Gladde wegen stremmen het verkeer. NIEUWS Wegverkeer in een groot gedeelte van bet land levensgevaarlijk. De beer F. Brakman te Nieuwvliet geridderd. Amerika gaat de waterstofbom prediceren. Veilingvereniging K.E.O. gaat nieuw pakstation bouwen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wijkraden... het wondermiddel. WoningbouwpIan'Kruiningen is oorspronkelijk:. Besluit met verstrekkende consequenties. Aanbesteding vond gisteren plaats. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, I*. Vonrt- •traat 90, Tel 2438, bjj geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlisslngen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 1347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1475 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per man. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 1 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.20 u., onder 17.29 u. Maan op 16.42 u., onder 8.41 u. VJd. 23.16 u. Hoogwater op Donderdag 1 Febr. Vlissingen: 1.29 u. 1.88 m., 13.57 u. 2.00 m. Terneuzen: 1.57 u. 2.07 m. 14.24 u. 2.19 m. Wemeldinge: 3.16 u. 1.60 m, 15.40 u. 1.75 m. Zierikzee: 3.01 u. 1.34 m., 15.30 u. 1.48 m. in. \T oldoen de wijkraden aan de dooc velen gestelde verwach tingen Bij het beantwoorden van deze vraag moet gelet worden ook op wkt men er van verwacht. En dan variëren de antwoorden in velerlei vorm, van zeer en thousiaste tot die van gematigd optimisme, soms zelfs tot critisch pessimisme". In „Bestuurswetenschappen" van September 1947 komt de heer W. F. Geyl tot de volgende min of meer enthousiaste con clusies: „De materiële en sociale wijk- vorming zal betekenen dat een milieu ontstaat, waarin de ont plooiingskansen voor de enkeling groter zijn dan in de massale wanordelijke samenleving van nu. Door samenwerking, door organi satie, zal het mogelijk zijn dingen tot stand te brengen, waar men Individueel baat bij heeft, doch die alleen door gemeenschappe lijke activiteit te verwezenlijken zijn. Verwezenlijking van de wijkge- dachte zal ten goede komen aan da geestelijke gezondheid van het volk en het ontsporen van de sociaal-zwakken helpen voorko men. Evenals de sociaal-medische zorg nu vanzelfsprekend is ge worden en gestreefd wordt naar de verbetering van de hygiëni sche toestanden, zal men moeten gaan inzien, dat om ethische, zo wel als economische redenen het scheppen van een gunstig sociaal geestelijk milieu noodzakelijk is. Ook op dit gebied, zoals bij de medische zorg, zal het accent meer op preventieve maatregelen komen te liggen, op positieve be vordering van de geestelijke ge zondheid". T ets van dit optimisme, doch dan A wat meer gematigd en een weinig minder enthousiast, vin den wij ook in een artikel van de heer A. R. de Kwaadsteniet in „De Magistratuur" van October 1948. Het begint met op te merken, dat men van de instelling van wijkraden geenwonderen moet verwachten en vervolgd dan: „De wijkgedachte leeft wel, doch moet zo langzamerhand ge meen goed worden voor de ge hele burgerij. En zover is het voorlopig zeker nog niet. Het mag dan ook wel als vast staand worden aangenomen, dat de wijkraden op de duu£ levens vatbaarheid zullen blijken te be zitten en dat straks in andere grote gemeeqfen het voorbeeld van Rotterdam zal worden ge volgd". Daar zijn echter ook andere stemmen te beluisteren, critisch pessimistische. Deze klinken ongeveer als volgt: Vóór de oorlog moge er dan wel eens over geschreven en voor gepleit zijn, in feite hebben wij met de verwezenlijking van de „wijkgedachte" te maken met een na-oorlogs verschijnsel. Vooral het woord „gemeen schap" heeft voor meerderen een klank met een bijsmaakje. En daarom houden zij zich zo sterk mogelijk afzijdig er van. T ntussen geloof ik niet dat dit 1 zich afzijdig houden noodzake lijk is. 