Ontwikkelingsmogelijkheden voor technici op Schouwen-Duiïeland zjjn onvoldoende. Uitslagen examens stenografie en machine- schrijven te Middelburg. Wat brengt de RADIO? Voor voltooiing van opleiding moeten zij het eiland verlaten. Zeetu^ cMeJitei VAN BERGEN, fan Bergen, die rijke man. Moeilijkheden in de tabaks industrie. Zaterdag 21 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 Schouwen-Duiveland is een eiland, een bijna afgesloten gemeen schap. Langzamerhand worden do verbindingen met de buiten wereld beter, maar toch: het is een eiland en dat zal het voorlopig ook wel blijven. Het heeeft dientengevolge alle eigenschappen van 'n eiland. De enkele voordelen en de vele nadelen. Een van de groot ste nadelen is het gemis aan ontwikkelings- en bestaansmogelijk heden voor de jeugd. Immers: Bijna het gehele eiland is agrarisch georiënteerd en op technisch terrein ontbreken de mogelijkheden. De enigste mogelijkheid biedt de ambachtsschool in Zierikzee. Maar als de jongens daar klaar zijn, het diploma in htm zak heb ben, wat dan? Zij moeten dan bet eiland af en daaraan zijn heel wat problemen verbonden. Over dit onderwerp hadden wij een dezer dagen een onderhoud met de heer W. Hack, de directeur van de Ambachtsschool te Zierikzee. Hjj vertelde daarin o.a. het een en ander van zijn kijk op deze zaak. De heer Hack is ambachts schooldirecteur in hart en nieren: hij poogt zijn leerlingen zoveel mogelijk kennis mee te geven op dat zij als zij in een beroep hun brood moeten verdienen, hun vak zodanig onder de knie hebben dat zij hun loon waard zijn. Het gaat hem dan ook aan zijn hart wan neer hij ziet, hoe jongens, die werkelijk heel wat in hun mars hebben, door gebrek aan moge lijkheden niet datgene bereiken, wat zij anders wel zouden kunnen bereiken. De situatie is momen teel zo, dat omdat het departe ment de toelatingseisen voor het nijverheidsonderwijs heeft laten varen, een jongen reeds op 15- jarige leeftijd het diploma van de ambachtsschool in zijn bezit kan hebben. Voor zelfstandige arbeid ln een bedrijf is hij dan echter nog niet geschikt, terwijl de pa troon niet in staat is de jongens nog veel bij te brengen; boven' dien vinden vele patroons deze jongens het loon dat zij verdienen moeten niet waard. Om vooruit te komen zullen zij dus in de practijk werkzaam moeten zij», en daarnaast cursussen moeten volgen. Op Schouwen wordt ech ter voor deze jongens alleen avondschoolonderwjjs gegeven, dat bovendien door de slechte verbindingen slechts door een klein gedeelte van het eiland kan worden bezocht. Zij moeten ech ter, op 17 k 18 jarige leeftijd zichzelf kunnen onderhouden; daarvoor moeten zij dus van het eiland. rian van de lieer Hack. Omdat de meeste ouders hun jongens niet naar buiten het eiland kunnen sturen, omdat zij de financiële offers, die dat ver eist, niet kunnen opbrengen, zou den deze jongens geholpen moe ten worden met een toelage. De heer Hack verklaarde er zich een tegenstander van, deze jongens voor opleiding in een groot be drijf te plaatsen, daar deze be drijven, als b.v. Philips en de Schelde z.i. te veel - specialiseren terwijl de jongens een meer alge mene ontwikkeling nodig hebben. Deze problemen gaan temeer klemmen als men weet dat van de ongeveer 175 leerlingen, die de Ambachtsschool te Zierikzee heeft, er daarvan hoogstens 60 op het eiland kunnen worden ge plaatst. Voor de metaalbewerkers is de situatie op Schouwen-Dui- veland het ongunstigst; de am bachtsschool heeft b.v. de enigste fraismaehine op het eiland, ter wijl verschillende patroons thans zelf nog cursussen voor lassen volgen. Bankwerkers kunnen zich dus totaal niet bekwamen in hun beroep. Echter ook de andere metaalvakken en de houtbewer kers tobben met dergelijke pro blemen. Daarom moeten deze jongens de gelegenheid hebben, zich buiten het eiland verder te bekwamen; daarvoor zullen de ouders in de meeste gevallen ge steund moeten worden, want de meeste jongens komen uit land arbeidersgezinnen, waar de man en vader meestal slechts ternau wernood genoeg kan verdienen voor zijn gezin. Om de Ambachts school te kunnen bezoeken, moet in sommige gevallen nog een toelage worden verstrekt. Ook in het kader van de indus