Het oude volk heeft een wildernis in vruchtbare grond herschapen. Kiezen Delen] „Maarten Luther" veertig jaar. Niet accoord met de door G. S. vast gestelde regeling der wethouders- salarissen. SJmptonen van bekering zijn bijna niet waar te nemen. Korte Berichten. De situatie iu de Lutherse Kerken. Verkoop »an jroM aan Raai* XSUtKfÜÏÏ van Arbeid. een gebouw op die plaats zal Woensdag 1 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina J IN MIDDELBUR6 WERD IN DE i.MeRCURIÜ5" AAN QOO OUDEN VAN DA OEN EEN GEZELLIGE MIDDAG AAN6E.. BODEN WEGENS GEVORDERDE LEEFTUD DROEG DE HEER AM9ING UIT THOLEN HET VOORZITTERSCHAP DEP GYMNASTIEK VER.,.OLYMPIA" OVER AAN DE HEER W.CORNELISSE OP 16 JAN. VOND DE HR.PERESTAM 0P.STICHTIN6 VREDERUSTREEDS EEN KOOLMEZEN NESTJE METótieKEN EN OP DE TOREN TE KRABBENDUKE WERD EEN NIEUWE HAAN MET WINDWDZER DE JONGE STAAT ISRAEL. (VI.) Men moet zich niet voorstellen, dat de burgers van Israël ten aanzien van de politieke, economische en sociale vraagstukken eensgezind zijn. Verre van dat. Dat blijkt zowel in de Knesseth als in de pers. De Knesseth (de volksvertegenwoordiging, letterlijk samenkomst) Is, hoewel de regeringszetel te Tel Aviv is, in Fe bruari 1949 als „constituante" plechtig geopend door de grijze president dr YVeümann te Jeruzalem. Deze plechtige opening is (evenals de samenkomst, waarin de onafhankelijkheidsproclamatie werd voorgelezen) voor de Joden een zaak geweest, die hen diep geroerd heeft. Trouwens, de gedachte alleen, dat na 2000 jaar het Joodse volk weer een eigen regering heeft gekregen, grijpt ook de Christen, die in de Joden toch altijd blijft zien Gods uitverkoren volk, aan. De grootste partij is MAPAI (Miiliget Poalei Ezetz Israël, partij der arbeiders van het land Israël, partij van de arbeid. La- bourpartij). Zij vormt de rechter vleugel van de arbeidersgroepe ring. In de regering heeft zij het overwicht. Maar kiezers zijn ook de mensen van de Histadroet. Tot haar behoren de ministers David Ben Goerion (minister-president) Eliëzer Kaplan (Financiën), Moshe Srarett (Buitenlandse Za ken), David Remer (Verkeer), mevrouw Golda Meyerson (Ar beid en Sociale verzekering, vroeger ambassadrice te Moskou) Het dagblad van deze partij heet Davar (Zaak). Een meer links staande partij is MAPAM (Migfleget Poaii Meoechedet, verenigde arbeiders partij). Tot haar behorende mi nister Mordechai Berlof (Open bare Werken) en Aharon Zisling (oud-rninister van Landbouw). Hun blad heet Al Hamishmar (Op de wacht). -en party die ook op religieus gt„.ed liggende eisen stelt, vor men de Mizrachi (Naar het Oos ten gericht). Zij wenst o.a. stren ge rust op de Sabbath. Tot deze party behoort Rabbi J. L. Fisch- mann (Minister van Religie). DE SABBATH. In Israël wordt de Sabbath zeer streng gehouden. Er komt' in Jeruzalem en Tel Aviv zelfs geen omnibus op straat. Het verkeer staat practisch geheel stil; in het publiek wordt die dag niet dan by hoge uitzondering gerookt. Ook aan de andere kentekenen merkt men heel duidelyk, dat het Sabbath is. De religieuze Zionistische ar beiders zijn verenigd als Poalei Mizrachi (Arbeiders van Mizrachi poel is arbeider, poalim arbei ders). De minister van Immigra tie en Gezondheid, Moshe Shari- po, behoort er toe. Zy vormen een onderdeel van de Mizrachi. Hun blad heet „Hatsofe" (Wachter, eigenlijk „De Padvinder") De partij van de revisionisten staat het meeste rechts Haar blad heet Hamashkief (De Uit- kyk) Tot op zekere hoogte aan haar verwant is de Irgoen Zervao Leoemi (de organisatie van de nationals strijders een voorheen terroristische groep) Hun blad heet Cheroet (Vrijheid) Voorts is er nog de terroristische z.g. Stemgroep de Leciii (Loch' Mei Cherttet