L 00000 000 „Interzeeland" strijdt voor de rechten der vervoerders. Vlissingen krijgt een nieuwe „De Rnyterscbool". Kiezen Delen Per 1 Juli vrij betalingsverkeer in West-Europa. De „Nationale" Spaarraad. Heerlijk Helpen Den Haag kortwiekt Zeeuws initiatief. LAXEER-AKKERTJES Al wat Uw lui i<l Vermoedelijk zal in Maart begonnen worden en is de school over l'/2 jaar gereed. X Y Z-systeem zal dan in werking treden. Zeeschuiinerij aan de Engelse kust. Waarom deze krenkende en onnodige vernedering? Dinsdag 17 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 >let het stuurrad vast in hun handen doorkruisen zij geheel Europa; vergroeid zijn zjj als het ware met hun wagen, waarvan zij elke eigenschap, hetzij goed of kwaad, kennen. Hg is hun trou we metgezel, die trots het rood-wlt-blauw en het woordje „Inter zeeland" draagt. De mannen, waarover we hier spreken, zyn de chauffeurs, die het vervoer van de „Interzeeland" verzorgen en de Zeeuwse pro ducten brengen naar Frankrijk, België en waar dan ook heen. Ten minste, dat zonden zjj graag willen, maar zjj mogen het niet, want, wat de vervoerders uit andere provincies wel mogen, Is de Zeeuwen die toch werkelijk wel hebben getoond, dat zjj hun mannetje staan, niet toegestaan. Zij mogen, noch naar Frankrijk, noch naar Duits land rgden, maar moeten hun waren aan de Franse grens over laden. Den Haag blijkt In deze geen oog te hebben voor de gerecht vaardigde verlangens van de Zeeuwse buitenlandse vervoerders. Het bestuur en de directie snak ken er echter naar dit getal uit te breiden en de kaart, die op het schamele kantoor te Goes (een behoorlijke huisvesting van kan toor en directie ontbreekt even eens nog door gebrek aan mede werking van de daartoe bevoegde autoriteiten) hangt te verluchten met nog meer rode lijnen, die de gemaakte reizen aangeven. De ridders achter het stuurrad, hetzij dat zij uit Kapelle, Goes of uit Sluis komen, staan klaar. „Interzeeland" is de organisa tie, waarin 22 Zeeuwse buiten landse vervoerders zich hebben verenigd. In 1948 staken zij de koppen bijeen, omdat zij wel be grepen, dat zij door coöperatieve samenwerking meer zouden kun nen bereiken, dan wanneer elk op eigen houtje werkte. Samen kun nen zij ongeveer 400 ton buiten lands vervoer bijeenbrengen. De producten, die door deze vervoer ders worden vervoerd zijn hoofd zakelijk mossels en oesters en de voortbrengselen van landbouw en fruitteelt. Bij al deze transpor ten is meestal haast, want b.v. de oester die vandaag nog in Yerseke is, moet misschien morgen reeds in Parijs worden geconsumeerd. Een ieder begrijpt ook dat een partij bessen of bramen, direct na de veiling moet worden geladen, wil men ze nog met smaak con sumeren in Zwitserland of Fran- rijk. Daarom staan de vervoerders te allen tijde, het zij dag of nacht, klaar voor hun klanten en over nachten de chauffeurs zonodig achter het stuurrad. Jammer is, dat men in Den Haag weinig waardering heeft voor de manier, waarop de Zeeuwse chauffeurs de Nederlandse kleuren hoog houden in het buitenland, ja het hun zelfs onmogelijk maakt. Want wat aan expediteurs uit alle andere pro vincies is toegestaan, wordt de Zeeuwen verboden; zij mogen met hun wagens niet verder dan de Franse grens. Waarom? De ver voerders uit de andere provincies hebben na de oorlog de vergun ning, die zij vóór 1940 voor bui tenlands vervoer hadden, terugge kregen en de Zeeuwen niet. Van zelfsprekend schuilt in deze stief moederlijke behandeling van Zee land door Den Haag een grove onbillijkheid. Het bestuur van „Interzeeland" met haar direc teur, de heer B. Stans, doet dan ook alle moeite om dezelfde rech ten te verkrijgen als de niet- Zeeuwse vervoerders. Zij kunnen het! Dat de Zeeuwse chauffeurs hun mannetje staan, hebben zij be wezen door de reizen, die