Dorpskerk te in gebruik Zoutelande genomen. Zeeuwse Agrarische zijn paraat. Christen jongeren werd plechtig I V. S. I. willen tie gehele Indonesische Hrchigel beheersen. Dag van grote dankbaarheid. NIEUWS C. B. P. B. en 0. J. B. T. 0. vergaderden in Axel Jaap de Jager, Zeeuwsch kampioen op de lange haan. Christelijk kleuteronderwijs streeft naar vernieuwing. NEDERLHERV0RMDEGEMËENTE.20UTELANDF. „Jonge Kerk" speelde „Vadertje langbeen" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Alle buitenlandse bezittingen opgeëist. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 90, Tel. 2438, bij geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1473 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per mm. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 30 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUBDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar,. Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.23 u., onder 17.25 u.; Maan op 14.01 u., onder 7.29 u. Hoogwater op Dinsdag 81 Jan.: Vlissingen: 12.22 u. 1.59 m., u. m.; Terneuzen: 0.23 u. 1.70 m., 12.45 u. 1.79 m.; Wemel- dinge: 133 u. 1.38 m., 13.57 u. 1.45 m.; Zierikzee: 1.16 u. 1.16 m., 13.43 u. 1.22 m. Mr Mohammed Jamin, die raadgever van de Republikeinse de legatie ter Ronde Tafel Conferentie was en die thans voorzitter is van do staatswapencommissie van de R.I.S., beeft aan Aneta een persgesprek toegestaan, waarin hjj de eis stelde dat Austra- lisch-Nieuw-Guinta, Brits Noord-Borneo en Portugees-Timor bij de Verenigde Staten van Indonesië zullen worden ingelijfd. Het eindpunt van de Indonesi sche nationale strijd is nog niet bereikt. Ook het Britse gedeelte „Niet slechts het Westelijke ge deelte van Nieuw-Guinea, dat on der Nederlands gezag staat, wordt door de V.S.I. terug geeist, Indien deze eis van de R.I.S. is ingewilligd, dient de Indonesische regering ook met Australië be sprekingen te houden over het Oostelijke gedeelte v Nieuw- Guinea. Dit gebied, dat thans on der beheerschap van Australië staat, is ook Indonesisch. Wanneer de Verenigde Staten van Indonesië de Nieuw-Guinea- kwestie met Nederland en Aus tralië .t.eben afgehandeld, dient het vraagstuk van het Portugese gedeelte van Timor met de Por tugese regering te worden behan deld, want ook dit gebied is In donesisch en het voortbestaan van Portugees gezag aldaar betekent voortzetting van het kolonialis me, uitgeoefend temidden van een onafhankelijk land. Kortom, het kolonialisr.:moet absoluut en onvoorwaardelijk worden uitgeroeid. IJswedstrijden voor de jeugd fe Goes. Niet minder dan 350 deelne mers waren er voor de, door de Goese vereniging „Ijsvermaak" uitgeschreven, jeugdwedstrijden, die Zaterdag op de Westvest wer den gehouden. Er was volop animo en velen gingen, met mooie prijzen, die door de Goese middenstand ter beschkking waren gesteld, naar huis. De uitslagen luidden ais volgt: Meisjes van 7 tot 9 jaar: 1. A. Sinke, 2. M. v. d. Broek, 3: Mijns- bergen. Meisjes van 10 tot 12 jaar: 1. D. Takema, 2. J. Mabelus, 3. Aug. v. d. Ing. Meisjes van 13 tot 16 jaar: 1. Joh. Baarends, 2. Rie Noordhoek, 3. Rie le Jong. Jongens 79 jaar: 1. Jacq. de Coninck, 2. Leo Remijn, 3. C. Knuist. Jongens 1012 jaar: 1. Huib van Sabben, 2. J. Pellegrino, 3. Henk Kampman. Jongens 13—Ï4: 1. M. Zuidweg, 