Op 23 Februari zullen de Britten NIEUWS bun oordeel rellen over regeringsbeleid Kominform alleen verenigd door angsi voor bet Atlantisch Pact. Russisch gedelegeerde verliet boos de vergadering van de Veiligheidsraad Maatschappelijk werk op Z.-Beveland „JÜ kapot" riep boze Chinees en hg bedreigde predikant met een mes Or Aibert Schweitzer wordt 75 jaar. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG n JAN. 1950 Samenhang. Verkiezingscampagne zal uiterst fel gevoerd worden In Italië blijft het onrustig Ex-coramunicatieliesluit kost communisten groot aantal leden. K.L.M.-vliegtuig in record tijd over Atlantische Oceaan. „Onwettig" gekozen Joegoslavië vond, dat Malik toch wel gelijk had Duitsland bouwt schepen voor de walvisvangst. Geniaal man op velerlei gebied; wijdde zich geheel aan de zending. Zwitserse avond te Goes Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor; Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1457 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.44 u., onder 16.52 u.; Maan op 2.12 u., onder 12.01 u. Hoogwater op Donderdag 12 Jan. Vlissingen: 7.34 u. 1.63 m., 20.10 u. 1.76 m.; Terneuzen: 8.02 u. 1.86 m., 20.37 u. 1.98 m.; Wemeldinge: 9.08 u. 1.42 m., 21.42 u. 1.61 m.; Zierikzee: 8.47 u. 1.23 m., 21.25 u. 1.42 m. In een der vergaderingen van de Verenigde Naties is door een der afgevaardigden een opmer king gemaakt, die wel dubbel on derstreept mag worden. Het gaat, zo zeide hij, om de leus: wij moeten samenhangen of samen hangen. Hij doelde daarbij op de inter nationale politiek en de erngtige gevaren die van deze kant de we reld bedreigen. Internationale samenwerking kan bij de bestriding daarvan niet gemist worden. Wanneer die samenwerking ontbreekt, als er geen samenhang blijkt te zijn, dan is er geen andere uitweg, dan samen hangen. Dit geldt niet alleen op interna tionaal terrein. Ook in de natioftale politiek zal hiermee rekening moeten worden gehouden. Ons land verkeert en dat is cr na de afscheiding van Indo nesië niet beter op geworden, in een precaire positie. Alle krachten zullen moeten worden ingespannen om de drei gende gevaren af te wenden en de wederopbouw mogelijk te ma ken en te bestendigen. Daarom valt het ook te betreu ren, dat het na de bevrijding niet gekomen is tot de vorming van 'n nationaal Kabinet, maar dat aan de vorming van een rood-rooms blok de voorkeur werd gegeven, ven. Men heeft daarbij gespeculeerd op de loyaliteit van de Prot. Chr. partijen, die steeds getoond heb ben, de regering bij de vervulling van haar moeilijke taak zoveel mogelijk te willen steunen. Maar het zou toch verstandiger en meer doeltreffend zijn geweest, als gepoogd was de nationale be langen, door een nationaal bewind te behartigen. Ook hier is om erger te voor komen, samenwerking dringend geboden. Ook hier geldt het: samenhang of samen h&ngen. T igt hier ook niet een les voor -L' de Protestants Christelijke partijen I Zeker er zijn meer of minder diepgaande verschillen over be paalde belangrijke punten. En daarover behoeft zeker niet ge zwegen te worden. Maar toch is in de tijd waarin wö thans leven, samenvoeging van deze partijen nodig als brood. Door eendrachtig en gezamen lijk op te treden, kunnen zij een belangrijke invloed uitoefenen, terwijl gescheidenheid en twee dracht verslappend werkt. Samensmelting is niet noodza kelijk en misschien niet gewenst. Maar samenwerking van allen die zich op het gebied der staat kunde wensen te binden aan Gods Woord, is een dringende eis van deze tijd en naar wij menen ook Christelijke