zij maakten en waarvoor door.Den Haag een exceptionele vergunning was gegeven. Zo haalden zij b.v. materiaden uit Marseille en de bergtrajecten op de route naar Zuid-Frankrijk behoren tot de moeilijkst berijdbare. Verder haalden zij oesterzaaizaad uit Frankrijk en dit zeer kwetsbare materiaal kwam goed in Yerseke aan. Op het gebied van het fruit- vervoer hebben de Zeeuwen een goede naam. Fruitvervoer ver eist een grote mate van vakman schap en welk een ongezonde toe stand er bestaat op het gebied van het buitenlands vervoer, wordt wel het best aangegeven door het volgende staaltje. Deze zomer kwam het eens voor, dat er een partij bramen van de Goe- se veiling naar Zwitserland moest worden gebracht. Hoewel er dichtbij prachtig materiaal klaar stond met niet te overtreffen chauffeurs, moest er een vracht auto uit Limburg komen, die al vorens te kunnen laden, 300 km. leeg moest rijden. Een ander staaltje is het visvervoer. Binnen kort zal er waarschijnlijk vis moe ten worden vervoerd van Bres- kens naar Hamburg. Een aanvra ge van de „Interzeeland" om dit vervoer te mogen verrichten werd door Den Haag zonder meer afge wezen. Daarom zullen er dus voor dit vervoer auto's uit Zuid-Hol land moeten komen, terwijl in de naaste omgeving het materiaal werkeloos staat. In totaal moes ten de Zeeuwse vervoerders vorig jaar 3000 ton afzeggen. Ondanks de belemmeringen werd echter nog ongeveer 40.000 ton vervoerd op meer dan 1000 reizen door dei leden van „Interzeeland". (Ingez. mededeling, advert.) de recht en toch io snel werkende Middenstandsbelangen. Taak voor Mr v. d. Grinten. Naar gemeld wordt, zal de staatssecretaris van Economische Zaken, mr Van der Grinten, wiens werkzaamheden zich tot nu toe hebben beperkt tot de voorbereiding van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie een ruimere taak krijgen. Hij zal in de toekomst ook omtrent an dere zaken het ministerie be treffende, de minister ter zijde kunnen staan en zal zich o.a. bezig houden met de midden- standspolitiek. Sinaasappelkist: oorzaak van poging tot doodslag en verzoening. Een sinaasappelkist op de over loop van twee hoog heeft Zater dagavond te Amsterdam een po ging tot doodslag en Zondag ochtend de verzoening veroor zaakt. De familie van drie hoog kwam tegen half twaalf thuis en struikelde op twee hoog over de kist. Een stevige schop deed het ding tegen de deur van twee hoog belanden. Vrijwel onmiddellijk werd deze opengerukt en kwam twee hoog zelf naar buiten. De kist vloog terug de gang op. Van het schoppen kwamen woorden en van de woorden klappen. Toen snelde drie hoog naar boven greep vuilnisemmer en schillenemmer en deponeerde de inhoud hiervan over het hoofd van twee hoog. Maar deze greep een bijl en gaf een klap. Gelukkig was de bijl stomp, maar drie hoog was buiten gevecht. Op dat ogenblik arri veerden „de mannen van vijf maal acht" (de radio-autodienst van de Amsterdamse politie) door buren gewaarschuwd. Twee hoog ging (Ingez. mededeling, advert.) in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft: PuroL Werklozen in West-Brabant werkelijk werkloos. Er worden by herverkaveling op Walcheren tewerkgesteld. In West-Brabant, waar het werklozenprobleem door eren overschot van ongeschoolde ar beidskrachten toch al nijpend was, verkeert men thans in een extra moeilijkheid, doordat enige grote D.U.W.-objecten te Willem stad en te Klundert zijn gereed gekomen en men geen nieuwe werkverschaffingsprojecten heeft om de werkloze arbeiders toch aan de slag te houden. Besloten is nu, dat aan de gehuwde D.U.W.