Zontelande's dorpskerk thans een van de mooiste kerken van Walcheren. „Dubio-jaar" schrikt particulier initiatief af. Kiezen H Delen I Professor-wonderdokter door de politie uitgewezen. Nationalisaties stopzetteneconomie vrijlaten. Zaterdag a.s. vindt de Ingebruikneming plaats. Toren komt dit jaar ook klaar. Gouverneur van Nieuw-Guinea vertrekt binnenkort. "F Visum verkregen onder valse voorwendsels. Onze marine in Indonesië. Ook zü willen sociale voorzieningen handhaven. DE OOSTERLING WESTERLING Donderdag 26 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Wanneer Zaterdagmiddag de talrijke genodigden, die de inge bruikneming zullen bywonen, de dorpskerk van Zoutelande zullen betreden, zal er maar één roep zijn: „Wat is die mooi geworden", en vol bewondering voor het werk van de architect en hen, die dit gebouw hebben gerestaureerd, zal men de kerk bezichtigen. Door deze restauratie Is de dorpskerk van Zoutelande één van de mooi ste kerken geworden, die Walcheren ryk is. Eén van de werklie den ze* het zo: „Wanneer je de gerestaureerde kerk ver gel y kt met de oude kerk, dan was de oude niet meer dan een schuur I" Dit ty peert mede, hoe trots de bewoners van Zoutelande op deze kerk zijn en menigeen komt zo tussen de bedryven door eens een kykje nemen In het gebouw, waar de werklieden de laatste hand leg gen aan de opruimingswerkzaamheden. DE RAMEN. I De drie ramen in de Zuidelijke Toen we deze week ^een bezoek gevel zijn kunststukken. De heer brachten aan- de dorpskerk In ge zelschap van de architect, de heer W. Messer, die samen met zijn vader, de heer E. P. Messer, de restauratiewerkzaamheden heeft geleid, klonken orgeltonen door het kerkgebouw. De predikant, ds F. J. Wagener, was aan het oefenen, of het orgel wel ge noeg geluid voortbracht. Wat is nl. het geval? Het definitieve or gel zal wellicht eerst op het eind van dit jaar zijn aangebracht en daarom staat op de plaats, waar straks het definitieve orgel zal komen boven de preekstoel nog een huisorgel, dat echter goede diensten zal bewijzen en de acoustiek van de kerk is nu zo danig, dat men het hiermee best kan doen. Wat het orgel betreft kan het volgende worden gemeld. Het oude orgel was In vrij slechte staat en daarom heeft men een oxaal-orgel gekocht in Heerlen. Het eigenaardige van dit fraaie orgel, dat door de orgelrestaura teur Van Vulpen uit Utrecht in de kerk zal worden aangebracht, is dat de witte toetsen zwart zijn en de zwarte toetsen wit In te- gensteling tot hetgeen gebruike lijk is. DE RESTAURATIE. De werkzaamheden hebben ruim twee en een half jaar in beslag genomen. De galerij is verdwenen en in plaats daarvan zijn er zit plaatsen onder de toren gekomen. De toren wordt inmiddels ook ge restaureerd en is voor een deel reeds gereed. In het voorjaar en de zomer hoopt men de buiten muren en de dakbedekking te restaureren en in plaats van twee zullen drie wijzerplaten worden aangebracht. Verder is het pla fond in de kerk gelukkig verdwe nen en heeft plaats gemaakt voor een prachtig tongewelf van waar uit de kerk ook electrisch wordt verlicht. Als enige versiering van het kerkinterieur buiten de schitterende glas-in-Iood ra men hangt een koperen kroon in de kerk. Ook de preekstoel heeft men flink onder handen ge nomen. Nieuwe bankrn werden aangekocht en de kerk telt nu ongeveer 270 zitplaatsen, terwijl door banken aan de zijkant in de zomermaanden het aantal tot 300 kan worden opgevoerd. De beplanting van de grond rona de kerk zal uitgevoerd wor den door de heer C. P. Broerse, namens de Stichting Nieuw Wal cheren. UIT