roeping. Samenhang! En anders naar te vrezen staat: samen hangen! DE STEMBUS ZAL GAAN SPREKEN. Door het bureau van de Britse minister-president, Clement Att- lee, is gisteravond officieel bekend gemaakt, dat liet Britse parlement op 3 Februari aanstaande ontbonden zal worden. Dit betekent, dat, in overeenstemming met desbetreffende wetsbepa lingen, op 23 Februari de algemene verkiezingen gehouden zullen worden. Men verwacht, dat de komende verkiezingscampagne één van de fclsto zal zijn, die tot dusverre in Groot-Brittannië is ge houden. Het nieuwe parlement zal op Woensdag 1 Maaft d.a.v. bijeen komen. Het zal de „speaker" kie zen en de nieuw gekozen parle mentsleden zullen worden be ëdigd. De openingszitting van de nieuwe volksvertegenwoordiging zal op zes Maart a.s. plaats vin den, wanneer Koning George of ficieel het nieuwe zittingsjaar zal openen. Het werd ongebruikelijk ge noemd, dat de verkiezingen reeds zes weken tevoren worden aan gekondigd. Men meent echter dat de regering alle politieke partijen voldoende tijd heeft willen schen- ke voor hun verkiezingswerk zaamheden. De Britse socialisti sche partij heeft nooit gevoeld voor algemene verkiezingen in de winter. Men is echter blijkbaar tot de slotsom gekomen dat de in het gehele land gewekte onzeker heid door vele speculaties over de verkiezingsdatum haar geen an dere keus liet. Vandaag proteststakingen. Op initiatief van communisten en socialisten zullen vandaag te Modena drie grote proteststakin gen worden gehouden i.v.m. de botsing tussen politie en stakende metaalarbeiders, die fabrieksge bouwen wilden bestormen, waar door zes stakers werden gedood, terwijl enkele politiemannen zijn gewond. Politieversterkingen kwamen gisteren in Modena aan, om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn. Hier en daar werden in geheel Italië protest-stakingen gehouden waardoor de voornaamste, Noord- Zuid lopende Italiaanse spoorweg verbinding werd verbroken en de industriële werkzaamheid in Tu rijn, Bologna, Genua en Venetië werd verlamd. De treinen, die uit Rome naar het Noorden vertrokken, werden in de stations van Modena en Bo logna door stakende spoorweg arbeiders tot middernacht aange houden. Curt Kiess schrijft in het Zwitserse blad „Die VVeltwoche", dat een geheime zitting van de Kominform, die tussen Kerstmis en Nieuwjaar j.l. in de buurt van Warschau gehouden zou worden, op hei laatste moment is afgelast. Volgens verklaring van de secretaris-generaal van de Kominform, Soesiof, zou deze zitting overbodig geweest zijn daar opde laatste bijeenkomst ten aan zien van alle kwesties eenstemmigheid geheerst had. Volgens Curt Riess zou deze eenstemmigheid echter alleen bestaan heb ben in bezorgdheid over het Noord-Atlantisch Pact. Over de andere agendapunten van de Kominformvergadering van 18 tot 24 November, in de Hongaarse stad Debrecen gehouden, zou den heftige debatten gevoerd zijn. DE PAUS ZONDEBOK. Volgens Riess zou het duide lijk geworden zijn, dat Soesiof van het politieke bureau de op dracht ontvangen heeft met alle kracht tegen het Titoïsme op te treden. Ook zou de Paus ervan be schuldigd zijn, pogingen tot het veroorzaken van tweespalt in het communistische kamp onder nomen te hebben. Over de vraag hoe men het beste tegen de ex- communicatiemaatregel van het Vaticaan zou kunnen optreden, zou grote méningsverdeeldheid aan de dag jijn getreden. Duclos en Togiiatti zouden verklaard hebben, dat zij tengevolge van de maatregel van het Vaticaan grote aantallen leden verloren hadden, wat de Italiaanse partij betreft ongeveer