-arbeiders de gebruikelijke overbruggingssteun zal worden uitbetaald, terwijl ongehuwde krachten tewerkgesteld zullen worden bij herverkavelingswer- naar het bureau en drie hoog ken op het eiland Walcheren. De naar het Onze Lieve Vrouwe i West-Brabantse arbeiders zullen Gasthuis. I aldaar in arbeiderskampen wor- Zondagmorgen kwam drie hoog den ondergebracht. Zij zullen een evenwel ook naar het bureau, een i maal per week een „gratis ver groot verband om zijn hoofd maar vol verzoening. Hij kwam twee hoog halen. Samen zijn ze naar huis gegaan. voer" naar huis krijgen. Vrijwillig kunnen op Walcheren ook de ge huwde D.U.W.-arbeiders die zulks mochten wensen, gaan werken. Gevecht bij Djakarta. Bij Poelau Poeter, 30 kilometer ten Oosten van Djakarta, is een afdeling van de T.N.I. slaags ge- ouuoiciiaui £U. raakt met ongeveer 300 militai- I paar oefenlokalen komen, een rif- ren, die gekleed waren in het uni- wielbergplaats, transformator- form van het K.N.I.L., aldus huis en de verwarmingsinstallatie, meldt „De Nieuwsgier". Zij waren Op de begane grond komt de di- bewapend met machinegeweren I recteurskamer en een kamer voor «art tirartflan Karralni^ rlevrvr» notmlnv»!/» Het ligt in het voornemen, om in Maart een begin te maken met de bouw van de nieuwe Zeevaartschool annex M.T.S., te Vlis singen. Deze nieuwe „De Ruyterschooi" zal gebouwd worden op het terrein aan de Boulevard tussen de practijk-opieiding voor ma chinisten en het haventje van Meijer. Wanneer er geen tegenslag komt, zal over ongeveer anderhalf jaar het fraaie gebouw in ge bruik genomen kunnen worden. De nieuwe „De Ruyterschooi" van het betonwerk plaats hebben zal inderdaad een fraai gebouw en vermoedelijk zai dan in Maart worden, al is de afwerking van het geheel eenvoudig en in over eenstemming met de voorschrif ten van deze tijd. De school zai bestaan uit een sousterrain, dat uitziet op de kom en gedeeltelijk in het talud van de dijk der spuiboezem gebouwd is. In dit sousterrain zullen een .^wwvwowuuivt CXI CC11 rvaintrr VWl en werden begeleid door cavalerie. de concierge. De administratie Aan de zijde der T.N.L viel een wordt ér ondergebracht en voorts komen er negen leslokalen, een leraarskamer en een laboratorium op de le verdieping, terwijl op de 2e verdieping twee leslokalen, 'n tekenzaal en een natuurkunde- lokaal ondergebracht worden. dode en werd een man gewond. Aan de andere zijde waren de ver liezen 4 doden, 6 gewonden en 46 gearresteerden. Bij Brebes heeft een Republi keinse mobiele brigade 296 leden van de Daroel Islam onder wie 11 vrouwen, gearresteerd. Ned. Bond van J.V. op G.G. De Bondsdag 1950 zal met He melvaartsdag te Leeuwarden in 7 gebouwen gehouden worden. Als onderwerp komt dit jaar in deze samenkomsten aan de orde: Onze sociale roeping". TOREN. De toren, welke op het gebouw komt, is niet alleen bedoeld om de school een mooier aanzien te geven, al zal deze het aanzicht belangrijk verfraaien. Deze toren, die al verschillende malen een on derwerp van studie is omdat men het niet kon worden over het "bestaan en is geweesi spoedig eens a.s. met de eerste werkzaamheden worden begonnen. Na een halfjaar zal waarschijn lijk de rest worden aanbesteed. Het is duidelijk, dat gezien de plaats op de Boulevard, de school zeer solied gebouwd moet worden, waardoor de kosten dan ook niet gering zijn. UITBREIDING. In verband met het feit, dat het grote gebouw wel eens zou moeten worden uitgebreid, waar op de kans groter is omdat er twee scholen in ondergebracht moeten worden, is gedacht om een eventuele uitbreiding te doen plaats vinden achter het gebouw, op de Kom. Met de open ruimte, die er naast geprojecteerd is, zal de school dan grenzen aan de op de gedempte kom geprojecteerde bebouwing. Om het sousterrain te kunnen bereiken zal het weggetje, dat onder langs het Haventje van Meyer loopt, doorgetrokken wor den onder langs de Spuiboezem tot aan de school. De nieuwe school zal op een tiental meters afstand van de werkplaats gebouwd worden en "w" vv^x, Jiüt wcaiaaii tril r de vorm, zal gebruikt worden f u later te bouwen nieuw laboratorium achter de werk- voor waarnemingen, waartoe er een opstelruimte voor instrumen ten in komt. Voorts zal er nog een kleine oefenruimte en een bergplaats in zyn. Het hele gebouw, dat 14000 M' groot is, zal bestaan uit een ge wapend beton skelet en een bak stenen bemetseling krijgen. 