Provinciale Staten bepleitten talrijke Zeeuwse belangen NIEUWS Jongens- en meisjesinternaat van Chr. Kweekschool geopend Azië voor de wolven? Vele leden wezen op noodzaak van industrialisatie SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Paasikivi boekt overwinning Eenvoudige plechtigheid te Krabbendijke Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 90, Tel. 2438, bij geen ge hoor 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1463 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 18 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZülDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v..d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.39 u., onder 17.04 u. Maan op 9.51 u., onder 18.16 u. Hoogwater op Donderdag 19 Jan.: Vlissingen: 2.27 u. 2.02 m., 14.55 u. 2.02m. Terneuzen: 2.58 u. 2.22 m., 15.26 u. 2.22 m. Wemeldinge: 4.20 u. 1.65 m., 16.43 u. 1.71 m. Zierikzee: 4.06 u. 1.39 m., 16.33 u. 1.45 m. (DE WERELD IN 1949). ingeland is het nieuwe jaar •*-' begonnen met het bewind van Mao tse Toeng over China te erkennen. „China is vernietigd. Niet door zijn vijanden, maar door zijn bondgenoten en vrienden" was het bitter commentaar van de nog te Londen vertoevende am bassadeur van het oude regiem. „Dit betekent dat wij levend be- gra\ en worden." Binnen één jaar is het natio nalistische China was het niet één der Grote Vier? van de kaart geveegd. Meer dan twintig jaar hield Tsjiang Kai Sjek de teugels. Doch hij was meer vechtjas dan regent. Terwijl hij streed tegen Japan, eerst alléén, daarna naast Amerikaan en Brit, tierde welig de corruptie. Toen de communist Mao met zijn rode vrijscharen toegerust met wa pens van het rode leger, uit Mandsjoerije binnen viel, W3S het bewind vermolmd en rot. De eerste erkenning uit de buitenwereld viel Mao ten deel van de leider van India, Pandit Nehroe. De man, op wie de hoop der Verenigde Staten gevestigd is, bijaldien Mao eens aanstalten maken mocht de poorten van Zuid-Oost Azie binnen te ruk ken. AT aar Mao, zegt men, zal dit voorshands niet doen. Hij heeft handen vol werk. In China moet het economische leven weer op gang. Zal hij China kunnen verteren? Of zal China hem verteren? Hij zal voor de industrialisatie geld moeten heb ben van het Westen. Er zal de eerste tijd meer aan hem vallen te verdienen dan voor hem te vrezen. En zal het tussen Stalin en hem steeds koek en ei blij ven? Doch wat niet te ontveinzen valt is, dat Peiping de zetel is van een rode organisatie, die zich ten doel stelt in geheel Oost-Azië de „bevrijdingsoorlog" van binnen uit te doen opvlam men. De pijnigende vraag hoe honderden millioenen Aziaten tegen de stormloop van het com munisme worden beschermd, dreef de vermoeide, zieke Bevin naar Colombo om te overleggen met de andere leden van het Britse gemenebest. Op de noordelijke grens van Viet-Nam, dat pas binnen de Franse Unie de souvereiniteit verwierf, staan nog slechts 120.000 Franse soldaten. Zij vor men de laatste voorpost van het Westen. Een zwakke slagboom voor de Kinderkamer. \\J ie de kleuterbox van de wereld wil zien moet kijken naai India, Pakistan, Siam, Bir ma, Viet Nam en.... de Ver enigde Staten van Indonesië. Er was een tijd dat de millioenen volken, die hier wonen, nog ge schommeld werden in de kolo niale wieg. Ze sluimerden en ze voeren wel bij de leiding van het Westen, die er op bedacht was ze eerlang zelfstandig te leren lopen. Maar er kwamen opvoeders a la Schermerhorn. Die liet de kleine kinceren aan tafel een mes in handen drukken. Ze moeten toch leren met mes en vork te eten? Wat geeft het, dat ze zich snij den? En uncle Sam, die nog groen van ergernis wordt als hij aan zijn kindertijd denkt, fronst de wenkbrauwen Het moest uit zijn met het koloniale systeem. Ze moesten alleen lopen. Zo komt het, dat vandaag re- volutionnaire nationalisten, die een vijftiental jaren terug nog achter de tralies gezet werden of in een kamp, de lakens uit delen in deze gebieden. Het Koninkrijk werd afgelegd en begraven. De bondgenoten