provinci ^nieuws "KORT GEMEENTERADEN °agfna 3 De stro-cellulose-industrie in Zeeuws-Viaanderen. Houdt ze iu de gaten 1 tviiRK EN ZENDING. VAN BERGEN. fan Bergen, die rijke man. SCHEEPSTIJDINGEN. Donderdag 19 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Naar aanleiding van de berich ten, volgens welke er plannen zouden bestaan tot de oprichting van een strocellulosefabriek in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt vernomen in Amsterdam, in be voegde kringen, dat indien deze plannen verwezenlijkt worden, drie bedrijven hier te lande zich met de verwerking van stro tot cellulose zouden bezig houden. Op het ogenblik zijn er twee strocel- lulosefabrieken in bedrijf en wel een te Veendam en een te Appin- gedam. De productie van eerstge noemd bedrijf is gebaseerd op het sulfaatcellulose procédé. Het strocellulosebedrijf te Appinge- dam, dat sinds 1949 werkt, past het monosulfiet procédé toe. Eind 1949 had deze fabriek een jaar lijkse productie van 4000 ton, doch de capaciteit zal eind 1950 opgevoerd zijn tot 15.000 ton. Men neemt aan, dat men deze hoeveel heid ook inderdaad zal kunnen produceren, mits men voor de producten afzet kan vinden in de Beneluxlanden en elders. Deze stijging houdt geen rekening met de plannen, die thans in Zeeland gekoesterd worden. Omtrent de fabriek van Appingedam werd nog opgemerkt, dat dit bedrijf in het begin van de oorlog begonnen is met kratex-wallboard te ver vaardigen, toen board niet meer in voldoende mate uit het buiten land kon betrokken worden. Ter stond na de oorlog werden plan nen gemaakt voor de strocellulo sefabriek. Het is een coöperatief bedrijf met vele honderden leden ln het Groningse land. Nederl. Reisverenigings- avond. Dinsdagavond hield voor de afd. Walcheren van de Nederlandse Reisver., de heer A. Schaafsma een causerie, getiteld „De Neder landse koopvaart in vrede en oor logstijd" De heer Schaafsma is een ge- pensionneerd zeekapitein en oud- gezagvoerder van de „Johan de Witt". Hij verloochende zijn aard dan ook niet en vertelde in rond borstige zeemans-taal verschillen de interessante bijzonderheden over de Nederlandse koopvaart- vloot. Spreker noemde het ver heugend dat deze weer „op poten" stond, hetgeen helaas nog niet gezegd kan worden van onze Ma rine. Uitvoerig lichtte spr. de bedoe ling en de werkwijze van het Loodswezen toe, over welk onder werp ook een belangwekkende film werd vertoond. Ook over het vliegdekschip Ka- rel Doorman zagen de toehoorders een korte film, evenals over een belangrijke episode uit de zee oorlog, nj. een convooi naar Mal ta. Uit eigen ervaring vertelde de heer Schaafsma bovendien iets over het varen in convooi, de eni ge manier om in de oorlog de vrachtschepen zoveel mogelijk te gen de vijand te beschermen. De belangstelling voor deze causerie was groot. Op 10 en 11 Augustus Poortersdagen te Zierikzee. Door het voorbereidend Co mité tot het organiseren der te houden „Poortersdagen" werd Maandagavond een vergadering belegd om positief aan de slag te gaan. De data waarop men deze feestdagen wil houden zijn 10 en 11 Aug. a.s. Deze data is geko zen omdat men hieraan histori sche betekenis toekent. Verder zijn op deze vergadering nog tal van andere zaken besproken o.m. de vraag welke attracties men die dagen zal kunnen bie den. Uiteraard kan hierover nog geen mededeling worden ge daan, daar deze althans voorlo pig geheim moeten blijven. In tussen kunner zowel ouden als jongen aan het puzzlen hierover. Er is evenwel een algemene ver gadering in uitzicht gesteld die wellicht in deze materie meer licht zal versohaffen. MIDDELBURG. Raadsvergadering. De raad zal op Maandag 30 Januari a.s. bijeenkomen, waar bij tevens de wnd. burgemeester de heer J. W. Kögeler, de ge bruikelijke Nieuwjaarsrede zal uitspreken. GOES. Ter-aarde-bcstelling wijlen J. K. Dingemanse. Gistermiddag is alhier ter- aarde besteld het stoffelijk over schot van de op Zaterdag j.l. zo Elotseling overleden, oud-water- ouwkundig ambtenaar van het waterschap „De Breede Wate ring Bewesten Yerseke", J. K. Dingemanse. De overledene, die 59 jaar is geworden, nam enige jaren ge leden, in verband met zjjn ge zondheidstoestand, vervroegd pensioen. Bij de droeve plechtigheid waren o.m. aanwezig de dijk graaf van genoemd Waterschap, de heer P. J. J. Dekker, de ont vanger-griffier, de heer A. Mol, alsmede leden van het personeel. BIEZELINGE. Door een steen getroffen. Bij het spelen op het Markt plein werd het 11-jarige zoontje van de heer P. G., door het achteloos wegwerpen van een steen, zodanig getroffen aan zijn hoofd, dat een bloedige hoofdwonde ontstond, zodat di rect heelkundige hulp moest worden ingeroepen. 