Politieke invloed der Russen heeft in alle opzichten gefaald NIEUWS Nederlandse Justitie beschouwt zaak van Meegeren als afgedaan Leven in Russische kampen is onmenselijk Positie kiezen. Amerika overweegt „passende actie" voor spoedige vrijheid SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Drie slachtoffers van gas- verstikking in Den Helder. Sowjets verlaten vergaderingen der V.N. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 90, Tel. 2438, by geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1465 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 20 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.36 u., onder 17.07 u. Maan op 10.21 u., onder 20.55 u. Hoogwater op Zaterdag 21 Jan.t Vlissingen: 3.54 u. 1.87 m., 16.18 u. 1.97 m. Terneuzen: 4.26 u. 2.05 m., 16.48 u. 2.15 m. Wemeldinge: 545 u. 1.54 m., 18.03 u. 1.71 m. Zierikzee: 5.28 u. 1.28 m., 17.51 u. 1.45 m. Ons land telt nog altijd tal van middenstandsverenigin gen, die niet bij een landelijke organisatie zijn aangesloten. Het zijn meestal plaatselijke organi saties, die naar het heet een neu traal karakter dragen en die uitsluitend plaatselijke belangen behartigen. De behartiging van de meer algemene zaken, laten de leden van dergelijke organisaties gaarne over aan de Bonden, die zonder hen, maar toch ook vóór hen hun arbeid verrichten en zo nodig voor héél de middenstand in de bres springen. Dat geeft dit voordeel, dat men kan pro fiteren van het werk dat ande ren doen en van het geld, dat anderen betalen. Gemakkelijk en goedkoop te vens. Maar nu, door de invoering van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, komen de moeilijkheden. Er moet straks een Sociaal Economische Raad worden ge vormd en de Middenstandsbon den zullen hiervoor vertegen woordigers moeten aanwijzen. Met de plaatselijke organisa ties kan hierbij uit de aard der zaak geen rekening worden ge houden. Zij hebben niet de min ste invloed. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen is nu een Comité van Overleg, Midden- en Kleinbo»- drijf gevormd, waarbij de plaat selijke organisaties zich kunnen aansluiten. Dit Comité, dat ook niet méér dan een comité is, heeft zijn ern stige bezorgdheid uitgesproken dat het door de Overheid niet voldoende representatief zal worden geacht om vertegen woordigers voor de S.E.R. aan te wijzen. TAeze vrees is niet ongegrond. FJ De regering pleegt overleg, niet met allerlei comité's maar met de goed georganiseerde bonden, de Chr. Middenstands bond, de Kon. Ned. Midden standsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond. De anderen vallen er buiten. En het ligt min of meer voor de hand, dat de invloed van de tot overleg geroepen bonden, niet los gedacht kan worden van het aantal middenstanders dat zij vertegenwoordigen. Zullen nu de Christelijke mid denstanders eindelijk tot de overtuiging komen, dat het hun roeping is toe te treden tot de Christelijke Middenstands bond? Een reden hiervoor te meer is, dat in de S.E.R. straks ook onderwerpen van principiële aard aan de orde komen. Daarbij zal, dat ligt voor de hand, een ieder spreken naar zijn aard, zijn levensopvatting. En naar zijn kracht. Op onze Chr. middenstanders, die zich tot nu toe afzijdig hiel den, rust dus wel een grote ver antwoordelijkheid. Want en dat vergete men niet zij zijn, ook al zijn ze niet georganiseerd toch mee verantwoordelijk voor de maat regelen die straks genomen of ook niet genomen zullen worden. Daarom is het nu de tijd po sitie te kiezen. 