Prins BernM enthousiast ontvangen door Curacaose bevolking In November werd een geheime over eenkomst over het Saargebied gesloten Stoomtram Walcheren stelt de heer van Oorschot in het ongelijk Laboor-partij publiceert verkiezings manifest. Jaarvergadering Kring Walcheren van de Z.L.M. HIEUWS Van de Zeeuwse Staten. Duizenden trotseerden regen en blakende tropenzon SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Adenauer wil garanties voor West-Duitse veiligheid. Zal noodvoorziening gemeenten verlengd moeten worden Nationalisaties zullen worden voortgezet na een overwinning. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 90, Tel. 2438, bij geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1464 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 19 JAN. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.38 u., onder 17.05 u. Maan op 10.08 u.t onder 19.37 u. Hoogwater op Vrijdag 20 Jan.: Vlissingen: 3.14 u. 1.92 m., 15.40 U. 2.01 m. Terneuzen: 3.43 u. 2.12 m., 16.09 u. 2.19 m. Wemeldinge: 504 u. 1.57 ni„ 17.25 u. 1.72 m. Zierikzee: 4.49 u. 1.31 m., 17.14 u. 1.46 u. De winterzitting van de Pro vinciale Staten van Zeeland heeft weinig schokkends opge leverd. Zonder veel emoties werd de begroting voor dit jaar aangenomen en er waren veel waarderende, doch weinig criti- sche woorden voor Ged. Staten. Er is zeer veel gesproken over de noodzaak van meer industrie in Zeeland. In dit opzicht waren de leden van de Prov. Staten het volkomen eens met Ged. Staten. Alleen is de grote vraag: hoe? Vele verstandige woorden zijn over dit voor Zeeland zo uitermate belangrijke onder werp gesproken. Maar ieder voelde de grote moeilijkheid: men kan nu eenmaal geen in dustrieën uit de grond stampen. Er moet met zeer vele factoren rekening worden gehouden en toch zeker in de eerste plaats zal industrialisatie afhangen van de durf en de ondernemings geest van de particulier. Het Provinciaal Bestuur kan in dit opzicht slechts voor haar deel de voorwaarden scheppen. Er wordt nu gedacht aan een wel- vaartsplan.' in navolging van Noord-Brabant, waar overigens de verhoudingen geheel anders liggen. Daartegen is geen enkel bezwaar, vooral wanneer daar in betrokken worden de inpoL deringen. Laten wij aan de an dere kant nuchter zijn en niet vergeten, dat een plan zonder voldoende mogelijkheden tot realisering geen zin heeft. Dat betekent, dat er allereerst be reidheid van Zeeuwse industrie- Ifen en .van mensen buiten Zee land moet zijn tot het nemen van grote risico's. Dat daarbij het ETJ, wat voorlichting en stimu lerend werken betreft, van enorm belang zijn spreekt vanzelf. TN e vliegvelden of beter ge- zegd het ontbreken daarvan vormden een dankbaar onder werp. Wij zullen nog wel enkele jaren geduld moeten hebben. Het is een eigenaardige geschie denis met die vliegvelden. De zaak hangt o.i. weer volkomen in de lucht. En wij veronderstel len, dat dit niet in het minst komt, doordat het onmogelijk zal blijken te zijn, deze velden zon der verliezen te exploiteren. De K.L.M. immers beperkt haar binnenlandse diensten zoveel mogelijk, omdat ze niet rende ren en de militaire luchtvaart heeft in Woensdrecht, vlak bij Zeeland, een vliegveld. Voeg daai nog bij, dat de dieselver bindingen tusse.. Zeeland en net Wenen steeds oeter worden :n men zal begrijpen, waarom er van overheidszijde weinig inte resse bestaat voor aanleg van Zeeuwse vliegvelden. Men hoeft het daarmede natuurlijk niet eens te zijn, want het is niet juist, dat een geïsoleerde pro vincie als de onze geen lucht- verbinding heeft. Voor de '.a- 1 enlieden in Oost Zeeuwsch- Vlaanderer is een luchtverbin- ding wel zeer nodig, voor