Schade op Walcheren niet ten volle voor R|)ks rekening. idee mus (NIP- EN NllllESSEI Pai'tjjconferentie Anti-Rev. Partij. Brandstoffentoeslag voor minver mogenden van één op twee gulden. Kiezen 4 Delen Politiecorps van Vlissingen wordt ingekrompen. singen Omzet vismpbedryf te Vlis- in 1949 minder dan in vorig jaar. Zeeuwsch Dagblad Industrialisatie en de strijd om de beginselen. met CHL0R0D0NT tandpasta 'n volle linnenkast! ##ERH0GÈNE Maandag 30 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Regering antwoordt Eerste Kamer over oorlogsschadewet. Rechtszekerheid zal worden voortvloeiende kosten. De rege- gevonden. De regering heeft thans geant woord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet op de materiële oorlogsschaden. De regering stemt in met de opmerking van een aantal leden, dat de geleden oorlogsschade eigenlijk door Duitsland zou die nen te worden vergoed. Het pro bleem van de oorlogsschade zou Inderdaad geheel anders liggen, indien de hoop kon worden ge koesterd, dat Duitsland deze vor dering eerlang zou voldoen. Aan gezien hierop niet gerekend kan worden, moest een modus wor den gevonden om de oorlogsscha de zodanig over het gehele Ne derlandse volk om te slaan, dat de vergoeding toch een redelijk herstel waarborgt, zonder daarbij het Nederlandse volk meer in het bijzonder de minder draag- krachtigen te zeer te belasten. De individuele aanspraken op oorlogsschadevergoeding zullen in verband daarmede niet ten volle kunnen worden bevredigd. Een zekere differentiëring tussen de economisch sterkeren en de eco nomisch zwakkeren is hiervan het onvermijdelijk gevolg. De door enkele leden geuite mening, dat de schade op Wal cheren, welke is toegebracht met toestemming van de Nederlandse regering en welke een algemeen geallieerd oorlogsdoel heeft ge diend, ten volle voor rijksreke ning dient te komen, kan de rege ring niet delen. Zij acht de daar geleden oorlogsschade in wezen niet verschillend van die, welke elders in den lande geleden is. De regering merkt Intussen op, dat niettemin rekening is gehou den met de bijzondere omstan digheden van de oorlogsslachtof fers op Walcheren. In dit verband wijst zij op de herverkavelings- wet Walcheren, welke voor hen bijzondere voorzieningen moge lijk maakt. BELASTINGEN. Sommige leden hebben opge merkt, dat, indien bij de schade vergoeding met de welstand wordt rekening gehouden, die welstand niet nog eens als grond mag worden aangevoerd voor een progressieve belasting tot dek king van de uit het wetsontwerp Haringseizoen onbevredigend. Het vismijnbedrijf te Vlissin- gen had in 1949 een omzet van f525.218,30 tegen f772.797,60 in 1948. De eerste acht maanden van het vorig jaar waren buiten gewoon slecht, waardoor een groot deel van de garnalenvissers genoodzaakt werd de garnalen visserij bij Scheveningen te gaan uitoefenen. Pas tegen het einde van de zomer namen de garna- lenvangsten toe en merkwaardi gerwijs bleven de garnalenvang- Sten daarna ongewoon lang op een bevredigend peil. De vang sten werden grotendeels voor ex portdoeleinden verkocht, hetgeen goede prijzen verschafte. De goede vangsten in Decem ber en vooral de gunstige afzet mogelijkheden deed de vissers besluiten niet tot de haringvisse rij over te gaan. Nadat de haring- de vangsten van dit jaar, in de zo gunstig waren geweest, bleken de vangsten van dat jaar, in de aanvang van het nieuwe seizoen dus, beneden iedere verwachting te blijven. In zijn nieuwjaars rede merkte de burgemeester van Vlissingen, Mr B. Kolff op, dat dit haringseizoen derhalve een onbevredigend verloop zal heb ben. Het aantal kotters nam toe met drie, waarvoor uit de vaart wer den genomen een hoogaars en twee