ZEEUWSCH DAGBLAD Britse duikboot door Zweed geramd en in 18 m diep water gezonken „De Stichting Zeeland is geen Dienst, maar wel dienen wij." Jtaliano Dr Tsjang legt üe hamer neer De repatriërenden van de „Snrriento" zjjn thuis Één centraal woningbureau voor het gehele land NIEUWS Van de 76 opvarenden werden er veertien gered w.o. de commandant Kerken en partïoniieren, met stenn van overheid, moeten het maatschappelijke werk verriGhten. TELEURGESTELD MINNAAR DOOK ONDER Groet uit Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Als ze tenminste een onderdak kunnen vinden Koningin met de drie oudste prinsesjes naar de Oosten rijkse Alpen. Instructieve bijeenkomst over woningvraagstukken te Goes De heer G. LIJNZAAD, directeur van het Zeeuwse Opbouworgaan: Bruiloft ging niet door Stichting is een typisch ge- meenschapsorgaan. SNIPPER Ot Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 8\ TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Se JAARGANG No. 1439 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 18 JAN. 1930 Hoofdredacteur: R. ZDIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v.-d. Wiel, Tholen. Zaterdag: u., onder 16.56 u.; Maan op 5.12 u., onder 12.44 U. Hoogwater op Zaterdag 14 Jan.: Vlissingen: 9.52 u, 1.71 m., 22.40 u. 1.82 m.; Terneuzen: 10.20 u. 1.92 m„ 23.10 u. 2.03 m.; Wemel- dinge: 11.24 u. 1.48 m., u. nt.; Zierikzee: 11.07 u. 1.30 m„ 23.59 u. 1.41 m. MIST VEROORZAAKT SCHEEPSRAMP OP DE THEEMS. Gisteravond is de Britse duikboot „Truculent" na een aan varing met het 630 ton metende Zweedse motortankschip „Divina" in de Theemsmonding ten Noorden van Whistable gezonken. De duikboot had 76 man aan boord: 6 officieren, 52 manschappen en 18 technici van een marinewerf. Tot dusver zijn veertien opvarenden gered, onder wio de com mandant, luitenant Bowers, en de eerste-machinist, luitenant Stevenson. Twee lijken zijn geborgen. Zestig man bevinden zich dus waarschijnlijk nog in de gezonken duikboot, die 18 meter diep ligt. De Britse marine stelt alle po gingen in het werk om de slacht offers te bevryden. De zee ls kalm en er bestaat hoop, dat de „Tru culent" kan worden gelicht. Een hoge marine-officier heeft ver klaard, dat er geen reden tot pes simisme ls wat betreft het lot van degenen, die zich nog levend ln de duikboot bevinden. Hoe het ongeluk geschiedde. Het ongeluk gebeurde bij dich te mist. De duikboot bevond zich toen aan de oppervlakte. Het Zweedse schip „Divina", waarvan de boegplaten met het oog op ijs breken extra waren versterkt, liep door de aanvaring averij op en hees twe erode lichten, ten teken dat het onbestuurbaar was. De ..Almdijk" van de Holland- Amerika-Lün meldde in een ra dioboodschap, die door het A.N.P. Is opgevangen, dat hij vijf over levenden van de „Truculent" had opgepikt. De „Almdijk" was van New Orleans op weg naar Rot terdam. Deze vijf geredden be vonden zich op het ogenblik van de aanvaring in de commando toren. Een reddingsboot heeft later nog negen overlevenden en twee doden van de duikboot, die zich aan boord van de „Divina" bevon den, aan land gebracht. De „Truculent" werd om 21 uur aan stuurboordzijde geramd in de torpedokamer en zonk bijna on middellijk. De mandeksels werden snel gesloten. De duikboot heeft voldoende reddingsmateriaal aan boord om de ontsnapping van alle opvarenden naar de oppervlakte mogelijk te maken en is boven dien uitgerust met een z.g. schnorkel-apparaat, dat opneming van lucht ook onder water moge lijk maakt. Het zoeken naar vermisten, die mogelijk reeds uit de duikboot zijn ontsnapt, wordt door een VEILIGHEIDSRAAD. Dr Tsjang, vertegenwoordiger van het nationalistische China en voor deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad, opende de ver gadering met de verklaring dat hij gebruik had gemaakt van zijn bevoegdheid om het voorzitter schap van de Raad neer te leggen. De Cubaanse afgevaardigde, dr Carlos nam hierop zijn plaats in, Dr Tsjang noemde Maliks eis tot uitbanning uit de Veiligheids raad een politieke kwestie van het grootste belang. Hierop nam dr Tsjang de plaats aan de tafel in. De vergadering van de Raad werd verdaagd tot heden. A.F.P.