Rechter gaat huurprijzen inplaats van prijzenbureaux vaststellen NIEUWS „Firefly" van Kon. Marine neergestort Raad van Oostkapelle beeft ernstige bezwaren Onze taak in Indonesië. Huurverhoging van 15 procent is blijvend K. L. M. schrijft in op luchirace. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen vrijheid van Godsdienst in Italië PILOOT OVERLEDEN Gemeenteraad van Grjjpskerke büeen SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- atraat 90, Tel. 2438, bij geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1466 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 21 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.35 u., onder 17.09 u. Maan op 10.31 u., onder 22.08 u. Hoogwater op Zondag 22 Jan.: Vlissingen: 4.30 u. 1.84 m„ 16.55 u. 1.95 m. Terneuzen: 5.03 u. 2.01 m., 17.24 u. 2.12 m. Wemeldinge: 6.22 u. 1.50 m„ 18.39 u. 1.68 m. Zierikzee: 6.03 u. 1.25 m„ 18.27 u. 1.44 m. Hebben wij eigenlijk nog wel een taak in Indonesië? De Nederlandse vlag is im mers officieel neergehaald en Nederland wordt door Indonesië als een vreemde- tot op zekere hoogte zelfs als een v ij a n d i g e mogendheid beschouwd. En nu hebben we daar nog wel de ondernemingen waar een groot aantal Nederlanders een leidende plaats innemen; er zijn nog wel tal van bestuursfuncties die door Nederlanders worden uitgeoefend; wij hebben daar nog wel de zending en de missie, maar niemand kan zeggen, hoe lang dat alles nog mogelijk zal zijn. De kans bestaat, dat straks zending en missie worden uit gedreven en dat onze ambtena ren en leidinggevende figuren als niet meer onmisbaar aan de dijk worden gezet of dat hun het leven onmogelijk wordt ge maakt. Nu reeds komen verontrusten de berichten binnen over een zich uitbreidend bendewezen, waarvan het zeer de vraag is af het door die nieuwe regering kan worden beheerst. Geen wonder, dat de vraag naar voren komt: hebben wij nog wel een taak ten opzichte van Indië? Is het niet beter ons definitief terug te trekken en dit eilandenrijk aan zijn lot over te laten? (")P deze vragen antwoordt „Oost en West" met 'n krach tig: neen! Er is zo constateert dit orgaan voor de Nederlandse vlag omlaag ging, fel en verbit terd gev chten. Tegen onwil, on recht en onkunde. Tegen wan begrip, wanorde en terreur. Te gen dwalingen, ficties 'en fatale fouten. Tegen alles, wat wij za gen als een nodeloze, schade' lijke en levensgevaarlijke over haasting. Maar het heeft alles niet ge holpen. Hei bleek niet moge lijk in Indonesië alle welgezinde krechten te bundelen. Het is niet gelukt een ringelorende buitenlandse inmenging terug te wijzen. Het Nederlandse volk is er niet in geslaagd de krach ten op te brengen, die onmis baar waren om een sterk beleid door een sterke regering te doen voeren. Een kille wind van on macht is in Nederland over het volk gevaren. En in Indonesië rusten de doden in hun -aven. En de Nederlandse driekleur is voor goed omlaag gegaan Het is alles voorbij en onher roepelijk. Doch nu is het onze plicht er met alle kracht naar te stre ven, dat het nieuwe Indonesië en Nederland vrijwillig samen werken, opdat een hechte vriend schapsband wordt gesmeed. Dit is naar het ons voorkomt een juist antwoord. De staatsrechtelijke band is uiteen gescheurd. Het TConink- rijk is gebroken. Maar daaruit volgt niet, be hoeft althans niet te volgen, dat de banden die ons volk met In donesië verbinden, banden van genegenheid, banden van liefde bij velen, nu tevens als verbro ken moeten worden beschouwd. Er is in de afgelopen jaren veel gesproken van onze roe ping tegenover Indië. De regering heeft blijk ge geven, die roeping niet te ver staan. Maar nu komt het