ZEEUWSCH DAGBLAD Nieuwe operaties van Westerling opkomst? NIEUWS 300 K.N.I.L.'Soldateu deserteerden naar Westerling. Haai van Nieuw- en St. Jousland voelt niets voor gebiedsafstand. Plan voor gerationaliseerde woning bouw op de Bevelanden. Financiële toestand van de gemeente Middelburg is zorgwekkend. Ongeregeldheden op Ambon. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Realiseriny van Middelbursg verlanglijstje vergt meer dan 372 millioen. Gecoördineerd optreden deed de actie doodlopen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblaa" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 90, Tel. 2438, bij geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1470 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 26 JAN. 1950 Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.29 u., onder 17.18 u.; Maan op 11.26 u., onder 2.57 u. Hoogwater op Vrjjdag 27 Jan.r Vlissingen: 7.52 u. 1.30 m., 20.88 u. 1.29 m.; Terneuzen: 8.19 u. 1.53 m, 20.58 u. 1.51 m.; Wemeldinge: 9.21 u. 1.17 m„ 22.01 u. 1.26 m.j Zierikzee: 9.00 u. 0.98 m, 21.44 u. 1.07 m. De berichten, welke gistermiddag broksgewijze te Djakarta waren ontvangen, schijnen erop te wijzen, dat het leger van Westerling nieuwe aanvalsoperaties heeft ontketend ten Westen en ten Noordwesten van Bandoeng. De stad Poerwakarta, op 100 km van Bandoeng werd om niet nader genoemde redenen tot „gesloten stad" verklaard. De spoorweg- en telefoonverbin dingen tussen Poerwakarta en Bandoeng zijn verbroken. Door het uitgaansverbod van het invallen der duisternis tot aan zonsopgang is na het inval len der duisternis Bandoeng een lege en angstige stad. Patrouil les van de T.N.I. doorkruisen de stad in open vrachtauto's en sluiten de toegangswegen af. Op de verlichte voorgalerijen zitten de Europese inwoners met een bijna ostentatieve noncha lance en het grootste deel van de bevolking houdt de deuren en vensters gesloten. Ook Neder- De in de begroting van Mid delburg opgenomen kapitaals uitgaven zullen aan geldlenin- fen een bedrag van rond 2.870.000.vorderen, van welk bedrag zeker ongeveer 1 milli oen gulden onrendabel is. De bouw en inrichting van een brandweerkazerne aan de Bach- t enstene zal f 300.000.vergen, de bouw en inrichting van een openbare zwemgelegenheid nabij de Nieuwe Vlissingseweg kost f 172.500.—. De uitbreiding van de al gemene begraafplaats kost f 177.689.33, de aanleg trottoirs en herbestrating van de Korte Delft f28.000.de verbetering van Klein Vlaanderen met aan leg parkeerterrein en veemarkt f 80.000.de verbetering Potten bakkerssingel en Sehoorsteen- vegerssingel met gazonaanleg f 20.000.aanleg en herstel park Toorenvliedt f 20.600. terwijl ten laste van de gemeen te komen de blijvende kosten van het herstel der singels f 143.179.60. De vergoeding voor het Grondbedrijf t.b.v. voor de gemeente uitgevoerde werken bedraagt f291.000.Verder zullen de kosten voor het herstel van de molen Vlissingse bolwerk f49.000.de aanleg en inrich ting van het eerste deel van de nieuwe sportterreinen f 150.000, het aanschaffe.. van een ver plaatsbare muziektent f 6500. bedragen. Aan de staat van te verrich ten buitengewone werken be trekking hebbende op de weder opbouw, is het volgende ont leend: Definitieve inrichting Boden plaats, het maken van een par keerterrein aan de Lange Delft, het bouwen van een garage en woningen voor de reinigings dienst, de verdere verbetering van de singels, de aanleg van het plantsoen op de Dam, welk werk reeds is goedgekeurd, doch waarmee tot heden nog geen aanvang kon worden gemaakt. De verbetering van de bestra ting van de Markt en een deel van de Noordstraat, waarvoor de kosten op f65.000.worden geraamd, wacht nog op de Rijks goedkeuring. Verder staat op het program ma het verwijderen van de dam in het Droogdok aan de Dam, waarvoor eveneens nog geen Rijksgoedkeuring kon worden verkregen, de aanleg van het be gin van de uitvalsweg van Seis- singel naar het abattoir aan de Seisweg, de aanleg van trottoirs en een klinkerbestrating in de St.