Orovinii^vw WÊ /f# 0^' im Verkiezing Prov. Staten. Herstel van grote sluis te Veere. VAN BERGEN. Van Bergen, die rijke man. Donderdag 26 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina S Wijziging kieskringgrenzen. In het ontwerp ener nieuwe Kieswet, voorkomende in het rapport van het Centraal Stem bureau aan de minister van Bin nenlandse Zaken, wordt o.m. voorgesteld de grenzen van ver schillende Staten-kieskringen te wijzigen. Wat Zeeland betreft, wordt voorgesteld de 7 kieskringen te behouden, maar de gemeenten Kortgene en Wissekerke, die tot nu toe tot de kieskring Tholen behoorden, in te delen bij de kies kring Goes. Kosten bedragen twee millioen gulden. Half Februari zal de Rijkswa terstaat beginnen met het herstel van de Grote Sluis te Veere, wel ke toegang geeft tot het kanaal door Walcheren. Dit werk zal ruim 10 maanden duren en twee millioen gulden kosten. 1400 ton damwand zijn nodig om de sluis droog te zetten. Daar de z.g. Kleine Sluis slechts sche pen van minder dan 500 ton kan verwerken, zullen grote schepen nu door de Vlissingse sluis moe ten passeren. Deze kan echter sommige dagen niet worden ge opend door ongunstig tij of slech te weersomstandigheden. Dit be tekent een schadepost voor de be drijven, welke aan het kanaal door Walcheren zijn gelegen, zo als de Kon.Mij „De Schelde" en de Centrale van de Prov. Zeeuw- «che ElectriciteitsmaatschappU, die hun materiaal en kolen met lichters van 100 ton aangevoerd krijgen. M.s. „Gezina" liep motor- schade op. Het Nederlandse motorschip „Gezina", dat op weg was van Vlissingen naar Middelharnis, keerde Woensdag naar Vlissingen terug wegens motorschade. Chr Bakkerspatroons van Walcheren bijeen. Dinsdag hield de afd. Walche ren van Chr. Bakkerspatroons haar jaarvergadering. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden na le zing onveranderd vastgesteld. De heren P. A. Rotte en A. Ie Coin- tre werden aangewezen de boe ken van de penningmeester na te zien. Na gehouden stemming bleken de voorzitter, de heer C. de Wolf en de aftredende bestuursleden, de heren F. Ovaa en G. de Graag te zijn herkozen. Voor de te geven cursus Ban ketbakkerij is voldoende deelna me, dus zal bedoelde cursus begin Maart aanvangen. Opgemerkt werd bij de bespre king van de propaganda, dat het zeer nodig is een hechte organi- satie op te bouwen om in de ko mende P.B.O. onze plaats te kum nen innemen. De hoop werd uit- gesprokt dat de landelijke or ganisaties in goede samenwerking mogen komen tot een represen tatieve vertegenwoordiging van alle vakgenoten, zodat de nooit begeerde vakgroep opgeheven kan worden. Ir v. Beekom sprak voor V eilingsvereniging Krabbendijke. DE AFZET VAN UIEN. Dinsdagavond hield ir C. W. C. van Beekom uit Kruiningen in 't afmijnlokaal der veiling te Krab bendijke een lezing met lichtbeel den over zijn verblijf in de Ver. Staten. Spreker vertelde van zijn reis indrukken en bracht vooral naar voren, dat wij in Holland vele verkeerde begrippen hebben over St jonge volk. De lantaarnplaat- s gaven een duidelijke indruk Van dit wondere land met zijn Verschillen in klimaat en bodem. In het tweede gedeelte van zijn lezing behandelde hij de uien- teelt in Amerika. Deze teelt, heeft vooral ir Van Beekoms be langstelling vanwege zijn prin- Oipe als onderzoeker bij de Ne- derl. Uienfederatie. Hij toonde aan, dat hoewel men in Amerika vele werkzaamheden mechanisch verricht nog veel in «en proefstadium verkeert. Over het selecteren en bewaren wist hij veie bijzonderheden te vertel len. Ons product in Zeeland doet plet onder voor dat der Ameri kanen. Na ir Van Beekom sprak de heer M. Maas uit Kruiningen en behandelde de afzet van uien via fle Veilingsorganisatie. Spreker hield de telers voor ogen dat er yan een georganiseerde afzet van hun product, zoals men deze in pdere uiencentra in Nederland Rent, in Oost-Zuid-Beveland nog geen sprake is. Hij achtte de tijd gekomen om hier eens ernstig werk van te maken. De Veilingdirecteur dankte "ir Van Beekom en de heer Maas voor hun lezingen. Het bestuur der Veiling had fnkele autobussen laten rijden fm. telers