300.000 Duitsers spaarden voor een Volkswagen. Maar ze krijgen er geen! Bijna 300.000 Duitsers hebben hun aanspraak op een Volkswa gen, waarvoor zij tijdens het re- giem van Hitier periodiek geld bedragen stortten, verloren. Te Hildesheim, nabij Hannover, is uitspraak gedaan in een geding, waarbij meer dan 300 millioen mark op het spel stond. Twee personen traden in een proefgeding namens hun 300.000 medeburgers op als eisers tegen de Volkswagenfabriek te Wolfs burg. Ze eisten voor de 150.000 Duitsers, die het benodigde be drag van 900 mark hadden volge stort. prompte aflevering van een Volkswagen en levering van de resterende Volkswagens nadat de andere 150.000 spaarders het be drag hadden volgestort. De rechtbank heeft hun eisen echter afgewezen omdat de fa briek geen contract aangegaan had, doch „Kracht door Vreugde". De fabriek had nooit één mark gezien. Nog geen onderhandelingen over waterstofbom. Truman heeft verklaard, dat hij niet de opening van onderhande lingen met de Sowjet-Unie over een waterstofbom overwoog. Over een eventuele productie van de bom liet hij niets los. Volgens berichten zou Lilienthal die spoedig aftreedt als voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, er bij de pre sident op aan hebben gedrongen internationale onderhandelingen te openen over de controle op wa pens, die massa-vernietiging ten gevolge hebben, alvorens de ver antwoordelijkheid op zich te ne men een nieuw wapen te produ ceren. WILLEN DE SOWJETS OOSTENRIJK VERLATEN? Het herhaalde uitstel van de Londense besprekingen over het Oostenrijkse vredesverdrag heeft in regeringskringen te Wenen nieuwe desillussies toegevoegd aan de lange reeks van teleurstel lingen, die gevolgd zijn op het plotseling op gang komen der on derhandelingen bij de i'arijse besprekingen van vorige zomer. Men wijst er te Wenen op, dat de onderhandelingen zich thans bljjven voortslepen rond detailpunten, die eigenlijk geen wezenlijke hinder nissen zijn. De meest besproken vraag in politieke kringen te Wenen is, of de Sowjet-Unie na het verlies van haar invloedssfeer in Joego-Sla- vië inderdaad nog geneigd zal zijn de belofte van een spoedig berstel der Oostenrijkse souvereiniteit te helpen vervullen. Daarbij wordt voornamelijk aandacht geschon ken aan drie omstandigheden, die pleiten voor een positieve beant woording van deze vraag. Het is nl. niet onopgemerkt ge bleven, dat de Sowjets sedert eni ge tjjd maatregelen hebben afge kondigd, die kennelijk ten doel hebben de volgens het staatsver drag aan Oostenrijk terug te ge ven bezittingen in staat van liqui diteit te houden. Veel vee is aan Oostenrijkse boeren verkocht en op grote schaal hebben verpachtingen van landerijen plaats. Uit vele der Sowjet-fabrieken worden machi nes gedemonteerd en de bedrijfs leidingen hebben bevel gekregen te zorgen, dat geen grotere hoe veelheden ^grondstoffen worden ingeslagen dan voor een of twee maanden nodig is. WESTELIJK OVERWICHT. Wat het militaire acpect aan gaat is opgemerkt, dat de aan wezigheid van een Britse bezet ting in Stiermarken en Karinthië hoe zwak deze numeriek ook moge zijn voor een Russische druk op het bewind van maar schalk Tito wellicht nadelen op levert, die kunnen opwegen tegen de voordelen van een voortgezet te Russische bezetting van Neder- Oostenrijk en Burgenland. De Russische zone van Oostenrijk grenst namelijk niet aan Joego slavië en de lange en open grens tussen beide landen staat op dit ogenblik geheel onder Westelijke controle. Als een zwaarwegend argument voor een niet al te lang uitstel van do aftocht der Russen uit Oostenrijk wordt beschouwd het feit, dat de Russische bezetting zich bq voortduring geblameerd moet voelen door de nederlaag, die de communistische politiek in Oostenrijk heeft geleden en door de vrijmoedigheid, waarmee de Oostenrijkers hun Westelijke sympathieën belijden. Een kort verblijf in dit land is voldoende om een enigszins ver bluffende indruk te krijgen van In 60 jaar niet geslapen. Dr Ferdinando Pavoni, die zestig jaar lang nooit sliep, is gisteren, in de leeftijd van tachtig jaar, te Bergamo (It.) overleden. Het „geval-Pavoni" wordt als uniek in de medische ge schiedenis beschouwd. Be roemde dokters en psychia ters konden niets voor hem doen. „Ik ben een lopend uurwerk" placht dr Pavoni te zeggen, „ik