's-HEER ABENDSKERKE. KippententoonstelUng. Op een te Zaamslag gehouden kippententoonstelling behaalde de heer P. A. Butler, alhier, met zijn Goudpel'ien een le prijs voor het beste dier der Neder landse rassen en tevens de prijs voor de fraaiste hen der Neder landse kippen. WOLPHAARTSDIJK. Vergadering N.C.L.B. Op Maandag 16 Jan. hield de Nederl. Chr. Landarbeidersbond een gezellige vergadering. De voorzitter J. J. v. d. Velde riep de geheel gevulde zaal van het gebouw Tavenu een hartelijk welkom toe, in het bijzonder de heer Vingerling. In zijn ope ningswoord noemde de heer v. d. Velde deze avond een ont spanningsavond en tevens ook een propaganda-avond. Daarna werd de film „Zuivel" vertoond. Voor de pauze werd nog een raadselfilm vertoond, terwijl na de pauze het raadsel werd opge lost; enige dames en heren kon den een prijs in ontvangst nemen. Hierna sprak de heer Vinger ling. Hij wekte op tot trouw aan de vakvereniging. Daarna werd nog enkele films en ten slotte de film van het 25-jarig jubileum van de N.C.L.B. vertoond. De heer v. d. Velde sloot de avond. De collecte voor het D.E.L.- fonds aan de uitgang bracht de som op van f 18,06. NIEUWDORP. Jaarvergadering C.J.B.T.O. De plaatselijke afdeling van de C.J.B.T.O. hield haar jaarverga dering onder leiding van de heer G. de Jager. Op deze vergadering, waar ook de Chr. Plattelands Meisjes- bond aanwezig was, hield de heer H. Dekker een inleiding over „Het natuurjaar in de Bij bel". RITTHEM. Vergadering varkenshouders. Te Ritthem vergaderde de vereniging van varkenshouders. De voorzitter, de heer P. J. de Pagter, deelde nede, dat in 1949 vergoeding voor 6 varkens had plaats gehad. Toch was er nog een batig saldo van f 9. De voor zitter en secretaris wérden met algemene stemmen herkozen, terwijl de vergoeding voor dit jaar werd bepaala op f 2 per kg. voor varkens tot 40 kg. geslacht ge wicht. Boven de 40 kg. op f 1,40 per kg. Merker werd de heer L. Machielse. De heer L. Pou- wer zal bij de veearts zijn tij dens het in-enten. VROUWENPOLDER. Jaarvergadering „Varkensfonds' Dinsdagavond hield het „Var kensfonds" haar jaarvergade ring, onder voorzitterschap van de heer J. Louwerse Pz. In het afgelopen boekjaar waren er 7 ongelukken te rege len, waarvan er 2 goedgekeurd en 5 afgekeurd werden De penningmeester sloot met een batig slot. Als secretaris werd de heer M. Louwerse her kozen. De heer C. Polderman werd op de bestaande voor waarden als bode en de heer P. Schoe als slager herkozen. De spekprijzen orfdergingen enige veranderingen. Stichting v. d. Landbouw. Te Vrouwenpolder werd op de praatavond van de Stichting voor de Landbouw het woord gevoerd door de hoofdassistent, de heer J. G. van Liere. Hij sprak ovep „be schadiging van diverse landbouw gewassen en de bestrijding daar van' Hierover werd ook een leerza me film vertoond. De hoofdassis tent K. Tanis sprak over „Grond onderzoek". Jaarvergadering „Vleesfonds". De Vereniging „Het Vlees- fonds" kwam dezer dagen in jaarvergadering bijeen. Voorzitter S. de Visser, die wijlen de heer Dekker herdacht. In 1949 werden er 13 ongelukken geregeld, waar voor werd uitgekeerd f 4950.67. In de vacature van de heer W. Dekker werd als bestuurslid ge kozen de heer A. Mesu Cz. De heer C. Polderman werd als bode benoemd en de heer P. Schoe als slager. OOSTKAPELLE. E.H.B.O.-filmavond. Op 21 Jan. wordt in het Ver enigingsgebouw te Oostkapelle een E.H.B.O.