Opstellen van een welvaartsplan voor Zeeland gewenst geacht. 4 Bestrping van riindveetiiberculose heeft nog gebrek, aan medewerking. De situatie in de Gereform. Kerken. Kiezen 4 Delen Inderdaad Ideaal Ged. Staten antwoordden de leden der Prov. Staten. /an uitvoering van drie-eilandenplan komt voorlopig niets. Dr Grotenhuis sprak voor Zuid-Bevelandse C.B.T.B.ers. Ds M. A. Krop sprak te Goes voor de Hervormde Mannenvereniging. LAXEER-AKKERTJES „Generaalsschandaal" in Frankrijk. §nuifen wrijf 1 Donderdag 19 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In de middagvergadering der Prov. Staten van Zeeland hebben de leden van Ged. Staten geantwoord op de vele vragen, die him waren gesteld. Om des tjjds wille waren vele antwoorden kort, maar toch kunnen de leden der Prov. Staten niet klagen: zij kregen ruimschoots hun deel. Allereerst kwam mr A. J. v. d. Weel aan het woord, die begon met de leden te danken voor hun waarderende woorden. De financiële toestand der Pro vincie is zorgelijk, zo merkte hij op. Wij hangen af van de grootte der Rijksbijdragen en de gevolgen der devaluatie zijn nog niet te overzien. Wij hebben ons bij iedere post afgevraagd, of de besteding van het geld nuttig is voor Zee land. De bloei van de Provincie moet uit de Provincie zelf komen. De Instituten, die hieraan werken, moeten in ere worden gehouden. Mr. v. d. Weel deelde mede, dat de plannen tot watervoorziening der onrendabele gebieden gereed worden gemaakt en dat een plan voor Noord-Beveland aan Ged. Staten is aangeboden. Over de lange-afstands-gas- voorziening kon mr v. d. Weel nog geen definitieve mededelingen doen. Wèl kon gezegd worden, dat deze zaak over zeker drie ja ren haar beslag zal hebben ge kregen. Het gaat er nu maar om deze drie jaren in onderling over leg te overbruggen. Wellicht kan bij de volgende begroting een plan tot kapitaalsreorganisatie van het gasbedrijf worden aange boden. Wat het drie-eilandenplan be treft, waarsohuwde spreker tegen te groot optimisme. Kortgeleden is het bedrag, nodig voor de uit voering, nog op 30 millioen ge schat. Het enthousiasme van de regering is hiervoor uiteraard nog niet groot. Met de andere inpolderings plannen wordt voortgegaan. Wat de bestemming der Sloegronden betreft: men moet dit zien als een winst voor heel Zeeland en niet als een uitsluitend belang voor één eiland. Bij de Stoomtram Walcheren zit men met de moeilijkheid van de lasten van het oude tramper soneel. Er is een grote divergentie in beloning tussen Stoomtramper- soneel en oud P.Z.E.M.-personeel. De kwestie van de 25 aan de gepensionneerden wordt in de eerstvolgende vergadering van het Stoomtrambestuur besproken. Van de zijde der P.Z.E.M. is op uitbetaling aangedrongen. DE GRENSWIJZIGINGS PLANNEN. Daarna sprak mr. v. d. Weel over de publicatie van grenswfi- rigingspiannen. De Prov. Zeeuwse Courant heeft het blijkbaar tot haar taak gerekend de laatste maanden berichten over deze plannen voortijdig te publiceren, so merkte hij op. Daardoor is on nodige sensatie en onrust gewekt, voordat deze plannen zelfs nog aan de gemeentebesturen bekend weren. Ged. Staten betreuren deze wijze van handelen van ge noemd „vermaard" blad. De plan nen zijn uiterst teer en precair en spr. wilde niet gaarne toezeggen, dat de leden der Prov. Staten deze plannen krijgen, voordat de gemeentebesturen op deze sugges ties van Ged. Staten hebben kun nen reageren. VERDELING BOUWVOLUME. T.a.v. de verdeling van het bouwvolume deelde mr. v. d. Weel mede, dat het hem had verwon derd, dat slechts een vertegen woordiger uit O.-Z.