DE 14e EEUW. ue kerk dateert van omstreeks 1300 en is oorspronkelijk vier maal zo groot geweest. Men kan dit duidelijk zien, daar er maar één buitenmuur is, nl. de muur aan de Zuidkant, die van steun beren is voorzien. De muur aan de Noordzijde is echter een bin nenmuur die er later is tussen gezet. De kerk was dus oor spronkelijk 'n vierbeukige kruis kerk. Bovendien lag zij veel la ger. Wanneer men in de kerk staat kan men dit duidelijk zien. Vroeger was de ingang nl. in da toren en aan deze ingang ziet men, dat de Oorspronkelijke kerk 1 meter 60 cm. lager moet heb ben gestaan dan de tegenwoor dige. De oude consistorie was na de oorlog bijna geheel verdwenen en hierdoor waren de architecten ln de gelegenheid 'n geheel nieu we consistorie op te trekken in dezelfde stijl ais de kerk. De con sistorie ligt vrij hoog, doch dit is een gevolg van het feit, dat deze kerk thans over centrale verwar ming beschikt, waarvoor de kel der onder de consistorie is ge bouwd. De tuin voor de preek stoel is zeer klein, doch het hek kan worden weggenomen, zodat men bij de viering van het Heilig Avondmaal over een grotere ruimte kan beschikken. Nico de Regt heeft in de ateliers van de Fa F. D. G. Prins en Zo nen te Vlissingen" drie gebrand schilderde glas-in-lood ramen vervaardigd naar een ontwerp van de heer H. Loontjes van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. De ramen, die leder ongeveer twee meter breed en vier meter hoog z\jn, stellen voor de vi sioenen van de profeten Ezechlël en Johannes, zoals deze resp. zijn beschreven in Ezechiël 1 en Open baringen 4 en 5, t.w. de verschij ning van de vier Cherubs, het Hemelse troongezicht en 't boek met do zeven zegelen. EEN PRESTATIE. Deze restauratie is tevens meer dan een gewone prestatie van een aannemer, die zich min of meer heeft gespecialiseerd in dit soort werk. Men kan zeggen, dat aan deze bouw het gehele dorp heeft meegeholpen. Velen door middel van een geldelijke bijdrage, doch een kleine groep heeft arbeids kracht ter beschikking gesteld. Het zijn de firma's Dingemanse en Janse geweest, die als dorps aannemers van Zoutelande heb ben getoond wat ze konden. Ach teraf verbazen de werklieden zich er zelf over, dat ze tot zulke fraaie prestaties in staat waren. Ook het schilderwerk is door Zoutelandse schilders opgeknapt, terwijl de firma Van Wezel uit Vlissingen het steenhouwwerk heeft geleverd en Sawema uit Middelburg voor de centrale ver warming heeft gezorgd. Men heeft hier met eigen krachten ge daan wat men kon en de resul taten zijn inderdaad bewonde renswaardig. DE FINANCIëN. Wat heeft deze restauratie ei genlijk gekost? wilden we ten slotte nog weten. De restauratie kosten, aldus de heer Messer, be dragen f 110.000 exclusief de kos ten van inrichting van het kerk gebouw. De Rijksdienst voor Mo numentenzorg neemt 90 procent van deze kosten voor zijn reke ning, de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente zal de overige 10 procent moeten bijpassen. Ge lukkig heeft de kerkvoogdij daar bij zeer gewaardeerde steun on dervonden. Alphen aan de Kijn en Zwammerdam immers adopteer den Zoutelande en daardoor kwam een mooi bedrag binnen. De bevolking droeg naast de grote inzameling, die is gehou den, nog 'n steentje bij door mid del van de bazar, waardoor het vervaardigen van de gebrandschil derde ramen is mogelijk gewor den en het meubilair van de con sistorie, w.o. een schitterende ta fel kon worden aangekocht. De diaconie droeg eveneens bij in de inrichting door de banken te ko pen. Zo zal Zaterdagmiddag om twee uur