ZEEUWSCH DAGBLAD Verlaging waterschapslasten noodzakelijk NIEUWS Westerlings troepen drongen de politie kazerne van Djakarta binnen. Hans Kaart weigerde op te treden voor T.N.I.-offieieren. JacMen van Captain Ctaild gaan weer vanuit Middelburg varen. jaap de Jaqer won op de 500 en 1500 meter. Itoliano Wijkraden... het wondermiddel. Uitspraken op congres te Amsterdam. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verhoging invoerrecht benzine. Van der Waals terechtgesteld daAr niet mier wel Uitgave Stichting „Zeeuwich Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 90, Tel 2438, bij geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1471 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per num. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 27 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZULDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. üirtjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: °Zon op 8.28 ui, onder 17.19 u.; Maan op 11.47 u., onder 4.12 u. Hoogwater op Zaterdag 28 Jan.: Vlissingen: 9.00 u. 1.21 m., 21.51 u. 1.26 m.; Terneuzen: 9.22 u. 1.42 m., 22.13 u. 1.48 m; Wemeldinge: 1023 u. 1.12 m„ 23.13 u. 1.22 m.; Zierikzee: 10.03 u. 0.93 m., 22.56 u. 1.03 m. n. Het is in Rotterdam niet bij de Rotterdamse Gemeen schap alleen gebleven. Vrjj kort na haar oprichting is de Gemeenteraad van deze grote, nijvere handelsstad over gegaan tot de instelling van „wijkraden" en heeft daarmee aJi.w. een officieel stempel op de „wykgedachte" gezet. Artikel 1 van de Rotterdamse Verordening op de Wijkraden bepaalt: „Voor elk deel der gemeente, hetwelk daarvoor, hetzij door zijn ligging, hetzij door zijn ka rakter in aanmerking komt, kan door de Gemeenteraad een wijk raad v/orden ingesteld." De taak en de bevoegdheden van de wijkraden zijn vastge steld in de artikelen 2 en 3 der Verordening. Artikel 2 luidt: „De wijkraad is bevoegd om trent aangelegenheden, welke hij voor zijn gebiedsdeel van belang acht, aanbevelingen aan de Ge. \eenteraad of aan Burge meester en Wethouders te doen." Terwijl we in Artikel 3 lezen: „1. Alvorens een voorstel aan de Gemeenteraad te doen kun nen Burgemeester en Wethou ders daarover de wijkraad ho ren, indien naar hun oordeel het voorstel voor het desbetreffende gebiedsdeel van belang is. De mening van de wijkraad wordt aan de betrokken raadscommis. sie of raadscommissies en aan de Gemeenteraad medegedeeld tegelijk.met het voorstel. 2. De Gemeenteraad kan be sluiten, dat over voorstellen, waaromtrent de betreffende wijkraad niet is gehoord, deze alsnog zal worden geraadpleegd. 3. Burgemeester en Wethou ders kunnen de wijkraad horen over aangelegenheden, welke naar hun oordeel voor het des betreffende - biedsdeel van be lang zijn en waarvan de afdoe ning tot hun taak behoort. Moet in een zodanige aangelegenheid een raadscommissie worden ge kend, dan gaat als regel het ho ren van de wijkraad daaraan vooraf. Het aantal leden van elke wijkraad wordt overeenkomstig het bepaalde in artikel 5 van de Gemeentewet vastgesteld. Het minimum aantal leden bedraagt dus 7. Bedraagt het zielental van een wijk 3000 tot 6000, dan bestaat de wijkraad uit 11 le den, enz. „Het meest aanbevelenswaar dig zou zeker zijn" aldus de heer A. R. de Kwaadsteniet in een artikel in „De Magistra tuur" „dat de leden van de wijkraad worden gekozen door de betrokken bewoners, zodat waarlijk de vertrouwensmannen van het betreffende stadsdeel in de gelegenheid worden gesteld de belangen van de wijk te be. hartigen. Maar zulk een verkie zing stuit op verschillende be zwaren en is practisch ook niet gemakkelijk te regelen." Daarom is in Rotterdam de benoeming van de leden der wijkraden in handen van B. en W. gelegd; welk College zich bij de benoeming in het algemeen heeft laten leiden door de re sultaten van de in 1946 gehou den gemeenteraadsverkiezingen. Aan deze gang van zaken zijn intussen ook bezwaren ver bonden, want in bepaalde ge vallen werd naar het artikel in „De Magistratuur" meedeelt aan een Rooms—Katholiek en een Christelijk-Historische geen plaats toegekend, terwijl het aantal stemmen op deK.V.P. en de Chr.