-Vlaanderen klachten had doen horen en niet vertegenwoordigers uit andere ge bieden. Er was te weinig ter verdeling en nu de klachten verder ontbra ken, meende spr. te mogen con cluderen, dat de verdeling nogal tot tevredenheid is geweest. Er is van het project der P.Z. E.M. voor ca. 13 14 van de 25 millioen in bestelling. De Spoor wegen hebben geruime tijd gele den gevraagd, of er in 1953 vol doende capaciteit is voor eleetri- sche tractie. Daarop is bevesti gend geantwoord. Daarna is geen bericht meer van de N.S. ontvan gen. De heer Stemerding kreeg ten antivoord, dat het niet juist is vergelijkingen te treffen met sub sidieverleningen in andere provin cies. Al verschilt dan het per centage, daaruit mag men niet concluderen, dat hier systeemloos wordt gewerkt. Iedere subsidie aanvraag wordt werkelijk nauw keurig getoetst op de consequen ties. DE INDUSTRIALISATIE. De heer A. L. S. Lockefeer sprak over de industrialisatie. Het E.T.I. moest even tijd hebben om in te lopen. Men is nu een jaar ernstig en doelbewust aan de gang om nieuwe bronnen van wel vaart, i.e. industrievestigingen te vinden. Zeer zeker zullen wij moeten overgaan tot de grote lijn en het voorbeeld van Brabant moeten wij zeker volgen, n.l. het opstellen van een welvaartsplan. W(j zullen de voorwaarden moe ten scheppen, om industrievesti ging in Zeeland aantrekkelijk te maken. Wij moeten echter reke ning houden met factoren ais ar- beidsreservoir, woningen, energie voorziening, verkeersmogeüjkhe- den, scholing van arbeiders enz. Wil Zeeland brood en werk geven aan de Zeeuwen, dan moeten wij ons deel van de industriehoek krijgen. In het E.T.I.-bestuur is reeds gesproken over het wel vaartsplan. Spr. heeft echter de indruk, dat, wanneer, men over industrie spreekt, de doorsnee- Zeeuw veel meer agrarisch voelt dan belangstelling heeft voor de industrie. Over de bootdiensten deelde spr. mede, dat ln het ontwerp van de Zomerdienstregeling, die op 14 Mei a.s. zal ingaan, is voorzien in latere boten op alle lijnen. Men kan dan b.v. nog om 23.35 uit Vlissingen weg, om 22.25 uit Hoe- dekenskerke en om 22.55 uit Kruiningen. De eerste boot uit Terneuzen zal om 6.20 vertrek ken. Ook de kwestie der vrije veren bracht de heer Lockefeer ter sprake. Nog altijd begrijpt hij de minister niet. Het motief van 1945 is een vodje papier gebleken en er is alleen op economische gronden beslist, zonder rekening te houden met psychologische en nationale overwegingen. VLIEGVELDEN ETC. De heer C. Hamelink kon over de aanleg der vliegvelden geen positieve mededelingen doen. De Provincie heeft hier stimulerend gewerkt en doet dat nog. Op Schouwen zijn de plannen reeds lang goedgekeurd, in Z.-Vlaande- ren gaat de zaak draaien, maar voor Walcheren kan pas begonnen worden met de besprekingen tus sen de gemeentebesturen, wan neer bekend is, hoe hoog de kos ten van aanleg zijn. De kosten van aanleg van het vliegveld Haamstede bedragen in totaal f417.000.Het aandeel van het Rijk daarin bedraagt f353.000.en dat van de Pro vincie zowel als dat van de streek f 35.000.—. De totale aanlegkosten van een Vliegveld ln Z.-Vlaanderen zijn f433.750.Het aandeel van het Rijk bedraagt f363.000.en dat van de Provincie en de streek f35.000.— elk. De aanlegkosten van een Eweld op Walcheren zijn f 1.764.000. De verdeling is als volgt: Rijk f-1.554.000.Provincie en streek elk f 105.000.—. Van een F-veld zijn de aanleg kosten in totaal f 851.000. Hiervan komt voor rekening van het Rijk f688.000.en voor re kening van de Provincie en de streek f 81.500.elk. De heer Hamelink verklaarde, dat hij niet van plan was in te gaan op een krantenartikel van een ambtenaar, die werkt in een waterschap, dat aan het toezicht van G.S. is onderworpen. Over de onderhandelingen met de regering inzake de subsidie kon spr. geen nadere mededelin gen doen. Het verschil, bestaande tussen de en de aan bijdragen in de kosten der calamiteuze Zeeuwse polders door het Rijk, bedraagt f 140.000.ten nadele van Zee land. Nadat de heer C. Philipse nog enkele vragen had beantwoord en enkele leden nog enige opmerkin gen hadden gemaakt, kwamen de diverse begrotingen zelf in behan deling, Dit was in enige minuten ten einde. Zij werden alle goed gekeurd. Daarna nam de heer P. Raas (K.V.P.), die niet terugkeert in de Staten, met enkele woorden afscheid. De Commissaris der Koningin feliciteerde de heer A. C. de Baa- re (Arb.) met zijn 25-jarig jubi leum als lid der Staten. Dit be