roviiuifgjS M ®XORT Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Memoir van Antwoord aan de Eerste Kamer. Woensdag 11 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 0 De „Koningin Juliana" weer1 in de vaart. De „Koningin Juliana" van de Prov. Stoombootmij. Zeeland is Maandagmiddag om half vijf weer vanuit Breskens naar Vlis- jingen uitgevaren. De „Prins Willem I", de „Koningin Wilhel- mina" en de „Dordrecht" zijn uit de vaart genomen. Jaarvergadering Ring Walcheren C.J.M.V. De ring Walcheren van de C.J. M.V. zal op 28 Januari a.s. haar jaarvergadering houden te Sint Laurens. Naast de jaarverslagen van secretaris en penningmeester zal door de afdeling Grijpskerke het toneelstuk „Arme Rijken" worden opgevoerd. Verder zal de ring Walcheren, mede op aan drang van de Classicale Jeugd raad der Hervormde Kerk, op Walcheren in April, waarschijn lijk in gebouw „De Zwaan" te Souburg, een filmavond organise ren. In de gehouden ringbestuurs- vergadering werden herkozen als bestuursleden de heren ds J. van Winterswijk, vice-voorzitter; G. de Voogd, penningmeester en J. Matthijsse, alg. adjunct. Mosselexport naar België. Aanstaande week zal de derde toewijzing van 50.000 tonnen ge passeerd worden en reeds een totaal van 150.000 tonnen mos- seis aan België zal dan zijn af geleverd. Verwacht wordt, dat spoedig door de Belgische rege ring weer een verdere import zal worden toegestaan. Thans is het zo, dat de export door het Centraal Verkoopkantoor pro- centsgewijze wordt geregeld naar gelang van het exporteuis- kwantum. Evenzo is de invoer in België geregeld. Mag nu ver wacht worden, dat ook de han del in België geheel vrij wordt? M.a.w., dat ieder daartoe ge rechtigd importeur zoveel kan invoeren als hij zelf wil? Dit zal spoedig geregeld moeten worden en dan is te verwachten, dat heel vlug ook de vrijheid voor de Hollandse exporteurs zal af komen. Dan zullen de z.g. „ren tetrekkers", n.l zij, die hun jaarlijks contingent tegen de hoogst mogelijke prijs verkopen, van de baan zijn. Volkomen vrijheid in uitvoer voor Holland, volkomen vrijheid van invoer in België. Sedert een paar weken is de genelè export van mosselen naar België per vaartuig afgelopen en alles gaat nu per auto. En dan alleen machinaal geschoonde mosselen. Dit heeft tengevolge gehad, dat de verkoop niet on aanzienlijk is toegenomen. Waar gaan de werkzoekenden heen? Nu de werkzaamheden in de landbouw zo goed als geëindigd zijn neemt de seizoenwerkloos heid op Schouwen en Duiveland toe. De landbouwdorpen Ooster- land, Bruinisse en Nieuwerkerk heben naar verhouding het hoog ste percentage. Dreischor maakt bmet zijn vlasindustrie hierop 'n gunstige uitzondering. De mensen kunnen geplaatst worden bij D.U.W.-werkzaamhe- den te Bruinisse, Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Het aantal geregis trecrde werklozen bedraagt thans plm. 240, doch verwacht wordt dat dit aantal nog zal stijgen. Tot heden werden alle cultuur technische werken al of niet in D.U.W.-verband op ons eiland uit gevoerd door de Nederlandse Hei de Mij. Thans zal ook de Gront Mij op Schouwen en Duiveland haar werkzaamheden aanvangen. Voor de betrokken werkzoeken den is dit echter geen voordeel, daar de D.U.W.-inspectie te Mid delburg moet beslissen of de werkloze zal worden geplaatst bij de Heide My of by de Gront My. Ook Bruinisse heeft thans Nationale Reserve. Overste De Feijter uit Goes, Commandant van 't district Zee land van de Nationale Reserve heeft onder grote belangstelling de afdeling Bruinisse der Natio nale Reserve geïnstalleerd. De avond werd geopend door burgemeester Van den Berg, waarna Overste De Feijter doel en wezen der Nationale Reserve duidelijk uiteenzette. Hij felici teerde Bruinisse met het nieuwe korps. Er werd een serie instruc tie-films vertoond, indertijd uit gegeven door het ministerie van Oorlog der Verenigde Staten. Burgemeester Van den Berg sprak een woord van dank tot Overste De Feyter. Vernieuwing zangonderwijs. Ook in onze provincie blykt