Troepen van kapitein Westerling rukten Bandoeng binnen. Memorandnm aan de Westdnitse regering. Russen belemmeren verkeer bij Berlijn Krabbenttgke beeft een juweel van een yemeenieunis. NIEUWS geestelijke vernieuwing Actie geldt alleen de O.I.-troepen. SNIPPER De vorst zal waar schijnlijk aanhouden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bulgaarse minister-president overleden. Prov. Plan. Dienst bad niets met bunkerkwestie te Cadzand te maken. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 90, Tel. 2438, bij geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1468 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 24 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUID KMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.32 u., onder 17.14 u.; Maan op 11.00 u., onder u. Hoogwater op Woensdag 25 Jan.: Vlissingen: 6.14 u. 1.59 m„ 18.46 u. 1.59 m.; Terneuzen: 6.46 u. 1.78 m„ 19.15 u. 1.80 m.; Wemel- dinge: 756 u. 1.33 m., 20.21 u. 1.45 m.; Zierikzee: 7.33 u. 1.11 m., 20.05 u. 1.24 m. Het ziet er in West-Duitsland ver van gunstig uit. Hoe kan het ook anders. Dit land draagt met zich de erfenis van twee verloren we reldoorlogen en van het daar tussen liggende nationaal-socia- listisehe regime. Wat eens welvarende steden en dorpen waren, centra van cultuur en beschaving, zijn nu niet veel anders dan troosteloze ruïnes. Daarbij komt, dat het zwaar geteisterde land als overstroomd is door millioenen displaced persons uit Oost-Duitsland ge vluchte en verdreven personen die aan alles gebrek hebben en die alleen imar kunnen mee werken om de ellende nog groter te maken. En het ergste hierbij is, dat we hier te doen hebben met een geestelijk nihilistische massa, rijp voor nat onalisme aan de ene en communisme aan de andere kant. ""Pc recht werd dan ook door de „Maasbode" betoogd, dat Duitsland vóór alles nodig heeft een geestelijke vernieuwing. „We ontkennen niet, dat steun cn hulp om economisch weer op de been te komen, on ontbeerlijke factoren zijn om de geestelijke vernieuwing de volle vrucht te doen d agen: maar al leen met economische rugge steun zal men er nooit komen. Het Duitse volk heeft een hechte wereldbeschouwelijke grondslag nodig om er een stevig gefun deerde gemeenschap op te kun nen bouwen. Dit werk van geestelijke ver nieuwing is uitermate moeilijk. Een aanmerkelijk deel van het Duitse volk leeft in de ver strooiing, de meesten huizen in puinhopen; de brandpunten van het geestelijk leven, de kerken, zijn vernield; priesters en an dere geestelijke ~s zijn oud, uitgeput en veel en veel te ge ring in aantal. Daarom is krachtige steun van het buiten land nodig, in het hoge belang van Duitsland, maar ook van geheel West-Europa. Want niets zou, in het toch al mede door dit nihilisme aangetaste Wes ten, gsvaarlijker zijn dgn dat in het hart van Europa een groot land zou komen te liggen, dat rijp is voor alle satanische uit barstingen en gereed om ze ook elders te doen losbreken." In verband hiermede wijst het blad dan op wat van R.-K. zijde door het Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing, dat daarbij de volle steun heeft van 't Duitse, Franse en Engelse episcopaat, wordt gedaan. Rome spant alle krachten in, en van zijn standpunt terecht, om dit geestelijk nihilistische volk te brengen onder de beademing van de R.-K. kerk. Gelukkig wordt ook van Pro testantse zijde om dit verza melwoord hier; te gebruiken wel een en ander gedaan om te komen tot geestelijke vernieu wing. t Het is echter verdwijnend weinig in verhouding tot de grote geestelijke nood. Er moet en er kan veel meer gedaan worden. Zou het, ondanks alle geeste lijke verschillen en geschillen, niet mogelijk zijn om te komen tot een samenbundeling van krachten? Grote belangen niet alleen voor West-Duitsland, maar voor geheel Europa staan hier op het spel. DE R.I.S. MOET EEN KRACHTPROEF DOORSTAAN. Gistermorgen tussen 5 en 6 uur zijn de troepen van de voor malige K.N.I.L.