tekent tevens zijn afscheid. De voorzitter dankte hem voor zijn werk, evenals de heren v. Duin ën Raas. Tenslotte sprak hij nog een per soonlijk woord, nu hij voor het eerst als Commissaris van een college van Prov. Staten afscheid nam. Hij roemde de sfeer, die in de vergaderingen heerste en dankte voor de grote medewer king der leden, die hem het leiden zo gemakkelijk hadden gemaakt. In naam der Koningin sloot de voorzitter daarna, om kwart over zeven, de vergadering. DE MORGENVERGADERING. In de morgenvergadering kwam nog aan de orde het voorstel van Ged. Staten om het subsidie aan de afd. Zeeland van de Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" van f 2250.voor het jaar 1950 te handhaven, doch het over 1951 op f 1500.vast te stellen en over 1952 op f750.om het m.i.v. 1 Jan. 1953 geheel te doen vervallen. De heer J. Balkenende (A.R.) verzocht G.S. bij het opstellen der volgende begrotingen een subsidie vast te stellen voor éen reeks van jaren, dat voldoende financiële steun betekent voor de afd. Zee land van genoemde vereniging. De heer D. Kodde (S.G.P.) achtte het onjuist reeds nu de subsidievermindering voor de ko mende jaren vast te stellen, aan gezien er verkiezingen voor de le den van Prov. Staten op til zijn en men het college, dat dan zit ting krijgt, niet kanbinden aan besluiten, waarmede dat college wellicht niet accoord gaat. De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) stelde voor de f2250.— voor 1950 te handhaven, doch ver der het college van G.S. vrij te laten. Tenslotte werd z.h.s. aanvaard, dat voor dit jaar f2250.zal worden verleend, maar dat voor de komende jaren nog geen be slissing wordt genomen. Zonder discussie werden nog de volgende voorstellen aangenomen: tot het verlenen van bijdragen in de kosten van monumenten van geschiedenis en kunst, tot vast stelling van een verordening op de bestrijding van distels, tot wij ziging van de Stekbietenverorde- ning Zeeland, tot wijziging der begroting van het Provinciaal Gasbedrijf 1948, tot vaststelling van de rekening van dit bedrijf over 1948 en tot wijziging van de provinciale begroting van 1948. Dinsdagmiddag vergaderde in de „Prins van Oranje" te Goes de afdeling Zuid-Beveland van de C.B.T.B. De vergadering werd ge opend door de heer K. J. Domi- nicus, die voorlas Matth. 5. De secretaris van de afd. Zee land van de C.B.T.B. drs J. J. Knibbe deed na de opening enkele mededelingen over de verschil lende scholen van de C.B.T.B. Be treffende de Lagere Landbouw school te 's-Heer Arendskerke werd medegedeeld dat deze op 1 April zal starten met voorlopig 15 leerlingen. De aanwezigen wer den opgewekt dit aantal te ver groten. Het reeds benoemde hoofd had bij nadere beslissing bedankt, doch binnen enkele weken zal een nieuwe benoeming geschieden. Voorlopig zal men gebruik maken van het verenigingsgebouw, doch de gemeente zal een nieuwe school bouwen. Ook de Land- bouwwinterschool en de Land- bouwhuishoudschool te Middel burg passeerden de revue. Doordat dr G. Wagenaar ver hinderd was, hield in zijn plaats dr Grotenhuis, plv. directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren een causerie over de rundvee- tuberculosebestrijding. Als oorza ken van de rundertubereulose noemde spr. de vogeltuberculose en menselijke tuberculose en de besmetting van runderen onder ling. Rundertubereulose is in sterke mate besmettend voor de mens. Spr. gaf een overzicht van de ont wikkeling van de tuberculosebe strijding. Overal, behalve in Noord-Brabant is thans een Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren; om deze te bekostigen werd reeds Dinsdagavond sprak ds M. A. Krop uit Groningen te Goes voor de afdeling Goes van de Herv. Mannenvereniging „In dienst der Kerk". De vergadering werd geopend door de heer J. J. Duvekot, die in zijn openingswoord in het bijzonder welkom heette degenen, die van buiten Goes kwamen en de Gereformeerden, die op deze vergadering aanwezig waren. Ds Krop sprak naar aanleiding van het onderwerp: „Wat de situatie