en vrienden waren de doodgravers, ]\,T illioenen Aziaten vragen zich angstig af wat er gaat gebeuren. Ze weten zich onbe schut in de gevaarlijkste hoek van de wereld. Wel dragen hun meesters de borst zeer hoog. Zij zullen nationaal en Aziatisch zijn. Maar de millioenen, die het oude gezag zagen tanen, zijn als een grote kudde weerloze scha pen zonder herder. De wolven uit de Aziatische steppen hebben er reeds de lucht van. Ze lekken de rode muil. Waarom werd Azië voor de wolven geworpen? Enige tijd geleden had de St. Louis Post-Dispatch, een Ameri kaans dagblad, een spotprent. Men zag Stalin afgebeeld voor een grote weegschaal. Op de ene schaal lag West-Europa, waar door krachtig ingrijpen de plan nen van het Kremlin waren ver ijdeld. Op de andere lag Azië, waar China werd roodgekleurd. De balans was precies in even wicht. Nóg. Maar hoe zal dat worden dit jaar? Er is maar weinig meer nodig of het even wicht is verbroken. ZEEUWSE STATENLEDEN VERGADERDEN TE MIDDELBURG. Bjj de algemene beschouwingen, die in de middagvergadering der Prov. Staten werden gehouden over de begroting van 1950, voerde als eerste spreker, namens de P.v.d.A., de heer L. P. van Oorschot het woord. H(j sprak zjjn grote waardering uit voor de arbeid van Ged. Staten in deze zorgenvolle tjjd, die zoveel van de bestuurskracht vergt. Gezien de moeilijke financiële positie van Zeeland was hy van mening, dat aan de minimumbehoeften is voldaan, al zijn de sociale behoeften nog zeer groot. Niettemin moet Zeeland steeds meer een provincie worden, die haar inwo ners een goed leven en werken biedt. De woorden van Ged. Staten in 't algemeen verslag over de nood zaak van meer eenheid tussen de Zeeuwen waren hem uit het hart gegrepen. De tijd van het nemen van incidentele beslissingen en die, welke slechts één gemeente en één streek betreffen, is voor bij. De vraagstukken moeten in provinciaal verband worden be zien. Met name wees de heer Van Oorschot op de noodzaak van aantrekking van industrieën naar Zeeland, die in de Zeeuwse grond gedijen, b.v. agrarische industrie ën. Er komt een tijd, dat wij weer met het probleem der werkloos heid zullen worstelen. Dat zal ook voor Zeeland gelden. Er is reeds een symptoom in deze rich ting. Waren er in September jl. 4 inwoners op de 1000 in Zeeland werkloos, in December was dit aantal tot 14 gestegen. Wij zullen voorbereidingen moeten treffen plannen maken, met het oog op werkloosheid en bevolkingsaan was, om straks te kunnen ingrij pen. In dit verband zag spr. een grote taak weggelegd voor de Plan. Dienst en het Econ. Techn. Instituut. Spr. constateerde, dat de be volking van Zeeland stationair blijft. Het bevolkingsoverschot gaat naar andere provincies en veroorzaakt daar grotere moei lijkheden. Hij richtte de vraag tot Ged. Staten aan genoemde dien sten opdracht tot 'n, wetenschap pelijk opgezet, onderzoek te ge ven. Dat kost zeker financiële of fers, maar hoeveel geld zal uit gegeven moeten worden aan steun enz., indien wij nu geen maatrege len nemen? HET DRIE-EILANDENPLAN. Als voorbeeld tot het scheppen van bestaansmogelijkheid noem de spr. het drie-eilandenplan. De heer Van Oorschot wees ook op de noodzaak van inpoldering van de Braakman en Saeftinge. Over de kwestie der vliegvel den merkte de heer Van Oorschot op, dat hij zich ongerust maakte over de medewerking van 't Rijk t.a.v. de aanleg van een vliegveld in de Zuidwatering. Spr. deelde mede, dat de gemeenten Vlissin gen en Middelburg zeer sterk ge ïnteresseerd zijn bij de aanleg van dit vliegveld en in een adres van de Zeeuwse Ver. voor Lucht vaart wordt ook sterk op de aan leg aangedrongen. Teleurgesteld was spr. over de lange tijd dat het nog zal duren, voordat de sluizen te Vlissingen hersteld zullen zijn, al is door de loffelijke arbeid o.m. van het E. T.I. enig resultaat geboekt. Zonder Ged. Staten iets te ver wijten moest de heer Van Oor schot toch zijn ontevredenheid uitspreken over het feit, dat het met de watervoorziening niet snel genoeg gaat, b.v. op Noord-Beve