-kapitein Westerling een grootscheepse aanval op Bandoeng begonnen. Enkele uren voor dé aanval had Wester ling tegenover Keuter verklaard, dat hij van plan was de Ten tara Nasional Indonesia, de geregelde strijdkrachten van de Re publiek in West-Java en Batavia op te rollen, het kabinet te arresteren en een nieuwe regering te laten vormen. Volgens Reuters correspondent stonden Nederlandse burgers aan het hoofd van enkele peletons van Westerling. De aanvallende troepen waren in groene uniformen gekleed, ge deeltelijk gemotoriseerd en had den de beschikking over vol doende automatische wapens. Zij vertelden, dat kort na het begin van de aanval de Indonesische strijdkrachten, die de dorpen in de buurt van Bandoeng bezetten, naar de heuvels waren uitgewe ken. De eenheden van Westérlings leger, de A.P.R.A., trokken via de grote Postweg het centrum van Bandoeng binnen. Op de waar schuwingsschoten in de lucht volgde een „sauve qui peut" van het publiek in de straten. Bij het hoofdkwartier van de T.N.I. en de grote hotels vonden korte vuurgevechten plaats. Ge meld wordt, dat de A.P.R.A. „ar restaties verrichtte" en dat de gevangenen, allen burgers, op vrachtauto's werden weggevoerd. Voorts werd te Bandoeng ver nomen, dat een deel van het korps speciale troepen, dat vroe ger onder het commando van vVesterling stond, zich bij de A.P.R.A. aansloot. Het Indonesi sche Rode Kruis, het Palang Me rah Indonesia, maakte onmiddel lijk een begin met de berging van de stoffelijke overschotten der slachtoffers. Een van de commandanten der A.P.R.A., Padjoeli, verklaarde aan 't plaatselijk dagblad de Pre- angerbode, dat de actie gericht was tegen de T.N.I. Padjoeli, zei- President Truman stelt belastingwijzigingen voor. President Truman heeft in een speciale boodschap aan het Con gres voorgesteld de accijnzen en de omzetbelasting te verlagen, de belastingen op ondernemings winsten, onroerende goederen eri grote giften te verhogen met in totaal 1 milliard dollar per jaar en de mazen in de wet, die het mogelijk maken belastingen te ontduiken, te sluiten. Hij zeide in zijn boodschap niet, in hoeverre de accijnzen zouden moeten worden verlaagd, doch gaf te kennen, dat verla gingen het dringendst nodig zijn in de belastingen op vracht-, spoorweg-, autobustarieven, ta rieven van telefoon- en telegraaf- verkeer op lange afstand en in de omzetbelastingen op alle ar tikelen. Amerikaans-Engels-Belgische atoombesprekingen. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft mede gedeeld, dat Groot-Brittannië, de Ver. Staten en België op 30 Januari te Washington bespre kingen zullen beginnen over al gemene kwesties van wederzijds belang op het gebied van de atoomenergie. Verondersteld wordt, dat de besprekingen betrekking zullen hebben op de voorziening met uranium uit de Belgische Congo. Volgens een in de oorlog geslo ten overeenkomst had Engeland recht op een deel van dit ura nium doch het heeft de V.S. dit aandeel laten gebruiken. Volgens te Londen ontvangen bericht van het communistische nieuwsbureau „Nieuw-China" zijn in de provincie Kansoe vier hoge functionarissen van de re gering van Tsjang Kai Sjek ge arresteerd, beschuldigd van het vermoorden van Mao Tse Min, broer van de communistische leider Mao Tse Toeng in 1943. In een gisteravond door de Bulgaarse regering uitgegeven bekendmaking wordt mede gedeeld, dat de Bulgaarse minis ter-president Kolarof. aan hart verlamming is overleden. Kolarof werd in 1877 geboren als zoon van een schoenmaker. Van 1895 tot 1897 was hij onder wijzer. Daarna studeerde hij rechten te Aix en Province en Genève, welke