ZEEUWSCH DAGBLAD VIJF EN VIJFTIG MAN ALS VERLOREN RESCROÜWD Ingrijpend plan tot samenvoeging van vele Walcherse gemeenten NIEUWS 's Ochtends werden klopsignalen nog beantwoord Burgemeester Elkhuizen nam afscheid van Ovezande Montgomery sprak te Amsterdam over „Concordia". -f)ERRES DEKEN ENGELAND ROUWT OVER DE „TRUCULENT" Na de consequenties. VIJFTIEN WERDEN GERED; TIEN DODEN „Grotere gemeenschappen zfjn krachtiger" zeggen Gel Staten SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Eerste Kamer over het regeringsbeleid. Bloeiend economisch leven beste middel tegen oorlog. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat pi, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1460 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 14 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baren v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 8.42 u., onder 16.57 u.; Maan op 6.39 u., onder 13.21 u. Hoogwater op Zondag 15 Jan.: Vlissingen: 11.09 u. 1.80 m., 23.46 u. 1.92 m.; Terneuzen: 11.37 u. 2.01 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.16 u. 1.61 m., 12.49 u. 155 m.; Zierikzee: 12.33 u. 1.34 m. u. m. BINNEN EN BUITEN DE GRENZEN. De beslissing over de P.B.O., die in 1949 viel, zal langza merhand meer beslag op ons le ven gaan leggen. De gehele so ciale strijc, zoals die vanaf de eeuwwisseling tot nu toe ge voerd is, is beheerst geworden door de vraag of klassen-tegen stellingen het probleem beheer sen, dan wel de samenwerking van de klassen in de organisatie van het bedrijf. De socialisten hebben de strijd van de klassen gevoerd en verdedigd, de chris tenen, protestants zowel als r.k., hebben de bedrijfsorganisatie bepleit en verdedigd. Daarom is de triumf van de gedachte van de bedrijfsorgani satie, zoals die in 1949 tot een beslissing kwam, eigenlijk een echt christelijke overwinning. Dat een belangrijke groep chris telijke volksvertegenwoordigers er ten slotte tegen meende te moeten stemmen, lag, zoals be- kenu, aan een andere dan in 1e bedrijfsorganisatie ,als zodanig, gelegen oorzaak. Wij hebben dat genoeg betreurd. Als we nu het jaar 1949 over zien, dan blijft het noodzakelijk de consequentie van de beslis sing te overzien en te aanvaar den. Door de bedrijfsorganisatie kan het nu inet alle willekeur qp sociaal gebied zijn afgelopen. Als alles goed loopt is er samen werking na en door overleg. Waar het echter op aan komt Is dit, dat allen die bij de or ganisatie van het bedrijfsleven betrokken zijn, n.l. de overgrote meerderheid van het volk, ook werkelijk gaan meeleven door organisatie. Doen zij dat niet, dan wordt de overheid de al leen bedillaar en de machtsstaat is daar. De staat gaat alles voor ons doen. Hier ligt het gevaarlijke punt. Vanuit de beslissing in 1949 zullen we of de vrijheid winren en behouden, of de machtsstaat over ons halen. Het is immers zo, dat voor heel het bedrijfsleven, de verti cale productschappen en de ho rizontale bedrijfschappen bij al gemene maatregel van bestuur zullen worde ingesteld. Ze ko men er, daaraantwijfelt nie mand. Wie nu, met de organisatie van het bedrijfsleven van onder op, gelijke tred weet te houden met de overheidsmaatregelen, zal in staat zijn overheidsmaat regelen niet alleen te voorko men, doch zo -nodig zelf uit te lokken. Hij wint en behoudt de vrijheid. Wie evenwel bij de pakken gaat neerzitten, hetzij uit luste loosheid of gebrek aan initiatief, die zal dt overheidsmaatregelen als een stoomwals over zich zien komen. Hij komt in de knellen de greep van een totale