ZEEUWSCH DAGBLAD Gemeentebestuur van Middelburg wil St. Laurens niet duperen. li lernemiflgsbelastiog gaat ver dwijnen. NIEUWS Gemeentebestuur van Kruiningen kreeg onverdiende eer. liesiaayü suiisumuuiiGuurs te üubk. Gaarne gebiedsuitbreiding naar het Zuiden. Het Christelijk sanatorium voor het Buiienlandse landbouwkundigen bezochten Zeeland. Uncle Sam wil eerst zien, en* dan pas subsidies geven. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen supletoire vergoedingen voor gedupeerden. De badplaats Gadzand heeft nieuw gemeentehuis. j r v 'ËS - J- --»i Extra gelden voor herhouw van verwoeste stads- en dorpskernen in Zeeland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 80, Tel. 2438, bij geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte voord3traat 35; TeL admini- >ie 20Q9; Telefoon redactie Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 'RGANG No. 1474 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per mm. Rubriek Kabouters 5 cent per Woord DINSDAG 31 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Mellskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.21 u., onder 17.27 u. Maan op 15.17 u., onder 8.11 Hoogwater op Woensdag 1 Febr.s Vlissingen: 0.45 u. 1.71 m., 13.13 u. 1.80 m. Terneuzen: 1.10 u. 1.91 m., 13.38 u. 2.00 m. Wemeldinge: 2.36 u. 1.47 m„ 14.59 u. 1.75 m. Zierikzee: 2.10 u. 1.24 m., 14.41 u. 1.36 m. De memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen belastingherziening 1949 (voortaan te noemen belastingherziening 1950) en wijziging van de ondernemingsbelasting brengt ingrijpende wijzigingen in belde wetsontwerpen. In hoofdzaak komen deze hierop neer, dat van aanvankelijk voorgestelde verlichtingen over reeds verstreken ja ren wordt afgezien, waartegenover de drnk in de komende jaren verder wordt verminderd. Heeds vroeger was medege deeld dat de regering het wense lijk acht de ondernemingsbelas ting geleidelijk af te schaffen. Het ligt thans in de bedoeling de geleidelijke afschaffing van de ondernemingsbelasting te doen plaats vinden in dier voege, dat de belasting over het boekjaar 1947 (belastingjaar 1948) voor het laatst op de gewone wijze zal worden geheven naar de beide thans geldende grondslagen. Over volgende jaren zal de hef fing als volgt geschieden: Boek jaar 1948 (belastingjaar 1949): uitsluitend heffing naar de be drijfsopbrengst (gewoonlijk 12 pet.). Boekjaar 1949 (belasting jaar 1950): eveneens uitsluitend heffing naar de bedrijfsopbrengst, doch naar een verlaagd tarief (ge woonlijk 7 pet.). Met ingang van het boekjaar 1950 zal, indien de voorstellen wet worden, geen ondernemingsbelas ting meer worden geheven. In hun geheel brengen de voor stellen in hun gewijzigde vorm een aanmerkelijke verbetering van de fiscale voorwaarden, waaronder de uitbreiding van de productie, welke het ons land mogelijk zal maken economisch onafhankelijk te worden, kan plaats vinden. DE OORLOGSGEDU PEERDEN. In de paragraaf van het voor lopig verslag, waarin de regering Ingaat op de opmerkingen van Kamerleden terzake van de fis cale voorzieningen ten behoeve van oorlogsslachtoffers en andere gedupeerden stelt de minister van financiën met nadruk voor op, dat hij, hoezeer overtuigd dat ook op fiscaal gebied redelijke voorzieningen ten behoeve van de oorlogsslachtoffers noodzakelijk zijn, nochtans afwijzend staat te genover voorzieningen die in we zen op suppletoire vergoedingen zouden neerkomen. Niet de om vang der vergoedingen, noch de belastingheffing van de getroffe nen is thans aan de orde. Boven dien zouden suppletoire vergoe dingen, gestoken in het kleed van een belastingfaciliteit, tengevolge van de progressie het meest ten goede komen aan de meest draag- krachtigen. Het behoeft naar zijn oordeel geen betoog, dat dit verre van redelijk zou zijn. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het can- didaatsexamen voor Scheikundig Ingenieur de heren W. F. Jansen Verplanke te Kruiningen en W. C. Wisse te Z aamslag. Cadzands nieuwe gemeentehuis werd vorige week door de burge meester officieel in gebruik geno men. Voor deze vrij eenvoudige plechtigheid was ruime belang stelling. In een kort woord sprak burge meester Leenhouts zijn blijdschap over de gebeurtenis uit. Hij zag dit gebeuren als een deel van Cadzands ontwikkelingsgang naar gerenommeerde badplaats, welke ontwikkeling wel niet van zelf zal komen, maar door een drachtige samenwerking in de raad en gedreven door liefde voor de gemeente zeker zal kunnen slagen. Hij riep de volle mede werking van de raad in by de be vordering, van Cadzands ont plooiing, een taak, die geen lichte zal zijn. Wethouder van Iwaarden zeg de namens de raad toe, dat de goede verstandhouding, zoals die in het oude gemeentehuis steeds naar voren trad, bestendigd zou biyven en dat de burgemeester verzekerd kan zün van de voor de ontplooiing der gemeente zo noodzakelyke samenwerking. Verder vertolkte hy de vreugde van de raad over deze mylpaal in Cadzands geschiedenis. Hierop boden verschillende sprekers nog hun felicitaties aan. Alle lof komt toe aan architect Le Clerq en aannemer de Jonge Burgemeester van Suylekom van van Kapelle heeft ln de raads vergadering van gisteravond de slnier opgelicht over het geratio naliseerde bouwplan van archi tect Le Clerq en van de aanne mer de Jonge te Kapelle. Hetgeen het gemeentebestuur van Krui ningen zich heeft toegeëigend en uitvoerig heeft laten publiceren, is qua initiatief in strijd met alle waarheid, aldus burgemeester van Suylekom. Reeds eind November lag het bewuste plan in schetsontwerp Zeer grote belangstelling. Zaterdag werd vanwege de Zeeuws-Vlaamse Bond van Mu ziekverenigingen het jaarlijkse so.istenconcours gehouden in de gemeentelijke Gehoorzaal te Hoek. Er was grote belangstelling en naarmate de hogere klassen in het strijdperk traden, werd de zaal steeds voller. In het namiddag uur sprak burgemeester Hanssens het offi ciële openingswoord. Jurylid was de heer Gerard H. Boedy uit Hoorn één der provinciale Nederlandse compo nisten. De. uitslagen waren als volgt: Derde afdeling. 2e prijzen: Aif. Acke, Clinge 42 p.; G. l'ilaet, Clinge 42 p.; J. de Schepper, Vogelwaarde 43 p. 3e prijzen: P:s. Pilaet, Clinge 36 p.; Ai. Weemaes, Clinge 40 p. Tweede afdeling. 2e prijzen: A. van Driel, Axel 43 p.; P. v. Luyk, Axel 43 p.; Em. Jonck 3, Clinge 46 p.; X. J. v. d. Velde, Groede 45 p.; E. Jonckheim, Kloosterzande 43 p.; J. Nieuwelinl;, P. Lantsheer en J. Meertens, allen te Hoek, met resp. 45, 46 en 46 p. 3e prijzen: R. v. d. Kelen, Clin ge 37 p.; P. J. Riemens, Nieuw- vliet 39 p.; W. F. v. Kampen, Vogelwaarde 35 p.; mej. L. de Bakker, Vogelwaarde 27 p., geen prys. Eerste afdeling. le prijs: G. de Krijger, Bier vliet 50 p. 2e prijs: C. Jansen, Biervliet 45 p.; rerd. Acke, Clinge 47 p.; C. X. Jansen, Nieuwviifet 45 p. 3e prijs: I. A. de Hullu, Nieuw- vliet 36 p.; J. W. Sijpesteyn, Sas van Gent 27 p., geen prys. Afdeling Uitmuntendheid. le prijzen: Cl. Jansen, Bier vliet 52 p.; Ach. de Krijger, Bier vliet 49 p.; D. Schilieman, Bier vliet 48 p.; C. de Smit, IJzen- dijke 52 p.; P. Thomaes, IJzen- dyke 53 p. 2e prijzen: P. van Hoorn, Axel 47 p.; Herm. v. d. Berge, Axel 47 p.; F. Plaet, Clinge 46 p.; J. Goossens, Kloosterzande 