-CORRESPONDENT TE WARSCHAU GEARRESTEERD. Pierre Marshall, de correspon dent van het Franse persbureau Agence France Presse te War schau is gisteravond door Poolse veiligheidspolitie gearresteerd. Zijn arrestatie volgt op die van een Pools correspondent te Parijs door de Franse politie. Marshall woonde te Warschau met zijn vrouw en twee kinderen. Zeg het voorzichtig Een 26-jarige Duitser te Fürstenzell, zekere Herbert Mantschke, heeft van het Duitse Rode Kruis een brief ontvangen, waarin hem wordt medegedeeld, dat hij in Sep tember 1943 aan het Russische front is omgekomen. In de brief wordt Mantschke ver zocht zijn overlijdensbericht aan zijn vader door te geven. Diens adres was namelijk bij het Rode Kruis niet bekend. zware mist bemoeilijkt. Op ver zoek van de Britse marine zijn vliegtuigen van de R.A.F. opge stegen, voorzien van liohtkogels, rubberboten en parachutes. De „Truculent", die in 1942 te water is gelaten, was op een proefvaart na herstelwerkzaam heden op een marinewerf te heb ben ondergaan. Vandaar de 18 man vverfpersoneel aan boord. De boot behoort tot de T-klasse en heeft een waterverplaatsing van 1575 ton. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal 17 Januari des avonds om half acht bijeen komen. Behandeld zal worden het ont werp van wet tot wijzining van de Lager-Onderwijswet 1920. Baby in wieg verbrand. Terwijl de moeder even afwezig was,is in de gemeente Alphen aan de Rijn in de woning van een landarbeider een rekje met was goed, dat bij de kachel stond in brand gevlogen. Het vuur sloeg over op een wiegje, waarin een baby van 5 maanden sliep. Het kleintje kwam in de vlammen om. Twee andere kleuters, een van 3 en een van 4 jaar die zich eveneens in de kamer bevonden, geraakten door de rook bewuste loos. De brand kon door omwo nenden worden geblust. Een me dicus bracht de beide kinderen weer tot bewustzijn. Automatische piloot weer in gebruik op D.C.-6. De K.L.M. beeft besloten de automatische piloot op haar D.C.- 6 vliegtuigen weer ln dienst te stellen. Na een reis met veel ontberingen Gisteren zijn de circa 800 uit Indonesië repatrlërenden per extra trein uit Marseille ln Nederland aangekomen. Een derde gedeelte van deze passagiers was na de oorlog nog niet ln Nederland ge weest. Verschillende van deze mensen beschikten over adressen, waar z(f in Nederland onderdak kunnen vinden, doch een dertigtal, dat dergelijke adressen niet had, Is door de dienst Maatschappelijke Zorg onder zijn hoede ge. omen. Over de reis met het Italiaanse stoomschip waren de repatriëren- den slecht te spreken, met name over de organisatie, zowel bij het embarkement in Tandjong Priok, waar het blijkens eerder gepubli ceerde berichten zeer warm toe ging, ais ook tijdens de reis aan boord. De passagiers kregen on voldoende eten, de hygiëne in hun verblijven liet alles te wensen over en de indeling van de over bevolkte hutten was beneden peil. Ook de reis yan Marseille naar Nederland tijdéns welke men 24 uur onafgebroken zat in een vol gepropte trein, was zeer weinig comfortabel geweest. Maar de hartelijke ontvangst aan de sta tions van Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, deed hen het leed spoedig vergeten. Zó moet het niet. Het is echter te hopen, dat deze mensen in ons iand bewaard blij ven voor veel minder aangename ervaringen. Zo ontdekte nog de zer dagen iemand van de stichting „Nederland Helpt Indië" in een Haags pension, een uitgewoonde sombere „barak", die wellicht heel lang geleden een groot pa triciërshuis was, een uit Indië ge repatrieerde