de helft. Voorts zou grote onenigheid gebleken zijn ten aanzien van de Oostduitse volksdemocratie, waarvan drie „waarnemers" op de kominformbijeenkomst aan wezig waren, aldus Riess. De andere gedelegeerden zouden uit drukkelijk vastgesteld hebben, dat zij de Duitsers niet hadden uitgenodigd. Soesiof zou daarop verklaard hebben, dat de uit nodiging van de Sowjet-Unie was uitgegaan, „LOS VAN MOSKOU". De correspondent van het Zwitserse blad „Bund" te Bel grado maakt melding van acti- teit van een groot aantal com munisten, die,, teleurgesteld door de politiek van Moskou, zowel uit het Oosten als uit het Wes ten naar Zuid-Slavië gekomen zouden zijn. Deze communisten zouden van plan zijn een admi nistratief apparaat in te richten, dat op internationaal terrein een tegenhanger van de Kominform zou moeten worden en als een „vijfde internationale" zou wor den beschouwd. De proclamatie van deze vijfde internationale zou worden voorafgegaan door afkondiging van een nieuw com munistisch manifest als „aan de nieuwe tijd aangepaste aanvul ling" van het manifest van Marx en Engels, onder de leuze „los van Moskou". „Tsjecho-Slowakije neemt vormen niet meer in acht". .Nederlandse regering waarschuwt voor Tsjechische praktijken. Naar aanleiding van het feit, dat op 13 December 1949 te Praag is gearresteerd de heer J. A. Bou wers, vertegenwoordiger van de V.N. Algemene Kunstzijde Unie aldaar, heeft de Nederlandse re gering herhaalde malen bij de Tsjecho-Slowaakse regering er op aangedrongen mededeling te ont vangen op welke gronden de heer Louwers van zijn vrijheid is be roofd. Ook werd toestemming ge vraagd met de heer Louwers in contact te treden. Deze inlichtingen zijn tot nu toe niet verstrekt, terwijl het ge dane verzoek evenmin werd inge willigd. Aangezien derhalve de Neder landse regering belet wordt aan in Tsjecho-Slowakije verblijvende Nederlanders de normale diplo matieke en consulaire bijstand te verlenen, wordt aan Nederlanders die voornemens zijn zich naar Tsjecho-Slowakije te begeven, de ernstige raad gegeven met het vo renstaande rekening te houden. HAKENKRUIS IN DE LUCHT. Een onbekend vliegtuig heeft Maandag met zijn condenserende uitlaatgassen in de lucht boven het Beierse parlementsgebouw te München een hakenkruis getrok ken. De regeringsleiders zijn ervan overtuigd, dat Attlee lift juiste tijdstip heeft uitgekozen om de Britse kiezers en kiezeressen zich te laten uitspreken over het rege ringsbeleid. De vorige algemene verkiezin gen werden op vijf Juli 1945 ge houden. De zetelverdeling in het Lager huis is nu als volgt: Socialisten 390, Conservatieven 194, Nationa le Liberalen 13, andere Liberalen één en andere partijen 33. Het nieuwe parlement zal 625 leden tellen. De socialistische partij is van plan voor bijna elke in geding ko mende zetel te strijden. De con servatieven zullen ongeveer 600 candidaten stellen; de liberalen 400 en de communisten 100. Tocht van Hans Kaart door Amerika wordt waagstuk genoemd. Hoewel de datum reeds in het zicht komt, waarop Hans Kaart en de zijnen Indonesië weer zullen gaan verlaten, vindt hun tournee tot op dit ogenblik gewoon voort gang. De belangstelling voor de jeep van Kaart is de laatste tijd nog toegenomen, aangezien deze vrij wel het enige voertuig in de Re publiek is, dat de Nederlandse driekleur voert. Op 8 Maart gaan Kaart en zijn metgezellen van Singapore uit met de „Willem Ruys" naar Zuid- Afrika. Vandaar per boot naar Buenos Aires. Dan begint een tocht door Zuid-Amerika, cen traal Amerika, .Panama, Mexico, de Verenigde Staten en Canada en naar Alaska. Van Alaska gaan de ondernemende jongelieden naar New York en van hier uit naar Europa. Het wordt een trip, waarbij de reis door Afrika „kinderspel" was. In centraal Amerika moeten zij door gebieden heen, waar nog geen auto geweest is. Vooral de Andes en het Ama zone gebied zal voor hen een har de dobber zijn en de Amerikanen hebben hun twijfel over het wel slagen dezer reis uitgesproken. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft weer voor de nodige papieren gezorgd en in een aan Kaart gerichte brief heeft Z. K. H. Prins Bernhard verklaard ook voor deze tocht het bescherm heerschap te willen aanvaarden. Amerika maakt geen haast met erkenning van Mao. De politiek t.a.v. het Verre Oosten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, heeft de Senaatscommissie laten weten, dat de Veiligheidslinie van de Verenigde Staten in de Stille Oceaan zich ten Oosten van For mosa bevindt en loopt over Japan, Okinawa en de Phiiippijnen. Met bases op deze drie laatste punten, zo had Acheson verklaard, zqu de verdedigingslinie in de Stille Oceaan onkwetsbaar zijn. Acheson was van oordeel, dat er geen reden bestond om haast te maken met de erkenning van de Chinese communistische rege ring. Ongeregeldheden op Formosa. Te Tamsoei bij Taipen, de hoofd stad van Formosa, hebben inwo ners geholpen door drie nationa listische soldaten, getracht de Britse vlag van het consulaat naar beneden te halen, als teken van afkeur der Britse erkenning van het Chinese communistische regiem. „Captain" John Michie van de K.L.M. heeft op een vlucht van 2930 December met zijn K.L.M. machine op de Transatlantische route van Rrestwick naar Mon treal een nieuw record gevestigd. Hij landde te Montreal elf uur en negentien minuten na zijn start te Prestwlck. Volgens statistische gegevens was de beste tjjd voor deze vlucht: elf uur 26 minuten, gemaakt door een Lancaster in 1940. Ofschoon „Captain" Michie de lange route over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan vloog, maakte hij niet zoals de gewoonte is een tussenlanding te Gander op New Foundland, maar hij gebruikte ook minder brandstof dan normaal. Volgens hetgeen „captain" Michie aan een vertegenwoordiger van Aneta vertelde, ligt de oplossing in het 'doen verkeren van „kopwind" in „staartwind". In het kort komt dit hierop neer: inplaats van tegen de wind in te vliegen, vliegt hij om elk hogedruk gebied, aldus de wind, die min of meer cirkelvor mig waait, gelegenheid gevend hem voort te blazen, inplaats van hem te remmen. Nader vernemen wij nog, dat de afstand PrestwickMontreal ongeveer 4900 km bedraagt, zodat met de constellation PHDTI 'n snelheid van 430 km per uur werd bereikt, die aanzienlijk is, wan neer men rekening houdt met de op dit traject waaiende tegen wind. De strijd om de doorvoer naar Duitsland. Volgens het Antwerpse dagblad voor havenbelangen, de „Lloyd Anversois" heeft de Nederlandse regering te Washington stappen gedaan om te bewerken, dat graanschepen met lading bestemd voor West-Duitsland, welke Ant werpen tot bestemming hadden, gedurende de maand Januari Rot terdam zullen aandoen. Het blad is hier erg verstoord over en schrijft: „Het zou ons zeer ver bazen indien de Amerikaanse re gering inderdaad was ingegaan op dergelijke geheime voorstellen, zonder de Belgische regering daarin te kennen". AANKOMST NEDERLANDSE AMBTENAREN UIT INDONESIë. Zoals wij reeds meldden wordt het Italiaanse s.s. „Surriënto" met ongeveer 800 passagiers, ambtenaren uit Indonesië met hun familieleden hedenochtend