46 p.; D. P. Luteijn, Nieuwvliet 46 p.; R. de Meijer, Biervliet 45 p. 3e prijs: Alb. Roetus, Klooster- zandg 40 p. Ere-afdeling. le pry zen: mej. S. Faas, Bier- Vliet 55 p.; Alb. Rottier, Lams- waarde 53 p.; J. I. de Hullu, Nieuwvliet 50 p.; A. v. d. Bus- tche, Sluis 55 p.; A. C. de Koeijer, Sluiskil 51 p. Wy weten, dat in vele ge zinnen in Zeeland ons blad een zeer g aardeerde dagelykse gast is. Het spyt ons dan ook byzonder dat ons blad vandaag op verschillende plaatsen later dan norfhaal zal moeten ver- schynen. Door de gladheid van de wegen is n.l. de expeditie van de kranten bemoeilykt, waardoor zij buiten onze schulc, op verschillende plaat sen later dan normaal aanko men. REDACTIE. Vaandel-afdeling. le prys: Alb. v. d. Branden, Clinge 51 p. 2e prys: Alb. v. d. Kelen, Clinge 42 p. Duo's. le prijs: D. Schilieman (trom pet) en C. de Ruysscher (trom pet), beiden te Biervliet 52 p.; Alb. Rottier en Al v. d. Poel (bugel), beiden te Lamswaarde 48 p. Alle pryswinnaars ontvingen het fraaie bondsdiploma. Als extra-prijzen werden na loting tussen mej. S. Faas en de heer A. v. d. Bussche toegewezen aan laatstgenoemde de le prys en aan mej. Faas de 2e prys. Ver der vielen extra-prijzen ten deel aan: 3e prijs: Alb. Rottier; te P. homaes, IJzendyke; 5e duo de RuysscherSchilieman 51 p.; 6e C. de Smit; 7e R. de Meyer; 8e A. v. d. Branden. Deze ontvingen naast het bondsdiploma (lauwertak, ere kruis of medaille) geschonken door de gemeente Hoek, de Har monie „Eik naar zyn krachten" en door vooraanstaande perso nen ter plaatse. In het slotwoord werd door de bondsvoorzitter, de heer P. A. Ocké te Hoek, dank gebracht inzonderheid aan het gemeente bestuur, aan de jury en verder aan de schenkers der extra- pryzen. Woorden van erkente lijkheid werden gesproken tot de scheidende bondssecretaris, de heer H. Willemsen te Terneu zen. Namens het bondsbestuur werd de volijverige functionaris een standaard-boekwerk aan geboden, getiteld: „Muzikale ommegang". Hij wordt opgevolgd door de heer A. Th. Axel. ter tafel van het dagelyks be stuur van Kapelle in verband met de aan de gemeente toegekende 6 kleine industrie-woningen. Ook het gemeentebestuur van Kapelle komt hierin geen hulde toe voor de initiatiefneming, maar abso luut niet het gemeentebestuur van Kruiningen, maar alleen en nog eens alleen architect Le Cierq en aannemer de Jonge uit Kapel le. Het betreft hier geen kwestie van onderlinge naijver, omdat het plan er was om dit gezamenlyk te doen. Het was echter niet no dig geweest dat een en ander zo gelopen is. De ministeriële goed keuring is nu nog niet eens ver leend, al is de kans van slagen van het bewuste plan wel groot. De wyze waarop het echter ^ge publiceerd is, is onwaar. Toch behoeft Kapelle niet ongerust te zyn, omdat het van meet af aan hierby geweest is. Afgezien van hetgeen gebeurd is, zei Burge meester van Suylekom, dat het voornaamste is, dat de kostprijs van de woningbouw hiermee aan- merkelyk omlaaggedrukt is, wat geheel ten goede komt aan het grote woningprobleem in ons land. Dergelyke woningen zullen op een prys van ongeveer f6670. komen. Met een huurprijs van ong. f 4.10 per week. Het plan van de heren Le Clerq en de Jon ge is het eerste uit Zeeland en heeft de meeste kans van slagen. De vergadering besloot om 40 van deze woningen te accepteren, zodra de goedkeuring van de mi nister is gekomen. Verschillende raadsleden gaven hierover hun mening te kennen. De heer van Liere zegt o.a. Dit is een krach tige stoot om tot kostprysveria- ging te komen. Gezien de tyds- omstandigheden moeten wij naar kleinere eenvoudige woningen