-Hist. Unie uitge bracht, toch wel van die aard was, dat het gewenst moest worden geacht, dat' in de betref fende wijkraden ook een lid van die politieke schakering moest worden opgenomen. De leden van de wijkraden worden in Rotterdam benoemd voor een tijdsduur, gelijk aan die, waarvoor de leden van de Gemeenteraad zitting hebben. De Voorzitter en de Secretaris worden door de wijkraad uit zijn midden gekozen, .tenzij ver zocht wordt deze functionaris sen buiten de leden om te be noemen, in welk geval eën aan beveling moet worden gedaan De wijkraden vergaderen jaar lijks tenminste zes maal en voorts zo dikwijls als B. en W of de Voorzitter het nodig oor delen of het door tenminste drie leden schriftelijk, met opgave yan redenen, wordt verlangd. Voor het bijwonen van de ver gaderingen wordt geen presen tiegeld toegekend; slechts is be paald, dat de Secretaris voorliet verrichten van zijn werkzaam heden een vergoeding geniet, berekend naar f 100 per jaar. Ziedaar, hoe in Rotterdam de samenstelling en de werkwijze van de wijkraden officieel is ge regeld en vastgelegd. Of men daar en ook in andere plaatsen er tevreden over is? Daarover nader in een vol gend artikel. N. J. Hs. (Van onze speciale Verslaggever.) Onder zeer grote belangstelling er waren duizend vertegen woordigers van waterschappen en meer dan tweehonderd per sonen uit de land- en tuinbouw is gisteren te Amsterdam het congres „Waterschapslasten" gehouden. Tot de aanwezigen be hoorden de ministers van Waterstaat en Verkeer, mr D. G. W. Spitzen en van Landbouw ir S. L. Mansholt. Ook de Commis sarissen der Koningin van Utrecht en Zeeland, M. A. Reinalda en jhr mr A. F. C. de Casembroot, woonden het congres bij. Voor dit congres, dat geleid werd door mr dr F. Vonk de Both te Ede, voorzitter der Unie van Waterschapsbonden, was een rapport ontworpen, samen gesteld door de Unie, en de Stichting voor de Landbouw. Twee sprekers, namelijk mr dr Th. F. J. A. Dolk, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Delf land en J. M. van Bommelwan Vloten, oud-lid van Ged. Staten van Zeeland, lichtten elk een deel van het rapport toe. Eerst echter zette de heer Vonk de Both de bedoeling van het congres uiteen. Hij stelde voor op, dat waterschap en landbouw sterk op elkaar zijn aangewezen. De productiviteit v<m de grond hangt voor een heel groot ge deelte van de waterschappen af. De waterschappen hebben een 'eeuwenlange geschiedenis. Zij waren oefenscholen voor de de mocratie; de beste tradities van ons volk zijn daar gevormd. Het goed functioneren der waterschappen is een voorwaarde voor het bestaan van boeren, tuinders en landarbeiders. De waterschappen treden als be schermsters van deze mensen op. Wil deze beschermin zich hand haven, dan zullen de water schapslasten verlaagd moeten worden. De heer H. D. Louwes te Ui- rum, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, hamerde op hetzelfde aambeeld. Er zijn in Nederland 2700 waterschappen. Talloos zijn de gevallen, waarin de lasten in de laatste jaren met honderd procent werden ver hoogd. Er komen ook wel