-Pieterstraat, het bouwrijp maken van de grond aan de Punt, de aanleg van de Hagepreek- gang tussen Rouaansekaai en Dwarskaai en de aanleg van trottoirs en riolering in de her bouwde binnenstad en f6300.- voor het bouwrijp maken van de grond van de verwoeste per celen hoek Langevielesingel Koudekerkseweg. De totale kos ten van al deze projecten belo pen f 566.800. landse pantserwagens doorkrui sen de stad. Neutrale militaire waarnemers zijn onder de indruk van de wijze, waarop de Nederlandse officieren het personeel van het K.N.I.L. in de hand hebben in een situatie, waarin hun sym pathie klaarblijkelijk aan de kant van Westerling is. WAPENS IN DJAKARTA. De Indonesische militaire gou verneur van Djakarta heeft medegedeeld, dat in het hart van de stad een waar wapenarse naal ontdekt is. Na een scher mutseling met personen, die zich in een pand in de Kramat-wijk van de stad bevonden, werden dozijnen machinegeweren, gewe ien en een hoeveelheid ammuni tie in het pand in beslag ge nomen. Twee personen werden in be doeld pand gedood en één ge wond. Eén van de twee Neder landse militaire vrachtauto's, die zich voor het pand hadden be vonden, droeg op het stuur het teken van de A.P.R.A. van Wes terling, aldus de gouverneur. NOG MEER ONGEREGELDHEDEN. Op Ambon hebben ongeregeld heden plaatsgevonden tussen militairen van het K.N.I.L. en de bevolking, waardoor twee personen werden gedood, 4 zwaar gewond en. 15 licht ge wond. De K.N.I.L.-troepen zijn ge consigneerd. De situatie is thans rustig. Het te Makassar verschijnen de blad „Pedoman" meldt, dat er bij ernstige ongeregeldheden te Balikpapan tussen van Timor en Flores afkomstige Indone siërs en Indonesiërs van Banda- nera 8 doden zijn gevallen, ter wijl 12 personen zwaar en 55 licht werden gewond. Sowjet-llnie erkent V.S.I. De Sowjet-Unie heeft besloten de Ver. Staten van Indonesië als een souvereine staat te erkennen en diplomatieke betrekkingen aan te knopen, aldus meldt Radio-Moskou. Eerste Kamer aanvaardt wetsontwerp P.B.O. De Eerste Kamer heeft gis termiddag het wetsontwerp in zake de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie aanvaard met dertig tegen elf stemmen. Tegen stemden: de A.R. (met uitzondering van de heer Schip per), C.H., V.V.D. en C.P.N. Vóór: de K.V.P. en P. v. d. A. Teneinde misverstanden verband met de gebeurtenissen te Bandoeng uit te sluiten, hebben de Hoge Commissaris van Neder land in Indonesië en de Neder landse legercommandant een communiqué uitgegeven. Hierin wordt betreurd, dat on danks getroffen maatregelen, on geveer 300 man zijn gedeserteerd en zich hebben aangesloten bij de A.P.R.A., die geheel en al illegaal optreedt. Hierbij dient te wor den geconstateerd, dat, op enkele uitzonderingen na, uitsluitend manschappen van Indonesische landaard en onder Nederlands bevel staand, zijn gedeserteerd. De Hoge Commissaris meent hierop in het bijzonder de na druk te moeten leggen, omdat uit sommige publicaties zou kunnen worden afgeleid, dat er een groot aantal Nederlanders is gedeser teerd. Dit is absoluut onjuist. Eveneens onjuist is het, dat er verwarring zou zijn ontstaan, doordat de illegale troepen niet waren te onderscheiden van die, welke onder Nederlands bevel staan. De deserteurs, die zich bij de illegalen hadden gevoegd, hadden him distinctieven ver wijderd. De