Oostenrijk, land van vrees en verlangens. 't Wetsontwerp op de Ondernemingsraden Kiezen 4 Delen Ds De Vries te Goes in bet goud. vim iimmummum Vrees: Berlynse verhoudingen en wensen. Verlangen: zelfstandigheid. Algemene beschonwingen begonnen. Vraag het de Minister. [Normaalen Natuurlijk LAXEER-AKKERTJES Truman's woorden worden op goudschaaltje gewogen. Een leven in dienst van de Meester. Doad*rdag 2 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Jaglna 2 INTERNATIONALE MASKERADE. WENEN*. Het mislukken van de diplomatieke stappen, die door de Amerikaanse, Britse, Franse en Oostenrijkse vertegenwoordi gers te Moskou werden ondernomen in verband met het stokken van de onderhandelingen over het staatsverdrag, heeft hier de toch reeds zozeer teleurgestelde politieke gemoederen nog verder gedeprimeerd. Het feit, dat de minister van buitenlandse zaken, dr Gruber, heeft aangekondigd, dat zj|n regering zich wellicht bin nen niet te lange tijd genoodzaakt zal zien de zaken „openhartig" to bespreken, kan in verband worden gebracht met de meer dan koele ontvangst, die gezant Bischof to Moskou bereid Is. Naar hier verluidt zou daarbij i Alles overheersend is de drang de Sowjet-Unle haar voorwaarde naar voltooiing dér zelfstandig van langdurige concessies voor heid en naar het verdwijnen van olieboringen nog verscherpt heb- de ongenode en met uitzonde- ben. Onder de vele vooraanstaande politieke leiders, die wij in de af gelopen weken konden spreken, was er geen enkele die niet het onverwijld sluiten van het ver- eg een levenskwestie voor de ge staat achtte. Daarbij ver wees men niet alleen naar de eco nomische lasten, die het land thans extra te torsen heeft, doch evenzeer naar de morele en poli tieke Invloeden, die uit het voort duren van de bezetting kunnen ontstaan. Men wees hier op het gevaar van stakingen, waarvan sommige beoordelaars zeggen te vrezen, dat deze eventueel door de Russische bezettingsmacht xouden kunnen worden gebruikt als voorwendsel voor een straffe re scheiding der bezettingszones met de mogelijkheid van „Duitse verhoudingen" In Oostenrijk en Van „Berlijnse verhoudingen" in Wenen, wordt dan ook in vele kringen rekening gehouden. In de geallieerde raad zijn de vormen Weliswaar nog altijd correct, doch de woorden die er gewisseld wor den zijn er niet minder hard om. Politieke Invloeden. Toch zullen de Oostenrijkers zich met alle beslistheid verzet ten tegen voorwaarden, die de Russen ook na hun aftocht indt reet politieke invloeden zouden kunnen geven ring der Amerikanen dure gas- LICHTRECLAMES IN DE OPERETTE-STAD ten. Want een bepaalde sympa thie heeft zich geen der vier be zettingsapparaten verworven. Men hoort de minste bezwaren tegen de Engelsen en de Fransen en wel op grond van het feit, dat men hen het minst hoort en ziet. Merkwaardig genoeg heeft de het staatsverdrag speelt. luidruchtige en ruige levensstijl van de Amerikaanse soldaat het Oostenrijkse gemoed meer be roerd dan de dollars, die hij brengt. De Weense arbeider, die dank zij deze dollars en ondanks zijn gezonken graad van productivi teit, beter leeft dan „tussen de oorlogen", heeft voor de „G.I." een ongeveer gelijke achting ais voor de Russische soldaat. Op het hoogste niveau hebben Amerikaanse en Russische bezet ting in hun uiterlijk en het uiterlijk betekent veel in de stad der operette iets gemeen. Zij hebben hun hoofdkwartieren in het centrum van Wenen voorzien van massale lichtreclames: Stars and Stripes naast hamer en sik kel. Het Weense leven gaat daar aan soms geprikkeld, doch meest al achteloos voorbij. Het ver toont, ondanks het feit, dat het land noch politiek noch econo misch zijn basis gevonden heeft, weer een verrassende mate van blijmoedigheid. Hef ziet er hier in deze dagen naar