familie, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen. Zij hadden daar de beschikking over een aan het eind van de gang af geschoten hoekje, dat als „vesti bule" dienst deed en waar tevens de 17-jarige dochter moest slapen en ook over een vrij grote kamer, waar twee hoog zes bedden waren opgestapeld. De weinige in deze kamer verblijvende ruimte deed dienst ais woonvertrek, kook-, was- en strijkgelegenheid enz. enz. Er was geen enkele vloerbe dekking en voor de ramen ont brak zelfs ieder stuk vitrage. Het eten was slecht en onvoldoende, zodat dagelijks moest worden bij- gekocht en gekookt om de hon ger te stillen. Voor dit „pension" betaalde deze familie, waarvan de man in Indië een zeer goede betrekking had, niet minder dan 1780 per maand. Acbeson beschuldigt Rusland. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft ln een rede te Washington verklaard, dat Rusland bezig is de noordelijke provincies van China los te maken en „bij de Sowjet- Unie te voegen". Acheson noemde dit „een zeer belangrijk asject" en verklaarde: „Niets wat wij doen of zeggen mag de realiteit van dit feit doen verbleken. Het kan door geen propaganda verhuld worden, doch het enige, dat dit feit zou kunnen verhullen, zouden onberaden avonturen van ons zijn". Indien de omstandigheden zulljs toelaten hoopt de Konin gin haar vacantie dit jaar tijdens het wintersportseizoen in de Oostenrijkse Alpen door te bren gen. De drie oudste Prinsesjes zullen haar moeder vergezellen. Het buitenlands verblijf zal enige weken duren. Mevrouw Pennink zal in de ochtenduren toezicht houden op het school werk, dat de Prinsesjes mee krijgen. Het vertrek is in de tweede helft van Februari voor zien. De Koningin en haar kin deren zullen zich per trein naar St. Anton begeven, vanwaar H. M. het vorige jaar tengevolge der politieke omstandigheden na een zo kortstondig verblijf naar Nederland werd terug geroepen. Prinses Marijke zal gedurende de afwezigheid van de Koningin bij haar grootmoe der op het P,aleis Het Loo logeren. 25 jaar trouw brandweerman. In het Slot Ostende te Goes hebben de Goese brandweerlieden gisteravond feest gevierd en te vens plechtig hun collega, de heer D. Nonnekes, gehuldigd, die we gens 25-jarige trouwe dienst uit handen van de heer H. B. Pilaar, het Kruis van Verdiensten mocht ontvangen, hem aangeboden door dé Ver. van. Brandweercomman danten. Voordat het goed geslaag de feest begon, werden ook nog de diploma's uitgereikt aan de on langs geslaagde brandweerlieden. Uitkomst voor woningzoekenden. Zoals we enkele dagen geleden reeds meldden, ls ln Zeeland op Initiatief van de gemeente Wissingen en na gepleegd overleg met vertegenwoordigers van enkele gemeentebesturen, een voorlopige contact-commissie in het leven geroepen, welke zich ten doel stelt meer uniformiteit te verkrijgen ten aanzien van woidngruil- vor dering, vestigingseisen, woonnormen, e.d. Deze commissie, waarin voor lopig zitting namen de heren M. A. van Popering en A. Rorije, Vlissingen, W. Ca Mullié, Middel burg, J. Stenvert, Terneuzen en H. Pots, Goes, hield gisteren te Goes een instructieve bijeenkomst waarvoor alle gemeentebesturen in Zeeland waren uitgenodigd. Uit de opkomst bleek wel, dat het woonruimtevraagstuk in onze provincie nog de aandacht van velen heeft. Niet minder dan 54 afgevaardigden uit 46 verschillen de gemeenten waren aanwezig toen de voorzitter van deze ver gadering, de heer M. A. van Po- pening, wethouder van Gemeente werken en Volkhuisvesting, dé aenwezigen verwelkomde, nadat de burgemeester van Goes eerst mét enige welgekozen woorden de vertegenwoordigers had begroet. De voorzitter deelde mede, dat de gevolgde werkwijze in de pro vincie Zuid-Holland hem had ge ïnspireerd om te trachten ook in Zeeland een dergelijk orgaan in het leven te roepen. Hierna kreeg de voorzitter van de