jjrovincie^/ro ^ORT KERK EN ZENDING. Sportnieuws im Geen enkele huishoudzeep »s heter KLOKZEEP Teatoonstelling van reproducties te Vlissingen. V.V.D. stelt candidaten voor de Statenverkiezingen. De middenstand lbouwt on Togo II speelt zich door 54 zege in de 2e klasse. si Dinsdag 17 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTEI IJK DAGBLAD °agina 3 Na Deventer, Haarlem en Am sterdam wordt thans de tentoon stelling van Franse reproducties „Le Mesée Chez Soi", te Vlissin gen gehouden. Vlissingen heeft daarmee de primeur van Zeeland en dat is goed, want de belang stelling voor de schilderkunst is in Vlissingen nooit groot geweest. De boek- en kunsthandel C. A. Bikker heeft deze tentoonstelling georganiseerd, min of meer onder het motto „een goede reproductie van een meesterwerk is beter dan een slecht schilderij". En ieder die de Franse reproducties van werken van vele bekende mees ters ziet, zal dit ten volle be amen. Niet alleen, dat de repro ducties zeer goed zijn, maar voor al de keuze der werken is zeer ge slaagd. Men vindt er weergegeven werken van Mich. Angelo, Botti celli, Rembrandt, J. Bosch, Rous seau. Van de schilders uit de vo rige eeuw, van Gogh, Renoir en anderen. Men kan er ook repro ducties vinden van de moderne meesters, waaronder Cézanne, Braque en Picasso wel de bekend ste zijn. Van 14 tot 28 Januari wordt deze expositie gehouden en we kunnen ieder, die een beetje ge voel voor kunst met een grote K heeft, aanraden te gaan zien naar deze reproducties van schil derwerken, waarvan men er slechts weinige in Nederlandse musea te vinden zijn en die de volle belangstelling verdienen. In Hotel „Centraal" te Goes vergaderde Zaterdagmiddag de V.V.D. ter vaststelling van de candidatenlijsten voor de Staten verkiezingen. De kieskringen Middelburg en Vlissingen komen met dezelfde lijst uit. Deze lijst luidt als volgt: 1. J. L. Verhagen, Vlissingen; 2. B. A. Hesselink, Middelburg; 3. H. B. J. Knoop, Vlissingen; 4. L. A. Schenk, Middelburg; 5. J. S. Bloos, Oost-Souburg; 6. A. Iman- se, Middelburg; 7. M. Huygens, Westkapelle; 8. J. C. Corver, Vlissingen; 9. H. Friema, Zoute- lande. Kieskring Zierikzee: 1. H. C. v. d. Zande, Nieuwer- kerk (aftr.)2. Mr C. B. J. du Croo, Zierikzee; 3. J. de Rijke, Zonnemaire; 4. C. M. Möolen- burgh, Burgh; 5. M. Doeleman H.J.zn, Zierikzee; 6. A. M. Geluk, Noordgouwe; 7. A. C. Verspoor, Bruinisse; 8. J. Klompe, Seroos- kerke (Sch.l; 9. J. J. Stols, Zie rikzee; 10. J. v. d. Stolpe, Ouwer- kerk. Kieskring Tholen (gecombi neerd met N.-Beveland) 1. C. G. Hage, St. Maartensdijk; 2. M. K. Verburg, Kortgene; 3. J. M. Mullié, Kortgene; 4 en 5 nog nader aan te wijzen candidaten uit Tholen; 6. M. J. van Hee, Co- lijnsplaat. Kieskring Goes: 1. D. W. Lin- denbergh, 's-Heer Arendskerke (aftr.); 2. ir. M. J. Stoel Feuer- stein, Goes; 3. M. Franken, Goes; A van der Have, Kapelle; 5. P. man, Kruiningen; 6. F. V. i- wroof, Goes; 7 nog niet be kend^. dr H. Doeleman, Goes; 9. W. C. v. d. Werff, Rilland-Bath; 10. P. Beije, Kloetinge. Kieskring Sluis: nog niet vast gesteld. Kieskring Hulst: 1. H. A. A. baron Collot d'Es- cury, Kloosterzande; 2. M. Horst manvan Kleef, Sas van Gent; 3. P. J. Olieslager, Axel; 4. C. L. de Smit, Terneuzen. De Prot.-Chr. Journalisten vereniging in Zeeland. De Prot.-Christelijke Journalis ten in Zeeland hebben zich thans, evenals reeds eerder de R.K. col lega's, bij eigen principieel ge richte organisatie aangesloten. In •erband daarmede is de noodza kelijkheid gebleken tot vorming van een federatie-commissie voor de provincie Zeeland. Als commis sieleden treden voorlopig op de heren G. Ballintijn (N.J.K.), voorz.; J. J. Tevel (P.C.J.V.), secr-pepningmeester; W. L M. Groffen (K.N.J.K.) en R. van de Velde (N.J.K.), leden. In het uittreden van de heer J. J. Tevel uit het bestuur van de afd. Zeeland van de N.J.K. werd op de Zaterdag gehouden verga dering voorzien door de verkiezing van de heer R. v. d. Velde tot secr.