Negentien personen gewond bij ontploffing op werf te Bolnes NIEUWS Is 70.000 gulden veer een vierdaags bezoek teveel Administratie van St Piiiiipsiands gemeente-ontvanger een chaos Sowjet-afgevaardigden verlaten vergaderingen der Verenigde Naties SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Groeiend materialisme. Cylinder met acetyleengas sprong uit elkaar Areaalheffing op consumptie-aardappelen Nederland erkent Israël de jure. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1462 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 17 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.40 u., onder 17.02 a Maan op 9.26 u., onder 16.51 U. N. M. 8.59 u. Hoogwater op Woensdag 18 Jan.: Vlissingen: 1.36 u. 2.05 m., 14.05 u. 2.07 m. Terneuzen: 2.08 u. 2.24 m., 14.34 u. 2.26 m. Wemeldinge: 3.29 u. 1.67 m„ 15.54 u. 1.73 m. Zierikzee: 3.14 u. 1.41 m., 15.43 u. 1.47 u. De wereld in 1949. TJ et communisme is het revo- 1 lutionnaire hooglied van het materialisme. Het verwerpt en haat God en heeft de Mammon lief. Dit communisme stort zich met met schier onweerstaanbaar ge weld uit over de wereld. Het pretendeert alle stoffelijke vra gen op te lossen buiten God, en de wereldontwikkeling organi satorisch aan te kunnen. Het jaagt naar de wereldmacht. Dat is het grote avontuur, dat zijn fanatieke aanhangers be geestert. Ook dit jaar stormde het voorwaarts. Nu over China, het onmete lijke China. Thans staat het voor de poorten van Zuid-Oost-Azie. Waar het komt, komt de totali taire staat. De staat die het al leen weet, die het alleen kan. Daar gaat de vrijheid onder, daar heerst de dwang, die velen met huivering vervult. De voldragen vrucht der revo lutie, de atheïstische staat eist onderwerping van de mens naar lichaam en ziel. Daartegen worden in afweer de handen uitgestrekt. Koorts achtig is ook in 1949 gewerkt aan de versterking der militaire dijken, die de rode vloed moeten afdammen. Maar hoe zullen de volken geestelijk immuum worden voor de communistische propaganda? 1_1 et wondermiddel wordt maar A al te veel gezocht in ver meerdering van het stoffelijke alleen. Neem de sociale wantoestan den weg en het communisme vindt geen voedingsbodem meer. Dan krijgt het geen vat meer op de mensen. Het socialisme, dat zijn Marxis tisch verleden begroef en ii. te genstelling tot het radicale Marxisme personalistisch werd, is gekomen met de plan-econo mie, die voor allen zekerheid heet te scheppen var. de wieg tot het graf wat hun stoffelijk bestaan betreft. Maar deze materiële norma lisatie is volkomen geestdodend en verlamt een volk. Het leven wordt een dode for mule, het werken heeft niets meer van de inspiratie, die het lied van de arbeid bezielen moet. De volken van Australië en Nieuw-Zeelaud zijn er na een jarenlang experiment met de so cia'.istische theorie, beu van ge worden en tevens beangst. Beangst omdat niettemin de communistische invloed in hun handen gevaarlijk wies. De communist stormt in zijn atheïstisch, materialistisch we- reldideaal het verre, vreemde, hem fascinerende avontuur te gemoet, dat zo groot is als de wereld wijd is. Daartegen moet het materialistisch gepeuter van de socialistische ordenaar het af leggen. T T et jonge Amerika, een econo- A misch wereldwonder, tech nisch met reuzen vermogens be gaafd, rijk als geen ander, tracht het communisme de loef af te steken, door zijn formidabel plan tot hup aan minder ontwikkelde gebieden. Het heeft daarbij vooral het oog gericht op de lan den in Oost-Azië en Afrika. Een werkobject waarbij de pyramidebouw in het