Brovintig^ÊM Wederopbouw van Middelburg had in 1949 een bevredigend verloop. Belgen maken Nederlandse vervoer ders verwgien. Kiezen Delen Waarnemend burgemeester ran Middelburg spoort aan tot grootst moyeiyke zuinigheid. TWEE VEILIGE WEGEN Lezers grijpen naar de pen Kamperland. Nog een tekort van 360 woningen. Nieuws lonen in Zeeuwse land- en tuinbouw. Op hoog niveau worden onuernandeiingen gevoerd. Amhteiutce waanzin. Nederlandse Gereformeerde Radiovereniging. Dinsdag 31 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Uit de Nieuwjaarsrede van Middelburgs wnd. burgemeester. woningprobleem. Spr. memoreer- gemoet worden gezien. B. en W. hopen, dat men dit jaar zal kun nen doorgaan met de verdere af bouw van het gehele complex, waarvoor de plannen Inmiddels zijn uitgewerkt". Wat de Lange Jan betreft, sprak de wnd. burgemeester de hoop uit, dat de goedkeuring van de spits binnen niet al te lange Griffioen, de 30 middenstandswo- De wnd burgemeester van Mld- ningen aan 't Zand en de bijna delburg, de heer J. W. Kögeler, voltooide 30 arbeiderswoningen in heelt een belangrijk deel van zjjn <jje wflk, benevens de 22 arbel- Nlemvjaarsrede gewijd aan de derswoningen aan de Veerseweg. gereedkomen van de 112 tijd kan worden tegemoet gezien. Met voldoening maakte hij gewag van de vordering van de herbouw De in aanbouw zijnde 42 duplex- woningen aan de Veerseweg, zo deelde de heer Kögeler nog mee, zullen eveneens binnen afzienbare herbouw van de stad. „Als we het oog laten gaan over de gebeurtenissen ln 1949", aldus de heer Kögeler, „worden we het meest getroffen door de tijd bewoond kunnen worden, toenemende bedrijvigheid ln de wederopbouw van onze stad. Het Dat hiermee het huisvestings- maakt de Indruk, dat sedert de bouwstop der Duitsers ln 1042 de wederopbouw nog nimmer ln die mate op gang ls gekomen als ln het afgelopen jaar". Na de overname van de werk zaamheden van het Streekbureau Wederopbouw Walcheren door de dienst Herbouw Middelburg te hebben gememoreerd, gaf de wnd. burgemeester een overzicht van hetgeen door de Dienst Herbouw ln het belang van de wederop bouw is verricht. In het jaar 1949 zijn de vol gende bedragen verwerkt: voor herbouw van particuliere panden f 831.966,34,voor zwaar herstel van dergelijke panden f 237.788.88 voor licht herstel f93.183.56, ter wijl voor noodvoorzieningen een bedrag van f 1350.59 werd ver werkt. Tenslotte verwerkte men een bedrag van f37.482.73 voor het bouwrijp maken van grond voor herbouw van particuliere panden. In totaal dus voor herbouw en herstel f 1.201.771.10. Van de op 1 Januari 1949 door het Streekbureau aan de Dienst Herbouw overgedragen 1116 on afgewerkte dossiers werden er in de loop van het jaar 726 geheel afgewerkt, zodat thans nog 390 herstelgevallen over zijn. WAT GEREED KWAM. Het door het Rijk in $949 be schikbaar gestelde bouwvolume ad. f 1.900.000.is voor het grootste deel verwerkt in de her bouw van de binnenstad. Binnen de wallen van de stad waren op 31 December J.l. in aanbouw 31 particuliere panden met 36 wo ningen, buiten de wallen 3 parti- ouliere woningen. Gereed kwa men in het afgelopen jaar 29 particuliere panden. „Nu voor 1950", zo vervolgde de heer Kögeler, een bevredigen de hoeveelheid bouwvolume be schikbaar is gekomen, kunnen de vooruitzichten voor de herbouw van de binnenstad gunstig wor van de andere monumentale ge bouwen, zoals de Nieuwe- en de Rijksbemiddelaars brachten wijzigingen aan. Bfj beschikking van 21 Januari 1950 zijn door het College van Rijksbemiddelaars de aanvullende Collectieve Arbeidsovereenkom sten voor Land- en Tuinbouw goedgekeurd, zulks met ingang van 1 Januari 1950. Daar het College in het door Koorkerk, de R.K. kerk, het Pol- de Stichting voor de Landbouw derhuis, de Statenzaal en tenslot- ingediende ontwerp verschillende te de herbouwde kazerne, waar- wijzigingen heeft aangebracht, door de band tussen de stad