Israël)zy heeft veel le den uit ultra-orthodoxe v kringen en oriëntaalse Joden. Hun blad heet Mivrak (Telegram hangt samen met barak bliksem). HET MIDDENBLOK. De algemene Zionisten verte genwoordigen als party het bur- gerhj«<e middonblok en ook wel de belangen van de zelfstandige citrusplanters (voor zover ze niet behoren tot de Histadroet); hun bladen zyn de grootste He breeuwse dagbladen Haaretz (Het Land) en Haboker (De Morgen). Tenslotte om het hierby te la ten: tot de Agoedath Israël (Agoeda bond), de niet-Zionis- tische orthodoxie, behoort de mi nister van Sociale Zaken, Rabbi J. M. Lewin, bun blad het „Hajo- man" (Het Dagblad). Als men bedenkt, dat er tijdens de verkiezingen niet meer dan zeven achthonderdduizend Jo den in Israël woonden, zal men toegeven, dat de jongste der sta ten partjjen genoeg heeft. Maar men kan er tevens in zien: een symptoom van vryheid en hogere ontwikkeling. Veel zal zich in de toekomst nog moeten consolide ren. Over deze pasgeboren staat, over zyn bevolking, zyn sociaal en economisch leven, zyn toekomst verwachting, zyn goede en min der goede hoedanigheden, zou nog heel veel gezegd en geschreven kunnen worden. Ik beschouw het als een groot voorrecht, dat ik gedurende twee maanden onder de bewoners van een nieuwe staat dagelijks heb mogen vertoeven. Het is vreemd als men weken lang buiten eigen familiekring nooit anders dan Joegen ontmoet. Maar men kan juist dan begrij pen wat het voor deze vervolgde en veel-verachte meestal fynge- voelige mensen moet zyn, geheel onder elkaar te zyn, een eigen land en een eigen staat, een eigen president, eigen ministers en een eigen volksvertegenwoordiging en een eigen pers te hebben, samen te mogen arbeiden voor een be tere toekomst van het Joodse volk. NIETS VERACHTELIJKS. De naam Jood heeft hier hele maal niets verachtelyks; integen deel, voortdurend ben ik getrof fen door het Joodse intellect, door de Joodse energie, door de geschiktheid van het Joodse volk voor allerlei geestelyke en mate riële arbeid. Voorts door een gro te mate van vriendelijkheid en (vooral bij de Joden van Neder landse oorsprong) vaak treffende hartelijkheid. Ook door een zekere, zich nu reeds ontwikkelende nationale trots, die by' het slagen van dit pionierswerk zeker niet geringer zal worden. Stel het u voor, het heeft zyn stamboom, verder in het verleden opvoerend dan enige Christelyke natie, drager van een religieuze cultuur, waaruit tenslotte toch ook in hun ogen het Chris tendom als een zytak is uitge sproten; het doet het Joodse hart zwellen van trots. En als dan straks nog eens het oude Jeruza lem, de heilige stad, hun hoofd stad mag worden. Welke staat of natie kan op zoveel kwartieren wyzen, welk volk gaat hen ln adel te boven. Ik hoorde een orthqdoxe Jood, een Nederlander van geboorte, een sympathieke man, al zeggen, dat Jeruzalem bestemd is straks de hoofdstad van de wereld te worden. WIJ ZIEN HET Gods wegen zijn andere dan onze wegen; Zijn gedachten gaan de onze verre te boven. Wy we ten niet wat Hy met deze kinde ren van Abraham, Izak en Jacob nog voor heeft. Dat dit volk er nog is, dat het weer in staat is, na zoveel eeuwen van druk zelf een staat te stichten en op te bouwen, is het voor de gelovige Christenen niet een bewys dat God zyn Verbond niet vergeet? Do^t het niet de hoop in het hart opkomen, dat Israël nog eenmaal Hem als Messias zal aanvaarden, Die het voor eeuwen verworpen heeft, en Wiens on schuldig bloed naar het Woord van de Joden zelf, toen zy Bar- Abbas boven Christus verkozen hadden, over hen en hun kinderen gekomen is (Matth. 