uit, dat de Weense bevolking de alom tie rende maskerade van carnaval als een meer reële zaak be schouwt dan de maskerade, die de internationale politiek rond JOHAX VAN OLDENBARXE- VELDT OP THUISREIS. Op 27 Jahuari Is van Tandjong Priok vertrokken het troepen schip „Johan van Oldenbarne- veldt" met 2440 passagiers. BRITSE VERKIEZINGEN EN DE VERZEKERING. De Britse liberale partij heeft zich onder zekere voorwaarden, bij „Lloyds" verzekerd tegen het risico van het verloren gaan van waarborgsommen, indien haar candidaten niet het voorgeschre ven minimum-aantal stemmen behalen ln de kiesdistricten, waarin zij candidaat worden ge steld. Is de bom er nu al of niet? Te Washington wijdt men veel aandacht aan de bewoording van Truman's zorgvuldig opgestelde verklaring over de vervaardiging van de waterstofbom. Men merkt op, dat Truman zei, de commis sie voor de atoomenergie op dracht te hebben gegeven, haar werk inzake alle vormen van atoomwapens, met inbegrip van de»z.g. waterstof- of superbom'' voort te zetten. Men vraagt zich op grond van deze woordkeus af, of de V.S. al een waterstofbom vervaardigd en misschien al geprobeerd hebben TWEEDE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur.) Hoe staat het met het transitoverkeer Het Tweede Kamerlid de heer C. van den Heuvel (A.R.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of, nu Nederlandse groente- transporten zonder enige vooraf gaande waarschuwing aan de Belgisch-Franse grens zijn opge houden, de minister wil mede delen, welke maatregelen van Nederlandse zijde zijn onderno men om de gerezen moeilijkhe den, waardoor de vrijheid van het transito-verkeer over de weg ernsög wordt aangetast, uit de weg te ruimen. EN MET DE GERATIO NALISEERDE BOUW? Het Tweede Kamerlid de heer Andriessen (K.V.P.), heeft min. in 't Veld schriftelijk gevraagd of de haren van de woningen van Plan-Bouma zullen worden ge handhaafd, en zo niet welke hu ren zuflen gelden. Voorts wilde hij .weten of een sluitende exploi tatierekening wordt verkregen en indien dit niet het geval is, wat dan het event, nadelige saldo be draagt. Voorts wilde de heer An driessen weten of ook andere ge meenten hiervoor in aanmerking komen en zo ja of, indien op gro te schaal deze toewijzingen zouden geschieden, er genoeg materialen en arbeidskrachten aanwezig zijn. Kloosterzusters werden wakker. Eu joegen dieven op de vlucht. Drie dieven hadden ingebroken in een kerk te Cerignola, in Zuid- Italië. Zij waren juist voornemens het kerkgebouw, waaraan een weeshuis grenst, dat onder toe zicht staat van kloosterzusters, met rijke buit aan kostbare voor werpen en de inhoud van de col lectebus te verlaten, toen een van hen over een vuilnisvat struikelde en viel. Op het geluid van de val schrok ken de kloosterzusters wakker. Zij snelden, in hun nachtgewaad en onder aanvoering van de moe der-overste, toe, in allerijl mede- fenomen keukengereedschappen Is „wapens" met zich voerend. De dieven zagen de schare, aangevoerd door de een deegrol ler zwaaiende moeder-overste, naderen. Zij aarzelden, lieten hun buit vallen en haastten zich, het vege lijf te redden zo zeer omdat hij het er princi pieel mee eens is, maar veelmeer omdat hij iets ziet ln het op de „langere baan schuiven". De in- De Tweede Kamer ls na een lang reces weer bijeengekomen I stelling van de bedrijfscommissie voor de behandeling van een zeer belangrijk wetsontwerp, nl. dat had echter zijn goedkeuring niet. op de ondernemingsraden. Dit ontwerp is de logische consequentie Deze bedrijfscommissie vindt hij van de P.B.O., waarin het bedrijfsleven georganiseerd wordt in be drijf- en productschappen, met daarboven de Sociaal-Economische Raad, De ondernemingen zelf bleven echter buiten schot. Daar is nu dit wetsontwerp voor. In grote