staat. Hü verliest de vrijheid en ver krijgt de dictatuur. Op grond van dit besluit n 1949 gevallen, kan niemand zich straks meer aan organisatie ont trekken. Betalen moet ieder dan toch en hij heeft de keuze tus sen de beslissing met hem, soms zelfs op zijn initiatief, of de be slissing zonder hem en dan dwii.gend bij algemene maatre gel van bestuur of de wet opge legd. De beslissing hierover zal in 1950 genomen moeten worden en niemand beklage zich eens te laat, als hij niet of, wat o.i. er ger is, verkeerd georganiseerd is. Ten opzichte van onze buiten landse roeping ligt de zaak niet anders. Wij staan na 1949 voor de keus. Het is de keus van een onvruchtbaar isolement of de roeping om vanuit een isole ment mee te doen aan het we reldgebeuren. De ontwikkeling van de wereld staat niet stil. Zij gaat voort in een razend tempo sinds 1914 en nog sneller sinds 1940. In West-Europa is de federatie er nog niet, doch ze is groeien de en het tempo is vandaag zo, dat niemand weet hoe snel zulk een federatie soms voor ons kan staan. Toen we in 1949 voor de beslissing var de al of niet toe treding tot het prae-federaal or gaan, de Raad van Europa, kwa men, koos men voor toetreding. Dit schijnt ons juist. Maar dan legt het ook ver plichtingen op, die we niet mo gen verwaarlozen. Het jaar der beslissing plaat ste ook ons voor de beslissing, naar binnen ons land en naar buiten onze grenzen. Wij moe ten de consequenties zien. HET ENGELSE VOLK is in diepe rouw gedompeld. De uitgebreide pogingen, die zijn ondernomen om de opvarenden van de onderzeeër „Truculent" te redden, zijn vergeefs ge weest. Gisterochtend kregen duikers die klopsignalen gaven op de wand van de gezonken duikboot, nog antwoord van de ingeslotenen. Gisteravond echter niet meer. Het binnenstromende zeewater heeft, zo vermoed men, de batterijen bereikt, waardoor chloorgas werd ontwikkeld, dat de dood van de ingeslotenen heeft veroorzaakt. Er bevonden zich, naar de Britse Admiraliteit gisteravond laat mededeelde, tachtig man aan boord van de onderzeeër. Vijf en vijftig man worden als verloren beschouwd. Een woordvoerder van de Britse marine opperde de mogelijk heid, dat een gedeelte van de bemanning, men maakte een schatting van veertig er na de aanvaring in geslaagd is uit de duikboot te komen, doch dat de meeste van hen door de sterke getystroming zyn meegesleept. N» de bekendmaking, dat er geen hoop meer bestond op verdere redding werden do bergingswerkzaamheden gestaakt voor hervat ting bq teruglopend gety. Er zijn thans vpftien personen gered en de lyken van tien opvarenden geborgen. Malik 'verlaat opnieuw Veiligheidsraad. Malik, de Sowjet-Russische ge delegeerde in de Veiligheidsraad, heeft gisteravond opnieuw de Vei ligheidsraad verlaten omdat zijn resolutie tot uitsluiting van de Chinese gedelegeerde, dr Tsjang, verworpen was. Malik verklaarde, dat de Sow- jet-Unie zich niet gehouden zou achten door besluiten, die in zijn afwezigheid zouden worden geno men. Het zal wel drie tot vier dagen duren eer de duikboot gelicht 19. Duikers ondervonden grote hin der van de stromingen en men maakte toen gebruik van „Kik vorsmannen", die langs kettingen afdaalden* Nog tot laat in de middag hoop te men de gezonken onderzeeboot te kunnen lichten. Deze pogingen mislukten eohter. Op 't nippertje ontsnapt. De opvarenden, die erin slaag den uit de gezonken onderzeeboot te komen, zijn afkomstig uit alle compartimenten van de onder zeeër. Zü verzamelden zich in het achterste gedeelte van de „Tru culent" en sloten de