land. Ook vroeg spr., hoe 't nu staat met de lange-afstands-gasvoor- ziening, Is er mogelijkheid van voorziening met mijngas Hij wees op de grote kapitaalsinves- taties, die nodig zullen zijn, indien deze voorziening achterwege blijft. VERKEERSONGEVAL TE KLOETINGE. Dinsdagmorgen bemerkte de heer W. uit Goes, die in zijn per sonenwagen reed te laat, dat hij aan een uit de richting Goes ko mende personenwagen voorrang moest geven. De bestuurder van de uit de richting Goes komende auto had de tegenwoordigheid van geest om zijn stuur om te gooien en een ernstige aanrijding te voorkomen. Zijn wagen werd nu van achteren slechts licht geraakt. Wel kon de bestuurder niet voorkomen, dat enkele mensen, die op hetzelfde punt op de bus stonden te wach ten werden aangereden. Ook deze kwamen er echter met lichte ver wondingen af. Ernstige klachten had do heer Van Oorschot over do N.V. Stoomtram Walcheren, die nog steeds niet voldoet aan de rede lijke wensen en verlangens van de mensen, die van de vroegere tramonderneming zjjn overgeno men. Hü noemde het een schandaal, dat deze mensen, gepensionneer- den, nog altijd niet de 25 procent op hun pensioen hebben ontvan gen. „Dit is eenvoudig schande lijk", zo riep de heer Van Oor schot uit, „en Ik verzoek Ged. Staten dringend hiertegen maat regelen te nemen". (Men zal weten, dat de Provin cie vertegenwoordigd is in de Raad van Bestuur van deze N.V.). NAMENS DE C.H.U. Mr W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.) was de tweede spre ker. Hij behandelde allereerst de Stoombootdiensten. Het zwakke punt noemde hij de late boot, die om 9.10 uur uit Vlissingen ver trekt. In het raam van de nood zaak der verhoogde productiviteit, is het van groot belang, dat er een latere boot komt. Bovendien is het nodig met het oog op een beter contact tussen de delen van Zeeland, terwijl de Zeeuws-Vla mingen niet uitgesloten mogen worden van het bijwonen van cul turele gebeurtenissen in b.v. Mid delburg en Vlissingen. De heer Van der Feltz was dankbaar voor de toezegging van Ged. Staten, dat zij de Statenrap- porten, verslagen, enz. zullen toe zenden van het E.T.I., de P.P.D. enz. Maar dit is niet voldoende. De Prov. Staten zijn het eerste college in Zeeland en ook al zijn er vele zaken, die, strikt genomen naar de letter der provinciale wet, niet tot de bevoegdheid van de Prov. Staten behoren, toch is het gewenst, dat zij, voor het vormen van een goed oordeel over de vele facetten van het Zeeuwse leven, daarvan kennis dragen. Als voorbeeld noemde spr. het plan voor de nieuwe gemeentelijke in deling op Walcheren, waarvan de leden der Prov. Staten uit de pers kennis moesten nemen. DE VLIEGVELDEN. Vervolgens drong spr. erop aan, dat Ged. Staten spoed zetten ach ter de verwezenlijking van de vliegveldplannen. De minister van Verkeer en Waterstaat ziet in een luchtverbinding de oplossing, maar tot daden komt het niet. Dank zij het „voortreffelijke re geringsbeleid der laatste vier ja ren" kan het wel eens gebeuren, dat er straks helemaal geen geld meer zal zijn voor verwezenlijking dezer plannen. Daarom moet er zo spoedig mogelijk werk van ge maakt worden. Daarna hield de heer Van der Feltz een beschouwing over de industrialisatie van Zeeland. Zijn indruk was, dat „Den Haag" er een beetje vreesachtig tegenover staat, ook al i.v.m. het ontbreken van afzetgebieden. Hij vroeg naar de mening van Ged. Staten over de industrialisatie en verzocht te onderzoeken, of het mogelijk is de Belgische arbeiders in Zeeuwsch- Vlaanderen te vervangen door Zeeuwse arbeiders. Naar zijn mening hebben de Prov. Staten niet voldoende aan dacht besteed aan de zeer belang rijke problemen i.v.m. de stijgen de waterschapslasten. Het Rijk geeft nu niet twee-derde, maar vier-vijfde, in de kosten der cala mi teuze polders en waterschappen in Zeeland, maar dat geldt slechts voor 1948 en 1949. Ged. Staten deelden mede, dat, indien het weer twee-derde zoufcvvorden en de Provincie dus weer een-derde zou moeten bijdragen de noodlij dendheid haar intrede zou doen. Hoe groot is het verschil tussen die twee-derde en die vier-vijfde? Tenslotte verzocht Baron Van der Feltz een antwoord van Ged. Staten op een ingezonden stuk betreffende „Het Vrije van Sluis" in het „Zeeuwsch Dagblad" van eind Juli 1949. DE K.V.P.