Architect te Clerq uit Kruiningen ontwierp gerationaliseerd bouwplan voor 120 huizen NIEUWS Vlissingse Turnvereniging herdacht 50-jarig bestaan Nieuw gebouw van de Raad van Arbeid zal aan de Balans verrijzen Aanleg industrieterrein te Goes Jaarvergadering van de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Huur per woning f4.-, kosten circa f7000.- y2 cent per kubieke meter, Dhr E. Smit wordt tevens directeur der Vlissingse V.V.V. SNIPPER Ir. H. D. J. Swaters ontving een Engelse onderscheiding Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 90, TeL 2438, bij geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 1407 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 28 JAN. 1980 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholcn. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.33 u„ onder 17-12 u. Maan op 10.49 u., onder 24.31 u. Hoogwater op Dinsdag 24 Jan.: Vlissingen: 5.39 u. 1.74 m„ 18.05 m., 18.34 u. 1.94 m. Wemeldinge: u. 1.75 m. Terneuzen: 6.12 u. 1.92 725 u. 1.42 m., 19.43 u. 1.55 m. Zierilczee: 7.04 u. 1.18 m., 19.28 u. 1.32 m. BURGEMEESTER VOGEL AAR: „WAT BUSSUM KAN, KUNNEN WIJ OOK". De heer M. J. Ie Clerq, architect te Kruiningen, heeft een plan ontworpen voor de bouw van 120 woningen, dat, evenals het plan-Bouma te Bussum, een besparing geeft op de bouw kosten, terwijl ook de Rijksbijdrage aanmerkelijk lager komt te liggen. De woningen, zo is berekend, kosten gemiddeld een kleine zevenduizend gulden per stuk en de huur is niet hoog, n.l. slechts vier gulden per week. Het plan is in Den Haag goed ontvangen. Als het wordt goedgekeurd zal Kruiningen 50 woningen laten zetten. Het was te verwachten, dat het plan-Bouma vele burgemees ters aan het denken zou bren gen. Zo ook Kruiningens burge meester, de heer M. Vogelaar, die, hoewei niet ondankbaar, met het toegewezen bouwvolume van zeven woningen van 250 kub. m. elk, toch voortdurend de hon derd gegadigden voor 'n woning voor de geest had. Met het idee „als Bussum iets kan, kunnen wij het ook" heeft hij contact opgenomen met de heer ie Clerq. De opgave was niet gemakkelijk: ziet U kans een bouwplan te ontwerpen, waarin veel woningen zijn ge projecteerd, die een lage huur doen? De heer le Clerq kreeg het voor elkaar. Hij ontwierp een plan, dat voorziet in de bouw van 120 woningen met een in houd van 217 kub. m. elk. De woningen te bouwen in blokken van 4 en 6 stuks. De benedenverdieping heeft een grote woonkamer en ruime woonkeuken, een klein von portaal, dat uitkomt in woonkamer, een grote kelder: onder de trap, een klein achter- portaal met een verbinding naar de keuken en een buitendeur naar een schuurtje. In dit por taaltje komt ook het closet uit. De woninkjes zyn 4.80 m. breed en 7.75 m. diep. Boven had de architect twee slaapkamers ge projecteerd alsmede een douche cel. Een aannemer, die in staat is een dergelijk plan uit te voeren, werd gevonden. Het is de heer J. de Jonge Mzn te Kapelle. DE HEER M.D.A. GLERUM ENTHOUSIAST. De hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volks huisvesting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, aan wie men het plan voorlegde, was direct enthousiast. Niet minder twee van zijn ambtenaren, de heren Jobse en Everaars, die onmid dellijk aan het rekenen sloegen Voor een zgn. „middenwoning' kwam men op een bedrag van f 6430.en voor een „eind- woning" op f 6780.Met de grondkosten berekende men een bedrag van gemiddeld een klei ne 7000 gulden en de huur op gemiddeld f 4.10. NAAR DEN HAAG. Nu trok men naar Den Haag om daar ten departemente de voordelen van het plan-le Clerq te bespreken. Burgemeester Vo gelaar en de heren le Clerq, Jobse en Everaars hadden daar een onderhoud met enkele hoofd ambtenaren, die het