deuren der waterdichte schotten. Zq hadden ongeveer twee en een halve mi nuut de tijd om zich naar de niet- ondergelopen compartimenten te begeven, voordat het door de reusachtige scheur aan stuur boord binnenstromende zeewater alle hoop op redding ijdel zou ma ken. Te weinig apparaten. Een 25-jarige geredde telegra fist vertelde dat sommigen der geredden bij hun overhaaste vlucht naar de nog niet onderge lopen compartimenten geen tijd hadden dun davis-reddingsappa- raten mee te nemen. Daar twee derde gedeelte van de aanwezige davisapparaten zich in de onder gelopen compartimenten bevond, waren er niet genoeg voor alien aanwezig, zodat sommigen hun ontsnappingspoging zonder appa raat ondernamen. Algemene Beschouwingen. Blijkens het Voorl. Verslag over de Rijksbegroting, werd in de afd. der Eerste Kamer teleur stelling uitgesproken over het feit, dat het overleg met de Sta- ten-Generaal niet steeds tot zijn recht komt. Sommige leden maakten zich bezorgd over de ernstige druk waaraan wij op internationaal gebied bloot staan. Vertrouwd werd, dat de regering binnen Europees kader zou bevorderen, teneinde ook hierdoor het bij zonder karakter van de Euro pese beschaving te handhaven. Met voldoening hadden vele leden vernomen, dat de regering een algehele herziening van de Grondwet voorstaat. Zij hoop ten dat daarbij ook aan de ver min-derde invloed van de Volks vertegenwoordiging aandacht zou worden geschonken. Met kracht werd er bij de re gering op aangedrongen mee te werken aan de vernieuwing of vergroting van het apparaat on zer productie. Ook aan de fi nanciële vraagstukken werd aandacht geschonken. O.m. werd gevraagd welk effect de deva luatie heeft gehad op de moge lijkheden voor de Benelux, en of de regering van mening is, dat de devaluatie van de Ne derlandse valuta het Nederland se doiiartekort zal verminderen. „Dlvina" moet in Londen biyven, De Britse Admiraliteit heeft bepaald, dat de Zweedse tankboot „Divina" Londen voorlopig niet mag verlaten. De kapitein en de andere op varenden hebben volledige bewe gingsvrijheid. Het beletten van een vertrek van de „Divina" be tekent niet, dat de Zweedse tan ker schuldig wordt geacht aan de aanvaring met de „Truculent" Het is een voorzorgsmaatregel in verband met de eventuele eis tot schadevergoeding. Kapitein Hommerberg van de „Divina". vertelde: „Ik dronk in mijn hut een kop thee, toen de aanvaring ge schiedde. Door de schok werd ik over de tafel heen geslin gerd en viel met theepot en al op de vloer. Ik stond vlug op, rende mijn hut uit en kon nog net even het groene licht van de „Truculent" zien. De „Divi na" en de „Truculent" lagen gedurende ongeveer een halve minuut stuurboord langszijde, doch daarop zonk de onderzee boot". Bemanning van reddings vliegtuig omgekomen. De bemanning van vijf van een Lancaster-bommenwerper, die tegen middernacht van het lucht machtvliegveld Kinloss was opge stegen om duikers op te halen uit Rosytb, die zouden gaan zoeken naar overlevenden van de „Tru culent", is omgekomen doordat het vliegtuig vlak na de start ver ongelukte. Dodelijk ongeval door lekke band. Gistermiddag rond 5 uur ge beurde op de Zeeuwse Rijksweg onder de gemeente Woensdrecht een dodelijk ongeval. Een met riet beladen vrachtauto kreeg een lekke achterband. Hierdoor ging de wagen slingeren, tengevolge waarvan de lading riet van de auto af begon te schuiven. Vier personen, die achter in de laad bak meereden, werden daardoor van de wagen geslingerd. Drie van hen bekwamen lichte ver wondingen, doch de vierde, zekere