grote belangstelling te bestaan voor de vernieuwing van het zangonderwgs, waarbij de metho de Gehrels een belangryke rol speelt. Zowel op da Rijkskweekschool als op de Christeiyke kweekschool wordt deze methode toegepast. Bovendien werden in het afgelo pen jaar in verschillende plaatsen cursussen voor onderwyzerst es sen) gegeven, met het resultaat, dat van de 37 candidaten 32 het Gehrels-getuigschrift, ingesteld door de My tot bevordering der Toonkunst, verkregen. Ook in het komende jaar zullen weer enige cursussen worden ge organiseerd. GOES. Woningbouw. In de raadsvergadering van 9 December j.l. werd besloten tot de bouw van twee woningen, waarvoor alsnog bouwvolume was beschikbaar gesteld. Naar wij thans vernemen, is 't toegestane bedrag van f 20.000, nader verhoogd tot 60.000,zo dat thans zes woningen gebouwd kunnen worden. Bovendien is aan de gemeente nog een bouwvolume toegewezen van twee maai 260 Ms voor de bouw van een tweetal woningen, welke bestemd zijn voor ambtena ren van het ministerie van Finan ciën. HEINKENSZAND. Commissaris der Koningin op bezoek. Maandagmiddag bezocht de Commissaris der Koningin Jhr Mr A. F. C. de Casembroot deze gemeente. Om half vier arriveerde hij en gaf eerst een audiëntie. Na een korte bespreking met B. en W. werd de gerestaureerde openbare lagere school en de nieuwbouw bezichtigd. Hierna weid met B. en W. een aantal actuele vraagstukken be sproken, o.a. de huisvesting, rio lering, electrificatie, onder houdswerken en tenslotte ver- keer- en vervoersaangelegen- heden. BIGGEKERKE. Afscheid wachtm. H. Verschnure. Vorige week vond ten gemeen tehuize in het bijzyn van verschil lende genodigden de huldiging plaats van de wachtmeester der Rijkspolitie le klasse H. Ver- schuure, zulks i.v.m. liet feit, dat deze op 1 Januari 1950 25 jaar in de gemeente werkzaam was. De burgemeester, de heer J. L. Dregmans, prees als hoofd van de plaatseiyke politie het werk van de heer Verschuure. Hy heeft zich voornameiyk toegelegd op het preventieve optreden en niet op het zoeken van de mensen om zo veel mogeiyk processen-verbaal op te maken. Ook het publiek heeft dit op prijs gesteld, wat wel gebleken is by de rondgang, die een daarvoor opgericht comité heeft gemaakt. Het ontslag, dat de heer Ver schuure is aangezegd met ingang van een nog nader te bepalen da tum, achtte hy niet biliyk, doch dit feit zal aanvaard moeten wor den. Namens alle ingezetenen bood hij de heer Verschuure een huis kamerlamp, een rooktafel, een radiotafel, een straalkachel en 'n tafelkleed aan, terwyi zyn echt genote een bloemstuk werd aan geboden. De dirigerend officier 3e klasse der Rijkspolitie, de heer G. H. van Helden, waardeerde met de bur gemeester de wyze, waarop de heer Verschuure zyn werkzaam heden in dienst der Rijkspolitie heeft verricht. De samenwerking heeft altyd reden tot tevredenheid gegeven en de cadeaux bewezen, dat de omgang met het publiek goed is geweest en op prüs werd gesteld. Namens de kapitein, de heer Deurloo, en hemzelf, bood hij hem een sigaren-aansteker aan. De heren Hameiinck en De Haan boden namens de Christeiyke Bond van Politieambtenaren in Nederland eveneens hun felicita ties aan, alsmede een bureaulamp. Namens alle collega's bood de opperwachtmeester Zwügers zijn gelukwensen aan. Tenslotte sprak nog de heer L. Simonse, oud-burgemeester, die enkele herinneringen ophaalde van de afgelopen 25 jaar. Nadat de heer Verschuure alle sprekers dank had gebracht, sloot de burgemeester het officiële gedeelte en bleef men nog enige tüd gezellig byeen. Verschenen is de M.v.A. aan de Eerste Kamer met betrekking tot het wetsontwerp Inzake de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. De minister zegt daarin o.m., dat niet gevreesd behoeft te wor den, dat de bedryfsorganisatie zal ontaarden in een stelsel, waarin t van maatregelen tot stand ko men ten faveure van particuliere groepsbelangen en ten detrimente van meer algemene belangen. Bevestigd wordt voorts, dat de regering met tal van