Werkcommissie Zuid-Holland, de heer J. Schippers te Rotter dam gelegenheid het een en ander te vertellen over het ontstaan en de werkmethode van de Commis sie Zuid-Holland. EEN BUREAU. Belangrijk was zjjn mededeling, dat thans de laatste hand wordt gelegd aan het tot stand komen van één centraal ruilbureau voor het gehele land J Dit bureau, dat te Utrecht ge vestigd zal worden, heeft de steun van alle grote Industrieën, Staats mijnen, Ned. Spoorwegen, K.L.M., en andere, het Rijk en de Ver. van Ned. Gemeenten. Hoe vaak de naam van de Sllehting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk in ons blad ls genoemd sedert haar op richting op 1 Februari 1948, weten wjj niet, maar liet is een res pectabel aantal keren geweest. Deze nog jonge Stichting heeft al een behoorlijke staat van dienst en dat komt zeker niet in het minst door het werk van haar directeur, de heer C. Lijnzaad, die, hoewel geen Zeeuw van geboorte, het bijzonder goed met de Zeeu wen kan vinden. Hij is de man van het doorzetten, maar nooit forceren. Wy hebben de heer Lijnzaad gevraagd eens wat te vertellen over het doel en de opzet van deze Zeeuwse stichting. Het werd een lang gesprek ln zijn werkkamer op de Dam in Middelburg, want er is nu eenmaal veel te zeggen over het sociale en het sociaal- culturele leven in onze provincie. Scholier stal f 100, bestemd voor schoolreisje. Een dertienjarige leerlinge, van een lagere school te Terneuzen. die kans zag van een onderwijze res de sleutels der school in haar bezit te krijgen, maakte hiervan gebruik om tijdens de Kerstva- cantie een bezoek aan het gebouw te brengen en daarbij een bedrag van ongeveer f 100, bestemd voor een schoolreisje, buit te maken. Na de vacantie kwam de dief stal aan het licht en bij een door de politie ingesteld onderzoek is de jongedame, die het geld onder meer had gebruikt voor de aan koop van snoep, door de mand ge vallen. Sedert Zaterdagmiddag werd te Hoogerheide een 26-jarige vrijge zel vermist. Hij was per fiets ver trokken en toen hij des avonds niet naar huis was teruggekeerd en men op onderzoek uitging vond de politie de fiets op korte af stand van de woning. Van de ver miste zelf was echter geen spoor te ontdekken. De gehele omgeving werd afgezocht, er werd gedregd, maar alles zonder resultaat. Toen de politie de omstandig heden kende die tot zijn verdwij nen hebben genoopt, vermoedde men direct dat hij wel na enkele dagen zou terugkeren. Zijn jongere broer zou namelijk j.l. Dinsdag in het huwelijk treden met een meisje dat de liefde van de 26-jarige had versmaad en de 26-jarige zou bij dit huwelijk ge tuige zijn. Men vermoedde dat hij door zijn verdwijnen het huwelijk wilde voorkomen. En inderdaad is hij daarin geslaagd, het huwelijk is uitgesteld omdat men van het lot van de vermiste niet zeker was. Gistermorgen werd hij echter monter en wei, zij het wat slape rig, gevonden in de schuur bij een der buren, waar hij de nacht had doorgebracht. Het gevolg zal wel zijn, dat nu over enkele dagen de jongere broer trouwt, al zal het dan misschien zijn zonder de af gewezen minnaar als getuige. „Ja, wat is de stichting? Ik kan beter eerst vertellen, wat ze niet is. De Stichting Zeeland is niet te vergelijken met een ge meentelijk bureau van sociale za ken en evenmin met een burger lijk armbestuur. De stichting houdt zich niet bezig met indi viduele gevallen in de eerste plaats en zij heeft dus ook geen directe bemoeienis met de uit voering van sociale maatregelen, zoals die o.a. door het Rijk wor den getroffen. En de stichting is ook geen overheidsorgaan en daarom kent zij geen ambtenaren apparaat. Het wordt misschien vervelend om allemaal te vertel len, wat de stichting niet is en daarom de laatste negatieve me dedeling: de stichting is geen Dienst. Maar wèl dienen wij, de over heid zowel als het particulier ini