ZEEUWSCH DAGBLAD Belgische volksraadpleging gaat door. NIEUWS Socialistische voorstellen afgewezen. Franse regering in moeiliikhetien. Smederij In Neerbosch door trotyl- ontploffing vernield. P. v. d. A.-fractie tegen doorbraakplan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rechten van de mens. a deze Verklaring. Er blijkt Uit, dat de mens zich naar de algemene opvatting in een groot aantal rechten mag verheugen. Socialisten trekken zich terug uit kabinet. Drie doden en een zwaar gewonde. Grote belangstelling voor industrievestiging in Goes. Daders van roofoverval te Oud-Vossemeer voor de rechtbank. SNIPPER Landelijke ruiters vergaderden te Goes. Uitgave 'iehting „Zeeuwsch Dagblad" M-:antoor: Goes, L. Vorststr. 2438, bij geen gehoor -f 2364. Giro 274289. -singen, Walstraat Mdelburg, Korte Tel. admini- -n redactie hstraat, 5e JAARGANG No. 1478 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 4 FEBK. 1950 Hoofdredacteur: E. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en Södergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.15 u., onder 17.34 u. Maan op 21.06 u., onder 9.31 u. Hoogwater op Zondag 5 Febr.: Vlissingen: 3.30 u. 2.17 m., 15.56 u. 2.24 m. Terneuzen: 4.02 u. 2.34 m., 16.25 u. 2.41 m. Wemeldinge: 5.25 u. 1.73 m., 17.46 u. 1.89 m. Zierikzee: 5.08 u. 1.46 m., 17.34 u. 1.62 m. f Inder de indruk van het re- gime van Hitier, dat een rechtstreekse aantasting bete kende van alle menselijke "ech ten, heeft de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties besloten te komen tot de vast stelling van een Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. Tot dit doel werd een com missie benoemd, die onder lei ding van mevr. Roosevelt een concept verklaring moest op stellen. Een gemakkelijke taak was dit niet. Het wekt dan ook geen 1 rwondering, dat naar mevr. i: .osevelt meedeelde een aan tal compromissen moest worden gemaakt om aan de uiteenlo pende opvattingen van de ver schillende volken tegemoet te komen en dat het, hoeveel wij zigingen ook werden aange bracht, toch niet gelukte de vol maaktheid te bereiken. Na schier eindeloze vergade ringen kwam men er tenslotte toe een Verklaring op te stel len, die op 10 December 1948 door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties met 48 stemmen voor en 8 onthoudin gen werd geaccepteerd. De onthoudingen waren af komstig van de Sowjet-Unie en de van haar afhankelijke staten. Dit was wel een belangrijk resultaat. Het zegt toch wel iets dat een dergelijk belangrijk be sluit kon worden aangenomen zonder dat een van de 58 staten (twee waren bij de stemming af wezig) het tegen liet horen. Een bewijs, dat er toch wel een sterke roep is om recht, dat het rechtsbewustzijn nog niet is Verdwenen. I-Jet is een merkwaardig stuk De Verklaring begint met een basis-artikei, waarin wordt ver klaard, dat alle mensen vrij en gelijk in waardigheid en rech ten geboren worden, en dat de hier omschreven rechten cn vrijheden aan een ieder, zonder onderscheid worden toegekend. Dan volgt een groep artike len, waarin de rechten van het Individu op physiek en juri disch gebied worden vastgelegd. Een ieder, zo heet het daar, heeft recht op leven en vrijheid en onschendbaarheid van zijn persoon. Dus geen slavernij of folteringen. Een ieder heeft het recht als persoon erkend te wor den voor de wet; recht op ge lijke bescherming tegen achter uitzetting; recht op daadwerke lijke rechtshulp enz. Tn ;en volgende groep artike- len wordt het contact van het individu tot de gemeenschap vastgelegd. Hier is sprake van het-recht zich vrijelijk te verplaatsen, het recht om in andere landen eon asyl te zoeken, het recht op een nationaliteit, het recht van man nen en vrouwen om te huwen, terwijl zij in dat huwelijk ge lijke rechten