Buitengewone voorzieningen kosten polders en waterschappen veel geld. „Landbouw eist doorberekening der loonsverhoging in de prijzen der producten." Kiezen Delen Amerika zal militaire hulp aan het buitenland in 1951 bijna verdubbelen. Zeeuwse postduivententosnstelling te Goes. fluks en feilloos Herstel in oude toestand vaak niet mogelijk. Australië en Nieuw-Guinea. Wij moeten harde realiteit onzer armoede aanvaarden. Toenemende werkloosheid. LAXEE RAKKERTJES 71 pGt van de begroting voor 1951 voor militaire doeleinden. Nieuw confeGtie-atelier te Biervliet in gebruik. Dinsdag 10 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In het rapport van de Commissie Waterschapslasten van de Unie van Waterschapsbonden en van de Stichting voor de Land bouw worden o.m. gegevens verstrekt over het groter onderhoud der zeeweringen van het Waterschap Oud- en Nieuw Noord-Beve land. Er blijkt uit, dat hier de heffing djjkgeschot per H.A., dat In 1939 f 23 bedroeg, voor 1948-'19 een bedrag van f 50 had bereikt en 8,57 procent gebouwd. Het totaal aan uitgaven bedroeg ln 1938- 1939 t 58.514,99 en ln 1949 1 192.039,45. De schuldenlast nam ge durende deze jaren toe van f 133.175,36 tot f 146.877,48. Uit deze cijfers blijkt, dat de uitgaven en de schuldenlast na de oorlogsjaren aanzienlijk zijn ge- itegen, enerzijds tengevolge van Uitvoering van werken aan zee weringen, wegen en waterleidin- J;en. welke werken tijdens de oor- ogsjaren niet konden worden Uitgevoerd, anderzijds tengevolge van de sterke stijging van mate- riaalprijzen en arbeidslonen. Wat de uitvoering van zeewe- ringswerken in de naaste toe komst betreft kan worden mede gedeeld, dat zal moeten worden overgegaan tot het uitvoeren van buitengewone verdedigingswer ken, waarvan de kosten zijn ge raamd op ca. f 400.000, terwijl tevens ernstig rekening moet worden gehouden met mogelijk uit te voeren zinkwerken. De schuldenlast zal dus nog aanzien lijk stijgen, te meer, daar uit eigen middelen voor uitvoering van buitengewone werken niets kan worden gedaan. Verwacht kan worden, dat het dijkgeschot met ongeveer f 15 per H.A. zal moeten worden verhoogd om ren te en aflossing van op te nemen kapitalen voor uitvoering van ge noemde werken te kunnen op brengen. DE DIJKEN. ilet komt voor, zo wordt verder in het rapport der Commissie ge zegd, dat waterschapsdijken niet de voorgeschreven hoogte bezit ten en Ged. Staten van de betrok ken waterschappen verlangen, dat zij hierin voorzien, hetgeen veelal hoge uitgaven vergt. Het is on mogelijk in dit opzicht een alge mene richtlijn te bepalen. Ieder geval moet op zichzelf worden be zien. Soms is nalatigheid van het waterschap in het spel, soms ook doen andere factoren hun invloed gelden, in welk laatste geval voor subsidiëring van het waterschap door Provincie of Rijk aanleiding kan bestaan en daartoe ook wel wordt overgegaan. Ook het ver schijnsel van de verhoging van de zeespiegel of verlaging van het land of de combinatie van beide kan aanleiding geven tot de nood zakelijkheid van verhoging van dijken, hetgeen extra kosten voor de polders met zich brengt. DE WEGEN. De vernoging der lasten geldt evenzeer, doch nog meer alge meen, van de wegen. Hier doet zich de omstandigheid voor, dat ln vele gevallen niet kan worden volstaan met het herstel in de oude toestand. Door de na-oorlog- se Intensivering, vooral van het zwaardere verkeer, moeten van vele waterschapswegen de funde ringen verzwaard worden en het wegdek verbreed om het uitrijden van bermen te voorkomen. Het betreft hier de z.g. quartaire we gen, in beheer en onderhoud bij de polders en andere waterschappen. Uit de verkregen gegevens blijkt, dat de lasten, voortvloeiende uit het onderhoud van de wegen, die niet voorkomen op 't wegenplan, zeer hoog gestegen zijn. Zij geven een inzicht in de precaire situatie, waarin de waterschappen zich be vinden met betrekking tot