tiatief, zonder echter aan Rijk, Provincie of Gemeente ambtelijk gebonden te zijn. En als ik nu positief mag zeg gen, wat de stichting wel is, dan zou ik het zó'wiilen uitdrukken: „(le stichting is een typisch ge- meensehapsorgaan, waarin over heid en particulier initiatief el kaar op hetzelfde niveau ontmoe ten". Wat aan het ontstaan voorafging. „Het ontstaan van een stich ting als deze moet natuurlijk een achtergrond en waarschijnlijk een hele voorgeschiedenis heb ben." „Inderdaad. Gedurende de be zetting en in sterkere mate nog na de bevrijding, voelde men in ons land allerwegen, dat aan de te vèr gaande verambtelijking van het sociale apparaat een einde moest worden gemaakt. Dat niet in de eerste plaats de overheid, maar kerken en particulieren, ge steund door de overheid, een taak hadden op het brede terrein van het maatschappelijke werk. Dit gevoelen sproot voort uit een toenemend begrip voor het feit, dat sociale nood met tech- nisohe maatregelen alléén niet te regelen valt en dat achter elke sociale nood menselijke problemen schuilen: de geestelijke nood. Vandaar, dat en dit wordt ge lukkig door alle betrokkenen be grepen het maatschappelijke werk allereerst behoort tot de kerken en verenigingen, waarbij dan de gemeenten aanvullend kunnen helpen. Aan dit particu liere initiatief ls dan ook een be langrijke taak toegevallen vol gens de nieuwere inzichten. En nu legt de stichting zich erop toe, deze instanties steeds meer in te schakelen in het soci ale werk". Provinciale decentralisatie is noodzakelijk. „Spreekt bij dit alles ook de factor „Den Haag" in de zin van verkeerde centralisatie geen woordje mee?" „En niet zo'n klein beetje! Meer en meer is „den Haag" een begrip geworden voor het cen tralistische streven. Op het ter rein van het maatschappelijke werk manifesteert zich dit bijv. heel duidelijk aan de Stichting Maatschappelijk Werk ten Plat- telande, die zuiver centraal, dus vanuit den Haag, redigerend op trad voor het werk in de provin cies op het platteland. Zonder nu te vervallen in de mode van, het provincialisme en provinciaal besef mag toch wel worden vastgesteld, dat door dit centralistische streven de in de provincie aanwezige krachten la tent bleven en niet geactiveerd werden, terwijl bovendien met de eigen aard van de provincie en de streek in den Haag nu eenmaal niet voldoende rekening kon wor den gehouden. Ook bij de departementen be staat momenteel het streven naar zo mogelijk provinciale decentra lisatie". Overleg en deskundigheid zijn voorwaarden tot welslagen. ,Het maatschappelijke werk is vanzelfsprekend zeer ingewik keld geworden doordat het mo- .ontmoetingspunt4. derne leven ook steeds gecom pliceerder werd en ivordt. Zo kan toch zeker wat het werk van Uw stichting betreft gespro ken worden van gespecialiseerd werk?" „Dat is 't 'm juist. Hoe langer hoe meer is men tot de over tuiging gekomen, dat het maat schappelijke werk, wilde het ef fectief zijn en in de zeer uiteen lopende behoeften voorzien, ook deskundig moest worden aange vat. Wij zijn zo langzamerhand terecht gekomen in het stadium, waarin alle mogelijke verenigin gen zich met alle mogelijke noden (en vaak dezelfde) bemoeien, Zodra dit bureau in nauwe sa menwerking met de gemeenten zjjn werkzaamheden kan aanvan gen, zal al heel veel leed, ellende en ook zeer belangrijke kosten vermeden kunnen worden, want er zijn genoeg ruilobjecten, maav tot nog toe heeft het steeds ont broken aan contact. Nadat spr. nog verschillende details had behandeld, kregen de aanwezigen gelegenheid het OP 25 JANUARI OVER P.C.J. Wie zingen kan, hij (of zij) ko- me op 24 Januari a.s. des morgens om tien uur naar de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Daar zullen namelijk ten behoeve van het radioprogramma voor de Ne derlandse strijdkrachten van 10 1 uur enkele groeten en een kort