27 25). We weten het niet, symptomen van bekering zyn in Israël zo goed als niet waar te nemen. In tegendeel. Wy moeten alles aan God overlaten. Maar in ieder ge val achten wy het oorzaak van grote vreugde dat een deel van rit oude volk, waaruit onze Hei land is voortgekomen, en dat de eeuwen door zo onnoemelyk veel (ook door eigen schuld) geleden heeft, het land der vaderen als door een wonder heeft terugge vonden; dat het de'wildernis, die daar door wanbeheer was ont staan, herschept in vruchtbare grond, dat het rustig leven wil in vrede en vriendschap met andere volken en natiën. Het is een wonder in onze ogen. Wy zien het, maar doorgronden het niet Mr J. A, DE WILDE. De Unie met Indonesië. Dr Idenburg secretaris-generaal? Naar gemeld wordt, is de re gering voornemens dr P. J. A. Idenburg te benoemen tot de Ne derlandse secretaris-generaal van de Unie van Indonesië. Zodra de Hoge Commissaris by Nu ook de roulette? Mede in het kader van de bevordering van het vreemde lingenverkeer in onze badplaat sen, die van ernstige concurren tie van die in België te lyden hebben, wordt, volgens „De Te legraaf" op hoog niveau de vraag onder het oog gezien, of het niet wenselyk is om na de zeer be de V.S.I., dr Hirschfeld, voldoen- vredigende gang van zaken bij de zal zyn ingewerkt en minister I wederinvoering van de tota- Van Maarseveen van zyn oriën-iisator bij de paardenrennen, tatiereis- uit Indonesië zal zyp te ruggekeerd, zal de regering haar zienswyze over de te verwachten gevolgen van de souvereiniteits- overdracht en haar voorstellen in verband daarmede aan de Staten- Generaal uiteenzetten. Kremlin erkent Hotsji Minh. In een te Londen opgevangen bericht van Radio-Moskou wordt medegedeeld, dat de Sowjet- Russische regering de „regering" van dr Hotsji Minh (die, zoals bekend, de Fransen ln Indo- China en het Vietnamese bewind onder êx-kêtzer Qao Dei fee- strijdt) heeft erkend. Er diplomatieke etrekkingen stand gebracht. zijn tot een wijziging der Loterijwet (die hazardspel verbiedt) te bevorde ren, ten einde onder de nodige waarborgen voorlopig alleen in Scheveningen de gelegenheid tot roulettespel open te stellen. Uniscan tot stand gekomen. Tussen Noorwegen, Zweden, Engeland en Denemarken is een overeenkomst tot nauwere eco nomische samenwerking de zogenaamde Uniscan tot stand gekomen. Deze overeenkomst houdt in, dat een Engels-Scan dinavische economische commis sie wordt gevormd, zy heeft ook vele beperkingen in het beta lingsverkeer tussen de vier lan den op. De overeenkomst houdt echter geen verband mef Verdere vrijmaking van het handels verkeer. MANSCHAPPEN DER MOBIELE BRIGADE VAN DE T.N.I. TREKKEN NAAR BANDOENG. In verband met de actie-Westerling te Bandoeng vertrokken 250 man T.N.I. van de mobiele brigade van Djakarta naar Ban doeng om daar de bewaking van het vliegveld Andir op zich te nemen. De T.N.1.-manschappen op het vliegveld Keraajoran om met C.M.V.-vliegtuigen te vertrekken. 55) (Ivo nek Ze weet de graskant te be reiken. Ze laat zich zakken, gaat zitten.... Hoelang ze blijft zitten beseft ze zelf niet. Einde loos Jang lykt het haar. Ze weet óók niet hoe ze er daarna nog in slaagt, thuis te komen. Niet alleen haar ach terhoofd en haar hals, maar ook haar ene enkel doet vreselijk Pijn. Frits is heengegaan. Ze weet niet hoe, en wanneer. Toen ze Wankelend overeind kwam was hy er niet meer. Alleen zij zelf 't Is nu geheel duister. Hoe dikwijls zou ze die ene pijnlijke voet vóór de andere moeten zetten om thuis te ko men, waar ze veilig zal zijn' Ze heeft geen idee van afstand meer, noch van tyd. Alleen lykt het haar verschrikkelijk laat al. Misschen zal ze d'r oucers uit bed moeten kloppen. Natuurlijk gaat ze niet naar Wim Zwart. Ze zou in zo'n toe stand niet bij hem durven aan komen.. Alleen denkt ze even aan zijn