K. L. M. begon met één Fokker en één lijntje in West-Indie. 0© ravine»! Kansen voor Nederlanders in Brazilië. Nog veel vragen omtrent de water stofbom. KrachtigzKrdmpvrjj Kiezen 4 Delen Borssele, een oude gemeente, maai' nog vol leven. Sinds 1935 werden 600.000 passagiers vervoerd. Emigranten naar Canada. IAXEER-AKKERTJES School-en Beroepskeuze Plannen zonden door Amerika worden gefinancierd. OntploffingswUze liet grootste vraagstuk. Donkere schaduw van grens wijzigingen DURE UIEN. Dinsdag 24 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagfna 2 BOVEN CARAIBISCHË STRANDEN. Bijn:. 600.000 passagiers, 5800 ton vracht en 656 ton post heelt de K.L.M. in de vijftien Jaar, dat zij op de eilanden in de holte tussen de beide Amerika'» haar luchtvaartbedrijf uitoefent, ver voerd. Het begon op 19 Januari met de opening van de 125 km lange luchtlijn van Curasao naar Aruba door de Fokker F-XYHI „Snip", die naweljjks een maand tevoren de beroemd geworden vlucht over de Atlantische Oceaan van Nederland naar West-In- dië had gemaakt. Witte West-Indische schoener I neen moest slaan.'De omstandig- ging te langzaam!... 'heden bleken gunstig, alhoewel men met personeelstekort en ma- op dit lijptje terieelschaarste de gehele oorlog beheerste de door te kampen had. 10.000 K.M. In 1944 was de lengte van het luchtnet tot bp'na 10.000 km uit gebreid, terwijl er in dat jaar 34.000 passagiers, 180 ton vracht en 34 ton post werden vervoerd. O.a. werd in de oorlogsjaren de verbinding door de lucht tussen Curacao en Miami op Florida tot stand gebracht. Direct na de oorlog,, toen alle derniseerd. In 1945 vlogen 40.000 passagiers per K.L.M., in de daar op volgende jaren steeg dit aan tal geleidelijk tot 50.000, 67.000, 119.000, terwijl in 1949 ongeveer 140.000 passagiers in West-Indië van de K.L.M.-diensten gebruik maakten. De toename van het vracht- en postvervoer hield hiermede ongeveer gelijke tred. THANS 14.000 KM. Thans is het West-Indische luchtnet van de K.L.M. ruim 14.000 km lang. Negentien steden worden er regelmatig door de Vliegende Hollanders aangedaan, San José, Panama City, Maracai- o.a. Miami, Caracas, Havanna, bo, enz. De luchtvloot bestaat uK zes DC3 en vier DC4 machi nes. Ook heeft de K.L.M. in dé afgelopen jaren grote delen van Suriname en Venezuela vanuit de lucht gefotografeerd. Daarnaast worden er veel chartervluchten uitgevoerd. De functie van de luchtvaart in West-Indië is van geheel ande re aard dan in Europa. Zij heeft zich in de laatste jaren ook daar tot een onmisbare factor gemaakt die niet meer is weg te denken belemmeringen uit de weg waren uit het verkeei tussen de ver uit geruimd, ging het nog sneller.1 een ,'iggende eilanden in de Ca- De gehele luchtvloot werd gemo- raiLlsuie Zee. oflvert [fCW met garantie-certificaat» Toen de „Snip' begon te vliegen, witte West-Indische schoener met zijn bijna 17e eeuwse voor steven nog het gehele intersu- lalre en internationale verkeer tussen de exotische eilanden van de Caraïbische Zee en de Midden- Amerikaanse Staten. Het vlieg tuig bracht daar dan ook een hele ommekeer in het verkeers wezen teweeg. Over de afstand CurasaoAruba deed zo'n schoe ner, de snelste althans, op zijn minst zeven uur en van Curacao naar Maracaïbo zelfs een heel et maal. Geen wonder, dat na de eerste aarzeling, welke nieuwig heden nu eenmaal altijd veroor zaken, het vliegtuig al heel gauw populair werd. Want die lange reizen werden nu door het vlieg tuig tot enkele te verwaarlozen uren bekort. In 1935 was er vrij wel alleen nog maar luchtver keer tussen Curacao en Aruba en van de 2700 personen, die er in dat jaar tussen de beide olie landen reisden, kozen er 2654 het vliegtuig. Het West-Indisch Bedrijf van de K.L.M. groeide gestadig en in het laatste jaar voor de oorlog, 1939, was de lengte van_ het - Th kringen van geïnteresseerden I kelingsplan voor uitgestrekte ge- luchtnet toegenomen tot 1325 km wordt vernomen, dat besprekin- bieden van Brazilië houdt echter terwijl er in dat jaar ruim 14.500 - - - passagiers werden vervoerd. