Örovinci§^/« SOCIALE WETGEVING. Michiel de Ruyter stierf als een rük man. Zeeuwse Wandelingen Vorming van wwnimte voor repatriëSden. VAN BERGEN. 7an Bergen, die rijke man. De A.V.O. Band met Vlissingen en Zeeland bleef behouden. Maandag 23 Januari 1930 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD nagïna 3 Salzburger Marionetten theater te Goes. Het succesrijke Nederlandse tournee van het Salzburger Ma rionettentheater heeft Vrijdag ftvond ook de Goesenaren kennis doen maken met het prachtige poppenspel van professor Alcher. Vaak wordt gedacht, dat mario nettenspel identiek is aan pop penkast. Niets is echter minder waar, want wie het menselijk be wegen der fraaie figuren gezien heeft, weet, dat het niet te ver gelijken is met het houterige be weeg van een poppenkast, dat niettemin een kind ln verrukking kan brengen. Er zit iets fascinerends ln het bewegen van de figuren, omdat ie zo zuiver tot in alle onder delen het menselijk bewegen hebben aangenomen. Wanneer de medewerkers achter het toneel spreken, zingen of spelen, dan Zijn de bewegingen der poppen volkomen congruent. Vooral ziet men dit in „Concert in Schön- brunn", waarin Mozart viool en piano speelt. Fantastisch mooi was ook „De stervende zwaan' en Mozarts charmante operette „Bastien en Bastienne". De pop pen lev.a als mensen, en kunnen nog meer, want een mens kan niet op een draak gaan zitten en wegvliegen. De Hanswurst uit „Faust", dat gistermiddag voor de jeugd opgevoerd werd, kan wat wel, MIDDELBURG. Verg. Ger. Ver. v. Drank bestrijding. Woensdagavond vergaderde de afd. Middelburg van de Ger. Ver. S Drankbestrijding o.l.v. de heer M. Feij, die in zijn openings woord er op wees dat geheelont houding van sterke drank niet nodig zou zijn Indien er geen drankmisbruik was. Het staat te bezien dat het ooit zover komt. Er zal weer meer actie worden gevoerd voor z.g. Plaatselijke Keuze. Onthoudersverenigingen kunnen lid van P.K. worden voor f2.50 p. jaar. In Middelburg ls een commis sie benoemd voor de zwarte lijst, bestaande uit een lid van Soc. Zaken, een van de Politie, een van het Gem. Bestuur en een van Horeca. Deze commissie kan namen van mensen noemen en voordragen voor plaatsing op die lijst aan 't Gem. Bestuur. In de week van 6 Juni zal een collecte voor de blauwe week- actle worden gehouden itj Mid delburg en St. Laurens; 25 pet, van de opbrengst ls voor de deelnemende verenigingen. Films O.N.V. De kinder- en C.N.V.-fllm zal voor de Chr. Besturenbond draalen op Dinsdag 31 Jan. a.s. resp. om 4.30 en 8 uur in het Schuttershof. Feestavond H.B.S. Ter gelegenheid van het 12M- larig bestaan hield de Middel burgse H.B.S. bond Vrijdagavond In het Schuttershof een feest avond. De avond werd gevuld met het toneelstuk „En Jacob dien de" van Henk Bakker. Van dit ituk een komisch blijspel valt zeker wel iets goeds te ma ken. We kunnen echter niet zeg gen, dat de H.B.S.-ers hierin ln alle opzichten zijn geslaagd. Ver- ichillende leemten, die hier en daar ontstonden, stelden de spe lers voor problemen en het stuk boette daardoor zeer veel aan vlotheid in. Van dé beste spelers zouden We willen noemen de da mes A. Adriaansj en D. Roosen boom, van de heren L. Maljers en Verhage. De voorzitter van de M. H. B. de heer C. de Kuyper sprak een Openingswoord, waarbij hij di recteur, leraressen en leraren verwclkorr.de. Twee oud-H.B.S.