't Grote doel van de wijkraden is de burgerij meer gemeen schapszin bij te brengen, de be langstelling voor de gemeente lijke zaken en problemen te ver diepen en bij de burgerlijke over heid adviserend op te treden als bepaalde wijk-belangen of vraag stukken aan de orde komen. Alle op zichzelf verheugende doelstellingen. Zullen ze verwezenlijkt wor den? De wijkraden bestaan nog te kort om daarop een definitief antwoord te kunnen geven. Een definitief antwoord even eens voor wat betreft de bezwa ren, welke hier en daar naar voren komen. Niet zozeer, voor wat de grote steden als Rotterdam e.a. betreft, doch wel als men ln kleine ge meenten ook met wijkraden gaat werken. Verdienen ze daar inderdaad aanbeveling? Speciaal ook in plattelandsge meenten Kunnen ze daar practisch de bezwaren tegen samenvoeging Opheffen Over deze vragen in een slot artikel. N. J. Hs. Allerwege worstelde het verkeer gisteren met moeilijkheden, ontstaan door de gladheid der wegen. In het grootste gedeelte van ons land waren de wegen door de regen bedekt met een ijslaag, waarover verkeer slechts met levensgevaar mogelijk was. Overal langs de wegen stonden de auto's geparkeerd, die door de gladheid niet verder konden. Ook de Spoorwegen ondervon den moeilijliheden. In Twente ligt het autobusver- keer sedert gisteravond 6 uur vol komen stil. Omstreeks 5 uur wer den verscheidene honderden auto's door de gladheid verrast. Gisteravond om ongeveer 7 uur lag alle wegverkeer vrijwel stil. Het regende toen nog en men verwachtte dat de moeilijkheden voor hedenmorgen zeker niet zou den zijn verdwenen. Reeds om vijf uur was alle weg verkeer in de Noordelijke pro vincies onmogelijk geworden. Op verscheidene wegen trachtte men door zand te strooien, de gladheid te bestrijden. De resultaten waren echter minimaal daar de regen de wegen onmiddellijk weer met e.-n ijskorst bedekte. Gisteravond om half tien bevonden zich op de Drentse wegen 17 autobussen, die vanwege de gladheid onmogelijk verder konden rijden.- Doordat De Franse regering gered. De jonge regering van premier Bidauit heeft gisteravond in de nationale vergadering bij vijf stemmingen over een vertrou wenskwestie gekoppeld aan omstreden artikelen van het be- grotingsontwerp de overwin ning behaald. Vier punten werden met zeer kleine meerderheid aangenomen, doch een punt kreeg 293 stemmen voor en 293 tegen. Voor de nationale vergadering tot de vijfde motie overging, deed Bidauit een beroep op de afge vaardigden om de regering niet in gevaar te brengen. „In een tijd, dat er roulerende stakingen zijn, is het niet wenselijk, dat de re geringen ook rouleren", zo zeide hij. Hij wees erop, dat de val van de regering geen oplossing zou be tekenen, daar haar opvolgers voor dezelfde problemen zouden komen te staan. De regering zal haar uiterste best doen om zo veel mo gelijk te bezuinigen, zo beloofde hij. Bemanning van neergestort vliegtuig gered. Een "C-47" transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht dat op zoek was naar- een sinds Donderdag j.l. vermiste „Sky- master" der Amerikaanse lucht strijdkrachten, is 30 kilometer ten Zuiden van Whitehorse, in het gebied van de