2. J. Overgaauw, 3. C. Blokpoel. Jongens 1516 jaar: 1. W. van Loon, 2. De Jager (Waarde), 3. K. F. Kooien. VLISSINGEN. iwactie-avond Ned. Herv. Kerk. Ondanks hei ieit, dat het-con- certgebouw niet gevuld was is de derde gerfieenteavond in het ka der van de Bouw-actie Ned. Herv. Kerk, een succes gewor den. Het was een vrolijk en goed verzorgd ijsprogramma dat uit gevoerd werd. Er was allerlei. Dames van „Oranje Nassau" voerden rhythmische dansen uit en het bandje van de U.L.O. in goed Nederlands, „de Keetschop pers" geheten, maakte minder keet en meer muziek dan de naam zou doen "verwahten. De liederen van de heer Knoot uit Middelburg werden zeer gewaar deerd, evenals het accordeon- spel van het duo Koolwijk. Twee dames en twee heren deden mee aan de spraakwaterval, maar het mooiste nummer van de avond was toch wel het optreden van de beiaardier de heer J. Kwist, met zijn studie-carillon. Wat deed hij het „natuurgetrouw"! De avond werd geopend door de voorzitter van het centraal comité de heer J. A. Slager en de heer Joh. P. Ventevogel deed een beroep op allen mee te wer ken aan de bazar. van Borneo dient op een gegeven tijdstip, bij Indonesië te worden ingelijfd. Eerst wanneer dit alles is bereikt, zal de onafhankelijk heid van Indonesië volkomen zijn", aldus mr Mohammed Ja- min in een persgesprek met Aneta. Geen fakkeloptocht te Middel burg op 31 Januari. Het lag in de bedoeling van de Kon. Ver. Uit het Volk-Voor het Voik om ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix een fakkeloptocht te houden. De weersomstandigheden zijn echter van dien aard, dat men heeft moeten besluiten de ze fakkeloptocht niet te laten doorgaan. Middelburgse vesten berijdbaar. Zaterdagmorgen werd bekend, dat de Middelburgse vesten wa ren goedgekeurd, uitgezonderd die tussen Noordbrug en Koe- poortbrug, waarin tegenover de Noordweg lange tijd een groot wak is gebleven. Honderden hebben Zaterdag middag de gelegenheid aangegre pen om de schaatsen onder te binden en zowel op de vesten als op de grachten werd druk ge schaatst. Zaterdagmiddag klepte voor het eerst weer de klok in de to ren van de Zoutelandse dorpskerk, de mensen oproepend naar het oude en thans weer zo mooi geworden bedehuls, dat na de restauratie weer in gebruik werd genomen. Het was een plechtig moment, toen, na de officiële overdracht en de toespraken der talrijke genodigden, enkele leden van de kerkeraad hun predikant voorgingen, daarbij meedragend de kan selbijbel, het avondmaalszllver en het doopvont. Nadat ds J. F. Wagener Jr. de bjjbel in ontvangst had genomen, beklom hjj de kansel en onder doodse stilte opende hjj voor het eerst in de ge restaureerde kerk deze bjjbel om in de korte dienst die volgde te preken over 2 Kron. 24 vers 18b. PRINSES BEATRIX JARIG. Morgen is het 12 jaar geledendat een vreugdegolf over Nederland stroomde. Voor het eerst na bijna 29 jaar werd in onze Koninklijke Familie toen weer een Prinsesje geboren. Eendrachtig was ons volk in zijn vreugde over de geboorte van deze Oranjetelg. Nu, nu Prinses Beatrix 12 jaar wordt, heeft zij reeds een eigen plaats ingenomen in ons volk, dat haar lief heeft. Moge God haar nog lang sparen voor haar Ouders, haar Grootrrtoeder, haar zusjes en ook voor ons volk, waarover zij misschien eens als vorstin zal worden