het on derhoud van de quartaire wegen en van de in die wegen gelegen bruggen. Zo verkeren de ln het water schap Oud- en Nieuw Noord-Be veland liggende wegen In een dus danig slechte toestand, dat het waterschap zich genoodzaakt zal zien, althans voorlopig, de ver- UIT HET RAPPORT i DER COMMISSIE 2 WATERSCHAPS- LASTEN. (II.) blndlngsweg tussen Colijnsplaat en Kats van een teerlaag te voor zien, aangezien voldoende geble ken Is, dat de zeer hoge uitgaven, welke de laatste dienstjaren z(jn gedaan voor het aankopen en op brengen van steenslag, niet meer verantwoord zijn, daar tengevolge I van het intensieve verkeer met zwaar materiaal de wegen met steenslag niet meer in een be- hoorlijke berijdbare toestand zijn te brengen. De in het rapport gepubliceer de cijfers zijn, zo wordt opge merkt, nog niet eens zuiver ver gelijkingsmateriaal, omdat in de uitgaven voor de wegen niet zijn opgenomen de toeslagen op de lo nen van de polderarbeiders en de sociale lasten. DE BRUGGEN. Onmiddellijk met het wegen- vraagstuk verband houdend is de kwestie van het onderhoud der bruggen. Voor een groot deel be vinden de ten laste der water schappen komende bruggen zich in quartaire wegen, doch meer malen komt het voor, dat zich in tertiaire wegen, die bij anderen dan waterschappen in onderhoud zijn, bruggen bevinden, waarvan de onderhoudslast op het water schap drukt. De onderhoudsplich tigen zijn naar het oordeel der commissie niet zonder meer ge houden de bruggen aan de nieuwe verkeerseisen aan te passen. Het komt intussen voor, dat Ged. Sta ten aan een provinciale verorde ning de bevoegdheid ontlenen constructieverzwaring van een brug voor te schrijven. Dit brengt uitgaven mede, waaraan tege moetkoming van andere zijde bil lijk is, althans wanneer het wa terschappen betreft, die gelden moeten voteren ten dienste van belangen, welker behartiging bui ten hun oorspronkelijke doelstel ling is gelegen. Ir M. A. Geuze, algemeen voorzitter der Z.L.M.t Verschillende Australische bla den hebben het bericht uit Djakarta van de bijzondere cor respondent van de „Melbourne Herald", de heer Warner, een opvallende plaats gegeven. In genoemd bericht zegt Warner: „De Australische protesten tegen annexatie van Nieuw- Guinea door Indonesië komen waarschijnlijk te Iaat". Zij had den naar voren moeten worden gebracht toen Australië zich door Indonesië liet benoemen tot de vertegenwoordiger van Indonesië in de commissie van goede diensten. Thans is de dankbaarheid van Indonesië je gens Australië gemengd met ver bazing, dat Australië niet vol ledig heeft bqseft, wat het deed, toen het ijverde voor de volle dige onafhankelijkheid van In donesië. Indien ik bookmaker was, zou ik 10 tegen 1 durven wedden, dat Indonesië Nieuw- Guinea nog binnen het krijgt", aldus Warner. jaar Voor de afd. Meliskerke der Z. L.M. sprak vorige week Ir M. A. Geuze, algemeen voorzitter der Z.L.M., een uitvoerige rede uit, waarin hy een analyse gaf van de economische toestand van ons land, speciaal daarbij belichtend de situatie van onze landbouw. Na met enige cijfers te hebben aangetoond, hoe verarmd Neder land uit de oorlog is gekomen, terwijl de gewijzigde verhouding tot Indonesië ook economische consequenties heeft, zei ir Geuze, dat vooral de eerste jaren na de oorlog men onvoldoende door drongen was van de ernst der si tuatie. Van een rigoureuze bezui niging was weinig te bespeuren, hetgeen veel critiek van de bevol king ontlokte. Hoe juridisch juist b.v. de toeslag van 55 cent per kg huisslachtvarkens ook geweest mag zijn, in het algemeen kon de bevolking er zich niet mee ver enigen wegens de bezuinigings- noodzaak. NIET ALLEEN. Nederland staat, wat de armoe de betreft, niet alleen. Heel Eu ropa is verarmd. Amerika past nu bloedtransfusie toe in de vorm van Marshall-dollars. Dit ge schiedt uit politieke en zakelijke overwegingen. Voor Nederland bedroeg deze hulp