leden over tuigd is, dat door de invoering van bedrijfsorganisatie in Neder land het samengaan van het Ne derlandse en het Belgisch-Luxem burgse bedrüfsleven allerminst wordt bemoeiiykt. Met deze leden is de regering van oordeel, dat 'n Internationale samenwerking in tegendeel sterk kan worden be vorderd door een stelsel van be dryfsorganisatie, dat het mogelük maakt internationale afspraken ook metterdaad te honoreren. Verder wordt verklaard, dat de regering overtuigd is, dat een re geling als in art. 67 van het ont werp is opgenomen, niet In strijd is met de Grondwet. De regering, zo heet het ver der, Is niet voornemens de ont wikkeling van de bedryfsorgani satie te forceren. Zij is van oor deel, dat een bedrijfsorganisatie, die niet gedragen wordt door het vertrou ven van het bedrijfsleven, weinig betekenis heeft. Kolenbons voor de Niwin. Dank zü medewerking van de P.T.T. is het mogelijk de kolen- bonnen, bestemd voor de Niwin, ongefranlceerd aangetekend naai de Niwin op te zenden. Hier voor is, behalve de gewone adressering: Niwin machtiging 1917 Den Haag, ook nog de op merking „aantekenen" in de linkerbovenhoek van de enve loppe nodig. Bij aanbieding ten postkantore wordt de enveloppe dan ambtshalve aangetekend. SCHOONDIJKE. De Concours- en verz. bond jubileerde. Ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Schoondijkse concours- en verz. bond, organi seerde deze vereniging een con cours by de heer P. Dobbelaare. Kampioen doffer werd de duif van de heer G. Dusardeyn, terwyi de duivinne van de heer R. Blom- me ook een kampioensprijs ver wierf. De keuring werd verricht door de heren G. Donders en I. v. d. Gelove j Tilburg. 288 duiven werden aan de keuring onder worpen. De uitslag was als volgt: Oude doffers: 1. A. Jansen, Schoondijke. 2. M. Timmerman, Hoofdplaat. 3. R. Blomme, Bier vliet. 4. G. Dusardeyn, Groede. 5. W. de Zwarte, Schoondyke. 6. C. v. d. Walle, Sluis. 7. A. de Ha mer, Hoofdplaat. 8. G. Dusardeyn, Groede. 9. M. Timmerman, Hoofd plaat. 10. O. v. d. Walle. Sluis. Oude duivinnen: 1. R. Blomme, Biervliet. 2. G. de Wever, Schoon- dyke. 3. T. Groszman, Yzendyke.1 4. M. Temmerman, Hoofdplaat. 5. Boerja, Yzendijke. 6. G. Stey-1 aert, Sasput. 7. C. v. d. Walle,1 S'uis. 8. Groszman, Yzendijke. 9. P. Dobbelaere, Schoondyke. 10. H. Vermeulen, Breskens. Jaarse doffers: 1. M. Temmer man, Hoofdplaat; 2. v. d. Wege, Groede; 3. A. du Puy, Biervliet; 4. Gebr. de Dobbelaere, Biervliet; 5. en 6. G. de Wever, Schoondijke; 7. J. Faas, Schoondijke; 8. G. Du- serdeyn, Groede; 9. A. Mussche, IJzendyke; 10. Groosman, IJzen- dyke. Jaarse duivinnen: 1. H. Veld hoen, IJzendyke; 2. Weeda, Nieuwvliet; 3. P. Wisse, Bres kens; 4. Weeda, Nieuwvliet; 5. en 6. C. v. d. Walle, Sluis; 7. M. Temmerman, Hoofdplaat; 8. Wee da, Nieuwvliet; 9. Schoutsteen, Groede; 10. Gebr. Jacobs, Bres kens. Jonge duivinnen: G. de Wever, Schoondijke; 2. Boerjan, IJzen dyke; 3. A. den Hamer, Hoofd plaat^, G. de Wever, Schoondy ke; 5. H. Veldhoen, IJzendyke; 6. P. Cornells, Schoondyke; 7. G. Dusardeyn, Groede; 8. H. Ooster ling, Breskens; 9. Ch. da Poorter, Hoofdplaat; 10. P. Cornells, Schoondijke. Jonge doffers: 1. G. Dusardeyn, Groede; 2. P. Blaakman, Schoon dijke; 3. Weeda, Nieuwvliet; 4. Th. de Boevere, Biervliet; 5. J. Ratsch, Groede; 6. Rocks, Gri 7. Iz. de Jonge, Breskens; 8. Lare, Schoondijke; 9. H. Veldh< IJzendijke; 10. W. de Zwarte, Schoondyke. THOLEN. Lezing dr Portlelje. Onder voorzitterschap van dr Duinker zal op Vrijdag 27 Jan. 