-filmavond gehouden, waar vertoond wordt, hoe op des kundige wijze hulp kan worden verleend in afwachting van de komst van de dokter. Zou u niet willen weten hoe u op de juiste wijzt kunt helpen, indien een van uw naasten door een ongeluk wcrdt getroffen? Bezoek dan deze filmavond. Alle personen bo ven de 18 jaar hebben vrije toe gang. Aanvang 8 uur. GRIJPSKERKE. Raad bijeen. Vrijdagmiddag zal de raad van de gemeente Grijpskerke in ver gadering bjjeen komen ter be spreking van het plan van G.S. tot samenvoeging van de ge meenten. Na afloop van deze vergadering zal afscheid wor den genomen van de heer P. Schoe, wegens vertrek naar de N.O.-polder. De vergadering vindt dit keer niet plaats in het gemeente huis, doch in de vergaderzaal van het dorpshuis. THOLEN. De vogeltjes nestelen al. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat deze week 16 Jan. door de heer W. Perestam alhier op de Stichting Vrederust een nestje met zes eitjes is gevon den van een koolmees; wel een bewijs van een zachte winter. STAVENISSE. „Een bootreis naar Indië". Maandagavond werd, uitgaande voor het beste dier in zjjn klasse, van de Stichting Dorpsgemeen- Bovendien behaalde hij de prijs schap door burgemeester L. A. Verburg een lichtbeeldenserie vertoond van een bootreis naar Indië. Allereerst werden verschillende lantaarnplaatjes vertoond van de eerste zeilschepen, raderboten, tot de nieuwste passagiersschepen van de „Lloyd" en „Nederland" die de diensten op indië onder houden. Vele prachtige natuuropnamen en stadsgezichten van de Indiëreis werden vervolgens op het doek geprojecteerd. PHILIPPINE. Grensontvanger gaat raet pensioen. De 31ste Januari a.s. zal het voor de heer U. Rammeloo de laatste dag zijn, dat hij als grens ontvanger in het grenskantoor Philippine de scepter zwaait, im mers op deze dag wordt een voor hem arbeidzaam, actief leven af gesloten en wordt hij, in verband met het bereiken van de daar voor gestelde leeftijd, gepension- neerd. De heer Rammeloo is nog een van de oud-gedienden, die van gewoon commies is opgeklom men tot grensontvanger, een rang, die we slechts sporadisch meer in het belastingvak tegenko men. Hoewel hij zijn ambtenaren- loopbaan niet altijd in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft doorgebracht, is hij reeds vanaf 1 December 1921 in Zeeuwsoh-Vlaanderen, waar van sedert 1 Januari 1928 als grensontvanger in Philippine. Hoewel langs dit grenskantoor niet veel verkeer gaat, zullen vele automobilisten zich deze altijd op gewekte grensontvanger nog wel herinneren uit de afgelopen win ters, waarop de weg Philippine Isabellasluis niet berijdbaar was en de route via België moest wor den genomen om van Oost- naar West-Zeeusoh-Vlaanderen te ge raken. AXEL. Droevig voorval. Zaterdagmorgen ging de 72- jarige P., die te Drieschouwen bij kinderen inwoonde, naar het tuintje om groente te halen. In de loop van de dag is hij niet meer teruggekeerd en een inge steld onderzoek leverde voorlo pig geen resultaat op. Zondag voormiddag is hij gevonden in een waterput nabij „Bontekoe" onder de gemeente Zuiddorpe. De levensgeesten waren gewe ken. In December 1949 werden te St.-Annaland 110 vergunningen voor huisslachtingen uitgereikt. Te Biggekerbe gaf de muziek vereniging „Willen is Kunnen" een goed geslaagde uitvoering on der leiding van de heer J. A. Simpelaar. De heren Jac. de Visser Wz. en P. de Visser Wz. werden herko zen tot bestuursleden van de afd. Aagtekerke der Z.L.M. Te Baarland keerde gezond en wel uit Indonesië terug de heer M. Burgel. Hedenavond zal ds de Reuver om 7 uur voorgaan in de Oud. Geref. Gem. van Terneuzen. Tot ambtenaar ter secretarie te Ellewoutsdijk is benoemd de heer J. J. van de Guchte te Drie wegen. Op het gehouden examen voor het practijkdiploma Boekhouden slaagde de heer G. van IJsseldijk uit Poortvliet. De ratten en muizen zijn nog niet weg. Wie denkt dat men in Zeeland voor een groot deel verlost is van de ratten en de muizen is er wel lelijk naast. Nog maar en kele weken geleden ontdekte een fruitkweker op Zuid-Beve land in zijn boomgaard nog heel wat muizengaten. Hoe kan dat, zal men zich af vragen. In December heeft men toch in het gehele land en ook in Zeeland een massa bestrij- dingsactie