ZEEUWSCH DAGBLAD Koning Leopolds leven loopt by terugkeer in België gevaar. NIEUWS (AERRES DEKEN Meaeriauuse vracntwageus inei groen ten aan de Franse grens vastgehouden Middenstandscentrale te Middelburg „De akkerbouw zal de klappen moeten opvangen." PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kruis eu ploeg. Verklaring namens het ondergronds verzet. Ontwerpregeling financie ring .Prot. Ghr. Streek ziekenhuis te Goes. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 90, Tel. 2438, bij geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walatraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1472 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 28 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZULDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.26 u., onder 17.21 u.; Maan op 12.17 u., onder 5.25 u. Hoogwater op Zondag 29 Jan.j Vlissingen: 10.13 u. 1.26 m., 22.58 u. 1.33 m.; Terneuzen: 10.36 u. 1.47 m„ 23.23 u. 1.54 m.; Wemel- dinge: 11.37 u. 1.16 m., u, m.; Zierikzee: 11.20 u. 0.98 m., u. m. Ons volk, heeft eenmaal een bekend schrijver gezegd, was een groot en gelukkig volk, toen het de ploeg hanteerde en boog voor het kruis. Met die enkele woorden is dui delijk aangegeven wat de kracht was van de grondleggers van ons zelfstandig volksbestaan. Er is een tijd geweest, dat ons volk leefde bij de BybeL Geheel de taal van die tijd, werd door Bijbelse uitdrukkin gen beheerst. Het was de lectuur van de Bijbel waardoor de taal werd gevormd. Wie studie maakt van de op schriften en voorstellingen op uithangborden en allerlei ge bruiksvoorwerpen uit vroeger tijd, komt tot de ontdekking dat een groot deel van die geschrif ten en voorstellingen aan de Bij bel zijn ontleend. Het was een zeer eigenaardig gebruik van teksten en geschie denissen soms, maar er bleek dan toch uit, dat het volk de Bijbel kende en dat het met de Bijbel leefde. Het was de tijd dat ons volk leefde in afhankelijkheid van God en dat het in nood en dood zijn toevlucht zocht bij het kruis van Christus. Maar het was tevens de tijd, toen in letterlijke en figuur lijke zin, de ploeg gehanteerd werd. Er werd gearbeid met in spanning van alle krachten. Het ambachtswezen bloeide. Het handwerk stond op een uit zonderlijk hoog peiL Tal van handswerklieden waren kunste naars bij de gratie Gods. En ver daar boven stond-weer een kun stenaar als Rembrandt, die altijd weer door de Bijbel werd geïn spireerd. Het ambacht bloeide en met het ambacht ook de zeevaart. De Hollandse vlag wapperde op alle zeeën. De Hollandse pikbroeken doorkruisten heel de wereld. Zij waren te vinden op bekende en op onbekende wateren. Ontdekkingsreizen waren aan de orde van de dag en de nieuwe ontdekkingen waren oorzaak dat de handel een zeldzame omvang bereikte. Kruis en ploeg. De stoere ke rels, die overtuigd van hun in nerlijke kracht voor niemand bo gen en zich de gelijken voelden van koningen en vorsten, bogen eerbiedig voor het kruis van Christus. Zij stonden voortdurend op de bres voor de verdediging van hun belangen, en in de eerste plaats voor de vrijheid die daarvoor van onmisbare waarde was, maar niet minder voor de godsdienst. ■p en rijk en gelukkig volk was dat. Het heeft zijn invloed uitgeoefend op zijn omgeving, maar niet minder op het nage slacht. Van vele van de oud-Hollandse deugden: werkzaamheid en durf, soberheid en spaarzaamheid, worden ook nu nog de sporen ge vonden. Nog staat op velerlei gebied het Nederlandse volk in het eer ste gelid. Er is veel gescholden op het koloniale bestuur in onze Indien, maar dat kan toch niet verhin deren, dat het Nederlandse volk op dit gebied een voorbeeld was voor tal van andere volken. Op het gebied