in Marseille verwacht. Van Marseil le zullen de reizigers met een spe ciale boottrein naar Nederland vertrekken. Deze trein wordt op 12 Januari om 15.14 in Roosen daal verwacht. Nu een nationalist voorzitter is Wat te verwachten was, is gebeurd. De Russische afgevaarillg de in de Veiligheidsraad Jacob Mallb, heeft gisteravond fel ge protesteerd tegen de aanwezigheid van een afgevaardigde van het nationalistische China. Hij eiste, dgt dr Tsjang, de afgevaardigde en tevens vdorzitter zou worden verwijderd. Toen de raad met acht tegen twee stemmen en één onthouding besloot deze eis op een volgende vergadering te behandelen, verliet Malik boos de zaal. Dr Tsjang vertrok geen spier van zijn gezicht toen Malik met zijn resolutie kwam. Hij had dit waarschijnlijk wel verwacht. Hij stelde voor, de Sowjet-Russische resolutie te laten circuleren en deze op een volgende vergadering te behandelen. Dit was niet naar Malik's zin. Hij eiste onmiddel lijke stemming. Met acht tegen twee stemmen en één onthouding besloot de raad echter Tsjang's voorstel te steunen. Voor onmiddellijke stemming bleek, ook Joego-Slavië. Tito's vertegenwoordiger, die zoals men zich zal herinneren, destijds vol gens Wysjinsky „onwettig" was gekozen, was tesamen met India en Equador gisteren voor het eerst aanwezig. Toen Malik was vertrokken nam de Joegoslavische afgevaar digde Bebler het woord. Hij be toogde, dat hetgeen Malik had verklaard, „niet van gezond ver stand ontbloot was". „We moeten nu kwesties bespreken die van het grootste belang zijn onder voor zitterschap van een regering, die door bijna de helft van de landen in deze raad niet erkend wordt", zei hij. Tegen een onmiddellijke stem ming waren de V.S., Engeland, Noorwegen, Egypte, Equador, Cu- Smokkelaars in Oostenrijk gearresteerd. In Oostenrijk zijn twaalf smok kelaars door de Amerikanen ge arresteerd. Zij hebben toegegeven de laatste maanden vier Russi sche verplaatste personen te heb ben ontvoerd, in ruil voor Russi sche bescherming bij het smokke len van sigaretten. ba, Frankrijk en China. India ont hield zich van stemming. Het is de tweede maal, dat een Sowjet-afgevaardigde de vergade ring van de Veiligheidsraad heeft verlaten. De vorige keer, in 1946 was het Gromyko, die zulks deed n.a.v. een dispuut over Perzië. Na dit heftig dispuut werd de vergadering tot morgen verdaagd. BUITENLANDSE PILOTEN VRAGEN ONTSLAG. De onderhandelingen tussen de K.L.M. en een aantal buitenland se piloten over hun salariëring na de devaluatie van de gulden, zijn onbevredigend geëindigd. Dertien buitenlandse piloten hebben nu bjj de K.L.M. met ingang van 16 Fe bruari ontslag aangevraagd. Voorbereidende bespreking te Kruiningen. In het gemeentehuis van Krui ningen wenl gistermiddag een vergadering gehouden van burge meesters en secretarissen uit het oostelijke gedeelte van Zuid-Beve land om de plannen te bespreken aangaande do stichting van een organisatie van het maatschappe lijke werk op Zuid-Beveland. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, die ook een dergelijke or ganisatie voor Walcheren voorbe reidde, waarbij de volledige mede werking van kerken en gemeente besturen werd verkregen, heeft ook hier de plannen gereed ge maakt. Bij de start van dit werk in onze provincie ligt de wijze van financiering, n.i. door subsidies van Rijk en gemeenten, vast. Enige tijd geleden werden over de opzet van dit maatschappelijke werk en de organisatie daarvan op Zuid-Beveland reeds bespre kingen gevoerd met de burge meesters van westelijk Zuid-Beve land en die uit