Spaanse Protestanten leven in verdrukking eSVBRS .En maar samenvoegen Gaan de Ver. Staten de waterstofbom fabriceren fVÖ&ÖL Kiezen 4 Delen Men dient echter de achtergronden te kennen. geeft goede raad. Zwakke Luchtpijpen. Daarbij vergeleken is de atoombom een kleinigheid. Woensdag 18 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze Utrechtse correspondent.) „Van Spanje weten wjj doorgaans weinig meer af dan dat 't het land is van inquisitie, de sinaasappelen en de stierengevechten. Tegenwoordig denken we bjj Spanje ook aan de protestanten, die in dat vrijwel geheel roomse land, byna geen levensmogelijkheden hebben. En we vragen ons af: is dit ook onze toekomst, zodra Ne derland in meerderheid een roomse natie is geworden, hetgeen over vjjftig jaar zo zou kunnen zjjn". Deze woorden sprak dr H. van der Linde, studiesecretaris van de Nederlandse Oecumenische Kaad, in de Nicoiaikerk te Utrecht waar hjj mededelingen deed over zijn verblijf in Spanje. In op dracht van de Wereldraad van Kerken heeft dr van der Linde drie weken onder de Spanjaarden verkeerd, teneinde rapport te kunnen uitbrengen over de situatie van het Spaanse protestantisme. Er zjjn over het lijden onzer ge loofsgenoten in Spanje zoveel ver halen in omloop, dat men het rechte er niet meer van weet. Men is telkens geneigd zich af te vragen of de zaak nu van protes tantse zijde wordt opgeblazen, dan wel of zij van roomse zijde wordt verkleind. Dr van der Linde stelde voorop, dat er geen sprake is van vervol ging. Echter wèl van verdrukking. De protestanten hebben het in Spanje zo kwaad, dat het de moeite waard zou zijn daarover een protest in te dienen bij de UNO. Hierbij moet men er wel aan denken, dat de verdrukking alleen de Spanjaarden zelf geldt. Buitenlandse protestanten die in Spanje wonen, hebben nergens last van; daar zorgen de legaties wel voor. Wij moeten, aldus dr van der Linde, niet denken dat in elke overwegend rooms-katholieke na tie het protestantisme moeilijk heden ondervindt. In het buurland van Spanje, Portugal, kunnen re formatorische christenen best leven. Evenals in Ierland. En zelfs in Italië gaat het wel, al loopt het daar niet altijd gemakkelijk. Merkwaardig is, dat de protes tanten in de latijnse staten van Zuid-Amerika dezelfde tegenwer king ondervinden als in Spanje. Terwjjl daarentegen hun geloofs genoten in de Portugese landen van Zuid-Amerika dezelfde vrij heden genieten als in Portugal. Over het algemeen kan men zeggen, dat het rooms-katholicis- me geneigd is de verdraagzaam heid voor andersdenkenden zo mi nimaal mogelijk te houden, in- plaats van zo ruim mogelijk. Communisten? De ellende voor de protestanten is eigenlijk begonnen in de bur geroorlog. Zij kozen toen geen van beide partijen, maar werden ellendig genoeg door de communisten voor vrienden ge houden. Met het gevolg, dat de communisten, die honderden r.k. kerken in brand staken en zeer veel geestelijken vermoordden, de protestantse kerken en voorgan gers ongemoeid lieten. Waarop Franco, nadat hij als overwinnaar was opgetreden, de protestanten ervan beschuldigde, dat zij ge heuld hadden met de communis ten. Tot 1945 mochten zij geen godsdienstoefeningen meer hou den. Tegenwoordig zijn de eredien sten weer toegestaan, onder be paalde voorwaarden. Deze gods dienstoefeningen zijn de laatste tijd herhaaldelijk gestoord. Men denke echter niet, dat die relle tjes waartegen thans wel maatregelen worden genomen aanleiding hebben gegeven om van verdrukking te spreken. De verdrukking zit hierin. Pro testanten mogen geen leidende functies bekleden. In hun ge meenschap zitten dientengevolge alleen maar middenstanders, want onder de arbeiders treft men nagenoeg geen protestanten aan. Dan is er de grondwet, welke in het negatieve duidelijk maar in het positieve klaar is. Wat tot ge volg heeft, dat de