Bijna elke Israëlische familie verloor verwanten in de kampen. Onmogelijke toestand bij veer over de Zandkreek. Vergoeding van alle oorlogsschade der waterschappen door het Rjjk Kiezen 4 Delen MsÏÏöOP Geen wraakzucht, maar hunkering naar een eigen tehuis beheerst de Joden. „Onesimus" te Grypsksrke vierde gouden feest. Herstel van de rUbruygen gaat veel te langzaam. Straatbelasting mag niet te zwaar drukken. Stille arbeid, waar veel van uitging. Minister Van Maarseveen naar Indonesië. Prins Bsrnhard regent en voogd over eventuele minder jarige troonopvolger. Over de gehele linie grote cijfers. Golpplaatss verrassing. Woensdag 11 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 DE JONGE STAAT ISRAEL. (IV.) .jrn in 1939 de tweede wereldoorlog uitbrak, ging deze gepaard met een niets-ontzlend, door en door goddeloos, onchristelijk antl- »emitisme-van-de-daad. Zes miilioen Joden, ouden, jongen, mannen, vrouwen, kinderen, eenvoudlgen en geleer zjjn ln koelen bloede vermoord. Onder hen waren mannen en vrouwen van hoge cultuur en niet weinigen (vooral onder de medici) mochten „weldoeners der mensheid" worden genoemd. Zo iets gruwelijks is nog nooit vertoond. Zo wetenschappelijk satanisch was nog nooit een poging om liet „uitverkoren volk" uit te roeien, ondernomen. .MEN' HUNKERT NAAK dergelijke aangelegenheden be moeide. In een vergadering van de Verenigde Naties kwam de po sitie der Joden ter sprake en op 29 November 1947 heeft de U.N. O. een gedeelte van Palestina aan de Joden toegewezen: de kust streek vanaf Libanon tot dicht bij Gaza, de Karmel, 'n stuk land ten Noorden van het Hule-meer, Galilea en de Emek van Jisreël en in het Zuiden de Negev tot aan de Rode Zee (de golf van Akeba). De hierop betrekking hebbende besluiten van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Volke ren waren niet naar de zin der Engelsen. Zij hadden krachtens hun mandaat die besluiten met krachtige hand moeten helpen uitvoeren. Maar dit ((eden zij niet. Hun positie in de wereld was reeds lang aan het veranderen, maar de tweede wereldoorlog ver anderde dit geheel. Hun belangen lagen nu anders. Zij willen, vooral in verband met de oliebronnen van het Midden-Oosten, de Ara bische volken te vriend houden. Daarom beperkten zij het aantal Joodse immigranten, dat in deze voor de Joden zo afschuwelijke harde tijd mocht binnenkomen. CORRUPTIE. Bovendien ging hun bewind ge paard met corruptie, zo al niet in de hoogste regionen, dan toch onder de lagere militairen en EEN EIGEN LAND. Wie enige tijd in Jeruzalem ver toeft, weet dat er geen Joodse fa milie is, die niet een vader, moe der, zoon of dochter, neef of nicht aan slachtoffers te betreuren heeft. Een Joodse oude dame van 85 jaar, zelf als door een wonder Uit het concentratiekamp Ber gen Belsen gered, die ik ontmoet te had meer dan 30 kinderen en kleinkinderen door deze krank zinnige massa-moord verloren. En er zijn nog veel ernstiger ge vallen. Waarlijk, men moet zich verbazen, dat deze mensen, die over 't algemeen zo aan de fami- lebanden hechten, over hun ver- iezen wel met weemoed, maar liet met bitterheid of wraakge voelens spreken. Twee maanden ben ik in Jeruzalem geweest en ik heb met heel veel Joden kennis gemaakt. Ik heb wel vrouwen ontmoet wier zenuwgestel door 't leed was geschokt en wier leven Was gebroken, maar geen wraak- toon heb ik vernomen. Is het te verwonderen, dat niet «Heen de Joden na zulke ver schrikkelijke ervaringen hunkeren haar een eigen land, maar dat pa en meer algemeen in heel de Wereld dit verlangen gaat begrij pen en de verwezenlijking ervan Wil bevorderen? Het was na de tweede wereldoorlog de U.N.O. (Verenigde Naties) die zich met En nog steeds geen brug voor Noord-Beveland Wie er neg niet van overtuigd