„Ik stel er een eer in het E.T.I. als een particulier bedrijf te doen werken." thermogene r?.'f „rffi ï'.ss"™! m Nederlandse Jaarbeirs in de V. S. Kiezen Delen Studiecentrum voor het Zeeuwse industries leven. Kans op toenemende vorst. iizioing L. O.-wet. Spanningen inIndonesië Drs M. G. VERBORG, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voer Zeeland Veel hulp aan het bedrijfs leven. Belangrijkste Nederlandse beurs, ooit in het buitenland gehouden. Vrijdag 20 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Op de benedenverdieping van een herenhuis in de Nieuwstraat te Middelburg is het bureau van het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland gevestigd. Er hangen in de voorkamer veel kleurige kaarten van Zeeuwse gebieden en in de kamer erachter staan kasten met enorm veel documentatiemateriaal. Hier is het onderzoekings- en studiecentrum voor het economische en in dustriële leven van onze provincie Drs M. C. Verburg, Zeeuw van geboorte, jong en enthousiast* geeft leiding aan dit niet zo gemakkelijke werk. „Ik stel er een eer in het E.T.I. als een particulier bedrijf te doen werken". Economische en Technologische Instituten zijn geen uitvindingen van de laatste tijd, al kwam Zee land dan pas na de oorlog tot op richting. Zij werden nodig, omdat de maatschappij steeds ingewik kelder werd. De overheid krijgt daardoor steeds meer zorgen. Ook de provinciale overheid. Het ETI. licht het Provinciaal Bestuur en de Rijksoverheid voor. Het is geen beleidsinstituut, maar een extra radertje in de grote staats machine. Geen zuivere overheidsdienst. „Het E.T.I. is niet een zui vere overheidsdienst"!" „Nee, dat is juist het mooie. Het ETI. is een ontmoetingspunt tussen overheid en bedrijfsleven. Wij zijn niet officiële overheid en evenmin zuiver bedrijfsleven. Ieder bedrijf kan van onze dien sten gebruik maken en dat ge beurt ook steeds meer. Nu ook het bedrijfsleven steeds gecompli ceerder wordt, moeten vooral de kleinere bedrijven op een gespe cialiseerd instituut als het ETI. kunnen rekenen. Dit komt duide lijk in ons werk tot uiting. Het bijzondere karakter van het ETI. blükt niet minder in de samen stelling van het bestuur. Daar zitten vertegenwoordigers in van het Prov. Bestuur, van de Kamer van Koophandel, van de land bouw, het Gew. Arbeidsbureau, het bedrijfsleven enz." Storm gelopen tegen de bureaucratische bastions. „Nu de oorlogseconomie zich geleidelijk afwikkelt kan het E.T.I. zich zeker maar gaan be zighouden met de blijner.de za ken en de vragen van de toe komst? Maa'i kunt U over die eerste periode misschien nog iets vertellen?" „Laat ik beginnen met te zeg gen, dat wij steeds storm hebben gelopen op de bureaucratische bastions in Den Haag. Het be drijfsleven heeft een moeilijke tijd achter de rug wat dit betreft. Ik noem alleen maar de kwestie van bedrijfsvergunningen, gebrek aan grondstoffen, herbouwmoeilijkhe- den en nog veel meer. Wij kon den tot de hogere instanties door dringen, terwijl de individuele be drijven dat veel bezwaarlijker konden. Van groot belang zijn b.v. de adviezen geweest, die het ETI. heeft uitgebracht aan het depar tement van wederopbouw. Onge veer 50 aanvragen voor industri ële bouw in heel Zeeland zijn be handeld. In nota's omschreven wij de betekenis van de bedrijven voor de plaatselijke, de streek- en de landelijke economie. Dit werk loopt af, omdat per 1 Januari 1950 de industriële bouw voor de meeste sectoren van het bedrijfs leven is vrijgegeven. Het ETI. verstrekte