lijn is het de bedoeling slecht, dan vindt dat zijn weer- van de ondernemingsraad, samen- klank in de bedrijfschap. Daarom gesteld uit werknemers en werk- moet er nauw contact zijn tussen gever, dat men over alle moge lijke sociale kwesties, die zich in het bedrijf voordoen gaat spre ken. Ook zal de ondernemings raad kunnen adviseren en zelfs voorstellen doen! over de tech nische en economische gang van zaken in de onderneming, terwijl het hoofd der onderneming te vens verplicht wordt periodiek mededeling te doen omtrent de economische gang van zaken in zijn bedrijf. De ondernemingsraad moet dl" een bijdrage leveren tot een zo goed mogelijk functionne- ren der onderneming. Met nadruk wordt in het wetsontwerp be paald dat de zelfstandige functie van de ondernemer moet blijven bestaan. Het hoofd der onderne ming is voorzitter van de onder nemingsraad. De leden worden gekozen door de arbeiders die 21 jaar zijn en minstens één jaar in het bedrijf werkzaam zijn. Men kan slechts tot lid van de raad I hem beslist gekozen worden als men 23 jaar vraag, is en drie jaar in de onderneming heeft gewerkt. De candidaatstel- ling voor deze raad geschiedt door de vakorganisaties. Slechts waar dit niet mogelijk is, hebben ook de ongeorganiseerde arbei ders een stem in het kapittel. De samenstelling van de onder nemingsraad hangt af van de grootte van het bedrijf. Het mini mum aantal leden bedraagt 3, het maximum 25. Uitzonderingen hierop zijn mogelijk. In het wets ontwerp wordt bepaald dat zo lang de P.B.O. nog niet is inge voerd de bedrijfscommissies uit groepen van ondernemingen worden ingesteld die zorg heb ben te dragen voor de goede gang van zaken der ondernemings raden. Als de bedrijfschappen eenmaal zijn opgericht dan ver dwijnen deze bedrijfscommissies. de bedrijfschap en de onderne mingsraad. De ondernemingsraden moeten het werk ln de bedrijfschappen beziele... Een inlassen in de P.B.O. zal betekenen dat de be drijfschappen de taak van de be drijfscommissies zal overnemen. Dat was het grote bezwaar van de heer v. d. Born (Arb.) die de heer Stapelkamp verweet, dat hij in ieder geval niet passen in de P.B.O. z De candidaatstelling. De wijze van candidaatstelling was voor de V.V.D. een bittere pil. De heer Korthals zeide zon der meer, dat ook de ongeorgani seerde arbeiders recht van spre ken moeten krijgen. De nuttig heid van deze regeling voor de vakbeweging zag hij heel goed in, maar de ondernemingsraad moet het vertrouwen hebben van het hele personeel en hij moet het hele personeel vertegenwoordigen, De heer Stapelkamp had het liefst dat ook alleen de georgani seerde art-iders maar mochten de zaak op de lange baan wilde stemmen. Hij begreep echter wel schuiven. Voordat alle bedrijf- dat deze idee toch geen ingang schappen zijn ingesteld zullen nj. J zal vinden en daarom zal hij met wel een paar jaren verlopen zijn.de huidige regeling accoord gaan, De heer Beernink (C.H.) was Als men ongeorganiseerden ook het met de heer Stapelkamp roe rend eens. Een ondernemingsraad is slechts nuttig ais het bedrijfs leven er rijp voor is. Die rijpheid blijkt na de insteljing van de be drijfschappen. Voor de heer v. Thiel (K.V.P.) het recht tot candidaatstelling gaat geven' is dit in feite een pre mie op het nonchalance. De enige die openlijk uitsprak, dat dit wetsontwerp niet ver ge noeg ging was de heer v. d. Born (Arb.). De economische bevoegd- P.B.O. en ondernemingsraden. Reeds bij de behandeling van het wetsontwerp op de P.B.O. had de heer Stapelkamp (A.R.) een motie ingediend om het wetsont werp op de ondernemingsraden in de P.B.O. ln te lassen. Terwille van de lieve vrede werd destijds besloten om deze motie te behan delen bij de ondernemingsraden. Zij maakte nu bij de algemene beschouwingen het