mocht zjjn, dat ook de Zeeuwen een waardig figuur kunnen slaan ln 't gilde der kankeraars, moet eens naar het Wolpliaartsdijkse- of Kortgeense veer gaan. Daar kan men iedere dag opnieuw, nu al acht weken lang, horen mop peren over de beroerde toestand, die ontstaan ls door de herstel werkzaamheden aan da bruggen. Acht weken lang staan Iedere dag tientallen automobilisten soms uren te wachten eer ze over kunnen met de boot. En 't mooiste ls, dat het nog wel acht tot negen weken kan duren eer de ellende ten einde is! gen door nieuwe, en we geloven ook zeer wel, dat de aannemer gbrek heeft aan mensen, die voor hun taak berekend zijn, maar dat neemt toch niet weg, dat er een oplossing gevonden móet worden om de bestaande moeilijkheden snel en grondig uit de weg te ruimen. Nu schijnt er achter deze zaak nog iets te zitten. Het is niet de bedoeling om sensationele onthullingen te doen, maar als we goed zijn ingelicht dan is er niet steeds de gewenste samenwerking tussen de instellingen, die met deze herstelwarkzaamheden te maken hebben. SLECHT BIJ KAS. Reeds in het begin van 1949 werd de uitvoering van het werk aanbesteed. Dit was een zeer gunstig tijdstip, want dan zou 't werk in de zomermaanden uitge voerd kunnen worden, wat vele voordelen biedt. Van een uitvoe ring in de zomer kwam echter niets, want de aannemer scheen niet voldoende bij kas te zijn om de benodigde materialen aan te kopen, en bovendien zou de firma deze karwei niet de broodnodige voorrang verleend hebben boven andere. De firma heeft 12 mensen aan het werk: een zestal aan de kant van Kortgene en een zestal aan de overkant van de Zand kreek. Er is getracht meer men sen te krijgen, doch dit is nog niet gelukt. Enkele arbeiders uit Schouwen en Duiveland, die hier ook aan het wdtk waren, zijn ont slagen, omdat ze niet vakkundig waren. ONJUIST. Er zullen vele oorzaken op te noemen zijn, die tot deze zeer on bevredigende toestand hebben ge leid, maar het moet toch moge-, Er is al veel gezegd over de langzame gang van zaken bij het herstel van rijbruggen bij het Kortgeense- en Woiphaartsedijkse veer. En niet zonder reden, want het werk geschiedt in een dus danig langzaam tempo, dat maat regelen niet langer mogen uit blijven. Acht weken geleden is een Bra bants aannemersbedrijf met het werk begonnen. Thans zijn de laagwaterbruggen klaar en is men volop bezig aan de midden-brug- gen, waarvan die aan het Wol pliaartsdijkse veer enigszins ver breed wordt. Momenteel kan dus de laag- en hoogwaterbrug gebruikt worden èn wat dat voor autovervoer be tekent, weet iedere Zeeuw; nl. uren wachten. Als we het wel hebben zal het ergste echter nog komen, want kis men straks de hoogwaterbrug Ónder handen gaat nemen, zal het verkeer naar alle waarschijnlijk heid alléén van de laagwaterbrug gebruik kunnen maken. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de toegang tot de hoog waterbrug één is met de toegang van de middenbrug. Breekt men dus voor de hoge brug de balken weg, dan moeten de balken aan 't begin van de middenbrug mee. Wanneer dit werk werkelijk zó uitgevoerd wordt, en er is alle kans op, dan zal, vooral wanneer men ook over dit deel van het karwei weken doet, voor Noord- fieveland een welhaast onhoud bare situatie ontstaan. LASTIG KARWEI. Wij nemen graag aan, dat het een lastig karwei is de totaal ver roeste ijzeren balken te vervan- ambtenaren. Voortdurend waren er gewapende conflicten tussen Arabieren en Joden en de Engel sen grepen niet, of te iaat in. De Arabieren hadden wapenen. De Joden waren aanvankelijk vrijwel weerloos, maar zij vormden clan destien een leger, waarin vooral de jonge orthodoxe Joden een rol speelden. In dit Joodse leger gingen ve len over tot daden van terreur (de Irgoen en de