geroepen te regeren. Laat ons samen ons bekwamen, Voor de taak die eenmaal wacht en daarby ons nimmer schamen, d'Erfenis van 't Voorgeslacht. Zo luiden enkele regels van het bondslied der C.J.B.T.O. Dat lied klonk Zaterdag in het „Centrum" te Axel, waar de Zeeuwse C.J.B.T.O. en C.B.P.B. hun provinciale jaarvergaderingen hielden. Deze dag stond in het teken van de boven aangehaalde regels en dat de Zeeuwse Christelijke agrarische jeugd ernst maakt met dit streven bïeek Zaterdag op deze prachtig geslaagde toogdag. DE MORGENVERGADE RINGEN. 's Morgens hielden de C.J.B. T.O. en de C.B.P.B. afzonderlek hun jaarvergaderingen. In zijn openingswoord zei de voorzitter van de C.J.B.T.O., Drs J. J. Knib- be, o.a. dat men het niet gewoon mag vinden dat men een Chris telijke organisatie bezit, maar dat men daarin Gods vaderhand moet zien en dat het er in de eerste plaats om gaat iets te doen voor Gods Koninkrijk. Men zal binnen de organisatie de wapenen moe ten smeden om straks het volle, rijke leven te kunnen binnengaan. Men zal zich niet mogen opslui ten, maar het licht ook naar bui ten moeten laten schijnen. Hij wekte tenslotte op om met moed en enthousiasme het nieuwe jaar te beginnen opdat ook dit jaar veel vrucht mag worden gedra gen ter ere van God de Vader. Uit de jaarverslagen van de se cretaris-penningmeester, de heer G. de Jager, bleek dat er een bic id verenigingsleven is en dat de Zeeuwse C.J.B.T.O. er goed voorstaat. Daar Ir H. Steur uit Middel burg verhinderd was te spreken, hield in zijn plaats Ir G. Wansink uit Den Haag, secretaris van de C.B.T.B., een causerie over het onderwerp „Problemen rond de organischë bemesting". In zijn causerie belichtte spr. de stand punten van Prof. Cleveringa en Op de prachtige banen van Zwake" bij 's-Gravenpolder heeft schaatsminnend Zeeland zaterdag j.l. Jaap de Jager van Kapelle voor de tweede maal als Zeeuws kampioen kunnen begroeten. Het ijs was in prima conditie .maar de harde wind belemmer de het maken van goede tijden aanzienlijk. Een woord van hulde komt toe aan H.IJ.C. van Heinkenszand dat deze wedstrijden organiseer de. Een dertigtal Zeeuwen heeft hier elkaar in een faire strijd el kaar bekampt. Men heeft kunnen genieten van de goede techniek van Jan en Jaap de Jager. Zeer behoorlijke rijders waren voorts Blok van Krabbendijke en Jaap 'en rit de Roo van Schore. 7 de Jager maakte op de 500 m. ar snelste tijd 51,4. Zijn broer Jaap kwam daar aanzienlijk bo ven (56,6) en werd 2e. Blok werd goede 3e. Jaap de Roo kwam in zijn rit tegen Blok ten val en ver loor seconden en daarmee tevens punten. Een mooie strijd bracht de 1500 m. waarop Jan en Jaap de Jager elkaar bekampten. Laatstge noemde won met ruim verschil. 500 m. 1. J. G. de Jager (Wol- faartsdijk) 51,4 sec.; 2. J. L. de Jager (Kapelle) 56,6; 3. J. J. Blok (Krabbendijke) 59,8; 4. G. de Jager (Wolfaartsdijk) 61; 5. G. de Roo (Schore) 63, 4; 6. C. de Jager Lz. 64,8; 7. W. Wisse (Kamperland) 65; 8. J. Mol (Kamperland) 65; 9. A. J. Haag .(Middelburg) 66; 10. J. de Roo (Schore) 66; 11. D. Smit (Kam perland) 66,4; 12. J. J. Risseeuw (Schoondijke) 71; 13. C. de Ja ger Jr. 71,2; 14. J. de Loof (Kort- gene) 71,4; 15. A. de Haze (Kam perland) 71,6; 16. L. de Jager Jr. 77,4; 17. C. Goense (Arendsker- ke) 78. 