provincie»?®» "KORT Haarlemse bakkers in moeilijkheden. GEMEENTERADEN Pagina 2 Plechtige teraardebestelling wijlen dhr A. E. Langenhorst. [BAAYENSl Hoe zal de broodoorlog aflopen? KERK EN ZENDING. In het land der barbaren. Zaterdag 21 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Onder zeer grote belangstelling U Donderdag het stoffelijk over schot van de heer A. E. Langen horst, te Hulst ten grave gedra gen. De baar, door oud-leerlingen gedragen en geflankeerd door de leerlingen van de middelbare R.K. Landbouwwinterschool, welke de pverledene bijna 30 jaar bestuurd heeft, werd door honderden ge volgd. In de baseliek van de H. Wil- lebrodes te Hulst werd een plech tige H. mis gecellebreerd. Talrijke burgemeester uit Z. Vlaanderen, benevens het college van B. en W. der gemeente Hulst, lr. H. Steenbergen, algemeen di recteur der C.H.V., de heer E. van Campen, directeur voor Zeeuwsch-Vlaanderen, het perso neel aan de school onder leiding van dr Solsen, de algemene voor zitter der N.C.B., de heef Segers, de districtsvoorzitter, het Staten lid P. Vercauteren, bestuurders van de vissersorganisaties, ver tegenwoordigers van de Pachtka- mer, de Keuringsdienst en ver- •cheidene andere landbouworga nisaties buiten de N.C.B., per soonlijke vrienden, w.o. oud-mi nister prof. dr Jos. Gielen en vele anderen gaven door hun aanwe zigheid blijk van hun waardering voor de overledene. Na de H. Mis trok een onaf zienbare stoet naar het R.K. Kerkhof, waar deken J. Plas- «chaert de absoute verrichtte. Uit geheel Zeeuwsch-Vlaande- ren was men ook hier aanwezig #n uit alle lagen der bevolking sprak de sympathie, die men de overledene toedroeg. Artsendienst. Zondag 22 Januari wordt de artsendienst in Goes waargeno men door dr M. P. Brujjnzeel, Jac. Valckestraat 3, telef. 2373; Driewegen, 's-Heerenhoek en ieuwdorp door dr A. Folmer, orteweg 151, Driewegen, telef. 1195-275; in 's-Heer Arends- erke, Heinkenszand en Wol phaartsdijk door dr A. J. Zon- nevijlle, Dorpsstraat E 141, 's-H. Arendskerke, telf. K 1106-202; ln Wolphaartsdijk en Kapelle- Biezelinge door dr J. F. B. Bok, A 117, Wolphaartsdijk, telef. K 1198-237; in Middelburg door trts W. Feikema, Dam 16, telef. 993; in Vlissingen door arts A. J. van Kooten, Koudek.weg 78, telef. 2525; in Veere, Seroos- terke en Oostkapelle door arts I. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oost- capelle, telef. K 1188-276; in Coudekerke, Zoutelande en iVestkapelle door dr H. Frima, Zuidstraat 306, Zoutelande, telef. K 1186-282; in Tholen, Oud- en Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland door dr P. J4 Duinker te Tholen, telef. 40 en dr H. Menger te St. Philipsland, telef. 20. Apotheken. In de week van 21 Januari tot en met 28 Januari zijn ue Volgende apotheken voor avond- én nachtrecepten geopend: Goes: Numans. Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: Engering. de bestuurder van de vrachtauto of trailer met oplegger die op Dinsdag 17 Januari 1950 te om streeks 8 uur op de Patijnweg te Goes, ter hoogte van de aldaar gelegen Wandelweg in aanrijding is geweest met een motorrijder en zij, die van dit ongeval getuige waren, zich eveneens op het bu reau van politie te melden. Christelijko Oratoriumvereniging „W. 't Hooft". Het Chr. Gem. Koor alhier be sloot om de naam van de vereni ging te wijzigen in Christelijke Oratorium Vereniging „W. 't Hooft". Door deze naamsverande ring wordt beter tot uitdrukking gebracht, dat de werkzaamheden der vereniging hoofdzakelijk lig gen op het gebied van het ora torium, en tegelijk wordt hiermee de nagedachtenis van de eerste directeur, de heer W. 't Hooft, ge- eerd Wij vernemen voorts, dat de C.O.V.W. 