en laten wy hieronder een overzicht het garnizoen opnieuw kon wor- van de per 1 Januari 1950 gelden den versterkt. de week- en uurlonen volgen: „Dank zij de voortschrydende De weeklonen in de landbouw wederopbouw van de binnen- voor paardenknechts en tractor probleem niet ls opgelost blykt stad", zo sloot de heer Kögeler chauffeurs zyn voor hen die 23 uit het feit, dat op de trouwlijstdit deel van zyn rede, „kon in de jaar of ouder zyn f40.25 van 1 op 1 Januari J.L nog 170 aanvra- loop van het jaar in belangrijke Jan, tot 28 Febr. en f 46.25 van gen om een woning voorkwamen, terwyi er bovendien nog ISO an dere aanvragen op behandeling wachten, - w.o. enkele dringende gevallen. Bovendien keerden een 60 tal geëvacueerden nog steeds niet naar Middelburg terug. HERBOUW VAN MONUMEN TALE GEBOUWEN. De heer Kögeler ging hierna ln het kort de herbouw van monu mentale gebouwen na, waarby hy o.m. noemde de étagebouw aan de Rouaanse kaal en de nieuwe meisjes U.L.O.-schooI aan de Dwarskaai. „Wanneer de voortekenen niet bedriegen", aldus spr. kan de be ëindiging van de Inwendige restauratie van het gothische deel van het Stadhuis tegen het einde van het eerste halfjaar te- mate een begin worden gemaakt 1 Maart tot 30 April, met de opruiming van de nood-! Voor de jongeren lopen deze winkels, die reeds al te lang de lonen af tot resp. f26 en f30.25 kaden hebben ontsierd. De stad voor de 17-jarigen, krijgt hierdoor niet slechts zyn I De uurlonen voqr de manne- nörmaal aanzien terug, maar ook lyke vakarbeiders van 23 jaar en het besef spreekt hieruit, dat de ouder bedragen 76Va cent en die tijd van depressie voornameiyk1 der arbeidsters 51 cent. voor de middenstand begint j Ook deze lonen lopen af tot 49 plaats te maken voor een betere cent en 35 cent voor de manne en hoopvoller toekomst, hetgeen lijke en vrouwelijke 17-jarigen. zowel moedgevend als verblijdend In.de tuinbouw liggen de week- kan worden genoemd". (Ingez. mededeling, advert.) MENTHO-REX Verkoudheldszali O! ADEMEN INWRIJVEN Bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen. bruiken hebben voorgedaan van de zyde der Nederlandse ver voerders. Tot nu toe zou het, aldus zegs lieden voorgekomen zyn, dat Nederlandse vervoerders ook zonder Franse machtiging via België naar Frankrijk transpor- den genoemd". Iïif betreurde het, I teerden en de ladingen dan bin- dat het bouwvolume voor gewone nen km-zone, waarin woningbouw slechts tot 3000 kub.1 -^ankrijk het vrachtautovervoer m. beperkt bleef, waarnaast nogivrij laat» overgaven aan Franse 40 montagewoningen werden toe- vrachtauto s of treinen, gewezen, voor de bouw waarvan l In Nederland wordt vernomen, Zoals bekend, worden aan de BelgischFranse grens Neder landse vrachtauto s opgehouden, jie groente naar Frankryk ver voeren, Hierover werden in Brussel van officiële zijde enkele mededelingen gedaan. De Belgische autoriteiten staan niet meer toe, zoals tot nu toe dikwijls het geval was, dat de Franse machtiging pas in Frankrijk wordt verstrekt, dGch eisen dat deze reeds in het bezit is van de vervoerders wanneer zij door België rijden. Tot deze verscherpte maat- Verkeerswezen geneigd is de regelen by het doorvoerverkeer controle op machtigingen op te naar Frankrijk is het Belgische schorten totdat besprekingen op werknemersdeel der pensioenpre- ministerie overgegaan, omdat hoog niveau beëindigd zyn. Ook I mie verdisconteerd, zodat dit zich, volgens dat ministerie mis- met het „Interland Transportdeel der premie moet worden in- lonen iets lager en variëren van f 3K25 tot f 44.25 voor de 23-jari gen en van f 21.25 tot f 24.75 voor de 17-jarlgen. By de ongeschoolden ls dit resp. f36.25 en f42.25 en f20 en f 23.50, De paardenknechts krijgen als maximum 't 40.25 en f 46.25 en zij die jonger zyn dan 23 jaar iets minder tot de minima voor de 17- jarigen van f22.50 en f26.50. De uurlonen van de vakarbei ders lopen op van 42 cent tot 76'A cent en voor de ongeschool den van 40 tot 72}^ cent. De leeftijdsgrens voor volwas sen arbeiders ls bovendien ver legd van 21 jaar naar 23 jaar. In bovengenoemde lonen is de fl.duurtetoeslag, die voor 1 Januari j.l. per week moest wor den betaald opgenomen, echter met dien verstande, dat het op 31 December 1949 rechtens gel dende loon voor de trokken ar beider niet mag worden verlaagd. Dit laatste geldt voor arbeiders van 21 jaar, die voor 1 Januari de fl.