bijprogramma opgenomen worden en zal een medewerker van de radp op het orgel samenzang be geleiden. Maximaal 72 personen zullen groeten kunnen uit spreken n.l. twee voor één militair, zodat 36 militairen in de tropen hun ouders, verloofde of vrouw zullen kunnen horen. Een groet mag ln totaal 46 woorden bevatten. Het geheel zal op grammofoon platen worden opgenomen en worden uitgezonden op 25 Januari a.s. over de zender P.C.J. ln de- 13 en 16 meterband en voor Euro pa in de 49 meterband. De tijd, waarop deze uitzending plaats vindt, is van 13.1514.000 uur Nederlandse tijd, d.i. van 20.15— 21.00 u. Javatijd. De groeten zijn onderling ver deeld over het Prot. Interkerke lijk Thuisfront, het pooms Katho lieke Thuisfront en de Band Ne derlandIndonesië. Veertienjarige jongen ver dween met vissersboot. Men zoekt tevergeefs naar een Schotse vissersboot, de Girl Jean, een der snelste schepen van de vloot van de Schotse plaats Ar broath. Met het schip is verdwe nen de 14-jarige schooljongen John Gutrie. Diens fiets vond men bij de haven. Zijn vader vermoedt, dat de jongen met de boot op wég is naar Noorwegen waar een meisje woont, waarmede hij cor respondeert. De jongen kan va ren als de beste. Inmiddels heeft men toch maav alle kustwachten gewaarschuwd en de R.A.F. helpt zoeken. Gymnastiek in de politiek. Niet-communistische leden noemen het Oost-Duitse parle ment de „gymnastiekclub", om dat zij niets anders hebben te doen dan opstaan, klappen om eenstemmig hun goedkeuring te kennen te geven en weer gaan zitten, aldus meldt het Berlijnse blad „Welt". Het blad herinnert er aan, dat de Rijksdag der nazi's bekend stond als de „zangclub", om dat de leden geen andere taak hadden dan het volkslied te zingen. zonder dat het vereiste overleg en de vereiste deskundigheid kan worden opgebracht. Om al de genoemde redenen is men er na de bevrijding, op het voorbeeld van Drenthe, Gronin gen en Gelderland, toe overge gaan ook in de overige provincies z.g. Opbouvvorganen, Stichtingen voor Maatschappelijk Werk, op te richten. (Vervolg op pag. 2). Gisteravond omstreeks kwart over elf is in Amsterdam voor de tweede maal een overvqj ge pleegd op een juwelier op de hoek van de Pieter de Hooghstraat. De daders hadden hem opgewacht en toen hij, thuis komende, zijn win kel opende sloegen ze hem met een ijzeren voorwerp op 't hoofd. De man gilde om hulp waarop de daders Vluchtten. Een rijwiel reparateur in Apeldoorn heeft een apparaatje vervaardigd, waarme de hij op enige afstand electrisehe stroom in en uit kan schakelen en benzinemotoren stopzetten. Het is geen electrisch oog. Hij gaf gis teravond een demonstratie en de mensen stonden paf. „Over een poosje werkt mijn uitvinding over een afstand van 10 tot 15 km.", zei hij. Garry Davis wil naar Rusland om bij de wederopbouw te helpen. Stil laten gaan. En een bewoonster uit Barneveld miste haar gouden ring. Piekeren en piekeren. Tot ze op het idee kwam, dat ze een pakketje aan familie in Canada had gestuurd. Ze schreef en laét die ring nou tussen het houtwol zitten! Met 700 passagiers is de „Oranje" gis teren naar Djakarta (Batavia) vertrokken. De beurtvaart heeft besloten de 5 loonsverho ging toe te passen zulks na toe zegging van de overheid dat er tarievenverhoging mogelijk zal worden gemaakt. En de beamb ten in de metaalindustrie krijgen ook 5 meer. Duizend gulden brandschade had een Hagenaar die zijn kacheltje opstookte en niet bemerkte, dat er een kop van een luchtdoelgranaat tussen de kolen lag. Het comité van sa menwerking uit de Prot. Chr. or ganisaties van overheids-, semi- overheids- en onderwijzend perso neel heeft besloten er bij de re gering op aan te dringen, dat ook aan gepensionneerde ambtenaren en onderwijzers een toeslag van 5 verleend zal worden. Churchill ls in Engeland gearri veerd. Tot grote opluchting van zijn