kleuters. „Wat zou Loes wel zeggen als ze tante Bep zo zag?.En weemoedig denkt ze: „Arme, arme schatten die jul lie zijngelukkig dat je nog niet weet, wat het leven is.... Toen ikzèlf nog met het ser viesje speelde, wist ik het óók nog niet, maar nu Al gaande, schijnt haar enkel steeds dikker en stijver te wor den. Een paar keer moest ze blijven stilstaan, om over te ge ven Daarna strompelt ze weer verder, de zware, lastige fiets aldoor nog mee zeulend. XXV. ,,'tls toch watzegt Wim Zwart z'n buurvrouw, de han den op elkaa* slaande. „Hoe laat is ze weggegaan.,..? En heeft ze niks bijzonders gezegd toen ze ging „Nee. Maar als u Jar.ny nou maar zo larg op de kinderen laat passen. 'kZal es by m'n schoonouders gaan vragen, mis schien dat die iets weten", ant woordt Wim zenuwachtig, on geduldig. „Dus u gaat niet naar school? Nee, dat kan nou ook eigen- lyk niet, hè? Maar moet er niet een boodschap naar school?" ,,'kGa d'r zelf even langs", deelt hy kort mee. „O ja, dat is wel het beste.. Ze zou zeggen, wat kan haar nou toch overkomen zynZe zeggen, een ongeluk ligt op een klein plaatsje, maar 'tis wel waar óók. Ze vindt het jammer, dat de meester zo'n haast maakt om weg te komen. Ze vond Bep zo'n geschikte meid.... Jammer dat ze verkering heeft, de meester had er een goeie vrouw aan kunnen hebben, als 'twat ge worden wasDat had ze de meester best es onder het oog willen brengen, alleen maar om te kyken, wat ie daarop te rug zei. Met die juffrouw van school wordt het blykbaar óók weer niks Maar Wim heeft werkelijk geen tyd voor haar gedachten- spinsels. Hy fietst wat hy kan. Eerst naar het hoofd van z'n school, om de reden van zijn afwezig heid op te geven. Vervolgens naar 'thuis waar de ouwe Kooi man woont.... Kwart voor negen is hij er. Er staat een auto langs het hek geparkeerd, 'tls een dok tersauto, merkt hy* op. Zie je wel, d'r schynt toch heus ieti bijzonders aan de hand te zijn! „Wat is er7 1$ er iets met Bep?" roept hy al in de deur. In de achterkamer vindt hij alleen z'n schoonvader, die nu kaarsrecht, en ogenschijnlijk doodbedaard, op hem toekomt. Vóór deze iets gezegd heeft, vraagt Wim verder, gejaagd: „Waar zijn de anderen. En Bep?". „In de opkamer", antwoordt Kooiman. Méér nog niet. ,,'kZag een doktersauto voor 'thuis" „Ja', zegt Kooiman, „de dok ter is hier Voor Bep, Bep heeft gisteravond een ongelukje ge had. Ze is gevallen. Nogal ern stig. Hersenschudding." Hy weet veel méér dan dit: Bep heeft zelf nog alles kun nen vertellen, toen ze gister avond om over elven hier kwam. Maar hij vindt het niet nodig, deze Wim Zwart de hele waarheid te vertellen. In dit ga- val heeft ie zich voor z'n vroe gere schoonzoon méér ln acht te nemen, dan voor een vreemde, meent hij. „Kan ik haar zien?" vraagt Wim. Nee." "ïs het zó erg?" Een schouderophalen. Er blijft voor Wim Zwart wei nig anders over dan nog even op de dokter te wachten, die wei nig uitlaat, en dan terug te ke ren. Jammer genoeg moet z'n ver haal nu weer blijven liggen (Wordt vrvolgd.) Bij een brand te Hannibal, in de Amerikaanse staat Missouri, bevonden zich in het huis van Thomas Armstrong vier kinde ren, van resp. vyf, drie, twee jaar en elf maanden oud. De wanhopige vader snelde, on danks waarschuwingen van de buren, het brandende huis bin nen, teneinde te trachten zijn kinderen te redden. Hy en de drie jongste kinderen kwamen echter in de vlammen om; slechts het vijfjarige meisje kon, zy het ernstig gewond, worden gered. De „boeing"-vliegtuigenfabriek heeft een nieuw model van de „B-50" superfort-bommenwerper laten vervaardigen, dat speciaal bestemd is voor luchtfotografie en voor het uitvoeren van ver kenningsvluchten. Het nieuwe toe stel kan, volgens