botters, Eén dezer botters ging verloren door stranding bij Westkapelle. In totaal zijn er nu 7 kotters, 4 hoogaarsen en 3 bot ters, waarvan 9 te .Vlissingen zijn Ingeschreven in het scheepsregis ter. Twee Vlissingse schepen werden naar elders verkocht. De Zeehondenwerf verrichtte veel werk in het afgelopen jaar en had in de verbetering van de vloot tot kotters een groot voor deel. ring acht deze opmerking zeker niet van alle grond ontbloot. De hier uitgesproken gedachte is dan ook voor de bepaling van het standpunt t.a.v. de belastingpoli. tiek, welke onder de huidige om standigheden moet worden ge volgd, mede beslissend geweest. In dit verband Wijst de regering er in de eerste plaats op, dat de financiering van de uit het wets ontwerp voortvloeiende uitgaven in beginsel uit de algemene mid delen behoort te geschieden, maar dat de regering desalniette min om een machtiging tot het aangaan van geldleningen heeft verzocht, omdat het slechts mo gelijk zou zijn ter dekking van de uitgaven uitsluitend uit belas tingbronnen te putten, indien in het bijzonder t.a.v. de meer wel- gestelden de belastingschroef nog aanmerkelijk werd aange draaid en dit niet raadzaam werd geacht RECHTSZEKERHEID. Vele leden hebben zich met be zorgdheid afgevraagd, of de toe passing van de gedetailleerde en gecompliceerde regeling op een zodanige wijze zou kunnen ge schieden, dat een gevoel van rechtszekerheid de getroffenen niet zou ontbreken. De regering koestert het vertrouwen, dat be doelde rechtszekerheid zal wor den gevonden. Zij verwerpt de in dit verband opgeworpen stel ling, dat b\j de oorlogsslachtof fers het gevoel van onzekerheid is gevoed, doordat de organen, belast met de berekening en de vaststelling van de bijdrage, niet voor haar moeilijke taak bere kend zouden zijn. De Haarlemse bakkers hebben besloten, de prijs van het wit brood met ingang van heden met 2 cent per brood te verhogen. Berlijnse bladen over handel in slavinnen. Het Oost-BerUjnse blad „Ber liner Zeitung" beweert, dat een Britse firma in Hamburg het ar beidsbureau van Neder-Saksen in rechten heeft aangesproken, we gens het uitblijven van de „leve ring" van 17.500 Duitse meisjes tegen 12 pond sterling elk voor „de internationale slavenmarkt". Volgens het blad zou de Britse firma in het boekjaar 1949 een „verlies" geleden hebben van 17.500 meisjes, ter waarde van 210.000 pond sterling, die zij con tractueel had moeten leveren aan „bordelen in Noord-Afrika en Zuid-Amerika". Toen de Britse firma haar werkzaamheden in Duitsland begon, aldus het blad, I maakte het Britse militaire be- j stuur bekend, dat het in geen en- kei opzicht voor de „betrouw- «uiuano baarheid" van de firma kon in- Het West-Berlijnse blad „Soci- aldemokrat" had Donderdag be weerd, dat de Poolse regering D.:itse kinderen uit kampen in Polen als slaven verkocht aan boeren tegen een prijs van 15.000 zloty per hoofd. (Ingez. mededeling, advert.) Voor de lezeressen van van het grootste Neder landse Mode-Instituut. Zend dat annonce in «nu«- loppt, waarop 2 ct postzegel. aan? INSTITUUT IM0VA - HILVERSUM Ztl Uw naam tn adres op at achterkant van dt enveloppe. vraagt kwijtschelding Juwelen van Aga Khan gedeeltelijk terecht. Een gedeelte van de in Augus tus gestolen juwelen, die toebe hoorden aan de Begum Khan, zijn achterhaald, zo deelde de po litie te Marseille gisteren mede. De juwelen vertegenwoordigen in totaal een waarde van 200.000 pond sterling. De politie werd Donderdagavond door een onbe kende telefonisch op de hoogte gebracht van de plaats, waar een deel van de juwelen zich bevond. De onbekende vertelde de politie, dat een pakje, waarin juwelen zaten van de Begum, „zojuist op de straat