-ers zorgden voor de muzikale noot In het programma; de dames-speelsters ontvingen een doos bonbons. VLISSINGEN. Brandstolfentoeslag. In de raadsvergadering, die tegen Vrijdagmiddag a.s. is bij eengeroepen, stellen B. en W. o.m. voor, voor de maanden januari, Februari en Maart van dit jaar aan degenen, die een uit kering ontvangen volgens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, doch wier gezinsinkomen ligt be lleden de normen van Maatschap pelijk Hulpbetoon, een brandstof- fentoeslag te verlenen van f2. per week, en niet van f 1.zoals ln een 'vorig voorstel werd ge daan, welk voorstel echter werd aangehouden. Met dit aangehou den voorstel zouden de kosten Voor de gemeente f 5000.bedra gen hebben en nu worden zij ge raamd op f13.800.omdat ver- Wacht kan worden, dat een gro ter aantal personen zich voor Verkrijging van de toeslag zal aanmelden, nu deze zal worden verdubbeld. Feitelijk achten B. en W. het niet juist, dat het budget der gemeente wordt verzwaard door uitgaven, die voortvloeien Uit het ontoereikend zijn van de normen der Noodwet, temeer, daar de financiële positie der ge meente dusdanig is, dat slechts nauwelijks de nodige middelen kunnen worden gevonden om niet verwachte tegenvallers t.z.t. te kunnen opvangen,- o.m. de 5 loonsverhoging. Woningbouw. Ten behoeve van de financiering der kosten van de bouw van 60 flatwoningen aan de noordzijde van de Pres. Rooseveltlaan ten Zuiden van het complex van 48 duplexwoningen voor we woning- bouwver. St. Willibrord is een kapitaal nodig van ca. f750.000 grondvoorsehot f 78.000.— en bouwvoorschot f 672.000.—. B. en W. ontvingen door be middeling van A. W. Sauer te Den Haag een aanbieding van een definitieve geldlening van f750.000.te verstrekken door de Alg. Friesche Levensverz. Mij. te Leeuwarden. Rente 314 af lossing ln 50 jaar. De nieuwe brandspuit. Bij de begrotingsbehandeling vorig jaar verleende de raad een crediet van f31.000.voor de aanschaf van een nieuwe auto brandspuit. Deze ls noodzakelijk, omdat de oude brandspuit, die sinds 1931 ln gebruik Is, ernstige gebreken vertoont. Aanvankelijk had deze spuit een pompcapaci- teit van 1500 liter per minuut, maar zij is nu zover versleten, dat zij btJ een niet abnormale lage waterstand niet meer ln staat is het water op te zuigen. Boven dien heeft de motor een hoog olie- en benzineverbruik en haalt deze niet meer het vereiste aan tal toeren om de wagen bij het uitrukken de gewenste snelheid te geven. B. en W. vragen nu nog een aanvullend crediet van 1500 omdat de prijs in de tussenlig gende tijd is gestegen. De beschikking kon worden ver kregen over een Ford-chassis, waarop de fa. Bikkers te Rotter dam het gewenste type brand spuit kan monteren. Nieuwe lantaarnpalen. De P.Z.E.M. heeft voor de ge meente beschikbaar 5 stuks lan taarnpalen van 4H meter hoogte, waarvan de kosten bedragen f 190 per stuk, incl. 6 meter aansluit- kabel. Indien de palen geplaatst worden tegelijk met een ander uit te voeren werk, bedragen de kosten f160 per stuk. B. en W. willen drie palen plaatsen in de Vredehoflaan en de andere twee resp. ln de Geranium- en de Aca cialaan. Er wordt nu een crediet van f860 gevraagd. Herstel van oorlogsschade. Tengevolge van oorlogshande lingen werd schade toegebracht aan de brug over de Oostbeer op het Eiland, de afrastering rond het terrein van het oude station, de garage nabij de Leeuwentrap en de speelplaats met rijwielberg plaats van de school aan de B. Ewoutstraat. De herstelkosten worden geraamd op resp. f 615,50, f750.—, f1806.— en f 1390.47. Een crediet van f4600.wordt gevraagd. Andere credleten. Voorts vragen B. en W. een drietal credieten te verlenen en wel f 14.350 voor herstel van de begraafplaats „Vredehof", f 1925 voor de tuinmuurtjes om het middenplantsoen van het Rave- steynplein en f750 voor het be- piantingsplan rond de Bonedijke- school. Voorgesteld wordt, de aankoop van twee perceeltjes grond t.b.v. het plantklaar maken van het terrein gelegen tussen de Kenau Hasselaarstraat, de Opril van de Willem Klooslaan en de Sport- laan. B. en W. verzochten voorts een crediet van f 1950 teneinde de Zuidelijke