-penningmeester. Scheepvaartverkeer door kanaal van Zuid-Beveland. In de maand December 1949 G.A.B. organiseert emigratie- voorlichtingsavond. Naar wij vernemen zal op Woensdag 1 Februari a.s. des avonds om 8 uur in het C.J.M.V.- gebouvv aan de Singelstraat te Middelburg een voorlichtingsbij eenkomst worden georganiseerd door het Gewestelijk Arbeidsbu reau met betrekking tot de emi gratie van Zeeuwen naar diverse landen overzee. Het Arbeidsbureau ontvangt vooral de laatste tijd vele ver zoeken om inlichtingen van Zeeu wen, die over emigratie denken. Op deze wijze wil het Arbeidsbu reau meer mensen op éénmaal de noodzakelijke voorlichting ver strekken. Men zal zich herinneren, dat de Staten-Generaal thans een crediet hebben toegestaan voor de finan ciering van de emigratiekosten aan hen, die deze zelf niet kunnen betalen. Het is te begrijpen, dat daardoor de belangstelling van zeer velen voor emigratie groter wordt. Voorts bestaat thans de moge lijkheid tot opleiding van Neder landse jongelui tot opzichter bij de Zuid-Afrikaanse goudmijnen. In dit land zal een cursus van l'/i jaar hiervoor worden gehouden. De mogelijkheid staat open voor gedemobiliseerde Nederlandse mi litairen van 18—25 jaar en voor oudere jongemannen van 19—23 jaar. MIDDELBURG, Personeelsavond Coöp. Landbouw- ve iging „Eiland Walcheren". Vrijdagavond hield deze ver eniging een avond in de Bogard zaal voor haar personeel, die vrij goed bezocht was. Er waren ca. 40 personen aanwezig. De directeur vertelde van zijn reis naar Engeland, terwijl na de pauze enkele films werden ver toond van Engeland, Kronings feesten en drogerij. In de pauze werden enkele boekwerken verloot. VLISSINGEN. Is hier iets van U bjj? De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: grijs geblokte sjaal; bruine dameshandschoen; huissleutel; hangertje; nummer bord K-16985; bruin wollen handschoen; diverse kinder wantjes. Inlichtingen zijn aan zijn bu reau te bekomen betreffende de adressen van hen, die voorwer pen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben geno men. Geslaagd. Bij het op 29 Dec. j.l. gehou den examen voor het diploma machineschrijven aan het Gent. Midd. Handelsavondschool slaag den: Voor het diploma A (120 aanslagen per minuut): J. Mal- lie, S. Vollemaere, L. J. Jagt, H. Weterings. Voor het diploma B (175 aanslagen per minuut) slaagde H. Schreurs. Twee can didaten werden afgewezen. SOUBURG. Chr. Metaalbewerkersbond. Vrijdagavond hield de afd. Sou burg van de Christelijke Metaal bewerkersbond in de zaal „Reho- both" een filmavond; de zaal was voor deze gelegenheid goed be zet. De heer P. A. v. d. Putte opende de bijeenkomst met een kort openingswoord. Enkele waar devolle films werden vertoond over optisch glas, vervaardigen van glas voor instrumenten en het weven van wollen stoffen. Beide films gaven te zien de gro te gave, die God in Zijn schepping gelegd heeft, welke de mens mag gebruiken om zich te ontplooien in alle arbeid. Een paar leuke films brachten de lachspieren meermalen in beweging: Verder kon men de beroemde pianiste Myra Hess met Beethovens sona te op. 57 „Appassionnata" beluis teren. Door de heer Lodder werd een toespraak gehouden over Ga ve en Opdracht. Spr. bracht naar voren de rijkdom die we mogen bezitten in een Chr. vakbeweging met alle gevolgen van dien en de opdracht die we ieder persoonlijk hebben ontvangen om te werken tot opbloei van de vakbeweging. Spreker verduidelijkte hierin de letters van C.N.V. aldus: Christen Niet Versagen en Christus Niet Vergeten. Dan kan ons werk zijn tot ere Gods. Aan de uitgang werd een collecte gehouden voor bet T.B.C.