van de zeevaart behoeven de Nederlanders voor niemand onder te doen, de Ne derlandse luchtvaart is niet ten onrechte door heel de wereld be- ïoemd, de Hollandse wegen en bruggen en dijken kunnen de toets der vergelijking gemakke lijk doorstaan en onze land- en tuinbouw, om niet meer te noe men, heeft ook in het buitenland een uitstekende naam. r tok op godsdienstig gebied v-' is hier nog veel goeds te waarderen. Toch valt er wat dit betreft een geweldige achteruitgang waar te nemen. Ons volk als volk, er mag dan nog een Chris telijk tintje zijn overgebleven, leeft niet meer bij Gods Woord en wet. De Bijbel is bij de massa op de achtergrond geraakt. Niet alleen bij de schare die de wet niet kent, maar vooral ook in z.g. toon aangevende kringen. Ontstellende dingen zijn wat dit betreft aan het licht gekomen bij de stude rende jeugd, onder de jonge mensen die straks mee de leiders van ons volk zullen zijn. De een voudige Bijbelse waarheden wor den niet meer gekend. Steeds kleiner wordt het getal van hen, die zich ootmoedig bui gen voor het kruis en die God begeren te dienen naar Zijn Woord. bn tegelijkertijd is ook de volkskracht verminderd. De soberheid die vroeger het leven kenmerkte is verdwenen. Onnoemelijke sommen worden uitgegeven voor spel en ver maak. Wij leven aan de rand van de financiële afgrond en we doen het dansend. En zeker, nu moeten we op- Sassen niet te generaliseren en et vele goede dat nog is niet over het hoofd tf zién. Maar toch kan niet worden ontkend, dat we ons cp de terugweg bevinden. De grondtoon van ons volks karakter is een andere geworden. En als gevolg daarvan ook de levensbeschouwing. Daarop wijst o.m. het gebeurde met Indië. Daarom L het noodzakelijk, de grondtoon van ons volkskarakter, gesymboliseerd in kruis en ploeg, weer in ere te brengen en er toe mee te werken, dat weer het volk voor God zich buigt. ERNSTIG INCIDENT IN BELGISCHE KAMER. De debatten in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers over het voorstel tot het houden van een volksraadple ging over de terugkeer van Koning Leopold, werden gisteren gekenmerkt door een ernstig incident. Spaak, die kennelijk verlegen was met deze uitlating van zijn partijgenoot, begaf zich onmid dellijk naar diens plaats om hem te bewegen zijn woorden in te trekken. Fievet gaf hieraan ech ter geen gevolg. Aan het einde van de zitting verklaarde Fievet met „on l'abat- tra" slechts bedoeld te hebben, dat de toestand bij een terug keer van de Koning zeer ernstig zou zijn en de Koning gevaar zou lopen. Decoraties bij de C.O.A.K. te Middelburg. Dinsdag a.s. zal de comman dant der le C.O.A.K. te Mid delburg, majoor J. Potteboom, aan twee adj.-onderofficieren, t.w. de heren G. Swiers en D. van Maren, beiden uit Middel burg, de gouden medaille voor 36 jaren trouwe dienst uitreiken. Ook op 2 Februari zal op het Molenwater een militaire plech tigheid plaats vinden. Zeven officieren zullen worden be ëdigd wegens hun overgang naar het beroepspersoneel der Kon. Landmacht. Hierbij zal aanwezig zijn de Inspecteur der Militaire Administratie, de Kolonel W. J. Pluijm en waarschijnlijk ook de bevelhebber in het 3e Mil. Ge west, Generaal-Majoor J. A. A. Sitsen. Het Stafmuziekkorps van het Regiment Stoottroepen zal medewerking verlenen. Toen de voorzitter van de Bel gische socialistische partij Buset aan het woord was en in zijn betoog verklaarde: „Indien de Koning naar België terugkeert...." viel zijn partijgenoot Fievet hem in de rede en riep: on l'abattra" (dan schieten wij hem neer). Deze uitroep ontlokte niet al leen felle protesten van de ka tholieke en liberale banken, doch verwekte eveneens ontsteltenis in de socialistische gelederen. Buset