Wal- cheien eveneens vooral bij te rugkeer van de „Zeeland1 (wanneer?!) en vooij Schouwen niet minder, want dat ligt min stens even afgesloten als Z. Vlaanderen. V\J ij kunnen uit het gespro kene slechts een greep doen. Daar was de kwestie der waterschapslasten, waarover geen nieuwe gezichtspunten kon den worden geopend, de PZEM., die gedurig voortgaat met de uitvoering van het millioenen project, het gasbedrijf, dat wel nooit meer renderend zal wor den. Tegenslag is ef helaas met de lange-afstands-gasvoorzie- ning. Werd er eerst gesproken van 1950, later werd het 1951 en nu wordt een periode van nog drie jaar genoemd. Ook oyer de inpolderingen veel weinig te zeggen. Over de verpachting der Sloegronden is ook G. S. nog niets bekend, evenmin als over de plannen voor de Braakman Deze liggen nog steeds ter be oordeling van de minister van verkeer en waterstaat. De stoom bootdiensten kwamen er ditmaal goed af en de wegen eveneens. Enige discussie brachten de grenswijzigingsplannen teweeg. Te begrijpen is dat. Een Zeeuws blad heeft ontijdig berichten hierover gepubliceerd en daar mede in strijd gehandeld met het algemeen belang. Overigens vertelden G.S. over de plannen zelf niets. Dat is uitsluitend een zaak, die tot hun competentie behoort. i e heer Stemerding roerde een zeer interessint onder werp aan. Slechts één lid, hij zelf, had kennis genomen van de stukken, die ter inzage lagen op de Prov. Griffie. Dat bericht valt niet mee voor de Zeeuwse kie zers! Overigens bleek de prga nisatie ter Prov. Griffie ook niet bepaald in orde te zijn, want men wist niet, wat de heer Ste merding kwam doen Politieke beschouwingen zijn niet gehouden en wij achten dat verstandig. Als die er nog bij gekomen waren, hadden de le den gisteren moeten terugkomen en dat verkoos men niet. Wij hebben zo de indruk, dat vele Statenleden hun werk beschou wen als een erebaantje en uitre kenen, met hoeveel tijd zij er minimaal aan kunnen besteden. Het is toch al te gek, dat, wan neer de voorzitter zegt het ae verstandigste oplossing te ach ten om zes uur de besprekingen te onderbreken tot de volgende morden, ruim driekwart van de leden voor de volgende dag al SMALDEEL ANTILLEN ARRIVEERDE TE WILLEMSTAD. Gistermiddag is het Nederlandse smaldeel „Antillen", bestaande uit de „Karei Doorman", de „Jacob van Heemskerk" en de „Johan Maurits van Nassau" met Prins Bernhard aan boord de haven van Willemstad binnengelopen. De" gehele bevolking en de schoolkinderen hadden vry en duizen den trotseerden eerst de regen en later de blakende tropenzon om do populaire Prins te verwelkomen. Het was de tweede maal dat Prins Bernhard Curasao bezocht. Onder een blakende tropenzon, die uit een in deze regentijd lang niet onbewolkte hemel neerzeng- de op het Willemstad, zijn kleuri ge huizen, zijn verweerde forten aan de haveningang en op de gro te menigte der toegestroomde be volking, doemde omstreeks elf uur gisterochtend het smaldeel der Nederlandse Antillen op. Toen het eskader zich voor de haveningang bevond, weerklonk een saluut van 21 schoten, afge geven door de „Jacob van Heems kerk", waarna de op de muren van het Waterfort opgestelde sa- luutbatterij antwoordde. Nauwelijks was de galm van 't laatste schot verklonken of weer dreunden saluutschoten, nu van de „Karei Doorman" en de „Ja cob van Heemskerk". Onder het geronk van 15 Fire flies van de Marine Luchtvaart Dienst, die van het dek van de „Karei Doorman" waren opgeste gen en boven het eiland bleven cirkelen jot de Prins zich had ontscheept, gleed de „Johan Mau rits" statig tussen de eeuwen oude forten aan de haveningang door, aan de ene zijde het Water fort en aan de andere zijde