voor het politiebureau werd geowrpen". Twee inspec- te" z°u zUn- De Siciliaanse bandietenleider, i Salvatore Guiliano, heeft in een brief laten doorschemeren, dat hij van de regering een kwijtschel ding wenst. De brief werd door een onbe kende koerier aan het blad „Gior- nale di Sicilia" overhandigd. Hij zegt hierin o.m.: „Men kan geen vrede bereiken door middel van vervolging, doch door duldzaam- heid en vergevensgezindheid.1 Vrede en voorspoed- van een volk weerspiegelen de grootheid van zijn leiders". Guiliano zeide, met grote vreugde vernomen te heb ben, dat zijn ceder vrijgelaten was. De tien maanden hechtenis, die aan haar proces voorafgingen noemde hij echter onrechtvaardig en de tegen haar uitgebrachte beschuldigingen vormden laster. Voor de eerste maal sinds het vrijlaten van zijn moeder heeft Tijdens zijn verblijf op Aruba, heeft Z.K.H. Prins Bernhard een krans gelegd bij het monument van Boy Ecury, een in Nederland geval len verzetsstrijder. (Ingez. mededeling, advert.) per rol De grootste en de bestel Voor de jaarlijkse partijconfe- dat de concurrentiekracht van rentie der A.K.-partij die Don- de Nederlandse industrie in de Guiliano het zwijgen verbroken, j derdag en Vrijdag te 's-Graven- I laatste jaren achteruit gelopen Is OE OF U? Een jaar geleden ongeveer begon een deel van de pers de Indonesische plaats- en per soonsnamen, met de oe-klank, met u te schrijven. Bandung, Surabaja, Sukarno, Rum enz. De republikeinen hadden blijk gegeven daarop prijs te stellen en dus moest het gebeureii ook. Wie prijs stelde op de aan duiding „progressief" gebruikte de u. En wie dat niet deed gaf daarmee blijk een verstokt con servatief te zijn. Langzamerhand echter begint men nu van deze dwaasheid te rug te keren. Men begint tot de ontdekking te komen, dat men zijn eigen taal schrijvend, die van een an der niet tekort doet, terwijl de oe-spelling de juiste uitspraak der Indonesische namen ver zekert. Daar kwam nog bij, dat Moh. Roem kwam verklaren, dat hij er helemaal geen prijs op stelt, dat zijn naam met u wordt ge schreven. Natuurlijk zullen sommige progressieven, bezwaar blijven maken, omdat aan de oe in dit verband nu eenmaal een con servatief smetje kleeft, maar overigens kan men weer zonder zijn reputatie in gevaar te bren gen de oe gebruiken. En zo wordt het weer: Soera- baja, Bandoeng, Soekarno, Roem. Vroeger heeft hij in het openbaar verklaard, dat hij zou „verdwij nen", zc Ira zijn moeder vrijgela- teurs begaven zich naar buiten en vonden voor de ingang van 't bureau het bewuste pakje. Toen het pakje werd geopend, bleek het inderdaad een deel van de gestolen juwelen te bevatten. In de brief wordt niet over zijn verdere plannen gesproken. In middels hebt.a Guiliano en zijn handlangers de dood van 100 po- Marshall-hulp velen geen begrip hage gehouden werd, bestond grote belangstelling. In de vergadering van Don derdag sprak mr J. Meynen over de huidige stand van het indu strialisatie-vraagstuk. Spr. wees er op, dat door de litiemannen op hun geweten. I hebben van de crises waarin wij I leven. Uitvoerig zette hij uiteen, Vlissingse gemeenteraad vergaderde. Wedderegeling wethouders niet fraai geacht. Gistermiddag vergaderde onder voorzitterschap van burgemees ter mr B. Kolff de gemeenteraad van Vlissingen. Bij de aanvang van de vergadering sprak de bur gemeester 'n nieuwjaarsrede uit, welke door het oudste raadslid, de heer J. Marys, beantwoord werd. By de mededelingen was een nota van B. en W., waarin zij ver klaren, dat het thans nog niet mogelijk is een voorstel te doen inzake een verhoging van 't sub sidie voor het kleuteronderwijs. Bij de begrotingsbehandeling had de heer Vente vogel verhoging