1500 m.: 1. J. L. de Jager 2.54.6; 2. J. G. de Jager 2.57.6; 3. J. J. Blok 3.12; 5. J. de Roo 3.17.8; 6. G. de Roo 3.25; 7. W. Wisse 3.30; 8. J. Mol 3.34.8; 9. D Smit 3.46.2; 10. A. J. Haag 3.47; 11. C. de Jager Jr. 3.48; 12. J. Risseeuw 3.58.8; 13. C. de Jager Lz. 39.6; 14. L. de Jager Jr. 4.01; 15. L. G. Gilissen 4.38.17. 5000 m.: 1. J. L. de Jager 10.34.2; 2. J. G. de Jager 11.07; 3. Blok 11.26.8; 5. J. Mol 12.27.6; 6. W. Wisse 12.30; 7. J. de Roo 12.54.2; 8. G. de Roo 13.38; 9. C. de Jager Jr. 13.44.8; 10. Risseeuw 13.56.4; 11. L. de Jager Jr. 14,24.8 Algem. klassement: 1. J. G. de Jager 177,3; 2. J. L. de Jager 178,22; 3. Blok 192, 48; 4. G. de Jager 197; 5. J. de Roo 209,35. - van de z.g. Groninger groep en gaf daarop in het kort zijn eigen visie. N.a.v. deze interessante cause rie, die met aandacht werd ge volgd werden verschillende vra gen gesteld en beantwoord. Ver der werden in de morgenvergade ring nog gelukwensen verzonden 'aan de secretaris der C.J.B.T.O., de heer R. Bos te Siddeburen, in verband met zijn verjaardag. DE C.B.P.B. De vergadering van de C.B. T.B. stond o.l.v. de presidente, Mej. T. Geelhoed. Ook daar gaf het jaarverslag van de secretares se, Mej. S. de Putter, reden- tot optimisme. Zo werd gewaagd van een toenemende activiteit van de leden, terwijl verder werd geme moreerd de stichting van de Chr. Landbouwhuishoudschool te Mid delburg en de oprichting van een nieuwe afdeling op Noord-Beve land. Ook de financiën waren in goede orde. De heer A. Haandrik- man uit Oostkapelle sprak tot de meisjes over de houding van de Plattelandsjeugd in deze tijd, ter wijl Mevr. Mol sprak als lid van het hoofdbestuur. DE MIDDAGVERGADERING Bij de heropening van de ge combineerde middagvergadering kon de voorzitter verschillende genodigden welkom heten, w.o. de sprekers en de heer P. L. D. J. van Oeveren, burgemeester van Axel en Mr Hornstra van de Stichting van Maatschappelijk en Cultureel werk als ook de heren C. de Putter en Wisse, bestuurs leden van de Zeeuwse C.B.T.B. In deze middagvergadering kennen. Dit werk concentreert zich daar in het z.g. „Four hages- work" (vier h's n.l. die van hand, head, heart en health). Hij toon de daarbij de goede kant van dit werk, de zeer goed verzorgde technische zijde, maar ook de daaraan klevende bezwaren, daar het geen geestelijke achtergrond heeft en geheel vrij staat van kerk en religie. De middagvergadering werd verder nog opgeluisterd door de clamatie van Mej. le Cointre uit Middelburg, die op sublieme wijze verschillende gedichten, w.o. en kele in Zeeuws dialect voordroeg en daarmede aller instemming oogstte. Tenslotte sloot drs J. J. Knibbe deze prachtig geslaagde dag en ging de heer C. de Putter, voor zitter van de Zeeuwse C.B.T.B. voor in- dankgebed. In het officiële gedeelte, dat aan de kerkdienst voorafging sprak de President-Kerkvoogd, de heer P. Leynse, een rede uit, waarin hij o.m. verwelkomde de vertegenwoordiger van Rijksmo numentenzorg Ir H. de Lussanet la Sablonière, de burgemeester van Zoutelande, de heer D. Kod de met één der wethouders, de afgevaardigden van de Ned. Herv. Gemeente van Alphen a. d. Rijn, de Bouw en Restauratiecommis sie der Ned. Herv. Kerk, de af gevaardigde van de vereniging van Kerkvoogden, de vertegen woordigers der Gen. Synode, pro vinciaal en classicaal kerkbestuur, alsmede