de kerk gevuld zijn met genodigden en lidmaten voor de inwijdingsdienst en de officiële overdracht. Des avonds om 8 uur zal een dienst worden gehouden, die voor iedereen toegangelijk is. Negenduizend woningen voor Haagse arbeiders. B. en W. van Den Haag hebben bij de gemeenteraad eenontwerp- uitbreidingsplan „Morgenstond" ingediend. Dit omvat de bouw van 9200 woningen, vrijwel uit sluitend bestemd voor arbeiders en kleine middenstanders, als mede 400 winkels en 12.000 vier kante meter andere bedrijfs ruimte. De uitbreiding is gedacht in 't Zuid-Oosten van de stad, be grensd door het Jfuiderpark, de gemeente Wateringen en de cul tuurgronden van Loosduinen. Het plan, ontworpen door architect Dudok, beslaat een oppervlakte van 225 H.A. Betonnen boerderijen in de Noord Oost Polder. Deze maand is de N.V. Schok- beton begonnen met het bouwen van de tweede partij betonnen boerderijen in de Noord-Oost Pol der, in totaal 48 stuks. Deze 48 worden in twee verschillende ty pes gebouwd. Er zijn reeds 123 betonnen boer derijen gereed. De bouw geschiedt geheel on der toezicht van de directie van de Wieringermeer (Noord-Oost Polderwerken). Bij elke betonnen boerderij wordt ook een stenen woonhuis gebouwd. „Mijn eerste taak in Nieuw Guinea, dat voor een groot deel immers nog volstrekt onbekend en onbetreden gebied is, zal zijn een ambtelijk apparaat op te bouwen en de bestuursvoering te intensiferen. Een geregeld bestuur over het gehele land is een eerste vereiste voor zijn ontwikkeling, ook op economisch terrein, teneinde het particulier initiatief voor te bereiden, opdat als overal elders normale exploitatie-werkzaamheden kunnen worden ver richt", ..ldus verklaarde gouverneur van Waardenburg, die binnen kort naar Hollandia vertrekt. Op een vraag of er van de zij de van het particulier initiatief veel belangstelling voor Nieuw Guinea aan de dag wordt ge- genover staat, doch dat zij „wil de kolonisatie'" zeer beslist zal tegengaan. Men zal onderzoeken welke mogelijkheden er voor ko- legd, antwoordde hij bevestigend, lonisatie aanwezig zijn, o.a. voor „De belangstelling voor Nieuw- Nederlanders en dan in het bij- Guinea is zeer groot, doch uiter- zonder voor Nederlandse boeren- aard werkt het „dubio-jaar", families, voor wie mogelijk in waarin uiteindelijk over de sta- het bergland geschikte gebieden tus van dit gebied zal worden beslist, remmend op een onmid dellijke daadwerkelijke realise ring van deze belangstelling. Verkiezingen kunnen natuur lijk niet aanstonds plaats vinden, zodat ook niet aanstonds kan worden overgegaan tot de vor ming van het medewetgevend college de „Nieuw-Guinearaad". „Wel ligt het in de bedoeling", zo vervolgde de gouverneur, „om aanstonds over te gaan tot de vorming van adviesraden, opdat de bevolking onmiddellijk kan worden gehoord en uiting kan geven aan haar verlangens en wensen. Ook zal via deze advies- .raden de bevolking gereed ge maakt kunnen worden voor ver kiezingen van de „Nieuw- Guinearaad". Geen „wilde kolonisatie". Voorts deelde de gouverneur mede, dat men op Nieuw-Guinea bezig is met het bouwen van een zender, welke mogelijk eind Fe bruari gereed zal zijn en waar-; mede rechtstreeks radiografisch contact tussen Nederland en Nieuw-Guinea zal kunnen wor den onderhouden. Volgens zijn raming zullen over enige tijd zeker 400 Nederlandse ambtena-' ren een taak in Nieuw-Guinea hebben. Op een vraag, wat het stand punt der Nederlandse regering is ten aanzien van kolonisatie, ant woordde de heer van Waarden- burg, dat de Nederlandse rege ring daar zeer welwillend te- kunnen