naar Krabbendijke J» laten komen zodoende hadden 100 personen 'n leerzame en nut tige avond. De heer Nooteboom, directeur der Veiling, wekte de telers op. Om de praatavonden te bezoeken, aie straks op de verschillende dorpen zullen worden gehouden. POLDERBENOEMINGEN IN ZEELAND. Benoemd tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Sluispol- per (Tholen), C. J. J. Kooijman lie St Annaland met ingang van ■8 Januari 1950. Benoemd tot- lid van 't bestuur l«r waterkering van de Calami- wuze Vlietepolder, J. C. van Mal- legem te Wissekerke. MIDDELBURG. Baldadigheid. De schooljeugd heeft op de plassen ln de Nadorst de laatste dagen naar hartelust kunnen schaatsen. Enige jongens echter hebben het niet bij schaatsenrij den gelaten, doch staken aan de slootkant 't droge gras ln brand. Over een grote lengte brandde het gras af en met moeite kon men het vuur blussen. Meisje liep tegen auto. Eergistermorgen is bij de Seis- binnenbrug een ongeval gebeurd met het vijf-jarig meisje M. K. Het meisje liep van de brug naar de Kromme Wele en bemerkte te laat een van de brug komende personenauto. Zij liep tegen de wagen op en kwam te vallen, waardoor zij ontvellingen opliep. Atoomenergie en Atoombom. Dinsdagavond hield ln het Schuttershof dra. A H. Wapstra van het Instituut voor Kern- physisch Onderzoek te Amster dam, voor het „Natuurkundig Gezelschap" een lezing over atoomenergie en atoombom. In een vlotte, populalr-weten- schappelljke speech, vertelde spr. vele bijzonderheden over de split sing van het uraniumatoom, of beter: de uraniumkern ln het bijzonder en ln het algemeen over de kernphyslca. Aan de hand van enkele licht beelden wees drs Wapstra op de Immense kracht welke bij de kernsplitsing vrij gemaakt wordt. Tevens verklaarde spr. de wer king van het cyclotron, het toe stel, dat bij de kernsplitsing de voornaamste rol speelt. VLISSINGEN. Meer salaris voor de wethouders. Ged. Staten van Zeeland heb ben een onderzoek ingesteld naar de salariëring van de wethouders der Zeeuwse gemeenten en heb ben een nieuwe regeling ontwor pen, welke ook het Vlissingse ge meentebestuur is toegezonden. B. en W. stellen nu de raad voor Ged. Staten te berichten, dat de gemeente accoord gaat met de regeling met dien ver stande, dat Vlissingen in klasse 13 komt, waardoor de wethouders 'n jaarwedde genieten van f 3500. Uitkering voor gemeente- personeel. Naar aanleiding van een circu laire van de minister van Binnen landse zaken, Is door B. en W. 'n regeling opgemaakt voor het toe kennen van een uitkering ineens over het eerste kwartaal van 1950 per maand berekend op basis van 5 van het salaris op 1 Jan., voor het gemeentepersoneel. Deze regeling, waarover de ge meenteraad a.s. Vrijdag moet be slissen, houdt in, dat een belang hebbende die vóór 2 Jan. 1927 geboren is, 15 krijgt; na 1 Jan. 1927 doch vóór 2 Jan. 1928 ge boren 10 na 1 Jan. 1928 doch vóór 2 Jan. 1929 geboren 5 Voor mannelijke belanghebbenden geboren vóór 2 Jan. 1927 zal in het algemeen een minimum van f 26 als kwartaalsuitkering wor den aangehouden. Volgens globa le schatting zal deze maatregel een bedrag van rond f 10.000 vor deren, dat nog bestreden kan worden uit de post „onvoorziene uitgaven" op de begroting van 1950. GOES. Rlngmiddag Herv. Vrouwengroep In „De Prins van Oranje" hield de Ring Zuid-Beveland van de Herv. Vrouwengroep Dinsdag middag een Ringmiddag. Na het openingswoord van mevr. Oos- ting-Bakker uit Kloetinge en de liturgische opening sprak mej. Timmermans uit Ermelo over: „Vrouwenrecht en Vrouwen- plicht". Mej. Vijverberg uit Goes be handelde een boek. De groep Kloetinge gaf enkele liederen ten beste. De middag werd besloten met samenzang o.l.v. van mevr. Sunnenberg uit Ellewoutsdijk. Bureau Burgerlijke Stand. Het bureau van de Burgerlijken Stand in de Lange Kerkstraat te Goes, is bij de ingang verfraaid, met een show-etalage van het Geschenkenhuis te Goes en Mid delburg. Heeft u een .baby aan te geven, zoekt u een woning, heeft u andere ambtelijke zaken te ver vullen, laat dan eerst uw zenu wen kalmeren, door al dat moois te bewonderen. (Adv.) Geref. Kerk. Dinsdagavond