het Riffort, om even achter het brug- gehoofd te meren. ONVERGETELIJK. De aan beide zijden van de be trekkelijk smalle St Annabaai sa mengestroomde bevolking juichte toen het schip met de Prins aan boord op zo korte afstand voor bijgleed. De Prins, die zich aan dek be vond, moet een onvergetelijke in druk hebben gekregen van de feestelijk met vlaggen versierde stads-entree bij dit tweede bezoek dat hij in heel wat prettiger om standigheden dan in 1942 aan dit Rijksdeel brengt. Nadat degouverneur der Ne derlandse Antillen, ir L. A. H. Pe ters, met zijn adjudant, zich aan boord hadden begeven om de Prins te begroeten betrad een kwartier later de Prins ten twee de male Curacaose bodem, toen hij de „Johan Maurits van Nas sau" verliet en een op de handels kade opgestelde erewacht van de Koninklijke Marine inspecteerde. Onder de hartelijke toejuichin gen van de bevolking begaf de Prins zich vervolgens met de gou verneur en zijn gevolg te voet naar het gouvernementsplein, dat bij het Waterfort en het fort Am sterdam bij de ingang van de St Annabaai is gelegen. Een ere-af- zetting van de Koninklijke land macht zorgde hier voor ruim baan. Op het gouvernementsplein werd Prins Bernhard verwelkomd door een uit 86 leden bestaande commissie van ontvangst en op het Fortplein werd de Prins be groet door een tweetal heren, te weten twee „oudste inwoners", in 1853 geboren, en een zevental he ren, die zich in hun lange leven voor Curagao verdienstelijk heb ben gemaakt, doch in verband met hun hoge leeftijd een aparte plaats hadden gekregen. Vervolgens inspecteerde de Prins ongeveer duizend padvin ders en welpen en de geünifor meerde leden van de afdeling Cu racao van het Ned. Rode Kruis alsmede de paleiswacht, die op 't Fortplein stonden opgesteld. Eni ge welpen boden de Prins een geschenk aan. Na deze inspectie begaf de Prins zich In het gouvernements huis. Even later verscheen hij voor een der ramen aan de zijde van 't gouvernementsplein, waar hij door de bevolking enthousiast werd toegejuicht. AUTORIT. Gistermiddag heeft Prins Bern hard een autotocht gemaakt rond het Sahottegat van Ostrabanda naar Punda. Z.K.H. was in een open auto gezeten naast de gou verneur, de heer Peters. De langs de weg geschaarde menigte juich te de Prins hartelijk toe. Do ministers van buitenlandse zaken van Engeland, de Verenig de Staten en Frankrijk hebben op hun vergadering te Parijs in No vember een niet-gepubliceerde overeenkomst gesloten over de betrekking tussen het Saargebied en de Raad van Europa, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken bekend gemaakt. In gewoonlijk betrouwbare kringen meent men, dat het Saar gebied deze zomer op grond van bedoelde overeenkomst als toege voegd lid in de Raad van Europa zal worden opgenomen. De West-Duitse houding. De woordvoerder onthulde te vens, dat dr Adenauer, de West- Duitse bondskanselier, zich on langs tot de drie hoge commissa rissen heeft gewend in verband met de kwestie van West-Duits- lands militaire veiligheid. In gewoonlijk betrouwbare krin gen meent men, dat Adenauer, verwijzend naar de beweerde mili tarisering van Oost-Duisland, de hoge commissarissen had verzocht om een garantie, dat de drie wes afspraken blijkt te hebben ge maakt. Het spreken over grotere bevoegdheden van de Prov. Sta ten, hetgeen vanzelf meer tijd zal vragen, wordt dan een slag in de lucht. Er is nu tot kwart over zevenen doorvergaderd. En er moest, in een rokerige zaal, worden gejakkerd om de begro tingen erdoor te krijgen. Nie mand zal durven beweren, dat dit het werk ten goede is ge komen. Niet ieder heeft de gave zijn mening kort en bondig weer te geven, maar dit wordt