over 1948'49 10,8 procent van ons nationale in komen. De Marshallgelden zijn grotendeels een schenking en het is begrijpelijk, dat de gevers toe zicht wensen te houden op de be steding. Daarover is men niet bij zonder tevreden. Thans wordt in derdaad, althans op overheids uitgaven, drastisch bezuinigd: het aantal ambtenaren bij het minis terie van landbouw bedroeg op 1 Januari 1946 nog 19.991, terwijl op de begroting voor 1950 nog slechts 8.184 personen voorkomen. Alleen en hoe kan het anders bij financiën nam 't aan tal ambtenaren in die periode nog met ca. 1400 toe. NIET NAAR WENS. Ondanks alle moeite liep de economie nog niet naar wens. De klok bleef a.h.w, achter lopen, hoe goed hij ook gesmeerd en schoongemaakt werd. Dit gold voor lamelijk voor Engeland, dat met een schreeuwend gebrek aan dollars te kampen had en de nood zakelijkste goederen niet mebr kopen kon. Het paste toen een paardemiddel toe: devaluatie. Dit betekende in de eerste plaats een klap voor de spaarders, maar de meeste landen met zwakke valuta volgden, ook Nederland. Dit 'was nodig, omdat 25 procent van onze export plaats had naar Sterling- ;ebieden, d.w.z. in ponden verre- kelijk weinig export hebben naar dollarlanden. DEVALUATIEGEVOLGEN. De gevolgen van de devaluatie zijn voor Nederland dan ook niet erg gunstig. Alle importen uit landen, welke niet of minder ge devalueerd hebben, werden duur der: 43 procent voor dollargebie- den en Zwitserland, 11 procent voor Frankrijk, 15 procent voor West-Duitsland, en er zijn nu een maal grote importen uit die ge bieden nodig. Hoewel Nederland dit jaar een suikerbietenoogst be leefde, zoals wellicht nooit eer der (althans naar kilo's), de con sumptie van suiker is dermate ge stegen (van 26 tot 35 kg per hoofd per jaar)dat nóg vrij grote hoeveelheden geïmporteerd moe ten worden, hoofdzakelijk uit Cu ba. Verder moeten enorme hoe veelheden brood- en voergraan in gevoerd worden, waarvan meer dan de helft uit dollargebieden, om nog niet van machines, werk tuigen, benzine en oliën te spre- ken. Van de in 1948 geïmporteerde landbouwtrekkers kwam uit Amerika, ter waarde van 14% millioen gulden. Deze zijn nu on betaalbaar geworden en we zul len op Europese merken, b.v. En gelse en Oostenrijkse moeten overgaan. Daartegenover staat dan de uit voer. In de eerste 10 maanden van 1949 had de agrarische sector van Nederland voor 1 milliard gulden geëxporteerd, d.i. 48 pro cent van het totaal. LONEN EN PRIJZEN. De voornaamste voorwaarde voor verkrijgen van het gewenste effect van devaluatie is, dat er geen loon- en prijsstijgingen in 't binnenland uit voortvloeien. Min of meer als donderslag uit hel dere hemel kwam dan ook on langs de aankondiging van 5 pro cent loonsverhoging. Dit is zeer gevaarlijk en het is opmerkelijk, dat de landbouw practisch de eni ge was die een ernstig waarschu wend geluid liet horen. Nederland moet de harde realiteit van' haar armoede onder ogen durven zien en aanvaarden. Tenslotte had een reeële loonsverhoging ook ver kregen kunnen worden door lan gere werktijden hogere pro ductie. Nu de landbouw gedwongen Is, die loonsverhoging to accepteren, rest haar niet anders, dan een doorberekening in de prijzen der producten te eisen. De minister heeft in de Tweede Kamer reeds toezeggingen in die geest gedaan. Berekeningen heb ben geleerd, dat de prijs van kool zaad met 40 cent per 100 kg, van bieten met 80 cent per ton, van tarwe met 25 cent per 100 kg en kend werden en wij maar betrek- van melk met enkele tiende een- Aantal werklozen met 20.000 gestegen. De werkloosheid neemt de laatste maanden steeds sneller toe. In October kwamen er 8000 werklozen bij, in November 13.000 en in December ruim 20.000. Er zijn thans namelijk 83.187 werkloze mannen gere gistreerd, tegen 62.704 in No vember. Dit aantal is als volgt ver deeld: bijna 55.000 geheel werk loos (vorige maand 42.000), ruim 27.000 D.U.W.