— duurtetoeslag ontvingen. Tevens is in deze lonen het Committee" te Genève is overleg gehouden voor het Bedryfspen- gaande. i sioenfonds. Reeds is in Uw blad gewezen op de „enorme" aanslagen, wel en W. spoedig voorstellen'aan dat de Brusselse interpretatie ke de Polder Walcheren aan de de raad zullen doen. HET W'OWlNGPROBLEEM. Vervolgens schonk de wnd. burgemeester aandacht aan het In een te 's-Gravenhage ge houden vergadering is besloten tot oprichting van een Nederl. Geref. Radiovereniging. De v*leniging heeft als grond slag aanvaard Gods onfeilbaar Woord, waarvan de hoofdsom ln de drie formulieren van enigheid is vervat. In de statu ten wordt o.m. uitgesproken, dat binding aan deze belijdenis impliceert afwijzing van de idee van de pluriformiteit der kerk" in de zin, zoals deze in de huidige constellatie van het Christelijk organisatieleven vrijwel alge meen tot uitdrukking wordt ge- brac'it. Het doel van de ver eniging is r' dio-i-itzendingen tot itand te brengen, waarin door lezingen over allerlei on derwerpen de rijkdom van Gods Woord zal worden uitgedragen, alsmede voorlichting te geven over het wereldgebeuren in het licht van .de H. Schrift. In het voorlopig bestuur heb ben zitting: mej. J. Bouwman, Rijnsburg, en de heren J. van der Jagt, Rotterdam, S. van Rensen, Utrecht, Jac. Vermij, 's-Gravenhage, G. Vink, Rot terdam, B. Wezeman, Gronin gen en Joh. van der Ziel, Eiber- gen, allen behorende tot de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). van de West-Europese continen- eigenaren van onroerende goe- tale transito-overeenkomst voor deren binnen haar belastingge- wegtransport afwijkt van de1 bied heeft opgelegd, bij wijze Haagse. Het Nederlandse mini- van „buitengewone heffing". Ik kan echter niet nalaten de le zers van Uw blad het volgende voorbeeld van ambtelijke waan zin te geven. Een dame in Nijmegen ont ving een aanslag ten bedrage van f0,01 met verzoek te wil len zorgdragen, dat dit bedrag vóór 1 Februari 1950 werd vol daan ten kantore van de Pol der Walcheren in Middelburg. Nu spreken wij maar niet over de kosten, welke vooraf gegaan zijn aan deze aanslag, doch die sterie van Verkeer en Water staat heeft zich met de verkeers- autoriteiten te Brussel en Parijs in verbinding gesteld. Hangende da besprekingen wilde men zich over deze kwestie nog niet ver der uitlaten. Uit andere bron verluidt, dat het Belgische ministerie van Auto-ongeval te Amersfoort eist 2 doden. Een zeer ernstig auto-ongeval op de Barchmann Wuytierslaan zullen wel minstens f0,50 per te Amersfoort heeft Zaterdag- aanslag bedragen. In dit geval avond het leven gekost aan ds komen daar nog by de porto- M. Verkerk, Ned. Herv. predi kant te Soest, en aan een 14- jarige jongen uit Woudenberg. kosten voor het doorzenden van het aanslagbiljet. Wij willen thans echter alleen Ds Verkerk had een dienst ge- j even nagaan, Jn welke toestand rekening van de wanbetaalster, doch ik geloof wel, dat de kos- Staatsburgeres haar verplich ting te kunnen nakomen. Maar gelukkig bedacht'zy nog intijds een. andere methode. Zy zal thans n.l. aan de ontvanger van de Polder Walcheren een post zegel van f 0,01 sturen (hetgeen haar dus voor toezending min stens f0,12 kost, zijnde 1200 pet. van de verschuldigde belasting) met verzoek haar een ont vangstbewijs te willen doen toekomen. De kosten daarvan bedragen voor de Polder Wal cheren ook weer minstens f 0,12. Ik vraag