Geen subsidie voor de Nutsbibliotheken in Zeeland. Jaarwedden leden G.8. worden verhoogd. GEMEENTERADEN Krabhendijke ontsnapt ternauwernood. Prov. Staten van Zeeland besloten: ivERK EN ZENDING. SCHEEPSTIJDINGEN. Kapelie maakt een prima dag. Woensdag 18 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD °agina 3 In de tweede gewone vergadering van de tweede gewone zitting der Provinciale Staten' van Zeeland in 1949 deelde de voorzitter, jhr rar A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin, al lereerst mede, dat met kennisgeving afwezig waren de heren Th. J. \V. Lannoye (K.V.P.), W. A. den Boggende (A.B.), U. Kremers (C.P.N.) en J. J. v. d. Ende (A.K.). Goedgekeurd werd de wijziging van de verordening pensioen en wachtgeld van de leden van Ged. Staten en een wijziging van het Ambtenarenreglement Zeeland 1949. Het voorstel tot herziening der provinciale legesverordening werd ingetrokken. Bij het voorstel tot vaststelling van de grens tussen de water schappen „De Breede Watering bewesten Yerseke" en „Goessche c.a." vroeg de heer A. H. S. Ste- merding tC.H.) het woord. Hij vond het onjuist, dat in de Pro vinciale Almanak, die een offi cieel stuk is en terecht door Ged. Staten wordt geroemd, de namen van polders, die het lidwoord „de" voor zich dragen, op de D. worden geplaatst. Dat gebeurt toch ook niet in adres- en telefoonboeken. De heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, was het hiermede echter niet eens en zei, dat men alleen even weten moet, waar de naam te vinden. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Aanvaard werden de voorstel len tot wijziging van het regle ment op de provinciale aanleg plaatsen in Zeeland, tot herzie ning van het tarief overzetveer tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer, tot vaststelling van de grenzen der werken tot zeewering of oeververdediging van de calami- teuze polders Oost-Beveland en Wilhelmina (Zuid-Beveland), tot wijziging van het tertiair wegen plan, tot overneming in beheer en onderhoud gedeelte weg 's-Gra- venpolderOvezande van de ge meente Ovezande, tot onttrekking aan het openbaar verkeer van de Krakeeldijk I en IX van de we genlegger van IJzendijke en tot afwijzing van het verzoek om sub sidie van de Boni van Natuurbe- schermingswachten. ALCOHOLBESTRIJDING SNELVERKEER. Besloten werd een subsidie van f 100 te verlenen aan de Ver. Al- coholbestrijding Snelverkeer (V. A.s.l. Hierbij wees de heer A. C. de Baare (Arb.) op wat in de af delingen werd gezegd, n.l. dat be strijding veel meer resultaten zou opleveren door het opleggen van zwaardere straffen. Aangezien echter de huidige verkeerswetgeving slechts over tredingen kent, kan de Kanton rechter niet zo streng optreden als zou zijn gewenst. Maar ook al zou de nieuwe Verkeerswet mis drijven kennen, dan nog ver wachtte de heer de Baare geen bij zondere resultaten van zwaarde re straffen. Dit is allereerst een zaak van opvoeding. Dat doet de V.A.S. en daarom was de heer de Baare dankbaar, dat Ged. Sta ten met een klein subsidie willen steunen. SUBSIDIE NUTSBIBLIOTHEKEN. Het voorstel van G.S. tot afwij zing van het verzoek om subsidie bibliotheken der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ontlokte een brede discussie. Mevr. E. J. v. d. Broeckede Man (Arb.), wees erop, dat de Nutsbibliotheken boeken uitlenen aan mensen van alle rangen, stan den en richtingen. Zij zou het zeer betreuren, indien geen subsidie zou worden verleend. Een verge lijking met de Prov. Bibliotheek gaat niet op. Die heeft een ander karakter. Er komen inderdaad vele aanvragen van verenigingen en organisaties om subsidie. Maar de Maatschappij tot Nut is niet over één nacht ijs gegaan. De eis, in de nota door de Stichting Zee land gesteld, dat de Nutsbiblio- theek te Terneuzen weer moet worden geopend, gaat wel ver, want men moet bedenken, dat de Nutsbibliotheken zonder gesala- riëerd personeel werken en alles pro deo moet gebeuren. Er be hoeft naar haar mening geen vrees te bestaan, dat de openbare leeszalen en bibliotheken, die reeds van de gemeenten subsidie ontvangen, ook nog een beroep op de Provincie zullen doen. Zij ver zocht tenslotte Ged. Staten een onderzoek in te stellen naar de lectuurvoorziening ten plattelan- de en in een volgende