ZEEUWSCH DAGBLAD Huwelijk van Koning Leopold onderwerp van discussie. Zjjn er nog andere mogelijkheden dan een referendum? Hoffman is teleurgesteld in Europa. Ds Odé hartelijk gehuldigd. RIEIIWS N.S. stelden Zeeland genoeg goederenwagens ter beschikking. Wijkraden... het wondermiddel? Eindles fruitteeltsohool te Wilhelminadorp. Onderzoek leverde interessante resultaten. De dooi zet door. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onbekende vliegtuigen voor zien Westerling van wapens. „Telegraaf" betaalde N.S.B.- functionares. Tan vele zijden blijken van waardering. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwich Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- atraat 90, Tel. 2438, by gean ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 8t, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat S3; Teh admlnl- «tratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1176 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m m Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.18 u., onder 17.31 u. Maan op 18.11 u., onder 9.02 u. Hoogwater op Vrijdag 3 Febr.: Vlissingen: 2.12 u. 2.03 m., 14.40 U. 2.13 m. Terneuzen: 2.43 u. 2.22 m., 15.08 u. 2.32 m. Wemeldinge: 4.02 u. 1.68 m., 16.25 u. 1.84 m. Zlerikzee: 3.47 u. 1.40 m., 16.15 u. 1.56 m. (Slot.) \Toor de grote gemeenten in v ons land verdient het alles zins aanbeveling om met be langstelling de ontwikl.-ling en verdere werking van de wijk raden af te wachten. Geconstateerd mag worden, dat ze in onze grote steden in verschillende opzichten inder daad in een leemte voorzien. Dat ze werkelijk op weg zijn om daar „gemeengoed" voor de gehele burgerij te worden. Dit ligt ook wel enigszins voor de hand Wat weet de gewone burger in Amsterdam en Rotterdam, met hun vele en velerlei stads- «edeeRen nog van het gemeente- jk beheer en beleid? Zulks is ook inderdaad in deze uitgestrekte conglomeraties niet meer te overzien. Doch als elk van de grote stadswijken waarvan vele met «en eigen karakter, met eigen afzonderlijke noden en behoef ten in een wijkraad eigen atem kan laten horen, dan kan dat ongetwijfeld het meer mee leven van de burgerij ten goede komen. Kan dit leiden tot wat prof. dr G. A. v. Poelje noemt een „efficient burgerschap" Hoe staat het nu echter met de kleinere stadsgemeenten in ons land? Enthousiaste voorstanders van de wijkgedachte menen ten stel ligste dat de wijkraden ook daar onmisbaar zjjn. Ais het om stadsgemeenten gaat, waarin bepaalde aparte wijken met een eigen karakter voorkomen, dan zou het mis schien inderdaad wel aanbeve ling verdienen om daar met wijk raden eens een proef te nemen. Eens te kijken hoe de bevol king, speciaal van die aparte stadsgedeelten, er op reageert. Het is echter over het alge meen zo, dat de burgerij in een kleine stad daaraan minder be hoefte heeft, omdat men èn de burgemeester èn meerdere raads- laden wel min of meer van nabij kent en deze op hun beurt ook Wei met de noden en behoeften, de verlangens en begeeaten van de verschillende stadsgedeelten tamelijk goed op de hoogte zijn. Daarom is het voor mij dan ook de vraag of wijkraden in bijv. Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee in een drin gende behoefte zouden voorzien. U lijven dan nu nog de dorps- ■LJ gemeenten, welke als Ged. Staten en de Provinciale Com missie herziening indeling ge meentelijk grondgebied in Zee land hun zin krijgen straks uit verschillende afzonderlijke dorpen tot één grotere gemeen schap zuilen worden omgevormd. Zullen daar dan de wijkraden het wondermiddel zijn, dat het te loor gaan van eigen zelfstandig heid, zo niet geheel dan toch bijkans ten volle kan onder vangen? In het interview van ons blad met mr dr A. J. J. M. Mes hetwelk ik in mijn eerste artikel citeerde blijkt wel iets van een neiging in die richting. Mis schien is, volgens dit lid van Ged. Staten, het eigen leven van de verschillende dorpen voor «en groot gedeelte te behouden, wanneer in de diverse kommen wijkraden worden gecreëerd. Dat men in bepaalde gevallen dankbaar een surrogaat accep teert om iets van de verdwenen zelfstandigheid terug te krijgen, wie zal zich daarover verwon deren? Wa it met alle waardering voor dorp„-wijkraden, ze blijven sur rogaten. Wettelijke basis hebben ze niet, hun taak is tenslotte niet meer dan een adviserende. En nu mogen wij in de jaren van oorlog en bezetting heel wat surrogaten te verduwen gekregen hebben, ieder was toch maar al te bljj torn wij na de bevrijding van deze vervangingsmiddelen weer afscheid konden nemen. Lfigen teelt" moge er heel wat gerookt zijn dank baar en minder-dankbaar wie denkt er nu nog aan om daar mee een pijp te stoppen of er een sigaret van te rollen? Thee-surrogaat, wie begeert het thans nog? Trouwens, wie zal streven naar surrogaten, zo lang het ech te, zuivere product er nog is? Wie zal daarom een wijkraad, welke slechts adviseren mag, prefereren boven een gemeente raad, welke zelfstandig beslis singen kan nemen? Niemand natuurlijk! Derhalve onderschrijf ik dan ook volkomen de waarschuwing van de heer M. J. te Boekhorst in de te Goes gehouden verga dering van de Afd. Zeeland van de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren: Wijkraden kunnen wellicht nuttig zijn, maar zij mogen niet de kapstok worden van de gedachte: Voeg maar samen en stel maar wijkraden in! w ijkradenhet wonder- middel? Geenszins! Wat dan wei? Een surrogaat, waarvan men, als het noodzakelijk is, ongetwij feld gebruik zal kunnen maken. Maar als men te kiezen heeft tussen óf eigen gemeenteraad óf een oplossing op nationaal plan te zoeken. Hij verklaarde in dit verband, dat nog twee andere op lossingen overbleven, n.l. eervolle troonsafstand door de Koning ten behoeve van zijn zoon Boudewijn, dan wel het intrekken van de wet van 1945 op grond waarvan het regentschap wordt ingesteld. HET HUWELIJK VAN DE KONING. In het verdere verloop van de vergadering van de Kamer van Volksvertegenwoordigers las de minister van justitie, Lilar, een regeringsverklaring voor betref fende de status van de echtgeno te van Koning Leopold en het uit hun huwelijk geboren kind. öi dit verband maakte de minister een authentieke acte van de Koning bekend, die tot nog toe niet pu bliek was gemaakt. In deze acte verklaart de Ko ning dat hij voor zijn tweede echt genote afziet van de titel van Koningin. Ook doet de Koning voor zijn uit dit huwelijk voort spruitende kinderen afstand van de constitutionele rechten. Deze acte was gedateerd 6 December 1941. De minister verklaarde dat de regering van oordeel was dat het niet de regering van de Prins- Regent mag zijn, die het vraag stuk var. het huwelijk van de Ko ning aansnijdt, doch dat dit door door Koning Leopold is aange steld, indien deze naar België mocht terugkeren. Deze regering zal dan moeten uitmaken wat de wettelijke sta tus van de echtgenote van de Koning is en van het kind dat uit hun huwelijk is voortgekomen. De minister van justitie be toogde tenslotte dat de regering het er unaniem over eens is, dat wat de juridische stellingen ook mogen zijn in deze aangelegen heid, zij in geen geval de politie ke verantwoordelijkheid op zich neemt de tegenwoordige echtge note van de