werd in de zalen achter de Geref. Kerk een ge meenteavond gehouden, waarop na de jaarverslagen van scriba en penningmeester, ds C. Stam, een uiteenzetting gaf van hetgeen ten aanzien van de Vrijgemaakte Ge ref. Kerken op de onlangs te Den Haag gehouden synode van de Geref. Kerken besproken is. Het was een zeer verhelderend be toog, dat nog aangevuld werd met de beantwoording van ver schillende vragen. En nu maar schaatsen! Eindelijk is het dan zover, dat de vesten te Goes vrijgegeven zijn voor de schaatsliefhebbers en het laat geen twijfel, of honderden Goesenaren zullen hun schaatsen uit het vet halen om na een paar jaar rust, hun krachten weer eens te beproeven. Overigens hebben vele jongeren het moment dat de vesten vrijgegeven werden niet afgewacht en zich vermaakt op de sloten en watergangen in de Poel. Het zou, dunkt ons, aanbeve ling verdienen, dat in de gemeen te eens uitgezien werd naar een terrein, dat bevloeid zou kunnen worden. Het is altijd zo geweest, dat overal waar plassen zijn en Ijsbanen de schaatsenliefhebbers veel eerder kunnen genieten, dan in Goes. WOLPHAARTSDIJK. j Vergadering AR. Kiesvereniging.j Maandagavond jl. vergaderde de A.R. Kiesvereniging o.l.v. de heer M. v. d. Vrede. Een tweetal afgevaardigden, die de vergadering van het Prov. Comité bezocht hadden, brachten verslag uit. De heer Heijnsdljk van de morgenvergadering en de heer Sandee van de middagverga dering. Met algemene stemmen werd goedgevonden als no. 8 op de can- didatenlijst te plaatsen, inplaats van de heer Vingerling, de heer Boutense van Kamperland. De heer J. de Kam leverde een Inleiding over: „Beginselpolitiek", waarop een mooie bespreking volgde. WESTKAPELLE. Ijsbaan kapot gemaakt. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is de ijsbaan, bij de IJze ren Toren, kapot gemaakt, door dat 'n dam, welke was opgestopt, doorgestoken is door een tot nu toe onbekend persoon. Daardoor is de ijsbaan nu totaal bedorven. MELISKERKE. Rode Kruisfilm. Maandag 23 Januari werd voor de ingezetenen van Meliskerke een filmavond gehouden door het Rode Kruis afd. Meliskerke. De opening geschiedde door bur gemeester A. J. Huysman, die de aanwezigen hartelijk welkom heette. Eerst werd een film over Indo nesië vertoond. In de pauze wekte de heer H. Janse de aanwezigen op om voor zover men nog geen lid Is toe te treden tot het Rode Kruis. Daarna werd de Rode Kruis film van „Mens tot mens" ver toond. Tenslotte werd nog een film pje vertoond van de in Zeeland gehouden oefening van het Rode Kruis bij Fort Rammekens. VEERE. Vergadering varkensfonds. Onder voorzitterschap van de heer J. de Nood werd de jaar vergadering van het varkens fonds gehouden. Blijkens het jaarverslag be staat de vereniging thans uit 115 leden, terwijl 187 varkens waren aangegeven. De heer J. Mesu werd als be stuurslid herkozen en in de plaats van de heer M. Breel, die wegens zijn a.s. vertrek naar de N.O. Polder als bestuurslid be dankte werd gekozen de heer Jac. de Nood. De heer J. Melis werd als bode heraozen. Aan het einde van de vergade ring sprak de voorzitter nog en kele woorden van dank tot de heer Breel. ZOUTELANDE. „Film over het werk van de Hervormde Raad der Varende Gemeente". Maandagavond werd in de Noodkerk van de Hervormde Ge meente een bijeenkomst gehou den, waarin door middel van filmstroken met toelichting de belangrijke arbeid van de Herv. Raad der Varende Gemeente on der de schippers van de binnen vaart en de zeelieden werd uit eengezet door de heer J. J. Steinhart, verbonden aan deze Raad. Na een inleidend woord van Ds Wagener, die voor zijn komst naar Zeeland zelf in het kerke lijk werk onder de schippers heeft gearbeid, gaf de heer Stein hart allereerst een kort over zicht van de arbeid, zoals deze vroeger was; thans door uitbrei ding is geworden en straks eigenlijk zou moeten zijn' als de gemeente aan de wal de volledi ge verantwoordelijkheid voor „de gemeente op het water" zou verstaan. De heldere beelden gaven een goede indruk van de veelomvattende arbeid van deze Hervormde Raad in binnen- en buitenland. De helaas niet druk