20 Januari zal de aanbesteding plaats, een verbinding krijgen met deze praetykopleiding. Wanneer de „De Ruyterschooi' gereed is, betekent dat niet alleen dat de Zeevaartschool en de Mid delbaar Technische school een prachtig tehuis hebben, maar te vens zal het aanzien van de Bou levard te Vlissingen belangrijk worden verbeterd. Zó zal de nieuwe „De Ruyterschooi' te Vlissingen er uitzien, al moet er by opgemerkt wor den, dat de toren enigszins anders wordt dan deze tekening weergeeft. Het gebouw is een ontwerp van het Architectenbureau Irs Rothuizen en 't Hooft ie Middelburg. Voor een beschrij ving van het gebouw, dat op de Boulevard, naast het Haventje van Meijer zal komen te staan, zie men het artikel in dit nummer. ten zeggen tegen Frits Dijkers is de eerste keer dat Wim haar en tegen Wim en tegen ieder-'"'" J een. door J. Z. J. Hazebroek 42) o— Om deze tijd is Bep al op de terugweg. Ze heeft onderweg een geïllustreerd blad gekocht. Ze kijkt erin, nu en dan leest ze wat. Om haar heen wordt nogal druk gepraat in de coupé. Bep houdt zich stil Ze is een beetje verward, be duusd. Ze heeft het dorp waar te vandaan komt, willen ont vluchten, voelde zich zelfs van laar verdrevenEen heel vriendelgke dokter heeft haar op een heel vriendelijke manier doen weten, dat ze beter terug kan gaan. Je moet met het ver- plegingswerk liefst beginnen als Je nog erg j'ng bent Ze was te oud. Acht-en-twin- tig jaar. Te oudWat moet ze nu zeggen als ze thuis komt, en als ze Wim Zwart weer ziet? Een of andei smoesje verzinnen, zodat ze minder kans loopt, ach ter d'r rug om bespot te wor den? Of zal ze maar, met een paar korte woorden, de waar heid zeggen? O, asjeblieft de waarheid, wét er ook van komt!^ Geen ge- 'tïeiln^f idfn V3n I uuuiUlKS aues Kan tsep t begin af éan de waarheid moe- weer een beetje glimlachen. Dit Toen was het een ander geval. Deze moeilijkheid, waar ze uit schaamte erg tegenop ziet, wil ze niet wéér ingewikkeld maken met halve waarheden en halve onw; arheden te stellen in de plaats van het simpele, harde feit. De geneesheer-directeur vond me te oud! Toch gaat ze, zoals ze zich vanochtend al voornam, nu mor genochtend éérst Frits z'n foto en de broche terugbrengen. Als het uit is tussen hen, moet het ook radicaal uit zijn! Niet langer een foto van hem aan haar muur. Oók niet die foto er gens in een verborgen hoekje. Het was aardig van Wim, dat hg 't haar makkelijk maakte toen ze thuis kwam. „Het gaat toch niet door?" vroeg hij. „Nee", zei ze enkel, met een zucht. „Gelukkig! Ik ben een ver schrikkelijke egoïst, Bep, en ik moet je eerlijk bekennen, dat ik op dit nee de hele dag gehoopt heb. We kunnen je nog maar slecht missengetuige de rommel hier in de kamer". Moest ze dan niet weg? Wan neer kon hij haar wél missen? Hij scheen toch nog geen defini tief besluit te durven nemen. En ondanks alles kan Bep z'n waardering liet blijken. Ja, 't zal 'm heus wel afvallen als ze heen gaat. Bij hem blijven doet ze niet!., natuurlijk niet!.. Van nu aan zal ze op alle ad vertenties letten. Ze heeft wer kelijk nog wel andere mogelijk heden, behalve verpleegster En terwyl Bep zo denkt, fietst ze naar het andere dorp; ze fietst het huls van haar ouders voorbij, want ze wil nu vóór alle dingen haar voornemen ten uit voer brengen en Frits Dijkers het zijne terug bezorgen Er is een tamelijk brede sloot voor het huis, dat de aannemer Dijkers zich kort voor de oorlog liet zetten. Bep moet, met de Ti fieté aan de hand, een cementen brug over, een grondpad op Ze heeft niet gedacht, dat dit ogenblik haar zo zwaar zou val len. 