-AFGEVAARDIGDE. De heer P. V. M. Vercauteren (K.V.P.) was niet erg tevreden over de verdeling van het bouw volume in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hij bracht klachten naar voren over het gebrek aan samenwer king tussen overheidslichamen of semi-overheidslichamen. Zo wordt b.v. een weg opgebroken en wan neer die dicht is komt even later een andere dienst de weg weer opbreken. De heer Vercauteren was voor-, stander van industrialisatie, maar hij wees erop, dat het dan nodig zal zijn, alle voorwaarden daartoe te scheppen. Hij wees op de slui zen te Vlissingen en de toestand van de haven te Breskens. Ged. Staten doen z.i. alles wat mogelijk is voor herstel en aanleg van wegen. Maar kan nu niet eens vlug aandacht worden be steed aan de weg HulstGraauw, die zeer slecht is? Een woord van dank sprak de heer Vercauteren tot Baron van der- Feltz, die zo loffelijk de vrije veren in Den Haag heeft verde digd, helaas zonder succes. „Begrijpt de minister de Zeeu wen niet of begrijpen de Zeeuwen de minister niet?" zo vroeg spr. Tenslotte waarschuwde hij tegen het aantrekken van niet in Zee land passende industrieën en te gen het aanleggen van vliegvelden op goede cultuurgrond. DE HEER P. MELIEFSTE. Nadat de heer P. Meliefste (A. R.) Ged. Staten voor hun werk had dank gebracht, wees hij erop, dat, aangezien er een post van slechts f 40.000 voor onvoorzien is uitgetrokken, wij net „met de hakken over de sloot" zijn. De schuldpositie is gezond, zeggen Ged. Staten, maar de reserve is te gering. De heer Meliefste wees erop, dat de algemene toestand tot voorzichtigheid noopt en dat uiterste zuinigheid geboden is. Uitvoerig besteedde ook deze spreker aandacht aan het pro bleem van de kosten der oever verdediging in Zeeland. Waarde ring uitte hij over het rapport der Commissie Waterschapslasten en hij achtte het de juiste weg een provinciaal zeeweringsfonds te vormen. Er zijn echter zeer drin gende voorzieningen te verrichten, waarvoor helaas niet voldoende geld is. Dit geldt ook voor de we gen, al is het verblijdend, dat het tempo enigszins kan worden op gevoerd. Hij betreurde het, dat de Provincie en de gemeente Mid delburg niet tot overeenstemming konden komen over een onderge schikt punt, tengevolge waarvan de verbetering van de weg Mid delburgSouburg niet kon wor den uitgevoerd. Over de vliegveldenkwestie stelde spr. de vraag, of een F-veld voor Walcheren voldoende zal zijn. DE P.Z.E.M. Kunnen Ged. Staten mededelen, hoever de uitvoering van het 25- millioenenproject der P.Z.E.M. is gevorderd en zullen de Spoorwe gen nog electriciteit gaan afne men, nu zij dieseltractie op de Zeeuwse lijn hebben ingevoerd? Minder rooskleurig is de toe stand van het Prov. Gasbedrijf. Kunnen Ged. Staten al medede lingen doen over de voorgenomen kapitaalsreorganisatie Hoe lang zal het nog duren, voordat de mensen op Noord-Be veland nu waterleiding krijgen? Kunnen Ged. Staten voorts me dedelen, of de nieuwe Sloepolder nu grotendeels tot Walcheren zal behoren of tot Zuid-Beveland Als het laatste het geval is, zul len de Walcherse boeren weinig kans hebben. Over de woningbouw en volks huisvesting zei spr. dat niet te veel montagewoningen moeten worden gebouwd. Spoedig zal blij ken, dat aan deze woningen grote economische nadelen zijn verbon den. Waarom moet Zeeland deze woningen bouwen en vele andere provincies niet? De heer Melief ste wees daarna op de grote ze delijke nood, die er heerst bij ve len, die willen huwen en geen wo ning kunnen vinden. Tenslotte wees de heer Melief ste op de onrust, die onder vele Zeeuwen is ontstaan tengevolge van de publicatie in een Zeeuws blad van grenswijzigingsplannen, waarvan spr. niet weet, of ze juist zijn. Zijn deze- publicaties mis schien