illegalen, die in Bandoeng zijn binnengedrongen, hebben geen steun gekregen van de al daar onder Nederlands bevel staande gelegerde troepen en Geheime overeenkomsten tussen China en de Sowjet- Unie. „Twee geheime overeenkom sten zijn gesloten tussen het Communistische China en de Sowjet-Unie, waarbij de Sow jet-Unie speciale rechten wor den verleend op Mandsjoerije", aldus heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Bijna millionnair. Dezer dagen kreeg de Hoog oven-arbeider C. Hoogduin uit Haarlem bezoek van een „nota ris", die hem de vreugdevolle mededeling kwam doen, dat zijn rijke oom in Amerika hem één millioen en een grote boerderij in Californi^had nagelaten. Gisteravond deed de ééndags- millionnair de verbijsterende ontdekking, dat hij met zijn mil lioen het slachtoffer was gewor den van een „grap" van een „goede vriend". Deze had hem de pseudo-notaris met het scho ne verhaal op het lijf gestuurd om daarna op veilige afstand Je genieten van het effect van zijn „schalksheid". - De gemeenteraad van Goes zal op 3 Februari in openbare vergadering bijeenkomen. Oud-Middelburger plaats vervangend Hoge Commissaris in Indonesië. Benoeming van mr A. H. C. Gieben te verwachten. De Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië, dr H. M. Hirschfeld, zal in de uitvoering van zijn taak worden bijgestaan door drie hoge functionarissen, belast met de coördinatie van de door bet Hoge Commissariaat te verrichten werkzaamheden. Tot eerste plaatsvervangend Hoge Commissaris zal, naar te verwachten valt, worden be noemd mr A. H. C. Gieben. Dr J. G. de Beus zal als tweede plaatsvervangend Hoge Commissaris optreden. Drs A. B. Speekenbrink zal de coördinatie verzorgen van de economische en financiële aan gelegenheden. Mr Gieben bezocht het gym nasium te Middelburgen stu deerde daarna rechten aan de Universiteit te Leiden. Hij ver trok in 1925 naar Indië, waar hij verschillende functies bekleed de bij de zittende en staande magistratuur. Na de oorlog werd hij directeur van justitie te Ba tavia en later adviseur-generaal voor justitie. Van de aanvang af nam hij deel aan de onder handelingen met de Republiek Indonesië en vertegenwoordig de de voorlopige federale rege ring op de R.T.C. te 's-Graven- hage. De heer Gieben is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. mede hierdoor is de actie dood gelopen. De Nederlandse Hoge Com missaris had op 23 dezer een be spreking met minister president Moh. Hatta. Na deze bespreking en in overeenstemming met de Nederlandse militaire autoritei ten is toen verklaard, dat in deze zaak gecoördineerd zou worden gehandeld. Zulks is geschied en aan het gezamenlijke optreden van de betrokken commandant der R.I.S. te Bandoeng en de commandant der Nederlandse troepen te Bandoeng is het te danken geweest, dat de ongere gelde troepen het onmogelijke van hun positie hebben ingezien en zich uit Bandoeng hebben teruggetrokken. De deserteurs hebben zich met hun wapens onvoorwaardelijk overgegeven, met uitzondering van slechts weinigen. In het communiqué wordt nog opgemerkt, dat het K.N.I.L., dat voor een overwegend deel uit In donesiërs bestaat, nog steeds geen kennis draagt van de voor waarden, waarop zijn leden in het leger der R.I.S. kunnen wor den opgenomen. Mede om deze reden zijn bepaalde groepen ge voelig geworden voor de agitatie van onverantwoordelijke ele menten, wier houding door de Nederlandse regering wordt af gekeurd. Voor het optreden van deze elementen draagt de Neder landse regering generlei verant woordelijkheid. Het is de taak van de R.I.S. om tegen deze per sonen op te treden. Nieuwe koffiebon. Het Bedrij&chap voor granen, zaden en peulvruchten