Stemgroep). De meer gematigden vormden de Haganah (verdediging). De posi tie van de Engelsen werd door hun eigen onzekere houding hoe langer hoe neteliger. Zij verlang den naar het einde en kondigden tenslotte aan, dat ze afstand de- Engelse onderscheiding voor dr J. H. van Royen. De Canadese gouverneur-gene raal burggraaf Alexander heeft dr J. H. van Royen de versierse len uitgereikt van „Honorary Commander of the order of the British Empire" als erkenning voor zijn verdiensten in 1940, toen dr Van Royen als hoofd van de afdeling voor diplomatieke aan gelegenheden van het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag met opmerkelijk resultaat na de Duitse bezetting de ont snapping van de Engelse en geal lieerde missies organiseerde. Extra vliegmachine voor emigranten naar Canada. Met ingang van 31 Januari a.s. zal de K.L.M. met. speciale machines naar Canada vliegen, rechtstreeks van Amsterdam. In totaal zullen ongeveer 500 plaat- sen in de vliegtuigen voor emi- dën van het mandaat en dat ze op granten naar Canada ter beschik- 15 Mei het land zouden verlaten, king komen. Mr J. A. DE WILDE. 1 Toen Koningin Juliana de militairen, die met de „Groote Beer" huiswaarts keerden verwelkomde, bracht zij ook een bezoek aan de zieken loods. Eén van de buitengewone oor-ONDERHOUD VAN KANALEN. zaken tot verhoging van de uitga ven der polders en waterschap- Dan wordt in het rapport ook gewezen op de stijgende kosten pen, zo ls te lezen in^het rapport j voor onderhoud van kanalen, dat uiteraard lang niet bij alle waterschappen voorkomt. Wel gebeurt het, dat sterke waterver ontreiniging extra-verondieping van waterschapswateren veroor zaakt, waartegen op enigerlei wij ze maatregelen genomen moeten worden. De conclusie, waartoe de Com percelen nog eens straatbelasting door de gemeente wordt geheven, wordt de zaak voor de betrokke nen \Vfel enigszins onbegrijpelijk. In 'n circulaire van de minister van binnenl. zaken van 2 Dec, 1947 aan de gemeentebesturen, wordt het standpunt ingenomen, dat de billijkheid tegenover ge meenten, die 'n zwaar drukkende straatbelasting heffen, vordert, dat de norm van 6 en 3 resp. van de gebouwde en de on gebouwde eigendommen als maxi mum norm wordt gehanteerd. In dien echter de gemeente op over tuigende wijze kan aantonen, dat invoering van een straatbelasting op verhoging van 'het genoemde tarief misplaatst zou zijn, is de minister evenals zijn ambtgenoot van financiën, bereid, daarin bij de vaststelling van de bijzondere uitkering te berusten. De uitwerking van dit stand punt ln de practpk is gebleken in Zeeland, waar Ged. Staten her haaldelijk bezwaar hebben ge maakt tegen een algemene in voering van een straatbelasting voor de Zeeuwse gemeenten naar het tarief van 6 resp. 3 De minister heeft gezegd, er geen bezwaar tegen te zullen maken, Indien ln bepaalde omstandighe den, b.v, bp zware druk van pol- derlasten van ongebouwde eigen dommen, geen of een lagere be lasting dan 8 wordt geheven, De Commissie komt, wat deze zaak betreft, tot de conclusie, dat verlaging of het niet heffen van straatbelasting op ongebouwde percelen aan de orde kan worden gesteld, indien de waterschaps- lasten buitengewoon hoog zijn, voorkomende feit, dat in de oor- eigendommen, die gelegen zijn aan reeds in andere vorm een wegbe- van de Commissie Waterschaps lasten, is het herstel van de oor logsschade. Door het ontwerp van wet Inzake bydragen wederop bouw publiekrechteiyke lichamen wordt evenwel een regeling voor gesteld, waardoor aan water schappen een Ryksbydrage kan worden verleend ten bedrage van de vervangingswaarde der ver woeste of beschadigde eigendom men, onder aftrek van de waarde der door de vervanging ontstane verbetering. De uitgaven, die de waterschappen