verklaarde onmiddellijk, dat hij deze opvatting persoon lijk niet kon onderschrijven en andere socialisten poogden de onvoorzichtige verklaring van hun partijgenoot te verzachten door te betogen, dat de uitdruk king „on l'abattra" op tweeërlei wijze kan worden uitgelegd en Fievet niet bedoelde „dan schie ten wjj hem neer", doch „dan zal men hem neerschieten". Fievet verklaarde evenwel, dat hy in naam van het onder gronds verzet had gesproken en liet niet veel twijfel bestaan over de juiste waarde van zija uitroep. Militaire overeenkomsten te Washington ondertekend. President Truman heeft giste ren zijn goedkeuring gehecht aan het geheime omvangrijke verdedigingsplan van het Atlan tisch Verdrag, dat in December j.l. door de militaire leiders van de verdragslanden te Parijs is uitgewerkt. Korte tyd voordat de president zijn goedkeuring verleende had minister Acheson de bilaterale overeenkomsten met Frankrijk, België, Neder land, Luxemburg, Noorwegen, Denemarken en Groot-Brittan- nlë ondertekend, welke voorzien in Amerikaanse militaire be stand aan deze landen. Truman en Acheson hielden toespraken. Troepen van Westerling weer rond Bandoeng. Reuter berichtte uit Bandoeng, dat troepen van Westerling en de Daroel Islam zich in een hal ve cirkel ten Noorden van Ban doeng verzamelen. Een grote concentratie van de Daroel Is lam omsingelt Tasikmalaja, 60 km. ten Zuid-oosten van Ban doeng. Nederlandse troepen waren, in overeenstemming met de overeenkomst van Den Haag, bezig zich uit Tasikmalaja terug te trekken. De toestand ontwikkelt zich tot een zenuwenoorlog tussen het Indonesische leger, Wester ling en de Daroel Islam. Indo nesische en Nederlandse mili taire waarnemers menen, dat slechts een vonk nodig is om de strijd in heel West-Java te doen ontvlammen. De gedeserteerde inspecteur van politie, J. H. van der Meu- len, heeft zich aan de T.N.I. overgegeven. Auto met boter te water. In de nacht van Donderdag op Vrjjdag werd door grens- ambtenaren een jeep aangehou den, waarmee 200 kg boter werd vervoerd. De inzittenden sloe gen op de vlucht, zodat de amb tenaren zelf de auto, die het eigendom bleek te zijn van S. te Selzaete, naar Sas van Gent moesten brengen. Hierbij ge raakte waarschijnlijk door de gladheid, de wagen te water. Van de boter bleef 50 kg. in het water achter. Bijna 10 millioen voor open bare werken in Zeeland. Naar wy vernemen is thans het bouwvolume voor weg- en waterbouwkundige werken in Zeeland voor het jaar 1950 ver deeld. Van het totale bedrag van 140 millioen gulden voor het ge hele land is aan Zeeland een bedrag van 9,8 millioen toe gewezen. Deze gelden moeten over drie sectoren worden verdeeld, n.l. voor de provinciale werken, voor de waterschappen en voor de gemeenten. De verdeling is als volgt: Provincie f 300.000.ge zamenlijke waterschappen in Zeeland f 6,4 millioen, gezamen lijke gemeenten f3,1 millioen. Hierbij dient te worden ver meld, dat in de genoemde bedra gen geen gelden voor onder houdswerken schuilen. Deze wer ken zijn n.l. vrij en niet meer gebonden aan een bepaald vo lume. De kosten van onder houdswerken komen dus nog eens bij de rc ;ds genoemde be dragen. Onder de f 6,4 millioen voor de Zeeuwse waterschappen zit een bedrag van f 2,3 millioen voor de herverkavelingswerk zaamheden op Walcheren. Voor de andere waterschappen blijft dus f4,1 millioen over. Delen we tenslotte nog mede, dat Zee land wat de gelden voor de waterschappen betreft niet kla gen mag, aangezien voor deze sector voor het gehele land f 11,6 millioen is uitgetrokken. Een intrige van de spoorweg maatschappijen? Gisteren zyn aan de Belgisch- Franse grens veertig Nederland se vrachtauto's met groenten door Belgische