van het subsidie voor de bijzon dere kleuterscholen verdedigd. Hij was teleurgesteld thans deze mededeling te vernemen. Wethouder Poppe zei, dat de begrotingen van de bijz. scholen nog niet binnen zijn en de voorz. voegde er aan toe, dat als het enigszins kan, B. en W. in de „VREDEHOF". Aan het beschikbaar stellen van f 14.350 voor het herstel van de begraafplaats „Vredehof" ging nog een en ander vooraf. De financiële commissie, waar voor de heer Van Poelje als woordvoerder optrad, was van mening, dat men zeer zuinig met geld om moet gaan en voelde er veel voor het herstel van de be graafplaats wat eenvoudiger en dus goedkoper te doen. Gezien de belangrijke plaats, die „Vredehof" nog inneemt, vond wethouder Van Popering dit zeer onjuist. Wel wilde hij bekijken of er een D.U.W.-object in zit. De opmerking van de heer Van Poelje, dat de gemeente op het B. en W. kwamen nu met het i moment misschien al wel nood- Nadat vervolgens de heer A. van Iren benoemd was tot tijde lijk leraar aan de Nijverheids dagschool, kwam de brandstof fentoeslag voor personen, die pensioen krachtens de Noodwet- Drees ontvangen, welke beneden de norm van Maatsch. Hulpbe toon ligt, aan de orde. In de vo rige vergadering vond de heer De Wit (A.R.) een toeslag van f 1 onvoldoende en vele leden bleken het met hem eens te zijn. voorstel, de door de heer De Wit gevraagde f 2 voor het eerste kwartaal van 1950, te verstrek ken. Daar verwacht moei wor den, dat een groter aantjl zich 'Voor deze toeslag zal aanmelden, nu deze verdubbeld zal worden, schatten B. en W. de kosten op rond f 13.800. De heer De Wit was erg dank baar, dat B. en W. over de brug zijn gekomen. Hij kreeg van wet houder Van Oorschot de toezeg- ging, dat de uitkering over 13 Pa !oen- lnPlaats van f 40.050, weken in één keer zal wordenOverigens werd het crèdiet nog uitbetaald en dat ook de laatstem verhoogd, voor het volgende raadsvergadering met maanden van 1950 wel zullen aanbrengen van schermen, In het 66n voorstel zullen komen. Bij de I worden betaald, wanneer er geen zjjn nog enkele kleine wijzi- ingekomen stukken was een ad-regeringsmaatregelen in verbandf[mgen aangebracht en de bedoe- vies van de brandweercomman- hiermede afkomen. 1!"~ w u"l~' lijdend Is of op de rand van nood- ljjdendheld verkeert, werd door de voorzitter als onjuist terug verwezen. Nu de Rijkswaterstaat het „Beeldenhuis" gaat verlaten, zal dit verhuurd worden voor f 1200 per jaar. BADPAVILJOEN. f 35.000 werd beschikbaar ge steld voor de bouw van een bad- dant over plaatsing van brand melders en de heer De Wit (A. R.) vroeg, of niet in het tekort aan melders op andere wijze kan worden voorzien. Bij de plaat sing van telefooncellen zullen B. en W. hieraan denken. Een rapport over het onder water lo pen van de Palingstraat bij he vige regenval ontlokte de heer Ventevogel (C.H.) de vraag, of de betrokkenen ook schadeloos ge steld worden. Dit is niet het ge val; B. en W. beroepen zich op overmacht. Op verzoek van de heer Marijs (A.R.) zullen B. en W. de klacht, geuit In het verslag van de Vlis singse Zwemclub over het aan- en uitkleden aan de kanaaldijk onderzoeken. Ook een verzoek van het be stuur der Chr. Bewaarschool, of de gemeente zich garant stelt voor een aan te gane geldlening1 van f 60.000 voor stichting van 'n kleuterschool in plan Bonedijke, kregen B. en W. in handen voor prae-advles. De heer Van Poelje (Arb.) gaf zijn stem eveneens, maar teken de er bij aan, dat het een zware belasting is voor het gemeentelijk budget. De heer Corver (V.V.D.) kreeg van de heer Van Oorschot ten antwoord, dat zo nodig verhaal zal worden toegepast ingevolge i de bepalingen van de Armenwet. Wethouder Van Oorschot