de „zak" van dit eiland. Daarbij werd unaniem be sloten aan deze opzet medewer king te verlenen. Voor de gisteren gehouden Het West-Duitse nieuwsbu reau D.A.P. meldt, dat de „Ho- waldswerke" te Kiel begonnen zijn met de bouw van schepen voor de walvisvangst voor reke ning van een belangrijk reders- bedrijf te San Francisco. Volgens hetzelfde nieuwsbu reau weet men nog niet onder welke vlag deze schepen zullen varen, maar men verwacht, dat zij voor het seizoen 1950'51 zee zullen kiezen en dat zij een Duitse bemanning zullen heb ben. De voor de bouw van deze schepen bestede fondsen, even. als de kosten van de uitrusting en van de verzekering, enz., worden op 20 millioen D.M. ge raamd. Het nieuwsbureau D.A.P. meldt, dat de bouw van de sche pen voortduurt, ondanks de pro testen van Noorwegen, welke protesten, volgens bevoegde kringen, even weinig uitwerking zullen hebben als de protesten welke reeds tegen de uitrusting van Japanse, Nederlandse en Argentijnse walvisvloten zijn geuit. soortgelijke besprekingen bestond veel belangstelling van de zijde der burgemeesters en behalve dat, veel waardering voor de plannen. Ook hier is de opzet, dat de or ganisatie door de kerkelijke krin gen zal worden geleid en daartoe zullen de diverse kerken op korte termijn worden uitgenodigd hun mening te geven. Is deze positief (en gezien het voorbeeld van Walcheren mag niet anders verwacht worden), dan zal, wanneer ook de gemeen teraden der Zuid-Bevelandse ge meenten (die uiteindelijk over deelneming aan deze organisatie moeten beslissen) hun medewer king verlenen, worden voorzien in een grote leemte, n.l. die van het ontbreken van maatschappelijk werk op Zuid-Beveland, waaraan zo'n grote behoefte bestaat. GEVECHTEN TE MARSEILLE. Negen politie-agenten werden gewond bij een hevige botsing met stakers te Marseille, welke 20 mi nuten duurde. Vfjftig procent van het spoor wegpersoneel had het werk neer gelegd in antwoord op een door de C.G.T. uitgegeven stakingspa rool voor 24 uur uit protest te gen het transport van troepen en militaire uitrusting naar Indo- Ghina. Halen Shang Lin, een Chinees, die vele jaren In ons land heeft gewoond en In 1945 in het huwelijk trail met een Nederlandse vrouw, had zich gisteren voor de Amsterdamse rechtbank te ver antwoorden, verdacht van poging tot moord, subsidiair bedreiging met doodslag op de 46-jarige ds B. E. J. Bik, Hersteld Ev. Luthers pred. te Amsterdam. Ds Bik vertelde hoe hij in de avond van de 14e December 1948 bij de familie Lin in de Barnde- steeg te Amsterdam thuis kwam. Hij was reeds enige malen hier thuis geweest. Meestal was de man thuis. Ditmaal kwam hij zo verklaarde hij om een kwes tie te hespreken van de doop van een pasgeboren kindje der buren. Reeds bij zijn binnenkomst zou hij een gespannen verhouding tussen de beide echtelieden hebben waar genomen. Lin zou zijn vrouw ge- schopt en geslagen hebben. Op DE „ASTURIAS" DONDERDAGeen gegeven ogenblik aldus de IN ROTTERDAM. Het troepenqchip -Asturias" wordt 12 Januari in de vroege morgen met repatriërende mili tairen in de haven van Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, begint de ontsche ping dezelfde dag om 9 uur. Dr Albert Schweizer hoopt 14 Januari zijn 75sfe verjaardag te vieren. Dr Schweizer, theoloog, orga nist, musicoloog, en zendeling- arts, werd in 1875 in Kaysersberg in Boven-Letharingen geboren. Hij studeerde in Parijs muziek en in Straatsburg filosofie en the ologie en werd hier in 1902 bui tengewoon hoogleraar in de theo logie. In 1905 begon hij medicijnen te studeren