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak, bracht deze aanvankelijk ook in het luchtvervoer in West-Lndië enige achteruitgang teweeg, maar dit was niet van ingrijpen de betekenis. Wat erger was, nu moest het jonge bedrijf volkomen op zichzelf staan, aangezien de gehele organisatie van de K.L.M. In Nederland door de oorlog was uiteengevallen. Doch ook dit on overkomelijk schijnend nadeel, is later weer van voordeel geble ken, omdat eenmaal aan zichzelf overgelaten, dit jonge K.L.M.-be- drijf zich door de moeilijkheden gen worden gevoerd over moge-1 tevens In, dat op vrij grote schaal I(jke oprichting van een Brazili- ondernemende buitenlanders, die aansAmerikaanse Maatschappij over enig bezit kunnen beschik Deze maatschappij zou zich gaan ken, zullen moeten worden aan- bezig houden met financiering getrokken. van wegenaanleg, industrialisatie en agrarische ontwikkeling van aanzienlijke delen van Brazilië. Daarby zouden mogelijkheden ontstaan voor een groot aantal Nederlandse emigranten. De regeringen der Braziliaanse bondsstaten, b.v. Rio Grande del Sul, Parana en Sao Paulo hebben wel oren naar bepaalde voorstel len. Het realiseren van een ontwik- Deskundigen, die trachtten in eenvoudige taal de werking van een waterstofbom uit te leggen, hebben te Washington verklaard, dat een dergelijke bom mogelijk een verzengende hitte zou pro duceren, die honderden kilometers ver zou reiken. Een Hbom, duizend maal krachtiger dan de thans bekende atoombom, zou een directe vernietigende uitwerking hebben in een gebied met een straal van 16 km, terwijl nagenoeg alles in een gebied van 720 km' tegen de grond zou gaan. De bom, met de productie waar-1 atoomgeleerden hem hadden ver van naar de mening van sommige teld, dat de Ver. Staten binnen militaire leiders in de V.S. dienttwee jaar een waterstofbom kon- te worden begonnen, zou in feite slechts bestaan uit een hoeveel heid waterstofgas, dat ontploft door het eenvoudige proces van samenvoeging van waterstofato men, waardoor heliumgas wordt gevormd. Door deze samenvoe ging zou ongeveer zeven maal de energie van de atoombom kunnen worden vrij gemaakt omdat de nodige hoeveelheid waterstofgas gemakkelijker kan worden ver- Werkt Om de explosie te veroorzaken, is een temperatuur van millioe- nen graden en een druk van mil- lioenen kilo's nodig, aldus de des kundigen. Beiden worden ver wekt door de tegenwoordige atoombom. De vraag is, of de we tenschap de energie van de atoombom kan gebruiken om een HBom tot ontploffing te bren gen. Het bewijs is nog niet ge leverd, dat het opwekken van de vereiste temperatuur en druk ge durende een moment, voldoende Is om een Hbom tot ontploffing te brengen. Sommige geleerden gijn van mening, dat een derge lijke hoge temperatuur langere tijd nodig is. Over de details van dit proces is nog weinig bekend. In 1946 verklaarde John Mccloy, toen as- den maken als op oorlogssnelheid werd gewerkt Grootste troepenschip ter wereld zal troepen naar Nederland terugbrengen. Terstond na de Inscheping van de laatste onderdelen der 7-De- cember-divisie zal de repatrië ring der overige zich in Indonesië bevindende Nederlandse troepen met onverminderde snelheid wor den vogrtgezet Teneinde deze repatriëring zo veel mogelijk te bespoedigen is het directoraat-generaal van scheepvaart naast het verkrijgen van enkele Britse schepen erin geslaagd het Franse passagiers schip „Pasteur", het grootste thans bestaande troepenschip, te charteren voor een reis van Indo nesië naar Nederland. Dit