eindmuur van de Bomvrije Kazerne te laten slo pen, zodat het plan „Breewater- straat" afgewerkt kan worden. Voorgesteld wordt, nu het Col lege van Regenten over het Bur ger Weeshuis een tweetal brand trappen heeft laten aanbrengen, en hiervan een huurverhoging het gevolg is, de huurbesluiten, en die tot onderverhuur gan de „Ver. de Ruyterschool", te wijzi gen, wat neerkomt op een be drag van f467 per jaar. Woningverhuur. B. en W. stellen voor het pand Badhuisstraat 78 m.i.v. 23 Janu ari 1950 onderhands te verhuren tegen een prijs van f27.50 per maand voor de benedenverdie pingen en f 32.50 voor de boven verdieping. Nu de Rijkswaterstaat het Beeldenhuis gaat verlaten heeft zich dr G. Petten, arts uit Heer len, als toekomstig huurder aan- femeld. Hij wenst het pand voor 1200 's jaars te huren. B. en W. achten dit bedrag voldoende. Herbouw badpaviljoen. B. en W. zijn met een gewijzigd plan gekomen tot herbouw van het Badpaviljoen; een plan dat heel wat goedkoper blijkt te zijn dan het vorige en nu op f 35.000 geraamd wordt. De toegang tot, en de uitgang van het strand heeft thans plaats over een bre de trap die door middel van een hek in tweeën is verdeeld. Onder aan de trap ls een kan toortje met glaswanden gepro jecteerd voor kaartverkoop en voor de chef van het bedrijf. Vanuit dit kantoortje kan goede controle uitgeoefend worden. Het terras op strandniveau is verschoven naar de buitenzijde van het paviljoen en komt op het Zuiden te liggen. B. en W. achten het wenselijk het plaat sen van een glazen scherm om het terras op de Boulevard voor lopig achterwege te laten. De mogelijkheid zal echter worden open gelaten dit scherm even tueel nog aan te brengen. De bouwkosten van het Badpavil joen worden geraamd op f 29.500 of, indien de vloeren en trappen gemaakt worden van natuursteen of hard gebakken tegels, op f35.000, een bedrag dat f5000 lager ligt dan die van het vorige ontwerp. B. en W. die omtrent de dekking van de kosten nog geen definitieve gegevens kun nen verstrekken, verzoeken thans om een crediet van f 35.000. Tenslotte wordt voorgesteld een geldlening van f400.000 a pari aan te gaan bij de Spaar bank te Rotterdam. Rente ge durende de eerste tien jaar 3 pet. en daarna VA pet. per jaar. Looptijd 30 jaar. Deze f 400.000 moeten dienen als dekking van het restant van de kosten van opspuiting van het industrieter rein aan de Prins Hendrikkade welke kosten f 600.000 bedragen. Gevonden voorwerpen. De commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gede poneerd: blauw kinderwantje; huissleutel; glacé herenhand schoen; 2 nummerborden; grijs met blauw kinderwantje; doos met 40 pakken maizena. Inlichtingen aan het bureau te bekomen betreffende de adressen van hen, die voorwerpen hebben gevonden en aan huis ln bewaring hebben genomen. THOLEN. „Schuttevaer" In de Vrijdag gehouden verga dering van „Schuttevaer" afd. Tholen is besloten nogmaals aan te dringen op betere verlichting van de brug en haven. Als afge vaardigde naar de algemene ver gadering te Steenwljk werd geko zen de heer M. Schot en tot se cundus de heer v. Aken. Zitting Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg. Behandeld werd de zaak tegen de Coöp, W. te Middelburg. Ge noemde C. had zich met de han del van turf bezig gehouden, zon der echter de juiste prijzen In re kening gebracht te hebben aan haar afnemers. De Tuchtrechter achtte de handelwijze van C. W. niet juist en legde een boete op ad f50.—. p- B- te Middelburg had in een dagblad een advertentie gezien, waarin kookhaarden te koop wer den aangeboden. Hij zag hierin „iets" en bestelde deze. De kachels werden op vlotte wijze op Walcheren omgezet, echter tegen te hoge prijs. De Tuchtrechter hield rekening met de financiële omstandigheden van verdachte en legde een boete op ad f 20.