hoofdpunt van het debat uit. De heer Stapel kamp lichtte zijn motie uitvoerig toe. Hij stelde zich op het stand punt, dat de samenwerking in de onderneming eigenlijke belang rijker is dan die in 'n bedrijfstak. Gaat het in de ondernemingsraad lag deze kwestie anders; het heden van de raad moeten z.i, vraagstuk der inlassing is voor groter worden. De ondernemings geen principiële raad moet het medebeslissings recht krijgen voor besluiten, die De heer Korthals (V.V.D.) was de structuur van de onderneming voor de motie Stapelkamp. Niet wijzigen. Korte Berichten. De commissie voor buitenland se zaken uit de senaat der Ver enigde Staten heeft Dinsdag m.a.s. haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van de heer Merle Cochran tot ambassadeur der Ver. Staten in Indonesië. Do Amerikaanse minister van landbouw, Charles Brannan, heeft voorgesteld ongeveer 50 millioen bushels surplus-aardappelen te vernietigen, tenzij het Congres andere plannen heeft. In een te Tokio opgevangen uitzending van Radio Pjongjang wordt gemeld, dat de regering van Noord-Korea de regering van Ho Tsji-Minn heeft erkend. Ter gelegenheid van het 50- Jarig bestaan van het gemengd koor „Polyhymnia" te Haarlem, zal van 27 Mei 18 Juni in de gemeentelijke concertzaal een grote internationale zangwed strijd worden gehouden voor vrouwen-, gemengde- en mannen koren. Mr All Sastroamidjojo, de nieuw-benoemde ambassadeur van de R.I.S. in de Verenigde Staten, is met zijn echtgenote, drie kinderen en zijn secretaris, de heer R. M. Darmento, Dins dagmiddag op het vliegveld Idle- wild aangekomen. De Nederlandse Hervormde Jeugdvereniging „Het Kompas", is op haar verzoek opgenomen in de Nederlandse Jeugdgemeen schap. Met ingang van 1 Februari is bij beschikking van de minister van sociale zaken een looncon- troledienst ingesteld, met tot taak het opsporen vat! de bij of krachtens het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen 1945 strafbaar gestelde feiten. Ais hoofd treedt op de directeur-ge neraal van de arbeid. H. M. de Koningin heeft aan de leider van het A.B.C.-cabaret, Wim Kan, toegekend de „Ver- zetsster Oost-Azië 19421945" ingesteld bij K.B. van 26 October 1948 „wegens zijn verdiensten voor zijn lotgenoten in de Japan se krijgsgevangenkampen in Birma en Siam". De heer G. J. Scheepers, direc teur van drukkerij Levisson, te 's-Gravenhage en hoofdredacteur van het weekblad „Graficus" wordt Zondag 5 Februari zeven tig jaar. De minister van binnenlandse zaken, mr Teulings, zal a.s. Don derdag voor een korte vacantie naar het buitenland vertrekken. Hij wordt 17 dezer terugver wacht. door J. Z. J. Hazebroek 66) e duurt dat gewoon- üjk, met zo'n hersenschudding? Bep zal toch wel weer bij hem terug komen, zo gauw ze beter la? Zo niet, dan kan hij wel zeg gen dat hij een verloren man ls.... Dan krijgt ie weer de zelfde narigheid van vroeger Vreemde hulp in liuis, extra kosten, geen gelegenheid meer om te schrijven Hij mag zich nog gelukkig prijzen, dat Janny weer komen kan, om deze dagen op te pas sen. De kletspraatjes moet ie maar toe nemen Vreemd is het echter, nu Bep •r niet is. Hij moet 's avonds weer zélf de handen uit de mou wen steken. Dit is nog overko melijk. Hij moet 's morgens zélf voor het ontbijt zorgen, 's avonds zélf de boel aan kant ruimen, de kinderen naar bed helpen.. Dit alles is echter lang niet het ergste.... Maar de kinderen, vooral de twee jongsten, willen door hem niet eens meer geholpen jvor- den. Tante Bep moet komen! Tante Bep doet het veel liever dan pappa, lang zo kort aange bonden en zo streng niet. Zij zingt dikwijls voor ze, en ze verzint spelletjes Het ergste zijn de lange avon den, wanneer hij alleen zit. Hij heeft nergens meer plezier in. De kamer lijkt wel uitgestor ven. Oók al heeft hij tijd, dan ontbreekt hem toch de lust, weer aan 't schrijven te gaan. Bep is er niet. 