schip heeft een capaciteit van circa 4000 man en kan de afstand Tandjong PriokNederland in 18 dagen afleggen. Dit betekent derhalve een record, zowel wat betreft capaciteit als snelheid. Behalve op dit schip heeft men tenslotte voor één of meer reizen beslag kunnen leggen op 6 sche pen van de I.R.O. (International sistent-mlnister van oorlog, dat Refugee Organisation). Van Braziliaanse zijde wordt onder meer veel prijs gesteld op Nederlanders. Het is dan ook niet uitgesloten, dat een op te richten maatschappij veel Nederlanders, maar dan uitsluitend in groeps verband, zou gaan aantrekken. Hiervoor zou met Nederlandse emigratieorganisaties contact moeten worden gezocht, terwijl bestaande contacten zouden moe ten worden verstevigd. Hand in hand* met het Ameri kaanse plan gaat de bereidheid van de Braziliaanse regering en van regeringen van diverse Bra ziliaanse bondsstaten om aan Ne derlandse emigranten, die in groepsverband overkomen, aan zienlijke credieten voor lange tijd tegen zeer gunstige voor waarden te verstrekken. Deze credieten zouden zowel de overtocht als de reis naar de plaats van bestemming, de aan koop van land als financiering van huizenbouw en voor land bouwers ook voor installaties en vee betreffen. Daarbij zou de regering van Brazilië bereid zijn zelfs een be paald gedeelte der reiskosten voor haar rekening te nemen. Brazilië wenst eventueel uitslui tend groepen emigranten op te nemen, onder voorwaarde echter, dat iedere emigrant met toe stemming van zijn oorspronkelijke regering over een te bepalen hoe veelheid kapitaalsgoederen zal kunnen beschikken, waarbij men b.v. denkt aan vee en machines. Brandweerkazerne in vlam men, toen brandweer uitrukte Zaterdagmorgen heeft onder Luiksgestel een dubbele brand gewoed. Tijdens de boerderij- brand van de familie T., waar van stal en schuur tot de grond toe afbrandden, had ook de plaat selijke brandweer pech. Bij het ophalen van het brand weermateriaal is, waarschijnlijk tengevolge van onvoorzichtigheid met vuur, de voorraad olie en benzine in de garage van de brandweer in vlam geraakt, waardoor de garage spoedig in lichter laaie stond en totaal uit brandde. Met moeite heeft men de auto met brandspuit en enig materiaal kunnen redden. Bij de boerderijbrand kon toen nog hulp worden verleend, waardoor het woonhuis-van de boerderij vrijwel werd gespaard. Korte Berichten. Winston Churchill hield Zater dagavond een verkiezingsrede, waarin hij pleitte voor 'n politiek van „voedsel, huizen en arbeid voor allen". Roger Senanedj „de grote", de leider van de bende, die de ju welen van de Begoem Khan, de echtgenote van de Aga Khan roofde, werd na de roof door zijn eigen bendeleden „terechtgesteld" tesamen met zijn vriendin. Cleopatra, een S2-jarige kroko dil uit de dierentuin van Cincin nati, is geopereerd. Omdat zij in Amerika leeft, het land der on begrensde dwaasheden, kreeg zij verschillende schriftelijke bewij zen van deelneming van bewon deraars. 2500 Japanse krijgsgevangenen zijn uit Siberië teruggekeerd. Naar zij vertelden bevonden zich nog 6 a 7000 Japanners in Rus sische krijgsgevangenschap. Som migen zeiden dat er 100.000 in Mandsjoerije stierven of door de Chinese communisten werden ge dood, voordat de Russen de con trole overnamen. Ook rappor teerden zij een toenemende mili taire activiteit in het Oosten der Sowjet-Unie. In Turkestan wer den volgens hen nog vele Euro peanen gevangen gehouden. De Markies van Milford Haven wiens, naam reeds herhaaldelijk werd genoemd als de toekomstige echtgenoot v?n Prinses Margaret van Engeland, zal in' Februari in het huwelijk treden met 'n Ame rikaanse. De Britse coöperatie-partij zal haar leden adviseren bij de a.s. verkiezingen te stemmen op La- bour-candidaten. Door Labour zullen 33 leden van de