trialisatie is het van belang te achten, dat er gelden worden ge vonden, om de opleiding van deze jongens te voltooien, want als de industrialisatie slaagt, en het is een levensbelang voor ons volk, dat zij slaagt, dan zal er grote behoefte ontstaan aan bekwame vakarbeiders. Verschillende pa troons op het eiland voelen wei nig voor deze plannen; zij zijn bang met de minder goede leerlingen te blijven zitten. Behoefte aan een M.T.S. Een ander punt, dat de heer Hack dwars zit, is dat zijn leer lingen practisch onmogelijk mid delbaar technisch onderwijs kun nen volgen. Zeeland immers bezit Korte Berichten. Admiraal Louis E. Denfeld, voormalig chef van de Ameri kaanse vloot-operaties, heeft verzocht met pensioen te mogen gaan met ingang van 1 Maart. Hij heeft meer dan 40 dienstjaren achter de rug. De politie van Constanz be vrijdde Donderdag een 12-jarig meisje, wier ouders haar sinds 1947 in een kamer opgesloten ge houden hadden. De Oostenrijkse politie heeft drie Tsjechen gearresteerd, die Oostenrijk illegaal binnengeko men zouden zijn om de bestaande spionnage-organisatie te verbete ren en prominente Tsjechische vluchtelingen te dwingen naar hun land terug te keren, zo deel de een functionaris van het Oos tenrijkse ministerie van binnen landse zaken mede. Thans heeft Ossendrecht, dat wel lange tijd een pompstation had ook een eigen waterleiding, die zijn vertakkingen heeft naar alle percelen in de bebouwde kom In Maart beginnen op Teriet de cursussen aan de eerste zweef- vliegschool van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. geen volledige M.T.S. De M.T.S. te Vlissingen is z.i. veel te veel georienteerd op de Schelde, ter wijl zij bovendien niet centraal ligt in Zeeland en dus voor leer lingen uit een groot gedeelte van de provincie, en ook voor Schou- wen-Duiveland, onbereikbaar is. Ook het Z.T.I. te Goes geeft geen volledig middelbaar technisch onderwijs. Hij brak daarom een lans voor een centraal in "Zeeland gelegen M.T.S., waaraan alle vakken zouden worden onderwe zen. Wanneer deze b.v. in Goes zou kunnen worden gevestigd, zouden ook leerlingen van Schoü- wen-Duiveland daarvan kunnen profiteren. Nu heeft men enkel de mogelijkheid om in Rotterdam of Dordrecht middelbaar tech nisch onderwijs te volgen; een mogelijkheid, die in de meeste gevallen alleen maar theoretisch is. Wanneer men echter bedenkt, dat van de leerlingen der Rotter damse M.T.S. er 40 van de Ambachtsschool komen, begrijpt men wel hoeveel kansen de jon geren uit onze provincie missen. Een rijkswerkplaats? Op verschillende plaatsen in ons land zijn rijkswerkplaatsen ingericht. Ook aan Zierikzee was er een beloofd. Van het geweste lijk arbeidsbureau kreeg men de toezegging, dat er een geopend zou worden indien er 50 a 60 per sonen voor hei-- en omscholing beschikbaar waren. Men kreeg er 80, doch om financiële redenen ging dit plan toch niet door. Een oplossing van de probleemen zou het echter niet geleverd hebben, want de rijkswerkplaatsen, zijn enkel ingesteld op her- en om scholing van oudere arbeiders, al blijft het natuurlijk jammer, dat Schouwen-Duiveland ook deze kans heeft gemist. C.N.V. geeft les aan a.s. leden ondernemingsraden. Voorbereiding tot nieuwe verantwoordelijkheid. Er is een tijd geweest, dat de vakbeweging strijdorganisatie was. Ze werd in de loop der ja ren orgaan van overleg. Maar straks zal zij mede draagster van de verantwoordelijkheid worden. Dat moeten de bestuurders en leden beseffen. Daarom heeft het C.N.V. een reèks cursussen ingesteld, waar van de nieuwe schriftelijke cur sus „Nieuwe verantwoordelijk heid" is bestemd voor hen, die straks zitting zullen hebben in de Ondernemingsraden. Secretaris D. W. Ormel ver telde ons iets over de verschil lende studiemogelijkheden. De nieuwe cursus staat onder lei ding van drs R. A. Jongbloed, secretaris van de Stichting van de Arbeid, prof. dr W. F. de Gaay Fortman van de V.U., dr H. Thierry en mr P. Borst. De volgende onderwerpen komen aan de orde: plaats en taak van de werknemers in de Onderne mingsraden, de wetsontwerpen P.B.O. en Ondernemingsraden, de bedrijfseconomie, het arbeids recht en de sociale wetgeving. Brand in de hoofdstad. Een omgevallen