—. J. v. E. te Rotterdam had ta pijten tegen te hoge prijzen ver kocht. Verdachte erkende bij de verkoop van een tapijt aanwezig f^weest te zijn, maar meer niet. Mijn broer handelde hierin, ik ging alleen maar met hem mede. De Tuchtrechter hield deze zaak aan, om broers van v. E. geza menlijk te horen. De kopers van deze tapijten verschenen even eens voor de groene tafel. Hier van waren verschenen H. O. en E. T. resp. wonende te Kloetinge en Kruiningen, beiden werd een boete opgelegd ad f5.—. Bij ver stek werden veroordeeld C B te Yerseke en C. S. te Kruiningen, boete leder f10.-. Zifting Tuchterchter voor de Prijzen te Terneuzen. De eerste zaak die diende was tegen A. v. d. W. te Aardenburg. Verdachte had bomen verkocht tegen te hoge prijzen. In verband met deomstandigheden en de ho ge leeftijd van verdachte, werd deze zaak gesepeneerd. De koper van deze bomen J. S. te Groede gaf toe, dat hij meer betaald had, dan volgens de prijsvoorschriften toegestaan was. De verkoop van een partij bomen tegen een ontoelaatbare prijs aan iemand op Z.-Beveland gaf S. toe. De tuchtrechter legde de navolgende boete's opT f5 voor punt één, dus de koop tegen te hoge prijs en f50.— voor de verkoop van bomen. P. A. te Sas van Gent had geen prijsaanduiding bij zijn kaas ge had en had zich voor dit feit te verantwoorden. Boete f 10.—. J. D. v. d. V. te St. Jansteen had textielgoederen verkocht te gen onjuiste prijzen. Verdachte gaf dit toe. Het verschil zat ln de coupagemarge. Inderdaad was dat niet juist met de copie-fac- turen, dat ls een adm. fout ge weest. Boete f25.voor de on juiste verköop, f 5.voor de on juiste administratie. De andere zaak tegen J. D. v. d. V. te St. Jansteen was van veel ernstiger aard. Verdachte had n.l. aan diverse afnemers bij betalingen geëist bij de levering van textielgoederen. De tuchtrechter vond het een zeer ernstig feit. V. d. V. werd een boete opgelegd ad f 1000. waarvan f 500.voorwaardelijk met een proeftijd van 6 maan den, gedurende welke tijd nage gaan zal worden of de prijsvoor schriften stipt nagekomen zullen worden. Naar gemeld wcHp op het ministerie van BinnMïandse Za ken een noodwet oimvorpen ten behoeve van Nederlanders, die uit Indonesië repatriëren en hier huisvesting zullen moeten ver krijgen. In deze noodwet zullen de bevoegdheden van de burge meesters tot vordering van woonruimte worden uitgebreid. De staatssecretaris van Oor log, mr Fokkema Andreae, heeft een werkcommissie in het leven geroepen, die tot taak heeft om de sociale moeilijkheden van het K.N.I.L.-personeel dat repatri eert op te vangen. Mevr. Spoor, de echtgenote van wijlen generaal Spoor, is tot pre sidente van deze commissie be noemd. Het moeilijkste vraagstuk dat deze commissie mede zal hebben te behandelen, is wel de huisvesting van naar schatting 30.000 repatriërende gezinnen van K.N.I.L.-militairen, die over komen naar de Kon. Landmacht of afvloeien. Men hoopt zoveel mogelijk deze gezinnen in woon huizen te kunnen onderbrengen. Doch ook werd uitgezien naar andere mogelijkheden van huis vesting, b.v. huisvestingskampen. De Kon. Marine heeft in Groes- beek en Nijmegen reeds op twéé voormalige DUW-kampen beslag kunnen leggen. Voor het K.N.I.L. hoopt men op soortgelijke wijze te slagen. De Nederlandse huisvestings autoriteiten komen dit jaar door de terugkeer van tienduizenden militaire- en burgergezinnen voor nog ondragelijker moeilijk heden te staan dan zij nu reeds op te lossen hebben. De noodwet waaraan het mi nisterie van Binnenlandse Zaken de laatste hand legt, zal zo spoe dig mogelijk in de Tweede Ka mer ter behandeling worden aan- geboden. LRK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw Vennep- Abbenes, A. Vink te Marken; te Dinteloord, J. J. Poot te Barne- veld; te Maasland, J. B. Weener te Heerjansdam. Aangenomen naar Woubrug- ge, J. van Dijk, legerpred. te Rotterdam. Bedankt voor Garderen, J. R. Cuperus te Doornspijk; voor Lexmond, P. M. van Galen te Brakel. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Siegerswoude, J. de Feyter, cand. te Axel. Beroepbaar. Ds H. de Moor, res. legerpr. in Indonesië, laatstelijk pred. te Schiedam, die binnenkort uit Indonesië terugkeert, stelt zich na aankomst beroepbaar in de Geref. Kerken. Adres: Annes van Burenstraat 19, Schiedam. Ds J. H. T. Remme f- Te Amsterdam is plotseling, terwijl hij zich ineen stadsbus bevond, overleden ds J. H. F. Remme, em. pred. der Nederl. Herv. Kerk. Ds Remme, een der vooraan staande figuren van de Geref. Bond van de Ned. Herv. Kerk, bereikte de leeftijd van 63 jaar. Hij werd op 20 Dec. 1907 te Vin- keveen In het ambt bevestigd. Vervolgens diende hij de ge meenten van Rijssen (1911 1913), Oud-Beijerland (1913 1917) en Huizen (1917—1921). Op 20 November 1921 deed hij zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam, wel ke gemeente h(j tot zijn eme- ritering op 1 Mei 1949 heeft ge diend. Besluitenboekje. Bij Kok te Kampen verscheen het z.g. „Besluitenboekje" van de ln 1949 te 's-Gravenhage ge houden Generale Synode der Ge ref. Kerken. Het bevat een aantal belang rijke besluiten, betrekking heb bende op Kerkelijk leven (o.a. samenspreking met Geref. Ker ken (Art. 31 K.O. en psalmberij ming), Dlaconalia, Financiën, Zending en Evangelisatie, Theo logische Hogeschool, Christelijk' van 97. Nu moet ik zorgen", dacht Japie, „dat ik eerder bjj Van Bergen's huis ben dan de veld wachters! Dan ga ik er met het kistje met mun ten vandoor!" Hij holde zo hard h(J kon achter het geboomte langs, zomaar door het veld. De veldwachters mochten hem natuurlijk niet zien. HIJ liep als een haas. HU had zUn klompen ln het gemeentehuis gelaten, maar dat was niet erg. Op kousevoeten kon je vlugger voort. Gelukkig, daar was hU bU Van Bergen's hul3l 98. Hijgend en puffend stoof Japie naar bin nen. „Vrouw Van Bergen! Geef me de sleutel van de geldkist, dadelUk!" „Maar Japie!" schrok Grietje, „wat mankeert 3e!" „De sleutel! De sleutel!" zei Japie. „Toe, vrouw Van Bergen! De veldwachters komen er al aan op de weg!" Grietje snapte er geen steek van. „De sleutel?" zei ze. „Johannes heeft toch da sleutel ln zijn zak!" „O!" kreunde Japie, „dat is toch niet waar?" Wacht", zei Grietje, „er ls nog een sleutel! En die »lt geloof Ik ln deze kast!" (Ingez. mededeling, advert.) V eilingsbêrichten. Bij de uitvoering van de So ciale Verzekeringswetten staat men heel vaak voor de zeer moeilijke vraag hoe groot de mate van invaliditeit ls van een bepaald persoon. Het beant woorden van deze vraag kan nooit volgens een bepaald sche ma gebeuren, maar is mede af hankelijk van de geestelijke ge steldheid, de intelligentie, kort om van de gehele persoonlijk heid van de betrokken persoon, in verband ook met de door hem of haar genoten beroeps vorming. Verder spreekt na tuurlijk ook de toestand op de arbeidsmarkt een grote rol. Jaren geleden werd' reeds ge sproken over het probleem van de onvolwaardigen, de lichame lijk en geestelijk onvolwaardi gen (wat een afschuwelijk woord). Tegenwoordig spreekt men bij voorkeur van minder yali e arbeidskrachten. Sfedert 1 Januari 1948 hebben we zelfs een wettelijke regeling die voor ziet ln de plaatsing van deze arbeidskrachten. Ik hoop daar een volgend maal op terug te komen. Het gehele vraagstuk der on volwaardigen In alle categorieën en de inschakeling dezer persO' leven en Oecumenische verban den. Generale Synode Geref. Gem, Aan het verslag van de gehou den Synode ln de „Saambinder'" ontlenen we nog, dat ln het mo deramen zitting hadden Ds G. L, Aangeenbrug, praeses, Ds L. RUk- sen en ouderl. D. Kodde, scrlbae Ds H. Ligtenberg en Ds Chr. v, d. WoestUne assessoren en ouder ling Vermeulen als quaestor. Omtrent de zaak ds Kok, wordt nog meegedeeld, dat geen der sy nodeleden het standpunt van ds ICok deelde. Tot plaatsverv. lid van. het cu ratorium der Theol. School werd ln de glaats van ds Kok gekozen ds Aangeenbrug. Besloten werd aan het Lande- lUk Verband van Meisjesvereni gingen en Zangverenigingen het verzoek te richten om ln verband met gerezen moeilijkheden, deze verbanden op te heffen. Voorts, dat de kerkgebouwen niet meer beschikbaar gesteld mogen worden voor zangvereni gingen. Engel de Ruyter was nog maar een „Engeltje" van 6 jaar, toen hij met het hele gezin Vlissingen verliet om te verhulzen naar Amsterdam (1655). Zijn vader was in dienst gegaan van de ad miraliteit van Holland, we had den de eerste oorlog met Enge land gevoerd'niet erg voorde lig en daarom moest vader De Ruyter naar Amsterdam gaan wonen. Niet ver van het IJ, waar veel scheepskapiteins en ook en kele aanzienlijke kooplieden woonden. Enkele jaren later koopt hij daar een huis, we moe ten niet vergeten, dat De Ruyter langzamerhand een man in bones was geworden. Als vrijgezel, als jongen van nog geen 20 jaar, wist hij al wat sparen was, hij had toen al een sommetje overge spaard, dat hij meest in rente- brieven (effecten) belegde. Later is zijn vermogen geweldig toege nomen. bij zijn dood liet hij de aanzienlijke som na van ongeveer 350.000 gulden. Hoe had hij dat allemaal bij elkaar weten te krijgen? Op ver schillende manieren. Toen .hij admiraal van de vloot was, had hij een salaris van 1000 gulden per maand, dat hij ver moedelijk wel tiet allemaal nodig zal gehad hebben. Ook ontving hij een aandeel van de buit, als admiraal een tiende deel. Verder kreeg hij vaak beloningen van vreemde Staten, handelscom pagnieën, de directie van de Le- vanthandel voor het beschermen en convoyeren van handelssche pen. Ook zorgde hij voor de pro viandering van zijn scheepsvolk en hierop was ook wel wat te verdienen. Bo'vendien leefden hU en zijn vrouw ook in Amsterdam eenvoudig, zijn dochters gingen wat voornamer doen, lieten hun gewone burgerlijke namen wat deftiger vormen, maar aan over bodige luxe werd geen geld ver spild. Hoewel weg uit Vlissingen, bleef De Ruyter Zeeuws in taal en gewoonten, ook ln eenvoud. Er woonde nog veel familie in 'Vlissingen, zodat de band met de Scheldestad niet verbroken werd. Evenmin de band met de kerk, want herhaaldelijk schenkt hij flinke bedragen aan de armen van Vlissingen, zoals ook in zijn tes tament bepaald werd, dat de dia conieën van Amsterdam en Vlis singen ieder f 20.000.zouden ontvangen. CVL ENGEL DE RUYTER n De eerste tocht van Engel. In 1664 maakte Engel de Ruy ter de eerste tocht met zijn vader mee als adelborst, nog nauwelijks 15 jaar oud. De reis ging naar de Middellandse Zee, een gevaarlijk gebied in die tijd. De zeeschui mers van de kust van Noord- Afrika maakten voortdurend de zee onveilig, zodat de koopvaar dijschepen geregeld beschermd moesten worden. Om nu onze Smyrna-vloot tegen de Algerijnse zeerovers te beschermen, was Engel de Ruyter in het eskader van zijn vader, zijn eerste grote zeereis;' ook zijn stiefbroer Jan van Gelder diende als luitenant op de vloot. De Ruyter was op deze tocht ziek, zodat Engel het journaal erg bijhield, waarin hij Bchreef: „Vader seer sieck". Na de handelsschepen veilig voorbij de gevaarlijke kust ge leid te hebben, ging de oorlogs vloot echter nog niet naar huls. De Ruyter had namelijk uit het vaderland bericht ontvangen, dat de Engelse West-Indische Com pagnie enkele bezittingen van onze