protestanten overgeleverd zijn aan willekeur. De autoriteiten kunnen de grond wet immers heel verschillend uit leggen. Zo is het niet toegestaan om propaganda te maken voor het protestantisme. Maar wat verstaat men onder propaganda? De gouverneur van Santander heeft verklaard, dat een predi kant die ten huize van een ge meentelid een gebed uitspreekt, zicht reeds schuldig maakt aan propaganda! Op deze wijze wordt het pastoriale werk welhaast on mogelijk gemaakt. Het ergste is echter,' dat de staat do protestanten zedelijk in de afval laat leven. Een protes tant welke r.k. gedoopt is mag nimmer trouwen met een protes tants meisje. Wat meebrengt, dat tal van protestantse Span jaarden in concubinaat leven. Doch daarvan worden de kinde ren die geen erkenning krijgen weer de dupe. Voor protestanten bestaat geen vrijheid van pers en van onder wijs. Zelfs mogen ze geen kerk' flauwe voorstelling van wat het protestantisme eigenlijk Is. Zij achten het gelijk aan het atheïs me. Daaronder lijden de protes tanten. Ten tweede weet men in Spanje niet wat tolerantie betekent. To lerantie wil niet zeggen dat men een dwaling moet tolereren, maar wel dat men een dwalende mens behoort te tolereren. In de derde plaats verbeelden de Spanjaarden zich, dat zü de redders van de kerk zijn. Zij gaan er prat op, dat zij de Islam heb ben tegengehouden en ook dat zij tijdens de contra-reformatie het protestantisme werkelijk konden uitroeien, wat nergens elders lukte. De Spanjaarden zijn nog room ser dan de paus. Toen de paus zijn ontstemming te kennen gaf over hoven bezitten. In de grote ste- j moeilijkheden^ met de p rot os den en langs de kust zijn er wel 1 algemene begraafplaatsen. Maar op de dorpen niet. Zodat men zijn doden daar, als de pastoor geen toestemming geeft hen op het r.k. kerkhof te begraven, ergens in het open veld ter aarde moet be stellen. Het Is voorgekomen, dat ouders twaalf dagen moesten wachten op goedkeuring om het lijk van hun kind te begraven. Zo zijn er talloze plagerijen en belemmeringen, waaraan de pro testanten blootgesteld worden. Al kan men dus niet direct van ver volging spreken, zij leven toch onder zware economische en so ciale druk. Als in de middeleeuwen. Men moet echter de achter gronden kennen om een oordeel over deze zaak te kunnen uitspre ken. In de eerste plaats heeft de roomse geestelijkheid het volk dom gehouden. Ik zou dat, ver klaarde dr van der Linde, van andere landen niet durven zeggen. Maar hier Is het beslist zo. De Spanjaarden hebben daarom geen tanten, hebben zij zijn boodschap per zo ongeveer teruggestuurd met de gedachte: wij wisten het in de 15e en 16e eeuw beter dan de paus, wij weten het nu ook beter! Deze situatie kon ontstaan, doordat Spanje in ontstellende achterlijkheid leeft. Er heersen daar metterdaad middeleeuwse toestanden. Spanje ligt geïsoleerd en is vrijgebleven van alle grote crises in Europa: Reformatie, Revolutie, Verlichting. De zuive rende invloed van deze bewegin gen heeft men niet ondergaan. Dr van der Linde was ervan overtuigd, dat de verbetering in het lot der Spaanse protestanten van buitenaf moet komen. Andere mogendheden zullen er geregeld mee bezig moeten zijn. En voorts dient het protestantisme in Span je zelf tot grotere eenheid te ko men. Men staat versteld als men hoort in hoeveel kerken en secten de reformatorische christenheid daar uiteenvalt. Hetgeen uiter aard de protestantse zaak in Spanje niet ten goede komt (Ingez. mededeling, advert.) Wilt U zich werkelijk geld bespa ren, dan is het nu de tijd om een bezoek te brengen aan ESDERS. In onze Balans-Opruiming heb ben wij nog een aantal courante goederen van dit seizoen tegen ABNORMAAL LAGE PRIJZENI Bovendien een nieuwe zending Damesjaponnen, Damesmantels, Herencostuums en -winterjassen, jongens- en meisjeskleding, Egyptisch linnen regenjassen voor Dames en Heren. Nog slechts korte tijd tegen prijzen van vóór de devaluatie LANGE NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG (Ingez. mededeling advert.) Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door,neem dagelijks 'n lepel: De diplomatieke medewerker van de „New York Times", James Reston meldt, in een telegram uit Washington dat er aandrang wordt uitgeoefend op President Truman om nog één poging te doen om overeenstemming met de Sowjet-Unie te bereiken, alvorens op dracht te geven tot vervaardiging van de waterstof-atoombom. Volgens Reston hebben Ameri kaanse autoriteiten, waaronder de voorzitter voor de commissie van de atoom-energie, David Liliënthal, erop aangedrongen dat de Verenigde Staten, alvorens de verantwoordelijkheid te aanvaar den voor het vervaardigen van een wapen, waarvan de uitwer king die van de oorspronkelijke atoombom naar schatting dui zendvoudig overtreft, eerst de stoot zullen geven tot het op nieuw voeren van internationale onderhandelingen over controle op alle wapens, waarvan het ge bruik een uitroeiing van mensen op reusachtige schaal betekent. Men verwacht volgens Reston, dat President Truman in de eerstkomende twee of drie weken het besluit zal nemen of de Ver enigde, Staten al dan niet tot ver vaardiging van de waterstof atoombom zullen overgaan. In op dracht van de President maken thans de ministeries van buiten landse zaken en landsverdediging en de commissie voor de atoom energie een grondige studie van de verwikkelingen op weten schappelijk, politiek en moreel ge bied, die het gevolg zouden zijn van een Amerikaans besluit tot vervaardiging van de bom. Verschrikkelijke uitwerking. nen worden vernietigd, niet op nieuw stappen bij maarschalk Stalin te doen, hetzij rechtstreeks of via de Verenigde Naties, om te pogen alsnog overeenstemming te bereiken over een internationale controle van alle wapens voor massale vernietiging? 2. Indien de President niet be reid is de werkzaamheden voor de vervaardiging van de water stof-atoombom uit te stellen, ten einde te pogen eerst tot overeen stemming met de Russen te ko men, zou hij dan tenminste niet willen besluiten Amerikaans- Russische onderhandelingen over internationale controle op wapens voor massale vernietiging te ope nen, onmiddellijk nadat hij op dracht zou hebben gegeven met het maken van de bom te begin nen? Reston zegt van betrouwbare zijde te hebben vernomen dat de Amerikaanse autoriteiten voor stander., zijn van nog een poging om met de Sowjet-Unie, door middel van onderhandelingen, overeenstemming te bereiken. Truman zou, na het bericht over het plaats vinden van een door atomische energie teweeg ge brachte ontploffing op Sowjet- Russisch grondgebied, het vraag stuk van het vervaardigen van een waterstof-atoombom door de Volgens Reston zou er in deVerenigde Staten in studie heb- Verenigde Staten een krachtigeben genomen. Volgens door stroming bestaan om Presidenti Reston van gezaghebbende zijde Truman de volgende vragen voor verkregen inlichtingen zouden de te leggen: 1. Behoren de Verenig- kosten van een waterstof-atoom- Korte Berichten. De schade aan de oogst in Noord-Israël tengevolge van de jongste hevige regens wordt op tientallen millioenen- guldens ge schat. De toestand wordt „uiterst ernstig" genoemd. Tengevolge van hetgeen de ver zekeringsmaatschappijen „cata- strophale" ongevallen noemen (vijf of meer doden) zijn in 1949 in de V.S. meer dan 1200 mensen om het leven gekomen, dat is on geveer 150 meer dan in 1948. Zaterdag hebben te Bologna twaalf kinderen van 1 tot 8 jaar een verkeerde oplossing strepto- mycine toegediend gekregen te gen tuberculeuze hersenvliesont steking. 