er voor ons als volk op aan te tonen, dat het zich zijn historische roe ping bewust is, door krachtig mee te' werken aan het welzijn der Indonesische bevolking, door de culturele en economische banden zoveel mogelijk te ver sterken. En niet in de laatste plaats, door voor zover het van ons afhangt, de Indische volken te doen delen in de zegeningen van het Christendom. f~\ost en West" waarschuwt V terecht, dat wij op veel teleurstelling en op veel kwade kansen wel bedacht moeten zijn. Dat vooral in de eerste tijd bij ons veel verdriet, veel pijn en vele grieven overwonnen moeten worden, terwijl ginds stemmin gen van overmoed, onwil en vijandelijkheid- te wachten zijn. Dit mag ons echter niet ont moedigen. Zoals het ook niet ontmoedigd heeft de zendings- mensen die besloten op hun pos ten te blijven en de vele dap pere mannen en vrouwen, die ondanks aanvankelijke gevaren, besloten hun taak voort te zetten. De Sultan van Djocja, thans minister van Defensie, een warm vriend van Nederland, heeft bij het vertrek van de H.V.K., de heer Lovink, de wens uitgespro ken, dat de oude banden tussen beide volken zullen worden hersteld op nieuwe grondslagen van wederzijds belang. Aan ons de taak daartoe mee te werken. De staatkundige banden zijn op ruwe wijze verbroken. Mo gen ze worden vervangen door andere en hechtere banden van meeleven en vriendschap. De ontwikkeling in Indonesië kan van die aard 'zijn, dat dit onmogelijk is. Wij moeten dit afwachten. Maar Iaat althans van onze kant alles gedaan worden wat mogelijk is, om ook onder de nier e verhoudingen onze god delijke roeping ten opzichte van deze Indische volken te ver vullen en de belangen van Ne derland en Indonesië te dienen. WETSONTWERP HUURPRIJZEN BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND. Het reeds aangekondigde wetsontwerp ter regeling van de huur prijzen en de bescherming van de huurders, is thans ingediend b(J de Tweede Kamer. Het wetsontwerp is vergezeld van een uitvoe rige toelichting waaraan w\j enkele dingen ontlenen. Zoals reeds bekend is het percentage van de huurverhoging vastgesteld op vijftien. In de toelichting wordt gezegd, dat momenteel van de bouwkos ten van nieuwe woningen niet meer dan een-derde rendabel is. Dit kan op de duur niet zo voort gaan. Men kan niet verwachten, dat door wijzigingen in de con junctuur binnen afzienbare tijd de bouwkosten zozeer zullen da len, dat een rendabele exploitatie van de nieuwbouw op voorloor- logs huurprijsniveau bereikbaar is. Een aanmerkelijke verhoging van de bestaande huurprijzen zou dan ook noodzakelijk zijn om het bestaande huurpeil aan te pas sen aan het huurpeil, dat vereist is om nieuwbouw zonder over heidssteun mogelijk te maken. BLIJVEND 15 PROCENT. Dit kan voor dit moment ech ter niet in overweging worden ge nomen, omdat dit in andere op zichten de verhoudingen te zeer zou verstoren. Voor het ogenblik meent de re gering daarom te moeten voor stellen de huurverhoging te be perken tot een percentage, het welk enerzijds niet al te versto rend werkt op de loon- en prijs politiek, anderzijds de eigenaren in staat stelt althans't onderhoud op redelijke wijze te verzorgen en de stijging van andere op het ge bouwde onroerende goed druk kende lasten op te vangen. Dit percentage kan worden gesteld op vijftien. Erkend kan worden, dat de be- Engeland—Nieuw-Zeeland in 1953. De K.L.M. heeft besloten voor lopig in te schrijven voor de „Centennial Air Race", die, zoals bekend is, in 1953 zal worden ge houden over het traject Londen- Christchurch (Nieuw-Zeeland) De voorlopige inschrijving geldt de zogenaamde handicapwed strijd. Zoals men weet bestaat deze nieuwe