petroleum kachel heeft brand veroorzaakt in het perceel Johannes Verhulst- straat 37 te Amsterdam, bewoond door de familie J. G. Bakker. Het snelle ingrijpen van de brand weer heeft de brand beperkt tot een zijkamer op de eerste etage, die geheel uitbrandde. V.S. wil betrekking met Franco. Verklaring van Aeheson. Dean Aeheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten bereid zijn in de Verenigde Naties te stemmen voor een resolutie, die elke rege ring vrijlaat om volledige diplo matieke betrekkingen met Spanje te hervatten. Aeheson legde er evenwel de nadruk op, dat de houding van de Verenigde Staten geen goed keuring van het Franco-bewind inhoudt. „OME KEESJE" UIT DE AETHER VERDWENEN. De stem van „ome Keesje" heeft voor de laatste maal door de microfoon geklonken. De gees telijke vader van deze uitzending, Willem van Capelle, die 23 jaar de avonturen van „ome Keesje' heeft uitgebeeld, achtte de tijd gekomen om met deze radiofi guur op te houden. Op 9 en 10 Januari werden door da Natlonalo Vereeniging van Leeraren ln Stenografie „Groote" te Middelburg examens gehouden in stenografie en machineschrij- ven. Typisten Nederlands concept 120 aanslagen/min. Aangemeld 45 candidaten. Geslaagd de dames M. Prince, C. F. Kodde, C. Sturm, E. H. Buys, L. J. Koefs, M. J. van Meenen, M. S. C. Mes, F. Antheu- nisse, C. P. Suvaal, C. F. Jacobse en de heren: H. J. P. Eerland. A Goeman, J H. v. d. Bogaardt, J, C. Wedts de Swart, H. Korstan- je, H. Geljon, A, Faro, H. Smits en J. Kemeling, te Middelburg; de dames: C. A. Klaaijsen te Bres kens; W. Looise te Koudekerke; C. Francke te Domburg; J. C, Mallekoote te Nieuwdorp; J. S Verschoor te Breskens; H. F. Mulder, A. M. Koolwijk, S. J. Breel, C. M. Donze, J. van Leu nen, F. W. E. Jacobs, P. Geest man, H. Theune, W. P. Broeksma, I. J v. d Weyde, G. P. Lefèvre, P. v. d. Klippe, H. M. A. ter Meulen te Vlissingen; de heren J.W.Zwe mer te Oostburg en B. Volmer te Waterlandkerkje. Bewijs van vaardigheid: de dames: A. J. Mullie te Middelburg en E. A: Schipper te Vlissingen; afgewezen: 4. Typisten Nederlands concept Televisiezender te Lopik? Zender op Goolse heide gevaar voor de luchtvaart genoemd. Er is grote kans, dat niet het Gooi met Amsterdam en Utrecht zoals oorspronkelijk was vast gesteld maar de gemeenten Lopik tot en met de steden Utrecht, Den Haag en Gouda het bevoorrechte gebied zullen vor men, waarvan* de inwoners de eerste televisie-uitzendingen kunnen genieten. Er zijn name lijk moeilijkheden gerezen in verband met de voorgenomen bouw van de televisiezender op de Gooisë heide. Er wordt thans gedacht over het plaatsen van de zendtoren te Lopik. Een defi nitieve beslissing is nog niet ge nomen, omdat de onderhandelin gen over een en ander nog gaan de zijn. De bouw van een zender van 200 meter hoogte op de Gooise heide zou voor de luchtvaart een ernstig gevaar opleveren, omdat het hoogste obstakel, dat voor het Gooi op de vliegkaarten staat aangegeven, 75 meter is. Een on derzoek wordt ingesteld naar de eventuele draagwijdte van een toren van 75 meter. Lopik zou voor de luchtvaart geen overwegende bezwaren hebben. VERENIGING VAN BODEM GEZONDHEID OPGERICHT. In het Indisch instituut te Am- stemdam is in aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten op gericht de Vereniging voor bo demgezondheid. Deze vereniging stelt zich ten doel een millieu te scheppen om de litteratuur over de bodemgesteldheid uitvoerig te kunnen bestuderen, conclusies te trekken en te komen tot acties voor onderzoekingen. 160 aansl./min. Aangemeld en ge slaagd de dames: K. P. Kooger en A. J. van Hoorn te Vlissingen. Typisten Frans 120 aansl./min. Aangemeld en geslaagd de dames: P. Theune, O.- en W.