in de Gereformeerde Kerken, ons Hervormden te zeggen heeft". Spr. begon met op te merken aldus opgesteld. Wanneer daar n.a.v. de scheuring, die zich in de zou staan „in overeenstemming winter van 1940—'45 in de Geref. met de 3 formulieren van enig- Kerken heeft voltrokken, dat men heid", dan zou aldus spr. daarmee zich als Hervormden niet distan-de kiem van kerkontbinding ge- ciëren mag, maar dat men mede-legd zijn. Een ander punt is het verantwoordelijk is voor de Ge- gezag der belijdenis in het kerke- reformeerden. Wat in de Geref. lijk leven. Volgens Kuyper was Kerken heeft plaats gehad, raakt ieder naar eigen geweten voor het wezen der kerk. Ons, Her vormden, raakt het ook, wij zit ten met dezelfde problemen. Als eerste punt werd genoemd het ge zag der belijdenis; art. 36 der Nederlandse Geloofsbelijdenis bij. voorbeeld is door Gereformeerden moeilijk te handhaven. De opvat ting van de Geref. Kerk, dat zij de regelrechte voortzetting zou zijn van de reformatiekerk weer legde spr. door er op te wijzen. God gebonden. Op hetzelfde ogen blik dat men bezwaren inbrengt tegen de belijdenis is men echter feitelijk in beschuldiging. De grens der kerk mag niet ge vormd worden door de confessio nele binding aan de belijdenisge schriften. Spr. juichte hot daar om van harte toe, dat in de eerste 10 jaren in de Herv. Kerk geen tucht zal zijn. In het vervolg van zijn referaat zeide ds Krop, dat dat dit een volkskerk was, terwijl vaak de Gereformeerden menen men in de doleantietijd tot de de meest zuivere reformatiekerk overtuiging kwam dat de kerk de te zijn. Het is pijnlijk, dat er vergadering der Christen-gelovi- thans een groep is, die met de gen is Door die overtuiging wordtzelfde wapens strijdt en die meent ook de kinderdoop aanvechtbaar j nog zuiverder kerk te hebben. dr Kuyper voelde dit aan en leer de daarom de veronderstelde we dergeboorte. Over deze leer ont- Spr. vroeg zich af wie in de Herv. Kerk zowel als in de Geref. Kerk zou thuishoren als men het belij- stonden conflicten die hun hoog-denisgeschrift als tuchtnorm gaat tepunt vonden in het conflict met1 hanteren. Wanneer men dit gaat dr Schilder. Het ging daarbij niet «oho.irimr Vol- in de eerste plaats om dogma tische geschillen maar om het ge zag der belijdenisgeschriften. Hieruit dient de Herv. Kerk le ring te trekken, aldus spr. Het belijdenisgeschrift dient een der doen, ontstaat een scheuring. Vol gens ds Krop, zou men, indien de Ned. Herv. Kerk het belijdenisge schrift zou hanteren als tucht middel, het dynamiet der ontbin ding aanbrengen. Wanneer de 3 formulieren sa- uitdrukkingsmogelijkheden te zijn menbindend zouden werken waar die de kerk in deze wereld heeft. Een dergelijke beslissing zal moe ten worden genomen; daarom werd art. 10 der Nieuwe Kerkorde (Ingez. mededeling, advert.) om zijn er dan 7 Gereformeerde kerken, die elkaar vaak fel be- strijdén? De Gereformeerden ver wijten vaak, dat gebrek aan tucht een slappe boel veroorzaakt, aldus spr., maar hij vroeg zich af of dit waar is. Ook de Bijbel kent tucht, doch de Geref. Kerken oefenen tucht uit bij de gratie van andere kerken. Men gebruikt de tucht niet omdat de getuchtigde geen christen is, maar omdat men met de getuchtigde niet kerkelijk kan samenleven. Ter staving haalde spr. een citaat uit Sehilder's cor respondentie aan. Men zal bij het gebruiken van tucht moeten be denken dat Jezus zei: Wat gij op de aarde binden zult, dat zal in de hemel gebonden zijn en wat gij op de aarde ontbinden zult, dat zal door J. Z. J. Hazebroek 44) _o_ Bep schrikt als ze ineens Wim achter zich hoort. „Wat doe je toch hier in de keuken?" „Ja, ik kom zózegt ze. ,,'t Is misschien tóch nog zo n gek idee niet van je, zeg. „Wat...." „Wel, dat schrijven van korte stukjes, zoals jy 't noemde, 'k Heb er over zitten prakkezerën en ik geloof, dat ik het werkelijk es proberen ga. De grootste moei lijkheid is natuurlijk, de goede onderwerpen te vinden Op al z'n geredeneer zegt Bep enkel ja, of ze zegt helemaal niets en knikt