niet gaat verzinken. Een geweldig onder nemen, dat de halve aarde tot een drukke bijenkorf kan ma ken. Een groots avontuur, door samenwerking van wetenschap, techniek en dollars, dat een wijd en ver verschiet opent. Het is minstens de evenknie van de massale werkobjecten, waarmee het communisme zijn aanhangers te imponeren weet. Maar het staat nog amper op papier. Het uit te werken vraagt veel tijd. Die tijd is thans kostbaar. Zal deze er nog zijn? „Het moet onverwijld" heeft Truman gewaarschuwd. Maar hoe machtig van concep tie dit plan ook is, het gaat óók al te veel uit van de gedachte, dat het communisme te stuiten zal zijn door betere materiële omstandigheden. TVT aar de geestelijke chaos dan? De ontstellende geestelijke armoede? Wordt die weggeno men door stoffelijke zekerheid van de wieg tot het graf, door een technische exploratie van onontgonnen gebieden op grote schaal? Er is een bedenkelijke onder schatting van het communisme. Dit is tot religie geworden ma terialisme, dat alle geestelijke vacuums binnendringt. Hoe zal men die geestelijk weerstaan en overwinnen dan alleen door zelf geestelijk weer te bouwen op het Woord van God? Op het enige vaste fundament, dat van geen wankelen weet? HR. MS. „MARNIX" IN DIENST GESTELD. Gistermiddag om 2 uur is Hr Ms. oefenschip voor onderzeeboot- bestrijding en technische opleidin gen „Marnix" in een korte een voudige plechtigheid te Amster dam in dienst gesteld. Commandant is de luitenant ter zee eerste klasse P. Schotel. VLAM VAN LASAPPARAAT SLOEG NAAR BINNEN. Gistermiddag omstreeks half vjjf Is in een magazijn van Boele's Scheepswerf en Machinefabriek te Bolnes een ontploffing ontstaan in een cylinder gevuld met acetyleengas. Bjj dit ongeval vielen geen doden, maar er werden negentien personen, die zich in het magazijn bevonden gewond, waarvan zes ernstig. De uitgebroken brand kon tijdig geblust worden, en bleef be perkt tot de loods waarin het ongeval gebeurde. de electromotorenfabriek Smit te Slikkerveer en van de firma Bak- De G.G.D. te Rotterdam ver trok onmiddellijk met een vijftal ziekenwagens naar de plaats van de ramp en reeds na 20 minuten arriveerde de eerste ziekenauto. Het gebouw, waar de ontplof fing ontstond, bestaat uit vier ge deelten, een opslagplaats voor ge reedschap, een werkplaats, een afdeling voor autogenisch lassen en een afdeling voor electrisch lassen. In de afdeling autogenisch las sen was men bezig met een las apparaat. Bij het ventiel van het apparaat ontstond een vlammetje, dat naar binnen sloeg. Met een hevige knal sprong de acetyleen- cylinder daarop uit elkaar. De zoldering van het magazijn kwam met veel geraas naar beneden en de motoren, die op de zolder stonden opgesteld, eveneens.. Twintig andere cylinders, wer den door 't personeel direct naar buiten gebracht. Er werden onge veer negentien personen gewond, van wie zes ernstig. De gemeentelijke geneeskundige dienst te Rotterdam, heeft der tien van hen direct naar Rotter dam vervoerd. Een werkbaas van de werf is het magazijn binnen gedrongen om de hoogspannings kabel uit te schakelen. De ont stane brand is tot het magazijn beperkt gebleven. Het compres sorhuis werd behouden, zodat de directie hoop heeft, dat het werk zonder al te veel moeite kan door gaan. De bedrijfsbrandweer begon di rect met de blussing, geassisteerd door de bedrijfsbrandweren van Fonds ter bestrijding van catastrophes. De hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Land bouw heeft een plan aanvaard om door middel van areaalheffing gelden te verzamelen, teneinde