door velen ook niet eens geprobeerd. Het gevolg daarvan was nu weer, dat de leden van Ged Staten zichzelf in hun spreektijd moes ten rantsoeneren. Over de andere agendapunten Kunnen wij kort zijn. Het voor naamste besluit was wel de af wijzing van het verzoek om sub sidie voor de Nutsbibilotheken. De heer Schout leverde een prima verdediging namens G.S. van dit voorstel. De leden van G.S. krijgen er f 500 bij. Dat is zeker verdiend. Want zij hebben er meestal een dagtaak aan. Dè V.V.D. was te gen deze verhoging, op o.i. zeer zwakke gronden. T. telijke geallieerden West-Duits- land zouden verdedigen. In een verklaring, die namens de Engelse commissie aan de West-Duitse pers is verstrekt, wordt gewaarschuwd tegen „elke Duitse poging om een wig tussen de Westérse bezettingsmogend- heden te drijven", daar dit de ont wikkeling naar internationaal begrip zou belemmeren en „het tegendeel der beoogde doelein den" ten gevolge zou hebben. Tevens wordt in de verklaring gewaarschuwd tegen ieder moge lijk plan van de West-Duitse re gering of de politieke partijen om de „toetreding van West-Duits- land tot de Raad van Europa te verbinden aan voorwaarden en om door dergelijke middelen druk Lilienthal wil met Stalin gaan praten. Over de controle op atoomenergie. Een New Yorks blad meldt, dat Lilienthal, de aftredende voorzit ter van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie, zou heb ben aangeboden te Moskou met Stalin besprekingen te voeren om de verschillen van mening tussen Rusland en Amerika over contro le op de atoomenergie te regelen. Lilienthal zou hebben gezegd, dat hij zeker met Stalin tot over eenstemming zou komen. Voorts zou Lilienthal van mening zijn dat er geen atoombommen meer moesten worden gemaakt en dat de voorraad moest worden ver nietigd. Het Saargebied wordt zelfstandig. Het verdrag, waarover Frank rijk en het Saargebied binnenkort zullen onderhandelen zal voor het Saargebied de vervanging van de Franse bezetting door een auto noom eigen bestuur brengen, al dus wordt uit Paifls bericht. Wel zal Frankrijk zekere eco nomische banden met het Saar gebied krijgen. Eerste Kamerleden over be groting van Binnenlandse Zaken. Volgens het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de be groting van het Departement van Binnenlandse Zaken, hebben Eerste Kamerleden erop gewezen, dat aan een verlenging van de noodvoorziening niet te ontkomen zal zijn. Daar de gemeenten reeds in Mei a.s. beginnen met het op zetten van de begroting voor '51, is het uitgesloten te achten, dat het rapport van de commissie- Oud, zelfs bij zeer spoedige ver schijning, reeds tot basis zou kun nen dienen. Het kwam deze leden daarom gewenst voor, de nood voorziening ten minste een jaar te verlengen. Verscheidene leden wezen op de zeer onbevredigende toestand, waardoor reeds jaren lang de ge meenten in het onzekere verkeren omtrent de bijdragen, welke zij van het Rijk zullen ontvangen. Verscheidene leden, die zelf voorshands tegen de voorgenomen inkrimping van het politie-appa- raat geen overwegend bezwaar hadden, zouden voorts toch gaar ne de mening van de regering vernemen over geuite bezorgdheid t.a.v. deze inkrimping. PENSIOENTOESLAG WERD WEL UITBETAALD. De Britse Socialistische partij heeft Woensdag een verkiezings manifest uitgegeven, waarin in een tweede „vijf-jaren-plan" is uiteengezet, hoe de partij denkt te zullen regeren, indien zij op 23 Februari a.s. de zege zou behaien. In het verkiezingsmanifest worden achtereenvolgens de binnen landse- buitenlandse en economische partij-politiek besproken. In het binnenland hoopt men werk voor allen te hebben, verder zal er meer energie en