my echter af wat de gevolgen zullen zyn, indien die dame niet rorgt op ty'd haar verschuldigde belasting te heb ben voldaan. Ik stel my voor, dat dan het invorderingsappa raat van de Polder Walcheren in werking wordt gesteld. Dat betekent dus, dat de dame eerst een waarschuwing krygt. Kos ten dezes f 0,25. Slaat zy deze waarschuwing in de wind, dan volgt er prompt een dwangbe vel tot een bedrag van f0,01 4- de verschuldigde kosten aanma ning ad f 0,25. Dit dwangbevel moet door een deurwaarder in Nymegen worden getekend. De kosten daarvan komen echter volgens een bepaald tarief voor leid te Woudenberg en werd in1 die dame in Nymegen door het een bestelauto van de heer W. i ontvangen van dat aanslagbiljet G. Veenendaal uit Woudenberg is komen te verkeren. Wy ne- naar Soest teruggebracht. men aan, dat zij niet in het be- Op de B.W.-laan, ter hoogte zit is van een eigen postreke- van het dierenpark, geraakte het ning, zodat zy het geld moet rechterachterwiel van de auto in overmaken, hetzij per postwis- 'n richel van liet straatoppervlak, i sel, hetzy per giro-stortingsfor- De auto begon te slingeren en muiier. De kosten van een post- botste tegen een boom. Omstan-wissel bedrrgen minstens f 0,11 ders, die te hulp snelden, von-en van een giro-stortingsformu- den het zwaar verminkte lichaam lier f 0,06, zodat de betaling van van ds Verkerk op de weg. Ook'dat aanslagbiljet in het eerste de heer Veenendaal was uit de geval 1100 pet. en in het tweede auto -geslingerd en werd zwaar geval 600 pet. van de ver gewond aangetroffen. schuldigde belasting uitmaakt, In de laadbak trof men het doch.... de posterijen nemen ten welke terzake gemaakt moeten worden, belangrijk ho ger zullen liggen," dan het be drag, hetwelk kan worden ver haald. Mocht zy dan nog niet betalen, dan komt de gerechts dienaar met enige getuigen en desnoods de sterke arm om de bezittingen van die arme me vrouw in Nijmegen te verkopen en dat alles om f 0,01. Maar thans in ernst gespro ken. Hebben de ambtenaren van de Polder Walcheren niets be ters te doen en moet aan een dergelijke waanzin ons dykge- sehot weggegooid worden? ontzielde lichaam aan van het een dergelijk bedrag niet aan. 14-jarig zoontje van de heerHet gevolg is dus dat de dame Veenendaal. Zyn broer had lich- genoodzaakt wordt een reis te te verwondingen en een zenuw-1 maken van Nymegen naar Mid- schok opgelopen. I delburg, teneinde als goed Vlissingen. Belastingconsulent. JOH. P. VENTEVOGEL, naar z'n eigen huis. Ieder naar dit? Ze zal het Wim wéér niet 64) door J. Z. J. Ilazebroek Bep vraagt: „Wat zeg je?" ,,'k Zeg, dan zou ik maar om keren als ik jou was", stoot Frits uit. „Als je d'r belang in stelt: 'kheb iets met Leentje aan de hand gehad" Ze begrijpt onmiddellijk waar hij op zinspeelt, al overziet ze niet dadelijk de draagwijdte van zijn bekentenis.... Dat was het dus waardoor hij zo onverklaarbaar, zo ruw onver schillig deed, de laatste tijd.... Het is, het is verbijsterend, 't is afschuwelijk! Bep zegt niet veel meer. Vragen stelt ze helemaal niet ofschoon Frits niets liever wil, dan zijn hart voor haar Uitstorten. Want hy houdt van Jep! Hy heeft het haar moei lijk gemaakt de laatste tyd, maar hij houdt van d'r! Hij wil haar tóch niet laten schieten terwille van LeentjeO, hij haat Leentje nu, hy zou haar wel kunnen trappen, dat ze met meer op kan staan, nooit meer! Verslagen, in zichzelf gekeerd, stelt Bep hem voor maar te rug te gaan.... Ja, terug, ieder zn eigen eenzaamheid Het is alles vergeefs ge weest „Laten we hier afscheid ne men", zegt ze by het brugje waarover ze weer op c.e grote weg zullen komen. „Deze keer voorgoed", zegt ze diep gegriefd. „Blijf by me".... Bep schudt het hoofd. „En Leentje dan?" zo brengt, ze hem in herinnering. „Daar dok ik wel voor", ant woordt hy onverschillig. En met z'n grote, sterke hand omvat hy haar pols, en herhaalt met aan drang: „Toe, blyf