gevoerd? De ratten hebben de dood gevonden in een aanlokkelijk scilla-preparaat en de muizen reeds eerder in de zinkphosfide-gifkorrels. Een lezer schreef ons, dat door het wegblijven van de vorst, do dieren blijven leven. Dit blijkt echter niet juist te zijn. Wan neer er vorst komt kruipen de lastige knagertjes wat dieper weg. Het is juist gebleken, dat kou, gepaard gaande met nat tigheid, een betere natuurlijke bestrijding bleek te zijn dan de droge kou. De Plantenziektekundige Dienst te Goes en ook andere diensten in het land ontdekte, dat de muizen door de nattigheid en de koude in eind November en be gin December sneller het loodje legden. Het is jammer, dat velen het advies van de P. D. niet hebben opgevolgd om intensief mee te werken aan de bestrijding van het ongedierte. Zestig procent van de betrokkenen hebben de waarschuwing in de wind ge slagen. Het valt eveneens te be treuren, dat slechts weinigen, om een voorbeeld te noemen, hun kuilproducten hebben be veiligd door draineerbuizen met gifkorrels aan te brengen tussen de deklaag en het stro. Nu het voorjaar weer nadert is het dubbel oppassen geblazen. Men dient het grasland goed na te zien. Fruitkwekers zullen, nu reeds, rond hun fruitbomen weer gaten vinden en het is geraden hierop steeds acht te slaan en niet te wachten tot het te laat is. En, zit men met moeilijkhe' den, waarom niet even de Plan tenziektekundige Dienst geraad pleegd? Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sliedrecht (2e en 3e pr.pl.), A. Makkenze te Tien hoven en J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee; te Blanken ham, dr J. M. S. Baljon, cand. te Oegstgeest; te Groesbeek, E. J. Beker te Voorhout. Bedankt voor Meerkerk, B. G. A. v. d. Wiel te Tholen; voor Ge- mert, J. T. Klamer te Bladel. Geref. Kerken. Beroepen te Oostermeer, K. Boorsma te Kielwindeweer; te Maarssen, P. Melles te Grijps kerk; te Woubrugge, H. D. Brug- geman, cand. te Bilthoven; te Stavoren, S. de Vries, cand. te Zuilen. Bedankt voor Drijber, E. Smilde. te Wateringen. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te 's-Gravenzande, N, Brandsma te Rijnsburg en P. de Smit te Zeist. Beroepen te Arnhem, J. H. Velema te Bunschoten; te Dro- geham, D. Henstra te Broek op Langendijk. ELLEWOUTSDIJK. Maandagavond kwam de raad dezer gemeente in voltallige ver gadering bijeen onder voorzit terschap van de burgemeester. De burgemeester opende de vergadering met het uitspreken van een Nieuwjaarsrede. Hier in gaf hij een overzicht van wat in het afgelopen jaar tot stand kwam. Tevens sprak hij de beste wensen voor 1950 uit. Nadat besloten was tot wijzi ging van de begroting voor de dienst 1949, volgde een bespre king omtrent de herbouw van de toren. Door de architect, de heer P. J. 't Hooft, werd een nadere toelichting omtrent het bouwplan gegeven. Hierna werd besloten de toren gelijk met de bouw van de Ned. Herv. Kerk aan te besteden en wel bjj uit nodiging. SEROOSKERKE (W.) Dinsdagmiddag kwam de ge meenteraad in vergadering bjj een. De voorzitter memoreerde de belangrijkste besluiten, die in 1949 zijn genomen en hoop te op dezelfde samenwerking als in het afgelopen jaar. Wethou der Goedbloed beantwoordde de woorden van de voorzitter. Het voorstel van B. en W. tot het deelnemen in de gemeenschap pelijke regeling voor Maatschap pelijk Werk op Walcheren ont lokte een brede discussie. Voor al de heren Janse en Jongepier opperden bezwaren tegen de voorgestelde regeling; bij de stemming werd evenwel met al gemene stemmen besloten tot deze regeling toe te treden. Een voorlopige raming van de sub- sidiekosten bedraagt f 170.per jaar. Het verzoek van het be stuur der school voor Geref. L.O. om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een nieuwe rekenmethode, werd ingewilligd. Op voorstel van de heer Cornelisse zal aan de Kroon verzocht worden het ma ximum der drankwetvergunnin gen en der verloven A terug te brengen op 1. B. en W. hadden voorgesteld hen machtiging te verlenen tot het aankopen van een „trekker", een bellenwagen voor het vervoer van de brand spuit. Uit de discussie