studie hij in 1900 voltooide. In 1919 werd hij secretaris van de communistische partij en in 1922 secretaris-generaal van de vierde communistische interna tionale. Samen met Dimitrof leidde hij de Septemberopstanu van 1923, waarvoor hij ter dood werd veroordeeld. Na de opstand van 9 September 1944, die de regering van het vaderlandse front aan de macht bracht, keer de hij naar Bulgarije terug. ZIEKE REDDE KIND. Gistermiddag raakte een 8- jarig jongetje, dat aan de walle- kant van het Rokin nabij de Munt te Amsterdam speelde, te water. Een 34-j'arige chauffeur, de heer Serier, die voor een raam van zijn huis aan de Oude Turfmarkt ziek te bed lag, zag het gebeuren. Zonder te aarze len snelde hij, hoewel slechts gekleed in een pyama, naar be neden en dook het water in. Hij slaagde erin het jongetje te red den. Daarna voorzag hij het in zijn woning bovendien van droge kleren. De heer Serier is in het bezit van het diploma van de Amsterdamse Reddingbrigade. de, dat de A.P.R.A. niet het om verwerpen van "de R.I.S. beoogt, doch uitsluitend het beëindigen van de inmenging door de T.N.I. in de zaken van Pasoendan. STEUN VAN DE DAKOEL ISLAM. De troepen van Westerling zouden volgens latere berichten zich concentreren rond het vlieg veld bij Bandoeng, \jgar zij ver sterkingen van de regelmatige strijdkrachten per vliegtuig uit Djakarta verwachtten. De Indo nesische troepen zouden zich in tussen samentrekken in Lem- bang. Het hoofd van de politie te Buitenzorg heeft aan Aneta me degedeeld, dat, in tegenstelling met uit Bandoeng gemelde ge ruchten, de toestand in Buiten zorg. Tjiandjoer en Soekaboemi volkomen rustig is. Volgens tot dusver bekende gegevens zou in het betrokken gebied de invloed van de A.P.R.A. zeer groot zijn. Uit Bandoeng bericht Reuter, dat de troepen van Westerling, naar men meende, gelijktijdig aanvallen hadden uitgevoerd op Indonesische legerposten over geheel West-Java en in sommige gevallen gesteund werden door benden van de Daroel Islam. Men was van mening, dat Wes terling commandogroepen liet in filtreren in Djakarta, maar dat hij deze Zondagavond had terug getrokken. Waarnemers meen den, dat hij misschien op een geschikte gelegenheid om toe te slaan wachtte. OFFICIEEL COMMENTAAR Door de regering der R.I.S. werd een officieel communiqué uitgegeven, dat luidt als volgt: „Er zijn berichten ontvangen, dat zich gewapende benden in de omgeving van Bandoeng en in Bandoeng bevinden. Van deze benden maken gedeserteerde mi litairen van de onder Nederlands bevel staande landstrijdkrachten deel uit. De minister-presi dent der R.I.S. en de Hoge Com missaris van het Koninkrijk der Nederlanden hebben de situatie besproken en zijn overeengeko men, dat in deze aangelegenheid gecoördineerd zal worden ge wandeld." Een Indonesisch woordvoerder heeft na de kabinetszitting van gisteren verklaard: „Wij zullen alle elementen, die wanorde stichtten in Bandoeng, meedo genloos onderdrukken. De onder ons bevel staande "troepen zijn voldoende om de toestand te be heersen." Aneta heeft minister van Maarseveen, die zich zoals be kend to Djakarta bevindt, ge vraagd wat zijn mening over de zogenaamde A.P.R.A. is. De mi nister antwoordde hierop, dat hij terzake alleen een mening heeft voorzover hierbij Nederlanders zijn betrokken of personen, die onder Nederlands commando staan of hebben gestaan. In aan sluiting op hetgeen de Hoge Commissaris reeds 10 Januari j.l. hierover heeft gezegd, sprak ook minister van Maarseveen zqn scherpe afkeuring over hun op treden uit. minister voegde hieraan toe, dat hij wil aanne men, dat deze personen niet be seffen welke grote nadelen er door hun optreden dreigen. De minister merkte op, dat het voor hen op dit moment nog niet te laat is om een wending ten goe de te maken, maar