bezochte avond, die toch alles zins geslaagd mag heten, werd door Ds Wagener gesloten. COLIJNSPLAAT. Jaarvergadering A.R. Kiesver. Maandagavond hield de A.R. Kiesvereniging haar jaarvergade ring in de consistoriekamer der Geref. Kerk onder voorzitter schap van de heer M. J .Contant. Na lezing der notulen, verslagen en behandeling der ingekomen stukken, had bestuursverkiezing plaats. De voorzitter Contant deelde mede, dat hij zich wegens zijn hoge leeftijd niet meer her kiesbaar stelde. De secretaris, de heer N. Houterman dankte de voorzitter voor al het werk dat hij voor de Kiesvereniging heeft gedaan, daar hij 20 jaar voorzit ter is geweest. Uit dankbaarheid werd hem een boek ter hand ge steld, getiteld: „Bezinning en Uitzicht". Na gehouden stemming ging het voorzitterschap over op zijn zoon J. M. Contant. Als be stuurslid werd de heer M. C. Kar man herkozen. Door Ding. van Gilst werd een inleiding gehou den over artikel 18 van „Ons Program". Aanrijding. Maandagmiddag had een aan rijding plaats. De heer li. Lamse komende met zijn rijwiel met hulpmotor uit de West-Achter weg zag zich plotseling geplaatst voor de luxe auto, bestuurd door Iz. de Moor uit Wissekerke. Een aanrijding was niet meer te voor komen. Lamse, die hierdoor met het hoofd tegen de voorruit van de auto werd geworpen, zodat de ruit brak, werd aan het hoofd ge wond. Na door dr Maas te zijn ver bonden kon hij zich naar huis be geven. Ook het rijwiel werd flink beschadigd. Droevig bericht. Maandag ontving de familie P. Bouterse-PIatschorre 't droevige bericht, dat hun zoon Jacob, dienstplichtig soldaat in Indone sië, is overleden. GROEDE. Aanbesteding van de verbrande torenspits. Na de torenbrand bleef men niet bij de pakken neerzitten. Reeds dezelfde week machtigde de raad B. en W. alle mogelijke stappen te ondernemen, die zou den leiden tot de torenherbouw. Ook de nodige credieten werden aangevraagd. De architect Mes- ser kreeg opdracht de plannen gereed te maken, terwijl de Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht, samen met de ver zekering Mij en de architecten, de schade berekende. Een damescomité, nam het ini tiatief gelden voor de torenher bouw in te zamelen. Uit alle de len van het land, zelfs uit Ame rika, mocht de burgemeester gif ten ontvangen. Reeds anderhalve maand later, op Kerstmorgen liet de klok haar indrukwekkend geluid weer ho ren. Met 10 zware slagen had zij afscheid genomen, op Kerstmor gen noodde zij met 10 zware sla gen ter kerke! De klokkeluider Piene heeft nog nooit met zo'n plezierig ge zicht aan het klokketouw getrok ken! Ondertussen werkte men op 't ge meentehuis onder hoogspanning. Men wilde de toren zo spoedig mogelijk herbouwen, doch voor dat men zo ver was, moest er heel wat onderhandeld worden. Burgemeester Everaars zag zonder morren van zijn vacantie af, en zette zijn gehele persoon in voor de torenherbouw. Ook de raad stimuleerde zoveel mogelijk en keurde op de begro ting een bedrag voor de torenher bouw goed. Vrijdag a.s. wordt nu de toren spits aanbesteed. Reeds dezelfde avond zal de raad vergaderen en zich over de gunning uitspreken. ST PHILIPSLAND. Ongeluk met dodelijke afloop. Bij de landbouwer A. van Dijk raakte de landbouwersknecht P. Steijn 'bekneld tassen een tractor en een luchtbandenwagen. Dr Menger die de eerste hulp ver leende liet hem onmiddellijk naar 't ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoeren. Daar overleed hij la ter aan de bekomen verwondin gen. ST ANNALAND. Vereniging „Rehoboth". Woensdagavond werd er een vergadering gehouden, waarin een vereniging opgericht werd, die de naam „Rehoboth" kreeg. Op initiatief van enkele perso nen was men samen gekomen, om te spreken over een te stichten verenigingsgebouw, waaraan op St Annaland een zeer grote be hoefte bestaat. De grondslag der vereniging is dezelfde als in de drie Formulieren van Enigheid is vastgesteld. Er zal Woensdag 1 Februari een vergadering worden belegd in het Oude Gemeentehuis om 7 uur. Allen van christelijk beginsel en die iets voelen voor de stichting van een verenigings gebouw, worden verwacht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Annaland, Joh. Verwelius te Hei- en Boei- cop; te OudkerkRoodkerk, Ph. Ouwendijk, cand. te Vierpol- ders; te Gemert, A. Barendrecht te Klunder.t; te Bunschoten, H. Verkerk te Soest. Geref. Kerken. Beroepen te Hoogvliet, J. H. van Halsema, cand. te Ermelo; te Lexmond en te 's-Graven- moer, T. J. Hagen Jr., cand. te Voorburg. Bedankt voor Wildervank, J. S. Greidanus te Dedemsvaart. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Gouda, A. C. Noort te Nieuwe Pekela; te Rot terdam-C., I. de Bruyne te Hil versum. Geref. Gemeenten. Tweetal te Benthuizen, Chr. v. Dam te Werkendam en J. v. d. Berg te Utrecht. Beroepbaar. In de Ned. Herv. Kerk zijn beroepbaar gesteld: H. H. Tulp, cand. te Meppel en W. v. d. Kooy, cand. te Zevenhoven. J. D. van der Roest t Na een kerkdienst te hebben geleid is in een bus op weg naar huis te Utrecht overleden oud zendeling J. D. van der Roest. De overledene was van 1893 1898 zendeling-leraar te Win- dessiroon (Nw.-Guinea) en van 18981903 zendeling-leraar te Kau (Halmaheira) en daarna hoofdvertegenwoordiger van de Utrechtse Zendingsvereniging. Ds Kijkhoek naar ons land terug. Ds D. Rijkhoek, zendingspre dikant in de Bataklanden van wege de Vrije Evang. Gemeen ten, is benoemd tot geestelijk verzorger van de stichtingen van Het Hoogeland. Nadat hij vier jaar in Japanse gevangen schap had verkeerd, repatrieer de hij, doch in 1948 ging hij weer naar Indië. Hij vertaalde de kinderbijbel van W. G. v. .1. Hulst in het Bataks en vol tooide de concordantie op het N. Testament in het Bataks. Theol. Hogeschool Geref. kerken. Gisteren heeft prof. dr K. Dijk het rectoraat aan de Theol. Ho geschool der Geref. Kerken te Kampen overgedragen aan zijn opvolger, prof. dr G. M. den Hartogh. De aftredende rector hield daarbij een rede over: Het object van de kerkelijke diaconia". Bij het vermelden van de fata deelde de rector medé, dat tijdens zijn rectoraat 29 studenten voor het eerst in geschreven werden, terwijl het aantal studenten tot even boven de honderd klom. Na de rectoraatsoverdracht hield de nieuwbenoemde hoog leraar in de dogmatiek, dr A. D. R. Polman, zijn inaugurele ora tie. Hij sprak daarbij over: „De reformatorische inzet der Dog matiek". Met de geDruikelijke toespraken besloot prof. Pol man zijn rede. Na afloop der plechtigheid hebben prof. en mevr. Polman een drukbezochte receptie ge houden. van r1 'ilïï' '"Wy-11.11 103. Japie holde tot aan de waterkant. Hier begon het meer. Wat nu 7 Ha! Japle had een boot gezien, aan de kant! Hij sprong er ln, greep de lange stok en duwde weg van de wal. Het kistje had hfl op de bodem van de boot gezet. Maar daar was de veldwachter ook. „Kom hier, kwajongen!" „Nee, vlk kom niet!" zei Japle. Hij duwde de boot voort met de stok en hij gleed al verder de grote plas op. En de veldwachter kon hem nakijken. 104. Al dieper werd de plas. Japie kwam ln de geul waar de schepen kon den varen. O, wat was hier het water diep! De stok was haast niet lang genoeg! En dan die weke bodem! Japle-stak de stok er Inen de stok bleef stekenMaar Japie hield hem goed vast met belde handen. Hij trokMaar 't ging ver keerd. De stok zat vast ln de bodemJaple liet niet losHij tuimelde uit het bootje, ln het water! Japie kon niet zwemmen. „Help! Help!" Burgerlijke Stand. GOES. Geboren: Marinus G., z. v. C. Jopse en T. E. Melse; Frangois A., z. v. M. L. Bal en W. L. Meijaard: Louis M., z. v. M. L. Vos en H. I. de Jong te Wissenkerke; Janna C. P., d. v. A. J. van de Guchte en H. Me loen; Pieter A., z. v. P. M. Kor- suize en J. Verbrugge; Doro thea E., d. v. L. de Coninck en J. T. de' Vries; Cornelia W., z. v. C. Louisse en P. J. Vermerris te Borssele; Adriana J. M., d. v. M. Stoffels en A. J. E. Kaan; Adriana P. M., d. v. I. P. Geense en M. Welleman; Adriaan, d. v. J. Markusse en A. Kramer te 's-Heer Arendskerke; Maarten W., z. v. E. H. Scheen en E. Hoeksema. Gehuwd: J. C. Le Coq, 23 j. en P. van de Vreugde, 26 j. te Wolphaartsdijk; J. C. Domman- schet, 25 j. en N. Baas, 22 j. Overleden: A. Slabbekoorn, 82 j., weduwe van P. Staal. Waterstanden. Keulen 