V. uit Ooltgensplaat kwam zo danig met het hoofd op het beton terecht, dat hij bewusteloos werd opgenomen. Een arts uit Hooger- heide was spoedig aanwezig, doch V. was toen reeds overleden. Het parket uit Breda kwam nog des avonds ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Het verkeer werd omgelegd over de oude weg. Boodschap van Koning George Aan boord van de omstreeks veertig schepen, die met het reddingwerk bezig zijn, is, na de bekendmaking van de Brit se Admiraliteit, de vlag half stok gehesen. Koningin George zond de volgende boodschap aan de Admiraliteit: Ik heb met groot leedwezen het bericht verno men van de ramp, welke de „Truculent" is overkomen. Wees zo goed aan de naaste bloedverwanten van hen, die zijn omgekomen, namens de Koningin en mijzelf onze diep gevoelde betuigingen van leed wezen over te brengen. Het spoorwegongeluk bij Kruiningen berecht. Personeel van N.S. opende spoor bomen zonder opdracht te hebben gekregen. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gistermiddag het spoorwegongeval behandeld, dat op 1 October 1949 by het sta tion Kruiningen heeft plaats ge had, waar een bus van de Stoom tram Walcheren bij het passeren van de geopende bomen van de overweg door een juist passeren de trein werd gegrepen. Het ge volg was, dat de enige passagier werd gedood. De Officier van Justitie eiste tegen de 24-jarige werkman van de N.S. A. C. S. 3 maanden ge vangenisstraf en te-gen de 49-ja- rige rangeerder G. W. één maand. Beiden hadden op de bewuste morgen de bomen van de over weg geopend, zonder daartoe op dracht te hebben gekregen. Uitspraak volgt op 27 Januari. Jaarvergadering A.R.-Kiesvereniging. Gisteravond hield de A.R.-Kies vereniging haar 79ste jaarverga dering. In zijn openingswoord wees de voorzitter de heer R. Zuidema op de sterk veranderde verhoudingen op nationaal en internationaal ge bied, die meebrengen, dat ook de A.R.-Partij, al blijven haar begin selen dezelfde, zich opnieuw zal hebben te oriënteren. Niet minder dan vroeger zal het ook in de toekomst nodig zijn, dat wij al onze krachten inspannen om onze beginselen tot gelding te brengen. In dit verband werd ook gewezen op de komende verkiezingen voor de Prov. Staten, waarvoor wij al onze krachten zuilen hebben in te .spannen, waartoe spreker dan ook de aanwezigen opwekte. Daarna volgden de jaarversla gen van secretaris en penning meester, waaruit o.m. bleek, dat het aantal leden nog steeds toe neemt. De kas toonde een batig saldo van f 212.78^ Bij de bestuursverkiezing wer den de heren R. Zuidema en C. van Muiswinkel herkozen en ge kozen de heren dr P. J. Hoog- teyling en J. Schouls. In de plaats van de heer Zui dema, die zich voor deze functie niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer J. J. Knibbe, die deze benoeming aan nam. Tot leden van de Staten Cen trale werden gekozen de heren Knibbe en Zuidema en afgevaar digden naar het Prov. Comité de' heren J. de Smit en A. de Jager. Vervolgens gaf de heer D. Rouw een inleiding over het Gezag, waarnaar met veel belangstelling werd geluisterd en waarop een korte bespreking volgde. Tenslotte dankte de voorzitter voor het vertrouwen, gedurende meer dan 20 jaren in hem ge steld. Hij wenste de heer Knibbe geluk met zijn benoeming en sprak de hoop uit, dat het hem onder Gods zegen gegeven zal zijn veel in 't belang der Kiesvereni ging te doen. De heer Knibbe dankte de voorzitter voor al de arbeid in het belang der K.V. ver richt en deed een beroep op be stuur en leden om samen te ar beiden in 't belang van de K.V. en tot verbreiding der A.R.