-fonds D.E.L. Verkeersongeval. Op de hoek DijkstraatBraam passeerden door het kanaal van s^raat had een aanrijding plaats Zuid-Beveland 5265 schepen met tu.ssen een auto en een jeugdige een totaal tonnage van 1.958.371wielrijdster. Deze kwam zodanig ton. te vallen, dat ze met een ern- In de richting Wemeldingestige beenwond naar huis moest Hansweert waren dit 1958 gela- worden gebracht. den schepen met 852.649 ton en 775 ledige schepen met 158.040 ton. In de richting HansweertWe meldinge bedroeg het aantal ge- Jongensdag C.J.M.V. Zaterdagmiddag werd door de ring Walcheren van de C.J.M.V. een jongensdag gehouden waar uit vrijwel alle dorpen van Wal- laden schepen 1435 met 593.807 u 'vnJwe' aIIe aorPe" va" .vyaI" ton en 1097 ledige schepen met cheren, jongens met hun leiders 353 875 ton i aanweziS waren, zodat Rehoboth Het aandeel van de Rijnvaart tot *n aile hoeken beze* was. bedroeg in beide richtingen 700-eenl openingswoordjan de geladen schepen met 654 383 ton ë,u de heer W,ljt™an en 128 ledige schepen met 114.500 .mt Middelburg een inleiding ton. over: De vriendschap tussen Da- De verdeling in nationaliteiten en Jo,nathan- BÜ een gehou- was als volgt: 3937 Nederlandse I den voordrachtenwedstrijd wer- 1000 Belgische, 60 Franse 221 d.en de PrlJ'zen toegekend aan een o aa w. lirl uit TVTirMpIhiircr on pon nit Zwitserse, 3 Britse, 44 Duitse. L. van Wacs uit Wesfdorpe omgekomen bij Breda. lid uit Middelburg en een uit Westkapelle. Een man die de kunst goochelen verstond wist de jongens door zijn stukjes me- Waarschijnlijk doordat hij ver- mgmaal verbluft staan, blind werd door een tegenligger I Verder werd de middag door is Zaterdagavond omstreeks 7 uur gebracht met samenzang en en- de heer L. van Waes uit West- kele toneelstukjes. Om 6 uur dorjpe op de Rijsbergse weg bij werd de bijeenkomst gesloten. Breda tegen een boom gereden. Gasten en de ontvangende afde- De wagen werd totaal vernield en hng konden op een geslaagde Je bestuurder moet vrijwel op middag terugzien, slag zijn gedood. De heer van Waes was 28 jaar oud en onge huwd, doch zou nog dit voorjaar in de echt treden, Na een inleidend woord van de 2e voorzitter werden de jaarver slagen van secretaris en pen ningmeester gelezen en goedge keurd. Het ledental stijgt kon de secretaris mededelen; eveneens dat er regelmatig vergaderd wordt en dat een gehouden familie avond uitstekend geslaagd is. Met een opwekkend woord om bij 'de a,s. Statenverkiezing ac tief te zijn besloot spr. HEINKENSZAND. 25-jarig bestaan. De meisjesvereniging „Tabi- tha", presidente mej. J. Schip per, vierde Donderdagavond in gebouw „Maranatha" haar 25- jarig jubileum. Deze avond werd geopend door ds Lammens. Voor deze gelegenheid waren overgekomen ds en mevr. Keur van Scheveningen, die de ver eniging op 8 Jan. 1925 hebben opgericht. Eerst werd opgevoerd „Flitsen uit het verleden", vervolgens een samenspraak „Voor elk getij de M.V. en wij' en voorts een grappig stukje „Op de koffie". Na de pauze werden door de kerkeraad en zusterveren. felici taties overgebracht. Hierna werd het zangstuk „De heilige stad" uitgevoerd en een propagandarevue „Daar klinkt een lied". Nadat een duet ge zongen was werd het komische stukje „gebruik van keuken'" gebracht. Ds Keur mocht namens allen de Meisjesvereniging hartelijk danken voor deze goed geslaag de uitvoering. Begrafenis J. Boudeling. Onder grote belangstelling werd Zaterdag het stoffelijk overschot van de heer J. Boude ling, in leven dierenarts, ter aarde besteld. Een viertal kran sen dekten de baar. Burgemeester Funk sprak aan de groeve; hij prees de overle dene als een goed mens, die zijn werk met liefde en toewijding heeft gedaan. Een collega en vriend sprak in dezelfde geest, waarna ds Ren ting voorlas het eerste gedeelte van Johannes 14 en met gebed eindigde. De zoon dankte ook namens zijn moeder en zuster voor de betoonde belangstelling. 's-GRAVENPOLDER. Gemeenteraad. Donderdag a.s. om 19.30 uur komt de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komen o.a. de navol gende punten voor: vaststelling uitbreidingsplan, benoeming klok kenist, goedkeuring rekening en begroting Burg. Armbestuur, ver koop van bouwgrond en in bruik leen geven schoolgebouw aan stichting „Ons Dorpsleven", BAARLAND. Moedercursus. Door zuster Fuijkschot te Goes werd deze winter een druk be zochte moedercursus gehouden. Op de laatste les werd hierbij een film vertoond van het leven en de behandeling van het kind en de kleuters. De voorzitter van het Groene Kruis sprak zijn dank uit voor het vele en vruchtbare werk door zuster Fuijkschot ver richt. Vergadering C.H.