's avonds 8 uur in hotel „Hof van Holland" een algemene vergade ring van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen worden gehou den, waar als spreker zal optre den dr A. F. J. Portielje, direc teur van „Artis" met het onder werp „Omgang met dieren". POORTVLIET. Lezing Dorpsgemeenschap. Zaterdagavond j.l. sprak de heer Kik uit Haamstede voor een overvolle zaal in het Gemeente huis over zijn reis naar Frank- rük. De burgemeester, de heer B. v. Oeveren, opende deze eerste avond, georganiseerd door het bestuur der Dorpsgemeenschap en sprak er zyn vreugde over uit, tJ. O. ldhoen dat de opkomst zo groot was. Op zeer boeiende wijze vertelde de heer Kik over allerlei typische gewoonten van de Fransen, over de moeiiykheden die zich voor doen, als men door deviezenge- brek niet voldoende geld mee kan nemen, maar bovenal interesseer de de toehoorders de studie, die de lieer Kik gemaakt had van de Hollandse boerderijen in Frank- ryk. Zy'n ervaring was, dat flinke energieke jonge mensen met hard werken daar een behoorlyke toe komst zich kunnen veroveren. Schitterend, ook uit foto-tech nisch oogpunt, waren de meer dan 100 gekleurde lantaarnplaatjes, die de heer Kik liet zien en die het gesprokene aanvulden. Aan het einde van de avond dankte de burgemeester de heer Kik voor zijn mooie causerie. Donderdagavond a.s. om half acht zal de raad van Oostkapelle in openbare zitting byeenkomen. De Ned. Herv. diaconie te Ar- nemuiden ontving van jhr Rade maker Schorer van Nieuwerkerk een gift van f 100. De opbrengst der vissersbusjes bedroeg f 993,48. De heer M. L. Manneke te St- Maartensdyk, is op zyn verzoek .m.i.v. 1 Januari 1950, eervol ont slag verleend als controleur by de Centrale Controle Dienst. Tot ouderling bij de Geref Ge meente te Waarde werd herkozen de heer F. v. d. Maas. In de va cature J. W. Kirpestein werd ge kozen tot lerend ouderling de heer C. Goudkoster. Tot diaken werd herkozen de heer A. S. Wisse. Geslaagd voor het diploma 3e stuurman, Grote Handelsvaart, de heer W. L. M. van Troost, leer ling van de „De Ruytersehool" te Vllssingen. Gemeenteraad. KRABBENDIJKE. Commissaris der Koningin zal het nieuwe raadhuis openen. Maandag kwam de raad in spoedeisende vergadering byeen. In zyn openingswoord wenste burgemeester Vader alle leden Gods beste zegen voor het ko mende jaar en sprak hy de hoop uit op dezelfde innige samenwer king als de afgelopen jaren. Tevens was het hem een genoe gen voor de eerste keer in het nieuwe gemeentehuis te kunnen vergaderen, al was het dan in de commissiekamer, aangezien de raadszaal niet eerder in gebruik zal worden genomen dan voordat de officiële opening zal plaats ge had hebben. Deze wordt verwacht eind Januari of begin Februari en zy zal geschieden door de Com missaris der Koningin. Ook werd medegedeeld, dat de wijzerplaten zyn aangekomen en zo spoedig mogeiyk het uurwerk zal worden aangebracht. Als enig punt op de agenda stond het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nede 1. Gemeenten te 's-Graven- hage, groot f 60.000,tegen een rente van 3% per jaar, voor de tüd van 50 jaren, dienende ter financiering van de bouw van 9 hofjeswoningen voor ouden van dagen in deze gemeente. Met al gemene stemmen werd dit voor stel aanvaard. - KERK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zetten-Andelst, A. J. Wijnmalen te Oldebroek. Aangenomen naar Zierikzee (toez.), J. P. van Roon te Kor- tenhoef; naar Bussum (vac. dr W. Lodder), J. A. G, van Zan ten te Ouderkerk aan de Am- stel; naar Westmaas, E. L. Rui tenberg, cand. te Amersfoort, die bedankte voor Bovensmilde en voor Winde, heim; naar Wad- dinxveen (2e pred.pl.), J. Zwij- nenburg te Huizen (N.H.). Bedankt voor Monnikendam, B. J. Riemersma te Stavoren. Geref. Kerken. Beroepen te Beilen, D. J. Ras te Bennekom; te Sellingen, S. de Vries, cand. te Zuilen. Aangenomen naar Koudum, A. J. Jansse. s, cand. te Ter Aard, die bedankte voor Balk en Wyckel, Blokzijl, Genderen, Lex- mond, Medemblik, Minnertsga, Oppenhuizen en Schettens. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Wormerveer, M. Drayer te Drachten. Bedankt voor Barendrecht, Elburg en voor IJmuiden, J. C. v. Ravenswaay te Zaamslag. Geref. Gemeenten. Beroepen te Waarde, Th. Dor- resteijn te Opheusden. Afscheid ds v. d. Jagt. Ds C. v. d. Jagt, beroepen pred. bij de Gerief. Kerk (Art.31K.O.) te Zoutespui nam Zondagavond afscheid van de kerk te Voor schoten, met een predicatie over 1 Tim. 1 15. Na de prediking werd hy toegesproken door de heer C. van Veen namens de kerkeraad en de heer M. Kraan namens de classis en de kerke raad van Wassenaar waarvan ds v. d. Jagt consulent was. Toe gezongen werd Ps. 121 4. Ds G. van Hoeven f In de ouderdom van ruim 63 jaar is te 's-Gravenhage over leden ds G. van Hoeven, ein - pred. van de Ned. Herv. Gem te Wons en Engwier. Ds N. Klaassen t. Te 's-Gravenhage is op 71-ja- rige leeftijd overleden ds N. Klaassen, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk. De overledene dien de sinds 1903 de gemeenten te Meeuwen, Dussen en Hoogmade. I.i 1910 vertrok hij als predikant der Indische kerk naar Medan. later naar -Cediri. In 1920 kwam hy met verlof en diende de Herv. Gemeente te Hoenderloo. Het jaar daarop ging ds Klaas sen weer naar Indië en diende de gemeenten te Malang, Ban doeng en Soekaboemi. In 1934 ging hy met emeritaat. De laat ste jaren diende hij nog als hulpprediker te Scheveningen. Candidaten. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk zijn toege laten door het prov. kerkbestuur van: Drenthe: J. Hoftijzer tê Lei den; Gelderland: J. C. Maas te Rotterdam; Utrecht: J. v. d. Werf te Amsterdam; Noord- Holland: D. Keuing te Utrecht; Zuid-Holland; Joh. v. Beek te Amsterdam; J. G. H. Eggink te Zutphen; Zeeland: J. J. den Bes ten te Brandwijk, W. Rogge veen te Haarlem en Joh. v. d. Werf te Amsterdam; Noord- BrabantLimburg; H. W. v. d. Bri;:k te Utrecht, allen cand. aan de R.U. te Utrecht behalve de heer Joh. v. Beek, die cand. is aan de Gem. Universiteit Ie Amsterdam. Beroepbaar. De heren ds IC A. Bot, zen- dingssecr. van de C.J.M.V., Bos- boomlaan 2a te Schiedam; cand. H. H. Tulp, Karei Doormanstr. 9 te Meppel en D. v. d. Werf, hulppred. te Wanneperveen, stellen zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Generale Synode Ned. Herv. Kerk. Maandag zijn de zittingen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk geopend door de oudste predikant in dienstjaren, ds H. W. te Winkel te Gronin gen. Tot leden van het modera- men koos de synode ds H. J. F. Wesseldyk, praeses, ds J. R. Wolfensberger, assessor, ds 11. J. Klein Wassink, assessor-secun dus, ds A. Meyers (Utrecht), as sessor tertius. De praeses aanvaardde zyn herbenoeming met een toe spraak. Het jaar 1950 zal veel werk voor de Synode brengen. Hij gewaagde van de soms ge hoorde bewering, dat de synode de aanneming van de kerkorde wil forceren. Dit is niet waar. Ide kerk het tempo der sy node niet kan byhouden, dan zal zij als dienaresse van de kerk zich daarnaar richten. De synode deed vervolgens verschillende benoemingen o.a.: tot lid van de Raad voor de Uit wendige Zending ds C. M. van Endt; tot sec-lid van de alg. syn. 79. „Lieve tyd!" riep Van Bergen. „Ben jij dat, Izak Ik dacht dat je ziek was!" „Ben ik ook!" zei Izak, met 'n zucht. „Rheu- matiek, man! Maar ik moet de boer op. Van Bergen! De honger jaagt me de deur uit!" „Kom, kom, dat is gekheid!" zet Van Bergen. „Heb je de munten nog, Van Bergen?" vroeg Izak. „Ja zeker! Kom maar mee ln huis!" „Kijk 'es hier, Van Bergen", zei Izak, toen hij op 'n stoel zat, „Ik heb hier een briefje van dui zend gulden. Daar moet je me veertig munten voor geven". 80. „Dat ls niet eerlijk", zei Van Bergen, „ze kosten dertig gulden per stuk". Ze kwamen tenslotte overeen, dat Izak vijf en dertig munten zou krijgen voor zijn briefje van duizend. Van Bergen plaatste het kistje op tafel en tel de er vijf en dertig munten uit. „En nu", zei Izak, „ga ik meteen maar weer weg. 'k Heb Sara beloofd dat lk zo gauw moge lijk terug zou komen. Och, Van Bergen, ik kan erg moeilijk in de wagen komen. Zou je me even- willen helpen?" „Zeker!" zei Van Bergen. comm. ouderling J. M. Krijger, Vriezenveen; tot lid van de Raad voor Kerk en Eredienst ds J. C. Koppert te Drempt; tot lid van de Alg. Diaconale Raad jhr dr M. L. van Holthe tot Echten te Nieuwersluis; tot leden van de commissie voor de catechese dr J. Schoneveld te Den Haag, ds C. J. van Royen te Amers foort, dr H. A. Brongers te Weerselo; tot lid van de sub commissie Kerk en Boeren H. W Hylkema te Harich. 