volg het pas seren van elke minuut van de tijd". Dr Pavoni bracht zijn da gen opzettelijk in zeer grote werkzaamheid door, zodat hij 's nachts, ofschoon hij niet kon slapen, zo vermoeid was, dat hij wel moest uitrusten. hetgeen de Russische bezetting zich in haar eigen zone aan open critiek, aan satirische spot en aan ijskoude afwijzing laat welgeval len. AFVAL. Bij een pas uitgevoerde zuive ring der communistische gelede ren is het derde deel der partij leden afgeschreven op grond van het feit, dat zij „generlei interes se voor de partij hebben betoond". Einde Maart 1949 stonden 148.900 leden ingeschreven in de registers van de partij, thans 100.000. De communistisch getinte organisa tie der „Vrije Oostenrijkse jeugd" heeft haar ledental zien slinken van 20.000 tot 6500. En deze af val is geenszins beperkt gebleven tot de Westelijke zones, doch heeft evenzeer daar plaats gehad, waar de Russische bezetting een direct toezicht kan uitoefenen. Ook wat er over is van de com munistische partij wordt in poli tieke kringen alhier voor een be langrijk deel grondig „Titoistisch" geacht. Het feit, dat de Russische bezetting nieuwe extreem-burger lijke groepen steunt, wordt hier beschouwd als een bewijs, dat zij de communistische partij min of meer heeft afgeschreven. GEFAALD. Samenvattend meent men te kunnen constateren, dat de poli tieke invloed der Russische bezet ting in alle opzichten gefaald heeft. Een verder verblijf der Russische troepen in 't land kan, zo redeneert men, dm ook slechts tot nieuwe blamages lelden. Het zijn voornamelijk deze drie argumenten, die ondanks het sle pen der onderhandelingen hier de hoop op een einde der bezetting hebben levendig gehouden. De huidige Russische tactiek wordt dan verklaard als een poging om vóór de ontruiming nog zoveel mogelijk materieel te onttrekken aan het in de Westelijke sfeer ge bleven land. Uit Washington wordt verno men dat het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken 'n „passende actie zal gaan over wegen om de vrijheid en onafhan kelijkheid van Oostenrijk te her stellen", omdat het viel te betwij felen of met het Oostenrijkse vre desverdrag nog vorderingen ge maakt konden worden. John Guthrie naar verbeterhuis De 14-jarige John Guthrie, die er vorige week van een Schotse haven uit met een 50-tons vissers vaartuig van door ging en nu drie dagen in uitgeputte toestand werd opgepikt, is door de kinderrechter veroordeeld tot een verblijf in een verbeterhuis. „De jongen spijbelt te dikwijls en zijn ouders kunnen hem geen baas", stelde de rech ter vast. RIJKSBEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE. Dit jaar zullen ten behoeve van on- - of minvermogende Neder landse jongelui diebijzondere muzikale aanleg bezitten en die zich aan de muziek als vakbeoe fening willen wijden, hier te lan de van Rijkswege beurzen voor muziekstudie besohikbaar worden gesteld. ZAL FRANCO REGENT WORDEN? Volgens berichten uit verschil lende bron, zijn er aanwijzingen, dat er een fundamentele veran dering in het regiem van Franco voor de deur staat, die mogelijk de benoeming van generaal Fran co tot regent zal meebrengen. Woensdagmiddag werd de poli tie te Den Helder gewaarschuwd, dat uit de woning van de familie J. L. een sterke gaslucht naar buiten stroomde. Toen men na langdurig bellen en kloppen geen gehoor kreeg, heeft men zich door openbreking toegang tot de wo ning verschaft, waar men in de kamer-keuken het lijk aantrof van de 30-jarige bewoner, gehuld in een slaapzak. De gaskraan van het comfoor, waarvan de slang verwijderd was, stond open. Voorts vond men op bed in dé slaapkamer op de eerste verdie ping het stoffelijk overschot van de 28-jarige echtgenote van L., haar anderhalf-jarig dochtertje had zij in haar armen. Op het lijk van de vrouw en ook op het kind je werden sporen van geweld aan getroffen. Uit de gevonden couranten en poststukken heeft men kunnen