plan wel aannemelijk vonden, doch advi seerden de douche-cel op de bovenverdieping te laten verval len en er drie slaapkamers te projecteren. Teruggekeerd in Kruiningen sloeg de heer le Clerq opnieuw aan het werk en toen ging Den Haag accoord. Men adviseerde Vrijdag j.l. het plan nu maar in te dienen en zegde alle mede werking toe het de minister voor te leggen. DE RIJKSBIJDRAGE. Zoals bekend heeft de minister, toen hem het plan-Bouma werd voorgelegd, de toezegging ge daan aan elke gemeente, die kans ziet een dergelijk plan te ontwerpen, dezelfde bijdrage van f 100.te verlenen. Welnu, de bijdrage die men voor het plan- le Clerq nodig denkt te hebben, ligt er niet ver boven, n.l. op f 119.86. Als de minister dus niet over die 19 gulden valt, ziet het er voor de gemeente Kruiningen goed uit. Goed beschouwd is het prin cipe van de bouw hier gelegen in het feit, dat men een gang vermeden heeft. Direct komt men van het portaaltje in de kamer, terwijl tegenover de voordeur de trap is geprojec teerd. De woonkamer is 4.40x3.50 m., de keuken 2.70x3.50. Het schuurtje is 2x3 m. Boven heeft men een slaapkamer van 3.50 x 2.44 en twee iets kleinere kamers. De woningen krijgen een pan bedekking, terwijl alle vloeren van hout zullen zijn. Niet zoals bij het plan-Bouma heeft men hier te maken met één aanvoerleiding voor gas, water en electriciteit of één af voer voor de riolering. DE RAAD HOOGST TEVREDEN. Zaterdag kreeg de raad het plan voor de neus. Men was uiterst verrast en hoogst tevre den. B. en W. stelden voor om veertig woningen te laten zetten; de raad zei: „vijftig". Het valt te voorzien, dat andere gemeen ten in Zeeland de resterende woningen zeker wel over zul len nemen. Chinees-Russisch vriend schapsverdrag gesloten. Van gewoonlijk betrouwbare Chinese zijde werd te Hongkong vernomen, dat de Chinese com munistische leider Mao Tse Toeng en maarschalk Stalin te Moskou een Chinees-Sowjet-Rus- sisch vriendschapsverdrag heb ben gesloten. Er zijn gedurende verscheide ne weken onderhandelingen over het sluiten van dit verdrag ge voerd. De reis van de Chinese communistische minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou en Lai, naar Moskou, had ten doel het vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie te ondertekenen. Chinese communisten ïndo- China binnengerukt? Het nieuwsbureau Central News meldt, dat 30.000 commu nisten van het leger Lin Piao bij een aanval op Langson en Caobang Frans tndo-China zijn binnengerukt. Tot dusver is uit Saigon nog geen enkel bericht ontvangen. GLETSJER BEDELFT DORP. Het dorp Tangesar, in Perzisch Koerdistan, is eergisteren ge heel door het ijs van een los geraakte grote gletsjer bedolven Er worden 44 gezinnen vermist. Reddingsploegen hebben tot nu toe de bevroren lichamen van 55 personen gevonden. Men vreest, dat er in het geheel geen over levenden zijn. Perzisch Koerdi stan is een bergachtig terrein op de grens van Turkije en Perzië. Congres van Waterschaps bonden en Stichting voor de Landbouw. Op het door de Unie van Wa terschapsbonden en de Stichting voor de Landbouw aangekondig de landelijk congres op 26 Jan. a.s. in „Krasnapolsky" te Am sterdam, ter bespreking van „Het vraagstuk van de stijging der waterschapslasten en de midde len tot bestrijding", worden on geveer 1200 deelnemers ver wacht, waarbij nog vele autori teiten van het Rijk en de pro vincies als gast zullen komen. Assistent-accountant te Souburg werd oplichter. Vrijdagmorgen zal de Arron dissementsrechtbank te Middel burg de zaak behandelen tegen de 25-jarige assistènt-accountant J. F. te Souburg. F. heeft zich tussen 1 Juli 1948 en 25 Augus tus 1949 schuldig gemaakt aan oplichting door bedragen, die hem door D. T. en L. A. T., bei den te Souburg