zitting te komen met een voorstel tot sub sidieverlening. De heer F. Schets (K.V.P.) deelde mede, dat zijn fractie voor standster is van subsidieverlening, aangezien de Provincie hier een duidelijke taak heeft. Hij wenste een subsidieschema voor ev. an dere verenigingen op dit terrein te doen ontwerpen door de Stich ting Zeeland, maar wilde nu het voorstel van G.S. Stemmen. De heer D. Kodde (S.G.P.) vroeg, of nu elk particulier initia tief subsidie van de overheid moet ontvangen. Straks komen weer andere instellingen en dan bevin den wjj ons op gevaarlijk terrein. Er kan blijkbaar geen enkel par ticulier initiatief meer op zichzelf staan. Zeker zou in de verlening van dit subsidie iets goeds kunnen zitten, maar daarom gaat het niet. De overheid moet slechts het particulier initiatief prikke len. Met de lectuurvoorzii ning van het platteland valt het nog gerust mee. Men kan op iedere plaats bij de uitleenbibliotheken terecht. De Prov. Bibl. is meer voor wetenschappelijke doelein den. Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz (C.H.) wees op de consequenties van deze subsidieverlening en had de indruk, dat G.S. hun voorstel tot afwijzing met enige spijt de den. Hij was van mening van wel, maar geen financiële taak, wèl een stimulerende. Vele Nutsbi bliotheken hebben alleen plaatse- selijk belang. Hij stelde voor, dat G.S. een zo volledig mogelijk on derzoek instellen naar de stand van zake» in onze provincie en daaraan verbond hij de vraag, waar de grens ligt tussen de competentie van Provincie en ge meenten. Als gevolg van het on derzoek kunnen G.S. misschien een zekere drang op de gemeen tebesturen uitoefenen om aan de lectuurvoorziening aandacht te besteden. ANTWOORD VAN DE HEER SCHOUT. De heer A. Schout, lid van G.S. deelde mevr. v. d. Broeckede Man mede, dat zij lichtelijk had overdreven, aangezien het aantal uitleningen der Nutsbibliotheken slechts een fractie is van het to tale aantal uitleningen door de vele andere bibliotheken in onze provincie. Vergeten is bovendien, dat ook het Rijk de openbare bi bliotheken subsidieert, maar dat, indien deze straks bij de Provin cie nog zouden aankloppen, dit verzoek moeilijk kan worden ge weigerd. Op de vraag van de heer Schets antwoordde de heer Schout, dat z.i. de Provincie hier inderdaad een taak heeft. Maar een stimu lerende. De Stichting Zeeland doet veel op dit gebied. De op brengst uit het Anjerfonds is gro tendeels aan de Yer. van Reizende Bibliotheken gegeven. „Wij kun nen niet voor alles subsidie geven, het particuliere initiatief moet voorop staan", aldus de heer Schout. De heer de Baare stelde voor reeds bij voorbaat de openbare bibliotheken uit te schakelen, omdat zij thans van een betere Rijkssubsidieregeling profiteren. De heer Schout zegde tenslotte een zo volledig mogelijk onder zoek toe, waarna het voorstel van G.S. werd aangenomen. NIEUW STATENLID. Na een korte schorsing der ver gadering, werd als lid der Prov. Staten toegelaten de heer W. Sanderse Jr te Vlissingen, die in de plaats van de heer J. C. Voge laar namens de C.H.U. zitting nam. Hij legde de vereiste eden af en werd daarna door de voorzit ter geluk gewenst. Daarna werd besloten een sub sidie van f100 te verlenen aan de Bond ter bestrijding van het vloeken. Verleend werden subsi dies in de stichtingskosten van een gebouw voor de Ryksiand- bouwwinterschool te Schoondijke en van een Chr. Landbouwwin- terschool te Middelburg. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN. Bij het voorstel van Ged. Sta ten tot verlening van een subsidie van f 5000 aan de Stichting „Pro vinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland" sprak de heer D. W. Lindenbergh (V.V.D.) de hoop uit, dat G.S. het volgend jaar, wanneer de resultaten der verordening tot t.b.c.-bestrijding onder het rundvee zich beter heb ben afgetekend, het subsidie zul len verdubbelen. De heer A. H. S. Stemerding (C.H.), die zich als leek in deze materie beschouwde, vroeg zich af, of de subsidieverlening voor de t.b.c.