Koning als Koningin der Belgen te beschouwen of te erkennen, dat de afstammelingen recht hebben op de troon. Haarlemse broodoorlog voorbij De Nederlandse bakkerijstich ting vergaderde gisteren met de vertegenwoordigers der Haarlem se bakkerij en de directie van de N.V. Broodbakkerij "Mercurius. In deze vergadering werd volledige overeenstemming bereikt inzake de broodprijs te Haarlem met dien verstande, dat de N.V. Mer curius zich met ingang van Maan dag 6 Februari aanpast aan de Haarlemse prijsregeling van 34 cent. De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft zich gisteren weer bezig gehouden met het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de koningskwestie. In kringen van het parlement wordt vernomen, dat een com missie is gevormd, bestaande uit de heren Eyskens, Carton de IVlart, minister zonder portefeuille, Deveze, minister van lands verdediging, Spaak en Buset, voorzitter van de Belgische socia listische party, die zal trachten na te gaan in hoeverre nog een andere oplossing dan de volksraadpleging mogelijk is. Eergisteren stelde Spaak in zijn uiteenzetting in de Kamer voor, Roem heeft vertrouwen in de toekomst „Ik heb alle vertrouwen in de samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Daar wil ik mijn schouders onder zetten", ver klaarde de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr Moh Roem, alvorens zijn reis naar Nederland aan te vangen. „Ik geloof, dat mijn benoeming geheel ligt in de Hjn van de ernst, waarmede wij de samenwerking tussen de twee landen opvatten een samenwerking, die geba seerd is op het vertrouwen* dat er bestaat en dat moet worden onderhouden." De Hoge Commissaris van In donesië vervolgde: „Gezien in het licht van het be staande vertrouwen zijn moeilijk heden als die, welke zijn ontstaan door de actie van Westerling, nor male moeilijkheden, die wij te bo ven zullen komen en die geen ge vaar opleveren voor de tussen beide landen bestaande verhou dingen." Het 45.000 ton metende Ameri kaanse slagschip „Missouri", dat ,18 Jan. op de kust van Virginia een regering moet geschieden, dieop een zandbank liep, is vlot. Paul Hoffman, de leider van de E.C.A., heeft in de slotzitting van de raad van de O.E.E.S. ver klaard, dat hjj teleurgesteld ls over de vorderingen, die gemaakt zijn bij het streven naar econo mische integratie van Europa. Hij deelde mede, dat de E.C.A. die landen zal steunen, die „werkelijk agressieve pogingen" In het werk stellen om integratie te bereiken. Tijdens een der bijeenkomsten van de afgelopen week deelde Hoffman mede, dat er in de Ver. Staten behoefte wordt gevoeld aan grotere invoer uit Europa en dat vele belangrijke Amerikaan se organisaties van oordeel zijn, dat er wijziging in de Amerikaan se douanetarieven dient te wor den gebracht. Verscheidene minister spraken hun waardering uit voor de „edelmoedige" houding van de Nederlandse regering om minister Stikker toe te staan naast zijn taak als minister van buitenland se zaken de functie van politiek directeur van de O.E.E.S. te aan vaarden. In de resolutie van de raad der O.E.E.S. betreffende de vrijma king van het handelsverkeer wordt bepaald, dat de aangesloten wijkraden, dan is er voor onze vale bedreigde kleine Zeeuwse dorpsgemeenten maar één keus. En dat is: Behoud van eigen zelfstandigheid. N. J. Hs. Italianen bekogelden Bevin met rotte eieren. De Britse minister van buiten landse zaken heeft gisteren be sprekingen gevoerd met de Paus, president Einaudi, premier de Gasperi en zijn Italiaanse ambt genoot, graaf Sforza. Bevin was uit Napels te Rome aangekomen voor een bezoek vafti 24 uur aan Italië. Men neemt aan, dat de bespre kingen tussen Bevin en de Itali aanse regeringspersonen voorna melijk de Brits-Italiaanse ge schillen in Afrika tot onderwerp hebben gehad. Toen Bevin van Napels naar Rome reed, werd hij met rotte eieren bekogeld. 