afkomstig van Ged. Sta ten? Hoe het zij: het is nodig te waarschuwen tegen het doorzet ten van samenvoegingen, die be volkingen van zeer uiteenlopende geestesrichtingen bij elkaar bren gen. Er moet hier met de groot ste voorzichtigheid worden opge treden. T<mslotte wenste spr." de leden van Ged. Staten Gods zegen bij hun werk. DE HEER D. KODDE. De heer D. Kodde (S.G.P.) ver geleek de toestand van het ogen blik met het varen in de mist. Het is noodzakelijk, dat de rege ring zo vlug mogelijk een uit spraak doet t.a.v. de oorlogsscha devergoedingen en eveneens met betrekking tot de mogelijkheden van de verantwoordelijkheid bij een eigen belastinggebied van de lagere publiekrechtelijke licha men. De Provincie lcopt nog altijd langs de grens der noodlijdend heid. Tegenstander was hij van het invoeren der verzekeringsge dachte bij de kostendekking voor de geesteszieken. Spr. uitte zijn vrees over de mogelijkheid, dat diensten als dè P.P.D. en het E.T.I. beleidsorga nen worden, doordat zij de functie van de bestuurscolleges overne men. Zij moeten zich bepalen tot het geven van niet-bindende ad viezen. De heer Kodde was zeker geen tegenstander van het maken van plannen, maar wij moeten dat doen in afhankelijkheid van God. Er liggen vele taken voor de Provincie, die zij thans niet aan kan. Daarom zal zij zeker wat meer ruimte moeten hebben, ook financieel. De oplossing van de kwestie der gepensionneerden van de Stoomtram Walcheren zag spr. in het overnemen der lasten van de ze mensen door de P.Z.E.M. DE SLOEGRONDEN. De kwestie der verpachting van de Sloegronden staat los van de herverkaveling van Walcheren. Er moet echter een mogelijkheid bestaan voor de jonge boeren van Walcheren, die niet naar de N.-O. Polder kunnen. Uitvoerig besprak de heer Kod de de moeilijkheden in „Het Vrije van Sluis", „Men moet niet te veel op de mensen bouwen", aldus spr., toen hij het had over de be noeming van de nieuwe dijkgraaf, omdat daarmede zeker niet alle problemen zullen worden opge lost. Spr. vroeg, hoe bet met de onderhandelingen met de regering staat i.v.m. het Rijkssubsidie aan dit waterschap. Verder vroeg de heer Kodde naar de tarieven op de Westcr- Schelde. Is het economisch ge zien, niet veel beter geen vracht tarieven in te voeren, maar wel de personen te belasten? De heer Kodde brak een lans voor stop zetting van het vervoer op Zon dag of althans beperking tot het uiterste. Tenslotte sprak hij de wens uit, dat Ged. Staten zich bij hun werk zullen laten leiden door Gods geopenbaarde wil. Jhr mr F. A. J. VV. Schorer (Arb.) vroeg enkele Inlichtingen over de kwestie der vliegvelden en wees erop, dat de Kon. Ver. voor Luchtvaart grote belang stelling heeft voor Zeeland en dat het niet is uitgesloten, dat er hier een luchtvaartschool zal worden gesticht, die ook werkgelegenheid schept. DE SUBSIDIEVERLENINGEN. „Weten wij eigenlijk wel, waar voor wij ons geld geven?" zo vroeg de heer A. H. S. Stemer- ding (C.H.) zich af in de loop van een geestige speech, daarbij doe lend op het feit, dat hij het enige Statenlid was, dat met zeer veel moeite en na lang wachten, ter Prov. Griffie kennis nam van de begrotingen, rekeningen enz. van instellingen, die subsidies krijgen van de Provincie. Daarbij was hem gebleken, dat het zeer nodig is, dat de Prov. Staten toezicht hebben op de be steding der gelden. Een onderzoek van de begrotingen in enkele an dere provincies wekte bij hem de gedachte, dat daar met het geld soms meer wordt gewoekerd. Spr. deed de suggestie de Stichting Zeeland te verzoeken alle aanvra gen om subsidies nauwkeurig te onderzoeken. I.v.m. de klachten over de P.P. D., waarover spr. niet kon oor delen, zei hij, dat P.P.D., E.T.I. en Stichting Zeeland moeten samen werken „Wij zijn hier door de kiezers neergezet en wij willen daarom weten wat er in de Provincie om gaat. Wij wensen daarom toezen ding van allerlei rapporten, die wij nu in de krant moeten lezen", aldus spr. De heer J. Balkenende (A.R.) brak een lans voor het stichten van fruitverwerkende