Coöpera tie-partij c&ndidaat gesteld wor den. Zaterdag werd te Moskou de 26e verjaardag van de dood van Lenin herdacht. Piotz Pospelof, de hoofdredacteur van de „Praw- da" verklaarde bij die gelegen heid dat Montgomery een kanni baal was. Omdat hij gezegd zou hebben dat een nieuwe oorlog een waar feest zou zijn. Die Anglo-Amerikaanse gene raals, aldus Pospelof, die in '45 in paniek werden gebracht door een paar Hitler-divisies en slechts gered werden door de heldhaftige oowjet-legers, dromen thans wil de dromen van een nieuwe oor log. De ondergang van het kapi talisme was onvermijdelijk, of schoon misschien vertraagd. Voorlichting Nederl. Herv, Kerk. De Nederl. Herv.' Emlgratie- onimissie meldt: The Reformed Church in Ame rika (overeenkomende met de Ned. Herv. Kerk), die ook in Canada werkt, heeft zich bereid verklaard, öm Nederlands-Her vormde immigranten in Canada hulp en bijstand te verlenen. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in haar vergadering van Juli 1949 besloten, om alle emigrerende lidmaten mede aan te bevelen, zichdesgewenst aan te sluiten bij „The Reformed Church" in Amerika. Een tweetal vertegenwoordigers van de Reformed Church zijn aangewezen om bij de aankomst van emigrantenschepen in de havens van Montreal en Quebec aanwezig te zijn en emigranten van voorlichting te dienen. Verdere kerkelijke inlichtingen kan men bekomen bij het Emi gratiebureau van de Ned. Herv. Kerk, dat gevestigd is te Den Haag, Javastraat 100 en per brief bij ds L. P. Bruyn, 302 Woodbine street, Toronto, die voorlopig is aangewezen om de correspondentie der emigranten te ontvangen. De gewestelijke arbeidsbureaux en bijkantoren der Stichting Landverhuizing, gevestigd op 150 plaatsen in Nederland, nemen alle aanvragen voor emigratie naar Canada dadelijk in behan deling, evenzo de emigratiecom missie van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité en de Chr. Emigratiecommissie, beide ge vestigd Raamweg 28, Den Haag. (Incez. mededeling, advert I werken tegen verstopping 48) nor J. Z. J. Hazeöroek XXH. ,,'tls misschien toch nog maar het beste zo", denkt Wim de volgende dagen. Hjj probeert zich wijs te ma ken, dat het slechts een dwaze bevlieging van 'm was toen hij er in eerst over dacht, om Bep vragenMaar hij moet niet te Veel naar Bep kijken, tls aan één kant te hopen, dat ze nu ook maar gauw weggaat, gaat trouwen. Anders gebeuren er mis, chien ongelukken. Hij zelf le tens* tte ook niet van steen. Aan de andere kant, hoe moet net met hem en de kinderen, als weggaat Voor Bep echter lijkt hei niet anders, of iedei is content over de oplossing. Wim heeft haar M laridagsavonds reeds gefe liciteerd, met een min of meer officieel klinkend speechje, dai •igenlijk niets uitdrukte Dé volgende avond komt haar vader, met een veel betekenend I lachje op z'n ironisch gezicht. 'Wim, die tegenover haar aan tafel zit, schuift z'n schrijfbloc weg. „Hallol" zegt deze. ,,'t Grote nieuws óók al ge hoord?" Kooiman negeert de opmer king. De doordringende blik van zijn scherpe oogjes blijft op z'n dochter gericht. Hij vraagt dus: „Ze zeggen dat jij een andere betrekking hebt gevonden is dat waar?" Bep hoeft niets te zeggen. Ze glimlacht maar een beetjg. „Ja ja, ik zie het al Omzichtig "gaat de oude Kooi man op een van de stoelen zit ten, eveneens bij tafel. „Vertel me eerst maar eens, wat je te drinken hebt.... koffie, thee, 'tkan me niet schelen., 'kheb behoorlijk dorst".... „Ja", zegt Wim, „we moesten in de zomer eigenlijk altijd bier in huis hebben, Bep"Hij wil laten horen dat ie d'r óók is, en hjj doet, of hij op een paar centen niet Roeft te kij ken. Ja.ja. „Wie zou dat moeten beta len?" denkt Eep. „Wie moet hier bijna de helft van de krui denierswaren, en van de groen ten en zulk soort dingen beta