5 jonge lui wer den gearresteerd. Ten Vaticane werd met een eeuwenoude tradi tie, dat de Paus slechts 's mor gens audiënties verleent, gebro ken. Bevin mocht ook gebruik maken van de privélift des Pau sen. De Paus onderhield zich 15 mi nuten alleen met Bevin. Vati caanse functionarissen verklaar den naderhand, dat het bezoek „geheel privé" was. Meer scheepvaart op Rotterdam. De maand Januari is voor de Rotterdamse haven niet slecht ingezet. Kwamen er in het vorige jaar in die maand reeds 730 sche pen binnen, thans waren het er 970 en mogelijk vanavond laat, of anders morgenochtend, wordt reeds het duizendste schip van dit jaar verwacht. landen er naar zullen streven de kwantitatieve beperkingen op ten minste 60 pet. van hun particulie re invoer af te schaffen, zodra een bevredigend stelsel van inter- Europese betalingen kan tot stand worden gebracht. Na 30 Juni zal de raad bekend maken, welke inspanningen de deelnemende landen in 1950 moe ten doen om 75 pet. van hun par ticuliere invoer vrij te maken. Zulks zal afhangen van de op dat ogenblik heersende toestand. Belgische duizend-francsbiljetten worden vervangen. Om het namaken van bankbil jetten tegen te gaan, schijnt de Belgische regering van plan te zijn de thans in omloop zijnde bil jetten van duizend francs te ver vangen door nieuwe van geheel ander ontwerp. DE HUURWET. Naar gemeld wordt, wil de Tweede Kamer spoed maken met de behandeling van de Huurwet; naar de voorzitter der Kamer Dinsdag meedeelde, ligt het in de bedoeling deze wetsvoordracht in de tweede helft van Maart in het openbaar te behandelen. De huur verhoging zal dan zeker wel met Mei a.s. kunnen ingaan, als de Eerste Kamer mede de nodige voortvarendheid betracht. Russen willen proces tegen Japanse keizer. De Sowjet-Russische ambassa deur te Washington, Panjoesjkin, heeft bekend gemaakt, dat hij de Verenigde Staten heeft voorge steld nog een aantal Japanners, onder wie de keizer, als oorlogs misdadigers te berechten. Aan de universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer N. N. W. Duinker te Tholen. dert maandelijks ontving.' Uit kringen van de inlichtingen dienst te Djakarta wordt verno men, dat grote hoeveelheden wa pens van Brits en Amerikaans fabrikaat van verafgelegen bases in de Stille Zuidzee door vlieg tuigen zonder kentekenen boven door opstandelingen bezet gebied in Java en Sumatra worden uit geworpen. In de afgelopen week heeft men drie maal waargenomen, dat de ze smokkelvliegtuigen cannisters uitwierpen boven gebieden in West- en Midden-Java, die door Westerling en zijn opstandelin gen bezet worden gehouden. Nederlandse en Indonesische autoriteiten hebben vele maanden lang het vermoeden gekoesterd, dat een smokkelbende, die wordt voorzien van wapenen uit verge ten legeropslagplaatsen in Aus tralisch Nieuw-Guinea, vanuit Manilla en Bangkok werkt. In de gebieden van de troepen van Westerling, de Darul-Islam en de communisten was het gis teren rustig, doch de politie vreest, dat rebellen van Wester ling in het gebied om Djokjakar ta geïnfiltreerd "zijn. Gisteren behandelde de Bijzon dere Raad van Cassatie de zaak tegen de voormalige secretaris generaal der N.S.B., de 53-jarige C. J. Huygen uit Bilthoven. Door het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam was Huygen tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij het verhoor vroeg de president, Mr Haga o.a.: „Is het juist, dat u van de heer Holdert, voormalig directeur van „De Telëgraaf", maandelijks een toelage kreeg van duizend gul den?" „Inderdaad mijnheer de presi dent, maar deze kwam uit het privé-vermogen van de heer Hol dert. Deze had er belang bij, van mij inlichtingen te krijgen ten ba te van zijn bedrijf, opdat dit be drijf in Nederlandse handen kon blijven. Ik kon hem die inlichtin gen verstrekken en heb dit ook met vreugde gedaan, temeer daar Mussert en ik het van groot be lang vonden, dat „De Telegraaf" een onafhankelijk Nederlands dagblad zou blijven. Ik kreeg van de N.S.B. geen salaris en moest in mijn levensonderhoud voorzien van hetgeen ik van de heer Hol- Militair vliegtuig bij Buitenzorg verongelukt. Dinsdagmorgen is nabij het vliegveld „Semplak" te Buiten zorg een Harvardjager van de mi litaire luchtvaar neergestort. De beide inzittenden, de eerste luite nant der artillerie, vlieger F. J. A. Jellema en een soldaat van het K.N.I.L., werden gedood. De oor zaak van het ongeval is nog niet bekend. DE BESTRIJDING VAN VOGELPEST. Dr D. Zuydam, dierenarts-bac terioloog, verbonden aan de rijks- seruminrichting te Rotterdam, zal in het landbouwkwartier, dat Maandagavond 6 Februari van kwart voor acht tot vijf voor acht over Hilversum II worden uitge zonden, spreken over de vogel pest en tevens aangeven op welke wijze de ziekte kan worden be streden. Op een druk bezochte receptie ter gelegenheid van zijn 25- jarig ambtsjubileum heelt de Ned. Herv. Gemeente van Goes Ds Odé gisteren gedankt voor het vele werk, dat h(j deed voor deze gemeente. Dijt het werk van Ds Odé ook buiten zijn gemeente waardering geniet, bleek ook op deze receptie want naast de ve len uit z(jn gemeente waren ook verscheidene predikanten uit de omgeving aanwezig, evenals verschillende autoriteiten, die uit hoofde van hun functie met de jubilaris in aanraking komen. Namens het comité tot huldi- dachten allereerst flng van Ds Odé sprak de heer J. van Melle. Ondanks het ver langen van Ds Odé bestond er in de gemeente toch een behoefte om het woord tot Ds Odé te rich ten namens het comité, dat blij kens zijn samenstelling geacht mocht worden de gehele gemeen te te vertegenwoordigen; alle col leges waren erin vertegenwoor digd. Bij deze huldiging gaan, al dus de heer van Melle, onze ge- 1N GIETtlUORN VERVANGEN SLEDEN DE PUNTERS. Tegelijk met de vorst hebben de moeilijkheden te Giethoorn hun intrede gedaan. De waterwegen raakten toegevroren en het punterverkeer lag stop. Maar de melkboer, de bakker, de groenteman en de kolenbaas wisten wel raad. Zij laadden respectievelijk hun bussen melk, broden, aardappelen en groen ten, en kolen op sleden, en gingen over het ijs de klanten af. 29 diploma's werden uitgereikt. In „De Prins van Oranje" te Goes vond gisteren de eindles plaats van de op 12 November 1948 begonnen cursus van de Fruitteeltschool te Wilhelmina dorp. Aan negen en twintig cur sisten werd het diploma uitge reikt. Nadat de bijeenkomst door de heer J. Kakebeeke, voorzitter van de Ver. Zeelands proeftuin, was geopend deze verwelkom de o.m. de heer Roggeveen, die aanwezig was namens de inspec teur van het tuinbouwonderwijs, ir Honig gaf -ir W. v. Soest, Rijkstuinbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden en West-Bra bant, een kort verslag over het afgelopen cursusjaar. Het was een goed jaar, want alle cur sisten slaagden. Ir van Soest prees de goede samenwerking, die tussen leraren en leerlingen mocht bestaan. De cursus heeft, zo zei hij, volkomen aan