ter betaling van inkomsten-, loon-, omzet- en ondernemingsbelasting ter hand werden gesteld, zelf te behou den. Hij lichtte de heren T. op deze wijze voor f 3200.op. Bovendien heeft F. een stor tingsbewijs van de belastingen vervalst door bedrag en dag tekening te veranderen. Zestal leden onderscheiden met Bondsinsigne. Het 50-jarig jubileum van de Vlissingse Turnvereniging is on der grote belangstelling her dacht. Eerst al Vrijdagavond, toen de adspiranten voor een volle zaal een uitvoering gaven en ook Zaterdagavond, toen in het Concertgebouw te Vlissin gen de meer officiële uitvoering plaats vond. Na opening verwelkomde de heer P. Lems, voorzitter van V.T.V., in 't bijzonder de be schermheer, burgemeester Mr B. Kolff, dr A. van Wieringen, voorzitter Kon. Ned. Gymn. Ver bond, de heer J. H. v. d. Burg, voorzitter en de heer M. Jacobs, penningmeester van het Vetera- rencorps, de heer J. K. Kleisma, gem. opzichter, belast met toe zicht op de gymnastieklokalen, de heer R. van Roo, secretaris van de Zeeuws-Brabantse Turn kring, de heer C. v. d. Mark, voorzitter Stichting Sportpark Vlissingen, de heer Buning, Rijksconsulent, dokter v. Kooten van de medische sportkeuring en vertegenwoordigers van Vlis singse- en zusterverenigingen. EERST ALLEEN MANNEN. Vijftig jaar lang is onder de vlag van V.T.V. gewerkt in het belang van de lichamelijke op voeding, zei de heer Lems. Daar aan hebben ook meegewerkt de overleden leden; in een ogen blik stilte werd hun nagedach tenis geëerd. In enkele trekken schetste de voorzitter het be staan van V.T.V., die op 1 Sept. 1899 opgericht werd als turn vereniging alleen voor mannen. Spoedig volgden echter ook de meisjes. In de bezettingstijd lag het werk practisch stil, doch nauwelijks was de bevrijding daar of V.T.V. ging weer aan de slag en reeds in Mei 1946 kon de eerste openluchtuitvoe ring gegeven worden. Hy was dankbaar voor de medewerking, die in de loop der jaren onder vonden was van de gemeente en vele anderen. Er waren ook leden, die 25 jaar en meer hun krachten hebben gegeven aan de vereniging en wat wij aan hen te danken hebben, zei de heer Lems, is méér dan in woor den uitgedrukt kan worden. Daarom is het goed, dat de K.N.G.V. onderscheidingstekens heeft voor zulke leden. Hij spelde daarna de Bonds- insignes op bij de heren A. C. Jansens, 25 jaar lid A. C. Kole, 35 jaar lid, A. J. Osté, 34 jaar lid, A. P. Osté, 25 jaar lid, W. Florusse, 25 jaar lid en J. v. d. Meer, 25 jaar lid. VETERAAN. Bij dit jubileum, zei burge meester Kolff, toen hij zijn feli citatie uitbracht, mag de belang stelling van de zijde van het gemeentebestuur niet ontbreken. Hy sprak zijn waardering uit voor de activiteit van de leden en niet het minst van de voor zitter. Vooraf deed hij nog de mededeling, dat hy niet op het podium stond als een oninge wijde, omdat hij juist 's middags lid was geworden van het Vete- ranencorps! DE UITVOERING. Na deze meer officiële ogen blikken was het moment aan gebroken voor de dames en heren en de junioren om hun prestaties te tonen. En van zelfsprekend werden die met de grootste interesse gevolgd. Als altijd werden verscheidene zij den van de gymnastiek voor het voetlicht uitgevoerd, waarbij de rekoefeningen tot de interessant ste behoorden. Een erg aardig nummer voerden de jongens uit, dat als grondgymnastiek in het programma vermeld stond, doch meer geleek op een luchtreis. De oefeningen van de dames en damesjunioren waren erg aantrekkelijk. Direct na de pauze vond er nog een belangrijk gebeuren plaats. De voorzitter van het K.N.G.V. dr A. van Wieringen uit Amsterdam betrad het po dium en wenste de vereniging en de voorzitter niet alleen ge luk met het jubileum, mdar eveneens met het voorrecht lei ders te