len? Is zij het niet? Deed ze het niet, dan '.eden ze allemaal ge brek hierZij houdt zelf van goed eten en ze heeft er óók al die maanden voor gezorgd, dat 'ter was.... Waardeerde Wim dat hele maal niet? Hij heeft er nooit iets van gezegd 1 „Ik dacht dat bier te min voor je was", merkt Kooiman op met 'n ijskoud gezicht. „Te min?" „Ja, 'k dacht dat jullie soort mensen liever wjjn dronken, en zulk soort dingen...." „Op een waime dag kan ik een glaasje bier best waarde ren", zegt Wim nog kalm. Maar Bép ziet dat hjj rood wordt van ergernis. Dit wil ze toch niet. Ze is te veel met Wim ver trouwd geraakt, om nu geen partij /oor 'm te kiezen „Niet hatelijk worden, va der." „Nee nee, volstrekt niet", ver zekert Kooiman. „D'r schoot me iets te binnen, zie je.... iets wat me nog steeds dwars zit. Moet je horen, Wimaan Bep heb ik het verhaal al eens verteld, geloof ik. 'tWas in Den Haag, een jaar of tien geleden. 'kHad twee knechts bjj me, we hadden daar wat te doen gehad, we zagen er net uit als altijd in onze werkkleren liepen we, snap je? 'kZeg toen we klaar waren tegen de jongens; 'com jongens, 'kzie daar een sjieke zaak, nou gaan we es sjiek een Pilsje drinken. Maar wat denk je? - We gingen aan een tafeltje zitten, vlak voor 'traam, zodat we wel wat zien konden Daar komt een kellner op ons af.... 'kWil bier bestellen Maar niet nodig. Hjj gaf me keurig netjes te verstaan, d3t mensen die d'r handen uit de mouwen kunnen steken, niet in die sjieke zaak thuis hoorden. En of we daarom asjeblieft maar gauw wilden ophoepelen „Gingen jullje?" vraagt Wim.. Niet voordat ik die kerel goed de waarheid had gezegd, daar kun je van verzekerd zjjn Ik heb een flinke stem, dat weet je! Ze hebben me tot op straat kunnen horen!Wat! zeg ik. Als ik in Londen kom, in de sjiekste zakentdie je daar marr vinden kunt, dan word ik be diend als een prins meneer, als een prins! In Antwerpen idem, en overal in het buitenland! Al leen hier, in m'n eigen land, schijnen mensen te zijn met zo veel verbeelding, dat ze me te min vinden!.... Asjeblieft, zeg ik nogeens, drie Pils!...." En ik gooide zo'n slordige duizend op tafel...." Hielp dat?" vraagt Wim. (Wordt vervolgd.) Sommige lieden noemen Borssele „een gat". Meer niet. Ze heb ben het pertinent mis. Goed, het kan er stil zjjn, als op een win terdag de kruidenier, de koster en de politieman wat sneller ach ter de kachel kruipen en de bus van de A.M.Z. het enige lawaai vormt. Maar „een gat"? Och kom! Ga er zomers maar eens heen, geniet, mèt de andere baders van de strandgeneugten op de Kaloot, wandel eens over het rui me dorpsplein als de muziekvereniging op de helder geverfde tent een nummertje ten beste geeft en verlustig u in de geur der rozen, die het plaatsje een zekere vermaardheid hebben ge geven. „Ik heb gedacht, dat het stre ven van de regering erop gericht was, bestuurskrachtige gemeen ten te vormen", zegt hij. „Nu gaat men, als tenminste de publi caties waar zijn, de levenskracht uit een gemeente snijden. Zo ver liest een gemeente heel wat be lastingbetalers en dat betekent een kleiner inkomen voor Bors sele". Het is kennelijk een onderwerp, dat deze burgemeester tegen staat. En geen wonder. Borssele is immers al heel oud. In 976 wordt het dorpje reeds ge noemd. Het heet dan Brunisela. In de loop der eeuwen is het via Bersen, Berselen, Bersselen en tal van andere variaties naar de huidige naam gehuppeld. In 1538 is het eiland (dat was het toentertijd nog) overstroomd en In 1638 werd de eerste dijk weer gedicht. De huidige Wolfaarts- polder lag toen nog voor de kust en de bekende hofstede „Land- manslust" was vroeger 'n buiten dijkse boerderij. Vandaar de ho ge ligging. Genoeg geschiedenis. Over Oud Borssele zouden nog kolommen vol te schrijven zijn. Een nieuw Borssele. Burgemeester