bovendien adviezen aan de Herstelbank. En als.in sommige gevallen het mis' liep met de financieringsregeling voor de herbouw werd geholpen. En dan noem ik verder nog de met succes bekroonde pogingen, die wij in Den Haag deden om voor een industrie populierenhout voor stelen en kwasten los te krij gen. Zo zouden er meet; voorbeel den genoemd kunnen worden van hulp aan de particuliere onderne mer". Reeds veel bemiddeling verleend. „Zijn et in de afgelopen tijd ook nog'resultaten geboekt, die een meer blijvend karakter dra gen of die op de toekomstige ontwikkeling zijn gericht?" „Zeer zeker. Ik noem b.v. de bemiddeling van het ETI. bij de industrievestiging te Biervliet, de wafelfabriek te Vlissingen, de samenstelling van de industrie almanak voor O.-Z.-Vlaanderen, die de voorloopster is van een groot industrieel adresboek voor heel Zeeland, dat dit jaar zal ver schijnen, het onderzoek voor een grote handelszaak buiten Zeeland naar de beste vestigingsplaats in W.-Z.-Vlaanderen, het opstellen van een rapport voor de gemeen te Vlissingqn over de bestemming van een voor industrie geschikt terrein, het maken van een rap port over de ontwikkeling van Goes, in samenwerking met de PPD., eveneens 't samen met deze dienst opstellen van een migra tierapport, dan een rapport over een Zeeuws compostbedrijf, een nota over het sluizenherstel te Vlissingen, die tot gevolg had, dat het Rijk een millioen gulden meer toestond, de verlichting van de los- en laadwal te Schore, waar een blijvende samenwerking werd verkregen tussen bedrijfsleven en de gemeente Kruiningen, terwijl ook een rapport is uitgebracht aan het departement van econo mische zaken over de structuur van het nijverheidsonderwijs in Zeeland". Het werk breidt zich uit. „Een respectabele lijst! En waarschijnlijk heeft het E.T.I. nog de nodige objecten onder handen?" „Zeker. Vele onderzoekingen zijn eohter zeer tijdrovend. Mo menteel zijn wij bezig met het op stellen van rapporten voor vier industriële projecten, waarvan enkele zeer grote. Zo zal naar alle waarschijnlijkheid in Breskens binnen afzienbare tijd een vrij aardig fabriekje worden opge richt. Dan nemen wij de mogelijk heden van vlasteelt en -bewerking op Schouwen onder de loupe, de zuivering van het afvalwater in Koewacht vraagt onze aandacht, een gasfabriek wil uitbreiden, fa brieken vragen om verplaatsing of uitbreiding, we moeten bevol kingsprognoses controleren, wij besteden de grootst mogelijke aandacht aan de aantrekking van industrieën naar Zeeland, waartoe wij o.m. op advertenties in tal rijke bladen reflecteren, er komen mensen over nieuwe industrieën praten en wy moeten de docu mentatie van de Zeeuwse ge meenten bijhouden. In dit verband kan ik u mededelen, dat binnen kort het eerste documentatierap- port zal verschijnen, n.l. van Mid delburg, waarin uitvoerig alle in dustrievestigingsfactoren zijn aangegeven. Successievelijk zullen zulke rapporten volgen van alle Zeeuwse gemeenten, die voor in dustrievestiging in aanmerking komen. U voelt wel, dat dit werk zeer veel tijd vraagt". Rapporten over verkeers- vraagstukken. „Inderdaad. Als ik me niet vergis, moest het E.T.I. ook di verse rapporter. over Zeeuwse verkeersvraagstukken opstellen. Kunt U daarvan iets meer ver tellen?" „Wij moesten een rapport sa menstellen over de economische gevolgen voor Zeeuwsch-Vlaan- deren van de opheffing van de vrije veren. Dit nam zeer veel tijd in beslag. Het rapport was be stemd voor Ged. Staten en kan, omdat het als vertrouwelijk is be