hebben; het recht op eigendom, op vrijheid van gedachten, geweten en gods dienst, op vrijheid van mening en meningsuiting. Tenslotte volgt een reeks ar tikelen over sociale, economi sche en culturele rechten. Hier toe behoren o.m. het recht op vereniging en vergadering, het recht om deel te nemen aan het bestuur van zijn land, het recht op maatschappelijke zekerheid, recht op arbeid en vrije keuze van beroep, recht op gelijk loon bü gelijke arbeid, recht op een beloning die een menswaardig bestaan verzekert, recht op rust en vrije tijd, recht voor zich en zijn gezin op voeding, kleding, huisvesting, voorziening in ge val van werkloosheid, ziekt,e, invaliditeit, ouderdom, overlij den; recht op kosteloos lager onderwijs, recht om de soort van onderwijs en opvoeding te ge ven die hij wenselijk acht, enz. TAe mens heeft dus wel een zeer respectabel aantal rechten. Over de p 1 i c h t en die de mens heeft, is de Verklaring heei wat korter. Daarvan wordt alleen gezegd, dat de mens plichten heeft je gens de gemeenschap, zonder welke de vrije en volledige ont plooiing van zijn persoonlijkheid niet mogelijk is. De mens heeft dus vele rech ten en ook de gemeenschap heeft een recht. Maar van het recht dat God, de Schepper van hemel en aards op de mens heeft wordt hier niet gesproken. Van de plich ten die de mens heeft jegens God, wordt met geen woord ge rept. Trouwens, de Naam van God. wordt in deze Universele Ver klaring, die dus heel het leven in een groot deel van de we reld moet beheersen, niet ge noemd. ver de betekenis van deze Verklaring kan verschillend worden geoordeeld. Door som- higen is dit stuk met geweldig enthousiasme begroet, en door anderen met de grootste reserve ontvangen, omdat naar hun me ning een dergelijke Verklaring niet de minste practische bete kenis heeft. De zaak wordt pas belangrijk, wanneer maatrege len zijn genomen om deze rech ten geldig te maken. Hierin schuilt een element van waarheid. Maar aan de an dere kant mag niet worden ver- De vertegenwoordigers der drie partijen, die hebben deelgeno men aan de vergadering, tijdens welke het voorstel van Spaak Is besproken, te trachten een andere oplossing voor het konings probleem te vinden dan een volksraadpleging, bewaren een vol komen stilzwijgen en de ochtendpers meent te weten, dat de so- ciallstisten een verbeterde status quo hebben voorgesteld. Deze verbetering zou hierin bestaan, dat de Koning naar België kan terugkeren, teneinde door persoonlijk contact een oplossing te zoeken. De vorst zou in die periode evenwel niet mogen regeren. Volgens het blad zou een ander voorstel van de sociallstisten zijn, de Koning te laten terugkeren om eervol afstand te doen van de troon. Alle belangrijke ministers zijn Vrijdagochtend onder voorzitter schap van Eyskens bijeengeko men. Segers, de minister van ver keer, las na afloop het volgende communique voor aan de pers: „De eerste-minister heeft de ka binetsraad op de hoogte gebracht van de suggesties, die Donderdag door Spaak, Huysmans en Buset de socialistische ministers van staat, inzake de koningskwestie zijn gedaan. Alle C.V.P.-ministers verklaarden van oordeel te zijn, dat deze suggesties geen nationa le oplossing van het probleem kunnen brengen in de door de regeringsverklaring beoogde zin. Onder deze omstandigheden stel de de regering eenparig vast, de nieuw voorgestelde procedure geen oplossing van de konings kwestie kan waarborgen. C.V.P. VERANTWOOR DELIJK. Met betrekking tot deze be sprekingen, verklaarde Paul Henri Spaak gistermiddag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, dat de Liberalen bereid waren aan een andere oplossing mede te werken, doch dat de leden der C.V.P. hebben geweigerd. „Het is dus de C.V.P., aldus de gewezen eerste minister, die er