's Woensdagsmiddags gaat hjj naar haar toe. Maar ze slaapt als hij komt ,,'t Gaat goed met 'r", zegt haar moeder hem. 's Zondags daarop gaat hij weer. „Hoe is 't ermee?" vraagt hij. „Je kunt nou wel eens bij d'r gaan kijken", is 't antwoord. De opkamer aan de voorkant is veel lichter, veel zonniger ook, dan het onder tegen de weg gebouwde achterhuls. Daardoor is het niet eens zo onaangenaam in de bedstee daar. Wim loopt er op de tenen heen. Bep hoorde hem echter reeds, toen hij daar straks het huls ln kwam. Nog gauw heeft ze de omslag van het laken glad over de deken gestreken, en de mou- een beetje waren opgestroopt, omlaag getrokken. „Klaar voor 't familiebezoek", denkt ze, zich voor zichzelf groot houdend. Toch klopte haar hart dadelijk vlugger. Meer dan een half jaar heeft ze met Wim onder één dak gewoond; ze kan niet ont kennen, dat hij in de afgelopen maanden een deel van haar le ven is geworden „Slaap je?" informeert hij voorzichtig. Maar met grote, heldere ogen ligt ze al naar hem te kijken. Haar haren, donker op het hel dere kussensloop, liggen als een krans om haar gezicht. Hij ziet ook een deel van haar hals, en 't valt hem op, hoe blank haar hals is „KindgelukkigI" zegt hij. „Gelukkig dat Je weer vooruit gaat! Hoe voel je je?" „Nog een weekje, dan ben ik weer beter", stelt ze hem ge rust. „Hoe gaat het thuis?" „Slecht.... slecht zonder jou. De kinderen vragen telkens naar je. Ze kunnen je niet meer missen. En Ik evenmin", waagt hij er aan toe te voegen. Bep glimlacht even. Het maakt haar gelukkig dat hij dit zei. Ergens vindt ze dan toch een beetje wederliefde, al is het maar in kinderharten.... En wen van haar pyamajasje, die Wim, die nou weer zilt de boel moest beredderen, laat nu toch óók blijken dat ie haar waar deert. Ze kan het zich voorstel len. 'n Gezin met drie kinderen gaf zelfs hóór volop werk. „Waarom heb je ze niet mee gebracht?" vraagt ze. ,,'kWas bang dat het te druk zou wezen." „Nee", zegt ze. „Nu niet meer. Ik verlang er al naar, ze weer te zien. Ze zijn trouwens rustig genoeg altijd...." „Pas maar op. Voorlopig nog maar niet te veel bezoek." „Ik zal heus niet veel bezoek krijgen", antwoordt ze mismoe dig. „D'r zijn niet veel mensen die om me geven." „Nou nou", zo gaat Wim hier tegen ln. „Frits toch in elk ge val wel, Is het niet?" Ze schrikt op. Waarom zegt hij dit? Weet Wim dan niet wat er is gebeurd? Ze zegt: „Frits....T Frits be staat niet meer voor me. Dat kun je toch wel begrijpen? Of hebben ze je nog niets ver teld....?" Wim zet grote verbaasde ogen op. „Neezegt ie, „'kweet van niks. Niks...." O. „Wat ls er dan? Of mag ik het niet weten?" (Wordt vervolgd.) Ds J. DE VRIES ..liohtend voorbeeld., Zaterdag 18 Februari hoopt ds J. de Vries, emeritus predikant van de Ned. Hervormde Kerk met zijn vrouw en kinderen de dag te herdenken waarop hU 50 jaar geleden, op 18 Februari 1900, z(jn intrede deed te Grijpskerke. Alhoewel geen Zeeuw van ge boorte, ls ds de Vries na zjjn candidaat z(jn ln Noord-Holland ge worden „een Zeeuw onder de Zeeuwen". Ds de Vries is te Amsterdam geboren en ls thans 75 jaar. Hij heeft een leven achter de rug, waarin hij al zijn gaven en krach ten die hij meegekregen had, in dienst gesteld heeft van God. En nóg weet ds de Vries niet van rusten, ondanks zijn hoge leeftijd en het feit, dat hij emeritus-pre dikant is. Al ls hij niet meer ln dienst van de kerk, hij blijft zijn werk in de gemeente verrichten; j hij brengt het Evangelie en be zoekt als een onvermoeibare, de zieken. De onbaatzuchtigheid, de zelf opoffering en de vriendelijkheid, die de jubilerende emeritus-pre dikant zijn gehele leven ten toon gespreid heeft, is by ieder bekend en