-Kiesvereniging. Door de C.H. Kiesver. werd haar jaarvergadering gehouden. KAPELLE. Uitvoering „Ons Genoegen". Vrijdagavond gaf het fanfare gezelschap „Ons Genoegen" haar jaarlijkse uitvoering in het ge bouw „Obadja". Door afwezigheid van de voorzitter opende de heer Willeboer deze avond. Eerst werd het muzikale ge deelte afgewerkt en wel op zeer verdienstelijke wijze. Een num mer voor twee trompetten „De twee vinken" viel zeer in de smaak. Na de pauze werd een toneel spel in drie bedrijven opgevoerd „Achter de wolken schijnt toch de zon". Een woord van waardering voor de spelers is hier ten zeer ste op zijn plaats. De rollen wer den goed vertolkt. Auto-ongeval. Zaterdagmorgen is de heer Blok met zijn luxe wagen op de Rijksweg onder Woensdrecht op een stilstaande vrachtauto gere den, die daar geparkeerd stond. De heer Blok liep enkele ver wondingen op en moest naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd worden. Zijn auto werd ernstig beschadigd. KRABBENDIJKE. Gezellige avond Buurtvereniging „Oostweg". Vrijdagavond werd een gezel lige avond gehouden, georgani seerd door de buurtver. „Oost- weg" ia de school aan de Wil- helminastraat. Deze avond werd gevuld met voordracht, zang en enige andere mooie stukjes. WOLPHAARTSDIJK. Schilderijententoonstelling. Dat er verborgen talenten in ons dorp zijn kwam Zaterdag middag aan het licht, toen de heren L. Bakker, A. Nijsse, M. Verhage en D. J. Westerweele hun schilderijen tentoonstelden in de Leerkamer der N. H. Kerk. Er was hiervoor veel belang stelling. Van 2 tot 8 uur hebben velen rustig het werk van deze heren bekeken, en blijkbaar met voldoening, zodat er alle aanlei ding is nog eens een dergelijke tentoonstelling te houden. YERSEPE. Lezing dr Korringa. Naar wij vernemen zal dr Korringa, de bioloog van 's Rijks laboratorium te Bergen op Zoom, in de maand Maart a.s. een lezing houden over het ont smetten van de oester en het doden van de slipper-linped. ST. ANNALAND. Gevonden. Er is een portemonnaie met inhoud gevonden, waarover in- lichi'p^en op de gemeente-secre tarie te bekomen zijn. I De jacht. Dit seizoen werden op de jachtgronden van dhr Van Haa- ren in deze gemeente 285 hazen geschoten gedurende 3 dagen, t.w. resp. 93, 119 en 73. Vorig jaar in totaal slechts 88. De jacht was dit seizoen dus wel aantrekkelijker. Daarentegen zijn maar zeer weinig patrijzen verschalkt. Het geschoten aantal in dit seizoen kwam niet ho ger dan 12 stuks. THOLEN. Wethouder van den Berge overleden. Zondagavond overleed nog vrij onverwachts de heer C. v. d. Berge in de ouderdom van ruim 74 j. De overledene was gedu rende ruim 24 jaar raadslid en ruim 16 jaar Wethouder dezer gemeente, tevens was hij loco burgemeester. Een zeer bekwaam man, met bijzonder helder in zicht in gemeentezaken is ons ontvallen. Zijn opvolger op de lijst der St. Geref. Partij is de heer Abr. Kot Az. Jaarfeest. Vrijdagavond vierde onder grote belangstelling de Geref. Kleine Meisjesvereniging „Nieuw Leven" haar jaarfeest onder lei ding van de Leidster, Mej. I. Boersma. De avond werd gevuld met zang, gedichten en samenspraak. De heer Verkamman sprak een slotwoord en eindigde deze zeer geslaagde avond met dank gebed. Gemeenteraad. OUDELANDE. De Raad dezer gemeente kwam Donderdagavond in spoedeisen de vergadering bijeen. Na ope ning met gebed door de loco burgemeester, de heer C. Douw, sprak deze een kort welkomst woord. Het verzoek van de heer J. Mol om verlaging van zijn aan slag in de straatbelasting werd ingewilligd. Wegens benoeming tot onder wijzeres aan de openbare lagere school te Wageningen vroeg Mej. C. M. Matzinger ontslag, hetwelk haar eervol werd ver leend. Tot schoolschoonmaakster der openbare lagere school werd be noemd mej. S. Remeijnsede Smit. Het raadsbesluit om geen gel den beschikbaar te