4 kinderen zijn reeds ge storven, de 8 andere verkeren in levensgevaar. Ex-koning Carol van Roemenië heeft een Londense postzegelhan- del opdracht gegeven te New York zijn verzameling Europese postzegels te verkopen. De bevolking van de stad New Jersey heeft het Italiaanse berg dorp Capracotta een nieuwe sneeuwploeg geschonken. De Duitsers hadden de sneeuwploeg gestolen van dit dorp, dat elk jaar 6 maanden ingesneeuwd ligt, ten gevolge waarvan de bewoners honger en koude leden. Tjjdens een brullofstfeest te Napels zijn vijf volwassenen en vier kinderen door de vloer van de derde verdieping van een in de oorlog gebombardeerd huis ge zakt. Zij werden met gebroken ledematen in het ziekenhuis opge nomen. Paul en Chloe, een paar witte rhinocerossen, zijn in de Soedan voor 100.000 Belgische franken verkocht aan de dierentuin van Antwerpen. Deze dieren zijn uiterst zeldzaam. Een tweede paar leeft in gevangenschap in Kenya en het derde, Zoeloeana en Folosi, in de dierentuin van Pre toria. Bij een drievoudige botsing te New York tussen een autobus, een vrachtauto met aanhangwa gen en een open wagen zijn twee personen om het leven gekomen en 38 gewond. Onder de gewon den bevinden zich schoolkinderen, die zich in het gangpad bevonden, toen de autobus een bocht maak te. de Staten, voordat zij besluiten een wapen te vervaardigen, waar door theoretisch in een slag doe len over een oppervlakte van 130 tot 260 vierkante kilometer kun- bom 200 millioen dollar bedragen, hetgeen aanzienlijk minder Is dan het bedrag, benodigd voor het maken van de eerste atoombom. Volgende patiënt De 28-jarige Assunta Giuli beloofde de artsen, toen zij het ziekenhuis San Giovanni te Rome verliet na een be handeling van kwetsuren, die zij naar haar zeggen had op gelopen doordat haar echt genoot haar had geslagen, dat zij binnenkort meer werk zouden krijgen. Een half uur later werd haar echtgenoot het zieken huis binnengebracht met diepe schrammen op zijn ge laat. (Ingez. mededeling, advert.) door Z. J. Hazebroek 43) -o— XX. Hans, die nu al sinds April in de tweede klas zit en die tegen woordig veel liever met z'n vriendjes uit school komt dan met z'n vaderHans voelt zich toch nog niks te groot, om met een kinderserviesje te spe len. Buiten schijnt ie al aardig met andere jongens van zijn leeftijd mee te doen; in huis - echter is hij nog steeds een in getogen, ietwat verlegen ke reltje 'tls Zaterdagmiddag. „Loes", stelt Hans voor, „vraag jij es aan tante Bep, of we thee krijgen en melk...." Loesje, vlugger en levendiger dan haar broertje, springt over eind. „Als ik moeder mag zijn.." „Ja, jij moeder en ik vader.." Wim, die in een gemakkelijke stoel in een hoek van de kamer gen! Moet je nou zo'n kinder achtig spelletje spelen!" Als Bep intussen is binnen ge komen, voelt Wim, dat hij zich enigermate moet verontschuldi gen. „Vind je óók niet, Bep? 't serviesje is van Loes, voor zo'n grote jongen is 'tniks...." „Ach, hij moet wat te doen hebben", zegt Bep enkel. Dat is nou precies, wat ook Wim zélf tekort komt vandaag. Hij moest wat te doen hebben! Sinds z'n verhaal voltooid en verzonden is, lijkt het net, of hem iets mankeert Anders leest hij graag en met gespannen aandacht. Nu vermag zelfs het meest interessante boek niet, hem te boeien. Hij staat op, rekt zich uit. „Je hoeft niet direct zo beteuterd te kijken, Hans", zo tracht hij 'tweer goed „e maken. „Pappa is vandaag een beetje prikkelbaar. Dat komt omdat ie zelf niet weet wat ie doen moet Eigenlijk zijn z'n woorden tot Bep gericht. Hij zou niet graag willen, dat Eep zich weer ge kwetst zou voelen door hem, bij voorbeeld naar aanleiding van het serviesje, dat ze z'n kinde ren gegeven heeftHij is veel te blü,. dat ze nog een poosje zit te lezen, hoort het aan. Hij wordt ineens onredelijk kwaad, blijven wil en niet dadelijk d'r „Joh, ben jij nou een flinke jon-biezen gepakt heeft, onlangs... „Hè hè.... 