zei nog, dat de 5 procent verhoging ook betaald wordt voor de uit keringen van Maatsch. Hulpbe toon en dat de Noodwet Ouder domsvoorziening, Maatsch. Hulp- deeld gunstig onthaal. Krachtens betoon dus de gemeente het inwonertal zouden in Vlis- f 22.000 bespaart. singen de wethouders f1700 per ling is het klaar te hebben voor het seizoen begint. Mej. Van Heule (Arb.) kreeg ten antwoord dat gezien zal worden of het ter ras zo gemaakt kan worden, dat er op gedanst kan worden. I.v.m. de opspuiting van het in dustrieterrein aan de Prins Hen- drikweg, zal een geldlening van f 400.000 worden aangegaan. JAARWEDDEN WETHOUDERS. Het voorstel om G. S. te be richten, dat de raad accoord ging met de door G. S. opgestelde re geling van de jaarwedden der wethouders, vond geen onver- 1 (Ingez. mededeling, advert.) door J. Z. oeh 53) Taal noch teken van Bep. „Zó bont zal ze 't toch met tnaken met 'r Frits?" denkt Wim even. Drch hij is ervan overtuigd, dat dit de oorzaak Van haar uitblijven niet kan gijn. Nee, hij begint zich nou heus ongerust te maken. „O, als haar iets overkomen ls!". Na een poosje gaat Wim bin- pen weer eens kijken, hoe laat het thans is. Twintig vóór twee „Als haar iets overkomen is!" denkt hy, weer naar buiten lo pend. „M'n eigen leven is me niet méér v.aard dan het hare., zóveel hou ik toch wel van haar.Ik moet iets doen! Ze kan wel in 't water gereden zijn., wie weet., de weg waar langs ze'komen moet, loopt hier •n daar vlak langs de Vliet, en de Vliet is diep „Zouden de kinderen sla pen?".... Geen vijf minuten later heeft hij zijn fiett. uit de schuur ge haald, en rijdt nij de weg op, de duistere stilte in. I Hfj heeft niet eens een lan- 'taarn op z'n oude fiets.... XXIV. Is alles weer zoals het tevo ren was? Is het leven van de mensen niets dan beweeglijke stilstand? Voor de oude toren, die uit de hoogte op wie weet hoeveel mensengeslachten al heeft neer gezien, lijkt het misschien zo Bep n Frits hadden verkering, hadden trouwplannen, kregen onenigheid. Maar nu, een korte spanne tijds later, zijn ze die onenig heid weer vergeten, ze hebben opnieuw verkering, en opnieuw hebben ze trouwplannen Vanaf die hoge toren is nog net te zien, hoe ze, over een slingerend pad tussen de wei landen door, samen hun weg gaan twee kleine figuurtjes op de wijde, wijde wereld, die God heeft geschapen Maar het hart van elk der mensen is een wereld op zich zelf. Wat daarin omgaat, is niet te zien vanaf de hoogte van de oude toren; het valt slechts te bespeuren voor hem, die de woorden verstaat, en de bete kenis van de gebaren begrijpt „Wat ben je toch stil van avond", merkt Bep op. En Frits neemt niet eens be- dedigen tegen deze opmerking, of een verklaring te geven. Hij gromt maar wat, binnensmonds. „Is er iets?" vraagt ze. „Als er iets is, waarom zeg je het me dan niet? 'kHeb er nu toch weer recht op alles van je te weten? Ik vertel jou toch ook alles?" „Dat maak je me tenminste wijs", smaalt hij. „Maar tussen jou en je zwager zal er óók weieens iets voorgevallen zijn, waarover je tegen mij niks durft te zeggen „Wat ben je gemeen, Frits!".. Ze trekt haar hand, die on der het rijden op z'n brede schouder rustte, verontwaar digt terug. „Als je er zó over denkt, waarom ben je dan te ruggekomen? O, ogenschijnlijk is alles als voorheenmaar het moet Bep telkens weer opvallen, dat Frits anders is geworden, niet alleen tegen haar, nee, hele maal Enkele malen heeft ze reeds bemerkt, dat z'n adem naar drank rook, als hfj 's avonds met haar uitging. Ze heeft 'm daar over onderhouden óók. Onver schillig gaf ie toe. dat het ver keerd was, en beloofde, dat het niet méér zou gebeuren.Hoe kwam hij tot zoiets, in vredes naam? Het