Yukon, in Canada, neergestort. De luitenant-bestuurder van het toestel, waadde zes uur lang tot zijn middel door de sneeuw, en wist vervolgens acht kilometer af te leggen, waarna hij eindelijk zijn doel: hulp voor zijn beman ning, had bereikt. Een onmiddel lijk uitgrronden reddingsploeg slaagde erin, drie gewonde leden der vliegtulgbemanning te redden. Twee anderen, die slechts licht waren gewond, hlelr r de red ders bij het in veiligheid brengen van de gewonden. Minister Stikker directeur der O.E.E.S. De raad van de organisatie voor Europese economische sa menwerking heeft Dinsdag met algemene stemmen de benoeming (op voorstel van het „economi sche kabinet") van de Nederland se minister van buitenlandse za ken, D. U. Stikker, tot politiek bemiddelaar van de organisatie goedgekeurd. Minister Stikker zal in deze functie worden belast met de ver binding, de coördinatie en de ver tegenwoordiging van d. O.E.E.S. naar buiten. Naar Reuter meldt heeft de raad der O.E.E.S. gisteren het voorstel overwogen om aan de aangesloten landen te adviseren, 75 pet. van hun handel vrij te maken met ingang van 30 Juni a.s., op voorwaarde, dat dan de clearingunie verwezenlijkt zal zijn. Communistische betoging te Tel Aviv. Een in de loop van Maandag avond te Tel Aviv op touw gezet te communistische manifestatie gaf aanleiding tot grote wanor delijkheden. 500 tot 600 commu nisten, merendeels jonge lieden, trachtten met vaandels en onder het roepen van tegen de regering gerichte leuzen, door de voor naamste straten van Tel Aviv te defileren, maar kwamen in bot sing met sterke politiedetache- menten. Gedurende twee uren werd hevig gevochten. Het aantal gewonden is nog niet bekend. vele reizigers hun plaatsen van bestemming door de stillegging van het verkeer niet konden be reiken waren de hotels in deze streken alle overbezet. Behalve de verkeersmisere werd Friesland gisteravond door een storing In het electriciteitsbedrijf bovendien ook nog van licht verstoken. Eerst om kwart over acht slaagde men er in de storing weer op te hef fen. OOK IN ZEELAND MOEI LIJKHEDEN. In geheel Zeeland speelde gis teren de plotselinge gladheid van de wegen het verkeer parten. De bussen van de A.M.Z. in Zuid- Beveland konden gisterochtend niet rfjden. In de „zak" was alle verkeer gestaakt, temeer omdat het ijs op de enigszins afhellende binnenwegen niet werd afgereden. De dienst op Oost-Zuid Beve land werd alleen gereden door de bus Goes-Wemeldinge-Yerseke, waarvan de eerste drie diensten moesten vervallen. De busdienst Goes-Rilland kon 's middags weer beginnen evenals de busdienst Goes-Middelburg van de Stoom tram Walcheren, die om half twee de dienst tussen Middelburg en Vlissingen weer uitvoerde, even als naar de Walcherse dorpen. In West Zeeuwsch Vlaanderen reden de bussen zeer ongeregeld. De laatste bus uit Terneuzen richting IJzendijke bleef bij Isa- bellasluis steken waardoor de chauffeur in zijn bus moest over nachten. Hier en daar geschiedden klei- Gevallen in Indonesië. De regering maakt' bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: KON. LANDMACHT. Overle den 14 Januari 1950 in het Mili tair Hospitaal te Utrecht tenge volge van een op 4 Augustus 1949 in Indonesië bekomen verwonding Korporaal J. P. KEYZERS, af komstig uit Chaam (N. Br.). Stoomschip gezonken. Ten Noorden van Norderney is gistermorgen het Duitse stoom schip „Fidamus" gezonken. Het s.s. „Fidamus" zonk te 13.07 gmt. Acht leden van de be manning werden opgepikt