verant woordelijkheid voor draagt, dat deze laatste poging om tot een nationale oplossing te geraken, mislukt is." Hoewel het communique van de Liberale Kamerfractie geen gewag maakt van de politieke toestand, zouden volgens „De Standaard" enkele liberale Ka- Tocht naar Amsterdam eindigde in Russische gevangenis. Volgens luchtvaart-functio narissen te Wenen hebben de Russen, voor het eerst na vele maanden, een bus van de K.L.M., die op weg was naar het vliegveld Sehwechat, aan gehouden en één der passa giers er uit gehaald. De passa gier zou een zekere Rennert zijn, directeur van een onder Sowjet-Russisch toezicht staande fabriek, die passage had besproken voor een reis per vliegtuig naar Amsterdam en van plan was later een be zoek te brengen aan Engeland en West-Duitsland. Verwan ten van Rennert in Wenen, die dachten, dat hij reeds in Am sterdam was, ontvingen gister morgen de mededeling, dat Rennert zich thans in een Russische gevangenis te We nen bevindt. merieden er bij de liberale minis ters op hebben aangedrongen, van de door de toenaderingspo ging van Spaak geschapen nieu we situatie, gebruik te maken om de volksraadpleging definitief te verhinderen. Het socialistische blad „Le Peu- ple" stelt in het licht, dat van socialistische zijde de grootste ge heimhouding Is opgelegd omtrent het resultaat der besprekingen. Volgens het blad zouden de ka tholieke onderhandelaars echter meer begrip voor de situatie heb ben getoond dan de rechtse pers wel zou doen veronderstellen en het blad besluit met de woorden: „De C.V.P. staat op een twee sprong Frans-Russische betrekkingen in gevaar. In diplomatieke kringen te Londen wordt vrijelijk gespro ken over de mogelijkheid van 'n algeheel afbreken der diploma tieke betrekkingen tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie als gevolg van het feit, dat Rusland een Franse nota van protest te gen de Russische erkenning van Ho Tsji Minh in Indo-China heeft verworpen. Londense waarnemers gelo ven, dat Engeland tegen een vol komen afbreken der diploma tieke betrekkingen zal advise ren. Engeland is steeds voor stander geweest van handhaving van zulke betrekkingen, waar dat maar enigszins mogelijk is. De heer Schipper nam afscheid van het C.N.V. In een buitengewone algemene vergadering in restaurant Espla nade te Utrecht nam het Chris telijk Nationaal Vakverbond gis teren afscheid van de tweede voorzitter, de heer J. Schipper, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het verbond verlaat. In een uitvoerige rede schetste de voorzitter, de heer M. Ruppert, de grote verdiensten van de heer Schipper voor de vakbeweging en het C.N.V. in het bijzonder. Van de minister van sociale zaken, mr A. M. Joekes, kwam telegrafisch bericht van verhindering binnen. Het had H.M. de Koningin be haagd de scheidende functionaris te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Dit ere teken werd hem door de verte genwoordiger van minister Joe kes, dr A. A. van Rhijn, op de borst gespeld. De loodsdiensten op de Westerschelde. In Nederland Is aangekondigd dat over een paar maanden een wijziging zal gebracht worden in de wijze van samenwerking tus sen de Belgische en de Neder landse loodsdiensten op de Wes terschelde. De Nederlands-Belgische com missie die krachtens de Schelde- overeenkomsten, de scheepvaart- kwesties op de Schelde regelt, is het eens geworden over het be ginsel van éen nieuwe verdeling. Zij was geen voorstander van het herstel van de vrije concurrentie zoals die voor 1940 heerste. In gevolge de nieuwe overeenkomst krijgt de Belgische loodsdienst 72,5 pet. en de Nederlandse 27,5 pet. Zeeuwse vrachtauto's weer naar Frankrijk. Naar wij vernemen hebben de bemoeiingen van de „Interzee- iand" betreffende het transitover voer naar Frankrijk