dat, als zij dit nalaten dadelijk te doen, het zeer snel te laat zal zijn, omdat van Nederlandse zijde dan de streng ste maatregelen te verwachten zijn. REEDS WEER ONTRUIMD? Het Franse persbureau A.F.P. meldt nog, dat uit de uit Ban doeng ingekomen verslagen blijkt, dat de troepen van Wes terling Zaterdag hun activiteit hebben ingezet met de ontwape ning van de Indonesische politie te Tjililin, op ongeveer 20 km. ten Zuidwesten van Bandoeng. Westerlings troepen werden aan gevoerd door de gewezen politie commissaris Bolle van Beelden, een deserteur van het politie corps van Semarang, en door een gewezen Nederlandse politie- inspecteur, Van der Meulen, die met vijf van zijn mannen naar Westerling is overgelopen. Bo vendien neemt eeij groep sol daten van het Nederlandse keur corps, de „Rode mutsen" ge naamd, aan de actie deel. Volgens niet-bevestigde be richten, die Maandagavond te Djakarta de ronde deden, zou de A.P.R.A. van Westerling Maandagavond Bandoeng hebben verlaten. Tabak alléén in winkels. Verkoop in café's slechts als „dienstbetoon". Minister Lieftinck heeft beslo ten paal en perk te stellen aan de verkoop van tabaksartikelen buiten de bedrijven der geves tigde kleinhandelaren. In hotels, café's en restaurants zullen voortaan slechts bij wijze ,van „dienstbetoon" tabaksartike. len aan de cliëntele mogen wor den geleverd. Hiervoor worden tijdelijke tabaksvergunningen verstrekt. Aldus een instructie van het ministerie van Financiën aan de directeuren van 's Rijks belas tingen en domeinen. Indien de verkoop verder gaat dan dienstbetoon, worden die tijdelijke vergunningen ingetrok ken. Vurige bewonderaarsters. De zanger Ricci Valle kwam met de trein uit New- York te Pittsburg aan. Een groot aantal bewonderaar sters, de meesten beneden de leeftijd van 20 jaar, wacht ten hem op. Valle begroette hen glimlachend. De meis jes, die de gehele avond op zijn komst gewacht hadden, bestormden hem. Zij trokken zijn jas en overhemd aan stukken en de zanger werd bijna vertrapt. Hij moest door de spoorwegpolitie naar een ziekenhuis gebracht worden. Basis voor nieuwe onderhandelingen over de Saar Volgens het Westduitse nieuws- bureau D.P.A. is een door het Westduitse min. van buitenl. za ken betreffende geheel Duitsland opgesteld memorandum aan de Westduitse regering voorgelegd. Het zou moeten dienen als basis voor nieuwe onderhande lingen over de Saar. In het memorandum zou gezegd wor den, dat de Saar politiek niet van West-Duitsland dient te worden gescheiden, maar opge nomen moet worden in de fe deratie ais twaalfde staat. Ver der zou de Saar economisch nauw met Frankrijk verbonden moeten blijven. Het Franse mili taire bestuur, aldus het memo randum, heeft in 1946 maatrege len genomen in de Saar, die niet verenigbaar waren met de stap pen waarover door de gealliëer- den overeenstemming werd be reikt. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft ver klaard, dat de kwestie over het Saargebied niets heeft uit te staan met de onderbreking van de handelsbesprekingen tussen Frankrijk en West-Duitsland. Inwoner van Koewacht verdronken. De heer G. te Koewacht, die zich des nachts van Moerbeke naar Koewacht begaf, is, dooi de duisternis misleid, in de Moervaart terecht gekomen. Op zijn hulpgeroep snelden enige perstmen toe, die de drenkeling met een lange haak uit het water trachtten te halen. Daar het ge ruime tijd duurde vóór men de heer G. kon vasthaken, waren de levensgeesten vrijwel gewe ken en werd in allerijl een ge neesheer ontboden. Het mocht de dokter niet meer gelukken de bewusteloze bij te brengen. De heer G. is enige uren later overleden. Het voornaamste .geschilpunt wordt gevormd door de Franse eis, dat Duitsland voor 5 millioen dollars aan groenten en voor eenzelfde bedrag aan kaas