door het Engelse s.s. „Rumania" en 4 verdronken personen werden ge borgen door het Zweedse s.s. „Svenskund". Er worden nog vier man ver mist. Omtrent de oorzaken is niets bekend. Het schip was 743 ton groot en hoorde thuis in Brake (Oldenburg) aan de Weser. ne ongevallen maar van ernstige ongelukken ontvingen wjj voor het ter perse gaan van deze editie nog geen melding. Sommige jongelui maakten van de nood gisterochtend een deugd en gingen op de schaats naar school. Verkeerswaarnemingen in Zeeland. Op 7, 8 en 9 Februari zullen vanwege de Rijkswaterstaat ver- weerswaarnemingen worden ver richt op de wegen en veren nabij Vlissingen, Breskens, Hoedekens- kerke en Kruiningen-Perkpolder. Aan voertuigbestuurders zullen vragen worden gesteld. Vijf jaar geleden werd de Z.V.U. opgericht. Morgen zal net vijf jaar gele den zijn, dat de Zeeuwse Volks universiteit werd opgericht. Het was op 2 Februari 1945 dat Mr F. W. Adriaanse, mevr. mr M. C. M. van der Hoog-Hartog, P. M. Bayens, dr P. J. Bouman, mr P. C. de Jonge en mevr. H. A. de Vink-Olthof dit Initiatief namen na in de donkere wintermaanden, zo kort na de bevrijding, de stichting van de Z.V.U. te hebben voorbereid; In het begin was het werk van de Z.V.U. beperkt tot het houden van lezingen, doch naderhand heeft dit zich uitgebreid tot con certen, toneelvoorstellingen, film voorstellingen e.d. Het was in die eerste tijd, toen iedereen blij was, dat op een dergelijke wijze ont spanning werd geboden en er iets werd georganiseerd, dat de zalen zelfs bij de meest gewone lezin gen te klein bleken te zijn. Thans na vijf jaar is het werk gestabili seerd. Het bestuur laat een vie ring van dit eerste lustrum van de Z.V.U. geheel achterwege. Wat de Z.V.U. in de vijf jaren van haar bestaan heeft gepresteerd blijkt uit het feit, dat in totaal 160 le zingen, 94 concerten, 92 toneel voorstellingen, 34 filmvoorstellin gen, 22 voordrachtavonden, 14 cursussen en 7 tentoonstellingen werd georganiseerd, verdeeld over de verschillende centra n.l. Middelburg, Vlissingen, Goes, Oostburg, Axel en Zierikzee. SCHIPPER MAG IK OVERVAREN In vele gevallen is er zoveel ijs in de rivieren, dat het over zetten per pont onmogelijk is geworden, terwijl het ijs ook niet goed is om zich er wandelend overheen te begeven. Een roeibootje is dan vaak de enige oplossing. De pontveerbaas te Olst, die heus geen achttien meer is, zet op het ogenblik ook zijn klanten per roeiboot over. Wanneer er maar één passagier aan boord is, moet hij die koude tocht naar de overkant voor het luttele bidrag van drie centen maken. Na 40 jaar trouwe dienst als gemeente-ontvanger hartelijk gehuldigd. zegt Burg. Vogelaar. Het gemeentebestuur van Krul- ningen meldt ons, dat, in tegen spraak met hetgeen Burgemees ter van Suylekom van Kapelle Maandag heeft verklaard, het Plan-Kruiningen oorspronkelijk is en niet is overgenomen van Ka pelle. „Het gemeentebestuur van Ka pelle heeft", aldus de verklaring, „enige weken geleden, een vier tal ongeveer gelijke woningen, dl® vorig jaar in Kruiningen zijn ge bouwd, bezichtgd. Kruiningens bouwplan is niet bedoeld als „reclamestunt" docM alleen een poging om het aantal te bouwen woningen voor Zeeland te kunnen vergroten. Het wordt ten zeerste betreurd, dat hier gesproken werd van liet „toeëigenen van een bouwplan" ejl „in strijd met-alle waarheid", al dus het gemeentebestuur van Kruiningen. (Uit bovenstaande verklaring blijkt dat er van „het oplichten van een sluier" geenszins