industrieën in Zuid-Beveland. De heer C. A. Kaan (C.H.) vroeg, of de eerste klasse op de Provinciale boten weer zal wor den ingevoerd en mevrouw E. J. van de Broecke-de Man (Arb.) wenste toezicht op de organisatie der Stoombootdiensten wat" bij zondere en onvoorziene omstan digheden betreft. De heer J. L. J. Bruijnzeel (C. H.) vroeg naar de brugverbinding. met Noord-Beveland en wees op de gebreken, die aan de veerver- bindingen kleven. De heer G. van Duin (C.H.), die ongeveer 19 jaar Statenlid is geweest, maar niet terugkeert in de volgende zittingsperiode, dank te Ged. Staten en Commissies voor hun prettige samenwerking en wenste hen Gods onmisbare zegen toe. Daar.ia kwamen de leden van Ged. Staten aan het woord. Wij geven hun antwoorden morgen. De begroting werd tenslotte z.h.s. aangenomen. Soldijgeld vermenigvuldigde zich. „Goede manier om ryk te worden", dacht soldaat. Tijdens de zitting van de eco nomische politierechter te Arn hem is een nieuwe vorm van ont duiking van de deviezenbepalin- gen aan het licht gekomen. Een Nederlands militair in In donesië stuurde een gedeelte van zijn soldijgeld, bijvoorbeeld vijf en twintig gulden in Indonesische valuta naar het vaderland, waar deze direct inwisselbaar waren tegen vijf en twintig Hollandse guldens. Dit bedrag in Nederlandse va luta werd dan teruggestuurd en dezelfde militair ontving daarvoor vier of vijfmaal zoveel Indonesi sche guldens tegen de normale koers. (Vier of vijf Ind. guldens voor één Holl.) Opnieuw werden dan de aldus verkregen honderd of honderd vijf en twintig Indo nesische guldens als soldijgeld naar het vaderland gezonden, waar voor eenzelfde bedrag aan Hollandse guldens werd uitge keerd, zijnde nu het vier- of vijf voudige oorspronkelijke soldijbe drag. Een verdachte, die betrapt werd op het sturen van geld per gewone brief naar zijn broer in Indonesië, maar van wie niet be wezen kon worden, dat er met dat geld geknoeid is als boven omschreven, werd veroordeeld tot veertig gulden boete of acht da gen hechtenis. Voorlopige uitslag Finse presidentsverkiezingen. Volgens de voorlopige gedeelte lijke uitslagen van de Finse pre sidentsverkiezingen, hebben de partijen, die de wederverkiezing van de 79-jarige president Juho Paasikivi steunen, een overwin ning beaaaid. In het gehele land hebben 765.535 personen gestemd voor de partijen, die de herkiezing van Paasikivi steunen. De communistische partij, ver kreeg 286.531 stemmen en de Boerenpartij 272.064 stemmen. C.F.A. te Middelburg ver toonde „Louis Pasteur". Gisterenavond heeft de Chr. Filmactie te Middelburg in de Schouwburg de bekende film over het leven van Louis Pasteur ver toond. De Nederlandse titel van deze film: „Strijders om het le ven", tekent reeds ten dele waar om het in dit filmwerk gaat Pasteur immers was de man, die in de negentiende eeuw de me dische wereld in Frankrijk en daarbuiten veraasd deed staan door o.m. het bestrijdingsmiddel tegen hondsdolheid te ontdekken. Eerst miskend door de grote Franse medici, die zich door Pas teur niet van hun troon willen la ten stoten, kreeg men later door de ontdekkingen van Pasteur meer en meer de overtuiging, dat deze man inderdaad een grote strijd voerde voor het behoud van de mensheid. Deze film munt uit door de eenvoud waarin alles zich afspeelt. Het geheel boeit van 't begin tot het eind, waardoor dit filmwerk is geworden tot een van de beste in dit genre. Aangekondigd was, dat de Amerikaanse kleurenfilm „Life with Father" zou worden ver toond, waarvoor de C.F.A. een contract had gesloten met een filmverhuurmaatschappij. Deze maatschappij is echter op het laatste ogenblik haar verplichting niet nagekomen, waardoor men ijlings een. andere film heeft moe ten zien te bemachtigen. Met „Louis Pasteur" heeft de C.F.A. zeker geen slechte keus gedaan. Bietencampagne te Puttershoek geëindigd. Het wereldrecord benadert. De suikerfabriek „Putters hoek", die in September de rij opende, heeft als laatste de cam pagne beëindigd. Door „Puttershoek" werden verwerkt 465 