zal invoeren. Deze eis heeft heftige protesten uitgelokt van de Duit se landbouworganisaties, die vre zen, dat de belangen van de Duitse landbouw ernstig zullen worden geschaad. GOESE ORATORIUM VERENIGING. Opvoering „Mattheus Passion". Naar wij vernemen zal de Goese Oratoriumvereniging o.l.v. Jan Kousemaker op 31 Maart in de Grote Kerk te Goes, een uitvoering geven van de „Mat theus Passion". Het plan is hier een traditie van te maken. Medewerking verlenen het Haag se Kamersymphonie-orkest o.l.v. Sam Swaap. Solisten zijn Ankie van WickevoortCrommelin so praan, Mevr. Riek van Veen alt, Reinhardt van Randwijck tenor, Henk Driessen bas, Otto Coupe rus bas, Meindert Boekei, clave- cymbel. Geen deel van een nieuw blokkadeplan. De Britse commandant te Ber lijn, generaal-majoor G. K. Bourne, heeft verklaard, dat de jongste verkeersmoeilijkheden bij de spoorwegen, op de water wegen en op de autoweg tussen Berlijn en West-Duitsland, zeer zeker geen deel uitmaken van enig Russisch plan om Berlijn weer te blokkeren. Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Ver voer verklaarde, dat de Russi sche grenswachten een grondig onderzoek instelden naar alle voertuigen, die van het Westen naar het Oosten gingen, via Schepen vastgelopen op Ooster-Schelde. Zondagavond zijn tijdens ab normaal lage waterstand het sleepschip „Matan Germa", 1329 ton, schipper Magnus uit Steen dorp (België) en „Glecon Jean" uit Boom (eveneens België), 1363 ton, schipper Jorens, in het Slaak aan de grond gelopen. Het derde sleepschip, de „Ber- ma" uit Rotterdam, schipper ten Napel, dat minder diepgang had, voer daarbij tegen de „Glecon Jean" en beschadigde het achter schip. Bjj wassend water zijn de schepen weer vlot gekomen. De sleep werd getrokken door de sleepboot „Louise". De schepen waren geladen met kolen en op weg van Rotterdam naar Ant werpen. Raadhuis en nieuwe scho ol binnenkort in gebruik. Krabbendqke groeit, dat merkt men aan alles. Werden kort geleden twee internaten geopend en kwam reeds langer geleden een groot veilinggebouw gereed, dat overigens al weer uit gebreid wordt, straks zal de grondige verbouwing en verrui ming van de dubbele school gereed zijn en zullen de bofjes voor ouden van dagen alle negen zijn betrokken, terwijl over enkele weken de Commissaris der Koningin het fraaie gemeente huis officieel in gebruik zal stellen. De opening van het raadhuis kan moeilijk meer anders dan op officiële wijze geschieden, want in feite is het al enkele weken geleden in gebruik genomen, al was het dan ook slechts gedeel telijk. Want zo gauw waren de werklieden niet klaar met de secretarie, de burgemeesters- en secretariskamer, of het secreta rie-personeel met burgemeester J. Vader voorop, zetelden er zich. Ze gingen van het stand punt uit, dat aan alles een eind komt, ook aan een verblijf van bijna een jaar in de naast het gemeentehuis staande Boeren leenbank, waar men met elkaar in twee kamers gehokt zat. „SLECHTS" VERBOUWD. Wanneer iemand, die plaatse lijk niet op de hoogte is, mocht denken, dat Krabbendijke een geheel nieuw gemeentehuis heeft gekregen, dan is die gedachte onjuist. Het oude gemeentehuis is „slechts" verbouwd. Niet, dat er nooit gedacht is aan een ge heel nieuw pand, integendeel, het plan was altijd een nieuw een kwestie van vele jaren wor den en in Krabbendijke houdt men meer van opschieten, al kijkt men als echte Zeeuwen heus nog wel even de kat uit de boom. Dat ging ook zo, toen besloten werd het bestaande gemeentehuis te verbouwen. Men was niet di rect tevreden met de aanvanke lijke plannen, die een zoeken naar meer ruimte zonder ver andering van het pand beteken den. Uiteindelijk besloot men het gebouw helemaal uit te bre ken, de achtergevel iets achter uit te zetten en er een verdie ping op te