ambtenaren vast gehouden. De groenten waren be stemd voor Noord-Frankrijk en Parys. In kringen van beroeps vervoer en groentenexporteurs heerst hierover grote opwinding. I.v.m. de weersomstandigheden vervoeren de Nederlandse expor teurs circa 2500 ton groenten per week naar Frankrijk. Aan dit transitovervoer is van Bel gische zijde nu een einde ge maakt door het eisen van een machtiging om Frankrijk binnen te komen. Na lang delibereren zijn de Nederlandse groenten op Belgi sche vrachtauto's overgeladen en naar de plaatsen van bestem ming gebracht. Nederlandse groentenexpor teurs zijn niet van zins meer groenten naar Frankrijk te zen den. Zij willen eerst opheldering over deze kwestie hebben. Men vraagt zich af, waarom de Belgische ambtenaren tot deze maatregel overgingen. Zij wijzen, evenals de beroepsvervoerders, op de bestaande overeenkomst voor transitovervoer, die in West-Europa geldt. In exporteurskringen schuift men de schuld van de gehele affaire op de spoorwegmaat- schappijen in de drie landen. Men acht een intrige mogelijk. De Franse spoorwegpolitiek, zo zegt men, is erop gericht om het vrachtautoverkeer zoveel mogelijk in de hoek te drukken. Nu de Nederlandse exporteurs door het slechte weer gedwon gen zijn per auto te vervoeren, verdienen de Franse spoorwegen niets aan dit transport. Ook de Belgische en Nederlandse spoor wegen hebben hieruit geen in komsten. De mosselexporteurs, die begin Februari weer op grote schaal naar Frankrijk gaan verzenden, is de schrik om het hart geslagen. Indelingsplan van Walcherse landbouwwegen vastgesteld. In de vergadering van de Her verkavelingscommissie, die gis termiddag te Middelburg werd gehouden, is. het indelingsplan vastgesteld van de landbouw- wegen op het eiland Walcheren. Het betreft hier de z.g. quar taire wegen, die in het ontwerp weer zijn gesplitst in drie groe pen, n.l. de belangrijke, de ge wone en de minder belangrijke landbouwwegen. Voor elk dezer drie categorieën werd het plan opgesteld. Onderling zullen deze wegen per categorie verschillen in verharding, wegdek, enz. Voorts werd een plan vast gesteld voor de herverkaveling van de Zuidwatering met het oog op eventuele boerderij enbouw. Bovendien werd besloten tot de bouw van een speciaal (klein) watergemaal in de Zuidwate ring, dat de bemaling van een gebied van ca. 175 ha. zal ver zorgen. Tenslotte werd een plan vast gesteld voor een nieuwe brug aan de Langevielesingel te Mid delburg over de Domburgse watergang, waarover van tevo ren overleg werd gepleegd met B. en W. van Middelburg. Torenbouw te Groede aanbesteed. Vrijdag werd te Vlissingen aanbesteed het herstel van de toren te Groede, die op 7 Nov. j.l. verbrandde. Hoogste inschrij- veï was de Fa Heykamp te Am sterdam met f 67500.laagste de Fa Huurman te Delft met f 52.250.aan wie het werk ge gund is. Nederlands schip na aanvaring gezonken. Het 200 ton metende Ne'.er- landse motorschip „Delta" is gisterochtend vroeg in de Theems by Tower Bridge gezonken, na een aanvaring roet een Britse kolenboot. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Het kolenschip is de 1495 ton metende „Colonel Crompton", eigendom van de „British Electri city Authority". Dé bemanning van de „Delta" werd door een motorboot over genomen. De aanvaring gebeurde, toen het nog donker was. Politieboten en sleepboten, uitgerust met zoeklichten, pikten de bemanning van de „Delta" op. Het Neder landse schip vervoerde een lading steenslag stroomopwaarts. Als gevolg van mist was het zicht op het ogenblik van de aan varing slechts 10 tot 15 meter. In d- Dinsdag te houden ver gadering van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Z.- en N.