heeft bon 424 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan m.i.v. Vrijdag wor den gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot uiterlijk 12 Februari 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 9 Maart 1950 een nieuwe koffiebon zal wor den aangewezen. Bonnen van de „voedingsmid- delenkaarten 909" met een lager nummer dan 424, kunnen worden vernietigd. Schaatskampioenschappen van Zeeland worden Zaterdag verreden. De schaatskampioenschappen van Zeeland worden Zaterdag, ijs en weder dienende, verreden over 500, 1500 en 5000 m. op „Zwake" te 's-Gravenpolder. Het aanvangsuur is 11 uur v.m. Er lopen twee extra bussen vanaf het station te Goes naar de baan. Vertrek te Goes 9.08 en 10.22 uur. Een „veilige bergplaats". Een jonge man, die op de as- vaalt te Delft bezig \éas met het uitzoeken van huisvuil, vond een trommeltje, dat een bedrag van f 2295 en enige distributiebe scheiden bevatte. Dank zij de bonkaarten slaag de de politie erin de eigenaar op te sporen. Het bleek toen, dat de vrouw des huizes het gevaarlijk had gevonden zoveel geld in huis te hebben. Haar man wist wel een goede bergplaats en verstop te het trommeltje in de vuilnis emmer. Hij verzuimde echter, dit aan 'zfjn vrouw te vertellen. Zodat het trommeltje met het huisvuil in de vuilniswagen ver dween. De eerlijke vinder heeft een beloning ontvangen en de geluk kige verliezer zoekt nu een an dere bergplaats. Aan de Rijksbelastingacademie te Rotterdam slaagde voor het examen voor surnumerair der Belastingen de heer Fred. H. Hoek, afkomstig uit Middelburg. Andere grens met Arnemuiden voorgesteld. De raad van Nw- en St.-Joos- land is gistermiddag bijeen ge weest, o.m. ter bespreking van de door G.S. voorgestelde grens wijzigingen. Uit de discussie bleek, dat de raadsleden niets voelden voor de voorgestelde grenswijziging met Arnemuiden. De heer C. van Nimwegen, de eerste spreker, zei, dat door de grenswijziging in de Sloepolder niet 14, zoals wordt gedacht, doch slechts 4 boerderijen aan het grondgebied van Nieuwland zullen worden toegevoegd. De overige tien zouden bij het hand haven van de bestaande grens toch al op het grondgebied van de gemeente komen. Met betrek king tot de grenswijziging met Arnemuiden zei hij, dat deze ge meente geheel haar zin heeft gekregen. Kan dat niet anders? zo vroeg de heer van Nimwegen, die er bij B. en W. verder op aandrong, dat ook de mening van de inwoners van die gedeelten, die bij Arnemuiden zullen wor den gevoegd, wordt gevraagd en ter kennis van G.S. wordt ge bracht. Spr. gaf tenslotte een andere grens aan, die hem meer redelijk voorkwam. De heer C. A. Polderdijk uitte zich vervol gens tegen het afstaan van de Johannapolder aan Arnemuiden. Bovendien wees hq erop, dat de natuurlijke grenzen in het plan van G.S. waren prijsgegeven. De heer A. de Jager was van me ning, dat alle bewoners, die bij de grenswijziging betrokken zijn, er zich tegen hebben uit gesproken. Wethouder W. P. de Lange kwam vervolgens met een aan vulling van het plan van de heer van Nimwegen. Dit plan kwam in het kort hierop neer, dat de Nieuwerkerkepolder, die door G.S. aan Arnemuiden zou wor den toegewezen, omdat de grens midden door deze polder loopt, niet zou worden verlegd naar de Rqksweg, doch naar de dijk, waardoor de polder geheel tot Nw.- en St.