-Souburg; P, C. M. Janssen (met lof) Middel burg en K. P. Kooger (met lof) Vlissingen. Typisten Duits 120 aansl./min. Aangemeld en geslaagd: mej. C. A. Kaaijsen, Breskens. Typisten Engels 120 aansl./min. Aangemeld en geslaagd de dames G. M. de Waart, Vlissingen en M. Prince, Middelburg. Steno-typisten Nederlands. Aan gemeld 3. Geslaagd mej. T. N, Kesteloo, Kloetinge. Afgewezen 2. Steno-typiste Engels 120 aansl. min. Aangemeld en geslaagd: mej. W. van Holthuysen, Middelburg. Kantoorstenograaf Frans 100 lgr./min. Aangemeld en geslaagd: mej. J. Geers, Middelburg. Kantoorstenograaf Duits 100 l-gr/m. Aangemeld 2. Afgewezen 1 en niet opgekomen 1. Kantoorstenograaf Engels 100 lgr./m. Aangemeld en geslaagd mej. J. Malipaart, Middel-burg. Diktaat-stenograaf Nederlands 130 lgr/m. Aangemeld en geslaagd (met lof) mej. J. Geers, Middel burg. Kantoorstenograaf Nederlands 130 lgr./m. Aangemeld 18. Ge slaagd: de dames: C. M. van Dijk, J. Simonse, C. J. Pouleyn, J. C. Vader, M. C. Bosch, E. Krijger, J. J. Schouten, H. L. Antheunisse en N. Malthijsse, Middelburg; C. L. Dedecker, O.-Sou-burg; A. A. J, C. v. d. Vleuten, Oostburg; M. Simonse, Biggekerke; C. J. v. d. Berge, E. Kruizinga, G. M. de Waart en A. J. van Hoorn, Vlis singen. Afgewezen 1 en teruggetr. Leraar maohineschrijven. Aan gemeld en geslaagd: de heer P. Bode, Vlissingen. Particulier-secretaresse. Aange meld en geslaagd: mej. J. Geers, Middelburg. Lnbrekers hadden pech. Twee Rotterdammers, die in Augustus 1947 een kraakje pleeg den in het distributiekantoor te Barneveld, zijn wel zeer ont moedigd, nadat ze hun straf had den uitgezeten, in de maatschap pij teruggekeerd. Ze kwamen n.l. tot de ontdek king, dat het geld dat ze voor hun gestolen distributiebeschei den hadden verkregen, net als het spreekwoord zegt „niet ge dijde" want de vertrouwenslie den aan wie ze, het geld n.l. een bedrag van* f 11.500 en een van f 62.000 hadden toever trouwd, hadden het tot de laat ste cent opgesupeerd. De teleurgestelde inbrekers naar de politie, en de „potver- teerders" in de cel. SKELET GEVONDEN TE TIEL. Dr van der Hulst uit Leiden heeft in Tiel een onderzoek op het fabrieksterrein aan de grote brugsegrintweg ingesteld, waar enige dagen tevoren bij graaf werkzaamheden op 1 meter diep te een skelet van een man werd gevonden. Naar verluidt zijn er tot dusverre geen aanwijzingen van een gepleegde misdaad. Het is koud. Bar koud. De Bilt heeft weer eens gelijk gehad Het ziet er naar uit, zo pein zen we bij de warme kachel, dat we ons abonnement van de ijsclub niet voor niets hebben genomen. Buiten staat de strakblauwe vrieslucht hoog boven de con touren van de kerktoren waar een enkele kraai zich, wente lend en wiekend door de lucht., wat warm probeert te vliegen. Een mus zit mistroostig op de dakgoot van de overburen. Hij moppert en schurkt zich wat in de veren en de eenden in de vest vinden er ook niets aan Dat zie je zó. Daar dwarrelt een brief op onze tafel. Kijk, van de afd. Zuid Zeeland van de Ned. Veren, tot bescherming van dierenDe afdeling heeft in Vlissingen in het park aan de Koudekerkseweg twee, door nij vere padvindershanden ver vaardigde „voedertafels" laten plaatsen. „Vergeet onze gevleu gelde vrienden niet". Zo luidt het verzoek in de brief. Vooruit kinderen van Michiel de Ruyter, kom op met uw restjes brood! En Middelburgers, Goesena- ren, Zierikzeejenaren, kortom Zeeuwen, zitten in uw tuinen of vesten ook dieren te kleumen? Toe strooi eens wat brood. Al leen laat de papieren niet lig gen anders geeft de gemeente reiniging ons de schuld! Predikbeurten. ZONDAG 22 JANUARI 1950. Ned, Herv. Kerk: Axel: 10 en 2.30 ds Penning (H.A.). Coüjnsplaat: 10 en 2.30 ds v. Dalen. Vlissingen; St. Ja- cobskerk: 10 ds Hartjes, 5 ds Siokesz; Havendorp: 10 ds Sickesz; Engelse kerk: 9.30 kerk voor jongeren. Westkapelle: v.m. geen d., 2 ds Oosthoek, 7 ds v, Dijl (jeugdd.). Geref. Kerken. Axel: 9.30 en 3 ds Kapteijn Dz., A'dam. Baarland: 9.30 en 2 ds Tiemersma. Coüjnsplaat6 leesd. (In Herv. Kerk). Geref. Gemeenten. St. Annaland: 9.30, 2 en leesd. Arnemuiden: 9.30, 2 en leesd. Axel: 10 en 2.30 leesd. Bie- zeünge: 9.30, 2 en 6 leesd. Bors- sele: 9.30, 2 en 6 ds Dieleman. Yerseke: 9.30, 2 en 6 leesd. Krab- bendijke: 9.30, 2 en 6 ds Bel. Kruiningen: 9.30, 2 en 6 leesd. St. Maartensdijk: 9.30, 2 en 6 leesd. Meüskerke: 9.30 en 2.30 leesd, leesd. Middelburg: 9.30, 2 en 6 ds de Wit (v.m. H.M.). Nisse: 9.30 2 en 5.30 leesd. Oostkapelle10 en 2.30 leesd. St. Phiüpsland: 9.30, 2.30 en 6 leesd. Poortvüet: 10, 2 en 6 leesd. Rilland-Bath 9.30, 2 en 5.30 leesd. Scherpenis- se: 21 Januari 6.30 ds Mallan 10, 2 en 6 leesd. Stavenisse: 9.30 2 en 6 leesd. Tholen: 10, 2.30 en 6.30 ds Mallan, Brulnisse (H.A.). Wemeldinge: 10, 2 en 5.30 leesd. Westkapelle; 9.30, 2 en 6 leesd. Wolphaartsdijk: 9.30, 2 en 6 leesd. Zoutelande: 10 en 2.30 leesd. Vrije Evang. Gem. Goes: 9.30 en 6 ds Karelse. Yerseke- 10 en 2.30 ds Timmer man. Wemeldinge; 10 en 2.30 ds de Goede. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Axel: 9 ds ten Hove, Terneu- zen; 415 ds Zemel. Goes: 10 en 2.30 ds Hordijk (H.A.). Middel burg: 8.30 leesd., 4.30 ds Verheij. Sou-burg: 9.45 en 2.30 ds Kou- wenhoven, Brouwershaven. Vlis singen: 4.30 ds Kouwenhoven. Wolphaartsdijk: 10 leesd., 4.15 ds Hordijk. Zoutelande: 9.30 en 2.15 ds Verheij (H.A.). C-hr. Geref. Kerken. Biezelinge9.30 en 2.30 ds Gruppen. Middelburg: 10 en 3 ds v. Ravenswaaij, Zaamslag. Oud- Vossemeer: 10, 2.30 en 6.30 leesd. Tholen: 10, 2.30 en 6.30 leesd. Vlissingen. 9.30 leesd., 5.30 ds v. Ravenswaaij, Zaamslag. Oud Geref. Gem. St. Maartensdijk: 9.30, 2 en 6 leesd. St. Phiüpsland: 9.30, 2.30 en 6 leesd. Doopsgez. Gem. Middelburg: 10.15 mej. dr Bak ker. Sportnieuws. GEEN WEDSTRIJDEN IN DE ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE. In verband met de vorst en de gesteldheid van de terreinen zijn, alle voor heden 21 Januari vast gestelde wedstrijden voor de Za terdagmiddagcompetitie van de K.N.V.B. afgelast. Dit geldt ook voor Zeeland. SCHAKEN. Competitie-wedstrijd 2e klas Zeeuwse Schaakbond. „Max Eeuwe", Hasweert tegen Goes II: 4'A~5%. A. QuakkelaarA. Corstanje 10; J. KarelseIJ. W. Steen huis O—l; J. de Pree—H. Slnke 10; C. VerhagenR. v. Hemert Vi'iJ. v. LiereK. Füpse 01; R. v. LiereG. Quakkelaar 10; N. WitteW. Stevense Vi'ótJ. VerhagenW. v. Dul- lemen 0—1; G. Luijk—M. Dale bout y2—MtC. Jansen—G. Wind- horst 01. V eiüngsberichtcn. GOES. Veiling van Vrijdag 20 Januari 1950. Groenten: Bloemkool II en III 1427; Knolselderij 12; alles per 100 stuks. Spruiten I 4454; id. II 2734; Andijvie 48; Groene kool 21—26; Rode Kool 6—16; Bierekool 27; Gele savoye kool 8 14; Uien (stek en afw.) 813; Prei 3345; Peen II 5.507; alles per 100 kg. Selderij 1519 per 'OObos. ST. ANNALAND. Uien middel 35.00—35.04, bonken 34.03, drie lingen 34.03, pickless 28.00, stek 16.00 alles per 100 kg. Aanvoer 40 ton. 95. De burgemeester gaf de veldwachters nog enkele aanwijzingen. „Jullie weten de nummers van de gestolen bank biljetten", zei hij. „Zie alles dus goed na". De veldwachters vertrokken. „Van Bergen", zei de burgemeester, ga maar zo lang in de kamer hiernaast". Van Bergen ging door de deur om zich bij Ja- pie te voegen. Maar toen hij ln de kamer kwam keek hij ver baasd om zich heen. Er was geen spoor van Ja- pie te ontdekken. 96. Waar was Japie gebleven? Door de reet van de deur had hij alles gehoord. De burgemeester zond twee veldwachters om Van Bergen's huis te doorzoeken! „O", dacht Japie, „nu vinden ze het kistje met gouden munten! En dan nemen ze het natuurlijk in beslag en wij kunnen er naar fluiten!" Japie keek snel rond. Hij zag een smal raampje dat open stond. „Daar kan ik juist door", dacht h(j. 't Ging moeilijk, maar Japie wrong zich door de kleine opening. En toen Van Bergen ln de ka mer kwam was hij juist vertrokken. Waterstanden. Keulen 168 (plus 0.06)Ruhrort 0.24 (plus 0.06); Lobith 986 (plus 0.10); Nij - niegen 760 (plus 0.10); Arnhem 761 (plus 0.07); Eefde 288 (plus 0.02); Deventer 196 (plus 0.03)Borgharen 4142 (—0.22) Belfeld 1163 (—0.69); Grave 499 (plus 0.02). SCHEEPSTIJDINGEN. GROTE VAART. ALLEGONDA 19 van Bangkok naar Pladjoe. ALKAID 19 in baai Bahia. BAN- TAM 19 van Soerabaja naar Semarang. BENNEKOM 20 te Guayaquil. BLOEM- FONTEIN 19 van Beira naar Durban. BLIJDENDIJK 19 van Port Said. BRIT- SUM 19 te Panamacity. CAMERONIA 19 17 uur pass. Kp. Bon. CLAVELLA (t.) 19 anker Liverpool. EENDRACHT 19 225 mijl W.Z.W. Buenavontura. FRIESLAND 19 te Kopenhagen. GAAS- TERKERK 19 van reede Zanzibar naar Daressalaam. GAROET 19 van Penang. GOOILAND 19 275 mijl N.O. Bahia. HE- RA 19 900 mijl N.O. Guadaloupe. JACOB CATS 20 te Port Sulphur. JOHAN VAN LDENBARNEVELT 91 van Batavia naar Soerabaja. JUPITER 19 van Lavaletta. KEDOE pass. 19 (20 uur) Gibraltar. KO TA INTEN pass. 19 (4 uur) Finisterre. LANGKOEAS 20 te Aden venv. ORANJE 19 te Port Said. PRINS MAURITS 20 te Lissabon. PRINS