bleek, dat meer voor een vrachtwagen werd ge voeld dan voor een bellenwagen, zodat B. en W. hun voorstel in trokken en zich nader zullen beramen om een meer geschikt vervoermiddel te bemachtigen. i Aan het bestuur der Vereni- ging voor Geref. L.O. zal een voorschot van f2206.67 op de vergoeding van de exploitatie kosten over 1950 worden ver leend. Tenslotte kwam het toe gezonden plan van de gemeen telijke herindeling op Walche ren ter tafel. De bespreking was evenwel nog van algemene aard en werd ter nadere bestudering terug in handen gesteld van B. en W., waarna deze nadere voorstellen vóór 15 Februari a.s. aan de raad zullen overleggen Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de deso late toestand van enkele wegen. KOUDEKERKE. Maandagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van de burgemeester. In deze eerste zitting in het nieuwe jaar sprak de voorzitter hartelijke woorden tot de raad. De burgemeester noemde ver schillende objecten die het vo rige jaar hun beslag hebben ge kregen. In dit jaar zullen de hoofdbuizen voor de waterlei ding gelegd worden langs de Vlissingseweg en vermoedelijk ook langs de Biggekerkseweg. Wat de saamvoeging van de gemeenten betreft zal er gele genheid zijn in een aparte raads vergadering hierover te spreken. De oudste wethouder dankte de burgemeester voor zijn woor den. Daarna werd besloten toe te treden tot de veren. Koningin Wilhelminafonds tegen een jaar lijkse contributie van f 15 per jaar. Subsidie zal gegeven worden voor de tweejarige algemene landbouwcursus. Voor de school voor bijz. lager onderwijs op Geref. grondslag werd geld besohikbaar gesteld voor de aanschaffing van 64 banken en 2 kachels. Een renteloos voorschot van f 3500 voor de schooltandverzor- ging wordt goedgekeurd. Aan de Middelburgsestraat zal een strook grond worden aange kocht van de heren Fouw en de Kroo. Verder zal crediet verleend worden voor het nemen van brandveiligheidsmaatregelen ten behoeve van de Ned. Herv. Kerk. Nadat de heer J. de Buck af scheid had genomen van de raad wegens vertrek naar de N.O. Polder werd de vergade ring gesloten. van 91. „Ga dadelijk maar met me mee", zei de veldwachter. „Wacht, lk zet eerst even mijn flets ln de schuur", zei Japie. „Ziezo, lk ben klaar. Voor uit maar!" Ze Hepen gehoorzaam achter de veldwachter aan. Van Bergen werd eerst by de burgemeester binnengelaten. „Van Bergen", zei de burgemeester, „er wordt gemompeld, dat u veel geld ln huls hebt en er royaal mee omspringt. Japie, bijvoorbeeld, maakt goede sier tegenwoordig en die krijgt het geld van U heb ik gehoord. Hoe zit dat?" 92. „Mijnheer de burgemeester", zei Van Ber gen, „sedert wanneer is het verboden in huis geld te hebben?" „Dat ls helemaal niet verboden", zei de bur gemeester, „maar lk vraag U: hoe komt U op eens zo welgesteld?" „Neem me niet kwalijk, meneer de burgemees ter, maar dat zijn mijn zaken". „U hebt gelijk, Van Bergen. Maar zoals U weet ls hier In de buurt onlangs een inbraak gepleegd. Daar is veel geld gestolen en de dief ls nog steeds niet gevonden. Nu valt de verdenking op U, van Bergen. Daarom vraag lk U nog eens: kunt U een redelijke verklaring geven van het feit, dat U opeens zo ruim ln de contanten zit?" Uit het ambt ontslagen. Ds J. C. Hooikaas, laatstelijk predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Arnemuiden, is naar wij ver nemen op grond van artikel 50 van het reglement van opzicht en tuaht, dat spreekt van volkomen ongeschiktheid, door de generale synode, waarbij hij in beroep ge gaan was, uit het ambt ontslagen. Geen adhaesie. De kerkeraad van de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) te Berg- schenhoek heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van de ker keraad der Ned. Herv. Gemeente aldaar om adhaesie te betuigen met het protest van de Herv kerkeraad aan het gemeentebe stuur in verband met een op Zondag gehouden fancy fair. Bedoelde kerkeraad motiveer de zijn weigering met het feit, dat deze raad als zijnde „de enige wettige kerkeraad van Christus' enige en wettige ge meente te Bergschenhoek" geen adhaesie kan betuigen aan een schrijven, verzonden door een kerkeraad van een Kerk, die „niet beantwoordt aan de door Christus voor een wettige, ge meente gestelde normen". Kerkvervolging. Blijkens een verklaring van R.