-be- ginselen. De vergadering werd door ds Stam met dankzegging gesloten. Halsteren krijgt een burgemeester „die vechten kan". Misscliien symboliseerde het feit, dat de kleine raadszaal van het gemeentehuis te Ovezande degenen, die gisteren afscheid kwa men nemen van de naar Halsteren vertrekkende burgemeester Mr A. J. M. Eikhuizen niet kon bevatten, wel, dat Ovezande niet dacht aan een afscheid. En uit de woorden die gesproken werden bleek ook wel, dat de gemeente hem 110de ziét gaan al gunt ze hem de promotie van harte. Het viel Mr Eikhuizen zelf ook niet licht om Ovezande, waar hij 10 October 1939 kwam, na meer dan 10 jaren lief en leed met de bevolking te hebben gedeeld, te moeten verlaten. Daarvan ge waagde hij in zijn afscheidsrede. Hij dankte de oud-secretaris, de heer L. M. de Jonge en het secre tarie-personeel voor de buitenge woon prettige wijze van samen werking en besloot met Ovezande Gods zegen toe te wensen. Hierna hing hij de loco-burgemeester, weth. Oostdijk, het onderschei dingsteken om. WETH. OOSTDIJK. Wethouder J. Oostdijk, die daarmee de leiding van de ver gadering overnam betreurde 's burgemeesters vertrek. Een zeer ijverige burgemeester gaat vertrekken, zei hij, maar het zou niet juist zijn te denken, dat zo een jonge burgemeester hier tien tallen jaren zou blijven. De heer Oostdijk roemde de activiteit van burgemeester Eikhuizen. Tenslotte wenste hij de schei dende burgervader alle goeds toe m Halsteren. Ook het jongste raadslid, de heer W. Reirnjn uitte zijn bewon dering voor de prestaties van de burgemeester.-Hij feliciteerde Mr Eikhuizen met zijn benoeming en de gemeente Halsteren, die ver tegenwoordigd was door de wet houders Jonkers en de Keyzer en de secretaris de heer Bertens, met „een burgemeester die vech ten kan". Nadat de heer Jac. de Winter zich aangesloten had bij deze woorden, bood wethouder Oostdijk de scheidende burge meester een fraaie actetas aan en even later nog een grote bloemen mand. Voor de raadsvergadering ge sloten werd, sprak nog wnd. secretaris de heer K. L. de Jonge namens het geineentepersoneel. Hy noemde de heer Eikhuizen een voorbeeld van werklust en ijver en bood een agenda aan als be- EEN TWEEDE „HERVERKAVELING" OP -ai WALCHEREN. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gisteren aan de Wal cherse gemeentebesturen toegezonden hun plan met betrekking tot de wyziging der grenzen alsmede tot opheffing en samenvoeging van diverse gemeenten. By dit plan zyn alle Walcherse gemeenten betrokken. Het is de bedoeling, dat de gemeenteraden het zullen behandelen en hun meningen daarover ter kennis van G.S. zullen brengen. Het plan is ingrijpend. De voornaamste onderdelen zijn: samen voeging van de dorpen St. Laurens, Serooskerke, Grypskerke- en Vrouwenpolder tot één grote gemeente, eveneens samenvoeging van Aagtekerke en Meliskerke, hetzelfde van de gemeenten Zoute- iande, Biggekerke en Koudekerke en tenslotte opheffing van Rit- them, dat aan Souburg toegevoegd zal worden. In hun begeleidend schrijven delen G.S. mede, dat bij hun col lege het besef leeft, dat in het al gemeen gezien, onder de huidige omstandigheden de kleinere en kleinste gemeenten hun taak te- Bevordering Zondagsrust. In de afd. der Eerste Kamer werd door sommige leden be zwaar gemaakt tegen het stand punt, door de regering ingeno men met betiekking tot de Zon dagsrust, zoals dit in de Tweede Kamer tot uitdrukking was ge komen. Zij waren van mening, dat op dit stuk meer zou kunnen Zes maanden geëist tegen bedrijfsleider te Terneuzen. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gistermiddag 6 maanden geëist tegen de 28-ja- rige fabrikant en aannemer J. A. V. te Terneuzen. Verd. had onder het voorwendsel hout te kunnen kopen, dat hy na enkele dagen met winst van de hand kon doen f 4200.geleend van J. W. te Terneuzen met de belofte binnen een week f 4500.te zullen terug betalen. Verd. had echter in het geheel geen hout gekocht, doch het geld gebruikt om zijn steeds hoger oplopende schulden mee af te doen. Verder had verd. de Ver eniging voor Christelijk Volkson derwijs te Terneuzen voor een groot bedrag opgelicht. Grote lof voor het Neder landse verzet. Veldmaarschalk Bernard Mont gomery van Alamein bracht gis termiddag ais president van de Britse organisatie „Concordia' in verband met de stichting van afdelingen dezer organisatie in West-Europa en Scandinavië na Parijs en Brussel een be zoek aan Amsterdam. Tijdens zijn bezoek aan Am sterdam sprak de veldmaar schalk met grote lof over het Nederlandse verzet. Het verzet in dit land, aldus Montgomery, werd dikwijls onder moeilijker omstandigheden ge voerd dan de open strijd. Toen de oorlog voorbij was, constateerde hij bij alle West- Grijsaard kreeg zuigelingen- bonnen. De oudste inwoner van Oostenrijk, Franz Feichtin- ger uit Altmünster, heeft in de beste gezondheid zijn 105de verjaardag gevierd. Toen er na de oorlog nieuwe bonkaarten moesten worden uitgereikt, dachten de amb tenaren van liet plaatselijke distributiekantoor, dat het geboortejaar van Feichtinger (1845) verkeerd in hun admi nistratie stond vermeld en zij veranderden liet in 1945. De grijsaard kreeg een bonkaart voor zuigelingen Europese volkeren een hunke ring naar vrede. Maar niet ieder was het duidelijk hoe die vrede te verwerven. Sommigen meen den, dat daartoe een sterke be wapening nodig was. „Volgens mijn overtuiging" aldus Mont gomery „is het allerbelang rijkste: een bloeiend economisch leven. Voorts het samenleven van de volkeren in onderlinge harmonie en tenslotte is het noodzakelijk dat de volkeren elkanders problemen beter leren kennen. Daartoe moet bij de jeugd worden begonnen." Zoekend naar dewijze daar in te helpen, kwam Montgomery in contact met wat nu de ver eniging „Concordia" is. Hij vond deze organisatie van vrijwillig dienstbetoon door jongeren, wer kend naar zijn ideaal. Zo werd hij president van deze organisa tie, die in de loop der jaren reeds duizenden jongens en meisjes van vele nationaliteiten tot elkander heeft gebracht. In 1950 zullen de werkzaam heden dezer organisatie aanzien lijk worden uitgebreid. In Ne derland zowel als in Engeland, Frankrijk, België en Luxemburg wenst men één groot kamp en een aantal kleinere kampen in te richten, zodat in elk dezer landen deze zomer minstens 2500 gegadigden enige weken Coneordia-kampleven kunnen genieten. In ons land zullen daaraan de stichting jeugd kampen, de volkshogescholen, de jeugderbergen etc. medewerken. genover de ingezetenen niet lan ger naar behoren kunnen vervul len. G.S. willen hiermede geen te kort doen aan de yver en de toe- wqding van de onderscheiden ge meentebesturen, doch zij consta teren slechts het feit. G.S. delen voorts mede, dat zij zijn te rade gegaan, hoe door ver eniging of grenswijziging van een aantal gemeenten, naast een juis tere vormgeving, wellicht grotere en daardoor krachtiger gemeen schappen verkregen zouden wor den. NIET BINDEND. Zij wensen daarbij evenwel na drukkelijk vast te stellen, dat dit plan geenszjns als