succes ge boekt. Verschillende Zeeuwse ver voerders hebben thans n.l. weer toestemming gekregen om mosse len en groente naar de Franse grenszone te vervoeren. Vlissingse jongen gewond door afgesloten kachel. Gistermiddag werd de brand weer te Vlissingen gealarmeerd voor een brand in de A<^gje Dekenstraat. Het bleek echter, dat van een brand geen sprake was, maar dat de bewoners van het pand waren vertrokken en de kachel hadden afgesloten, waardoor een grote rookontwik keling ontstond. Overigens had een en ander nog een ongeluk kig verloop, want toen de brand weerauto door de Aagje Deken straat reed, slingerde zich een afhangend touw om de benen van de 17-jarige Duizendstra, die achter een handkar liep. Hij werd tegen de grond geslagen en liep enkele wonden, o.a. aan zijn hoofd en een bloeduitstorting op. Na in de verbandkamer van „De Schelde" verbonden te zijn kon hij naar huis. Voor de tweede maal vlieger weduwe. Bijzonder tragisch was het K.L.M.-vliegtuigongeluk voor me vrouw N. van der Heide, geboren Gillissen, de echtgenote van de bij de ramp met de PH-TEU om het leven gekomen gezagvoerder en afkomstig uit Vlissingen, Zij is n.i. voor de tweede maal door een vliegtuigongeluk weduwe ge worden. Haar eerste echtgenoot, de heer A. de Visser, verloor n.l. in 1939 het leven bij een ongeluk met een sportvliegtuig op het strand te Vlissingen. De Franse socialistische partij heeft gisteravond besloten haar ministers uit het kabinet terug te trekken. De oorzaak van deze beslissing is een meningsverschil tussen de socialistische partij en de rest van de regering over de grootte van de premies voor de arbeiders met de lage inkomens. Deze toeslag heeft tot doel de gering-betaalde werknemers over de periode heen te helpen, welke vooraf gaat aan het herstel van de collectieve onderhan delingen over de lonen, welke sinds '39 niet werden gevoerd. Een compromis-voorstel werd litiek verzoeken. De socialisten door de socialisten afgewezen. Het terugtrekken van de socia listische ministers betekent niet noodzakelijk de val van het kabi net. In het huidige kabinet, dat op 28 October j.l. werd gevormd, hebben vijf socialistische ministers zitting, terwijl vier van de vijf tien onderstaatssecretarissen so cialisten zijn. In de nationale vergadering legde Bidault een verklaring af, waarin hij zei, dat 1. de regering niet aftreedt, 2. het debat over de vrije collectieve onderhandelin gen terstond -zal worden stopge zet en 3. de regering Dinsdag een verklaring zal afleggen in de na tionale vergadering. Hij zei verder: „Wij staan voor het vooruitzicht van een wijziging in de structuur van de regering, welke wij niet wensten, maar welke onvermijdelijk schijnt." In de wandelgangen werd ge meld, dat Bidault hoopt de voor naamste posten, die vrij komen door het uittreden van de socia listen, te doen bezetten en zich de volgende week met een herge- groepeerd kabinet aan de verga dering voor te stellen. Hij zou dan waarschijnlijk om een vertrouwensstemming over de verklaring over zijn algemene po- schijnen bereid te zijn een derge lijk kabinet voorlopig hun wel willende steun te verlenen. De meeste waarnemers waren van oordeel, dat, wat ook het re sultaat zou zijn, een kabinetscri sis in de nabije toekomst onver mijdelijk is. Beperking van het verkeer op de Provinciale wegen. Naar wij vernemen zijn in ver band met de opdooi een groot aantal provinciale wegen voor het verkeer gesloten. Zo zijn alle pro vinciale wegen op Schouwen en Duiveland en Tholen afgesloten, benevens de weg IJzendijke-Phi- lippine-Driekwart en de provinci ale weg Walsoorden-Rijksweg Hulst-Perkpolder, Voor paarden- tractie zijn gesloten de wegen op Schouwen en Duiveland, Tholen en in geheel Zeeuws Vlaanderen. Tevens zijn er nog gemeenten of