's Middags vergaderden ver schillende commissies, 's Avonds werd het Heilig Avondmaal ge vierd in een dienst onder lei ding van ds H. J. F. Wesseldijk. Synode Chr. Geref. Kerken. De Generale Synode der Chr. Geref. Kerken zal in Juli te 's-Gravenhage bijeenkomen. Ge- woonlyk wordt in Augustus ver gaderd, maar in verband met de vraag of men zich al dan niet bij de Raad van Bybelgetrouwe Kerken (X.C.C.C.) zal aanslui ten, zijn de zittingen vervroegd. Godsdienst ln Rusland. In een te Moskou verschijnend orgaan „Wetenschap en leven" wordt er op gewezen, dat het een grote vergissing zou zijn ts menen dat de godsdienst in Rus land verdwenen is. Zelfs onder de je-gd kan men kerkgangers vinden. Men beroept er zich daarby op, dat de kerk volko men loyaal en Russisch is. Zulke gedachten, aldus het hlad, hebben echter met het communisme niets gemeen. Godsdienst is een onwetenschap pelijke en reac-lionnaire ideolo gie en een hinderpaal op de weg naar het communisme. Tot athe ïstische propaganda op grote schaal wordt daarom opgewekt. H. Scholten, dat „niet een con fessie, niet de Bijbel, niet de historische Christus, maar alleen het lnnerlyk getuigenis des Heili gen Geestes de laatste grond des geloofs kan heten". VRIJZINNIGE GELOOFSBELIJDENIS. In verband met de voorgestelde Nieuwe Kerkorde .in de Ned Hervormde Kerk is door de werkgroep Zwolle van Vrijzinnige Hervormden, een brochure gepu bliceerd, waarin een uiteenzetting wordt gegeven omtrent de achter grond en roeping in de Kerk van het vrijzinnig Protestantisme. Deze brochure bevat o.m. een Vrijzinnig Protestantse Geloofs- belydenis, die wy hier laten vol gen: „Wy geloven in God, den Eeuwi ge, den Levende, in Wien de oor sprong en het doel van ons leven rust, van Wien en tot Wien alle dingen zyn, Die onze gebeden hoort, als wy in deemoed om ver geving vragen voor wat wy jegens Hem misdreven en om overgave aan Zyn wil, Die onze Vader ls op Wiens liefde en macht wy ons ten allen tüde kunnen verlaten en Die ons overal naby is in Zijn trouw. Wy geloven ln Christus Jezus, onzen Leidsman en Heer, Wiens oorsprong in God is, Wiens leven ons als de ware openbaring van God heeft gegrepen, in Wien wy Gods majesteit en erbarmen werkzaam zien, Die ons door Zijn woord en wandel, door Zijn ster ven en verrijzenis het geheim doet verstaan van het leven, dat in eeuwigheid overwint. Wy geloven in Hem als de grote Helper, die door levensverlies winst en uitkomst leert vinden; als het Licht der wereld, Die allen met Zijn aanwezigheid ze gent en van Zyn kracht door dringt; als het Hoofd van de Ge- me; te, die ons verbindt in ge loof seendracht en ons opwekt tot naastenliefde. Wy geloven in de Heilige Geest, Die het Godsrijk onder de men sen voorbereidt, Die in het gewe ten gerechtigheid werkt en Die door Woord en Teken de Ge meente van Christus in alle waar heid leidt tot een dankbaar aan vaarden van vergeving en heil. Wy geloven in dien Geest, die ons vrü maakt, die ons leven ver nieuwt en ons waakzaam, hoop vol en dienstvaardig doet zyn, totdat God alles in Zyn eeuwig Vrederijk voleindigt". Aan deze geloofsbelijdenis gaat vooraf een Geloofsgetuigenis, waarin positie wordt gekozen te gen de ontwerp-Kerkorde welije de Synode tegen 1951 wil invoe ren en waarin sprake is van „in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift, in gemeenschap met de belydenis der Vaderen". In dit Geloofsgetuigenis is van zonde en genade geen sprake; van Jezus Christus wiens borgtochte- lyk lijden wordt geloochend, wordt gezegd dat Hy niet gelijk is aan God, maar een Voorbeeld voor martelaren en dienende geesten. Zending onder Joden en „heidenen", wordt afgekeurd; hier past allereerst grote eerbied voor mensen van welke oorspron- kelyke religie ook, want de Geest waait waar Hij wil. Verzet wordt aangetekend tegen uitsluiting door leertucht en belijdenisdwang, en met instemming wordt aange haald een uitspraak van Prof. J. Lezers grijpen naar ile m „Service" van