het is dan ook niet t« ver wonderen, dat zovelen, gezonden en zieken, maar vooral de laat- sten, van hem zijn gaan houden en grote bewondering voor hem hebben. De grootste liefde van ds de Vries is altijd uitgegaan en gaat nog steeds uit, naar de zieken, die zoveel moeten missen. Zij vonden en vinden, in hem een trooster en heel de waardering van alle zieken komt wel tot uiting in hetgeen iemand zei, toen ds de Vries dertig jaar in Goes stond: „Als ds de Vries bij een zieke binnenenkomt, voelt die zich voor de helft beter". IN GODS KRACHT. Dat zijn liefde voor de zieken nog onverminderd is wordt wel bewezen door het feit, dat ds de Vries nog steeds voorzitter is van de Stichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom. Naast zijn ambtelijk werk, heeft ds de Vries zich in ruime mate op maatschappelijk terrein bewogen en vele verenigingen en instellingen hebben daarvan de vruchten geplukt; we behoeven slechts te denken aan de Vereni ging Kinderzorg. God heeft hem, ook bij deuitoefening van zijn herderlijk werk, de moeilijkheden en teleurstellingen niet bespaard, maar ook steeds was het diezelf de God, die hem de kracht gaf om verder te gaan en die maakte, dat ds de Vries nooit spijt heeft gehad predikant te zijn geworden. DERTIG JAAR TE GOES. Veertig jaren heeft ds de Vries zijn ambt als predikant verricht; op 1 April 1940 verkreeg hij eme ritaat. Na Grijpskerke diende hij de kerk van Ovezande, waar hij in 1903 kwam. Daarna, in 1910, kwam hij bij de Ned. Herv. Ge meente van Goes, waar hij dertig jaren herder en ieraar was. Ds de Vries is een lichtend voor beeld van trouw, toewijding en eenvoud en als zodanig wU hij ook zijn gouden jubileum herden ken; in alle eenvoud. Toch zullen de Goesenaren en velen van bui ten de gemeenten meeleven als ds de Vries temidden van zijn vrouw en kinderen herdenkt hoe God hem al die jaren spaarde en hem de kracht schonk, naar het voorbeeld van Jezus, iets te zijn voor anderen. Op verzoek van de kerkeraad van Goes, zal hij Zon dagmorgen 19 Februari de kerk dienst leiden, zoals hij zo vele malen gedaan heeft. Maandag 20 Februari hoopt ds ds Vries met zijn echtgenote, waarmee hij op 6 Februari a.s. vijftig jaar geleden in het huwe lijk trad, in de Prins van Oranje te Goes van 4 tot 6 uur recipiëren Ongetwijfeld zullen velen van de gelegenheid gebruik maken om dominee en mevr. de Vries geluk te wensen. NATIONAAL PROGRAMMA. Van sommige kanten wordt er voortdurend op aangedron gen, dat we zullen krijgen een nationale radio-omroep. De bestaande omroepvereni gingen moeten verdwijnen om plaats te maken voor een om roep die een nationaal karakter draagt. Daarin zit voor iemand die nationaal voelt, iets dat aan trekt. Nu ben ik geen radiomaniak. Eer het tegendeel. Maar toen de Radiogids voor de avond van 31 Januari, de verjaardag van Prinses Beatrix, een nationaal programma aan kondigde, heb ik het er eens van genomen en mij gezet om dit na- tionle programma te beluiste ren. En laat ik nu maar dadelijk zeggen, dat het voor mij een bittere teleurstelling was. 't Geheel was weinig natio naal en helemaal niet opwek kend en verheffend. Ik had nog enige verwach ting van de toespraak van prof. Waterink over „Op de drempel van het leven", maar dit woord was, zeker in verband met de nationalerigheid zó algemeen gehouden, dat het aan onze jeugd al zeer weinig houvast Baf- Als deze avond mij iets heeft geleerd, dan is het wel dit, dat als zo de nationale gedachte wordt uitgewerkt, alles wat mo gelijk is gedaan moet worden om te voorkomen, dat een „na tionale omroep" een feit wordt. Strenge koude in de V.S. Duizenden van de buitenwereld afgesneden. In het aan de kust van de Stil le Oceaan gelegen noordwestelij ke gedeelte van de V.S., is het kouder dan het ln