door het leggen van een bodem In de markt de prijsvorming van consumptieaardappelen gunstig te kunnen beïnvloeden. Begonnen zal moeten worden met een matige heffing, waarbij de gelden kunnen worden ge bruikt om eventuele catastrophes bij oogst 1950 te voorkomen, al dus de mening van de hoofdafde ling Akkerbouw. De heffing zal dienen te gelden voor alle kleibedrijven en de gro tere bedrijven op zandgrond, die als regel mede voor de markt te len. De kleinere bedrijven op zand (minder dan 5 H.A. bouw land) nemen niet deel in 't fonds en kunnen daarom ook niet van de eventueel te treffen maatre gelen profiteren. Proces over vermogen Victor Emanuël. Voor het hooggerechtshof te Londen is de eerste fase begonnen van een proces tussen de Italiaan se republiek, de Britse regering en zeven erfgenamen van Koning Victor-Emanuël van Italië, be treffende het bezit van 1.532.287 pond sterling, een klein deel van het vermogen van de vorst. Dit bedrag werd door de Koning in Engeland gedeponeerd, alvorens hij in December 1947 in balling schap naar Egypte vertrok. De erfgenamen van de vorst zijn weduwe, kinderen en klein kinderen zijn vertegenwoordigd door de Hambro Bank. De Britse regering is in de zaak betrokken als beheerser van „vijandelijke be zittingen". De vertegenwoordigers van de Italiaanse republiek voeren even wel aan, dat deze goederen staats bezit zijn en geen particulier be zit, wat een der voornaamste twistpunten van het proces zal uitmaken. ker en Zoon uit Ridderkerk. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is nog niet te be palen. GEEN LEVENSGEVAAR. De dertien gewonden wei-den in ziekenhuizen te Rotterdam opge nomen. Vier mensen zijn, na be handeld te zijn, naar huis gegaan. Voor de overige patiënten bestaat geen levensgevaar. De 52-jarige A. Schop, uit IJsselmonde echter heeft brandwonden aan het ge laat en de handen opgelopen en men noemde zijn toestand ernstig. Onrust in de Oekraïne? Volgens het blad „The People" zouden te Londen berichten van de geheime dienst zijn ontvangen, volgens welke er onrust zou heer sen in de Westelijke grensgebie den der Sowjet-Unie, waar ook veelvuldig zou worden gesabo teerd. Het centrum van de moei lijkheden zou in het Westelijk ge deelte van de Oekraine zijn ge legen. B Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat Nederland Israël de jure erkent. Door de Nederlandse vertegenwoordiger te Jeruzalem werd terzake een nota overhan digd aan de minister van buiten landse zaken van Israël. Ook de Belgische en Luxem burgse regeringen hebben Israël de jure erkend. Schuman werd te Berlijn uitgejouwd. Hjj is weer naar Parijs vertrokken Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken is in de Sowjet-Russische sector van Berlijn tijdens een wandeling op de „Unter der Linden" uitge jouwd. Schuman had zijn rijtoer door de stad voor deze wandeling door het centrum van het Oost-Duitse regeringskwartier onderbroken. Duitse jongelieden, die in een vrachtauto kwamen langsgereden en de rij auto's met de Franse tricolore bemerkten, begonnen te schimpen. Verscheidene andere voorbij gangers, die Schuman herkenden, namen echter hun hoed voor hem af, hetgeen door de Franse minis ter op gelijke wijze beantwoord werd. Gisteren is Schuman uit Berlijn weer naar Parijs vertrokken. Perikelen rond de reis van de Prins. PRINS BERNHARD TE SAN JUAN AANGEKOMEN. De „Karei Doorman" met aan boord Prins Bernliard, is gisteren in San Juan, de hoofdstad van Porto Rico aangekomen. Een groot aantal autoriteiten heeft de Prins officieel verwelkomd. Toen