bouwen, terwijl tegen de voorgevel een spouwmuur gemetseld zou worden. Het zou een ingrijpende verandering worden, maar doeltreffend. In April begon de aannemer J. Benou te Krabbendijke met de verbouwing en thans is het werk nagenoeg gereed. VAKMANSWERK. Op de begane grond kan men thans vinden de secretarie, secre tariskamer, kluis, burgemeesters raadhuis te zetten. Maar dat zou kamer met daarachter een com missiekamer. Op de eerste ver dieping is de raadzaal, die ook gebruikt wordt voor huwelijks plechtigheden, er is een kamer voor B. en W. en een archief ruimte. Tenslotte is er een ruime zolder. Alles is buitengewoon fraai afgewerkt en is een bewijs van groot vakmanschap. In de schoorsteenmantel van de raadzaal is een prachtig tegeltableau gemetseld, dat in beschadigde toestand overgeno men werd, maar door een vroe gere inwoner van Krabbendijke keurig hersteld is, zodat het een aanwmst vormt voor het gehele gemeentehuis. De prachtige be timmering van de kamers, de sierlijke smeedijzeren lichtkro nen en niet te vergeten het ge schenk van Krabbendijke's bur gerij: het fraai glas-in-loodraam, dat boven aan de eerste trap in de achtergevel is geplaatst, heb ben het raadhuis tot een juweel tje gemaakt. En het is geen wonder, dat niet" alleen burge meester Vader, maar de gehele gemeente er zeer meer ingeno men is. De toren op het gemeentehuis heeft ook enige verandering ondergaan en de wijzerplaat kan 's avonds verlicht worden. Bijzonder dankbaar is Krab bendijke's burgervader voor het feit, dat men de bouwkosten, die rond f 50.000 bedragen, uit eigen middelen kan batalen. De kosten van het meubilair, dat ook in Krabbendijke ver vaardigd wordt en volkomen aangepast is, komen met enkele andere zaken nog bij dit bedrag. VERNIEUWDE SCHOOL. Maar er wordt nog meer ge daan in deze bloeiende Zuid- Bevelandse gemeente. De ver nieuwing van de oude school voor openbaar en Hervormd lager onderwijs komt binnenkort gereed en ook dit gebouw, of liever deze verbouwing, is een aanwinst voor Krabbendijke. De school heeft een geheel nieuwe gevel gekregen met grotere ramen. De indeling is gelijk gebleven: drie lokalen voor de Ned. Herv. school en twee voor de open bare. Dan is. er nog één cursus lokaal en een goed ingericht gymnastieklokaal, dat een aparte ingang heeft en gebruikt zal worden door beide scholen, als mede de Chr. Kweek- en Uloschool. Verder zijn er enkele spreekkamers in de school ge bouwd voor de beide hoofden en enkele andere ruimten. Wat de scholen vroeger niet bezaten, hebben ze nu wel; n.l. een speelterrein. Er zijn voorts nieuwe banken aangeschaft, wat geen overbodige luxe was, want de oude waren 7080 jaar oud. De verbouwingskosten bedragen eveneens rond f50.000. DE HOFJES. Tenslotte willen we nog mel ding maken van de kleine één- gezins woningen, bestemd voor de meer op leeftijd gekomen mensen. Er zijn er negen: vijf van 153 kub. meter inhoud en vier van 139 kub. meter. De groep van vijf woningen is reeds in gebruik. De vier andere zul len spoedig volgen. Overigens is het woning probleem in Krabbendijke nog niet opgelost. „Als ik nog 40 a 50 woningen zou hebben", zei burgemeester Vader, „zou ik ze vandaag nog kwijt zijnj" Er is in Cadzand en omstreken enige deining ontstaan in ver band met het feit, dat een hotelhouder, die in de duinen zijn hotel wilde herbouwen, een bunker 75 cm moest laten zak ken, omdat het door zijn archi tect ontworpen herbouwplan een hotel aangaf, dat 75 cm te Hoog was. Men verwijt in Cad zand de Prov. Planologische Dienst, dat deze instantie zich aan ambtenarij heeft schuldig gemaakt door dit herbouwplan af te keuren en de hotelhouder daarmee te dwingen óf zijn plan te wijzigen of een andere op lossing te zoeken, hetgeen dan ook inderdaad is gebeurd door het laten zakken