-bestrijding wel enig re sultaat zal hebben, wanneer, zo als thans is gebleken, nog steeds reagerende dieren in Zeeland worden ingevoerd. Dit lek moet worden gedicht, niet in het minst, omdat de t.b.c. een groot gevaar voor de mens betekent. De heer L. P. v. Oorschot (Arb.) was het hiermede volledig eens. De heer M. de Bruijne (V.V.D.) merkte op, dat wanneer alle reageerders in ons land zouden moeten wor den opgeruimd, dit vele millioe- nen zou kosten en dit niet ineens kan, terwijl de zaak nauwkeurig door deskundigen wordt bekeken. De heer C. Philipse, lid van G.S. was van oordeel, dat het met het „lek" wel wat meevalt. Zeker be staat de mogelijkheid besmet vee in te voeren, doch het percentage is uiterst gering, nl. 1 a 2 Hij bestreed de mening, dat er vee houders zijn, die van het „lek" profiteren. Zij krijgen geen ver goeding, wanneer een ingevoerde reageerder „open lijder" wordt. De praktijk moet uitwijzen, of de controle effectief zal werken. Hij verzekerde, dat dit z.i. echter in derdaad het geval is. Het voorstel werd daarna z.h.s. aangenomen. HET B.L.O. De heer R. A. J. den Boer (K. V.P.) pleitte daarna uitvoerig voor het achterlijke Zeeuwse kind en hij sprak zijn grote teleurstel ling uit over het voorstel van Ged. Staten af te wijzen het verzoek van de Raad van Bestuur van de Instelling ter behartiging van de belangen van zwakzinnige kinde ren in O.-Z.-Vlaanderen om sub sidie in de exploitatie van de school voor buitengewoon lager onderwijs te Hulst. Waarom ver leent de Provincie wèl subsidie voor allerlei andere doeleinden en niet voor dit bij uitstek belang rijke doel? De heer A. Schout, lid van G.S., verklaarde, dat het b.l.o. de liefde van zijn hart heeft en dat z.i. de Provincie moet doen wat mogelijk is. Er is ook het mogelijke ge daan. Zo zijn er, twee genteen- schappelijke regelingen tot stand gekomen. Slechts eén provincie subsidieert in de exploitatiekosten der b.l.o.-scholen, n.l. Noord- Holland. Mevr. v. d. Broeckede Man vroeg, of de Provincie geen maat regelen kan nemen, dat de kinde ren, die per bus naar school gaan, onder geleide reizen. De heer van Oorschot vroeg zich af, of Noord- Holland niet de enige provincie is, die juist handelt door wel te subsidiëren. De heer den Boer vond het vreemu, dat de Provin cie wèl bijdragen in de restaura tiekosten voor historische gebou wen geeft, hetgeen toch ook de gemeenten ten goede komt. De heer Schout noemde voor beelden, dat het reizen zonder ge leide juist zo goed gaat. Dit is Bovendien een zaak van de schoolbesturen. Als wij van het Rijk meer kregen, zouden wij in dit opzicht ook meer kunnen doen. Hij legde er de nadruk op, dat duidelijk in de wet is opge nomen, dat dit onderwijs zaak is van Rijk en gemeente. De heer den Boer verzocht tenslotte bij de volgende begroting de kwestie der subsidieverlening nogmaals te onderzoeken. DE JAARWEDDEN VAN GED. STATEN. Voordat een begin werd ge maakt met de algemene beschou wingen op de begroting van 1950, diende de heer D. Kodde (S.G.P.) mede namens de heren R. P. van Oorschot (Arb.), A. H. S. Stemer ding (C.H.), P. V. M. Vercaute- ren (K.V.P.) en P. Meliefste (A.R.) een voorstel van orde.in, om, gezien de gewijzigde omstan digheden, m.i.v. 1 Januari 1950 de jaarwedden van de leden van Ged. Staten te verhogen tot f 5500.De heer Vercauteren voegde daaraan nog een voorstel toe, om de Rijksregeling voor de kinderbijslag ook op de leden van Ged. Staten van toepassing te verklaren. De heer D. W. Lindenbergh verklaarde namens de V.V.D., dat deze fractie tegen het voorstel was. In de eerste plaats achtte hij zich niet bevoegd, een oordeel te velleij over de al of niet juiste beloning der leden van G.S. Zijn hoofdbezwaar was echter, dat door de omhooggaande lonen de toestand in Nederland steeds meer achteruitgaat. Daardoor vervalle- de concurrentiemoge lijkheden op de buitenlandse markten. Ook van het voorstel- Vercauteren was hij volledig te genstander. De leden van G.S. zijn geen ambtenaren en daarom kan hun geen kinderbijslag worden verleend. Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz (C.H.) wees erop, dat de zaak der HEINKENSZAND. I de loop van het jaar 1949 waren genomen, alsmede verschillende Maandagmiddag kwam de verbeteringen, die in de loop raad dezer gemeente bijeen. Bij van 1950 6te wachten zijn, als opomng herdacht de voor-Uitbrei(jing van de waterleiding zitter het overlijden van de heer en verbetering van de Dorps- Boudeling. Daarna sprak hy een nieuw jaarsrede uit, waarin hij de raad de beste wensen en Gods zegen meegaf voor het komende jaar, waarna hij een overzicht gaf van wat in 1949 tot stand kwam. Wethouder Nijsse dankte voor de vriendelijke woorden en wenste hem en zyn gezin namens de raad Gods zegen toe. i Medegedeeld .werd, dat de ^ouw van een een straat, Besloten werd het maximum der vergunningen vast te stellen op twee en dat der verloven op één; lid te worden van de ver eniging „Koningin Wilhelmina- fonds" voor de kankerbestrij ding, alsmede om medewerking te verlenen aan het verzoek van het bestuur der Ver. voor G.S. huur van de huizen in de Wes terstraat en de Kerklaan is vast gesteld op f 5,35 per week. Besloten werd tot het aangaan van een geldlening van f 46000, ter financiering woningbouw. De vergoeding voor de bijzon dere scholen werd vastgesteld op f25,98 per leerling. Goedge keurd werd de aankoop van 2 kachels voor f 180, Bij de rondvraag vroeg de heer de Leeuw het hakhout in de plantsoentjes op de oude be graafplaats te kappen, wat werd toegezegd. Ook zal rekening voudige bergruimte in de school voor het opbergen van leermid delen. De heer Kodde deelt nog mede, dat de kosten zullen lig gen tussen f 50 en f 100. Verder werd besloten deel te nemen aan de gemeenschappelij ke regeling op Walcheren voor Maatschappelijke Zorg, evenals aan dezelfde regeling voor de toelating van leerlingen op de openbare scholen voor U.L.O. te Middelburg. Bij de rondvraag vroeg de heer Polderman de aandacht van B. en W. voor de electriciteitsvoor- ziening van Krommenhoeke; de worden gehouden met zijn op merking dat de orde op hetaansluiting op het telefoonnet in kerkhof bij begrafenissen veelverband met de aanleg van te wensen overlaat. nieuwe wegen in het kader van mnmvnuvvr j het herverkavelingsplan en ver- 0KjljUR.ijKK.Ii. [betering van de wegen zoals dit Vrijdag kwam de gemeente-op Grijpskerke gebeurt, te we- raad in openbare zitting bijeen. ten de putten opvullen met een In zijn openingsrede memo- soort betonpuin. De vraag gaat hierom: heeft de reerde de voorzitter verschillen-Aan een en ander zal aan- Provincie in dit opzicht een taak de belangryke besluiten, die in'1 dacht worden geschonken. verhoging van de salarissen van G.S. nu al twee jaar traineert. Friesland en Zeeland zijn de pro vincies, waar de laagste belonin gen worden gegeven. In Friesland zijn verbeteringen op til. In Zee land zijn de salarissen beslist on voldoende. Ged. Staten hebben in Zeeland, door de zeer vele pro blemen, een dagtaak, Wat de kin dertoeslag betreft deelde hij me de, nog niet het goede moment gekomen te achten. De heer L. P. v. Oorschot (Arb.) achtte d salariëring ook te laag. Met het al of niet juiste psycho logische moment had spr. niets te maken. Hij was tegen de kin derbijslag, want G.S. zijn geen ambtenaren. De heer P. Meliefste (A.R.) verklaarde, dat men met deze f5500.- - zeker nog niet aan de top staat. Al zijn Ged. Staten dan geen ambtenaren, tussen hun werk en dat van de provinciale ambténaren bestaat toch wel enige overeenkomst. Het beginsel van de kinderbijslagregeling voor de leden van Ged. Staten achtte hij gezond en hij verklaarde volle dig achter het voorstel-Vercaute- ren te staan. De heer D. Kodde (S.G.P.) achtte het op dit ogenblik niet juist, nu reeds kinderbijslag te verlenen. Misschien kan dat ogen blik nog wel eens* komen, maar nu is de tijd daarvoor nog niet rijp. De heer Lindenbergh hand haafde zijn bezwaren en wees er nog op, dat Ged. Staten zelf zeg gen, dat de toestand der provin ciale financiën zorgelijk is. Het voorstelKodde c.s. werd daarna met 284 stemmen aan genomen. Dat van de heer Ver cauteren werd met 22—10 stem men verworpen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalburg, G. M. v. Dieren te Ede; te Sprang, L. Verwelius te Hei- en Boeicop. Bedankt voor Kamperveen, W. A. S. Laurense te Driesum. Geref. Kerken. Beroepen te Almkerk, D. J. Scholten te Bierum; te Berkum, L. Zielhuis te Baarn; te Heer- jansdam, A. P. Heiner te Ze venhuizen (Z.H.); te Suameer, J. E. Visser te Schermerhorn; te Wilnis, H. D. Bruggeman, cand. te Bilthoven. Aangenomen naar Valkenburg (Z.H.), E. J. Nijhuis, legerpred. te Rotterdam; naar Idskenhui- zen, A. Schweitzer, evang. pred. te Beverwijk-Velsen. Bedankt voor Amsterdam, F. H. von Meyenfeldt te Noord- wijk-Binnen. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Gouda, A. C. Noort te Nieuwe Pekela en C. D. v. d. Weele te Harderwijk. Beroepen te Barendrecht, J. H. Velema te Bunschoten; te De Krim, C. Holtrigter te Harlin- gen. Bedankt voor Werkendam, C. Smits te Driebergen. De Generale Synode van de Nederl. Herv. Kerk heeft tot lid van de bouw- en restauratie commissie benoemd de heer J. Moll te Vlissingen. Zendingsdeputaten Geref. Kerken en prof. Zuidema. Blijkens een verklaring in het Zendingsblad van de Geref. Ker ken in Nederland hebben de Ge nerale Deputaten voor de Zending zich uitgesproken over de artike len van prof. dr S. Zuidema. Deze artikelen zouden o.a. inhou den, dat de Nederlandse zending, evenmin als de Jonge Kerken in het Oosten, positief bereid is te gen het communisme in Indonesië positie te kiezen. Overwegende dat deze uitspraak enerzijds ge neraliserend is gesteld en ander zijds een oordeel over het hart velt, betreurende dat in de achter ons liggende maanden prof. Zui dema deze uitdrukking niet heeft teruggenomen, spreken zij uit dat zij in zoverre het de in dienst van Generale Deputaten staande ar beiders in Indonesië en op het thuisfront betreft, deze beschul digingen verre van zich werpen. Voor zover hun bekend, worden ook bovengenoemde Kerken, voor zover zij zich op zendingsterreiif bevinden, in deze uitspraak on recht aangedaan, aldus de Gene rale Deputaten voor de zending. De Hervormde Kerk en de psalmberijming. Enige personen hebben het initiatief genomen om een ver eniging van Hervormden op te richten, welke ten doel heeft de breuk, die ontstaan is ten op zichte van het kerkelijke lied, te herstellen, door ook in de Netl. Herv. Kerk tot vernieuwing te komen. Op Woensdag 25 Ja nuari zal te Utrecht een ver gadering van belangstellenden worden gehouden. Prof. dr G. J. Thierry dit Leiden en de orga nist Cor Kee zullen spreken over de waarde van het Psalter 1948 (berijming ds Hasper). Er zal ruime gelegenheid zijn tot discussie. Byrnus terug in de politiek. James Byrnes, de voormalige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken en vice-president heeft bekend gemaakt, dat hij zich dit jaar voor de Democrati sche partij candidaat zal stellen voor het gouverneurschap van Zuid-Carolina. Dr JESSUP NAAR DJAKARTA. Dr Ph. Jessup, de reizende ambassadeur van de V.S., die thans een rondreis maakt door het verre oosten, wordt op 24 Januari te Saigon en op 29 Ja nuari te Djakarta verwacht. Gedurende de eerste 10 maan den van 1949 zijn er bijna 500 moorden gepleegd in het Witwa- tersrandse gebied, dat een van 's werelds beruchtste moordgebie- den heet te zijn. Het betreft hier grotendeels moorden onder natu rellen. 15 maanden voor J. v. Hese uit Goes. De 19-jarige los werkman J. v. Hese uit Goes, heeft met de twee andere daders van de roofoverval op de Rotterdamse taxichauffeur, terecht gestaan voor de Rotter damse rechtbank. Van Hese werd veroordeeld tot 1 jaar en drie maanden gevange nisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Met de 17-jarige Brunselaar uit En schedé en de 24-jarige Vialle uit Eindhoven had hij op 21 Septem ber de chauffeur in Overschie overvallen met de bedoeling deze van zijn geld te beroven. B. kreeg 2y2 jaar en V. 1 jaar waarvan 6 maanden voorwaarde lijk. Geen gebrek aan sinaas appelen. Aanvoer uit de staat Israël. Nederland zal voorlopig geen gebrek krijgen aan sinaasappe len en grapefruit. Met de staat Israël is overeengekomen, dat in de eerste maanden van dit jaar 250300.000 kisten met sinaas appelen en grapefruit hier zul len worden ingevoerd. Daarte genover zal Nederland meer ha ring naar Israël gaan exporte ren. Suriname is hierdoor zijn mo nopolie-positie voorlopig kwijt geraakt. Tegen de prijzen van de Israëlische en Spaanse sinaas appelen, van welke laatste er onlangs nog 66.000 kisten zijn geveild, kan men in Suriname niet concurreren. Gelijkstelling in het Amerikaanse leger. Het opperbevel van het Ameri kaanse leger heeft de afschaffing bevolen van alle rassen- of gods- dienstonderscheid onder officieren en manschappen. De minister voor de strijdkrachten, Gray, heeft bepaald, dat voortaan allen, zonder onderscheid van ras, gods dienst of huidkleur, gelijke bevor deringskansen zullen