'tis net of de.ramen in de voorgevel haar met verbazing aankijken. Zij hooit hier niet nu niet meer. Het is Leent je Sparnaay die wordt verwacht. Zg niet. En ze is blij als 't Frits z'n moeder is, die open doet. Van deze goedhartige vrouw heeft ze geen vijandigheden te duchten. „Kijk es", zegt ze vlug, „zou u zo goed willen zijn om dit pakje aan Frits te geven?" „Hij is thuis, 'k zal 'm effe roepen" „Nee nee, dat is niet nodig, 't hoeft alleen maar afgege ven".... 'tls gebeurd. Gelukkig! Waar om wou ze dit persoonlijk doen? Waarom heeft ze 't pakje niet per post gestuurd? Ze heeft ge dacht aan de mogelijkheid, Frits een laatste verklaring te ge ven. nu is haar duidelijk, dat ze Frits niet eens goed durfde weerzien. Alsof ze achtervolgd wordt, zo jachtig fietst ze terug. In nog geen vijf minuten bereikt ze het huis van haar ouders. De deur van 't klompenhok staat open. Vanwege de warmte zeker. Het is midden in de zo mer, en de zomer is helder en warm dit jaar „Wat is er met jou aan de and?" De Marshall-landen van Europa Tegen het te sterk oplopen van, zijn bezig de eerste grondslagen die netto-saldi kan het centrale ie Z'S }n j voor één Europese geld-eenheid te clearing-instituut in Bazel bepaal- ua" Rusland moge leggen. Er zjjn daarover in de de sancties opleggen. Daardoor communistwche bonzen laatste weken in Parys belang- wordt voorkomen, dat de landen, V „1 Irfnnn >il rgke besprekingen gevoerddeze die een sterke positie in het beta- week zetten de financiële deskun-lingsverkeer innemen, hun vorde- dlgen van de Organisatie voor ring op de clearing gaan gebrui- Europese Economische Samen-ken om het dollarfonds als 't vum ALS EEN GOD. Albanië is een van de landen werking hun overleg in Den Haag voort. Het is langzamerhand wel een publiek geheim, dat de Amerika nen, die de leiding hebben van de Marshall-hulporganisaties in Washington, West-Europa onder een stevige druk zetten. Men wil eindelgk eens resultaten zien en niet alleen maar schone redevoe ringen horen over de economische eenheid van West-Europa. Om de weg naar een volledig vrije handel biijnen West-Europa te banen, is nu in grote lynen een nieuw betalingsschema ontworpen voor het onderlinge goederen- en dienstenverkeer. De vertegenwoordigers van West-Europa in de O.E.E.S. te Pargs zijn plotseling tot conces sies bereid gebleken, waarvan men vorige jaar nog niet had kunnen dromen. De belangrijkste gevolgen van het nieuwe betalingssysteem zul len zgn: 1. opheffing van de moei lijkheden, welke aan de doorvoe ring van de Benelux in de weg stonden en 2. het overbodig wor den van de aanvankelyke plannen om tussen de Benelux-landen, Frankrijk en Italië een apart lan denblok Finebei of Fritalux ge naamd te vormen, dat zich in zekere zin van Engeland zou iso leren. In het nieuwe plan zijn nl. alle landen, dus ook Engeland, op genomen. Het voorstel -waaraan de Raad van de O.E.E.S. reeds zyn principiële goedkeuring heeft ge hecht is nu om van de Mars hall-hulp in 1950/'51 een bepaald deel af te zonderen, dat in een gemeenschappelyk fonds zal wor den gestort. Dit fonds zou op 1 Juli 1950 gaan werken als een soort centrale kassier voor alle Marshall-landen. Het zal in Bazel by de Bank voor Internationale Betalingen worden geadmini streerd. Een naam voor het systeem is nog niet uitgedacht: voorlopig spreekt men van het XYZ- systeem. Wat men nu wil gaan doen volgens het plan met ingang van 1 Juli 1950 is, al die voor- en nadelige saldi in het onderlinge betalingsverkeer tegen elkaar wegstrepen in de boekhouding van de Bazelse clearing. Ieder land speelt dan ofwel quitte, of wel heeft een