het vleigtuig van Z.K.H. te San Juan uitgeladen werd, omdat de Prins het gebruiken zou voor zijn vlucht naar Curasao, is het beschadigd. Per schip zal hfj nu naar Curasao reizen en daar een ander vliegtuig nemen. DURE GESCHIEDENIS. Het bezoek van Prins Bernhard aan de Nederlandse Antillen, heeft op Curasao nogal wat stof opgeworpen. De Staten van Cura sao hadden nl. een bedrag van f 70.000 uitgetrokken voor het vierdaags bezoek van de Prins en velen vinden het bezoek zodoende nogal een dure geschiedenis. Het in 't Spaans verschijnende dagblad „La Prensa" oefende in een hoofdartikel ernstige critiek uit op de 21 leden der Staten, van wie „niemand de durf, de morele moed gehad heeft om een woord van protest te doen horen tegen de wijze, waarop de openbare geldmiddelen worden gebruikt". Uitdrukkelijk verklaart 't blad, niets te hebben tegen het bezoek van de Prins, integendeel. Maar het verzet zich tegen het denk beeld, dat de leden der Staten blijkbaar koesteren, dat het no dig is het sommetje van f 70.000 uit te geven om het genoemde be zoek luister bfj te zetten". Onze financiële situatie is, zoals 'tzelf- de bestuur, dat het voorstel doet, reeds heeft getuigd en de Staten hebben bevestigd, op dit ogenblik verre van rooskleurig en het is zeker, dat wij ons de luxe van de ze exorbitante uitgaven niet kun nen veroorloven. Onze Staten-leden gaven er de voorkeur aan zich niet te compro mitteren of de indruk te wekken, dat zij tegen een dergelijk bezoek waren, het is ook mogelijk, dat zij, het een met het ander ver warrend, niet het risico wilden lo pen (zoals wij dat nu lopen) voor anti-Nederlands te worden uit gemaakt". De 21 Staten-leden worden door VAN ZOLDER GEVALLEN. Gistermorgen is te Rilland-Bath op de hofstede „Middenhof" in de Bathpolder de 50-jarige C. Traas bij het verslepen van voerkrib- ben van de zolder gevallen. Met een gecompliceerde beenbreuk werd hij naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. het blad beschuldigd van „misda dige onverschilligheid op een be slissend moment. Van betreurens waardige veronachtzaming van wat hun eerste plicht is. Van nietsdoen tegenover de aantasting van de eigen belangen van het land om Nederland te behagen. BEZUINIGING. Een dag later bevatte een an der dagblad een ingezonden stuk, waarin verwondering werd uitge drukt over de grootte van het benodigde bedrag. „Keurden de Staten de f 25.000 waarvoor onze jongens naar Guatemala zouden gaan, en f 25.000 voor ons plaat selijk museum niet af vanwege de bezuiniging?" vra .gt de inzender. In een naschrift zegt de redac tie van het blad van de zijde van het bestuur te hebben vernomen, dat meri, zonder te kort te doen aan de eer, die men de Prins ver schuldigd is, zal trachten de kos ten zo laag mogelijk te houden met het oog op de tijdsomstandig heden, doch dat in ieder geval 'n bedrag moest worden vastgesteld, dat niet aan de krappe kant kon worden genomen. Opheffing interneringskampen in Oost-Duitsland. Generaal Tsjoeikof, heeft be kend gemaakt, dat de Russische regering heeft besloten de inter neringskampen te Buchenwald, Sachsenhausen en Bautzen in de Russische zone van Duitsland, die onder toezicht staan van de Sow jet-Russische autoriteiten op te heffen. 15.038 personen, onder wie 5.504 die door militaire rechtban ken werden veroordeeld, zullen worden 'vrijgelaten. 3.432 perso nen zullen aan het ministerie van binnenlandse zaken ter beschik king worden gesteld voor een on derzoek naar hun misdrijven en ter berechting. 