bindend moet worden beschouwd, doch uitslui tend een informatief karakter u.aagt. Dit plan is daarom niet anders te zien dan als een weer gave van hun aanvankelijke ge dachte, ten aanzien van de ge meentelijke herindeling, waarbij het slechts hun bedoeling is, om, alvorens de wettelijke procedure in gang te zetten, de denkbeelden, welke van de zijde der gemeenten daartegenover mochten worden gesteld, ernstig te bestuderen en deze daarna ook nog een punt van bespreking met de verschillende gemeentebesturen te doen uitma ken, VLISSINGEN, SOUBURG EN RITTHEM. En nu een overzicht van het geen G.S. zich voorstellen: Wij beginnen met Vlissingen. Volgens het plan krijgt Vlissingen een klein gedeelte van Ritthem en wordt de Vlissingse grens ver legd tot de spuikom in de Zuid- Watering. Bovendien zou een klein stuk grond van West-Sou burg, tot de watergang, by Vlis singen worden gevoegd. Wat Vlissingen van Koudeker ke verkrijgt, is veel groter. Het beslaat een gebied, waarbij Lam- merenburg, Bonrepos en De Vij geneter liggen. De nieuwe grens van Vlissingen zal komen te lopen langs de Groene weg en de Galgeweg. De gemeente Ritthem is in het plan volledig opgeheven en gaat naar Souburg, welke gemeente, behalve het stukje van West ook een klein gedeelte van Oost (To- renzicht) aan Vlissingen moet af staan. De oude grens van Souburg met Middelburg en met Koudekerke blijft gehandhaafd. Nieuw- en St. Joosland zou een gedeelte van het op te heffen Rit them krijgen, maar moet een an der deel aan Arnemuiden afstaan. (Polder Johanna). Op de toegezonden kaart staat aangegeven, dat de nieuwe grens van Nw- en St. Joosland aan de Bevelandse zyde van de nieuwe Sloepolder komt te liggen. Hier uit zou men de conclusie trqjiken, dat reeds is uitgemaakt, dat deze polder volledig tot het grondge bied van deze gemeente zal ko men te behoren. Arnemuiden blqft verder in de zelfde vorm bestaan. MIDDELBURG EN VEERE. Wat Middelburg betreft, kan worden medegedeeld, dat volgens het plan deze gemeente ln Noor delijke richting zal worden uitge breid met een deel van St. Lau rens, n.l. geheel Brigdamme, zo- wijs van waardering voor de goe de zorgen van hun vertrekkende che^ VELE GELUKWENSEN. Verscheidene personen brach ten hierna hun felicitaties en waardering voor de arbeid van de heer Eikhuizen over. De eerste was Pastoor v. d. Ven, waarna Mr Dr A. J. J. M. Me% sprak namens de Ver. van Burg. en Secretaris sen en ais vriend, burgemeester J. D. Janse van Nisse sprak namens de burgemeesters en gemeentebe sturen van de aangrenzende ge meenten. Verder voerden het woord de oud-secretaris de heer L. M. de Jonge, Ds Das, Ned. Herv. predi kant, burgemeester D. Thomas a Theussink van der Hoop van Slochteren, de commandant van de brandweer, de heer Hoogstra- te, groepscommandant van de Rijkspolitie, Bakker, en tenslotte Rector de Hoogt. DANKBAAR. Burgemeester Eikhuizen beant woordde alle sprekers met een persoonlijk woord. Hij was zeer dankbaar voor hun blijken van waardering en bracht vooral het gemeente-personeel dank voor de buitengewoon prettige wijze waarop is samengewerkt. Ten slotte richtte hij zich nog met een speciaal woord tot de vertegen woordigers van Halsteren. Na de plechtigheid in het gemeentehuis kreeg de bevolking gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de burgemeester en zijn echtge note. De N.V. Kon. Mij. „De Schelde" heeft van het Dep. van Marine opdracht gekregen voor de bouw van 2 onderzeebootjagers Een Scheveningse visser kreeg giste ren een mijn in zijn net. Gelukkig kon