't Hooft op 15 Maart a.s. o.l.v. haar directeur, de heer Adriaan Kousemaker, een uitvoering hoopt te geven van „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn. Medewerking wordt ver leend door de Bredase Orkest Vereniging. (Ingez. mededeling, advert.) OPTIEK, Lange Vorststraat 100 Tel. 2159 GOES DE „WILLEM v. d. ZAAN' MAANDAG THUIS VERWACHT Met Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaan", die 2 Januari van Willemstad (Cura cao) vertrok en a.s. Mandag te Den Helder wordt verwacht ko men de volgende Zeeuwen mee: Matr. Ie kl. M. Lavooy, Hans weertse weg 22, Hansweert. Stoker le kl. G. Verhey, Ra- Vensteynpl. 34, Vlissingen. Stoker le kl. A. Zwigtman, Blindehoek 10, Middelburg. MIDDELBURG. Afscheid bjj het Rode Kruis. Donderdagavond hield de plaat selijke afdeling van de Rode Kruis Colonnevereniging haar Jaarvergadering in de zaal Mon- taan. Tijdens deze bijeenkomst is'üng~wasl afscheid genomen van majoor J. de Voogd, die 38 jaar lid is ge weest van de colonne en die nu bij het bereiken van de 65 jarige leeftijd moest aftreden. Majoor de Voogd werd met zijn echtge note afgehaald, waarna hij in de zaal werd toegesproken door de voorzitter van de afd. van het Ned. Rode Kruis, mr J. M. Pilaar. Spr. bood hem een mooie tabaks pot aan. Hierna sprak de voor zitter van de Colonnevereniging de heer S. Paauwe, die de heer de Voogd een fraaie schemerlamp overhandigde, terwijl mevr. de Voogd^een plant ontving. Aanleg St. Jorisstraat. Men is op het ogenblik bezig de St. Jorisstraat, die de verbin ding vormt tussen de Balans en de Zuidsingel opnieuw aan te leggen. De bestrati. g, die slechts ten dele uit keien bestond, zal nu worden vervangen door klin- kerbestrating. VLISSINGEN. 25 jaar loods. Gisteren was het 25 jaar gele den, dat de zeeloods A. Mudde te Vlissingen in dienst trad van het Nederlandse loodswezen. In de afgelopen kwart eeuw loodste hij ongeveer 4000 sche pen 'veilig over de baren. Goede vaart, schipper Muddel WAARDE. Muziekvereniging „Vooruit" bestaat halve eeuw. De muziekvereniging „Voor uit" heeft de laatste tijd nogal eens te kampen met moeilijk heden omdat vaak vele leden door ziekte op het appel ontbre ken. De sfeer in de vereniging is echter goed, aldus bleek uit het jaaroverzicht op de onlangs gehouden jaarvergadering. Met de financiën staat het er beter voor, de kas sluit met een batig saldo. De zittende bestuursleden wer den herkozen. Besloten werd sa men met de voetbalvereniging een uitvoering te geven. De ver eniging hoopt dit jaar het 50- jarig bestaan te vieren. Hier over zullen binnenkort nadere besprekingen gehouden worden. Er zal voorts een werfactie voor nieuwe leden op touw worden gezet. HEINKENSZAND. Posthume onderscheiding. Aan M. Hannewijk te Hein kenszand werd op 17 Jan. j.l. door burgemeester Funk na mens de Minister van Oorlog uitgereikt de aan zijn zoon Adriaan verleende posthume onderscheiding van het ereteken voor Orde en Vrede met de ges pen 1947, 1948 en 1949, als be wijs van erkentelijkheid voorde door wijlen A. Hannewijk aan den lande bewezen diensten. A. Hannewijk sneuvelde op 17 Maart 1949 nabij Sawangan. 's-GRAVENPOLDER. Filmavond Roode Kruis. Voor de propaganda- en-film avond van het Rode Kruis be stond ook hier grote belangstel ling. Nadat een spreker doel en organisatie van deze vereniging uiteen had gezet hierbij werd vooral gewezen op het grote nut, dat de bloedtransfusie dienst voor de samenleving be tekent werden enkele films vertoond waaronder de fraaie geluidsfilm „Van mens tot mens". Tijdens de pauze gaven verscheidene personen zich als lid op. Aan het einde der vergade ring werd opgewekt zich als bloedgever in te laten schrijven Des namiddags vanaf 4 uur werden enkele filmvoorstellin gen voor kinderen gehouden, waarvoor ook veel belangstel- GOES. Oproep. De Inspecteur van Politie te Goes verzoekt de wielrijder, die op Donderdag 12 Januari 1950 te omstreeks 13 uur 30 in de Voor- plaats van C. Douw, die 28 jaar WEMELDINGE. Jaarvergadering Voetbal vereniging „Wemeldinge". Het spelpeil van de Voetbal vereniging .Wemeldinge" is, blij kens het jaarverslag van de heer A. Schouwenaar, in het afgelo pen jaar steeds gedaald. De ver eniging herdenkt in Juli haar 10-jarig bestaan, wellicht dat men dan weer opnieuw de rug zal strekken? Op de j.l. gehouden vergade ring werden de nieuwe statuten en huish. reglement met een kleine wijziging aangenomen. Tot bestuursleden werden geko zen de heren M. Bruinooge, A. Jeremiasse en A. Vermaire. De rekening van de penningmees ter kon met een mager saldo worden afgesloten. Bravo! De penningmeester van de Ver. „Het Groene Kruis" mocht een bedrag van f40,83 ontvan gen, zijnde het saldo van de We- meldingse Winkelweek. Dit bedrag zal in het fonds Wijkge- bouw worden gestort. OUDELANDE. Vergadering A.R.-Kiesvercniging. Donderdagavond vergaderde in de Chr. school de A.R. Kiesver eniging. De vergadering werd geleid door de heer A. W. Buteijn. Als bestuurslid werd gekozen R. Nagelkerke, die de functie van secretaris zal vervullen in de stad te Goes ter hoogte van het café „Boomstede" in aanraking is gekomen met een voetganger, zo mede zij, die hiervan getuige wa ren, zich hetzij mondeling of Ichriftelijk op het bureau van po- Itie te Goes of van hun woon plaats te melden. Voorts verzoekt de Inspecteur als zodanig deze bestuursfunctie heeft vervuld. Hierna sprak de heer R, Nagelkerke over „Deva luatie". Een zeer aangename 'en leerzame bespreking volgde op dit onderwerp. Op Dinsdag 21 Februari zal voor een gecombineerde vergade ring v. d. verenigingen Baarland, Driewegen en Oudelande optre den no. 1 van de candidatenlijst, de heer A. Schout, lid van G.S. DOMBURG. Muziekvereniging bestond 50 Jaar De muziekvereniging „Apollo" vierde Woensdag in de zaal Wil- helmina haar 50-jarig bestaan. De voorzitter, de heer W. Brand, memoreerde in zijn openings woord de vele successen, die de vereniging reeds op concoursen heeft geboekt. Ook prees spr. de trouw van de leden, waaronder er 12 waren, die reeds 25 jaar of langer lid waren. De voorzitter bracht tenslotte de bevolking en de zomergasten dank voor de fi nanciële steun aan de vereniging geboden. Vervolgens werden de jubilarissen gehuldigd. De voor zitter sprak allereerst waarde rende woorden tot de lieer J. Maas, die zijn 25 jarig lidmaat schap vierde en overhandigde hem een vulpenhouder. De heer P. H. Broerse herdacht het feit, dat hfj reeds 10 jaar directeur van de muziekvereniging is. Ook hij werd toegesproken en ontving een geschenk. Daarna was de beurt aan de tweede voorzitter, de heer A. Provoost om in harte lijke bewoordingen de voorzitter, de heer W. Brand, te huldigen. De heer Brand is reeds 30 jaar lid, waarvan 10 jaar voorzitter. Namens de leden ontving hij een boekwerk. Vervolgens sprak de burgemeester jhr ir H. L. Bo- gaert zijn grote waardering uit over het werk van de vereniging. Spr. zei, dat het hem genoegen zou doen indien de muziektent op korte termijn zou kunnen verrij zen, doch de plaats waar de tent zal worden gezet, aldus spr., is nog niet bekend. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester een enve loppe met inhoud aan. Vervolgens sprak de heer Me- liefste namens de Zeeuwse Bond van Harmonie en Fanfarevereni gingen,, waarbij een bloemen mand werd aangeboden. Ook de heren J. Geldof, P. v. d. Velde en C. Provoost, resp. na mens de zangvereniging, de gymnastiekvereniging en de Oranjevereniging voerden het woord. De voorzitter van de mu ziekvereniging'Cresendo te Oost kapelle bood een bloemstuk aan, terwijl de zangvereniging „Looft den Heere" een mooie plant schonk. Vervolgens werd een mu ziekprogramma afgewerkt, waar na de avond werd besloten met de opvoering van het toneelstuk „De ridder van de Kousenband". In Augustus zo werd nog mee gedeeld, zal een bazar worden ge houden ten behoeve van de nieu we