nagaan, dat dit drama zich op 1 of 2 Januari moet hebben afge speeld. Buren hadden reeds eer der gaslucht waargenomen en de gasfabriek gewaarschuwd, die in de betreffende huizen niets heeft kunnen ontdekken. Iri het betref fende perceel is geen controle ge weest, omdat men vermoedde, dat de familie op reis was. Omtrent de oorzaak van dit drama staat men voor een raad sel, omdat men uit verkregen in lichtingen heeft kunnen vaststel len, dat het gezin zeer gelukkig was. PRINSESJES IN DE SNEEUW. De Zweedse prinsesjes van het Haga Kasteel, dit zijn de doch tertjes van prinses Sibylla, hebben op het ogenblik bezoek van hun Deense nichtjes, de dochtertjes van koningin Ingrid en koning Frederik. De prinsesjes in de sneeuw, v.l.n.r. Margare- tha, Desirée, Benedikte, Kristina en Anne-Marie. Eerst moet nationalistische vertegenwoordiger van China vertrokken zijn. De delegatie van de Sowjet- Unie in de commissie van militai re staven der Verenigde Naties heeft zich gisteren uit de verga dering terug getrokken, omdat zoals zij zegt, de Chinese (na tionalistische) vertegenwoordiger, niet het Chinese volk vertegen woordigt. De Russische afgevaardigde in de commissie voor het Verre Oos ten heeft om dezelfde reden giste ren de vergadering van deze com- mircie verlaten. Tenslotte heeft Malik gisteren de vergadering voor de commissie voor atoomenergie veriaten, waarmede hij het werk van deze commissie heeft stopgezet, omdat het per slot van zaken hier gaat om de twee partners Amerika en Rusland. De vijf permanente leden van de commissie voor atoomenergie hebben dan ook nadat de Russi sche afgevaardigde devergade ring had verlaten, bekend ge maakt, dat het hun zonder Rus- lands deelneming onmogelijk is hun taak te vervullen. Damesschaaktournooi te Moskou door Russin gewonnen Nederlandse op achtste plaats. Het tournooi om het wereld kampioenschap sahaken dames dat te Moskou gehouden is, be hoort thans tot het verleden. Gis teren werden de laatste afgebro ken partijen gespeeld. De Hon gaarse Langosh en onze landge note Fenny Heemskerk besloten al spoedig na de hervatting van haar partij tot remise. De eindstand van het tournooi luidt: 1. en wereldkampioen Rudenko (Rusland) 11 Yi pnt; de tweede, derde en vierde plaats worden ook ingenomen door Russische dames, vijfde werd een Franse, terwijl Fenny Heemskerk achtste werd. „Maandagcent" voor T.B.C.- bestrijding in Indonesië. Indonesische jeugd krijgt door- lichtlngsapparaat. Sedert anderhalf jaar int het Indisch Jeugdcentrum op een 200- tal scholen in Nederland „de Maandagcent" ten bate van de T.B.C.-bëstrijding in Indonesië. Het bedrag is nu zo groot, dat het hoofdbestuur van het Indisch Je-ugdcentrum besloot bij Philips een practöscope-doorlichtings- installatie te bestellen. Het is de bedoeling dit röntgenapparaat di rect na aflevering aan te bieden aan de jeugd van Indonesië als 'n geschenk van de Nederlandse jeugd. Geen Amerikaanse hulp voor •Korea. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren een wetsontwerp verworpen tot verle ning van economische steun aan de Zuid-Koreaanse republiek. De steun ter waarde van 60 millioen dollar was bedoeld om de jonge Staat in staat te stellen commu nistische agressie te weerstaan. Op het laatste ogenblik deed de voorzitter een beroep op de afge vaardigden om het ontwerp goed te keuren, omdat Zuid-Korea het laatste bolwerk van de democra tie in Zuid-Oost-Azië is. Belg geloofde in echtheid van „Emmaüsgangers". TWEE NIEUWE VONDSTEN BEWEZEN ECHTHEID VAN VERVALSINGEN. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, vormen de twee nieuwe vondsten in de zaak Van Meegeren voor de Nederlandse justitie geen aanleiding voor een hernieuwd onderzoek. De Neder landse justitie beschouwt de Van Meegeren-affaire thans als een afgedane zaak. Indertijd heeft de Amsterdamse rechtbank in het proces Van Mee geren vijf experts aangewezen om acht schilderijen te onderzoeken, waarvan men vermoedde dat ze niet echt waren. Deze deskundi gen, hebbeft de valsheid weten schappelijk vastgesteld en aan de hand van hun rapport werd Van Meegeren veroordeeld. De door de rechtbank aanvaard de conclusie werd echter niet door iedereen geaccepteerd, niet alleen omdat de aangevoerde weten schappelijke argumenten niet of onvolkomen werden begrepen maar ook, omdat het „geloof" in de echtheid van enige der betrok ken schilderijen zeer sterk was Reeds tijdens het onderzoek verschenen er in enkele Belgische dagbladen artikelen van de heer Jean Decoen, waarin deze de on omstotelijke echtheid van de „Em- mausgangers" propageerde. Na heel veel drukte te hebben maakt, is Decoen toen een par ticulier tegen-onderzoek begon nen om te bewijzen dat „De Em maüsgangers" en „Het laatste avondmaal", geen vervalsingen waren. Intussen zijn na het verschijnen van het officiële rapport van de vijf experts twee nieuwe vondsten gedaan, die volgens Nederlandse Hardnekkig huwelijks- zwendelaar, Nederlandse meisjes kunnen het blijkbaar goed met hem vinden. De Amsterdamse vreemdelin genpolitie heeft wederom de Franse Marokkaan Bergtache on der verdenking zich met huwe- lijkszwendel op te houden gear resteerd. Hij is reeds 2 keer ons land uit gewezen. De man tracht contact te krijge,. met allerlei meisjes, die hij dan het hoofd op hol brengt en huwelijksbeloften doet. Het eind van het liedje is steeds, dat de meisjes geld kwijt raken en de charmante Marokkaan met de Noorderzon verdwijnt. Ds Krop sprak ook te Middelburg. Gisteravond heeft ds M. A. Krop zijn rede over de situatie in de Gereformeerde Kerken, waar van wij gisteren 't verslag plaat sten, ook te Middelburg gehouden en wel voor de Ring Walcheren van de Hervormde Mannenvereni- gingen. De bijeenkomst werd ge houden in de Lutherse Kerk en stond onder leiding van de heer W. Sigtermans, voorzitter der af deling Middelburg van de Man- nenvereniging. Vrijgelaten Duitsers vertellen: IN SILEZISCH KAMP STIERF IN ééN WEEK 75 PROCENT DER GEVANGENEN. De correspondent van het En gelse persbureau Reuter te Ber lijn, heeft een interview gehad met vier personen, die uit de Sow- jet-Russische concentratiekam pen van Buchenwald en Sachsen- hausen zijn ontslagen en gisteren in Beriyn zijn aangekomen. Zjj hadden in de kampen verschil lende Britse, Franse en Ameri kaanse soldaten ontmoet. Zij waren zeer nerveus en wei gerden hun namen te noemen. Een der vier vrijgelatenen, een halfblinde vrouw van middelbare leeftijd verklaarde in 1945 in haar woning door Russische soldaten te zijn gearresteerd. Toen de sol daten haar mooie meubilair en schilderijen hadden gezien, noem den zij haar een „kapitaliste" en namen haar mee naar een offi cier, die haar beval een Russisch document te tekenen. Sindsdien was zij van het ene kamp naar het andere vervoerd. De tweede ontslagen gevange ne, die in goede gezondheid scheen te verkeren, verklaarde in 1945 als een lid van de Nazi-par tij te zijn gearresteerd. Hij ver klaarde, dat het voedsel en de toe anden in de kampen de eer ste vier jaar uitermate slecht wa ren geweest en dat velen van ziekte gestorven waren. Sinds 't midden van 1949 waren de toe standen echter veel verbeterd. De derde ex-gevangene, waar mee Reuters correspondent sprak, en die er ernstig ziek uitzag, was ortsgruppenführer in de Nazi partij geweest. Hij was na zijn ar restatie geschopt en geslagen om dat hij een Russisch document niet wilde ondertekenen, zonder dat dit hem door een tolk was vertaald. SLECHTSTE PLAATS. De man, die talrijke blauwe en gele zweren op het gezicht had noemde het kamp Tost in Silezië de slechtste plaats, waar hij ge weest was. In de vijf weken, dat hij er geweest was, waren er 75 procent van de kampbewoners gestorven, vertelde hij. En het kamp telde 4000 gevangenen, al len oude Nazi's. De vierde ontslagen gevangene was een halfjoodse schoenmakers