Bax werkt voor een nieuw Borssele. Bij ons be zoek was men druk bezig met de aanleg van de nieuwe riolering. Vijftigduizend gulden kost 't plan en de halve gemeente is er voor ondergraven. Maar het mag er dan ook zijn. En het dorpsplein wordt bestraat. Rond de muziek tent heeft men een tijd geleden nette plantsoentjes aangelegd. Toen men er mee begon zei de goe-gemeente: „Bloemen?; mè burgemeester, zet er mae suker- peeje". Maar nu vindt men het toch plezierig, dat die bloemen er gekomen zijn. Dan heeft de gemeente nog één rrote wens. En dat is- een vereni- insgebouw. Neen, niet omdat 't en modeartikel is geworden, aar Borssele heeft een heel echte gemeenschap en die kan est zo'n gebouw gebruiken. Nu eeft men de school tot beschik ing en daar is ook alles tegen e zeggen. Afscheid Als we weer buiten staan, heb ben we nog een goed kwartier. Nog even dwalen we door het dorp, waar de vlag uit de toren waait. De toren, die de ambte naar niet zo mooi vindt. Er han gen wat brandslangen te drogen: het koperwerk van de verbin dingsstukken slaat rhythmisch in de wind tegen de kerkmuur. Bij de terp wacht de bus en een militair die naar stad moet. Dan rijden we. Dag goeie ouwe bultige terp. Wanneer zal er weer eens een oudheidkundige Komen om, blij als 'n kind, een luttele potscherf uit je binnenste op te diepen? ïjfu is het winter. Op de eerste dag van de vorst zijn» we in de bus gestegen; zo'n knaap van de A.M.Z. met een chauffeur op de bok, die feilloos- bochtenwerk weet te leveren. Zo'n tpchtje per bus is het geld all een" al waard, vooral als het landschap, stil be vroren, zich welhaast oneindig ver laat overzien, met daarboven een stralend winterzonnetje. Tegenover het gemeentehuis, bij de dorpsterp zijn we uitge stapt. Tja, die heuvel met knoestige wilgen begroeid. Waar is de tijd, dat hier het kasteel van Troje zich verhief, de trotse veste van Frank van Borssele. Komaan, geen gemijmer in de kou. In het gemeentehuis. In het gemeentehuis troont een ambtenaar, Hij typt, doch stopt, als wij, stommelend, via 't klom- penhokachtige voorportaaltje, voor de bafi belanden. Hij vertelt ons, dat de burge meester zo komt en biedt ons een stoel. Hij houdt van zijn dorp, deze ambtenaar; vindt het alleen jammer, dat „bijvoorbeeld de kerk van Nisse hier niet staat". „Ja", legt hij geduldig uit, „die is groter, imposanter" Voor de rest is hij best tevre den. De grenswijzigingen. Zo niet burgemeester Bax. Tenminste als wij over de grens wijzigingen beginnen, waarbij Borssele er maar beknepen van af komt. (Ingez. advert.) Niwin-luisterwedstrijdea. De Niwin wil met ingang van 24 Januari a.s. elke 14 dagen een luisterwedstrijd organiseren ten behoeve van de Nederlandse mi litairen in Indonesië, die wachten op hun terugkeer naar Neder land. De lulsterwedstrjjden zullen worden uitgezonden in het pro gramma voor de Nederlandse mi litairen in Indonesië van radio Nederland, Wereldomroep. Donderdags zal het programma voor de Nederlandse militairen vanuit Djakarta deze uitzending herhalen. Chr, Nat, Vakverbond. De algemene vergadering. De algemene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond zal, naar wij vernemen, Dinsdag 25 en Woensdag 26 Juli a.s. te Utrecht onder leiding van de heer M. Ruppert worden gehouden. Staatk. Geref. partij. De algemene vergadering van de Staatk. Geref. partij zal, naar wij vernemen, Woensdag 10 Mei a.s. in „Tlvoli" te Utrecht onder leiding van ds P. Zandt worden gehouden. De uienmarkt had in de maand December en in de eerste weken van Januari weer een vlot ver loop. Begin December werd 20 tot 22 cent geboden, traag liep de prijs naar 25 cent, doch zodra bekend werd dat met Frankrijk een contract was afgesloten voor levering van 10.000 ton groenten waaronder ook uien liep de