dan de laatste tyd gebouwd. Jaarwedderegeling wethouders onaanvaardbaar. De Middelburgse gemeente raad heeft gistermiddag besloten om de jaarwedderegeling voor de wethouders voor Middelburg on aanvaardbaar te verklaren. Deze nieuwe regeling houdt in, dat de Middelburgse "wethouders of f1000.minder zullen ontvan gen dan tot nog toe het geval was, of aan G.S. worden overgeleverd, zoals de heer Kögeler zei, omdat dit college in afwyking van de tarieven, tot hogere honorering kan besluiten. Op de raadsver- rt Glde te gadering komen we morgen nader terug. Burgem. van Rosevelt van SehoondUke merkte hierby nog op, dat er by de grote vreugde over het nieuwe, toch een zekere weemoed moet zyn by het verla ten van het oude gemeentehuis, waar zoveel lief en leed werd ge deeld. Een rondgang door het nieuwe gebouw leert, waartoe de plaatse lijke ambachtslieden in staat zyn, want zy waren het, die het ont werp van de heer Zuidweg, dir. v. d. Centrale Dienst, uitvoerden. Het meubilair in de raadszaal werd te Sluis vervaardigd. Het geheel getuigt van goede smaak en praetisch inzicht. Ook Veere wijst plannen van G.S. af. Ook in Veere kwam de herin deling van de gemeenten ter sprake. De gemeenteraad heeft gister middag met algemene stemmen besloten om aan Ged. Staten mee te delen, dat zy het plan tot her indeling van de Waleherse ge meenten, ook wat betreft de wy- zigingen t.o.v. Veere, geheel on aanvaardbaar achten. Tekort aan plaatsruimte noopt ons nader te rug te komen op deze raadsver gadering. In de gistermiddag gehouden raadsvergadering te Middelburg is ter sprake gekomen het plan van Ged. Staten tot herindeling van de Waleherse gemeenten. Do discussie, waaraan door vele raadsleden werd deelgenomen, resulteerde hierin, dat ter kennis van G.S. zai worden gebracht, dat Middelburg geen prijs stelt op gebiedsuitbreiding met geheel Brigdamme, ten minste als St. Laurens kan biyven bestaan als gemeente. Mocht deze gemeente worden opgeheven, dan gaat men accoord met het plan van G.S. in dit opzicht. Verder zal worden meegedeeld, dat het ge meentebestuur prijsstelt op gebiedsuitbreiding in het Zuiden, ivahr- door Ter Hooge en Steenhove bij Middelburg worden gevoegd. Tenslotte zal ter kennis van G.S. worden gebracht, dat men de grens door de Abeelse zandweg zou willen zien doorgetrokken tot aan de Abeele, waardoor een klein deel van Souburg by Mid delburg zal komen. De eerste spreker, die over dit onderwerp het woord voerde, was de heer J. S. Hoek (A.R.), die zei, dat hij het advies van en W. zeer summier vond. Spr. wil de het gehele plan bezien en niet uitsluitend het aandeel van Mid delburg. De heer Hoek vond, dat het plan van G.S. niet voldeed en hy vond het motief, dat door sa- - -i i v ;1 ■P -i ''f v;;v-:v De fotograaf, die Zaterdagmiddag er op uitgetrokken was om foto's te nemen van het ijsvermaak, was in Muihen getuige van een niet alledaags schouwspel. Poorters en poorteressen uit lang vervlogen tijden zwierden hand in hand over de be vroren wateren rondom het Muiderslot. GEREF. DIAKENEN BENOEMEN ZEEUWSE COMMISSARISSEN. Gisteren vergaderden te Goes de afgevaardigden van de diaco nieën der Geref. Kerken uit de Classes Axel, Zierikzee, Tholen, Goes en Middelburg voor de be noeming van een zevental com missarissen voor bet commissari aat van het Prot. Interkerkelijk Sanatorium voor het Zuiden te Breda. Deze gezamenlyke classicale vergadering van Zeeuwse diaco nieën werd geleid door de voor zitter van de Prov. Diaconale Conferentie in Zeeland, de heer J. P. Brouwer uit Zierikzee. Deze sprak er zijn verheugenis over uit, dat zoveel diakenen