-Joosland zou gaan behoren. Als compensatie voor dit ge- biedsverlies van Arnemuiden stelde de wethouder voor te be rusten in het afstaan van de ge hele Johannapolder aan Arne muiden. Hierdoor zouden de be drijven van de heren Krijger en de Hamer naar Arnemuiden overgaan, terwijl Nieuwland daarvoor in de plaats de bedrij ven van de heren Steendijk en Mesu zou krijgen, zodat wat de inwoners betreft geen der ge meenten schade zou lijden. Het voorstel van de heer Polderdijk om de Johannapolder niet aan Arnemuiden af te staan vond geen steun. Besloten werd de voorgestelde wijziging aldus ter kennis van G.S. te brengen. Over de andere grenswijziging in de Sloepolder zowel als t.o.v. Mid delburg was men het volkomen eens. Directeur van Centr. Dienst v oor Bouw- en Woningtoezicht ontwierp Yerseke „bestelde" er gister avond vijftig van. JUBILEUM Ds A. W. M. ODÉ. Op 1 Februari a.s., de dag, waarop ds A. W. M. Odé, Ned. Herv. pred. te Goes, zijn 25-ja- rige ambtsbediening herdenkt, zal er gelegenheid zijn de jubi laris geluk te wensen, des mid dags van 35 uur en des avonds van 89 uur in hotel „Centraal". Veiling Walcheren had omzet van 1.3 millioen gulden. De omzet van de Coöp. Vei lingsvereniging Walcheren heeft in 1949 f 1.361.795.88 bedragen, verdeeld over f 1.040.986.82 aan groenten, aardappelen en fruit en f 320.809.06 aan eieren. De cijfers over 1948 waren resp. f 1.385.758.67, f 1.074.830.03 en f310.758.67. Gisteren is op Oud Eik en Duinen te Den Haag met mili taire eer het stoffelijk overschot begraven van de Vrijdag bij een vliegtuigongeluk omgekomen luit. ter zee-vlieger dr Jchuringa. Gezinnen van Belgische loodsen naar Vlissingen? In de loop van dit jaar zullen waarschijnlijk zestig Belgische loodsengezinnen in Vlissingen moeten worden gehuisvest. Vóór 1940 waren ongeveer 80 gezin nen van Belgische loodsen en ander personeel van het Belgi sche loodswezen te Vlissingen woonachtig. Na de oorlog ver hinderde het nijpend woning gebrek hun terugkeer. De beslis sing over de terugkeer van zes tig gezinnen wordt te Brussel genomen. a Begroting voor 1950 met veel moeite sluitend. Aangezien het sluitend maken van de gemeentebegroting voor 1950 vele hoofdbrekens heeft gekost, terwijl anderzijds de juis te ramingen niet tijdig ter beschikking waren, hebben B. en W. van Middelburg eerst thans de begroting aan de raad toegezon den. De post onvoorzien bedroeg eerst 144.289.31, maar de twee begrotingswijzigingen, die met het ontwerp werden meegezon den, reduceren deze post tot f 26.525.94. Het behoeft nauwelijks vermelding, aldus B. en W. in de be geleidende brief, dat dit bedrag aan de lage kant is en dat een zo preciese sluiting der begroting niet anders dan zorgwekkend kan worden genoemd, temeer wanneer men nagaat op welke wijze dit sluiten is verkregen, welke invloeden in de loop van het jaar nog een rol zullen spelen en welke reserveringsmaat regelen, die strikt'noodzakelijk moeten worden geacht, achter wege moeten blijven. De cijfers van de gewone dienst zijn f 5.343.278.91, die van de kapitaalsdienst f 11.383.367.70. De uitgaven hebben een aan zienlijke stijging ondergaan. De kosten van algemeen beheer zijn voor 1950 op f 203.912.01 geraamd, terwijl de begroting voor 1949 een bedrag van f 162.187.31 aan gaf. De uitgaven voor de volks huisvesting bedragen in 1950 meer dan het dubbele van 1949, n.l. f53.444.82 tegen f21.900.80. De kasvoorzieningen voor 1950 belopen een bedrag van f 100.153.75 tegen f32.657.83 in 1949. De opbrengst van de ver makelijkheidsbelasting is f 5000 lager geraamd dan in 1949 (f40.000.tegen f45.000.vo rig jaar). Voorts wordt opgemerkt, dat ook met de gemeentebedrijven samenhangende inkomsten en uitgaven een naar verwachting nadelige rol zullen spelen. In vergelijking met de dienst 1949 wordt de achteruitgang in de in komsten der gemeentebedrijven als volgt geraamd: Minder winst van het electriciteitsbedrijf 15.886.16, van het waterleiding bedrijf f2.971.29. Het verlies van het gasbedrijf zal f5339.20, dat van de