WILLEM IV 19 van Londen naar Rotterdam. RIDDERKERK 19 van Bangkok naar Singapore. ROE PAT 19 van Melbourne. SAIDTA (t.) 19 Mulberry Pierhead Muntok. SALA- TIGA 19 van Semaraijg naar Tarakan. SAMARINDA 19 van Colombo naar Pe nang. SIBAJAK pass. 19 Ouessant. SIGLI 19 van Taruna naar Menado. SOESTDIJK 19 van Batavia naar Singapore. STAD BREDA 19 van Antwerpen. STAD SCHIEDAM 19 van Sunderland naar Ita lië. TABIAN 19 van Colombo naar Port Said. TAWALI pass. 19 Madeira. TELA- MON 19 te Demerara. TJIBAJAK 19 van Hongkong naar Singapore. UTRECHT 19 van Bahia naar Kaapstad. VAN HEUTZ 19 te Penang. WAINPAGOE 19 van Ba tavia naar Cheribon. ZEELAND 19 te Batavia. APPINGEDAM 20 van Amster dam naar Lissabon. BOISSEVAIN 17 van Buenos Aires naar Kobe. DUIVEN- DRECHT (t.) 19 van R'dam naar New Orleans. LEERSUM 19 van Amsterdam naar West-Afrika. MADOERA 18 te Singapore. STAD ARNHEM 19 van Rot terdarn naar Algiers. STRAAT SOEN DA 17 van Durban naar Port Elisabeth. WIELDRECHT (t.) 18 te Colombo. AL- BIREO 20 van 'R'dam naar Buenos Aires. ALCINOUS 20 te Dpeddah. ALCYONE 20 van Spezla naar Casablanca. AL- PHARD 20 van Bahia. AMSTELDIEP 20 te Curagao. ANDIJK 20 van Antwerpen. ANNENKERK 20 van Antwerpen, ARENDSKERK 19 te Schiedam. BA- RENDRECHT (t.) 19 van Kaapstad naar de Willem Barendsz in vangstgebieden. BOISSEVAIN 19 van Montevideo. BRE DA 19 van Cerro Azul naar Callao. DA- LERDIJK 20 te Bilbao. HAARLEM 19 van Barbados naar Northpost. HERCU LES 20 van Piraeus naar Alexandria. HOOGKERK 20 te Antwerpen. KATWIJK 19 te Lissabon. LEERSUM 20 te Ant werpen. LOENERKERK 19 te Bombay. MAPIA 20 van Suez. OBERON 20 naar Pampatar. ORANJEFONTEIN 19 van Genua. SILINDOENG 19 200 mijl Oost Cristobal. THEMISTO 20 van Huelva naar Aden. STUYVESANT 20 van Aruba naar Rotterdam .TJIBODAS 20 te Brisbane. WILLEM RUYS 19 510 mijl West Mini- coy. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 19 Januari AMAZONE van La Nelly. 20 Januari: ZEELAND van Antwerpen. Vlissingen vertrokken 20 Januari: ZEELAND naar Glasgow. AMAZONE naar Brussel. Gepasseerd naar Antwerpen 19 Januari: WESTLAND van Swansea. 20 Januari: INSP. NELLEMA van Halmstad. HOOG KERK van Hamburg. HOOGELAND van Huil. LEERSUM van Amsterdam. Gepasseerd van Antwerpen 19 Januari: STAD BREDA naar Afrika. LUTTER- KERK naar Rotterdam. NIJENBURGH naar Rotterdam. 20 Januari: NUTUAFI- DES naar Shoreham. ANDIJK naar New York. ALMKERK naar Rotterdam. FLANDRIA van Zelzate naar Londen. (Ingez. mededeling Advert.) Filialen te GOES, TEENEUZEN, VLISSINGEN en ZIERIKZEE. Zondag 22 Januari, HILVERSUM I (301,5 M.): K.R.O.: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. N.C.R.V.; 0.30 Nieuws. 9.45 Gram. I.K.O.R.: 10.15 Evangeüsche kerkdienst. N.C.R.V.: 11.30 Gram. 12.00 Or gelconcert. K.R.O.: 12.15 Apolo- SCHELDE-VAART Onderstaande schepen passeerden Hans- weert per 19 Januari 1950 voor boven vermelde bestemmingen. DAMCO 64, Zwartbol; OSTERFELD, Gicssen; TOSTI, Dammering; SB 278, de Wilde; CANTENAC, Rhein; SOUVICO, Hoek; PONDICHERRY, Wagner: WIL- JO, v. Wijngaarden; TELEGRAAF 4, Heystck; TELEGRAAF 17, Bout; KUR- FURST, Lempens; ZRELANDS LUIS TER 2, Dane; CHAVIGNOL, de Bruin; JACQUELINE 4, Vermeiren; ENERGIE, Waardenberg; ONDERNEMING, de Korte: MAAS, Hegermans; LAUFEN BURG, Scholten; R.S. 4, Bekman; RHEINFELDEN,- v. Gaaien; ALLE MAIÏNY, Baumeester; DANA, Maas; ELJO, Fluit; JOHANNA, Pieterman; NEELTJE, Ruitenberg; allen Antwerpen. RIVAL, v. Kaam; NELLY, v. Zwol; ST. JOSEPH, de Reuver; allen Brussel. LAU RENT, v. d. Kaap, Anderlecht. MAR- GARETE, Neyenhof, Ruysbroek. SUL PHUR, Duut, id. EDMOND, Reiniers, Jont Brulé. WILLEM, v. Lopik; AM- STÊL 4, v. Veen; beiden Amsterdam. CARMENNA, Edelman; BARSAC, Ger ritsen; SPERANZA, Jut; COADJA, v. Oosten; MAGDA, Ballegooy; EDEL WEISS 2, HelHn; ANDALUSIA, Bau- wens; RHEINUNION 2, de Lampet" RHEINÜNION 5, Strijdonck; R.S. 17, Cant; DALMATIA, Wegh; allen Basel. TRIO, Hooglander, Oosterhout. EXPRESS ftatz; CATHARINA, Leendert; beiden 'ultsland. TELEGRAAF 5, StaalHARM '6, Tak; LEONARD HENDRIK, de Jongh; allen Rotterdam. CORNELIA, v. Meel, Delft. STROOMVAART 12, Reis, Dordt. DISPONIBEL, 'Bouman, Stadska naal. NOOIT GEDACHT, Poker; WIJCA, Liemberg; beiden