muziektent. GRIJPSKERKE. K.V. „Gemeentebelang". Op de onlangs gehouden ver gadering van de Kiesvereniging „Gemeentebelang" is de heer K. Poppe Bzn. als secretaris geko zen in de plaats van weth. Schoe, die wegens vertrek naar de N.O.P. heeft bedankt als zodanig. Hij werd door de voorz. de heer A. Cevaal en het raadslid J. Francke Mz. met enkele har telijke woorden toegesproken. De heer Schoe die men node zag vertrekken, dankte met en kele toepasselijke woorden. Afd. Grijpskerke van de C.B.T.B. bestond 20 jaar. De afd. Grijpskerke van de C.B.T.B. heeft op haar jaarver gadering tevens haar 20-jarig bestaan herdacht onder leiding van de heer A. P. Koster, welke deze 20 jaren onafgebroken de voorzittershamer hanteerde. Na de gebruikelijke opening en lezing der notulen deed de voorzitter enkele mededelingen van het gewestelijk bestuur. De secretaris gaf een overzicht over de 20 jaren en tevens het jaar verslag over 1949. Vele moeilijkheden vooral in verband met de oorlogsjaren werden overwonnen. Een en an der getuigde van goed organi satieleven. De kas sloot met een batig saldo. Na de gehouden .verkiezingen gaf de voorzitter een duidelijk rapport over de door hem bij gewoonde conferentie te Biltho- ven, waar gehandeld werd over de grond- en pachtzaken. Een zeer actueel onderwerp in deze tijd. Een drukke bespreking volgde hierop welke om des tijds wille moest worden afge broken. Bij de rondvraag werd de hoop uitgesproken, dat jonge Walcherse boeren evengoed kunnen mededingen b(j de ver pachting van gronden in het Sloe als die uit andere streken. Daarna sluiting. ARNEMUIDEN. Ongeval. De heer J. de Ridder had het ongeluk, zijn rechter pols te bre ken, doordat deze bekneld raakte tussen een betonnen buis, die een gewicht had van 1000 kg. COLIJNSPLAAT. Geref. Kerkdiensten ln de Ned. Herv. Kerk. Wegens reparatie en schilderen van het kerkgebouw der Geref. Kerk zullen de kerkdiensten voorlopig, te beginnen a.s. Zon dag, gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk, welke door de Kerk voogdij hiervoor welwillend is afgestaan. Jaarvergadering varkens- vereniging „Hulp in Nood". Donderdagavond hield de var kensvereniging „Hulp ln Nood" haar jaarvergadering. De voorzitter J. J. Janse, bracht in zijn openingswoord de penningmeester, de heer L. M. Vink, die 25 jaar het beheer over de financiën heeft gevoerd dank voor het vele werk. Hem werd een tabakspijp en tabakszak aan geboden. 1949 bleek een zeer voordelig jaar geweest te zijn. Het totale bezit der vereniging is gestegen tot f3173.52. Twee leden werden in het afgelopen jaar uitkering verstrekt. Besloten werd de contributie te wijzigen op 75 ets voor bezit ters van varkens en 25 ets voor leden die geen varken bezitten. De uitkering bij sterfgevallen, voor een big tot 25 kg. werd op f30 gesteld; boven de 25 kg. op fl.25 per kg. De heer Iz. Lamse werd als bestuurslid herkozen. ST. ANNALAND. Bestuursverkiezing. Op de Woensdagavond 18 Jan. gehouden vergadering van „Jong Hervormden", heeft mej. C. Goe- degebuure-Lavooy als penning- meesteresse bedankt. In haar plaats werd gekozen mej. M. Quist. ST. MAARTENSDIJK. Openbare Verkoping. Voor de erven A. Stolk wer den enkele perselen grond ver kocht. Kopers werden van het le perceel L. J. Bevelander te Feijnaard voor f 1710. Van het 2e perceel de heer W. Beve lander te Klundert voor f 1120. Van het 3e perceel, tuin, de heer N. Huige te St. Annaland .voor f 830. DE DAKOTA VAN PRINS BERNHARD. De regeringsdakota is heden voorlopig hersteld op het vlieg veld Hato geland. Wij vernemen, dat de volledige reparatie om streeks een week zal vergen. OOSTKAPELLE. Geen toetreding tot de stichting maatschappelijk werk Een dezer dagen kwam de raad bijeen. Besloten werd geen subsi die te verlenen aan de Nederland se Vereniging tot Bescherming van. Dieren. Aan de Chr. Land bouwwinterschool op Toorenvliedt