leerling, die in 1946 even buiten Berlijn door de Russen in zijn wo ning werd gearresteerd. Hij zei nooit enig belang in politiek te hebben gesteld en hij dacht door een vijand in het dorp bij de Rus sen te zijn aangebracht. „De Russen lichtten mij des nachts van mijn bed en verklaar den, dat ik een Engels spion was. Ik zeide hun, dat ik nooit in mijn leven met een Engelsman had ge sproken, doch ze lieten wel be wijzen zieri",' vertelde hij. Deze 4 gevangenen waren vrijgelaten om dat vier kampen in de Russische zone van Duitsland opgeheven worden. Steigerherstel aan de Zand- kreek vordert. De vernieuwings- en herstel werkzaamheden aan de steigers der Prov. Stoombootdiensten te Wolphaartsdijk en Kortgene zijn thans zo ver gevorderd, dat de ergste moeilijkheden voor het pu bliek, dat, al of niet met auto's, naar de overkant moet, achter de rug zijn. Zowel de laagwaterbrug als de halftijbrug zijn gereed, zodat mo menteel van alle steigers gebruik kan worden gemaakt. Alleen de hoogwatersteiger moet nog wor den vernieuwd, doch dit kan ten dele geschieden, terwijl zij wordt gebruikt. Uiteraard zal er straks nog enige stagnatie ontstaan, wanneer van deze brug het dek wordt verwijderd, doch dit zal naar alle waarschijnlijkheid niet veel tijd in beslag nemen. Op de halftijbrug moeten nog leuningen worden aangebracht, doch dit kan geschieden zonder dat het verkeer daarvan hinder ondervindt. Buslijn AmsterdamRome Amsterdam. Retourtje kost 200 dollar. Met het oog op het verwachte grote aantal Amerikaanse toeris ten, die aan hun pelgrimsreis naar Rome in dit jaar een trip door of een verblijf in West-Europa, dus ook ons land, verbinden, hebben de N.V. Gelderse Tramweg Mij en de American Express Compa ny tezamen een autobusdienst AmsterdamRome vice-versa in gesteld: de „Netherlands Trans European Buslines". In de prijzen 150 voor een en kele reis en 200 dollar voor een retour zijn de verblijfkosten, die onderweg moeten worden ge maakt, begrepen. Voorlopig zullen tweemaal per week bussen uit eide steden vertrekken. Geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde: de heer C. A. Steendijk te Scherpenisse, In Boston hebben gangsters van een geld-expeditiefirma 1 J/£ millioen dollar gestolen. Door de haast vergaten ze nog een voor het grijpen liggend bedrag van 1 millioen. Gistermorgen sneeuw de het in Brussel een weinig en in Engeland, Frankrijk en Noord- Italië zwaar. Bij een storm te Venetië is een boot omgeslagen waarbij 7 mensen verdronken. Bulgarije heeft een nieuwe rege ring, met vier vice-ministers-pre- sidenten; als er één opgepakt wordt zit men tenminste niet zon der. Bij een explosie in een dy- namietfabriek in de Russische zo ne van Duitsland kwamen 9 men sen om het leven. Hr Ms „Vul kaan", die Nederland even ge leend heeft, gaat terug naar de Engelse Marine. De huur zal wel hoger zijn als van een fiets dach ten wij. N.C.R.V.-'s directeur K. van Dijk is met ere 65 jaar géworden en heeft gisteren vele handjes moeten geven. W. Wie- ringa te Rijswijk is bestuurder ge worden van de Ohr. Bond van Overheidspersoneel. Ir Th. M. B. van Marie is afgetreden als voorzitter van de Spoorwegraad. Hier nog een drietal Marinebe- richten: staatssecrc ris Schout bij Nacht Moorman gaat naar In donesië (ja waarom hij ook niet?) en „Willem van der Zaan", ge woon mjjnenlegger, komt 22 Jan. te Den Helder aan, terwijl Hr Ms „Van Galen" 30 Jan. te Den Hel der meert. Veel hout en fineer ging verloren bij een brand in 'n Rotterdamse houtopslagplaats. Premievrij staatspensioen, dat rie pen gisteren 2000 arbeiders en kleine zelfstandigen op een beto ging te Drachten. Tenslotte meldt onze redacteur bij de Na tionale Reserve dat er momen teel 20.245 reservisten zijn in Ne derland. deskundigen als belangrijkste re sultaat een bevestiging inhouden van wat indertijd gerechtelijk is bevonden. Verder bevestigen zij voor een deel de verklaringen van