-Kath. zijde uit Berlijn, zijn de moeilijkheden welke de kerk in Oost-Duitsland in de weg worden gelegd, de laatste tijd aanzienlijk toegenomen. De kin deren in de Sowjet-zone krijgen op school te horen, dat Christus nooit heeft bestaan. De jeugd wordt door straffe maatregelen gedwongen lid te worden van communistische organisaties, die voortdurend werkzaam zijn om de godsdienstige vorming van de jeugd te belemmeren. Met grote bezorgdheid ziet men de toe komst tegemoet. Waterstanden. Keulen 152 (plus 0.17); Ruhrort —0.40 (plus 0.25); Lobith 955 (plus 0.18); Nij megen 724 (plus 0.11)Arnhem 738 (plus 0.10); Eefde 286 (plus 0.12); Deventer 199 Cplus 0.11)Borgharen 4175 (plus 0.29) Belfeld 1256 (plus 0.74); Grave 538 (plus 0.50). AALSUM 17 van Suez. ALBIREO 18 te Rotterdam. ALCH1BA pass. 17 Fini- sterre. ALETTA (t.) 17 van Singapore naar Saigon. ALPHARD 17 van Vitoria. AMSTELVEEN 17 van Bona naar En geland. ARKELDIJK 17 van New York n. Antwerpen en Rotterdam. CELEBES 17 van Soerabaja naar Panaroekan. CE- RAM 17 te Antwerpen. DELFSHAVEN 17 van Rosario naar Buenos Aires. GAASTERKERK 17 van Mombassa naar Tanga. GADILA (t.) 17 van Le Havre naar Curac-o. GAROET 17 van Singa pore. GOOILAND pass. 17 Evenaar. HESTIA 17 van Antwerpen. INDRAPOE- RA 17 van Penang. JOOST v. d. VON DEL 17 te Londen. JOHAN v. OLDEN- BARNEVELT 17 370 mijl van Batavia, 18 venv. van A'dam. KAMERLINGH ONNES 17 van Donggala naar Makassar. KEDOE pass. 17 Finisterre. KOTA BA- ROE 17 van Suez. KOTA GEDE 18 9 uur aan Hoek van Holland verw. KOTA IN- TEN pass. 18 Ouessant. LANGKOEAS pass. 17 Suez. LIEVEVROUWEKERK 17 te Khorramshar. MATARAM 17 15 uur van Port Said. MENTOR 17 van Lipari naar Valencia. MODJOKERTO 17 te Port Said. MOLENKERK 18 te R'dam. MUIDERKERK 17 te Kribi. NIEUW AMSTERDAM 17 van Havanna naar New York. NIGERSTROOM 17 te Novo- redono. ONDINA (t.) 17 van Pladjoe naar Miri. ORANJE 17 pass. Kaap Bon. PRINS JOHAN WILLEM FRISO 17 van Mersin naar Haifa. SALATIGA 17 reede Semarang van Batavia. SALAWATI 17 van Kohsichang naar Bandon. SAMA- RINDA 17 te Colombo verw. SCHIEDIJK 17 anker Missisippi. SILINDOENG 18 verw. Aden. SLOTERDIJK 17 375 mijl N.O. Madeira. STAD DORDRECHT 17 te Vlaardingeh. SUNETTA (t.) pass. 18 Perim. SWARTENHONDT 17 te Menado. TJIKAMPEK 17 van Yokohama naar Kobe, waar 18 verw. VAN OSTADE 17 van Antwerpen naar A'dam. VULCANUS 17 te Napels. WATERLAND 17 van Hamburg naar A'dam. WILLEM RUYS pass. 17 Guardafui. ZEELAND LLOYD 17 van Semarang naar Soerabaja. BALI 17 200 mijl West Minicoy. GROOTE- KERK 18 te A'dam. HESTIA 18 te A'dam. LAURENSKERK 17 120 mijl West Kre ta. MELAMPUS 18 te A'dam. PRINS WILLEM III 18 te A'dam. SAPAROEA 17 te Genua. SAROENA (t.) 16 van Miri naar Pladjoe. TJIBESAR 17 420 mijl West Noordel. punt Luzon. VOLENDAM 17 540 mijl N.W. Fremantle. ZEELAND 17 360 mijl Oost Batavia. AKKRUMDIJK 18 te Mobile an Miami. ALCINOUS 18 van Suez. ALMDIJK 18 van Londen naar Antwerpen en Rotterdam. ALPHARD 17 v. Vitoria. AMSTELDIJK 17 te Balti more. AMSTELKERK 19 te Dakar. AR- NEDIJK 17 te Houston. BLITAR 17 van New Orleans naar Philadelphia. BOISSE- VAIN 17 van Buenos Aires naar Monte video. FRIESLAND 17 van Hamburg n. Kopenhagen. GAASTERKERK 17 van Mombassa naar Tanga. HAARLEM 18 van Fort de France naar Barbados. HIL VERSUM 17 480 mijl West Minicoy. KO TA AGOENG 17 920 mijl Oost Guardafui. LISSEKERK 17 te Antwerpen dan Lon den. LOENERKERK pass. 17 Calicut. MARPESSA (t.J pass. 17 Masira. MEER KERK 18 te Genua. RIDDERKERK 15 te Kohsichang. SOMMELSDÏJK 18 van Djeddah. TALISSE 17 210 mijl West Mini coy. TJISADANE 16 van Hongkong naar Yokohama. IJSSEL 17 van New Orleans naar Willemstad. VENUS 17 van Venetië naar Alexandrië. ARIADNE 18 te A'dam. GANYMEDES 17 van Guanta naar La- guaira. ORION 17 van R'dam. HECTOR 17 van Piraeus naar Thessaloniki. JOOST v. d. VONDEL 17 te Londen. KOTA GE- DE 18 te R'dam. LOOSDRECHT 18 te Rotterdam. SCHELDE-VAART