zich hiervoor moe ten getroosten, voorzover hiervoor thans geen voorschotten worden verleend, zullen, Indien dit ont werp wet wordt, door het Ryk terugbetaald worden. Is op deze wijze ogenschijnlijk een voor alle waterschappen be vredigende oplossing in het voor uitzicht gesteld, enkele in de praktijk opgedane ervaringen no pen tot een meer voorzichtig oor deel. Het is de Commissie nl. ge bleken, dat speciaal in Friesland zeer grote ontevredenheid heerst over de afwikkeling van de ge declareerde oorlogsschade. In dit verband wijst de Com missie komt, wanneer zij het on derwerp „bezettingskosten" heeft behandeld, is, dat deze door de gemeenschap, d.i. door het Rijk behoren te worden vergoed. UIT HET RAPPORT DER COMMISSIE WATERSCHAPS LASTEN. (lil.) DE STRAATBELASTING. De straatbelasting is weer een ander onderwerp voor de water schappen. Daarover is het vorige jaar veel gesproken en geschre ven, vooral met het oog op het platteland. In -vele plattelandsge meenten kan men constateren, dat straatbelasting wordt geheven missie ook op het o.a. in Zeeland over gebouwde en ongebouwde voorkomende feit, dat in de oor- 1 - - log in wegbermen, dijken en wa- j wegen, welke bij waterschap of tergangen van waterschappen polder in onderhoud zijn en waar- mijnen en ander gevaarlijk oor- Voor de ingelanden derhalve hun logstuig gedeponeerd kunnen zijn bijdrage moeten leveren in de en dat deze objecten nog niet zijn VOrm van poider- of waterschaps- opgeruimd. Roept een waterschap lasten. Wanneer dan van dezelfde de bemiddeling van de Hulpver leningsdienst in, dan blijken voor onderzoek c.a. kosten verschul digd te zijn, die hoog kunnen zijn. IN ONGEWISHEID. Weliswaar kunnen deze kosten bij het Bureau Financiering We deropbouw Publiekrechtelijke Lichamen worden aangemeld, doch de Commissie verenigt zich met het standpunt van één der betrokken waterschappen, dat het in beginsel onjuist is, dat in eer ste instantie het waterschap die kosten heeft te dragen, in onge wisheid over de beslissing over restitutie. Het geldt hier een zaak van openbare veiligheid (men denke o.a. aan het risico, dat ar beiders bij werkzaamheden aan dergelijke objecten lopen) en naar de mening der Commissie is het de Rijksoverheid en geen ander, voor wier rekening kosten "als hier bedoeld behoren te zijn. lasting wordt geheven, b.v. in de vorm van paaitlegeld of wanneer de wegen, waaraan de 'beste per celen gelegen zijn of waarop zij uitgang hebben, geen uitgaven van de gemeente vergen. De Geref. Jeugdvereniging „Onesimus" te Grijpskerke heeft op waardige wijze haar 50-jarig bestaan herdacht. In de Geref. Kerk was een samenkomst be legd. De ere-voorzitter der ver eniging, ds Dorst, opende de ver gadering. Hij ging voor in gebed. In zijn openings- en welkomst woord tot de vele aanwezigen, mocht hij ook verschillende oud leden der J.V. begroeten. Nu vijftig jaar geleden zijn acht jonge mensen begonnen met het onderzoek der Heilige Schrift en de belijdenisschriften en deze ver eniging is in de nu voorbijgegane vijftig jaren uitgegroeid. Ds J. Plomp, Geref. predikant te Leiden heeft hier een feestrede lijk zijn om dergelijke werken in 1 uitgesproken over „Onze strijd in een sneller tempo uit te voeren. het Jubeljaar". Spreker was blij T r J «1. L„Lrtrv. rln 4-a kflllw- Xfïzxl AW1 Het is toch bepaaldelijk onjuist, dat een dergelijk werk Zaterdags- en 's Maandagsmorgens stilgelegd wordt, omdat de buiten Zeeland wonende arbeiders, dan naar huis gaan. Wij hebben geen bezwaar tegen het vertrek van deze mensen; in tegendeel, zij hebben op de an dere dagen deze tijd ingehaald. Waar wij in dit geval wel ba- zwaar tegen hebben is, dat het werk die dagen stil ligt en onder wijl aan beide kanten van de Zandkreek de mensen hun tijd