doeld, niet worden gepubliceerd. U begrijpt, dat dit laatste toch met meer adviezen aan de over heid het geval is. Dan zijn we practisoh klaar met het rapport over de vraag, wat het meest gewenste vervoers middel is op Schouwen en Duive- land, de tram of de bus. Voor dit rapport bestaat grote belangstel ling. ..adviezen, rapporten, nota's.. Laat ik u verder nog vertellen, dat een rapport over Tholen zo Grf, Staten en Wftwatentant "StfSLÏïS: Ernstige ramp bedreigt Belgische pluimveestapel. Nederland ls op zyn hoede. (Van onze correspondent) Sinds enige tijd doet zich in de Noordelijke streken van België abnormale hoendersterfte voor op de bedrijven van kippenkwekers en -vetters. Dit trok de aandacht van de gemeentelijke autoriteiten die de veeartsenijkundige dienst waarschuwden. Een onderzoek wees uit, dat men te doen had met een soort hoenderpest ook wel genaamd de „ziekte van New Castle". In de provincies Oost- Vlaanderen, Brabant en de Kem pen bevinden zich diverse be smettingshaarden o.at te Kruis- houtem, Moorsel, Meldert en Leb- beke. Ter localisering dezer be smettingshaarden werden reeds maatregelen genomen. Zo is het thans verboden besmet pluimvee op de markt aan te voeren. Op de markt te Deijnse moest Woensdag veel pluimvee de toe gang worden ontzegd. Indien de ziekte zich nog uit breidt, hetgeen wel te verwachten valt, is het niet onmogelijk, dat een vervoersverbod ingesteld zal worden. Het is gebeurd, dat kwekers, die des morgens hun dieren nog gezond en wel in de ren zagen, des middags een dertigtal hoen ders dood vonden liggen. De Nederlandse autoriteiten ook- een rapport gaat maken over de kanalen in O.-Z.-Vlaanderen. En waarschijnlijk gaan we straks ook beginnen met een onderzoek naar de kwestie van de huur auto's in Zeeland". De technische zijde der industrievestigingen. „Nog een tweetal vragen. In de eerste plaats: met hoeveel man wordt, gewerkt en vervol gens: neemt het E.T.I. behalve de economische ook de techni sche zijde van de industrieves tigingen voor zijn rekening?" „Op de eerste vraag kan ik antwoorden, dat er met zes men sen wordt gewerkt, een zeer jon ge staf met grotendeels acade misch geschoolden. En wat uw tweede vraag betreft: het ETI. bemoeit zioh meer met de econo mische aspecten (kostprijsbereke ningen, inlichtingen over export mogelijkheden enz.), terwijl de Rijksnijvenheidsdienst, die binnen kort een ingenieur hierheen zendt, de technische aangelegenheden voor zijn rekening neemt. Er is Koning Haakon heeft gisteren tussen beide instanties een goede in zijn troonrede verklaard, dat Noorwegen in 1950 een einde zal maken aan de distributie van vet ten en van schoenen. Er zullen commissies worden benoemd zei hij, om te overwegen of de gemeenschap banken, brou- drijfsschap voor Pluimvee en Eie ren zal de Nederlandse pluimvee exporteurs op de hoogte brengen van de voorzorgen welke genomen moeten worden in verband met de export naar België. Het geschiedt namelijk vaak, dat deze expor teurs Belgische kisten ter vervoer toegezonden krijgen en het wordt niet onmogelijk geacht, dat even tueel besmette kisten een gevaar voor de Nederlandse pluimvee stapel zouden vormen. i '-deling advert.) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermo- gènede weldadige warmte verjaagt verkoudheid. Troonrede van Koning Haakon. Gaat Noorwegen socialiseren? samenwerking. Om u enig inzicht te geven in de totaal verschillen de taak van deze organenen kan ik het beste het voorbeeld geven van een meelfabriek, die gemo derniseerd moet worden. De Rijksnijverheidsdienst beoordeelt' werijen en ertsmijnen, die thans de technische factoren, terwijl wijparticulier eigendom zijn, zou de zaak economisch bekijken". moeten overnemen. In het voorjaar wordt er in de de Ver. Staten, warenhuizen van het Gimbel- 2. Een tentoonstelling van Ne- concern to Philadelphia een Ne- derlandse ambachten en hand- derlandse jaarbeurs gehouden, die niet alleen een louter zakelijk, maar ook een sterk cultureel ka rakter zal hebben. Deze tentoon stelling zal daarna in andere de len van de Ver. Staten worden ge houden. Zo korat na Pbiladelpliia do Westkust aan de beurt. Een Amerikaans zakenman, de heer Arthur C. Kaufman, leider van het Gimbelconcern te Phila delphia en voorzitter van het be stuur van de Kamer van Koop handel te Philadelphia, die op uitnodiging van onze minister van economische zaken een week in ons land vertoefde, deed hiervan in een persconferentie medede ling. De zakenman is adviseur van de Nederlandse regering van de Amerikaanse export en bereidde in hoofdzaak deze tentoonstelling voor. Aanbevolen werd, dat deze beurs, de meest belangrijke die Nederland in het buitenland ooit heeft gehouden, verdeeld is over drie afdelingen: 1. Een tentoonstelling van de grote Nederlandse kunstwerken, van voorwerpen, welke betrek king hebben op de Koninklijke fa milie en van materiaal, dat duide lijk illustreert welk nauw ver band er bestaat tussen de geschie denis van Nederland en die van werk, zowel van costuurfis en an dere voorwerpen, die een beeld geven van het volksleven en de folklore van de natie. 3. De producten van de Neder landse industrie. Het Gimbel-concern, dat in het vorig jaar een omzet had van 315 millioen dollars en dat een per soneel van 20.000 man in dienst heeft, bood voor deze tentoonstel ling, die „Holland Fair" zal ge noemd worden. Een ruimte van- 25.000 „squaire feet", met inbegrip van een zaal voor de werken van de grote meesters. De beurs zal geopend worden op een datum tussen 20 April en 5 Mei. Het hierboven genoemde plan is reeds door de Nederlandse re gering aanvaard. Amerikaanse generaal kreeg koel kasten voor „bewezen diensten". Generaal-Majoor H. Vaughan, president Trumans adjudant, heeft Woensdag van een senaats commissie een berisping gekre gen. Omdat hij koelkasten had aanvaard als geschenk van een firma, die hij geholpen zou heb ben aan passen voor vertegen woordigers. Vaughan schonk zo'n gekregen koelkast aan mevrouw Truman en andere aan vooraan staande personen in Washington. door J. Z. J. Hazehroek 45) o— Ze gaat naar buiten, of lie ver, ze laat zich door Wjm Zwart naar buiten duwen, als opnieuw het knetterend geluid van Frits z'n motorfiets na dert. Er zijn een paar mensen op de weg die nieuwsgierig toekij ken. Bep let er niet op. Wèl valt haar op, dat Wim, Hans en Loes j voor het raam staan te gluren, en dit hindert haar Maar bijna al haar aandacht Is nu gericht op de blonde, brede jongen, die, met één voet aan de grond, op de tot stilstand 1 gekomen motor zit. Hij kijkt haar aan, zonder verlegenheid. Bijna grimmig, zou je haast zeggen. Maar wellicht zijn z'n trekken een beetje gespannen üoor het rijden „Moet je-mij hebben?" vraagt Bep, zo beheerst mogelijk. ,,'k Ben blij dat je even komt", intwoordt Frits knikkend. „Wat is er dan?" „Welje bent deze week Jij ons aan huis geweest, en ik iad je toen eigenlijk willen ■preken, maar je ontsnapte ne.... Ik wil het er zo niet oy laten zittenVind je niet dat we best nog es samen praten