worden gevonden. (Ingez. mededeling, advert.) SANAPIRIN tabletten teren een opkomende kou of sriep. Koker 75 en 40 ct. Jacht op Giuliano heeft resultaten. De speciale politiemacht, die zoekt naar de bende van de Si- ciliaanse bandietenkoning Salva- tore Giuliano, heeft de afgelo pen 24 uur weer vier bendeleden gearresteerd. Naar men aan neemt, waren sommigen van hen als beul werkzaam. Een groep politiemannen heeft een grot vol menselijke beenderen gevonden. In totaal zijn bij de operaties van de laatste dagen 27 gezochte bandieten gevangen genomen. Een enorme hoeveelheid wapens en munitie is gevonden in schuil plaatsen van de bende, o.m. twee stukken veldgeschut, twee mor tieren en ook twee radiozenders. Groetenuitzending naar Indonesië. Bij Radio Nederland Wereld omroep te Hilversum bestaat het plan, om wederom een aantal kin deren in de gelegenheid te stellen een radiogroet aan hun ouders in Indonesië te brengen. De aanvrage tot deelname aan deze uitzending moet worden be perkt tot kinderen, die de leef' tijd van een en twintig jaar nog niet hebben bereikt. Ook jonge Indonesische studenten kunnen aan deze groetenuitzending deel nemen. De groeten zullen van te voren op gramofoonplaten worden op genomen en eerst na enige weken worden uitgezonden, opdat de ouders tijdig gewaarschuwd kun nen worden. Wanneer het aantal aanvragen te groot blijkt te zijn, zal door loting een keuze Worden gedaan. Aanmeldingen moeten gericht worden aan en vóór 1 Maart a.s. besteld worden bij Radio Neder land Wereldomroep, Postbus 137, Hilversum. f HET BEZOEK VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD AAN DE WEST. Drie welpen bieden Z.K.ff. Prins Bernhard een geschenk aan op het Fortplein te Willemstad. Links gouverneur Ir L. A. H. Peters. door J. Z. J. Hazebroek 50) XXIII. Wat de uiterlijke omstandig heden betreft, is alles nu weer net eender als vroeger. Bijna zou je denken, dat de afgelopen maanden eigenlijk maar verlo ren tjjd zijn geweest Iedere Zondagmorgen klinkt het gebimbam van de klok, hoog in de oude toren, over het dorp. Wie weet hoeveel tientallen ja ren die klok dat geluid al laat horenWie weet, hoeveel eeuwen de toren al neerziet op de mensen, die leven aan zijn voetHet lijkt wel of er heus niet zo veel bijzonders plaats vindt in het leven van die mensen. Ze maken plannen, en ze maken vergissingen, ze twisten, en ze sluiten weer vredegrote veranderingen vinden er maar zelden plaats. 'tls eigenlijk net als met het water van de Vliet na wind stille dagen kan het ineens gaan stormen, dan golft en dan klotst het wal er vervaarlijk. Maar een paar dagen later is er niets meer aan de hand de waterspiegel is weer glad en effen als tevoren Evenals vroeger, gaat Bep nu weer twee avonden in de week naar d'r vrijer. Ze is al een beetje aan dit woord gewend geraakt, ze kan er nu om glim lachen, als Wim het zegt. Evenals vroeger ook, is Wim voortdurend vervuld van z'n plannen wat betreft het schrij ven. Hij heeft een artikeltje ge schreven over het verwennen van kinderen. Hij heeft het ge zonden naar de redactie van het blad, dat Bep indertijd heeft ge kocht op de dag, toen ze zo dwaas was te denken, dat ze het dorp ontvluchten moest Het artikel is aangenomen ook. 