om in Aequatoriaal- Afrika, waar medische hulp drin gend nodig werd geacht, als arts te gaan werken. In 1913 promo veerde hij en vertrok nog het zelfde jaar naar de Franse Con go. In Lambarene begon hij zijn medische arbeid. Hy liet daar een paar ziekenbarakken bouwen en richtte zq'n activiteit hoofdzake lijk tegen de slaapziekte. Deze barakken zijn uitgegroeid tot een ziekenhuis, waaraan verschillende Europese artsen en verpleegsters verbonden zijn. Zijn ervaringen hieromtrent heeft dr Schweizer vastgelegd in het boek „Zwischen Wasser und Urwald", in het Ne derlands verschenen onder de ti tel „Aan de zoom van het oer woud". Dr Schweizer besteedde ook veel tijd aan de behandeling van zieke dieren. Dr Schweizer heeft voorts ook studies gemaakt van Goethe en Bach. Hij heeft geijverd voor verbetering van de orgelbouw en in 1906 hielp hij het Parijse Bach- genootschap oprichten. Ais musicoloog verwierf hij be kendheid door zijn standaardwerk „Johann Sebastian Bach", lezing van ds Bik zou Lin een mes uit de keuken hebben ge haald en dit op het lichaam van ds Bik hebben gezet met de woor den: „Jij kaput". Hij zou hem zelfs het mes, met dezelfde uit roep op de keel hebben gezet. Tenslotte zou Lin het mes heb ben laten vallen en een Boeddha beeld hebben gepakt om ds Bik daarmee op het hoofd te slaan. Doch mevrouw Lin wist hem het beeld te ontfutselen. Eenzelfde lezing gaf de 72-ja- rige getuige mevrouw van der Horst, die op dat tijdstip ook in de kamer aanwezig was. Een politie-agent, die, door de buren gealarmeerd, was toe ko men snellen, verklaarde, dat Lin zijn vrouw in zijn tegenwoordig heid heeft geschopt. Lin, die op het ogenblik in De- vig protest uit van genoemde pre dikant. Pleiter vroeg vrijspraak. De rechtbank willigde het ver zoek van de officier om Lin dade lijk gevangen te nemen niet in, en bepaalde de uitspraak op 24 Ja nuari aanstaande. De Stichting „Nederland helpt Indië", heeft da Minahassa twee moderne Rëntgen-installaties ge schonken ten behoeve van de T.B.C.-bestrijding Het Indone sisch kabinet heeft gisteren be sloten de uitvoering van alle uit gesproken doodvonnissen te schor sen. Frankrijk heeft onlangs, voor een bedrag van 214 millioen dollar tarwe aan Nederland ver kocht, in totaal 30.000 ton. Boer Bajema uit Workum heeft een nieuw systeem melkmachine uitgevonden. Het geeft hem veel tijdbesparing, 25 meer melk en de koeien lijden er niet van. Er bestaat veel belangstelling voor zijn constructie. In het nieuwe vangstseizoen heeft de „Willem Barendsz" 9767 vaten walvistraan en 4644 vaten spermolie geprodu ceerd. De maatschappij heeft haar hele productie traan aan de Het doel van een reisvereniging is haar leden te laten reizen. Wanneer zij dat niet kan zal zij toch steeds haar leden en ook an deren trachten te animeren om met haar op reis te gaan. In dat licht bezien kan de avond, die de afdeling Zeeland van de N.G. R(eis)V. gisteren in het Schut tershof te Goes belegde, alleszins geslaagd heten. Want deze avond vormde wel de beste propaganda die men maken kan voor een reis naar Zwitserland. Het gezelschap Zwitsers, o.i.v. Willy Rubin, heeft de aanwezi gen meegenomen naar Zwitser land, heeft met hen de Simplon en de Alpen beklommen, heeft hen laten horen hoe de Zwitsers jode len en hoe de alphoorn klinkt tus sen de bergen, heeft met hen de loop van rivieren gevolgd vanaf de gletsjers, kortom, heeft de aanwezigen Zwitserland leren zien en er naar doen verlangen. Het programma werd geopend door de heer H. C. van Donk, die een kort openingswoord sprak. Van de