stellen voor het vak handenarbeid op de Chr. school bleef gehandhaafd. Bij de rondvraag kwam ter sprake: electrificatie van ver schillende nog niet aangesloten panden, de slechte toestand der wegen, het plaatsen van een bliksemafleider op de toren en de benoemingsmogelijkheden van een onderwijzeres aan de openbare lagere school. Daarna sluiting. Naar wij vernemen, zal door de gemeente Tholen, de resterende grond aan de Singel, achter de nieuwbouw woningen, worden verhuurd voor volkstuintjes. Wegens gevorderde leeftijd ■heeft de heer G. Amsing uit Tho len, bedankt als voorzitter van de gymnastiekvereniging „Olym- pia". In zijn plaats is tot voor zitter gekozen de heer W. Corne- lisse. In de maand December zijn bij de keuringsdienst van vee en vlees te Tholen, 97 bewijzen af gegeven voor de keuring van huisslachtingen. Op Vrijdag 20 Januari komt de raad van Nisse in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. het voorstel tot ver huring van de 6 woningwetwonin gen tegen een huurprijs van f 4.65 per week of zoveel meer of min der als na de definitieve vaststel ling door de minister zal blijken. Vrijdagavond vergaderde de af deling Kapelle van de Nederl. Christelijke Vrouwenbond. Als spreekster trad op de bekende schrijfster mevrouw van Dijk Has, met een zeer leerzaam on derwerp „Michel Angelo en Vitto- ria Colonna. De heer J. Lannooij te St. An- naland behaalde te Utrecht het diploma landbouwwerktuigen. Op de toren van het gemeente huis te Krabbendijke werd een nieuwe haan met windwijzer ge-1 plaatst. De toren is nu helemaal afgewerkt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bennekom, H. N van Hensbergen te Schalkwijk; te Hoevelaken, J. Hovius te Iloo- geveen; te Blokzijl, G. K. IJzer man te Badhoevedorp. Bedankt voor St. Annaland, J. Bakker te Veenendaal; voor Poortvliet, W. L. Mulder te Maartensdijk. Gerf. Kerken. Beroepen te Nieuwolda, H. D. Bruggeman, cand. te Bilthoven; te Kommerzijl, S. de Vries, cand. te Zuilen. Bedankt voor Lemmer, F. B. van Houten te Britsum; voor Veenwoudsterwal, J. v. d. Staal te Leens. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Den Helder, W. Ruiter te Sneek en H. Veiema te Midwolda (Old.). Soemba-zending. Nu ds L. Zielhuis zich heeit moeten terugtrekken zal de po sitie van de Geref. Kerk van Hardenberg als zendende kerk voor Soemba op de e.v. zen dingsynode van de Geref. Ker ken van Gronningen, Drenthe er. Overijssel, die gezamenlijk de zending op Soemba drijven, een onderwerp van bespreking uit maken. Generale Synode Geref. Gemeenten. Naar „Trouw" verneemt, heeit de in de vorige week onder lei ding van ds D. L. Aangeenbrug van Dordrecht te Utrecht gehou den Generale Synode der Geref. Gemeenten tot hoofdredacteur van „De Saambinder", het cor respondentieblad van dit kerk verband, in de plaats van dr C. Steenblok van Gouda, die als zo danig is afgetreden, benoemd ds L. Rijksen van Leiden. GENERALE SYNODE NEDERL. HERV. KERK. Invoering kerkorde. Zendingsvraagstukken. De Synode heeft in de zitting van Vrijdag een beslissing geno men inzake het tijdstip van even tuele invoering der kerkorde. Met 37 tegen 4 stemmen werd beslo ten, heen te werken naar invoe ring op 1 April 1951. Alle consideraties over de kerk orde, de ordinanties en de over gangsbepalingen moeten voor 20 September zijn ingebracht. Dat betekent dat het dienstboek der Kerk. wel voor de invoering zal worden aangeboden, doch eerst na 1 April zal worden behandeld. De reactie op „Fundamenten en perspectieven van belijden" wordt uiterlijk op 1 Januari a.s. ver wacht. Dr K. J. Brouwer, ds J. Bate laan, mr S. G. de Graaf van Randwijck, dr E. Jansen Schoon hoven, H. D. Woortman en dr W. F. Dankbaar spraken over de zen ding. De souvereiniteitsover- dracht heeft belangrijke verande ringen teweeg gebracht. De ver antwoordelijkheid der Kerk wordt er nog door verzwaard, vooral voor de opleiding van adviserende krachten en voor financiële steun. Ondanks deze noodzaak ziet men door gebrek aan financiën af braak