bezitten als de heren Jansens en Osté. Als bewijs van waardering overhandigde hij hun namens de Bond het Diplo ma van Verdienste. Tijdens de uitvoering kregen de leidsters en leiders cadeaux aangeboden namens de leden. Raadsvoorstellen Middelburg. Verhoging gasprijs met Van de voorstellen, die de ge meenteraad van Middelburg Maandag a.s. zal behandelen, is het belangrijkste de verkoop van een perceel grond aan de Ba lans aan de Raad van Arbeid, waardoor de bouw van het nieuwe kantoorgebouw van deze instantie op die plaats zal kun nen worden verwezenlijkt. Bo vendien komt een voorstel ter tafel om de gasprijs met '/2 cent per kub. m. te verhogen. Reeds in het voorjaar van 1949 verzocht de Raad van Arbeid aan B. en W. een terrein te mogen kopen aan de Balans, om daarop t.z.t. een nieuw kantoor gebouw ie stichten. De mogelijk heid om op deze plaats een flink gebouw te verkrijgen juichten B. en W. uiteraard toe, zodat destijds reeds in beginsel werd verklaard, dat het college bereid was aan deze verkoop van grond mee te werken. Aangezien er ook nog overeenstemming moest worden bereikt met een tweetal optiehouders, stagneerde dit al les het defihitiéve voorstel. Thans stellen B. en W. voor om tot verkoop van de grond over te gaan voor een bedrag van f 13.966.50. De Raad van Arbeid heeft verklaard, dat bij het ont werpen van het gebouw zoveel mogelijk zal worden getracht een ter plaatse passend, in stijl zo goed mogelijk met het ver loren gegane gildehuis St. Joris overeenstemmend, gebouw te verkrijgen. Een andere verbetering van stedebouwkundige aard zal wor den verkregen door de afbraak van twee bouwvallige woningen aan de Vismarkt. Een ander pand is reeds afgebroken en B. en W. stellen thans voor om deze drie panden te herbouwen, waarvoor aan architect M. J. J. van Beve- ren opdracht is gegeven een plan te ontwerpen. Het jaarlijkse nadelige saldo voor de gemeente zal f361.70 bedragen, terwijl de bouwkosten op f39.795.wor den geraamd. Verder wordt een stuk grond Achter de Houttui nen, waarop de noodwoning en de noodwinkel van de Fa Kon- raad zijn gevestigd, voor 2 jaar verhuurd, zo stellen B. en W. voor, ondanks het feit, dat en kele leden van de commissie van bijstand bedenkingen had den geopperd. Daarbij werd aan getekend door B. en W., dat een verbetering van de verkeerssitu atie bij de Langevielebinnen- brug de eerste paar jaar nog niet zal kunnen plaatsvinden, zodat tegen de verhuurtermijn geen bezwaar kan bestaan. Te vens wordt 1600 vierk. m. grond op het klein-industrieterrein teruggekocht van de Fa J. J. de Vlieger Co., daar deze firma haar herbouwplicht aan de Rot terdamse kaai toch zal vervullen. DE GASPRIJS. Nu de. kolenprijzen m.i.v. 1 Jan. j.l. met 2.75 per ton zijn verhoogd, achten B. en W. een verhoging van de gasprijs met cent per kub. m. gerecht vaardigd. Het verlies voor het gasbedrijf door de verhoging der kolenprijzen zou, indien geen verhoging van de gasprijs zou plaatsvinden, ongeveer f 7000. per jaar bedragen. Deze verho ging zal ingaan met de meter opname over de beide eerste maanden van dit jaar. Vervol gens wordt door B. en W. voor gesteld een crediet van f 610. te verlenen voor de aankoop van een fietsenbergplaats voor school J, terwijl f2487.28 wordt gevTaagd om de school aan het Veersebolwerk, waarin de Ulo school voor jongens en de open bare school J zijn gehuisvest, inwendig van elkaar te scheiden. Ook wordt een crediet van f 9800.gevraagd voor de meu bilering van de binnenkort te openen Ulo-school voor meisjes aan de Dwarskaai. Tenslotte stel len B. en W. nog voor een defi nitieve geldlening aan te gaan tot een bedrag van f200.000. onder te brengen in f 150.000. groot- en f 50.000.klein-indu- strieterrein. Voorstel-aan de