prijs op tot 30 cent en zelfs werd voor levering begin Februair al 35 cent per kg betaald. Natuurlijk wil iedere teler voor deze prijs wel leveren en de meestetelers heben dan ook hun voorraden geheel geruimd. Al leen de partijen door exporteurs voor eigen rekening opgekocht zijn thans nog hier en daar opge slagen. Er zijn in Nederland in 1949 geteeld een oppervlakte van 4671 H.A. zaaiuien, waarvan in Zee land 1769 H.A. Rekent men nu een opbrengst van 30.000 kg per H.A., dan zou de opbrengst aan zaaiuien onge veer 140 millioen kg moeten zijn. Naar schatting is de hoeveel heid die voor export beschikbaar komt ongeveer 125 millioen kg. Tot en met December zijn daar van geëxporteerd 85.368.606 kg. Mr Eikhuizen geïnstalleerd te Halsteren. Zaterdag is mr A. J. M. Eik huizen, die onlangs afscheid nam te Ovezande, geïnstalleerd als burgemeester van Halsteren. Na de ontvangst aan de grens van de gemeente tussen Bergen op Zoom en Halsteren ^door de voorzitter van het Oranje-comité de beide wethouders en de ge meente-secretaris, werd de nieu we burgemeester met zijn echt genote en kinderen in optocht naar het gemeentehuis geleid, waar de schooljeugd een zang- hulde bracht. Bij de installatie, die daarna door loco-burgemeester Jonkers werd verricht, was een groot aan tal autoriteiten aanwezig, o.m. mr dr Mes namens de vereniging van burgemeesters en secretaris sen op Zuid-Beveland en het Prov. Bestuur van Zeeland. Voorts de oud-secretaris-gene raal van Binnenlandse Zaken mr dr Frederiks, en vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur van Ovezande. Jaarcollecte voor de scholen met de Bijbel. De 71ste Unie-collecte voor de scholen met de Bijbel heeft in de navolgende Zeeuwse ge meenten opgebracht: Brouwers haven (Zld.) f 157,81; Groede f 160; Kapelle-Biezelinge f 67; Meliskerke f 50,25; Nieuwdorp (Zld.) f 55,80, In totaal kwam van 250 Locale Comité's binnen f85584,48. Schepen aan de grond. De Oostenwind heeft op de Zeeuwse Stromen altijd een lage eb, zodat het voor de scheep vaart in sommige gedeelten van Zeeland oppassen wordt. Zo ge raakten in het nieuwe vaarwater, een gedeelte van het Krammer dat eerst de laatste jaren ont stond deze week enige schepen aan de grond. Het spreekwoord „Een schip op strand, een baken in zee", ging hier in vervulling, want de andere schepen besloten daarop de veiligste weg te kiezen en evenals plm. 20 jaar geleden, de Krammerplaat om te varen. Deze iets langere weg, wordt nu bij laag water regelmatig door de scheepvaart gekozen. De aan de grond gevaren schepen kwamen bij het wassen van het water weer vlot zonder averij te heb- Vergadering Van oud-illegalen te Goes. In „De Landbouw" te Goes werd Zaterdagmiddag een verga dering gehouden van oud-illega len, die waren verenigd in de vroeger O.I.W. in Hersteld Ver band. In deze vergadering sprak de heer P. Hagedoorn uit Eindhoven over de noodzaak van bundeling der oud-illegaliteit. In zijn betoog vum WELDADIGHEIDSBAL. Het Nederlandse sanatorium voor t.b.c.-lijders te Davos, ia vrij algemeen bekend. Een groot aantal lijders aan deze verschrikkelijke ziekte in verschillende vormen, worden daar verpleegd. Velen vinden daar Gode zij dank genezing. Maar hoeveel wordt daar ook geleden. Tengevolge van de devaluatie dreigt dit werk in financiële moeilijkheden te geraken. Het gevaar dreigt zelfs, dat het zal moeten worden stilgelegd. Vandaar dat nu een hulpactie op touw wordt gezet, en dat o.a. in de Residentie een weldadig heidsfeest is georganiseerd. Moet men horen hoe dat toe gaat.' Daar waren de burge meester, de Zwitserse gezant en vele burgerlijke en militaire autoriteiten. De Haagse chic was op het appèl. Om weldadigheid te beoefe nen? Om te offeren? Welnee, om ten bate van mensen die met de dood worste len, pret te