netto-saldo als schuld aan of vordering op de lan dengroep als geheel. ware leeg te zuigen. Alle valuta's worden nagenoeg onderling inwisselbaar via de clearing. Of daaruit te zijner tijd een betaalmiddel voor geheel West-Europa voortkomt, is nog niet te voorspellen. „Het is niet zich als blinde vereerders van Stalin openbaren. Om van haar trouw aan Stalin openlijk blijk te geven, heeft de „regering" van Albanië besloten ook daar een standbeeld voor Joseph de Grote op te richten. Bij de indiening van een daartoe strekkend voorstel bij de volksvergadering sprak de onmogelijk", zei men ons in Den premier Hoxa van de „godheid Ti- j- Ji. Haag, „in ieder geval krijgt de clearing-unie een rol te spelen, die waarschgnlgk veel belangrij ker is dan die de Raad voor Euro pa in Straatsburg op dit ogenblik vervult". Engelse wapenlevering aan Arabische landen hervat. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache son, heeft in een brief aan Jacob Javits, lid van het Huis van Af gevaardigden, verklaard, dat En geland de wapenlevering aan Irak, Transjordanië en Egypte op grond van de verdragen met die Arabische landen heeft her vat. Acheson verklaart, dat deze hervatting geen geheim is. „Het is wenselyk, dat landen in dit deel van de wereld uit betrouwbare vriendscliappelgke bron die wape nen ontvangen, die zii nodig kun nen hebben voor hun gerechtvaar digde veiligheidsbehoeften", aldus Acheson. De minister zegt verder, dat een door het ministerie van bui tenlandse zaken gemaakte ana lyse niet wees op ernstige voorbe reidingen voor een hervatting van de strijd in Palestina. „Niks"antwoordt ze d'r vader zo beheerst mogelijk, „he lemaal niks. Waarom?" „Vraag je nog waarom? Je hygt als een locomotief, en je ziet zo rood als een biet". „O"kheb hard gefietst".. Met daverend lawaai rijdt er een motorfiets over de weg voorby. Ze heeft schijnbaar geen enkele reden, maar toch weet ze byna met zekerheid, dat 't Frits Dykers is en dat ie haar zoekt Ze is biy, dat hy haar mis rijdt. (Wordt vervolgd.) Smokkel tiert als nooit te voren. Smokkel op grote schaal heeft een dergelijk hoge vlucht geno men, dat de door de Engelse dou ane in beslag genomen smokkel waar en de opgelegde boetes onge veer vijf maal zovoel opbrengen als voor de oorlog. Vredige vis sersdorpen en kreken aan de Zuid- en Oostkust zgn welig tie rende smokkelcentra geworden. Maar de oogst der douane is dien overeenkomstig toegenomen en men verwacht, dat de verkoop der gesmokkelde goederen de Engelse schatkist meer zal opleveren dan ooit. In de afgelopen 12 maanden hebben de rechtbanken voor 223.650 pond sterling boete aan smokkelaars opgelegd, 2905 smokkelaars veroordeeld en 59 smokkelaars gevangen gezet. De leiders der smokkelbenden wor den zelden gevat. Hun handlan gers zgn meest mensen, die na de oorlog geen rust hebben kunnen vinden en nu uit zucht tot avon tuur smokkelen. De tijdens de oorlog verworven kennis van de zeevaart heeft het aantal smok kelaars op zee in sloepen en toi- pedoboten, die eens van de marine waren, vergroot. Velen hebben Zuid-Frankrijk tot operatiebasis. „De tyd van 1850 is ongeveer te ruggekomen. Er is heel wat zee- schuimerij onder de smokkelaars" zei een der douanebeambten. Een van de smokkelaarstrucks is het gebruik maken van chic ge klede dames en heren, die de smokkelwaar in koffers met valse bodem meebrengen, of het bou wen van geheime bergplaatsen in auto's, die over het Kanaal ver voerd worden. Een Belg, die tot 25.000 pond sterling en een jaar gevangenisstraf veroordeeld is, vervoerde ruim 5000 horloges in twee blikken onder de spatbor den van een Amerikaanse auto. Een smokkelaar had een dia mant van 5000 pond sterling; waarde in een vals oog verborgen,' Advies inzake beroepskeuze door Arbeidsbureaux moet worden