een vertegen woordiger van de „Boeing", op een hoogte van 12.000 meter met een snelheid van 500 tot 650 kilo meter per uur opereren. De unie van Amerikaanse ar beiders, werkzaam bij de „Bell Telephone Company", die de te lefoonverbindingen in de V.S. onderhoudt, heeft gedreigd Don derdag 300.000 van haar leden in staking te doen gaan, indien haar looneisen niet door de di rectie van de maatschappy wor den ingewilligd. De democratische senator Mil- lare Tydings, voorzitter van de senaatscommissie voor de strijd krachten, heeft er op aangedron gen, dat de V.S. de waterstof bom zullen vervaardigden. Hij verklaarde dat, indien Amerika hier niet toe overging, dit neer zou komen op een uitnodiging om het aan te vallen. Uitwisseling Jeugd Rode Kruis. Jongelui uit België, Denemarken, Zweden en misschien Amerika zullen in de loop van dit jaar ons land bezoeken volgens de plannen, die zyn opgesteld op de Internationale Jeugd Rode Kruisconferentie, die van 27 tot 30 Januari te 's-Gravenhage werd gehouden, (Van onze Utrechtse correspondent). De Nederlandse Bond „Maar ten Luther" een organisatie, die in vroeger dagen ongeveer de zelfde functie vervulde als Patri monium en de Chr. Nationale Werkmansbond heeft te Am sterdam zijn veertigjarig bestaan feestelijk gevierd. Men begon met een dankstond in de fraaie Maarten Lutherkerk te Amsterdam-Zuid. Hierin ging voor dr C. Riemers, predikant directeur van de Lutherse Diaco- nesseninriohting, in wie de Bond altyd een overtuigd medestander had gevonden. Nadat de feestvierenden zich vervolgens in een beneden het strijdkrachten van de Vietminh een aanval op Saigon zal wor den ondernomen. Zy werden verzocht niet naar hun bureaux te gaan. 10.000 boten zyn langs de Zuid kust van Kwantoeng, tegenover Hainan, gegroepeerd, voor een aanval op het eiland, welke tegen midden Februari zou kunnen worden ondernomen. Bij een treffen tussen burgers en politie te Jakobu aan de goud kust zyn vier personen gedood en negen gewond. Twee politiepatrouilles, die het dorp naderden, liepen in een hinderlaag van gewapende bur gers. Een politieman werd ge dood. Een motie van wantrouwen in de nationalistische regering van dr Malan, ingediend dooi de leider van de oppositie, gene raal Smuts, is met 78 tegen 71 stemmen verworpen. Te Berletta bij Bari zyn 2 arbeiders en een politieagent ernstig gewond, toen demonstre- Vele Vietnamese ambtenaren1 rende arbeiders in botsing kwa- hebben brieven van de Vietminh l men met de politie, ontvangen, waarin aangekondigd Tienduizend arbeiders demon- wordt, dat binnenkort door1 streerden tegen de sluiting van Gemeenteraad Middelburg. moeten verrijzen, waarby B. en In de Maandagmiddag gehou- \y, ernaar zullen streven de oude den vergadering van de Middel- gevel van St. Joris te behouden, burgse gemeenteraad hebben de De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) raadsleden zich verenigd met het voorstel van B. en W. om de door G.S. opgestelde jaarwedderege- llng voor de wethouders te ver zei, dat hy had vernomen dat de werkzaamheden van de Raden van Arbeid zouden worden inge krompen tot de invaliditeitswet werpen. De heer I. van Loo en <je ouderdomsvoorziening, nu (Arb.) heeft na de Nieuwjaars rede van de heer Kögeler namens de raad geantwoord en hem daar- bjj dank gebracht voor hetgeen h|j als wnd. burgemeester voor de stad heeft gedaan in de afge lopen t|jd. De heer van Loo begon zyn antwoord met het verlies van Jhr Sandberg te memoreren. Spr. zei verder, dat het Gasthuis in moei- lykheden verkeert, evenals het tehuis voor ouden van dagen. Bei de gebouwen komen plaats te kort en de heer van Loo drong er by het college van regenten op aan deze zaak onder ogen