is niet eens het enige wordt.Frits z'n toenemende onverschilligheid!Hij kent geen grenzen meer, en hij kent geen eerbied meer.noch voor haar, die een meisje is, noch voor zijn eigen leven, dat hem toch dierbaar moet zijn nee, voor niets heeft ie eerbied of achting meer, en 't lijkt wel, of hij er plezier in heeft om alles omlaag te halen, wat voor haar van onaantastbare waar de is.... Er moet iets gebeurd zijnl Z'n verachting is het kan niet anders! in wezen zelf verachting Ze antwoordt hem heftig: „Hoe kun je nou zeggen, dat je van me houdt, als je derge lijke lelijke, afschuwelijke ver moedens over me hebt? Het één of het ander is waar. Als je wérkelijk denkt dat er iets verkeerds is geweest tussen Wim en mij, dan kun je ook geen achting voor me hebben.Ik zou tenminste met jou niks meer te maken willen hebben, als ik zoiets van je wist".... „O nee?" „Nee!" herhaalt Bep nadruk kelijk. „Zo zo.... Dus je zou niks meer met me te maken willen hebben...." 'tis net of hij te gen zichzelf spreekt, óók, als hij erop laat volgen: „Dan zou ik maar omkeren" jaar ontvangen, terwijl hun ver goeding thans f 2700 bedraagt. De voorzitter deelde de raad mee, dat Ged. Staten bereid zijn om ten aanzien van Middelburg en Vlissingen bijzondere omstandig heden in aanmerking te 'nemen, en voor deze beide gemeenten het wethouderssalaris op f 3500 te be palen. De raad van Vlissingen sprak zijn vreugde uit over de verhoging van het salaris, maar betreurde, dat dit een gunst en geen recht is. De heren van Poel je (Arb.) en van Rooyen merk ten op, de vorige regeling als zo danig nog eleganter te vinden. Een en ander zal in het advies aan G. S. tot uitdrukking worden gebracht. RONDVRAAG. Bij de rondvraag tijdens de Vrijdag gehouden gemeenteraads vergadering zei de heer De Wit, vernomen te hebben dat het mo nument voor de slachtoffers van de „Bulgia" en „Luctor et Emer- go" op de begraafplaats komt. Hij vond een plaats in het nieuwe stadsdeel meer geschikt. De voor zitter Mr Kolff vond echter dat en dat het daarom van het aller grootste belang ls, dat de ar beidsproductiviteit wordt opge voerd, en dat de vestiging van nieuwe industrieën wordt bevor derd. Een nieuwe industrie is echter een zeer kwetsbaar be drijf, waarom het gewenst is, dat de zware risico's door de Overheid worden gedragen. Nog vaak wordt de gedachte geuit dat in een vrije economie deze industrialisatie heus wel vanzelf tot stand komt. Dit meende mr Meynen te moeten ontkennen. In de vrije economie en in een zuiver liberale wereld zouden de hoge bevolkingsdicht heid van Nederland, de relatieve achterstand in industrieel peil, de sterke bevolkingsaanwas en de grondstoffen armoede onder de tegenwoordige omstandigheden leiden tot massale emigratie en tot verpauperisering, speciaal van de grote gezinnen. De Overheid zal vooral steun moeten verlenen op fiscaal ge bied, maar zij moet ook bereid zijn de „aanloop kosten" voor de oprichting van een nieuw be drijf mede te financieren. Hierbij komt dan nog de menselijke factor, die het nodig maakt, dat het onderwijs meer op de persoonlijkheid, dan op het intellect wordt ingesteld. Een brede en diepgaande dis cussie volgde. Vrijdag werd door Prof. dr K. Dijk gerefereerd over de strijd om de beginselen. Spr. betoogde, dat het front, waartegen de beginselen moeten worden verdedigd, hoe gevari- (Ingez. mededeling, advert RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het at tegen de wel dadige warmte van de pijn stillende Thermogène. een dergelijk monument een re- lief kan zijn voor de nogal vlak- eerd ook de tegenstanders mo ke begraafplaats. T.z.t. zal dit echter in de raad komen. Tegen over eventuele vestiging van 40 50 