ruim vijftig jaar ooit is geweest. Gedeelten van de bijna 1300 kilometer oos telijker gelegen Dakota-bergen zijn onder een sneeuwlaag ter dikte van bijna een meter bedekt. In dit gebied zijn duizenden per sonen volkomen van de buiten wereld afgesneden. WASHINGTON TELEURGESTELD. Omdat Spaak niet werd benoemd. Dat Paul H. Spaak niet de func tie van permanent hoofd van de O.E.E.S. is aangeboden, ls ln of ficiële kringen te Washington met enige teleurstelling' ontvan gen. In deze kringen had men Spaak bij uitstek geschikt geacht voor deze functie. De Mattheus-Passion op het witte doek? In het studio-theater te Den Haag werd Maandag voor pre dikanten en Dinsdag voor R.K. geestelijken een voorstelling ge geven van „de verfilming van Bach's Mattheuspasslon". De film draagt een statisch karakter, dat wil zeggen, zij wordt niet gespeeld, doch de lij densgeschiedenis wordt weerge geven aan de hand van schilde rijen en plastieken, vervaardigd (jpor de grote meesters uit de 15e 16e en 17e eeuw. „In Europa wordt strijd tegen communisme beslist", ZEGT AMERIKAANS PROFESSOR. „Europa, niet Azië, is het ter rein, waar de beslissende strijd tegen het communisme zak wor den geleverd", schrijft de Ameri kaanse schrijver James Burnham, die professor in de filosofie aan de universiteit van New York ls, in het jongste nummer van „Thé American Mercury Magazine". Indien de Ver. Staten hun voortbestaan verzekerd wensen te zien, zullen zij de Europese staten moeten bijstaan om een eventueel oordeel te overleven. Zij zullen daarvoor een program ma dienen op te stellen, aldus de professor, die als voornaamste punten van dit programma aan geeft 1. Het verbrijzelen van het ijze ren gordijn; 2. Het één maken van Europa op politiek en econo misch gebied; 3. Het neerslaan van het communisme; 4. Het In het vooruitzicht stellen voor de gehele wereld van een nieuwe pe riode van vooruitgang op econo misch, maatschappelijk en poli tiek gebied. (Ingez. mededeling, advert.) werken Uw ingewanden met Itgioan verstopping Jaarvergadering C.B.T.B. de diaconieën der Herv., Geref., De Afdeling Veere van deKerken en Geref. Gem. Christelijke Boeren en Tumders-het Beatuur der stichting bond hield een dezer dagen haard med ben0emd de he- jaarvergadering onder voorzitter-1 °enoema schap van de heer D. Kasse Dz. ^™.de Brume,a' Blijkens de jaarverslagen, was r' r 1949 voor de plaatselijke verent-wé A «Sbnut ffiner ook zeer sunsti0* Eeweest terwijl de heer A. Schout Nadat verschillende huishoude- lijke zaken waren geregeld hield meer beschikbaar kon de heer W. Balkenende te Wol- phaartsdijk een boeiende lezing over zijn verblijf in Amerika en de toestand van het landbouwbe drijf aldaar. Op deze lezing volgde een druk ke bespreking. MIDDELBURG. Sigarenwinkeliers werden het eens. In Middelburg is een vereniging van sigarenwinkeliers opgericht. Vijftien personen gaven zich als lid op. In het bestuur werden ge kozen de heren A. P. L. Cappon voorzitter; L. J. W. Schouten; W. Verhage; J. J. Gillissen en C. K. Louws. Het doel is behartiging van de gemeenschappelijke belangen. Men heeft nog niet besloten of men al dan niet zal toetreden tot de landelijke bond. VLISSINGEN. Stichting diaconessenarbeid. In het Militair Tehuis werd de algemene ledenvergadering van de nieuwe Stichting Diaco nessenarbeid, onder voorzitter schap van ds J. S. Hartjes ge houden. Reeds geruime tijd was de Zeeuws Herv. Diaconessenar beid hier ter stede er van over tuigd, dat het zegenrijke werk van de diaconessen op uitge breider basis moest worden ge plaatst. Tot nu toe was deze spe cifiek Hervormd en al stonden de leden der andere kerken er wel achter, in verband met gro tere mogelijkheden en uitge breider taak in de toekomst was het een eii van billijkheid dit mooie werk interkerkelijk te re organiseren. Na enkele besprekingen, waar aan vooral deelnamen de heren ds J. S. Hartjes (Herv.), A. J. Leenhouts (Herv.). A. Schout i Geref.), C. J. A. Kloeg (Luth.), J. Poppe (Chr. Geref.) werd op gericht de stichting Diacones senarbeid Vlissingen, waaraan KAPELLE. Ouderavond O.L.