Onderstaande schepen passeerden per 17 Januari 1950 Hansweert, voor bijvermelde bestemmingen. VERWISSELING, Booy. HENDRIKA, Wijnen. SCALDIA 8, Bosman. MALOYA, Feenstra. STELVIO, v. d. Vliet. MEEUW Logjes; RUPEL, v. Kauteren; MARC, Backelens; PREFERANCE 8, Teurfs VOLKERAK, Diepveen; OLEEVOS 5, Henkes; STAD BRUSSEL, v. Cauteren; RHEINFAHRT 85, Mechelbeek; RHE- NUS 46, GriebeJ. CAMILLE, de Wach ter; CAMIENNA, Edelman. AI ROLA, Brabants; BERENSINA, Rassier; HAR PEN 59, Watz; NESKA 8, Blom; EX PRESS 30, Buckler; MASK, Steinstra; MUS1GNY, Muller; ANJO, v. d. Vliet; FLUVIALE 26, Rijquart. SANARA 118, v. Lent; THETIS, Kupers; SPAKEN BURG, de Vries; OXIA, Minth; CORRY, Ballegooyallen Antwerpen. ARNIA, Klop; CUPIDO, de Bot; TIJL, v. d. Wij- gert; allen Brussel. DIRKJE, v. d. Plas; JANNETJE, de Jong; beiden Aalst. WUTA, ten Haaf, Waesmunster. EX PRESS 47, v. d. Vlies, Vilvoorde. FRIE DA, Schuller, Anderlecht. BAHIA, Blom, Gorkum. SB 147, v. d. Wiel; &B 115, Jacobus; HERM. HEINRICH, Snels; RESCAPE, Brache; MALTA, Dolk; allen Duitsland. EXPRESS 41, Swartjes; SAFI, de Boon; SCHWIJZ, Emans; NA VEX 3, v. HeygenRHEINUNION 3, Stevens; allen Basel. JOSEPH, Verberght, Arn hem. JOSEPH 2, Verberght, "Geertruiden - berg. JAN, Bok; JACO, Gommaere; TE LEGRAAF 15, Koss; LIBIA, Bosman; GRUNO, de Braber; allen Rotterdam. AMSTEL 9, Akkermans; JOHANNA, Bijl; beiden Amsterdam. MACONY, Lien- hart, Straatsburg. NESKA 4, Blom, Bre da. GEGERDI, v. Dongen, id. NESKA 6, v. d. Berg, Dordt. MACHIENSTEEN 14, v. d. Broek, Haarlemmermeer. MA- CHIENSTEEN 20, Aarnoudse, De Steeg. AGGI, Pasveer, Vlieland. FIAT, Kikkert, Wieringerwerf. HILLEGERSBERG, Pe ters, Drodt. VARIATIE, Versluis, Wer kendam. GEAN, v. d. Giessen, Nieuwen- dijk. Sportnieuws. Schaken. Vrijdagavond speelden in de wedstrijd voor de Zeeuwse Schaakbond: Middelburg II Vlissingen I. De uitslag was ais volgt: Middelburg IIVlissingen I: H. Kraak 0M. v. d. Hemel 1; S. SandersG. de Regt, afgebr.; W. Flissebaalje 1G. Ruijg 0; J. A. Verdonk IC. J. Mommaes 0; I. Blokpoel A. Boer G. Boot 0J. Jansen 1; A. den Hollander 1A. Mast 0; P. Sanders 1F. Bialeck 0; K. Holster 0A. Steketee 1; L. J. Woudstra 0H. Meijers 1. Totaal i'A (voorlopig). Totaal 4%. Bijzondere Politierechter te Middelburg. Zitting van II Januari. De volgende zaken werden be handeld: P. F. J. J., eohtg. van C. A. E., kapster te Vlissingen, had over de maanden Februari tot en met Juni 1949 aan de hü haar als le bediende in dienst zijnde L. La- bruijére als weekloon uitbetaald f 20,Door het College van Rijksbemiddelaars was dat loon vastgesteld op f30,35 per week. Eis en uitspraak f 25,of 10 d. F. C. A„ grossier te Axel, had in Augustus 1949 aan de in Bel gië wonende Ch. G. Claessens een bedrag van f1620.uitbetaald voor door deze geleverde textiel- goederen, zonder tot betaling van dat bedrag aan vergunning te hebben gekregen, f150.of 1 maand. GOES. Veiling van 17 Jan. '50. Appels: Goudreinetten 1547 j Jonathan 1257; Zure Bellefleur 924; Golden Delicious 1049; Cox Oranje Pippin 1581; Brara- ley Seedling 721; Dubb. Belle fleur 820; Notarisappel 1022; Laxton Superbe 1136; Zoete Ermgaarde 930; Kroet en stek- appels 412; Peren: Doyenne du Cornice 53103; Comtesse de Pa ris 340; Conference 2350; Jo- denpeer 610; St. Remy 4—16; Kleiperen 412; Gieser Wilde man 920; Pondsperen 512. GOES. Veiling van 18 Jan. Groenten: Spruiten I 36—41; id. H 25—33; Witlof I 35—36; idem H 1733; idem stek 813; Was- peen 16; Peen H 5.50; Groene kool 2728; Boerekool 2027j Rode Kool 712; Uien 317 j Prei II 1516, alles per 100 kg. THOLEN. Uienveiling van Dinsdag 17 Januari: Uien ge wone 33,54, bonken 33, drielin gen 32,50, pickless 27,60. Aan voer 35 ton. Peeën II 10,60, id. II 7,87. Aanvoer 25 ton. Alles per 100 kg. ST. ANNALAND. Veiling van 17 Jan.: Uien middel f33,19, id. bonken f32,47, id. drielingen f32,61; id. piokless f 27,19, id. stek 13,50 Alles per 100 kg, Aanvoer 40 ton. Wat brengt de radio? V eilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 17 Januari: Goudreinet 2035, Jonathan 1234, Comtesse de Paris 2425, Winterlouwtjes 6 9, St. Remy 9-17, alles per kg.; Andijvie 4078, Bloemkool I 26 —58, id. II 10—24, id. Ill 8—12, Rodekool 612, Savoyekool 6— 29, Boerekool 815, Wittekool 512, Spruiten 1258, Prei 16 42, Peen 59, Kroten (kg.) 6 10, Uien 5—25, Veldsla 12— 1,15, Sla (kg.) 1,18—1,49, Witlof 29—52, Rammenas 1112, Kool rapen 1215. Vrijdag 20 Januari. HILV. I (301.5 M.): KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.45 School radio. 