luchtrace uit een snelheidswedstrijd en een handi cap-wedstrijd, evenals de Mel- bournerace in 1934. D- definitieve deelneming van de K.L.M. zal afhankelijk zijn van de voorwaarden die worden ge steld voor de handicaprace. Het is nog* niet bekend met welk type vliegtuig de K.L.M. in dat geval aan deze wedstrijd zal deelnemen. Wel ligt het in de be doeling om, evenals dit met de „Uiver" het geval was in 1934, op deze vlucht lading te vervoe ren. Mysterieus schip ontdekt. Een verkenningsvliegtuig van de Canadese luchtmacht heeft bij de ingang van de Hudsonbaai een verlaten schip waargenomen, dat vast zit in het ijs. Naar schatting me i het ongeveer tienduizend ton. Hoewel het leek, dat het nog niet zo lang geleden verlaten was, werden er geen tekenen van le ven op of bij het schip waarge nomen. Men herinnert zich uit de laat ste tijd geen melding van een of ander schip, zo groot ais het waargenomene, dat verlaten was. rekening van de stijging der las ten aan de krappe kant is. Men houde evenwel in het oog, dat de onderhoudskosten momenteel uit zonderlijk hoog zijn en dat de verwachting niet ongerechtvaar digd is, dat zij in de toekomst zullen dalen. De huurverhoging echter is als blijvend bedoeld. Een belangrijke categorie die van het landelijk onroerend goed, waarvoor het pachtbesluit geidt is van de onderhavige wettelijke regeling uitgezonderd. Men kan bij de vaststelling van 't percentage der huurverhoging niet alle woningen over een kam scheren, en het zou wenselijk zijn om voor de woningen, welke na 31 December 1949 zonder steun van Rijkswege zullen worden ge bouwd, de huurprijzen vrij te laten. Wanneer bijzondere rede nen daartoe aanleiding geven, kunnen in afzonderlijke gevallen afwijkende huurprijzen vastge steld worden. ONDERHUUR. Met betrekking tot de onder huren wordt een andere methode gevolgd, nl. dat een norm voor de huurprijsbepaling in de wet wordt voorgeschreven, welke on afhankelijk van de tot dusver be taalde huurprijs toepassing be hoort te vinden. Dit betekent, dat de prijs van het gehuurde gedeel te proportioneel zal zijn ten op zichte van die van het gehele on roerende goed. Daarbij zal het gebruiksgenot maatstaf moeten zijn. Voorzover het de bijkomende prestaties betreft, geeft de wet voor de berekening ervan enkele normen. Het ontwerp bepaalt, dat wan betaling geen grond voor ontrui ming oplevert, indien zij uitslui tend te wijten is aan een tussen partijen bestaand geschil over de vraag, welke de betalingsver plichting van de huurder is. De taaie van de prijzenbureaux op het gebied van de vaststelling van huurprijzen zal in de toe komst door de rechter worden uitgeoefend, die ook meer waar borgen voor objectiviteit biedt dan de administratie. De practijk zal moeten leren of het noodzakelijk is de bezetting van de rechterlijke macht in ver band hiermede enigszins uit te breiden. De Kroon bepaalt op welk tijd stip de wet in werking zal treden. Het drama in Den Helder opgehelderd? In het drama te Den Helder, waarbij het uit vader, moeder en kleine bestaande gezin jl. het le ven verloor, is klaarheid geko men, nadat de deskundige dr J. P. Hulst uit Leiden sectie op de lijken had verricht. Hij heeft namelijk kunnen con stateren, dat het l'A jaar oude dochtertje door een hersenafwij king een natuurlijke dood is ge storven. De justitie neemt thans aan, dat J. L. uit radeloosheid over de dood van zijn dochtertje daarna zijn vrouw en zichzelf van het leven heeft beroofd. De justitie heeft na de sectie de lijken vrij gegeven en het on derzoek gesloten. 