te zien. Verder sprak de heer van Loo de wens uit, dat het St. Jorishofja in 1950 zou kunnen worden her steld. De financiële toestand van de gemeente ls precair, doch het culturele werk, de volksgezond heid en de jeugd mag daaronder piet lyden. DE AGENDA. De ingekomen stukken gaven ditmaal reeds aanleiding tot dis cussie. Zo werd o.m. door de heer Flierman (Arb.) opgemerkt, dat hy, naar aanleiding van het feit, dat geen subsidie meer wordt verleend voor schoolbaden, daar over by de begroting het woord zal voeren. Een verzoek van de N.C.A. ter beperking van de drankvergun ningen was voor de heer Flier man aanleiding in deze materie een prae-advies van B. en W. te vragen, hetgeen werd onder steund en door de voorzitter toe gezegd. De heer .Hoek (A.R.) wees nog op de verbetering van de Langevielebuitenbrug, waarna de voorzitter opmerkte, dat men op le brug éénrichtingsverkeer zal invoeren. Tevens werd mede gedeeld, dat een gedeelte van het klein-industrieterrein was toege wezen aan de afd. Zeeland van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Het klein-industrieterrein wordt dus de plaats van het asyl van deze vereniging. GEBOUW RAAD VAN ARBEID. De heer P. Mellefste (A.R.) betreurde de verdwynlng van het plantsoen aan de Balans, dat zal moeten wyken voor het nieuwe gebouw van de Raad van Arbeid. door de aanneming van de P.B.O. de sociale verzekering grotendeels door de bedrijfsver enigingen zal worden overgeno men. Er ontspon zich daarna een discussie over de wenselykheid de grond met enige restrictie te ver kopen. Tenslotte werd besloten het stuk grond te verkopen, waarby de Raad van Arbeid wordt gebon den aan een tijd van vyf jaar, waarin met de -bouw moet zyn begonnen. Vervolgens werd beslo ten tot verbuur van grond Ach ter de Houttuinen en tot terug koop van een perceel op het klein-industrieterrein. Bij de vaststelling van de gewijzigde verordening op de reinigingsrech ten zei de heer Flierman, dat hy gaarne aan hen, die de reini gingsrechten niet kunnen betalen, ontheffing op kwijtschelding- zou willen zien verleend. De voorzitter antwoordde, dat zulks heel moeiiyk uitvoerbaar is, maar zelde de zaak te zullen be zien. GASPRIJS OMHOOG. Nadat was besloten tot de bouw van de drie nieuwe wonin gen aan de Vismarkt en credieten waren verleend door diverse schoolvoorzienlngen kwam de verhoging van de gasprys aan de orde. De heer Meliefste meende- dat de gasprijzen voor de bedrij ven niet werden verhoogd, doch er werd meegedeeld, dat door op name van de kolenclausule ln de contracten met de bedrijven de prijzen automatisch verhoogd worden. Geldleningen werden aangegaan met een totaalbedrag van f 1.605.485.— DE JAARWEDDEN. Tenslotte kwamen de jaarwed den van de wethouders ter spra ke. Zoals bekend is door G.S. een nieuwe regeling ontworpen, waarby met elf klassen wordt ge werkt. Daarby zou Middelburg ln de elfde klasse komen, waardoor de wethouders f 1000.minder zouden gaan verdienen dan thans het geval is. Jhr Schorer (Arb.) stelde voor zich nader in verbin ding met Ged. Staten te stellen. De heer Kögeler zei, dat het col lege er niets voor voelde aan G.S. kerkgebouw gelegen vergaderzaal hadden neergezet, begon de een fabriek van wynproducten, die volgens de directie wegens „slapte in zaken" moest sluiten en volgens de arbeiders „volop werk" had. eigénlyke jubileum-vergadering. Uiteraard vormde het herden kingswoord van bondsvoorzitter M. Ruppert, daarin het centrale punt. De heer Ruppert bracht in her innering, dat „Maarten Luther" indertyd was gesticht als een ar beidersorganisatie voor Luthera nen. Laten wendde de Bond zich meer van de practyk af en werd hy een bezinningsorganisatie, een vereniging