van sommige terreinen. Zal alle noodzakelijke werk doorgaan, dan moet dit jaar f 2.1 mlllioen beschikbaar zijn. Op de begroting staat slechts f 1.6 mil- lioen en er mag worden gerekend op f 1.3 millioen. De opleiding van Indonesische krachten, de hulp in het schoolwezen en de medische hulp komen in het gedrang. De tegenwoordige leiders van de R.I.S. willen oprechte vrijheid van Godsdienst, zo werd gezegd. Klumpers Kledingmagazijn te Middelburg heropend. Zaterdagmorgen is de nieuwe zaak van de fa. Klumpers in een pand aan de Gortstraat ge opend. Deze firma heeft thans de beschikking gekregen over een ruimere zaak dan in het vorige pand aan de Nieuwe Ha ven. Er is een ruime verkoop gelegenheid en ook aan de eta lages is grote aandacht besteed. Er was op deze eerste verkoop dag een grote sortering voorna melijk heren- en jongenskleding aanwezig en de firma kon vele belangstellenden en kopers op deze eerste dag begroeten. Maar hoe is het rftet de lagere ambtenaren gesteld? Internationale hulp is niet ge makkelijk te krijgen; ook de Amerikaanse kerken zijn zwaar belast. Alleen een grote krachts inspanning van de Gemeente kan in de nood voorzien. Uit de beantwoording van de vele vragen bleek, dat alleen de Batakkerk financieel zelfstandig is en dat speciale groepen en lichamen, als bijv. diaconieën, bij zondere verantwoordelijkheid moeten beseffen voor bepaalde onderdelen van het zendingswerk. Voorts zijn de overgangsbepa lingen van de kerkorde afgehan deld. Hierin wordt o.a. vastge steld, dat het ontwerp van het dienstboek reeds voor de difini- tieve behandeling kan worden ge bruikt, uiteraard in overleg met de kerkeraden. Uitvoerig werd stilgestaan bij de vraag, hoe gehandeld moet worden indien een groep gemeen teleden een bepaalde modaliteit van prediking en catechese wenst, waarvoor de kerkeraad niet ten- volle de verantwoordelijkheid wenst te dragen. In zulk een ge val kunnen de visitatoren-provin ciaal aan een prov. kerkvergade ring verzoeken met de betreffen de kerkeraad in overleg te treden om. tot een regeling te komen. De synode huiverde er voor dwingen de bepalingen op te nemen. Zaterdag werd een korte slot zitting gehouden, tijdens welke enige dringende zaken, die niet tot de volgende synode konden wachten, werden behandeld. Deze volgende vergaderingen zullen worden gehouden van 13 -18 Februari en van 2025 Maart as. In deze vergaderingen zullen worden behandeld: het dienstvak der kerk, inhoudende de voorgeschreven liturgieën, de verhouding tot het I.K.O.R., het "apport over de vrijetijdsbe steding, de vraag aangaande de plaats van de vrouw in het ambt en het herderlijk schrijven over de verhouding Rome Refor matie. SCHEEPSTIJDINGEN. GROTE VAART. AAGTEKERK 16 te Sydney v. Brisbane. ABBEDIJK 16 te Buenos Aires. ALDABI pass. 14 Finisterre. ALDEBARAN 14 van Portland naar Boston. ALPHARD 15 te Vitoria. ARKELDIJK 14 te Norfolk. BENNEKOM 15 v. Cristobal n. Bueno Aventure. BORNEO 15 te Suez. BOSCH FONTEIN 15 van Antwerpen BREDA 14 van Valparaiso naar Pisco. CAME- RONIA 26 verw. te A'dam. ETREMA (t.) 15 v. Suez. FRIESLAND 15 te Hamburg. IIESTIA 15 dwars Lizard. JAARSTROOM verw. 16 te Freetown. JUPITER 14 van Gibraltar. LAURENSKERK 15 van Port Said. LEMSTERKERK 15 v. Aden. LIS- SEKERK 15 van Hamburg naar Antwer pen. LOMBOK 14 van Trinidad. LOOS- DRECHT 14 van Hamburg naar Ant werpen. LUCITA (t.) 15 anker Heysman van Thames. MAASKERK 15 van Lagos naar Portharcourt. MALVINA 14 van Miri naar Singapore. MANOERAN 15 te Snigapore van Penang. MAPIA pass. 15 Pantellaria. MATARAM 15 te Suez. ME- LISKERK 14 te Adelaide. MENTOR 15 te Lipari. MERWEDE 14 van Dakar. MODJOKERTO pass. 15 8 uur Malta. NEDERLAND (t.) 15 te Bahreni. NIEUW AMSTERDAM 15 te Havanna. NOORD- WIJK pass. 15 Gibraltar. OPHIR verw. 15 te Batavia. OSSENDRECHT 14 v. Gdynia naar Italië. PARKHAVEN 13 van Antwerpen. PHRONTIS verw. 16 pass. Socotra. PRINS WILLEM pass. 14 Oues- sant. RAKI 16 te Bahrein. RIJN, Car- diff-Azoren, pass. 15 Landsend. RIJN- KERK 14 van