aanwezig waren, waaruit blijkt, dat er niet alleen belangstelling is voor de armenzorg, maar eveneens voor de barmhartigheidszorg in het algemeen: dus ook de zorg voor zieken. De secretaris van de Prov. Dia conale Conf., de heer A. de Poor- te uit Middelburg, gaf voordat de benoeming der commissarissen plaats vond een korte uiteen zetting van de gang van zaken. Vooral dank zy het werk van ds van Til, zei hy, was het ook voor de Geref. Kerken, de Geref. Ker ken (art. 31 K.O.), de Chr. Geref. Kerken en de Geref. Gemeenten mogelyk mee te werken aan de totstandkoming van het Christe lijk sanatorium voor het Zuiden. Deze kerken zullen tezamen 40 pet. der stemmen vertegenwoor digen. Verder wees de heer de Poorte op het grote voorrecht van een Christelijke stichting, daarby een recent voorbeeld aan halende. Bij een sanatorium, waarin de zieken vaak heel lang liggen, klemt dit nog meer dan by een ziekenhuis, waar men doorgaans niet zolang verblyft. Een adviescommissie en het moderamen van de Prov. Diac. Conferentie had een candidaten- lijst opgesteld welke door de ver gadering werd besproken en ge wijzigd. Uit elke classis werd een commissaris benoemd en tevens twee plaatsvervangers', die geen secundi zijn of terti, maar het recht hebben van een primus. DE COMMISSARISSEN. Voor de classis Axel werd be noemd dr K. Boor; voor de clas sis Zierikzee J. W. v. d. Doei; voor de classis Tholen mr J. J. Versluys te Oud Vossemeer; voor de classis Goes A. de Lange; voor de classis Middelburg ds P. van Til. Voorts werden nog twee al gemene Zeeuwse candidaten be noemd n.l. dr A, H. Vonk te Mid delburg en G. de Dreu te Kloe- tinge. In de adviescommissie werd benoemd voor Zeeland A. de Poor te. De gezamenlyke commissaris sen zestig in totaal zullen uit hun midden een dagelijks be stuur voor de Stichting kiezen. Tenslotte gaf ds van Til, n.a.v. een vraag, een uiteenzetting over het feit, dat de diakenen zich be zig houden met de stichting van het sanatorium. Hij achtte het DE AMERIKAANSE REGERING streeft er naar de landbouw productie in een aantal Europese landen aanzienlijk te verhogen. Hiertoe dient o.m. ook een deel der Marshall dollars met welk bedrag men in bepaalde landen de landbouwvoorlichtingsdiensten wil verbeteren. Zonder meer geld beschikbaar stellen doet Uncle Sam niet en daarom is, op voorstel van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) in Parys een con ferentie geopend van Amerikaanse en Europese landbouwdeskun digen en een delegatie van deze deskundigen is er nu op uitge stuurd om eens een kykje in Nederland en dus ook in Zeeland te gaan nemen. De inspecteur van de landbouw, Ir P. A. den Engelse, leidde het gezelschap, dat gisteren Zuïd-Beve! .nd en Walcheren bezocht. U.S.A. alsmede L. J. Hayden van het E.C.A.-bureau te Parys. Het team bestond uit de vol gende personen. De leiding heeft Mr M. L. Wilson, directeur-gene raal van de Amerikaanse land- bouwvodrlichtingsdienst, voorts waren aanwezig de heren Aslak Lidtveit van het Noorse ministe rie van Landbouw, G. R. Ytter- born van het Zweedse ministerie van Landbouw, C. Svoronos van het Griekse ministerie van Coör dinatie, allen belast met de ver hoging van de landbouwproductie in de betrokken landen, Arthur L. Deering, directeur van het vooriichtings- en onderzoekings station van de afd. landbouw van de U-iversiteit van Maine in IN KRUININGEN. Men begon met een bezoek aan het Zeeuwse consulentschap van de Rykslandbouwvporlichtings- dienst te Kruiningen. Hier wer den de gasten ontvangen door Ir C. W. C. Beekom, die hen iets vertelde over het werk van zijn dienst en o.m. wees