waterschappen, die zelf beperken de maatregelen hebben afgekon digd. De N.S. zullen binnenkort de onbewaakte overweg ten N.O. van Rilland, ten Zuiden van de Rijksweg Bergen op Zoom-Goes, met een flikkerlichtinstallatie be veiligen. Goesse raadsleden vergaderden. Drie punten kwamen in de gisteravond onder voorzitterschap van Mr W. C. ten Kate, gehouden gemeenteraadsvergadering van Goes aan de orde, die de bijzondero belangstelling hadden van de raadsleden. In de eerste plaats betrof dat de aanleg van een verbindingsweg tussen de Anjelierstraat en de Oostsingel, verder het bouwrijp maken van een gedeelte van het industrieterrein en het antwoord van B. en W. op de vragen van de heer Vlsschcr over het rapport van de Plan. Dienst, waarnaar velen nieuws gierig uitzagen. Na de korte nieuwjaarsrede van de voorzitter en het antwoord van de heer Zuidema daarop, volgde als eerste agendapunt het onderzoek van de geloofsbrieven van de heer J. J. Knibbe, die daar de raad tot toelating besloot in de volgende vergadering zijn intrede zal doen. Direct hier op zat de raad al midden in een uitgebreide discussie over de aan leg van de verbindingsweg tussen de Oostsingel en de Anjelier straat, waarvoor gronden geruild worden met de fam. Boel. Nadat de voorzitter medege deeld had, dat de ruiling van grond met mej. Boel voorlopig niet door kan gaan, omdat ze nieuwe bezwaren kenbaar had ge maakt, deelde de heer P. de Munck namens de fractie van de P. v. d. A. mede, niet overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van de doorbraak Anjelierstraat- Oostsingel. Hij voerde hiervoor verschillende redenen aan. De demping van de punt van geten, dat een uitspraak van de V.N. als hier werd gedaan niet zonder betekenis kan worden geacht. Ideën marcheren. En dat is ook hier mogelijk. Toch is er geen reden om grote verwachtingen te koesteren. Het is ongetwijfeld juist, dat „de rechten van de mens beschut worden door de supprematie van het recht". Maar wanneer bij de vaststelling van het recht ontbreekt de erkenning van de supprematie van het Recht Gods en de plicht om daaraan te ge hoorzamen, dan moet ook van deze arbeid der V.N. worden ge zegd, dat alles jjdelheid is. de Oostvest en het afgraven van de z.g. bult, had hij niet in de begroting gezien en voorts kon hij zich niet begrijpen dat B. en W. de fa. Boel een stenen schuur willen bezorgen in ruil voor de houten, die afgebroken moet worden voor aanleg van de weg. Afgezien van het doorbraakplan zag de heer W. J. J. M. Vroome (K.V.P.) de demping van het ge deelte vest en slechting van de „bult" in groter verband. Nadat de heer R. Zuidema (A.R.) zich er voor had verklaard en de heer J. Merison een technische (mod- derikwestie had aangesneden, zei Weth. A. Buijs, ook niet voor doorbraak te zijn, omdat er weer een snijpunt voor het verkeer bij komt. Verharding van de punt Oostvest kan niet direct geschie den: de grond zal eerst enkele jaren moeten liggen om stevig genoeg te zijn. Uiteindelijk zal het linkerpand op de hoek Heernisse- weg-Oostsingel wel weg moeten merkte hij nog op. Weth. J. H. Roose trachtte de bezwaren van de heer de Munck te ontzenuwen en merkte o.a. op, dat de heer Boel niet zo maar een stenen schuur krijgt. Hij moet voor cir ca f 4000.extra grond kopen. Weth. J. J. van Melle trachtte de volhardende P. v. d. A. te over tuigen met een verkeerstechni sche uiteenzetting, maar ook de ze poging leed schipbreuk. Bij stemming werd met de 4 stemmen van de P. v. d. A. tegen, besloten, toch „door te breken". HET GASTHUISBESTUUR. Na enige discussie, waarbij de heer M. J. Bakker (K.V.P.) aan vankelijk vroeg het aantal te ver hogen, maar zich door een vijftal leden liet overtuigen, dat er ge legenheden genoeg waren, werd besloten het aantal drankvergun-» ningen en verloven te handhaven. Aan de Chr. Woningstichting Z.