uitgaande van de C.B.T.B. werd voor elke leerling uit Oostkapelle een subsidie van f100.toege kend. Besloten werd tot' verlen ging van de verzekering tegen fraude met gemeentegelden, waarbij de heer Paardekooper aantekening verzocht geacht te worden te hebben tegengestemd. Medewerking werd verleend aan de stichting van een school gebouw op Zonneveld, waartoe het bestuur van Zonneveld inge- volge artikel 72 der lager onder wijswet een verzoek had inge diend. Besloten werd de 4 te bou wen woningen volgens de z.g. huurkoopregeling uit te geven en wel aan de heren Aalewijnse, Maljaars, Wattel en Schoe. Be sloten werd niet toe tetreden tot de voorgestelde gemeenschappe lijke regeling van het maatschap pelijk werk op Waloheren. De heer Wondergem stemde voor. Bij de rondvraag kwam de wa terleiding in de Brouwerijweg weer ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat ondanks vele mondelinge en schriftelijke ver zoeken de gemeente Domburg nog steeds in gebreke is gebleven de gevraagd opgave van kosten in te zenden. Aan het einde der ver gadering gaf de voorzitter een kort overzicht van het jaar 1949 en wenste de leden met hun ge zinnen een voorspoedig jaar 1950. THOLEN. Weth. v. d. Berge in de raad herdacht. Op Dinsdag j.l. werd een spoed eisende raadsvergadering gehou den. Na opening door de voorzit ter mr van der Hoeven en be ëdiging van het raadslid, de heer J. Geilings, sprak de voorzitter een gedachtenisrede uit n.a.v. het overlijden van wethouder v. d. j Berge. Hij sprak daarbij o.a. als volgt: Zjjn overlijden laat een le dige plaats achter, wel het meest in de kring van de familie. Daar om betuigen wij de fam. v. d. Ber ge onze oprechte en diepgevoelde deelneming in het leed dat hun heeft getroffen. Ook voor uw Raad is het verlies door het ver scheiden van de heer van den Berge groot. Vanaf 1927 maakte hij deel uit van de Raad. En het was al spoedig zichtbaar, dat hij met de grote kennis en .het hel dere verstand, waarmede God hem had begiftigd, voorbestemd was in het staatkundige leven van onze gemeente een rol te spelen. In 1931 werd hij gekozen tot wet houder en deze functie heeft hij tot aan zijn overlijden bekleed. Ook In het college van B. en W. was hij een man van gezag en het lag daarom in de lijn der dingen, dat hij werd aangewezen als loco burgemeester. Op voorbeeldige wijze heeft hij In deze functies de gemeente ge diend. Dankbaar gedenken wij, wat God de gemeente Tholen in de persoon van weth. v. d. Berge heeft geschonken. Persoonlijk verlies ik in de heer van den Berge een toegewijd en vaderlijk vriend. Moge de herinnering aan zijn vriendelijke persoonlijkheid ons ten voorbeeld zijn en met ere in onze gedachten voortleven. IJZENDIJKE. In de Donderdag gehouden vergadering- van de gemeente raad, werd de heer A. Dellaert a.s raadslid beëdigd. Tot wethouder werd gekozen de heer Doens (R.K.) met 4 st. tegen 3 op de heer Taelman (Onafh. Kath.). Besloten werd medewerking te verlenen tot de instelling van een voor- en najaarsveemarkt. Naar aanleiding van een schrij ven van G. S. werd besloten de mogelijkheid te openen voor de leerlingen der hoogste klassen van alle lagere scholen op kos ten van de gemeente zwemon- derricht te genieten te Breskens in klasse-verband. De volgende subsidies werden verleend: Aan de R.K. Toneel vereniging f89; aan de Vereni ging „Koningin Wilhelmina" f50; aan de Kath. Blindenzorg te Grave f 50; en aan het Wit Gele Kruis f 100. Een voorstel van B. en W. de vestinggrachten als werkverrui mingsobject te laten uitdiepen werd nog aangehouden. PIETERSBERG WORDT STEEDS VERDER AFGEGRAVEN. De St. Pietersberg te Maastricht, die jaarlijks vele toeristen trekt, wordt steeds verder afgegraven ten behoeve van de cement- industrie. Het is de Eerste Nederlandse Cement Industrie die deze afgravingen verricht. Een overzicht der