op de prac- tisché resultaten die zyn dienst de landbouw biedt. Er bestond bij de deskundigen uiterst veel belangstelling het geen wel bleek uit diverse vragen die mc stelde o.m. ovei de proef bedrijven enz. Voorts hebben hier het woord gevoerd, de heren D. J. Linden- bergh en W. P. Balkenende. De laatstgenoemde vertelde o.m. iets over het werk van de assistent. BEZOEK AAN GOES. Hierna vertrok men naar Goes, waar een bezoek werd gebracht aan het bedrijfslaboratorium voor grondonderzoek. Men besprak daar de methodes die men hier gebruikt voor het onderzoek. Tevens werd een kort bezoek gebracht aan het laboratorium van de Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. De hoofdboekhou der de heer C. Bakker, leidde hier de gasten rond. Men toonde veel interesse voor de verfynde methoden die thans gevolgd wor den by het keuren van zaden en het onderzoek naar het aardappel aaltje. Na een lunch in Hotel de Ko renbeurs werd de tocht voortge zet naar Middelburg. OP WALCHEREN. Op Walcheren besteedde men speciaal aandacht aan de herver kavelingswerkzaamheden. Op het Bureau Ruilverkaveling ontving de heer W. A. van der Werff, hoofd van dit bureau, de gasten. Ilij gaf hier een uiteen zetting van het herverkavelings- werk, die met grote belangstelling werd gevolgd. Daarna ging men naar Koude- kerke, waar het werk met de graafmachines etc. in ogenschouw werd genomen. Men is hier bezig met het graven van gleuven. Het volgende doel was West- kapelle, waar de Amerikanen op het punt van de dykdoorbraak een uiteenzetting te horen kregen van wat hier is gebeurd en van- het werk, dat verricht werd om de dyk weer te dichten. Binnendoor werd over de nieu we wegen via Grijpskerke naar Veere gereden. Hier werd ook weer stilgehouden op de plaats van de dykdoorbraak. In de Campveerse Toren werd de stoet ontbonden, waarna de gasten de terugreis naar Den Haag aan vaardden. Uit de gesprekken bleek, dat de Amerikanen diep onder de in druk Waren van de ramp, die Walcheren trof, maar niet minder ■van de moed waarmede de boe ren weer begonnen zyn met de opbouw en liet in cultuur bren gen van het land. Speciale belangstelling der gas ten had de kwestie van de ves tiging van Waleherse boeren in de Noord Oost Polder. Men wilde gaarne weten, of dit vrijwillig of gedwongen geschiedt. Men kon met een gerust hart mededelen, dat het eerste het geval is. menvoeging van gemeenten gro tere bestuurskracht zal kunnen worden ontwikkeld niet geoor loofd. Wat de grenswijziging van Middelburg betreft, zei spr., dat als Brigdamme by de Stad komt, St. Laurens een miniatuur ge meente zal worden. St. Laurens, aldus de heer Hoek, wordt uit stekend bestuurd, terwyl het veel geld zal kosten om in Brigdam me dezelfde voorzieningen ais rio lering e.d. te treffen als in Mid delburg het geval is. De aanleg van het nieuwe sportterrein, zo zei spr. nog, eist toch niet, dat geheel Brigdamme bij Middelburg komt. De heer Hoek was van me ning, dat de grens beter zou kun nen worden verlegd tot het Brig- damsepaadje. Spr. voelde veel voor de suggestie van B. en W. tot ge biedsuitbreiding naar het Zuiden. Zijn partijgenoot de heer M. Wat- tel zei met betrekking tot het ge hele plan, dat het onmogelijk zal blyken kunstmatig gemeenschap pen te gaan kweken. Het plan had dan ook niet zy'n bewonde ring, daar het niet in het belang was van de inwoners. Ook deze spr. vroeg zich af welke finan ciële consequenties de toevoeging van Brigdamme aan Middelburg zou hebben. De heer Wattel pleit te tenslotte voor de grens Scho- telweg tot Café Bloemendaal, via Rynveld naar het Brlgdamse- padje. ABEELSEWEG