Van Gend en Loos. Het is een dwaze geschiedenis met Van Gend en Loos in Mid delburg. Het oude kantoor is ge sloten Men moet nu circa 1 Mt km lopen of naar een open garage waar meestal niemand is en men toch geen ontvangbewijs mag af geven. Legt men een pakket op goed geluk neer, niet franco, dan wordt geen ontvangbewijs bezorgd. Wèl als er nog geld te halen is. Ik ben aan de loods aan het kanaal geweest omdat ik niets hoorde over een belangrijk pak. Voor 'n heel klein loketje deed ik myn beklag. Een meneer achter een tafel stond niet op, doch riep een ander. Het hele betoog draalde erom, wat Van Gend en Loos niet ver plicht is. Geen sprake van enig dienstbetoon. Ik heb de hoop uitgesproken, dat het particuliere vervoer er veel voordeel van zal hebben. G. M. FEIJ, Middelburg. VOETBAL. Kapelle IKats I 61. Omd t het veld van Kapelle in een dermate slechte positie ver keerde dat het niet bespeelbaar was ontving Kapelle Zaterdag op het Kattendyke-terrein Kats. De thuisclub, was in deze wedstrijd volkomen de meerdere, al zyn de oyfers wel iets geflatteerd. De ruststand ging in met 31. Een penalty wist de Kapelse keper te keren. V eilingsberichten. KORFBAL. Promotie-degradatiewedstrijden. Tjoba IMadjoe I 53. Door deze overwinning is Tjoba gepro moveerd naar de eerste klasse Z. K.B. 2e naar de 3e klasse. Togo II Groede 103; De PoelV.K.V. 1—3. Voor a.s. Zaterdag zijn de laat ste 3 wedstryden vastgesteld, en wel MadjoeScampolo. Scampolo heeft aan een gelyk spel genoeg om te promoveren ten koste van Madjoe. Van de 2e naar de 3e klasse: V.K.V.—Groede; Togo II—De Poel. De beide thuis spelende ploegen zullen hier wel de puntjes binnen halen, waarmee dan Togo II naar de 2e klasse zou promoveren. Tjoba I naar de eerste klasse Z.K.B. Zaterdagmiddag is Tjoba I van 's-Heer Hendrikskinderen door 'n 53 overwinning op Madjoe I uit Vlissingen gepromoveerd naar de le klasse Z.K.B. Madjoe is direct na het begin- signaal in het offensief, wat door Tjoba direct wordt overgenomen met als resultaat 10. Enige mi nuten later is het weer Tjoba die doelpunt (20). Tjoba voert de stand op tot 40, met welke stand de eerste speelhelft ver streek. Direct na het begin der tweede speelhelft komt Madjoe weer op zetten met als resultaat 2 doel punten (42). Na de derde vak verschuiving brengt Madjoe de stand op 43. Maar Tjoba, ge waarschuwd door de kleine voor sprong, zet alles op alles wat na enige tijd wordt beloond met een doelpunt waarmee de overwin ning wordt veilig gesteld. Met deze stand (53) komt het einde. ROTTERDAM. Veemarkt van 10 Jan. Aanvoer in totaal: Vette koeien en ossen 4606; gebruiks- vee 875; graskalveren 829; nuch tere kalveren 200; varkens 185; biggen 466; paarden 262; veulens 17; schapen of lammeren 527; bokken of geiten 96. Vette koeien f 1,60f 2,10 per kg.; graskalveren fl40s-f280; nuchtere kalveren f 38148; biggen f30f40; Slachtpaarden f 11,40 pei kg.; Lammeren f 1,60f 1,90 per kg.; Kalfkoeien f675f900; Melkkoeien f675 f900; Vare koeien f385f560; Vaarzen f 400f 600; Pinken f 325—f 500. SCHEEPSTIJDINGEN. GROTE VAART. ALDEBARAN 9 te Portland. AK- K RUM DIJK, 9 100 mijl Noord Bermuda. ALETTA (t) 9 verw. te Singapore; AL- PHARD, 9 nog te Parangua. ASTURIAS 12 verw. te Hoek v. Holland. BALI 9 vaa Suez. BORNEO pass. 9 Socotra. CASTOR 9 anker te Laguaira. EENDRACHT 9 150 ni ijl O.N.O. Monapassage. GROOTE KERK 9 van Teneriffe. HEELSUM pas9. 9 Finisterre. KERTOSONO pass. 10 Pe- rim. LAW'AK verw. 10 te Sanpedro. LEMSTERKERK 9 van Verawal. LUCI- TA (t) pass. 9 Lands End. MACUBA (t) 9 van Casablanca naar Gibraltar. MA- DOERA pass. 9 Minicoy. MANOERAN 9 van Calcutta na-u l'euang. MAl'JA pass. 9 Ouessant. MARIEKERK 9 verw. te Walvisbaai. MENTOR 9 van MeliMa. MODJOKERTO pass. 9 Ouessant. MUI- DERKERK 9 van Luanda naar Ben mcla. MURENA (t) 10 te Gibraltar. OBFRON 10 verw. te Turkseiland. ORANJEFON TEIN 9 pass. Aden. OVERIJSEL 9 van Makassar naar Menado. RADJA 9 van Colombo naar Bc/mbay. RIOUW IC verw. te Makassar. SALLAND 10 te Monte video. SCHIEDIJK 9 van Baston raar Baltimore. SOESTDIJK 9 van Batavia naar Soerabaja. STRAAT M tLAKKA 10 te Durban. STRAAT SOENDA 9 vaa Mombassa-Zanzibar. TABIVN 9 ie Pe ning. TEGELBERG 9 te Singapore. TE- RO 9 van Santos. TJIPAN.