het doel beantwoord. Dit werd ook bewezen. Want, in afwijking met andere jaren liet men, alvorens de diploma's werden uitgereikt, enkele leer lingen aan het woord die, in drietal leerzame inleidingen, be wezen het geleerde volkomen te beheersen. Achtereenvolgens spraken hier de leerlingen K. Beeke uit 's-Heer Hendrikskin deren over het bewaren van fruit, de heer A. de Kam uit Grijpskerke over het gevaar van schimmels en zwammen, H. Louisse uit Hoedekenskerke over organische bemesting, M. Ruissen uit Kattendijke over „Bestuiving en bevruchting" en tot slot J. Sanderse uit 's-Heer Arendskerke over de bestrijding van spint. Nadat na de pauze de heer Kakebeeke namens „Zeelands proeftuin" zijn gelukwensen had uitgebracht en de leerlingen had gewezen op de noodzaak te blij ven studeren en ervaringen te wisselen, desnoods in het buiten land, zoals hjj zei, reikte ir van Soest met een zeer toepasselijk en geestig woord de diploma's uit. Hierna zei hij o.m., dat hij waarschijnlijk het volgend jaar op Schouwen een fruitteelt cursus hoopt te geven. Nadat de heer Roggeveen en kele prijzen had uitgedeeld aan de vier eerstgenoemde gediplo meerden, sprak de heer A. de Kam namens de leerlingen een dankwoord op rijm. Tenslotte voerde de heer de Wilde namens de leraren het woord. Hij bepleitte hierin deel- uit naar het pastorale werk. Er is dankbaar heid voor het door Ds Odé gege ven voorbeeld; het voorbeeld van iemand die dient, in navolging van Christus, die kwam om te dienen. Hij releveerde het kansel werk van Ds Odé, zijn ziekenbe zoek en zijn catechisatie. Verder noemde de heer van Melle het vele werk, dat Ds Odé nog buiten zifn gemeente verricht, zo is hij b.v. voorzitter van het Prov. Kerkbestuur, is hij gedelegeerde van de Synode voor de kadervor ming van de Ned. Herv. Mannen- verenigingen en wijdt hij zich aan de wijkverpleging en aan de Ned. Herv. School. In het bijzonder werd genoemd het werk van Ds Odé voor het bijbelonderwijs op de Openbare School, In verband met zijn geboorte in Zuid-Afrika noemde spr. Ds Odé een voor trekker, die op kerkelijk en ander terrein als een voortrekker d» weg wjjst. Verder werd een pa rallel getrokken tussen de dia mant, die in Zuid-Afrika wordt gevonden en Ds Odé, eveneens een Zuid-Afrikaanse diamant, die in Nederland werd geslepen. Zo als een diamant slechts schittert doordat het licht erin valt, zo -•chittert Ds Odé slechts in het üeht van Gods genade, aldus de "■eer van Melle. Als stoffelijk blijk an waardering werd Ds Odé een ëlicitatieregister aangeboden en ^en bankstel. Namens het comité persoonlijk werd Ds Odé een zak bijbel aangeboden. In zijn dankwoord gedacht Ds Odé vooral Hem, die hem het voorrecht en de genade schonk om deze dag te mogen beleven il) de gemeente Goes, die hem zee» lief is. Hij bracht de commissi* dank voor het werk aan de re ceptie verricht evenals ook d« heer van Melle voor zijn woorden. Ook dankte hij voor de vele tast bare blijken van liefde, waarde ring en vriendschap, die hij had ontvangen uit alle kringen van de gemeente Goes en van daar buiten. Zo had eerste gemeente, ken van meeleven ontvangen, alsook uit zijn tweede gemeente, Koudekerk. Bovenal bracht hij echter dank aan Hem, die hen) steeds de kracht en de lust schonk het werk dat hem zo Hef ls, té volbrengen. hij ook uit zijn e, Hoogvliet, blij- Op de in November j.l. gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland werd door de algemene secretaris een van de zjjde van het bedrijfsleven ontvangen klacht ter tafel gebracht, als zou Zeeland by het bescldkbaar stellen van goederenwagons ten