-Beveland komt, naar de P.Z.C. verneemt, een ontwerp regeling voor het verlenen van financiële steun aan de orde voor de oprichting van een Prot. Chr. Ziekenhuis en voor verdere ex ploitatie van het R.K. Ziekenhuis te Goes. In de te vormen stichting voor een Prot. Chr. Ziekenhuis zullen de bestuurszetels als volgt wor den verdeeld: 40 vertegen woordigers der gemeenten en 60 vertegenwoordigers der Prot. kerken. De kosten van exploitatie w.o. de betaling van de verplichte jaarlijkse aflossingen voor zo ver niet gedekt door verpleeggel- den, of anderszins, worden voor 40 door de gemeente gedragen, onder de voorwaarde, dat de ove rige 60 voor rekening der be trokken kerken komen. Indien de Stichting zou beslui ten tot het verder gaan exploite ren van het ziekenhuis Oostwal te Goes, kan de subsidieregeling door de commissie op deze ex ploitatie van toepassing worden verklaard. De gemeenten zullen voor 40 vergoeden de kosten van voor bereiding om te komen tot op richting van het Prot. Chr. Zie kenhuis. Zodra het Prot. Chr. Ziekenhuis in gebruik wordt genomen en fi nanciële steun geniet, dan wel, wanneer het ziekenhuis Oostwal door de Stichting verder wordt geëxploiteerd, zuilen de gemeen ten ook financiële steun verlenen voor de verdere instandhouding, van het St. Joannaziekenhuis te Goes, indien de exploitatie hier van een tekort oplevert, op basis van de samenstelling der bevol king in de beide Bevelanden en het aantal verpleegde niet R.K. patiënten. Ingeval een met financiële steun der gemeenten opgericht Prot. Chr. Streekziekenhuis niet langer als zodanig wordt geëx ploiteerd, vervallen gebouwen en verdere eigendommen voor 40 aan de gemeenten en de aanwe zige schulden worden voor 40 door haar gedragen. Vlissingers naar Folkestone. Voorbereidende besprekingen over toeristendienst. Aanstaande Vrijdag zal te Fol kestone een vergadering plaats hebben van de Folkestone Cham ber of Commerce ter bespreking van de plannen ter voorberei ding der hervatting van de toe ristendienst VlissingenFolke stone, die evenals verleden jaar gedurende de zomermaanden ge houden zal worden. In verband hiermee is een deputatie van de Vlissingse Mid denstandscentrale uitgenodigd deze vergadering by te wonen. De deputatie zal bestaan uit de heren drs P. Theune en H. v. d. Maden. De heren wordt een gratis overtocht aangeboden door de Mij „Zeeland". Ir H. H. Smeenk voor de Zeeuwse C.B.T.B.: Er wachten nog vele moeilijkheden. Voor de leden van de afdeling Zeeland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft gistermiddag in de „Prins van Oranje" te Goes de secretaris van de Akker- bouwcommissie van de Stichting voor de LandLouw, ir H. H. Smeenk, het woord gevoerd over „Akkerbouwproblemen". Men had, zoals de voorzitter, de heer C. de Putter, aan het eind van de vergadering zei, waarlijk geen beter spreker kunnen uitnodigen, want ir Smeenk heeft zeer uit voerig en duideiyk de moeilijk heden, waarmede de landbouw te kampen krygt, belicht. Ir Smeenk begon met erop te wjjzen, dat de landbouwer, meer dan iemand anders, recht heeft op een redelijk bestaan, omdat hij toonde dat met interes sant cijfermateriaal aan de landbouw de kurk is, waarop de nationale economie drijft. De productie in 1949 bedroeg meer dan 1 milliard gulden. De voed selvoorziening van ons land werd door de landbouw voor 70 gedekt. De agrarische export be droeg 48 van het totaal, ter wijl in de agrarische sector slechts 23 geïmporteerd be hoefde te worden. Twintig procent van de Neder landse beroepsbevolking werkt in de landbouw en dekt 32 van de gezamenlijke inkomsten. Bij de vraag, hoe de landbouw een behoorlijk bestaan kan wor den geboden, speelt uiteraard de prijspolitiek van de regering