hogere percentages voor. Hier moet wat aan gebeuren. VOORSTEL DE CASEMBROOT. De twee sprekers, mr dr Dolk en de heer Van Bommel van Vloten, gingen op het rapport in, waarvan wij reeds in een serie artikelen de inhoud weergaven. Verschillende aanwezigen stel den naar aanleiding van hun referaten een vraag. Voor het merendeel hadden deze vragen betrekking op plaatselijke toe standen. Minister Mansholt maakte na de discussie enkele opmerkin gen betreffende de landbouw prijzen. Daarbij liet hij uitko men hoezeer de landbouw reke ning moet houden met de prij zen op de wereldmarkt, met het oog op de concurrentie. Bij de prijzen moet rekening worden gehouden met de onder- houdslasten van de grond. De vraag is nu: welke lasten zijn redelijk en welke rente van de grond is redelijk? De minister stelde aan de .organisatoren van het congres voor om deze vraag eens ernstig in studie te nemen. Een heel ander voorstel werd gedaan door jhr mr de Casem broot. Deze richtte zich eigen lijk over de hoofden der con gresgangers tot minister Lief- tinck, toen hij memoreerde hoe hoog de kosten van het onder houd der polderwegen (z.g. ter tiaire en quartaire wegen) ge stegen zijn. Deze kosten zullen nog hoger worden. Nu de laatste stoom trams in Nederland gaan ver dwijnen en de Ned. Spoorwegen het plan hebben om onrendabele lijnen op te heffen, kan men een extra-belasting van de wegen Aanvallers werden gearresteerd. Een aantal groene en rode baretten van de voormalige spe ciale troepen, die onder het com mando van Westerling stonden, is Woensdagmiddag om vier uur na vuurgevechten de politie kazerne van Djakarta binnen gedrongen. De ongeregeldheden begonnen op verschillende plaatsen in het centruml van de stad omstreeks half vier^O.m. werd gevochten in de buurt van Sawah Besar, waar zich de politiekazerne Ka- rang Anjer bevindt. Verschillen de straten in het stadscentrum werden afgezet, o.m. de Pasar Baroe, de grootste winkelstraat, een kilometer van Soekarno's GEMEENTERAAD GOES. In de Vrijdag 3 Februari te houden gemeenteraadsvergade ring komt behalve de reeds ver melde onderwerpen o.m. nog aan de orde: onderzoek geloofsbrie ven van de heer J. J. Knibbe, voorstel tot het aanleggen van een verbindingsweg van de Anjelierstraat naar de OostSingel, benoeming van leden in verschil lende commissies. CRITIEK UIT DE TWEEDE' KAMER. Blijkens het voorl. "verslag van de belastingcommissie uit de Tweede Kamer vroegen verschil lende leden zich af of het voor de verwezenlijking van de Eco nomische Unie met België en Luxemburg wel noodzakelijk is, reeds nu het bijzonder invoer recht op benzine te verhogen. Zeker zullen voor de Benelux- Unie offers moeten worden ge bracht, maar deze mogen niet zwaarder zijn en niet eerder worden geëist dan nodig is. De overige leden der commis sie stelden jeeds onmiddellijk vast, dat hier van noodzaak geen sprake is. Volgens hen bestaat er geen enkele reden, om de belas ting op benzine nu al te verho gen. Dat de Belgische regering van haar kant een verlaging tot overeengekomen peil wenst door te voeren, wil nog niet zeggen, dat ons land hetzelfde peil moet aanhouden, zolang er nog geen werkelijke unie is en er een douanegrens blijft bestaan. Overigens waren enige leden van mening, dat minister Lief- tinck zich te veel van de verho ging voorstelt, wanneer hij er op rekent, dat de schatkist hierdoor weer 40 millioen rijker zal wor den. Het werkelijke effect zal op zijn best 30 millioen bedragen, Mr J. C. van der Minne directeur-generaal van politie. Bij K.B. is jhr mr dr L. H. K. C. van Asch van Wijck, advo