alleenHóe Wim ook voor zijn nieuwe plan nen met geestdrift vervuld is, na een poosje valt haar terug houdendheid hem op. Wat hij nog nooit gedaan heeft doet hij nu in een plotselinge opwelling van o vermoed, slaat hij ïijn arm om haar heen, en leidt haar de Leuken uit. „Kom we gaan naar vóór. Nog een uurtje, dan is 't al Lijd voor je om naar de kerk te gaan." j Het eerste ogenblik is Bep te verbaasd om tegen te streven. Maar als ze door de achterka mer gaan, wil ze niet verder. „Nee, toe, laat me los", weert ze hem af. „Toe, stel je niet zo aan, laat los." Wim gehi orzaamt wel maar eerst drukt hij haar nog even dicht tegen zich aan. Uit plaag zucht, denkt Bep. Maar het is méér dan plaagzucht. Een op welling van begeerte, van harts tocht.... Hij zou haar zo wil len blijven vasthouden en zoe nen, op haar wangen en in haar hals. Niet voor niets bekende hij onlangs zijn collega, dat hij op Bep verliefd is. Soms, zoals nu maakt haar directe nabijheid hem innerlijk razend, en zou hij, zou hij Ja, wat- Als ze zich heeft losgemaakt, wegduikend, zodat Wim weer beschaamd met lege handen staat, drijven zn eigen gedachten de spot met hem. „Dwaas die ik ben!Wat mankeert me toch de laatste dagen?" „Ze betekent veel voor me", overlegt hij, langzaam verder lo pend naar de voorkamer. „Maar daar moet het bij blijven. Er zit werkelijk niet anders op Ik maakte me belachelijk. Ze wil blijkbaar ook niets van me weten. Goed zol Als ik me dit niet ontzeggen kan ben ik niet waard, dat ik ooit nog iets be reik" „Zou Frits nu weg zyn?" vraagt Bep zich intussen af. Voor haar is deze kwestie veel belangrijker dan Wim z'n over moedige bui, waar ze zonder meer zich aan heeft onttrokken. Ze vertrouwt het buiten nog niet helemaal. Ze is min of meer gedwongen Wim naar de voorkamer te vol gen, maar ze doet het schoor voetend. Gelukkig, de motor laat zich niet meer horen„Als Frits nu weg blijft", denkt ze, „kon ik om mezelf af te leiden de kinderen wel weer es een verhaaltje vertellen". Hans kan zelf al wat lezen, maar hij waardeert haar sprookjes nog steeds. En Loes, die op de grond tegen haar poppekind zit te pra ten, is altijd dol op verhalen.... „Wat heeft ze?" Doch het duurt niet lang of ze verneemt de motorfiets opnieuw. Wim wordt ditmaal eveneens opmerkzaam „Wat is dat toch voor een ke rel, die hier "door heen en weer rijdt? Hij zoekt zeker iets", mop pert Wim. Hij gaat voor 'traam staan, en kijkt. Frits, in het voorbij rijden, kijkt eveneens heel opvallend kijkt hij bij hen naar binnen. „Zeg, ken je die kerel?" vraagt Wim, zich, eensklaps vermoe dend, tot Bep wendend. „Is dat soms? „Ja, dat is tie." „Hij zoekt naar je, zie je dat niet?" ,,'t Kan wel".... „Meid, ga toch even naar 'm toe", spoort Wim haar opgewon den aan. „Laat 'm desnoods bin nen komenAls jullie hier iets bespreken willen, ga ik wel zolang in de achterkamer" „Nee", zegt Bep onzeker, „nee.... Hij is trouwens al weg." Ze moest een besluit nemen, maar ze wou dat ze alleen was om dat besluit te nemen. Wim hindert haar met zijn opwin ding, met zijn aandrang Hoopt Wim, dat alles weer worden zal als in het begin? zij opnieuw verkering met Frits, die daarbuiten naar haar uit kijkt, en hij, Wim, weer rustig steunend op haar hulp in z'n gezin? Vliegensvlug schieten de over leggingen, de gedachten, de ver moedens Bep door d'r hoofd. Als je wilt, trouwen we dit jaar nog, heeft Frits de laatste keer- ge zegd. Wil ze? Wil ze weer met Frits gaan? Misschien wordt haar hier een oplossing gebodenIn elk ge val. (Wordt vervolgd.) in de hemel ontbonden zyn. Tucht is een zaak van eeuwig heid, Alvorens de tucht te gebruiken zal men elkaar beter moeten leren verstaan. Het kost, aldus spr. steeds veel meer moei te, om elkaar te blijven vasthou den dan om een kerkelijk zwaard te hanteren. Ook het begrip kerk staat niet geheel vast. Voor de Gerefor meerden betekent de kerk een structuur, aldus ds Krop; men vormt ook op maatschappelijk en politiek terrein een eenheid. Daarom wil dr Schilder momen teel ook