hebben. V eilingsberichten. GOES. Eiermarkt van Dinsdag 17 Januari: Grote Kipeieren 9, Vuilsehalige 7 ct., Poelje-eieren 7 ct., alles per stuk. ROTTERDAM. Veemarkt van 17 Jan.: Aanvoer in totaal 4315; vette koeien en ossen 880; ge- bruiksvee 1179; graskalveren 197; nuchtere kalveren 816; var kens 86; biggen 504; paarden 222; veulens 11; schapen of lam meren 306; bokken of geiten 114. Vette koeien le kw. f 195 f 225; 2e kw. f 180—f 195, 3e kw. f165f180; graskalveren f280, f 220, f 140; nuchtere kalveren f50, f45, f40; biggen f40, f35, f30; slachtpaaraen f 1,50, f 1,35, f 1,10; lammeren f 2, f 1,80, f 1,70; kalfkoeien f925, f825, f700; melkkoeien f925, f825, f700; vart koeien f580, f480, f400; vaarzen f 600, f 500, f 400; pinken f500, f400, f325. De aanvoer was over het al- ■gemeen iets ruimer, slachtpaar- den, lammeren en vare koeien uitgezonderd. De handel redelijk vlot, en de prijzen over het al gemeen iets naar boven. Vooral graskalveren waren goed prijs houdend. Waterstanden. Keulen 135 (plus 0.15), Ruhrort —065 (plus 0.11), Lobitli 937 (plus 0.02), Nijme gen 713 onveranderd, Arnhem 728 onver anderd, Eefde 274 (plus 0.06), Deventer 188 (plus 0.07), B rgharen 4146 (plus 0.74), Belfeld (beneden) 1182 (plus 0.34), Grave (benedeny 488 (plus 0.21), Vreeswijk 055 (plus 0.11), Lith 101 (plus 0.32). GROTE VAART. ABBEKERK Brisbane—Rotterdam 17 te Adelaide. ALDABI Rotterdam—Bue nos Aires pass. 16 Lissabon. ALDERA- M1N 16 van Buenos Aires naar Rotter dam. ALCHIBA Buenos AiresRotter dam pass. 16 Lissabon. ALGORAB Por to Alergre—Rotterdam pass. 16 Finisterre. BORNEO Bangkok—Rotterdam 16 van Portsaid. CERAM Karachi—Rotterdam 16 van Lehavre. CHAMA (t) 16 van Aden naar Le Havre. ESSO Rotterdam (t) Rotterdam—Aruba pass. 16 Azoren. GOR- DIAS 16 van Calamata. HAARLEM 16 te Fort de Fraude. HELDER 16 le St. Eustatius van Antwerpen. LEERDAM Rotterdam—New York 16 van Antwerpen LEKKERKERK 16 van Bombay naar Colombo. MAASKERK 16 te Hacfourt van Lagos. MACOMA (t) Rotterdam— Abadan 16 van Algiers. MALVINA (t) 17 te Singapore van Miri. MELAMPUS 16 van Stanvanger naar Adam. MUI- DERKERK Libreville—A'dam 16 van La gos. OM ALA (t) 16 van Vizagapatam n. Miri. OVERIJSEL te Menado. PYGMA LION 16 van Trinidad naar Mobile. REMPANG 16 van Soerabaja naar Ba tavia. RIDDERKERK Japan—Rotterdam 16 te Kohchiang. ROEBIAH 16 van Tara- ka naar Makassar. RONDO Lorenzoma- quesMauritius 17 te Port Louis. SALA- TIGA 16 van Batavia naar Semarang. SAPAROEA 16 van Marseille naar Alex- andrië. STENTOR 16 naar Rotterdam. TARAKAN A'dam—Makassar 17 te Bona. TEGELBERG 16 van Penang naar Mau ritius. TIBERIUS 17 te New Orleans van Mobile. TJITJALENGKA 16 van Soera baja naar Makassar. TOSARI Londen Melbourne pass. 16 Kaap Bon. ZAAN 16 van Grimsby naar Lissabon. AKKRUM- DIJK 16 van Miami naar Mobile. AL- BLASSERDIJK New Orleans—Antwerpen 16 in straat Florida. ALCINOUS Liver pool—Makassar 17 te Portsaid. ALKAID RotterdamPorto Alegro pass. 16 Fer nando Noronha. ALPHERAT verw. 17 te Trinidad New York—Buenos Aires. AMSTELDIJK 15 van New York te Phi ladelphia. ARKELDIJK 15 van Norfolk te New York. ARNEDIJK 14 van Tam- pico te Galveston. CORILLA (t) Buens Aires—Curacao 16 pass. Montivideo. EDAM 17 15—16 uur van New York te Rotterdam verw. NOORDAM 17 6 uur van Rotterdam te New York. ORANJE FONTEIN Mombassa—A'dam 17 te Ge nua. PERNA Ct) 16 van Buenos Aires naar Curacao. RADJA New York—Java 17 van Bombay. SLOTERDIJK Java- New York 16 Gibraltar. STUYVESANT A'dam—Curacao 17 van Laguaira. ZWIJNDRECHT 17 te Genua van Rot terdam. ALAMAK R'dam—Perzische Golf pass. 16 Gibraltar. ALDEGONDA (t) 11 van Pladjoe naar Gangkok. KEILEHA- VEN 17 te A'dam van Portgentil. KEL- BERGEN 16 van Livorno naar Huelva. LAERTES A'dam—Makassar 16 te Plad joe. LAWAK 11 te Los Angeles van Ta- coma. LIMBURG 13 te San Francisco van Vancouver. PRINS FREDERIK HENDRIK CarthagenaLonden pass. 16 Ouessant. SINGKEP 12 van Tacoma naar Calcutta. TJIPONDOK 15 te Zan zibar van Mombassa. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHE£EN (op Indonesië). KOTA GEDE p. 16 Ouessant naar Rotterdam. KOTA INTEN p. 17 5 Dover van Java. LANGKOEAS 17 v. Suez naar Batavia. MADOERA 16 v. Penang naar Batavia. ORANJE p. 16 Algiers naar Batavia. ZUIDERKRUIS p. 17 Guarda- fui naar Batavia. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Hoewel het voetbalstuivertje niet zo heel erg raar gerold heeft kwamen er toch een paar kronke lingen in het rechte weggetje van King Soccer voor en het ergste had S.N.P. het ermee te stellen, dat de bocht in Kats niet te pakken wist te krygen en meteen uit de bocht schoot, de leiding in de afdeling kwjjt raakte en van de troon viel. We hebben voor die mogelijkheid gewaarschuwd en het onberekenbare Kats haalde weer eens zo'n stunt waar kam pioenen mee om hals gebracht worden. Kapelie is er het beste mee. En het scheelde maar een haar of in Krabbendjjke was het zelfde vertoond. le KLASSE: Arnemuiden I— W'issekerke I 91; Colynspl. Boys IKillandia I 12; Krab bendyke IV.C.K. I 10; Nieuw- dorp IWolphaartsdijk I 30. Het resultaat van deze middag bracht geen verrassingen of het moest zijn de onverwacht kleine overwinning van Krabbendijke, dat in V.C.K. een tegenstander vond, die er alles op zette, om de Krabbendijkenaren beentje te lichten en Arnemuiden, dat zelf tegen Wissekerke een monster zege behaalde, in de kaart te spe len. Het is uiteindelijk niet ge lukt, maar er zal menig suppor ters-hart van slag af geweest zijn in Krabbendijke. Voor Colynspl. Boys is er geen winst uit de bus gekomen, maar Rillandia heeft toch alle zeilen moeten byzetten om zich de Noord-Bevelanders van het lijf te houden. Die hekke- sluiters beginnen zich behoorlijk te roeren. Nieuwdorp is wat te laat op dreef gekomen. Zo voort gaande echter zullen de Nieuw- Wat brengt de radio? Donderdag 1® Januari. HILV. I (301,5 M.): KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.40 Schoolradio. NCRV 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 me dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Gram. NCRV 14.00 Promenade orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Sopraan, fluiten, klarinet, cello en piano. 18.00 Gram. 18.15 Land- en tuin- bouwpraatje. 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Steravond. 21.00 Familiecompetitie. 22.05 Gram. 22.15 Buitenlands overz. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianovoor- draeht. 23.45—24.00 Gram. Hilv. II (415 M.): AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Radio ochtendblad. 8.40 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Waterstanden) 10.00 Morgenwijding. 10.45 Popu lair concert. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Amusementsmuziek. 11.30 Gram. 11.45 „Vrouwen in gevangenschap", causerie. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianoconcert. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Gevarieerd progr. 17.00 Kaleidoscoop. 17.50 Reg.-uitz. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 „Amerika 1950". 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Volksmuziek school. 19.35 Gram. 19.45 „Enke ling en gemeenschap", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Orkestconcert. 21.00 „De bewegelijke wereld", discussie. 21.35 Kwintet. 22.05 Kamermu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Gram. Officiële Publicaties. Geen spreekuur. De Burgemeester van Vlissingen is verhinderd Woensdag a.s. spreekuur te houden. Drankwet. B. en W. van Vlissingen, gelet op arti kel 45 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de heer J. Goedbloed, wonende te Vlissingen, om verlof tot de verkoop van uitsluitend alcoholvrije drank (verlof B) in een stenen gebouwtje staande bij de tennisbanen aan de Zandweg; dat vanaf heden gedurende twee weken tegen het verlenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. dorpelingen volgend jaar 'n flinke partij in het kampioenencorps meeblazen. 2e KLASSE A: Kapelie I—S. V.D. I 5—0; Kats I—S.N.P. I 4— 1; Kloetinge IIRillandia II 2— 7. 't Was dus 'n zware pijp, welke S. N.P. in Kats te roken kreeg. Het kostte hen de leiding, welke door Kapelie werd overgenomen, dat met S.V.D. niet veel moeite had. De jongens uit Driewegen zijn nu wel uitgeschakeld en het gaat er naar uitzien, dat Kapelie de beer gaat schieten. Jammer voor de spanning, dat S.N.P. de Kapelle- naren niet kon bijbenen. Onze be rekening voor Kloetinge II klopte niet erg. In ieder geval heeft Ril landia II onze verwachtingen op weinig twijfelachtige wijze gelo genstraft. 