de predikanten van de ring Vlissingen en ds W. Oost hoek als oud-predikant van Zou telande. Bovendien verwelkomde spr. de architect, aannemer, werklieden en bazarcommissie, die met de daad de restauratie heben tot stand gebracht, en de vele aanwezige gemeenteleden. TERUGBLIK. De heer Leynse wierp eerst een blik op het verleden, de nacht van één op twee November 1944 toen de granaten insloegen. Daar na de bevrijding met het herstel van huizen en kerk, waardoor men nog twee Zondagen in' het zwaar beschadigde bedehuis bij eenkwam, maar daarna de dien sten moest staken. Daarna werd de noodkerk aangekocht. Tenslot te kwam in onderling overleg het contact met de herbouwinstanties tot stand, dat heeft geleid tot de restauratie. Spr. ging vervolgens de geschiedenis van de kerk na. Dank bracht de president-kerk voogd hierna aan allen, van Rijks monumentenzorg tot de eenvou dige werkman, die hebben bijge dragen tot de restauratie van dit monumept. Met de bede, dat de gemeeld zou volharden in aan bidding en in het offer, besloot* de pres. kerkvoogd zijn toespraak. Telegrafische gelukwensen wer den nog voorgelezen van de Com missaris van de Koningin Jhr. mr A. F. C. de Casembroot en van Mevr. Messer-v. d. Hoek uit Amsterdam. DE OVERDRACHT. Hierna werd de acte van over dracht voorgelezen, waarin de Districtsvergadering te Goes. De eerste districtsvergadering van het Christelijk Kleuteronder wijs in Zeeland, welke Zaterdag in de Christelijke Kleuterschool in Goes werd gehouden, was in de allereerste plaats wjjd aan de vernieuwing van dit onderwijs. De bijeenkomst, die des mor gens om tien uur begon, stond onder leiding van het hoofd der school, Mej. L. Breel. In haar openingswoord wees Mej. Breel op de afzonderingspositie die Zee land inneemt. Zij noemde een ver heugend feit, dat door vergade ringen als deze het contact met het hoofdbestuur verstevigd wordt. Zij sprak tevens de hoop uit, dat de veelbesproken rijks regeling spoedig tot stand zal mo gen komen, temeer omdat hier door op rijke oogst gehoopt mag worden in het belang van het kind. Een belang, omdat hier im mers het ganse terrein der op voedkunde overschenen wordt door het Licht uit Gods Woord. Ter vergadering waren tevens aanwezig de dames van Leeuwen van de Bond van Chr. Bewaar- school-onderwijzeressen uit Den sprak de heer H. Pieters, Haag. Z j spraken over „Nieuwe archivaris van de Prov. biblio theek te Middelburg over „De ge schiedenis van Zeeland". In zijn inleiding wekte spr. allereerst de aanwezigen op de liefde voor Zeeland, die ieder moet bezitten te lonen door zich met hart en verstand in te zetten voor de bloei van dit land en zijn bewo ners. Men dient dan te begrijpen dat wat men doet ten bate van 'n gedeelte ook het geheel ten goede komt. Verder gaf hij eep kort overzicht hoe Zeeland in de his torie van enige Zeelanden ver groeide tot het huidige Zeeland. Tenslotte wekte hij op zoveel mogelijk bij te dragen tot een meerdere eenheid in Zeeland. Als blijk van waardering bood de voorzitter de heer Pieters het ju bileum-gedenkboek van de C.B. T.B. aan. De afdelingen O.Z. Vlaanderen voerden daarna op het stuk „De zoon van Berkenhof". In dit stuk, dat op voorbeeldige wijze werd vertolkt, werd getoond waartoe gierigheid een mens kan brengen, Men genoot volop van dit prach