men het voorwerp zonder on gelukken in Scheveningen krijgen, waar het werd gedemonteerd. Het Nationaal Fonds voor Bijzon dere noden, heeft van H. M. de Koningin een ruime gift ontvan gen. In Steenwykerwold is een "'-jarige mandenmaker, die op een vliering werkte, door kolen damp gedood. De Girl Jean is gevonden. De 24-jarige Schotse schooljongen werd door de opva renden van een andere trawler in staat van uitputting gevonden Hij had in twee dagen geen eten gehad. Rond de schroef van de trawler had zich een touw ge wonden waardoor het scheepje stuurloos werd. De Zweedse kroonprins Gustaaf Adolf is tot regent benoemd voor de duur van Koning Gustaaf Adolf's ziekte. In Hannover is een groep Sowjet- agenten gearresteerd, die erin was geslaagd West-Duitsland bin nen te dringen. Men is erin ge slaagd het 2650 ton metende schip Thielbeck te lichten dat met dui zenden gevangenen uit concentra tiekampen aan boord in de laatste oorlogsdagen in de baai van Neu- stadt (Oostzee) is gezonken. De lijken zuilen hun laatste rustplaats vinden op 'n Duitse begraafplaats. dat de nieuwe grens zal komen te liggen ongeveer ter hoogte van de Christelijke school. Middelburg zou er bovendien een stuk grond van Grijpskerke bq krijgen, onder meer Zandvoort. Tenslotte is voorzien in de aanhechting aan Middelburg van een gebied langs de Westelijke zijde .van het ka naal, dat nu tot Veere behoort. Het stadje Veere ziet zich in dit plan ook vee] groter worden door de toevoeging van Gapinge, dat nu een deel van Vrouwenpolder is. De nieuwe Veerse grens gaat dan lopen vanaf het noodhaventje aan de Bierdijk. DE EERSTE COMBINATIE. Een gedeelte Vrouwenpolder zou komen te behoren tot samen te voegen dorpen Serooskerke, Grijpskerke, Vrouwenpolder en St. Laurens. (Dit wordt dan een zodanige gemeente, dat een nieuw gemeentelied zou kunnen ont staan getiteld: „Van Breezand tot Poppendamme". Red.) Dan is Oostkapelle aan de beurt. Deze gemeente verliest vol gens het plan een gedeelte van Domburg t.e.m. Zonneveld en zij wordt uitgebreid met een duinge bied t.e.m. Oranjezon, waarin het waterwingebied van Middelburg ligt, dat nu tot Vrouwenpolder behoort. Tot het gebied, dat naar Domburg zou gaan, behoren het Villapark, Hoogduin, Duinheek en Zonneveld. Oostkapelle zal tenslotte in het Zuiden een strook grond verliezen hetgeen ais een grenscorrectie kan worden beschouwd. AAGTEKERKE EN MELIS KERKE ÉÉN. Behalve het reeds genoemde deel van Oostkapelle is voor Domburg ook het Noordelijke ge deelte van Aagtekerke bestemd. De nieuwe grens is hiér geprojec teerd langs de nieuwe weg, die de Zuiverse weg en de Roosjesweg zal kruisen. Domburg zal cchtet verliezen St. Jan ten Heere en Hazenberg, die voor de combina tie van de dorpen Aagtekerke en Meliskerke bestemd zijn. Hierbij zou ook worden gevoegd het meest Westelijke gedeelte van Grijpskerke en twee snippers van Oostkapelle. Voorts zijn St. Jans- kerke en Boudewijnkerke bij deze nieuwe gemeente gevoegd. Westkapelle blijft in hoofdzaak ziohzelf. Ten Zuiden van de kreek zijn enige afrondingen geprojec teerd. Tenslotte is er dan het plan voor Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke, welke gemeenten, alsmede Hoogelande tot één zou den worden gemaakt. (Tngez medecelino advert.) Verwarm Uw bed behaaglijk mei een voor 8abies en volwassenen DE BILT ZEGT: Vrij rustig weer. Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewolking en plaatselijk nevel of mist. Ma tige tot zwakke wind uit weste lijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1