'kGeloof, dat ik aan het schrijven al verslaafd ben geraakt", merkt hij op. „Nou m'n verhaal weg is, mis ik het echt „Begin dan alvast aan een ander", stelt Bep voor. „Nee, 'k moet éérst weten of 'tvorige goed was...." Bep zwijgt een poosje, voor dat ze durft uitspreken, wat ze al es vaker heeft gedacht. „Waarom probeer je niet eens iets anders, korte stukjes, zoals je wel in tijdschriften leest...." probeert ze dan. „Wat voor stukjes bedoel je?" Inplaats van hem antwoord te geven, schiet ze haar kamertje binnen en als ze terug komt heeft ze 't blad in handen, dat ze onderweg tijdens haar reis heeft gekocht. „Kijk, zoiets bedoel ikZe wijst op een artikel over kop pigheid. En er staan méér der gelijke artikelen in het blad. Een opstel over een bekende Franse koningin. Een kort verhaal.... „Zie je, zoiets kun jij vast wel.. Ik geloof zelfs, dat dit je veel beter ligt. „Waarom denk je dat?" „Ach, zo maar, kweet niet.." Hij schudt z'n hoofd. Heeft ze eigenlijk wel anders verwacht? Toch lijkt het idee haar heus niet gek. Enfin, Wim moet het zelf weten, natuurlijk.... Voorlopig is het enige wat Bep bereikt, dat Wim in het tijd schrift de plaatjes gaat zitten bekijken. De volgende middag, Zondag middag, als ze in de voorkamer zitten, neemt Wim het blad op nieuw onder handen. Hij leest ditmaal óók da artikelen en het verhaal Het is een heel rustige mid dag. Maar dan ineens is er iets, dat Bep doet opschrikken, 'tls het gedaver van een naderende mo torfiets! „Frits!" denkt ze. Merkt Wim iets? Nee, hij leest voort, met een ernstig, een dood ernstig gezichtZe zal maar gauw maken, dat ze wegkomt uit de voorkamer, waar ieder die inkijkt haar kan zien zitten! „Wat wil Frits van d'r?" vraagt Bep zich in de keuken verward af. Eerst Woensdag avond.... Nou alwéér.... En dan op Zondag. Ze twijfelt geen ogenblik of hij is het. Mechanisch spoelt ze een paar kopjes om, droogt ze af, langzaam, steeds luisterend. Hoor, daar ig het weerl Frits schijnt omgekeerd, hij komt terug...., (Wordt vervolgd.) Aan de Provinciale Commissie herziening gemeentelijk grondge bied in Zeeland kan geen gebrek aan activiteit worden verweten. Integendeel, de leden er van vertonen een energie, een betere zaak waardig. Na de indertijd gepubliceerde geruchtmakende plannen tot sa menvoeging van een aantal ge meenten in „de zak van Zuid- Beveland" van welk plan dezer dagen een „verbeterde" editie te verwachten schijnt kwamen in cidentele mededelingen over op heffing van de gemeenten St. Jansteen en St. Laurens. Wel werden deze mededelingen toen door Ged. Staten voorbarig genoemd, doch een officiële te genspraak er van is nimmer ge komen. Op al deze plannen volgde het schrijven van ons Gedeputeerd College aan de gemeentebesturen op Schouwen, waarop het lumi neuze voorstel van Zierikzee kwam om van 't gehele eiland als men toch eenmaal bezig was dan maar één gemeente te ma ken, met als middelpunt en cen trum natuurlijk Zierikzee. En thans hebben de leden der „Samenvoegings"- en „Slokop"- Commissie hun begerige handen uitgestrekt naar Walcheren. Te betreuren valt, dat Ged. Staten althans de meerderheid er van zich vrijwel con amore achter de plannen der Commissie schijnen te stellen. En zo hebben de Waleherse ge meentebesturen dan een schrijven en een kaartje van 't Dag. Bestuur van onze provincie ontvangen, waaruit blijkt, hoe de heren zich het nieuwe Walcheren hebben in gedacht. De ingrijpendste vooretellen zijn: Samenvoeging van St. Laurens, Serooskerke, Grijpskerke en Vrouwenpolder tot één grote ge meente; idem van Aagtekerke en Melis- kerke; idem van Zoutelande, Biggeker- ke en Koudekerke; en opheffing van Ritthem, dat bij Souburg zal worden gevoegd. Voorwaar geen kleinigheid! In een begeleidend schrijven de len Ged. Staten mee, dat bij hun College het besef leeft, dat in het algemeen gezien, onder de huidige omstandigheden de kleinere en kleinste gemeenten hun taak te genover de ingezetenen niet