met 43 afd. bestuur ders. Na opening door de heer Maas van Oostdijk, die,speciaal de vo rige voorzitter, de lieer Luyke- naar van Wolfaartsdijk, welkom heette, volgden de verslagen van secr. en penn., waaruit bleek, dat er een opgewekt en fin. gezond organisatieleven was. De voorz. C. Maas en de secr. A. Braamse, die aftredend waren, werden bij acclamatie herkozen. Na de pauze sprak de heer Vin gerling over „Onze Perspectie ven", waarbij hij achtereenvol gens wees op het bewarend ele ment van onze arbeid, het pro ductief maken van die arbeid, en op de mens in de arbeider. Ook de arbeider is beeld Gods en moet mede kunnen werken de aarde aan de mens te onderwer pen, om mede over het geschape ne te regeren. Na een drukke bespreking waarbij het punt rondvraag aan sloot, ging de heer Luykenaar voor in gebed, en sloot de voor zitter de vergadering. S.C.S. „LUCTOR ET EMERGO" VERGADERDE TE GOES. Zaterdag werd in het „Slot Ostende" te Goes de 3e Jaarver gadering van de Studieclub Schil ders gehouden. In zijn welkomst woord herdacht de voorzitter, de heer W. Wisse, het plotseling overlijden van het lid L. de Ko ning, waarna enkele ogenblikken stilte in acht werden genomen. De kas vertoonde een batig sal- da van f445.95. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden de heren W. Wisse en G. v. d. Knoop resp. voorzitter en 2e secretaris herkozen. Het bestuur werd uit gebreid met 3 leden nl. de heren J. Verrijzer, P. G. Schrier en P. J. de Dreu. Het programma voor het komende seizoen werd be sproken en bleek veelbelovend. Hierna werden de uitslagen be kend gemaakt van de gehouden wedstrijden. Ze luidden: Groep A: le en 3e pr. P. J. de Dreu, Goes; 2e pr. A. de Beste, Goes. Groep B: le pr. D. Neaye, Heinkenszand; 2e pr. P. C. v. Sprang, Goes; 3e pr. J. Meyer, Goes. Topklasse: le pr. K. Mulder, Goes (Beiste inzending van dit jaar en winnaar van de wissel- beker). Groep adspiranten: le pr. G. Remijnse, Oudelande; 2e pr. Jac. Tramper, Krabbendijke; 3e pr. C. Rijnhout, Kruiningen; 4e pr. W, Westveer, Driewegen. Bij de rondvraag dankte de heer C. Wisse namens de leden het ac tieve bestuur voor het vele werk, dat in het afgelopen jaar werd verzet. JUBILEUM Ds A. W. M. ODÉ. Mede in verband met het door hem gevierde jubileum heeft ds A. W. M. Odé Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk te Goes het Woord bediend, met als tekst Efeze 4 11 „En Dezelve heeft gegeven sommigentot her ders leraars". Z. Eerw. wenste geen gedachtenispreek te willen houden, maar alleen het Evange lie te prediken. Na de prediking dankte hij met een enkel woord voor de door de gemeente betoonde liefde en waardering. Ds en mevr. Odé werd toegezongen: Gezang 94 (gew.). Ged. Staten van Zeeland heb ben benoemd tot stuurman-aflos ser bij de Provinciale Stoomboot diensten de matrozen V. J. de Vries, J. Sutin, A. Versluys, A. Griep, J. P. Arens en V. D. Mar tens. DE BILT ZEGT: Storm. Zwaar bewolkt met buien en enkele verspreide opklaringen. Krachtige tot stormkracht toe nemende zuidelijke tot zuid-wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1