'tls zijn eerste succes. Voorlopig nog zijn enige. Na vele .weken komt er ein delijk bericht van de uitgever, aan wie hij zijn jongensverhaal heeft gestuurd. De postbode komt onder schooltijd, en het is Bep die aanneemt wat hij over handigt. Een pakketHet formaat ervan komt precies overeen met de vorm van de schrijfblocs die Wim gebruikte. Dit lijkt haar geen goed teken. Ze opent het pakket niet, na tuurlijk niet, ze legt het op Wim z'n bureau, zodat ie het vinden zal bij zijn thuiskomst. Maar ze is helemaal niet gerust. Ze wou, dat ze hem de ongetwijfeld diepe, schokkende teleurstelling besparen konx. Schijnbaar op haar gemak, maar innerlijk verre van rustig zit Bep 's middags sokken te stoppen, ais ze de voetstappen van Wim hoort op het pad, en zijn opgewekte stem. Hij brengt iemand mee. Het blijkt, weer juffrouw van. Maasdam te we zen, met wie hij, buiten reeds, zulke opgewekte woorden wis selde. Druk, schertsend en lachend, komen ze samen naar binnen. Uitbundig steekt Wim groe tend z'n arm omhoog en roept: „Hallo!Daar zijn we weer! Dag Bep, trouwe huisbewaar ster!Dag Loes! Dag Ti- nfeke!" Tegen de juffrouw: „Kom, ga ergens zitten, en rust.je zult wel vermoeid zijn van deze zware dag „Houd toch op, malle", lacht de juffrouw, ,,'t lijkt wel, of je een van die plechtige gedichten van Vondel staat voor te dra-1 gen „Vondel?" zegt hij, en er schijnt hem daarbij iets te bin nen te schieten. „Je brengt me op een idee, zeg! Ik ga es een stukje over Vondel schrijven! De grote dichter in de kleine kousenwinkel. „Ah, dat kun je niet.." zegt de juffrouw ongelovig. „Waarom niet? 'kVoel er wel wat voor. En ik geloof dat ik het doe óókDe laatste da gen heb ik een artikeltje ge schreven over Vincent van Goghdat heb je nog niet gelezen, 'k Zal 't eens halen voor je...." Ijlings verdwijnt hij naar de voorkamer, waar hij immers èl z'n schrijfwerk bewaart. Maar dan moet hij nu óók het pakket op het bureau zien liggen. Bep houdt haar adem in. „Zie Je wei", denkt ze, „hij blijft lang wegHij was juist nog wel in zo'n ballorige, overmoedige stemmingIetwat opge schroefd", vindt ze. Het duurt vrij lang eer hij te rug komt. 'tValt ook de juf frouw op. Als hij eindelijk weer bin nen komt, blijkt hij volkomen van stemming veranderd. Hij ziet bleek. Z'n ogen staan som ber. In 't voorbijlopen kijkt hi) Bep even aan. De juffrouw heeft hier geen erg in, maar Bep ver staat z'n blik maar al te goed „Hier heb je dat stukje over Vincent van Gogh, zegt hij te gen de juffrouw. „Lees het zelf maar." Dan, tegen Bep: „Wanneer kwam het?" „Vanochtend", antwoordt ze zacht. ,,'t Is mis „Ja", knikt ze. (Wordt vervolgd.) De architect M. J. Ie Clercq heeft, zoals bericht, een geratio naliseerd bouwplan ontworpen voor de gemeente Kruiningen. De tioorgeuel nan troee woningen uit een blok van vier. Zoals men op de tekening ziet, hebben de slaapkamers voor twee ramen. Een grote donkere man met krullend zwart hoofdhaar, en een gryze baard gehuld in een gele kaftan, ziedaar een korte beschrij ving van het uiterlijk van de Brits-Indische evangelist professor Sadhu Lam Jeevaratnam, die Maandagavond ln „Ons Huls" te Rotterdam onder auspiciën van het comtié voor evangelisatie-ar beid „De Reddingsark" ln een openbare samenkomst heeft gespro ken. Hi) verklaarde de gave te hebben, zieken te genezen. Evenals Zondagavond te Amster- niqué, waarin o.a. stond, dat „de dam is geschied, konden ook hier zich noemende zendeling" uit zieke mensen zich in de rij voor Voor-Indië zich in Engeland een visum voor Nederland had ver schaft onder valse voorwendsels. Hij zou naar Nederland zijn geko men uitsluitend om te prediken, maar dit visum gaf hem geen recht tot het houden van aan stoot gevende bijeenkomsten. Mitsdien was besloten hem over de grens te zetten." het toneel opstellen en één voor één werden zij voor de evangelist geleid, want zoals hij verklaarde, waren alle