jrtaketi. Er werd een cabaret-program ma gegeven. En dan was er een groot bal, waaraan door vele dansorkesten werd meegewerkt. De Bijbel zegt ergens, dat de barmhartigheden der goddelo- zen wreed zijn. Of dat hier van toepassing is weet ik niet. Mis schien is het beter te spreken van goddeloze onbarmhartig heid. In Friesland een Chr. Bureau geopend. En wat doet Zeeland? „Het aanbod van kantoorper soneel is weer gestegen. Het be treft hier veelal jongens, die met de Kerstvacantie een zo slecht rapport hadden, dat ze door de ouders van school (Mulo of H.B.S.) werden geno men. Opmerkingen van deze aard komen voor in rapporten van Gew. Arbeidsbureaux. Het tekent de verkeerde mentaliteit van vele ouders. Ze hebben hun kinderen naar een Mulo of H.B.S. gestuurd in de hoop, dat ze het er goed zouden afbren gen. Het is mislukt en nu dus maarnaar een kantoor. En dat in een tijd, dat de kantoor baantjes, vooral voor jongelui met generlei ervaring of spe ciale kantooropleiding, lang niet voor het opscheppen liggen. Maar nog steeds leeft in ons goede vaderland het misplaatste ontzag voor een boord en schone handen, al verdient de drager van die boord veel minder dan een goede timmerman of bank werker en al zal hij zich mis schien levenslang ongelukkig voelen op een kantoorkruk tus sen vier muren. Zowel voor da jongelui zelf als voor liet sociaal-economisch wel- zyn van Nederland is het drin gend gewenst, dat de rechte man op de rechte plaats komt. In verband daarmee is nu ook te Leeuwarden een Chr. Stichting voor School- en Be roepskeuze geopend. Als leider van dit bureau is aangesteld de heer J. Hover, een Zeeuw van geboorte. In zijn tien jarige practijk als leraar en di recteur aan een H.B.S. en een Kweekschool, heeft hij zoveel er varingen opgedaan van de narig heden, die een verkeerde school keuze mee kan brengen, dat hij besloot de richting van de psycho logie te kiezen om zodoende de jeugd, de ouders en de samenle ving te kunnen -dienen. Hij ging in Batavia psycholo gie studeren, doch de oorlog kwam tussenbeide. In 1948 kwam hij met zijn gezin terug in Nederland en liet zich inschr- ven aan de V.U. te Amsterdam, Hjj studeerde drie en een half jaar bij prof. dr J. Waterink en heeft het eerste deel van zijn doctoraal examen achter de rug. Dit Bureau voor School- en Beroepskeuze is een instituut, waar men, om het eens populair uit te drukken, binnenste buiten wordt gekeerd, met andere woorden wat er in een men* zit, komt daar aan het licht. Dat de wetenschap der psy chologie zover gevorderd is, mag tot dankbaarheid stemmen. De resultaten van vele jaren studie kunnen dienstbaar ^/or den gemaakt aan het levensge luk van vele jonge (en even tueel ook oudere) mensen, die hierdoor in de maatschappij de voor hen geschikte plaats zullen kunnen innemen, daardoor meer arbeidsvreugde zullen smaken en tot goede prestatie* zullen komen, hetgeen de sa menleving ten goede komt. Wy wensen de Friezen van harte geluk met het bereikte re sultaat. En w(i voegen er aan toe, de wens, dat ook in Zeeland een der gelijke stichting tot stand zal ko men. gaf hij een overzicht van de ont wikkeling in de oud-illegale or ganisaties na de bevrijding. Spr. toonde zich een voorstander van bundeling der oud-illegale krach ten in de Nat. Federatieve raad van het voormalig verzet, om daardoor het onrecht, dat vele oud-illegalen wordt aangedaan, te kunnen bestrijden. Ais succes sen, door deze actie behaald, noemde spr. o.a. de berechting van oud-collaborateurs en het vervallen van „Huize Doorn" aan de Staat. Na zijn causerie wer den verschillende vragen beant woord. De heer Hagedoorn werd ingeleid door de heer K. Meijer, de voorzitter van het comité van actie, dat deze vergadering had belegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2