reinigings- en ontsmet- tingsdienst f 7233.72 en dat van de slachthuis-keuringsdienst f 2925.85 groter zijn. De meer dere uitgaven voor de dienst voor de Maatschappelijke Zorg bedragen f 21.127.11, waardoor een derving van. inkomsten van f 55.483.33 ontstaat. Verder zul len de devaluatie en de stijging van lonen en prijzen hun invloed doen gelden. TOCH NOG SLUITEND. Nadat aanvankelijk een con cept-begroting was opgesteld, bleek deze niet sluitend te zijn, ondanks het feit, dat de ontvang sten tot het hoogst bereikbare niveau waren opgevoerd. In deze omstandigheden ij door B. en W. gezocht naar wegen om toch een sluitende begroting te verkrijgen. Deze positie is uit eindelijk ook bereikt door som mige uitgaven, hoe ongemoti veerd ook, aanmerkelijk te ver lagen. In dit verband zal bij aanvra gen om nieuwe subsidies of ver hoging van reeds bestaande ter dege moeten worden afgewogen, of het gemeentelijk belang zo groot is, dat de begrotingspositie een ondergeschikte rol moet spe len. Voorts zijn enige zeer nood zakelijke reserveringen om de zelfde redenen achterwege ge laten. De meerdere opbrengst van de ondernemingsbelasting kan wor den geraamd op f-143.676, ter wijl evenals vorig jaar mag wor den gerekend op 20 toeslag op de bijzondere en algemene uitkering uit het gemeentefonds, die resp. op f 318.000.en f450.428.zijn geraamd. Deze 20 toeslag is begroot op f 128.071.46. Tenslotte is er dan een bedrag van f70.000.ge reserveerd voor de volgende jaren, eveneens door practisch onvermijdelijke uitgaven toch nog te verlagen. VERRE VAN ROOSKLEURIG. Tenslotte wijzen B. en W. er op, dat de financiële positie van de gemeente verre van rooskleu rig is. Meer nog dan in het af gelopen jaar, aldus het college, zal het doen van investeringen en het belasten van de gewone dienst met buitengewone omzich tigheid moeten geschieden. Het is voor een getroffen gemeente als Middelburg onmogelijk om in deze tijd een vast omlijnde financiële politiek te voeren. De gemeente immers leeft bij de gratie van de Rijksuitkeringen, terwijl deze bijdragen voor het grootste deel zeer conjunctuur gevoelig zijn en berusten opeen noodregeling, die slechts drie jaar van kracht is, waarvan het laatste jaar thans is ingegaan. B. en W. hopen dan ook, dat het de terzake werkzaam zijnde Staatscommissie zal gelukken een nieuwe regeling tot stand te brengen, waardoor de gemeente over meer stabiele inkomsten zal kunnen gaan beschikken. Eerst na het totstandkomen van een goede regeling, waarbij te vens een afdoende oplossing dient te worden gevonden voor de dekking van de z.g. oude te korten, lijkt het B. en W. moge lijk een reëel sluitende begro ting samen te stellen, waarbij de gemeente haar belangen op de juiste wijze zal kunnen be hartigen. Zeeland ontwerpt woningen. Nadat enige dagen geleden de raad van Kruiningen zijn goed keuring heeft gehecht aan het, door de 'architect le Clercq ont worpen, gerationaliseerde bouw plan, heeft de raad van Yerseke gisteravond ook een bouwplan goedgekeurd. Het is ontworpen door de heer J. Valk, directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken op de Beve landen. De heer Valk heeft dit plan nie^ alleen ontworpen voor Yer seke, doch voor de beide Beve landen. De raad van Yerseke heeft er zijn goedkeuring aan gehecht en B. en W. gemachtigd aan het plan deel te nemen met de bouw van vijftig woningen. GEEN BARAKKEN BOUWEN. De reden, dat de heer Valk zijn plhn ontwierp, was de woningschaarste in Yerseke. Het bestuur van de Stichting Volks huisvesting aldaar wilde nog wat barakken .laten bouwen. Burge meester Willemsen, die deze kwestie met de heer Valk be sprak, kreeg te horen: „niet doen". Kort