kwalen, die de mensen hadden, één of meer duivels, die zich in het lichaam van de pa tiënt hadden genesteld. Mannen op krukken, een doofstomme vrouw, jonge meisjes, allen ver schenen zij voor de professor. De mensen in de zaal werden uitge nodigd te zingen en weldra schal de door de zaal: „Daar is kracht, wonderbare kracht in het dier baar bloed van het Lam", welk gezang werd begeleid door hand geklap, af en toe onderbroken door luid hallelujah-geroep, ter wijl op de aditergrond de harde j trouw aan de Tsjechoslo- stem van de Brits-Indier opklonk. - - vim WESTERLING. Over de actie-Westerling, de „Turk" en dus een Oosterling is het laatste woord nog niet ge sproken. Volgens Westerse begrippen is het een revolutionair optreden. Maar de heren Soekarno en Hatta zullen het al komt het voor hen zeer ongelegen wel licht anders zien en wel als een voortzetting van de vrijheids- strijd, die hen tenslotte op het kussen heeft gebracht. De vraag is opgekomen of hierbij Nederlandse troepen moeten worden ingezet. De mogelijkheid bestaat. Maar dan moet het door de R.I S. wor den gevraagd en door de Ne derlandse regering worden goedgekeurd. Ik geloof echter, dat onze re gering de R.I.S. en de Indonesi sche bevolking een betere dienst kan bewijzen. En wel, door de regering van Indonesië te herinneren aan de ook door haar ondertekende be palingen van het tractaat der R.T.C., waarin uitdrukkelijk werden gestipuleerd, de rech ten van de deelstaten en van de minderheden. Tot nu toe werd daarmee een loopje genomen. En het is daar om, dat de Oosterling Wester ling in actie is gekomen en dat hij bij de bevolking zo grote aanhang vindt. 't Eerst nodige en 't meest af doende naar het mij voorkomt is, dat hier RECHT wordt ge daan. TSJECHOSLOWAAKSE GEES TELIJKHEID LEGDE EED VAN TROUW AF. In kerkelijke kringen te Praag wordt bevestigd, dat de grote meerderheid der geestelijken, be halve de bisschoppen, tot wie het verzoek niet werd gericht, de eed D. „g.„ v„ d. M,d,. met olijfolie besprenkeld, gebrek- zekere mate van druk. Wanneer kigen kregen olie op hun hoofd, j somngge priesters onder het do- cument met de pen de woorden ten, stonden gezamenlijk te bid den. Verschillende patiënten vie len gedurende de behandeling flauw en werden op het toneel gelegd. Wanneer zij bijkwamen vroeg Lam Jeevaratnam: „Hoe veel duivels waren er in uw li chaam?", waarop verschillende antwoorden volgden. Zo vertelde één zeven duivels in zijn lichaam gehad te hebben, een andere twee. Een man, die gesteund op zijn kruk hét podium op was ge komen moest op bevel van de professor zijn kruk op de schou der nemen en trachten te lopen en het gelukte hem inderdaad enige passen te nemen. Terwijl het zingen onverstoorbaar door ging vervolgde Lam Jeevaratnam zijn seance, die door de politie werd bijgewoond. Uitwijzing. Dinsdag heeft de vreemdelin- gen-politie inmiddels de „profes sor" uitgewezen. Ook tegenover de politie was hij kwistig met het uitspreken van zijn „innerlijke overtuiging" en zijn kunde (of liever kunst), duivels uit te drijven. Op een „mits dit niet in strijd is met de goddelijke en kerkelijke wet ten en met de natuurlijke rech ten van de mens", wilden bij schrijven, werd erop gewezen, dat dit gelijk stond met een weige ring. Overdracht van schepen en goederen. De staatssecretaris van Marine, Schout bij Nacht H. C. W. Moor man, is Dinsdag van Schiphol naar Indië vertrokken, om be sprekingen te voeren over de be sluiten van de R.T.C. De financiële en organisato rische consequenties vormen de hoofdschotel van hetgeen op de agenda van de