caat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, op zijn verzoek m.i.v. 1 Maart 1950 eervol ont heven van de leiding van de af deling politie van het ministerie van Justitie. Tot directeur-generaal-, hoofd van de afdeling politie van het ministerie van Justitie, is be noemd mr J. C. van der Minne, thans advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, voorheen te Middelburg. paleis. Om half zes werd de afzetting opgeheven. De mobiele brigade, de Polisi Militer, troe pen van het basiscommando en een overvalspatrouille, werden naar Sawah Besar gedirigeerd. Enige personen, o.w. volgens ooggetuigen een militair van de T.N.I, en twee van de aanvallers werden gedood. Uit de veelal verwarde ge gevens kan opgemaakt worden, dat de aanvallers na een vuur gevecht gevangen genomen wer den. Redacteuren van Aneta zagen in totaal 8 gevangenen, van wie enkelen in Jungle-over all gekleed waren en enigen red caps droegen. De gevangenen werden na af loop van het vuurgevecht door de samengestroomde bevolking onder hoongeroep weggevoerd. In de omgeving werd intensieve patrouille door politie en T.N.I. uitgevoerd. Reeds kort na het invallen der duisternis (even na zeven uur) was het straatverkeer sterk ge slonken en zag men o.a. vrijwel geen betjaks meer. Voor het ge bouw van het ministerie van defensie aan het Koningsplein werd een prikkeldraad-afschei ding voltooid. Het tramverkeer was reeds in de loop van de middag gestaakt. Des avonds deed zich een klein incident voor op het Konings plein West, toen de bestuurder van een personenauto geen ge volg gaf aan het bevel van een controlepost om te stoppen. Er werden op de wagen, die een nummerbord droeg gemerkt „K.M." (Kon. Marine), doch waarvan het nummer niet kon worden gelezen, enkele schoten verwachten, door het toenemen de busverkeer. Voor sommige wegen is dat funest De benzine is weer duurder geworden. Zou dan nu, aldus jhr de Casembroot, niet op elke liter één of twee centen in een „wegenpot" gestopt kunnen worden? Dan zou men de kosten aardig kunnen dekken. RESOLUTIE. Aan het eind van de verga dering vatte het congres zijn wensen in een resolutie samen. Daarin wordt gezegd, dat de oplossing van het probleem be hoort te worden nagestreefd door maatregelen met lasten- verlagend effect en door maat regelen, die de druk der te zwa re waterschapslasten opvangen door evenredige verbetering van de draagkracht van de in de om slag betrokken grondeigendom. Eerstgenoemde maatregelen kunnen over het algemeen niet bij voorbaat worden aangewezen, doch dienen voor ieder water schap afzonderlijk te worden overwogen en genomen. Met de grootste nadruk wordt bepleit de waterschappen, belast met het onderhoud van z.g. quartaire wegen en bruggen, door de ver lening van een Rijksbijdrage in de kosten van dat onderhoud tegemoet te komen; deze bij drage dient op een dusdanig be drag te worden bepaald, dat de waterschappen volledig bevrijd worden van de kosten van het buiten het kader der normale waterschapstaak vallend meer der onderhoud, dat tengevolge van de uitgroeiing dier oor spronkelijk zuiver locale wegen tot interlocale verkeersaders is noodzakelijk geworden. Ter opvanging van de druk der te zware lasten wordt met klem aanbevolen: le. Coïncidentie van de hef fing van straatbelasting en waterschapslasten over dezelfde landelijke eigendommen is on juist en ongewenst; een wijzi ging van de Gemeentewet tot wegneming van dit euvel is drin gend noodzakelijk. 