een grote rol. Het Landbouw Economisch Instituut vervult hierbij een be langrijke taak in het bepalen van de richting van het prijspeil. Zo bestaat de kans, dat men straks een vaste suikerprijs gaat instel len, met het gevaar, dat de suikerfabrieken een lagere prijs voor de bieten gaan betalen, om dat ook zij met grote financiële moeilijkheden zitten. En niet al leen de bietenverbouw vormt een belangrijke tak van de land bouw, de tarwe is dit eveneens. De regeringsmaatregelen maken handhaving van het prijspeil mogelijk. HET VOERGRAAN. De prijzen van het voergraan liggen boven het niveau, dat de regering zich had gedacht en ook wat betreft de voeraard- appelen gaat de theorie van de regering niet geheel en al op. Hierdoor komt de markt lager te liggen dan ze zou moeten zijn om de landbouwer een redelijk bestaan te verzekeren. Nu moeten de organisaties trachten dit systeem, dat de re gering nastreeft, te vervolmaken. De diverse organisaties, die samenwerken in de Stichting voor de Landbouw, zyn het er over eens, dat de Stichting moet streven naar fondsvorming, ten einde stabilisatie in de consump- tie-aardappelmarkt te verkrygen. Dit heeft tenslotte geleid tot het systeem van areaalheffing. Voor 1950 wil men een hef fing van f25.— per ha. vast stellen. Dit zal in totaal een be drag van twee millioen gulden ■opleveren en dat achtte spreker te weinig. Toch moet het lonende peil worden gehandhaafd. Het alge meen belang mag hier niet uit het oog verloren worden. DE POOTAARDAPPELEN. Voor de pootaardappelen heeft men met Behulp van areaal- en exportheffingen een fonds ge vormd. Alleen de regeling is wat te laat toegepast, terwijl men de „bodem" te hoog heeft gesteld. De areaalheffing voor 1950 is gesteld op f75.— per ha met de restrictie, dat, als een perceel tje wordt afgekeurd, er restitu tie zal plaatsvinden. Ook dient men zelf aan de afzet te werken. In dit verband wees spreker op het verwerken van stro. Industrialisatie biedt misschien een kans. Alleen zal de buiten landse concurrentie leiden tot lage lonen en dit eist lage kosten van levensonderhoud. Dit be tekent offers en de spanning, die hieruit zal ontstaan, zal een weg zoeken van de minste weerstand, hier de akkerbouw. Spr. wekte daarom op de grootste waak zaamheid te betrachten en naar meer samenwerking te streven. Na zijn rede beantwoordde hij enkele vragen. Hy Meelde hier- by mede, dat de pry's van de gerst waarschijnlijk hoger zal komen te liggen dan die vali de tarwe. Voorts vroeg men hem, of hy de teelt van pootaard appelen in Zeeland lonend acht te. Dit vond hy een moeilijke vraag, aangezien dit z.i. slechts mogelijk zou zijn, indien een vrye regeling voor poters zou worden ingesteld, maar dit zou leiden tot afbraakprijzen. In dit verband bepleitte hij de stich ting van een pootgoedorganisatie die „een vuist kan maken" tegen de gezamenlijke handeL Hierna werd, na een dank woord van voorzitter de Putter, de bijeenkomst door de heer J. Bosselaar uit Aagtekerke met gebed gesloten. Voorlopige comité's van K.N.M.B. en N.K.M.B. gevormd. Gisteravond werd in het Schut tershof te Middelburg een ver gadering georganiseerd door de drie landelyke Middenstands bonden. Het doel van deze druk bezochte byeenkomst was te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeling van de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond. Met de reeds bestaande afde ling van de Chr. Middenstands bond wil men komen tot stich ting van een Middenstands centrale te Middelburg. In zy'n openingswoord heette de voorzitter van de Chr. Mid denstandsbond, de heer W. P. J. Baars, o.m. welkom de heer L. J. van 't Westende namens het gemeentebestuur en de wnd. voorzitter en