-arbeiders (in No vember 19.000) en 823 wacht gelders (603). De stijging van de werkloos heid is voornamelijk te wijten aan het vorderen van de win ter: een normaal verschijnsel dus. Ook werden in December vele pas gedemobiliseerde mili tairen geregistreerd. Wat de D.U.W.-arbeiders betreft: voor het eerst werden ook de arbei ders in deze categorie op Wal cheren geregistreerd. Ten slotte is de beroepsbevolking dit jaar met 36.000 personen toegeno men. De vraag naar mannelijk per soneel daalde verder van 19.000 tot 16.000. Het aanbod nam in de bouwbedrijven toe van 9.000 tot 14.000, in de lardbouw van 7500 tot 16.000. Er zijn thans 18 mannen op de duiztnd werkloos; ir. November was dit cijfer 13. In Zuid-Holland 15, in Zee land nu ook 15 (vorige maand 4), in Drente maar liefst 49 en in Limburg 10, het gunstigste cijfer van alle provincies. Het aantal werkloze vrouwen daalde opnieuw, nu van 5.176 tot 4.897. De vraag nam verder af van 17.000 tot 16.000. AMERIKAANSE TROEPEN BLIJVEN IN DUITSLAND. Het Amerikaanse leger bereidt zich toe voor een langdurige be zetting van Duitsland met een huizenbouwprogramma voor de gezinnen der Amerikaanse mili tairen, waarvan de kosten zijn be groot op 75 millioen D. M. Dit programma zal door de regerin gen der Duitse staten en particu liere Duitse aannemers gezamen lijk worden gefinancierd. (Ingez. mededeling, ad veil.) merken t^a£nversto_£_£jjTi2_ ten verhoogd zal moeten worden. Anderzijds overweegt de minister om deze prijsverhogingen in te ruilen tegen een deel der onder nemingsbelasting. DE TOEKOMST. De toekomst is niet gemakke lijk te voorspellen. De boer zal zijn akker blijven bebouwen en dat zo goed mogelijk doen. De Zeeuwse boer staat goed aange schreven, maar er zijn zorgelijke omstandigheden. De lasten, die op de bedrijven drukken, stijgen voortdurend. De sociale lasten, hoe goed sociale voorzieningen ook zijn, drukken zwaar en straks zal er nog wel een wachtgeld- en werkeloosheidsverzekering met 'n hoge premie bijkomen. Rationali satie is mooi, maar er is veel geld voor nodig. De kapitaalslast op het landbouwbedrijf is hoog, alle nieuwe investeringen en verbete ringen zijn kostbaar. Het is een ongezonde toestand, dat de fis cus een enorm zware belasting op de bedrijven legt, welke rationali satie tegenwerkt. Het verlang lijstje van de minister van land bouw spreekt duidelijke taal t.a.v. de taak der landbouw: in 1952 moet de landbouw met landbouw industrie samen 60 procent van onze tot.Je export voor haar re kening nemen, en daarvoor haar export met 340 resp. 410 millioen gulden vergroten, terwijl de im porten van granen met 200.000 ton verlaagd zal moeten worden. Wil de landbouw die taak kun nen volbrengen, dan zuilen haar daartoe de mogelijkheden gegeven dienen te worden en het is de Ne derlandse en Zeeuwse boer, die paraat moet zijn om haar be langen in onze uitermate ingewik kelde maatschappij te behartigen. De Zweedse regering heeft in Praag geprotesteerd tegen de mishandelingen, die een Zweeds zakenman tijdens een proces wegens beschuldiging van eco nomische sabotage en spionnage, heeft ondergaan. door J. Z. J, HaKrlioiek 36) 0— - „Luister jij ook Bep?" vraagt Wim. Bep houdt zich nogal achter af. Een klein beetje gekrenkt voelt ze zich. Had Wim niet be loofd z'n verhaal aan haar voor te lezen? Nu lijkt het wei; of ze blij moet zijn, dat ze mag méé luisterenZe gaat niet zit ten; opzettelijk houdt ze zich op de achtergrond, en bedient de beifie anderen.... Nochtans luistert ze goed. Wim leest.en ze verneemt van een revolutietijd van een korporaal die keizer werd, van oorlogen die de keizer voerde.. Ze hoort dat het een tijd van beproeving was voor ons land Wim leest en leest.. Wanneer komt het verhaal IK eigenlijk?" denkt Bep. „Het Jijr t wel een opstel over die tijd. Maar wat kan me al die bij komstige geschiedenisrommel schelen Pas als Wim al heel wat