daarop verscheen de gemeente Bussum met het plan van de heer Bouma en toen was het besluit vlug genomen. De heer Valk zou een plan maken, zonodig voor alle ge meenten op Zuid- en Noord- Beveland. Kort daarop verscheen Krui ningen met het plan-le Clercq. Er werd gisteravond nadruk kelijk op gewezen, dat het geens zins in de bedoeling ligt, het plan-le Clercq te dwarsbomen. Want het gaat erom, een zo groot mogelijk contingent woningen voor Zeeland te verkrijgen, voor dat minister in 't Veld „de kraan dichtdraait". Voordat de heer Valk zijn plan toelichtte, vertelde hq, hoe hij had geconstateerd, dat in Yer seke 58 gevallen zijn vansamen- woning, waarvan 15 zeer urgente gevallen, terwijl de gemeente 35 krotwoningen telt, die de naam woning niet meer verdienen. De bezwaren, die hij na be studering van deze woontoestan den dan ook te bestemder plaat se naar voren had gebracht, wer den daar volkomen begrepen. Een groep liberale volksverte genwoordigers heeft bq de Bel gische Kamer een voorstel inge diend tot het houden van een volksraadpleging over de Waalse kwestie. De Franse regering heeft maatregelen aangekondigd tegen dagbladen, die met opzet hun berichtgeving vervalsen. Bq een ontploffing op de tank boot „Tarakan" van de Austra lische marine te Sydney zijn 3 opvarenden gedood en 18 ernstig gewond. Waarschijnlijk zal Truman morgen de wet tot ver lening van 1 milliard dollar voor militaire uitrusting aan de lan den van het Atlantisch Pact ondertekenen. 30.000 Chinese nationalisten, achtervolgd door communistische troepen, zijn Jndo-China binnengetrokken. Naar verluidt hebben de in Parq's vergaderende ministers van financiën der landen van de Westeuropese Unie besloten zich te verzetten tegen enige uitbrei ding van de militaire begrotin gen. De ministers van buiten landse zaken van Ierland en Oostenrijk zullen niet worden uitgenodigd tot de besprekingen van de ministers over de Mars hallhulp, het economische Kabi net van West-Europa te Parq's. •- Een beloning van 5000 Oost marken is uitgeloofd voor het ar resteren en terugbrengen van gedeserteerde leden der Oost- duitse volkspolitie. In West- Berlijn hebben communisten qp muren en Amerikaanse wagens de leus „go home" gekalkt. De commandant van de Britse duikboot „Truculent", de 27- jarige luit, ter zee Bowers, zal voor de krijgsraad moeten ver schijnen. Na zes maanden van onderhandelingen over een pen sioenregeling zijn gisteren 89.000 employé's van de Amerikaanse Chrysler-automobielfabrieken in staking gegaan. Soekarno heeft India's morele steun gevraagd om Nieuw-Guinea aan het grond gebied der R.I.S. te kunnen toe voegen. - De „Delftdijk", die eergisteren op een mijn liep, is thans Bremerhaven aan gekomen. De Groningse politie heeft te Deventer een 29-jarige vrouw gearresteerd, die te Gro ningen haar baby op straat te vondeling had gelegd en was ge vlucht. Te Steenwijk is een 9-jarig jongetje door het ijs ge zakt en verdronken. Vanaf morgen zal met een Auster-vlieg- tuig de verbinding tussén Leeu warden en Ameland tot stand worden gebracht. De veer dienst over de Lek tussen Beu- sichem en Culemborg is ten gevolge van de ijsgang gestaakt. HET ONTWERP. De woning, die de heer Valk heeft ontworpen, heeft een in houd van 216 kub. m. De front breedte van de woning is 6.81 m. De voordeur bevindt zich in het midden. Naast een voorportaal van 1 bij 2 m. (in dit portaal is de W.C. geprojecteerd) be vindt zich links de keuken en rechts de kamer. Ook de trap bevindt zich in het midden van de woning en is te bereiken via een achterportaal, dat weer in verbinding staat met keuken en woonkamer. De woonkamer is 3% bij 5 m. en loopt van de voorgevel naar de achtergevel. Een kamer dus, die zowel voor als achter licht ontvangt. Boven zijn drie slaapkamers. Bij de provinciale directie te Middel burg, waar ook dit plan goed werd ontvangen, maakte men de volgende financiële berekening. De huurwaarde der woning werd, voorlopig, geschat op f 3.96, de grondkosten op f 800, terwijl voor de toelage van het Rijk ongeveer f 109.