nummers, die de Zwit sers brachten, dienen vooral ver meld te worden de verschillende jodelnuinmers en het vendel- zwaaien. Doch ook de muziek van de Lëndlerkapelle en de accor- deonmuzlek waren bijzonder aar dig. Verder werden nog films ver toond over de St. Gotthardpas en -tunnel, de Rhóne en het Berner Oberland. Een dankbaar publiek beloonde de Zwitsers met een da verend applaus. Aan de „Frau- lein" werden bloemen aangebo den. De heer D. de Jongh sprak nog een warm propagandistisch woord voor de Ned. Chr. Reisvereniging. De avond werd gesloten door ds heer van Donk, die het gezelschap dank bracht voor het gebodené. Tot slot werd gezongen: 'k Wil U o God mijn dank betalen. „Queen Wilhelmina" gaaf op buitenlandse vissersvaartuigen letten. De vissersvloot, die op ijle ha ring vist, komt thans langzamer hand naar het zuidelijke gedeelte van de Noordzee afzakken. Ook het visserij-inspectievaartuig der marine, de onderzeebootjager „Queen Wilhelmina", verlegt in verband daarmede zijn operatie terrein en zal tijdens het weekend niet meer Den Helder, maar Rot terdam of Vlissingen aandoen. Uiteraard, zal de Queen Wilhel mina" nu ook controle houden op Belgische vissersvaartuigen, die eventueel binnen de Nederlandse territoriale wateren worden aan getroffen. Mutaties bij de C.O.A.K. te Middelburg. Naar wij vernemen is de kapi tein L. H. M. Verhoef te Middel burg met ingang van Maandag a.s. van de C.O.A.K. overge plaatst naar de K.M.A. te Breda. Voorts hebben er hij de CO. A.K. enkele mutaties plaats ge vonden. Zo wordt de kapitein G. v. d. Slikke, die thans comman dant van de tweede compagnie is, commandant van de eerste com pagnie, terwijl de kapitein B. Friskus commandant van de tweede compagnie wordt. 1946. Ofschoon „Captain" Michie nemarken woont en voor deze zit- regering verkocht voor f 925 ting naar Nederland was gevlo gen, ontkende. Volgens de verdediger, mr. W. v. Rompu had Lin in een medail lon van zijn vrouw de beeltenis van ds Bik ontdekt en zich daar over zeer geërgerd. Dit lokte he- REORGANISATIE ITALIAANSE REGERING. In Rome wordt verwacht, dat de Italiaanse regering morgen zal aftreden als gevolg van een reeds lang voorbereide „crisis" en tegen het begin van de volgende week zal worden gereorganiseerd. per ton (1 ton is 6 vaten). Een D.U.W.-werk in de buurt van Arnhem moest worden stopgezet omdat er in het Arnhemse huis vuil, dat daar verwerkt wordt nog tal van granaten werden gevon den. Te Voorthuizen (Barne- veld) reed gistermiddag een vrachtauto in een werkput waar drie P.T.T.-monteurs werkzaam waren. Eén van hen wist te ont komen, de twee andere moesten zwaar gewond naar het zieken huis te Amersfoort worden ver voerd. In West-Duitsland zijn boter, voedingsvetten en volle melk vrijgekomen. Alleen suiker is nu nog op de bon. KANTOORBEDIENDE VERDUISTERDE. De Haagse recherche heeft da 29-jarige kantoorbediende J. L. N., uit Den Haag gearresteerd omdat hij ten nadele "an de fir ma, bij wi hij werkzaam was, in het laatste half jaar f2000. heeft verduisterd. Dc Indonesische tijd. Blijkens een communiqué van het Indonesische kabinet zijn in gaande 1 Februari alle tijden, zoals die in Indonesië golden voor 30 Maart 1942, wederom geldig verklaard (Javatijd, Su- matratyd, Makassartijd, Timor- tijd). Onder leiding van Mohammed Yamin is een comité ingesteld voor het ontwerpen van het staatswapen. DE BILT ZEGT: Zacht weer. Plaatselijke nevel of mist, ove rigens droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West, Zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1