lan ger naar behoren kunnen vervul len. Zij willen hiermede geen te kort doen aan de ijver en de toe wijding van de onderscheiden ge meentebesturen, doch zij consta teren slechts een feit. De grote vraag is echter of, wat ons Ged. College meent te moeten en te kunnen constateren, inder daad op feiten berust. In een interview van ons blad met de heer Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, verklaarde deze: „De open blik, die de gemeentebesturen hebben, waardoor zij via de weg van gemeenschappelijke regelin gen op een zodanig verzorgings niveau komen, dat de bezwaren, die tegen de kleine gemeenten worden aangevoerd, welhaast zijn komen te vervallen, kan niet hoog genoeg worden gewaardeerd" Dit is een andere constatering dan die van Ged. Staten! Ze stemt meer overeen met die van de heer M. J. te Boekhorst, die onlangs in een te Goes ge houden vergadering van de Afd. Zeeland van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren een lezing heeft gehouden over „Samenvoe ging qan gemeenten of samenwer king". Daarin kantte deze alleszins deskundige zich krachtig tegen opheffing van kleine gemeenten op grond van hun geringe zielen tal en weersprak hij de vaak ge uite mening, dat deze gemeenten over het algemeen financieel zwak zouden staan. Zeven van de 18 Zeeuwse gemeenten beneden de 500 zielen hebben geen bijzon dere Rijksuitkering nodig, welk percentage lager is dan het lan delijk gemiddelde. En wijzend op de samenwerking tussen de gemeenten, verklaarde de heer Te Boekhorst, dat door die samenwerking juist aan de kleinere gemeenten de gelegen heid wordt geboden om te blijven voortbestaan. Waarom ze dan echter deze mogelijkheid te ontnemen? Juistere vormgeving door het' aanbrengen van diverse kleinere grenscorrecties? Geen bezwaar. Uitbreiding van Middelburg en I Vlissingen met grondgebied, als j daaraan dringend behoefte be- staat? Niets op tegen. VOORTGAANDE DECADENTIE. In Engeland was een veertien- Maar dat is hiel'wat anderejariget k%aÓ°"ae"> die de ha- dan nu wordt voorgesteld. En vandaar mijn ernstig be zwaar tegen deze plannen ten op zichte van Walcheren. Betere „vormgeving" mag niet zo maar zonder meer wat histo risch gegroeid is, terzijde schui ven als van nul en gener waarde. Doelmatigheid mag geen axio ma worden om daarmee een aan tal Waleherse gemeenten eenvou dig om hals te brengen. Of zijn het daar dan zulke suk kelaars en prutsers geworden, dat ze hun taak niet meer aan kun nen? Mij zijn geen gegevens bekend, dat zulks het geval is, wel het omgekeerde. Moet dan alles worden opgeof ferd aan het centralisatie-streven van de huidige dag, waaraan met name de Partij van de Arbeid haar hart heeft verpand Waaraan ook meerderen van de Kath. Volkspartij tegenwoordig schijnen mee te doen? Moet het die kant uit? Over de onderdelen van het Waleherse plan zal ik niet schrij ven, dat kunnen de diverse ge meentebesturen veel beter. Maar wel waarschuw ik ten krachtigste tegen wat nu in het algemeen wordt voorgesteld. ven te Aberdeen een vissers bootje ging stelen waarmee hij de lianen uitroer om, zoals hij vertelde, een Noorse vriend op te zoeken. De jongen heeft een paar da gen zeeziek en doodsbang op de Noordzee rondgeziaalkt en ts toen door een van de vele boten die met vliegtuigen op zoek wa ren naar de schipbreukeling, ontdekt. Thuis gekomen vertelde hij onder een vloed van tranen wat er gebeurd was en dat hij nooit meer naar zee wilde. Een kwajongensstreek, die ook als zodanig behandeld had kun nen worden. Maar in onze tijd doen we dat andets. Het jog werd bij zijn terug komst te Aberdeen als een held ontvangen. De boten toeterden en de sirenes loeiden, terwijl schijnwerpers en bliksemlicht van camera's het toneel verlicht ten. Meer dan 100 verslaggevers, fotografen, filmers en B.B.C. re porters wachtten de jongen op. En een van de