by me. Wij zyn voor mekaar bestemd. Wij tweeën móéten by elkaar blij ven.Dat andere is wel el lendig, maar het is bijkomstig. Toe, laten we nog even terug fietsen, en met elkaar pra ten" Nee, knikt ze. Nee 't Is intussen schemerdonker geworden. In een wijde omtrek is er geen mens te bespeuren. De enige levende wezens in hun nabijheid zijn een paar trage koeien, die met domme verwon dering in hun grote ogen, de stryd van deze t vee jonge men- Sen aanschouwen „Frits gaat straks naar rechts, naar zijn huis, naar Leentje.. ik naar links", denkt Bep. „Naar Wim.... Of niet naar Wim, na durven vertellen misschien. Maar hy zal het tóch horen, op de duur en dan begint de zelfde vernedering opnieuw" En voor zich uit starend, be sluiteloos nog, bedenkt ze: ,,'k Heb deze keer niet eens de troost dat ik verpleegster kan worden. Nu zal "ik dan tóch op advertenties moeten gaan schrij ven, zoals ik eens van plan wasNee, vader hoeft z'n grienden niet te verkopen. Ge lukkig, dat ik daar met Frits nog niet over heb gesproken. „Hoe lang blijven we zo staan?", zegt ze tenslotte onge duldig. „Net zolang tot je belooft dat je me trouw blijft „Onzin!" zegt ze kort. Ze doet een poging, haar pols uit zyn greep te bevrijden. „Laat los Frits." „Nooit!" „Laat los!" zegt ze gebiedend. Maar hij gooit zyn fiets met een duw van zich af. Met zyn andere arm omvat hy haar middel nu. Er maakt zich een wanhopige, niets ontziende woe de van hem meester.Dwin gend, met onweerstaanbare kracht, drukt hy haar tegen zich aanHij hijgt. Maar wat ter wereld denkt ie nou op deze manier te kun nen winnen? 't Enige wat hij bereikt is, dat Bep zich gaat verweren. En ook zij is sterkl Na jen poosje lukt het haar, zich los te wringen. Haar fiets is gevallen. Er is geen kans die op te rapen. Ze laat 'm liggen, maakt zich uit de voeten Nu eindelijk, schijnt Frits een beetje tot bezinning te komen.. Van een afstand ziet ze, hoe hij eerst z'n eigen fiets opraapt en tegen een boom plaatst, daarna ook die van haar op richt. Weldra loopt ze weer naar hem toe. Hij wacht haar op. Gekal meerd, denkt ze. Het lijkt haar 'tbest, zo gewoon mogelijk te doen en als vanzelfsprekend de fiets over te nemen. WelJfcht geeft hy 'm, en laat haar dan gaan. Maar vlakbij is ze, als hij op eens de fiets met kracht omhoog tilt, en 'm haar toe smijt. „Daar! Asjeblieft!" schreeuwt hij met overslaande stem. „Frits!" In volle vaart slaat de fiets tegen haar aan. Te laat tracht ze het gevaar te ontwijken. Ze voelt een slag tegen haar ach terhoofd, en hoewel ze zich nog weet staande te houden, komt het hard aanAlles wordt zwart voor haar ogen. Als het ergste voorbij is, biyft ze zich tocu verdoofd voelen, duizelig en onzeker. Schoolfandverzorging op hef Walcherse platteland. Arnemulden en Nieuwland beginnen dezer dagen. De deelname aan de school- tandverzorging op het platteland van Walcheren is vrijwel alge meen. De ouders van slechts en kele leerlingen per gemeente, blijken bezwaren te hebben. Slechts het bestuur van één school heeft geweigerd zijn mede werking te verlenew, namelijk de school voor bijzonder lager on derwijs op Gereformeerde Grond slag te Serooskerke. Niet dat ge noemd bestuur tegen de school- tandverzorging als zodanig is en evenmin dat het ln deze zal te genwerken, het ziet dit echter ais een zaak voor de ouders, waarom naar zijn mening de ouders zelfstandig deze verzor ging maar ter hand moeten ne men. De behandeling der kinde ren zal één dezer dagen in de ge meenten Arnemuiden en Nw- en St. Joosland aanvangen. Deze behandeling blijft beperkt tot de eerste klasse. De tweede en volgende klassen komen hier voor niet ln aanmerking. Terzake schijnt misverstand te bestaan. Zeeuwse Vereniging te Utrecht schonk 615.