blad zijden heeft gelezen merkt ze dat het verhaal gaat over een koopmanszoon, die van Napo- lleon soldaat moest worden, maar dit niet wilde Goed en wel echter begint ze voor die jongen belangstelling te voelen, of er komt wéér zo'n stuk" redenatie.Waarom toch? Waarom heeft Wim niet doodge woon het verhaal van die jongen verteld, zonder meer?Mis schien is ze te dom om erover te kunnen oordelen, mcar nee, wat haar betreft, het stuk stelt haar erg teleur. Wim z'n eerste boek vond ze veel mooier, veel echter „Hoe vindt je het?" vraagt Wim na een goeie drie kwartier. „Een prestatie hoor!" vindt juffrouw van Maasdam. „Hoa wist je dat allemaal, over die tijd? Je hebt er zeker wel heel wat voor moeten studeren?" „Ach, ja, zo'n beetje", geeft Wim toe. Bep loopt de kffuken in. Haar werk is niet om vier uur klaar, zoals dat van de anderen. In de kamer wordt nog een poosje druk gebabbeld over geschiede nis, over die keizer, die Napo leon heette Bep is blij als ze bemerkt, dat de onderwijzeres zich gereed maakt om heen te gaan. Nu kan ze tenminste voor de tafel gaan zorgen Tijdens het koffiedrinken, ter wijl Bep de kleine Tineke met een trucje probeert beter te doen eten, vraagt Wim ineens: „Hoe vond jij het stuk dat ik voorlas? Je zegt er helemaal niets over" „Och, ik heb niet veel verstand van zulk soort dingen", geeft ze ten antwoord. „Onzin! Vraag ik naar je ver stand soms? Ik vraag je me ning!" „Hoe vond die onderwijzeres het?" wil Bep weten. „Daar heb ik niks mee te ma ken! Hoe vond je het zelf? Goed, matig of slecht?" ,,'t Gaat nogal." „Dus matig..." Met een snelle oogopslag ziet ze dat Wim z'n gezicht meteen betrekt. Ze. kan 'tniet helpenEn wat zijn je bezwaren?" vraagt hij vor send. „Nou.'.wel, het is zo weinig een interessant verhaal. Je rede neert er zo veel in. Dat maakt het zo droogNu en clan lijirt het wel een geschiedenisles, zo als je op school geeft.... Neem me niet kwalijk hoor", laat ze er schielijk op volgen." Hij beweert, dat hij 'thaar ab soluut niet kwalijk neemt. Maar als hij dan heftig, steeds hefti ger, haar oordeel probeert te weerleggen, merkt ze, dat hij toch verre van aangenaam ge stemd is Hij praat alsof ze tegenstan ders zijn, zij tweeën. Voelt ie niet, dat het ook voor haar een teleurstelling bete kent? Ze zou niets liever willen, dan dat ze zijn werk geweldig mooi had kunnen vinden. Ze zou niets liever willen, dan dat hij allerwege geprezen zou worden om zijn verhaal. Want was zij het dan niet, die hem de weg ge baand heeft naar zijn roem? Zij maakt hem de handen vrij „In elk geval", besluit hij, „ik kan nou niet meer opnieuw be ginnen. Ik moet doorzetten en heus, ik kan het niet met je eens zijn. Het is goed!" Het werk op school en het schrijven, nemen tezamen veel van Wim z'n tijd in beslag. Een verhaal schrijven kost vele moeilijke uren. Er zijn avonden, dat hij het ene beschreven pa pier na het andere ineen from melt en wegwerpt; er zijn blad zijden, die hij twee, drie, ja wel vijf keer herschrijft, eer hij er tevreden over is Toch ligt er tussen dit schrij ven en z'n schoolwerk nog wat tijd, waarin hij contact kan on derhouden met het leven. Waar in ook sommige dorpsnieuwtjes tot hem doordringen, 't Kan zijn, dat er op weg naar huis, of naar school, iemand met hem mee fietst, 't kan ook wezen, dat z'n collega's hem van een en ander op de hoogte stellen (Wordt vervolgd.) Op Bali zijn drie compagnieën van de K.N.I.L. met volle uitrus ting overgegaan naar de T.N.I. De overgang geschiedde onder luitenant-kolonel Wuljhorst. Luitenant-kolonel Askari 'van de T.N.I. en luitenant-kolonel Wulfhorst bezegelen de plechtigheid met een handdruk. President Truman heeft zijn be groting voor 1951 bij het congres ingediend. Hij deelde mede, dat de uitgaven voor militaire hulp aan het buitenland bijna verdub beld zouden worden. De uitga ven voor andere internationale doeleinden, het plan-Marshall