kunnen?" „Waarover?" „Bep, begrijp je me niet? Of wii je me niet begrijpen?" vraagt hij, moeilijker sprekend dan eerst. O ja, ze begrijpt, héél goed begrijpt ze, waar hij heen wil. Als 'terom gaat begrijpt ze be ter hém dan zichzelfZe heeft een gevoel of ze nee moet zeggen tegen Frits, hem weg moet sturen, zelf naar binnen moet gaan, omdat het nooit, nooit nooit echt goed kan wor den tussen hem en haar... En toch drijft alles haar ertoe, de oplossing die haar wordt gebo den, dankbaar te aanvaarden. Iedereen schijnt van haar te verlangen, dat ze ja zal zeggen tegf n Fritshaar vader, Wim, die achter haar staat en haar begluurt, Frits zélf „Waarom heb je Leentje niet meegebracht?" vraagt ze met een onschuldig gezicht. „Met Leentje heb ik niks te maken, 't Is een buurmeisje van me. De laatste tijd ben ik een paar keer met 'r uit geweest, dat welmaar eigenlijk al leen, om jou jaloers te ma ken Bep bespeurt duidelijk, dat ie haar maar een halve waarheid vertelt, dccb 't is nu al zo ver met 'r, dat ze zijn woorden tóch niet in twijfel wil trekken. „Zo zoMaar zeg, ik moet naar binnen. De hele familie van m'n zwager staat ons te be gluren", besluit ze ineens ge haast. „Kunnen we elkaar vanavond ergens ontmoeten?" stelt Frits voor. „Nee, vanavond niet." „Hè, waarom nou niet?" be delt hij, grijpend naar haar hand, die ze zachtjes terugtrekt. „Omdat het me te gauw is. 'k Moet er eerst een nachtje over slapen", zegt ze half spot tend, half in ernst. „Morgenavond dan?" „Goed." „Hè, die zwager van d'r is toch eigenlijk een vervelende, kinderachtige vent, om daar al door onafgebroken voor 't raam te gaan staan kijken", denkt Bep geërgerd, als ze weer bin nen gaat. Ze is helemaal niet opgeto gen. Ze is zelfs in het minst niet blij alleen blij, dat ze nog lot I morgenavond tijd heeft om na te denken. De enige, die opgetogen schijnt, is Wim. Maar ze haat hem bij na, daarom. Want het zijn na tuurlijk weer alleen zijn eigen belangen, die hij op 'toog heeft. Hij zou zich echter wel eens le lijk kunnen vergissen ditmaal. „Ga je niet naar de kerk?" „Nee", antwoordt ze kort op Wim z'n traag. Nu naar de kerk gaan zou ni :c anders wezen dan huichelen. XXI Maandagavond. Wim Zwart zit in de achterkamer, z'n pen j tussen de vingers, een splinter nieuw schrijfbloc vóór hem >p tafel. Hij was eerst van plan, aan z'n bureau te gaan zitten wer ken. Bep was echter nog maar net de deur uit, of Loesje be gon te roepen in haar slaap. Ze droomde zeker. Ze is ook soms zo druk overdag.... Wim heeft haar weer' inge stopt. „Tante Bep", hoorde nij haar daarbij tevreden mompe len, tante Bep...." Hij blijft nou maar een beetje in do b..urt, in de achterkamer, zodat hij haar horen kan als ?e soms wéér roept Over het verwennen van kin deren wou hij iets schrijven. Grondig als ie altijd te welk gaat, heeft hij een hele stapel boeken van opvoedkundige aard uit z'n kast gehaald en naast zich gelegd. Het schrijven wil niet lukken. Lezen dan maar, aantekenin gen makenals hij iets schrijven zal, moet het degelijke kost worden, goed gefundeerd. Dat was zijn historisch verhaal trouwens óók. Kreeg hij maar bericht over dat verhaal. Hoe Iaat is 't nu? (Wordt vervolgd Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In de afgelopen dagen zijn voor al in Noord-Europa de barome ters voortdurend gestegen, zodat er tenslotte boven Zuid-Zweden en de Baltische staten een gebied van hoge luchtdruk van meer dan 1040 millibaar ontstond. Dit ge bied vindt zijn voortzetting in een rug van hoge luchtdruk, die