welke zich bezig hield met vragen op sociaal terrein. Na deze periode begon de Bond zich meer en meer te ontwikkelen in de richting van een specifiek Lu therse organisatie. De hoofdzaak is niet, dat men een aantal Lu theranen verenigt, maar dat men welbewust van de Lutherse Con fessie uitgaat. Dat laatste was oorzaak van de nieuwste koers van „Maarten Luther": de bezinning vanuit de Lutherse belydenis op het gehele gemeenschapsleven, zoals zich dat openbaart in gezin, kerk, staat en maatschappy. Was „Maarten Luther" aanvankelyk- derhalve een christelyk-sociaïe vereniging, thans fungeert hy in de twee Lutherse kerken als mannenbond, op dezelfde wyze als de mannenbonden in andera kerkformaties. Bezorgdheid. Heeft de Bond sedert 1910 dus een steeds verschillend doel na gestreefd, de grondslag verander de niet. Deze grondslag was er kenning van de betekenis van het Evangelie van Christus voor da verhouding van de mens tot God en voor de verhouding van mens tot mens. De heer Ruppert kon in zyn rede onmogelijk voorbijgaan aan de situatie der Ev. Luth.- en Herst. Ev. Luth. Kerken, waaruit de leden van „Maarten Luther voortkomen. Hy sprak als zyn hartelijke verwachting uit, dat de scheiding tussen beide kerken op geheven mag worden. Toch bleek dat hy niet voor elke eenheid ta vinden was en zeker niet voor een eenheid ten koste van de belyde nis. Op dit punt verklaarde de heer Ruppert niet zonder zorg te zyn. Daarby verzuimde hy niet om voorbeelden te geven. Wan- «eer vandaag gezegd wordt, aldus de heer Ruppert, dat het niet gaat om de vraag of een feit historisch is maar om de zin van dat feit (byv. de opstanding van Christus), dan komt alles wat Evangelisch en wat Luthers in my is, tegen dit compromis ln verzet. „Wy moeten dus niet doen als of er reeds volledige instemming en eenheid bestaat en wy mogen niet op een veronderstelde een heid (der Lutherse richtingen) een nieuwe kerkorde bouwen", zei hy. Gelukwensen. De jubilerende Bond kreeg ver scheidene gelukwensen aan te horen. Allereerst van ds J. P. van Heest te Amsterdam, die met dr C. Riemers de Ev. Luth. Kerk vertegenwoordigde en die wees op de kentering in deze kerk. Had de kerk aanvankelyk weinig belangstelling voor „Maarten Luther", thans schaart zy zich gaarne achter dit werk. De heer A. van der Horst sprak namens de Herst. Ev. Luth. Kerk, de heer J. F. Wichard namens het Ned. Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. De heer Otto Klein voerde het woord als vertegenwoordiger van de Kirchliche Mannerdienst van Nordrhein-Westfalen. Ds IJ. van der Zee te Nieuw- Vennep sprak als voorzitter van de Bond van Geref. Mannenver- enigingen. De heer J. Schipper, tweede voorzitter van het C.N.V. die deze week met pensioen gaat vertegenwoordigde, wel licht voor het laatst, de christe- lyk sociale beweging. Later op de dag verenigden d# leden van „Maarten Luther" zich In een gezellig samenzijn, waarin o.a. de bekende verteller J. B. Oosterwelder, optrad. Krantenstaking te Athene. De zetters en het redactie- personeel van dé Atheense kran ten hebben gisteravond het werk neergelegd. Zij eisen een loons verhoging van 50 procent. De brievenbestellers in Athene staken al tien dagen. De post wordt door de politie bezorgd. te worden overgeleverd. Ged. Staten immers kunnen in afwij king van de nieuwe regeling een hogere jaarwedde toekennen aan de daarvoor in aanmerking ko mende wethouders. Tot nu toe is het zo, dat voor vijf gemeenten, w.o. ook Middelburg, een aparte regeling gold, die echter ook is vastgelegd. Met algemene stem men werd het voorstel van B. en W. om de jaarwedderegeling van G.S. te verwerpen, aangenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 5