101 (—0.14)Ruhrort 89 (-0.16); Lobith 926 (-0.17): Nijmegen 709 (—0.21); Arnhem 722 (-0.16); Eefde 263 (—0.14); Deventer 173 (-0.13); Borg haren 4054 (-0.21); Belfeld 1132 (plus 0.20); Grave 471 (plus 0.08); Vreeswijk (laag water) 0.19 0-0.07). SCHEEPSTIJDINGEN. Amsterdam. ARTEVELDE, van Kerck- noven, Weurt. VOLKERAK, Diepeveen, Hoorn. GOEDE VERWACHTING, de Haas, Arnhem. ALBATROS, de Waal, Werkendam. JUSTINE, Jongekrijg, Nieu- wediep. CORJO, ran Dijke, Amersfoort. VERTROUWEN, de Korte, Tholen. SALF 1, Jonck, Duitsland. GROTE VAART. ALDABI pass. 24 Fernando Noronha. ALPHARD pass. 24 St. Pauls Rock. AM- STELKERK 24 van Monrovia naar Port Bouet. ANDIJK pass. 24 Azoren. ARNE- DIJK 24 van Mobile naar New Orleans. BOSKOOP pass. 24 Wight. CAMERONIA Batavia-Amsterdam, 26 te IJmuiden ver wacht. FRIESLAND 24 van Kopenhagen naar Antwerpen. GLESSULA (t.) 24 te Liverpool. HERA 24 te Guanta. HIL VERSUM pass. 24 Dondra Head. HUGO DE GROOT 25 te Beira. INDRAPOERA 24 te Batavia. JAARSTROOM pass. 24 Las Palmas. LEERSUM 24 te Bordeaux. MATARAM 24 Finisterre. MAPIA pass. 24 Perim. MAiilEKERK 24 van East Londen naar Durban. MARKELO 24 te Zanzibar. MODJOKERTO 23 18 uur vau Aden. MUIDERKERK 24 van Porgbouet naar Freetown. NIGERSTROOM 24 te Lobito. ONDINA (t.) 24 te Muntok. ORANJEFONTEIN 25 te Amsterdam. PHRONTIS 24 van Port Said. SARÖE- NA (t.) 24 van Pladju naar Miri. SIBA- JAK 24 50 mijl Oost Kp. Bougaroni. SIGLI 24 vr/i Menado naar Ternate. STENTOR pass. 24 Finisterre. TJIPANAS pass. 24 Straat Bali. TRITON 24 van Turkseil. VAN HEUTSZ 24 van Bela- wan naar Singapore. VAN RIEMSDIJK 24 van Singapore naar Belawan. VOLEN- DAM 25 verw. te Melbourne. VULCA- NUS 24 te Oran. WILLEM RUYS 24 van Singapore. ZEELAND 24 van Soe- rabaja naar Kohsichang. ALBIREO 24 dwars Madeira. ALNATI 24 van Monte video naar Santos. AMSTELDIJK 23 van New York naar Antwerpen en Rotter dam. CHESHIRE (charter), Batavia-Rot- terdam, 24 615 mijl O.Z.O. Dondrahead. DELFLAND 24 te Buenos Aires. DUI- VENDIJK 24 van Bilbao. EEMDIJK 25 van Antwerpen. EEMLAND 23 van Bue nos Aires naar Amsterdam. LINGE 22 van Libreville naar Caen. PRINS ALEXANDER 24 te Hamburg. PRINS WILLEM VIJF 24 te Burriana. RIJN 24 n.m. te Fayal. SOMERSETSHIRE 22 van Aden naar Adelaide. STRAAT SOENDA 22 te Kaapstad. TABINTA pass. 24 Engano Eil. TERNATE 22 te Soerabaja. TJIBODAS 22 van Brisbane naar Singapore. VEENDAM 25 van Rot terdam naar New York. VOLENDAM 25 te Melbourne. IJSSEL 25 te Puntacardon. ALCYONE 25 van Casablanca naar Vlaar- dingen. AMSTELDIEP 24 van Aruba naar Galveston. AMSTELSTAD 25 te Galve ston. BREDA 24 van Callao naar Paita. COTTICA 24 te Trinidad. DUIVEN- DRECHT pass. 25 Azoren. HELDER 24 van Curasao naar Cristobal. HERSILIA 25 te Antwerpen. JUPITER 25 van Ale- xandrië naar Izmir. KOTA BAROE pass. 25 Gibraltar. LUCITA (t.) 25 van Heys- ham naar Avonomouth. MAASHAVEN 24 van Monetvideo. MAASLAND 25 van Bahia. MENTOR pass. 25 Gibraltar. MU- RENA (t.) pass. 25 Aden. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 24 Januari: AMAZONE van Antwerpen. FLANDRIA van Zelzate. TERGNIET van Gedinia. GEZINA van zee. Van Vlissingen vertrokken 24 Januari. FLANDRIA naar Londen. TERGNIET naar Londen. CASTELVERDE naar Ve netië. Gepasseerd naar Antwerpen 24 Januari; MARTHA van Amsterdam. ERNA van Gooi. HERCILIA van Amsterdam. GLAS HAVEN van Rotterdam. ORANJEFON TEIN van Southampton. Gepasseerd van Antwerpen 24 Januari: LIBRA naar Rotterdam. HELENA naar zee. 25 Januari: SPES naar Bilbao. RA TI ENIIAUPT naar zee. EEMDIJK naar New York. Kantongerecht Tholen. A. J. KI. te Oud-Vossemeer had een eend geschoten op wa ter, waar hij niet jagen mocht, f 10 of 10 d. met verbeurdver klaring en uitlevering jachtge weer, of f125 of 30 d. A. B, v. E. te Oud-Vossemeer had op 12 Sept. met grote snel heid aan de Poortvlietsedijk de bocht genomen, waarbij zijn verloofde van de duo viel en zich ernstig bezeerde. In deze zaak kwamen 5 getuigen voor, terwijl Mr Kuypers als advo caat optrad. Alle getuigen ver klaarden positief, dat v. E. zeer hard heeft gereden. Getuige C. D. was niet positief in zijn ver