millioen kg suiker bieten, waarmede, naar door deze fabriek wordt meegedeeld, een nieuw Nederlands record werd gevestigd en het wereld record, dat 503 millioen kg be draagt, dicht werd benaderd. Te Terneuzen is een Geref. Kiesvereniging opgericht met gen liepen lichte materiële schade I aanvankelijk 14 leden. De N.C.B. een „goed beklante zaak". Voorzitter G. Mol nam afscheid. Do Ned. Chr. Bouwvakarbei dersbond nam gisteren afscheid van zijn voorzitter, de heer G. Mol, die na een 30-jarige loop baan in de Christelijke Vakbewe ging gekozen is tot penningmees ter van het C.N.V. De lieer Mol zal worden opgevolgd door de heer J. W. van Eijsbergen, die namens de bond de scheidende voorzitter een schrijfbureau met lamp offreerde. De heer Mol droeg het voorzitterschap van de Bond over aan zijn opvolger en schetste in zijn afscheidswoord de N.C.B. ais „een goed beklante zaak met een financieel gezonde basis". Velen, onder wie de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Rup- pert, getuigden van „de zegen rijke arbeid, door de heer Mol voor de arbeidersbeweging ver richt". Aanrijding bij de Keersluisbrug te Vlissingen. Gistermiddag omstreeks 5 uur had bij de Keersluisbrug te Vlis singen een aanrijding plaats. Een personenauto kwam in botsing met een bus van de N.V. Stoom tram Walcheren. Beide voertui- VERLIEZEN IN INDONESIë. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zjjn gerap porteerd: Landmacht: Overleden 6 Jan. te Den Haag, tengevolge van een verwonding, H. W. A. Broekaart, uit Venlo. Gesneuveld 23 Dec. '48: Kapt.-vlieger, waarn. M. L. F. Stumpff, uit Amsterdam. Van het K.N.I.L. sneuvelden 2 uit Indonesië afkomstige mili tairen. Raad van Oostkapelle gaat opheffing gemeenten bespreken De gemeenteraad van Oostka pelle is, voor zover ons bekend, de eerste raad, die het plan tot wijziging van de gemeentegrenzen op Walcheren, zal gaan bespre ken. Vrijdagavond om half acht komen de raadsleden hiervoor bijeen. In een drukbezochte samenkomst welke gehouden werd in het kerkgebouw der Geref. Gemeente te Krabbendijke, zijn gistermid dag het aan de Chr. Kweekschool aldaar verbonden jongens- en het meisjesinternaat, officieel in gebruik genomen. mens de Scholenbond en ds Mie ras welke beiden hun gelukwen sen" uitspraken. Ds van Ravenswaay, Chr. Geref. predikant te Zaamslag, wees naar aanleiding van Lukas 3:7 en 9 er op hoe Johannes de Doper op trad in een dorre streek en niet in de tempel te Jeruzalem. Juist niet in grote steden zoals Amster dam werd de Chr. Kweekschool opgericht op Reformatorische be ginselen, doch in een uithoek van het land, Krabbendijke. Hij zeide Ds J. B. Bei als pastor loei opende de samenkomst en richtte zich tot de aanwezigen n.a.v. Matth. 16 6 met een ernstige waarschuwing van de grote Leer meester Christus. Na in 't kort verschillende punten ontvouwd te hebben, wendde hij zich in gevoel volle woorden naar aanleiding van het gesprokene, tot het hoofd, de leraren en de kwekelingen. De directeur der school, de heer Kuyt, merkte op, dat er alle eeu wen door een strijd geweest is om het kind. Reeds Luther sprak zulks uit. Hij wees op de school die temidden der branding en woeling der wereld staat en a.h. w. te vergelijken is met Izak, die temidden der Filistijnen was, welke hem van alle zijden be nauwden en de waterputten toe stopten die zijn vader Abraham had gegraven. Dit als voorbeeld voor de wereld, die de putten des levende waters altijd zoekt te stoppen. VEEL BELANGSTELLENDEN Hij heette alle belangstellenden hartelijk welkom, o.w. ds v. d. Berg als lid van de Syn. Commis sie. Ds Rijkse als voorzitter van de Scholenbond. Ds van Ravens waay als vriend en ds Mieras als lid van het hoofdbestuur der S.G. P. Verder de heer J. Vader, bur gemeester van Krabbendijke. Hij dankte daarna allen die aan de internaten hadden gewerkt nl. architect Wondergem, aannemer Van Strien en alle werklieden. Daarna sprak Jiij de leider en leidster van de internaten toe, die op zijn verzoek staande toe gezongen werden Ps. 134 r 3. Daarna sprak ds v. d. Berg als plaatsvervanger van ds De Wit welke door ziekte verhinderd was. Spr. sprak naar aanleiding der doopsbelofte en verheugde zich er in dat een lang gekoesterde wens thans door Gods hulp in vervul ling is gegaan. Na een greep uit de jarer. 