een aparte politieke par tij, aparte scholen, aparte vak verenigingen en zelfs een aparte radiovereniging. Spr. zou het echter een ramp vinden voor de verkondiging van het Evangelie wanneer men binnen de Herv. Kerk over alles gelijkelijk zou denken. Spr. toonde aan dat b.v. één Herv. politieke party een on mogelijkheid zou zyn, daar de Hervormden behoren tot 6 poli tieke partyen. Wij hebben de roe ping, aldus ds Krop, niet om te weren, maar om te dwingen in te gaan, opdat het huis vol worde. Als laatste punt noemde spr. de vraag wie er gezag heeft in de kerk. Rome heeft deze vraag het gemakkelijkst te beantwoorden. Ten tijde van Kuyper huldigden de Gereformeerden het standpunt dat de plaatselijke gemeenten het gezag hadden. Thans is men van dit standpunt afgestapt, want men voerde tijdens het laatste conflict processen over de kerke lijke eigendommen. De synode zal, aldu. ds Krop kerkelijk gezag die nen te hebben. Ds Krop besloot aldus: We zijn uit elkaar geraakt maar wij moe ten weer naar elkaar toe, omdat wy staan voor dezelfde verant woordelijkheid. Op deze causerie was er gele genheid tot het stellen van vra gen, waarvan zowel door Her vormden als Gereformeerden ge bruik werd gemaakt. Gisteren sprak ds Krop te Axel en vanavond spreekt hij te Mid delburg. tijdens de oorlog een fonds ge vormd. Deze gezondheidsdiensten hebben een coördinerende taak in de bestrijding. By de bestrijding werken ook de slachthuizen en de zuivelindustriën mee. De rol van de handelaren is meest die van verspreider. Het allerbelangrijk ste van de bestrijding noemde spr. echter de medewerking van de boeren. Wanneer de boeren volle dig zouden medewerken, zou de tuberculose binnen- enkele jaren de wereld uit zijn. In Zeeland wordt, aldus spr., nog te weinig rekening met de voorschriften ge houden. De provinciale verordening noemde spr. niet te straf. In ver band met de mestveehoudery zei- de spr., dat het mestvee slechts 6 van de totale veestapel uit maakte. Provinciaal gezien meen de spr. dat de nadelen van de mestveeteelt groter zouden zijn dan de voordelen, doordat veel ziekten binnengehaald worden. Doordat men op Walcheren de meeste medewerking had bij de bestrijding was de toestand daar het gunstigst. Door de inundatie was de toestand veel verslechterd, het feit, dat de ziekte zich niet had uitgebreid was te beschouwen als een vrucht van bestrijding; het ziektepereentage blijft thans schommelen om de 10 Dr Grotenhuis drukte de aan wezigen op het hart om alleen reactievry vee aan te kopen en de reactiedieren op te ruimen. Om de bestrijding in de toekomst nog in tensiever te doen zijn ontwikkel de spr. een 5 jarenplan. De rege ring wil hiervoor 10 millioen sub sidie ter beschikking stellen. Ook de boeren zullen op de een of an dere manier daar 10 millioen voor bijeen moeten brengen. Men zal dan f110 per op te ruimen koe ter beschikking hebben. Een hef fing op het melkgeld stuit voor Zeeland op verschillende moeilijk heden. By niet nakoming van de voorschriften zullen bovendien de veehouders getroffen worden door middel van een spaarheffing- systeem. Daardoor wil men be reiken dat allen zich gaan hou den aan de voorschriften. Over de diverse onderdelen van de bestrij ding ontwikkelde zich een geani meerde discussie. Drs J. J. Knibbe, sloot de ver gadering met dankgebed. Na af loop van de vergadering liet dr Grotenhuis aan de hand van en kele longen van aan tuberculose lijdende dieren het verloop der ziekte zien. (Ingez. mededeling, ad/ert.) werken t.eoen verstopping Partijfunctionaris in Hongarije vermoord. Volgens een officieel communi- pué is een zekere Kiss, secretaris van een afdeling der communisti sche partij, in Zuid-Hongarye door een „geheime Koelakkenor- ganisatie" vermoord. Men had hem de ogen uitgestoken en 27 messteken toegebracht. Op het hoofd van de stichter dezer orga nisatie, de Joegoslaaf Etienne Do- bo, die volgens het communiqué door Tito naar Hongarije werd gezonden is een hoge prijs gezet. MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA DUURT VOORT. Byna 79.000 mijnwerkers in zes staten van Amerika hebben de oproep van hun leider, John Le wis, om heden het werk te her vatten in de wind geslagen. De Franse minister-president, Bidault, heeft ingestemd met een communistische eis tot instelling van een officieel onderzoek naar „het generaalsschandaal", waar bij een man, die voor de oorlog twee jaar in de gevangenis zat en in 1948 het Legioen van. Eer kreeg, ervan beschuldigd wordt geheimen betreffende Indo-China te hebben verkocht. De twee generaals, die by dit „schandaal" zijn betrokken, zyn de 59-jarige Revers, die in De cember ontheven is van een post als chef van de generale staf van het leger, en Mast, die te zelfder tijd op de reservelijst werd ge plaatst. Bidault verklaarde in de na tionale vergadering, dat er geen doorslaggevende bewijzen tegen de beide generaals gevonden zijn. De zaak vond zijn oorsprong, al dus Bidault, in het uitlekken door diefstal of verlies van een zeer géheim rapport van generaal Re vers over Indo-China. De Franse politie stelde een on derzoek in nadat by een ruzie in een Parijse autobus een daarby betrokken Vietnamees, by zijn ar restatie een excert van het rap port by zich bleek te hebben. duizend hectare met winter tarwe ingezaaid, maar voor 1950 kan slechts op bijna 80 duizend hectare worden gerekend. Ook de oppervlakte winterrogge is met bijna 20 duizend hectare te ruggelopen. Voor de zomergerst wordt een belangrijke uitbrei ding verwacht, hoewel de inge zaaide oppervlakte wintergerst maar drie duizend hectare gro ter is dan vorige jaar. Jeugdige mensenredder. De vier en een half-jarlge Mathias Bonke, heeft zyn drie jarige speelkameraadje te Unter- traubaeh (Did) gered, toen dit door het ijs van de dorpsvyver zakte. Vlees in plaats van jam op de boterham. De omzet van de jam- en con- servenfabrieken ln de Betuwe is door opheffing van de vleesdistri butie sterk gedaald. Drie grote fabrieken hebben reeds 170 man ontslagen. Meer voeder- dan broodgraan. Kans op een deviezenstrop. Wegens de vrije prijsvorming van voedergranen, waardoor de uitzaai van deze gewassen gerst en haver voor de boe ren meer lonend is, worden vol gens de „Volkskrant" momen teel meer voeder- dan broodgra nen uitgezaaid. Een verwacht binnenlands productieverschil van 10 tot 15 percent in de broodgranen, kan een deviezen- strop gaan betekenen, wanneer de voedergranen in vergelijking tot de tarwe op de wereldmarkt goedkoper worden. In 1949 waren nog byna 90 Nog 400.000 Duitse krijgs gevangenen in de Sowjet-Unie Een officiële Amerikaanse woordvoerder verklaarde Dinsdag dat volgens een nauwkeurig on derzoek door Berlynse autoritei ten op het gebied van sociale zorg en vluchtelingen-aangelegenheden nog 400.000 Duitse krijgsgevange nen in de Sowjet-Unie worden vastgehouden als slavenarbeiders. De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken Molotof had eerder verklaard, dat het i aantal Duitse krijgsgevangenen in Russische handen 892.000 be droeg. Dit cijfer was aanzienlijk lager dan de door de Duitse in stanties, belast met de opspo ring van vermiste personen, ge maakte schattingen. De woord voerder wees er op. dat de Russen sedertdien 1.131.328 Duitsers uit gevangenschap hadden ontslagen meer de 200.000 meer dan het door Molotof genoemde getal. vim ONDANKBAAR. Dankbaarheid is een deugd die maar al te weinig voorkomt. De Russische machthebbers weten er van mee te praten. Met opoffering van stromen bloed en tranen is daar de echt demo cratische heilstaat een feit ge worden. Nergens ter wereld heeft men zoiets weten te berei ken. Wat een voorrecht, in zulk een land te mogen leren. En tochja, zó zijn de men sen, zijn er massa's die alles op het spel zetten en lijf en goed riskeren, om over de grenzen te komen. In het door de Russen bezette gebied in Duitsland is het niet anders. Welk een verschil tussen Oost en West. In het Oosten welvaart en vreugde en vrijheid en in het Westen waar de communisten niet de leiding hebben, slavernij en armoede. Toch verdringen zich de men sen langs de grenzen die naar het Westen willen uitwijken. Nu is er weer zoiets te Kö- nigswusterhausen, een klein stadje ten Z.O. van Berlijn. Eerst ging plotseling de bur gemeester over de lijn. De ge meenteraad benoemde direct een commissie onder leiding van een opper-communist om de man te rug te halen. Maar ook deze ging er van door, gevolgd door de notaris, een advocaat, het hoofd der school en een aantal zaken lieden. Ondankbare mensen. De zege ningen van het communisme on waardig. (Ingez. mededeling, advert.) Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Nieuwe spoorkaartjes. De verhoging van de tarieven brengt voor de spoorwegen een berg werk mee. Alles werkt op topsnelheid om de hele reorga nisatie voor 1 Februaii klaar te krijgen, maar toch zullen de sta tions met een onvoldoende voor raad kaartjes zitten. Normaal zijn er op alle sta tions in Nederland gezamenlijk veertig tot vijftig millioen spoor kaartjes aanwezig, een voorraad, die de behoefte van tien maan den dekt. Op 1 Februari zyn er in totaal op alle stations slechts slechts drie en een half millioen nieuwe kaartjes aanwezig en de loketambtenaren zyn al hard be zig de prijzen op de oude kaartjes door te strepen en er de nieuwe prijs vorr in de plaats te zetten. Pas op 12 Januari werd be kend, dat de minister accoord ging met de nieuwe tariefswijzi ging en de drukkerij van-de Ne derlandse Spoorwegen, waar de enkelreiskaartjes, retourkaartjes en de conducteursbiljetten ge drukt worden heeft maar 16 da gen om te draaien. Korte Berichten. De politie van West-Beriyn heeft een protest-optocht van kappers verboden, daar deze „een gevaar voor de openbare orde" zou vormen. Bijna 80 kappers in West-Berlijn hebben hun zaak moeten sluiten en 8 kappers heb ben zelfmoord gepleegd, omdat menige West-Berlyner voor per manenten en haarknippen naai- de Sowjet-zone gaat, waar hij door de koens van de oostelijke mark zes maal goedkoper uit is. Volgens radio Moskou hebben de industrie, landbouw, architec tuur en handel het staatsplan van de Sowjet-Unie in 1949 voor 103 verwerkelijkt. Het verbond van Duitse uitge wezenen uit andere landen, heeft ln een resolutie, gericht tot president Heuss de uitwijzing ge vraagd van de onlangs uit Tsje- cho-Slowaksje naar Duitsland ge vluchte voormalige minister Bo- humil Lausman. Volgens het ver bond zou Lausman verklaard heb ben, dat de Duitsers even slecht zyn als de communisten. Het Amerikaanse Bureau voor bevolkingsstatistiek, heeft bekend gemaakt, dat drie en een half mil lioen van de ruim tien millioen Amerikanen boven de 65 in het geheel geen inkomen hebben. In het grensgebied van Gobabis op 190 km ten westen van Wind hoek (Zuid-West-Afrika), zijn tien gevallen van builenpest de ge vreesde „zwarte dood" der mid deleeuwen geconstateerd. Te Remscheid in het Ruhrge- bigd is een vliegtuig van de R.A.F. op een huis gestort. De piloot kwam om het leven, doch de be woners van het huis bleven on gedeerd. Michael Pervoechin is ontheven van zijn functie van minister voor de chemische industrie in de Sow- jet-unie enr benoemd tot vice- voorzitter van de raad van minis ters der Sowjet-unie. Sergei Ti- ehomirof volgt hem als minister op. Uit Yaticaankringen wordt ver nomen, dat de Chinese communis ten het onderwijs aan de Rooms- Katholieke universiteit te Sjang hai bijna onaangetast hebben ge laten. Er is alleen een professor benoemd, wiens colleges over het marxisme gevolgd moeten wor den. Zaki Hasjim, de 28-jarige Egyp tenaar, wiens verloofdes naam in verband is gebracht met die van koning Faroek, heeft op een pers conferentie te Lake Success ver klaard, dat hij zijn functie aan het secretariaat der V.N. wegens zijn slechte gezondheidstoestand had neergelegd. Aan Vincent Auriol, de Franse president, zijn 600 flessen Bor deauxwijn gezonden ter aanbie ding aar. de Britse koninklijke familie, die hij in Maart een of ficieel bezoek zal brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2