Belgische loodsen te Vlissin gen, staan B. en W. niet onvoor bereid, kreeg dhr De Wit verder ten antwoord. Hij had nog enkele zaken, die niet in orde waren. Zoals het de dag tevoren reeds buitenzetten van vuilnisemmers in de Badhuisstraat, waar de aan dacht van de politie op gevestigd zal worden en het hek bij de brug Bonedijkestraat, een kwestie die B. en W. nu maar eens met de Polder Walcheren zullen bespre ken. De heer Kempe (Arb.) zou graag brievenbussen geplaatst willen zien in plan Oost. Dat kan mooi gelijk met de plaatsing van postzegelautomaten. De kermis, waarnaar dhr Theune (V.V.D.) vroeg, zal voorlopig nog wel in de oude stad blijven. Bestrating van de toegangsweg tot het „Eiland" zal overwogen worden, aldus het antwoord op een vraag van de heer Andriessen (Arb.). De heer Corver (V.V.D.) wilde dat de gemeente de vermakelijk heidsbelasting wat ging verlagen, zoals in vele andere gemeenten. Behalve voor de bioscopen is het practisch over de hele linie ver laagd tot 20 pet. kreeg hij ten antwoord. Blijkbaar vindt de heer Corver staande praten vermoei end, want hij vroeg of het zitten de mocht. B. en W. zullen er een nachtje over slapen en dan te vens bekijken of er, zoals de heer Corveleijn (K.V.P.) vroeg, bijzon dere tentoonstellingen in het mu seum georganiseerd kunnen wor den en er een ring-busdienst doör het nieuwe stadsdeel kan komen. In 1946 scheidden 5 echtparen op de 1000. Het gemiddel jaarlijks aantal echtscheidingen in ons land is gestegen van 0.1 per duizend echtparen in de jaren 1940'49 tot 4 per duizend paren in 1948. In Amsterdam hebben naar ver houding twee maal zo veel echt scheidingen plaats als in het overige deel van het land. In 1946 scheidden 5 paren op de 1000. Het kwartaalbericht van het bureau van statistiek van Am sterdam noemt als voornaamste oorzaken, dat de opvattingen over het huwelijk veranderden, de kerken aan invloed inboetten en de kansen op spanningen bin nen het huwelijk werden ver groot. Bovendien werden de be zwaren van huwelijksontbinding minder gevoeld. Bij de hoge cij fers voor de jaren na 1945 moet gedacht worden aan de vele overhaast gesloten huwelijken en de ontwrichtende invloed van verblijf van de echtgenoot in gen zijn en hoe sterk contras. terend soms, beheerst wordt door een en dezelfde dwaling, name lijk de verkeerde, onbijbelse ver houding tussen natuur en ge nade. Men maakt het terrein van de natuur waaronder ook de poli tiek valt, los van Gods Woord. Daar tegenover poneerde spr. de waarde der beginselen. Voor heel de schepping heeft God zijn or donnantiën gegeven, die echter alleen te verstaan zijn bij het licht van Gods Woord en subjectief door het Christelijk geloof. Het is niet zo, dat Gods Woord ons een systeem, een pro gramma geeft voor het politieke leven. Evenmin zegt dat Woord ons, in elk concreet geval wat we doen moeten. Beginselen zijn ruimer dan een kerkelijke belijdenis. Zij omvat ten meer. Maar wij moeten steeds onze beginselen toetsen aan Gods Woord. Het is niet juist een tegenstelling te maken tussen leven uit Christus en le ven naar beginselen. Beginselen belijden en daaruit leven is niet anders dan eenvoudig luisteren naar Gods Woord en dat ge leid door de Geest Gods ook uit te drukken in onze taal. Daarbij moeten wij onderschei den tussen primaire, duidelijke Bijbelse beginselen en secundair* beginselen, die wij beter richt lijnen kunnen noemen. In het partijprogram zijn deze princi pes uitgewerkt tot bepaalde ge dragslijnen. Dat is een werk vol gevaren, maar wij moeten vast* lijnen hebben voor de practijk. Lijnen die bepaald worden eerst en vooral door de Heilig* Schrift. Maar daarna ook door de historische en door de prac- tische