2e. Het door de regering ge voerde landbouwbeleid maakt het noodzakelijk, dat de eige- naarslasten ten volle in de kost prijsbecijferingen, die de grond slag voor de te voeren prijzen politiek zijn, worden opgenomen. Als gevolg van het voor gestelde gewijzigde beleid zullen de pachtprijzen kunnen worden verhoogd, zonder de redelijke winst der pachters aan te tas ten en zullen de verpachters en eigengeërfde boeren in staat zijn de verhoogde eigenaarslasten, w.o. de waterschapslasten, op te brengen en tegelijkertijd een redelijke rente van het grond- kapitaal genieten. Aan de betrokken Rijks-, Pro vinciale en Gemeentelijke auto riteiten wordt met de grootste aandrang verzocht ten spoedig ste er toe mede te werken, dat het gezamenlijke euvel, dat de lasten op de grond zodanig zijn, dat de noodzakelijke water schapslasten niet worden opge bracht, wordt bestreden en af gewend. Niwin acht zijn standpunt onjuist. Het gezelschap van Hans Kaart is eergisteren onder bescherming van militaire politie te Djakarta aangekomen, nadat het gewei gerd had voor Indonesische of ficieren te Fekalongan op te treden. Hans Kaart deelde mede, dat op het ogenblik, dat men op het punt stond een uitvoering aan te vangen, die georganiseerd was voor Nederlandse soldaten, die op hun repatriëring wachten, vier T.N.I.-offieieren binnenkwa men. „Ik verklaarde toen, dat ons contract inhield, dat wij al leen voor Nederlandse soldaten spelen, waarna wij het toneel verlieten", aldus Kaart. Het Nederlandse legercomman- do gaf opdracht, dat het gezel schap zich naar Djakarta zou begeven, nadat de T.N.I.-officie- ren een klacht hadden ingediend over de „belediging". De persdienst van de Niwin deelt mede, dat de Niwin het optreden onjuist acht, aangezien het contract met Hans Kaart ^tnerlei beperkingen stelt aan het auditorium, zodat niet de artist over het optreden beslist, Westelijke geallieerden protesteren bij Kotikof. De drie Westelijke comman danten van Berlijn hebben hun Sowjet-Russische collega, gene- raal-majoor Kotitof, een schrij ven gezonden, waarin wordt ge protesteerd tegen het ophouden van het verkeer van vracht auto's te Marienborg. In de brief worden de Russen ervan be schuldigd het streven van de ministers van Buitenlandse Za ken der „grote vier", zoals dat in de conferentie te Parijs tot Uitdrukking kwam, teniet te doen. Volgens D.P.A. heeft een Ame rikaans convooi van 50 wagens, dat op weg was naar Berlijn, Donderdag de controlepost onge hinderd kunnen passeren, doch is de toestand voor het Duitse vrachtautoverkeer slechter ge worden. Er worden slechts drie vrachtwagens per uur doorgela ten. Donderdagavond stonden aan de Westkant bij Marienborg bijna 300 vrachtauto's te wach- gelost. De auto is doorgereden, ten, aan de Oostkant 120. doch de plaatselijke Nederland se militaire commandant, c.q. de Niwa. De Niwin heeft zijn ver tegenwoordiger in Indonesië ver zocht Kaart te wijzen op de on juistheid van zijn standpunt. OHK. HIST. UNIE. De Chr. Hist. Unie zal haar algemene jaarvergadering houden op Woensdag 12 April a.s. te Am sterdam in „Bellevue". De heer Tilanus hoopt een ope ningswoord te spreken. Als leden van het hoofdbestuur treden af de heren W. J. v. Muis winkel (Bodegraven), W. Nauta (Sneek) en Prof. dr G. C. van Niftrik (Amsterdam). Deze heren zijn herkiesbaar. Bi) Kon. Besluit is afwijzend beschikt op de ingediende gratie verzoeken ten behoeve van Anton van der Waals, tot de doodstraf veroordeeld b\j sententie van het Bijzonder gerechtshof te 's-Gra- venhage. Het vonnis is gister ochtend voltrokken. Vereniging van Bedrijfs voorlichting op Walcheren. Gistermiddag vergaderde de Ver. van Bedrijfsvoorlichting op Walcheren in het Schuttershof te Middelburg. De voorzitter, de heer J. Wisse, heette de aan wezigen