gelijknamige maatschappij op de kust van Guinea had ver overd: of hij die even wilde te rugnemen. De Ruyter is naar de Guinese kust gezeild en heeft inderdaad onze koloniën her overd. Volgens de geschiedschrijver Gerard Brandt, een tijdgenoot van De Ruyter, die een groot werk van ruim 1000 bladzijden over hem geschreven heeft, ont moette De Ruyter nog een oude bekende: Jan Company. In zijn jeugd had hij deze vrijgekochte negerslaaf in Vlissingen leren kennen, hij had het Christendom aangenomen en was gedoopt. En nu ontmoet hij hem na vele ja ren van scheiding als opperhoofd van een kleine negerstaat. Oude herinneringen worden opgehaald en hij weet zich nog heel wat straten uit Vlissingen te herin neren; ook is hij zijn Christelijk geloof trouw gebleven'. De jour nalen van De Ruyter zwijgen echter over deze geschiedenis. Nog keerde De Ruyter niet naar huls terug. Hij stak de oce aan over om op de Antillen een soortgelijk zaaktje op te knap pen. Maar lang is hij daar niet gebleven, voor de tweede keer hadden we oorlog met Engeland gekregen en De Ruyter meende, dat hij nu in het vaderland be ter gebruikt kon worden. Waar aan hij groot gelijk had. Langs de Noordkust van Schotland zeil de hU naar ons land terug, waar hij ln 1665 aankwam. De eerste zeereis van Engel was dus een tocht geworden, die de moeite waard was. L. v. W. nen in het bedrijfsleven, voor zover dit mogelijk was, tot heil der betrokkenen en tot nut der samenleving werd behandeld op een congres, een nationaal con gres, dat - ln 1928 werd belegd. Daaruit ls ontstaan de Neder landse vereniging tot bevorde ring van de arbeid voor on volwaardige arbeidskrachten (A.V.O., arbeid voor onvolwaar digen). Het is mijn bedoeling in dit artikel op deze vereniging de aandacht te vestigen. Zeer veel is door deze vereniging sinds 1928 voor allerlei gebrekkigen en onvolwaardigen met succes gedaan. Deze vereniging heeft een orgaan, een maandblad, waarvan ik nummer 12 van de 21e jaargang, al schrijvende doorblader. Om een beeld te ge ven wat in bepaald ernstige ge vallen nog bereikbaar is, laat ik hier volgen wat op blz. 235 van eerder genoemd maandblad, onder de kop: „Uit de A.V.O. practijk" voorkomt. „Een jongeman van ongeveer 25 jaar heeft op twee-jarige leeftijd poliomyelitis doorge maakt met verlamming rech terbeen. Hij heeft een prothese, in dit geval een loopbeugel on der de voet, wegens een verkor ting van het been. Zijn knie is stijf, eveneens zijn heup en hij draagt een bekkencorset. Thans is de constructie zo gemaakt, dat hij ook kan gaan zitten. De jon geman is debiel en had nooit enige productieve arbeid ver richt. Indertijd is hij uit zijn ouder lijke woning genomen, daar er gegronde redenen aanwezig wa ren om aan te nemen, dat hij nimmer enige stimulans ten gunste zou ontvangen. Betrok kene werd opgenomen in een Gesticht, uitsluitend bestemd voor mensen boven de 60 jaar. Hier heeft hij ongeveer vier jaar gezeten tussen oude man netjes, niets anders te doen heb bend dan wat lezen (voor zover hem dit mogelijk was) en siga retjes draaien. Hij werd zeer dik en fatsig en wanneer men met hem sprak was er weinig fut in te ontdekken, ja, moest ieder woord er uit getrokken worden. Kortom, een typisch verwaasloosd geval waar nie mand raad mee wist. De A.V.O heeft met deze mafi ook lang gesukkeld, maar uiteindelijk werd al deze moeite beloond, toen hij geplaatst werd op een rijwielfabriek. Zijn taak daar werd het vlechten van spaken in wielen. Eerst ging dit heel langzaam (vergeet niet dat de man nooit had gewerkt), maar al spoedig kwam er wat meer schot in en thans maakt hij tus sen de 25 en 30 wielen per dag. HU heeft door bemiddeling van de plaatselijke A.V.O.