IN HET GEDING. De heer A. Schuitema (Arb.) bracht de Abeelse Zandweg in het geding en vond ook uitbreiding van gebied, waardoor Ter Hooge en Steenhove tot Middelburg zou den gaan behoren zeer aanvaard baar. De heer P. Meliefste (A.R.) zei, dat men bezig was een bloei ende gemeente als St. Laurens uiteen te scheuren. De grote gees telijke waarden, aldus spr. zyn hoger dan de financiële waarden. De heer Meliefste drong er op aan, Brigdamme niet in twee de len te splitsen en zei tenslotte, dat -hy zich niet kon verenigen met het plan van G.S. Nadat Jhr. Schorer (Arb.) had gewezen op het nut van de wijkraden, ver klaarde de heer L. A. Schenk (V.V.D.) eveneens een voorstan der te zyn van een grensverleg ging, die tot aan de Abeele en niet juist, dat de kerken zich met het vraagstuk bezig houden, maar hy vond het toch van groot be lang, dat het thans niet helemaal buiten de kerkelijke sfeer komt te liggen. Voorts sprak hy zyn verheuging uit over de goede sa menwerking, waqrdoor het moge lijk werd uit de impasse te gera ken waarin men was komen te verkeren. Omdat er nog veel te vragen overbleef zal ds van Til op de in Mei te houden vergade ring een causerie houden over de oprichting van het Interkerkelijk sanatorium. Wanneer de vorst blyft aan houden en er zich geen andere moeilijkheden voordoen zal- op Zaterdag 4 Februari a.s. de Frie se Elfstedentocht worden verre den. -» Gisteren is Prins Bernhard in de Venezolaanse hoofdstad Ca racas aangekomen. Hy legde een krans op het graf van Simon Bo livar, de Zuid-Amerikaanse vrij heidsheld. De firma Biotechniek te Apeldoorn gaat Vitanect ta bletten produceren. Deze tablet ten gaan vermoeidheid tegen en werken gedurende 3 uur. Zij zyn onschadelijk. Tydens een hard- i-ijdery te Leeuwarden kwam een 63-jarige heer zodanig op het ys te vallen, dat hij onmiddellyk overleed, Op een vergadering in Hilversum is medegedeeld, dat de regering 50 mill, gulden be schikbaar zal stellen voor een grondige bestrijding van de run- dertuberculose. Bushire, een gedeelte van Perzië, is getroffen door een ernstige aardbevings ramp. Naar verluidt zouden 20 dorpen zyn weggevaagd en zouden er meer dan 1500 doden zyn te betreuren. - Volgens berichten uit New York zou Engeland na de a.s. algemene verkiezingen om een nieuwe Amerikaanse lening verzoeken. Deze zou 2 tot 4 mil liard dollar bedragen. In Oos tenrijk is ten Oosten van Graz een nieuw olieveld ontdekt. Dit veld zou bijzonder olierijk zyn. In geheel India werd gisteren de tweede verjaardag van Gandhi's sterfdag herdacht met gebeds samenkomsten en spindemonstra- ties. De kapitein van het Zweedse s.s. „Divina" heeft mede gedeeld dat een verkeerde ma noeuvre van de „Truculent" de oorzaak van de aanvaring tussen de beide schepen was. ten Zuiden van de Abeelse Zand weg zal lopen. Ook wilde hy re kening houden met de grote be langen van St. Laurens i.v.m. de ev. afscheiding van Brigdamme. De heer P. van Empel (C.H.) wilde ook de grens slechts ver leggen tot aan het Brigdamse- paadje, terwyl tenslotte de heer Wondergem met het voorstel kwam om de grens met St. Lau rens te laten lopen vanaf Café Bloemendaal tot het Brigdamse- padje, indien St. Laurens zelf standig zou blyven. Mocht St. Laurens als gemeente worden op geheven, dan wilde spr. wel ac coord gaan met de gehele toe voeging van Brigdamme by Mid delburg. Nadat de heer Schot zich nog by de mening van de heer M, Wattel had aangesloten, zei de voorzitter, wethouder J. W. Kögeler, dat hij zich niet compe tent achtte een oordeel uit te spreken over het plan in zyn ge heel. Wat de overige gemeenten betreft, zo