- en N.-Beveiand zullen 11 in de J. D. van Hellestraat in aanbouw zijnde duplexwoningen in exploi tatie worden gegeven. Tot lid van het Gasthuisbestuur werd de heer F. P. J. Polderman gekozen, (waarbij de heer Vermaire op merkte, dat de middenstandspar- tij weer geweerd was) terwijl de heer J. Oranje m.a.st. tot direc teur van Gemeentewerken in vas te dienst benoemd werd. Voor af ronding van de Bergweg werden van de heren A. Vermaire en J. Ermerius enkele perceeltjes grond gekocht. De raad besloot vervolgens tot het bouwen van 8 woningwetwo ningen en droeg de bevoegdheid voor het verlenen van ontheffing van het rijden met meer dan 1 aanhangwagen aan B. en W. op. Voor verschillende commissies werden de aftredende leden her kozen, waarna besloten werd tot verkoop van een in aanbouw zijn de duplexwoning aan de J. D. van Meilestraat. De regeling tot toelating van leerlingen uit Goes op de Openb. U.L.O. te Middelburg met de ge meente Middelburg werd opgehe ven. Tot onderwijzer aan de Burg. van Dusseldorpschool werd de de heer C. L. Kalf te Westzaan benoemd en een partiële herzie ning van het uitbreidingsplan werd aangenomen. Besloten werd aan J. P. Geen- se en J. de Smit een woning in de Leliestraat te verkopen en i.v. hiermee een nieuwe overeen komst aan te gaan met de „Ro- hyp". INDUSTRIETERREIN. Het aanleggen van een indu strieterrein en het vaststellen van de verkoopsprijzen van de gron den met de nieuwe voorwaarden hiervoor verkreeg de goedkeuring van de raad. Er werd echter wel het nodige over gezegd. De heer Zuidema merkte op, het jammer te vinden, dat het rapport van de Plan. Dienst niet behandeld is vóór dit voorstel aan de orde kwam. Nu wordt over een groot deel van dat plan reeds beslist. De heer J. S. Visscher (Arb.) was het met hem eens Doordat men enige buizen, met trotyl gevuld, in het vuur hield teneinde ze recht te smeden, is de smederij v®n P. Haerkens te Xeerboseh bij Nijmegen, gis termiddag in de lucht gevlogen. De smid en zijn twee knechts werden gedood, een achttienjari ge neef werd zwaar gewond. De ontploffing, men dacht eerst aan bominslag, werd tot ver in de omtrek gehoord. De huizen in de omtrek wankelden even. De smederij stortte in, evenals een gedeelte van het woonhuis waar van echter de voorgevel bleef staan. Merkwaardig was dat van de omliggende huizen zo goed als geen ruit gebroken is. De smid, en zijn 23-jarige knecht Pierlot uit Wijchen die dicht bij de uitgang stonden wer den, onmiddellijk gedood. De 22- jarige knecht van Bremén uit Malden bij Nijmegen, die ver moedelijk bij het aanbeeld heeft gestaan, werd onder het neerval- Op 22 September j.l. hebben een drietal personen in de Hol- iairepolder te Oud-Vossemeer een overval getracht te plegen op de hoeve van de Gebr. van Engelen. Daar echter een der bewoners de onverlaten met een jachtgeweer te lijf ging moesten de heren vluchten en konden zij later wor den gearresteerd. Vrijdagmiddag zal dit drietal J. A. F., T. H. en M. J. N., allen te Rotterdam voor do Arrondissementsrechtbank te Middelburg terechtstaan. Tijdens de morgenzitting zal de behande ling van het proces tegen het tribunaallid G. W. te Axel en de commissionair L. D. te Terneuzen worden voortgezet. Deze zaak werd op 23 December j.l. terug verwezen naar de rechtercommis saris. Ook de heer Vroome sloot zich hierbij aan. De heren waren het er echter over eens, dat de po gingen tot vestiging van industrie toejuiching verdienden. Do voorz. antwoordde de heer Zuidema, dat er zoveel animo be staat voor het industrieterrein, dat er zeer spoedig een voorstel in de raad zal komen voor het gereedmaken van het tweede deel van het industrieterrein. Ais laatste punt kwam aan de orde het aanvaarden