heer Moorman staat. De situatie is op het ogen blik zó, dat de Nederlandse Ma rine-strijdkrachten een taak vol brengen, die eigenlijk door de strijdkrachten van de R.I.S. zou moeten worden uitgevoerd, maar omdat de R.I.S. noch de schepen, noch de' manschappen daartoe heeft, neemt de Nederlandse Ma rine deze taak waar. Overdracht van goederen en schepen staat derhalve ook op de lijst van punten van bespreking. „Dit is de weg", zeggen Britse Conservatieven. De conservatieve partij in En geland heeft een verkiezingsma nifest gepubliceerd, waarin onder de titel „Dit is de weg" de plan nen worden bekend gemaakt, die de conservatieve partij hoopt te verwezenlijken na een stembus overwinning. In dit manifest wordt beloofd dat de nationalisaties worden stopgezet en zoveel mogelijk te vraag van een der inspecteurs of niet gedaan. Betreffende de voor- Jeevaratnam ook enige aanwezig- genomen buitenlandse politiek held van duivels bij hem, de in specteur, veronderstelde, had h(j de beminnelijkheid te repliceren, dat hij er niet één waarnam. Om één uur Dinsdagmiddag verstrekte de politie een eommu- buitenlandse wordt een nauwere samenwerking tussen de verschillende leden van het Gemenebest in het vooruit zicht gesteld, vooral op defensie gebied. Verder willen dg Britse conservatieven een grotere een- Allerlei romantische verhalen doen thans de ronde over de Oosterling Westerling, die door het gebeurde te Bandoeng plot seling voor het voetlicht is getreden. Wie is deze Westerling, tevens I Thans is kapitein Westerling Oosterling? Hij is in 1919 in Constantinopel geboren. Zijn vader was een Ne derlander, zijn moeder een Turk se. Volgens sommige berichtge vers is hij een Mohammedaan. In elk geval schijnt hij in Moham medaanse kringen veel invloed te hebben. Kapitein Westerling, aldus de N. Haagse Crt., was vóór de oor log niet in Indonesië geweest. Tijdens de oorlog diende hij bij de staf van Prins Bernhard en bij de Prinses Irenebrigade. Later naar Indonesië gekomen, wist hij zich binnen ongelooflijk korte tijd vertrouwd te maken met de mentaliteit en gewoonten der be volking. Romantische verhalen wijst een betrouwbaar zegsman naar de rommelzolder. Voorzeker, hij is scherpschutter en schiet met de revolver van zijn heup, maar alle officieren van het K.N.I.L. doen dit, anders blijven zij niet in le ven. Van de Indonesische talen kent hij slechts het Maleis, maar het volk zelf kent hij terdege. Daaruit moeten ook de successen zijner zuiveringen worden ver klaard. Over de wreedheden wordt veel verteld, doch de geselecteerde mannen van kapitein Westerllngs speciale corps en de strenge con- tröle van generaal Spoor zouden dit volkomen onmogelijk hebben gemaakt. Die verhalen kunnen hun oorsprong daarin vinden, dat kapitein Westerling slechts met een handvol manschappen werkte die als vijf vingers van één hand onder hem dienden, doch die er altijd in slaagden, de hulp van de bevolking tegen de terroristen te winnen. En hoe de bevolking tegen terroristen optreedt, wan neer zij eenmaal moed vindt om zich te verzetten, dat weet ieder een, die lange jaren ln de tropen is geweest: Zij is dan even weinig zachtzinnig als de terroristen zelf. plotseling op de voorgrond ge treden, doch zijn actie behoeft geen verbazing te wekken in de huidige toestand van West-Java. Het staatshoofd van West-Java is een vurig republikein geweest en stond reeds vóór de oorlog be kend als een vurig nationalist. Aan de andere kant is hij af stammeling van een oud vorsten geslacht, een ijveraar voor de Mohammedaanse godsdienst en met