10.513 personen zullen ter beschikking van 't mi nisterie van binnenlandse zaken worden gesteld om de rest van hun door militaire rechtbanken opgelegde straffen te ondergaan. MINISTER VAN MAARSEVEEN NAAR INDONESIë. De minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr J. H. van Maarseveen, is per vliegtuig van Schiphol naar Indonesië vertrokken. In zijn gezelschap bevonden zich dr Prinsen, des tijds secretaris-generaal van de R.T.C. en mr van der Valk, raad adviseur van het ministerie. Voor het vertrek. Meer scholingsgelegenheid voor gedemobiliseerden. Burgers komen voorlopig op de tweede plaats. De scholingsgelegenheid voor gedemobiliseerden in Rijkswerk- plaatsen wordt aanzienlijk uitge- bried. Aangezien in dit jaar onge veer 84.000 soldaten uit Indonesië terugkomen waarvan 15 procent voor scholing in aanmerking komt, zal men ruimte moeten ma ken voor 12.000 man. Van de Rijkswerkplaatsen zul len 20 metaal- en bouwvakafde lingen hebben, 3 uitsluitend me taalafdelingen en 14 uitsluitend een bouwvakafdeling. Bij grote toeloop zal men op enkele plaat sen wellicht tot een twee-ploegen- systeem moeten overgaan. Dit alles betekent, dat scholing of herscholing van burgerwerk krachten voorlopig op de tweede plaats zal komen. Demobiliseren- den genieten voorrang, ook bij plaatsing in het bedrijfsleven. Naast het bevorderen van scho ling in de Rijkswerkplaatsen wordt zeer veel aandacht besteed aan scholing in de bedrijven. In leidende kringen van het ministe rie van sociale zaken is men zeer voldaan over de medewerking van werkgevers voor het opleiden en plaatsen van gedemobiliseerden. Boek over Noachs jeugd gevonden. Het onderzoek van de eeuwen oude Bijbelmanuscripten, die in het voorjaar van 1947 in een grot bij de Dode Zeê gevonden werden, brengt steeds nieuwe verrassin gen. Een van de grootste sensa ties in de kring der wetenschap pelijke onderzoekers ontstond, toen het bleek, dat een van de handschriften het „Boek van La- mech" bevatte, een Oudtestamen tisch werk, waarvan ieder geloof de, dat het voor altijd verloren was gegaan. Dr Frevor, die deze onderzoe kingen geleid heeft, vertelt, dat dit boek bij verscheiden oude schrijvers genoemd wordt, maar dat men meende dat het in de loop der eeuwen verloren was ge gaan. Dit „verloren" Lamech- boek handelt over de jeugd van Noaoh en brengt nieuwe gegevens over deze merkwaardige man, zegt Frevor. De Bijbelonderzoe kers hopen, dat dit boek een nieuw licht zal werpen over de figuur van Noach. Australië staat wijd open voor gedemobiliseerden. De Australische minister voor de immigratie, H. Holt, heeft ver klaard, dat de Australische rege ring gaarne nog meer gedemobili seerden van de K.L. in Indonesië als immigranten in Australië zal toelaten en dat zij, indien daar toe aanvragen worden ingediend, bereid is, er meer toe te laten dan de 1500, waarvoor emigratie met de Nederlandse regering was overeengekomen. Belastingbetalers worden niet vergeten! BELASTINGINNING ENKELE JAREN TEN ACHTER. Sinils enige tijd heerst er on rust in St Phllipsinnd. Door het anders zo rustige dorpje doen al lerlei geruchten de ronde over fraude en achterstand in de ad ministratie van de gemeente-ont vanger. Zoals alle geruchten, zijn ook deze sterk overdreven en bevat ten zjj slechts een kern van waar heid. GEEN FRAUDE. Deze kern van waarheid bestaat daarin, dat een zeer ernstige ach terstand in de administratie is aan de dag getreden; van enigeb lei fraude is echter niets geble ken. De aanleiding die de zaak aan het rollen bracht was dat een schuldeiser van de gemeente on danks veel moeite de hem toeko