klaring. Aan de politie had hij 1 verklaard, dat eerst het meisje slingerbewegingen in de bocht maakte, doch voor de rechter zeide hij, dat het de motor was, die ging slingeren. Zijn broer, get. W. D., wist niet wie of wat het eerst ging slingeren. De zaak werd aangehouden. A. O. te N.H. had te Anna Ja- cobapolder met zijn auto een andere wagen aangereden en beschadigd. Eis en uitspraak f 15 of 10 d. C. v. O. te Tholen had voor zijn masker patronen aange schaft zonder vergunning aan te vragen. Eis f 10 of 5 d., uitspr. f 8 of 4 d. M. J. Fr. te Tholen reed met wagen en paarden zonder vol doende voor- en zonder achte.- lichten. Eis f 6 en f 10, uitspr. f3 en f7. C. Sch. te Tholen had een aanrijding gehad met zijn vrachtauto met een groenten- wagen, waardoor de wagen schade opliep. Eis f 10 of 6 d., uitspr. 18 of 6 d. D. C. Sch. te Tholen had het werkbriefje van zijn chauffeur niet voldoende bijgehouden en nagezien. Eis f 6 of 3 d., uitspr. f 3 of 3 d. A. N. te Poortvliet had zijn knechts 's morgens te vroeg la ten werken, f3 x f3 of 3 x 1 a. H. W. te St. Annaland had te Poortvliet met zijn wagen op een verboden weg gereden, f 3 of 2 d. V eilingsberichten. MIDDELBURG. Velling van 24 Januari: Goudreinet 1238, Jonathan 1237, Golden Deli cious 1132, Comtesse de Paris 11038, Winterlouwtjes 511, Pondspeer 713, St. Remy 17— 18, Gieser Wildeman 1920, al lies per kg.; Andijvie 6070, Ro- dekool 613, Savoyekool 828, Boerekool 1230, Wittekool 6 15, Spruiten 2063, Sla (kg.) 1,03—1,35, Witlof 30—60, Schor seneren 1546, Kroten (kg.) 6—10, Peen (kg.) 5,5—13, Prti 3752, Uien ll26, Koolrapen 12—16. GOES. Veiling van 24 Jan.: Goudreinetten 1237,10, Jona than 1363, Golden Delicious 1240,.Cox Oranje Pippin 22— 89, Bramly Seedling 1520, Zure Bellefleur 1422, Reinette van Zucalmaglio 513, Zoete Ermgaarde 630, Zoete Cam- pagner 614, Kroet- en stek- appels 412, Doyenne du Co- mise 35131, Comtesse de Pans 653, Gieser Wildeman 319, Kleiperen 311, St. Remy 8— 16, Winterli uwtjes 59, alleg per 100 kg. GOES. Veiling van 25 Jan.: Spruiten I 57—66, id. II 37—41, id. stek 12—24, Witlof I 47—51, id. stek 20, Boerekool 31, Rode kool 1823, Gele Savoyekool 21, Uien (stek en afw.) 713, Andijvie 65, Prei 56, Kroten 6 7, Peen III 5,5011, alles per 100 kg. THOLEN. Uienveiling van 24 Jan.: Gewone 39,70, bonken 39,04, drielingen 35,40, picklers 31,62. Aanvoer 26 ton. Peeën- voer 4,24. Aanvoer 8 ton. Alles per 100 kg. ZIERIKZEE. Veiling van 24 Jan.: Appel Standaard 1938, id. Huishoud I 1823, id. Huls- houd II 15, ld. val 9, Spruiten 12—55, Witlof 37—53, Sav.kool 25, Boerekool 31, alles p. 100 kg. ST.'ANNALAND. Veiling van 24 Jan.: Uien middel 38,50, id. grove 38, id. drielingen 34,50, id. picklers 29, ld. stek 18,50, id. rede stek 15,50. Alles per 100 kg. Aanvoer 10.000 kg. Wat brengt de radio? Vrijdag 27 Januari. HILVERSUM I: N.C.R.V. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 To Deum Laudamus. 8.45 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Koninklijke militaire kapel. 12.00 Strijkorkest. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Nederlandse liedjes. 13.45 Gram. 14.40 Voordracht. 15.00 Kamerorkest. 15.40 Voordracht. 16.00 Kamerkwartet en voor dracht. 16.30 Lichte muziek. 17.05 Cello en piano. 17.30 Friese voor dracht. 17.45 „Hier en nu", cau serie. 18.00 Geestelijke liederen. 18.15 „Financieel en economisdh allerlei". 18.30 Ned. Strijdkrach ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Reg.uitz. 19.35 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Radio Philh. orkest en soliste. 21.15 „De pers in het parlement", causerie. 21.35 Lichte muziek. 22.05 Gram. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avond-overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H: V.A.R.A. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw 9.00 Gram. 9.309.35 Water standen. V.P.R.O. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Pianorecital. 11.15 Voordracht. 11.35 Accorde onorkest. A.V.R.O. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sport, 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Promenade orkest en solist. 