Van Meegeren zelf. TWEE VONDSTEN. Als eerste kan worden genoemd de ontdekking in 1948 van een op doek geschilderd jachttafereel van Abraham Hondius, dat in '40 aan Van Meegeren is verkocht, en waaroverheen deze „Het laatste avondmaal" geschilderd heeft, zo als ook gebleken was uit het röntgenografisch onderzoek. Nu heeft Van Meegeren des tijds bij het gerechtelijk voor-on derzoek verklaard dat hij „Het laatste avondmaal" heeft geschil derd over een oud schilderij van Govert Flinck, voorstellende „Kinderen met een bokkewagen". De tweede vondst echter, na melijk het terugvinden van een tot nu toe onbekende avondmaal- voorstelling in het vroegere huis van Van Meegeren te Nice, waar van blijkens verschillende berich ten is aangetoond, dat het ge schilderd is over een oud schilde rij van Govert Flinck, voorstel lende „Kinderen met een bokke wagen", zou dus eens te meer een bevestiging vormen van de des- afgelegde verklaring. Aangezien deze ontdekking de conclusie van het rapport der vijf deskundigen en de verklaringen van Van Meegeren slechts onder schrijven bestaat er voor de Ne derlandse justitie geen aanleiding vo:or een hernieuwd onderzoek. Lid Norger bloedploeg werkte op Walcheren. Thans tot acht jaar veroordeeld. Nadat aanvankelijk een gevan genisstraf van 10 jaar met aftrek tegen hem was geëist, is de 32- jarige waterbouwkundige Th. Z. Buursma uit Amsterdam door de Bijzondere Strafkamer te Assen veroordeeld tot 8 jaar gevange nisstraf met aftrek. Buursma was gedurende de oor log landwachter en maakte deel uit van de Norger bloedploeg. Na de bevrijding dook hij onder en werkte geruime tijd onder da naam Hoekstra bij de wederop bouw op Walcheren. Tegen da Kerstdagen van liet vorige jaar echter kreeg hij wroeging en meldde hij zich aan. De bootdienst Vlissingen—F olkes tone Naar wij vernemen heeft de di rectie van de Stoomvaart Mij Zeeland" het plan opgevat om in de a.s. zomer de dienst Vlis singenFolkestone te varen vol gens een schema, dat sterk af wijkt van de regeling van 1949. Men wil de afvaarten nl. concen treren op Vrijdag, Zaterdag, Zon dag en Maandag. Men verwacht, dat door deze wijziging de dienst heel wat aantrekkelijker zal wor den voor vacantiegangers. Het aantal vaarten zou gelijk blijven, nl. twee van Folkestone en twee van Vlissingen per weekend. De verjaardag van Prinses Margriet. De 7e verjaardag van Prinses Margriet is op het paleis Sgest- dijk intiem gevierd. Het jarige Prinsesje is ais alle dagen naar school gegaan. Prins Bernhard zond een telegrafische gelukwens. Met enkele bestuursleden van het Margriet-fonds en zijn moe der kwam reeds eergisteren een jongen, die gisteren 10 jaar werd en wiens vader, bootsman ter koopvaardij, in de oorlog is om gekomen, namens dit fonds een grote taart aanbieden. Het huiselijk verjaarspartijtje voor genodigden, speelkameraad jes enz. is vastgesteld op Zater-, dagmiddag a.s. De fraude aan de Bank voor Schouwen-Duiveland. Op verzoek van het parket te Middelburg is een onderzoek in gesteld naar de verdwenen kwart millioen gulden, die bij een minu tieuze controle aan de Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierik zee niet konden worden verant woord. In verband met de resultaten van het politieonderzoek is M. v. d. K. te Zierikzee gearresteerd, en, verdacht van heling, ingeslo ten. Vrijdag zal hij te Middelburg voor de Officier van Justitie wor den geleid. Intussen wordt het onderzoek voortgezet. Veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke gestaakt. Wegens motordefect aan het passagiersschip „Koningin Em ma" van de Provinciale Stoom- bootdienst op de Wester-Schelde werd gistermiddag de dienst Ter neuzenHoedekenskerke ge staakt. DE BILT ZEGT: Vriesweer. Droog weer. Af en toe enkele overdrijvende wolkenvelden. Meest matige Oostelijke wind. In de ochtend matige, later lichte tot matige vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1