mende rente en aflossing niet kon krijgen. Daarop werd een onder zoek ingesteld waarbij werkelijk chaotische toestanden aan het licht kwamen. Na een onderzoek door ambtenaren van de Prov. Griffie te Middelburg hebben deze de bescheiden meegenomen om ze in Middelburg nader te ordenen en bij te werken, daar men in St Philipsland ze toch niet op orde kon stellen. De achterstand schijnt reeds van direct na de be vrijding te dateren; sindsdien schijnen de gemeentebelastingen niet meer geregeld te zijn geïnd, en werden de boeken niet meer goed bijgehouden. Het staat wel vast, dat de in woners van St Philipsland thans alsnog de achterstallige belasting- penningcii van deze jaren zullen moeten betalen. Ongetwijfeld een onaangename verrassing! Aan de andere zijde dient men echter ook te beden ken, dat meerdere gemeenten worstelen met een achterstand in de administratie; op verschillende plaatsen moet b.v. de schoolbelas- ting over enkele jaren nog wor den betaald; al neemt deze ach terstand nergens de verontrusten de omvang aan van die in St Phi lipsland. DE OORZAAK. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Naast gemeente ontvanger is de heer B. B. tevens ambtenaar te secretarie en daar de heer B. de ontvangers-admini stratie thuis en meest na kan toortijd behandelde moet de mo gelijkheid niet worden uitgesloten dat hij te veel van zijn tijd aan secretariewerkzaamheden wijdde, daar men op de secretarie de laatste jaren zeer veel met ziekte had te kampen. Bovendien be steedde de heer B. een groot deel van zijn tijd aan verschillende or ganisaties. Het meest bevreem dende in deze zaak is wel dat deze achterstand niet eerder is ont dekt. Hoe het bw. mogelijk is ge weest dat deze chaotische toe stand verborgen bleef bij de 3- maandelijkse controles van het verificatiebureau van de Ver. van Ned. Gemeenten is een raadsel, terwijl men zich ook afvraagt hoe het mogelijk is dat de burgemees ter de ontdekking niet eerder deed, evenals hoe men steeds de begrotingen heeft weten klaar te krijgen met behulp van een der gelijke administratie. Omtrent de opgeschroefde ge ruchten en berichten, die over de ze zaak de ronde doen ontkomt men bij nader onderzoek niet aan indruk dat deze voor een groot gedeelte hun oorzaak vinden in persoonlijke antipathieën, die de achtergrond van deze affaire vor men. De heer B. is inmiddels een ziekteverlof van zes weken ver leend. De heer L. J .de Jonge, de bur gemeester van St Philipsland, tot wie wij ons om inlichtingen wend den, zeide het zeer te betreuren dat zich een dergelijk geval in zijn gemeente had voorgedaan. Fraude werd uitgesloten geacht, terwijl ook de geruchten over een achterstand ter secretarie als uit de lucht gegrepen moeten worden beschouwd. Het wachten is op de aftocht van China's vertegenwoordiger JOEGO-SLAVIë IS HET BLIJKBAAR EENS MET MOSKOU. Gisteren hebben de afgevaardigden van de Sowjet-Unie drie ver gaderingen van commissies der Ver. Naties verlaten. Dit betekent naar men verneemt, dat de Sowjet-Unie de werkzaamheden der Ver. Naties zal boycotten totdat de Chinese nationalistische afge vaardigden uit de vergaderingen gewezen zijn en er communisti sche voor in de plaats zijn. Inmiddels blijven de Oost-Euro- pese landen bij hun boycot van de van de kleine assepiblêe. Men had aanvankelijk gemeend, dat Joego slavië zijn standpunt t.a.v. de kleine assemblée zou wijzigen, na de twist met Moskou, doch ook dit land zond geen afgevaardigde. Eerst verliet de Sowjet-afgevaar digde de procedure-commissie van de economische en sociale