tige stuk. Wim Balkenende uit Wolfaarts dijk vertelde daarna iets over de landbouwjongerenorganisatie in Amerika, die hij tijdens zijn ver blijf aldaar van dichtbij leerde wegen" en gaven enkele practi- sche voorbeelden van een nieuwe onde. "methode. OUDE PADEN DIENEN TE WORDEN VER LATEN. In de middagvergadering heeft de heer Stapelkamp, leider van de opleidingscursus uit Rotter dam, het woord gevoerd over „Oude Paden". Deze dienen te worden verlaten. Daar kwam de kern van zijn betoog op neer. De rijksregeling eist, ook van het Christelijk Kleuteronderwijs, dat men „bij" is. Dit geldt zowel voor de scholenbouw als het onderwij- Luit.-Generaal R. Sudirman overleden. Luit. Generaal R. Sudirman, die bij presidentieel besluit van 28 December 1949 was benoemd tot chef-staf van de weermacht der R.I.S., is overleden. Lt.-Generaal Sudirman bereik te de leeftijd van 40 jaar. Hij was oorspronkelijk onderwijzer. Tij dens de Japanse bezetting nam hij dienst bij het Japans-Indone sische hulpcorps en had bij de Japanse capitulatie de rang van Majoor. Later werd hij opperbe velhebber der T.N.I. zend personeel. In dit verband was het dan ook te betreuren, dat vele bestuurs leden van de Chr. Bewaarscholen in Zeeland op deze vergadering verstek lieten gaan. De bijeenkomst die 's ochtends ook nog werd bijgewoond door Mej. H. J. Glasz uit Leiden, in- spectrice van het Kleuteronder wijs, werd door Mej. Breel met een dankwoord gesloten. Barakken voor Kleuter onderwijs te Goes. Aan de agenda van de Vrijdag te houden gemeenteraadsverga dering is nog toegevoegd een voorstel van B. en W. tot het aanvaarden van 2 barakken ten behoeve van het Kleuteronderwijs in Bouwplan III. In verband met de behoefte aan meer schoolruimte voor het openbaar kleuteronderwijs in Bouwplan III hebben B. en W. contact gezocht met Wederop bouw en Volkshuisvesting te Mid delburg, met het gevolg, dat voor dit doel een tweetal Zwitserse barakken, elk groot 8 x 18 m. in het kamp bij Westkapelle be schikbaar kunnen worden gesteld. B. en W. zijn van mening dat hier een mogelijkheid ligt om in de behoefte aan schoolruimte te voorzien. Aangezien de Chr. Bewaar school eveneens behoefte heeft aan meer schoolruimte, zijn B. en W. van oordeel dat hiervoor even eens een oplossing kan worden gevonden. Door het bestuur van deze school is reeds een schuur, gelegen aan de Anjelierstraat, aangekocht met het doel deze als school in te richten. In verband met het uitbrei dingsplan verdient deze oplossing echter geen aanbeveling. Daarom is overeengekomen, dat in be doelde schuur geen verbouwingen zullen worden aangebracht en dat de gemeente het recht heeft te gen kostprijs desgewenst tot aan koop hiervan over te gaan. Daartegenover zou dan een der barakken met de benodigde grond, aan dit bestuur in bruik leen gegeven kunnen worden. Het ligt in de bedoeling de ba rakken te plaatsen aan het N.O. einde van de Leliestraat. De kosten van koop, transport en inrichting worden in totaal ge raamd op f 11.900.De voor de Chr. Bewaarschool hieruit voort vloeiende kosten, zullen door het bestuur gedragen worden. kerkvoogdij het gebouw voor de eredienst overdraagt aan de ker keraad. Als voorzitter van de kerke raad aanvaardde ds Wagenaar de acte en spr. bracht eerst dank aan de Heer der Kerk, aan de kerkvoogdij