— voor toren te Groede. Voor de herbouw aan de toren te Groede werd uit Utrecht door middel van de heer Hamacher, de voorzitter der Zeeuwse Ver eniging te Utrecht, f 615 ontvan gen. Samen met het bedrag van het damescomité en particuliere giften, ia er nu reeds f2892 voor de torenherbouw geschonken. Jonge Kerk-weekend in W est-Zeeuwsch-Vlaanderen. Van 46 Februari zal de Jonge Kerk in West-Zeeuwsch Vlaanderen op het Jeugdhervor- mingscentrum Hedenesse, een weekend worden gehouden. Op het programma staat o.m. een bijbel-bespreking onder leiding van ds Van Beusekom uit Bres- kens. Voorts zullen de aanwezi gen kunnen genieten van 'n een voudig concert van cello, zang en piano en een bespreking over hoe de avonden der Jonge Kerk ge vuld moeten worden. Vereniging van Chr. Onderwijzers. Zaterdagmiddag vergaderde in de Chr. U.L.O.-school te Goes de afd. N.- en Z.-Beveland van bovengenoemde vereniging, on der leiding van de heer H. C. van Donk, die als openingswoord las „Lied tot God" van B. By des en „Psalm" van Michel van der Plas. Daarna volgden vereni gingszaken als herstemming van H.B.-lid, waarbij de heer Van Noppen te Middelburg op één na alle stemmen op zich ver enigde, verslag over de verga dering van de Stichting „School- tandverzorging" in Z.-Beveland, de stand van de salarisactie en de propaganda. Daarna hield de heer H. van de Veen te 's-Heer Hendrikskinderen een referaat over hét Aardrijkskunde-onder- wijs, waarby op de grote beteke nis van de ve nieuwing werd gewezen, mits men hier niet overdrijft en met het badwater het kind, i.e. een noodzakelijk minimum aan topografische ken nis niet wegwerpt. Een zeer geanimeerde en al gemene discussie vylgde hierop, waarbij gewezen werd speciaal op het spook van het toelatings examen, de zware eisen, die „projectmethode" aan de onder wijzer stelt, o.a. wat betreft de tyd aan voorbereiding te beste den, enz. De 3e Verfrissingscursus over Handenarbeid zal D.V. 11 Febru ari gehouden worden en de Afd. zal D.V. 25 Maart in jaarverga dering bijeenkomen. Na dank gebed door de heer v. d. Veen werd de gezellige, leerzame ver gadering door de voorzitter ge sloten. Zeeuwse landmeters vergaderden te Goes. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes de afdeling Zeeland van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde onder voorzit terschap van de heer W. A. v. de Werff te Middelburg. Er wer den voorlopige plannen gemaakt voor het houden van lezingen en excursies in dit jaar en de heer K. Doekes, landmeter te Goes, hield een causerie over het bepalen van z.g. „Snellius" punten in het net der Rijks driehoekmeting. MIDDELBURG. Drankweer-Comlté. Vrijdagavond vergaderde het Middelburgs Drankweer-Comité, o.l.v. de heer B. v. d. Giezen. Er was een mededeling ontvan gen, dat m.i.v. 1 Februari de bi oscoopreclame zal beginnen te Vlissingen. Van de V.A.S., Ver eniging van Alcoholbes trijding by het Snelverkeer was o.m. bericht ontvangen, dat een geslaagde pro- paganda-actie was gehouden in Amsterdam. Aan het verzoek om mede te werken aan de leden werfactie voor deze organisatie, was bereids door de secretaris, de heer Feij, voldaan. Van het gemeentebestuur van Middelburg was bericht ingekomen, dat f50 zal worden beschikbaar gesteld uit het fonds voor culturele doel einden om de onkosten van de gehouden jeugd-contact-avond te bestrijden. Besloten werd de verschillende verenigingen, aangesloten bij het Middelburgs Comité, aan te spo ren tot medewerking aan de Blauwe-week-collecte. (Ingez. mededeling advert.) Opgewektheid over de herbouw, bezorgdheid over de financiën. „Wanneer wij een samenvat ting geven van hetgeen 1949 ons bracht, dan ls er naast het grote verlies voor onze stad door het overlijden van onze betreurde en energieke burgemeester, veel, dat tot tevredenheid mag stem men. Ais we letten op de bijna dagelijks toenemende groei van gevonden te streven naar het be- onze stadskern, die getuigt van1 houd van een gezonde financiële de ondernemingsgeest van de middenstand en het daarmee ge paard gaande groeiend vertrou