van twee barakken, waarvan er één be stemd is voor de openb. kleuter school in Plan Oost en één voor de Chr. kleuterschool aldaar. Wat het terugkopen van de door de Chr. Kleuterschool aangekochte schuur aangaat, waarover de heer Haverhoek (Arb.) gehoord had, dat de prijs abnormaal was ge weest, zei de voorzitter dat er geen toezegging gedaan was. HET RAPPORT OVER GOES. Tenslotte beantwoordde de voorz. de schriftelijk gestelde vragen van de heer Visscher, over de publicatie van het Rapport van de Prov. Plan. Dienst betref fende het onderzoek naar de so ciaal-economische structuur van Goes. B. en W. zeiden verschil lende bezwaren tegen het rapport te hebben en zij waren van me ning, dat het eerst ter tafel moest komen bij de uitwerking van de komende grote ontwikkelings plannen. I.v.m. de veel grotere taak die B. en W. meenden te moeten stellen vreesden zij dat vroegtijdige publicatie en discus sie storend zou kunnen werken en eventueel nu vormende meningen later weer zouden worden door kruist. Bovendien zeiden B. en W., dat er reeds besprekingen gaande zijn inzake voorstellen tot het ver lenen van een opdracht tot het maken van een geheel nieuw ont wikkelingsplan ln groter verband, Voorts zeiden B. en W., dat ze niet hadden kunnen vermoeden, dat ook buiten hun college om kennis van het rapport genomen zou kunnen worden. Dat het he ter zou zijn geweest het rapport eerder te publiceren waren B. en W. niet met de heer Visscher eens. Rijnschippers bedrogen. Secretaris-penningmeester verdacht van verduistering van f40.000. Gistermorgen heeft de politie de 52-jarige A. W. J. V. uit Rot terdam aangehouden, die werk zaam was als bezoldigd secreta ris-penningmeester bi) de Alge mene Rijnschippersbond te Rot terdam. Hij wordt er van ver dacht circa f40.000,toebeho rende aan deze bond, verduisterd te hebben. Bij een accountantsonderzoek, dat eind October werd ingesteld, is deze fraude aan het licht ge komen. V. moet met deze mal versaties reeds in 1934 zijn be gonnen. Het onderzoek van de boeken is nog aan de gang, zodat het juiste bedrag nog niet bekend is. 75-JARIGE MAN VERMIST. De 75-jarige Willem Jongeneel te Rotterdam heeft op Zondag 8 Januari zijn woning aan de San- delingstraat veriaten en is se dertdien niet teruggekeerd. lend puin bedolven en later leven loos door brandweerlieden onder de stenen vandaan gehaald. Een neef van de smid, de 18- jarige J. Haerkens die aan de poort stond, werd zwaar gewond. Hij brak een arm en werd met zware vleeswonden naar het zie kenhuis vervoerd. Hier bleek, dat verscheidene ijzersplinters in zijn lichaam waren gedrongen. Hij is nochtans niet levensgevaarlijk gewond. De partij buizen, een overblijf sel van de Engelsen die deze ge bruikten om diverse objecten als bomen e.d. op te blazen was daags tevoor in de smidse gebracht. H.K.H. Prinses Wilhelmina zal a.s. Zondagavond om 18.10 het woord richten tot de jeugd in de sluitingsdienst van de jaarlijkse conferentie van de Nederlandse oecumenische Jeugdraad. Het I.K.O.R. zendt deze dienst uit over Hilversum I. Prins Bern- hard bracht gisteren een bezoek aan het grootste oliecentrum van West-Venezuela, Maracaibo. In Naaldwijk werd gisteren de eerste spinazie geveild. Deze bracht op fl.70fl.80 per kg. Inbrekers hebben gisternacht geprobeerd de gas- en electramunten van het Gemeentelijk Amsterdamse ener giebedrijf te stelen. Hoewel zij een flinke scheur in de desbetref fende brandkast sneden, lukte het hun niet buit te behalen. In Limburg heeft men een organi satie in het leven geroepen, die de exportkansen van Limburgse champignons naar Amerika zal onderzoeken. Gisteravond is een wolspinnerij en garenfabriek te Veldhoven (bij Eindhoven) to taal uitgebrand. „Rusland bezit de waterstofbom", aldus heeft Wysjinsky