Nederlandse dagbladen bezingt het huilende jog dat nooit meer naar zee tuil, als een held, als een tweede de Ruyter. Misschien niet paedagogisch Daarin liggen tendenzen, welke1 "'V ns nn nn?p hoede moeten Snpn jgeVOegd. ons op onze hoede moeten doen zijn. Ons allen, ook straks bij de Sta ten-stembus! N. J. Hs. Ik geloof het ook. Ik zie de hele zaak meer als een bewijs van voortgaande decadentie. Ongevallen tengevolge van noodweer. Tengevolge van storm en sneeuw jacht, zijn Maandag in de V.S. minstens 52 personen om het le ven gekomen, terwijl de materiële schade op millioenen dollars ge schat wordt. In het Noord-Westen stierven 9 personen door een sneeuwstorm, terwijl anderen om het leven kwamen door verdrin king of ongevallen op gladde we gen. In Montana was de tempe ratuur 43 graden onder nuL In Quebec kwamen vier perso nen om het leven tengevolge van de tot een orkaan aangegroeide storm. Bij verkeersongevallen te Mi laan tengevolge van dichte mist, kwamen drie personen om het le ven. Alle vliegverkeer te Milaan en op andere luchthavens in het Noorden van Italië werd stilge legd. In Jeruzalem sneeuwde het, toen de eerste groep pelgrims in het heilig jaar aldaar aankwam. Stoffelijke resten van In Fra krjjk gevallen militairen naar Nederland, Maandagmiddag zijn te Atrecht op plechtige wijze de stoffelijke secretaris, resten van 50 Nederlandse mili- 1J1 tairen en verzetslieden, die in de oorlog in Frankrijk sneuvelden of gefusilleerd werden, door de Franse regering aan de Neder landse regering overgedragen. Na de plechtigheid werden de stoffelijke resten onder militair geleide naar Rtjssel vervoerd, vanwaar zij verder naar Neder land werden gezonden. Eerste transport Duitse kinderen verliet Zeeland, Het eerste transport Duitse kinderen, dat op 20 October 1949 naar Zeeland kwam, heeft gister morgen de provincie weer verla ten. Overal op de stations heerste een grote bedrijvigheid en tal van pleegouders deden de kinderen uitgeleide. Een typisch verschijn sel was, dat vele kinderen liever in Zeeland zouden blijven, dan nu terug te moeten keren naar hun eigen land. De gastvrijheid en de vrijgevig heid van de Zeeuwen bleek uit de montere gezichten van de kinde ren en de bagage, die minstens het dubbele bedroeg, dan men bij aankomst in Zeeland had meege bracht. De kinderen reisden met twee extra wagens, die aan de trein, die om vijf minuten voor acht uit Vlissingen vertrok, waren gekop peld. De reis zal niet, zoals bij de komst naar Nederland, worden onderbroken door het verblijf in een kamp en de meeste kinderen bereikten dan ook gisteravond nog hun woonplaatsen. Het Nederlandse Rode Kruis had de leiding van het transport. MIDDELBURG. Begin van brand. Zondagmorgen brak brand uit in een perceel aan de Giststraat. De politie wist met behulp van een snelblusser het vuur te be dwingen. De oorzaak was gelegen in het feit, dat kinderen met vuur speelden. Diefstal van koper. Tegen W. V. is proces-verbaal opgemaakt omdat hij koper van zijn werkgever had gestolen. Wegens heling van dit koper is inmiddels proces-verbaal opge maakt tegen de opkoper M. van W. VLISSINGEN. Lezing ds Nolte. Maandag a.s. zal ds C. F. Nolte te Utrecht een lezing houden in de Luth. Kerk aan de Walstraat. De predikant bespreekt het boek van de bekende schrijver C. Douglas „De Mantel". ARNEMUIDEN. Jaarvergadering. Onder leiding van de heer A. Dekker hield de Geref. K.V. Benjamin haar jaarvergadering, die blijkens het verslag van de secretaris 19 leden telt. Er wer den twee inleidingen gehouden, terwijl voorts een afwisselend programma werd afgewerkt. Ds Velthuijzen sprak een slotwoord. AAGTEKERKE. Heroprichting Veehoudersfonds. Zaterdagmiddag kwamen on der leiding van de heer A. Bos- selaar Jz. een twintigtal veehou ders van Aagtekerke en Dom burg bijeen om te komen tot heroprichting van een