wen in de toekomst van onze betering van Klein Vlaanderen de aandacht vragen evenals het herstel van de Korte Delft en de Singels. Alleen ter financie ring van deze werken zei in 1950 een bedrag van f 40.000.nodig zijn ter betaling van rente en aflossing. „Ik hoop en vertrouw", zo zei „dat U van de noodzaak van een zuinig beheer overtuigd zult zijn en bereid zult worden basis op een zodanige wijze, dat de belangen van de stad daar door niet worden geschaad «n noodzakelijke voorzieningen, die stad, dan is er reden om met i bloei en welvaart van de stad enige opgewektheid onze taak in j kunnen bevorderen, voortgang 1950 aan te vangen." Zo sprak gistermiddag de wnd. burge meester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, in zijn nieuw jaarsrede tot de gemeenteraad. kunnen hebben." Tenslotte sprak de wnd. bur gemeester de hoop uit, dat spoe dig zal worden voorzien in de burgemeestersvacature en dat de toekomstige burgemeester in staat zal zijn de stad tot wel vaart en bloei te brengen. Naast de opgewektheid i.v.m. de voortschrijdende uitbreiding en herbouw van de stad moest de heer Kögeler t.o.v. de finan ciën een somberder beeld geven. Spr. wees op de verschillende noodzakelijke voorzieningen, die moeten worden getroffen om aan de meest bescheiden eisen van aanzien en accomodatie van een provinciale hoofdstad te voldoen. De wnd. burgemeester herinner de aan de vorige week versohe nen begroting, die slechts met grote moeite sluitend kon wor den gemaakt. Spr. somde op, hoe men een openbare zwemgelegen- heid wil bouwen en een brand weerkazerne, terwijl uitbreiding (Wordt vervolgd.) van de begraafplaats en de ver- De heer Kögeler was begon nen met het aanbieden van zijn beste wensen voor het nieuwe -, r,-,„ ;aa. Met de wens, dat God Zijn „Óp een dag als deze", aldus onmisbare zegen Ml wijsheid zal de heer Kögrfer, „gevoelen we schenken en dat allen eensgezind weer opnieuw het gemis van zijn i *hllen wer^® ho.inM H Wr idealisme, zijn bellend woord I j£loot ds heer en zijn stimulerende kracht". Hij1 Ko8#ler zijn lede. sprak de hoop uit, dat de her innering aan jhr Sandberg voor de raadsleden een spoorslag zou zijn om op de door hem aan gewezen weg voort te gaan. Na te hebben gezegd, dat de poli tieke samenstelling van de raad ondanks de verkiezingen slechts weinig was veranderd, bracht de heer Kögeler dank aan de wet houders, gemeente-secretaris en al het gemeentepersoneel voor hun steun. ZUINIG BEHEER. Beurzen voor Hoger Landbouwonderwijs, Voor het cursusjaar 19501951 worden weer Rijksbeurzen en renteloze voorschotten verleend aan hen, die hun studie willen beginnen of voortzetten aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Zy, die hun studie zelf niet kunnen bekostigen, moeten hun verzoek om een beurs richten aan de minister van Landbouw, per adres College van Curatoren Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Geheimhouding van geggvens. Binnenkort Is by de Tweede Kamer de indiening te verwach ten van een wetsontwerp, hou dende nadere voorzieningen met betrekking tot de bescherming van gegevens, waarvan de ge heimhouding door het belang van de staat wordt geboden. Katholieke Radio-Omroep. Na de N.C.R.V. en de V.A.R.A. heeft thans ook de Katholieke Radio Omroep het 200.000ste lid ingeschreven. vim HERSCHOLING. Er wordt veel gedaan aan herscholing de laatste jaren. De eerste jaren na de oorlog was dit al het geval, maar nog meer nu tienduizenden jonge mensen uit Indië terugkeren. Het is onmogelijk, dat ze al lemaal hun oude „baan" terug krijgen. En er zijn misschien evenveel gevallen, dat ze, nu hun leven zo geheel anders is geworden en kostbare oplei dingsjaren verloren gingen, niet meer terug willen. Herscholing dus. Ik zag ergens de vraag ge steld of dit ook niet nodig is voor wat we gewoon zijn ie noemen het „zwakke" geslacht. Duizende meisjes hebben bij allerlei diensten