zich tot over de Noordzee en Engeland uitstrekt. Langs de zuidflank van deze rug voeren oostelijke tot noordoostelijke winden koude con tinentale lucht naar onze omge ving. Deze aanvoer van koude lucht wordt begunstigd, doordat er in het Middellandse Zeegebied een vrijwel stationnaire depressie aanwezig is. Boven onze omgeving en West- Duitsland komen veel wolkenvel den voor, waaruit gisternacht hier en daar enige sneeuw is ge vallen. De uitstraling werd hier door tegengegaan en zodoende kwam nog nergens in het land meer dan lichte vorst voor. Zodra evenwel de bewolking afneemt en de kans hierop is vrij groot, zal de vorst toenemen en is het niet onmogelijk dat plaatselijk het kwik tot 7 a 10 graden onder nul daalt. Overdag zal dan de tem peratuur ook niet meer boven nul uitkomen. Aangezien de rug van hoge luchtdruk over de Noordzee zich maar heel weinig verplaatst, zal de vorst naar alle waarschijnlijk heid nog wel enkele dagen aan houden, ofschoon de aanwezigheid van enkele actieve oceaandepres sies een onzekere factor blijft vormen. (Tnaez. mededeline. advert.) MIJNHARDTJE5: DE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet.40en75ct Korte Berichten. De directeur en drie redacteu ren van het Italiaanse geïl lustreerde blad Oggi, zullen 28 Januari terecht moeten staan wegens „aantasting van de open bare orde" door het publiceren van foto's van en een interview met de Siciliaanse bandietenko ning Giuliano. De Belgische strijdkrachten zullen dit jaar 73.872 man omvat ten volgens een te Brussel gepu bliceerde schatting. Dit is 10.262 meer dan vorig jaar. Het betreft 42.275 dienstplichtigen, 31.007 man beroepspersoneel en 500 re servisten. De casino-eigenaren te Nice hebben tegen de burgemeester een eis tot schadevergoeding ten be drage van tien millioen francs in gediend. De schade zou zijn ont staan door verlies van klanten als gevolg van het in bedrijf stellen van een gemeentelijk openlucht theater. Te Rome is een week van in tensief gebed begonnen voor de hereniging van alle christelijke kerken onder de paus en de „be kering" van de 210 millioen pro testanten over de wereld en de 175 millioen leden van de ortho doxe kerk. De cyclotrons van de universi teit van Berkeley (Californië), hebben op atoomgebied een nieuw element geproduceerd, het 97ste. Het zal waarschijnlijk „Berkeli- um" gedoopt worden. Voor atoom wapens zou het niet gebruikt kun nen worden. Romulo, voorzitter van de al gemene vergadering der V.N., is met een zware keelontsteking in een ziekenhuis te Washington op genomen. Canada heeft een nieuw minis terie geschapen, voor burgerschap en immigratie. Walter Harris, voorheen parlementair assistent van de minister-president, is met deze portefeuille belast. Meer dan 7 van de 10 Duitsers wil geen soldaat meer worden. De vorige zomer was deze ver houding 6 van de 10, aldus luidt de uitslag van een enquete van het „Emnid-instituut" te Biele feld. Philippe Autheman uit Cler mont-Ferrand, die 3 Februari 100 jaar wordt, geeft de volgende raad voor een lang en gelukkig leven: „eet goed, rook veel, pro beer alles, maar overdrijf niets". (Ingez, mededeling, advert.) Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen won dermiddel. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samen* gesteld uit die zes minerale zou ten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen function- neren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het ge wone dagelijkse -voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke morgen na het opstaan, brengt gij het even wicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwek kende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge U- zelf geen ander mens maken: vlot, fit, welgemoed en veer krachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurig heid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Dr Nederbragt gezant in Israël? Het Iaat zich aanzien, dat de erkenning de jure van Israël geen wijziging zal brengen in het Ne derlandse ambtenarencorps te Je ruzalem. Zeer waarschijnlijk komt onze huidige vertegenwoordiger in Israël, dr J. A. Nederbragt, in aanmerking voor de functie van gezant. Er is hieromtrent overleg gaande met de regering van Israël. Export tuinbouwproducten. Meer concurrentie verwacht. Ongeveer 500 tuinders uit het Wesiland en uit Delfland hebben in Stads^oelen te Delft deelge nomen aan de voorlichtingsdag over de teelt van bloemkool, ge organiseerd door het Centraal bu reau voor tuinbouwveilingen in Nederland. De heer N. A. Laarman schets te de betekenis van de bloemkool "voor de Nederlandse tuinbouw. De vooruitzichten van de export, die verleden jaar 62.000 ton be droeg, laten zich volgens hem voor dit jaar niet gunstiger aan zien. De Inspecteur van de tuinbouw, de heer Bakker, wees er in zjjn slotwoord op, dat de door Ame rika begeerde vrijmaking van de handel ook de concurrentie voor de tuinbouw zal vergroten. Vak bekwaamheid en het telen van een goed product tegen beschei den prys 7.yn daarbij geboden. (Ingez. mededeling, advert.) MENTKO-REX Verkoudheldszalf bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen: inademen en inwrijven. Dreigend tekort aan aardappelen? Belangrijk mindere oogst. Naar de „N. Haagsche Crt" verneemt dreigt er in verschillen de plaatsen een, overigens niet verontrustend tekort aan con sumptieaardappelen. Dit tekort wordt veroorzaakt door het feit, dat de export, de veevoedervoor ziening en de industrie meer aardappelen gevergd hebben in 1949 ,dan men aanvankelijk schatte. Bovendien was de aardappel oogst dit jaar geringer daar on geveer 30.000 ha. minder aardap pelen beteeld is dan in '48. Vorig jaar bedroeg de aardap peloogst 4.1 millioen ton con sumptieaardappelen en 1.7 mil lioen ton fabrieksaardappelen. Voor dit jaar werd de oogst ge raamd op resp. 3 millioen en l'A millioen ton. In 1948 werd in totaal 749.069 ton uitgevoerd. De eerste tien maanden van 1949 gaven een uit voer te zien van 410.515 ton. Het minder betelen met aard appelen van 30.000 ha. ligt in het feit, dat de boeren in 1948 minder voor de aardappelen ontvingen daar een groot percentage tot meel ten behoeve van de brood voorziening werd verwerkt. ALS 'T WAAR IS In „De Stem" vond ik het volgende verhaal: „Een ambtenaar van een der departementen werd door zijn superieur naar Amerika gezon den en declareerde na zijn terug komst een bedrag van f1600. Niets bijzonders. Het bijzondere gebeurde pas, toen onze man het geld van die declaratie ging halen aan het daarvoor bestem de bureau. Hem. werd toen na melijk een kwitantie voorgelegd van f 4000. „U vergist zich" moet deze ambtenaar gezegd hebben, „Wc declareerde f 1600". 1 Beleefd werd er hem toen op gewezen, dat voor een reis naar Amerika f4000 gedeclareerd kan worden. „Kan", zei onze man, „maar ik heb slechts f1600 nodig ge had." Hij kon laag of hoog sprin gen, tegen heug en meug moest hij voor f4000 tekenen." Dat is toch wel sterk. Blijkbaar om voor anderen de markt niet te bederven, wordt iemand een hoger bedrag dan hij declareerde, opgedrongen. AU 't waar is, dan Maar is 'twaar? Hier schijnt een grondig onderzoek op z'n plaats. Tegenstelling tussen Senaat en Tweede Kamer. Door de vele onderwerpen van provinciale aard die de laatste dagen de aandacht op eisten is in ons blad de behan deling van de L.O.