nood van heden. Spr. eindigde met een opwek king om de strijd om de begin» selen in Gods kracht voort te zetten. hoorlijk de moeite zich te ver- waardoor Bep verontrust militaire dienst, Arbeitseinsatz (Wordt vervolgd.) en concentratiekampen. UITBREIDING MECHANISCHE HULPMIDDELEN WORDT OVERWOGEN. Het politiecorps van de ge- ven nam in het afgelopen meente Vlissingen zal met drie ambtenaren moeten worden ver minderd. „Hoewel deze inkrim ping zeer matig is te noemen, geschiedt ze niet met mijn in stemming", aldus burgemeester Kolff in zijn nieuwjaarsrede. „Voorlopig zal echter met deze verzwakking van de Vlissingse politie genoegen moeten worden genomen". ■Tengevolge hiervan zal op 1 April a.s. één arbeidscontracter worden ontslagen en zullen twee ambtenaren, die de 55-jarige leeftijd hebben overschreden, met vervroegd ouderdomspensi oen de politiedienst moeten ver laten. Teneinde de gevolgen van deze inkrimping zo gering mogelijk te doen zijn, wordt een uitbreiding van de mechanische hulpmidde len overwogen, zoals aanschaf fing van nog .een motor met zij-, span en één of meer automa tische verkeersinstallaties. Niettegenstaande veelvuldige langdurige- en extra diensten, die in de afgelopen zomer moes ten worden verricht, deed het personeel de dienst met ijver en opgewektheid. WEINIG HULPPOLITIE. Ondanks de gevoerde propa ganda bleek voor de hulp- of reservepolitie, tot oprichting waarvan in 1949 werd overge gaan, nog niet veel animo te be staan Er moest dan ook volstaan ""5e 23e Januari is uit Tandjong worden met één klasse van 11 Priok vertrokken het troepen- ernstig toe. Niet minder dan I personen moesten hiervoor in arrest worden gesteld. Met de nazorg van de slachtoffers is de sociale werkster belast. Ook het aantal verkeersonge vallen steeg, zü het dan ook dat de gevolgen minder ernstig wa ren dan in 1948. In 1949 had 1 ongeval de dood van een men* tot gevolg tegen vorig jaar 5. In 1948 gebeurden 29 verkeers ongevallen, in 1949 50. „ZWARTE LIJST". In 1949 is ter beteugeling van het drankmisbruik de „zwarte- lijst" ingevoerd, waarmede wel enig resultaat geboekt wordt. Dit stelsel is echter niet van in vloed gebleken op het totaal aan tal gevallen van dronkenschap, dat in 1948 121 bedroeg en in 1949 slechts 8 minder. Het aantal in Vlissingen ge vestigde vreemdelingen liep in 1949 met enkele tientallen terug en bedroeg op 31 Dec. 1949 548, waarvan 181 personen uit Oost- Europa. Drie troepenschepen op de thuisreis. Op 21 Januari j.l. is uit Tand jong Priok vertrokken het troe penschip „Cheshire". Aan boord bevindt zich het mitrailleur-ba taljon van de 7 December Divi sie. .Voorts individuele militairen van de Koninklijke Landmacht. personen. Getracht wordt hen spoedig van uniformen en wa penen te voorzien, waarna zij als oefening deze zomer nu en dan in dienst zullen worden gesteld. CRIMINALITEIT GEDAALD. Evenals in het gehele land, was er ook in Vlissingen 'n ver heugende daling in de algemene criminaliteit. Tegen 173 aangif ten in 1948 kreeg de politie in 1949 135 misdrijven te behan delen; een teruggang van circa 22 procent. Het aantal gevallen van bal dadigheid bleef ongeveer gelijk, maar het aantal sexuële misdrij- schip „Tabinta", dat 3-14 R.I. naar huis brengt en individuele militairen. De „Empire Brent" is op 26 Januari de thuisreis begonnen. Aan boord bevinden zich indi viduele militairen en gezinnen van militairen. Een fiets met traphefbomen. Een inwoner van Heerenveen, de heer Joh. Zanstra, horlogema ker van beroep, heeft een fiets geconstrueerd met op en neer gaande traphefbomen, waarbij de rijder de trappers alleen op en neer beweegt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2