verliezen met koud worden en mopperen! dat hem de eer te beurt viel om hier deze avond tegenwoordig te mogen te zijn en sprak 'n woord van hartelijke gelukwens tot de jubilerende J. V. Hij hoopte op 'n groei in dit jubeljaar, zij het dan niet zonder strijd. Voor het volk Israël betekende het jubeljaar een jaar van rust. Wij echter moeten voort werken voor de J.V., doch nodig rustend in de Here God. Spreker ging na der in op de betekenis van het Heilig jaar in de Roomse Kerk. Ook wees hij op het grote ge vaar van Moskou. In de toekomst zal het nodig zijn geestelijk weer- <i'»or J. Z. J. Hazcbruek 37) „Nou moet je me eens eerlijk vertellen", zo komt hij op een namiddag ineens voor de dag, „Heb jij nog verkering met Frits Dijkers? Of is het waar wat me vandaag ter ore kwam, dat het al maandenlang uit is tus sen jullie?" Bep kan niet verhinderen, dat ze duidelijk merkbaar schrikt. Het feit radicaal loochenen kan ze daardoor ai niet meer. Dit zou ze trouwens ook niet willen. Ze heeft haar best gedaan de waarheid te verbloemen, nu ja Maar erom liegen wil ze niet. „Want heelt een ander met onze verhouding te maken zegt ze uitdagend. „Je kon wèl praten van sa menhokken, toen ik hier pas kwam", antwoordt Bep trillend, „want toen was het hier niet meer dan een hok, dit huis. Durf je te beweren, dat het nou nóg een hok is?" „Je begrijpt wel hoe ik het bedoel," zegt hij hierop. „En an ders wil ik 't nog wei eens met andere woorden zeggen. Vanaf I de eerste dag dat je hier kwam, i is het halve dorp ijverig bezig l om ons aan elkaar te koppelen. Je weet hoe ik daarover denk. 1 Ik kan niet hertrouwen zolang ik onder deze omstandigheden verkeer.en ik wil niet her trouwen óókWant dan kom ik nóóit boven het armzalige le ven uit, dat ik nu moet leiden. Dat is duidelijke praat, is het niet?Totnogtoe was ik er vast van overtuigd, dat ik de bemoeizieke kletskousen gemak kelijk d'r mond kon snoeren. Aan iedereen die het maar ho ren wou gaf ik de verzekering, dat je verloofd was en dat je trouwplannen had. Bah!.... En nou dit weer! Bah! Nu wendt hij zich af, en be gint, de handen diep in de broekzakken, driftig door de kamer te ijsberen, 't Lijkt wel of er iets van die kleine, gezette keizer Napoleon in hem is ge varen „Dus het is waar, wat me ver teld werd?" zegt hij bruusk zich I men; en niet alleen Loesje, maar omkerend. „Waarom heb je dan j ook Hans bevindt zich, een Zonder iets tot haar verweer te kunnen uiten laat ze zich zij delings op een stoel zakken, ze verbergt haar gezicht, en begint, eerst zachtjes, dan steeds hefti ger te snikken. Ze schaamt zich, ze houdt zich nog zoveel moge lijk in maar de aandoening is sterker dan haar zelfbeheersing Ze merkt dat hij bij haar blijft stilstaan. „Waarom huil je nou?" vraagt hij, vol onuitstaanbaar zelfvertrouwen. „Hij voelt zich weer een beet je vaster in z'n schoenen staan", denkt ze. „Omdat ie bijna z'n verhaal af heeft, en daar geld van verwacht, geld dat 'm onaf hankelijk zal makenHij is gemeenO, alle mannen zijn gemeen, allemaal! Ik wil niet eens trouwen nooit!" „Stoute pappa!" hoorde ze Loesje zeggen. j Door haar tranen heen, ziet ze idat haar lieveling vlak bij haar staat, als om haar te bescher- al die tijd gelogen? „Hij is gemeengemeen uit kinderachtigheidGemeen, en ook vol achterdocht tegen me is ie...." denkt Bep opgewon den. Ze knijpt haar handen krampachtig samen. „Waarom veracht, waarom vertrapt hij me zo? Heb ik wel iets anders dan goed voor hem en voor de kin deren gedaan....?" beetje aarzelend aan haar kant. „Stoute pappa.om tante Bep verdriet te doen!" gaat de par mantige Loes weer tekeer. „Stil maar hoor, tante Bep" Z'n stem is minder scherp als hij herhaalt: „Zeg dan., waar om huil je nou?" „Omdat"hakkelt Bep. „omdat