vereni ging van veehouders, die zich verbinden tot onderlinge hulp in voorkomende sterfgevallen on der het rundvee. Negentien vee houders besloten tot deelname met een totaal van ruim 150 koeien en ruim 200 stuks jong vee. Verschillende veehouders, die reeds toezegging tot deel name hadden gedaan maar met ter vergadering waren opgeko men, zullen zo spoedig mogelijk worden bezocht opdat het aan tal koeien en jongvee kan wor den opgenomen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: A. Bosselaar Jz., voorzitter, P. de Visser Wz„ Tot commissieleden werden benoemd de heren K. Brouwer, J. de Lange, S. de Vis ser Cz. en W. Verhage "Wz. GRIJPSKERKE. Ontspanningsavond L.J.G. en Z.P.M. Zaterdagavond jl. heeft de L.J.G. en Z.P.M. in de cantine van het Wederopbouwkamp een Ontspan- - donateurs en niet-leden. Aan deze I avond verleenden hun medewer king de afdelingen van de L.J.G. Oostkapelle, Grijpskerke, Seroos kerke, Vrouwenpolder en van de Z.P.M. de afdelingen Serooskerke, Grijpskerke en St. Laurens. De voorzitter, de heer J. Poppe, sprak een openingswoord tot de aanwezigen en riep hun een har telijk welkom toe. Verder gaf hij een uiteenzetting van het doel en streven van de L.J.G. In het bijzonder verwelkomde hij de muzikanten van deze avond de heren Jongepier en de Pagter. Deze zorgden in de korte pauzes steeds voor een goed stukje mu ziek. De leiding van het spel dat uit gevoerd werd berustte bij de heer van de Berge. Het programma was zeer ge varieerd en bevatte muziek, zang, schets en declamatie. Veel werk was er besteed aan de decors van het toneel. Ook de verlichting was goed verzorgd. De voorzitter sloot de avond met een dankwoord uit te spreken tot allen die aan het welslagen hun medewerking hadden ver leend. De zaal was goed gevuld. BAARLAND. V arkensverenlging. In de vergadering van de Var kensvereniging, die thans 60 le den telt, werd meegedeeld, dat de rekening sloot met een tekort van f41,54, Er is voor ongeveer f 400 uitgekeerd aan gestorven varkens. De uitkeringen voor 1950 werden vastgesteld voor varkens van 712 weken f30, van 1216 weken f40, van 16 20 weken f 50, boven 20 weken 75 ct. per kg. bruto. Tot bod» werd benoemd B. P. Tramper. BORSSELE. Aan- en Verkoopvereniging. Zaterdagmiddag hield de Land bouw Aan- en Verkoopvereniging haar algemene vergadering onder leiding van J. Walhout. De rekening over 1949 liet een goed slot van f36.54 zien. In da commissie tot nazien van de re kening werden benoemd C. da Vroe en L. v. Weele. Herkozen werd tot bestuurslid A. Walhout. 's-GRAVENPOLDER. Rjjwieldiefstal. Een dezer dagen werd het rijwiel van de heer Eckhardt te Hoedekenskerke, staande voor de kapperswinkel van de heer C. de Wilde, ontvreemd. Een on derzoek naar de dader is inge steld. OOSTBURG. Zangles. Zaterdag werd te Oostburg een zangles gegeven volgens de Gehrels-methode. Voor deze de monstratie was een schoolklasse uit Middelburg overgekomen, die onder leiding van de heer Gehrels zelf bewonderenswaardige staal tjes van hun kunnen gaven. Het resultaat van deze zang demonstratie was, dat waarschijn lijk ook in Oostburg een tweetal cursussen voor leerkrachten zul len worden georganiseerd. Deze week slaagde te Bergen op Zoom voor het praetijk-diplo- ma boekhouden de heer H. Dijk- slag uit Tholen. De heer J. Sommeijer werd ge kozen tot kerkvoogd en de heer G. F. Schijf tot notabel in de Ned. Herv. Kerk te Overzande. Wachtmeester B. L. Hokke, postcommandant der Rijkspolitie te Ovezande is met Ingang van 1 Febr. a.s. overgeplaatst naar Mid delburg, afd. Verkeerspolitie. Geslaagd voor het diploma Ma- chineschrijven A en B de dames A. D. v. cï Berge en J. L. P. v. d. Maas te Zierikzee en J. Kik te Bruinisse, opgeleid door de heer ningsavond aangeboden voor haar N. H. Siebregt te Zierikzee.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2