betaald. Het is wenselijk gebleken de situatie, waarby de bureaux voor beroepskeuze van de ge- westelyke arbeidsbureaux in te genstelling tot de particuliere instellingen voor beroepskeuze geen vergoeding vragen voor do verstrekte adviezen, niet te continueren. Daarom heeft de minister van Sociale Zaken be sloten, dat met ingang van 16 Januari a.s. voor de door het arbeidsbureau gegeven adviezen bij de keuze van een beroep of een studierichting in het alge meen een vergoeding verschul digd is. De vergoeding, welke afhan kelijk is gesteld van de finan ciële draagkracht van degene die advies vraagt, of van diens wettelijke vertegenwoordiger, bedraagt minimaal f 1 en maxi maal f 25. Voor degenen die niet tot be talen in staat zijn, bestaat de mogelijkheid van kosteloze voor lichting. Ook wordt kosteloos advies verstrekt, indien de be trokkenen als werkzoekend bij het gewestelijk arbeidsbureau staan ingeschreven en de amb tenaar van het arbeidsbureau een beroepskeuze-advies wense lijk acht voor een doeltreffende arbeidsbemiddeling. Joseph Stalin", die door hem werd genoemd en geroemd als „de grote Stalin, de glorierijke verlosser van het volk". Stalin is niet de eerste die als een god wordt vereerd. Nebu- cadnezar, Nero, Hitier en zoveel anderen zijn vóór hem tot god verheven engevallen. En was het niet een van de socialis- tisjie voormannen in ons land, die zong: „Mijn volk wil eigen Heiland zijn"? Het is een veeg teken als schepselen die een belangrijk deel van de wereld beheersen, zich als God laten vereren. Voor hen zelf. Want van hen geldt: „zij storten van de top van eer, in eeuwige verwoesting neer". Maar ook voor hun onderda nen die weigeren dergelijke af goden ere te geven, en die zich, zo God het niet verhoedt, op het martelaarschap hebben voor t* bereiden. Stratocruiserdienst Amster dam—New-York geopend. De American Overseas Airli nes openden Zaterdag haar ge regelde stratocruiserdienst van Amsterdam naar New-York vice versa. Het was het flagship „Norway", dat deze eerste vlucht maakte. De openingsvlucht was reeds voor Vrgdag geprojec teerd, .naar daar de luchthaven van Frankfort, waar het toestel vandaan moest komen, geheel dicht zat, moest de vlucht een etmaal worden uitgesteld. De heer mr baron v. d. Feltz, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister voor Unetzakea de vraag gesteld, of hij niet van mening is, dat bij het neerhalen van de Nederlandse vlag te Ba tavia aan het Nederlandse volk 'n krenkende en volkomen overbodi ge vernedering is aangedaan door aan de voor ons volk toch al in vele opzichten pijnlyke sou- vereinlteltsoverdracht in Indone sië als uitzonderlijke plechtigheid te verbinden het neerhalen van onze geliefde Nederlandse vlag, nog wel onder de ontroerende to nen van ons volkslied, het gewy- de Wilhelmus, in tegenwoordig heid van de H.V.K. en de sultan van Djocja, omringd door autori teiten van de voorlopige federals regering en de regering van da R.I.S. en vele buitenlandse gas ten, ten aanschouwe van een gro te menigte toeschouwers? Verder wordt gevraagd of de minister bereid is zijn ernstige on tevredenheid en ontstemming te kennen te geven aan de Neder landse autoriteiten die voor het gebeurde verantwoordelijk zijn. (Ingez. mededeling, advert.) Een R.