van de bunker. We hebben over deze kwestie inlichtingen gevraagd aan de directeur van de Prov. Planolo gische Dienst, ir M. de Vink, die verklaarde, dat zijn dienst van het gehele geval absoluut niets afwist. We hebben, aldus de directeur, de verlaging van de bunker in het geheel niet voorgeschreven. Wat is dan wel het geval? Het herbouwplan van Cadzand is aanvaard door de gemeente raad en het voorzag in de her bouw van lage café's e.d. in pa- viljoenbouw in de duinen, waar voor een maximum goothoogte werd voorgeschreven. Verder werd in dit plan voorzien in de bouw van hotels #n het Haven tje, waar de kern van de bad plaats zou komen. De bewuste hotelhouder echter wilde zijn hotel niet herbouwen in deze kern, doch gaf de voorkeur aan herbouw in de duinen midden in het d^gjescentrum. Deze her bouw is volkomen buiten de Planologische Dienst om gegaan, die er bovendien niets mee te maken had. Deze dienst immers is een voorbereidend en contro lerend orgaan. De gemeenteraad neemt uiteindelijk een besluiten Ged. Staten keuren dit in laat ste instantie goed, hetgeen ook hier is geschied. Het is begrij pelijk, dat wanneer een her bouwplan een maximum goot hoogte voorschrijft, hiervan niet zonder -meer kan worden afge weken. Wanneer men door mid del van een spitsvondigheid toch tot herbouw van een ontworpen project wil komen, zal men kos ten moeten maken, doch men mag dan een dienst, die daar geheel buiten staat, niet van ambtenarij beschuldigen. Dr Pragad, de 65-jarige presi dent van de Indiase constitu erende vergadering, is gekozen als eerste president van de nieu we republiek India, die Donder dag wordt uitgeroepen. De Amerikaanse, Italiaanse en Oos tenrijkse politie hebben een ben de opgerold, die Duitse oorlogs misdadigers over de Duitse grens smokkelde naar Oostenrijk en Italië en vervolgens naar Span je en Zuid-Amerika. De Britse liberale partij zal het Hoog gerechtshof verzoeken bevel te geven dat de conservatieven en de nationale liberalen zich ont houden gebruik te%naken van de naam „liberaal". Truman heeft gisteren plotseling Ame- rika's vooraanstaande leiders op militair- en defensiegebied bij eengeroepen, waarschijnlijk ter bespreking van de vraag, of de V.S. met de productie van de waterstofbom, zullen beginnen. In Joego-Slavië zullen op 26 Maart algemene verkiezingen worden gehouden. Het Neder landse motorzeilschip „Molan" uit R'dam is bij Thyboroen aan de Westkust van Jutland ge strand. De Raad van Cassatie heeft tegen elk der beide direc teuren van de Amsterdamse Droogdokmij een jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf ge- eist. Onder grote belangstel ling bracht Prins Bernhard gis teren een bezoek aan Oranjestad op Aruba. Schout bij Nacht H. C. W. Moorman, staatssecre taris van Marine, vertrok giste ren naar Indonesië ter bespre king van de financiële en orga nisatorische consequenties t.a.v. de marine van de souvereiniteits- overdracht. Het troepenschip „Cameronia" wordt overmorgen in de haven van Amsterdam verwacht. De nationale reclas- seringscollecte 1949 heeft ruim f 128.000.— opgebracht. Een felle brand heeft gisteravond een villa te Harenermolen bij Groningen grotendeels in de as gelegd. Helmstedt. Er werden ongeveer zeven auto's per uur doorgelaten. Maandagnamiddag had zich voor de controlepost een file van en kele honderden auto's gevormd. Volgens een Britse woord- voerdej werden de moeilijk heden veroorzaakt, doordat het controlepunt te Marienborn een nieuwe Russische commandant heeft gekregen, die er op stond, dat de bestaande orders over het controleren van vrachtauto's en documenten naar de letter wer den uitgevoerd. De wachtposten, bijgestaan door de Oost-Duitse volkspolitie, eisten facturen van alle goederen en een schrifte lijke garantie van de koper