Grouw. STAD A'DAM 10, Sponselee, Nijmegen. VERTROU WEN, v. d. Steeg, Utrecht. MACHIEN- STEEN 23, Visser, Dordt. BRAM 2, Keinpeneers, Utrecht. MITROPA 4, Smit, Stecnwijk. CORNELIA, Vendeville, Ro- senburg. KLAAS, Boey, de Steeg. WU- TA. ten Haaf, Lage Zwaluwe. ADRIANA, Ruileberg, Werkendam. Officiële Publicaties. Belgische tabak een zware concurrent. In de tabaksindustrie zit men met verschillende moeilijkheden. De tabakswinkels zijn ruim voor zien van Belgische tabak en shag; de winkeüers, die het niet kunnen verkroppen, dat zonder hun voor kennis de winstmarge is verlaagd van 16 tot 14y2 percent, verkopen üever ingevoerde tabak, waarop zijn wèl de volle korting krijgen; vele kleine Nederlandse tabaks fabrikanten, die hun kans schoon zien, geven de winkelier ook het volle pond om diens gunst te win nen en om de markt te veroveren op de grote collega's, van wie er twintig volgens hun zeggen schuldig zijn aan de verlaging van .de winkeüersmarge. De vakgroep Kerfindustrie, die thans rekening moet houden met daling van de omzet in de Neder landse tabak, heeft aan haar le den machtiging gevraagd om indien de concurrentie de spuiga ten uitloopt het systeem der quota op te heffen, dat wil zeg gen: de gehele tabaksproductie vrij te laten. Het resultaat van de voorgeno men maatregelen zal zijn, dat elke fabrikant zo veel of zo weinig tabak zal kunnen kopen en ver werken, als hij wenselijk of nood zakelijk acht. De vakgroep heeft haar leden edhter voorgesteld de verdeling over Februari nog gelijk te houden aan die over Januari. Enkele kleine tabaksfabrikan ten, die de winkeüers 16 pereent korting geven in plaats van Vi]A percent, zijn door hun vakgroep gewaarschuwd, dat zij gerechtelij ke maatregelen riskeren. De vak groep zegt, dat haar leden „als fatsoenlijke mensen gehouden zijn aan de naleving van een dergelijk besluit". De organisatie der sigarenwin keliers acht een dergelijke bedrei ging onredelijk en juridisch waar deloos. Burgerlijke Stand. Schuldvorderingen ten laste van de gemeente Middelburg. B. en W. van Middelburg verzoeken hen, die over het kalenderjaar 1949 schuld vorderingen ten laste van de gemeente bezitten, die vorderingen (daaronder be grepen die voor gemeente-bedrijven en -diensten), met de nodige bewijsstukken vóór 15 Februari 1950 in te zenden. Uitloting geldlening. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis; dat Donderdag 16 Fe bruari 1950 3 uur in de Burgemeesters kamer van het tijdelijk gemeentehuis (Wagenaarstraat 12) door hen in het openbaar zal worden uitgeloot één obli gatie groot f 500.van de ten laste van de gemeente lopende geldlening, oorspron kelijk groot £35,000 opgenomen in 1899. GOES. Geboren: Adriaan, z. v. P. L. Willemse en L. Goeman; Adriaan J. M., z. v. A. J. M. Verburg en K. van de Vreede; Frederik Th., z. v. M. J. Kim- mel en A. R. de Koning; Lie- veftis P., z. v. C. Openneer en A. J. Bosselaar; Willem, z. v. J. van der Maas en P. Rotte. Gehuwd: A. 'tHart, 26 j. te 's-Heer Arendskerke en M. J. Smolders, 19 j.; A. Njjsse, 23 j. te Kloetinge en C. T. D. Vos, 19 j- Overleden: M. Saaman, 57 j. te Wolphaartsdijk, echtg. van P. Leys; C. Houterman, 64 j., echt- gen. van J. Heijnsdijk; A. de Visser, 24 j. te Heinkenszand, echtg. van J. W. J. de Kok; A. A. Kramer, 50 j. te 's-Heer Arendskerke, echtg. van A. Bouwense; J. Hoogenboom, 33 j. te Middelburg, echtg. van I. K. Schotel; P. Rijk, 63 j„ te 's-Heerenhoek, wed. van P. Rijk; J. M. de Regt, 13 d., te Kortgene; J. K. Dingemanse, 59 echtg. van N. J. Lameijn; C. Wisse, 69 j. te Kruiningen, echtg. van P. Leendertse; C. Remijn, 33 j. te OvezanJ?, echtg. van P. Rijk; K. van de Zande, 69 j., wed. van C. J. Simmers. VLISSINGEN. Bevallen: B. J. van der VegtHollestein, z.; M. Keurde Vries, d.; M. Barent- sen—van Heuzen, z.; M. J- Ka mermansLigthelm, z.; C. C. Hokke—Mondt, d.; A. M. de Jongevan der Sluijs, d.; L. van der WantGoor, d.; L. F. Ma rijsRatelband, z.; J. Huijs- manSanderse, d. Ondertrouwd: Th. Krul, 28 J. en J. M. C. Oosterbos, 21 j. Gehuwd: J. Blaauw, 24 j. en J. de Rijke, 23 j.; J. Pydyn, 34 j. en M. P. de Pagter, 24 j.; F. M. Wagemans, 46 j. en G. M. L. Liebens, 46 j. Overleden; E. M. Landman, 93 j., wed. van J. C. Lommers; J. Dekker, 86 J„ wed. van A. Dourlein; A. Wisse, 76 j., echtg. van P. van Wuijckhuise; W. J. Naerebout, 1 j. gie. 12.35 Gram. 12.40 Lunchcon cert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Maastrichts Stede lijk Orkest, koren. 