-K. instelling? Wonderlijke propaganda op 's Rijks kosten. „Kent u, zo lezen wy in de „N. Haagsche Crt" „De Spaarraad" Kent U „De Spaarpost"? Och neen, het is niet zo'n vreselgk principieel blad, uitgave van de Nationale Spaarraad. Daar zit al- tyd iets aangrijpends in, als een blad „nationaal" wordt uitgege ven. De nationale figuur van on ze minister-president, dr W. Drees, siert de frontpagina van No. 5 van dit blad, dat in Decem ber 1949 uitkwam. Een artikel van de hand van deze nationale figuur leert ons, dat sparen zorgen is voor de toe komst. Voor ons volk als geheel is sparen ter wille van zgn toekomst volstrekt noodzakelijk". „Voor ons volk als geheel" is dit blad en zgn lering bedoeld „Voor ons volk als geheel" wordt dit blad uitgegeven. Het wordt dan ook stellig door „ons volk als geheel" uit belastingpen ningen gefinancierd. „Voor ons volle als geheel", dat hebt U zeker wel goed begrepen. Dit blad wil dus alle Nederlan ders bewerken, ongeacht hun godsdienstige gezindheid of poli tieke overtuiging. Allicht, want zg betalen toch zeker met elkaar de kosten, ongeacht hun inzich ten. Op de Rijksbegroting is in 1949 f 200.000 uitgetrokken voor voor lichting, waardoor de Nationale Spaarraad o.a. „De Spaarpost" kan uitgeven. Deze actie bestrgkt tussen de 500.000 en 700.000 leden van onze nationale jeugd. Er is ook een alleraardigst jeugdrubriekje in, om onze jeugd het sparen bg te brengen. Het heet „Zingende Torens". Naar aanleiding van dit ru briekje „Zingende Torens" besluit „De Spaarpost", uitgave van de Nationale Spaarraad, het num mer van Dec. 1949 met een arti- Roomse mirakelgeloof. Wy lezen van het mirakel van het Lieve Vrouwenbeeldje te Erp en van het mirakel van de heilige Odrada in Alem en van het mi rakel van het klokgelui in Deven ter op Ruysbroec's sterfdag en het laatste bewys, hoe torens kunnen zingen zonder klokkenist, geeft zij, als zij in heilige ernst spreekt over Bonifacius, de hei lige, en het luiden van de klok van de kerk, als en nu citeer ik letterlijk een heel duidelijk bevel van Hoger Hand. De schrijf ster noemt dit „Onderstreping van Gods wondere werken en da den ook van Zijn wil en wens". De wonderen, waarover de schrijfster het heeft, zyn over duidelijk ontleend aan het Room se mirakelgeloof. En nu misgunnen wg de Room sen hun geloof in mirakelen niet, hoewel wij de vastigheid des ge- loofs liever zoeken in het „naakte Woord Gods". Maar wg moeten wel heel duidelgk en heel scherp ons protest laten horen als Rgks- geld-belastingpenningen misbruikt worden voor het propageren van deze Roomse verhalen. W(j kunnen dit niet eens meer verkapte propaganda noemen, maar openlyke reclame. Moet ons volk als geheel het zuur opge brachte belastinggeld by'eenbren- gen, om deze Roomse verhalen te verbreiden? Is dat de taak van de Nationale Spaarraad? En wg' vragen: Is het U ont gaan, dr Drees; is het de Natio nale Spaarraad ontgaan, een Raad, ingesteld bg' de wet van 18 Juli 1947; is het de Commissaris sen der Koningin ontgaan; is het ook al ontgaan aan de in de Raad zitting hebbende burgemeesters; en is het ook ontgaan aan de Commissie van Toezicht en haar Secretaris? Mogen vrij dat dan dringend en kei van mevrouw B. J. Sierksma-' met veel ernst onder de aandacht Zeeff, dat tot titel draagt: „Geen brengen van de in de Nationale Spaarraad zittende vertegenwoor digers van de werkgevers-, werk nemers-, middenstands-, boeren- en tuinders- en vrouwenorganisa ties? En mogen wy het ook on der de aandacht brengen van de vertegenwoordiger van de minis ter van Financiën? klokkenist en toch zingende to rens". Het pakt meteen, als de eerste de beste regel luidt: „Er zyn er die zeggen, dat er geen wonderen meer gebeuren. Maar dat is toch wel heel sterk over dreven". U wrijft zich de ogen uit. Gaat dan de Overheidssubsidie gebruikt worden om Nederlanders van alle Dinsdag wordt te Salzburg een gezindten te leren, dat er toch driedaagse internationale confe- nog wonderen gebeuren? Er staat rentie van de Wereldraad der een verhaaltje in over de kerk in Kerken gehouden om het vraae- Oosters-Littens ln Friesland. En stuk van de 300.000 Duitse vluch- dan volgen een 4-tal sterke ver- telingen in Oostenrijk te bespre- halen, regelrecht ontleend aan hetken.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2