inbegrepen, "zouden daarentegen met 20 procent worden ver minderd. In verband met „de nog steeds bestaande agressiedreiging" vroeg Truman 1100 millioen dollar voor militaire hulp aan de lan den van het Atlantisch Pact. De kans bestond, dat de uitgaven voor militaire hulpverlening na 1951 nog iets zouden stijgen. De aanzienlijke verlaging der uitgaven voor andere interna tionale activiteit 1300 millioen dollar of 20 procent minder dan de geschatte kosten voor 1950 was het gevolg van „de dalende kosten van onze programma's voor herstel cn steun, daar zij het economisch herstel hebben gestimuleerd, de stijgende le vensstandaarden en de toene mende politieke stabiliteit". De V.S. zouden meer aandacht schenken aan de „vergroting van de productie voor de wereld markt" in minder-ontwikkelde gebieden. Voor dit doel vroeg de president 25 millioen dollar. Op de begroting ten bedrage van 42 milliard dollar zijn de totale bedragen van inkomsten, uitgaven en het tekort vermin derd in vergelijking met 1950. Het voor de nationale defensie uitgetrokken bedrag 13.5 mil liard is 400 millioen hoger dan het voorafgaande jaar. Voor de ontwikkeling van de atoom energie is 17 millioen dollar uit getrokken. President Truman verklaarde, dat 71 procent van de uitgaven diende ter betaling van de kos ten van voorbije oorlogen, van de nationale defensie en van de internationale programma's. De inkomsten bedragen totaal 37.3 milliard en de uitgaven 42.4 milliard. De begroting sluit met een nadelig saldo van 5.1 milliard. LICHTPUNTEN. Ik heb zowel eens de indruk, dat we er financieel toch maar slecht voorstaan. Over heel de linie wordt er geklaagd. Er wordt geklaagd over de niet meer te betalen belastingen. Ambtenaren, onderwijzers, ar beiders, klagen in koor over de te lage salarissen. Werkgevers en middenstanders klagen hun nood over de thans doorgevoerde loonsverhoging. En dan zijn er nog de boeren en tuinders, die ook hun financiële zorgen hebben. Zo zou ik door kunnen gaan. Het is één grote, steeds sterker wordende klaagzang, die de som berste voorspellingen wettigt. Maar er zijn toch ook nog lichtpunten. Ik vond ze in „Ons Reisblad", het orgaan van de Nederl. Chr. Reisvereniging. Daarin wordt een reeks van binnen- en buitenlandse reizen aangekondigd. Voorlopige kosten stel dat man en vrouw samen op reis gaan f600, f740, f160, f440 enz. Waarbij dan komen de kos ten voor paspoorten, doorreis- visa, en-wat-dies-meer-zij. Het feit, dat dergelijke reizen worden aangekondigd, wijst er op, dat het op dit gebied ervaren bestuur, er wat in ziet. Dat het omtrent de financiële toestand niet zo somber gestemd is en dat het de klaagzangen op z'n minst overdreven acht. Ik hoop dat het goed ziet. Amerikaans schip beschoten. De Amerikaanse koopvaarer „Flying Arrow" (6214) ton) is door twee nationalistische oor logsschepen beschoten toen het schip de monding van de Jangtsa naderde. Naar gemeld wordt, is het schip in de machinekamer getroffen. Er zijn geen persoon lijke ongelukken gebeurd. Da „Flying Arrow" heeft om assis tentie verzocht. Sparen voor brandstoffen. Door samenwerking tussen de spaarbank voor de stad Amster dam en de afdeling Amsterdam van de vakgroep detailhandel in brandstoffen is een nieuwe spaarregeling tot stand gekomen, die uniek voor Nederland wordt genoemd. Reeds lang werd ge streefd naar een oplossing van de financiële moeilijkheden, die onstaan voor de gezinnen met kleine beurzen, wanneer tot de jaarlijkse aanschaffing van kolen moet worden overgegaan. Door middel van een spaarzegelkaart, waarop zegels van f 1.geplakt kunnen worden, wil men trach ten deze moeilijkheden te onder vangen. Ook wordt het mogelijk eventueel van de zomerprijzen te profiteren. De zegels zijn ver krijgbaar bij de spaarbank van de stad Amsterdam. Onder het motto „Door spa ren, kolen vergaren" zal zowel door de spaarbank als door de ca 200 