grotere publieke saamhorigheid, groter productie van levensmiddelen, het verlagen van overdreven hoge prijzen, sociale zekerheid, huizen voor iedereen, vrede en overvloed voor iedereen zijn. Reeds is gemeld, dat onder een nieuw socialistisch bewind in Groot-Brittannië. zal worden voortgegaan met" de nationalisa ties. Het zou dan de beurt zijn van de beetwortelsuiker-industrie (de raffinaderijen inbegrepen), de cement-industrie, de watertoe voer en, indien nodig, een gedeelte van de chemische industrie. De grote verzekeringsmaat schappijen zullen, In tegenstelling tot het oorspronkelijk gemelde, niet worden genationaliseerd, doch onderverdeeld in een groot aantal kleine maatschappijtjes, waarvan de polishouders de eigenaren worden, die recht heb ben op een aandeel in de winst. Bevordering Europese eenheid. Volgens het manifest heeft Groot-Brittannië, onder vijf jaar van socialistisch bewind, „zijn morele positie in de westelijke wereld gehandhaafd, terwijl het bovendien het vertrouwen won van vele millioenen bewoners van Azië en Afrika", waaraan wordt toegevoegd: „Indien wij weer win nen, zullen wij op realistische wij ze voor de vrede werken". In Europa zijn grote vorderin gen gemaakt in de richting van het vormen van een nieuwe eco nomische en politieke eenheid. Alle 16 Inzittenden van een Spaans militair vliegtuig kwamen om het leven toen het Woensdag, nabij Albacete, in Spanje neer- op de geallieerden uit te oefenen, stortte. Geen land heeft deze grootste be weging meer steun gegeven, dat het socialistische Engeland. In dien wij de zege behalen, zullen wij ook in de komende jaren onze leiding en steun in dit opzicht blijven geven, waarbij wij evenwel altijd voor ogen moeten houden dat wij het hart vormen van een groot Gemenebest, dat zich tot ver buiten de grenzen der Euro pese staten uitstrekt. De Britse socialistische partij waarschuwt in haar manifest dat Engeland in de allereerste plaats meer moet uitvoeren, vooral naar de Verenigde Staten. „Koop kracht en productie zijn onaf scheidelijk van elkaar". JARIG PRINSESJE, derde Prinsesje, Prinses Ons Margriet, viert vandaag zevende verjaardag. haar Ir C. W. C. VAN BEEKOM SPRAK OVER ZIJN AMERIKAANSE REIS. Gistermiddag kwam in de Bo- gardzaal te Middelburg de Kring Walcheren van de Z.L.M. in jaar vergadering bjjeen. De voorzitter de heer A. W. Cevaal, hield een openingsrede, en de jaarverslagen van de secretaris-penningmeester werden behandeld. De hoofdscho tel van deze zeer druk bezochte vergadering werd gevormd door een causerie van Ir O. W. C. van Beekom over zjjn reis door de Verenigde Staten. In zijn openingsrede gaf de heer Cevaal een overzicht van het af gelopen jaar, waarbij hij opmerk te, dat 1949 weliswaar een goed oogstjaar is geweest, doch dat men zich niet aan overdrijving moet gaan schuldig maken. De voorzitter wees op de Zuid-wate ring waar de opbrengst nog be neden normaal was gebleven en zei dat men in de Walcherse be drijven nog steeds met extra risi co's moet rekening houden. Het grasland heeft veel geleden door de droogte, waardoor de melkaanvoer aanmerkelijk daal de. De heer Cevaal merkte voorts op, dat het gebruik van electri- sche weideafrasteringen en het aantal silo's toeneemt. Wat de wet op de materiële oorlogsscha den betreft, zei de voorzitter, dat men er niet veel wijzer van was geworden. HET SLOE. Vervolgens wierp de voorzitter de vraag op, welke boeren er straks in de nieuwe Sloepolder zullen worden geplaatst. Want wanneer Zeeuwse boeren er een bedrijf zullen krijgen, mag z.i. ook ook een evenredig deel voor de Walcherse boeren worden opge ëist. Er zit schot-in, aldus de voor zitter, doelend op de