werkzaamheden. (Van onze speciale verslaggever). Met koude neus en warme voeten hebben w\j ln de straten van Haarlem rondgedwaald. Er zou daai', zo had men ons verteld, een bakkersoorlog aan de gang zjjn en tvjj verlangden er naar om een ogenblik aan dat bakkersfront te vertoeven. Zouden de lui elkaar met krentenbollen bekogelen of zouden zjj hun vijanden met aller lei ovengerief om de oren slaan Maar waar w(j ook speurden: nergens hing bjj wijze van kruitdamp broodlucht. Tenslotte zjjn we naar het stadhuis ge togen. WU herinnerden ons, dat ln het laatste der 15e eeuw, toen de Hoeksen en Kabeljauwen elkaar bekampten, een menigte volk uit Kennemerland te hoop is gelopen, schreeuwend om brood en kaas. Doch dat kaas- en broodvolk ligt al lang op het kerkhof. Vreedzaam maar ernstig. Wat is er gebeurd in Haarlem? Twee grote broodleveranciers, te weten een coöperatieve brood- Jammer! Hadden vandaag geleefd, die ze "zoudenkokerij en 6011 belangrijk zelf- royaal voorzien zijn, misschien niet van de dure kaas maar wèl van het goedkope brood. Want in Haarlem kost het heerlijkste brood zeker een stuiver minder dan in andere plaatsen. Dat komt ervan als bakkers onderling ruzie hebben. Wie door de straten van de Noordhollandse hoofdstad wan delt, krijgt de indruk dat hij een expositie van bakkerijproducten aanschouwt; wanneer hij tenmin ste de moeite neemt om in de etalages der broodwinkels te kij ken. Die bakkers hier verstaan hun vak. Bij elke uitstalkast voelt men opnieuw het waten om zijn tanden lopen I De kustvaarder „Hoogeland" vertrok uit de haven van St. An naland met een lading van 87 ton uien naar Engeland. De Christelijke Kleuterschool vanBiervliet, die wegens slijm hoest op medisch advies gesloten was, is weer voor de kleuters ge opend. 22 Januari is mej. K. Verhage dering werd gemaakt. standig broodbedrijf zijn elkaar in de haren gevlogen. Er wordt tussen die twee een heftige con currentiestrijd uitgevochten. Dit zou zo vreselijk niet zijn, Indien er niet een derde groep was, die tenslotte de klappen moet opvan gen, namelijk de zelfstandige bak kers van de Spaarnestad. Deze mensen, welke de meer dere service welke coöperatie en grootbedrijf om strijd aan hun cliëntéle boden, óók moeten bren gen. Maar terwijl de twee grote vechtersbazen wel tegen een stootje kunnen, gaat het er voor de kleine bakkers steeds benauw der uitzien. Vooral voor diegenen onder de vakgenoten, die zich uitsluitend met het bakken van brood bezig houden en die derhal ve hun verliezen op dat onderdeel niet kunnen dekken door de winst op het banket. De bakkersoorlog draagt in zo verre een vreedzaam karakter, dat men dus tevergeefs naar be bloede bakkers of omvergeworpen karren zal zoeken. En het publiek boft erbij omdat het brood goed koper is dan in andere delen van het land. Men zal zich herinne ren, dat onlangs bij de vast stelling van nieuwe broodprijzen alleen voor Haarlem een uitzon- 45 jaar aan de Zondagsschool te Biervliet, verbonden als onderwij zeres. Het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk te Biezelinge, heeft tot kerkvoogd herkozen de heer Jan Goud. Dezer dagen is het gemeente- personeel van Oostkapelle door gelicht te Middelburg. Alles was in orde. Op D.V. 7 Februari wordt te St. Maartensdijk in „Rehoboth" voor de Chr. Landarbeiders Bond district Tholen een filmavond ge houden. In de plaats van wmr.Hokke, die overgeplaatst is naar Middel burg, is wmr Vennings uit Sluis als postcommandant aangesteld te Ovezande. Herkozen tot kerkvoogd-k'erke- raadslid der Ned. Hervormde ge meente te Krulningen, de heer P. Leijs. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beilen, A. van Es te Nijeveen; te Ermelo, G. Spilt te Klaaswaal. Geref. Kerken. Beroepen te Amsterdam-Zuid, G. van Andel te Dieren; te 's-Gravenhage-Oost (miss. pred. Jodenzending), E. I. F. Nawijn te Kampen. Bedankt voor Beetgum, G. P. Hartveld te Ooster-Nijkerk. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen te Loenen a. d. Vecht, W. van Dijk te Capelle a. d. IJssel. Beroepbaar. De heer J. de Feyter, theol. cand. tp Axel is geslaagd voor het praeparatoir examen en be roepbaar gesteld in de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Gen. Synode Chr. Geref. Kerken. Blijkens een publicatie in „De Wekker" zal de Generale Syno de van de Chr. Geref. Kerken niet worden vervroegd, zoals wij meldden, doch eerst in Sept. a.s. worden bijeengeroepen. Op deze Synode zal dan worden beslist over de toetreding tot de Inter nationale Raad van Christelijke Kerken. Kerken en Zondagswet. Blijkens het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de be groting van Binnenlandse Zaken had men met voldoening verno men, dat binnenkort een ont- werp-Zondagswet zou worden ingediend. Sommige leden zou den gaarne kennis nemen van het gevoelen der kerkgenoot schappen en zouden het op prijs stellen als de minister de resul taten van het overleg aan da Kamer zou mededelen. Vooral de grote gezinnen varen er wel bij. Zij kunnen dagelijks indien zij zich althans op het oude tarief blijven instellen enige dubbeltjes van het broodgeld overhouden. De meeste' Haarlem mers doen dat echter niet. Zij kopen geregeld wittebrood of zelfs zeer luxe broodproducten en eten er heerlijk van. De ernst van het geval mani- Denkende mensen. Het vrijzinnige orgaan „Zwlngji" spreekt zijn grote verbazing uit over het feit, dat ds J. J. Buskes te Amsterdam, blijkens een arti kel in „De Open Deur", nog vast houdt aan de woorden uit de Ge loofsbelijdenis: „geboren uit de maagd Maria". „Nooit", aldus dit blad, „zullen dergelijke voorstellingen Ingang vinden bij denkende mensen, niet bij denkende Intellectuelen en burgers, maar evenmin bij den kende arbeiders en boeren. Deze mythische complexen zul len tallozen steeds verder afsto ten van officiële kerken en offici eel Christendom. Zij zullen blij ken de paganlsering der mensheid met snelheid ln de hand te wer ken". Aldus „Zwlngll". Maar Gods Woord zegt ons, dat het dwaze Gods wijzer ls dan de mensen. vim NIET MOPPEREN. We klagen weieens over de hoge belastingen. En naar ik meen niet geheel zonder reden. De belastingbe talers worden behoorlijk uitge perst. Geen wonder dat minister Lieftinck soms een slechte beurt maakt. Laten we echter niet verge ten, dat aan deze bewindsman ook hoge eisen worden gesteld. Een voorbeeld. Enige tijd ge leden werd een diplomatiek ambtenaar overgeplaatst van Berlijn naar New-York. Toen hij daar goed en wel was aan gekomen, werd hfj naar Den Haag. ontboden. Hier vernam hij, dat hij toch weer een functie in Berlijn zou gaan bekleden. Ach teraf bleek dit echter niet no dig te zijn en volgde uitzending naar Washington. Dit staal van geldsmijterij vernam ik via het Voorl. Ver slag van de Eerste Kamer over Buhenl. Zaken. Hetzelfde Verslag geeft nog een staaltje van ambtelijke zui nigheid. Te Bangkok werd voor onze gezant een woning aangekocht voo-i de ciuiele prijs van f387.400. Bijna vier ton! Natuurlijk moet minister Lieftinck hiervoor opdraaien. En de minister moet weer te recht komen bij zijn geldschie ters: de belastingbetalers. Laten ze dus niet mopperen. Voor Lieftinck is het ook niet alles. Dezer dagen bracht het Alg. Hbld. het bericht, dat de fiscale recherche te Rotterdam sommige bioscoopportiers een dag of acht eenvoudig had vastgehouden, om tot de vaststelling van bepaalde belastingontduikingen te komen. Kort daarna noemde hetzelfde blad het een schande voor on3 land, dat dergelijke praktijken hier thans nog, ruim vier jaar na de bevrijding, toegepast kun nen worden. Maar nog groter schande vin den wij het, dat een minister van Financiën, die pretendeert de mocratisch te zijn en deel uit te maken van een