raad, Motorongeluk tijdens ont scheping van de „Waterman". Tijdens de ontscheping van de „Waterman" heeft zich een ern stig ongeluk voorgedaan. De 21- jarige korporaal van de aan- en afvoer troepen (A.A.T.), F. H. van Hijningen uit Utrecht, die mede belast was met de regeling aan de wal, reed op zijn motor in snelle vaart langs de loodsen op de terreinen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, toen uit een der loodsdeuren een Yale- wagen -een mechanische lorrie kwam rijden. Een botsing scheen onvermijdelijk en de be stuurder van de Yale-wagen redde dan ook het vege lijf door van het voertuig af te springen. De kor poraal remde krachtig, maar door de vaart slipte hij over de spoor rails en kwam te vallen. Hij kreeg o.a. een schedelbreuk. De zwaar gewonde is in het ziekenhuis aan de Coolsingel opgenomen. Rusland gaat weer eens zuiveren. Volgens een artikel in de „Dai ly Herald" zou een ingrijpende zuivering in de Sowjet-Unie te verwachten zijn. Met het oog hierop zou de doodstraf die in '47 werd afgeschaft, wederom inge voerd zijn. Er wordt geklaagd over te ge ringe productie en minderwaar dige kwaliteit van de producten. Bedrijfsfunctiorfarissen worden beschuldigd van vervalsing van staten en rapporten om een gun stige indruk over de gang van za ken in hun bedrijf te kunnen be vestigen. De inbeslagname van het Nederlandse gebouw. De' Nederlandse regering heeft, na de inbeslagname van het Ne derlandse gebouw, onmiddellijk de vertegenwoordiger in Peking op gedragen een nieuw protest bij de Chinese autoriteiten in te dienen. Er zijn geen berichten ontvan gen over onheuse behandeling van dr Vixse'ooxse te Peking. Voor zover bekend, wordt de Neder landse vertegenwoordiger ook niet gehinderd in de uitoefening van zijn werkzaamheden. Ook Frankrijk zal protesteren tegen het in beslag nemen van Franse consulaire eigendommen. Ir Van Beekom over de landbouw in Amerika. In het landbouwkwartier, ver zorgd door de afdeling voorlich ting van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorzie ning, zal de Rijkslandbouwconsu- lent voor de Zeeuwse eilanden, ir C. W. C. van Beekom uit Krui- ningen, in een radiovraaggesprek het een en ander vertellen over de ervaringen, die de Nederlandse boerenzoons in Amerika hebben opgedaan. Het vraaggesprek zal worden uitgezonden op Maandag 23 Januari a.s. van 19.45 tot 19.55 uur over Hilversum II. De Paus zal bij de Indonesische regering een internuntius benoe men en Indonesië zal bij het Va- ticaan een legatie vestigen. Dr Gustav Krupp von Bohlen und Halbach, de 79-jarige leider van het machtige Krupp-concern is Maandag te Essen overleden. De gezondheidstoestand van Ko ning Gustaaf van Zweden gaat langzaam maar zeker vooruit. Koning Faroek van Egypte heeft in een troonrede gezegd, dat de staat van beleg, welke sedert het begin van de vijandelijkheden tus sen Joden en Arabieren in Pales tina gold, zal worden opgeheven. De regering van Finland zal de Finse burgers die beschuldigd zijn van oorlogsmisdaden niet uitleve ren aan de Sowjet-Unie. Te Warschau zijn 21 Fransen gear resteerd, die Polen uitgezet zijn. De rantsoenering van alle le vensmiddelen, met uitzondering van suiker, zal in West-Duitsland op 1 Maart a.s. eindigen. Een dijk van het opgespoten terrein van het vroegere vliegveld Waal haven le Rotterdam is doorgebro ken. Het water ondermijnde de aanliggende spoorrails, zette een aantal woningen gedeeltelijk on der water en liet vijf biggen ver drinken. Schermerhorn zal Vrij dag per K.L.M. naar Indonesië gaan voor het uu.oeren van