gemeenteraad. B. en W. van Goes hebben bij de gemeenteraad een voor stel ingediend betreffende de aanleg en exploitatie van het industrieterrein, gelegen tussen de Zuidvlietstraat en de spoor lijn. Mede op grond van een door de directeur van Gemeente werken hierover uitgebracht rapport zijn B. en W. van oor deel, dat bij de vaststelling der verkoopprijzen van de gronden in het oog moet worden gehou den, dat verschillende van de te maken kosten niet alleen ten bate van het industrieterrein zelf worden gemaakt en daarop niet geheel behoren te drukken. Hierbij is o.m. gedacht aan het aanleggen van straten en trot toirs, die aan bestaande of toe komstige straten onmiddellijk grenzen, aanleg straatverlichting, ophogen van wegen en trottoirs, aanleg riolering welke door dit terrein loopt, enz. De aanleg en exploitatie zal on getwijfeld van de gemeente fi nanciële offers eisen, doch daar staat tegenover, dat vestiging van industrie als een algemeen belang kan worden gezien. Door de regering is dan ook voor der gelijke doelen Rijkssubsidie in uitzicht gesteld, zodat er de kans is, dat een deel van de kosten door het Rijk zal worden ver goed. Voorlopig kan voor exploitatie een terrein in aanmerking komen tot een oppervlakte van 2.26.25 ha., waarvan als verkoopbaar terrein is aan te merken 1.56.00 ha. De totale kosten van het bouwrijp maken van deze gron den, straatverlichting inbegre pen, worden geraamd op f 121.507.De opbrengst van te verkopen terreinen zal bedragen f 81.527.zodat door de gemeen te moet worden gedekt f 39.980.-, In hotel „Nieuwe Doelen" te Middelburg és Zaterdagmiddag de jaarvergadering gehouden van de Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Naast de jaarverslagen en de be stuursverkiezing werd gesproken over het verzoek van de V.V.V. Vlissingen om de directeur der Prov. Ver., de heer E. Smit, toe stemming te verlenen ook als directeur van de Vlissingse V.V.V. op te treden. Deze toestemming werd verleend. Alleen zal de alg. vergadering der Vlissingse V.V.V. het desbetreffende voor stel van het bestuur nog moeten aanvaarden. zocht, terwijl ook de dagpassen In zijn openingswoord zei de voorzitter, mr J. Moolenburgh, dat 1949 een goed jaar is geweest voor V.V.V. Spr. wees op de grote behoefte, die er bestaat aan ruimere financiële middelen, waardoor het vreemdelingen verkeer nog meer kan worden gestimuleerd. De voorzitter riep de afgevaardigden op, zoveel mogelijk leven in hun afdeling te blazen. In het bijzonder ver welkomde mr Moolenburgh de V.V.V. Sluis. Tenslotte zei spr., dat de plannen voor 1950 van veie factoren afhankelijk zijn, doch, zo besloot hij, we trekken gezamenlijk op om ons land zo wel in binnen- als buitenland meer bekendheid te geven. VERSLAGEN. Vervolgens bracht de heer G. Houtekamer als secretaris het jaarverslag over 1949 uit. Bij de Prov. Ver. zijn thans .25 V.V.V.'s aangesloten. De Stoom vaart-Mij „Zeeland" bracht door de toeristentochten Engelsen naar Zeeland, een stempelfiets- tocht werd georganiseerd, de bewegwyzing in de zak van Zuid-Beveland werd bezien, aan de vacantiespreiding werd aan dacht besteed, voor de vrije veren werd gepleit, alsmede voor verlaging van de tarieven van de andere veren in Zeeland. Verder werd om extra bouw volume voor hotelruimte ver met België de aandacht hadden, benevens de toestand van de duintjes bij Kamperland. Aan het eind van zijn verslag zei de heer Houtekamer, dat het voor de 15de maal was, dat hij dit verslag mocht uitbrengen, daar de Prov. Ver. op 2 Maart 1935 is opgericht. Wat de financiën betreft zei de heer Houtekamer, dat de in komsten 10.205.72 bedroegen, de uitgaven f 10.331.65, zodat er een nadelig slot was van f 125.93. Na het verslag werd nog ge vraagd naar het