en de notabelen voor het vele werk, dat zij hebben ge daan. Moge het deze dag zo zijn, dat we levendig beseffen, aldus de predikant, dat we allen slechts staan in dienst van de Heer, die zelf zijn ktrk bouwt. Spr. besloot met de bede, dat de gemeente, die zoveel heeft gegeven voor de res tauratie een bouwende gemeente moge blijven, TOESPRAKEN. De eerste, die hierna het woord voerde, was ds L. C. Spijkerboer, namens de Gen. Synode. Ds A. de Vries ais vertegenwoordiger van Prov. Kerkbestuur en Classis Middelburg sprak hierna zijn ge lukwensen uit. Mr W. H. Ver maas sprak namens de Commis sie van toezicht op de kerkbouw in Zeeland en voegde aan zijn gelukwensen toe, dat de overheid hoewel onbewust voldaan heeft aan haar plicht om de godsdienst in stand te houden. Als vertegen- woordige. van het gemeentebe stuur sprak burgemeester Kodde, die zei, dat er thans blijdschap is na de droefenis. De burgerlijke gemeente deelt in Uw blijdschap mee, aldus spr., die de gemeente Gods zegen toewenste, terwijl hü verzekerde, dat het gemeentebe stuur hier zeer bewust haar plicht heeft gedaan. Namens de Restau ratiecommissie der Herv. Kerk en de Ver. van Kerkvoogden sprak de heer J. Moll, die zei, dat er in materiële zin een frisse wind in de Herv. Kerk waait. Ds C. van Nes, Geref. Predikant te Melis kerke sprak vervolgens. Ds P. A. Lefeber, Ned. Herv. Predikant te Alphen aan de Rijn, de kerkelijke gemeente, die Zou telande adopteerde, zei. dat er dank en vreugde ook in zijn ge meente is. Het is een genade Gods, aldus spr., dat we Uw ge meente hebben geadopteerd. On ze financiële taak is nu volbracht, zo zei de predikant, doch hjj sprak de hoop uit, dat de band, die door de nood is gelegd zou blijven. Met een persoonlijk woord sprak ten slotte ds W. Oosthoek de gemeen te toe. Het oude is thans voorbij gegaan, aldus ds Oosthoek, het is alles nieuw geworden, door de diepte heen. Bouwt Uzelf en el kaar op, zo besloot spr., gaat het smalle pad naar 't eeuwig Vader huis, onze bede blijft U nabij. DE DIENST Nadat ds Wagenaar de sprekers had gedankt, werd nog meege deeld, dat van de oud-predikant, ds de Wijk een brief was binnen gekomen en een telegrafische ge lukwens van het gemeentelid L. van Sluis, die op zee vertoeft. Ds Wagenaar, die de dienst leidde, preekte over 2 Kron. 24 vers 13b: „En zij herstelden het huis Gods in zijn gestaltenis en maakten het vast." 's Avonds we deze dienst herhaald voor alle belangstellen de gemeenteleden. De toneelgroep van de Jonge Kerk uit Goes heeft haar goede naam behouden. Ik wijs daar met nadruk op, omdat Jane Webster's boek „Vadertje Langbeen" als blijspel op de planken te brengen, heus geen gemakkelijke opgave is. Laat het dadelijk gezegd zijn, dat een uitverkocht Schuttershof zich er Zaterdagavond kennelijk mee geamusee.d heeft. Dit stellig niet in de laatste plaats door de manier waarop dit groepje de aanwezigen een lach en soms ook een traan wist te ontlok ken en het feit, dat regisseur v. d. Berg zijn figuren uiterst goed had gekozen. Mevr. Lizierse speelde de rol van Judy, het' vondelingetje dat uit „het gesticht" wegens rebel- Voor de eerste keer dit jaar maakte gisteren een auto de tocht over het ijs van Monniken dam over de Gouwzee naar Mar ken. >- Ameland is door het ijs thans geheel geïsoleerd. De ver