hart en ziel Soendanees. Hij kan niet dulden, dat de staat West-Java of liever Pasoendan, geliquideerd wordt door terreur van de T.N.I. De Soendanees moet niets van Javanen hebben. Het was vroeger reeds bijna onmogelijk in Ban doeng Javaanse en Soendanese bedienden gezamenlijk te houden. En de Soendanees beschouwt al leen het typisch Javaanse land als „Java", maar zijn land niet. Het eenfceidsstreven van de re publiek, dat nu door de R.I.S. is overgenomen, zet kwaad bloed in West-Java, en kapitein Wester ling is er in geslaagd, de Soenda nese tegenstroming tegen de uni ficatie-pogingen aan zich te bin den. Zijn actie is een zuiver binnen landse aangelegenheid van de R. I.S., de vuile was van Soekarno en Hatta, die Nederland niet aan gaat. Wij hebben de souverëini- teit van de R.I.S. erkend en kun nen daarop dus geen inbreuk meer maken tenzij de R.I.S. er om vraagt. Wel gaat hot ons aan als de R. I.S. een inval in Nieuw-Guinea voorbereidt; dat is een vijandelij ke daad en het is nodig dat hier over klaarheid wordt verschaft. Wij hopen dat de Hoge Commis saris daaraan aandacht besteed, al is het zijn plicht een optreden van een Nederlander binnen een andere sonvereine staat te ver oordelen en die niet te steunen. heid in Europa brengen. In broe derlijke samenwerking met ande re bevïiende staten wil men het communisme te lijf gaan en de communistische aanval afslaan. Winston Churchill schreef het voorwoord voor dit manifest. De Nationalisaties. Er zal onmiddellijk worden op gehouden met het nationaliseren van particuliere bedrijven. Er zal een reorganisatie plaats vinden in het genationaliseerde bedrijf der spoorwegen, terwijl de steenkool industrie, die thans eveneens staatsbedrijf is, drastisch zal worden gereorganiseerd. De thans ln uitvoering zijnde nationalisatie van de autobus- en trammaat schappijen zal worden stopgezet. De wet, die voorziet in nationa lisatie der Britse staanlindustrie, doch die eerst na de verkiezingen .in werking zal treden, zal bij een conservatieve stembus-overwin ning ongedaan worden gemaakt. Verschillende voorgenomen na tionalisaties zullen geen doorgang vinden. De geleide economie zal na een conservatieve overwinning worden prijs gegeven. De door de socialistische rege ring ingevoerde maatschappelijke voorzorgsmaatregelen waar van de waarde door de „socialis tische inflatie-politiek" is ver minderd, terwijl de toekomstmo gelijkheden ervan hierdoor in ge vaar zijn gebracht kunnen door hard werken worden ge handhaafd. „Het Britse volk heeft slechts recht op de sociale voorzorgsmaatregelen, waarvoor het bereid is te werken", wordt in het manifest verklaard. Sportnieuws. Vlissingen IAagtekerke I 10—10. Vorige week werd de volgende wedstrijd gespeeld tussen Vlissin gen IAagtekerke I: J. de Smet—W. Heijdra 1—1; W. CijsouwA. Willemse 11; P. MaasA. Boone 02; L. GoedbloedP. de Visser 02; G. LuwemaL. Trieller 20; L. LabruijèreJ. Maljaars 11; O. HellingaS. Blaas 1—1; P. v. BelzenL. Maljers 20; M. MaasD. Hugense 02; E. L. VerschoorA. Provoost 20. Totaal 1010. Aagtekerke IYerseke X 146. Eergisteravond wert de volgen de wedstrijd gespeeld: W. HeijdraJ. Blom 02; A. WillemseJ. Zuidweg 11; A. BooneP. Hoogstrate 20; P. de VisserE. Janse 20; L. Triel ierC. de Rooij 2—0; J. Maljaars P. v. d. Vrede 11; S. Blaas M. J. Huissoon 20; L. Mal jersD. van Boven 11; D. Hu genseH. Lacor 11; K. Luit- wielerv. Iwaarden 2—0. Totaal 146. Door deze overwinning komt Aagtekerke op de tweede plaats in de hoofdklasse van de Zeeuwse Dambond.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2