aanhangers, want het werd bekend, dat zijn vliegtuig in de mist zat. „En nu, op naar de ver kiezingsveldslag", zei men vrolijk. Achter de schermen is in Mos kou een zeer belangrijke confe rentie gehouden door economische deskundigen uit de Kominform- landen, aldus de Weense corres pondent van de Daily Telegraph. Men verwacht vele belangrijke ontwikkelingen. Volgens Neues Deutschland, het blad van de S.E.D., zullen de Russische con centratiekampen Sachsenhausen en Buchenwald binnenkort geslo ten worden. woord te voeren, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Tenslotte werd in principe be sloten/ tot het vormen van een schor), 2 vertegenwoordigers uit werkcommissie, waarin zitting nemen 3 vertegenwoordigers uit Z.-Beveland (Goes, Kruiningen en Heinkenszand), 3 vertegenwoordi gers uit Schouwen en Duiveland (Zierikzee, Oosterland en Drei- O.-Z.-Vlaanderen (Terheüzen en Westdorpe), 1 vertegenwoordiger uit W.-Z.-Vlaanderen en 3 ver tegenwoordigers uit Walcheren (Vlissingen, Middelburg en Arne- muiden). Nadat de voorzitter het ge meentebestuur van Goes dank had gebracht voor de gastvrije ont vangst, de heer Schippers voor zijn leerzaam betoog en de aan wezigen voor de prettige beraad slaging, sloot hij deze wel ge slaagde bijeenkomst. Naar wij vernemen ligt het voorts in de bedoeling een lande lijke comactcomiMMÉM! t*-siel- len, waarvan de l^^^ae provin cies zullen vertegenwoordigen. V.V.V. „Zuid- en Noord- Beveland" vergaderde. Gisteravond had de V.V.V. „Zuid- en Noord-Beveland" in de „Prins van Oranje'1 te Goes een vergadering belegd, die onder lei ding stAnd van de heer M .Haas donk. De belangstelling was mini maal. In zijn openingswoord sprak de heer Haasdonk hierover zijn te leurstelling uit. Hij merkte op, dat nog veel te weinig mensen liet belang van V.V.V. inzien. Dit gold speciaal de middenstanders, die er, zo zei hij, toch groot belang bij hebben, dat er publiek uit bin nen- en buitenland naar Goes ge trokken wordt. Ondanks het feit, dat de Vereniging zeer slecht bij kas is zsdt ook voor het koméndê seizoen'zoveel mogelijk propagan da ge'.naakt worden. Nog heel veel mensen moeten het schone op tfe Bevelanden leren ontdekken. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo in kas is van f296.21. De begroting voor 1950 liet aan inkomsten en uit gaven een bedrag- zien van f 1346.21. Bij de' bestuursverkiezing werd de heer E. N. C. van Riessen ge kozen. Hij zal de plaats van da vertrokken voorzitter Jhr van Doorn, innemen. Het bestuur kwam met een voorstel om in samenwerking met de middenstanders uit de Beve landen in een der komende maan den een tentoonstelling plus fan cy-fair te organiseren. De fancy- fair is bedoeld om de V.V.V. van middelen te voorzien om meer propaganda te maken. Hierover zal nader overleg gepleegd woe den, terwijl een commissie samen gesteld zal worden, die der orga nisatie van een en ander ter hand moet nemen. De heer Haasdonk merkte nog op, dat getracht was het bos op Noord-Beveland en de Kamjjer- landse duintjes meer in de be langstelling van het grote pu bliek te Brengen, o.m. door het plaatsen van badcaofiiés" bij dq duintjes, doch dit was op d^ te genstand van de Noord Beveland- se bevolking afgestuit. Daar het bos bij Wissekerke niet verloren mag gaan, wordt momenteel geprobeerd hier een jeugdherberg te vestigen. Een moeilijkheid is echter de finan ciering. (Ingez. mededeling, advert.) DAAR NIET \V. HIER WEL (tel lekksMte. tniddeü tegen, yatkaud&eid ITALIAN0 30 cent j P«f Ly WJ 100 gram DE BILT ZEGT: Later meer wind. Geleidelijk toenemende bewolking maar overwegend droog weer met in de ochtend plaatselijk nevel of mist. Aanvankelijk weinig wind, later matige en aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. Temperaturen oplopend tot zeven a tien graden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1