15.00 Boekbe spreking. 15.20 Fluit, hobo en klarinet. V.A.R.A. 16.00 Film programma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Trio. 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 Kwartet. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Gram. V.P. R.O. 19.30 „Gelovige mensen", mensen", causerie. 19.45 „Een radiokrabbel". 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Orgelconcert. 20.30 „Mensen aan het werk", klank beeld. V.A.R.A. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.25 „Ae- ther-forum". 21.55 Buitenlands weekoverz. 22.10 Theater, orkest en koor met solisten. 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avond- wijding. 23.0024.00 Concertge bouworkest. Aflnsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoerson op 25 Januari medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. SCHELDE-VAART Op Dinsdag 24 Januari passeerden te Hansweert de volgende schepen met onderstaande bestemmingen. RHENANIA 51, Witter; STELLA MA- RIS, LooyschelderRHONE, Keuters; CASSIS, Kuipers; EGINA, Koster; GRAELIMA, Broekmeulen; CHARITAS, Mooien; JEAN BAPTISTE, Haems; LI MA, Aertsen; FLUO 12, de Cap; EDELL- WEISS 5, van SteenEXPRESS 46, Feucrpeil; BERTUS, Nont; HECOPILE. van Maaren; LAMBERTA, Vos; W TAG 139, Hatsman; ANNA, Langenberg; RIF- FELALP, Gond; STAD NAMEN, Kraus; ALEX BRANDT, Steegmans; VALERI ANA, Teters; CHARLES HALLER, van Dongen; CHRIGEE, de Waal; CITO 2, Keyzer; CORNELIA, de Witte; SB 5, de Heel; GRUNO, de Braber; RIJN SCHELDE 19, Smets; KLEIJBECK, Klaassen; TYMA, van Laar; OSTENDE, Gerritsen; KARL WILHELM, Pap; ZEELAND, Gort; UNION, Huisman; ANNA, van Gent; MADO, Holwerda; allen naar België. EXPRESS 47, v. d. Vlies; ST. BIEL, Feenstra; EXPRESS 30, BuchlerEXPRESS 108, Volner; DAM- CO 44, Van Geijn; ROMA, Oom; VIOLA, Nef; allen naar Basel. RHENA 14, Zijl man, Dordrecht. WILCOR, van Meel; COLIBRI, v. d. Zee; KNOLLENDAM, Duinmeijer; ENERGIE, Waardenberg; JOCO, van Parijs; TACJO, Heck; SI- CILIA, v. d. Berg; allen naar Rotterdam. ZONJA, Goedgezelschap, Vlaardingen. PROPATRIA, Bosma; GRACIOL, Zegeri; SULPHUR, Duit; MACHIENSTEEN 17, Doorns; LEMA, van Zanten; ONDER NEMING, Broeken; STAD A'DAM 8, Waterham; N EELT JE, Riemcns; allen Grootboek-ObligatiSn Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certificaten Nederland 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Ned. Handel Mij A.K.U. Berghs Jurgen» v. B er kei Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 Cum. Pref. Wd. Wilton Billiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. Dito Pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. R-ubbar Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lyn Java-China Jap.lijtt Kon. Boot Kon. Paketvrt. 153*4 101 100*4 Ned. Sch. Unie 157*4 98)4 98)4 v. Ommeren's Scheepr. 98)4 98)4 Rott. Lloyd 145 98)4 98)4 Stv. Mij Ned. 155)4 163$ 98*| 99 H.V.A. 100 Java Cult. 92 100 100 N.LS.U. 101 81*4 81*4 Vorstenlanden 43 100)| Deli Bat. Mij 135)4 97*4 97)4 Deli Mij 151*4 98)4 98)4 Senembah 136 87)4 105)4 88*4 105)4 Muller Co. Amsterd. Bank 165)4 175*4 164)4 184)4 165)4 Holl. Bank Unie 216*4 184)4 Cert. Javasche Bk. 159 320 320 Herstelbank Pr. 97*4 116)4 II Ned. Ind. Esc. Mij 80*4 144 Ned. Bk. v. Zd. Afr. 186 190 Rotterd. Bank 181 132 131*4 Surinaamsche Bk. 151*4 152)4 Twentsche Bank 181 195 195J4 Ara. Smelting 59 235*4 232)4 Anaconda Copper 31)4 103*4 271 Bethl. Steel 298*4 298 Chrysler 229 228*4 Gen. Motors 79$ 168 167*4 Intern. Nickel 31)4 151)4 151*4 Kennecott 58*4 370 Rep. Steel 26*4 278 283 Standard Brande 6*4 271)4 269*4 289 U. S. Steel 90 291*4 Cities Service 77*4 295$ II SS North Am. 20*4 294)4 Cont. Oil 60*4 510 509 Midcont. Oil 43)4 153)4 155*4 Philips Oil 64 146*4 145 Shell Union 132 129 Tidewater 25*4 107*4 108)4 Baltimore 11 66 68 Miss. K. Texas 5*4 120 122 New York Centr. 13)4 67 66*4 Pennsylvania 18)4 16*4 163*4 161*4 Canadian Pac. 143 143 132)4 136 y 176 144*4 155 165/4 93 101*4 44 135*4 162*4 176 185 181& 18144 Si 102*4 79*4 W 58 26*4 6 89*4 76)4 20 42)4 63 37)4 25)4 11 m is1

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3