16181619, de tijd van de Dordtse S.ynde waarin ten op zichte van onderwijzers en van leerlingen werd geëist, dat ze in de vreze des Heren zouden wan delen, besloot ds v. d. Berg met een toespraak tot directeur, per- soenel en kwekelingen. NIET IN DE STAD. Daarna spraken ds Rijkse na- Branden en overstromingen richten momenteel in verschillen de delen van Amerika grote scha de aan. Door het buiten de oevers treden van rivieren hebben dui zenden mensen hun huizen moe ten verlaten. Voorspeld is, dat Engeland, dat een-tiende van de productiecapaciteit bezit van de Amerikaanse autoindustrie, in '50 meer auto's zal exporteren dan de Ver. Staten. Bevin is klaar met de besprekingen in Colombo en heeft gisteren de terugtocht aanvaard. De Zwitserse rege ring heeft de Chinese communis tische regering erkend. Toen men aan een vrouw in Angers (Fr.) wilde meedelen, dat haar man en zdön verdronken waren, had de vrouw in haar armen het lijkje van haar tweejarig kind dat juist aan een longbloeding over leden was. Minister Van Maar- seveen is in wat men noemt: Dja karta aangekomen, waar hij maakt U zich daarover niet onge rust best ontvangen werd. In Israël is men bezig met het bouwen van een nieuwe Philips- fabriek. Een dekenpakhuis van Maasdekenfabriek te Maassluis is gisteravond geheel uitgebrand. U kunt het geloven of niet, maar een automobilist in Groningen, die een juffrouw had aangereden, miste zijn deurknop. De juffrouw wist van niets, maar kwam een poos later bij de dokter omdat ze wat pijn in de heup had. De dokter keek eens en trok er de glimmende knop uit! tot de heer Kuyt, van God zijn hulp te verwachten om zijn werk te verrichten. Burgemeester Vader bracht zijn gelukwensen namens het ge meentebestuur over en sprak zijit trots uit zulk een school met zo veel leerlingen en 2 internaten op Krabbendijke te mogen hebben. Hij wees op de aangename en prettige samenwerking bij de bouw en inrichting van de inter naten tussen bestuur, directeur en de gemeente. Spr. wenste, dat God zijn zegen over alles mocht gebieden en beloofde in alles me dewerking. Tot slot sprak ds v. d. Woestij- ne predikant der Geref. Gemeente te Ridderkerk een ernstig slot woord. Met het zingen van Ps. 119 53 en dankgebed werd deze samenkomst geëindigd. Vrachtauto reed etalage binnen te Middelburg. Gistermiddag omstreeks half 6 is een vrachtauto bestuurd door de heer M. de etalage van het Geschenkenhuis, dat gevestigd is in het pand hoek BurgLange Delft te Middelburg binnen ge reden. De vrachtauto, die uit de rich ting van de Noordstraat kwam, wilde de Nieuwe Burg oprijden en veneende daarbij eerst voor rang aan enige wielrijders. Bij een poging om te remmen gleed de voet van de bestuurder van dé rempedaal en kwam daarbij in aanraking met het gaspedaal, waardoor de auto over het trot" toir de etalage binnenreed. Dó ruit weid verbrijzeld en grote schade werd in de etalage aan gericht onder de daar opgestelde kristallen en tinnen artikelen. De bestuurder van de vracht auto was, naar wij vernamen, niet in het bezit van een rijbewijs. KLEINHANDELAREN IN VIS STUREN MINISTER EEN TELEGRAM. De Nederlandse bond van klein handelaren in vis, heeft een tele gram verzonden aan de minister van landbouw en visserij, het be drijfschap voor visserijproducten en de vakgroep detailhandel in vis, met het verzoek „maatrege len te treffen voor meer aanvoer van volksvis, daar de toestand van de kleinhandel in vis in het gehele land precair is". DE BILT ZEGT: Iets kouder. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enkele regen- of sneeuw buien. Later verspreide opklarin gen. Matige tot zwakke wind tus sen Noord en Noord-Oost. Tem peratuur iets boven het vriespunt,

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1