sprake is. Red.) Als kroon op het werk dat hij 40 jaar lang als gemeente-ontvan ger van Nieuwvliet mocht vervul len, heeft de heer T. Brakman, die gistermiddag in een speciale raadszitting afscheid nam, by K.B, van 25 Januari een benoeming tot Ridder in de Orde van O.N. mo gen ontvangen. Het was geen onverdiende lof die men de heer Brakman heeft toegezwaaid. Burg. Everaars, die de eerlijkheid en nauwgezetheid van de jubilaris roemde betrok ook Mevr. Brakman in de hulde. Namens de ingezetenen van Nieuwvliet werd hem een ligstoel aangeboden. Van het gemeentebe stuur was er een prachtige bloe- Veraging kubieke meter prijs bouwkosten. Reeds voor de devaluatie lag het in het voornemen van de mi nister van wederopbouw en volks huisvesting de toegestane prijs per kubieke meter bouwkosten van gesubsidieerde woningen te verlagen. De verlaging is sedertdien op geschort, doch thans acht de mi nister het tijdstip gekomen om haar in te voeren. Voor bouwplan nen, welke op of na 1 Februari 1950 bij de provinciale directies van de wederopbouw en volks huisvesting inkomen, wordt de kubieke meter prijs verlaagd mét 90 cent tot fl.90, variërend met de grootte van de woningen. Op gemerkt zij, dat in de bestekken voortaan geen post voor onvoor zien meer mag worden opgenomen President Truman heeft de commissie voor atoomenergie in structie gegeven het werk aan do waterstofbom te beginnen. De president zei in een verklaring van twee alinea's, dat hg do commissie Instructie had gegeven het werk met betrekking tot allo vormen van atoomwapens, met inbegrip van de „zoge naamde waterstofbom of superbom" voort te zetten, wegens zijn verantwoordelijkheid „om er zorg voor te dragen, dat ons land in staat is zich tegen iedere eventuele aanvaller te verdedigen." een gebied zo groot als de Ver enigde Staten alle soort leven zou vernietigen. Dr Urey achtte het niet uitgesloten dat Rusland bij de productie van de waterstofbom een voorsprong had op de Ver enigde Staten. COMMENTAAR. In kringen van congresleden werd Trumans besluit over het algemeen toegejuicht. Bernard Baruch, de ontwerper van het Amerikaanse ontwerp voor internationale controle op de atoomenergie noemde het „een verstandige beslissing, die nodig is voor de wereldvrede". Ook de Britse atoomgeleerde Low achtte Trumans besluit „bui tengewoon verstandig". Sir John Anderson, de voorma lige voorzitter van de Britse ad viescommissie voor atoomeneregie zeide, „al deze verklaringen in het wilde weg, die de laatste tijd over de waterstofbom zijn afgelegd", niet te kunnen aanvaarden. „Het is al jaren bekend, dat een water stofbom mogelijk was, doch daar uit volgt niet, dat zij nu ook on middellijk gemaakt zal worden. Dit zal een moeilijke en kostbare taak zijn." VERSCHRIKKELIJKE MO GELIJKHEDEN. De ontwikkeling van atoomwa pens moest worden voortgezet, al dus de president, „totdat er een bevredigend plan voor internatio nale controle op de atoomenergie is opgesteld". De kwestie, of de V.S. aan de productie van de bom moeten be ginnen wordt reeds sedert vier maanden achter de schermen be sproken misschien langer. De kosten van deze reuzenbom zouden volgens verschillende schattingen 100 millioen tot 4 milliard dollar bedragen. Van gezaghebbende zijde zijn geen inlichtingen verstrekt over de kosten van de ontwikkeling van de H-bom. Aangenomen wordt, dat de productie thans op papier geregeld is en dat een aan tal nieuwe fabrieken zullen moe ten worden gebouwd. Dr Urey, de uitvinder van