welkom, waarna enkele huishoudelijke zaken werden af gedaan. Meegedeeld werd o.m., dat op 23 Februari a.s. opnieuw een vergadering te Middelburg zal worden gehouden, waar de heer Murre zal spreken over de fijnzadenteelt. De rest van de vergadering werd verzorgd door ir C. W. C. van Beekom, die, toegelicht met gekleurde lantaarnplaatjes, een causerie hield over zijn reis door de Ver. Staten. Verder kan nog worden gemeld, dat de vereni ging erin is geslaagd met mede werking van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst voorlichtings avonden te organiseren in alle 19 Walcherse gemeenten. De eerste bijeenkomst van deze se rie wordt hedenavond in het Schuttershof te Middelburg ge houden, waar als sprekers zullen optreden de hoofdassistent van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst, de heer J. G. van Liere en de heer Nieuwenhuyze. Toerisme in Zeeland herstelt zich. - Pand Loskade 25 wordt kantoor. Het vreemdelingenverkeer in Zeeland zal zich in de a.s. zomer weer uitbreiden door de terug keer, na een afwezigheid van bijna elf jaar, van de mooie jachten, eigendom van de Messrs. Yacht Holidays Ltd. te Londen. Voor de oorlog namen de twee jachten van deze maatschappij, de „Lady Sheila" en de „Lady Betty", bij de brug aan de Los kade te Middelburg de passa giers aan boord, die met de Zee landboot van Engeland hierheen waren overgestoken. Eén der vennoten, mr H. E. Offord, was „lieutenant com mander" bij de Britse marine en enige tjjd Brits verbindings officier op de Hollandse sleep boot „Schelde". De ander, Cap tain Child, die zowel te Vlissin gen als te Middelburg goede be kendheid genoot, werd „Com mander" bij de Britse marine. Hij werd gewond bij Loosduinen in Mei 1940, tengevolge waar van hij een been verloor. Later keerde hij naar Engeland terug en werkte samen met de Neder landse Binnenlandse Strijdkrach ten. Voor zijn diensten ontving hij onderscheidingen van Koning George en Koningin Wilhelmina. Mej. A. A. Meyer, die de gas ten der maatschappij steeds ont ving, werd eveneens tweemaal gedecoreerd voor haar werk ge durende de oorlog. In dit tijd vak werden de schepen door de Duitsers gebruikt, maar in 1948 keerden zjj terug en werden hersteld. De vennoten begonnen toen opnieuw met deze twee schepen, maar die vertrokken nu van Maassluis, daar de dienst van de „Zetland" vanuit Hoek van Holland werd uitgevoerd. Na een zeer gunstig seizoen besloot men de vloot uit te brei den en aan het eind van het vorige seizoen waren er vijf gro te en meerdere kleine schepen in de vaart. Middelburg en Zeeland waren steeds in trek bij de Britse toe risten en de „Yacht Holidays" onderzocht, of het weer moge lijk zou zijn de tochten vanuit dit geschikte centrum uit te voeren. De moeilijkheden zijn nu overwonnen en het grootste deel van de vloot zal m.i.v. Mei a.s. opnieuw de passagiers op Zater dagavond aan de Loskade aan boord nemen. Door de medewerking van de waarnemend burgemeester van Middelburg, de wethouders en V.V.V. heeft de maatschappij de beschikking verkregen over het pand Loskade 25 (in welk pand tot voor kort notaris Batten woonde). Dit huis zal als kantoor der maatschappij worden gebruikt en de voorkamers zullen zowel voor de ontvangst van de gasten dienst doen als voor de Engelse bemanningen van jachten. Commander Child, die in Ne derland vertegenwoordiger is van diverse grote Engelse jacht clubs, hoopt op deze wijze het bezoek van een groot aantal jach ten aan Middelburg te stimu leren, vooral, wanneer de nieu we Stationsbrug het de jachten mogelijk zal maken rechtstreeks van Vlissingen hierheen te