-schooI. Vrijdagavond hield de O.L.- school alhier haar jaarlijkse ouderavond. Na de opening door de voorzitter, de heer de Dreu, kreeg allereerst het woord mei. Boogert, directrice der Lana- bouwhulshoudschool te Krulnln- gen. Deze schetste het ontstaan der landbouwhuishoudscholen en gaf een leerzaam overzicht van de verschillende leervakken bij het landbouwhuishoudonderwijs. Daarna gaf het hoofd der school een overzicht over het af gelopen jaar en behandelde de gewijzigde leerplichtwet in ver band met de wederinvoering van het 7e en 8e leerjaar. Bij de verkiezing tot leden der oudercommissie werden gekozen Jac. Eversdijk Hzn., Joh. Huls- soon en mevr. SchotSlot. Na de pauze voerden de leerlin gen der hoogste klassen het to neelstukje op „De droom van juf frouw Flim" en het zangspelle tje „Sneeuwklokjes luiden ds lente in". Beide stukjes werden op voor treffelijke wijze uitgevoerde wat wel bleek uit het daverende ap plaus der aanwezige ouders. Deze ouderavond was zeer druk bezocht. NEEUWDORP. Vergadering der Coöp. Kolen- vereniging. De Coöp. Kolenvereniging hield onder leiding van de heer C. Minderhoud, haar jaarvergade ring. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat de vereniging 240 leden telt, en dat er nogal wat brandstoffen moeten worden afgeleverd daar de kolen slecht afkomen. De af tredende bestuursleden, de heren C. Minderhoud, W. Witte en A. Kieboom, werden herkozen. krabbendijke. Filmavond. Maandagavond werd in café ds Koophandel een vergadering be legd door de Landbouwvereni- ging. Vertoond werd de film dis men in Amerika heeft opgeno men, terwijl tevens verschillends lichtbeelden werden vertoond. Een en ander werd toegelicht door de heer W. Balkenende en Ir van Beekom. SOUBURG. Oudste inwoonster overleden. De oudste inwoonster van Sou burg, mej. Suurmond—Pieterse is Zaterdag in de ouderdom van 99 Zo zet dan nu deze Stichting, interkerkelijk het werk van de Herv. Diaconesseninrichting voort. Deze reorganisatie ie in volkomen broederlijke zin en goede samenwerking tot stand gekomen. De voorzitter bracht warme dank aan de vroegere Herv. Diaconesseninrichting voor al het werk tot nu toe verricht en sprak de bede uit, dat de oude traditie zou worden gehand haafd en de diaconessen verder ook Gods zegen zouden mogen ervaren voor dit moeilijks en moo e werk. Was het vóór de oorlog zo, dat men voor verplegingsartikelen nog tevens lid moest zijn van het Groene Kruis, na de oorlog is de diaconessenarbeid uitste kend geoutilleerd en kan alles wat nodig is worden verschaft. Secretaris-penningmeester is de heer A. J. Leenhouts, Spui straat 59, waar ook het magazijn is ondergebracht. Diacones is Zr. J. de Klerk, ter zijde gestaan door Zr. Kooman. RILLAND. Film Hoogcland. Maandagavond werd in het Hervormd Jeugdgebouw een film avond gehouden van de Stichting „Het Hoogeland". De samen komst werd geopend met gebed door ds Kuiper en met dankge bed gesloten door de heer S. Bi son. De opkomst was zeer goed. Des namiddags werd een voor stelling gegeven voor de school kinderen, waarvan door zeer ve len werd geprofiteerd. WEMELDIN GE Thuiskomst uit Indonesië. Maandagavond is uit Indonesië met Hr. Ms. „Jan van Galen" in de huiselijke kring teruggekeerd, de matroos C. M. Vleugel. Ter verwelkoming hadden de buren jaar overleden. Als evacué ver- de vlaggen uitgestoken en een bleef zij de laatste tijd te Vlissin- erepoort opgericht. gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2