het zware water en een der mannen die de eerst uitgeworpen atoom bom vervaardigde, citeerde vier dagen geleden een rapport van enkele natuurkundigen, die het mogelijk achten dat de door een ontploffing van de waterstofbom veroorzaakte radio-activiteit in De Veilingvereniging Krabbendijke e.o. (K.E.O.) heeft besloten tot de bouw van een pakstation voor fruit en uien. Gisteren werd, t.o.v. de heer A. V. Hartogh, architect B.N.A. en technisch amb tenaar van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen, de bouw van dit pakstation aanbesteed. De laagste inschrijving voor deze aanbesteding, welke was begroot op f 96000.was de aannemer D. Priem uit Ovezande, met een bedrag groot f 97.849. De gunning is aangehouden. De bouw van dit pakstation is zeker te beschouwen als een voor uitstrevende daad, want sedert lange tijd kampte men met on voldoende ruimte. Het verpakken geschiedde tot op heden in de emballage loods en de opberging van de ledige fusten kwam hier door ernstig in het gedrang. Men hoopt zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen om het pakstation met ingang van het nieuwe seizoen reeds in gebruik te kunnen nemen. Het gebouw dat zeventig meter lang wordt en zestien meter breed zal geplaatst worden in het ver lengde van de neerzethal. Aan de Westelijke gevel komt een schaftlokaal met toiletten. De bouw wordt bekostigd uit het pas opgerichte bouwfonds dat gevormd wordt uit de bijdragen van 1 pet, van de geveilde pro ducten. De constructie van het gebouw heeft enkele interessante nieuwig- heidjes. Zo zal men gebruik ma ken van zgn. „kanteldeuren" ter wijl een gedeelte van het dak zal bestaan uit een lichtkap van Ter- moluxglas. Dit zijn twee lagen glas waartussen glaswol als iso lerende laag is aangebracht. DE INSCHRIJVERS. Er werd door de volgende fir ma's ais volgt ingeschreven: Blok's aannemersbedrijf, Rot terdam f115.900; Van Gorsel, Krabbendijke f112.300; Fa. v. d. Schoot, Tilburg f117.900; Fa. Prins Zn., Leur f124.973; Fa. Goedemondt, Vlissingen f99.800; Fa. v. Damen en v. Hekelen, Bre da f109.950; Fa. v. Loon Zn., Bergen op Zoom f 118.424; C. Priem, Lewedorp f 101.700; D, v. d. Poel, Oudelande f106.400; Fa. Hoppebrouwers, Bergen op Zoom f121.000; Gebrs. Nolet, Hans- weCrt f 101.880; Fa. v. Doorn Zn., Krabbendijke f 103.340; J. v. Koeveringen, Schore f 107.500; J. v. Strien, Krabbendijke f106.575; Fa. de Kok, Bergen o] Zoom f 100.000; Jac. Soffers i Zn., Hogerheide f98.625; L. A. Soffers, Hogerheide f.98.500; Fa. de Vries, Breda f117.200; D. Priem, Ovezande f97.349; Fa. v. Wieringen, Alphen a. d. Rijn f 105.900; Fa. de Jong en v. d. Linde, 's-Heer Abtskerke f109.300; Fa. Versloot en Gulden- mondt, Nieuwerbrug bij Woerden f106.200; Kamsteeg's Aannemers bedrijf, IJsselmonde f114.500. Brand in postkantoor te Bergen op Zoom. Omstreeks halfeen Maandag middag ontdekten voorbijgangers dat er rook opsteeg uit het dak van het postkantoor te Bergen op Zoom. Zij waarschuwden post ambtenaren, die monteurs van de technische dienst, die in het schaftlokaal hun twaalfuurtje ge bruikten, alarmeerden. Het bleek, dat brand was ontstaan in een lokaal, waar een moderne instal latie voor de locale automatische dienst was ondergebracht. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat enkele straalkachels in de nabijheid van het apparaat stonden. De brandweer rukte met al het aanwezige materieel uit en be streed het vuur van drie kanten. De brand was men vrij spoedig meester, doch de materiële schade wordt op bijna twee ton geschat. De moderne installatie, de hoofd verdeler en de apparatuur voor de locale en interlocale telefoon dienst, welke zeer ernstig werden beschadigd, zouden over enkele dagen in gebruik worden geno- mben. Dank zij het optreden van de hoofdmonteur, de heer Engels man en de telefoniste is de oude nog ln gebruik zijnde apparatuur gespaard gebleven. PRIJZEN LICHTPETROLEUM. De Staatscourant van gisteren bevat een prijzenbeschikking voor lichtpetroleum, ingaande 1 Februari. De prijs waarvoor lichtpetroleum, afgehaald bij winkeliers of thuis bezorgd door venters, ten hoogste mag worden te koop aangeboden of verkocht, bedraagt in Zeeland f0.37 per 2 liter. Bij levering van een on even aantal liters mag het to taalbedrag naar boven op een cent worden afgerond. menmand terwijl nog vele andere bloemstukken de zaal versierden, Namens de beide wethouders sprak de heer van Rosendaal. De heer Cruson bracht de dank van de overige raadsleden over. Als voorzitter van de Vereniging van Burg. en Secretarissen in West-Zeeuwsch Vlaanderen noem de Burg. van Rosenvelt van Sehoondijke de heer Brakman een voorbeeld van het Nederlandse ambtenarencorps. Ook zijn woor den gingen vergezeld van een bloemstuk. Namens het Vrije van Sluis sprak de dijkgraaf, de heer v. d. Broecke, die dankte voor de be hartiging der polderbelangen en het werk der grintwegcommissie waarvan de heer Brakman secre taris was. Namens genoemd wa terschap bood ook de heer v. d. Broecke een ligstoel aan. Verscheidene personen hebben voorts het woord nog gevoerd. Onder hen bevond ziel: o.m. de opvolger van de heer Brakman, de heer Dekker. Nadat de heer Brakman voor de hulde had gedankt bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Drieling in Oostburg. In Oostburg werd bij het echt paar de Sintelaere gisteren een drieling geboren. De kinderen kwamen vroegtijdig ter wereld en een ervan is reeds overleden. De moeder maakt het goed en men hoopt de twee andere baby's, die ieder minder dan een kilogram wegen, in het leven te houden. Negarahoofden stellen mandaat ter beschikking. Na de staatshoofden van Oost- Java en Pasundan heeft thans ooit de Wali Negara van Madura zijn mandaat ter beschikking van hei parlement gesteld. Tjakaningrat heeft deze stap genomen mede in verband met de politieke ontwik» kelingei. in zijn negara. De wijze, waarop de bevoegdheden aan het parlement zullen worden overge dragen, zal door de volksvertegen» woordiging worden bepaald. D® Wali Negara heeft bekend ge» maakt, dat zijn besluit ten goed® zal komen aan de welvaart en d® politieke ontwikkeling van Ma dura. Hij hoopt hiermee bij t® dragen tot de verwezenlijking van de nationale idealen van het ge hele Indonesisch^ volk. Prins Bernhard vertoeft mo menteel in Caracas. Op een pers conferentie aldaar gaf hij een overzicht van de moeilijkheden waarmee Nederland te worstelen heeft. Zaterdag a.s. zal op Soestdijk een verjaardagspartijtje worden gegeven ter gelegenheid van de 12de verjaardag van Prin ses Beatrix. De organisatrice is H.M. de Koningin. De Rijks politie te Maastricht heeft een chauffeur gearresteerd, die in dronkenschap trachtte een poli tieagent te overrijden. Ame land heeft thans geen enkele ver binding meer met de vaste wal, daar de vliegdienst Zaterdag moest worden stopgezet in ver band met de sterke Oostenwind. Op hef eiland wachten thans reeds 11 passagiers op reisgele genheid, waarvan er een naar een ziekenhuis moet, terwijl