achter worden gesteld by andere gebie den. Hoewel deze vraag door de heer Feenstra, die als verte genwoordiger der N.S. in de Kamer zitting heeft, reeds direct ontkennend werd beantwoord, werd door de heer A. Weststrate Jzn. te Krabbendijke enige dagen later in de provinciale pers toch beweerd het tegendeel te kunnen bewijzen, omdat op enkele, dagen wel wagons te Venlo, doch In Zeeland niet waren te krijgen. In Utrecht nam men deze be schuldiging niet, zodat een diep gaand onderzoek werd ingesteld. Uiterdaard kan aan de hand van enkele gevallen onmogelijk bewe zen worden, dat van achterstel ling in Zeeland sprake is. Hiervoor is nodig een vergelij king van het aantal wagons, dat voor een bepaald vervoer in Zee land over een zekere periode ter beschikking werd gesteld tegen over het aantal gestelde wagons in andere delen van ons land. FRUITVERVOEK. Enkele belangrijke vervoeren voor Zeeland werden onder de loupe genomen. Ten eerste het fruitvervoer: Toen de abnormale grote be hoefte aan spoorwagons voor ex port zich voordeed, werd, in sa menwerking met het Centraal Bureau voor Fruit- en Tuinbouw veilingen en het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, een program ma opgesteld voor een zo eerlijk mogelijke -verdeling van het aan tal beschikbare wagens over de verschillende veilingen. In de ,maand October 1949 gin gen uit Nederland naar Duits land in totaal 6561 wagons fruit. Gezien vorengenoemde verdeling zouden hiervan Zuid-Beveland en Walcheren 275 wagons moeten ontvangen. In werkelijkheid wer den er echter 416 wagons beschik baar gesteld. Dit is 51 pet. meer! De maanden November en De cember waren dienovereenkom stig. SUIKERBIETEN VERV OER. Ten tweede het suikerbieten- vervoer: Voor dit vervoer werden in Zee land in totaal 8031 wagons ver strekt. De gehele campagne ver liep zonder enige stoornis, hoe wel dezelfde wagons by de Mijnen voor het kolenvervoer dringend nodig waren, Men zal toch moeilijk van een achterstelling kunnen spreken, in dien men hierbij tevens bedenkt, dat het kolenvervoer regelmatig het gehele jaar doorgaat, terwijl ten slotte het bietenvervoer een kwestie van twee tot drie maan den is. AARDAPPELENVERVOER. Tenslotte nog het aardappelen- vervoer. Midden in een grote drukte werd vrij plotseling de N.S. de opgave gesteld in de week van 4 tot en met 10 December j.l. 10.000 ton aardappelen uit Zeeland naar Frankrijk te vervoeren. Gezien het aflopen der accredi- tieven, moesten deze aardappelen uiterlijk op 10 December zijn ge laden en inderdaadde laatste wagon rolde op deze dag. Aan de hand van deze voorbeel den meent de N.S. voldoende te hebben aangetoond, dat Zeeland zeker niet ten achter wordt ge steld, aldus deelt men ons van de zijde van het algemeen secre tariaat <fer Kamer van Koophan del en Fabrieken mede. Minister Stikkers eerste reis naar Amerika. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, de heer D. Stikker, zal zijn eerste diploma tieke reis in zijn hoedanigheid als politiek-directeür van de O.E.E.S. waarschijnlijk naar Was hington maken, alwaar hij aan gelegenheden, samenhangende met het plan-Marshall, met ver tegenwoordigers der Amerikaan se regering zal bespreken. Prins Bernhard hield gister avond een receptie in het gebouw van het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse zaken in Cara cas. Gistermorgen woonde hy een springconcours bij. Paul Kru- ger's Bijbel is thans in Nederland Een Amsterdamse antiquair kocht hem op een Londense veiling. De ze Bijbel dateert van 1686 en werd uitgegeven bij Hendrick en Ja cob Keur te Dordrecht. Hij werd Kruger in 