'Voor de Spaanse Oostkust is een Tunèsisch schip gezonken. Het Franse schip „Ville d'Oran" heeft de 25-opvarenden gered. Amerikaanse zendelingen door Vaticaan betiteld met communistisch. Negentien Amerikaanse zen delingen van de „Church of Christ" die in de buurt van Rome een weeshuis beheren en kleding en voedsel aan behoef- tigen verstrekken, ondervin den reeds lang, dat Rome geen vrijheid van godsdienst in haar programma heeft staan. In het afgelopen jaar, hebben de zendelingen sterke tegenkan ting ondervonden van Rooms-Ka- tholieke zijde. In het Vaticaanse blad „Osservatore Romano", werd zelfs verklaard, dat deze groep zendelingen „communis tisch" was. Vreemd genoeg beweren de communisten, dat de zendelingen „agenten van het plan-Marshall" zijn. Kortgeleden weigerde het Ita liaanse ministerie van onderwijs aan de zendelingen toestemming voor het openen van een school. Verder werd bepaald, dat in het weeshuis niet meer dan twee en twintig kinderen mochten wor den opgenomen, ofschoon er plaats zou zijn voor veertig. Er zijn door onbekende perso nen zelf aanslagen met grana ten en mijnen gepleegd en werden enkele zendelingen mishandeld. Een 80-tal Rooms-Katholieken zou reeds naar de „Ohurch of Christ" zijn overgegaan. Nog meer comfort in expressetreinen. Telefoon en betere verlichting. De expressetreinen van de N.S. welke volgend jaar hun intrede doen, zulle.de reizigers nog meer comfort bieden dan ze nu ai ge ven. Er worden op het ogenblik proeven genomen met mobilo foons, welke het de reizigers mo gelijk maken, tijdens de.reis tele fonische gesprekken te voeren. Als verlichting in de wagons zullen T.L.-buizen worden aan gebracht, terwijl de rijtuigen, die op het ogenblik in aanbouw zijn, van geriefelijke restauratie-afde lingen worden voorzien. Grieven tegen woonruimtewet, Voorrang gevraagd voor t.b.c.-patiënten. In de afdelingen van de Eerste Kan er hebben enige leden de aandacht van de minister erop ge vestigd, dat in verscheidene ge meenten bij de verdeling van woonruimte niet in voldoende mate rekening wordt gehouden met de belangen van de tbc' patiënten. Zowel in het belang van de patient als ter bescher ming van zjjn omgeving tegen besmettingsgevaar, zouden wo- ningaanvragen van gezinnen, waarvan eer lid als tbc-patiënt thuis wordt verpleegd, bij voor rang dienen te worden behan deld. Tevens zou het aanbeveling verdienen, dat de minister stap pen deed bij zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volks huisvesting, ten einde te berei ken, dat een extra-bouwvolume wordt toegewezen aan de ge meentebesturen, die bereid zijn een bijzondere regeling voor de huisvesting van tbc-patiënten te treffen. En dat gaat zo maar Te Berlijn woont een man, die zich ICurt Fall noemt, en zijn brood verdient met de vervaardiging van bronzen borstbeelden vanAdolf Hitler. Russische officieren zijn z'n beste klanten! Garantieprijzen voor olievlas en dederzaad. Teneinde de teelt van oliehou dende gewassen te stimuleren, Is voor de oogst 1950 een garantie prijs voor telers voor olievlas vastgesteld. Deze prijs zal f 55 per 100 kg bedragen bij een vochtgehalte van 10 procent en een zuiverheid van^ö procent, terwijl bij de be paling van het minimale oliege halte van 38 procent zal worden uitgegaan. Voor dederzaad is de garantie prijs f 45 per 10 kg. -Deze prijs is gebaseerd op een vochtgehalte van maximaal 13 procent en een maximale bijmenging van 3 pro cent. F. P. FUYKSCHOT TWEEDE VOORZITTER C.N.V. In verband met het aftreden op 3 Februari 1950 van de heer J. Schipper als tweede voorzitter van het C.N.V. werd als zijn op volger in deze functie benoemd de heer F. P. Fuykschot, tot dus ver secretaris van het C.N.V. VLIEGONGELUK NABIJ VALKENBURG. Gistermiddag even na twee uur is, iets ten Zuiden van de „ïlaag- sche Schouw" en nabij de Rijks weg LeidenDen Haag een „Firefly" van de marine lucht vaartdienst neergestort. De enige Inzittende, de eerste lnit.