binding wordt vanuit Leeuwarden onderhouden door een Auster van de Luchtstrijdkrachten. Daar een vliegtuig niet voldoende blijkt wil men nog een tweede Auster in Leeuwarden stationneren. Daar het ijs ook het verkeer over zee met Schiermonnikoog onmo gelijk dreigt te maken, zal met Schiermonnikoog ook een lucht brug noodzakelijk zal worden. Het vroegere vliegveld Waalha ven is door B. en W. van Rotter dam bestemd tot industrieterrein. Als derde radiovereniging heeft thans ook de K.R.O. haar 200.000- ste lid ingeschreven. Door de gladheid gleed Zaterdagmorgen een boerin bij Wierden (Ov.) uit terwijl Zij aan het water putten was. "Zij viel in de diepe water put en verdronk. Op zijn tocht door de West heeft Prins Bern- hard Zaterdag een bezoek ge bracht aan Bonaire. Ook daar werd hij door de bevolking uit bundig welkom geheten. Gister avond is de Prins naar Venezuela vertrokken. De Franse premier, Georges Bidault, heeft tot vijf maal toe de vertrouwenskwestie gesteld bij de behandeling in de nationale vergadering van het wetsontwerp tot belastingverho ging. Bij onderzoek is geble ken dat de teruggevonden juwe len van de Aga Khan slechts de heift zijn van de geroofde juwe len. lie verbannen wordt, doch, dank zij haar begaafdheid, in bescher ming genomen wordt door de rij ke regent Jervis Pendleton (L. d$ Jong) die haar op zijn kosten laat studeren. Judy weet niet dat Jer vis, die zij later als vriend leert kennen, haar weldoener is. En dit doet dan het conflict ontstaan al» Jervis, verliefd op zijn pupil, zijn liefde niet beantwoord vindt om dat Judy, enerzijds haar voogd, die zij adoreert en „Vadertje Langbeen" heeft genoemd, niet ontrouw wil worden en anderzijds bang is om haar verleden aan de rijke Jervis te openbaren. Ge lukkig komt tenslotte alles goed. Die Judy vond ik zeer treffend, juist door de eenvoud waarmeè ze speelde, vooral aan het begin, als ze vermoeid en radeloos naar de regententafel sloft. Van Jervis kon ik het meeste wel aanvaarden. Jammer alleen, dat hü zich aan het slot niet he lemaal gaf. De andere meespelenden deden het over het algemeen best. De drie kleine vondelingen zowel als de bitse directrice van het ge sticht (Mevr. de Lange), de jon gensachtige sportheld Jimmy (G. W. Graaskamp) als rivaal van Jervis en' het „stel" regenten, dê coquette Julia (I. de Kok) en de vlotte Sally (I. Vermaas) Judy's hartsvriendin. Genoten heb ik van de manier waarop Jo Duve- kot de deftige 60-jarige Mrs Pendleton speelde en J. Strijd een kostelijke butler op de planken neerzette. Het was, zoals de heer L. Pie- terse, voorzitter van de „Jonge Kerk" in zijn openingswoord zei, de bedoeling om eens, naast het geestelijke werk, wat ontspan ning te brengen. Welnu, nog maals, men is hier volkomen in geslaagd. Aan het slot kregen de dames de Lange, Lizierse en de Looze bloemen en het C.J.M.V.- ensemble, dat voor het eerst in deze samenstelling in het open baar optrad, een welverdiend applaus. AD. K. Beroepen te Soestdijk Ds H. Veldkamp, Geref. predikant te Middelburg. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Iets meer bewolking maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. In de ochtend op de meeste plaatsen strenge vorst, in de middag over het algemeen lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1