plaatsen van meer wegwijzers in de zak van Zuid-Beveland, doch de A.N.W.B. vindt de kosten te hoog. Het aanbrengen van kleedgelegen heden in de Duintjes bij Kam perland zal met de burgemees ter van Wissekerke worden be sproken. De directeur, de heer E. Smit, zei in zijn verslag, dat de finan ciën ten volle werden uitgebuit. Spr. behandelde het versprei den van reclamedrukwerken, de stempelfietstocht, zijn reis naar België en Engeland en de be sprekingen met de S.M. „Zee land". De directeur zei verder, dat het vreemdelingenbez'oek zich in stijgende lyn ontwikkel de en dat ook het percentage buitenlanders was toegenomen, terwijl het dagbezoek der Bel gen zeer groot was. Tevens wees spr. op tekort aan logiesmogelijkheid in de pro vincie. De heer L. Verwer te Goes drong er op aan, dat de Engelse bezoekers, die met de Zeeland-boot in Vlissingen aan komen, niet uitsluitend op Wal cheren zullen worden onder gebracht, doch ook elders in Zeeland. BESTUUR. Als nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heren M. Haas donk (Goes), A. de Hullu (Nieuwvliet), G. J. van Oor schot (Sluis), P. J. Elout van Soeterwoude (Domburg) en W. A. van Poppel (Hulst). Herko zen werden de heren A. van Maale (Axel), K. Labruyere (Zoutelande), F. G. Sprenger (Oostkapelle) en jhr R. J. H. Q. Roëil (Haamstede). Het voorstel om naast de algemeen secreta ris, die los staat van elke af deling, ook een algemeen voor zitter te kiezen, werd 'aangeno men en mr J. Moolenburgh werd als zodanig gekozen, terwijl mr J. A. Dumon Tak de afdeling Middelburg voortaan zal verte genwoordigen in het bestuur. DUBBELE FUNCTIE. Vervolgens kwam het verzoek van de afd. Vlissingen aan de orde om de heer E. Smit te machtigen een ev. benoeming tot directeur V.V.V. Vlissingen aan te nemen. - Hoewel men het er niet geheel over eens was, of deze combinatie van functies goed zou gelukken, werd het voorstel toch aanvaard, daar de Prov. Ver. hierdoor meer gelden vrijkrijgt voor de propaganda. De functiecombinatie werd voor lopig voor twee jaar aangegaan. Wanneer de heer Smit door de afd. Vlissingen zal worden benoemd, zal het kantoor van de Prov. V.V.V. eveneens naar Vlissingen verhuizen en zal het kantoorpersoneel, dat te Vlissin gen werkzaam is, eveneens werk voor de Prov. Ver. kunnen ver richten. PLANNEN 1950. Tenslotte kwamen de plan nen voor 1950 aan de orde, die door de directeur werden ont vouwd. Hij wilde een nieuw vouwblad uitgeven, met uitslui tend foto's en onderschriften in drie talen. Door het drukken van een zeer grote oplaag, aldus de heer Smit, zullen ook de A.V.V.V.-kantoren in het buiten land voldoende kunnen worden voorzien. De affiches zullen dit jaar achterwege blijven. Verder zal worden getracht meer zeil jachten naar Zeeland te krijgen en zal er een betere propaganda moeten worden gevoerd' om de stempelfietstocht te doen slagen. Tevens noemde spr. de poging, die gedaan wordt om jaarlijks grote culturele manifestaties te organiseren in de Grote Kerk te Veere. Wat de toeristenreizen van de Mij „Zeeland" betreft, zei spr., dat de dienstregeling zal zijn: Vrijdag en Zondag ver trek uit Vlissingen, Zaterdag en Maandag vertrek uit Folkestone. Na een warm pleidooi wist de burgemeester van Veere hierna «en subsidie van f 25.in de wacht te slepen tot instandhou ding van de carillonconcerten in zijn gemeente. De heer Haas donk deelde namens V.V.V. Goes mede, dat hy gaarne zag, dat alle afdelingen folders uitwissel den. Verder deed hij suggesties aan de hand over het stimuleren van het bezoek van Belgen ook aan Schouwen, het aantrekken van Amerikanen, die in Parijs verblijven en het maken van tochten door de bloeiende boom gaarden van Zuid-Beveland. Tijdens de rondvraag bracht de heer Verwer de