komen. IJSFEEST TE K RABBENDIJKE. Spannende koppelwedstrijden over 10 km. Donderdagmiddag werden op de Ijsbaan te Krabbendijke schaatswedstrijden georganiseerd door de „Krabbendijkse IJsclub". De uitslag was als volgt: Schoonrijden dames: 1. mej. P. Padmos, Yerseke; 2. mej. C. Vogelaar, Krabbendijke; 3. mej. F. Blok, Krabbendijke. (twee laatste bij loting). Schoonrijden heren: 1. A. Pe- kaar, Yerseke; 2. C. dé Jager, Wolphaartsdijk; 3. A. Wattel, Krabbendijke. Schoonrijden paren: 1. Pekaar- Padmos, Yerseke; 2. De Jager Klompe, Wolphaartsdijk; 3. Vo gelVogelaar, Krabbendijke. Dames hardrijden 285 m.: 1. E. Vogelaar, Krabbendijke, 50 sec.; 2. L. de Jager, Wolphaartsdijk, 53 sec.; 3. T. Engelse, Krabben dijke, 56 sec.; 4. C. Traas, Krab bendijke, 66 sec. Heren hardrijden 500 m.: 1. J. de Jager, Kapelle, 51.4 sec.; 2. J. de Jager, Wolphaartsdijk, 52.4 sec.; 3. C. de Jager, Wolphaarts dijk, 54.2 sec.; 4. J. G. de Roo, Schore, 55.3 sec.; 5. G. de Jager, Wolphaartsdijk, 56.9 sec.; 6. J. J. Blok, Krabbendijke, 57.1 sec.; 7. G. J. de Roo, Schore, 58.1 sec.; 8. C. Lobbezoo, Rilland, 63 sec. Heren hardrijden 1500 m.: 1. J. de Jager 2.50.4; 2.'Jan de Jager 2.54.—; 3. J. G. de Roo 3.06.—; 4. G. de Jager 3.08.5. J. J. Blok 3.09.4; 6. C. de Jager 3.09.6; 7. G. J. de Roo 3.24.—; 8. C. Lobbezoo 3.24.4. Goes kon de schaatsen onder binden. Zaterdag wedstrijden voor de jeugd. Goes kon gisteren de gladde ijzers onder binden. Nadat de kleine vest bij de O.L. school en de Oostvest voor de schaats liefhebbers waren vrij gegeven, krioelde het er weldra, want vele scholieren hadden vrij-af gekre gen. De Vereniging,, Ijsvermaak" heeft nu ook haar plannen ge maakt. Gisteravond werd beslo ten om a.s. Zaterdag, des na middags om 2 uur, op het „klei ne vestje" voor jeugdige per sonen tot 16 jaar een wedstrijd uit te schrijven. Er zal gereden worden in 4 groepen. Vandaag worden in de scholen wedstrijd biljetten uitgedeeld. Het kleine vestje zal vanaf hedenavond verlicht worden. Tengevolge van het uit de rails lopen en daarna kantelen van een tramwagen in Mannheim zijn 5 personen gedqod en 55 gewond. Tengevolge van een mijnontploffing te Saint-Eloy-les- Mmes, midden-Frankrijk, zijn 13 mijnwerkers om het leven geko men en 30 gewond. En bij een treinbotsing nabij Moncey in Frankrijk werden 9 personen gedood en 15 gewond. West- Duitsland zal te Londen, Parijs en Washington consuls-generaal benoemen. Vanuit Polen wor den thans wapens naar Albanië gezonden voor een ev. aanval op Joego-Slavië. Door ijsgang is alle verkeer op de Donau en de Inn gestremd. Senator Van- denberg heeft om gezondheids redenen ontslag genomen als lid der Amerikaanse commissie voor atoomenergie. De V.S., Enge land en Canada zullen tussen 9 en 11 Febr. a.s. atoombesprekin gen houden te Harwell (Enge land). In de uraniummijnen in de Sowjetzöne werken thans 900 vrouwen tussen de 18 en 40 jaar. Een groep Antwerpse havenarbeiders heeft besloten geen Amerikaans oorlogsmate riaal te zullen lossen. In Bel gië zijn thans bijna 215.000 werk lozen. Er is op de Nizam van Haiderabad een mislukte aanslag gepleegd. Sedert de oprichting van de staat Israël zijn er 337.444 immigranten aangekomen van wie er 237.500 zijn opgenomen. De regering van Irak heeft de R.I.S. erkend. Dr Drees heeft gisteren in het kasteel Oud- Wassenaar een levensgroot por tret van Gandhi onthuld. Gis teren vond te A'dam de debar- katie plaats van het troepen schip „Cameronia". De Eerste Kamer zal Dinsdagmiddag a.s. weer bijeenkomen. Mr J. R. Berger, voorzitter van het col lege van .Rijksbemiddelaars, is voorzitter geworden van de com