-wet door de Eerste Kamer op de achtei- grond geraakt. De discussie heeft in de Se naat een eigenaardige wending genomen. Het wetsontwerp beoogt in hoofdzaak het herstel van de achtjarige leerplicht en het voortgezet lager onderwijs. Da bedoeling is, dat het onderwijs in de eerste zes jaar een afge rond geheel zal vormen en dat het zevende en achtste leerjaar (v.g.l.o.) geen herhaling moe ten geven van het voorgaande. Over de inhoud van dit on derwijs zijn de deskundigen het nog niet helemaal eens. Zeer veel zal hier afhangen van de hoofden der scholen. Weten zij er iets van te maken en dit onderwijs dienstbaar te stellen voor de practijk, zoals de be doeling is, dan kan het voortge zet onderwijs van veel beteke nis worden. Is dat niet het ge val dan zijn deze twee jaren voor een belangrijk deel als verloren tijd te beschouwen. Minister Rutten propageerde het denkbeeld om een voorbe reidende klas toe te voegen aan de ambachtsschool en de la gere landbouwschool, waar leerlingen van de 8ste klas, voor een van deze scholen bestemd, dan een plaats zouden kunnen vinden. De Tweede Kamer wilde daarvan niet weten en gaf daar van uiting in een motie die met grote meerderheid werd aange nomen. De senatoren echter dachten er anders over en gaven hun steun aan een motie, waarin, tot vreugde van de minister, precies het tegenovergestelde werd uitgesproken. Deze metie werd met alge mene stemmen, exept die van de communisten, aangenomen. En met het wetsontwerp zelf ging het niet anders. Het komt nu aan op de uit voering. Opbouw van de weermacht veroorzaakt moeilijkheden. De opbouw van de weermacht in Indonesië gaat gepaard met allerlei moeilijkheden. Dit is naar het schijnt een ge volg van het feit, dat de T.N.I. het leger aan de vroegere repu bliek door de regering beschouwd wordt ais het leger van Indonesië. De mannen van de T.N.I. be zetten alle belangrijke posten en hebben de leiding geheel in han den, terwijl zij die van het K.N. I.L. naar de weermacht van de V.S.I. overgaan, geen kans krij gen. Verder speelt hierbij een rol de vraag of de T.N.I. ook moet wor den ingezet op eilanden als Bor neo en Celebes. Gemeld wordt, dat men in O- Indonesië geweigerd heeft, om de T.N.I. op Celebes in de negara O.-Indonesië in het algemeen binnen te laten. Dezelide proce dure voltrekt zich thans in het gebied van het Sultanaat van Pontianak. Ook Hamid II hecit laten weten, dat hij geen prijs stelt op T.N.I. in zijn gebied. Daarbij komt nog een persoon lijke tegenstelling tussen Sultan Hamid II van Pontianak en de minister van Defensie, zijn collega sultan van Djocja, die de functie heeft gekregen, die Hamid ne geerde, terwijl deze ook het legcr- commando niet heelt gekregen. De vraag is thans, of de rege ring in staat zal zyn het verzet te breken en de T.N.I. naar de onwillige gebieden te sturen. Maar hoe het ook zij, aan span ningen ontbreekt het niet. En dat niet alleen op het gebied van de weermacht. 2 MILLIOEN CENTEN VOOR HET GREBBEMONIIMENT. Thans is afrekening bekend ge worden van de koperen centen- actie voor het Greobemonument. Bijna 2 millioen centen werden bijeengebracht, die f 10.437,40 op brachten.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2