democratisch ka binet, met 'n stalen gezicht der gelijke methodes eenvoudig maar continueert. En nog ergerlijker is het, dat de leden van de Staten-Generaal een dergelijk optreden maar kalm zijn gang laat gaan. Democratie past blijkbaar be ter der tong dan het hart en der hand! (Fin. Weekblad) festeert zich evenwel in de ge zinnen van de bakkers en hun knechten. Zij staan machteloos. Om geen klanten te verliezen moeten ze wel meespelen met de rest. Dat betekent: dagelijks wer ken met verlies. Dat betekent! dreigend ontslag voor bakkers knechten. Dat betekent: ophef fing van bakkerszaken in het verschiet. Einde onzeker. Dit zijn geen grapjes! Wanneer u op het gewestelijk arbeidsbu reau te Haarlem om een bakkers knecht komt vragen, kunt u er tientalftn krijgen! Werkloze bak kersgezellen: wie had enige jaren geleden zoiets kunnen denken. In de tijd dat wij een beroep kozen, heeft nooit iemand ons geadviseerd om journalist te wor den. Wat heb je als arm verslag- gevertje aan je leven Wel kre gen wij van verschillende mensen de vriendschappelijke raad om het eerzame bakkersvak te leren. Men oordeelde: alle bakkers wor den rijk! Want er zullen tot het laatst toe mensen zijn, die hon ger hebben. Ja, zulke mensen wonen er in Haarlem ook. Maar het is daar nu mogelijk om de honger voor een matig prijsje te stillen. Ten ongerieve van de bakkers, die met mistroostige gezichten aan de oven staan. Het ellendige is namelijk, dat niemand weet hoe deze zaak zal eindigen. De twee vechtende partijen bewegen zich waarschijnlijk zo behendig binnen de ruimte, die de wettige voor schriften bieden, dat overheidsin grijpen niet mogelijk is. En de kleine bakkers die, nota bene, veel meer dan de helft van het te Haarlem benodigde brood le veren zijn in hun midden standsorganisaties toch niet sterk genoeg om er iets tegen te beginnen. 100*4 9851 9814 m 98:4 10054 10054 m 84)1 10614 16554 181*4 320 117 11554 191 153 195 238*4 27254 291 230 16954 15154 280 27154 291J4 293*4 29154 540 158 148 135 11154 70*4 124 68 164*4 145 136*4 217H Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 20 Januari medegedeeld door da Incasso-Bank N.V.» Goes. Kon. Paketvrt. 154# Ned. Sch. Unie 157# v. Ommcren's Scheepr. 175 Rott. Lloyd 144# S'tT. Mij. Ned. 154 H.V.A. 168# Java Cult. 95 N.I.S.U. 105 Vorstenlanden 43 Deli Bat. Mij. 133 Deli Mij 152# Scnembah 335 Muller Co. 354# Amsterd. Bank 373# Holl. Bank Unie 218 Cert. Javasche Bk. 359 Herstelbank Pr. 97# Ned. 7nd. Esc. Mij. 79# Ned. Bk. v. Zd. Afr. 374 Rotterd. Bank 379 Surinaamsche Bk. Twentsche Bank 180# Am. Smelting 60# Anaconda Copper Bethl. Steel 1(M Chrysler 72# Gen. Motors 80# Intern. Nickel 32# Kennecott 58# Rep. Steel 26# Standard Brand» 6# U.S. Steel 90 Cities Service North Am. Cont. Oil 63# Midcont. Oil Philips Oil 65 Shell Union 38# Tidev, ater 26# Baltimore 31# Miss. K. Texas 5# New York Centr. 13# Pennsylvania 18# Canadian Pac, 16 Grootboek-Obligatiën Nederland 1948 101 Dito 1947 98# Dito 1937 98# Dollarlening 1947 98# Invest. Certificaten 98# Nederland 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. 81# Spaarcertificaten 100# 97# Indië 1937 A Grootboek 1946 98# Kol. Bank 78# Ned. Ind. Handelsbank 104# Ned. Handel Mij. 164# A.K.U. 183 Berghs Jurgen» 318# v. Berkel Patent 117# Calvé Delft 144 Centrale Suiker 191# Fokker Gelder Zonen 152 Kon. Hoogovens 195 Leve. Br. Unilever 238# Ned. Ford 273# Ned. Kabelfabr. 287 Philips' Glpeil. 230# Dito 6 Cum. Pref. Wd. 168 Wilton 149# Billiton I rubr. 277# Dito II rubr. Dordtsche Petr. 269 Dito Pref.. 292 Kon. Olie 295# Dito onder a and. 2% Moeara Enim 510 A'dam Rubber 157# Bandar Rubber 149# Deli Bat. Rubber 134# Kendeng Lemboe 111 Oost Java Rubber 71 De Oostkust 125# Serbadjadi Holl. Am. Lijn 66# 164# Java-China Jap.lijtt - 144# Kon. Boot 136#

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2