1864 ten geschenke aangeboden. De Elfstedentocht zal a.s. Zaterdag niet doorgaan. Op 1 Maart a.s. wil men het eiland Rozenburg vrij van T.B.C. hebben. Alle positief reagerend vee moet voordien afgevoerd wor den. Een 18-jarige fabrieks arbeider in Rotterdam die wegens diefstal was ingesloten trachtte een dezer dagen te ontsnappen door zijn bewaker een tik te ge ven. Toen dat middel niet hielp slikte hij zijn vork in. Nu ver blijft hij in het ziekenhuis, waar de vork misschien operatief zal moeten worden verwijderd. In- plaats van een verpleegster zit er een politieagent naast zijn bed. 600 kolonisten die van Java naar Nieuw-Guinea waren geëmi greerd hebben te kennen gegeven dat zij terug willen, daar het le ven voor hun op Nieuw-Guinea practisch onmogelijk ls. In Amerika „hoopt" men in 1951 de eerste waterstofbom tot ontplof fing te brengen. De directie van de Londense dierentuin maakt zich ongerust over een onbeken de „bevrijder", die de laatste da gen verschillende dieren de vrij heid heeft hergeven. Vanaf vandaag kunnen de Zwitsers door een bepaald telefoonnummer te draaien, het laatste nieuws horen. Het Zwitserse persbureau geeft daarvoor dagelijks zes bulletins van 3 minuten. Joegoslavië er kent de R.I.S. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken heeft de Rus sische erkenning van de commu nistische opstandelingen in Indo- name aan de Vereniging van Oud-leerlingen. Gediplomeerd werden de heren; K. Beeke, 'g-Heer 'Hen drikskinderen; C. J. v. d. Kreeke, Haamstede; J. Sanderse, J. Jansé en M. Lokerse te 's-Heer Arendg- H. J. kerke; J. K. Dijl, Waarde Louisse, Hoedekenskerke; Quist en L. Poortvliet, Kortgene) C. Zandee, 's-Gravenpolder; M, Ruissen, Joh. Ruissen en Jao. v. Waarde te Kattendijke; J. di Keijzer, tD. Schipper en A. Sinke te Kapelle; A. de Ka: Grijpskerke; J. op 'tHof, B. Rij# te Oudelande; C. Luteijn té Krabbendijke; C. Mulder té Lewedorp; R. J. Dronkers, F. de Pundert te Nisse; A. RL Noordhoek te Geersdijk; J. A TrimpeBurger te Goes; J, Smits te Ovezande; L. A. di Rijke te Serooskerke (W.); W, Krijger te Arnemuiden en J. K. Mesu te N.- en St.-Joosland. Kans op terugkeer van vorst klein. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Woensdagmorgen om onge» veer acht uur was in het ge» hele land de temperatuur tol boven het vriespunt gestegan, Inmiddels naderde over Spanjé en Portugal een zwakke rug /at) hoge luchtdruk, die zich nu over ons land heeft uitgebreid. Dezé wordt gevolgd door een nieuwö zeer diepe depressie op da Oceaan, waarvan het centrum met een luchtdrukwaarde var) iets minder dan 950 millibar (byna 710 millimeter) ligt op ongeveer 1.000 km. ten Zuid-» Westen van IJsland. Het fron tensysteem van deze depressi* trok met grote snelheid in da richting van de Golf vaa Bis- caye en de Britse eilanden, ver gezeld van een uitgebreide re genzone en stormachtige .win den. Deze depressie stuwt op nieuw grote hoeveelheden zachte lucht in de richting van het vasteland. Ook ons land zal on der invloed van dit depressie- gebied komen. Het ziet er naar uit, dat d» depressie-activiteit nu enkele dagen de overhand zal hebbeil op het weer In West-Europa. Dit betekent, dat de kans op een tëïugkeer van de vorst mo menteel zeer klein is geworden. DE BILT ZEGT: Warmer. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met nU en dan regen. Vooral in de kust provincies aanvankeiyk tijdelijk nog stormachtige, overigen» krachtige tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Verdere stij- China ten "scherpste veroordeeld, ging van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1