alg. secretaris van de Kamer van Koophandel, de heren C. A. Kammeraad en A. S. de Jonge. Spr. zette de hierboven ge schetste motieven uiteen en stel de voor na afloop in drie sec ties de mogelijkheid om te komen tot een middenstandscentrale te bespreken. DE SPREKERS. Als eerste sprak de heer K. Pijl namens de K.N.M.B. met als onderwerp „Gemeente en Mid denstand". Spr. stelde de vraag, of de middenstand in Zeeland is stil blijven staan. Hij wees er op, dat de middenstand de ge meente draagt en dat men vroe ger niet kon bereiken wat nu wel binnen het bereik van de middenstand ligt. De midden stand moet meer organisatie begrip gaan tonen, aldus spr., die opriep samen een eenheid te vormen. Mr P. J. v. d. Wilde sprak namens de C.M.B. over: „Re gering en Middenstand". Hy wees erop, dat de middenstan ders nog niet overal beseffen, dat zij een taak hebben t.o.v. de regering, die toch een actieve middenstandspolitiek voorstaat. Als adviserend lichaam van de regering treedt een commissie van overleg uit de drie bonden op. De organisatie moet de spreekbuis voor de regering zijn. Tenslotte sprak de heer Th. J. Borsten namens de K.M.B. over hetgeen de middenstand nu te doen staat. Hij schetste plaats en taak van de middenstand en zei, dat regering zowel als ge meente een gezonde middenstand wenst. Ook de P.B.O. en de vakgroep bracht hij ter sprake en hy be toogde, dat de regering verlan gend is de middenstand in te schakelen. Tydens een korte bespreking kwam de verhouding met „Han delsbelang" ter sprake. De heer De Gasperi heeft zyn zesde Kabinet in Italië gevormd. Het bestaat uit 13 chr.-democraten, 3 Saragat-socialisten en 2 repu blikeinen. Italië zal 10 jaar het beheer krijgen over Somali- land. 14 Chinese nationalisti sche bommenwerpers hebben Sjanghai gebombardeerd. Er werden ruim 70 personen ge dood. Een Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht met 42 mensen aan boord wordt sedert Donderdag vermist. Bij diverse Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen wordt een onderzoek ingesteld naar illegaal vervoer van Amerikaanse vliegtuigen, motoren en onderdelen naar Oosteuropese landen. In Oost- Duitsland is een departement ingesteld voor de veiligheid van de staat, gericht tegen „door Anglo-Amerikanen betaalde spionnen, saboteurs en brand stichters". Te Skolpje, in Joe- go-Slavië, is een nieuw proces begonnen tegen uit Bulgarije binnengesmokkelde agenten van de Kominform. De Belgische ministerraad zal a.s. Dinsdag be slissen over de status van Ko ning Leopolds vrouw, de Prinses de Rethy, en hun zoon, Prins Alexander, by een ev. terugkeer naar België. Uit een onder zoek is gebleken, dat de „Delft- dyk" niet op een drijvende, maar op een magnetische myn is ge lopen kortgeleden. By een autobotsing op de weg van Hol ten naar Markelo is de 37-jarige J. Vunderink uit Markelo ge dood. Te Bareveld bij Wilder- vank is een 4-jarig jongetje door een trailer overreden en gedood. En te Oostzaan kwam een 3- jarig jongetje by het plotseling oversteken van een brug voor zyn ouderlyk huis onder een melkauto terecht. Ook hy kwam om het leven. Tot burgemees ter van Heemstede is benoemd mr A. G. A. Ridder van Rappard, thans burgemeester van Olst. Te Arnhem is 9 jaar geëist tegen de beruchte, thans 53-jarige Frau Gasille, die hielp bij de systema tische plundering van Arnhem in '44 en '45. De 46-jarige R. chefcommies van de Praagdienst der A.T.O. te Rotterdam, is tot f 50.000. boete veroordeeld we gens overtreding der deviezen- bepalingen. Vyf personen zyn te Haarlem gearresteerd. Zy hebben bekend de brand in de voedingsmiddelenfabriek aan de Gasthuisvest te Haarlem op Za terdag j.l. té hebben aange stoken. Baars zei, dat „Handelsbelang" geen zuivere middenstandsorga nisatie is, doch meer een han delsvereniging, waarvan ook ieder lid moet zyn, omdat deze vereniging de plaatselyke belan gen behartigt, doch, zo zei spr., voor de landelijke belangen heb ben we onze standsorganisatie. Nadat in de secties werd verga derd kon worden bekend ge maakt, dat, zowel voor de K.N.M.B. en de N.K.M.B. voor lopige comité's werden opgericht. Voor de K.N.M.B. namen zit ting de heren A. Spruyt, P. v. d. Hooft, I. M. v. Houte, J. A. Verdonk, I. A. v. Nieuwenhuise, A. J. Bouman, J. v. d. Kreeke, K. A. Graafland, W. M. Groene- wegen. Voor de N.K.M.B. de heren L. J. v. 't Westende, J. Reekers Jr en M. H. de Vos. Schatters voor de Wiihelminapolder benoemd. Naar wy vernemen zyn thans de schatters aangewezen voor de Wiihelminapolder (Z.-B.) De Arrondissementsrechtbank ba- noemde als zodanig de heer D. J. Dees, wethouder van Oude- lande, de Provincie benoemd# de heer I. Groenewegen, terwyi door de Dijkraad werd aangewe zen de heer M. van Arenthals te Kats. Dit betekent de eerste schat ting, nadat de Prov. Staten op 25 Juli 1949 de Wiihelmina polder ealamiteus verklaarden. Het zal een uitgebreid en ver antwoordelijk werk betekenen voor deze schatters in de ruim 1400 ha. grote polder. Fraaie prestatie van Jaap de Jager. Kampioen van Hoeksewaard. Gisteren werden in Oud- Beijerland langebaanwedstrijden gehouden, waaraan drie Zeeuwen deelnamen, die allen een uitste kend figuur sloegen. Ondanks sterke tegenstand wist de Zeeuwse kampioen Jaap. de Jager zich eerste te plaatsen in het algemeen klassement en werd kampioen van de Hoekse waard. De onverslij tbare Jan de Jager gaf op de 500 m. de jon geren een lesje en won dit num mer in 54,4 sec. 2e werd van Amen in 55 sec., 3e van Herken in 55,3 en 4e Jaap de Jager in 55,4 sec. De Roo van Schore werd 9e en Blok van Krabben- dyke 14e. De 1500 m. was voor Jaap de Jager in 2 min. 50,7 sec., 2. van Herken 2 m. 52 sec., 3. van Amen 2 m. 56.8 sec. en 4. Jan de Jager 2 m. 57.7 sec. De Roo werd 8e en Blok 10e. Ook de 3000 m. was yoor de Zeeuwse kampioen. Tijd: 6.01.4, 2. van Herken 6.02, 3. van Amen 6.15.2, 4. Wevers 6.18.5 Jan de Jager 6.25.3, Blok werd 11e en de Roo 13e. Algemeen klassement: 1. J. L. de Jager 172 p.; 2. van Herken 173.; 3. van Amen 173.5; 4. Jan de Jager; 8. de Roo; 11. Blok. Brandstoffentoeslag van f2.— per week voor Vlissingse ouderdomsrentetrekkers. In de gistermiddag gehouden raadsvergadering te Vlissingen is o.m. besloten, na enige dis cussie, een brandstoffentoeslag van f2.per week te verstrek ken aan hen, die pensioen krach tens de Noodwet-Drees ontvan gen, dat beneden de norm van Maatschappelijk Hulpbetoon ligt. Deze regeling geldt voor het eerste kwartaal 1950 en wellicht ook voor de laatste maanden van dit jaar. De uitkering zal over 13 weken in één keer worden uitbetaald. Een crediet van f 35.000. werd verleend voor de bouw van een badpaviljoen en na enige bespreking werd besloten G.S. te berichten, dat de raad accoord gaat met de nieuwe regeling der wethouderssalaris sen, maar de gevolgde methode niet kan waarderen. Plaatsgebrek van heden is oorzaak, dat we Maandag uit voerig op deze raadszitting zul len terugkomen. (Ingez. mededeling, advert.) Verwarm Uw bed behaaglijk mei een voor babies en volwassenen DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot vanavond. Wat meer wind. Overwegend droog weer met plaatselyke bewolking. Op som mige plaatsen des ochtends nevel. Meest matige, in het Noorden van het land tydelijk krachtige, wind uit Oostelijk# richting. In de ochtend lichte tot matige vorst, in de middag byna overal temperatuur om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1