Beira naar Daressalaam. SCHIEDIJK verw. IS te Mobile. SLO- TERDIJK pass. 14 Pantellaria. STRRAT MALAKKA 14 van Lorenzomarques naar Singapore. STREEFKERK 15 van Mozam bique naar Lorenzomarques. TABIAN 14 van Kantang naar Colombo. TARAKAN pass. 15 Gibraltar. TEGELBERG 16 te Penang. THEMISTO verw. 14 te Huelva van Cagliari. WILLEM RUYS pass. 14 Suez. LOPPERSUM 16 te A'dam. ORION 14 van A'dam naar Istanboel. POLY PHEMUS 14 van Amsterdam naar Java. RADJA 12 te Bombar. ROTTI 15 te A'dam. STAD BREDA 15 te Antwerpen. STAI) DORDRECHT 14 te A'dam. STAD MAASTRICHT 15 te Vlaardingen. TA- WALI 15 van Adam naar Buenos Aires. TIB A 16 te Antwerpen. VOLENDAM 15 420 mijl Z.O. Cocos Eilanden. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN OP INDONESIË. BALI, A'dam-Batavia, 14 Guardafui. INDRA POER A, R'dam-Batavia, 16 te Belawan. JOH. v. OLDENBARNEVELT, A'dam-Java, 15 van Sabang. KOT A AGOENG, Bat.-R'dam, p. 14 Point de Ga lie. KOTA GEDEH, Java-R'dam, 16 H. 'v. Holland verw. MADOERA, A'dam- Batavia, 14 v. Sabang. ORANJE, A'dam- Batavia, p. 15 Gibraltar. TALISSE, 15 p. Ceylon. Waterstanden. Keulen L20 (—0.03)Ruhrort —0 "6 (—0.08); Lobith 7JS (—0.04); Nijmegen 7.13 (—0.08); Arnhem 7.2S (-0.05); Eefde 2.68 (—0.06); Deventer 3.81 (—0.05); Borg. haren 40.72 (plus 0.11); Belleld 11.48 (plus 0.16); Grave 4.67 (—0.01); Vreeswijk 0.44 (-0.02); Lith 0.69 (plus 0.03). Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. leboren: An neke J., d. v. F. A. de Jonge en J. P. Geljon; Willem M„ z. v. A. J. J. Janssen en E. J. Flissebael; Kornelia, d. v. G. C. Slimmen en J. Verstraate; Gerarda J. M„ d. v. M. H. J. de Jonge en F. Ha- rirfck; Hans, z. v. W. Stam en A. Munnikhof; Maria L. d. v. P. J. Krijger en P. Aarnoutse; Maria J. A. d. v. E. J. M. Castenmiller en P. M. van Dam; Jacobus H., z. v. C. Maas en K. Blaauw; Johanna A., d. v. D. de Lange en J. J. de Klerk; Henriëtte M., d. v. A. Rot huizen en S. C. Dekker; Maria Th. J. d. v. M. Heijma'ns en B. J. Pennings; Johannes A., z. v. J. A. Flipse en C. de Valk; Meindert z. v. J. L. F. Minneboo en P. Q. W. Leeman; Leo J., z. v. J. H. Ver hage en S. E. Volkers. Ondertrouwd: L. Dijke, 27 j. te Arnemuiden en J. G. van Sluys, 27 j.; J. Plantefeber, 24 j. en C. v. d. Wolf, 24 j.; A. J. Geldof, 25 j. en L. L. de Bree, 21 j. Gehuwd: H. Vinke, 38 en A. G. van Schoote, 34 j.; J. M. den En gelsman, 24 j. en H. C. Venvejj, 22 j.; Fr. Hollebrandse, 25 j. en C. J. van Loenhout, 22 j. KAPELLE. Geboren: Nicolaas A., z. v. N. A. de Kunder en J. Corstanje; Hendrika A., d. v. A. Dommisse en K. P. Hollemans; Adriaan J. z. v. I. D. de Jonge en M. Burger; Hendrik J., z. v. C. Meerman en C. Bruinooge; Maria S., d. v. J. J. van Koeveringe en J. E. Sinke; Leendert A., z. v. M. Slabbekoorn en W. S. Koets; Jan P., z. v. J. K. Bliek en C. Zegers; Sonja, J. v. G. J. L. Heerspink en C S. Beerens; Janna C., d. v. M. Bruinooge en A, J. Sinke. Chris- toffel, z. v. J. A. Nijssen en C. Rottier. Overleden: J. J. Zegers, 72 j., wedn. van C. J. Lindhout. Geslaagd met lof voor Scheeps- werktuigkundige dipl. A, J. P. Bordui en H. J. van Ommeren, bei den leerlingen van de „De Ruy- terschool" te Vlissingei.. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 16 Januari medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Korfbal. Togo IIDe Poel. In een spannende strijd heeft Togo II Zaterdag een overwin ning van 51 op De Poel weten te boeken, waarde >r zij in de pro motie-degradatie op de bovenste plaats is geëindigd en alzo promo veert naar de tweede klasse. Deze overwinning heeft Togo II echter niet cadeau gekregen, daar De Poel hevige weerstand bood. Di rect na 't begin werd al fel op de bal gezeten met voor beide par tijen afwisselende kansen. Na een half uur wist Togo II pas do De Poel-verdediging te verschalken en werd met een vrije kans een 10 voorsprong verkregen. De Poel probeerde het meer met verre schoten, doch dit leverde geen succes op. Vlak voor de rust wist Togo II er 20 van te ma ken. AI spoedig in de tweede