zei spr., kunnen we alleen spreken over de randge meenten, waarmee onze grenswij zigingen samenhangen. ABEELSEZANDWEG. Met betrekking tot de sugges tie de grens ten Zuiden der Abeel- sezandweg door te trekken tot de Abeele, waardoor Souburg een deel zou moeten afstaan zei spr. dat het hem niet meer mogelijk leek om daaraan te tornen, daar destyds bij het grenswyzigings- plan Vlissingen was vastgesteld, dat de Souburgse grens zou lo pen zoals ze thans is. De wyzi- ging tussen Middelburg en St. Laurens vdïid spr. pynlijk. De heer Kögeler zei, dat B. en W. in het prae-advies zyn uitgegaan van de gedachte, dat G.S. de bedoe ling hebben St. Laurens op te hef fen. Spr. was echter van mening, dat indien St. Laurens kon blij ven bestaan men de grens niet veel meer naar het Noorden moest verleggen. We hebben geen behoefte aan gebiedsuitbreiding met Brigdamme, zo zei de voor zitter. Tenslotte werd dan beslo ten om dit alles, zoals in de in leiding is vastgelegd, ter kennis van Ged. Staten te brengen. Naar wy vernemen hebben Geil. Staten van Zeeland tbans het onlangs door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting beschikbaar gestelde bedrag voor de herbouw van verwoeste stads en dorpskernen in Zeeland over de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten verdeeld. Er was in totaal (uitgezonderd rechtstreeks een extra bijdrage Middelburg en Vlissingen, die van het departement kregen toe gewezen) een bedrag van f 2.205.000.beschikbaar gesteld. Hiervan is nu f 1.917.200.ver deeld. De rest wordt voor bijzon dere gevallen nog in reserve ge houden. Hier volgt de gedetailleerde verdeling met de voorlopige cij fers: Aardenburg i 96.500. Biervliet f 75.000.Zuidzandö f 25.700.—, Souburg f 80.000—, IJzendijke f 160.000.Breskens f287.000—, Oostburg f 385.000— Schoondyke f 280.000.Sluis f379.000—, Westkapelle f149.000 Ai deze bedragen kunnen in kubieke meters worden omge rekend. Neemt men als gemiddel de f 35.per kub. m., dan kan men becijferen, hoe groot het extra bouwvolume voor deze ge meenten is. Deze bedragen zullen in de eer ste plaats besteed worden voor de bouw van bedrijfspanden. Is zulks in liet raam der wederopbouw- piannen, niet geheel mogelyk, dan mogen woningen met be drijfsruimte worden gebouwd en in het uiterste geval woningen. De heer van Hootegem benoemd tot burgemeester van Sluis. By Kon. Besluit is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot burgemeester van Sluis de heer P. F. van Hootegem. Sluis is met ingang van 27 Januari aangewe zen ais gemeente, waar-de functie van burgemeester en secretaris door één persoon wordt bekleed, terwijl tevens by K.B. wordt in getrokken met ingang van 1 Maart het besluit, dat in de- gemeente Sluis het ambt van se cretaris en ontvanger in één per soon moet zijn verenigd. De heer van Hootegem is geboren te Ka pelle op 30 Juni 1900, is gehuwd en heeft drie kinderen. Hy is R.K. en behoort tot de K.V.P. Woensdag a.s. is het tevens 25 jaar geleden, dat de heer van Hootegem zijn functie aanvaard de als gemeente-secretaris van Sluis. Bovendien bekleedde de nieuwe burgemeester de functie van ge meente-ontvanger, ambtenaar van de burgerlyke stand en ad ministrateur van de Vleeskeu ringsdienst. DE BILT ZEGT: Meer wind, minder vorst. Weersverwachting geldig tot vanavond: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige sneeuw en in het Zuiden van het land ook enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost. Meest lichte verst, doch in het Zuiden van het land tempera- haren om het vriespunt of lichte dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1