een kantoor baan gehad al zijn ze misschien met het eigenlijke kantoorwerk maar weinig in aanraking ge komen. Maar dat houdt op. En nu komt de vraag: wat nu? Er zijn allerlei mogelijkheden. Maar op één daarvan mag wel bijzonder de aandacht wor den gevestgd: Ziekenverpleging. Er zijn zieken van. allerlei aard die hulp nodig hebben. Er zijn ziekenzalen die door ge brek aan personeel leeg staan. Werk te over. Laten dan ook met name bij onze Christelijke -meisjes de lust en de liefde niet ontbreken. THOLEN. Lezing door directeur van „Artis* De heer A. F. J. Portielje, di recteur van „Artis" te Amster dam, sprak te Tholen in het „Hof van HolIand"op zeer vlotte en onderhoudende wijze over zijn omgang met dieren. Hy be sprak de overeenkomsten en verschillen van mens en dier en wees er op, dat geen enkel dier kwaadaardig is, maar wel gevaarlijk kan zyn. Op geestig» wijze beschreef hij de handel wijze van de apen en maakte hiermede ook weer vergelijkin gen met de mens. Zoals men kinderlijk moet zijn met kin deren, zo moet men ook hande len met de dieren. De mens moet zich dan aanpassen aan het geestelijk leven, zo er ten minste sprake kan zijn van ;eestelyk leven van de dieren, )e heer Portielje, die zijn lezing verduidelijkte met lichtbeelden, liet aan de hand van de foto's goed uitkomen wat men met zachtheid bij de dieren vermag. Het houden van dieren in Artis of een andere dierentuin is niet om er financieel beter van t» worden, maar om het leven van de dieren beter te leren begrij pen en ze ook te bewaren voor "Uitsterven in de vrije natuur. Hoeveel mensen zullen er zijn, die hun hond dagelijks obser veren om te weten wat er in zo'n hondskop omgaat? vroeg de heer Portielje. Dr P. J. Duinker zegde d» spreker dank voor zijn interes sant betoog. Ouderavond. Vrijdagavond werd in de Chr. school in de Doelweg de jaarlijk se ouderavond gehouden. Na opening op de gebruikelijk» wijze sprak de voorzitter een woord van welkom en gewaagd» van dankbaarheid, daar niemand der leerlingen door de dood was weggenomen. Hierna gaf hij het woord aan het Hoofd der school, de heer J. L. Geluk, die het onderwerp: ,,D» taak der ouders en opvoeders ge zien ln het licht der Heilige Schrift, in verband met de ernst der tijden" behandelde. Spreker wees op het dreigend gevaar van Rome en het Communisme en on danks deze donkere tijden, de toe nemende verharding. Met klem belichtte spr. de taak der opvoeding, n.l. om zich vrij t» maken van de kinderen, zowel als ouders ais onderwijzers. Na een korte pauze sprak de heer Burger, naar aanleiding van Gen. 11, waarin de torenbouw vermeldt wordt. Na een kort dankwoord van de voorzitter, sloot de heer Geluk met dankzegging. „Ons Genoegen". Vrijdag- en Zaterdagavond hield het fanfaregezelschap „Ons Genoegen" in de Hervormde schooi haar jaarlijkse uitvoering. Dit was de eerste uitvoering onder leiding van haar nieuw» dirigent, de heer F. Smit van Kortgene. Na opening door de voorzitter, de heer C. J. Schippers voerde „Ons Genoegen" een vijftal mu ziekstukken op voortreffelijks wijze uit. Verder voerde men een humo ristisch toneelstuk in drie bedrij ven onder de titel „Gebr. Pom pernikkel in Zuidvruchten" en een korte schets onder het motto ,De verslaggevers" op. Een kort woord van de voorzitter sloot deze geslaagde uitvoering. SLUIS. Gemeente-secretaris jubileert. 1 Febr. a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de gemeente-secre taris, de heer P. F. van Hoote- ghem, in Sluis zijn ambt als se cretaris aanvaardde. Men hoopt deze dag niet onop gemerkt voorbij te laten gaan voor de heer van Hootéghem. GROEDE. Laatste kerkdienst in de cantine. Verheugend was het voor Groe de, dat ds Boere Zondagmorgen voor het laatst de dienst mocht leiden in de cantine van het ar- beiderslogeerkamp. De gerestaureerde kerk wordt a.s. Zondag in gebruik genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2