missie, die de opvoering der, arbeidsproductiviteit zal bestu deren. De Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden heeft in een schrijven aan de Kamerleden de toekenning van de 5 verho ging bepleit. Een 11-jarig en een 9-jarig jongetje zijn gisteren resp. te Roden (Dr.) en Koe- kange door het ijs gezakt en verdronken. Te Groningen brandde gisteren aan de Lutke- nieuwstraat een electrische schoenmakerij af, te Groenlo een tassenfabriek van de Fa Hoff mann, terwijl in de cokessorteer- inrichting te Arnhem een grote voorraad cokes verbrandde en in de haven van Zaandam een loodsboot van de gemeentelijke havendienst en een loods op de kade. Koppelwedstrijden 10 km (30 ronden): 1. J. de JagerG. J. de Roo; 2. J. G. de RooG. de Jager; 3. J. de JagerC. Lobbe zoo; 4. J. J. BlokC. de Jager. Totaal klassement: 1. J. de Jager 108.2 punten; 2. Jan de Jager 110.4 p.; 3. J. G. de Roo 117.3 p.; 4. C. de Jager 117.4 p.; 5. G. de Jager 119.56 p.; 6. J. J. Blok 120.23; 7. G. J. de Roo 120,1 p.; 8. C. Lobbezoo 131.53 p. Als jury-leden traden op de heren A. Pekaar, Yerseke; M. Kuzee, Heinkenszand; T. Everse, Yerseke. Ged. Staten stellen nieuwe jaarwedderegeling voor wet houders in Zeeland voor. Ged. Staten van Zeeland heb ben, zoals reeds gemeld, aan de gemeentebesturen een nieuwe jaarwedderegeling voor de wet houders toegezonden met het verzoek daarover vóór 1 Maart a.s. advies uit te brengen. Daar bij worden de volgende salaris sen voorgesteld: voor gemeenten tot 500 zielen f 150 per jaar, tot 1000 f 200, tot 1500 f 250, tot 2000 f 300, tot 3000 f 350, tot 4000 f400, tot 5000 f450, tot 6000 f500, tot 8000 f 650, tot 10.000 f800, tot 12.000 f 900, tot 14.000 f 1000, tot 18.000 f 1300, tot 30.000 f2200 en tot 40.000 f3500. Voorts is in deze regeling een artikel opgenomen, waarbij Ged. Staten het recht verkrijgen op grond van bijzondere omstandig heden een gemeente al dan niet voor een bepaald tijdvak in een andere klasse te plaatsen dan waartoe zij krachtens haar in wonersaantal zou behoren. Ijs op de Middelburgse vesten nog niet betrouwbaar. Het ijs op de Middelburgse vesten is nog niet betrouwbaar. Nog 1 Ya cm. kwam men bij de laatste metingen van gisteren tekort. Voor een aantal schaats- enthousiasten, die het er gister middag toch maar op waagden een baantje te rijden, was de pret maar van korte duur, wani de politie greep in. Inmiddels heeft dé Middelburgse IJsclub een ijsbaan geopend op de ten nisbanen van het Gem. Sport terrein. Deze baan was gister avond verlicht. Vlissings jongetje van wisse dood gered. Woensdagmiddag is een acht jarig jongetje, dat zich met een sleetje op het ijs van de diepe fortgracht van het voormalig Linkerreduit had gewaagd,, onge veer vier meter van de kant, door het ijs gezakt. Hij ging kop je onder. De juist passerende agent van politie, de heer A. v. d. Wal zag het jongetje worstelen en schoot direct te hulp. Hij schoof languit liggend over het ijs, tot hij zo dicht bij het gat was dat hij de jongen het touw van zijn sleetje kon toegooien. De jongen pakte het en achter uitschuivend wist agent v. d. Wal hem naar sterker ijs te trekken waar hij hem is de ktaag greep en uit het koude water trok. (Ingez. mededeling, advert.) iekkeASte middei i t/4\koud.(leïd DE BILT ZEGT: Plaatselijk ochtendmist. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. In de ochtend plaatselijk mist vooral in het Zuiden van het land. Meest zwakke wind uit Zuide lijke richtingen. In de ochtend matige vorst, in de middag op de meeste plaatsen temperatuur oplopend tot even boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1