-ter-zee dr Schuringa, (He' door de aanraking van het toestel met de grond uit de machine was geslagen, werd zwaar gewond en overleed later. Het toestel, dat laag. over het net van de tramlijn Haagsche Schouw-Wassenaar vloog, raakte met de vleugel de grond, stortte neer en vloog onmiddellijk in brand. Direct nadat op het vliegveld Valkenburg, waar de „Firefly" thuishoorde, alarm was geslagen, rukten reddingsploegen uit. Men bluste de brand door middel van schuimblusapparaten. Door de botsing met de grond schoot de motor van de romp los. Tientallen meters in de omtrek trof men later de brokstukken van het vliegtuig aan. OORZAAK. Personen, die het ongeluk za gen gebeuren, zijn van oordeel, dat de machine onder een te gro te hoek met de aarde, de grond naderde. Aangezien het vliegveld „Valkenburg" slechts acht hon derd meter van de plaats van het ongeluk verwijderd is, vermoedt men, dat 't vliegtuig, dat de wie len uithad, reeds spoedig na de start onklaar is geraakt. Een ander lezing over de oor zaak van het ongeluk is de vol gende: na de start zou het toe stel een te geringe snelheid heb ben gehad, waardoor het geen .voldoende hoogte kon krijgen. Bij een poging om het toestel op te trekken zou dr Schuringa zijn neergestort. De piloot, uit Den Haag afkomstig, 40 jaar oud gehuwd en vader van 2 kinderen, is spoedig na het ongeluk naar 't Marine vliegkamp overgebracht. Hij was toen reeds overleden. PLANNEN VAN GED. STATEN IN BESPREKING. Domburg gaat profiteren van wat Oostkapelle tot stand bracht. In een korte raadsvergadering, die gisteravond onder voorzitter schap van burgemeester F. G. Sprenger werd gehouden en die door geen enkele belangstellende inwoner van Oostkapelle werd bijgewoond hebben de raadsleden besloten B. en W. te machtigen een schrijven aan Ged. Staten te richten, waarin de door de raad naar voren gebrachte bezwaren worden uiteengezet met betrek king tot de voorgestelde nieuwe gemeentelijke indeling. Als eerste en enige punt werd het schrijven van Ged. Staten, vergezeld van de kaart met de nieuwe indeling aan de orde ge steld. De burgemeester deelde mede, dat de geheimhouding, die de raadsleden was opgelegd t.a.v. 't door B. en W. uitgebrachte prae- advies, voorlopig nog zal blijven gelden voor enkele onderdelen, waarna hij overging tot een be spreking van het algemene ge deelte van het plan. Hij betreur de de voorgestelde gebiedsafstand van Oostkapelle ten zeerste. Op historische gronden (de burge meester verwees o.m. naar publi caties van Smallegange en Kes- teloo) was hij tot de conclusie gekomen, dat het Villapark, dat volgens het plan aan Domburg zal worden toegewezen, is ge bouwd door mensen, die er prijs op stelden tot de gemeente Oost kapelle te behoren. Opmerkelijk is de mededeling van Kesteloo, aldus de burge meester, das de grens Is vastge steld op mededelingen van oud- Domburgers, waarbij het opval lend is, dat deze mensen zó wei nig belangstelling toonden voor Domburg, dat zij het aan een an dere gemeente wilden afstaan. LAGERE BELASTINGEN. De belasting hier was lager dan in Domburg. Oostkapelle heeft de aanlegkosten van elec- triciteit, gas en waterleiding voor haar rekening genomen en nu er practisch geen gelegenheid meer bestaat tot bouwen in dit Villa park, wordt het aan Domburg toegewezen. Wat de uitbreiding van Dom burg tot en met Zonnenveld be treft wees de burgemeester erop, dat Domburg in het begin van deze eeuw een ziekelijke angst koesterde voor de stichting