10.00 Trio. 10.40 Orgelcon cert. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 1203 Gram 12.30 Mededelingen. 2.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Gevarieerd progr. 14.43 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Bariton en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Amusements orkest. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Reg. Uitz. 19.35 Brabants halfuur. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.40 Gram. 22.45 „De zin van 't huwe lijk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Lichte muziek. HILV. n (415 M.)VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 A Capella-koor. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgelspel AVRO: 12.00 Zuid-Amerikaans orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sport. 12.45 Gram. 13:00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Piano concert. 14.40 Voordracht. 15.00 Kamerorkest en solist. VARAt 16.00 Film. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.40 Orkest. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Lichte muz. VPRO: 19.30 „Gelovige mensen", causerie. 19.45 „Een radiokrab- bel". 19.55 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 10.15 Pianoconcert. 20.30 „Mensen aan het werk", klankbeeld. VA RA: 21.00 Men vraagten wij draaien. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands overz. 22.15 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag", cause rie. 22.45 Avondwjjding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Ka merorkest. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 18 Januari medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Grootboek-Obliga tien Nederland 1948 100# 1007 Dito 1947 98# 98# Diot 1937 98# 98# Dollarlening 1947 9M 98# Invest. Certificaten 98# 98# Nederland 1962-64 ex. Dito cum 100 99# Nederland N.W.S. 81# 81# Spaarcertificaten 100# 100# Indië 1937 A 97# 97# Grootboek 1946 98# 98# Kol. Bank 78 79 Ned. Ind. Handelsbank 103# 104# Ned. Handel Mij 165 165 A.K.U. 184# 184# Berghs Jurgens 318 317# v. Berkcl Patent 117# 117# Calvé Delft 144 145# Centrale Suiker 188 Fokker 128 128 Gelder Zonen 152# 195 150# Kon. Hoogovens 1% Lever Br. Unilever 239# 240# Ned. Ford 281 270 Ned. Kabelfabr, 293 291 Philips' Gloeil. 232# 230# Dito o Cum. Pref. Wd. 166# 169 Wilton 151# 150# Billiton I rubr. 371# Dito II rubr. 275 276# Dordtsche Petr. 264# 266# Dito Pref. 286 290# Kon. 01 i e 289# 293# Dito onder aand. 290 293 Moeara Enim 514# 510 A'dam Rubber 155# 157# Bandar Rubber 147 149# Deli Bat. Rubber 133 135 Kendeng Lcmbeo 112 111 Dost Java Rubber 64 67# De Oostkust 123# 324# Serbadjadi 65# 65# Holl. Am. Lijn 161# 163 Java-China Jap.lijn 142 Kon. Boot 133# 133# xon. Paketvrt. 149# 152# 155# .'ed. Sch. Unie 154 Ommeren's Scheepv. 173 179# 143# Rott. Lloyd 142# itv. Mij Ned. 150 153 H.V.A. 165 167 Java Cult. 88 91 N.I.S.U. 100 104 Vorstenlanden 40# 43# 131# 151# Deli Bat. Mij 130# Deli Mij. 151# Senembah 131# 135# Muller Co. 163# 165 Amsterd. Bank 174# 174 Holl. Bank Unie 218# 217# 160# Cërt. Javasche Bk. 159# Herstelbank Pr. 97 97 Ned. Ind. Esc. Mij. 79# 79 Ned. Bk. v. Zd. Afr. 173# Rotterd. Bank 179# 179 Surinaamsdhe Bk. Twentsche Bank 181 m Am. Smelting 62# 62 Anaconda Copper 33# 32# Bethl. Steel 103# 1037# Chrysler 72# Gen. Motors 80 81 Intern. Nickel 32# 32# Kennecott 58# 58# Rep. Steel 26# 26# Standard Brands 6# m U. S. Steel 88# 89# Cities Service 81 80# North Am. 29# Cont. Oil 62# 62# Midcont. Oil 44# 45 Philips Oil 66 Shell Union 397# 39# Tidewater 27 26# Baltimore 11# 11# Miss. K. Texas 5# 5# N. y York Ccntr. 13# 13# Pennsylvania 19 19# Canadian Pac, 16 16#

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3