foto's in de treinen ter sprake. Het bleek, dat V.V.V. Middelburg een aan bod van de N.S. van de hand had moeten wijzen wegens de hoge kosten. Een voorstel om dit provinciaal te regelen met foto's van iedere afdeling, werd aan genomen. Tankschip op de Oos'ter- Schelde gebroken. Het Nederlandse motortank schip „Libia" van de N.V. Phs. van Ommeren's Scheepvaart bedrijf te Rotterdam, is Zater dag op de Ooster-Schelde om hoog gevaren en blijven zitten. Bij laag water bleek het schip gebroken te zyn. Door de rederij is het motor schip „Sambria" direct naar de plaats van stranding gedirigeerd om de lading, welke uit benzine bestond en voor Antwerpen be stemd was, over te nemen. Na lossing zal men trachten het schip vlot te brengen en voor herstel naar een scheeps werf te brengen. Naar wij vernamen zouden vertegenwoordigers der rederij en der resp. assurantiemaat schappijen zich vanuit Rotterdam naar de „Libia" hebben begeven, teneinde in staat te zijn de si tuatie ten volle te overzien en de nodige maatregelen ter be perking der schade, welke toch reeds aanzienlijk moet worden geacht, te kunnen nemen. waarvoor een geldlening zal die nen te worden aangegaan, welke m 30 jaren ware af te lossen. Op grond hiervan stellen B. en W. voor; de voor het indu strieterrein aangekochte gronden tot een totaalwaarde van f 19.507.96 in te brengen in het grondbedrijf der gemeente; de prijzen van de gronden te bepa len op resp. f 4.50, f 5.50 en f 6.50 per vierk. m. met dien verstan de, dat voor grotere oppervlak ten een korting wordt toegepast van 19 tot 30 pet.; te besluiten tot het bouwrijp maken van een gedeelte der beschikbare gronden en daarvoor een crediet toe te staan groot f107.940. In de V.S. zal een corps vlieg tuig-waarnemers worden ge> vormd, dat uit 150.000 burger- vrij willigers zal bestaan. Het onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring tussen de Zweedse tankboot „Divina" en de Britse onderzeeboot „Truculent" begint op 26 Januari a.s. In Arkan sas en Tennessee (V.S.) zijn bijna 10.000 personen dakloos door een overstroming van de St.-Francis- rivier. Twee mannen van de Canadese luchtmacht zijn Don derdag op verzoek van de Tsje chische regering uit Tsjecho-Slo- wakije vertrokken. De hut van Garry Davis aan de oever van de Rijn bij Straatsburg is ver brand. „Ik ga een nieuwe bou wen", zei Garry. 17.000 van de 90.000 .stakende Amerikaanse mijnwerkers gaan heden weer aan het werk. Joego-Slavië heeft de Bulgaarse ambassadeur Pelofski verboden naar Belgra do terug te keren. President Truman zal alsnog trachten een crediet van 60 millioen dollars voor hulp aan Korea van het Huis van Afgevaardigden los te krijgen. Moh. Roem is Zondag morgen door Soekarno als Hoge Commissaris der R.I.S. in Neder land beëindigd. In den Ham (bij Almelo) is Zaterdagmorgen de landbouwer J. Horsja bij het afbreken van een erepoort, op gericht t.g.v. de terugkeer van een militair uit Indonesië, van een ladder gevallen en over leden. Een 6-jarig jongetje uit Olst is Zaterdag bij het lopen over onbetrouwbaar ijs, er door gezakt en verdronken. De 55- jarige W. de Jong te Diemen is Zaterdag door een op hem val lende giek bij het laden van een tjalk gedood. Bij een aanva ring op het Noordzeekanaal bij de Minervahaven te Amsterdam is een dekschuit met 140 vaten honing gezonken. Met 30 schoolvriendinnetjes en -vriend jes heeft Prinses Margriet op Soestdijk Zaterdag haar verjaar dag gevierd. Reeds 20.345 man nen hebben zich gemeld voor de reserve rijks- en gemeentepoli tie, reserve grensbewaking en nationale reserve. Voor de laat ste alleen ruim 10.000. De Vier daagse te Nijmegen zal dit jaar van 25 t/m 28 Juli worden ge houden. Drama te Groningen. 24-jarig meisjes vermoord. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur heeft zich in de Poelestraat te Groningen, ter hoogte van het „Concerthuis" een drama afge speeld, waarbij de 24-jarige strijkster A. K. door de 46-jarige toneelknecht W. J. werd gedood. De man trok het meisje het Concerthuis in en stak haar daar met een mes. Juist op het ogen blik dat hij haar trachtte te wurgen, verscheen een politie agent, die de man arresteerde. Het meisje werd door de G.G.D. naar een ziekenhuis vervoerd, waar zy bij aankomst bleek te zijn overleden. Tot zyn grote verrassing, zo als hy zelf verklaarde, kreeg ir H. D. J. Swaters, hoofdinge nieur-directeur van de Prov. Waterstaat te Middelburg, Zater dagmorgen bericht, dat hem door de Engelse Koning de Silver Laurel Leaf Emblem was toe gekend. In een kort gesprek met ir Swaters zette deze de aanleiding tot het toekennen van deze zil veren lauwertak uiteen. Ir Swa ters, die in de bezetting inge nieur van de Prov. Waterstaat op Schouwen was, heeft daar meegeholpen het de bezetters, zoveel hy kon, lastig te maken. Toen overig Zeeland eind 1944 bevrijd werd, bleef Schouwen en Duiveland bezet gebied, doch dit betekende niet, dat er geeii contact was met bevrijd Zeeland. Ir Swaters vertelde, dat er eeil telefoonkabel van de P.Z.E.hl vanuit Zierikzee naar Zuid-Beve land liep, van het bestaan waar van de Duitsers wel afwisten, doen die ze blijkbaar over het hoofd zagen. Ook ir Swaters wist van deze kabel af en hij slaagdê er in de verbinding tot stand te brengen tussen Zierikzee en de 21ste Engelse legergroep in overig Zeeland. Zodoende kon den, vooral in de tijd, dat dé Duitsers hun laatste offensief in de Ardennen inzetten en daarbij ook op Schouwen en Duiveland troepen concentreerden, belang rijke aanwyzigingen aan de En gelsen worden gegeven, die leid den tot vernietiging van een- mansduikboten e.d. Bovendiey. landde destijds een Engels zweefvliegtuig waarbij de pilo ten wisten onder te duiken. Eén hunner heeft men op kiaarlich» te dag door Zierikzee naar dé plaats gebracht van waaruit het telefoongesprek met zyn staf kort plaats vinden. Voor zijn dapperé leiding bij het totstandbrengert van deze telefonische contacten, zo vermeldde het begeleidend schrijven, werd aan ir Swaters de zilveren lauwertak met bij behorende oorkonde toegekend. Autobotsing op Noord- Beveland door rookgordijn. Zaterdagmiddag vond op d« weg tussen Kortgene en Colijns- plaat een botsing plaats tussen de luxe auto van de heer J. Durink uit Kamperland en dé vrachtauto van de heer C. dé Regt uit Colynsplaat. De persor nenauto werd zwaar beschadigd en moest, nadat eerst de politie een onderzoek had ingesteld, pet takelwagen versleept worden. Eén van de inzittenden werd aan het hoofd gewond. De ande ren kwamen met lichte kneuzin gen en de schrik vrij. De oor zaak van de botsing moet ge zocht worden in het feit, dat een dicht rookgordijn over da ryweg hing, waardoor het uit zicht belemmerd werd. De rook was afkomstig van de brand van een hoop afval, welke brand na de botsing door de brandweer geblust werd. Film over de N.O.-Polder wordt te Goes vertoond. De film „Der zee ontrukt", handelende over het ontstaan van de N.O.-Polder, zal op 24 Januari in de vergadering van de Bond van Gediplomeerden in het Schuttershof te Goes voor het eerst in Zeeland vertoond worden. In deze vergadering, be legd in samenwerking met de Ver. van Oud-leerl. van de R.L.W.S. te Goes, zal voorts prof. ir F. Hellinga spreken over „De technische kant van het samen voegen van polders tot water schappen". DE BILT ZEGT: Nog Oostenwind. Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige mot regen. Zwakke tot matige Ooste lijke wind. Temperatuur om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1