2e KLASSE B: De Bevelanders IWolphaartsdijk II 82; 's- Heer-Arendskerke IISerousker- ke I 15. Bevelanders en Serooskerke gaven de tegenstanders geen kans en sloegen zich met flinke cijfers door de niet al te zware moeilijk heden heen. Zo blijven beide elf tallen er zorgvuldig voor waken, dat ze geen terrein verliezen. 2e KLASSE C: Domburg III— Nieuwdorp II (uitgesteld)Se rooskerke H—V.C.K. II 0—5. Ook hier grepen we er naast, toen we de thuisspelers in Seroos kerke de beste kansen gaven. De V.C.K. elftallen hebben het Za terdag best gedaan en de reserves beten al zeer behoorlijk van zich af. Domburg, dat plotseling zonder veld zit, zag het feest tegen Nieuwdorp uitgesteld. Het is ove rigens wel een heel onpractische tijd om voetbalvelden in orde te gaan brengen en zeker voor de vereniging Domburg is het een handicap midden in het seizoen weer eens te moeten verhuizen en gastvrijheid te gaan vragen bij 'n buurman. Ook de Bond zal dit waarschijnlijk maar matig waar deren. DAMMEN. Renesse IAagtekerke II 1019. De uitslag van deze Zaterdag id Goes voor de competitie van de Z.D.Bond gespeelde wedstrijd laat al uitkomen, dat er volop span ning was, geruime tijd leek een nederlaag voor de duinbewoners onafwendbaar. Renesse is op het nippertje aan een nederlaag ontsnapt, en heeft thans met 2 punten voorsprong de leiding in haar afdeling. De uitslagen luiden 1. van der WerfC. Jongepier 02; Hoger- landProvoost 1—1; Verton Luitwieler 02; BootMaljeri 20; Geieijnse—de Visser 11) SteurBimmel 1—1Geluk Trieller 20;'HartBakker 20 Kostensede Smit 02; v. IJs- seldijkeBlaas 11. Advertentiën. Heden nam de Here van onze zijde weg, tot onze diepe droefheid, na een geA-ldig goJra- gen lijden, onze zeer geliefde en zorgzame Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de heer CORNELIS VAN DEN BERGE, Weduwnaar van Helena Maria Geluk, in leven Wethouder der Gemeente Tholen, in de ouderdom van ruim 74 jaar. Sterke de Here ons in dit voor ons zo smart volle verlies. J. A. v. d. BERGE. P. v. d. BERGE— PLEUNE. JOHa. v. d. BERGE. A. J. v. d. BERGE. G. J. v. d. BERGE— ZACHARIASSE. J. L. J. v. d. BERGE. T. M. v. d. BERGE— COOMANS. C. L. M. V. d. BERGE. J. A. v. d. BERGE— PLEUNE. Klein- en Achter kleinkinderen. Tholen, 15 Jan. 1950. Singel 75. Geen bloemen. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben D.V. op Donderdag 19 Jan. a.s., om 2 uur. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoerien op 17 Januari' medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Grootboek-Obligatiën Nederland 194.8 Nederland 1947 Nederland 9371 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certificaten Nederland 1962-64 ex Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificatcn Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgens Van Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 pet Cüm. Pref. Wilton Billiton I rubr. Dito H rubr. Dordtsche Petr. Dito Pref. Kon. Olie Dito onderaandelen Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lcmboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Ara. Lijn Java-China Japanlijn 100/ 100^ 98/ 99/ m 81 mi 97/ 98 78 104 164/ 182*4 318*4 117J4 143/2 188 128 153 195 239/ 281 292 231/ Wd. 167 151/ 370 276 266/ 286/ ii 514/ 156 122/ 160/ 98/ 98*4 98*4 100 81/ 100*4 975/ 98-/ 78 103/ 165 184/ 318 D7/ 144 188 128 152/ 195 239/ 281 293 232/ 166/ 151/ 275 264/ 286 289 290. 514*4 155*4 147 133 112 64 123/ 65*4 !61*4 142 Kon. Boot Kon. Paketvaart Ned. Sch. Unie Van Ommeren's Scheepv. Rott. IJoyd Stv. Mij Nederland H.V.A. Java Cultuur N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembali Muller Co Amsterdamsche Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bank Herstelbank Pr. Ned. Ind. Esc. Mij Ned. Bank voor Zd.-Afrika Rotterdamsche Bank Surinaamsche Bank Twentsche Bank Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips' Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss K, Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 131 148 153/ 173/ 143 149 164/ 90 98 m 129J4 tm 133 162(4 125(4 218J4 160 97 79)4 173(4 180(4 183 61« 32(4 102 74(4 7844 32(1 58(4 26(4 86 80(4 21M 62(4 45 65 40(4 26(1 11(4 5(4 1334 m 1654 1« 181 62(4 33X 103(4 80 3234 58(4 2634 8fü 81 62(4 44(4 m 27 m 13)4 19 16

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3