13.55 „Uit het boek der boeken". 14.10 „Alles klaar? halen, klankbeeld. 15.00 Collegium Musicum Amsteloda- mense en solist. 15.30 Orgelcon cert. 15.50 Blaaskwintet. 16.15 Reportage. N.C.R.V.: 17.00 Gere formeerde kerkdienst. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Gemeen te- en koorzang. 19.15 „Kent gij utv Bijbel", causerie. 19.30 ten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 Nieuws. K.R.O.: 19.45 Actualitei- De gewone man. 20.12 Gevari eerde progr. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.): V.A.R.A.: 8.00 Nieuws. 8.18 Ko perkwartet. 8.30 Voor het plat teland. 8.40 Gram. 9.00 Sport. 9.15 Men vraagt.... en wij draaien. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Trio. 10.25 „Met en zonder omslag". 10.50 Amuse mentsmuziek. 11.15 Cabaret. A.V.R.O.: 12.00 Orgelspel. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 Nederland se volksliedjes. 13.00 Nieuws. 13.20 Musette-orkest. 13.45 „Even afrekenen, heren". 13.55 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Pia no a quatre mains. 15.00 „Goe the's laatste liefde", hoorspel, 16.30 Sport. V.A.R.A.: 17.00 Gram. 17.30 „De avonturen van ome Keesje, hoorspel. 17.50 Gram 18.05 Reportage. 18.15 Nieuws. V.P.R.O.: 18.30 Studiodienst. I.K.O.R.: 19.00 Kinderdienst. 19.30 Bijbelvertelling. A.V.R O.: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Omroeporkest, omroepkoor. 21.15 Hersengymnastiek. 21.40 „Uit het vergeetboek". 22.10 Pia novoordracht. 22.30 Cabaret. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Maandag 23 Januari. HILVERSUM I (301,5 M.): N.C.R.V.: 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Sport. 8,20 Te Deum Laudamus. 8.45 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Familiecom petitie. 10.05 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.20 Voordracht. 11.40 Bariton en pia no. 12.10 Gram. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Koorconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.35 Trio. 15.05 Gram. 15.20 Reli gieuze muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de kin deren. 17.15 Populaire muziek. 17.45 Reg. uitz. 18.00 Pianoduo. 18.20 Sport. 18.30 Ned. Strijdkr. 1.00 Nieuws. 19.15 Engelse les. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Strijkorkest! 21.00 „Het huis Lauernesse", hoorspel. 21.45 Gram. 22.05 Internationaal evan gelisch commentaar. 22.15 Radio Philharm. sextet. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23 15 24.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.l: V.A.R.A.: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Strijkkwartet. 9.309.35 Water standen. V.P.R.O.: 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.03 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor de zieken. 11.15 Viool en piano. 11.45 Voordracht. 12.00 Gram. 12.15 Accordeola. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Accordeola. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Gram. 14.00 Mezzo-sopraan en piano. 14.30 Populair-wetenschappelijke causerie. 14.45 Gram. 15.00 „Gluek auf", hoorspel. 16 30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgelensfemble, 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Amuse mentsmuziek. 18.45 „De maat schappelijke betekenis van d<? middengroepen", causerie. 19.00 Viool en clavecimbel. 19.25 Koor concert. 19.45 Reg. uitz. 20 00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.13 Sextet. 20.40 Cabaret. 21.15 Me- tropole Orkest. 21.45 Causerie. 22.00 Radio Philh. Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35 24.00 Gram. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag; Zon op 8.34 u., onder 17.10 u. JVlaan op 10.40 u., onder 23.20 u. Hoogwater op Maandag 23 Jan.: Vlissingen: 5.03 u. 1.80 m., 17.31 u. 1.87 m. Terneuzen: 5.36 u. 1.97 m., 18.00 u. 2.05 m. Wemeldinge: 6.53 u. 1.46 m., 19.13 u. 1,63 m, Zierikzee: 6.34 u. 1.22 m., 18.59 u, 1.39 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4