\S o van Sin gapore naar Portswettenhani TOSARI pass. 9 Dover. VANOSTXDE 9 van Delf zijl naar Hamburg. VFENDAM 9 S0 mijl Oost Bermuda. WATERMAN pass. 9 Malta. 15 aan de Hoek verwacht. ZUI DERKRUIS pass. 9 Kaap Bonn. DELFT 9 te Curacao. ETREMA (t) pass. 7 Gi braltar. LOOSDRECHT van de Perzische Golf 1 2te Hamburg verwacht. ALBLAS- SERDIJK 8 te Houston. ALUDRA 9 te Buenor Aires. AMSTELLAND pass. 19 Ouessant. ANDIJK 9 te Bremen. ARNE- I DIJK 9 te Vera Cruz. CERAM pass. 10 Gibraltar. CONGOSTROOM 10 te Lome t verwacht. DUIVENDIJK pass. 9 Oues- sant. FARMSUM 10 pass. Ouessant. GA- ROET 7 te Batavia. HERCULES pass. 9 Finisterre. HERMES 10 te Puerto Chi- cama. LAERTES 7 te Semaraug.' MACU BA (t) 10 te Gibraltar. MERWEDE 9 La» Palmas. NIGERSTROOM 10 te Uuanda. Noordam pass. 8 Scillies. OMALA (t) 6 van Singapore naar Madras. PHRONTIS 8 te Colombo. PRINS JOIIAN WILLEM FRISO 10 van Istanbul naar Mutsoma (Naxos). RIJN 10 te Cardiff. SAIDJA (t) 6 van Singapore naar Miri. SCHIEDIJK 10 te Baltimore. SLOTERDIJK 10 te Suez. TA HINT A pass. 9 Socotra. TI BA 10 pass. Las Palmas. TJITJA LENGKA 10 te Singapore verwacht. VEENDAM 9 van Bermuda. VOLENDAM 8 van Co lombo. WILLEM RUYS pass. 9 60 mijl N.W. Kaap St. Vincent. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 9 Jan.: RA- BENHOUP van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 10 Jan.: RA- BENHOUP naar Dublin. Gepasseerd naar Antwerpen 9 Jan.: JUNE van Swansea. THRIANTHA van Calmar. 10 Jan.: MAGNA PETE van Rotterdam. WIBE van Par. HAST I van zee. HELENA van Harwich. Gepasseerd van Antwerpen 9 Jan.: GLASHAVEN naar Kopenhagen. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoeraen op 10 Jan. 1950 medegedeeld dooi de Incasso-Bank N.V.» Goes. Grootboek- Obl i gat iën Nederland 1948 100# 1007$ Nederland 1947 98# 985$ Nederland 1937 97** 97)4 Dollarlening 1947 97** 98)4 Invest. Certificaten 98** 98# Nederland 1962-4 ex. 99# Dito cum. 99** 99?* Nederland N. W. 8. R0?i 81 Spaarcertificatcn 100# 100** Indie 1937 A 97' 97 Grootboek 1946 97?* 98 Kol. Bank 73# 75# Ned. Ind. Handelsbank 102 103# Ned. Handel Mij. 162# 164 A. K. U. 181181 Berghs Jurgena 307# 310 v. Berkel Patent 116# 116# Calvé Delft 142 142# Centrale Suiker 190 190 Fokker 129 128 Gelder Zc/nen 153# 154 Kon. Hoogoven» 197 196# Lever Br. Unilever 236** 237# Ned. Ford 283 283 Ned. Kabelfabriek 282 28') Philips' Gloeilampen 227** 226** Dito 6 Cum. Pref. Wd. 169# 169# Wilton 119 150 Billiton Ie rubr. 370 370 Billiton He rubr. 280 277 Dordtsche l'etr. 266# 266 Dito Pref. 7 7 284 Kon. Olie 289** Dito onder aand. i 290 Moeara Enim 511 Amsterdam Rubber 153# Bandar Rubber 148 Deli Bat. Rubber 128 Kendeng Lembo» j 103 Oost Java Rubber 60 De Oostkust 4 1*6# Serbadjadi '1 63 Hdl. Am. Lijn 160 Java-China-Japanlijn 0 Kon. Boot 127# 128# Kon. Pakctvaart 147** 147# Ncd. Scheepv. Unie v. Ommeren's Scheepv. 151** 151# 168 171 Rott. Lloyd 139# 139 Stoomv. Mij. Ned. 147# 148 H. V. A. 163 163 Java Cultuur 76 83 N. I. S. U. 92 94# Vorstenlanden 40 39# I)eli Bat. Mij. 125 Deli Mij. 149** 150# Senembah 132# Muller Co. 162 Amsterd. Bank 173# 175 Hol* Bank Unie 215# 216# Cert. Javasche Bank 159 Herstcïbank Pr. 97 Ned. Ind. Esc. Mij. 78 75# Ned. Bank v. Z.-Afrika 175 Rotterd. Bauk 182 181 Surinaamsche Bank Twcntsche Bank 184** 183# Am. Smelting 64# Anaconda Copper 34 315* Bethl. Steel 106** 107 Chrysler 75 Gen. Motors 81# 81# Intern. Nickel 33** 33 Kennecott 58# 58 Rep. Steel 28 2"** Standard Brands 6# 6# U. S. Steel 90 90 Cities Servic» 82ex 815* North Am. 21# 21# Cont. Oil 66# 65!$ Midcsont. Oil 47 47 Philips Oil 68 66# Shell Union 42# 4P* Tidewater 267# 27 Baltimore n# Miss. K. Texas 5# 6# New. York Centr. 13# 14 Penns3'lvania 195* 19** Canadian l'ac. 16# 16**

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3