bij de vakgroep detail handel aangesloten kolenhande laren het publiek met deze nieuwe mogelijkheid bekend worden gemaakt. Dit jaar zullen 500.000 (groene) spaarzegels en 25.000 spaarkaarten te Amster dam worden uitgegeven. De Zeeuwse Concours Combi natie van Zaterdagvliegers (Z.C.C.), hield Vrijdag en Zater dag j.l. een tentoonstelling van postduiven in het Beursgebouw te Goes. De uitslagen luiden: Klasse I. Oude doffers (vliegtype)J. Deurloo, Tholen, Ie prijs; M. Pe- kaar, Yerseke, 2e pr.; W. M. van Haver, Yerseke, 3e pr.; W. West- veer, Middelburg, 4e pr.; J. Duijn kerke, Borssele, 5e pr.; B. de Rid der, Amemuiden, 6e pr. en 7e pr. Klasse 2. Oude duiven (vlieg type) M. Pieterse, Wemeldinge, le pr.; M. Pekaar, Yerseke, 2e pr.; C. de Koeijer, Yerseke, 3e pr.; B. de Ridder, Arnemuiden, 5e pr.; W. Hendriks, Middelburg, 6e pr.; Jac. de Schipper, 's-Heer Arendskerke, 7e pr.; H. A. Pol- vliet, Middelburg, 8e pr. Klasse 3a. Jarige doffers (vlieg type S. Kodde, Veere, le pr.; H. A. Polvliet, Middelburg, 2e pr.; M. Korstanje, Mfedelburg, 3e pr.; J. Duijnkerke, Borssele, 3e pr.; A. Steketee, Souburg, 4e pr.: J. Sinke, Middelburg, 6e pr.; E. F. H. Graaf huis, Middelburg, 7e pr.; J. Meijaard, Wemeldinge, 8e pr.; M. Bliek, Veere, 9e pr.; H. C. Noordhoek, Kats, 10e pr. Klasse 3b. Jarige doffers (vlieg type): Joh. van Es, Yerseke, le pr.; M, B. de Munck, Goes, 2e pr.; W. M. van Haver, Yerseke, 3e pr.; L. G. Engelvaart, Tholen, 4e pr.; J. J. van Oeveren, Yerse ke, 5e pr.; L. J. Engelvaart, Tho len, 6e pr.; B. de Ridder, Yerseke, 8e pr.; Joh. van Es, Yerseke, 9e pr.; I. A. Hage, Poortvliet, 10e pr. Klasse 4. Jarige duiven (vlieg type) L. M. de Heer, Tholen, 2e pr.; J. Sinke, Middelburg, 3e pr.; W. M. van Haver, Yerseke, 4e pr.; D. Jansen, Tholen, 5e pr.; B. de Ridder, Amemuiden, 6e pr.; A. Steketee, Souburg, 7e pr. Van groot belang voor plaats en streek. Zaterdagmiddag werd de afde ling van de Confectiefabriek Joh. v. d. Werff Co. te Rotterdam in het Arbeiderslogeerkamp te Biervliet ingebruik genomen. Een groot aantal genodigden gaf door hun aanwezigheid blijk het grote belang te zien, dat voor Z.-Vlaanderen in het algemeen en voor Biervliet in het bijzonder, moet worden gehecht aan deze onderneming, die bij een gezonde ontwikkeling een zegen voor deze streek kan worden. De heer'v. d. Werff, die de aan wezigen verwelkomde, sprak een openingswoord, aan het eind waarvan hij door de ^sleutelover dracht van het atelier aan mej. Middelkoop, die de leiding hiervan heeft, het bedrijf symbolisch opende. Hulde bracht spreker aan B. en W. en de raad, het E.T.I. te Middelburg, de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, de Domeinen te Goes en anderen, voor de krachtige medewerking bij de totstandkoming van het be drijf. De heer Kostense, burgemeester van Biervliet, bood namens de raad en de gehele gemeente, zijn gelukwensen aan en sprak de hoop uit, dat de opening can mijl paal zal betekenen in de annalen van het bedrijf van de fa. v. d. Werff Co. De burgemeester was zeer verheugd, dat Biervliet tot plaats van vestiging werd uit gekozen, waarin voor deze ge meente een aanzienlijk voordeel is gelegen, n.l. de verhoging van de gezinsinkomens. „Wij zullen zove. het in ons vermogen ligt, Uw bedrijf helpen opbouwen", al dus de burgemeester. Namens de P.Z.E.M. bracht de heer Leenhouts zijn felicitaties over. De heer Hoek, die namens een deputatie van het personeel uit Rotterdam enkele woorden van gelukwens sprak, meende, gezien "de ervaringen, die hij bij de firma heeft opgedaan, dat door de 'zorg en belangstelling, die de directie voor het personeel heeft, en de stuwende kracht die van haar uitgaat, dat de Biervlietse onderneming zeer wel zal slagen. De heer Verburg, directeur van het E.T.I., verklaarde, dat het hem een groot genoegen deed, dat Zeeuwsch-Viaanderen er een klei ne industrie bij heeft. Hij wenste directie