helft bleek, dat De Poel zich nog lang niet gewonnen gaf en zaten zij enthousiast en fel op de bal. Lan ge tijd wist Togo II zich niet van die druk te ontdoen en had De Poel in deze periode een tegen- punt verdiend. De aanval kon daar echter niet in slagen. Lang zaam ontworstelde Togo II zich van die druk en werden een kwar tier voor 't einde twee opeenvol gende doelpunten gemaakt, ont staan door goede doorloopballen (40). Kort daarop benutte De na een Togo-dame de stand op 51 bracht. Personele wedstrijden Z.E.B.R.A. Te Goes werden personele wed strijden georganiseerd door de Zeeuws-Brabantse Turnkring. De uitslagen hiervan luiden; Turnsters: 1 mevr. Harmsen v. d. Kuyl, Volharding, Goes 7814 pnt.; 2. mej. P. Tilroe Pd., Vol harding, Goes 7614 pnt.; 3. mej. G. Bom, V.Z.O.S., Yerseke 74^ pnt,; 4. mej. B. Polderman, Vol harding, Goes 69% pnt.; 5. mej. Huybregtse, Prins Hendrik, Bre da 6714 pnt.; 6. mei. B. Tilroe Cd. Volharding, Goes 66 pnt.; 7. mej. D. Bom, V.Z.O.S., Yerseke, 6014 pnt. Deze wedstrijd bestond uit een vijfkamp n.l. vrije oefeningen, brug, paard, ringenzwaaien en paardènsprong. Jeugdturners: 1. mej. Fraanje, Sparta, Krabbendijke 61%pnt.; 2. mej. Lokhof, Prins Hendrik, Bre da 58% pnt.; 3. mej. de Koning, Sparta, Bergen op Zoom 5514 pnt. 4. mej. Tolhoek, V.Z.O.S., Yerseke 55 pnt.; 5. mej. Corbeel, Sparlu, Bergen op Zoom 53 pnt.; 6. mej. v. d. Sande, Sparta, B. o. Z. 52 pnt.; 7. mej. Schunseiaar, Wilhel- mina, Middelburg, 50 pnt. De wedstrijden weiden op Zon dag voortgezet, waarom wij daar- Poel een strafworp (41), waar- van geen verslag plaatsen. Grootboelc-Obligatiën w_ Kon. Paketvrt. 1734 148 Nederland 1948 1003$ 1004 984 Ned. Sch. Unie Dito 1947 984 v. Ommeren's Scheepv. Dito 1937 98*4 984 Rott. Lloyd 141 143 Dollarlening 1947 984 984 984 Stv. Mij. Ned. 1494 149 Invest. Certificaten 984 H.V.A. 1644 1644 Nederland 1962-64 ex. 99 4 994 Java Cult. 90 90 Dito cum. 99H 994 N.I.S.U. 974 98 Nederland N.W.S. 81 814 Vorstenlanden 40 404 Spaarcertificaten 1004 1004 Deli Bat. Mij. 129 1294 Indië 1937 A 974 974 Deli Mij. 1514 1504 Grootboek 1946 98 98 Senembab 1354 133 Kol. Bank 78 78 Muller Co. 1614 1624 Ned. Ind. Handelsbank 1044 104 Amsterd. Bank 1754 2184 1624 1754 Ned. Handel Mij. 1634 1644 Holl. Bank Unie 2184 A.K.U. 1854 1824 Cert. Javasclie Bk. 160 Berghs Jurgens 316 3184 Herstelbank Pr. 97 97 v. Berkel Patent 1174 1174 Ned. Ind. Esc. Mij. 794 794 Calvé Delft 1444 1434 Ned. Bk. v. Zd. Afr. 174 1734 Centrale Suiker 187 188 Rotterd. Bank 1804 1804 Fokker 128 128 Surinaamsche Bk. Gelder Zonen 1534 153 Twentsche Bank 183 Kon. Hoogovens 197 195 Am. Smelting 62 614 Lever Br. Unilever 2414 2394 Anaconda Copper 33 324 Ned. Ford 282 281 Bet hl. Steel 105 4 102 Ned. Kabelfabr. 290 292 Chrysler 75 744 Philips' Gloeil. 2344 2314 Gen. Motors 80 784 Dito 6 Cum. Pref. Wd. 1674 167 Intern. Nickel 324 594 324 Wilton 1504 1514 Kenitecott 584 Billiton I rubr. 370 Rep. Steel 264 264 Dito II rubr. 275 276 Standard Brands 6 6 Dordtsche Petr. 2684 2664 U.S. Steel - 874 814 86 Dito Pref. 2914 2864 Cities Service 804 Kon. Olie 2934 2904 North Am. 214 Dito onder aand. 2934 2904 Cont. Oil 624 Moeara Enim 5144 Midcont. Oil 45 4 45 A'dam Rubber 156 Philips Oil 65 65 Bandar Rubber 149 Shell Union 404 404 264 Deli Bat. Rubber 130 Tidewater 264 Kendeng Lemboe 106 111 Baltimore 114 Dost Java Rubber 604 61 Miss. K. Texas 54 s4 De Oostkust 120 1224 New York Centr. 134 Serbadjadi 66 67 Pennsylvania 19 184 EIoll. Ara. Lijn 160 1604 Canadian Pac. 164 Java-China Jap.lijn 140 Kon. Boot 1294 131 Is het niet veel beter even te kijken wat voor huishoudzeep U krijgt? Doe dat toch! Waarom zou U met minder kwaliteit of minder ge wicht genoegen nemen? Als er „KLOKzeep" op staat is U zeker, dat U de beste huishoudzeep heeft. Die slinkt langzaam en schuimt heerlijk vlug. Pet. per dubbel stuk 9 Zeepfabriek De Klok maak! ook hel be- kende Sneeuwwit 9 Zeeppoeder! Was met 't scheelt V stukken!

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3