eindafreke ning van Landbouwherstel, die door meerderen reeds is ontvan gen. Over de extra polderlasten, de boeren opgelegd door de Pol der Walcheren, was hjj minder te spreken. Er was dan ook, zei hy, een verzoek by het Ryk ingediend om financiële hulp aan de Poldre. Ook over de voortgang van de herverkavelingswerkzaamheden sprak de heer Cevaal zijn tevre denheid uit. Verschillende boe ren, zo merkte hy op, hebben reeds van de goede grond gepro fiteerd, de overlast wordt tot een minimum beperkt, terwijl een zeer billijke vergoeding wordt vastgesteld en uitgekeerd. Ver volgens somde hij de hoogtijdagen in het organisatieleven op, waar bij hij de aanwezigen opriep het ledental te vergroten. Dank bracht de heer Cevaal aan dege nen, die naar de N.-O. Polder ver trokken, en hij wenste hen het beste toe. Tenslotte spoorde hij degenen, die nog niet hebben beslist over het aanbod om naar de N.-O. Pol der te gaan, aan dit spoedig te doen, omdat er voor hen een be tere toekomst ligt. De heer M. Kleinepier las hier na zijn jaarverslag voor, terwijl de financiële commissie blijk gaf dit keer goed werk .te hebben ge daan, daar ze een kasverschil van f 0,20 had ontdekt! De ontvang sten beliepen in 1949 f 1115,78, de uitgaven f 724,50, zodat er een batig slot was van f 391,28. De bezittingen bedroegen per ultimo December f 3041,95. De contri butie werd onveranderd vastge steld op f 0,50 tot en met 2 H.A. en f 1 boven 2 H.A. Ir VAN BEEKOM. Hierna was het woord aan Ir C. W. C. van Beekom, die iets ver telde over het leven in Amerika, over de organisatie, vooral op het gebied van de landbouw, de jeugd organisatie en tenslotte naar aan leiding van 'n vraag van de voor zitter, ook de grote moeilijkheden, waarmee de emigranten in de V. S. te kampen hebben belichtte. Uitvoerig beschouwde de heer Van Beekom het leven van de doorsnee Amerikaan, zowel in de stad als op het platteland. Wat de organisaties betreft vertelde de heer Van Beekom een en an der over de drie grote landbouw organisaties, waarna hij eveneens uitvoerig het jeugdwerk onder de plattelandsjongeren besprak. Aan het eind van zijn causerie lichtte Ir van Beekom een en ander toe aan de hand van gekleurde pro jectieplaatjes, die hy gedurende zijn reis door de V. S. had ge maakt. Naar aanleiding van de heftige opmerkingen van de heer L. P. van Oorschot In de vergadering van de Provinciale Staten, als zou de N.V. Stoomtram Walcheren nog steeds niet de 25 procent pen sioentoeslag aan de gepension- neerden hebben uitbetaald, heeft het dageljjks bestuur van de N.V. gistermorgen in een persconfe rentie verklaard, dat deze toeslag wei degelijk Is uitbetaald, zowel in 1947, 1948 als in 1949. Jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg, die met de directeur van de N.V. jhr mr D. H. van Doorn een en ander uiteenzette zei o.m., dat de Stoomtram Wal cheren haar contractuele ver plichtingen volledig is nageko men. Toen destijds de tram werd opgeheven en de N.V. de zaak overnam van de N.V. P.Z.E.M. bleken er een aantal reeds gepen- sionneerden te zijn, die boven hun pensioen van het Alg. Burgerlijk pehsioenfonds een toeslag van 25 procent ontvingen van de P.Z.E. M. Mede op verzoek van deze heeft het dagelijks bestuur van de Stoomtram Walcheren toen besloten van jaar tot jaar in de in December te houden vergadering, te bezien of deze toeslag over het dan bijna afgelopen jaar kan wor den uitbetaald. Zowel in 1947, als in 1948 zijn de toeslagen uitbe taald en in December van het vo rig jaar werd besloten ook voor 1949 de 25 procent uit te betalen aan de negen gepensionneerden, die nog in leven zijn. Deze men sen hebben het hun toekomende