en Biervliet van harte geluk. De heer Tenback, directeur der firma, heeft goede verwachtingen van het aanpakken van deZ. Vlaming. Wisten zij niet van aan pakken, dan was bij de weder opbouw niet datgene gepresteerd, wat nu bereikt werd. „Als de meisjes het bloed van de ouders maar hebben, dan komt de zaak wel terecht". „Wij hopen", aldus spreker, „dat het kleine, wat wij nu aangevangen zijn, uit mag groeien tot iets groots". De Biervlietse muziek, „De Ko- ninklijke Harmonie", welke een serenade t.g.V. de opening bracht, verhoogde in niet geringe mate de stemming. De meisjes, die op het bedrijf zullen gaan werken, waren mede met hun moeders aanwezig om het één en ander te bezichtigen. Gi-teren is een 20-tal meisjes met het werk begonnen in het modern geoutilleerde bedrijf, waarvan de inrichting, beschildering en ver lichting zeer aantrekkelijk is. Klasse 5a. Jarige doffers (vlieg type): E. G. H. Graafhuis, Mid delburg, le pr.; A. de Bue, Ga- jpinge, 2e pr.; I. v. Boven, Yerse ke, 3e pr.W. Hendriks, Middel burg, 4e pr.; W. M. van Haver, Yerseke, 5e pr. Klasse 5b. Jonge doffers (vlieg type) Gebr. Zweemer, Wolfaarts- dijk, 2e pr.; E. Th. Zocteweij, Yer seke, 3e pr.; V. Laban, Tholen, 4e pr.; F. J. Koppenol, 5e pr.; M. B. de Munck, Goes, 6e en 7e pr. Klasse 6a. Jonge duiven (vlieg type) I. A. Hage, Poortvliet, le pr.; M. Bliek, Veere, 2e pr.; Iz. Schrejjbeler, Middelburg, 3e pr.j K. B. van Poepelen, Tholen, 4e pr.; M. B. Walraven, Middelburg, 5e pr.; M. Korstanje, Middelburg, 6e pr. Klasse 6b. Jonge duiven (vlieg type) W. M. van Haver, Yerseke, le pr.; B. de Ridder, Arnemuiden, 2e pr.; M. B. de Munck, Goes, 3e pr.; J. G. de Jager, Wolfaartsdijk, 4e pr.; Gebr. Zweemer, Borssele, 5e pr.; N. v. Antwerpen, 's-Heer Arendskerke, 6e pr.; J. Duijn kerke, Borssele, 7e pr. Klasse 7. Late jonge doffers (vliegtype): J. Duijnkerke, Bors sele, 2e pr.; C. Pouwer, Veere, 3e prijs. Klass8. Late jonge duiven (vliegtype)C. Pouwer, Veere, la pr.P. G. Steketee, Tholen, 2e pr. M. D. Walrave, Middelburg, 3e pr. Klasse 9. Schoonheidsklasse i O ide doffers, alle kleuren; Iz. Scheijbeler, Middelburg, le pr. Klasse 10: Oude duiven, alle kleuren: S. Kodde, Veere, le pr. Klasse II: Jonge doffers, alle kleuren: M. B. de Munck, Goes, le pr. Klasse 12: Jonge duiven, alle kleuren: M. B. de Munck, Goes, le pr. Klasse 13: Hokkampioenen, 2 doffers en 2 duiven: G. van Strien Wolphaartsdijk, le pr.; D. Jansen, Tholen, 2e pr.; I. A. Hage, Poort vliet, 3e pr.; R. Dirven, Middel burg, 4- pr.W. M. Walraven, Middelburg,^5e pr.; M. Minnaard, Yerseke, 6e pr. Mooiste doffer: S. Kodde, Vee re. Mooiste duivin: I. A. Hage, Poortvliet. Nieuwe districtsindeling bij het C.N.V. In verbahd met het feit, dat de heer A. C. Bensen is belast met de algemene propaganda voor de Christelijke Vakbewe ging, heeft het C.N.V.-bestuur besloten, de huidige districts indeling als volgt te wijzigen: De heer J. Visseher te Gro ningen: de drie noordelijke pro vincies, de heer W. v. d. Hof, voorheen te Amsterdam en bin nenkort te Arnhem; Overijssel, Oostelijk-Gelderland en Limburg, de heer J. H. Krooshof te Utrecht: Westelijk-Gelderland, Utrecht en Oost-Brabant, de heer W. C, van Beek te Den Haag: Noordelijk-Zuid-Holland, de heer C. Grashoff te Rotterdam: Rot terdam de heer II. Leusink, voorheen te Utrecht en binnen kort te Rotterdam: Zuidholland- se eilanden, West-Brabant en Zeeland. De heer D. de Ridder, voor zitter van de Amsterdamse Christelijke Besturenbond, heeft zich bereid verklaard voorlopig het C.N.V.-werk te Amsterdam en in het overig deel van Noord- Holland te verrichten. Uit het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht is een eiken houten relief, daterend uit het begin van de 16de eeuw,' ter waarde van f20.000.—, gestolen. Op 19 Februari a.s. zullen in Griekenland algemene verkiezin gen worden gehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2