van een sanatorium. Er bestond zelfs een comité tot bestrijding van de oprichting van deze inrichting in de 'nabijheid van Domburg, waar van de toenmalige burgemeester Van Voorthuijsen voorzitter was. Men was bijzonder verheugd, toen het gebouw werd neergezet op een behoorlijke afstand van Domburg op het grondgebied van Oostkapelle. WETHOUDER MALJAARS. Na deze uiteenzetting kreeg wethouder Z. Maljaars (Herv. Kiesver.) het woord. Hij ver klaarde het niet eens te zijn met het standpunt van Ged. Staten, dat de kleinere en kleinste ge meenten hun taak tegenover de ingezetenen niet langer naar be horen kunnen vervullen. Wat nu wordt voorgesteld is opheffing met ruwe hand. Men houdt geen rekening met de ingewortelde eigenaardigheid der bevolking. Deze zal zich benadeeld en ach- teruitgesteld voelen. Een goede samenwerking in de toekomst zal belemmerd worden. Ook uit fi nancieel oogpunt is dit plan niet nodig. De openbare gebouwen in de dorpskernen b.v. blijven be staan. Spr. ging ook niet accoord met de plannen tot samenvoeging van St Laurens, Serooskerke en Vrouwenpolder. Deze laatste ge meente hoort daar niet bij. De heer Maljaars concludeerde, dat de nadelen groter zijn dan de voordelen en zei, dat iedere ge meente prijs stelt op behoud van eigen zelfstandigheid. De heer C. Wondergem (A.R.) sloot zioh btj deze verklaringen volkomen aan. Er zijn z.i. voor beelden, dat kleinere en kleinste gemeenten de zaken beter voor elkaar hebben dan grotere ge meenten Eerstbedoelde gemeen ten hebben alles gedaan voor 'n zo goed mogelijke verzorging van hun inwoners. De argumenten van Ged. Staten inzake het ge brek aan bestuurskracht zou niet steekhoudend zijn. NOG MEER CRITIEK. De heer K. Melis (Herv. Kies ver.) achtte gebiedsafstand in de richting Domburg niet juist. Domburg gaat profiteren van wat Oostkapelle in de loop der jaren tot stand heeft gebracht. Gebiedsuitbreiding in Oostelijke richting is toe te juichen, maar het. is eigenlijk om 'n stuk „nie mandsland". Wanneer deze grens wijzigingen tot stand komen, zo was zijn conclusie, dan kan Oost kapelle in noodlijdendheid ver vallen, haar levensvatbaarheid verliezen en door een andere ge meente worden opgeslokt. De heer Melis had het beter gevon den öf helemaal geen grenswijzi gingen óf nog radicaler: vijf a zes gemeenten op Walcheren. Hij betreurde het, dat de Walcherse burgemeesters in hun verklarin gen tegenover de pers niet eens gezind waren geweest. Burge meesters van gemeenten, die er beter van worden, oordeelden gunstig, die er slechter van wor den, hadden een ongunstig oor deel. De burgemeester verklaarde, dat hij zich in 't algemeen met de zienswijze der sprekers kon -verenigen en kreeg toestemming met de wethouders het schrijven aan Ged. Staten te ontwerpen. SNEEUWSTORM OVER PORTLAND. Tengevolge van een hevige sneeuwstorm zijn in de Ver enigde Staten ongeveer 52 per sonen om het leven gekomen. De materiële schade wordt op millioenen dollars geschat. De stad Portland (Oregon) werd geheel geïsoleerd. Doordat de sneeuw in regen was overge gaan, waren de straten spiegel glad en haast onbegaa nbaa*-. VERHOGING KINDERBIJSLAG In verband met de loonsver hoging van 5 procent is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend voor een overeenkom stige verhoging van de kinderbij slag. De kinderbijslag wordt hierin voor het eerste kind gesteld op f 0,42, voor het tweede en derde kind op f 0,46 en voor het vierde en volgende kind op f 0,57 per kind per dag. HET DUYVELSGAT TE DELFT GEOPEND. Onder grote belangstelling werden gistermiddag te Delft door minister In 't Veld officieel de studenten-paviljoens „Het Duyvelsgat" geopend. In