-afdeling een prima kosthuis gekregen en de Gemeente heeft hem een invalidewagen gegeven. Het is een lust te zien, hoeveel vreugde deze man weer in het 'leven heeft gekregen nu hy geregeld productief werk kim doen, in een frisse omgeving werkt en normaal op kan trekken met de andere arbeiders in de fabriek, zij het dan natuurlek enigszins beperkt. HU zal waarscWjnlUk nooit geheel in zijn eigen onderheid kunnen voorzien. In verband met zyn leeftijd heeft de fabriek een dispensatie-verzoek inge diend om af te mogen wUken van fïe voor het bedrijf vastge stelde loonregeling. (De man is. zoals ik boven reeds zeide, 25 jaar en dit spakenvlechten is jongenswerk.) Maar ten eerste presteert hij wat en voelt zich dienovereenkomstig een bruik baar mens worden in de maat schappij, en ten tweede is er dit zieke lichaam iets van vreugde teruggekeerd. En laten we dan voorlopig zeggen, dat alles wat hij presteert, is mee genomen. Een nieuw costuum. een winterjas en enig ondergoed heeft hij reeds verdiend. Een verlamde debiel, dia nog nooit enige productieve arbeid heeft verricht. Het is van onschatbare waar de, dat dergelijke zo ernstige gevallen reeds op jeugdige leef tijd worden „ontdekt". Immers, hoe ouder deze mensen worden, MIDDELBURG. Veiling van 20 Jan. Goudreinet 2331, Jo nathan 1040, Zure Bellefleur 723, Golden Delicious 1634, Comtesse de Paris 1035, Win- terlouwtjes 610, Gieser Wil deman 1213, St. Remy 16, al les per kg.; Andijvie 3564, Bloemkool I 1240, id. II 826, id. Ill 8—10, Rodekool 6—13, Savoyekool 7—30, Wittekool 18 15, Boerckool 1531, Breek- peen 5,514, Spruiten 1280, Kroten 8—10, Prei 24—57, Uien 6—27, Sla (kg.) 1,45—1,62, Veld sla 1,29, Schorseneren 43, Wit lof 22—66, Koolrapen 12—14. Burgerlijke Stand. THOLEN. Geboren: Gebina, d. v. M. C. van Stee en A. J. Marls; Anna, d. v. J. Melse en J. van Burg; Nicolaas M., z. V. C. Gerven en M. J. Cornelisse. Gehuwd: E. F. GhUs, 35 j. on P. C. van den Boom, 34 j. Overleden: C. van den Berge, 74 j., wednr. van H. M. Geluk. Advertentiën. Heden overleed in haar Heer en Heiland, onze geliefde Schoonzuster, Tante en Behuwdtante, Mejuffrouw P. A. DE WOLFF, in de hoge ouderdom van 83 jaren. Familie DE WOLFF. Familie SCHOONAARD Middelburg, 20 Januari 1950. De teraardebestelling zal plaats hebben Dins dag 24 Januari. Vertrek sterfhuis Zuidsingel 96, 2 uur. 25 Januari a.s., te 12 u. Enige en algemene kennisgeving. Heden behaagde het de Here van ons weg te nemen, na een zacht en kalm lUden, onze lieve Man en zorgzame Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, HENDRIK BROERSE, ln de ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam: De Wed. H. BROERSE DE BRUIJNE. Serooskerke (W.), 21 Januari 1950. Tien dagen na Vaders heengaan, werd heden, ons diep verslagen ach terlatende, van ons weggenomen, onze In nig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, PIETERNELLA CHRISTINA VAN LIERE— VAN IWAARDEN, in de ouderdom van 81 jaar en 6 maanden. 's-Heer Abtskerke: A. M. BRAAMSE. ADR.a BRAAMSE— DEKKER. Biezelinge: J. J. DE KAM— BRAAMSE. J. L. DE KAM. Oostkapelle: W. N. VAN LIERE. J. J. VAN LIERE— WESTVEER. 's-Heer Abtskerke: M. H. VAN LIERE. CATH.a VAN LIERE— HARINCK. C. D. VAN LIERE.' M. VAN LIERE— DE KOK. H. VAN LIERE. N. VAN LIERE—VOS. 's-H. Abtskerke, B 5, 21 Januari 1950. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag redehjk perspectief voor hun toekomst te kunnen doen. Voor deze opsporing is een grote taak weggelegd voor huisartsen, geestelUken, wUkverpleegsters, maatschappelUke- en sooiale werksters en voor allen, die op enigerlei wijze veel in de gezin nen komen, waar heel vaak door onwetendheid velen voor hun hele leven in zorgelijke om- hoe moeilijker het wordt met standigheden blijven verkeren."

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3