foto- grametrische werkzaamheden. Als het werk klaar is, gaat hij nog even in Indonesië kijken of aiies goed gaat. gevolgd door de Tsjecho-Slowaak- se gedelegeerde. Hij protesteerde tegen het innemen van een zetel door de Ohinese nationalistische gedelegeerde en verloor een stem ming. Ook de Sowjet-afgevaardigde in de commissie ad hoe voor de kwestie der statenloze personen verliet de vergadering, gevolgd door de Poolse afgevaardigde. De Sowjet-afgevaardigde in de sub-commissie voor discriminatie en bescherming van minderheden diende eveneens een voorstel in om de Chinese nationalistische vertegenwoordiger te verwijderen. Toen dit met negen tegen twee stemmen verworpen werd verliet ook hij, gevolgd door zijn Poolse collega de zaal. A. E. Langenhorst te Hulst overleden. Gisternacht is op 57-jarige leef tijd overleden de heer A. E. Lan genhorst te Hulst, een vooraan staand man op het gebied van de landbouw. De heer Langenhorst was directeur van de R.K. Land- bouwwinterschool te Hulst, voor zitter van de Keuringsdienst Zee land van de N.A.K., Lid van de Pachtkamer te Terneuzen, tech nisch adviseur van de kringen Hulst en Oostburg van de Noord- Brabantse Christelijke Boeren bond en bezette nog tal van an dere functies. Hij was zeer des kundig op landbouwgebied en had veel interesse voor pachtzaken- De vele publicaties welke van zijn hand verschenen, werden zeer ge waardeerd door hun deskundig heid. Timmerman voor dief aange zien en van de trap geschopt. Gistermiddag moest een tim merman in een trapportaal van een Amsterdamse woning enkelé opmetingen verrichten voor repa- ratiewerk. Een bewoner van de eerste verdieping van het perceel, dacht met een indringer te doeh te hebben en gaf hem een schop. De timmerman rolde de trap af en kwam erg ongelukkig terecht. De timmerman kreeg een gebro ken been en de „schopper" een proces-verbaal. Personeel van Ziekenfondsen. De besturen van de vier beken de organisaties van Ziekenfond sen hebben overleg gepleegd met de besturen van de samenwerken de organisaties van handels- en kantoorbedienden met gevolg, dat volkomen overeenstemming werd verkregen over de toepassing van de 5 pet verhoging zowel voor het administratieve als voor het bui- tendienstpersoneel. Geslaagd voor het diploma zie kenverpleging zuster L. M. Nieu- wenhuijze en voor de aantekening kraamverpleging zuster J. P. de Bart, L. de Dreu en C. Meeuwse, allen verpleegsters van het Gast- huis te Goes. DE BILT ZEGT: Iets kouder. Wisselend bewolkt met voor namelijk in de kustprovincies en kele buien. Meest matige en in de kustprovincies tijdelijk krachtigé Noordelijke wind. Iets kouder. Nagek. Advertenties. Het Bestuur van de Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. geeft met leedwezen kennis van het overlijden van zijn Voorzitter, de heer A. E. LANGENHORST Sinds 1941 heeft hij als Voorzitter leiding gege ven aan de Keurings dienst. De waardering voor zijn persoon en ar beid zal in dankbare herinnering blijven voortleven. Het Bestuur van de keuringsdienst Zee land v. d. N.A.K. Goes, 16 Jan. 1950. Heden overleed tot onze grote droefheid onze in nig geliefde Vrouw, en der kinderen zorgdra gende Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuf frouw CORNELIA MARIA WABEKE-LOUWERSE op de leeftijd van ruim 67 jaar. J. WABEKE P. M. LOKERSE— WABEKE M. C. LOKERSE en kinderen J. E. J. WABEKE J. WABEKE—DEKKER en kind Kapelle, 15 Jan. 1950 De begrafenis zal plaats hebben D.V. op Woens dag 18 Januari a.s. des middags te 12 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1