elf hou ten paviljoens met in totaal 196 kamers wonen thans 198 studen ten en enkele gezinnen. Wethouder P. Schoe nam afscheid. Gistermiddag heeft onder voor zitterschap van burgemeester H. U. Bouwman de gemeenteraad van Grgpskerke vergaderd. Het belangrijkste agendapunt, db be spreking van het plan van Ged. Staten tot wjjziging van de ge meentegrenzen, werd snel afge werkt, daar het voorstel werd terug verwezen naar B. en W. voor nader advies. Aan het begin van de vergade ring sprak de voorzitter een kor te rede uit. Hfj wenste de raads leden Gods zegen toe in het nieu we jaar en wees op de donkere wolken, die de raad en inwoners van Grijpskerke boven het hoofd hangen door het plan tot herin deling van de Walcherse gemeen ten. Wethouder A. Geschiere Jzn bracht de voorzitter dank voor zijn woorden en wenste hem we derkerig een voorspoedig jaar. Na het afhandelen van enkele agendapunten, waarop wy nader terugkomen, werd afscheid geno men van wethouder, de heer P. Schoe, die naar de Noord-Oost Polder vertrekt. Burgemeester Bouwman zei, dat men met weemoed vervuld was .temeer daar het hier iemand betreft die zeer aan de Zeeuwse grond verknocht was. „Ge zyt 'n spontaan mens, die iets durft aan te pakken", zei de burgemeester, die voorts herinnerde aan het geen de heer Schoe in de bezet ting voor vele onderduikers heeft gedaan. Het pioniersbloed drijft hem thans naar de Noord-Oost Polder, zei burgemeester Bouw man, die besloot met zijn waar dering uit te spreken voor het geen de heer Schoe op gemeente lijk, kerkelijk en politiek terrein heeft gedaan. Als collega sprak wethouder Geschiere, terwijl verder nog het woord gevoerd werd door de he ren J. Vlieger, J. C. Cevaal en J. Francke. Met enkele welgeko zen woorden dankte de scheiden de wethouder, die zitting had voor „Gemeentebelangen", de burgemeester, wethouder Ge schiere en de raadsleden voor de prettige samenwerking. DE BENZINEPRIJS IN BELGIE. De K.N.A.C. dee.lt mede, dat de verlaging van debenzineprijs in België Maandag 16 Januari j.l. is ingegaan. De prijs bedraagt nu 5,20 B. frs. tegen 6,05 B. frs. vóór genoemde datum. Anthony van Kampen sprak te Vlissingen. Voor een vrij talrijk gehoor sprak de heer Anthony van Kam pen gisteravond in het Strand- hotel te Vlissingen, over zijn laatste boek „Jungle Pimpernel". Dit boek behandelt het leven en de avonturen van de Nederlandse B.B. ambtenaar dr Jean Victor de Bruyn. Dr de Bruyn was de eerste Nederlander en blanke die kennis maakte met de stammen van de dwerg-papoea's aan de Wisselmeren, die in 1938 door de vliegers Haak en Wissel werden ontdekt. Deze mensen leven nog volkomen in het stenen tijdperk; voordat dr de Bruyn hen bezocht hadden zij geen enkel contact met blanken. Dr de Bruyn ver bleef ook gedurende de oorlog op Nieuw-Guinea en gaf leiding aan de strijd van de Ekari's tegen de Japanners. Hij ging in deze strijd als volkomen gelijke met deze mensen om en zij beschouwden hem dan ook als hun vriend; hij werd geheel in hun gemeenschap en familie opgenomen. De heer Van Kampen, die vo rige zomer zelf Nieuw-Guinea en de Wisselmeren bezocht, maakte daar ook kennis met dr de Bruyn en vertelde verschillende dingen uit eigen ervaring. De avond was georganiseerd door boekhandel C. A. Bikker ln samenwerking met de vereniging Onze Vloot". De lezing werd toegelicht met lichtbeelden. Stel u voor, dat op een Neder landse Universiteit humor gedo ceerd werd, zoals te Rotherburg in Beieren waar doctor Ralbühier tot docent in dit „vak" benoemd is. Of hij gepromoveerd is in de humor weten we niet. Uit een brandkast te Johannesburg zijn 1014 juwelen gestolen ter waarde van meer