bedrag eind December ontvangen. Het totaal bedrag van de uitke ring bedroeg f 935. Verder werd er van de zijde van Stichting Vereniging Oorlogsgedupeerden op Zuid-Beveland. Genoemde vereniging hield op Dinsdag 17 Januari haar jaarver gadering in het Hotel „Centraal" te Goes. Nadat de voorzitter de heer P. Scheelede Putter de vergade ring had geopend bracht de secre taris het jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat verschillende keren na mens de vereniging als tussenper soon was opgetreden voor de oor logsgedupeerden, hetzij bij weder opbouw, de Schade-Enquête of Landbouwherstel. Alhoewel dit niet altijd met gunstige resultaten was bekroond toch kon worden vastgesteld dat er ook niet zelden aanmerkelijke geldelijke voordelen voor de be trokkene waren behaald. Breedvoerig werd besproken, dat niettegenstaande de minister in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer had medege deeld, dat de afschrijvingspercen tages redelijk waren, bijvoorbeeld voor ameublementen ten hoogste 25 pCt„ voor lampen ten hoogste 15 pet. en voor kachels ten hoog ste 30 pet., door de directeur van het Commissariaat Oorlogsschade, is medegedeeld dat de Schade- Enquête-Commissies volgens de hun gegeven instructies op alle meubilair 50 pet hadden afge schreven. Algemeen werd betreurd, dat er nog leden zijn, die als oorlogsge- dupeerde met moeilijkheden zit ten, en zich toch niet tot de secre taris, de heer A. Ganseman, te Kapelle, Biezelingsestraat, wen den. Besloten werd dat er ook in 1950 geen contributie van de le den zal worden gevraagd. «De Chinese communisten heb ben roet In hun eigen eten ge gooid, met het inbeslag nemen van Amerikaanse consulaire ei gendommen. Amerika voelt er nu niet veel voor om de communis tische regering te erkennen. Gezien de verschillende moeilijk heden, is er nog geen kans op verwezenlijking van een Scandi navische „Benelux" In een te Rotterdam liggend Engels schip is gisteravond brand uitgebroken. De brand was vrij spoedig geblust en de schade is niet zo heel groot. De politie te Rome moest uit rukken om een opstand onder T.B.C.-patiënten te onderdrukken. De patiënten hadden de direc teur er al uitgegooid. Drie rechtse partijen in Duitsland, met een totaal aan kiesgerechtigde le den van 750.000, hebben besloten komend weekeinde te Kassei in de Amerikaanse zone een confe rentie te houden met het doel tot een fusie te komen. Het Am sterdamse spook is verhuisd naar Artis. Het bleek nl. dat het een uil was, die voortdurend by en kele Amsterdammers op de ruiten tikte. Uit een expeditiebedrijf te Amsterdam hebben dieven 300.000 sigaretten gestolen. Een sohadepostje voor de ondernemer. Een juwelierszaak te Tiel heeft bezoek gehad van inbrekers, die de deur uit de scharnieren haal den en voor duizenden guldens meenamen. De bewoners lagen in de armen van Morpheus en hoor den niets. De handel in verdo vende middelen welke uit Duits land binnengesmokkeld worden, is niet van grote omvang. Gisteren snapte te Enschede een recher cheur een man, die zijn zoontje voor alle zekerheid een 60-tal am pullen had gegeven. de Stoomtram op gewezen, dat de uitkering van deze toeslag niet contractueel Is vastgelegd, zodat de uitbetaling 'n vrijwillige geste is, waartoe men de N.V. niet kan verplichten. Overigens zyn thans nog 11 personen, die destijds van de P.2. E.M. werden overgenomen, in dienst bij de Stoonttram, doch hun pensioenregeling zal straks geen moeilijkheden opleveren. Het bestuur van de Stoomtram zei verder, dat men het betreur de, dat door een dergelijke uit lating als door de heer Van Oor schot gedaan, de zaak in een vol komen verkeerd daglicht is ge steld, terwijl bovendien achteraf blijkt, dat er van een niet nako men van de verplichting geen sprake is. Bond van Plattelandsvrouwen heeft heel wat op het programma. Het Provinciaal Bestuur van de afd. Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft giste ren te Goes vergaderd, teneinde van gedachten te wisselen over hetgeen men de leden dit jaar zo al zal bieden. Het is een heel pro gramma. In Februari begint de secretaris van de provinciale V.V.V. met een tournee door de provincie. Hij zal de diverse afdelingen de bouwfilm van de „Willem Ruys" tonen. Op 8 Maart wordt te Goes een kaderdag georganiseerd, waar da leden over diverse onderwerpen voorlichting zullen ontvangen. Op deze dag zal een inleiding worden gehouden door dr Wesseling uit Terneuzen over „Welsprekend heid". In Maart spreekt mevr. Oud Stofberg uit Haarlem te Goes over diverse plattelands-organi saties in Amerika. Mevr. Oud is de dochter van de presidente van de Zuid-Afrikaanse vrouwenbond. Op 11 Mei staat te Tholen een voorjaarsvergadering op het pro gramma. Aan deze dag is een ten toonstelling verbonden van de voor de handwerkwedstryd ver vaardigde voorwerpen. Voorts zal men trachten een stand op te richten op de Huis- vlijttehtoonstelling „Bezige han? den", welke in Middelburg in Mei of Juni gehouden zal worden. Deze zomer zal in Gelderland een „Zeeuwse dag" georganiseerd worden. Plannen hiervoor worden nader uitgewerkt. Op 14 Juni wordt te Goes een Canadese dag gehouden, waar di verse onderwerpen, welke op Ca nada betrekking hebben, zullen worden behandeld. Tenslotte werd nog besloten de leden voor te lichten over het ge bruik van diepvriesgroenten. Na afloop van de vergadering werd een door het gezantschap afgestane film vertoond over het 50-jarig bestaan van de Canades® plattelandsvrouwen organisati® „The Women Institute", de voor loopster van de vele plattelands organisaties, die de wereld thans telt. Smokkelaars waren gewapend met stengun. Het schot kwam echter van de douane. Toen Dinsdagavond 2 douane ambtenaren te Lage Mierde in d® grensstrook een auto zagen nade ren stond het voor hen al wel vast, dat zij met een smokkelauto te doen hadden. Het stopteken werd genegeerd en inplaats daarvan werd nog meer gas gegeven, en in snelle vaart nam de jeep de wegversper ring. Een der ambtenaren lostte een schot waarop de auto stopte en het bleek, dat een van de twee inzittenden aan zijn hand gewond was. De jeep bleek geladen te zijn met een veertigtal tapijten, doch bovendien vonden de ambtenaren op de zitplaats tussen de bestuur der en de mede-inzittende, die beiden uit Oisterwijk kwamen, 'n geladen stengun. Gezellige avond Goese Ambachtsschoolclub. Een stampvol Schuttershof lui sterde en keek gisteravond met veel genoegen naar hetgeen de leerlingen van de Goese Am bachtsschool, verenigd in 'n paar maanden bestaande schoolclub, op hun eerste Bonte-avond voor het voetlicht brachten. Mogen da liedjes, schetjes, en de massazang weliswaar niet meedingen naar het begrip „kunst", de avond vol deed iedereen, al was het alleen maar om de eenvoud en het ge meenschapsbesef, dat bij de jon gens bleek te leven. Leraren en leerlingen een pluim voor de prettige en kameraad schappelijke samenwerking. Zeeuw jurylid voor merrie- keuringen. Tot hoofdbestuursjurylid voor de keuringen van merriën van het Nederlands Trekpaard, heeft het hoofdbestuur benoemd de heer W. J. L. de Groof te Kruiningen, in de plaats van de heer G. O. Sneep. DE BILT ZEGT; Nog Oostenwind. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Matig® tot zwakke wind uit Oostelijk® richtingen. Temperatuur om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1