iedereen, iedereen schijnt te denken.... dat ik op een man uit ben.En dat ik wel nemen zal wat ik nog denk te kunnen krijgenZelfs jou!Nie mand schijnt te beseffen, wat een vernedering dat voor me isEen weduwnaar, een eigenwijs ing«bee]d mispunt, daar willen ze mij aan vastkop pelen. En jij schijnt nog te den ken, dat ik wel zou willen óók. Verbeelding heb je genoeg Maar het was alléén om de kin deren, hoor je.om de kinde ren van Mariedie niet kre gen wat 'r toekwam. Daarom wou ik niets zeggen! Want ik wist hoe jij bent!" Verward staat ze op. Ze weet amper wat ze allemaal gezegd heeft. Voorzichtig schuift ze Loesje opzij, zodat ze weg kan lopen, weg! Voorlopig maar naar d'r kamertje. Een uurtje later is er al niet meer aan haar te zien, dat ze heeft gehuild. Haar gezicht staat alleen een beetje strak. Ze schijnt een vast plan te hebben geve rmd. Overigens doet ze wéér heel gewoon haar werk. Want het werk moet doorgaan. „Bep. Zwijgend kijkt ze op als Wim haar, later op die avond, ineens weer aanspreekt. „Ik geloof dat ik te heftig oen geweest", bekent hij. Ze haalt licht de schouders op. ,,'t Geeft niet, zegt ze, „ik ben Bep Kooiman maar (Wordt vervolgd.) baar te zijn in de strijd. Daarom is voor de leden van de J.V. nodig een ernstige bestudering van de Reformatorische beginselen van Luther en Calvijn, om in deze ge weldige strijd niet meegevoerd te worden, zo beëindigde spreker zijn met grote aandacht gevolgde rede. Na de pauze vertelde eetï groot vader aan zijn kleinzoon over de gepasseerde vijftig jaar. Op 7 Januari 1900 werd met 8 leden (waarvan er nog enkele in leven zijn) een J.V. opgericht. Groot vader vertelde over de tijden van bloei en neergang van de J.V. Na de bevrijding werd wegens het geringe aantal leden der J.V. (in verband met evacuatie) ge combineerd vergaderd met de M. V., totdat het ledental groot ge noeg was dat afzonderlijk verga deren weer wenselijk werd ge acht. Met weemoed vertelde groot vader vervolgens dat in deze vijf tig jaren die heen gingen, een vijf tal leden van de J.V. door de dood aan de vereniging .ontnomen werd. Vele oud-leden der J.V. nemen nu een plaats in ln het kerkelijk en maatschappelijk leven. Uit deze vertelling bleek ook zeer duidelijk de zegen die er van deze stille arbeid is uitgegaan. Vervolgens droeg de heer H. Groot Nibbeiink voor een gedicht van A. Waphenaar, getiteld: „De verloochening van Petrus". Ds Plomp sloot de avond met dankzegging. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: In verband met een uitnodiging van de minister-president van de republiek van de Verenigde Sta ten van Indonesië, drs Hatta, om op korte termijn een bezoek aan Indonesië te brengen, zullen mi nister Van Maarseveen en dr Prinsen, destijds secretaris-gene raal van de R.T.C. vergezeld van mr Van der Valk, raadsadviseur van het ministerie voor uniezaken en overzeese Rijksdelen, op 14 Januari a.s. naar Djakarta ver trekken. Deze reis, waardoor de goede betrekkingen tussen beide unie partners opnieuw zullen worden versterkt, zal gelegenheid bieden de nieuwe regering van Indonesië in eigen land te bezoeken. Be sprekingen zullen worden gevoerd over verschillende vraagstukken, verband houdende met de plaats gevonden souvereiniteitsover- dracht. Onder meer zullen de in stelling van 't unie-hof, de werk wijze van het unie-secretariaat en de voorbereiding van de eerste ministerconferentie ter sprake komen. (Ingez. mededeling, advert.) Korte Berichten. By de (lebarkatie van „De Gro te Beer" heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Het ongeluk werd veroorzaakt door 'n vracht auto, waarvan de rem defect was. Bovendien werd de auto bestuurd door iemand zonder rijbewijs. Doordat de auto niet tot stilstand kon worden gebracht, reed hij