te Berlijn of in de Sowjet-zöne, dat hij de goederen zou accepteren. Ontbraken deze papieren, dan werden de goederen in beslag genomen, waarna de auto's naar Berlijn mochten doorrijden. Een Amerikaanse woordvoer der heeft meegedeeld, dat een Amerikaanse militaire trein op het traject BerlijnFrankfort gisterochtend zes uur lang door de Russische grensbewaking is vastgehouden, omdat deze niet tevreden was met de papieren van drie der passagiers. Na lang durig onderhandelen is de trein doorgelaten. Tweede voorzitter C.N.V. neemt afscheid. In een buitengewone algemene vergadering jn Esplanada op 3 Febr. a.s., zal de heer J. Schip per, 2e voorz. van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die dan de pensioengerechtigde leeftijd zal hebben bereikt, afscheid ne men. In 1917 kwam de heer Schipper als bestuurder in dienst van de Ned. Chr. Grafische Bond en 2 Januari 1932 diende hij eerst als secretaris en daarna ais tweede voorzitter het verbond. Na de buitengewone algemene vergadering volgt des middags een receptie in Esplanade. Chr. Besturenbond Goes e.o. Jaarvergadering op 7 Maart a.s. In de „Prins van Oranje" te Goes vond gisteravond een ver gadering plaats van de Chr. Besturenbond Goes e.o. Op deze bijeenkomst heeft de heer K. de Boer uit Utrecht namens het C.N.V. het woord gevoerd over de Kon. goedgekeurde Stichting .Christelijke Woningstichting Zuid- en Noord-Beveland". De Stichting kan thans met haar werkzaamheden aanvangen en men achtte het van groot belang op de hoogte te komen van de mogelijkheden aan deze Stich ting verbonden. Voorts werd besloten de a.s. jaarvergadering te houden op 7 Maart te Goes. Na. de pauze heeft de heer M. v. d. Slikke uit Goes een inlei ding gehouden over „De per soonlijkheid van de arbeider in het gezin". Zijn toespraak kwam hierop neer, dat de sociale ge rechtigheid moet beginnen in de kleine maatschappij, die het ge zin nu eenmaal is. Aangezien de grote maatschappij opge bouwd is uit de cellen door de gezinnen gevormd, zal deze so ciale gerechtigheid zich aldus doorzetten in de wereld, betoog de hij. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Ofschoon er in de luchtdruk verdeling over onze omgeving maar heel weinig verandert, is het weer de laatste dagen toch aan flinke wisselingen onderhe vig geweest. Kwam er tot en met Vrijdag in het gehele land nog lichte lot matige vorst voor, dé Zaterdag en de Zondag stonden in het teken van de lichte dool. De oorzaak hiervan was zachte en zeer vochtige lucht, die over Zuid-Zweden en Denemarken tot ver in ons land doordrong. In België en ook in het uiterste Zui den van Limburg wist de vorst zich echter te handhaven. Inmiddels kwam er in het Wes ten van Rusland 'n nieuw gebied van hoge luchtdruk tot ontwik keling, waardoor zeer koude lucht opnieuw zich in Westelijké richting ging bewegen. In het centrum van dit hoge- drukgebied, waar de barometer al tot boven 1040 millibaar Is ge stegen komt 30 graden vorst voor, in Oost- en Zuid-Duitsland vroor het gisterochtend al weer 10 graden. In de loop van Maan dag bereikte deze koude lucht ook ons land en het ziet er naar uit, dat dit opnieuw tenminste enkele dagen flinke vorst zal be tekenen. Men mag verwachten, dat ook overdag de temperatuur beneden het vriespunt zal blijven. Ofschoon op de Oceaan nog steeds een flinke depressie-activi teit aanwezig is, lijkt het waar schijnlijk, dat deze zich voorna melijk in de richting van Spanje en Portugal zal ontwikkelen, in welk geval de vorst in ons land ook na de eerstkomende dagen zal kunnen- aanhouden. Weersverwachting, geldig tot vanavond. DE BILT ZEGT: Koud. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. In de ochtend meest matige vorst. Midden op de dag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1