er in Leeuwarden 4 passagiers wachten. De 39-jarige „professor" Ros kam, directeur van het Interna tionaal Taleninstituut te Arnhem, is veroordeeld tot 2Vs jaar ge vangenisstraf. Hij verleende zgn. .hulp" bij emigratie van boeren en politieke delinquenten waar voor hij f 18.000.opstreek en niets deed. Aan de Noordkust van Engeland is de 631 "ton me tende Noorse vrachtvaarder „Rask" aan de grond gelopen. Al le 18 opvarenden konden worden gered. Volgens Tass hebben Russische geleerden in Zuid-Uz- bekitan het skelet van een zgn. Neanderthalermens gevonden. De schedel zou sterk op die van een aap lijken. - Frankrijk heeft ge protesteerd tegen de Russische erkenning van de opstandelingen van Ho Tsji Minh in Indo-China. Pandit Nehroe, de premier van India, zal dit jaar Indonesië be zoeken op een uitnodiging van president Soekarno. Omdat manlief ging slapen met een ha mer en een bijl onder zijn hoofd kussen en haar daarmee bedreig de kreeg een vrouw ln Montclai (U.S.A.) echtscheiding. Volgens de Belgische minister van binnen landse zaken de Vleeschauwer Van Maarseveen met de „Willem Ruys" naar Neder»! land. Aneta verneemt, dat het in <J® bedoeling ligt, dat minister van Maarseveen Vrijdag met de „Wij» lem Ruys" naar Nederland ver» trekt. Minister van Maarseveen heeft een bezoek gebracht aart Bali. De verwachte bezoeken aan Medan en Djogja zijn niet door gegaan. Ongevallen tengevolge van d® gladheid te Middelburg. Twee arbeiders van d N.V. VI» trite Works te Middelburg zijn gisteren het slachtoffer geworden van de gladheid. N. M. te Goej viel juist voor de fabriekspoort en liep een lichte hersenschudding op. Later viel op het fabriekslef- rein de arbeider J. J. S. uit Mi<J« delburg, waardoor een arm uit het lid geraakte. Twee Onderofficieren der C.O.A.K. onderscheiden. Dinsdagmiddag heeft de Oom» mandant der C.O.A.K. te Middel burg aan de Adj. Ond. Off. Instr, G. Swiers en Adj. Ond. Off. Acim. D. van Maren, beiden uit Middel burg de hen door de Minister van Oorlog verleende gouden medaill® voor trouwe dienst uitgereikt. Mohammed Rum Donderdag naar Nederland. Mohammed Rum zal Donder» dag, vergezeld van zijn secretaril Sudjono en mr Djumhana, voor» malig premier van Pasundati, naar Nederland vertrekken. Marshall-hulp voor de Duits® kolenmijnen. Naar officieel is bekend ge maakt, is ruim 68 millioen D.M, uit het Duitse tegenwaardefond® van de Marshall-hulp beschikbaar gesteld voor de wederopbouw en ontwikkeling der Duitse kolen mijnen. De E.C.A.-missie in West? Duitsland deelde mede, daV dit bedrag, dat is vrijgegeven in het kader van een grootscheeps in vesteringsplan voor West-Dui Is land, zal worden versterkt aan 44 mijnbouwondernemingen, voorna melijk in de gebieden van Keulen, Essen en Aken. In totaal voorziet het investeringsplan in een be drag van 150 millioen D.M. voor de West-Duitse kolenmijnen. Men verwacht, dat de West- Duitse kolenproductie na uitvoe ring van het uitbreidingsprogram ma zal stijgen van 360.000 ton per dag in December J.l. tot 450.000 ton in Juni 1953. tot met DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig vanavond: Zwaar bewolkt plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Zuidelijke rich tingen, maar in Groningen aan vankelijk nog krachtige Zuidoos telijke wind met lichte vorst. In kost een referendum over de ko-1 het Zuiden temperaturen tussen ningskwestie België 19 millioen plus 4 en plus 7. francs. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1