in op een groepje juist gedebarkeer- de militairen; een kapitein werd levensgevaarlijk gewond. In Amsterdam is een dleven- complot onschadelijk gemaakt, dat er zich op toelegde, voorwer pen uit auto's te stelen. In totaal werden 4 mensen gearresteerd, allen jonge mannen van 19 20 jaar. Op Zuid-Slcilië ontstonden on lusten, toen de politie een beto ging van landarbeiders uiteen wilde drijven. Bij de ontstane ge vechten werden 4 boeren en 3 politiemannen gewond. Ook Denemarken heeft thans besloten de Chinese communisti sche regering van Mao-Tse Toeng te erkennen. De grootste dagbladverspreiding ter wereld hebben de V.S. met 52.300.000 exemplaren, verdeeld over 1781 dagbladen. Het hoogste oplagecijfer per aantal inwoners heeft Groot-Brittannië, n.l. 600 exemplaren per 100 inwoners. De geringste oplagen hebben China en India met resp. 10 en 5 kran ten per 1000 inwoners. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaanse regering overweegt, alle economische betrekkingen met Argentinië te verbreken. De diplomatieke betrekkingen, alsook het lopende handelsverdrag, zou echter van kracht blijven. In Kiel heeft een uitgeweken Oost-Duitser een vluchtelingen- partij opgericht. De partij wil de enige politieke partij van vluch telingen in West-Duitsiand zijn. In Skoplye (Joegoslavië), is 'n proces tegen 10 „terroristische agenten" uit Albanië, begonnen. Volgens de openbare aanklager zijn alle beklaagden agenten van de Kominform. vim VOLDONGEN FEITEN. In een binnenkort te houden vergadering van de Partijraad der K.V.P. komt o.m. een voor stel aan de orde waarin wordt uitgesproken, dat het parlement krachtig heeft op te treden te gen de politiek van de regering, van de voldongen feiten. Ter toelichting wordt opge merkt, dat door de Kamer en met name door de K.V.P. er herhaaldelijk bij de regering op aangedrongen is, haar niet voot voldongen feiten te plaatsen buiten de lijnen van het gemeen overleg. Ik las dit niet zonder verba zing. „Met name door de K.V.P Terwijl toch de werkelijkheid is, dat de K.V.P. zich van de van andere zijde aangevoerde pro testen niets heeft aangetrokken, maar zich steeds achter de re gering heeft geplaatst. Intussen juich ik het toe, dat een voorstel als dit aan de orde komt. Het wordt tijd dat ons volk wakker wordt en dat de regering en de partijen waarop zij steunt aan het verstand ivordt ge bracht, dat aan deze on-Neder- landse en on-democratische po litiek, waarbij de volksinvloed wordt uitgeschakeld, een einde wordt gemaakt. Grote volksbelangen staan hier op het spel. Daar de Grondwet voor schrijft, dat de wet betreffende de eventuele waarneming van het Koninklijk Gezag door een regent nog gedurende de min derjarigheid van de Koning(in) wordt gemaakt zijn thans bij de Tweede Kamer twee wetsont werpen ingediend. Het ene wets ontwerp regelt de benoeming van een regent en het andere de benoeming van een voogd inge val van eventueel nodige troons opvolging. In art. 1 van hot eerste ontwerp van wet wordt tot regent benoemd Z.K.H. Prins Bernhard, de vader van de ver moedelijke minderjarige troon opvolger. In het andere wetsontwerp wordt voorgesteld Z.K.H. Prins Bernhard eveneens te benoemen tot voogd over de eventuele minderjarige Koning(in). Beide wetsontwerpen worden voorgesteld slechts zolang te gelden als de Prins „de staat van weduwnaar" heeft. Mocht hij la ter eventueel een tweede huwe lijk sluiten, dan zal bij de wet nader in de voorziening van het regentschap en de voogdij moe ten worden voorzien. (Ingez. mededeling, advertentie.) Bedenk, dat alt oen onvol- doend voriorgde kindor- 1 hoest een zwakke borst et osthmatieche aanleg kunne* overbiyven. Neem geen rlsV.' co, bestrijd kinderborst o middellijk met de hccrl(jk ver** zachtonde, sl|Jmoplosscnd«t ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Hoewel er weinig bijzondere dingen te memoreren zijn van de afgelopen Zaterdag, mag in het nam. De verrassing van de dag viel echter in Colijnsplaat, waar Wemeldinge met flinke cijfers ge slagen werd door de hekkenslui ters, die ook eens een keer tot een algemeen wel gewezen worden op overwinning kwamen en direct de flinke scores. De Zaterdag- 111'~"' voetballers hebben overal het doel weten te vinden en de over winningen zijn weinig twijfelach tig. Er zijn zelfs een paar tientjes gevallen en vieren en vijfjes tel len we bij de vleet. Een produc tieve Zaterdag is het dus gewor den, hetgeen de slachtoffers ech ter maar matig zullen waarderen. Ie KLASSEt Wissekerke I— Nieuwdorp I 210; Krabbendyke IKloetinge I 40; Wolphaarts- dyk I—V.C.K. I 0—5; Colynspl. Boys IWemeldinge I 52; Kll- landia IArnemuiden I 14. Een tegenvaller was het, welke Wissekerke te incasseren kreeg. Nieuwdorp zorgde daar voor dub bele cijfers hetgeen als overwin ning geen verrassing is, maar waarvan de cijfers toch wel bui ten verwachting hoog werden. De ^waarste concurrenten voor de titel, n.l. Krabbendïjke en Arne muiden, die we beiden een zware strijd voorspeld hadden, hebben het er vlot af gebracht en geen twijfel laten bestaan aan hun overwicht. Een mooi resultaat boekte ook V.C.K., dat te Wol- phaartsdijk ook al met sprekende cijfers de volle buit in beslag één met dik krijt aan de balk. 2e KLASSE A: S.V.D. I— Krabbendyke II 40; II 40; 's-Heer HendriksÜnderen IRlllandla II 72; Kapelle IKats I 61; Kloetinge IIS.NJP. I 35. Krabbendijke II kwam van een koude kermis thuis en eerlijk ge zegd, hadden we wat meer van de Krabbendijker reserves ver wacht. Weinig medelijden toonde 's-Heer Hendrikskinderen met de bezoekers, die een zeven te slik ken kregen. Kapelle overtrof de verwachtingen en gaf Kats geen schijn van kans. S.N.P. haalde een minder zware buit binnen dan we verwachtten, maar handhaafde ook met deze bescheiden overwin ning de positie. 2e KLASSE B: De Bevelander» I—De Beren I 101; 's-Heer Arendskerke IIKapelle II 8lj Veej-e IWissekerke II (Wisse kerke II niet opgekomen). Het tweede tientje kwam op rekening van De Bevelanders, die de Beren geen kans gaf om ver der te knagen aan de geschokte positie der Noord-Bevelanders. Kapelle II kreeg een daverend niet thuis te horen van de Arend- kerkerreserves, die ook al een productieve bui loosden. Wisse kerke II liet verstek gaan en de Veerse jongens hebben op een houtje mogen bijten. 2e KLASSE C; Domburg III De Meeuwen I 41; SerooslierUo IIDo Bevelanders II 81; V.C. K. IINleuwland algek. Ook om Domburg III te over vleugelen waren de wieken van d« Zoutelandse Meeuwen nog te Bus met arbeiders bij Colmar verongelukt. Te Munchhouse bij Colmar is een bus met 48 arbeiders het Rhone-Rijnkanaal ingereden. Naar verluidt zijn 20 personen verdronken. Reddingsploegen hebben kort na het ongeval dat voor zons- opgang op een brug over het kort. y>e jongens van het vriende kanaal plaats vond, 10 lijken op-1ijke Walcherse dorpje zullen nog gehaald. Verschillende gewonde Wel tot volgend seizoen moeten passagiers zijn naar de zieken- wachten om het zoet der over- huizen te Colmar en Mulhouse winning te kunnen smaken. De gebracht. reserves van Serooskerke gaven Volgens de eerste berichtende Bevelanders dito de revanche slipte de bus, kantelde en viel kansen niet en het werd een zwa- in het kanaal. Een kant van de re koude douche voor de bezoe- bus scheurde open, waardoor 25 kers. Nieuwland, dat van onge- passagiers een uitweg vonden i duld trappelde om V.C.K. H te en de oever konden bereiken. ]jjf te gaan moest wegens terrein- afkeuring nog even wachten.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2