verklaard in een rede ter gelegenheid van Stalins ver jaardag. Ruth Williams, de En gelse typiste, die getrouwd was met een negerstamhoofd, zal geen koningin worden. De Britse rege ring heeft n.l. besloten om haar man, Seretse, niet toe te staan aan het hoofd van zfjn stam te blijven. Volgens een Ameri kaanse radiocommentator mobili seert Tibet momenteel om voor bereid te zijn tegen een eventuele aanval van Chinese communisten De Russische autoriteiten heb ben het verkeer op de autoweg van het Westen naar Berlijn stop- gelegd, wegens „gladheid van het wegdek". Sinds Dinsdag wordt in Suriname het motorschip „Al- bina" vermist. Dinsdag had het in Paramaribo moeten aankomen. Er zijn 14 koppen aan boord. Koning Gustaaf van Zweden is thans in zoverre hersteld, dat hij eind deze maand naar de Riviera kan vertrekken. Bevin is gis teravond van zijn reis naar Co lombo in Londen teruggekeerd. De plannen voor het komende seizoen. In de Prins van Oranje te Goes vergaderde gisteren de Geweste lijke Bond van de Kon. Neder landse Federatie van Landelijke Ruiterverenigingen. Nadat des des morgens een bestuursverga dering was gehouden vond des middags een algemene ledenver gadering plaats. Op deze middag bijeenkomst heeft de heer P. A. Voorsluys uit Amersfoort, secre taris-instructeur der Kon. Neder landse Federatie enkele zeer in teressante instructieve films over de paardensport vertoond. De voorzitter, ir J. D. Dorst, ging in zijn openingswoord dó behaalde resultaten van het af gelopen jaar nog eens na en wek te de aanwezigen op, de kring van ruiterenthousiasten te heipen groeien. Men heeft voor dit seizoen de volgende plannen op touw gezet. In het laatste vdn Augustus, be ging September, wil men trachten in Goes de Zeeuwse kampioens wedstrijden te houden. In St. Maartensdijk zal vermoedelijk een landdag georganiseerd wor den, door één of twee verenigin gen op Tholen. Men acht daar voor de tweede Pinksterdag het best geschikt. Op 9 Februari zal te Goes een instructiedag gehouden worden voor instructeurs en juryleden. Men wijdde voorts aandacht aan de streekwedstrijden voor dé klassevérhoging. Tenslotte kwam de heer Voor sluys met een plan, om, evenals dat -bij andere verenigingen is ge schied, met enkele verenigingen op de West Veluwe contact op ta nemen teneinde daar, op paarden van die verenigingen, eens rij tochten over de Veluwe te ma ken. Het plan viel in goede aarde zodat men hiertoe besloot. Als datum hiervoor werd 20 Juni ge noemd. Ontslag Inspecteur van Politia vernietigd. Het ambtenarengerecht te Den Haag heeft het ontslag vernie tigd van de inspecteur van poli tie te Baarn, J. v. d. Heiden, die, zoals bekend, op 1 December 1948 door de burgemeester van Baarn, mr F. J. van Beeck Cal- koen, was ontslagen. Repatriërende militairen en da nationale reserve. Naar wij vernemen zijn de geruchten als zouden buiten gewoon dienstplichtigen worden opgeroepen tot verplichte dienst neming bij de nationale reserve, van alle grond ontbloot. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Matige tot krachtige en in het Westen van het land tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Meest zwaar be wolkt met nu en dan enige regen en enkele verspreide opklaringen. Weinig verandering in tempera/- tuur. Nagekomen Advertentie Heden behaagde het de Heere van onze zijde weg te nemen, onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, JANNETJE DE KOSTER— VAN DAMME, Wed. van Joh. de Koster, in de ouderdom van 78 jaar en 8 maanden. C. M. DE KOSTER. J. M. DE KOSTER- GIJZEL en Kinderen. T. DE KOSTER. M. J. DE KOSTER. J. DE KOSTER- MOL en Kinderen. J. DE KOSTER. P. DE KOSTER. J. KOLE— DE KOSTER. I. J. KOLE. 's-Gravenpolder, 3 Februari 1950.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1