dan f 300.000. De eer lijke vinder mag er ééntje hou den! Volgens een Zweeds blad heeft Rusland thans 20.000 vlieg tuigen waarvan de helft met straalaandrijving. Om de kie zers te spekken krijgen de Engel sen tijdelijk! meer spek en snoep. Zouden ze er in trappen Amerika zal een luxe passagiers schip van 60.000 ton bouwen; kosten: 70 millioen dollar. Bul garije heeft Amerika gevraagd zijn gezant te Sofia terug te roe pen omdat hij „samenzweringen" op touw zet enz. Als het verzoek niet ingetrokken wordt zal Ame rika de diplomatieke betrekkin gen met Bulgarije verbreken. Een Steenwijkse meneer kreeg 'n guldenbriefje, dat aan één kant bedrukt was. Waarschijnlijk een zeldzame drukfout. Goed nieuws voor de taxichauffeurs: vanaf 1 Januari krijgen ze 5 pro cent loonsverhoging. Te Am sterdam ls een 12-jarig jongetje onder een vrachtauto gekomen en gedood. Gunstig advies van B. en W. van Nieuw- en St Joosland. Op plan van Ged. Staten. Woensdagmiddag a.s. zal de ge meenteraad van Nieuw- en St Joosland bijeenkomen, mede ter bespreking van het plan van Ged. Staten tot wijziging van de gren zen van de gemeente. B. en W. 'hebben thans een prae-advies aan de raadsleden gezonden, waaraan wij het volgende ontle nen. Met betrekking tot de toe voeging van het grootste deel van de Sloepolder aan deze gemeente, merken B. en W. op, dat deze nieuwe grens, die door de be staande kreek is getrokken hen alleszins juist voorkomt. Dit ge deelte van het plan komt B. en W. dan ook zeer acceptabel voor. Over de afstand van grondgebied aan Arnemuiden is het college minder enthousiast. Van de be trokken inwoners zijn er ver scheidene, zo zeggen B. en W., die liever tot de gemeente zullen blijven behoren en één van de in woners wordt door de grenswijzi ging zelfs gedupeerd. De bestaan de grens, zo menen B. en W. ver der, die dwars door het bouwland liep, is op de duur ook niet te handhaven. Gezien de grote voor delen, die de gemeente krijgt door de bijvoeging van de Sloe polder benevens het verleggen van de grens met Middelburg, menen B. en W. te moeten advi seren in de betreffende gebieds afstand aan Arnemuiden te moe ten berusten. Het college stelt de raad voor Ged. Staten te berich ten, dat men zich met de voor gestelde wijzigingen kan vereni gen, doeh dat de raad zich voor behoudt terug te komen op de wijziging met de gemeente Arne muiden, indien in de overige grenswijzigingen bij een later plan nog correcties zouden wor den aangebracht. Hervormde Gemeente en Vrijzinnig Hervormden te Middelburg zetten samen werking voort. Naar wij vernemen besloot de algemene kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg'ln haar gisteravond gehouden ver gadering tot het verlengen van 't contact met de vereniging van Vrijzinnig Hervormden voor de tijd van 3 jaar. Bovendien heeft de kerkeraad in principe besloten accoord te gaan met het plan van ds Don met betrekking tot het ingebruik nemen van een barak aan het Middelburgse wegje om daarin kerkdiensten te houden. De bijzondere kerkeraad zal dit laatste besluit echter nog moe ten bekrachtigen. KERKNIEUWS. Ds D. Kuiper te Riiland-Bath is voornemens op Zondag 5 Fe bruari afscheid te nemen van de Geref. Kerk aldaar en op KKFe- bruarl intrede te doen te Bedum, na bevestiging door ds Reenders. Bij de Geref. Kerk te Rilland- Bath is beroepen D. H. Brugge, thans cand. te Bilthoven. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. 's-Heer Arendskerke, 10.30 en 2.30 uur ds Talma. DE BILT ZEGT: Nog vorst. Af en toe wat bewolking. Droog weer. Matige wind tussen Noord en Oost. In de ochtend meest matige, later lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1