— nodig zal zijn. De prqs per kub. m. werd ge schat op f 27. Hoe de woningen gebouwd moeten worden ligt natuurlijk aan het uitbreidingsplan. De heer Valk wees er met klem op, dat men moet zorgen zo snel mogelijk met de plan nen in Den Haag te komen. De raad ging vervolgens in geheime zitting over. De heer Valk had n.l. nog een ander plan meegebracht voor een woning in de trant van Krui ningen doch met een inhoud van 260 kub. m. De raad besloot ech ter tot eerstgenoemd plan. De heer A. J. Koppe (A.R.) deed, toen men weer in open bare vergadering bijeenkwam, namens de gehele raad een be roep op alle officiële instanties om Yerseke te steunen in haar plannen, temeer omdat, aldus spr., het dorp 's lands schatkist behoorlijk aan deviezen helpt. Nadat burg. Willemsen zijn waardering had uitgesproken voor het door de heer Valk verrichte werk, werd de raads vergadering gesloten. Naar wij nader vernamen heeft ook de raad der gemeente 's-H. Arendskerke besloten met veer tig woningen deel te nemen aan het door de heer Valk ontworpen bouwplan. B. en W. van Middelburg hebben geen bezwaar tegen grenswijziging. De raad van Middelburg zal zich Maandag a.s. hebben uit te spreken over het plan van Ged. Staten tot herindeling van Walcheren. In een brief aan de raad zeggen B. en W., dat de uit breiding in de richting St.-Lau- rens moeilijkheden voorkomt i.v.m. het uitbreidingsplan in die richting, o.m. bq de aanleg van de nieuwe sportterreinen. Ook de grenswijziging over de Seis weg achten B. en W. een prac- tische oplossing. Alleen de voorgestelde grens tussen de Biggekerkse sprink en de Groeneweg hadden zij zich anders gedacht. Het college zou het beter vinden, wanneer de grens zouworden verlegd tot voorbij de buitenplaats Ter Hooge, dat, daar het als rusthuiè ingericht wordt, geheel op Mid delburg is aangewezen. Boven dien zouden B. en W. de grens willen zien doorgetrokken tot Steenhoven, aan de Koude kerkseweg. Verder zal de raad zich moe ten uitspreken over de wethou derssalarissen. B. en W._zeggen hierover, dat uit de waardering van deze functie blijkt, dat G.S. de werkzaamheden van de wet houders wel zeer miskennen, terwijl zij het met de voorgestel de regeling practisch onmoge lijk maken, dat personen, die voor het wethouderschap in aan merking zouden kunnen komen, deze functie eenvoudig niet kun nen aanvaarden. Het aanvaarden van een wet houdersfunctie betekent, dat men zeel veel tijd in de gemeente zaken moet steken met in be langrijke mate ter zijde stellen van eigen werkkring. Op grond van deze motieven menen B. en W. dan ook de raad te moeten adviseren zich ten sterkste tegen de ontwerpregeling uit te spreken. Tenslotte wordt nog voor gesteld het aangaan van twee geldleningen, n.l. één groot f 655.485.ten behoeve van de financiering van de bouw der 42 montagewoningen en één groot f 250.000.ter dekking van de meerdere bouwkosten der 42 montagewoningen, de 112 wonin gen aan de Griffioen, de park- aanleg van Toorenvliedt, de semi-permanente school aan 'tZand en de bouw der wonin gen aan de Vismarkt. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot vanavond. Meer bewolking. Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid - en Oost. lu de ochtend meest matige vorst, in de mid dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1